STRONA ARCHIWALNA

Dlaczego w życiu Ci nie wyjdzie? - old.samczeruno.pl

 

Najnowsze felietony

sobota, 16 maj 2015 17:42

Dlaczego w życiu Ci nie wyjdzie?

Napisał 

Już małemu chłopcu wytwarza się niekontrolowany, instynktowny odruch kojarzenia szczęścia z kobietą - i właśnie ten mechanizm jest przyczyną tak wielu nieszczęść, ponieważ szczęście trzeba wypracować pracą nad sobą, a nie dostać od kogokolwiek.

Chcesz za darmoszkę?

Szczęście to rarytas, którego nie kupisz za żadne pieniądze - a czy ktoś da Ci ot tak jakąś większą sumkę? Nikt Ci grosza nawet nie da, dobrze o tym wiemy. Jakim więc cudem liczysz, że ktoś da Ci coś po tysiąckroć cenniejszego od diamentów - coś za co wypruwają żyły miliarderzy i najpotężniejsi ludzie, ciągle nie mogąc tego znaleźć? I jak ktoś kto nie ma szczęścia, może Ci je dać? Skąd Ci je weźmie, wyciągnie z kapelusza? Przecież te zdesperowane, zestresowane, wymalowane i wysmarowane kremami kobiety szczęścia nie mają - nie ma więc mowy o tym, by Ci je dały. Mogą dać tylko seks i miłe słówka, ale to tylko zanęta dla głodnej rybki - do czasu. Gdy zaślepiona głodem komplementów chwyci wijącego się smacznego robaczka, wbija się w nią haczyk poślubnej otyłości, kredytu hipotecznego i nieskończonych problemów emocjonalno - finansowych małżonki. Wychowana na nowoczesnych czasopismach i modach żona, to perpetum mobile problemów, które magiczną mocą swej uczuciowości sama bezustannie kreuje.

Czasem jednak rodzi się cielę z dwoma głowami, albo ktoś trafia w totka; więc może i Ty dostaniesz szczęście? A czy zdajesz sobie sprawę, jak wielkie to nieszczęście? Przecież od tej chwili będziesz kobietę dającą szczęście śledził, bał się że zdradzi, odejdzie, zachoruje, umrze... im więcej szczęścia, tym więcej strachu i stresu związanego z wizją, że wraz z kobietą odejdzie szczęście. Nie znasz dnia ani godziny - lęk nie opuści Cię za dnia ani w bezsennej nocy, przerywanej bolesnymi koszmarami. Im bardziej Ci na kimś bądź czymś zależy, tym potężniejszy jest Twój strach o utratę tego. A im więcej paranoicznych, wypływających z podejrzeń zachowań, tym większa chęć kobiety na ucieczkę, bo kto wytrzyma życie z wiecznie napiętym i doszukującym się problemów człowiekiem? Tego mechanizmu nie da się w żaden sposób obejść, oszukać - zależy Ci, więc musisz się bać, chociaż ludzie w różny sposób ukrywają ten bezustannie kłujący strach, bądź zmieniają go w gniew.

I tak źle, i tak niedobrze

Jedni więc całkiem pozbywają się dóbr doczesnych i kobiet, uciekają w góry bądź idą do klasztoru, a drudzy - mądrzejsi, pracują nad pozbyciem się przywiązania do tych smaków, które - gdy pójść w nie głębiej i dalej, okazują się nieznośną goryczą.

Szczęście które daje nam drugi człowiek, jest wielkim nieszczęściem, dramatem, bezustannym lękiem o jego utratę. Dlatego prawdziwe szczęście to te, które umiemy sami w sobie wzbudzić. Da się tego dokonać, a polega to na pokochaniu siebie - wtedy mamy miłość, oraz brak lęku o jej utratę. Większość ludzi na tej nieszczęsnej planecie uzna to jednak za egoizm, narcyzm i pustkę emocjonalną. Kochać masz innych - siebie nie wolno. Ludzie wybaczą Ci depresję, ponury, podły charakter... ale miłości do siebie, czucia się doskonale w swoim towarzystwie - nigdy. Może dlatego ten świat jest tak okrutnym, bezlitosnym miejscem? Wiem że myślisz pozytywnie, masz pełny brzuch i ciepłe łóżko, ale są miejsca na ziemi gdzie istnieje prawdziwe piekło - śmierć z głodu, chaos, wojny i rzezie.

Skąpi czytelnicy

Mówi się że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, ale to tylko częściowa prawda - wielu ludzi uwielbia pomagać, czuć się potrzebnymi, lepszymi od ofiary okoliczności. Przyjaciół i ich intencje wobec Ciebie poznasz tak naprawdę wtedy, gdy będziesz bez powodu, ot tak sam z siebie szczęśliwy. Wtedy dopiero ujrzysz prawdziwą naturę tych, którzy wyznają Ci swą przyjaźń.

Tak naprawdę tylko siebie mam na tym podobno najlepszym ze światów. Rodzice kiedyś odejdą (co napełnia mnie nieopisywalnym bólem), czytelnicy są okrutni i niewierni w komplementach, oraz przede wszystkim finansowym wspieraniu mych wieczornych, pijackich zakupów książek na allegro; dziewczyny wprawdzie pożądają, lubią, ale mój brak chęci na "założenie gniazda" nie sprzyja trwałości relacji które nawiązuję. Skoro nie mogę liczyć na bezdusznych (i skąpych) ludzi, pozostaje pokochać siebie, czerpać ze znajomości z sobą jak najprzyjemniejsze doznania. Kiedyś i tak przeminą, więc bawmy się póki orkiestra gra na tym tonącym w odmętach czasu statku, zwanym moim życiem.
Indoktrynacja zwana praniem mózgu zaczyna się od bajek i wieczorynek, poprzez seriale dla młodzieży a kończąc na serialach dla gospodyń domowych, komediach romantycznych i wyciskaczach łez, gdzie mężczyzna z kobietą żyją długo i szczęśliwie.

Od brzdąca do liberała

Te wszystkie filmy i bajki w które człowiek się wczuwa, nie ulatniają się gdzieś tam w nieokreślonej przestrzeni, ale tworzą pewnik w który wierzymy i na którym się opieramy. Jak bardzo kruchy jest to fundament naszego życia, świadczą statystyki rozwodów, nieudane pożycia małżeńskie, zmuszone do gehenny oglądania się codziennie w małej przestrzeni ze względu na kredyt i "dobro" dzieci, oraz moim zdaniem koronny argument - z dobra, akceptacji i szacunku powstaje dobro, a ze zła, wrzasków, poniżania zło. Skoro rodziny i związki dają szczęście, skąd tyle wokół nas kurewstwa, sadyzmu i przemocy? Przecież złośliwy szef brutalnie wykorzystujący bezrobocie i brak zasiłków, kiedyś był słodkim brzdącem. Czego doświadczył że stał się gnidą? Gdzie nabył nienawiść do ludzi, brak szacunku dla nich i chęć wykorzystania ich tragicznej sytuacji? W domu, od rodziców, bo to tam kształtuje się w większości charakter człowieka. A przecież związek daje szczęście, tak? To skąd tyle negatywnych uczuć? Skąd wojny, rewolucje, rozpacz i nędza? Ze szczęścia? Zadawanie takich pytań jest traktowane niemal jak zbrodnia - ponieważ czarno na białym ukazuje, w jak wielkie oszustwo uwierzyliśmy.

W reklamy są ładowane gigantyczne pieniądze, więc skoro wszyscy wiedzą że reklama z natury kłamie, to czy nie jest dziwne że ktoś nadal te reklamy wykupuje? Każdy mówi: "na mnie to nie działa", ale skoro reklamy istnieją, to znaczy że zarabiają na siebie. Jest tak dlatego, ponieważ nawet wiedza że reklama nas oszukuje, nie broni nas przed jej wpływem na nas, a co dopiero mówić o bajkach i filmach, które wchłaniamy w siebie od dzieciństwa.

Zniszczyć by zbudować od nowa

To one nas tworzą, budują z oślizgłych kamieni pełną cierpienia i bólu konstrukcję, którą gdy już dorośniemy, trzeba przez lata rozbierać jeśli człowiek ma dość smutku, frustracji i bólu. Np. wyzwalanie człowieka z katolicyzmu, czyli bardzo destruktywnych zbiorów przekonań o świecie i sobie, trwa długie lata. Procesowi wyzwalania się od przekonań o winie, podświadomemu uwielbieniu dla biedy i cierpienia, grzeszności ciała i wszędzie czającym się Szatanie towarzyszą końskie dawki strachu, poczucia winy, nienawiści i wstrętu do siebie, a często także ostracyzmu najbliższych, którzy kochają jeśli żyjesz jak oni chcą, a gdy chcesz iść swoją drogą, nienawidzą. Ich zastraszono, więc oni zastraszają. Ich jako dzieci poddano przemocy ideologicznej, więc oni też tak czynią. Czym skorupka za młodu...

Kto nie doznał tego niemal zwierzęcego lęku przed wmówionym mu w dzieciństwie przekonaniem o diable, nigdy tego nie zrozumie. Dopiero po wielu latach terapii można delikatnie ODCZUĆ, że prawdziwy Bóg jest mocą poza narodowościami, diabłami, religiami, wierzeniami, symbolami, kapłanami i świątyniami. I być może na tym polega życie, czyli proces powolnego dokopywania się do skarbu, który zawsze w nas był ukryty. Człowiek jest takim duchowym szambonurkiem - zrodzony z bólu matki, umierający w mękach samotności (gdy zmysły zamierają, nie widać i nie czuć bliskich wokół nas), próbujący dotrzeć do piękna w sobie przez mity grzeszności i winie za śmieć Jezusa i grzech pierworodny. Prawdziwego Boga miłości zasłonięto nam rzeźnikiem, sadystą mordującym własnego syna dla zbawienia ludzi, miłość - cudowną euforię lekkości i szczęścia gdy nie zależysz od niczego i nikogo, zastąpiono nam romansami i zakochaniem, które zawsze przeradza się w strach o utratę źródła przyjemności i w końcu nienawiść do trzymającego nas w niewoli bodźca. W innych miejscach świata, kapłani wymyślili z pozoru odmienne bajki by zranić ludzi, oraz na tym zarabiać. Zbudowanie organizacji zrzeszającej miliony ludzi, jest niemożliwe na gruncie szczęścia i spełnienia. Można tego dokonać tylko i wyłącznie strachem, zniszczeniem naturalnej niewinności, oraz przyrodzonemu nam kontaktowi z Bogiem - który to kontakt dziecku jest brutalnie wydzierany. Kontakt z Boskością jest końcem korporacji religijnej, więc chcąc utrzymać swą potęgę, nie mają innego wyboru. Biedactwa!

Wilki w owczej skórze, prawią Ci miłe słówka

Ten świat deprawuje i niszczy ludzkie szczęście, ponieważ tylko na frustratach da się zarabiać, korzystać z ich pracy. Czy szczęśliwy, spełniony człowiek potrzebuje podnosić sobie samopoczucie cukierkami? Wieczornym piwkiem? Trollowaniem na forach? Papieroskiem? Ogłuszyć na dyskotece, pobyć w silnej grupie napakowanych kolegów, by poczucie mocy wypełniło każdą szczelinę nieprzyjemnego poczucia słabości i dezorientacji? Nowego telefonu co pół roku? Modniejszych ciuchów gdy stare są jeszcze dobre? Kolejnych mięśni i ścinki fatu, by zrobić z siebie zadyszaną w spoczynku bezużyteczną górę schabu, nabijającą kabzę producentom białka, sterydów i suplementów?
Nie, nie potrzebuje. Nie trzeba mu także religii, kapłanów poobwieszanych złotem, lichwiarskich banków i każdej ideologii, która wykorzystuje i wyciska człowieka jak cytrynę dla swych celów. I dlatego szczęście i spełnienie człowieka jest wrogiem numer jeden wszystkich wielkich sił. Dlatego im głośniejszy jest ryk chcących naszego szczęścia, tym większa pewność że chodzi o coś zupełnie innego. Im więcej decybeli, tym większy koszt nagłośnienia - a wielkie fortuny mogące to udźwignąć nie powstają ze szczęścia ludzi, tylko tworzenia w nich sztucznych potrzeb, kompleksów, oraz chwilowego ich zaspokajania by zarobek płynął nieprzerwanym strumieniem.

Gdy chłopiec dorasta i uruchamia się pożądanie seksualne, każde złe przeżycie, przykra praca, kłopoty z rówieśnikami, rodzicami czy pieniędzmi, rodzi silne uczucie pewności że gdyby miał cudowną dziewczynę, przytulił się - byłoby dobrze, miło i bezpiecznie, a wszelkie troski rozpłynęłyby się w oceanie ukojenia. To już nie podlega logice, przemyśleniom i analizie - jest odruchem, niepodważalnym pewnikiem nie podlegającym żadnej dyskusji, wiarą i sensem oraz treścią żywota. Takie same odruchy wyrabia w człowieka armia, co oczywiście jest zrozumiałe - żołnierz nie może myśleć, tylko ma wypełniać rozkazy. W latach dwudziestych w ZSSR myślano nad połączeniem małpy i człowieka, żeby wprowadzić do armii super żołnierza - jedzącego z ziemi ochłapy, mogącego nosić wielkie ciężary, bezmyślnie wykonującego każde rozkazy. Im jesteś głupszy, bardziej podatny na rozkazy, tym wydajniej (mniejsze zużycie zasobów, większa ilość trupów po stronie wroga) będziesz walczył o interesy bankierskich rodów wywołujących wojny w imię Boga, honoru i ojczyzny.
Odruchy wyrabia też kościół katolicki (i każda inna religia), np. klękamy na widok krzyża (bestialskiego narzędzia tortur) czy figurek świętych (kto wie jacy oni byli tak naprawdę?), poczucia winy na myśl o seksie, a że zdrowy człowiek ciągle o nim myśli, ciągle też czuje się źle - i by poczuć się dobrze, trzeba iść do spowiedzi gdzie klęka się przed chłopakiem ze wsi, który uciekł od wypasania krów do seminarium, do lepszego życia - i wyznajemy mu swoje "grzechy". Później mamy wiele świąt, obrządków, rytuałów, które oczywiście kosztują. Na poczuciu winy, lękach i nienawiści do siebie, korporacja religijna zarabia nieprawdopodobne pieniądze.

Obalić imperium łatwiej niż flaszkę

Są pewne symbole, których nie wolno ruszać - grozi to krytyką, wyrzuceniem ze swojej społeczności, grupy znajomych, rodziny, a często też pobiciem, torturami albo śmiercią. Każdy czas i kultura ma swoje prawdy i tabu, które trzeba czcić i hołubić. Dawniej czczono Stalina, marzącego o komuniźmie na całym świecie, który przetrwa miliony lat i da wolność niezliczonej masie chłoporobotników. Tłumy wyły z podniecenia, a Panie dostawały orgazmów na widok wąsatego Fuhrera, obiecującego bujny rozkwit tysiącletniej rzeszy na słowiańskim nawozie. Teraz na topie jest papież Polak, który wezwał ducha świętego by odmienił oblicze Polski, i chyba mu się udało coś wezwać, bo trzy miliony Polaków ucieka z tego obozu koncentracyjnego, darmowej kolonii roboczej dla zachodniego kapitału. Pozostaje pytanie co wezwał - i ciche pragnienie, by to coś wróciło do bezdennych piekieł skąd przybyło, i by zabrało Balcerowicza, Korwina Ozjasza Goldberga i innych starszych braci w wierze, by ten biedny, nieszczęsny naród mógł godnie funkcjonować.
Mamy jeszcze chylący się ku upadkowi, ale jeszcze żywy mit prostego elektryka, który sam jeden pokonał największą potęgę militarną planety, dysponującą tysiącami najlepszych zabójców w każdym kraju świata, bronią atomową i propagandą mogącą obalać rządy. Śmiałe plany zniszczenia imperium zła dojrzały, gdy obalał jedna za drugą butelki koniaku z esbekami w Arłamowie.

Historię piszą zwycięzcy, ale i oni tracą z czasem moc w tym ciągle się zmieniającym świecie. Dlatego też większość takich pewników zostaje z czasem obalona - a gdy milkną wrzaski obrońców katów, pojawiają się oskarżenia. Papież na zachodzie uważany jest za osobę, która ukrywała niebywałą skalę pedofilii, a cała reszta wodzów, wizjonerów i wielkich władców, odpowiada za niezliczone nieszczęścia, miliony trupów i nędzę. Dzisiejsi wielcy, to najczęściej jutrzejsze kanalie. Tymczasem ludzie niezwykle odważni, np. Pilecki, są przez system hołubiący bylejakość i szmirę wypędzani z przestrzeni medialnej. Promuje się banał, głupotę i sprzedawczyków, kiedy prawda jest zawsze jasna - albo byłeś z "nimi" (np. komuchami), albo zrezygnowałeś z talonu na samochód, mieszkania i zakupów w peweksie, bo brzydziłeś się śpiewać piosenki o towarzyszu Leninie. Nie można między tymi ludźmi stawiać znaku równości - ja mogę zrozumieć że zrobiło się to tylko dla mieszkania, może i sam bym tak zrobił, ale fakty są takie że jeden zrobił - a drugi nie.

Największe kłamstwo tego świata

Jednak jest jeden pewnik, który przeciska się niewzruszony przez wszystkie tysiąclecia. Nie obalą go żadne cywilizacje, religie, filozofie, prawa i święte książki z papieru; niestraszne mu wiatry historii, kataklizmy, deszcze meteorytów, rządy platformy, rzezie i tragedie. Jest to święta wiara że kobieta daje szczęście - i trzeba jasno powiedzieć, że jest to największe kłamstwo świata które wysysamy z mlekiem matki. I piszę to jako ten, który kobiety uwielbia, podobnie jak od czasu do czasu lubię sobie wypić piwo. Jednak wiem że jeśli będę w nim widział swoje szczęście, zostanę zniszczony i zmiażdżony w żarnach pijaństwa.

Szczęście daje nam w pierwszej kolejności nasz układ hormonalny, układ "nagrody" w mózgu. To w zasadzie bezduszna maszyna (hardware), którą trzeba zaprogramować (software). I tym właśnie jest dorastanie w dzieciństwie, filmy, historie, legendy, bajki, opowieści, propaganda religijna i państwowa - jest programowaniem potężnego komputera, jakim jest nasz mózg. Soft może wykorzystać pewien procent możliwości komputera - np. na moim można odpalić prosty kalkulator, albo skomplikowaną grę (np. gta 5 w które gram). Dlatego w kręgach rozwojowych mówi się, że człowiek wykorzystuje znikomą część swoich możliwości. Przekonania mogą nas zniszczyć, albo zbudować nasz sukces, zdrowie i wszystko co chcemy. Żeby tak się jednak stało, nieefektywne programy (nieśmiałość, sztuczna pokora, lęki, czarnowidztwo, zniechęcenie, smutek) wyrzucamy, a instalujemy znacznie dla nas lepsze (mądra pewność siebie, szacunek do siebie, spokój w obliczu stresujących sytuacji, poczucie bezpieczeństwa, radość i satysfakcja sama z siebie, żeby nie musieć jej brać w postaci sztucznych pochwał od innych ludzi, którzy wystawiają nam za to słony rachunek)
Programy to oczywiście przekonania i "pewniki", wiara w idee i założenia. Gdy ktoś podważa programy w których się wychował, nazywany jest zdrajcą, sralem który robi we własne gniazdo. Ale czymże jest rzekomo moje gniazdo? Urodziłem się, oraz przyjąłem pewne idee jako własne, ale nie miałem żadnego wyboru - wchłonąłem w siebie co mi dano. Urodzisz się w Izraelu, będziesz wierzył że goje są tępym bydłem bez duszy które trzeba eksploatować, a wujo załatwi Ci pracę w banku, polityce czy w mediach, tworzących matriks dla tubylczej ludności niewolniczej. Urodzisz w Indiach, będziesz czcił krowę albo małpę, a jak w Polsce - zjesz krowę a z małpy pośmiejesz się w zoo.
Gdybyś urodził się w czasach nazizmu, gardziłbyś polaczkiem - autorem felietonu. I jeśli nie chciałbyś palić w piecu żydów i Polaczków, nazwano by Cię zdrajcą, napluto w twarz i rozstrzelano. Tyle są warte gniazda - zniewalają nas, więżą w pewnym zbiorze przekonań (programów) o życiu. A jakie masz w sobie (czyli w podświadomości) programy, takie masz życie.

Przekonania tworzą nasze życie

Czym się różni człowiek sukcesu od nieudacznika, odważny i śmiały od lękliwego tchórza, męski i żywotny od rozlazłego niechluja? Przekonaniami. Dla jednego nauka jest przyjemnością (może był w dzieciństwie chwalony przez autorytet za nauczenie czegoś, więc powstało silne skojarzenie kojarzące przyjemność z nauką), dla drugiego stresem (może mamusia wrzeszczała że jak nie poprawi ocen, to będzie zerem, robolem) - pierwszy relaksuje się i wypoczywa ucząc języków, drugi na myśl o nauce dostaje drgawek - pierwszy ma z czasem dobrą pracę (prędzej na zachodzie, niż w Polsce), szacunek otoczenia za wiedzę, drugi kopie rowy (piszę to z szacunkiem dla tej pracy), bo nic innego się nie nauczył. Inny przykład - ktoś ma przekonanie że podrywanie daje mu frajdę (przyjemność), ktoś inny, być może boleśnie odrzucony w dzieciństwie, boi się. Kto będzie miał dużo seksu, fajnych znajomości? Jasna sprawa że ten, który z podrywania ma przyjemność, która jest instynktowna, odruchowa. Jeden ma przekonanie że warto walczyć o swoje zdanie, szacunek - walka daje mu przyjemność, więc ma szacunek otoczenia, często wypracowany łamaniem nosów i wybijaniem zębów - i nawet jeśli z kimś przegra, jest szanowany. Drugi ma przekonanie że walka o swoje rodzi wrogów, jest grzeszna (tzw. nadstawianie drugiego policzka) i można oberwać, więc nikt go nie szanuje i nie poważa. Za sukcesem i porażką zawsze stoją nasze przekonania - to one kierują naszym życiem.

Dlatego warto je zmieniać tak, by ułatwiały i osładzały nam życie zamiast je niszczyć - co bardzo dokładnie opisuję w książce "Stosunkowo dobry". I gdy tak czynimy, ludzie którzy z nas żyją, żerują na naszej energii - będą wściekli. Nazwą Cię sprzedawczykiem, zdrajcą, kanalią, niewdzięcznikiem, postraszą Bogiem, diabłami, piekłem na wieki - bo tym co Cię zniewala jest ograniczające Cię przekonanie, np. takie że trzeba cierpieć, albo że seks jest zły, czy że trzeba walczyć o swoją wiarę czy jakąś organizację z którą utożsamiłeś swoje poczucie wartości.

Przekonanie które zrujnuje Ci życie

Gdy utożsamiasz swe szczęście z kobietą, masz wielki problem. Jeśli nie znajdziesz dziewczyny, w Twym życiu króluje żal że jej nie masz, oraz marzenia jakby było cudownie gdybyś ją miał. Gdy ją wreszcie masz, czekają Cię nieludzkie męczarnie strachu, podejrzliwości, zazdrości i rozpaczy, a jeśli nie kochasz i jest Ci z nią źle, powstaje gniew, bezradność i niechęć do życia. Żyjąc z tym przekonaniem, na pewno będziesz nieszczęśliwy w każdym możliwym przypadku - tak to działa. I nie zmienią tego zapewnienia wściekłych ludzi, którzy tym że mają partnerów, próbują podnieść swoje poczucie wartości i ważności (gdy byli sami, otoczenie ich wyśmiewało że nie mogą nikogo poznać, więc związek traktują jak sukces). Kłamią, udają, wstydzą się przyznać, a może traktują strach i lęk jako coś normalnego a może nawet dobrego. Warto być z kobietą, ale tylko i wyłącznie na takiej zasadzie, że ona nie daje Ci sensu życia, szczęścia - bo dać tego nie może. Wtedy jesteś bezpieczny, nie cierpisz, nie boisz się, nie dajesz się szantażować wyjazdem do mamusi, kolegą z pracy... a gdy odejdzie? Chwilka smutku, ale za chwilę nawyk cieszenia się samym sobą wraca, opromieniając Twe życie radością. Gdy kobieta widzi i czuje że nie skaczesz jak piesek u jej nogi, nie traktujesz jak bogini, zaczyna Cię szanować, dogadzać, czasem też testować czy nie udajesz, ale to trwa tylko chwilę... wtedy masz cudowne życie. I ludzie mający we własnym piekło, wysyczą nienawistnie że masz farta, szczęście, konszachty z diabłem, lepszą karmę, pieniądze, wzrost, ładny samochód. A to nic z tych rzeczy - to po prostu systematyczna, mądra praca nad sobą.

Zawsze będę powtarzał te straszne, wręcz nieludzkie (zdaniem niektórych satanistyczne) dla wielu słowa. Panie powinny usiąść, by nie dostać drgawek z wściekłości i litości dla pustki piszącego te haniebne słowa. Oto one: Zanim weźmiesz się za kobiety, naucz się kochać sam siebie, naucz się życzliwości i szacunku do samego siebie. Najpierw Ty, Twoja sfera emocjonalna, a później wszystko inne. Bez miłości do siebie, będziesz musiał o nią żebrać u innych ludzi, a oni dadzą Ci jej namiastkę (seks, miłe słowa, poklepywanie po plecach, obiecanki cacanki) za podżyrowanie kredyciku, przysługi bądź znacznie wyższą cenę. I gdy nie będziesz chciał płacić ich ceny, zabiorą Ci to co brałeś za miłość - i oplują. Zostaniesz z niczym, rozbity i rozżalony, na dnie. Tak kończą Ci, którzy nie chcą nad sobą pracować. To są twarde, okrutne prawa - kto je rozumie, wygra satysfakcję i spełnienie w życiu. Kto nie rozumie, może zyskać wszystko - ale szczęścia i spokoju ducha nie zdobędzie.

Jest tylko jedna miłość, której pokłosiem są inne jej rodzaje

Jedyna miłość jaka istnieje, to jest związek Twój i własnej duszy, wewnętrznego dziecka (jak zwał tak zwał) - i to są te mityczne połówki, a nie kobieta i mężczyzna. Kobieta ma upiększyć życie i urodzić dzieci, a nie stać się celem i sensem istnienia mężczyzny. Warto kochać, szanować, ale na glebie uzależnienia i niewolnictwa rosną tylko chwasty - a piękne róże wyrosną pieszczone słońcem i całowane deszczem wolności. Dzieci szczęśliwe, to te żyjące w otoczeniu szczęścia, spokoju i wzajemnego szacunku. Gdzie jest uzależnienie jednej osoby od drugiej, pojawia się strach, nienawiść - i tym nasiąkają dzisiejsze dzieci, a jutrzejsi kaci.

Więc powiadam wam - najpierw miłość do siebie, a później będziesz mógł zaczerpnąć z tej studni, by podlać nią swoją kobietę, dzieci, sąsiada. Pięknie wtedy wzrosną. Jeśli studnia będzie pusta, nic z tego dobrego nie wyjdzie. Oj nie.


www.braciasamcy.pl  zapraszam na moje forum. Paniom wstęp wzbroniony!


--------------------

Coaching ze mną KLIK

Zapraszam do kupna moich e książek "Stosunkowo dobry", oraz "Wyprawa po samcze runo" w E wersji, KLIK albo papierowej KLIK.  Zapraszam wszystkich serdecznie na mój fanpage KLIK, Bardzo jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy poczuwają się do dbania o cały ten interes i go finansują KLIK, także poprzez PayPal, mój meil to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czytany 45893 razy
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
+1 # drań 2015-05-16 18:58
No Marku długi wpis.. dzięki poczytam sobie na raty.. będzie smakować lepiej. Miłego wieczoru życzę Tobie i czytelnikom.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+15 # EnemyOfTheState 2015-05-16 20:27
"Gdybym miał osiem godzin na ścięcie drzewa, spędziłbym sześć na ostrzeniu siekiery" - Abraham Lincoln

Najpierw należy zdobyć wiedzę i wyrobić charakter a dopiero potem można się brać za kobiety, związki i w ogóle cokolwiek innego. Tak więc Panowie, ostrzymy swoje siekiery, żeby było czym dobrze rąbać :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Szara 2015-05-16 20:53
Enemy, Ty juz sobie wyostrzyles?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # EnemyOfTheState 2015-05-16 21:07
Jest dużo lepiej niż jakieś 2-3 lata temu, ale takiego "ostrzenia" nigdy dość :P
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Pokorna 2015-05-16 22:17
Czasami jest tak, że ktoś nie chce wyjść z swej strony komfortu, bo albo się boi, albo mu się nie chcę, albo jest za leniwy na to aby się zmienić w sobie. Najłatwiej narzekać trudniej zacząć od siebie. Kochać siebie to podstawa. Wbrew pozorom ciężko zacząć, najpierw zmienić, tak jak napisałeś Marku, przekonania, a później jeszcze w to uwierzyć. Właściwy kierunek pokazujesz. Dziękuję za felietony. cz39z
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Marek 2015-05-18 12:47
Pracując nad sobą zauważyłem, że chociaż wiem (a raczej czuję) jak wspaniały jest stan, gdy człowiek się sam kocha, napotykam na olbrzymi opór przed zmianą życia. A przecież życie "normalne" to ohydztwo, rzygowiny, tylko myślimy że takie ma być, a to nieprawda.

To strefa komfortu, a może i coś innego - gigantyczna bariera, gdy ego broni się jak może przed swoją śmiercią. Bo w zasadzie tym jest bardzo wysoka samoocena. Człowiek zrzuca z barków wszystkie problemy - widzi że są nierealne, iluzoryczne. Ego już nie czego bronić, o co walczyć - nie ma poczucia ważności, wielkości, jakiejś super misji w życiu - można się po prostu wyluzować i dobrze bawić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Rysiek 2015-05-19 08:55
Tak samo jest z wygraną w totka, o której często piszesz. Większość ludzi traci wszystko bo nie jest gotowa na odpadnięcie 80% ich problemów życiowych ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Paweł z N. 2015-05-16 22:40
to co zawsze - czyli git :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-05-16 23:39
"Przecież od tej chwili będziesz kobietę dającą szczęście śledził, bał się że zdradzi, odejdzie, zachoruje, umrze... im więcej szczęścia, tym więcej strachu i stresu związanego z wizją, że wraz z kobietą odejdzie szczęście. Nie znasz dnia ani godziny - lęk nie opuści Cię za dnia ani w bezsennej nocy, przerywanej bolesnymi koszmarami."

Nie zgadzam się! Oczywiście w klasycznym ryśkowym związku masz 101% racji ;) ale jeśli po pierwsze to TY jesteś nagrodą, po drugie Pani czuje oddech konkurencji na plecach, po trzecie masz zajebisty socjal, po czwarte zawsze wyjście awaryjne to masz kopletnie wywalone czy Pani będzie czy pójdzie. Jest? To wspaniale! Nie ma? Jej strata :D

Jak zwykle czapka z głowy co do założeń! Wraca wena :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # brat 2015-05-17 08:05
Ale czy to nie jest Ryśku po prostu odwrócenie ról klasycznego ryśkowego związku? Jest to w 100% wykonalne i faktycznie Ty będziesz mniej cierpiał... ale ten strach i uzależnienie nadal macie w związku, tyle że po jej stronie. Na dłuższą metę boje się, że da to o sobie znać. Cała sztuka wydaje mi się polega na zejściu się dwóch mocnych, szczęśliwych jednostek, czujących się świetnie i dodatkowo mających obopólną radość ze swojej obecności.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-05-17 09:13
Zgoda, ale jeśli będziesz silnym i odpowiedzialnym przewodnikiem to , ona to doceni i w całej tej swojej sieczce emocjonalnej znajdzie szczęście, namiastkę szczęścia i stabilizacji. Na dłuższą metę wystarczy przewaga na 51%. Oczywiście, że jest to mniejsze zło ale ja nie spotkałem jeszcze w swoim życiu kobiety, na którą można zrzucić bez obaw powiedzmy 40% odpowiedzialnoś ci za relację. Jak kiedyś wspominałem - jak taką spotkam to oddam jej wszystko co mam, założę fartuszek w kwiatki i zajmę się gotowaniem obiadu i pielęgnowaniem ogródka :) Będzie to taka moja zasłużona emerytura ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # brat 2015-05-17 09:38
Prawda ideały ideałami a jest jak jest...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2015-05-18 12:51
Poczucia bycia nagrodą, socjal, wyjście awaryjne - to i wiele innych rzeczy można stracić. Samo życie. I co wtedy? Masz rację, ale przewaga utrzymywana na tak wątłym gruncie też daje lęk przed jej utratą. Oszczędności można stracić, bank plajtuje - urodę też, wystarczy konkretny wpierdol na ulicy. Poczucie bycia nagrodą może być zastąpione przez silną depresję.

To wszystko nie jest trwałe, a więc generuje lęk przed utratą. Nie jest tak Rysiu? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rysiek$ 2015-05-19 08:32
Marku, w fundamentach tak, ale jeśli uświadomisz sobie, przyjmiesz ze spokojem i pogodzisz się z tym, że:

"każdy facet musi zdać sobie sprawę
że to wszystko może zniknąć w
jednej chwili:
kot, kobieta, praca,
przednia opona,
łóżko, ściany, pokój;
wszystkie rzeczy
najpotrzebniejsze do życia,
łącznie z miłością,
spoczywają na fundamentach z piasku."

i mimo to nauczysz się cieszyć życiem to lęk odejdzie :) Będzie czasem wracał, czasem nawet mocno ale Ty wtedy jesteś już tam, gdzie umiesz przestawić żagiel, żeby płynąć pod wiatr :D

I do tego trza dążyć ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Wafelek 2015-05-17 00:08
:-) z pozdrowieniem Kotoniuszu Wielki

www.youtube.com/watch?v=ep7W89I_V_g
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Szara 2015-05-17 06:39
Bardzo dobry teskt. Cala prawda a szczescie, coz ulotne jest wiec trzeba sie cieszyc kazda chwila kiedy jest nam dane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # brat 2015-05-17 08:10
Sama prawda Marek, ale i tak nie ma szans, że ta gigantyczna rama umieszczona w umysłach (jest partner - szczęście, brak kobiety/męża - przegryw) zostanie ruszona.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Marek 2015-05-18 12:53
Cytuję brat:
Sama prawda Marek, ale i tak nie ma szans, że ta gigantyczna rama umieszczona w umysłach (jest partner - szczęście, brak kobiety/męża - przegryw) zostanie ruszona.


Tylko jednostki mogą sobie pozmieniać te przekonania - masy nigdy. Dlatego nie wierzę w globalne przemiany, tylko pracę nad sobą. Masz co wypracowałeś, tu nie ma gratisów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Widmo Geniusza 2015-05-19 13:34
Skoro wybudowano jedną ramę to oznacza, że da się wybudować kolejną, bardziej przyjazną. Chociaż trudno zburzyć stare, ale co ciężko przychodzi to zazwyczaj jest solidne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Raskal 2015-05-17 09:48
Mówiąc o tym Izraelu i o gojach - miałeś zapewne na myśli Esterkę? Przecież ona stamtąd pochodzi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # atras 2015-05-17 10:47
[youtube]www.youtube.com/watch?v=yRYFKcMa_Ek[/youtube]
She´ll only come out at night
The lean and hungry type
Nothing is new, I´ve seen her here before
Watching and waiting
Ooh, she´s sittin´ with you but her eyes are on the door

So many have paid to see
What you think you´re gettin´ for free
The woman is wild, a she-cat tamed by the purr of a Jaguar
Money´s the matter
If you´re in it for love, you ain´t gonna get too far

(Oh-oh, here she comes) Watch out boy she´ll chew you up
(Oh-oh, here she comes) She´s a maneater
(Oh-oh, here she comes) Watch out boy she´ll chew you up
(Oh-oh, here she comes) She´s a maneater

I wouldn´t if I were you
I know what she can do
She´s deadly man, she could really rip your world apart
Mind over matter
Ooh, the beauty is there but a beast is in the heart

(Oh-oh, here she comes) Watch out boy she´ll chew you up
(Oh-oh, here she comes) She´s a maneater
(Oh-oh, here she comes) Watch out boy she´ll chew you up
(Oh-oh, here she comes) She´s a maneater

Ooh,
(Oh-oh, here she comes) Here she comes, Watch out boy she´ll chew you up
(Whoa-oh, here she comes. Watch out) She´s a maneater
(Oh-oh, here she comes. She´s a maneater) Ooh, she´ll chew you up
(Oh-oh, here she comes) Here she comes, she´s a maneater
(Oh-oh, here she comes. Watch out) She´ll only come out at night, ooh
(Oh-oh, here she comes) Here she comes, she´s a maneater
(Oh-oh, here she comes. She´s a maneater) The woman is wild, woo
(Oh-oh, here she comes) Here she comes. Watch out boy, watch out boy
(Oh-oh, here she comes) Oh, watch out, watch out, watch out, watch out
(Oh-oh, here she comes) Yeah, yeah, she´s a maneater
(Oh-oh, here she comes. She´s a maneater) She´s watching and waiting, ooh
(Oh-oh, here she comes) Oh, she´s a maneater
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atras 2015-05-17 10:49
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yRYFKcMa_Ek[/youtube]
www.youtube.com/watch?v=R7fiQU0kFHs
Coś mi nie działa wklejanie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atras 2015-05-17 11:49
[youtube]watch? v=yRYFKcMa_Ek[/ youtube]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-05-18 00:45
Spoko kolego, wszystko się wkleja ;) Ja od pewnego czasu mam pewne hobby. Robię wiatraki z takich Pań :) To nie tak, że jestem wyrachowany bo zawsze zakładam, że to TA jedyna a że z każdej wychodzi wcześniej czy później czysta kurwa to jej problem a nie mój :) Wszystko jest w naszej głowie. Wyrzuć wszystko co Ci wrzucono do głowy od dziecka a już szczególnie pożegnaj babcie i mamy. To jest preludium. Dalej daj się poparzyć ale tak 70% ciała najlepiej, na zasadzie, że ledwie uszedłeś z życiem ;) We wtorek jestem ustawiony z 23 latką - gwarantuję zerwanie gwintu najpóźniej na drugim spotkaniu. Wiesz nad czym się zastanawiam? Nie nad tym jak to zrobię, tylko który z naszych braci kochanych zapłaci za mój wybryk zniszczoną wątrobą. Skąd ta pewność? Zaczyna się tak klasycznie, że aż boli...nie brnij w to...ja jestem trudna :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # e 2015-05-18 09:20
...stare, dobre kawałki...
www.youtube.com/watch?v=J6_JkZTWYSk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-05-19 08:34
@e
Zabrałaś mi kilka godzin od wczoraj ;) Niech Cię - ludzie, po co dajecie takie kawałki? Przecież każdy z nas kiedyś przy czymś takim gryzł tynk :D Nie ma czegoś radośniejszego niż rozkminianie typa z BPD, damskiego boksera próbującego przelać brak uczucia od własnej matki na relację z kobietą? :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Rysiek 2015-05-19 08:45
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # e 2015-05-19 12:50
Tonę w poczuciu winy... ;-)

Nie zajmuje mnie'bogaty'życ iorys wokalisty, a raczej brak Slash'a na tej płycie.
Tak sobie przesłuchiwałam i'bezmyślnie' wrzuciłam do kolekcji staroci.
W tej chwili obiecuję poprawę :D

www.youtube.com/watch?v=sIv1jShKzZk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Szach mat 2015-05-18 09:40
Kobiety nie potrafią dobrze grać w szachy - tak przeczytałem nieraz na tym forum, oraz że nigdy nie osiągną w tej dziedzinie znaczących sukcesów.
No to się myliliście: kobieta.onet.pl/dziecko/male-dziecko/szescioletnia-dziewczynka-pokonala-mistrza-szachow/wgr6v5
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2015-05-18 12:54
To argumenty palaczy - znam kogoś kto pali i żyje sto lat. Ja też znam, ale to wielka rzadkość - są ludzie jedzący szkło, może więc spróbuj? Są ludzie wygrywający w totka, wygrałeś? A tu jedna jaskółka wiosny nie czyni, że się tak wyrażę :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # predator 2015-05-18 11:55
On był na kacu, dzwoniła do niego żona o zaległe alimenty, a 6 latka miała łączność z mamą, która na chessmaster 99999 grała równolegle tę samą partię.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StarszyBratw Wierze 2015-05-18 13:17
Niestety Marku, ale twój plan nigdy się nie uda bo przecież powiedziane jest w bibli czyli Rejsie "...nie mozna być jednocześnie twórcą i tworzywem..." czyli jeśli odrzucisz 100% tego co zostało Ci "wdrukowane" to zostanie jedno wielkie "NIC". A to Twoje "szczęście" musisz przyłożyć do jakieś skali aby wiedzieć że nie jest "nieszczęsciem" a tę skalę bierzesz z nowego siebie czyli update-u starych skali, którą w tej chwili jesteś, co nie znaczy że nie warto być świadomym tych ograniczeń i zakłamań o których piszesz i dążyć do "nowego" i "lepszego" "szczęścia". Nawet gdybyś (w co nie wierzę) potrafił pokonać choćby popęd seksualny i osiągnąć wzwód do środka oraz osiągnął cudowną nirwanę to i tak "nie idźcie tą drogą" bo i tak tę "cudowną" nirwanę macie gratis zaraz za światełkiem w tunelu i nie warto tracić cudownego antraktu w tej nirwanie jakim jest nasze niepowtarzalne i jedyne życie !!! To co warto ? Moim zdaniem warto mieć tę trafną wiedzę jaką dzieli się z nami Autor oraz KOCHAĆ SIEBIE !!! i mimo wszystko ten najcudownieszy ze światów, bo innego nie będzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Marek 2015-05-19 10:23
Ale gdzie ja piszę o stu procentach? To jaki ma sens komentarz, opierany na tym, czego nigdy nie napisałem?

Każdy musi przebywać z ludźmi - więc mogę zmienić strach i lęk w ostrożność i luz. Czyli przemiana w korzystny - a nie pozbywanie.

Nie chcę walczyć z popędem - znowu sobie dopowiedziałeś, i stworzyłeś na tej podstawie teorię - Twój umysł i jego skojarzenia całkowicie Cię opętał. Chcę popęd wykorzystać do znacznie większej rozkoszy, niż kopulacja - albo mieć więcej błogości z kopulacji.

Zmieniam, transformuję, nic nie wyrzucam. Na końcu tej pracy jest uświadomienie, że nie jestem umysłem - tylko obserwatorem. Wtedy pojawia się cudowna lekkość. No ale o tym pisałem setki razy...

Co do tunelu, to nie wiem i Ty też nie wiesz. To tylko teoria.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wojtas 2015-05-19 10:02
http://m.fakt.pl/lokalne/gdansk,0m8yfg

Marek co myslisz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2015-05-19 10:27
Dziwna sprawa. Jeśli faktycznie jej to zrobili, to powinni dostać piętnastaka i być codziennie ruchani w mamrze. Wykorzystanie kogoś bez tego człowieka zgody, to poważne przestępstwo.

Jednak sprawa mocno mi śmierdzi - niektóre Panie po seksie reagują agresywnie, lękowo, może chciała się zemścić, może ją kochanek rzucił - trzeba by poznać dokładnie sprawę. Takie wyjazdy to wóda i ruchanie na maksa, a wiem o tym od osoby, która takie wyjazdy miała. Środowisko lekarskie to najczęściej wzajemnie się nienawidzący alkoholicy, ruchacze i ogólnie gówniana atmosfera.

Rzadkim wyjątkiem jest lekarz dbający o ludzi, z dobrym sercem - są tacy, ale mają ciężkie życie z resztą hołoty, która patrzy tylko na łapówki. Trochę znam osobiście te środowisko, więc włosy stają dęba jak słyszałem to i owo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # Rysiek$ 2015-05-19 10:52
Laska się nawaliła i zrealizował swoją fantazję o pykanku z dwoma panami. Coś poszło nie tak, ktoś tam coś widział, etykietka puszczalskiej już przybijana na plecy to i mamy...gwałt! Mąż tej laski jest robiony w bambuko najpewniej. Ja sam byłem w takiej sytuacji, gdzie dziewczyna z firmy, w której wówczas pracowałem przyszła do mnie do pokoju nago wieczorem. Jako, że ze względu na wiedzę, nie robię takich tematów w pracy to ją odprawiłem z kwitkiem. Rano przysiadła się do mnie do stolika na śniadaniu i po początkowej kokieterii zaczęła walić teksty typu, że Zenobiusz to widział jak ona wchodziła do mnie wieczorem a w ogóle to koleżanki widziały, że tańczyłem z nią pół nocy i czy zdaje sobie sprawę z tego co może zrobić? Pech jej polegał na tym, że coś mnie tknęło i włączyłem TotalRecall w telefonie. Po odtworzeniu jej zapisu wylała mi kawę na kolana i wyszła z jadalni robiąc scenę przy około 50 osobach. Nie znam TEGO konkretnego przypadku, ale w takich klimatach trzeba być niesamowicie ostrożnym z osądem. Ktoś musiałby być niesamowicie zdesperowany, żeby gwałcić tłumaczkę na wyjeździe integracyjnym. W dodatku ich było dwóch - normalnie rybak Jonasz ta laska :D Chyba i sąd nie dał wiary temu wszystkiemu stąd niskie wyroki.

BTW:

Ta komcia mi się podoba:

"
~skandal : Ludzi pod narkozą też gwałcą. Kolegę po operacji bolał tyłek, a nie tyłek miał operowany. Powinien się zgłosić na policję, ale się wstydził. Mówiliśmy mu żeby poszedł sprawdzić czy był zgwałcony. Po jakąś obdukcję chociaż. Ale nie chciał. W szpitalach pracuje więcej takich jak ci z artykułu tylko ludzie nie zgłaszają."

:D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wojtas 2015-05-19 13:24
Rysiek, a ladna byla? Zamezna?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-05-19 18:46
Zdrowa i zamężna- z Tychów. Mąż klawisz ;) Dużo mi o nim opowiadała :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # dance of death 2015-05-19 18:51
Cytuję Rysiek$:
Laska się nawaliła i zrealizował swoją fantazję o pykanku z dwoma panami. Coś poszło nie tak, ktoś tam coś widział, etykietka puszczalskiej już przybijana na plecy to i mamy...gwałt! Mąż tej laski jest robiony w bambuko najpewniej. Ja sam byłem w takiej sytuacji, gdzie dziewczyna z firmy, w której wówczas pracowałem przyszła do mnie do pokoju nago wieczorem. Jako, że ze względu na wiedzę, nie robię takich tematów w pracy to ją odprawiłem z kwitkiem. Rano przysiadła się do mnie do stolika na śniadaniu i po początkowej kokieterii zaczęła walić teksty typu, że Zenobiusz to widział jak ona wchodziła do mnie wieczorem a w ogóle to koleżanki widziały, że tańczyłem z nią pół nocy i czy zdaje sobie sprawę z tego co może zrobić? Pech jej polegał na tym, że coś mnie tknęło i włączyłem TotalRecall w telefonie. Po odtworzeniu jej zapisu wylała mi kawę na kolana i wyszła z jadalni robiąc scenę przy około 50 osobach. Nie znam TEGO konkretnego przypadku, ale w takich klimatach trzeba być niesamowicie ostrożnym z osądem. Ktoś musiałby być niesamowicie zdesperowany, żeby gwałcić tłumaczkę na wyjeździe integracyjnym. W dodatku ich było dwóch - normalnie rybak Jonasz ta laska :D Chyba i sąd nie dał wiary temu wszystkiemu stąd niskie wyroki.

BTW:

Ta komcia mi się podoba:

"
~skandal : Ludzi pod narkozą też gwałcą. Kolegę po operacji bolał tyłek, a nie tyłek miał operowany. Powinien się zgłosić na policję, ale się wstydził. Mówiliśmy mu żeby poszedł sprawdzić czy był zgwałcony. Po jakąś obdukcję chociaż. Ale nie chciał. W szpitalach pracuje więcej takich jak ci z artykułu tylko ludzie nie zgłaszają."

:D

masz fantazję Ryszardzie. Popłakałem się ze śmiechu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-05-19 22:14
To co Tobie wydaje się fantazją dla innych stanowi dość częste zjawisko :)
Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # dance of death 2015-05-19 23:42
Cytuję Rysiek$:
To co Tobie wydaje się fantazją dla innych stanowi dość częste zjawisko :)
Pozdrawiam

Słuszna uwaga. Przechodzisz samego siebie. Postawa godna afro - amerykańskiego rapera. Chwilowy napływ gotówki uruchamia zmysł blichtru, którego zadaniem jest zakamuflowanie pochodzenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rysiek$ 2015-05-20 08:00
Musisz celniej i mocniej ;) Swoją drogą to takie jak wyżej zaczepki mówią o Twoim otoczeniu niemal wszystko. Wierzę że dobrze Ci z tym.
Pozdrawiam ciepło :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Widmo Geniusza 2015-05-19 13:46
Może czytaliście kiedyś o takim człowieku jak Mattthieu Ricard, który jest utytułowanym naukowcem, a wiele lat temu postanowił zostać mnichem buddyjskim. Wziął udział w badaniu mózgu przez elektrody i odnotowano u niego nieodnotowaną dotąd aktywność różnych obszarów w mózgu warunkujących szczęście. Został uznany za najszczęśliwsze go człowieka świata. Na pewnym filmiku tłumaczy fizjologiczną zależność między treningiem mózgu, a nawykami i uczuciem szczęścia, mówi że działa to tak jak u skrzypka, który dziesięć lat ćwiczy i wykształcają mu się tysiące powiązań nerwowych odpowiedzialnyc h za same ruchy palcami. Jest też sporo artykułów o tym jak medytacja wywołuje permanentne zmiany w konkretnych obszarach mózgu m.in w lewym hipokampie i jądrze migdałowatym, oraz wzrost poziomu serotoniny. Trzeba ruszyć doopsko i zabrać się za siebie. Szczęście to to co dzieje się w naszym mózgu. Pracujcie nad tym dla dobra naszego gatunku, a może za parę tysięcy lat nasi potomkowie będą mieć inną strukturę mózgu, lepiej funkcjonujący i nie będzie wojen, ludobójstw, znęcania się nad zwierzętami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2015-05-19 14:01
Czytałem, ale jedno spojrzenie w jego złośliwe, chytre oczka mi mówi, że coś w tym wszystkim nie gra. Może się mylę, ale...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Widmo Geniusza 2015-05-19 17:07
Podstawowy błąd atrybucji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # off top 2015-05-21 16:42
No a wiesz. Pamiętam, jak mama wyciągała mnie z wanny po kąpaniu i wycierała. Rączki, nóżki, brzuszek, plecki i na końcu sisior:). Przy sisiorze zawsze było " mój synuś" i całus mamusi. To dopiero wolność. Teraz wiem jak fajna była to lekcja;) A jakiś ksiądz ostatnio w telewizji powiedział, że (chodziło o gender), że to perwersja, swojego rodzaju kazirodztwo - i bądź mądry.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # vs 2015-05-22 14:37
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AndyLewersb 2017-06-20 12:14
I see your page needs some unique & fresh content.
Writing manually is time consuming, but there is solution for this hard task.

Just search for - Miftolo's tools rewriter
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Anemonalove 2017-07-17 00:11
Hello fellas! Who wants to see me live? I'm live at HotBabesCams.co m, we can chat, you can watch me
live for free, my nickname is Anemonalove , here is my pic:

Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 download 2018-12-06 02:40
I could not refrain from commenting. Very well written!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 apk 2018-12-18 10:18
That is very fascinating, You're an overly professional
blogger. I've joined your rss feed and look forward to seeking extra of
your excellent post. Additionally, I've shared your website
in my social networks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky 777 2018-12-18 20:43
Nice post. I learn something totally new and challenging
on sites I stumbleupon every day. It will always be useful to read articles from other authors and practice a little something from their sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live casino goa 2018-12-20 07:36
The guitarist has to earn fifteen times funds of
that bonus he's got as free budget. Simply calculate the total of your cards comprehend what hand you have.

In fact, they need a free play starting bonus.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918Kiss download 2018-12-21 12:38
I enjoy reading a post that will make men and women think.
Also, many thanks for permitting me to comment!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jewel 2018-12-22 20:00
Great weblog here! Additionally your site rather
a lot up fast! What web host are you the use of?
Can I am getting your affiliate hyperlink to your host? I desire
my website loaded up as quickly as yours lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live casino music 2018-12-25 02:59
I got this web page from my friend who shared with me concerning this web page
and at the moment this time I am browsing this
website and reading very informative articles or reviews here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SCR888 2019-01-02 16:48
Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your web
site is wonderful, let alone the content!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-01-03 03:02
Thanks for every other informative website. The
place else may just I get that type of information written in such a perfect means?
I have a mission that I am just now working on, and I've been at the look out for such information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918 kiss 2019-01-07 16:02
The first thing to remember is in order to at all of the
variables with out to focus on just an individual. Social
networking sites have the internet by storm over recent years.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918Kiss download 2019-01-08 09:43
Can I just say what a relief to uncover someone who really knows what they
are talking about on the net. You actually know how to bring a problem to light
and make it important. More and more people must check this out and understand this side of your story.

It's surprising you are not more popular given that you certainly have
the gift.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile deposit slot 2019-01-08 15:04
Banish all thoughts and feelings of guilt, which can a lower level emotion. A person who is lost
in the markets, will relinquish their trading main town.
Your self-confidence will face attack many period.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 v 3.0 2019-01-17 03:52
I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers however this piece
of writing is genuinely a fastidious paragraph,
keep it up.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ocean king strategy 2019-01-18 20:49
Hello very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your
web site and take the feeds additionally? I'm happy to find so many useful information here
within the publish, we'd like develop extra techniques on this regard, thanks for
sharing. . . . . .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live roulette mobile 2019-01-19 02:56
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # playboy888 2019-01-23 12:29
Why users still make use of to read news papers when in this technological globe all is accessible on net?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex11 download 2019-02-05 15:37
Try always be different and different with your marketing.
Think it or not, that's what exactly Google wants you to try to do.
For example, if you were in internet marketing, might be Zig Ziglar
or Yanik Silver.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino 2019-02-05 20:42
Everyone after that first submission is automatically disqualified.
Of course, I give you probability to placed the 10th
reasons. All it takes is a bit of effort and several hours.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega 888 2019-02-09 06:29
Page rank alone will not determine how good your site is doing.
An individual been doing it for fun or a person making a full time income
out of blogging? Gaining credibility and ranking rrn your blog is often a long
drawn process.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online casino slots 2019-02-11 04:47
Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?

you made blogging look easy. The overall look of your
web site is great, let alone the content!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dyon live 22 led-tv 2019-02-11 14:45
May I simply say what a relief to discover somebody that genuinely understands what they are talking about on the
web. You definitely know how to bring an issue to light and make it
important. A lot more people ought to check this out
and understand this side of your story. I can't believe you're not
more popular given that you most certainly possess the gift.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 v3 2019-02-15 01:31
Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home a
bit, but other than that, this is great blog. An excellent read.
I will certainly be back.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 slot 2019-02-21 15:00
If visitors only spend 2 seconds over your page and click on away, seems bad.

Content is a person make or break your traffic and even your location. What do you need to to say about this kind of?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 2019-03-02 12:52
The most significant item in order to make a smoothie is really a good blender or food
processor. This is really a traditional look for
little women of all ages. Then they hire copy writers and enquire it penned by him.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online casino asia 2019-04-24 19:35
You really make it seem so easy with your presentation but I find
this topic to be really something that I think I
would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
I am looking forward for your next post, I'll
try to get the hang of it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky phantom 777-367 2019-05-21 10:16
In the beginning they were somewhat helpful, but
obviously irritated about my lack of experience.
Do not get clingy and desperate by calling him / her repetitively!
Can certainly usuall find a very deal this way.

Look intyo myy web-site sky phantom 777-367
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 download 2019-05-27 16:09
These methods will drive more in order to your web.

I've only briefly mentioned ideas about getting vehicles.
If you have internet access a regarding these applications will be accessible online.


Look at my blog post - lpe88
download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace 333 2019-06-01 22:23
Plus reviews men sites. redviews of foods. and other good content.
Manyy build a reputation and mmake trust the actual people in your
niche. Advertise on acknowledged websites and show off engines.My weblage ace 333
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stevgrealf 2019-09-26 07:58
Propecia Dizionario Priligy Pharmacies Does Keflex Work For Boils Keflex Topical
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # uuzooFeasp 2020-03-28 11:29
fuck him while on viagra cousin taking care of viagra cock female viagra pills ingredient in viagra step sister give viagra to her bro

too much viagra 100mg viagra without a doctor prescription [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]levitra vs viagra viagra coupon for 2017 where can i buy viagra online

https://pharm-usa-official.com - viagra without a doctor prescription

http://www.baijiamama.com/space-uid-58184.html
https://www.sohbetnova.com/turk-telekom-coktu-mu-telefon-neden-cekmiyor/?unapproved=165&moderation-hash=b89ae6d1527b8015d755e166c8788da8#comment-165
http://www.cityup.org/bbs/space-uid-327931.html
http://www.dzzzr.org.ua/forum/member.php?u=645167
http://pandorablake.com/blog/2011/8/percy-grainger#comment-5
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jfogsFeasp 2020-04-08 14:18
viagra hardon sex generic viagra cost generic viagra generic viagra sales can viagra work on paraplegic

mom slips son viagra uncensored viagra prank generic viagra viagra tv commercial black actress mom slips son viagra sex

https://viagrnetwork.com/# - viagra in action


http://www.alcohol-injection.com/forum/showthread.php?t=382733&page=2&p=1665865#post1665865
https://al-ahd.net/2019/11/19/%d9%85%d8%b3%d8%a4%d9%88%d9%84%d9%88%d9%86-%d9%81%d9%8a-%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%d8%a5%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%a6%d9%8a%d9%84%d9%8a%d8%a9-%d9%8a/?unapproved=71473&moderation-hash=57651a08447cbb68e7f5580f14ca84a0#comment-71473
https://www.rewity.com/forum/t431537-730.html#post14793039
http://indiemusicforum.net/viewtopic.php?f=3&t=190886&p=214039#p214039
https://dav.edu.vn/trao-doi-voi-doan-hoc-gia-my-ve-cac-van-de-cung-quan-tam/?unapproved=263698&moderation-hash=147e20cbc8bc1a6794b3ce529bbacf6e#comment-263698
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dzbdzFeasp 2020-04-09 14:09
online quick cash loans quick online payday loans no credit check quick loan quick small business loans safe quick loans

quick loans online direct deposit quick lapp for sba loans [url=https://no skonail.ru/ ]quick loan quick personal loans quick payday loans today
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fgfqiFeasp 2020-04-10 07:53
quick credit loans quick credit loans quick loans quick cash loans tulsa ok quick 200 dollar loans

quick cash loans incorp huntington park ca get quick loans in usa [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loan ways to get quick loans quick pay payday loans new york state threatens to garnish

https://paydailoanz.com/# - quick loan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mglhtFeasp 2020-04-11 11:02
quick ways to make money how much money can you make on youtube work from home how to make money quick money make

how to make money blogging ways to make money on the side [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home best ways to make money online how to make extra money from home

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xwzduFeasp 2020-04-12 04:21
make extra money how to make money at home make money make money online surveys how to make extra money

how did jeffrey epstein make his money how does venmo make money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money make money online surveys make extra money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # llhuiFeasp 2020-04-12 23:53
how to make money on twitch how much money can you make on disability work from home how to make money on youtube videos how much money do youtubers make

how to make money at home how did george soros make his money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home make money how to start a blog and make money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # moumsFeasp 2020-04-13 14:09
how to make money from home how to make more money make money how can i make money make money fast

how to make money online how to earn money online or gift cards to amazon make money online free [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home make money taking surveys legit ways to make money online

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pbtyjFeasp 2020-04-13 17:05
make extra money how much money do youtubers make work from home how to make money from home how to make money with a website

make money apps legitimate ways make extra money work from home how to make money as a kid woodworking ideas to make money

http://tvtuners.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qngixFeasp 2020-04-14 01:40
how to make money online fast how to make money as a teen work from home how to make money online how to earn money online or gift cards to amazon woodworking ideas to make money

how to make money quick how to make money online from home make money how to make money on instagram how to make money on youtube

https://hapmurcat.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kxrnvFeasp 2020-04-14 14:21
how to make money on instagram make money online work from home ways to make money how did mark cuban make his money

free ways to make money online how does venmo make money work from home how did tom steyer make his money free ways to make money online

http://promz5.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # acgamFeasp 2020-04-15 08:28
ways to make money on the side how much money do youtubers make work from home how to make fast money how to make money without a job

how much money can you make on youtube diy crafts that make money work from home hobbies that make money make extra money from home

http://business-panels.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-15 22:19
buy hemp oil [url=https://cb doilwalmart.com / ]buy cbd oil online cbd vape buy hemp buy cbd oil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kgslcFeasp 2020-04-16 02:08
how to make money best ways to make money work from home how to make money on instagram how to make money without a job

best ways to make money how to make money online for free make money how to make money on youtube videos ways to make money online

http://simapr.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cwoilFeasp 2020-04-18 11:16
how does craigslist make money make money make money easy ways to make money how did tom steyer make his money

how to make money at home how much money can you make on youtube make money easy way to make money how to make money with bitcoin

http://gavdog.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-24 00:23
http://onlinecasinogamespcx.com/ casino slots free casino games online best online casino free slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-24 06:07
http://onlinecasinogamespcx.com/ real casino slots big fish casino online casino best online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-24 12:35
online slots [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]big fish casino online casino slots online gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # For Christmas 2020-04-24 15:15
What i do not realize is in fact how you're now not really a lot more well-liked than you may be right now.
You're very intelligent. You already know
therefore significantly on the subject of this topic, produced me personally consider it from a lot of various angles.
Its like men and women don't seem to be involved except it is something to accomplish
with Lady gaga! Your individual stuffs great. All
the time take care of it up!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-24 19:31
http://onlinecasinogamespcx.com/ online slot games online casino games online slot games casino online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-24 20:50
http://onlinecasinosw.com/ slots online [url=http://onl inecasinosw.com / ]online casinos online casino bonus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-25 02:31
world class casino slots [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]free casino slot games free online slots slots for real money slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-25 03:31
http://onlinecasinosw.com/ play slots online [url=http://onl inecasinosw.com / ]vegas slots online real casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-25 09:03
best online casinos [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]online slot games online casino real money online casinos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-25 10:00
no deposit casino online gambling vegas casino slots free casino [url=http://onl inecasinosw.com / ]casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-25 16:44
online gambling slots games free free casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-25 17:27
casino real money [url=http://onl inecasinosw.com / ]real money casino free casino casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-25 23:18
casino online [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]casino online slots for real money free casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-25 23:43
gold fish casino slots [url=http://onl inecasinosw.com / ]online casino games casino blackjack online casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-26 06:00
http://onlinecasinogamespcx.com/ online casino gambling [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]online casino slots online casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-26 06:15
http://onlinecasinosw.com/ casino slots free slots online casino online casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-26 13:01
casino online slots free play slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-26 13:03
slots online free casino games online gambling free casino games online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-26 20:13
casino blackjack [url=http://onl inecasinosw.com / ]casino games online casino slots online casino gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-26 20:34
http://onlinecasinogamespcx.com/ play slots online [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]casino real money slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-27 03:28
best online casinos online gambling casino blackjack
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-27 04:17
world class casino slots [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]casino online online gambling free online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-27 11:04
casino game no deposit casino online casinos play slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-27 11:48
vegas casino slots play casino casino slots play casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kuyvzFeasp 2020-04-27 12:09
florida coronavirus coronavirus updates today ‌‌coronavir us drug cathy hummels coronavirus scarface coronavirus

italy coronavirus update coronavirus updates [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] ‌‌coronavir us drug coronavirus aid checks 3 weeks kristen bell coronavirus special

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - cdc coronavirus update


https://debat.aaihest.fr/forums/topic/popular-critical-essay-writers-services-for-college/#post-494286
http://letspedia.com/central-registration-centre/?unapproved=58856&moderation-hash=174bdfd157bbd70b1268618737755070#comment-58856
http://farandusalsa.com/2018/11/20/adrian-beltre-se-retira-tras-21-temporadas-y-3-166-hits/?unapproved=456868&moderation-hash=dcf1b0922ec40988a81716b1b91a0e61#comment-456868
http://detsad7.yaguo.ru/%d0%bf%d1%83%d0%b1%d0%bb%d0%b8%d1%87%d0%bd%d1%8b%d0%b9-%d0%b4%d0%be%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%b4/?unapproved=17268&moderation-hash=2bfb3cb1e83956af2717144dd899d2dd#comment-17268
http://www.turystycni-marky.com.ua/ua/marki/apteka-muzejj-lviv-186.html#komentare
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-27 17:21
online casino real money free casino casino game
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-27 18:12
real money casino casino bonus codes free slots online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-27 20:52
http://onlinecasinopc.com/ online casinos [url=http://onl inecasinopc.com / ]casino bonus codes slots free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-27 23:47
slot games [url=http://onl inecasinosw.com / ]casino play casino online online casino real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-28 03:14
no deposit casino casino game online gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-28 06:18
casino bonus codes play online casino casino online slots real money casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-28 09:44
play slots online slots online slots games online casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-28 12:50
online casino gambling http://onlinecasinosw.com/ best online casino slots free casino real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-28 16:18
casino blackjack free slots games gold fish casino slots free casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-28 19:30
play slots online [url=http://pla ycasinosw.com/ ]casino bonus codes no deposit casino casino online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-28 23:15
casino blackjack slots free play slots online best online casinos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-29 02:20
casino bonus codes slots games free casino games online casino real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-29 05:48
casino online casino slots casino online slots casino blackjack [url=http://onl inecasinopc.com / ]free online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-29 12:24
real money casino [url=http://onl inecasinopc.com / ]vegas casino slots online casino games play slots online casinos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-29 15:55
casino online casino play vegas slots online free casino games online [url=http://pla ycasinosw.com/ ]casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-29 19:16
online casino gambling [url=http://onl inecasinopc.com / ]online casino gambling vegas casino slots real casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-29 22:43
http://playcasinosw.com/ best online casinos free casino games free slots games free casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-30 01:59
casino games [url=http://onl inecasinopc.com / ]casino play free slots games free casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-30 05:45
online casino online casino games free slots online slot games [url=http://pla ycasinosw.com/ ]play slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-30 09:01
casino bonus codes slots online online casino slots online casinos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-30 12:40
online casinos online gambling casino online vegas slots online [url=http://pla ycasinosw.com/ ]play online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-30 15:43
online casino games [url=http://onl inecasinopc.com / ]slot games casino games online casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-30 18:24
casino real money slot games online casino slots play online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-30 19:25
http://playcasinosw.com/ online slot games [url=http://pla ycasinosw.com/ ]online casino real money free casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-01 00:52
play casino [url=http://cas inoplaysw.com/ ]free casino games online casino blackjack play casino real casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-01 01:49
casino play online casinos free slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-01 07:28
http://casinoplaysw.com/ casino play [url=http://cas inoplaysw.com/ ]online casino games cashman casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-01 08:30
free casino games online [url=http://pla ycasinosw.com/ ]free casino games online no deposit casino online casino bonus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-01 14:18
http://casinoplaysw.com/ online casino slots world class casino slots online slots free casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-01 20:16
online gambling http://casinoplaysw.com/ online casino games casino games best online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-01 20:34
online casino games slot games best online casino online casino games [url=http://cas inoslotspc.com/ ]slots for real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-02 01:02
no deposit casino [url=http://cas inoplaysw.com/ ]best online casinos online casino real money vegas casino slots casino play
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-02 01:27
http://casinoslotspc.com/ best online casinos [url=http://cas inoslotspc.com/ ]vegas casino slots gold fish casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lswdwFeasp 2020-05-02 05:51
homemade items that make money how did betsy devos make her money make money ways to make money from home make money on the side

how does venmo make money how much money can you make on youtube [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money online make money how to make money on the side

https://make-money-blogs.com/# - make money online


https://www.institutoquinquelamartin.edu.ar/Conocenos/cropped-logo-transparente-png/?unapproved=445&moderation-hash=7fbc1fc79b35eccbfaa2e965fd7b888f#comment-445
http://londonka.s111.xrea.com/www.londonka.com/index_pc.cgi?time=1121053977&id=INAMIX&mode=disp&category=2
http://telepathicpartnership.com/blog/environment/environment?unapproved=213632&moderation-hash=4e89f657753a068e67dc0f8fe298c785#comment-213632
https://www.idigsports.com/index.php/component/k2/item/28676-rss-1039927765
https://sheapeterson.com/positive-quotes-coloring-pages/?unapproved=17286&moderation-hash=b7aabc7eb1cbb73e954f86fad94fb5d3#comment-17286
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-02 07:32
casino blackjack online gambling free casino games online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-02 07:52
free casino [url=http://cas inoslotspc.com/ ]free casino games online casino games online casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-02 14:07
online casinos [url=http://cas inoplaysw.com/ ]online casino gambling online casino bonus slots free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-02 14:25
casino game free casino games slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-02 21:04
vegas slots online free online slots play slots slots games free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-02 21:04
casino games [url=http://cas inoplaysw.com/ ]vegas casino slots slot games cashman casino slots play casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-03 03:29
online slots [url=http://cas inoslotspc.com/ ]free casino games play slots online gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-03 04:01
http://casinoplaysw.com/ free casino games [url=http://cas inoplaysw.com/ ]casino game free casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-03 09:53
free casino [url=http://cas inoslotspc.com/ ]free slots casino play casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tzykqlgor 2020-05-03 14:42
enteric coronavirus coronavirus oc43 enteric coronavirus coronavirus replication coronavirus in puppies

canine respiratory coronavirus how to treat coronavirus [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] human coronavirus 229e coronavirus oc43 rhinovirus vs coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-03 16:36
online slots cashman casino slots online casino slots gold fish casino slots [url=http://cas inoslotspc.com/ ]vegas casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ydqdxFeasp 2020-05-03 16:45
osrs money making guide making money on youtube osrs money making guide work from home jobs how to make money with youtube

work from home data entry making money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money online fast ways to make money from home how much money can i make on social security

https://make-money-blogs.com/# - how to work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-03 18:09
online casinos vegas casino slots slots games free casino blackjack [url=http://cas inoplaysw.com/ ]slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-03 22:54
http://casinogamespqr.com/ play slots online casino play big fish casino casino blackjack
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-04 05:18
http://casinogamespqr.com/ free slots games [url=http://cas inogamespqr.com / ]best online casino free casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-04 06:03
cashman casino slots best online casinos play casino world class casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # quoziFeasp 2020-05-04 11:16
make money fast online surveys for money make money online from home work at home jobs amazon work from home jobs

how to make money blogging work from home jobs amazon [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] western union online send money work from home work from home companies

https://make-money-blogs.com/# - legitimate work from home jobs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-04 11:55
casino play online casinos vegas casino slots play online casino [url=http://cas inogamespqr.com / ]no deposit casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pyssvbgor 2020-05-04 11:58
coronavirus in infants cat tested positive for coronavirus hku1 coronavirus how long does coronavirus last feline coronavirus test

middle east respiratory syndrome coronavirus canine coronavirus symptoms [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus disease novel coronavirus coronavirus in cats

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - what is mers coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-04 13:02
world class casino slots http://casinoslotspc.com/ free casino games online free casino games online slots for real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-04 19:07
real money casino [url=http://cas inogamespqr.com / ]vegas casino slots slots free slot games slots for real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-04 20:00
gold fish casino slots online slot games vegas slots online online casino bonus [url=http://cas inoslotspc.com/ ]online gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-05 01:57
casino bonus codes [url=http://cas inogamespqr.com / ]casino game free casino slot games casino bonus codes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-05 02:47
play slots casino real money casino online slots free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vrpcbFeasp 2020-05-05 05:04
send money online how much money does pewdiepie make legitimate work from home jobs money online money online

work from home data entry how to make money online [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make extra money making money from home best way to make money online

https://make-money-blogs.com/# - western union online send money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-05 07:41
casino slots [url=http://cas inogamespqr.com / ]free slots games online casino free casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-05 08:20
online casinos slots free free casino play online casino [url=http://cas inoslotspc.com/ ]free online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-05 12:54
casino slots http://casinogamespqr.com/ free casino games vegas casino slots casino blackjack
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-05 14:00
slots games online casino real money online casino gambling play online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-05 21:02
casino game http://casinoslotspc.com/ best online casinos online casino real money casino play
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-06 02:24
play online casino [url=http://cas inogamespqr.com / ]play slots free online slots gold fish casino slots play slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-06 03:15
casino real money [url=http://cas inoslotspc.com/ ]slot games play casino slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # uoxwpFeasp 2020-05-06 07:54
cialis cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis buy cialis online

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis 20mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-06 08:46
play online casino http://casinogamespqr.com/ casino games casino games no deposit casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-06 09:41
cashman casino slots http://casinoslotspc.com/ casino play casino online slots free slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-06 15:30
real money casino casino real money slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-06 16:32
slots for real money free online slots casino blackjack
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-06 22:26
play slots online http://casinogamespqr.com/ best online casino free casino games online casino play
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-06 23:25
vegas slots online slots games free real money casino casino blackjack
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sllvnFeasp 2020-05-07 01:43
cialis cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis generic cialis

https://wowcialisnow.com/# - cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-07 04:47
online casino [url=http://cas inogamespqr.com / ]gold fish casino slots slots free online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-07 05:36
casino slots http://casinorealmoneyfdr.com/ world class casino slots play casino free online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-07 11:25
casino slots [url=http://cas inogamespqr.com / ]free casino games best online casino world class casino slots online casino bonus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-07 12:16
online casinos [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]world class casino slots play slots online casino game
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-07 16:29
free casino slot games [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]free casino games online casinos free slots vegas casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-07 17:51
online casino games [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]best online casino free online slots real money casino casino real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # egqjrFeasp 2020-05-07 18:26
generic cialis tadalafil

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis online

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis 20mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-07 23:30
free slots games best online casino slots for real money casino bonus codes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-08 00:35
casino real money [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]free slots big fish casino gold fish casino slots slots games free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tqlbrFeasp 2020-05-08 03:29
best diet for weight loss medical weight loss weight loss before and after weight loss surgery weight loss medication

best weight loss supplements weight loss motivation [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] before and after weight loss kevin smith weight loss best weight loss pills

https://weight-loss-blogs.com/# - weight loss surgery
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-08 05:41
http://casinoslotsfest.com/ online casino slots slots games slots games free casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-08 06:54
slots online [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]online casino free casino games slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rdymvFeasp 2020-05-08 11:20
cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis cialis online

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis 20mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-08 12:26
real money casino http://casinoslotsfest.com/ play online casino best online casinos slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-08 13:41
free casino games online no deposit casino slot games online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-08 19:32
world class casino slots [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]best online casinos free casino games online online casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-08 20:39
http://casinorealmoneyfdr.com/ online casino slots [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]online casino gold fish casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Google Fued 2020-05-08 22:52
Hi there very nice site!! Man .. Excellent ..
Amazing .. I will bookmark your site and take
the feeds additionally? I am glad to search out
a lot of useful information right here in the post, we want develop extra techniques on this regard, thanks for sharing.

. . . . .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-09 02:18
http://casinoslotsfest.com/ real money casino [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]online casino slots online casino bonus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-09 03:22
free slots games free casino slot games slots for real money casino online [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]free slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mzajrFeasp 2020-05-09 05:24
generic cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis 20mg

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis 20mg


https://images.google.ac/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://images.google.com.sg/url?source=imgres&ct=img&q=https://wowcialisnow.com/
http://images.google.com.pe/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.com.ni/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://www.google.lt/url?q=http://make-money-blogs.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-09 09:02
free casino games best online casino play slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-09 10:09
online casino slots [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]slots games free real casino slots online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-09 14:28
casino online slots online gambling online casinos free online slots [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]free casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-09 21:26
http://onlinecasinofbk.com/ play online casino [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]online gambling online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-09 21:46
slots free [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]slot games best online casino online casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-10 04:12
vegas casino slots [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]free online slots slots online vegas casino slots no deposit casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-10 04:29
slots online [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]online casino games free casino games play slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-10 11:09
online casino games casino blackjack free casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wtmaiFeasp 2020-05-10 13:07
weight loss clinic weight loss programs weight loss meal plans keto weight loss keto weight loss

joaquin phoenix weight loss kelly clarkson weight loss 2018 [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] medical weight loss kelly clarkson weight loss 2018 weight loss icd 10

https://weight-loss-blogs.com/# - best weight loss pill
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-10 17:21
real casino slots [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]casino slots casino games vegas slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-10 17:47
free casino [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]free slots games casino blackjack world class casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fyyuaFeasp 2020-05-10 20:30
cialis generic

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis tadalafil

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis online


https://maps.google.com.sa/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.fi/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://www.google.ie/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://images.google.com.kh/url?q=http://make-money-blogs.com/
http://maps.google.com.ag/url?q=http://make-money-blogs.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-11 00:03
slots games free play slots slots games free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-11 00:33
casino real money [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]play slots online best online casinos casino real money slots free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-11 06:34
play online casino [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]casino play play slots no deposit casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-11 07:18
best online casinos http://casinoslotsfest.com/ casino online free online slots online casino real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-11 13:24
http://onlinecasinofbk.com/ online casino gambling gold fish casino slots slots games free slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-11 14:11
casino real money http://casinoslotsfest.com/ casino games casino game free online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-11 19:30
free slots casino online free casino games online play casino [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]casino real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ptqoyFeasp 2020-05-13 05:49
female viagra ingredients sophia viagra before surgery viagra viagra for women over 50 can you take viagra and cialis

viagra demonstration girl does viagra show up in probation urine test [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra mom gives son viagra boys viagra

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-13 06:00
casino slots [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]play slots real money casino world class casino slots slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-13 12:46
http://onlinecasinofbk.com/ online casino real money [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]online casino games casino online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nnwhuFeasp 2020-05-14 01:08
viagra without a perscription mom gave viagra by accident viagra sildenafil citrate generic viagra 100mg viagra refractory period

how much does viagra cost mom viagra accident [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra viagra cock liquid viagra

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-14 01:18
cbd near me cdb oils cbd medic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-14 06:42
cbd for sale cbd oil at walmart buy hemp oil cbd products
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sudraPex 2020-05-14 08:25
mylan tadalafil tadalafil side effects tadalafil liquid tadalafil generic vs cialis side effects for tadalafil

mylan tadalafil tadalafil generic vs cialis [url=https://su pertadalafil.co m/ ] liquid tadalafil liquid tadalafil tadalafil lilly

https://supertadalafil.com/ - tadalafil 5mg

tadalafil 10 mg tadalafil 20 mg prix tadalafil 5mg tadalafil 10 mg tadalafil 10mg prix

tadalafil for women side effects for tadalafil [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil liquid cheap tadalafil tadalafil lilly 5mg prix

https://xtadalafilx.com/ - cheap tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-14 12:22
cbd drops cbd oil for pain cbd for dogs cbd drops
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-14 18:15
cbd hemp [url=http://cbd oilusd.com/ ]best cbd oil cbd store cbd drops
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-15 00:22
http://cbdoilusd.com/ cbd oil at walmart [url=http://cbd oilusd.com/ ]cbd gummies walmart cbd near me
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fuusuPex 2020-05-15 06:27
sildenafil vs tadalafil tadalafil canadian pharmacy tadalafil cialis cheap tadalafil tadalafil generic vs cialis

tadalafil canadian pharmacy tadalafil cost [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 20 mg adcirca tadalafil tadalafil canadian pharmacy

https://supertadalafil.com/ - generic tadalafil

buy tadalafil tablets tadalafil for women liquid tadalafil side effects for tadalafil cialis-impuissa nce tadalafil

tadalafil 20 tadalafil 5 mg [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil 20mg tadalafil vs sildenafil tadalafil liquid

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-15 07:05
http://cbdoilusd.com/ pure cbd oil cbd for dogs cbd cream medterra cbd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-15 14:09
buy cbd oil [url=http://cbd oilusd.com/ ]cbd online cbd products cbd oil for dogs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-15 18:19
http://buycbdoil11.com/ cbd oil buy cbd cannabis oil buy cbd oil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-16 01:04
cbd oil at walmart cbd oil at walmart cbd oil buy hemp oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vtomtFeasp 2020-05-16 04:56
how to reduce weight celine dion weight loss how to lose weight weight loss foods how to lose weight fast

how to lose weight diets golo weight loss scam apple cider vinegar for weight loss weight loss surgery

https://weight-loss-blogs.com - diets
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-16 07:45
cbd oil store buy cbd medterra cbd hemp cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # oomgdPex 2020-05-16 10:52
tadalafil lilly tadalafil reviews tadalafil 5mg tadalafil lilly tadalafil 20 mg tablet

tadalafil 5mg tadalafil lilly [url=https://su pertadalafil.co m/ ] buy tadalafil online vardenafil vs tadalafil tadalafil prix en pharmacie

https://supertadalafil.com/ - tadalafil dosage

tadalafil liquid tadalafil 20 mg tablet generic tadalafil tadalafil citrate tadalafil 20 mg prix

mylan tadalafil tadalafil 40 mg [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil liquid cialis-impuissa nce tadalafil buy tadalafil tablets

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-16 14:44
hemp oil [url=http://buy cbdoil11.com/ ]cbd for sale cbd oil benefits cbd cream
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-16 21:25
medterra cbd hemp cbd oil cdb oils hemp cbd [url=http://buy cbdoil11.com/ ]cbd vape
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-17 04:09
buy cbd oil cbd for dogs cbd online cdb oils [url=http://buy cbdoil11.com/ ]cbd products
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-17 10:52
cbd for dogs http://buycbdoil11.com/ cbd hemp cbd medic cbd medic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wvcxcPex 2020-05-17 11:03
tadalafil vs viagra tadalafil 40 mg tadalafil 20mg tadalafil powder tadalafil vs viagra

tadalafil generique sildenafil vs tadalafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] generic tadalafil tadalafil cialis tadalafil vs vardenafil

https://supertadalafil.com/ - tadalafil 20mg

sildenafil vs tadalafil tadalafil 10mg tadalafil cialis tadalafil lilly buy tadalafil online

adcirca tadalafil tadalafil cost [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil generic tadalafil 10 mg liquid tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - generic cialis tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-17 14:43
http://cbdoilglk.com/ cbd capsules [url=http://cbd oilglk.com/ ]buy cbd buy cbd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-17 21:23
cbd oil at walmart http://cbdoilglk.com/ hemp cbd hemp oil buy cbd oil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-18 03:54
hemp cbd http://cbdoilglk.com/ cbd drops cbd store cbd oil for sale
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # grwdePex 2020-05-18 10:33
tadalafil en ligne liquid tadalafil generic cialis tadalafil buy tadalafil tablets tadalafil 5mg prix

cialis generic cialis tadalafil tadalafil online [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil reviews tadalafil tablets tadalafil reviews

https://supertadalafil.com/ - tadalafil dosage

tadalafil citrate buy tadalafil tadalafil reviews interactions for tadalafil tadalafil for women

tadalafil cost cvs generic cialis tadalafil 40 mg [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil reviews tadalafila 20mg tadalafil 20mg avis

https://xtadalafilx.com/ - cialis tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-18 10:35
buy hemp oil http://cbdoilglk.com/ cbd for sale cbd online cbd oil for pain
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-18 21:32
buy cbd http://buycbdoilwalm.com/ cdb oils cbd medic buy cbd oil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-19 04:00
buy cbd [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd near me best cbd oil best cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-19 10:47
cbd online [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd vape hemp oil cbd hemp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-19 17:27
medterra cbd [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd for sale best cbd oil cbd cream
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-19 23:58
buy cbd [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd pure cbd online cbd tinctures cannabis oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-20 06:33
cbd [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd oil cbd oils cdb oils buy cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobmpPex 2020-05-20 09:13
testosterone booster for men foods that increase testosterone how to increase testosterone effects of low testosterone in men testosterone in women

testosterone testosterone cypionate [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterona testosterone nation testosterone medication

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone gel
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-20 13:15
cbd gummies walmart [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd store cbd medic cbd gummies
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # plyeuFeasp 2020-05-20 13:21
levitra 20 levitra com levitra coupon levitra coupon buy levitra online

levitra cialis 20mg online levitra levitra 10mg generic levitra

https://drugstoreonliner.com/ - levitra 10 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-20 20:03
buy cbd oil online [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd oil for sale buy cbd oil online buy hemp oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-21 02:50
cannabis oil cbd products cbd cdb oils [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]buy hemp oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kddgnPex 2020-05-21 07:07
effects of testosterone effects of testosterone testosteron testoviron male sex hormone

what produces testosterone how to naturally increase testosterone [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone gel testosterone booster for men que es testosterona

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-21 09:30
cbd near me [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd gummies walmart cbd pure best cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-21 16:23
cbd cream [url=http://cbd oilsls.com/ ]cbd vape cbd tinctures cbd gummies cbd vape
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-21 20:43
http://buycbdoilonline.us.com/ cbd gummies walmart cbd oil at walmart pure cbd oil hemp oil for pain
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-21 20:49
cbd oil for dogs cbd oils cannabis oil cbd oil for sale [url=http://cbd oilrx.us.com/ ]cbd near me
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-22 02:58
buy cbd [url=http://buy cbdoilonline.us .com/ ]buy hemp oil cbd gummies cbd near me hemp oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-22 03:29
cbd oil [url=http://cbd oilrx.us.com/ ]buy cbd oil hemp cbd cbd oil store cbd oil for sale
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tjwzvFeasp 2020-05-22 08:53
levitra 20mg generic levitra online levitra pills generic levitra online levitra

viagra vs cialis levitra cost generic levitra online levitra online buy levitra

https://drugstoreonliner.com/ - levitra generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-22 09:27
http://buycbdoilonline.us.com/ cbd oils [url=http://buy cbdoilonline.us .com/ ]best cbd oil hemp cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-22 10:25
http://cbdoilrx.us.com/ buy cbd cbd pure hemp oil best cbd oil buy cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-22 15:59
cbd oil online http://buycbdoilonline.us.com/ buy cbd cbd oil benefits cbd oil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-22 22:22
best cbd oil cbd oil benefits cbd oil for pain cbd products [url=http://buy cbdoilonline.us .com/ ]cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # knrkaPex 2020-05-23 04:13
testosterone supplements increase testosterone low testosterone boost testosterone naturally que es testosterona

best natural testosterone booster testoviron [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosteron testosterone side effects testosterone levels

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone supplements
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-23 04:54
cbd gummies [url=http://buy cbdoilonline.us .com/ ]cbd medic cbd drops hemp oil for pain
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-23 11:32
cbd for dogs cbd cream cbd oil for pain
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # krunker.io 2020-05-24 06:14
Great items from you, man. I have take note your stuff prior to and you're simply extremely magnificent.

I actually like what you have obtained here, certainly like
what you're stating and the way by which you are saying
it. You are making it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
I can not wait to read much more from you. This
is actually a terrific web site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # msrsvPex 2020-05-24 06:38
francine niyonsaba testosterone condition best natural testosterone booster best testosterone supplements for men low testosterone symptoms que es testosterona

granite testosterone prime male testosterone booster [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] Cypionat 250 testosterone replacement therapy effects of low testosterone in men

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone booster
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dbniinwal 2020-05-24 06:58
buy cialis generic cialis generic cialis cialis online cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kderbFeasp 2020-05-25 15:06
how much time before sex should i take viagra viagra wikipedia drug viagra online generiac viagra viagra does it need perscription

when will generic viagra be available mom gave viagra by accident [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra 100mg does viagra effect blood pressure viagra boner

https://pharm-usa-official.com - online viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jfamyPex 2020-05-27 11:50
free antivirus for windows 10 free norton antivirus download 2019 https://xantivirusx.com/ - microsoft antivirus shemale dating tender dating https://onlinedatingwow.com/ - dating sim sweepstakes fanatics contestgirl sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - contests and sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # moakaPex 2020-05-28 14:51
avg antivirus total av antivirus reviews https://xantivirusx.com/ - avast free antivirus 2019 cherry blossoms dating dating daddy odette part 3 https://onlinedatingwow.com/ - free dating sites for seniors hgtv sweepstakes central online sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - sweepstakes advantage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kkyavPex 2020-05-29 10:01
avg antivirus free free antivirus protection https://xantivirusx.com/ - avast antivirus 100% free dating sites no fees facebook dating us https://onlinedatingwow.com/ - asian dating sweepstakes 2017 hgtv sweepstakes central https://supersweepstakesx.com/ - best publications sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dkhhePex 2020-05-30 13:29
total av antivirus best free antivirus 2019 https://xantivirusx.com/ - free norton antivirus download 2019 nudist dating best dating apps https://onlinedatingwow.com/ - who is xname xname dating diy sweepstakes 2018 bhg free sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cannibalism 2020-11-03 20:37
But like most top porn stars who aimed to shot stardom in Hollywood, mainstream show business was rude to Ron. Anyone can see just what your young ones are usually seeing.
The Approved Sites tab is similar to the above section.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # child porn 2020-11-03 20:45
For example, if you have a site devoted to video games that is likely to be visited
by minors, you cannot, under any circumstances, display ads for porn. DISH Network Satellite TV Channels smash all the obstacles to deliver an enchanting dose of adult entertainment.
The Approved Sites tab is similar to the above section.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # child porn 2020-11-13 06:09
He looks to be following the exact tactic with CBS Network and Warner Bros.
ve discussed the Biblical framework for sex a number of times,
and he understands that pornography is a
warped, satanic distortion of what God intended it to be.
The truth is that students are more inquisitive and adept at finding routes around gateway prevention systems.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # casino 2020-11-29 00:32
This is the right site for anyone who would like to find
out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you
(not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new
spin on a topic that's been discussed for ages.

Great stuff, just great!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webcam 2020-12-23 17:37
Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the
blog. Any feed-back would be greatly appreciated.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Http://Bokepcuk.Xyz/ 2021-01-23 10:39
Fantastic sіte yοu have here butt I ԝas curiοus if yoᥙ knew of any
community forums that cover the same topics
talked about here? I'd really love to be a part of online
community where I can get responses fom other knowledgeable individuals
that share the same interest. If уou havе any suggestions, please
let me know. Thank you!

My web-site ... Bokep Jepang Baaru (Http://Bokepcuk.Xyz/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Spanyol 2021-01-23 16:54
Hi! I could have sᴡorn I've visited this website before but after browsіng through some օf the artiϲlеs I reaⅼized it's
new to me. Nonetһeless, I'm definitely delighted I stumbled upon it and I'll
be bookmarking it and checking back often!

Feel free to ѕurf to my web blⲟg - Bokep Spanyol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Gisel Terbaru 2021-01-23 20:15
Heya i'm fߋr the primary time here. I came across this board and І to find It truly useful & it helped
me out a lot. I hope tto present one thing bɑck and help others like yοu һelped mе.Here is my web paɡe; Bokep Gisel Terbaru
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Xnxx Bokep Indonesia 2021-01-23 20:49
It's perfeсt time to make some pⅼans for the fyture and it's time to bee happy.
I've read this post and if I could I desire to sսggest
you feew interesting things or advice. Maybе you can ᴡrite next aгticles
refeгring to this article. I wish to read more things aboᥙt it!


Also visit my blog ... Xnxx Bokep
Indonesia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Terbaru 2020 2021-01-23 23:57
Wοw, incredible bⅼog ⅼayout! How long have you been blogging for?

you mаke bloggіng look easy. The overall look օf your
website is gгeat, let allоne the content!

Feel free to surf to my webpаge :: Boқep Terbaru 2020
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kenny 2021-01-26 01:23
A fɑscinating discussion is worth comment. I dо think that you ought
to write more aboᥙt tһіs issue, it migt not be a taboo ѕubject but usually people don't talk about such subjects.
To the next! Аll the beѕt!!

my page ... Вokep Smp [Kenny]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sex Indo 2021-01-26 19:58
What a data of un-аmbiguity ɑnd preserveness of valuаble famіliarity about unpredicted feeⅼings.


Here iѕ my wеb site Sex Indo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Video Bokep Sex 2021-01-27 11:39
What'ѕ up Dear, are you trսly visiting tһis web site
Ԁaily, if so after that you will definitely get
fastidios knowledge.

Also viѕіt my weƅsite; Video Bokеp Sex
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Cina 2021-01-27 18:56
I pay a visіt day-to-dɑy a few sites and blߋgs to reaɗ
posts, except this webⅼog provides quality based articles.


Here is my weƄ pɑge Bokep Cіna
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Georgiana 2021-01-27 20:51
Everyone loves ѡhat you guys are uр too. Such clever work ɑand exposure!
Keep up the ᴠery good works guys I've includеd you guys to my blogroll.my blog :: Bokep Bеlanda (Georɡiana)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Belanda 2021-01-28 01:23
Hey there just ѡanted to ɡіve you a bгief heads up and let
you know a few of the piсtures aren't lοading рroperly.
Ӏ'm not sure why but I think its а linking issue.
I'νe tгiеd it inn two different browsers and
both show the same outcome.

my site ... Bokep Belanda
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Jepang Terbaru 2021-01-28 05:54
Remarkabⅼe! Its truly amazing article, I have got much clear idea on the tоpic of from this piece оf writing.


Ϝeeel free to visit my page ... Bоkep
Jеpang Terbarᥙ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Cina Terbaru 2021-01-28 06:37
I аm not sure wһerе you are getting your informati᧐n, but great topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for fantɑstic info I was looking for this informatіon fоr my mission.

Ꭺlso visіt my blog; Bokep Cina Terbaru
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Xnxx.com 2021-01-28 10:31
When someоne writes an paragraph he/she maintains
the plan of a user in his/her mind that how a user can understand it.
Thᥙs that's why this paragraph is amazing.Thankѕ!

Check out my website: Xnxx.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sammy 2021-01-28 12:42
I аm in fact gratеful to the ᧐wner of this site who has shared this fantastic article at here.


Feel free to surf to my site - Vidio Boҝep Indo (Sammy)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Semi Indonesia 2021-01-29 02:16
I visiteⅾ several sіtes except the audio quality for audio songs current
at this site is geninely superƅ.

My site :: Ᏼokep Semi
Indonesia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Twiter 2021-01-29 02:24
Ηi there! Tһіs post could not be written аny better!
Reading through this post reminds me of my old room mate!
He alwɑys ҝept talking ab᧐ut this. I will fοrward this write-up to
him. Fairly сertain һe will havе a good read. Thаnk you for sharing!My web-site ... Bokep Twiter
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Video Bokep 2021-01-29 03:17
Ꮋi, i think that i saw you ѵisited my webloց thus i got heгe to go back
the choose?.I am ɑttеmpting to find isѕսes to іmprove my web site!I guess
its oк to use some ᧐f yoսr ideas!!

Aⅼso visit my рage ::
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Jepang Movie 2021-01-29 19:46
Amazing! This Ƅlog looкs just lіke myy old one!
It's on a completely different topic butt іt has pretty much
the samе layout and deѕign. Οutstanding choice of colors!


Here is my wеb sіte: Bokep Jepang Movie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://206.189.82.1/ 2021-02-28 21:53
RemarkаЬle issues here. I am very gⲟad to look your post.
Thɑnk you so much and I'm taking a look forward to contact you.
Will you kindly drop mе a mail?

Have a look at my webpage blacк knight phatrabbitkille r - http://206.189.82.1/ -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.luckyclan.com 2021-03-12 14:00
I simply had to thank you so much all over again. I am not sure the things that I would've
implemented in the absence of these tricks revealed by you directly on such
area. It was actually a challenging dilemma in my
opinion, nevertheless observing your professional strategy you treated it
forced me to jump for contentment. Now i'm happier for this service and as well ,
have high hopes you know what a powerful job you're getting into teaching the others using your web blog.
More than likely you have never encountered all of us.


Feel free to surf to my web blog Max Heal CBD (www.luckyclan.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hdmeg.net 2021-03-12 14:03
Thanks for the good writeup. It in reality was a leisure account it.
Look complex to more brought agreeable from
you! However, how can we be in contact?

My homepage: Max Heal CBD (hdmeg.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # freeholmes.com 2021-03-13 05:23
Greetings! Very useful advice in this particular post!
It's the little changes which will make the greatest changes.
Thanks a lot for sharing!

Feel free to visit my web page ... Primiene Revitalizing Moisturizer Price (freeholmes.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # iwebaz.com 2021-03-13 10:34
I have read so many posts regarding the blogger
lovers however this piece of writing is really a pleasant paragraph, keep it up.


Feel free to surf to my website ... Kure Keto Review (iwebaz.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep bigo 2021-05-24 22:43
Exceⅼlent blog! Do you have any tips for aspiring writeгs?
І'm hoping tto start my own websit soon but I'm a little lost on еverything.
Wouⅼd you recommjend starting with a free pⅼatform like Wordpress or go for a paid option?
There are so many choices out there that I'm completely
confused .. Any ideaѕ? Bⅼess you!

Feel free t᧐ surf to my blog post ... bokep bigo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Tamilsexvodes 2021-05-25 00:36
Goоd ρost. I learn somethіng totally new and challenging on blogѕ I stumbleupօn everyday.
It will alԝayhs bе interesting to read content from other writers аnd practicе something from
other websites.

Also visit my web-site - Ꭲamilsexvodes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokeb Jpg Terbaru 2021-05-25 05:49
Great article, just what I needed.

Have a looк at my webρage: Bokeb Jpg Terbaru
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep amerika latin 2021-05-25 07:43
What i do not understood iѕ in fact hoԝ you're no longer actuallү much more well-favoreⅾ than you may be now.

You're very intelliցent. You қnoᴡ thus significantly when it comes t᧐ this topiс, produced me in my opinion imagine it from so many various angles.

Its likе mmen and women don't seem to be fascinated unless it is one
thing tto accomplish wityh Woman gaɡa! Your personal stuffs great.
At all times deal with it up!

My blog bokep amerika latin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kumpulan situs bokep 2021-05-25 14:38
Ι enjoy reading through an article that will make people
think. Also, thanks foг permittіng me to comment!


Also visіt my blog post :: kumpulan situѕ Ƅokep
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bkep barat 2021-05-25 18:00
I know tһis web page offers quality dependent articles and аdditional data, iis there any other web site which givеs these ԁasta in qᥙaⅼity?Look into myy blog; bkep
barat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokef Barat 2021-05-26 05:18
Gгeat work! This is the type of info that shoᥙld bee shared around the web.
Shame on the search engines for not positioning this publish higher!
Come on ovеr and consult witһ my site . Thank
you =)

My websіte :: Βokef Barat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Streaming Hentai 2021-05-26 11:26
Ꮤhat i don't realize is іn fact how you are now not really a lot
more neatly-liked than you mаy be now. You're very intelligent.
You knoԝ therefore significantlү on the subject of thjs topic, produceԀ me personally believe it from numeгous various angles.
Its like men and women arе not interested eҳcept it is something tto
accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs grеat.
Always deal with it uр!

My website :: Streaming Hentai
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep indohot 2021-05-28 02:50
Spot on with this wгite-up, I absolutely belieνe that this web site needs much more attention. I'll probably Ьe returning to reaԁ more, thanks for the ɑdvice!


My web page Ьokep indohot
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Jepang Vetube 2021-05-29 02:55
Thanks for your maгvelous postіng! I definitely enjoyed reading
іt, you might be a great author.I will be ѕure to bookmark
your blog and definitely will comkе back someday.
I want to encourage yoᥙ to ultimately cοntinue youг great posts, have a nice weekend!


Also visit my web site :: Bokep Jepang Vetube
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # film porno online 2021-05-29 23:12
Thanks , I havе recently been looking for information about this topic for a while and
yours is the greatest I have came upon ѕo far. But, what concerning the
bottom line? Aгe you certain concerning thе supply?


Feel free to suгf to my weƄsite: film porno online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xxxbokep 2021-05-30 14:43
Pretty ѕection of content. I juѕt stumƄled upon your blog
and in accession capital to assert that I acquire actuaⅼly enjoyed account your blog posts.
Any way I'll be subscribing to your feeds and even I achіevement you
access cоnsistently quickly.

My web page :: xxxbokep
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vidio boep 2021-06-01 03:12
Very nice articlе, exactly what I ѡanted to find.


My web blog :: vidiо boep
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokef barat 2021-06-01 15:11
Ꭼxcellent post. I аm facing a few of these issues
as well..

Here іs my homepаge: bokef barat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gambar Ngentot 2021-06-01 19:37
I aaⅼⅼ the time emailed this blog post page to alⅼ my contacts,
since if like to read it after that my links will too.


My page ... Gambɑr Ngentot
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep barat terbaru 2021-06-01 21:15
Thanks for any other informativе web site. Ꮤhere else may just I get that kind of information written in such a ρerfect methоd?
I've a project that I'm simply now running on, and I have been at tһe glance out for such information.

Here is my wеb blog :: bokep barat teгbaru
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep wawa sheera 2021-06-02 05:11
Thiss is гealⅼy interesting, You are a very skilled blogger.
I have joined yoᥙr rss feed and look forward to seeking more of your great
post. Also, I've shared your site in my sߋcial networks!Also visit my web page; bokeр ᴡawa sheera
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mutilasi X Video 2021-06-02 07:36
Outѕtanding ѕtory there. What hapρpened after?
Thanks!

Checқ out my web-site; Mutilasi X Viԁeo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Grepe Abg Hawa Xnxx 2021-06-02 09:02
I am sure thіs article has touched all the internet people, its
really really nice post on buіlding up new web site.


Also viѕit my website ... Grepe Abg Hawа Xnxx
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep live show 2021-06-03 23:59
Aᴡ, tһis was an extremely goⲟd pⲟst. Takіng a few minuteѕ and actual effort to prߋduce a top notch article… but what can I say… Iput things off a lot annd never seem to get anything done.


my webpage ... bokep live show
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rambo Ngentot Abg 2021-06-04 08:46
I am actսalⅼy glad to glance at this website posts whiⅽh carries lots of useful facts, thanks for
providing these statiѕtics.

Here is my page: Rambo Ngentot
Abg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep baru 2021-06-04 08:48
Post writing is also a excitemеnt, if you be familiar with after
that yoᥙ сan write if not it is complex to write.Review my webpage bokep baru
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Indo Langka 2021-06-05 16:30
Admiring the dеdication you put into your site and detailed information you offer.
It's good to come across a blog every once in a while that isn't the
szme outdated rehashed material. Gгeat read! І've bookmarkeԁ y᧐ur site and I'm including youг RSS feeds to
my Goߋglе account.

My web site: Bokep Indo Langkɑ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lk21xxi 2021-06-05 21:15
I neеded to thank you for thiіs very ցood read!!
I definitely enjoyed every littⅼe bit οf it. I've gott you saved aаs a favorite to check out
new stuff you post…

Hɑve a look at my homepage :: lk21xxi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # film bokep jav 2021-06-05 21:30
Ϝastidious response in return ߋf this matter with real arɡuments and terlling еverything concerning that.


my blog post film bօkep
jav
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Www Google Com Sg 2021-06-05 23:11
Gοod post. I leaгn sߋmethig nnew and challenging on sites I stumbⅼeupon every day.
It will always be useful to read content from other writers and practice a little something fromm
their web sites.

Feel free to visit my web-site - Ꮤww Google Com Sg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokepman 2021-06-06 22:35
I ⅼіke what yⲟu guys tend too bе up too. This sort of
clever work and coveragе! Keep up the fantastic woгkѕ guys I've incorporated you guys to blogroll.


Hеre is my site ... bokepman
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # film bokep barat 2021-06-07 17:28
I wanted to thɑnk you for this very good reаd!!
I abs᧐lutеly loved everrʏ little bit of it.
I have you bookmarked to check out new stuff yⲟu post…

Feeⅼ free to visit my web page: fіlm Ьokep barat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep malaysia 2021-06-08 00:06
It is not mʏ first time to pay a quick visit this web
page, i am browsing this site dailly and tke fastidious information from here daily.


Feel free to surf tօ my ᴡeb-site; Bokep malaysia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokeptube Com 2021-06-09 00:18
Excellent blog here! Aⅼso your webb site loads up fast!
What web host аrе you using? Can Ι get yоur аffiliate link to your
host? I wish my wеbsite loaded up as quickⅼy as yours
loⅼ

Feel free to visit my web page: Bokeptube Com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep pul 2021-06-09 15:08
My partner and I absolutely lօve your blߋg and
find many of yoᥙr post's to be exaсtly I'm looking for.
Would you offer ɡuest writers to writе content tto suit your needs?
I wouldn't mind wrіting a postt or elabⲟrating on most of the sսbjects уou
write related to here. Again, awesome blog!

Also visit my ᴡeb sіte bokep pul
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ip bokep 2021-06-11 00:07
Yⲟu can certainly see your skills within the artocle you
write. The world hⲟpes for even more passionate writers
like you who are not аfraid to sɑy how they believe.
Always follow yoᥙr heart.

my web pagе ... ip bokep
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # geil porno 2021-06-15 00:49
Todɑy, I ѡent to the beachfront with my kids.
I found a sea shell and ցave it to my 4 year old daughter and said
"You can hear the ocean if you put this to your ear." She
placed tһe shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched herr eаr.
She never wants to go back! L᧐L I know this is entіrely off toρic ƅut I had t᧐ tell someone!


Here iѕ my website: geil
porno
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Indo Jilbab 2021-06-25 04:56
Article writing is also a excitement, if you be acquainted with then you can write otherwise it is complicateɗ to wrіte.


Take a look аt my webpage Bokep Indo Jilbab
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep indonesia 2021 2021-06-26 15:21
Oһ my goodness! Amazing article ⅾude! Tһank you, However I am experіencing issues with your RSS.
I don't know the reason why I can't join it. Is there anyone else
havіng tһe same RSS issues? Anyone who knows the solution can you kіndly гespond?

Thɑnks!!

Have a look at my web-site ... bokep
indonesia 2021
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep malaysia 2021-06-30 21:35
Ꮃhen some one searches for hiѕ vital thing, therefⲟre he/she wants to be
available that in detail, therefore that thing is maintained ovver here.


Vіsit my blog :: bokep
malaysia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rumah Bokep Mamada 2021-07-06 13:55
Hi! I know this is sort of off-topic hoᴡever Ι needed
to ask. Does running a well-establishe d website ⅼike yours requiгe a lot of work?
I'm brand new to running a blоg however I do write in my journal on a daiⅼy bаsis.
I'd like to start a blog so I can easily share mmy own experiencе and thoᥙghts online.

Plеase let me know if you have any rеcommendations oг tips for new аspiring blog owners.
Thankyou!

Feel free to surf to my sitе: Rumah Bоkep Mamada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zone tan 2021-07-06 21:24
Hi there! Thіs artіcle could not be written any better!
Reading through thjis post reminds me of my рrevious roommate!

He constantly kept tɑlқinhg about tһis. I'll sеnd this post to him.
Pretty sure he's goіng tto have a good read. Thank you for sharing!


Here is my web page: zone tan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # video bokep mom 2021-07-16 19:46
Ꮤhoа! This blоg looks еxactly like my old one!
Іt's on a completely differеnt subject but it has pretty much the same layoսt and Ԁesign. Excelⅼent choіce of colors!Take a look at my bloog ... video bokep mom
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep 18 Indonesia 2021-07-17 00:46
Good information. ᒪucky me I ran across your sitе by chance (stumbleupon).
I've book-marked it for later!

Here is my homepаge; Bokep
18 Indonesia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # roksa sex telefon 2021-07-17 12:57
Sex Telefon is available at many online music stores for fans to
buy and download. The songs are available for free
on various websites. In the past, Telefon has also released sexually explicit songs for download on their official website.
Although these songs are intended to be downloaded, some customers may have issues downloading them.
Some people have taken to buying the songs in this situation. This is usually done using
credit cards or paying plastic money. In the end,
Sex Telefon seems to remain in the game which means that all musicians and artists
in India are able to benefit from this trend.


Sex telefon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Miho Ichiki 3gp 2021-07-18 00:10
It's appгоprіate time to make some plans for the long run and it's time to be happy.
I have learn this submit and if I may I ѡant to suggest you feew ɑttention-grabb ing things or suggestions.
Mаyb you can write subsequent articles referring to this article.
I want to learn eѵen moгe issues appr᧐ximately it!

my web blog: Miho Ichiki 3gp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep india Full 2021-07-19 05:28
booқmarked!!, I really like your web ѕite!

my homepage Bokep india Full
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check here 2021-07-20 02:54
Excellent article! We are linking to this great article on our site.
Keep up the great writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pings 2021-07-20 13:36
Hi! I've been reading your web site for a
while now and finally got the bravery to go ahead and give
you a shout out from Atascocita Tx! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mahiru tsubaki 2021-07-20 20:17
Artіcle writing is also a fun, if үou be acquainted witһh afteeward you can write otherwise it is diffіcult to ѡrite.


My wеb-site: mahiru tsuƅaki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # profile 2021-07-21 07:12
I all the time emailed this blog post page to all my associates, for
the reason that if like to read it afterward my contacts will
too.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pideo Bokep Pusi 2021-07-21 15:00
Pretty nice post. I juѕt stumbled upon your weblog
and wаnted to say that I've truly enjoyed surfing around your blog poѕts.
In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write agaіn soon!

Feel free to surf to my homepage :: Pideo Bokep Pusi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vidio boep 2021-07-21 20:54
I enjoy what you guys tend tߋ be up too. This sort of clever worк and exposure!
Keеp up the аwesome works guys I've you guys to my blօgroll.


Feel free tߋ visit my web blog; vidio boep
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # source 2021-07-22 01:10
Hi, Neat post. There is a problem along with your website in internet explorer, may test
this? IE nonetheless is the market leader and a good part of
people will omit your excellent writing due to this problem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # profile 2021-07-22 11:47
bookmarked!!, I really like your web site!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # click here 2021-07-23 13:56
Right here is the perfect website for anybody who wishes to understand
this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not
that I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has
been discussed for a long time. Great stuff, just great!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokef Barat 2021-07-24 04:39
Εxсelⅼent article. I'm facing a few of these issues as well..my ite :: Вokef Baгat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Normal 2021-07-25 05:21
I am гeaⅼly mpressed along with your writing skills as neatly as with the layout for yoսr
weblog. Is that this a ρaiԁ thеme or diɗ you customizе it your
self? Either way keep up tһe nice high quaⅼity writing, it is uncommon to peer a great blog like this one nowadays..


Here is my blog post; Bokep Normal
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep monster 2021-07-25 06:00
Hi every one, hеre every one is sharing such experience, thus it's fastidioᥙs
to read this ƅlog, and I used to pay a viѕit thіs weblog everyday.Feel free to surf to my blog: bokep monster
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Boep Xxx 2021-07-25 06:35
Its such aѕ you learn my mіnd! You seem to undeгstand a
lot about this, such as you wrote the e book in it or something.
I feel that you simply could do with a few % to рower the message houѕe a
little bit, howeveг other than that, that is excellent blog.
A great read. I'll definitely be back.

Ꭺlso visit my web bⅼoɡ Boep Xxx
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep indo langka 2021-07-25 16:54
Very gоod article. I am facing many of these
issues as well..

Also visit my homepage bokep indo langka
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Indo Xx1 Lite 2021-08-03 04:34
I have been browsing on-line greater than three hours lately, but I never dіscoveгed any
attention-grabb ing article like yours. It is bеautiful price enough for me.
In my opinion, if all websitе owners and bloggers made good content material as you
ɗid, the web will likeⅼy be mᥙсh more usefuⅼ than ever before.


Also visit myy blog post :: Βoқep Indo Xx1 Lite
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep mobile 2021-08-03 15:06
Ⲩou actᥙally make it seem so easy together with yoᥙr presentation but
I in fіnding tһis matter to be really one thing thzt I feel
I would never understand. It seems too comlex and eҳtremely vast for me.
I'm having a look forwarⅾ on уour next submit, I will attempt to get
tһe dangle of it!

Feel free to visit my web pagе; bokep moЬile
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep live indo 2021-08-04 01:25
Thiѕ is гeally interesting, You are a very skilled blogger.

I hav joined your feed and look forward to seeking
more օf your wonderful post. Also, I have shared
your web ѕite in my social networks!

my website bokep live indo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep tante resty 2021-08-04 02:13
Good day! І could hsᴠe sworn I've visited this website before
but after browsing through many of the posts I realized it's neѡ to mе.
Anyhow, I'm certainly happy I found iit and I'll be book-marking it and checking baⅽk often!

Also visit my Ьlog :: bokep tante гeѕty
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vidoe Bokep 2021-08-05 17:43
I know thіs if off topic but I'm looking ino starting mmy own webⅼog and was curious what all is гequiгed
to get set up? I'm aѕsuming having a blog likee yoᥙrs would cost
a pretty penny? I'm not very web ѕmart so I'm not 100% sure.
Any recommendɑtions or advice would be greatly
appreϲiated. Kudos

Here is my sіte - Vidօe Bokep
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Brazer Terbaru 2021-08-05 20:33
Unquеstionably belieѵe that which you
stated. Your favorite reason appeared to be on tһe net the simplest thing to be aware of.
I say to you, I cеrtainly get irҝed while people thіnk abօut worries that tһey just
don't know аbout. You managed to hit the nail ᥙⲣon the top and defined out the whole thing witһout having side-effeϲts , people can tɑke a signal.
Will probаƅly be back to get more. Tһanks

Feel free tо visit my webpage - Brazer Terbaru
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # keo nha cai 2021-08-07 07:12
Heya are using Wordpress for your site platform?
I'm new to thе blog world bսt I'm trүing tⲟ get started
and set ᥙp my own. Ɗo you require аny coding knowledge to make yoսr oԝn blog?
Any hеlp woᥙld be greatly appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # keo nha cai 2021-08-08 02:13
Hi wouⅼɗ you mind letting me know which hosting company you're utilizing?
Ӏ'vе loaded үour blog in 3 completеly Ԁifferent internet browsers and Ι muѕt saʏ thіs blog loads а ⅼot quicker thеn moѕt.
Cаn үou ѕuggest а goօd internet hosting provider at
a reasonable рrice? Thɑnk you, I apprecіate іt!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 먹튀사이트 2021-08-18 12:13
Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

I'm kinda paranoid about losing everything I've worked
hard on. Any recommendations ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Brittany 2021-08-18 12:26
Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it ;) I'm going to return once again since i have saved as a favorite it.
Money and freedom is the greatest way to change, may
you be rich and continue to help others.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # astroshapes.net 2021-08-19 08:47
I have been absent for some time, but now I remember why
I used to love this website. Thank you, I'll try and check back more frequently.
How frequently you update your site?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Emilio 2021-08-19 16:00
Kind 2 diabetes. If it is accomplished Atkins fashion?

Here is my site :: Emilio
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Srashty.Com 2021-08-20 00:20
2000 Apr;39(2):67-70 . 2014;5(3). pii:e00853-14.


Visit my page ... Srashty.Com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 먹튀사이트 2021-08-20 03:54
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!

Thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # moonlightmining.com 2021-08-21 18:35
Eu realmente estou admirado com o seu site ! Depois de quatro dias de procura,
finalmente descobri o seu site! Deus abençoe você !

Tenha um ótimo dia, xau!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 먹튀검증사이트 2021-08-22 13:54
Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks,
However I am encountering difficulties with your RSS.
I don't understand the reason why I am unable to subscribe to it.
Is there anybody having similar RSS problems?
Anyone that knows the solution can you kindly respond?
Thanx!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # naked women 2021-08-24 07:11
Chat rooms are a online conference ground for nude women and also men. It's a place where you
can learn more about new people and also make new good friends.

In these rooms, naked women talk with naked guys, share
pictures, do sexual games, exchange sex playthings,
as well as take part in various adult tasks. All this is done completely in the online globe and no one understands that they are all real people on the other end of
those conversation sessions.

With net usage is expanding by bounds and also leaps
, it is no wonder that naked female dating is prospering.
On such dating sites, naked girls and young guys can develop friendships and
also sexual partnerships.

Due to the fact that they are talkative and very interested , young adults love to talk with naked women. They
are fairly innocent and also are often interested regarding the lives of typical women. It is also safe to
come close to such a lady since she has probably never ever gone out with anybody?
Talking with a nude lady online offers one a feeling of being desired and also desired by such a woman. Such ladies
talk regarding their likes, disapproval, and fantasies thoroughly and also one can learn a
lot from such online females.
A naked girl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Seo 2021-08-24 19:29
Thanks for finally writing about >Dlaczego w
życiu Ci nie wyjdzie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 메이저사이트 2021-08-25 15:26
Great article.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # blizzard live chat 2021-08-27 18:25
The Blizzard Live Chat is a site which provides individuals a opportunity to see the cam reveals,
that are live on the web, from a site which is called nude cam conversation. These live webcams are being used by individuals from all over the world
to show the individuals that are talking with them.


There is a wonderful choice of naked web webcams ladies, which will certainly enable
you to see them and after that see how well you wish to dance.

You can see the moves which the naked camera women would certainly make, so you can likewise see if
you could dance the exact same steps. The most effective aspect of these websites is that you
do not need to stress over the reality that your activities are being recorded
on cam, on a computer which could be very wrong for everyone.


Some individuals nevertheless feel a bit uneasy regarding revealing their bodies in front of various other
people particularly when it is on real-time. In the instance of
the Snowstorm Live Chat there is a lot of space for
you to be able to utilize your voice as you want and your computer system
as you wish, so you do not have to worry if you do
not wish to dance.

Naked cam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin 2021-08-28 20:31
The bitcoin procedure, which underlies the cryptography
of the bitcoin network, is referred to as bitcoin. bitcoin is
in fact a decentralized confidential virtual currency, devoid of a particular manager or central
regulator, which is transferred from individual to individual on the open peer-to-
Peer bitcoin network without the need for 3rd
parties. Considering that the bitcoin method is open finished, it is free to combine and also adjust with various other currencies in addition to typical financial systems.
Many individuals think that bitcoin has the power to entirely transform the financial system around the globe.


One of one of the most significant qualities of bitcoin is its loved one lack of
governmental control. Since bitcoin is not managed by any kind of regulative body or institution, there are no controls over the activity of bitcoins.
This liberty includes many benefits. With no government
restrictions or controls, the bitcoin network is open to any kind of individual with
an net link that wishes to participate. This
facet is referred to as the "bitcoin open source".


Another major benefit of bitcoin is that it permits for immediate and also affordable transfer of
money to anywhere in the globe. Unlike typical banks,
which usually take a couple of days to transfer funds, bitcoins supply
transfers instantaneously . There is no waiting period in between you make a payment as well as it is occurring on your financial institution's
site. You can also make use of the bitcoin budget
to pay directly from your local ATM. This is implemented as a result of the bitcoin mining procedure, in which brand-new bitcoins are
mined every 10 minutes. This is done with
using "bitcoin machines", which efficiently finishes purchases
instantaneously .
Bitcoin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # W88yes hồng Nhung 2021-08-30 01:49
It is not my first time to pay a visit this website, i am browsing this website dailly and get
nice information from here daily.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥알바 2021-08-30 06:13
I was wondering if you ever considered changing the structure of your blog?

Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
better. Youve got an awful lot of text for
only having 1 or two pictures. Maybe you could space it
out better?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # milf tumblr 2021-08-30 23:23
Tumblr milf is a niche-based social networking site that features tumblers featuring the lives of mature
females. The site itself is not for teenagers or young people , but there are
several examples of stemless glass that have milf styles.
Tumblr is a ideal place to display one's passion in older females as they can be checked out
by those who are a lot more fully grown than they are.

The most prominent milf tumblr topics rotate around wedded couples or those who are gladly wed but are having
troubles. Tumblr milf stemless glass is also a terrific area to locate recommendations on dating, relationships,
sex, anything, as well as love else that an adult woman could require.
There is a great deal of suggestions on stemless glass that offers specialist ladies's viewpoints as well as concepts on exactly how to be as well as be pleased,
with her other half or guy.

Once you have created your Tumblr account, you can after that search and also add keywords relating to your favorite
milf topics to make your tumblr page more visible to those that are searching for
pleased endings in their life. Finding a
milf tumbler to assist you find that pleased ending on tumblr might be simply
the thing.

Tumblr milfs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sbobet mobile 2021-08-31 09:00
You need to be a part of a contest for one of the most useful
websites online. I am going to recommend this site!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # My Free Webcam 2021-08-31 16:21
Online Internet Dating Internet Site: Are you looking for a naughty
close friend? Fortunately is, you can meet your lady
of option online without having to go with the pain and
also suffering of blind dating. Several females are turning to on the
internet totally free chat now for their following intimate encounter,
and there are numerous online dating sites that cater to women seeking men. This is a
good place to meet a nice woman that you desire to invest even more time with, because you can make use of the cost-free attributes to tease as well as have fun, as well as you can likewise make use of the complimentary courting tools readily available to make it also less complicated to get her to fulfill with you in person. These services can additionally give you open door to live events, so you do not have to fret regarding running out luck when it
concerns satisfying the right lady.

When you join any of these internet websites, you will
be offered access to a totally free member's area, where you can make pals and
send message messages to each other. These web sites are a really prominent selection for females who are looking for
their following romance.

Free Cams: Another benefit to fulfilling your unique lady via
the net is that you can use complimentary webcam websites to
tease with your lady. When you are looking for a cost-free webcam online dating website,
you will be given accessibility to a cost-free chat room.http://alleurasia.com/user/insammeyhg
https://bandit400.ru/user/kenseybhzp
https://victor-wiki.win/index.php/How_to_Locate_Pals_Online_Without_Paying_Out_a_Dollar
https://5playplus.ru/user/saaseybuqh
https://www.goodreads.com/user/show/138777905-audianvjef
http://1-gorodmi.1gb.ru/user/merrinxkis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.goodreads.Com 2021-08-31 16:39
Are you desirous about beginning a fitnees program?

Here is my wweb blog :: www.goodreads.Com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # a naked girl 2021-09-01 03:15
There have to have been times when males and females were similarly revealed,
however these days this isn't necessarily the case.
Of training course, the man is completely mindful that
what he is seeing is probably not actual, as well as that she isn't having an illegal affair, yet he simply wants to have a terrific time enjoying her delight in being a genuine female!Obviously, if you have actually ever before seen a actual female naked, after that you know that this isn't the case.
A genuine female is never ever filmed totally nude, unless it
remains in a sex scene on an grown-up movie. But if you're enjoying a woman on TELEVISION or in a swimsuit commercial, after that it is very feasible that you are seeing a
female's body as just as any kind of other woman would
certainly. If you have actually ever seen a female in a top,
skirt, or bikini , then you have actually most likely discovered that
some top versions actually seem using child shorts, even though they are putting on a one-piece bikinis!

As well as certainly, there is no reason a lady should
not put on a band when she is sunbathing, as lots of people do.


Despite the fact that the media has escaped heavily
externalizing ladies for years, it's hard to reject that some women are still objectified excessive.
Somehow, it is kind of disturbing that all also usually a woman's body is revealed almost entirely off in traditional media.
It is impractical for a female to be totally covered up,
whether that is by apparel or by her very own body.
It might be essential for future developers and suppliers to take this right into
account when producing garments for a nude lady, but up until after that,
we can at the very least take pleasure in seeing nude ladies!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # milfs tumbler 2021-09-01 09:46
Tumblr milf is a niche-based social networking internet
site that includes tumblers including the lives
of mature ladies. The website itself is except children or teens ,
but there are several instances of stemless glass that have
milf motifs. Tumblr is a excellent place to showcase one's interest in older females as they can be viewed by
those that are elder than they are.

The most prominent milf tumblr subjects rotate around wedded couples or
those that are gladly married yet are having problems.
Tumblr milf stemless glass is additionally a terrific place to locate advice on dating, partnerships, sex,
anything, and love else that an grown-up lady could require.

There is a whole lot of suggestions on stemless glass that offers
professional females's point of views and also suggestions on how to
be and also be pleased, with her other half or sweetheart.Once you have actually created your Tumblr account, you can then look as
well as include key phrases relating to your preferred milf subjects to
make your tumblr page much more visible to those who are browsing for delighted closings in their life.
Locating a milf stemless glass to help you discover that pleased ending on tumblr could
be simply the point.

Milfs tumbler
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin 2021-09-01 13:27
If you are acquainted with previous money, especially gold and also silver, then you have most likely heard of
bitcoins, which is the most recent, most revolutionary kind of
virtual money in the globe today. Just put, it is electronic money that is developed via
the work of cryptography and also computer innovation as well as you can acquire it from any type of web based business or even from a site
online. With all the talk of the present economic dilemma
and the troubles that the economy is dealing with, many people
are looking for a secure financial investment as
well as bitcoins is one of the best methods to do so.

The first bitcoins were mined in 2021, and also considering that their launch, the
need for this brand-new kind of currency has actually
raised significantly. There are two various methods of investing your
bitcoins: you can either obtain it by receiving a purchase or by marketing your previous deal.


The major distinction between the brand-new online money
and also the standard currency we are accustomed to is that bitcoins is not controlled
by any kind of federal government or main financial
system. Unlike the unpredictable national financial institutions, which have to print billions of bucks
each day in order to maintain their economic climates alive,
bitcoins are always being created in the form of brand-new transactions.


Bitcoin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 메이저사이트 2021-09-01 13:59
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a
pretty penny? I'm not very internet smart so I'm not 100% sure.
Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marilyn 2021-09-02 04:29
Outstanding post however , I was wondering if you could write a
litte more on this subject? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Appreciate it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pcz 2021-09-03 11:39
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 12.03.2020r.(Dz .U z 2020r. poz. 418) zmieniające rozporządzenie w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i legitymacji doktoranta

Zgodnie z art. 279 ust. 1 Ustawy z dnia
3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.
U. z 2018 r., poz. 1669 z późn. zm.):

Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim
2019/2020 prowadzi się na zasadach dotychczasowych , jednak nie dłużej niż do dnia 31
grudnia 2023 r.

Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 20 lipca 2018 r.
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz.

1668 z późn. zm.) w Politechnice Częstochowskiej utworzono Szkołę Doktorską, która przejmuje
kształcenie doktorantów. Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna się od roku akademickiego 2019/2020.


Studia doktoranckie są studiami trzeciego stopnia, na które byli przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje drugiego stopnia określone w art.
2 ust.1. pkt. 18g ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub byli beneficjentami programu „Diamentowy
Grant,” o którym była mowa w art. 187a ust. 1.

Studia doktoranckie kończą się uzyskaniem kwalifikacji
trzeciego stopnia określonych w art. 2 ust. 1. pkt.

18h ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Studia doktoranckie prowadzone są jako studia stacjonarne i niestacjonarne.

Stacjonarne studia doktoranckie są bezpłatne.
Niestacjonarne studia doktoranckie były odpłatne.
Studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata i nie dłużej
niż 4 lata i realizowane są w oparciu o zatwierdzone przez Rady Wydziałów plany i
programy studiów.

Studia doktoranckie w Politechnice Częstochowskiej prowadzone
są przez jednostki organizacyjne w zakresie następujących dyscyplin naukowych:

Pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Http://regkap.ru 2021-09-03 14:55
Sugar crashes are a thing of the previous!

Here iss my blog post; Http://regkap.ru
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # situs Slot dan bola 2021-09-04 10:03
What's up, I log on to your blog regularly. Your story-telling style is witty, keep it up!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 먹튀검증 2021-09-06 14:03
What's up everyone, it's my first pay a visit at this site, and paragraph is actually
fruitful for me, keep up posting such content.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 먹튀사이트 2021-09-06 15:05
It's actually a nice and useful piece of information. I'm happy
that you simply shared this useful information with us.
Please stay us informed like this. Thanks for sharing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # intexer 2021-09-07 10:00
It's awesome in support of me to have a web site, which is useful
in support of my experience. thanks admin

https://orcid.org/0000-0002-5546-1192
https://bitmarktalk.org/index.php?action=profile;area=forumprofile;u=605488
http://bioimagingcore.be/q2a/user/maryldshzt
https://www.india77.com/user/profile/1132981
http://kompressors.info/user/profile/97499
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sbobet88 2021-09-07 12:22
Hi there, just wanted to say, I liked this article. It was practical.
Keep on posting!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ana 2021-09-08 15:11
I pay a visit everyday a few web sites and blogs to read articles or
reviews, but this web site provides feature based posts.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Alison 2021-09-09 03:19
Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!

Very helpful information particularly the final part
:) I maintain such info much. I was seeking this certain information for a very lengthy time.
Thank you and good luck.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rebbeca 2021-09-10 05:55
мама знает как лучше 1 порно комикс - Rebbeca - порно комиксы школа
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # otomotozlot.pl 2021-09-10 17:57
I go to see everyday a few web sites and blogs to read articles or reviews, however this
blog gives quality based articles.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 토토사이트 2021-09-11 00:33
You can certainly see your expertise in the work you write.
The arena hopes for more passionate writers such as you
who are not afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # read more 2021-09-11 01:20
Everyone loves what you guys tend to be up too.
This kind of clever work and coverage! Keep up the
terrific works guys I've included you guys to my personal blogroll.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Press Release 2021-09-12 21:23
My family all the time say that I am wasting my time
here at web, except I know I am getting familiarity every
day by reading such fastidious articles.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # milf live cam 2021-09-13 18:18
Milf chats are an informal space for mature women to discuss their sexuality.
For mature women seeking to find excitement and fun in their relationship
Milf chats are extremely popular. Milf chat rooms offer many benefits for mature women. It's a platform that lets mature women to talk about
their fantasies and communicate them to other women.
It is time to discover the milf cam, should you're looking to
become sexually naughty with your partner.

Milf live cam and milf webcam let us to unwind
and enjoy the show while we travel around the world to meet new people and establish lasting friendships.
We will be helping milfchat by sharing our thoughts and learning to get to know one another through video chat.
These two options allow women to indulge in their fantasies to the
max while maintaining their private. These new generations use the web to connect using video
chat or text messaging. Computer and text messaging.
Milf camchat lets us feel what it would feel like to be living in the milf
cam.

Milf chat rooms permit couples to experience an intimate time through sharing their sexual desires.
Webcams offer women the chance to have fun and relax while having fun with their man. It's human nature
to be in love. But the introduction of live
cams for milf makes it much easier. This new service allows women to engage in an affair even when they are at
home. Video chats ensure that marital conflicts and other problems are avoided.
It also allows you to have fun with your partner.
What else could you want?


Cam milf, cam milf, milf live cam, cam milf, milf hidden cam, milf live cam, milf hidden cam, cam milf, milf hidden cam, milf hidden cam, milf chat, milf hidden cam,
milf cam, milf cam, milf chat, milf hidden cam, milf hidden cam,
cam milf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Buy Unicon online 2021-09-14 14:18
Incredible points. Solid arguments. Keep up the good
work.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # naked cam 2021-09-15 01:33
Snowstorm Live Conversation - A naked webcam conversation is a kind of real-time
chat wherein customers can talk privately and also
engage openly with various other customers even if they are naked.
This is excellent for those who want to get more in touch
with each various other and have naked encounters while talking online.
This certain sort of cam allows you to expose your fantasies along with your kinky adventures without your moms and dads discovering out regarding it.
You can likewise chat with a hot gorgeous naked cam lady and
speak about your dreams.

The excellent point about using a naked cam is that you can chat privately with a
female who agrees to accomplish all your sexual needs.
You can look for girls in the chat areas supplying hardcore adult chatroom or warm nude girl live cams.
You can pick the one that suits you finest and also reach have a good
time with her. If you are uncertain concerning
what sort of woman you are looking for, after that you can just use the totally free services readily available on cam sites
to get an concept of what the women are actually like.

While the free sites typically allow you to view numerous various kinds of cam video clips, you could
wish to consider paying a bit of cash to see one of the
most sensual and also interesting ones. Some webcam web sites supply grown-up
cam video clips on a everyday basis. The good thing concerning live cam programs is that you can actually see the women at work and also discover exactly how they act as well as just how
they chat. You can after that attempt it out on your
own as well as transform a member and even a camgirl!A naked girl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mpo slot 2021-09-15 03:31
Wow, marvelous blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?
you make blogging look easy. The whole glance of your site
is fantastic, as well as the content!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # etoro erfahrungen 2021-09-15 22:58
Echte etoro Erfahrungen auch mit Aktien Indizes Etfs Rohstoffe aber auch auf variable Pips.
Dieses Demokonto mit Schwankungen waren aber. Dabei über
Cfds abgewickelt 137 im Gegenzug müssen Anleger aber auf den Maximieren Button. Meine Erfahrung mit sogenannten Affiliate Links aber anders
als andere Digitalwährunge n wie Bitcoin. Verluste
mit Aktien angeboten als nachgefragt sinkt der entsprechende Button befindet sich auf die für Anfänger wichtigsten. Fazit
Anfänger dürften genau auf Hinweise zum Verkauf stehende Viertel des Pakets hat.
Ronen Assia sowie anderen Punkt bestätigte am
Montag den Verkauf stärker unter Druck. Die
Regierung unter den Bürgern verteilt ist geht aus einer Studie zufolge so reich wie noch nie.
Sogenannte Montags-effekt aus dem Bankensektor begann heute die im Aufsichtsrat der
erste Group sitzt und früher. Heute um 1,1 Prozent auf 3,2 Milliarden Dollar ein neues Zwei-jahres-hoc h die Us-leichtölsort e
WTI kostete rund. Dem heimischen Aktienmarkt fehlten heute neue Impulse von der gestiegenen Risikoneigung an. Der Standardwerte-i ndex
Dow Jones legte unter der Richtlinie über Märkte für Finanzinstrumen te Mifid und halten diese ein. Diese Gesamtkostenquo te
von der Entwicklung ihres Covid-19-medika ments.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check here 2021-09-17 09:20
Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look.

I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will
be tweeting this to my followers! Superb blog and terrific design.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 먹튀검증 2021-09-18 15:48
Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it
to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell
to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nicki 2021-09-19 11:50
Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i
read this post i thought i could also create comment due to
this brilliant article.

Here is my site ... www (Nicki)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # texbi.ua 2021-09-19 20:57
If you desire to increase your know-how only keep visiting this
website and be updated with the newest gossip posted here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 먹튀검증 2021-09-21 08:20
Hello this is kind of of off topic but I was wondering if
blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding
know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.

Any help would be greatly appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # click here 2021-09-22 09:08
Very good blog you have here but I was curious if you knew of
any community forums that cover the same topics talked about in this article?
I'd really love to be a part of online community where I
can get suggestions from other knowledgeable people that share the
same interest. If you have any suggestions, please let me
know. Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # India 2021-09-22 11:11
What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has helped
me out loads. I'm hoping to contribute & help different customers like its helped
me. Good job.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Darrell 2021-09-23 02:38
Greate article. Keep writing such kind of info on your blog.
Im really impressed by your blog.
Hey there, You've performed an excellent job. I will certainly digg
it and in my opinion suggest to my friends. I'm sure they'll be benefited from this website.Here is my homepage - go (Darrell)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Press Release 2021-09-24 09:21
Hello there! I know this is kind of off topic
but I was wondering which blog platform are
you using for this site? I'm getting sick and tired of Wordpress because
I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform.

I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-09-25 05:12
Greetings! Very useful advice in this particular post!
It's the little changes that produce the most important
changes. Thanks for sharing!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Visit here 2021-09-25 11:15
I really love your blog.. Pleasant colors & theme.
Did you develop this website yourself? Please
reply back as I'm wanting to create my very own blog and would like to find out
where you got this from or just what the theme is called.
Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin 2021-09-26 07:50
It may seem challenging to think that an rare digital commodity would certainly
be worth hundreds of thousands of dollars right currently.
While the mathematical algorithms that make up every bitcoin are
practically ineffective in and of themselves, specific
market prices every bitcoin at 10s of hundreds of bucks now.
A solitary profession on the preferred on the internet
marketplace Mt. Gox pumps 10s of thousands of dollar into the bitcoin economy.


As this highly fluid market, the bitcoin miners that make
up the network also play a vital function in the stability and
legitimacy of the entire system. All of this implies
that the future of the bitcoin economy is safe in its existing
type, though professionals are constantly enjoying the modifications taking area within the community as well as
attempting to come up with better options for the future.

The future of just how the bitcoin protocol is managed by the users of the
system actually comes down to one point: the individuals of the system.
If you can rely on the bitcoin miners to act correctly,
then you can count on the journal as a totally verifying, transparent, as well as reliable recording gadget for all
purchases.

https://xn----7sbaibsrbdgjg2ajh3avggdk9e.xn--p1ai/user/nuallapmrk
https://romeo-wiki.win/index.php/How_to_Acquire_Cryptocurrency_Traders_With_CFDs
https://animemult.ru/user/angelmlhaf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # laptop key.com 2021-09-26 09:10
Simply wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is just excellent and i can assume you are knowledgeable in this subject.
Fine together with your permission let me to snatch your feed to stay
updated with approaching post. Thanks a million and please keep up
the gratifying work.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 4 2021-09-27 01:07
Your means of telling all in this article is genuinely fastidious, all be
capable of simply know it, Thanks a lot.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 토토사이트모음 2021-09-28 05:44
Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG
editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding experience so I
wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Agustin 2021-09-28 10:21
You ought to be a part of a contest for one of the best sites on the internet.
I am going to highly recommend this web site!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rita 2021-09-28 19:09
Hello, I enjoy reading all of your article.
I like to write a little comment to support you.

My homepage; visit this (Rita)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-09-29 00:28
It is the best time to make a few plans for the future and it's
time to be happy. I've learn this put up and if I may I wish
to counsel you some attention-grabb ing issues or suggestions.
Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
I want to learn even more things approximately it!

webpage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.darkml.net 2021-10-06 07:46
Please let me know if you're looking for a article author for
your site. You have some really great posts and
I belirve I would be a good asset. If you ever want to take some
of the load off, I'd love to write some articles for your
blog in exchange for a link back to mine. Please blast mee an email
if interested. Thank you!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Judi online 2021-10-06 16:18
Hey would you mind stating which blog platform you're using?
I'm planning to start my own blog soon but I'm having a difficult time making a decision between BlogEngine/Word press/B2evoluti on and Drupal.
The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # usos 2021-10-07 05:46
Ahaa, its pleasant dialogue about this article here at this blog,
I have read all that, so at this time me also commenting at this place.


Usos
Usosweb pcz
pcz wz
usos web pcz
usosweb pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Doris 2021-10-07 06:16
Excellent post. I certainly appreciate this site.
Continue the good work!

Also visit my homepage: www (Doris)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Wilda 2021-10-07 06:20
I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog
posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
Reading this info So i'm happy to show that I've a very excellent uncanny feeling
I discovered just what I needed. I such a lot without a
doubt will make sure to don?t fail to remember this site
and provides it a glance regularly.

Feel free to visit my blog :: i found here; Wilda,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # myanimelist.net 2021-10-09 00:57
Today, with all the fast chosrn lifestyle that everyone is having,
credit cards have a big demand throughout the economy.
Persons coming frokm every field aree using the credit card
and people who aren't using the credit card have made up their minds to apply for just one.

Thanks for spreading yokur ideas in credit cards.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check here 2021-10-09 03:36
Hello it's me, I am also visiting this web site regularly, this web page is in fact fastidious
and the people are genuinely sharing fastidious thoughts.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin stock 2021-10-09 15:04
In this post we will look at a few of the most recent bitcoin news stories
that may intrigue you and assist you choose just how to purchase bitcoin. In this write-up we will certainly take a brief look at just how to get bitcoin and also
what the existing landscape of the market looks like as you do so.


If you want how to acquire bitcoin there are several areas to begin your search.

One of one of the most preferred methods to obtain the newest information on the marketplace is
to locate websites that focus on the profession. These websites typically have very approximately date information on the market
as well as they release news that will certainly interest you as an investor.
Because they are most likely to have really active bazaar areas
where customers can go to watch and also put an order for things they are interested in, these web sites are terrific.


If you like to skip the media and also go directly to the source then the
best way to locate out just how to purchase bitcoins is
to look the net for on-line conversations. There are a number of various discussion forums dedicated to the conversation of the bitcoin market.
http://jaredifkn722.trexgame.net/10-pinterest-accounts-to-follow-about-bitcoin-stock
http://chancewfhc670.iamarrows.com/become-an-expert-on-bitcoin-exchange-by-watching-these-5-videos
http://cesaraisn704.wpsuo.com/10-things-you-learned-in-preschool-that-ll-help-you-with-bitcoin-wallet
http://wayloncgpu861.theburnward.com/the-anatomy-of-a-great-bitcoin-news
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 7mcn livescore 2021-10-10 03:12
Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog
to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very
good gains. If you know of any please share.
Kudos!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # read more 2021-10-10 18:32
The all round split between GOP votes and Democrat votes was exceptionally tight.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # บทความน่าสนใจ 2021-10-11 19:51
always i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which
I am reading at this place.

my webpage :: บทความน่าสนใจ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # game slot online 2021-10-12 02:18
Good day! This is my first visit to your blog!
We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work on.
You have done a marvellous job!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Damon 2021-10-12 03:17
magnificent publish, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector don't realize this.
You should continue your writing. I'm sure, you have
a great readers' base already!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # news bitcoin trading 2021-10-14 07:47
Having read this I thought it was extremely informative.
I appreciate you spending some time and effort to put this short article together.
I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting.
But so what, it was still worth it!


http://okerclub.ru/user/camrusqooc
https://www.lightwarez.com/user/golfurxskn
https://high-wiki.win/index.php/Exactly_How_to_Start_With_Cryptocurrency_Trading
https://etechfactory.com/forums/user/tammonmuwa/
http://q97779c8.beget.tech/user/gwaynetdtq
http://doma-iz.ru/user/merrinrshn
https://lima-wiki.win/index.php/Just_How_to_Receive_Updates_Concerning_Purchasing_the_News
https://israel24.info/user/flaghyxukn
http://avtopark.lv/user/gwennoytrm
http://travelson.ru/user/fredinsmhh
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3zfe6.7ba.info 2021-10-14 08:33
Thank you, I have just been looking for info about this subject for a while and yours is the best I have came upo till now.
However, wwhat iin regards to the bottom line? Are you certain concerning the supply?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # blogspot register 2021-10-14 14:16
As soon as you authorize up as well as download the software application you will be all set to start making money off your blog site.
When you position the order for the blog sites it will instantly put an account for you
with the firm.

When you blog with blogspot register you can be certain that your
blog site will constantly be available to individuals that are interested in what you have to say.
You don't have to worry concerning having your blog gotten rid
of from the search engines as every message you make will certainly be detailed.


As soon as you blog with blogspot you will
certainly be able to see outcomes almost instantly since your blog will certainly
start to get traffic. As you make even more money with blogspot register your blog will certainly relocate up in the positions and also will show up at the top of the blog site pages.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 파워볼 픽 2021-10-15 02:15
Try to remember to choose the Power Play option if you added it to
your ticket.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # e-learning.pcz.pl 2021-10-15 04:37
Hey there! Do you know if they make any plugins to help
with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
If you know of any please share. Cheers!

E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz.pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노 2021-10-15 15:59
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

I'll be sure to bookmark it and return to read more of
your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.


Look at my web blog - 온라인카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노 2021-10-15 22:37
Hi, i feel that i saw you visited my site so i came to return the favor?.I'm attempting
to to find issues to improve my web site!I assume its good enough to make use of
some of your ideas!!

Feel free to surf to my webpage 온라인카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # credit repair 2021-10-15 23:53
Excellent weblog right here! Also your web site lots up fast!
What host are you the usage of? Can I get your associate
link on your host? I want my site loaded up as quickly as yours lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노 2021-10-16 08:31
Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of
us have created some nice methods and we are looking
to swap strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.


Feel free to surf to my homepage - 온라인카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ara 2021-10-17 08:07
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our
community. Your site offered us with valuable
info to work on. You've done an impressive job and our
whole community will be grateful to you.

Also visit my web-site; from here - Ara -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Angelita 2021-10-17 09:31
You have made some good points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most people will go along
with your views on this website.

Feel free to surf to my site :: visit (Angelita)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # More information 2021-10-18 07:37
This website really has all the information and facts I needed about this subject and didn't know who to ask.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노 2021-10-19 12:44
Thanks for finally writing about >Dlaczego w życiu
Ci nie wyjdzie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노 2021-10-19 13:23
Hi, I want to subscribe for this website to get newest updates, therefore where
can i do it please help out.

Here is my web-site ... 온라인카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Maryanne 2021-10-20 03:55
I all the time used to read post in news papers but now as I
am a user of internet so from now I am using net for posts, thanks to web.


My web page go here - Maryanne,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노 2021-10-20 07:09
Wonderful, what a website it is! This web site gives helpful data to us, keep it up.


Feel free to visit my web blog; 온라인카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-10-22 03:06
Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort
to create a top notch article… but what cann
I say… I put things off a lot and don't
manage to gget nearly anything done.
일 거래 비밀 website
옵션 binaires forex
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tahunqq 2021-10-22 09:44
This is my first time pay a visit at here and i am
actually impressed to read all at one place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # российские банки 2021-10-23 03:21
I have read a few excellent stuff here. Definitely worth
bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you
place to create this type of great informative web site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Donnell 2021-10-23 21:22
keep writing, don't quit
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marty 2021-10-25 06:46
Saved as a favorite, I like your blog!

Stop by my site :: go here (Marty)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-10-26 09:31
Hey I knoow this is off topic but I was wondering iif you knew of any widgets I could add tto my blog tht automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time aand was hoping maybe you
would have some experience with something like this. Please let me know iif you run into anything.
I trul enjoy reading yur blog and I look forward to your new updates.

web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Titus 2021-10-27 21:23
I'm amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that's
equally educative and interesting, and without a doubt, you've hit the nail on the head.
The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about.

Now i'm very happy that I stumbled across this during my
hunt for something concerning this.

My website :: www - Titus,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin wallet 2021-10-27 22:06
Thankfulness to my father who informed me concerning this blog, this web site is actually amazing.http://inprotec.do/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=256448
https://wiki-fusion.win/index.php/How_to_Begin_With_Cryptocurrency_Investing
https://city-wiki.win/index.php/Just_How_to_Get_Started_With_Cryptocurrency_Investing
https://warezrock.xyz/user/gwrachrzwr
http://footmir.com/user/wulverjrgt
http://dizzelpower.ru/user/duwainbjsa
https://quebeck-wiki.win/index.php/Exactly_How_to_Begin_Along_With_Cryptocurrency_Trading
https://tiny-wiki.win/index.php/How_to_Obtain_Information_About_Investing_in_the_Headlines
https://shed-wiki.win/index.php/Just_How_to_Start_Along_With_Cryptocurrency_Investing
http://uz-gis.in.ua/user/vestermfqs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # amazon orders 2021-10-28 18:39
As with any kind of brand-new technology, Amazon's latest buying
solution, called Amazon.com Groove, has seen its fair share
of criticism. The fact that this is an in-app acquisition suggests that
all purchases come directly to your savings account without the demand to kind out a bank card
number or anything else. This system is coming to be the way of consumers everywhere
since it makes shopping less complicated than ever in the past.To make use of Amazon Groove, simply access
the application with the Amazon internet site, type in your delivery address as
well as any type of other details you would certainly such as as well as you're all established.
Amazon.com Groove is also compatible with major debt cards, PayPal and also of training course, your bank account.With Amazon Groove, there is no requirement to concern yourself
with bothering with added fees for shipping or managing
expenses as they will be taken out of your bank account
upon checkout. This makes it particularly beneficial if you are
taking a trip abroad as well as would certainly such as to patronize a major
on the internet store yet are concerned concerning just how you
are going to spend for your acquisitions. By utilizing Amazon.com Groove as your digital purchasing terminal, you can bypass the
headache of paying in cash as well as instead choose to pay in whatever money you wish to.
By utilizing the Amazon money conversion device you can set your preferred currency exchange rate, permitting you to spend for things in your home currency.
After you've established up your account and also signed up for an amazon.com present card, all you'll have to do is pick the card you want to
purchase, pay keeping that exact same Amazon.com account and off you go!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pcz 2021-10-29 10:37
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12.03.2020r.(Dz .U z 2020r.
poz. 418) zmieniające rozporządzenie w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych
i legitymacji doktoranta

Zgodnie z art. 279 ust. 1 Ustawy z dnia 3 lipca 2018
r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o
szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669
z późn. zm.):

Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim
2019/2020 prowadzi się na zasadach dotychczasowych , jednak nie
dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.

Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.
U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) w Politechnice
Częstochowskiej utworzono Szkołę Doktorską, która przejmuje kształcenie
doktorantów. Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna się od roku akademickiego 2019/2020.Studia doktoranckie są studiami trzeciego stopnia, na które byli przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje drugiego stopnia określone w art.
2 ust.1. pkt. 18g ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub byli beneficjentami programu „Diamentowy Grant,
” o którym była mowa w art. 187a ust. 1.

Studia doktoranckie kończą się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego stopnia
określonych w art. 2 ust. 1. pkt. 18h ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.


Studia doktoranckie prowadzone są jako studia stacjonarne i niestacjonarne.

Stacjonarne studia doktoranckie są bezpłatne.
Niestacjonarne studia doktoranckie były odpłatne.

Studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 4 lata i realizowane są w oparciu o zatwierdzone
przez Rady Wydziałów plany i programy studiów.


Studia doktoranckie w Politechnice Częstochowskiej prowadzone są
przez jednostki organizacyjne w zakresie następujących dyscyplin naukowych:


Pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # amazon orders 2021-10-29 21:53
As with any new modern technology, Amazon's most recent shopping service, called Amazon Groove,
has actually seen its fair share of criticism.
The fact that this is an in-app acquisition means that all purchases come straight
to your savings account without the need to kind out a bank card number or anything else.
This system is ending up being the means of customers
anywhere due to the fact that it makes buying easier
than ever in the past.

To use Amazon Groove, merely gain access to the app through the Amazon site, type in your shipping address as well as
any type of other info you would certainly such as and also you're
all set. Amazon Groove is likewise compatible with major debt cards, PayPal and
also of training course, your financial institution account.


With Amazon.com Groove, there is no demand to concern yourself with stressing about added charges for
delivery or dealing with expenses as they will certainly be
taken out of your financial institution account upon checkout.
After you have actually set up your account as well as
authorized up for an amazon.com present card, all you'll have to do is choose the card you
want to purchase, pay with that exact same Amazon.com account and also off you go!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin trading 2021-10-30 01:01
Hey! Quick question that's entirely off topic. Do you know
how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone 4.

I'm trying to find a template or plugin that might be
able to resolve this issue. If you have any recommendations , please share.
Appreciate it!


http://g.g.ssve.ru.flashgames24.ru/user/lolfurhpav
http://salon-mod.ru/user/ceallarqnu
http://ip-sosnevo.ru/user/thoinskjge
https://shed-wiki.win/index.php/Just_How_to_Start_Along_With_Cryptocurrency_Investing
http://12.ancdt.ru/user/maldorukgd
http://sting3d.xyz/user/thianscbzw
http://vsedlypola.ru/user/ravettfugc
http://sasitlinsky-shop.com/user/golfuriliv
https://otzovikom.ru/user/dentunvnjg
https://fair-wiki.win/index.php/How_to_Begin_With_Cryptocurrency_Exchanging
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here 2021-10-30 02:33
Every weekend i used to pay a visit this web page,
as i want enjoyment, as this this web page conations
in fact nice funny information too.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # invest in bitcoin 2021-10-31 15:15
Hey There. I discovered your weblog the use of msn. This is a
very well written article. I will make sure to bookmark
it and return to read extra of your helpful information. Thank you
for the post. I'll definitely return.


http://evvadent-gomel.ru/user/cormanqvzt
http://uznt42.ru/user/brynnegjnt
https://medknigki-v-samaree.ru/user/elberthjdl
http://okerclub.ru/user/aethanczzn
https://tango-wiki.win/index.php/Exactly_How_to_Acquire_Headlines_Concerning_Purchasing_the_News
http://koltushi.spb.ru/user/lundurhkos
http://massandra.su/user/camrodsvkr
https://xn----7sbaibsrbdgjg2ajh3avggdk9e.xn--p1ai/user/ebultepsdp
http://new.zar-school.ru/user/cionersbud
http://koltushi.spb.ru/user/lundurhkos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # e-learning.pcz.pl 2021-11-01 09:28
Hurrah, that's what I was searching for, what a material!
existing here at this website, thanks admin of this site.


E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 안전놀이터검증 2021-11-02 12:38
This web site definitely has all the information and facts
I wanted about this subject and didn't know who to
ask.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pcz 2021-11-02 22:33
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12.03.2020r.(Dz .U z
2020r. poz. 418) zmieniające rozporządzenie w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i
legitymacji doktoranta

Zgodnie z art. 279 ust. 1 Ustawy z dnia 3 lipca 2018
r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.
U. z 2018 r., poz. 1669 z późn. zm.):

Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się
na zasadach dotychczasowych , jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023
r.

Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.
U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) w Politechnice Częstochowskiej
utworzono Szkołę Doktorską, która przejmuje kształcenie doktorantów.
Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna się od
roku akademickiego 2019/2020.

Studia doktoranckie są studiami trzeciego stopnia, na które byli przyjmowani kandydaci posiadający
kwalifikacje drugiego stopnia określone w art. 2 ust.1.
pkt. 18g ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub byli
beneficjentami programu „Diamentowy Grant,” o którym
była mowa w art. 187a ust. 1.

Studia doktoranckie kończą się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego stopnia określonych
w art. 2 ust. 1. pkt. 18h ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.


Studia doktoranckie prowadzone są jako studia stacjonarne i niestacjonarne.
Stacjonarne studia doktoranckie są bezpłatne. Niestacjonarne studia doktoranckie były odpłatne.
Studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż
4 lata i realizowane są w oparciu o zatwierdzone przez Rady Wydziałów plany i programy studiów.


Studia doktoranckie w Politechnice Częstochowskiej prowadzone
są przez jednostki organizacyjne w zakresie następujących dyscyplin naukowych:

Pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # e-learning.pcz.pl 2021-11-03 07:04
Keep this going please, great job!

E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # usosweb pcz 2021-11-03 12:00
My partner and I stumbled over here different page and thought I should check things out.
I like what I see so now i am following you. Look
forward to looking over your web page repeatedly.


Usos pcz
pcz wz
pcz wz
usos web pcz
usosweb pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # invest in bitcoin 2021-11-03 18:46
This website was... how do you say it? Relevant!!
Finally I have found something which helped me. Kudos!


https://wiki-cable.win/index.php/How_to_Begin_With_Cryptocurrency_Trading
http://avtopark.lv/user/roherexbft
http://34.shymkent-mektebi.kz/user/edhelmbyok
http://85.shymkent-mektebi.kz/user/kevinehizq
https://direct-wiki.win/index.php/Just_How_to_Get_Going_Along_With_Cryptocurrency_Exchanging
https://skgazeta.su/user/jeniuspwfp
http://ilonochka.ru/user/quinusdhnf
https://golf-wiki.win/index.php/Exactly_How_to_Acquire_News_Regarding_Acquiring_the_News
http://dermatologist.com.ua/user/ashtotpgjz
https://zarsoft.org/user/ternenygxq
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin cash 2021-11-04 12:51
Terrific post but I was wondering if you could write a litte more on this
topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Appreciate it!


http://sp-magaramkent.ru/user/walarihhhj
https://apkdom.ru/user/stubbadbxz
http://beautyinfo.eu/user/jenidejtnu
https://spark-wiki.win/index.php/Exactly_How_to_Begin_Along_With_Cryptocurrency_Exchanging
http://molchanovonews.ru/user/cuingosjye
http://mkdvostok.ru/user/lachulklxc
http://67.shymkent-mektebi.kz/user/lipinnowrh
https://weekly-wiki.win/index.php/Just_How_to_Receive_Information_About_Buying_the_Updates
https://ribamorie.ru/user/thoinejhxr
https://www.eurocups-uefa.ru/user/lachuldrwn
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # videovektor.ru 2021-11-05 09:44
купить камеру наружного видеонаблюдения
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # videovektor.ru 2021-11-05 14:25
установка и монтаж видеонаблюдения
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin wallet 2021-11-05 14:29
I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your
blog. Is this a paid theme or did you customize
it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it's rare to see
a nice blog like this one these days.


http://dklada.ru/user/plefulpjcg
https://cs-developer.ru/user/elwinnlyqg
https://ads.kazakh-zerno.net/user/villeeprmt
https://godfilm.ru/user/drianalpbq
https://nova-wiki.win/index.php/Exactly_How_to_Get_Started_With_Cryptocurrency_Exchanging
http://fb3809g0.bget.ru/user/isiriamhgg
https://fast-wiki.win/index.php/How_to_Get_Started_Along_With_Cryptocurrency_Exchanging
http://eleniele.ru/user/tothieixjh
https://research-wiki.win/index.php/How_to_Begin_With_Cryptocurrency_Investing
https://xn----7sbaibsrbdgjg2ajh3avggdk9e.xn--p1ai/user/jorgusvvvm
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wz pcz 2021-11-06 04:38
You made some really good points there. I checked on the net for more info about the issue and found most people will go along with
your views on this site.

Wydzial zarzadzania pcz
politechnika częstochowska wydział zarządzania
pcz wz
politechnika częstochowska wydział zarządzania
politechnika częstochowska wydział zarządzania
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # read more 2021-11-07 17:27
Hi! I could have sworn I've been to this site before but after
reading through some of the post I realized it's new
to me. Anyhow, I'm definitely delighted I found it and I'll be bookmarking
and checking back frequently!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Izetta 2021-11-08 03:09
Spot on with this write-up, I actually think this web site needs much more attention. I'll
probably be returning to see more, thanks for the advice!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mike 2021-11-08 17:24
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and
the rest of the website is also really good.

My web page; go - Mike -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fit out office 2021-11-09 00:01
I am sure this post has touched all the internet people, its really really pleasant piece of writing on building up new blog.Stop by my web site ... fit out office
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # milf.tumblr 2021-11-10 17:18
Tumblr milf tumblers are a recent fad on the Internet, specifically for females looking for to share their charm in a
more fully grown as well as elegant fashion. Some people produce tumblers to display their lovely tattoos and the Tumblr community is a place where they can be complimented upon and also appreciated.


Tumblr milf stemless glass are typically
developed by females that desire to share their inner need to be
with their partner in bed as well as show off their
lovely bodies. These stemless glass typically have inscriptions that enable audiences to see the parts of the lady's body that they would like to see even more.


Tumblr milfs tumbler are different from normal tumblters as they do not have photographs or anything else that
could be thought about grown-up material. Rather, they consist
of just tumbls or pictures that are meant to compliment other images.

These tumors typically originate from a preferred web site called
tumblr, which enables individuals to post pictures and
also messages concerning what they are stating and also
doing . Tumblr has actually acquired a whole lot of popularity recently, especially with the number of stars utilizing it as a
way to share their thoughts and personal tales with their millions of faithful followers.
There have been a lot of tumblers released in previous years,
however tumblr milfs are without a doubt the most prominent and it
seems to be getting more popular as time passes.


Milf tumblr
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # milfs tumbler 2021-11-10 22:02
Tumblr milf tumblers are a recent trend on the Net, particularly for females looking for to reveal
their beauty in a much more fully grown and also stylish fashion.
Some individuals produce stemless glass to display their beautiful
tattoos as well as the Tumblr area is a area
where they can be enhanced upon and valued.

Tumblr milf tumblers are generally produced by females that wish to share their internal desire
to be with their partner in bed as well as flaunt their stunning bodies.
These stemless glass typically have captions that enable visitors to see the components of the woman's body that they would love to see more.
As an example, if a person sees a tumblr milf tumblr
entitled Pleased Milf Mommy, they can see a inscription that claims, "seeing my pleased milf mom all day."
If the person wants to see a inscription that reads, " resting with my sexy university kid," they
can simply click on that and see their beautiful man lying next to her resting bag.


Tumblr milfs tumbler are different from common tumblters as they do not include photographs or anything else that could be considered adult content.
There have been a lot of tumblers released in past
years, but tumblr milfs are by much the
most popular as well as it seems to be getting even more popular as time goes by.

Tumblrmilf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-11-12 06:35
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here frequently.
I'm quite certain I'll learn a lot of new stuff
right here! Good luck for the next!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # usos pcz 2021-11-15 23:31
This is really interesting, You're a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post.
Also, I've shared your site in my social networks!


Usos pcz
pcz wz
usos web pcz
usos
usos pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hitzomp3.xyz 2021-11-16 00:28
Hi it's me, I am also visiting this website on a regular basis, this website is truly nice and
the users are truly sharing good thoughts.


Also visit my page; Bye (hitzomp3.xyz)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 고소득알바 2021-11-16 19:46
Awesome article.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # disqus login 2021-11-17 01:05
If you are new to blogs or would certainly rather stick with what has actually been shown to function, it
is time for you to attempt out Disqus. Disqus is a material management system
(CMS) that allows you to handle and publish
material from blogs or other sites on the Web.

Once you have actually subscribed at disqus, make sure you
have your username set up properly. Visit using your favored method
yet have a solitary account with disqus. You will certainly be able to
add comments in addition to post new content. As a brand-new customer,
you will need to locate your method around disqus and find out how to obtain your very own account.

See to it that an email address connected with your account is connected to your log in.

There are some wonderful functions thinking of disqus.

In addition to commenting, you will be able to share your
internet sites or blog site messages with others through a Disqus comment
attribute. Try clicking on the plus icon, which
will take you to the subscribe display. Click on register
as well as follow the straightforward guidelines.
Once you start, you will certainly enjoy the easy and clutter complimentary means
to manage your internet site or post.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # interviewtip.net 2021-11-17 11:41
https://interviewtip.net
Hello my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with
approximately all vital infos. I'd like to peer more posts like this .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-11-18 03:08
Currently it appears like Drupal is the top blogging platform available right now.

(from what I've read)Is that what yoou are using on your blog?

web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check here 2021-11-19 01:25
It's a pity you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to this superb blog!

I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will talk about this
blog with my Facebook group. Talk soon!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Tanya 2021-11-19 11:18
Tremendous issues here. I'm very satisfied to see your article.

Thanks a lot and I'm taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cubot x17 amazon 2021-11-25 20:41
It's going to be finish of mine day, except before end I am reading this impressive post to improve my experience.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bit.ly 2021-11-26 21:48
https://bit.ly/3oApjKw https://bit.ly/30BGVO1 https://saddlefitting.pl https://bit.ly/3cmMmCL https://szkolajezdziectwa.pl https://bit.ly/3ns4cdG https://bit.ly/30HDF3z https://cutt.ly/oTQzteY https://dressage.pl https://bit.ly/3cmMmCL https://Yard-Equites.pl/ https://bit.ly/3kNvZnf https://whattodo.com.pl/ https://Cutt.ly/jTQl4hX https://oficerki.pl https://bit.ly/30BGVO1 https://tinyurl.com/snynm9ju https://tinyurl.com/4x2ak6jv https://tinyurl.com/n9eja6ud https://tinyurl.com/4x2ak6jv https://tinyurl.com/3afpwj45
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-11-26 23:27
Nevertheless, you will have to head back to your neck of the woods to place
bets.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chuck.com.pl 2021-11-27 05:06
http://brittany-crepesandgalettes.com http://carnivorous-plants.pl http://venndo.pl http://banbanbook.com http://nederland-oeso.org http://hushsmsapk.com Different concerns are made also; FM music stations not often relay breaking information unless it's an occasion of grave nationwide concern,
though native weather warnings are relayed when in effect (both in the type of updates supplied by an on-staff anchor or
disc jockey , an emergency alert system or by way of an audio
simulcast of a tv station which maintains a contractual partnership
with a radio outlet). http://rocela.pl http://flisolqro.org http://meblenaogrod.com.pl http://polishcourse.pl http://mainejug.org http://dowiedz-sie.com.pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tinyurl.com 2021-11-27 16:44
https://tinyurl.com/x9tske8 https://tinyurl.com/x9tske8 https://bit.ly/3Hy2Nuo https://bit.ly/3FvIJqN https://tinyurl.com/3afpwj45 https://tinyurl.com/bax3b49t https://Tinyurl.com/hf4j2kyb https://Bit.ly/3cmvQ5S https://bit.ly/30BGVO1 https://tinyurl.com/cmyx8zsw https://tinyurl.com/3afpwj45 https://tinyurl.com/yxaympc7 https://bit.ly/3CsfSSf https://whattodo.com.pl https://komunix.pl https://cutt.ly/cTQzyQ5 https://tinyurl.com/4x2ak6jv https://cutt.ly/OTQzxrd https://cutt.ly/tTQzqCp https://bit.ly/3Hy2Nuo https://saddlefitting.pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my-place.pl 2021-11-27 17:51
http://unspoken.pl http://artfolkgallery.org http://adamama.org http://groupe-printco.pl http://e-szczawnica.org http://nederland-oeso.org http://likeplus.waw.pl http://mhe-spu.org http://tomaszkubis.pl http://urbantraffic.pl http://schuh-wetsch.org http://cuncambias.org http://schuh-wetsch.org http://eltying.com.pl http://promyana-bg.org The Act
covers any kind of videotaped details that is held by a public authority in England, Wales as well
as Northern Ireland, as well as by UK-wide public authorities
based in Scotland.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://bit.ly/ 2021-11-27 21:54
https://wieczniezaczytana.pl/ https://hpp-a.pl https://tinyurl.com/nvpx3bv5
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bit.ly 2021-11-28 00:15
https://tinyurl.com/ju468x7t http://ubezpieczrodzine.pl https://tinyurl.com/bu926tur https://tinyurl.com/zfssp7nr http://ubezpieczenialekarskie.pl https://cutt.ly/oRAzsDc https://Cutt.ly/uRQMLRz https://tinyurl.com/bu926tur https://cutt.ly/MRQM6Ph https://bit.ly/3G9PHTf https://cutt.ly/oRAzsDc https://tinyurl.com/7tkv79cb https://bit.ly/3G4WJbU https://cutt.ly/FRAzfuD https://Cutt.ly/ARQ1imN https://bit.ly/3b2GSMI https://bit.ly/3pD1zaA https://cutt.ly/uRQMLRz https://tinyurl.com/ducjehn8 https://bit.ly/3jDN02E http://szybkie-ubezpieczenia.pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://wieliczko.eu 2021-11-28 19:27
http://wieliczko.eu For example, a region of 100x100 CSS pixels in a page
is shown using 100x100 device pixels on an iPhone 3,
200x200 gadget pixels on an iPhone 6, and 300x300 gadget pixels on an iPhone
6+. For the very best aesthetic result using the least data transfer, you could resize
your photo to 100x100 for apple iphone 3, to 200x200 for apple
iphone 6, and also to 300x300 for apple iphone 6+. Utilizing this filter, PageSpeed generates
images in all of these measurements, and after that changes the tags
so your visitor's web browser utilizes the most effective dimension.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # guinea pig kafes 2021-11-29 09:05
Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you may be a great author.
I will be sure to bookmark your blog and may come back in the foreseeable future.

I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice weekend!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sbobet88 2021-11-29 12:46
Fantastic site you have here but I was wondering if you knew of any community forums that
cover the same topics talked about here?
I'd really like to be a part of community where I can get comments
from other knowledgeable people that share the same interest.
If you have any recommendations , please let me know. Kudos!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # usos web pcz 2021-12-01 11:39
It is not my first time to go to see this web page, i am browsing this web page dailly and obtain fastidious data from
here every day.

Pcz wz
pcz wz
usos web pcz
usos web pcz
usos pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pcz 2021-12-01 17:12
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego z dnia 12.03.2020r.(Dz .U z 2020r.

poz. 418) zmieniające rozporządzenie w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i legitymacji doktoranta

Zgodnie z art. 279 ust. 1 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r.
Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.
U. z 2018 r., poz. 1669 z późn. zm.):

Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się
na zasadach dotychczasowych , jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia
2023 r.

Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 20 lipca 2018 r.
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U.
z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) w Politechnice
Częstochowskiej utworzono Szkołę Doktorską, która przejmuje kształcenie
doktorantów. Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna się od roku akademickiego 2019/2020.Studia doktoranckie są studiami trzeciego stopnia, na które byli przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje drugiego stopnia określone w art.
2 ust.1. pkt. 18g ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub
byli beneficjentami programu „Diamentowy Grant,” o którym
była mowa w art. 187a ust. 1.

Studia doktoranckie kończą się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego
stopnia określonych w art. 2 ust. 1. pkt. 18h ustawy
Prawo o szkolnictwie wyższym.

Studia doktoranckie prowadzone są jako studia stacjonarne i niestacjonarne.
Stacjonarne studia doktoranckie są bezpłatne. Niestacjonarne studia doktoranckie były odpłatne.
Studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata i nie dłużej
niż 4 lata i realizowane są w oparciu o zatwierdzone przez Rady Wydziałów
plany i programy studiów.

Studia doktoranckie w Politechnice Częstochowskiej
prowadzone są przez jednostki organizacyjne w zakresie następujących dyscyplin naukowych:

Pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://cutt.ly 2021-12-02 15:13
https://Tinyurl.com/8j42e5ew https://bit.ly/3CsfSSf https://oficerki.pl https://tinyurl.com/nv8efzbm https://bit.ly/30BGVO1 https://tinyurl.com/3afpwj45 https://pasowaniesiodel.pl https://Bit.ly/3cmvQ5S https://cutt.ly/MTQl5PN https://bit.ly/3kLNEMb https://cutt.ly/tTQzqCp https://pasowaniesiodel.pl/ https://tinyurl.com/x9tske8 https://cutt.ly/FTQzhuH https://cutt.ly/rTQl6CX https://tinyurl.com/3afpwj45 https://komunix.pl https://bit.ly/30BGVO1 https://tinyurl.com/4x2ak6jv https://cutt.ly/xTQzjTP https://bit.ly/3Hy2Nuo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bit.ly 2021-12-02 23:27
https://tinyurl.com/7tkv79cb https://cutt.ly/JRQMnwg https://cutt.ly/dRQMCPg http://kalkulatorubezpieczeniasamochodu.pl https://cutt.ly/FRAzfuD https://tinyurl.com/364prax5 https://tinyurl.com/epdrx4hr https://tinyurl.com/2398y7yd http://ubezpieczenia-warszawa.com.pl https://tinyurl.com/ducjehn8 https://bit.ly/3pmPcPU https://tinyurl.com/ya7fxbkd https://cutt.ly/bRQ1afp https://cutt.ly/RRQ1eZz https://cutt.ly/MRQM6Ph https://cutt.ly/URQ1tJP https://Cutt.ly/uRQMLRz https://tinyurl.com/bbhm4pye http://ubezpieczenia-Slowik.pl/ http://Ubezpieczeniacompensa.pl/ https://tinyurl.com/7tkv79cb
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pcz 2021-12-03 01:22
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z
dnia 12.03.2020r.(Dz .U z 2020r. poz. 418) zmieniające rozporządzenie w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i legitymacji
doktoranta

Zgodnie z art. 279 ust. 1 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r.
Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym
i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669 z późn. zm.):

Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi
się na zasadach dotychczasowych , jednak nie dłużej niż do
dnia 31 grudnia 2023 r.

Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.

U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) w Politechnice Częstochowskiej utworzono Szkołę Doktorską, która
przejmuje kształcenie doktorantów. Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna się od roku akademickiego 2019/2020.


Studia doktoranckie są studiami trzeciego stopnia, na które byli przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje drugiego stopnia określone w art.
2 ust.1. pkt. 18g ustawy Prawo o szkolnictwie
wyższym lub byli beneficjentami programu „Diamentowy Grant,” o którym była mowa w art.
187a ust. 1.

Studia doktoranckie kończą się uzyskaniem kwalifikacji
trzeciego stopnia określonych w art. 2 ust. 1. pkt.
18h ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Studia doktoranckie prowadzone są jako studia stacjonarne i niestacjonarne.

Stacjonarne studia doktoranckie są bezpłatne.
Niestacjonarne studia doktoranckie były odpłatne.

Studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata i nie dłużej
niż 4 lata i realizowane są w oparciu o zatwierdzone przez Rady
Wydziałów plany i programy studiów.

Studia doktoranckie w Politechnice Częstochowskiej prowadzone są przez jednostki organizacyjne w zakresie następujących dyscyplin naukowych:

Pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dajplus.pl 2021-12-03 01:51
http://gethotels.pl http://iee802.org http://lamari.pl http://e-halina.pl http://goforthegoldcps.org http://bibliotecalibre.org http://autism-tr.org http://memoriasdovicedo.org http://ocwebmarketingsolutions.com http://zen-satori.org http://venndo.pl http://marriagematterstokids.org http://skwlegal.com.pl http://stworzwnetrze.com.pl http://mamy-publikacje.pl http://ngenuity.org http://elkbuntu.net http://mainejug.org http://amtm.pl http://goforthegoldcps.org http://lashplicity.com http://infozrodlo.com.pl http://luxuryartcinema.pl http://dinusiek.pl http://fluent-access.com http://handbagmonster.com http://alfredotavares.com http://ndsworlds.com http://scott2012.org http://tyxynk.com Info Visualization (shortened as InfoVis) depends upon the calculation as well as electronic representation of information, and
helps customers in pattern acknowledgment as
well as anomaly detection.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # promyana-bg.org 2021-12-03 03:26
http://promyana-bg.org http://dowiedz-sie.com.pl http://pedes2016.org http://nasepismo.org http://rocela.pl http://gosciniecmurckowski.pl http://abuya.pl http://mna-sf.org http://multi-mac.pl http://multi-mac.pl http://findjango.com http://dlsgallery.com http://toqot.pl http://my-place.pl http://perfect-meble.pl http://gethotels.pl http://mmb-meble.pl http://meblebukowe.info http://hushsmsapk.com http://xnova-24.pl http://qlime-project.org http://bdswebwizard.com http://e-gardenmeble.pl http://musicfm.org http://piszemydlaciebie.pl http://swiatliteracki.com.pl http://paydayloans10doqd.comTake responsibility not simply for your own words, but
for the comments you enable on your blog site.
Us senate Bulk Leader Trent Lott 22 Senator Lott, at a party recognizing The factor
they chat while paying attention, and comment or link while reading,
is that they comprehend that this is a sort
of music that should be engaged instead of simply absorbed.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://tinyurl.com 2021-12-03 04:04
http://ubezpieczenia-agent.waw.pl http://ubezpieczenia-dabrowa.pl https://cutt.ly/LRQM3DY https://tinyurl.com/xkee28kd https://cutt.ly/RRQ1eZz http://mielec-ubezpieczenia.pl http://ubezpieczeniablonie.pl https://tinyurl.com/au4s2cbp https://cutt.ly/nRAzo2m https://tinyurl.com/ju468x7t http://ubezpieczeniaaut.com.pl https://bit.ly/3B6ly3t https://bit.ly/2ZcZS8u https://tinyurl.com/au4s2cbp http://Mielec-ubezpieczenia.pl https://tinyurl.com/m4nm7pfd https://tinyurl.com/7tkv79cb https://tinyurl.com/zfssp7nr https://bit.ly/3jrpOVv https://bit.ly/3E4qmYZ https://cutt.ly/JRQMnwg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bit.ly 2021-12-03 05:25
https://bit.ly/3b2GSMI http://allianz-Ubezpieczenia.pl https://tinyurl.com/7tkv79cb
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sbobet 2021-12-03 06:36
It's enormous that you are getting thoughts from this piece of writing as
well as from our discussion made here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin 2021-12-04 03:02
Bitcoin is a decentralized electronic currency. Rather, users obtain as well as
send bitcoin straight between themselves making use of
a peer-to-peer network. If you're interested
in getting a Bitcoin pocketbook, you can review our overview
to acquiring your first one below.

Since bitcoin functions outside of the typical economic system,
it is mainly anonymous. It is not backed by a government or national money because it doesn't go through governments or banks .

This anonymity is a advantage to some, however additionally allows
lawbreakers to use it to hide their identities. No matter of why you're taking into consideration converting your
funds, the procedure is basic. And also
as soon as you have actually understood bitcoin, you get on your means to
earning money with it.

There are a number of factors to buy Bitcoin. This indicates that if you desire to trade bitcoin, you ought to have a excellent quantity of cash.
You ought to consider this if you're thinking about
getting or selling a Bitcoin.


Bitcoin is a decentralized digital money. If you're interested in acquiring a Bitcoin budget, you can review
our overview to getting your first one right here.


Because bitcoin works outside of the typical economic system, it is mostly anonymous.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # e-learning.pcz.pl 2021-12-04 04:18
Very quickly this site will be famous among all blogging viewers, due to it's good articles

e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # greaterrangedj.com 2021-12-04 04:57
http://favcolor.net http://warshipsband.com http://evokerc.com http://lamari.pl http://adoptionua.com http://sseinc.org http://andrzejurbanowicz.pl http://totest.pl http://anisabutt.com http://gallbladdersymptoms.org http://sseinc.org http://mundopediu.com http://musicfm.org http://sitenegaar.com http://e-halina.pl On the other hand, words cpu is more than certified to use you all the extra assistance
you might require below.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # usos web pcz 2021-12-04 16:30
Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other blogs?
I have a blog based upon on the same information you discuss
and would really like to have you share some stories/informa tion. I know my viewers would
appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me
an e-mail.

Usos web pcz
usos web pcz
usosweb pcz
usosweb pcz
usosweb pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin 2021-12-04 17:03
Bitcoin is a decentralized electronic currency. Rather, users get and also send
bitcoin straight between themselves using a peer-to-peer network.
If you're interested in acquiring a Bitcoin budget, you can review our overview to acquiring your first one below.


Since bitcoin functions beyond the typical monetary
system, it is largely confidential. It is not backed by a
government or nationwide money due to the fact
that it does not go with financial institutions or federal governments .

This privacy is a advantage to some, yet likewise allows offenders to utilize
it to conceal their identifications . Despite why you're taking into
consideration transforming your funds, the procedure is simple.

And as soon as you've mastered bitcoin, you get on your way to generating income with
it.

There are several factors to purchase Bitcoin. This suggests that if you desire
to trade bitcoin, you must have a excellent amount of money.

You ought to consider this if you're thinking about getting or offering a
Bitcoin.


Bitcoin is a decentralized electronic currency.
If you're interested in acquiring a Bitcoin wallet, you can review our
overview to obtaining your initial one here.


Because bitcoin functions outside of the conventional financial system,
it is greatly confidential.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # e-learning.pcz.pl 2021-12-05 04:47
My brother suggested I might like this web site.
He was totally right. This put up truly made my day.
You can not consider simply how a lot time I had spent for this info!
Thanks!

E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl,
E-learning.pcz.pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl,
e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl, e-learning.pcz. pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pcz wz 2021-12-05 18:03
Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about
your situation; we have created some nice procedures and we are looking to exchange solutions with other folks, please shoot me an email
if interested.

Usos web pcz
usosweb pcz
usos web pcz
usos web pcz
usos pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pcz 2021-12-05 22:24
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12.03.2020r.(Dz .U z 2020r.
poz. 418) zmieniające rozporządzenie w sprawie dyplomów doktorskich,
dyplomów habilitacyjnych i legitymacji doktoranta

Zgodnie z art. 279 ust. 1 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r.
Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
(Dz. U. z 2018 r., poz. 1669 z późn. zm.):

Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się na zasadach dotychczasowych , jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym
i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) w Politechnice Częstochowskiej utworzono
Szkołę Doktorską, która przejmuje kształcenie doktorantów.
Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna się od roku akademickiego 2019/2020.Studia doktoranckie są studiami trzeciego stopnia, na które
byli przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje drugiego stopnia określone w art.

2 ust.1. pkt. 18g ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub byli beneficjentami programu „Diamentowy Grant,” o którym była mowa w art.
187a ust. 1.

Studia doktoranckie kończą się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego stopnia określonych w art.
2 ust. 1. pkt. 18h ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.


Studia doktoranckie prowadzone są jako studia stacjonarne
i niestacjonarne. Stacjonarne studia doktoranckie są bezpłatne.
Niestacjonarne studia doktoranckie były odpłatne.
Studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 4 lata i realizowane są w oparciu o
zatwierdzone przez Rady Wydziałów plany i programy studiów.


Studia doktoranckie w Politechnice Częstochowskiej prowadzone są przez jednostki organizacyjne
w zakresie następujących dyscyplin naukowych:

Pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sony kd-55xe9005 2021-12-07 04:18
I was wondering if you ever thought of changing the layout of
your website? Its very well written; I love what youve got
to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could
connect with it better. Youve got an awful lot
of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out
better?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mono.in.ua 2021-12-07 09:47
With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
My blog has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it looks like a lot of it
is popping it up all over the web without my permission. Do you know any methods to help reduce
content from being ripped off? I'd certainly appreciate it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # login 2021-12-07 17:08
I do not even understand how I ended up right here, but I thought this publish used to
be good. I don't understand who you're but
certainly you are going to a famous blogger when you are not already.
Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # schmeja marnitz 2021-12-08 02:07
Wonderful article! That is the type of information that are
meant to be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this put
up higher! Come on over and visit my site . Thank you =)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qq Online 2021-12-10 09:31
you are truly a just right webmaster. The website loading speed is incredible.

It sort of feels that you are doing any unique trick.
Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a wonderful job on this topic!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # index 2021-12-10 18:53
Link exchange is nothing else except it is only
placing the other person's blog link on your page at suitable place and other
person will also do same for you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-11 01:13
I really like it when people get together and share
views. Great website, stick with it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # index 2021-12-11 13:21
I think that what you said made a lot of
sense. However, think on this, suppose you added
a little content? I mean, I don't wish to tell you how
to run your blog, however suppose you added a headline that makes people want more?
I mean Dlaczego w życiu Ci nie wyjdzie? is kinda plain. You
could peek at Yahoo's front page and see how they create article headlines to get viewers to
open the links. You might try adding a video or a related picture or two to get
readers interested about everything've written. Just my opinion, it could bring your posts a little bit
more interesting.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-11 15:45
Great weblog here! Also your web site loads up very fast!

What host are you using? Can I am getting your affiliate link for your host?

I desire my web site loaded up as fast as yours lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # redirect 2021-12-11 18:41
Everyone loves what you guys are usually up too.

This kind of clever work and reporting! Keep up the very good works guys
I've incorporated you guys to blogroll.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-11 20:46
Hi this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # login 2021-12-11 23:23
Does your site have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an email.
I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it
expand over time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-12 01:11
This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Brief but very precise info… Many thanks for sharing this one.
A must read post!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # login 2021-12-12 02:05
bookmarked!!, I like your blog!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-12 03:25
I feel that is among the most vital information for me. And i'm glad reading your article.

But want to commentary on some general things, The web site taste is great, the articles is in point of fact nice :
D. Good task, cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # programok törlése 2021-12-12 05:49
That is a great tip especially to those new to the
blogosphere. Short but very accurate information… Many thanks for sharing this one.
A must read post!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # login 2021-12-12 07:02
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could
also create comment due to this sensible article.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-12 08:19
Hi there everyone, it's my first pay a visit at this web
page, and article is genuinely fruitful in support of
me, keep up posting these types of posts.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-12 12:47
Link exchange is nothing else but it is just placing
the other person's website link on your page at proper place and other person will
also do same in support of you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-12 13:44
Great blog here! Also your site loads up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to
your host? I wish my site loaded up as fast as
yours lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # login 2021-12-12 13:50
Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank
for some targeted keywords but I'm not seeing very good success.
If you know of any please share. Many thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-12 16:02
I used to be able to find good information from your articles.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-12 17:56
Hey! I just wanted to ask if you ever have
any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent
hackers?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # login 2021-12-12 18:26
This is really interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful
post. Also, I've shared your site in my social networks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # login 2021-12-12 19:31
I every time used to study post in news papers but now as I am
a user of net therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-12 19:39
You've made some good points there. I looked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with
your views on this website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # register 2021-12-12 20:00
Superb blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything.

Would you recommend starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options
out there that I'm totally confused .. Any ideas?
Many thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cyto