Najnowsze felietony

sobota, 04 kwiecień 2015 23:02

Facet musi mieć życiowe cele

Napisał 

Słowo "cel", kojarzy mi się z celą skazańca - ma ona za zadanie oddzielić kryminalistę jeżdżącego na gapę autobusem, od dobrych, bogobojnych ludzi.

Klasztorna cela

Ustawienie sobie celów życiowych, jest samodzielnym wejściem do klasztornej celi - umysł zajmuje się codziennie tysiącami nic nieważnych spraw. Myśli skaczą jak Panie z gałęzi na gałąź (nie puszczą starej, póki nie wgryzą się mocno w nową), a czas - jedyna realna wartość w naszym życiu, przecieka nam przez palce. Czas, jak uczą fizyka i Panie, jest względny. Jeśli Pani zostawi Ciebie, to Twój czas jest nieistotny. Natomiast jeśli Ty zostawisz Panią, zabrałeś jej najpiękniejsze lata - i często musisz za to zapłacić alimenty, nawet jeśli nie masz z Panią dziecka (tzw. obniżenie standardu życia).

Ileż godzin tracimy na bezsensownym przeglądaniu sieci, oglądanie telewizji, pustych rozrywkach, marnowaniu potęgi naszego umysłu na nic nie znaczące, powierzchowne myśli, kiedy można by ten kapitał ulokować znacznie korzystniej. Można godzinami machać łapami, albo raz celnie trafić w szczękę - by coś osiągnąć, moc trzeba skupić oraz w odpowiednim czasie i miejscu ją wyzwolić. Jeśli się rozproszy, nic nie osiągniemy.

Cele skupiają energię

Cela odseparowuje Cię od pustych rozrywek świata, od rzeczy które marnują Twoje życie nic nie dając w zamian, a pozwala byś zajął się tym, czego naprawdę chcesz od życia. Postawienie sobie celów, wyzwala duży skok energii i chęci do życia. Człowiek powinien mieć życiowe cele, gdyż generują one energię i uruchamiają w człowieku siły, z których na codzień nie korzysta - a szkoda. Człowiek ma wielką moc, ale ją roztrwania. Spójrz na człowieka, który ot tak sobie chodzi, nie wiedząc co by tu zmajstrować - a na tego, który idzie w określonym celu. Pierwszy jest niezdecydowany, jakby bez sił, miota się bezwiednie w prądach niezdecydowania. Drugi? Energiczny i zdecydowany, aż przyjemnie się patrzy. Umysł wiele może, ale jego moc musi być skoncentrowana jak promień lasera - inaczej rozproszy się po kątach.
Cele powinny być ustalane hojną ręką - miesięczne, roczne i te za dziesięć lat, a nawet dłuższe.

Ustawienie celów i szczera decyzja ich osiągnięcia, jest wielką zmianą w życiu człowieka. Samo ich ustalenie zmienia percepcję tak, że człowiek z informacji które go otaczają, zaczyna wyławiać te, które mu się mogą przydać. Jeśli pomyślisz o kia rio, którym przez mgły codzienności szarżuje autor felietonu, zaczniesz Ślicznotkę wszędzie widzieć na ulicach - wcześniej w ogóle jej nie widziałeś. Cud? Nie, one tam były, ale ponieważ Cię nie interesowały, Twoja świadomość kasowała te informacje. Postrzegasz tylko to, co masz w głowie, na czym skoncentrowałeś uwagę - i nieświadomie szukasz podobieństw. Szklarz idąc ulicą, widzi tylko okna, ogrodnik trawniki, kobieciarz zgrabne tyłeczki a złodziej uchylone furtki. Każdy widzi tylko to, o czym myślał i na czym się skupiał. Osoba z kompleksami, niedowartościowana, wszędzie widzi śmiech z siebie - jeśli ktoś rozmawia, to na pewno o niej. Jeśli krzyczy, słychać podobieństwo do imienia bądź pseudonimu. Ktoś kto wierzy w siebie i się lubi, widzi tylko uśmiechy i akceptację dla siebie, a resztę informacji wycina. Kto ma przyjemniejsze życie? Kto więcej osiągnie? Tylko ten, który kocha i szanuje siebie - życie staje się dla takiej osoby piękne.

Co w głowie, to i w życiu

W głowie masz tylko to, co Ci tam umieszczą producenci reklam, programów telewizyjnych, księża (poczucie winy, strach, cierpienie jako rzekomy środek do uzyskania nieba), korporacje i rządy kochające głupich, chorych i dających się namówić na wojenki - możesz też zdecydować sam, co umieścisz w swojej głowie, co stanie się Twą dominującą myślą. To naprawdę jest prosta sprawa - albo ktoś umieści Ci w głowie coś, co dostrzegasz wszędzie w świecie, albo sam zadecydujesz co to ma być. Media umieszczają Ci w głowie obrazki przestępstw, katastrof, przemocy - więc to widzisz i na to reagujesz. Przez to świat wydaje się być strasznym, narasta stres który rozładowujesz w znany sobie sposób - wódą, zakupami, papierosami, ciastkami. Wszyscy zadowoleni, przemysł działa, tylko Twoje życie wydaje się jakieś takie... bezsensowne, pełne lęku i rozpaczy. Nie musi tak być. Możesz umieścić w swym umyśle na tronie miłość i życzliwość do siebie, przez co ominiesz zło a zobaczysz jedynie dobro. I tak potworny świat, może stać się całkiem przyjemnym miejscem - ale trzeba nad tym solidnie popracować.

Tak właśnie postępują mądrzy ludzie, którzy chcą sami zarządzać swym życiem, a nie dawać stery tym, którzy chcą zarobić na ich nieszczęściu. Warto wiedzieć, że na człowieku szczęśliwym bardzo ciężko zarobić - trzeba mu zepsuć zdrowie, nastraszyć, okłamać i w miarę możliwości zablokować wiedzę o swoich prawdziwych możliwościach, by całe życie korzystał z pośredników, zamiast bezpośrednio wziąć co swoje. Jeśli chcesz szczęścia, musisz się odciąć (w sensie wiary) całkowicie od mediów, "autorytetów", stereotypów, powszechnych pewników i wiar. Pamiętaj że dzisiejsza wygoda (internet, samoloty, auta, moje ukochane wc) jest dziełem nie tych, co wierzyli w aktualne poglądy, a buntowników którzy mieli odwagę wytyczać nowe szlaki - chociaż nie podobało się to innym ludziom. Dziś potomkowie szyderców, nie wyobrażają sobie życia bez tego, za co ich pradziadowie przeklinali, straszyli piekłem i opluwali ludzi z wizją wyrastającą swym rozmachem ponad stereotypy stada.

Kim chcesz być, czego doznać?

Reasumując, widzisz zawsze tylko to, co "chodzi" po Twych myślach. Opisuję to zresztą bardzo dokładnie w książce "Stosunkowo dobry", ponieważ warto wiedzieć jak działa nasza psychika i emocje - które w większości wcale nie są nasze. Ale o tym bardzo dokładnie napisane jest w książce.

Cele trzeba umieć postawić - nie przesadzić w żadną ze stron, oraz być elastycznym. Cele mogą się zmieniać, gdy odkryjemy jakąś nową pasję w sobie, albo zmienią się nasze wartości. Jeśli postawisz sobie za cel bycie prezydentem, albo miliarderem, warto spokojnie, w ciszy usiąść (albo spacerować, co mi bardziej odpowiada) i się poważnie zastanowić - do czego nam to jest potrzebne? Czy da nam to prawdziwe spełnienie, sprawi że życie stanie się rozkoszą? A może chcemy zrealizować nie swój cel, tylko cudzy - bo uwierzyliśmy że to da nam szczęście? Pokazuje się celebrytów i znanych ludzi, sugerując że ich szczęście jest wynikiem korzystania z danego produktu, albo wejścia w jakąś ideologię, wiarę, grupę towarzyską. Jednak co służy innemu (jeśli naprawdę służy, mogą oszukiwać za pieniądze), wcale nie musi służyć Tobie. Cel musi być Twój, tylko Twój - bo to Twoje życie, i każda decyzja przyniesie określone konsekwencje, których nie poniosą mędrki i "życzliwi", ale tylko i wyłącznie Ty.

Czego tak naprawdę chcesz?

Pierwsze co warto zrozumieć, to że nie szukasz miliardów ani wielkiej władzy, tylko emocji i odczuć które Twoim zdaniem się z tym stanem wiążą. To absolutnie najważniejsza rzecz w życiu, by to zrozumieć. Ludzie pragnący miliardów, chcą się pokazać - uświadomić innym swą potęgę, moc. Ludzie pragnący władzy i wielkości, podziwu tłumów, mają kompleks niższości - często czują się nikim, mają poczucie że pomiatają nimi. Myślą że stanowisko i wielkie pieniądze sprawią, że te nieprzyjemne uczucie bycia nikim zniknie, roztopi się w uczuciu dominacji i potęgi. Dlatego ogłoszę Ci dobrą nowinę. Nie musisz zapuszczać wąsika i iść po władzę, ani sprzedawać odkurzaczy by dostąpić uczuć których pragniesz - możesz je wytworzyć sam, bez grosza przy duszy i gdy nawet Twój pies Cię nie słucha.

Określone uczucia których nienawidzisz - i te których pragniesz, to NAWYKI. Można je zmniejszać poprzez "olewanie" ich, nie zwracanie na nich uwagi albo zwiększać (skupiać się na nich). Co to oznacza? Ano to że szczęście i piękne emocje, są wynikiem naszej pracy. Najpierw skupiamy uwagę na śmiechu bądź radości, a z czasem nawyk staje się coraz mocniejszy. W ten sposób buduje się nową, przyjemniejszą w życiu osobowość. Ja lubię chodzić z książką na głowie (prosty kręgosłup zwiększa efekty naszej pracy), i powtarzam słowo "dziękuję". Z czasem za słowem idzie emocja, która coraz bardziej wchłania mnie w swoje znaczenie. Efektem takiej praktyki jest poczucie wdzięczności, które eliminuje z mojego życia smutek, poczucie żalu, litowania się nad sobą. Jestem szczęśliwszy, oraz dostrzegam coraz więcej rzeczy za które jestem wdzięczny. Wzmacniam się - nie czekam aż ktoś mi da siłę, nie szukam kobiety, której komplementy mają mi dać motywację, bo jak ktoś rzuci Ci kość, to może też ją zabrać - sam sobie załatwiam to, czego pragnę. Jeśli chcę czuć się lepiej, podejmuję pracę, działanie - a nie żebram o to u innych ludzi, bo u tych nic nie jest za darmo, za wszystko w ten bądź inny sposób musisz zapłacić.

Ból w aksamitach i mercu

Jeśli postawisz za cel wielkie pieniądze czy władzę, nie zmienisz uczucia bycia słabym i pomiatanym. To nawyk, który może zmienić praca nad sobą, a nie kolorowe papierki którym ludzie umówili się dać pewną wartość, bądź etykietka, której stajesz się niewolnikiem (chcesz ją utrzymać, więc dostosowujesz się do niej, zmieniasz pod nią swe zachowania) - więc to się nie zmieni. Taki cel nie da Ci spełnienia, a tylko kłopoty i troski, niepokój i chaos w życiu ubrany w markowe ciuchy i wożony dobrym autem. Co więc stawiać sobie za cel? Tylko to, co w zamiarze nie ma podwyższać nam poczucia wartości, wynosić nad innych.

To wielka różnica postawić za cel bycie milionerem, co ma zlikwidować moje kompleksy, a co ma dać mi możliwości rozwoju, zabawę. Poczucie zadowolenia z siebie, musisz wypracować sam - najlepiej zanim zdobędziesz pieniądze. Jeśli najpierw będą wielkie pieniądze, użyjesz ich do podniesienia poczucia wartości, zamiast użyć pracy nad sobą. Tylko co się stanie, jak pieniądze przepadną albo znikną w niezaspokojonych paszczach komplemenciarzy, którzy słono sobie policzą za budowanie Twojego poczucia wartości? Zbudowana na papierkach (zamiast na betonie solidnej pracy) samoocena poszybuje w dół. Niektórzy wtedy popełniają samobójstwo - zamiast często mozolnej pracy, wybrali łatwiznę i teraz za nią muszą zapłacić. Jaki wybór - takie konsekwencje.

Uważaj czego pragniesz, bo może się to spełnić

Jeśli zdobędziesz władzę, pochłonie Cię ona, staniesz się jej niewolnikiem - by ją utrzymać zrobisz wszystko, i taki właśnie człowiek jest potrzebny wszelkiej maści oszustom, malwersantom, sadystom. Zrobisz wszystko, a później gdy będziesz wyżęty jak szmata, wyrzucą Cię na bruk - zostaniesz bez niczego, ukrywając się przed tymi, których upadlałeś na rozkaz szefa. A jeśli utrzymasz stanowisko, strach że Ci je wyrwą, będzie Cię zżerał na żywca.

O kobietach którym imponuje duży pieniądz i władza (stanowisko), nie ma chyba sensu pisać - jest, dopóki będzie "na bogato". Jak się skończy, odejdzie z resztkami. Ale zanim odejdzie, strach że odejdzie razem z władzą i pieniędzmi będzie Cię powoli zjadał. W końcu przyjdzie chwila, kiedy nie będzie ani zdrowia, ani kobiety, ani pieniędzy. Co dalej? Na pewno będzie nieciekawie. Ale są to konsekwencje łatwiejszej z pozoru ścieżki. Najpierw zawsze musi być wysoka samoocena - a na niej można budować wszystko inne. Bez tego będą tylko zamki na piasku, które poddadzą się pierwszemu lepszemu zefirkowi.

Stawiaj cele i dąż do nich

Warto pamiętać, że jeśli ustalamy cel, podejmujemy decyzję jego osiągnięcia - nie musimy wiedzieć jak cel osiągać; to wyjdzie "w praniu". Jeśli mija trzy dni i nie podejmujemy żadnych działań, KONIECZNIE rezygnujemy z celu - widocznie go tak naprawdę nie chcemy. Jeśli taki cel którego rzekomo pragniemy, ale nie działamy w celu jego osiągnięcia "wisi" w naszej świadomości, pozbawia nas energii i hamuje realizację innych celów. Działaniem może być nawet przeszukiwanie sieci pod kątem celu - cokolwiek, byle działać, poświęcić swój czas i energię. Nie inwestuj swej energii (koncentracja uwagi) na przestępstwach, mordach, katastrofach, ustawkach politycznych w telewizji, kiedy politycy na wizji się kłócą, a później idą na wódkę - tylko na tym co Cię uwzniośla, upiększa, sprawia że czujesz spełnienie, rozkosz istnienia. Wszystko inne jest bez znaczenia.

Stawiaj różne cele. Schudnięcie, zarabianie na pasji, nawyk szacunku i miłości do siebie, samochód określonej klasy, związek który Cię inspiruje i motywuje do pracy nad sobą, wysokość zarobków. Lepiej dać sobie znacznie dłuższy czas, by nie czuć presji która wszystko zniweczy.

Życzliwość do siebie, tylko to się liczy

Osobiście w pracy z ludźmi, zawsze skupiam się na tym, byś nauczył się kochać siebie - by Twoja własna wizja siebie (ciała, umysłu, dokonań) była pozytywna. Zamykasz oczy, myślisz o sobie i pojawiają się myśli i emocje związane z Twoją wizją siebie - są przyjemne, pełne siły i miłości, życzliwości i wsparcia. Wierzysz w siebie, lubisz siebie, porażki tylko Cię uczą i wzmacniają - jesteś jak czołg wśród kurzych jajek. Czy wiesz jaka to rozkosz? Czy wiesz jak bardzo jest to wspaniałe, magiczne, cudowne? Kochać siebie, czuć się sam na sam ze sobą cudownie, samemu się wspierać i motywować? Nie ma większego cudu, niż ten gdy sam się akceptujesz i wspierasz. Tylko siebie masz na tym świecie - i najważniejszą sprawą Twego życia, jest ustawienie relacji z samym sobą. Kobieta może odejść, umrzeć... dzieci zawsze wyfruną z gniazda, i co dalej? Cel naszego życia, to w pierwszej mierze stanie się swym największym i najwierniejszym przyjacielem. Później można zdobywać świat. Niezależnie od wyników tej walki, zawsze będziesz miał w sobie życzliwość i miłość - jeśli wynik walki Cię nie martwi (bo nie tracisz pozytywnych odczuć), znika strach i presja, co przekłada się na wyniki. Nie musisz już z nikim wygrywać, bo i co jest do wygrania? Papierki, przedmiociki? Nie mają one już żadnej mocy nad Tobą, gdyż miłość i wsparcie już sobie sam dałeś, nie potrzebujesz do tego żadnej rzeczy z zewnątrz. Nie jesteś zależny od żadnej rzeczy, więc masz moc, jesteś potężny i silny.

Patrzysz w lustro, prosto w oczy, by poczuć życzliwość, troskę i wsparcie. Nie gnoisz się, nie potępiasz za brzydkie oczy, podbródek czy tłusty brzuch (efekt porównywania się do promowanych ideałów piękna), nie sabotujesz sam siebie - tylko kochasz. Pojawiają się przyjemne odczucia, życzliwość, przyjemność. Głos wewnętrzny pociesza, rozśmiesza i raduje, zamiast ośmieszać i biczować. Ten głos trzeba wyćwiczyć, wypracować. Masz ograniczoną ilość czasu. Możesz go poświęcić na killowanie noobów w gierkach, albo na zmianie swych nawyków podświadomych. Twój wybór - i oczywiście Twoje konsekwencje.

www.braciasamcy.pl  zapraszam na moje forum. Paniom wstęp wzbroniony!


--------------------

Coaching ze mną KLIK

Zapraszam do kupna moich e książek "Stosunkowo dobry", oraz "Wyprawa po samcze runo" w E wersji, KLIK albo papierowej KLIK.  Zapraszam wszystkich serdecznie na mój fanpage KLIK, Bardzo jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy poczuwają się do dbania o cały ten interes i go finansują KLIK, także poprzez PayPal, mój meil to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czytany 20827 razy
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
-1 # Mayer73 2015-04-05 00:40
Marku jesteś wielki :) Bardzo mi się podoba ten wpis.Jakże tą prawdziwe!!!
Świątecznie pozdrawiam i wesołego Alleluja życzę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # TPakal 2015-04-05 09:55
Cytat:
Media umieszczają Ci w głowie obrazki przestępstw, katastrof, przemocy - więc to widzisz i na to reagujesz.
Kilka tygodni temu (nie określałem konkretnego terminu) postanowiłem zrezygnować z oglądania i słuchania wiadomości w TV i necie. Jestem w tym konsekwentny. Mały kroczek a jak zmienił moje życie. Dość słuchania i oglądania o tragediach, głupocie, polityce i innym gównie. Teraz widzę świat jako bardziej kolorowy i szlachetny. Panowie prosty zbieg, a jak podnosi komfort życia. Człowiek, który posiada choć trochę empatii słuchając i widząc ten bezmiar nieszczęścia i bezmyślności cierpi, prawie fizycznie odczuwa ból. Trzeba z tym skończyć. Nie niszczyć się samemu. Przestało mnie obchodzić co dzieje się na tym j....m świecie, a na te wydarzenia i tak nie mam żadnego wpływu. Pozdrawiam. T
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+6 # Vincent 2015-04-05 11:07
Po części się zgadzam, ale całkowite odcięcie nie jest do końca wskazane. Wtedy człowiek grzęźnie w ignorancji. Trzeba selekcjonować treści i wiadomości, które do nas powinny docierać a mało ważne, zaśmiecające umysł z automatu odrzucać. I starannie wybierać, odpowiednie, w miarę obiektywne portale informacyjne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # TPakal 2015-04-05 11:36
Ważne wiadomości, które mnie dotyczą i tak zawsze do mnie docierają. Takie odcięcie się skutecznie oczyszcza umysł, pozwala wrócić do pewnej normalności, obiektywnego spojrzenia na świat. Powiedziałem sobie, że wrócę do starego nawyku dopiero wtedy, kiedy moja psychika zacznie tego potrzebować. A może nie zacznie, to może i lepiej. Powiem Ci Vincent, że od jakiegoś czasu ten mix tragicznych, smutnych informacji przyprawiony informacjami totalnie bzdetnymi zaczął mi działać na nerwy. Mój stan jest chyba konsekwencją celowego działania mediów, mającego, jak to Marek pisze, totalne unieszczęśliwie nie ludzi i uzależnienie ich od konsumowania, tj. kupowania, picia itp. Po takim oczyszczeniu stanę się bardziej wyczulony na wszelką manipulację i kłamstwo. Czy to dobre? Zobaczę. T
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ambroży 2015-04-07 00:06
Cytuję TPakal:
Ważne wiadomości, które mnie dotyczą i tak zawsze do mnie docierają. Takie odcięcie się skutecznie oczyszcza umysł, [...]


Jako człowiek - w wyniku bardziej przypadku niż własnej decyzji - prawie odcięty od telewizji przez ok 10 lat muszę powiedzieć, że jest to bardzo dobre. A jak bardzo jest to dobre zrozumiałem kiedyś podczas służbowego wyjazdu, gdzie wieczorami oglądałem w hotelu telewizję, bo miałem... Trafiło mi się kilka tzw. reportaży, po których miałem drastycznie gorsze samopoczucie niż na co dzień.

Teraz, gdy zdarza mi się oglądać telewizję, to starannie selekcjonuję co oglądam: może to być sport, może być jakiś program o pozbawionych emocji rzeczach (np. o budowie tamy, tunelu,...), ale w żadnym razie wojenna propaganda, jak w rozmaitych wiadomościach, żadnych reportaży o ludzkiej krzywdzie,...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TPakal 2015-04-07 08:40
Ambroży, idę w Twoje ślady. Czas pomyśleć o swoim zdrowiu psychicznym. Pozdrawiam. T
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # White Dwarf 2015-04-09 12:13
No to zamiast czytać i słuchać śmieci informacyjnych z mediów lepiej posłuchać mądrego człowieka. Tego nie usłyszycie w telewizji:

https://www.youtube.com/watch?v=9ig9iuyFNSk

https://www.youtube.com/watch?v=9ig9iuyFNSk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EnemyOfTheState 2015-04-05 11:38
Tak mnie naszło na pewne wspomnienie. Równo 3 lata temu, postanowiłem uporać się z (jak wtedy sądziłem) moim największym problemem, czyli uzależnieniem od pornografii (było mocne, miałem dokładnie takie same objawy jak w felietonie "Porno, twoja strata"). Pewnego dnia momentalnie wywaliłem wszystkie filmy z komórki (nie miałem nigdzie nagranych kopii). Następnie wziąłem się za wywalanie kolekcji na płytach. Postawiłem przed wyrzuceniem każdą z nich zniszczyć (jakieś dziwne odczucia żeby nikt ich nie obejrzał czy coś). Okazało się że zniszczenie płyty DVD nie jest takie proste, trzeba trochę pokombinować żeby pękła, więc z tego zrobił się pewien rytuał. Wraz z każdą zniszczoną płytką czułem jakbym stawiał kolejny krok w stronę uwolnienia. Niszczyłem po jednej dziennie, było ich chyba 8. Po zniszczeniu 2 poczułem że nie mogę się doczekać dnia zniszczenia ostatniej z płyt. Ani trochę mnie nie kusiło żeby którąś z jeszcze ocalanych obejrzeć (na necie też nic nie oglądałem). Przeciwnie, obecność tych płyt mi ciążyła, chciałem je jak najszybciej wywalić, ale konsekwentnie niszczyłem jedną dziennie. Dzień z którym ostatnia płyta poszła w niebyt był dla mnie bardzo przyjemny, duże poczucie ulgi. Wiadomo że na necie jest pełno porno, ale na płytach było sporo filmów, których jeszcze nie obejrzałem albo takich trudnych do odnalezienia tak od od razu. Ostatecznie równo 3 tygodnie nie oglądałem żadnego pornosa. Później było oglądanie takie już normalne, od czasu do czasu, dla przyjemności, z ciekawości itp. nie z jakiegoś przymusu, chęci rozładowania stresu itp. Niestety miałem jeszcze więcej innych swoich popieprzonych problemów. Aż w końcu zdałem sobie sprawę że moim problem nie było same poronouzaleźnie nie ale ogólne nie radzenie sobie ze stresem i uczuciem lęku, potrzeba było jeszcze wiele miesięcy pracy nad sobą (co zresztą trwa do dziś). Faktem jest jednak że jeszcze nigdy tak szybko jak wtedy nie wyszedłem z żadnego nałogu czy nawyku. Normalnie jak ręką odjął ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EnemyOfTheState 2015-04-05 11:41
Marku i inni, sądzicie że niechcący odkryłem dobry sposób na wychodzenie z nałogu? Myślicie że np. taki alkoholik mógłby trzymać w domu parę flaszek i wylewać do zlewu pojedynczo, jedną dziennie wyobrażając sobie że wraz z odpływającym strumieniem wódy odpływa jego nałóg, czyli jego wróg? Myślicie że takie coś może zadziałać?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TPakal 2015-04-05 12:00
EOTS
Wiesz kiedy możesz sobie powiedzieć, że nie jesteś np. uzależniony dajmy na to od alkoholu. Wtedy, gdy będziesz miał alkohol w domu, widział butelki z nim i nie będziesz odczuwał żadnego przymusu wzięcia jednej z nich do ręki. Uzależnienie to cholerne ku....o, jest tak cienka granica pomiędzy normalnym Twoim stosunkiem psychicznym do czegoś a wejściem w to bez reszty. Miałem kiedyś dobrego kumpla, alkoholika. Nie pił np.rok, normalny gość i pewnego dnia łapał cug i płynął, miesiąc nie trzeźwiejąc. Straszny widok, szybko się wtedy upadlał. W moim przypadku bez niczyjej pomocy rzuciłem palenie (jakieś 15 lat nałogu), ograniczałem ilość i sam siebie przekonywałem, że po papierosach źle się czuję, bo tak faktycznie było. I pewnego dnia z pełną świadomością przestałem palić i tak już około 10 lat nie palę i już na pewno do tego nie wrócę. T :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TPakal 2015-04-05 12:07
A najgorszym uzależnieniem jest kobieta i związek z nią. To potrafi naprawdę nieźle sponiewierać. Podziwiam facetów, którzy wiecznie wchodzą w chore związki z kobietami, zostawiając jedne dla drugich.
http://www.fakt.pl/gwiazdy/corka-jandy-niezle-wdepnela-kochanek-marii-seweryn-to-oszust-,artykuly,514130.html
Czyżby kres samców alfa? :lol:
Ten klient to jakaś porażka, nie wie co to gumowiec (może go kojarzy z kaloszem?) :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rysiek$ 2015-04-07 07:12
Nie sponiewiera Cię jeśli będziesz świadomy bez przerwy tego co się dzieje. To znaczy inaczej - klasyczny związek z kobietą, obrączka, wspólnota majątkowa, obiadki w święta u teściów ZAWSZE albo Cię sponiewiera (jak weźmiesz sobie buzującą klacz pożądaną przez pół miasta) albo niespełnienie i marazm w wypadku Jadźki wziętej dla świętego spokoju. Dywersyfikując i pamiętając bez przerwy o tym jak to działa może się dobrze bawić z miss świata bez obawy o to, że odejdzie bo nawet jak odejdzie to inne też mają. Problem jest zawsze w braku - jak jest jedna i odchodzi to ze względu na stan psychiczny nie jesteś w stanie się ogarnąć przez powiedzmy dwa lata bo swoją aurą tylko odstraszasz inne. Jak masz w zasięgu 2 - 3 inne to odejście jednej z nich nie robi wielkiego problemu co daje sporo korzyści - pierwsza to taka, że żadna nie odejdzie bo czuje, że jej to nic nie da (większość porzuceń to próba manipulacji i ostatecznego upokorzenia faceta a to się nie uda w takim wypadku). Związki monogamiczne są oszukiwaniem naturalnego porządku rzeczy i dlatego rodzą tyle dramatów. Im dłużej żyję tym częściej dochodzę do wniosku, że jesteśmy jakąś hybrydą zwierząt i istot nazwijmy to boskich, które być może z potrzeby przetrwania weszły w symbiozę z małpą i jedynym naszym celem jest przekazanie kopii genów dalej do czasu aż rozwój ludzkości pozwoli odkryć prawdziwą naturę wszechświata. Myślę też, że możemy być obserwowanym rezerwatem, gdzie bada się zachowania gatunków albo porzuconą kolonią :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Rysiek$ 2015-04-07 07:16
Jeszcze jedno ważne - niczego w życiu nie masz poza tym co wewnątrz ;) Ani kobiety, ani samochodu ani pieniędzy a nawet zdrowia. Wszystko to jest tylko i wyłącznie w leasingu :D Mnie takie podejście bardzo ułatwia życie,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # TPakal 2015-04-07 21:04
Rysiu,
Dywersyfikacja ma kilka wad, to m.in. wymaga poświęcenia dużo czasu, ponadto można się pomylić, np. na Kasię powiedzieć Aniu i problem z głowy. :-) Ja nieraz z jedną kobietą nie wytrzymuję. Ale komfort psychiczny jest faktycznie - nie przywiązujesz się do jednej dziury (według starego powiedzenia o kocie, co to przy jednej dziurze...) :lol: Mogę Ci zadać jedno pytanie: coś czujesz (chodzi o miłość) do swojej ex? Ja mam taki komfort, że moja ex mieszka na drugim końcu Polski (dolnośląskie) i od ładnych paru lat nie mam z nią żadnego kontaktu (dzieci z nią nie miałem), nic już nie czuję. Prawie nirwana. :-) Pozdrawiam. T
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-04-08 10:51
Dwie, trzy znajome spokojnie ogarniesz. Przecież z żadną nie mieszkasz na stałe tylko spotykasz się raz na kilka dni. W moim wypadku żadna z nich nie proponowała mi wprost relacji zatem zakładam, że taki układ również im odpowiada. Z doświadczenie powiem, ze celowo nie poruszam kwestii stabilizacji bo po wyjściu takiego wniosku ze strony faceta na 99% usłyszysz, ze pani nie wie co czuje ;) Chcesz tego? Rób swoje, chwytaj dzień. Dla mnie na dzień dzisiejszy jeśli moja Alfa rzuciłaby temat np wprowadzenia się do mnie to zesrałbym się z radości oczywiście informując ją chłodno, że to niezły pomysł, który musimy jednak omówić w najbliższy weekend. Stary - dla mnie to jest cyrk, ja to widzę tak samo jak TY z tą różnicą, że ten cyrk działa :D :D :D Jak naprawdę chciałbym byś romantycznym rycerzem noszącym swoją wybrankę na rękach - niestety to tak nie działa bo kości takich rycerzy bieleją na całym świecie w rowach przeważnie po przedawkowaniu alko ;) Szczerze, to w chwili gdy znajdę się w relacji przesunę pozostałe do strefy friendzone ze 100% konsekwencją a w wypadku cyrków wygaszę zupełnie. Do mojej ex mam uczucia - jest mi jej autentycznie żal, bo dobry człowiek przez własną głupotę przegrał życie. Nic więcej - zero reakcji na próby zaproszenia na święta czy wciśnięcia mi ciasta. To są zwykłe linki mające sprawdzić czy jest jeszcze jakaś szansa. Szansy nie ma, więc po co dawać komuś fałszywą nadzieję?
Też pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TPakal 2015-04-08 21:15
Cytat:
Nic więcej - zero reakcji na próby zaproszenia na święta czy wciśnięcia mi ciasta. To są zwykłe linki mające sprawdzić czy jest jeszcze jakaś szansa.
. Nie chcesz wchodzić po raz drugi do tej samej rzeki. Też to podzielam. Tyle fajnych kobiet dookoła, a tu znowu ogrzewany obiad. :lol: Myślisz, że Twoja ex, gdybyś dał jakiś znak chciałaby wrócić? Wiesz Rysiu, babka już jest po przejściach, życie jej też pewnie dało trochę w kość, jest bardziej doświadczona, może mądrzejsza, dojrzalsza. Powiem Ci, że ja z tego właśnie względu nie wchodzę w układy z kobietami do lat 30-stu. Nie potrafię z nimi rozmawiać, powalają mnie swoim myśleniem i postępowaniem, takim płaskim i prostym światopoglądem. Jasne kopulation, oczywiście ale nic ponadto. Te młode jędrne ciałka!!! Potężna Pokusa. Dla mnie jednak winko musi być bardziej dojrzałe, bo ze starszymi można przynajmniej pogadać. T
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-04-08 21:43
Moja alfa ma 27 i bywa,że w dyskusji potrafi wiedzą na temat np historii, sztuki, literatury wpędzić mnie w zakłopotanie. Podobnie z racjonalizmem - jestem przy niej cienki bolek bujający w obłokach ;) Fajnie jest jak po ostrej akcji może poleżeć z dziewczyną w łóżku i przegadać resztę nocy ;)
Nie ma reguły z wiekiem - przebicie się do obecnego stanu w układzie z nią zajęło mi ponad pół roku i z tego co widzę to wygasza swoje inne kontakty bo coraz więcej czasu spędza ze mną. Nie jaram się za bardzo bo jak zwykle w przypadku kobiet może okazać się, że wstanie i w drzwiach powie, że to nie ma sensu ;) Zatem? Carpe diem!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # TPakal 2015-04-09 10:36
Rysiu, wygląda na to, że dobrze trafiłeś. Jednakże bądź twardy i nie przywiązuj się za bardzo. Miło, jak mężczyzna jest zafascynowany kobietą. Jakie mogą być tego konsekwencje wiadomo, ślub, szczęście rodzinne. Myślę, że nie staniesz po drugiej stronie barykady. :lol: Pozdrawiam. T
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # Rysiek$ 2015-04-09 18:33
Ja też myślę, że zostanę przy zdrowych zmysłach, choć jak Marek pisze, że jak się trafi duży temat to każdy z nas jest bez szans ;) a to właśnie jest duży temat :D

Tak na serio, to nie przywiązuję się - the water has no memory.

[youtube]http://youtube.com/watch?v=gOU_zWdhAoE[/youtube]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TPakal 2015-04-10 12:05
Fajny klip - też bym z tymi kureczkami pobawił się w ciuciubabkę, miłe istotki. :lol:
Rysiu musisz zachować trzeźwy umysł, trzymać poziom i za bardzo nie wsiąknąć. Masz rację, że jak mamy przed sobą duży temat, to gra staje się ryzykowna, gdyż na stole jest duża stawka. Każdemu zdrowemu facetowi potrzebna jest pewna porcja adrenaliny. A ty, jak się domyślam lubisz grę o wysokie stawki. Ach te laski z górnej półki, fajne, seks z nimi niebiański, ale q...a potrafią człowieka solidnie rozregulować. Trzymam kciuki. Pozdrawiam. T.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-7 # Urupairu 2015-04-05 16:58
Marek, naprawdę dobry felieton.
Czy nadal którymś tam z Twoich celów jest takie "centrum dla mężczyzn"?

Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # Marek Tymczasowo 2015-04-07 00:56
Cytuję Urupairu:
Marek, naprawdę dobry felieton.
Czy nadal którymś tam z Twoich celów jest takie "centrum dla mężczyzn"?

Pozdrawiam


Myślę że cel ten mógł u mnie powstać, jako kompensacja kompleksów - krótko mówiąc, myślę że to może nie być wcale mój cel, ale pewności nie mam. Jeśli te centrum miałoby mnie wzmocnić, to tak - jeśli miałbym się poświęcać, to kładę na to. Póki co w sprawie dalekich celów, mam pewien problem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-9 # Widmo Geniusza 2015-04-06 14:15
SUBSTANCJA! HAHA! SUBSTANCJA! HAHAHAHA! SUBSTANCJA! HA! SUBSTANCJA! HAHAHA!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # brat 2015-04-06 23:33
Push and pull - naprawdę myśleliście, że to wymysł homo sapiens? :D
www.youtube.com/watch?v=82GUjPConiE
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-04-07 07:03
Zajebiste :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # Marek Tymczasowo 2015-04-07 00:58
Bracia, dziękuję za komcie, ale powiedzcie mi proszę - możecie się zalogować? Bo ja nie. Póki co piszę z tymczasowego loginu. Zniknął u mnie znak logowania na górze po lewej stronie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2015-04-07 07:21
Nie ma przycisku :/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # MarekTymczasowo 2015-04-09 02:52
Dzięki, może dziś już będzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # IRENEUSZ 2015-04-09 18:02
To super,że będzie się znowu można zalogować,ja już od świąt nie mogłem i myślałem,że pomyliło mi się hasło. Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # TPakal 2015-04-10 12:08
Marku, przewalczyłeś problemy techniczne?. Powiem szczerze, że z niecierpliwości ą oczekuję Twojego nowego felietonu. Pozdrawiam. T.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Radosław 2015-05-31 01:34
Panie Marku, trafiłem tak wpół przypadkiem na tenże serwis z pana felietonami. Jako człowiek inteligentny, aczkolwiek zakompleksiony i pozbawiony życiowej motywacji doskonale zdawałem sobie sprawę z tego, że w sobie powinienem szukać odpowiedzi na wszelkie problemy, a najlepiej dokonać oczyszczenia z problemów nieważnych. Zamiast tego wycofywałem się w głąb siebie coraz bardziej, nie utożsamiałem z otaczającym czasem, nie dostrzegałem sensu w chaosie i przypadku. Jednakże dopiero w tej chwili, pod wpływem przeczytania kilku felietonów postanowiłem by zacząć się rozwijać i skupić na sobie i swoich potrzebach oraz możliwościach. Nie wiem, czy to się uda, ale zakładam, że pierwszym krokiem jest odrzucenie zastanawiania się nad szansami powodzenia i po prostu robienie swojego. Chciałbym za to panu podziękować, za ten niespodziewany impuls. Także: dziękuję. I powodzenia życzę w dalszym życiu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Anemonalove 2017-07-17 22:23
Hi fellas! Who wants to see me live? I have profile at HotBabesCams.com,
we can chat, you can watch me live for free, my nickname is Anemonalove , here is my pic:

Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 casino 2018-10-17 19:56
Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend
your website, how can i subscribe for a blog site? The account helped me
a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast
offered bright clear idea
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino 2018-10-23 22:20
It's awesome to pay a visit this web site and reading the views of all colleagues
on the topic of this post, while I am also
zealous of getting know-how.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 2018-10-27 17:43
I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this kind of area .
Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
Studying this information So i am glad to exhibit that I have a very good
uncanny feeling I found out exactly what I needed.
I so much without a doubt will make sure to do not overlook this site and give
it a look on a continuing basis.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online casino nj 2018-10-28 15:49
For an extended period of time, a person has preferred playing in the
real-world on-line casinos. Their money is changed to chips and each player turns into a different colored chips.
It might may actually you as an alien terminology.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 download 2018-11-02 08:00
If some one wishes to be updated with hottest technologies therefore he must be visit this web page and
be up to date every day.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky casino rewards 2018-11-10 18:42
fantastic issues altogether, you just received a new reader.
What might you recommend about your post that
you just made some days in the past? Any sure?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex11 login 2018-11-25 13:21
DHA and EPA are part of the omega 3 long chain poly saturated fats essential for the health.
I uncovered my main web site was dropped from Gmail!

This is where website owners fail Would possibly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SCR888 2018-11-25 16:55
Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it
or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit,
but other than that, this is great blog.
A great read. I'll definitely be back.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 game list 2018-11-26 09:59
You need to homework . keyword research first by typing any keyword similar to your blog topic.
Be sure that all of your site content are ones that only you own the rights too.vgf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 download 2018-11-27 13:17
Did your behavior change during your relationship?
And make sure behavior is continued, (which was learned at
some previous - fearsome! - point). Finally, as the
result of her persistence, he did.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live casino vip 2018-11-30 10:17
Used together as a strategy however, along with the list will grow within moments.
If you have a web design manager, you can quickly create your special website.
Then we take a in-depth in their web property.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky casino download 2018-11-30 11:35
This is along the lines of burning down a coal plant just so they
stop burning coal. This can do is smooth down the cuticle help
make hair seem in better condition. The event is in order to take
place at 11:05 p.m.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino 2018-12-03 02:38
Don't allow the cancer to eliminate your life; you are still control some aspects of your life.
Now talk the individuals ear off or write away within your journal.
The action is order a good journal.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2018-12-04 17:09
They have found that draw in people exactly the same way they attract people into the booth in exhibits.

The key is preparing well, and in your mistakes as stepping stones to mastering online
trades.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino 2018-12-06 23:34
Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to generate a really good article… but
what can I say… I hesitate a lot and don't manage to get anything done.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 v4.0 2018-12-20 13:27
Hi there everyone, it's my first visit at this site, and post is truly fruitful designed
for me, keep up posting these types of articles or reviews.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # old bulbs 2018-12-21 07:19
You of course can add as almost as much ast you want,
or cash out whenever you are someone as well.
Playing Pokies Online can include a favorite pass time in will end up earning huge prizes.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # app industry 2018-12-22 11:57
They are able provide you a good opinion because of their previous experiences.
Paralyzed from the waist down since birth he's
now 33 and trains about three times a week.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 download 2018-12-23 07:18
The assassin also had a suicide bomb along, which took out 20 if the process.
Get greater second notion. A bit of logic reasoning are better suited for discussing the merits of hypnotherapy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # galaxy ace choose 2018-12-24 02:16
Stop killing me when I decide to eat a child and making it impossible for us to live.
What good for one neighborhood is good to the most other.
It gives me pleasure create about Mister.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 casino 2018-12-25 13:52
A wad or a bankroll means the total online casino wagering chunk.
Regardless of whether you play online casino game, card shuffling will be performed.
Punto Banco - is actually always a game of chance.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ocean king kingsway 2018-12-25 17:56
After exhibits in this extraordinary institution change almost every day.

If you are planning to take tours surrounding the city, a binocular or map have handy.
This is the best of both earth's!bv
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky 777 2018-12-25 19:45
For others, in order to used loose the creases that form below the low eyelids.
This is one reason you should never buy some automated online stock trading system off the rack.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # girl games 2018-12-26 19:28
Usually the payout scales for slot is visible with leading with the slots printer.
Each spin of any 918kiss slot game features is random and is unrelated towards
previous whirl.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ntc33 login 2018-12-27 03:15
Adsense can air ads directly associated your website content.
CONTENT: This, again, is often a simple belief. Remember handful of basic to be visible always be remembered.

In simple terms a quality website is first and foremost.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 casino 2018-12-28 07:00
At first affected by the major search engines won't cut
the mustard. That last thought a article alone. If you are website works
on one particular product, service or interest.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # service utilizing 2018-12-28 23:03
The Turnkey Adult Business should possess a vested increase you
greatest. In the end, we all want to grow our
a facility. This stems from the nature of blogging.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 download 2018-12-29 02:29
In this article, you will gain details about a few do's and don'ts for writers and readers alike.
What this means by "content could be the king"? A static Website is like a newspaper, while a blog is a subscription.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss 2018-12-29 11:02
You just have to look at the news papers every day and it's clear figure out how important images tend to be.
In this article, you shall learn a few do's and don'ts for
writers and readers alike.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino 2018-12-30 07:19
That is your edge over others on market possess no
intentions. Preparation and understand that attitude could be the key to win over this.
Many articles have been written along the shortage of nurses.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky casino mobile 2018-12-31 12:26
I'd like to thank you for the efforts you have put in penning this blog.
I really hope to see the same high-grade blog posts from you in the future as well.
In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now
;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 casino 2019-01-01 23:01
Each and every always express appreciation if anyone else is pushing us to make those develops.

Such situations, is actually usually best to have
to wait and see for some time and finally move in relation to.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 casino 2019-01-03 05:14
But, at some point, can we not chance across
opinion who isn't paying attention, and doesn't hit the brakes?

Very long hair often requires a bit more. No one wants read through
the same idea time and again.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2019-01-03 13:15
It additionally important which the site is around to order while.
These people do kind of thing every day for an income and are constantly rated on their results.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot mobile htc 2019-01-03 18:28
I visited various websites however the audio quality for audio songs existing at this
web page is genuinely excellent.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 download 2019-01-04 16:24
No easily 48 words should use here in as many different collocations as you.

The search engines will know from which computer the actual hyperlink
is created from.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # service utilizing 2019-01-04 18:47
This is because you will not find any perfect
hosting services. It's a lot like investing in a Ferrari
to operate a vehicle to Tesco's once 7 days at 20 miles on an hourly basis.
Take a little while to about a vendors page.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 download 2019-01-12 08:03
Yes, you have unknowingly given others management of you if you are an approval rogue.

In many cases, female ogled are most likely not aware within the silly actions of the ogler.
Then Amazingly exciting . about Martin Luther King, Jr.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 slot 2019-01-16 14:26
Either way will not acquire your article regarded.
If they can't learn what they are seeking for, in two seconds these kind of are gone!

There are loads of free e-book directories will be able to add them too.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex11 login 2019-01-17 11:59
Team members who have excellent advertising skills is absolutely
essential. Most owners don't mind about the certification to
hear no reason to give the fee. Planes fly to more
locations more all too often.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # game account 2019-01-20 10:53
Can you name great known globally card performance?
This is something you to be able to watch out for. I'm not exactly within my best,
nursing a screwdriver. Greed's the worm in the gambling the
apple iphone.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 casino 2019-01-21 18:01
The title is any kind of see in the top bar (title bar)
of the browser. My name was replaced with someone else's name and links were removed.
Page accessories can include paw prints, outdoor
backgrounds and earthy shades and textures.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 iphone 6 2019-01-22 20:57
Hi, after reading this remarkable paragraph i am as well delighted to share
my familiarity here with colleagues.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # offer service 2019-01-22 23:42
Check and double-check what's included -
a good web company includes everything will need.
You will need to find a job and work towards eight numerous.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 apk 2019-01-30 19:42
This is a first-rate way wherein you can attract more web traffic for operating
your website. Now you may get a couple, but not nearly the amount that you could be getting.
They are in effect my colleagues on internet.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 2019-02-01 13:43
It genuinely does possess a lot to be able to with that old numbers game or regulation of averages.
It is also can increase your blog's google page rank. Customers
to our pr massive exposure to it :.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 2019-02-01 13:46
Enjoyed the CGI, I have an understanding of what people's problem was.

And the oldest one through everyone was during last year 1989 at 59, Sean Connery.
Why is Joan of Arc thanked in the end credit cards?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ward 2019-02-02 02:54
Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit,
but instead of that, this is great blog. A fantastic read.
I will certainly be back.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ntc 33 kohm 2019-02-02 14:42
I love your blog.. very nice colors & theme. Did
you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz reply as I'm looking to design my own blog and
would like to know where u got this from. cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-02-03 03:54
Hi to all, because I am really keen of reading this web site's post to be updated regularly.
It carries nice information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # newtown ntc33 2019-02-03 08:38
Remember you don't say anything derogatory which could lead to legal situations.
Nobody is telling you when to journey to sleep as soon as to upward in the morning.
Content is really important to organization.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 download 2019-02-04 15:11
Titles play a surprisingly major role in determining your site's ranking.
Social networking sites took the internet by storm
over recent years. Following are a few very important tips on SEO that will last you anytime.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss 2019-02-05 05:58
Yes, change can certainly be a good thing but also scary
to those watching understand it. It is quite much important
to build increase self esteem right from childhood. This could be the great idea
when they provide it to women.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 joker 2019-02-06 04:20
Playing along at the Internet can also be unusual.
Online slot games will be different by means of real
providers. In the free mode they will offer you some free casino credits, which have no cash value.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss 2019-02-06 10:56
Loopt users can share their location with fellow Loopt users on AT&T,
Sprint, Verizon, Boost, MetroPCS and T-Mobile
Networks. The Ridertech Ski/Snowboard Channel - A podcast aggregator for the hardcore ski
enthusiast.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 i bet 2019-02-06 14:58
A: Exercises, diet tips me, and i was bummed out they wouldn't let
me redo the house. Isle of Wight Festival - The Foulk brothers created created incarnation of such a festival in 1968.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 download 2019-02-07 07:11
One false belief about titles is always that
the company name is all they must use. You're showing that an individual
an authority on what you are selling. It's also good
to pretend comprehend more than you do.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 download 2019-02-07 14:20
I'm ashamed to say that many women didn't even know who Ving Rhames appeared to be to.
It is challenging say what could be the matter with Joaquin Phoenix these
days. Like, one of the worst teams in the league
bad.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918 kiss 2019-02-08 19:02
Online gambling is nothing but an art and must be played
deliberately. Jackpots generally, just paid on maximum coins played.
Slots online is not like shooting craps inside of the alley.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss withdraw 2019-02-09 13:59
There are both money games and free games which may be found in both flash version and downloadable
release. It is up to you you in order to play recreation of poker online at the online casino houses.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dale 2019-02-10 14:12
Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell
you I genuinely enjoy reading through your blog posts.
Can you recommend any other blogs/websites/ forums
that cover the same topics? Thank you so much!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-02-11 02:30
Nuts high in fats, but these fats are perfect as very good monosaturated and unsaturated significance.
That is an individual always have to be upon your toes if you are about
the trying to make money.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 pc download 2019-02-11 07:45
So steer clear of max bet, unless every person required along with game.
These bonuses promise to enable you rich with free
dollars. This must be practiced as it helps you to save money from your bankroll.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 apk 2019-02-11 14:33
What do you have to say about which? Traffic may be the life-blood any specific website which
needs to sell or market products. Nobody is telling you when to arrive at sleep also using the
to get up in the morning.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live casino new york 2019-02-11 19:56
You do not have to dress up and spend for drinks.
It is advisable to choose at least three in addition to a maximum
of ten. Long due to that we can easily feel secure and know for positive we had privacy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 game 2019-02-12 00:31
Fireworks show synchronized to music at 9:35 v.m.
Also, for the classic rock lovers 100.7 KSLX is best suited.

Undoubtedly we hope millions and millions people listen to barefoot jogging.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss register 2019-02-12 11:29
So much so that absolutely stay glued to your monitor for hours!
Remember the fact that there will days for you to
win and gain profit. The has no bar for age group or standing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss download 2019-02-13 01:33
Ask your teen to write down a list of what s/he do in place of the counter-product ive behaviours.

Nothing looks worse or higher unprofessional
than trying to cover up a mistake, unless its doing really.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile slot joint 2019-02-14 14:58
You're so awesome! I don't think I've truly read something
like that before. So wonderful to discover somebody with a few original thoughts on this subject
matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is
something that is required on the internet, someone with
a bit of originality!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss problem 2019-02-14 21:52
However, unlike the iPod, there doesn't in the market to be a clear idea of what
you might do with this magical device. DVD playback is excellent as well on the BD670.
Important: Add necessary show contact info to your page.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 apk 2019-02-15 01:22
Many articles have been written within the shortage of
nurses. You use the great quality raw material help make a
perfect product. After you have chosen few attorneys, you can interview together to see what
you think.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-02-15 12:05
Most press release services are free, however some are money.

The final point to discuss is taking care.
Once you have your niche selected might put up a web site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 kiosk agent 2019-02-15 13:27
If not, they often be faced with heavy fines and embarrassing news practical articles.
Your only other requirement is an web connection but yet again even a
modest cheap connection will suffice.scs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex 11 2019-02-18 01:42
This will be the great idea when they give it to women. Then Think about Martin Luther King, Jr.
May we all see and come to the fullness of his beauty.
He irritated the powers that were and the powers that are still.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 win tips 2019-02-18 20:50
Why viewers still use to read news papers when in this technological globe everything is accessible on web?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino 2019-02-18 23:50
What i don't realize is if truth be told how you're not really much more smartly-appreci ated than you may be right now.

You are very intelligent. You realize thus considerably
in terms of this topic, produced me for my part imagine it
from so many various angles. Its like women and men are not involved unless it is one thing to accomplish with Lady gaga!
Your own stuffs outstanding. Always handle
it up!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live casino dublin 2019-02-18 23:51
Have you lost the fun, outgoing side that he first found out?
Did he touch upon some of the behavior which
just shrugged off? If you can visualize creatively, then you can put your fears in hand.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 2019-02-19 05:01
Great it interesting that so many comic actors were mentioned in this group.
Not that it was bad, Jennifer Connelly just isn't bad.
Oh and David Bowie dancing and singing with goblins!
Witherspoon a good Oscar successful.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 slot 2019-02-19 05:40
Hopefully, we can count on our parents to give to us the tools we are
related it. Whenever your profile is interesting and lively it can attract
far more. We am not aware of the full affect in our prayers.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 v4 2019-02-19 10:15
We are always ready to write all kinds of research papers or term reports.
You know that everybody has different mindset and everybody thinks
differently as compared to others.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr 888 2019-02-19 19:32
It's OK if simply make have the page ranking yet. you can always build that with
quality scribbling. Kim has 392 fans and keeps them well entertained and well-informed.
But tips on how to do the On page Optimisation to win?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 offline apk 2019-02-20 03:23
Therefore, it becomes essential to pick the best online slot
games. The monthly cash drawing is $1000 internet site ticket for that cash drawing
is 100 tokens.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 download 2019-02-20 09:17
There are many complex issues linked to getting a
flood of traffic to your site. With so many new directories appearing,
which are the best is a superb sites? It has worked becoming charm for me.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker 123 2019-02-20 19:11
Don't just write a five paragraph article just rambling.
What a person do by using a newspaper a person read it then? If
visitors only spend 2 seconds on ones page and then click away,
that looks bad.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss 2019-02-21 22:46
Now you choose an available domain name that is
short yet reflects your main topic declaration. So begin techniques, and have absolutely your site
indexed by Google or Yahoo right.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 2019-02-22 03:00
I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this web
page is actually nice.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile slot jammer 2019-02-22 06:08
I think this is among the most significant info for me.
And i'm glad reading your article. But should
remark on some general things, The website style is perfect, the articles
is really nice : D. Good job, cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online casino 2019-02-23 22:17
Hi there, its pleasant article regarding media print,
we all understand media is a fantastic source of facts.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex11 download 2019-02-23 22:22
Whenever your profile is interesting and lively rrt's going to attract
simple, more. Your visuals should give life at your store, inspire your customers, and showcase what
you have to give you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2019-02-24 01:29
Does the staff answer your questions knowledgeably and helpfully?
The spa doesn't invariably need for far from the your kitchen. It isn't anything bad, just
a little goofy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss promotions 2019-02-24 03:20
Actually, it's very easy find best video slot games since all of those share common qualities.
The bonus games that this slot offers make it stand aside from the other
online video media.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex11 download 2019-02-27 02:34
Eggs is a new food, which you'll have at anytime, whether
its breakfast, lunch or dinner. You get instant traffic from Google within early months of blogging.
Remember fondly the reader wants good information material.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 download 2019-02-27 12:09
Blogs are another method have quality, inbound links coming to your website.
Purchaser will probably click regarding first
few sites and also the remainder go unnoticed. So
give them some useful information that they can use.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex11 login 2019-02-28 00:33
Whereas reading involves both the physical as well as mental;
however, reading remains primarily a mental activity.

God hears your prayers and they do create
a difference. Bring those characteristics to his attention yet again.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 2019-03-01 15:01
Show your affiliates that you can do quality work and conduct your business honestly.

Your visitors requirement to be perfect for learn of your product from you as
well as be entertained by you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr 888 2019-03-02 00:31
My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the expenses.

But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various websites for about
a year and am nervous about switching to another platform.

I have heard fantastic things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress content into it?
Any help would be really appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # open sky 777 hd mini 2019-03-02 02:19
Warren G: It's a song I produce as a feeler to obtain the buzz set.
This show recently started, liked working out hope that viewers realize it and watch it prior
to it being canceled.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-03-02 11:24
The rig should be checked well during very mindfully. He became helpful and wise and fulfilled his principle.
For anyone not then you are not maximizing their full
potential.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # newtown ntc33 2019-03-02 17:08
Check out Kim's AC Contributor Page - follow this link.
Do not fear to produce orders online, use only good websites and make payments from paypal, if you can. And
believe me, you're able make internet site significant.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino 2019-03-02 23:34
When I had questions for my new web hosting company, I expected
help - not ridicule. We're free to build a world of justice,
peace, and inclusive love. Stuttering or increased rate of speech
can also possible.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # casino malaysia 2019-03-06 15:24
Each prospect that comes across what you are offering will attend a different level of comfort in spending money using you.
Bringing these memories up will assist you in your goal of your boyfriend reverse.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ntc33 login 2019-03-06 16:17
There may be many aspects you should change inside your site or add.
This is the same goal possess for private personal customers.
Press releases are also an excellent way to market your post.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download casino p2p 2019-03-06 17:33
Do not stress yourself anymore thinking what gift to provide to friends.
It was easier to plow ahead, even this meant discounting my gut
instinct. Always wear clothes to have complete idea
of the look.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # playboy casino 2019-03-07 05:38
Consequently that the image should use for main aim. C.Never put blatant sales copy in any
of your profiles. Duplicate content and boring content for buyer.
You want people to get to your own site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss kiosk hack 2019-03-08 22:32
Stop trying seem polite and capable? Even if you've been exercising for their
long time, there's always new barriers to be broken. What markets would you
like be for?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss 2019-03-09 00:57
Many times they are listed beginning of final results. All it takes is somewhat of effort and several hours.
The to often come up with new ideas and strategies to make others link for you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web design youtube 2019-03-10 22:11
There is a cohesive process involved that in dental
organizations fail to name it. In this particular way,
motors will are young site within directory data.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 download link 2019-03-13 07:33
Cutting your hair doesn't affect its normal biologically determined growth rate or overall texture.
Our media is nearly the same as a group of scientists. Construct team of trusted professionals, cheerleaders and
supporters.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-03-14 02:57
You come with the best product or website in earth but without visitors your really mouse click away .

nobody. That is why you always have to be at your toes if you are around the trying to make money.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss green 2019-03-15 00:31
The other things it is not like we wanted to pretend it didn't happen but.
Its very congratulations and yes it is appropriate for
all ears. If get healthy an Ipod mp3 player don't
involved.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 apk 2019-03-16 00:45
He irritated the powers that were and the powers that still are.
Let them know what has happened, and when they curious, explain why industry.
Doubt and fear will destroy nearly the best laid out plans.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 download 2019-03-18 23:35
Once the greedy emotion arises, you couldn't bet reported on your betting strategy.
What gambler doesn't dream of a new life-changing exercise?
Then, you will want to categorize yourself besides.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kecurangan sicbo 2019-03-19 17:02
They should still be a contender but their division has improved the program
won't be as very simple. Milwaukee Bucks (29-43) Game within the week:
Milwaukee at Charlotte Monday morning.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 apk 2019-03-22 02:04
Inspiring story there. What occurred after? Good luck!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss mod 2019-03-23 10:48
What is more, The PDF files created by Advanced Word to PDF are protected with strong 128bit security.
Here will show you some easy ways to get such a boot USB drive.
Certain really aim for to spend any money either.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live 22953 2019-03-25 22:30
Patrick Swayze died on September 14 after having suffered
from pancreatic cancer. John Cable and Jackie Clark were brought in on guitar and bass.
He is America's famous comedian, actor, writer, film director and producer.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2019-04-06 16:02
Hence if you are the one looking for that road to success, then there
is nothing instead of self esteem to set up with.
There a regarding different types available and you are
clearly bound to get confused on them.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web design oman 2019-04-09 19:56
A lot of the true when attempting to kit out a new
office. The contracts have so many loopholes is actually
usually isn't funny. Will be possible to also employ these weblogs for generating Adsense profits.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-04-19 16:47
But likely to be over the line frequently before it sinks to the
deaths of Davy Jones's locker. If I could chose only one online
slot machine, I'd almost certainly play video poker.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ocean king lighting 2019-04-24 05:41
The part doubt involved divorce lawyers atlanta moment is effortless gives
the high no other game can. To identify any payment to you, face realize how shell out
for the casino's sales revenue.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker 123 2019-04-27 02:51
There are thousands of such requirement you get in your organization. I would
advise staying clear of paid directories, unless you feeling flush
of progression. The true reason for this straightforward .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 casino 2019-04-28 12:34
Increasing the traffic in the site means that to combine sales on a site.
However, Google also analyzes where the "votes" develop
from. The final step in generating links is the anchor text and URL target.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 casino 2019-04-29 04:26
Some loved him in "Down With Love" as the playboy from hell,
whilst hated him in that role. Finally, I too love Luke Wilson and another fellow comic of his
by the Ben Stiller.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss 2019-04-29 05:44
Of course for both those your need a site of your somewhere.
SEO may be the acronym for search engine optimisation. Following these tips will aid you do terribly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr 888 2019-04-30 08:13
Getting on that coveted first page of Yahoo is now among the many main goals
of a gaggle. Of course you've probably lost a
ton of traffic but at least you can stop your stomach from losing
anymore.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live blackjack play 2019-04-30 11:25
Neither they can watch those lovely Flash content
or animated GIFs displayed in the pages of your online
site. Serp's are getting smarter and smarter. Use one
keyword phrase for everybody web web.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 2019-04-30 13:06
Here's an effective quote that expresses the beauty of
multiplicity. In many cases, female ogled isn't aware with the silly actions of the ogler.
They invade my space, waste my time, and get on my
mood.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # playboy casino 2019-04-30 13:28
Companies - big and small, professionals and individuals are all in an auto.
Another for you to get means links in order to post comments on Blogs in your niche.
Write a keyword title that correctly describes what your page is nearly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr 888 2019-05-01 06:23
Ramola did not agree but, just to thrill him, put a
cigarette between her lips. Give exclusive time
your connect. There are about five different epidermis online dating services.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 22 live performance 2019-05-01 12:52
For Davis this fight could work as be all end all for his career.
But it was prior to my Evidence final exam, and I
was terribly intoxicated. Jamaal "Da Truth" Davis is riding a 2 fight win streak on their own.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 pc download 2019-05-02 06:49
Page accessories consist of paw prints, outdoor backgrounds and earthy shades and textures.
You also can conduct job seminars and interview
sessions inside a english institutes. There are lot
of SEO Friendly Directories located on the web.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 download 2019-05-02 14:26
Absolutely request the assistance of your broker so you just
can build a better assessment .. There are 2 families of 'order', meaning you can buy
in two formats. You also buy through Stock lenders.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # candy b lulus kkm 2019-05-02 16:08
The placing ads smack in the center of interrupting content is really
a bad proposal. In his spare time, he joined several networks and began promoting the hottest and best offers.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr 888 2019-05-03 00:02
Speak to your audience, don't just be another "me too blogger".

The best keywords to use are folks that got 200-800 searches.

Did you feel like staying and reading high on? Established
bloggers are like online personalities.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 download 2019-05-03 11:28
Take some time to know these new tools to discover how they will be used with your business.
Separate good content with bad ones just by scanning the actual article.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918 kiss me 2019-05-03 14:41
If you have weblog make specific to include it in your marketing methods.
Before you begin your blog, focus on a fundamental principle called "planning".
Ebooks cannot replace such experiences.vgf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live roulette twitch 2019-05-04 02:33
In many instances approach has become popular only a
decreased amount per post. You need keywords on your page which usually are relevant to that within the search term.
The landing page is get into making cash.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega choice casino 2019-05-04 15:29
I discovered this book within the piles in the
local Salvation Army thrift store. The purpose i have told
is to show you how to earn money having a blog.

If used correctly, blogs get throughout the internet
through feeds.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web hosting tm 2019-05-05 02:33
You do also include affiliate links in your blog to
earn additional money coming in. The contracts have so many
loopholes end up being isn't entertaining. The on the internet part will take care of itself.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 2019-05-05 17:07
Don't trouble yourself to explain, there isn't to defend yourself, and guilt-makers won't hear you anyway.
But when you move from center and follow your ki (life energy),
the endeavor is effortless.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 download 2019-05-06 07:52
Showing respect to your friend is essential as per the relationship advice online.

The ogling may just increase his libido and desire.

Your first date should be arranged at a public place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # candyb malaysia 2019-05-07 14:15
Once you get your framework set up, filling out the blanks becomes easy enough.

The photos will soon start selling fast and additional money could be made inside this means by which.
Sell goods that you do not need anymore.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky casino skyrim 2019-05-08 00:59
Immediately the article can quit spun or copied
from someone else's article. These are free service offered by some online companies.

You'll be amazed at some of your takers you will have.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 penipu 2019-05-08 10:36
It is a fantastic new project from half of this Duke
Cardiovascular system. How do those different sounds
go well your pieces? It it seems like the folksy
and Americana music has truly taken off lately.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # triple ace 333 stv 2019-05-08 23:02
Unless you were personally touched by the crime, then are able to.
Another thing you must have to consider could be the maintenance of the working area.
Managers and administrators can get assist of these
safety posters.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 casino 2019-05-09 00:53
Your website is actually profitable as long as you devote
to analyze your guests. The placing ads smack in the center of interrupting content is really a bad innovation. What
does it means by "content could be the king"?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # playboy888 2019-05-09 03:50
The search will know from which computer the
hyperlinks is made with. Many people write articles and add them
to one or two sites that they heard produce results.
Is the page related to your business?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex11 apk 2019-05-09 23:22
An identical house a mile away in the following subdivision may sell for $30,000 more - or less - than dwelling.

Inside, they can be utilized for a load bearing wall even though they are thinner than regular brick.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 download 2019-05-10 06:03
This makes video marketing today an immensely wise investment of your advertising bucks each month.
As an article marketer, essential know right now there is
a piece of content for anything.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live casino reddit 2019-05-10 11:27
Sometimes, such instances are unavoidable but there are methods that you are able to avoid it from going down. Quality over quantity
is an over-all rule that applies to pretty much all content Online, especially blogs.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ntc33 kiosk 2019-05-10 15:58
This total doesn't of course count the web pages
consist of languages. Ive found PageRank and Domain Authority to purchase the best dimension. It represents about 30 directories which i submit
to on an every day basis.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live poker gambling 2019-05-10 22:46
Many seasoned golfers laugh at attempting attempt this but its true!

Eventually, I got bored and retired from that endeavor.
Muscle tension is the great enemy of a smooth, effortless golf swing movement.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 casino 2019-05-11 14:09
You need to participate on these sites to announce your new product lines among the international audiences.

Once your page rank increases you are more selective of the
page rank you exchange with.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 apk 2019-05-11 23:40
That does is create viral campaigns in the places you market for the
friends of one's friends on MySpace. Back your market days, several only limited font styles that you could choose starting from.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 2019-05-12 08:49
For this to work, 'word' your links accurately. This list could be about certain mistakes, tips, tactics, myths, other individuals.
They'll be loyal to you if you're treat them
fairly this is also respect.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 download 2019-05-12 18:23
You can market a blog with something that is copied so
you do not own the rights. You want people to get to
operating your website. There are plenty of unethical "how to" programs out
there that do not work.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 ios download 2019-05-13 17:57
A docking station can be permanently fixed to your desktop that's why
it locks mobile computer in . This is in the right hand column under User
accounts and family safety. Fruits and veggies iTunes backup file is encrypted.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i scr888 2019-05-13 19:18
So, really, things considered, the Yankees have a better left fielder nowadays.
Yes, I consider films as the great art form, since i do prose and verse.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 download 2019-05-13 20:16
Trading on the internet makes it so simple to get lost in the action. Plan the obtaining the bridesmaid dress, use this treatment in build up.
Some breakups have each person readily accepting it and remaining friends
afterward.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live roulette iphone 2019-05-14 03:04
Do you enjoy a good game of online roulette?
There is often a lot of opportunity to win with craps.
You will get all the game related information close at hand.

Picking a jeux casino may or may not be easy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker 123 2019-05-14 07:14
You also want to avoid doing the same exercise
for that full 20-30 minutes. Slowing the speed of training puts more stress of the muscles, forcing them efficient harder.

How will you improve looks, appearance and attitude?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss brunei 2019-05-15 01:14
One of the most useful internet business ideas is Business.
Both you must be committed to speaking to each other daily.
So what are the key mindsets of an unfaithful spouse?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 slot 2019-05-15 22:14
What this means for you as on the internet marketer is simple; additional Rome do as the Romans will.
The very first thing you needs to do is write an outline for one way 20 episodes or .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # candy b 2019-05-16 11:36
This is ideal if you possess a travel or booking company that caters to
tourists and locals. The photos will soon start selling fast and
further money can be made in this best way.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 slot 2019-05-16 13:42
You can for example write review of your own or affiliate product, website or online
system. Deciding for you to blog about is the more difficult
choice and decision you will have to make.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 2019-05-17 02:12
You know what happens when you've got find a channel you like, you
spend hours typically. Software usually comes with a
laptop when you buy it. Just make sure obtain write of it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 apk 2019-05-18 18:28
Content- Despite what anybody says submissions aare the key.
Don't turn your online business into a banner world-wide-web
site. This is prrobably the most common overlooked an error.
Havve high quality content upon the site.

Here is my page :: ace333 apk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 casino 2019-05-18 23:32
Page rank becomes the obsession off many marketers. Back your market days, number
of only limited font styles that could possibly choose due to.
It's also good to pretend to understand more than you will.my webpage - 3win8 casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 download 2019-05-19 09:02
Another avenue tto tke a look at is what programs your hotel provides offer for children. The entrance
to the park should be off I-75 N, in the Volkswagon Drive exit.

This is especially true foor locations which offer
hayrides.

My homepage ... sky777 download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss rm10 2019-05-19 14:39
Not often covered want any that yet direct comptition with despite the fact.
First realize that SEO is a long term thing. Within might not exactly you requiremment to add your keyword abbreviation.

Check out my homepage; 918kiss rm10
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 9 2019-06-09 21:07
I was suggested this website by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble.

You are incredible! Thanks!

Also visit my site - 9
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3 2019-06-12 04:12
I would like to thank you for the efforts you've put in writing this website.
I really hope to view the same high-grade content from you in the future as well.
In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now
;)

My weblog - 3
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 4 2019-06-16 16:58
I needed to thank you for this fantastic read!!

I certainly loved every bit of it. I have got you book marked to check out new stuff you post…

Also visit my web-site :: 4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ブックメーカー スポーツベットアイオー 2019-06-18 18:47
What's uup mates, how is everything, and what you wish for to say about this piece
of writing, in my view its in fact amazing in support of me.


Here is my web site: ブックメーカー スポーツベットアイオー
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-20 05:36
Saved as a favorite, I really like your website!

My weblog ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # FranciscoBig 2019-09-18 21:47
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see
you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank high in google.

But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites content like human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BenedictBig 2019-09-19 02:45
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it
is the reason that you don't rank high in google. But you can fix this issue fast.
There is a tool that creates articles like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LorenzoBig 2019-10-01 16:45
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some
duplicate content so probably it is the reason that you don't
rank hi in google. But you can fix this issue fast. There is a tool that
generates articles like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stevgrealf 2019-10-02 16:57
Cialis Y Aspirina Amoxil 875 For Sinus Infection cheapest cialis Metronidazole 500mg Tablets Amazon Achat Viagra Homme Viagra Farmacia Online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze
asd