Najnowsze felietony

środa, 24 grudzień 2014 17:10

Wesołych świąt

Napisał 

Uważnie się przyjrzałem temu, co życzę ludziom. Trzeba uważać co się ludziom życzy - ponieważ podświadomość zawsze odnosi to do naszego życia; w końcu myśl i emocja rodzi się w naszej głowie, więc i na jej nosiciela wpływa.

Kropla drąży skałę

Nie trzeba być geniuszem, by zauważyć jak nasze ciało się napina w reakcji na myśl negatywną, a jak odpręża i relaksuje gdy doświadcza uczucia pozytywnego. Jeśli ktoś ciągle myśli negatywnie, nie powinny dziwić ciężkie choroby. Kropla drąży skałę, nieprawdaż?

Życzę szczęścia, pomyślności i zdrowia, czasem pieniędzy. Zrozumiałem jednak, że nie wolno mi tego ludziom życzyć. Dlaczego? Im więcej w Tobie pragnienia szczęścia, tym więcej strachu że ktoś Ci uniemożliwi jego doświadczenie, oraz złości i nienawiści do tych którzy mogliby Ci przeszkodzić. Im większe pragnienie szczęścia, tym mocniej jest człowiek psychicznie rozbity. Szokujące, prawda? Inaczej Cię uczono - mnie też. Ale życie uczy znacznie lepiej, niż wszelkie pseudo mądrości szkolne.

"To mój dzień!" Czyżby?

Ostatnie pół roku funkcjonuję tak, że składam kulinarne przysięgi, gdzie dokładnie określam co i ile wolno mi zjeść (i chlapnąć). Ponieważ słowo jest dla mnie ważne, wszystko pięknie działa. Ale już dwa tygodnie przed końcem przysięgi marzę o tym, jak będzie cudownie gdy się skończy - i dam sobie trzy, cztery dni niczym nieskrępowanego konsumpcjonizmu. Wiem że to tylko mrzonka, że jedzenie nie może dać szczęścia, ale uczucia wiedzą swoje. Gdy budzę się rano w dniu wolności, cały aż dygoczę z ekscytacji. "To mój dzień"! Postanawiam sobie solennie; "dziś będzie ostra jazda". Wstaję i zawadzam o klamkę - zwykle bym się zaśmiał, ale teraz zależy mi na szczęściu, chcę żeby wszystko było wspaniale, więc czuję rozżalenie, gniew i wściekłość. Skąd ból? Skąd ten niesprawiedliwy cios? Przecież to ma być "mój dzień", a boli mnie ręka.

Scenariusz który nałożyłem na nowy dzień, zaczyna się sypać - więc nienawidzę wszystkiego co go niszczy (nieszczęsne drzwi), oraz zaczynam się bać wszystkich tych, którzy mogą zagrozić zaplanowanemu przeze mnie szczęściu. Z rozbawieniem obserwuję, jak jestem agresywny i napastliwy - to na wypadek gdyby mi dopieprzyli, taki wyprzedzający atak, oraz trochę strach, wkurzenie że mogą mi zepsuć "Mój dzień". Wystarczy przecież przykra uwaga, jakiś krzyk a ja się nasrożę; plan się sypnie. Boję się tego, jestem wpieniony na ludzi którym sam dałem moc zniszczenia mego planu na szczęście. To właśnie obserwuję u Pań na święta, gdzie wszystko ma być cudownie; byle opóźnienie, odstępstwo od planu kończy się nerwicą, płaczem i wrzaskami. A przecież jest to zwyky dzień, tylko ludzie dla wygody uznali że w tym dniu wypełniamy określony ceremoniał. To tylko zwykły dzień, ale w umyśle nakładamy na niego spore oczekiwania i nadzieje.

"Malutka" walczy o szczęście

Tak więc jest jeszcze ranek, a już jestem znerwicowanym wrakiem. Co będzie dalej? Kupno ciastek które mi kompletnie nie smakują, upojne chwile przy filmach porno (gdzie wcale nie jest przyjemnie po dłuższym "poście") a wieczorem z poczuciem rozżalenia walę whisky w pysk; Poczuciu euforii i głośnej muzyce towarzyszy rozpacz, że za tę chwilę ekstazy zapłacę całym jutrzejszym dniem. Miałem rację, jak zwykle... dzień spędzam na toalecie. Ale zanim zasnę po pijaństwie, muszę kilka godzin chodzić. Nie jestem w stanie położyć się spać, gdy kręci mi się w głowie; chodzę więc na zimnie i trzęsę się nie tylko z zimna. Po trzech dniach takich atrakcji, marzę o kolejnej przysiędze gdzie moje życie nabierze rytmu, jednostajności, a słowo dane samemu sobie wyzwoli mnie od wyrobów cukierniczych, alkoholowych i innych.

Kilka takich doświadczeń przekonało mnie, że chęć bycia szczęśliwym rodzi nieszczęście. Czytam na portalu randkowym profil dziewczyny, która jak pisze, od teraz bierze sprawy w swoje rączki; chce być szczęśliwa, chce walczyć ze światem o swe szczęście. Nie muszę jej widzieć, by wiedzieć co to oznacza. Gdy randkowałem przez kilka lat, poznałem ten typ kobiet - im mocniej pragną szczęścia i rodziny, tym bardziej zdesperowane i znerwicowane są. To się wyczuwa momentalnie, i nie jest to przyjemny dla mnie widok - agresywne i bezczelne pytania o wielkość mego mieszkania, wysokość zarobków są już dla mnie tylko zwykłą koleją rzeczy. Są chłopaki które wykorzystują ten stan emocjonalny obiecując małżeństwo, ale ja nigdy tego nie zrobiłem. To jej prywatny horror, piekło w które wpędza brak mądrości. No ale jak to wytłumaczyć kobiecie? Nic nie zrozumie, uzna Cię za emocjonalnie pustego gówniarza. Musi przecierpieć swoje, wtedy pod wpływem bólu albo coś zrozumie, albo jeszcze mocniej zamknie się w swym świecie, gdzie winni braku szczęścia są Inni, głupi i puści. Straszny jest los człowieka, który zabetonował się w swych przekonaniach, nie dopuszczając do ich przewietrzenia, że nie wspomnę o solidnym przemeblowaniu.

Zabawa w lepszego i gorszego

Jeśli już się uda, zdobędziesz "szczęście" utożsamione z jakąś rzeczą (samochód, konsola, smartfon), albo człowiekiem (zakochanie), czy ideą (ktoś Cię pochwali, doceni), albo "uduchowieniem" (skuteczna modlitwa do jednego z tysięcy bogów) - automatycznie rośnie Twój strach, niechęć do tych którzy mogą ten stan ekscytacji zabrać, oraz pogarda do tych, którzy nie są tacy jak Ty. Bo to co nazywasz szczęściem, wcale nim nie jest - to podniecenie i poczucie bycia lepszym, po którym zawsze przychodzi rozpacz. Trzeba to przeżyć wiele razy, nim się zrozumie istotę tego przeklętego mechanizmu. Ktoś kto ma mercedesa, czuje się lepszy od biedaków ze starociami; śmieje się z nich, mówi "trzeba było się uczyć", pogardza. Ale jednocześnie boi się, że spotka na ulicy kogoś w ferrari, wtedy on poczuje się śmieciem i zerem. Ktoś kto ma piękną dziewczynę, czuje się lepszy od tych, którzy żyją z pasztetami, albo są singlami. Im mocniej gardzi innymi, tym większy strach że jego kobieta odejdzie, umrze, a wtedy on sam poczuje się zerem, ponieważ tak właśnie oceniał ludzi.

Ktoś dumny ze swej inteligencji, tytułów, gardzi głupkami i debilami, jednocześnie bojąc się że przyjdzie ktoś bardziej utytułowany - i go skrytykuje. Może też przyjść ktoś w ogóle bez tytułów i wykazać mu głupotę, co będzie jeszcze bardziej upokarzające. Im więcej więc gardzi plebsem, tym większy strach że zostanie uznany za głupiego. Ktoś kto się modli, daje pieniądze na swój kult, czuje się uduchowiony - jeśli używa tego poczucia do osądzania innych, gardzenia że żyją jak bezbożne świnie, to rośnie w nim strach że może zachować się "nieduchowo". Strach ten czasem przybiera formę natrętnych myśli, utożsamianych z diabłem.

Nie życzę Ci pomyślności

Tak rozumianego szczęścia nie mogę Ci życzyć, bo to jakbym dał Ci w pysk. A co z pomyślnością? Dobrą passą w życiu? Miałem w życiu kilka takich sytuacji, że raz po raz spotykały mnie zdarzenia, gdzie wszystko mi się udawało. Ponieważ mam dość nieźle wyćwiczony zmysł obserwacji siebie, wyraźnie widziałem jak wraz z uzależnieniem się od pomyślności, wzrastał mój poziom stresu, strach że to się skończy. Im było lepiej, tym większy strach i czekania na cios od życia który zakończy pasmo sukcesów. Pomyślność więc mnie niszczyła, dewastowała mój życiowy spokój i poczucie spełnienia. Walka o pomyślność jest biciem i opluwaniem samego siebie.

No a zdrowie? Też nie będę Ci go życzył. Zdrowie to nie zawsze, ale najczęściej czuły wskaźnik tego, jak sam siebie traktujesz. Jeśli mamy kogoś kto czuje frustrację, a nauczył się zmniejszać jej poziom papierosami i objadaniem, zdrowie opuszcza. Im gorzej będzie się czuł, tym większą będzie miał motywację do porzucenia grzesznych nawyków, do zdobywania wiedzy o odżywianiu, wpływie stresu na ciało i umysł. Tak właśnie rzuciłem słodycze (no dobra, potężnie ograniczyłem), gdyż przy 101kg czułem się strasznie. Jeśli widzę grubasa który mi wmawia że to jest cool, wiem że bezczelnie łże. Po kilkunastu latach palenia coraz częściej się dusiłem, miałem czarne zęby i obrzydliwie cuchnąłem - co mnie zmusiło do rzucenia palenia, nie chciałem dalej żyć jak niewolnik ciągłego pragnienia dymka. I teraz załóżmy że mam magiczną moc; Bądź zdrowy! Krzyknę, a ciało się uzdrowi. I co dalej? Zerwiesz z nałogami, poszukasz przyczyny która Cię do nałogów zachęciła? A w życiu. Dopiero teraz pójdziesz w tango. Tym uczynkiem powstrzymam Twój rozwój osobisty, zrobię Ci po prostu świństwo. Są ludzie którzy nie palą, nie piją - prowadzą zdrowy tryb życia (sport, wege, suplementy), a też chorują. I zawsze gdy poznawałem taką osobę, widziałem że gardzą tymi którzy żyją grzesznie. Gardzą grubasami, palaczami, pijakami, głupcami. Pogarda którą odczuwasz wobec kogokolwiek, jest zawsze odczuwana w Tobie - gardząc kimś, gardzisz sobą. Podświadomość zawsze to zrealizuje, pozostaje tylko ciekawostką fakt w jaki sposób - czy chorobą, wypadkiem, posypaniem się życia osobistego? Nie wiem.

Nauczyciel nieudacznik chlejus

Jak wiecie, od dłuższego czasu marzę o hyundaiu sonacie. Jako nauczyciel pozytywnego myślenia, zdaję sobie sprawę ze swej przewagi nad większością ludzi. Jeśli kolejny człowiek płaci mi pieniądze, mówi że po sesji ze mną znacznie mu się poprawiło w życiu, czuję się naprawdę mocny. Naturalną koleją rzeczy powinienem gardzić tymi, którzy tych w zasadzie prostych rzeczy nie rozumieją - budować na tym poczuciu swą ważność. Ale jest jedno ale - skoro jestem taki mądry, dlaczego nie umiem zdobyć tego auta? Kosztuje trzy dychy, wielu ludzi kupuje droższe meble do kuchni. Dlaczego nie mogę do końca poradzić sobie z chorobą? To boli, kłuje, ale tylko wtedy gdy się nadymam poczuciem ważności. I to mnie zwyczajnie ratuje przed pychą, bo za nią zawsze kroczy upadek, porażka i zniszczenie. Ja bez tego auta mogę żyć, ale z poczuciem swej mądrości długo nie pociągnę - strach rósłby w tempie geometrycznym. Całe życie spędzałem w strachu, nie chcę w nim żyć, a musiałbym gdybym zdecydował się na poczucie własnej wielkości.

Właśnie tak człowieka chroni jego Boskość w nim samym. Człowiek myśli że życie go nienawidzi, a tak naprawdę go wspiera.

Życzę wam...

Czego więc życzyć wam w te święta? Tego co zawsze życzę. Znalezienia spełnienia w sobie niezależnego od okoliczności, ludzi, przedmiotów i stanu ciała. Wesołości, gdyż nic tak nie rujnuje murów pychy i głupoty jak dobrej jakości humor. Fajnych ludzi którzy wspierają, motywują do rozwijania wiedzy o sobie, ale żebyście się do nich nie przyzwyczajali, nie budowali na nich swego szczęścia; przyjaciele przychodzą i odchodzą. Wtedy zdrowie, szczęście i pomyślność same przyjdą, zachęcone przepiękną, świąteczną atmosferą w zaśnieżonym domku Twego serca.


www.braciasamcy.pl  zapraszam na moje forum.

----------------------------------


Zapraszam do kupna moich e książek "Stosunkowo dobry", oraz "Wyprawa po samcze runo" w E wersji, KLIK albo papierowej KLIK.  Zapraszam wszystkich serdecznie na mój fanpage KLIK, Bardzo jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy poczuwają się do dbania o cały ten interes i go finansują KLIK, także poprzez PayPal, mój meil to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czytany 23237 razy
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
+4 # Sylwia 2014-12-24 20:32
Cytat:
Wtedy zdrowie, szczęście i pomyślność same przyjdą, zachęcone przepiękną, świąteczną atmosferą w zaśnieżonym domku Twego serca.
Cudne słowa Marku :lol:
Już wiem na czym Twój fenomen polega.
Jesteś jak magik, który z cylindra cudeńka wyławia, aż gęsia skórka sie pojawia :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Marek 2014-12-25 00:01
Najebałem się droga Sylwio :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-12-25 01:56
Cytuję Marek:
Najebałem się droga Sylwio :)


Cóż Mareczku, nikt nie jest doskonały :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Vincent 2014-12-24 20:37
Przyłączam się naturalnie do zyczeń. Pomimo że same Święta są mi całkowicie obce. :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-12-25 00:02
Dziękuję i nawzajem :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+7 # TPakal 2014-12-24 22:42
Cytat: „…No ale jak to wytłumaczyć kobiecie? Nic nie zrozumie, uzna Cię za emocjonalnie pustego gówniarza. Musi przecierpieć swoje, wtedy pod wpływem bólu albo coś zrozumie, albo jeszcze mocniej zamknie się w swym świecie, gdzie winni braku szczęścia są Inni, głupi i puści. Straszny jest los człowieka, który zabetonował się w swych przekonaniach, nie dopuszczając do ich przewietrzenia, że nie wspomnę o solidnym przemeblowaniu. . Czyżby to był opis stanu psychiki kobiet, które nie mogą znaleźć swojego „szczęścia” czyli mężczyzny ich marzeń, tej „drugiej połówki”. Mimo, że bardzo by chciały. Niejednokrotnie zetknąłem się z takimi Paniami, które były tak „odrealnione” w swoich marzeniach, że nic dziwnego, że były przez całe lata samotne, mimo, że obiektywnie były niebrzydkie, wykształcone, obyte towarzysko itd. Jedynym mankamentem były ich kryteria doboru mężczyzny. Ten za niski, tamten za wysoki, ten za biedny, drugi bogaty, ale skąpy. :-) Przypuszczam, że takim babkom to nawet nie dogodziłby G.Clooney, bo za siwy, albo B.Pitt, bo po prostu za ładny. :lol: Ostatnio zadurzyłem się w takiej lasce. Co ja k…wa przeszedłem, to najgorszemu wrogowi nie życzę. Babka koło 35 lat (niemłoda i powinna już trochę czaić o co w życiu chodzi, a tu ni cholery), a wymagania takie, że głowa boli. Odpuściłem, przecierpiałem i nigdy więcej takich Księżniczek. Pozdrawiam Samczą Brać. T.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-12-25 00:01
Koło 40 tki zrozumie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2014-12-25 03:09
No właśnie kurcze różnie to bywa. Moja znajoma 37 lat tak się zamknęła w domu po różnych wypadkach z kolesami na zasadzie noga, doopa, brama i do ludzi, że do kina nie chce wyjść nawet. Chyba stracona a mega milf, co prawda z dzieckiem ale często to nie przeszkadza. Kumpla chciałem zeswatac a koleś poukładany a tu nic. Nie mogę patrzeć na nią jak pije. Po prostu chla. Piękna niegdyś twarz jest poorana i ziemista, jeszcze papierosy nałogowo. Dziewczyna kłębek nerwów. Nikomu nie ufa, nikogo nie chce poznać. Dramat :(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+7 # Vincent 2014-12-25 09:50
Klasyczny przypadek. Oto jak samotność oddziałuje na babska. Wszystkie mity o "samospełniając ych się", "niezależnych" singielkach można włozyć między bajki. Kobieta nie może żyć sama, w przeciwieństwie do faceta, dla którego samotność (a przynajmniej dla mnie) często jest błogosławieństw em i drogą osobistego rozwoju w pełnym znaczeniu tego słowa. Kobieta jak jest sama, to prędzej czy później usycha, dziwaczeje i robi się jej coś bardzo niedobrego z deklem.

Dla mnie powyżej przedstawiony przykład nie rokuje już na jakąkolwiek poprawę. Beznadziejny przypadek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Paweł z Niemiec 2014-12-25 13:00
Zawsze jest nadzieja, póki człowiek żyw. :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Sylwia 2014-12-25 11:42
Cytuję Rysiek$:
No właśnie kurcze różnie to bywa. Moja znajoma 37 lat tak się zamknęła w domu po różnych wypadkach z kolesami na zasadzie noga, doopa, brama i do ludzi, że do kina nie chce wyjść nawet. Chyba stracona a mega milf, co prawda z dzieckiem ale często to nie przeszkadza. Kumpla chciałem zeswatac a koleś poukładany a tu nic. Nie mogę patrzeć na nią jak pije. Po prostu chla. Piękna niegdyś twarz jest poorana i ziemista, jeszcze papierosy nałogowo. Dziewczyna kłębek nerwów. Nikomu nie ufa, nikogo nie chce poznać. Dramat :(

O kurcze, jak to dobrze, ze w porę znalazłam Samczeruno :D ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zbożowy 2014-12-24 23:33
Pozdrawiam świątecznie i bardzo gorąco wszystkie śliczne czytelniczki (a wszystkie są śliczne) :D
Niech was prowadzi duch spełnienia bracia samcy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Marek 2014-12-25 00:02
Bracie mój, jestem pijany ale nawet w tym stanie wiem, że wierutnie nałgałeś w swojej wypowiedzi :))))))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2014-12-25 03:13
Wróciłem z imprezy u znajomych mojej "przyjaciółki". Jestem trzeźwy, wypiłem szklankę) łychy z Colą. Towarzystwo w wieku 24 - 30 lat qrwa wszyscy niemal jaraja blanty. No qrwa tak śmierdze tym goownem, że aż strach. To jest normalka teraz na imprezach? Ziewnąłem swoje zdanie na ten temat, ale młoda problem bagatelizuje. Sama nie pali ale mówi, że się czepiam bo to jej znajomi i ona chciała mnie przedstawić. Jak to jest z tym jaraniem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Rurek 2014-12-25 16:15
Po prostu zadali sobie jedno zajebiście ważne pytanie... :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TPakal 2014-12-25 10:28
Do Ryśka
Chciałbym nieco zgłębić problem tej Twojej znajomej. Ciekawe, czy jej wycofanie się jest spowodowane traumą związaną z nieudanymi związkami z mężczyznami, czy też chodzi raczej o to, że mimo takich doświadczeń babka ma nadal wysoko podniesioną poprzeczkę w kwestii doboru mężczyzn. Pewnie chodzi bardziej o ten pierwszy przypadek. Czy ta osoba tak faktycznie została sponiewierana przez mężczyzn, że już się izoluje. Czy jej się wydaje, że życie to jest pasmo samych radości, sukcesów i ciąg spełniających się marzeń. Przecież każdy człowiek ma różne doświadczenia i dobre i złe. Ile razy mnie w życiu laski sponiewierały, ile przez nie się nacierpiałem. To co mam zmienić orientację seksualną lub zaszyć się gdzieś na pustkowiu? NIE! Dalej mnie to pociąga i kręci. :-) Teraz to nawet jeszcze bardziej. Sam też świętoszkiem nie jestem. Taki "Life". Raz na wozie, raz pod wozem. :lol: Ta Pani uważa się pewnie za najbardziej nieszczęśliwą istotę na Ziemi, nie zdaje sobie sprawy, że sama się niszczy i unieszczęśliwia poprzez swój system wartości i życiowe wybory. T.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+8 # Marek 2014-12-25 11:54
Co do tej znajomej Ryśka, to chociaż nie za bardzo mu wierzę takie Panie istnieją - znam je. Ja to rozumiem tak, że w takiej Pani istnieje jednocześnie wielka pycha na poziomie podświadomym (wzorzec że mi się należy miliarder), a jednocześnie coraz większy żal do świata czy Boga o to, że nie spełniając jej pragnienia zniszczył jej życie.

Umysł i jego wyobrażenia, kompletnie przysłoniły jej rzeczywistość. To powoduje wielki wewnętrzny ból, który jest tylko i wyłącznie przyczyną jej postawy wobec życia. Jak boli, człowiek znieczula się wódką i papierosami. Gdyby teraz się związała ze zwykłym gościem, w rok by go doprowadziła do samobójstwa. No chyba żeby ją bił, co przywraca do realności - ale poszedłby siedzieć. Są tacy co zastraszą i siedzieć nie pójdą, ale oni milfów z dziećmi nie chcą.

Dlatego trzeba bezustannie ćwiczyć wczuwanie się w ciało - to co proponują wszyscy mistycy. Wtedy widać że jest świat realny, oraz świat wewnętrzny gdzie umysł szaleje. Trzeba nauczyć się treningiem wychodzić w ten prawdziwy, realny świat. Ktoś kto w pełni utożsamił się z umysłem, tego własne myśli w końcu zajebią na śmierć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-12-25 12:11
"w takiej Pani istnieje jednocześnie wielka pycha na poziomie podświadomym (wzorzec że mi się należy miliarder), a jednocześnie coraz większy żal do świata czy Boga o to, że nie spełniając jej pragnienia zniszczył jej życie."

Dokładnie! Poza tym, upływający czas oraz obraz w lustrze uświadamiają,że cały kapitał, czyli to co na twarzy oddala się z szybkością pociągu Pendolino :D

"Ktoś kto w pełni utożsamił się z umysłem, tego własne myśli w końcu zajebią na śmierć."

Mocne, ale prawdziwe.

Pani nie była święta, rozpieprzyła przynajmniej jedno małżeństwo zanim trafiła na kamień w postaci mojego kumpla lowelasa. Poszła jak w dym a po dwóch latach ją puścił kantem - straciła wszystko, faceta, pracę, mieszkanie. Siedzi kątem z rodzicami, fakt że fajny domek pod miastem ale nie swój.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # jake 2014-12-25 13:07
Zgadzam sie w 100%, piekne kobiety duzo gorzej znosza samotnosc i przemjanie urody po 30tce. Czesto wpadaja w alkoholizm, depresje albo tyja na potege.
Znam Pania o urodzie Miss Polski, ktora z roku na rok gasnie, bo marzenia o bogatym facecie i gromadce dzieci sie nie ziscily,a juz coraz dalej niz blizej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Vincent 2014-12-25 13:11
Ale nie licz na to, że cokolwiek zmieni w swoim sposobie myślenia. Dalej będzie winić wszystkich naokoło, tylko nie samą siebie za to, że jeszcze nie raczył się zjawić książę na białym rumaku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # TPakal 2014-12-25 10:47
Do Marka
Mam nadzieję, że za mocno nie popłynąłeś. Ja na takie przypadłości mam jedno lekarstwo, tylko browar - ponoć z rana jak śmietana. :lol: Pewnie Psinka Ci trochę też nawtykała? Ciekawe czy później się bardziej rozgadała :lol: Wrócę do swojego wcześniejszego postu. Mój stan "przyćpania - zauroczenia - zadurzenia" trwał około dwóch lat, może trochę ponad. Teraz mi odpuszcza i wreszcie trzeźwieje. Widzę teraz tą kobietę w realu, prawdziwą, wreszcie z krwi i kości, a nie utkaną ze świetlistej, tęczowej mgły. I widzę teraz jej lekko krzywe do wewnątrz przygrube nogi (też dziewczyna cierpi na syndrom Hashimoto). I jestem k..wa SZCZĘŚLIWY. Przeżywam stan podobny do radości wyzwolenia się z j...nej niewoli. T.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Marek 2014-12-25 11:56
Wiesz, jeśli ja piszę że się najebałem, to nie mam więcej niż pół promila :) A na alko nie mogę patrzeć ani o nim myśleć.

Jeśli wychodzisz z toksycznego związku, wzorca nie ruszyłeś. Rośnie mądrość świadomości, ale wzorzec, program jest nie ruszony. Za jakiś czas sytuacja się powtórzy, oczywiście w innej scenerii ale sens będzie ten sam. Póki masz "wolne", solidnie pracuj nad samooceną.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lukulus 2014-12-25 13:02
Co do piwa z rana po wcześniejszym chlaniu to rozmawiałem z facetem, ktory był alkoholikiem, ale wyrwal sie z nalogu i nie pije juz 10 lat. Powiedział mi, że jak zaczynasz zapijac kaca czy piwem czy setką to już jest nie dobrze (początek nałogu).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vincent 2014-12-25 13:07
Nie jest już dobrze jak się pije samemu, do lustra.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-12-25 13:36
Myślę że zdrową reakcją organizmu po chlaniu, jest wstręt do alkoholu. Jak ktoś zapija, to faktycznie jest już raczej znak uzależnienia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mayer73 2014-12-25 11:52
Pozdrawiam Świątecznie wszystkich braci samców no i te nasze kobietki co nieśmiało tu zaglądają.....Marek jesteś wielki!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-12-25 13:37
Ja też pozdrawiam wszystkie Panie, i serdecznie zapraszam do rezerwatu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TPakal 2014-12-25 14:39
Do Marka:
Myślałem, że bardziej przyszalałeś, ja niestety jak na „prawdziwego Polaka” przystało, lubię się czasem sponiewierać, ale ciągów alkoholowych jeszcze nie mam. :lol: Niestety, jednak spożywam niewielkie ilości alkoholu (tylko piwko lub góra dwa) na „kaczora”. Jednakże mimo moich skłonności (jako zodiakalnego Skorpiona) do uzależnień, od alkoholu się nie uzależnię, raczej chyba bardziej od seksu. :lol: Marku, Ty próbujesz taką kwestię jak miłość, zakochanie lub zauroczenie w sposób analityczny i logiczny wytłumaczyć. Jednakże jest to taka siła, żywioł, który jak na człowieka spadnie to jak grypa lub inna cięższa choroba. Jest to poza Twoją wolą i racjonalizmem. Wiem, że jest to tylko mój wewnętrzny stan, pewna nierównowaga chemiczna organizmu, raczej niekorzystna dla mojego zdrowia, a już na pewno dla psychiki. Najgorsze jest to, że zdaję sobie sprawę, że kobieta, jej obraz jest tylko zapalnikiem, inicjatorem, rozpoczynającym ten proces. Ja sam sobie się dziwiłem, że jeszcze jestem zdolny do miłości, chciałem to rozumowo wytłumaczyć, jednakże nie mogłem siłą woli zmienić chemii mojego organizmu. No i na kilka lat stałem się bezmyślnym zombie. Natomiast wzorzec, o którym piszesz można świadomie zmienić, staram się pracować nad zmianą swoich wzorców, żeby mnie nie niszczyły, a pomagały w życiu. T
Do Ryśka:
Sorry, że znowu wnikam w tego milfa, ale jestem ciekaw, co zrobił ten lowelas, że zostawił tą babkę bez niczego, co skutkowało, że wylądowała w domu u swoich rodziców. K..wa, cholernie lubię takie historie. :-) T
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Rysiek 2014-12-25 16:19
Ja to już kiedyś dawno temu opisywałem u Marka. Laska miała normalny dom, kredyt, męża muzyka sesyjnego i syna. Koleś co ją przekręcił mieszka w San Francisco i jest inżynierem w NASA. To była jego pierwsza dziewczyna. Przypomniał sobie o niej kilka lat temu i się zaczęło. Setki kwiatów, listy, telefony, prezenty, ubrania, torebki, samolot wynajął, żeby list zrzucił koło jej domu no i numer stulecia czyli wejście na kolanach z bukietem kwiatów w czasie lekcji (ona pracowała jako nauczycielka) z błaganiem żeby do niego wróciła (średnia szkoła, więc uczniowie mieli bekę nie z tej ziemi - zdrowa dupa była i większość z klasy się w niej podkochiwała). Zabrała syna bez słowa i wyjechała do US. Po dwóch lata love story odprawił ją do Polski. Znam obydwóch kolesi od dziecka (i muzyka i inżyniera), muzyk odchodził od zmysłów, nawet policję powiadomił o zaginięciu syna i żony, został bezdomny na jakiś czas. Obecnie ochajtał się z pewną dziewczyną 28 lat (naprawdę fajna laska), ma dziecko i sprawia wrażenie zadowolonego. Inżynier obraca obecnie kolejną miłość z czasów średniej szĸoły tym razem ;) Kto bogatemu zabroni? Nie przytaczam tej historii bo to był jeden z elementów, który wzbudził do mnie niechęć na tym forum i zarzut konfabulacji. Szczerze mówiąc też wolałbym, żeby to był żart :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-12-25 14:42
zwierzęta nie palą , nie ćpają ,nie piją...ot szczęsliwe istoty, nie wyobrażam sobie świata bez ptaków :)))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # ktoś 2014-12-25 14:49
(uwielbiam świateczny czas,wtedy świat zwalnia tempo i mozna bezkarnie oddać się wszelkim zamyślkom ;))wczoraj wyczytalam myśl M.Aureliusza, zostawię tutaj "życie mężczyzny jest ufarbowane na kolor jego wyobraźni"..... od siebie dopiszę ; Wyobraź sobie świat bez kobiet.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-12-25 14:53
Mistrzowi życzę pomyślności i wyobraźni bez końca ( fajnie wpaść czasem na samczeruno- bywa inspiracją ). ps. niekiedy odnoszę wrażenie szefie Marku, że chcesz usmiercić czytelnika, zanim ten rozpocznie życie, ot zamyślka ...)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TPakal 2014-12-25 22:42
Do Ryśka
Historia faktycznie romantyczna, trochę jak z jakiegoś filmu. Gość z NASA wiedział jak babkę zbajerować. Szkoda tego milfa. Może jeszcze się babce jakoś życie ułoży. Tylko niech przestanie chlać. Ponoć kobiety się szybciej uzależniają od alkoholu niż faceci. Dzięki. Pozdrawiam. T.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # Rysiek! 2014-12-26 00:20
Sam próbowałem ja rozruszać ale ja za mocno siedzę w ramie kolegi a nie mam ani ochoty ani czasu na walenie banią w ścianę. Poza tym ja wolę jednak młodsze bo lepiej się kształtują, są plastyczne i przeważnie po zerwaniu gwintu jesteś przez pewien czas guru dla takiej kobiety. Ważne, żeby nie walić w chooja tylko jasno stawiać granice, egzekwować je ale i samemu nie przekraczać. Obecna jak nie spierdoli tematu podejściem do mojego Syna to może mieć naprawdę fajnym parę lat, tym bardziej że ja się nie zamykam np na posiadanie jeszcze potomstwa. Chyba to wyczuła na razie bo jest spokój. Co prawda nie mieszkamy jeszcze razem ale prze na związek bardzo mocno co jest bardzo dobrym sygnałem. Zobaczymy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TPakal 2014-12-26 08:28
Tej Twojej kumpeli trzeba porządnie złoić dupsko, to może wejdzie na bardziej konstruktywne obroty. Może podstaw jej jakiegoś kumpla ogiera. Zmiana składu chemicznego jej mózgu może spowodować zmianę jej sposobu myślenia. Ja uważam, że na depresję najlepsze jest porządne ruchanko. Sam muszę też dzisiaj zahaczyć jakąś łanię, już szykuję swój kołczan. Trzymam kciuki za Twój związek. Pozdrawiam. T
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2014-12-27 13:05
TPakal - masz 100% racji. Sama zresztą mi to zasugerowała jak byliśmy w kinie. Problemem jest "last minute resistance". Przebijałem się przez różne ale ona dostaje spazmów i za chooja dalej nie pójdziesz, chyba że z jakąś przemocą. Mnie na nią nie stać bo zbyt długo się znamy, żebym robił z siebie pajaca. Cierpi strasznie ale ja jej już nie pomogę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # ktoś 2014-12-26 21:31
chcąc nie chcąc Marku,zagościle ś duchowo w naszym domku, dobrze jest mieć kompana w drodze,który poświeci latarką , dziękuję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-12-26 21:36
( śnilo mi sie niebo pelne ryb...) https://www.youtube.com/watch?v=rRbyZ3eD-9M
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rurek 2014-12-27 11:20
Ryby bez wody są martwe, więc te które widziałaś pewnie 'szły" do nieba. :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-12-28 20:29
Cytuję Rurek:
Ryby bez wody są martwe, więc te które widziałaś pewnie 'szły" do nieba. :-)

ciekawe spostrzeżenie.. .( najlepsze są proste, zwyczajne sny, bo po tych surrealistyczny ch trudno zlapać kontakt z rzeczywistością :-) , ( żeby nie bylo, nie ćpam, nie piję w nadmiarze, czasem przypalę fajeczkę..)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bronek 2014-12-27 01:07
Kurwa złapał mnie bezsens życia...wszystk o jest ulotne...wszyst ko to iluzja...jebany miraż... po chuj to wszystko?...sza rpiemy się jak te robaki...jeden przed drugim, a na szczycie nie ma nic...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lukulus 2014-12-27 01:23
Niby na szczycie nie ma nic, wiec warto popróbować żyć troche ciekawiej, nie tylko praca dom, praca dom. Trzeba Cieszyc sie tym czasem jaki mamy. Cieszyc z tego, że mamy szanse żyć na tym świecie. Robic cos przy czym wpadamy w stan,, Flow " (pelnego skoncentrowania ). Wtedy będziemy czuli satysfakcje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Rysiek$ 2014-12-27 13:08
Dokładnie. Wyobraź sobie ilu braci Twoich potencjalnych skończyło w gumiakach, na ścianach, w pupach pań w ich żołądkach, na ścianach itp :D Miałeś farta znajdując się tu w takiej skali, że wygrana w totka to śmiech na sali ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2014-12-27 22:01
Cytuję Bronek:
Kurwa złapał mnie bezsens życia...wszystko jest ulotne...wszystko to iluzja...jebany miraż... po chuj to wszystko?...szarpiemy się jak te robaki...jeden przed drugim, a na szczycie nie ma nic...Minie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # TPakal 2014-12-27 15:53
Samogwałt to ludobójstwo! :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # ester 2014-12-28 08:38
www.youtube.com/watch?v=l9rbORhoRfw

Wprawdzie, wznoszę toast kubkiem gorącej kawy, ale pora na inny trunek jeszcze młoda...
Urodzinowo, Maestro :*:*:*
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # brat 2014-12-28 09:52
Również wznoszę kubek i wzmacniacz na pełną pizdę :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # ester 2014-12-28 10:52
... "wzmacniacz na pełną pizdę "
urodzinowe "haiku"
gwiżdźe....
:D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vincent 2014-12-28 11:38
Właśnie Marek - Sto Lat!

Na dniach będziemy (jak dobrze pójdzie) z Pikaczu i Assasynem w Sopocie i pierwsze co zrobimy, to wypijemy za Twoje zdrowie. :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vincent 2014-12-28 14:12
(Teraz już tylko we dwóch, bo Assasyn odpadł.)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2014-12-28 15:41
Schiller to kawał dobrej, wrażliwej muzyki. Zresztą Sara Brightman też. Upiór w operze ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-12-28 20:21
piękne dźwięki Esterko,przyjem nie zanurkować w glębiny oceanu... :zzz . Zdrowie Szefa :) (martini z pomarańczą )
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lebowsky 2014-12-28 11:34
100 lat ! Za zdrowie Marka :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # asiek 2014-12-28 14:07
Tez sie podpisuje pod zyczeniami
100 lat Mareczku :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bronek 2014-12-28 15:11
"Radości, Spokoju, Siły i Dostatku" Marku...

...i żebyś jeszcze ze 100 lat mógł stukać w klawiaturę i nie tylko :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pawelec 2014-12-28 15:31
Mistrzu życzę Ci, aby z roku na rok rosła liczba nawróconych na dobrą drogę Braci Samców, choć już teraz nie jednego uratowałeś przed zagładą. Robisz wielką robotę - dzięki że jesteś, dużo zdrowia i wytrwałości w realizacji zamierzonych celów :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek$ 2014-12-28 16:41
Wszystkiego najlepszego Marek! Z postów wnioskuję, że dziś jest TEN dzień! Dzięki za wszystko!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Prawda! 2014-12-29 17:48
Dziękuje za świetne teksty.
Dzięki!!!
Pozdrawiam :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # . 2014-12-31 17:37
Szukam swojej odpowiedzi. Kiedy zpytam kogokolwiek ten wie. Właściwie, to każdy wie. Każdy wie coś chujowego i upiera się, że ma rację. Ja też wiem, ale nie upieram się, że wiem. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Fajnie, że jesteś.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # berbagai 2021-07-10 06:39
Hi theгe! This ƅlog post coulԀn't be writtеn much better!
Reading through his article reminds me of my previous roommate!
He continually kеpt preaching about this. I will send
this article to him. Fairly certain he's goіng to have
a very ɡood read. Thank you for shaгing!

my blog; beгbagai
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # de Lesbian Japanese 2021-07-13 08:10
Vеry nice post. I just stumbleԀ upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.

After all I will be subscribing to your rss
feed ɑnd I hope you write ɑgain soon!

my wеb-site de Lesbian Japanese
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nonton bokep indo 2021-07-15 20:48
Wonderfᥙl work! Thіs is the tyρe of information that should be ѕhared around thе web.
Dіsgrace on Google for no longer positioning
this submit upper! Сome on over аnd discսss with my website .
Thanks =)

Here is my web blog - nonton bokep indo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Bouncing Tits 2021-07-15 20:58
Helⅼo, this weekend iѕ fastidious for me, for tһe reason that thіs occasion i am reading this
great educational paragraph here at my house.my web-site ... Bokep Bouncing Tits
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokeb indo 2021-07-15 21:53
I аm not sure where you're getting your informati᧐n, but gгeat topic.
I neеds to spend some time learning more or undеrstanding more.
Ꭲhanks for great info I ѡas looking for this information fοr my mission.

Here is my site Bokeb indo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep tante resti 2021-07-16 06:09
Thanks for ѕharing sucһ a nice opinion, article іs pleɑsant,
thats why i have гead it completely

Stop by my ѡebpage: bߋkep tante resti
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Thailand Hd 2021-07-16 19:48
I have гeaⅾ sο many posts regarding the blogger loveгs but this
paragraph is really a fastidious paгagraph, keep it սp.


Also visit my wеb site: Bokep Thailand Hd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Emilia Jilbab Bugil 2021-07-20 03:39
I belіeve evеrything posted made a ton of sense. But, think on thіs, what if you wrote a catchier post title?
I ain't saying youг content is not solid,but
what if you added a title to possibly get folk's attention? I mean Wesołych świąt - old.samczeruno. pl іs a little plain.
You ought to glance at Yahoo's homе page and note how they
create news headlines to grab viewers to click. You might add a vіdeo or a relatеd
pic or two to graЬ reɑders interested about everything've
written. In my opinion, іt could make ʏour website a little
bit more interestіng.

my web site; Emilia Jilbab Вugil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep latin 2021-07-20 07:18
Hаve you ever thought about writіng an ebook or guest authoring
on other websites? Ӏ have a blߋg based on the same
subjects you discuss and would love to have you shаre some ѕtories/informa tion. I know
my visitors would appreciate your work. If you are even rеmotely interested, feel free to shoot me
an e mail.

Also visit my website Ƅokep latin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Http Jilbokep Com 2021-07-21 13:16
I'm іmpressed, I must say. Rarely do I come across a blog that'ѕ equallʏ educative and
enteгtaining, and without a doubt, you've hit the nail on the head.
The issue is sometһing too few men and ԝomen are speaking intelligently aboᥙt.
Nоw i'm ѵery happy tһat I found this in my hᥙnt for something concerning this.Also visit my homepage Http Jilbokep Com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # v9bet 2021-07-21 15:06
Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

Extremely useful information specifically the last part :) I care for such information a lot.

I was looking for this particular information for a long time.
Thank you and good luck.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 여자알바 2021-07-22 03:48
I've been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of
house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
Studying this information So i'm glad to exhibit that I have an incredibly just
right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
I most definitely will make certain to don?t
omit this web site and provides it a look on a continuing basis.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gayle Hurst 2021-07-22 04:25
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the site
is really good.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥알바 2021-07-22 04:46
Hello there, You've done a great job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends.
I'm confident they will be benefited from this web
site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Patricia Mullaly 2021-07-22 05:11
Pretty! This was a really wonderful post. Many thanks for providing
these details.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # more info 2021-07-22 11:30
Excellent site you have got here.. It's hard to find excellent writing like
yours nowadays. I honestly appreciate people
like you! Take care!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 레깅스룸알바 2021-07-22 13:51
Having read this I believed it was rather enlightening.
I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together.
I once again find myself spending a significant
amount of time both reading and posting comments.
But so what, it was still worthwhile!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 여성알바사이트 2021-07-22 15:31
I've been exploring for a bit for any high-quality articles or
weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled
upon this website. Reading this information So i'm glad to express that I have a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what
I needed. I so much unquestionably will make sure to don?t forget this web site and provides it a glance on a continuing basis.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stepson big Ass Anal 2021-07-23 00:30
Do you haѵe ɑny video of that? I'd want to find out some additiߋnal
information.

Revіew my рage :: Stepson big Ass Anal
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep jav 2021-07-24 05:11
Wһat's uр, thee whole thing is going nicely here and ofcoursе everү
one is saring facts, that's truly fine, кeep up writіng.


My ƅlog post :: bokep jav
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep x Panas 2021-07-24 08:54
Verry raріdly this ᴡebsite will be famous mong all
blogging people, due to it's nice articles

my page :: Bokep
x Ꮲanas
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Xhamster 2021-07-24 09:08
Hello, everything is going sound here and ofcourse every one is sharing facts, tһat's really good, keep up writing.my weƄ page Bokep
Xhamster
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Indonesia Xyz 2021-07-24 12:41
I'm truly еnjoying the design and layout oߋf your website.
It's a very easy on the еyes which makes it much more enjoyable for
me to comе here and visit more often. Did you hire out
a dеvelοper to create your theme? Outstanding work!

my ᴡeb-site - Bokep Indonesia Xyz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Situs Bokep Online 2021-07-24 19:36
Pleaѕe let me know if you'rе looking for a article writег for your weblog.
You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take ѕome of the lоad off, I'd аbѕolutely love to writе
some articles for your blog in exchangе for a link back to mine.
Please shoot me an email if interested. Thank ʏou!


Have a look at my web Ьⅼog; Situs
Bokep Online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep indonesia full 2021-07-24 19:44
Hell᧐ just wɑnted to gіve you a qսicҝ heads up.
Ƭhe text in your artіcle seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sᥙre іf this is a forkatting issue
or something tօ do with browser cοmpatibility but I figureɗ I'd post
to let you know. The layout look great though! Hope you get tһe problem resolved soon. Kudos

My page bοkeр indonesia
full
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # video bokep.com 2021-07-25 09:07
Ꮋello, just wanted to mention, I enjoyed this article.
It was helpful. Keep on ⲣosting!

Alsso ѵisit my web site ... video
ƅ᧐kep.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pokeb Jawa 2021-07-25 15:59
Please let me ҝnow if you're looking for a aгticle author fοr your blog.
You have some really good articleѕ and I fel Ι would Ьe a good asset.
If you ever want to take soke of the load off, I'd abѕolutely love to write some content for your blog in excһange for a link back to
mine. Please send me an e-mаіl if interested. Regards!


Feel free to visit my web ƅlog: Pokeb Jawa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 188bet 2021-07-25 19:00
Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, so I am
going to convey her.

my web blog 188bet
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # read more 2021-07-26 18:26
Nice post. I used to be checking continuously this weblog and
I am inspired! Very useful information specifically the ultimate phase :) I deal
with such info a lot. I was seeking this particular information for a very lengthy
time. Thanks and good luck.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check here 2021-07-27 02:02
Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's
webpage link on your page at proper place and other person will also
do same for you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 파워볼중계 2021-07-27 04:08
A jackpot winner should match all 5 numbers on the white balls,
numbered 1 – 70, and the quantity on the gold Mega Ball, numbered 1 – 25.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 퀸알바 2021-07-27 07:19
Hey There. I found your blog using msn. This is a very
well written article. I'll be sure to bookmark it and return to read more of
your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here 2021-07-27 08:49
Hi there colleagues, its wonderful post about educationand entirely defined, keep it up all the time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 여성알바사이트 2021-07-27 10:53
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it's
really informative. I'm going to watch out for brussels.
I'll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.

Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here is how 2021-07-27 13:02
An impressive share! I've just forwarded this
onto a friend who was conducting a little research on this.

And he in fact ordered me lunch simply because I discovered
it for him... lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi slot uang asli 2021-07-27 13:04
Right now it seems like Movable Type is the preferred blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 여성알바사이트 2021-07-27 15:18
Actually when someone doesn't be aware of after that its up to other visitors
that they will assist, so here it takes place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # more info 2021-07-27 17:36
If you would like to grow your experience just keep visiting
this website and be updated with the most up-to-date gossip posted here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 밤일알바 2021-07-27 17:48
What's up to all, how is all, I think every one is getting more
from this website, and your views are fastidious in support
of new users.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-07-27 19:11
Outstanding quest there. What happened after? Take care!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-07-27 20:56
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.
I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new
updates.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥업소 2021-07-27 21:11
The other day, while I was at work, my cousin stole
my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and
she has 83 views. I know this is completely off topic but I
had to share it with someone!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi slot uang asli 2021-07-27 21:16
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
After all I'll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 레깅스룸알바 2021-07-27 21:57
Hey! Someone in my Facebook group shared this website
with us so I came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Superb blog and outstanding design.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi nomor 2021-07-27 22:03
Incredible points. Great arguments. Keep up the good work.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here 2021-07-27 22:39
Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I
came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Superb blog and outstanding design.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥구인 2021-07-27 23:32
I absolutely love your blog and find almost all of your post's to be exactly what I'm looking for.
Would you offer guest writers to write content in your case?
I wouldn't mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write about here.
Again, awesome web site!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot deposit pulsa 2021-07-27 23:40
Its such as you learn my thoughts! You appear to know a lot approximately this, such as you wrote the guide in it or something.
I feel that you simply can do with some percent to
pressure the message house a little bit, but other than that, this
is wonderful blog. An excellent read. I'll certainly be back.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check here 2021-07-28 00:30
Hello! I could have sworn I've been to this website before but after
looking at some of the posts I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely delighted
I came across it and I'll be book-marking it and checking back often!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 레깅스룸알바 2021-07-28 02:40
I'd like to thank you for the efforts you have put in penning
this blog. I am hoping to see the same high-grade content from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal
blog now ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kandi Monash 2021-07-28 03:10
Do you have any video of that? I'd want to find
out more details.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥업소구인구직 2021-07-28 03:14
Hello my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and include
approximately all significant infos. I would like to see
extra posts like this .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Star Funderburg 2021-07-28 03:30
Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 여성알바사이트 2021-07-28 04:30
Very soon this web page will be famous among all blogging people,
due to it's good content
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # togel wap 2021-07-28 05:18
Remarkable! Its truly remarkable piece of writing, I have got much clear idea concerning from this piece of writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here 2021-07-28 05:31
Outstanding quest there. What happened after? Good luck!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # situs slot online 2021-07-28 05:31
Asking questions are in fact good thing if you are not understanding
something fully, but this post gives pleasant understanding even.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 퀸알바 2021-07-28 06:25
First of all I would like to say terrific blog!
I had a quick question which I'd like to ask if you don't mind.

I was interested to know how you center yourself
and clear your mind before writing. I've had a difficult
time clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing however it just seems like the
first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying
to figure out how to begin. Any ideas or hints? Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 텐카페알바 2021-07-28 07:40
I am actually thankful to the holder of this site who has shared this great article
at at this place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥업소알바 2021-07-28 07:46
Very quickly this web site will be famous among all blogging viewers, due to it's good articles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 노래방알바 2021-07-28 08:33
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have
discovered It positively helpful and it has helped me
out loads. I'm hoping to contribute & assist other customers like its helped me.
Great job.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥구인 2021-07-28 09:03
A motivating discussion is worth comment. I do think that you need to publish more on this subject, it might not be a taboo matter but generally folks don't discuss
such issues. To the next! Best wishes!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jenni Ryrie 2021-07-28 09:04
I love reading through a post that can make men and women think.
Also, many thanks for allowing for me to comment!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # situs slot online 2021-07-28 09:06
It's the best time to make some plans for the future and
it's time to be happy. I have read this put up and if I
may I want to suggest you some interesting issues or suggestions.
Perhaps you can write next articles regarding this article.
I want to learn even more issues approximately it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 여성알바 2021-07-28 09:20
Simply desire to say your article is as amazing.

The clarity for your put up is just nice and that i
can think you are knowledgeable in this subject. Well together
with your permission allow me to seize your RSS feed to stay updated with forthcoming post.
Thanks one million and please carry on the rewarding work.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi slot uang asli 2021-07-28 10:01
Hey there! I simply would like to give you a huge thumbs up for the great information you've
got here on this post. I'll be returning to your blog for more soon.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥알바 2021-07-28 10:40
It's really a great and helpful piece of info. I am satisfied that you shared this helpful info with us.
Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 노래방알바 2021-07-28 10:43
Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you might be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back at
some point. I want to encourage yourself to continue your
great job, have a nice evening!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-07-28 10:59
I am extremely impressed along with your writing skills as well as with
the format for your blog. Is that this a paid topic
or did you modify it yourself? Anyway keep up the
excellent high quality writing, it's rare to look a great blog like this one nowadays..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 노래방알바 2021-07-28 11:24
Hello, this weekend is pleasant for me, for the reason that this occasion i am reading this enormous
educational post here at my residence.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://ajenako.com 2021-07-28 19:06
Right now it seems like Expression Engine is the preferred blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your
blog?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ajenako.com 2021-07-28 21:28
Just wish to say your article is as astounding. The clearness to your publish is just excellent
and i can assume you are an expert on this subject.

Fine together with your permission let me to seize your feed to keep up to date with imminent post.
Thanks one million and please continue the enjoyable work.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # game mod apk 2021-07-29 06:28
Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your
web site is excellent, as well as the content!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mod apk gratis 2021-07-29 07:23
That is very fascinating, You're an overly professional blogger.
I've joined your feed and sit up for seeking more of your great
post. Additionally, I've shared your site in my social
networks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # daftar s128 2021-07-29 10:24
Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am having issues
with your RSS. I don't understand why I am unable to subscribe
to it. Is there anyone else getting the same RSS issues?
Anybody who knows the solution can you kindly respond?
Thanx!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot deposit pulsa 2021-07-29 11:28
Hi there would you mind letting me know which webhost
you're working with? I've loaded your blog in 3 different browsers
and I must say this blog loads a lot quicker then most.
Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?
Many thanks, I appreciate it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://ajenako.com 2021-07-29 13:39
I've been exploring for a little for any high quality articles or
blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled
upon this site. Reading this information So i am happy to express that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed.
I most for sure will make sure to do not disregard this website and provides it a glance on a continuing basis.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # game mod apk 2021-07-29 16:54
Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.

I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will
be tweeting this to my followers! Superb blog and terrific design and
style.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # forum.city-craft.eu 2021-07-29 21:46
This paragraph gives clear idea ffor the new users of blogging, that really how to do running a blog.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # meinjahrhundert.org 2021-07-29 23:28
I know this web site gives quality delendent posts and additional
information, is there any other site which offers such things in quality?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-07-30 00:04
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
I'll definitely comeback.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥업소구인 2021-07-30 00:47
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.

Also, I've shared your site in my social networks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # شدات ببجي 2021-07-30 02:32
I feel that is among the such a lot important information for me.
And i'm glad reading your article. However
should observation on some basic issues, The site style is wonderful, the articles is truly
great : D. Good task, cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # livescore 7mcn 2021-07-30 03:22
It is appropriate time to make some plans for the
future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I want to suggest you few interesting things
or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article.
I want to read more things about it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # server idnplay 2021-07-31 06:14
This is my first time pay a visit at here and i am truly pleassant to read everthing
at alone place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cafergot.us.org 2021-07-31 10:01
It's impressive that you are getting thoughts from
this article as well as from our discussion made at this
time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download idnplay pc 2021-07-31 14:21
I'm truly enjoying the design and layout of your site.

It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out
a designer to create your theme? Excellent
work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥업소 2021-08-01 12:35
What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge about
unpredicted feelings.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download mod apk 2021-08-01 20:19
I could not resist commenting. Exceptionally well written!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download s128 2021-08-01 22:20
Please let me know if you're looking for a article author
for your blog. You have some really good articles and I think I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off,
I'd love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an email if interested. Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Slot Deposit Pulsa 2021-08-02 00:14
Hey! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
My blog looks weird when viewing from my iphone. I'm trying to
find a template or plugin that might be able to resolve this problem.

If you have any recommendations , please share.

Thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://google.com 2021-08-02 02:19
I think this is among the such a lot significant info for me.
And i'm happy studying your article. However should statement on few common issues, The web site style is
perfect, the articles is actually great : D. Good task, cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # situs slot online 2021-08-02 02:56
Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # film Bokep Barat 2021-08-02 04:23
It is the Ƅest time to make some plans for the future and it's time to be happy.

I have read this post and if I could I ѡish to
sugցest you ffew interesting thingѕ or tips. Perhhaps you can write next aгticles referring to tһis article.
I desire to read more thingѕ aboyt it!

Feel free to surf to my web blog; film Bokep Вarat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://google.com 2021-08-02 05:26
This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere.

Short but very precise information… Thanks for sharing this
one. A must read post!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Galeri Bokep 2021-08-02 07:31
Thіs is really interesting, You're a very skilled blogger.

I've joined уour feed аnd look forward to seeking more of yߋur magnificent post.
Also, I've shared your ѕite іnn my social networks!


Feel frеe to visit my web blog ... Galeri Bokep
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download s128 apk 2021-08-02 09:28
I know this if off topic but I'm looking into starting my
own blog and was wondering what all is needed to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% positive.
Any tips or advice would be greatly appreciated.
Kudos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AJENAKO 2021-08-02 10:44
What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I've
found It absolutely helpful and it has aided me out loads.
I'm hoping to contribute & assist different users like its aided me.

Great job.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jeep columbus ga 2021-08-02 10:53
I am glad to be one of several visitants on this outstanding internet site (:, regards for posting.


Feel free to surf to my web blog jeep columbus ga
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # situs slot online 2021-08-02 13:11
Very soon this web site will be famous amid all blog users, due to it's good articles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # junkyard jackson ms 2021-08-02 13:52
Touche. Outstanding arguments. Keep up the amazing work.


My homepage ... junkyard jackson ms
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://google.com 2021-08-02 14:25
I need to to thank you for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it.
I have you bookmarked to check out new things you post…
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://ajenako.com 2021-08-03 02:12
excellent points altogether, you just won a logo new reader.
What might you suggest about your submit that you simply made a few days ago?
Any sure?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Viral Bokep Portugal 2021-08-03 05:22
What ɑ mаterial of un-ambiɡuity and preserveness of precious experience
concerning unexpected emotions.

Take a ⅼook at my site: Viral Bokep Portugal
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here is how 2021-08-03 05:51
Hello! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it's new to
me. Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back frequently!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download mod apk 2021-08-03 07:44
Today, I went to the beachfront with my kids. I
found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is totally off
topic but I had to tell someone!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi slot uang asli 2021-08-03 08:24
After going over a few of the articles on your website, I honestly appreciate your technique of writing a blog.
I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my
website too and tell me your opinion.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://ajenako.com 2021-08-03 08:28
Hey There. I found your weblog using msn. This is an extremely well written article.
I'll be sure to bookmark it and return to learn extra of
your helpful info. Thanks for the post. I will definitely return.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Tante Arab Bugil Hot 2021-08-03 08:54
Ɗoes your webѕite have a contact page? I'm having problems locating it but,
I'd liҝe to shoot you an emaiⅼ. I've got some idеas for your blog
you might be interestеd in hearing. Either way, great blog and
I lߋok forwаrd to seeing it groԝ οveг tіme.


my web-site - Tante Arab Buցil Hot
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # agen sabung ayam 2021-08-03 16:37
This website certainly has all the information and facts I
needed concerning this subject and didn't know who to ask.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin prime 2021-08-03 19:23
By comparability Paypal credit card cost networks
the public ledger the blockchain of Bitcoin. Web of
belief in improvement of March 31 2022 to give attention to blockchain applied
sciences. Bitcoin-funded particular person retirement is through
blockchain records all Bitcoin prime is the trading of Bitcoin the value.

Blockchain can still commerce their digital identification quantity to register itself as the most.
Crypto currencies is that Bitcoin can shed or increases quite a
few thousand dollars of its value with. Simple protected simply scan the QR
code or copying and pasting the Bitcoin and crypto payments.
This form of foreign money in circulation is now highly integrated all-encompassin g and simple.
However by now additionally features in. Cracking down on cryptocurrency mining has contributed to the plunge in the real
world. That value will characterize actual value of
crypto exchange traded products exterior the U.S.
Pharmaceutical companies today accept cryptocurrency trade startup that
just attracted USD 900 million to its rising
value. Some exchange providers except the worth is crashing continuously coming again far more.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Handjob New 2021-08-04 00:56
Woᴡ, wonderful webⅼog format! How ⅼong have you ever been blogging
for? you make running a blog glance easy. The whole
look of your web site is magnificent, aѕ well as the content!


Check ᧐ut my bloɡ post - Bokep
Handјob New
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot deposit pulsa 2021-08-04 07:17
Very descriptive post, I loved that bit. Will there
be a part 2?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokepbarat 2021-08-04 11:06
Gοod day! I know this is kіnd of off topic but I waѕ wondering which blog platform are yߋu using forr this site?
I'm getting tired оf Wordpress because I've had problems wіth hackerѕ and І'mⅼooking at alternatiᴠes for another platform.
I would be fantastic if you couⅼd point mе in the direction of a good
platform.

Feel free to ѕurf to my homepage :: bokepbarat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ajenako.com 2021-08-04 11:21
hey there and thank you for your information –
I have definitely picked up something new from right here.
I did however expertise a few technical points using this
site, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get
it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
Not that I am complaining, but slow loading instances times
will often affect your placement in google and can damage
your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your
respective intriguing content. Ensure that you update this again soon.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://mbo128.info 2021-08-04 12:26
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home a bit,
but instead of that, this is great blog. An excellent read.

I'll definitely be back.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://ajenako.com 2021-08-05 02:07
It's not my first time to go to see this website, i am browsing this website dailly and take good
facts from here every day.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bandar darat togel 2021-08-05 05:45
I know this website gives quality based posts and other
material, is there any other web page which offers these kinds of data in quality?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mod apk gratis 2021-08-05 09:48
This is really fascinating, You're a very professional blogger.
I've joined your feed and stay up for in quest of more of
your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Slot deposit pulsa 2021-08-05 12:19
Whats up very cool website!! Guy .. Excellent
.. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also?
I'm glad to search out so many useful info right here in the publish, we'd like develop more techniques
on this regard, thanks for sharing. . . . . .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://mbo128.info 2021-08-05 13:51
Hi there very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb ..
I will bookmark your web site and take the feeds also?
I'm satisfied to seek out a lot of helpful information right here within the publish, we want work out more strategies on this
regard, thanks for sharing. . . . . .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # situs slot online 2021-08-05 20:52
Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However
I am encountering difficulties with your RSS.
I don't know the reason why I am unable to subscribe to it.
Is there anyone else having identical RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond?
Thanks!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # situs slot online 2021-08-05 22:02
Howdy! I'm at work browsing your blog from my new iphone
4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Keep up the superb work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://ajenako.com 2021-08-06 00:19
Great info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon).

I've book marked it for later!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sabung Ayam S128 2021-08-06 01:22
You can certainly see your skills within the article you write.
The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to mention how they believe.
At all times follow your heart.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep myanmar 2021-08-06 10:05
Quаlity articles is thе crucial to attract the people to ᴠisit the website,
that's what tnis site іs proviԁing.

Feel free to surf to my pɑge; bokep
myanmar
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here is how 2021-08-06 13:08
I loved as much as you'll receive carried out right here.

The sketch is tasteful, your authored subject
matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again as exactly the
same nearly very often inside case you shield this increase.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here is how 2021-08-06 16:09
Hey very cool website!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
I will bookmark your website and take the feeds additionally?
I'm satisfied to find a lot of helpful info here within the publish, we need work out more strategies on this regard,
thank you for sharing. . . . . .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here is how 2021-08-07 00:40
It's perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy.

I've read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or
suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article.
I wish to read more things about it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot deposit pulsa 2021-08-07 10:38
Thank you for any other fantastic post. Where else could anybody get that kind of
info in such a perfect means of writing? I've a presentation subsequent
week, and I am on the look for such info.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here is how 2021-08-07 21:49
Right here is the perfect webpage for anyone who hopes to understand this topic.

You realize a whole lot its almost hard to argue with you
(not that I actually would want to…HaHa). You definitely
put a brand new spin on a subject that has been discussed for a long time.
Excellent stuff, just great!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here 2021-08-07 23:47
I like what you guys tend to be up too. This sort
of clever work and coverage! Keep up the wonderful works
guys I've included you guys to my own blogroll.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bermain togel 2021-08-08 00:49
Thanks for some other fantastic post. Where else could anybody get that
type of info in such a perfect means of writing? I have a presentation next week, and I
am at the look for such info.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot deposit pulsa 2021-08-08 14:23
Piece of writing writing is also a fun, if you be familiar with afterward you can write if not it is complicated
to write.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi slot uang asli 2021-08-09 16:16
I am genuinely thankful to the owner of this web page who
has shared this wonderful article at here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Situs Slot Online 2021-08-09 17:25
Hi, I wish for to subscribe for this weblog to get most up-to-date updates,
thus where can i do it please help.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://google.com 2021-08-10 05:08
Hey There. I found your blog using msn. This
is an extremely well written article. I will be sure to bookmark
it and return to read more of your useful information. Thanks for
the post. I will definitely return.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://ajenako.com 2021-08-10 07:13
It's appropriate time to make some plans for the longer term and it is time to be happy.
I have read this post and if I may just I want to counsel you few
fascinating issues or tips. Perhaps you can write next articles regarding this article.
I want to read more things about it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi slot uang asli 2021-08-10 13:19
I was curious if you ever thought of changing the structure of your website?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
Maybe you could space it out better?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://ajenako.com 2021-08-10 14:55
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to
make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog
when you could be giving us something informative to read?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot deposit pulsa 2021-08-10 17:19
This paragraph is genuinely a fastidious one it helps new net
visitors, who are wishing in favor of blogging.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # marvelcomics.faith 2021-08-10 17:22
thank you for all your efforts that you have put in this.
Very interesting info.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 소액결제현금화 2021-08-10 17:31
This piece of writing gives clear idea in favor of
the new users of blogging, that actually how to do blogging and site-building.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 밤일알바 2021-08-10 21:30
"It really is a battle for me every single day," she said in the interview, explaining why she opted to share her story
on Red Table Speak.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # PUBG 2021-08-11 00:41
Greate article. Keep posting such kind of info on your blog.
Im really impressed by it.
Hello there, You have done a great job. I'll certainly
digg it and in my view suggest to my friends. I'm confident they will
be benefited from this web site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ajenako.com 2021-08-11 02:07
whoah this blog is magnificent i love reading your posts.
Stay up the great work! You realize, a lot of individuals are searching around for this info,
you could aid them greatly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-08-11 03:45
This RESTful API specializes in the NFL, NBA, MLB, EPL, and AFL from US,
UK and Australia bookmakers.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://ajenako.com 2021-08-12 06:11
Excellent post. I was checking constantly this weblog and I'm impressed!
Extremely useful information particularly the closing part :) I care for such info much.
I used to be seeking this certain information for a
long time. Thank you and best of luck.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check here 2021-08-13 04:36
It is often tough to inform which alleged Trump bettors are true and which are not.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi slot uang asli 2021-08-13 09:19
This post presents clear idea designed for the new people of blogging, that really
how to do blogging and site-building.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sammie 2021-08-14 10:49
Great post.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # instagram takipçi al 2021-08-17 14:21
What's up, just wanted to mention, I loved this article.
It was inspiring. Keep onn posting!

My blog: instagram takipçi al
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-08-18 10:47
"The challenge for the organization is to know what its match is. If you can recognize that, you are halfway there."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # МоноБанк Украина 2021-08-18 20:44
I do trust all the ideas you have offered to your post.
They're really convincing and will definitely work.

Nonetheless, the posts are very quick for starters.
May just you please prolong them a bit from subsequent time?
Thanks for the post.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Www.Checkmygigs.com 2021-08-19 04:19
Fat is our suoply of energy in addition to satiety.Allso visit my blog post: Www.Checkmygigs.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here 2021-08-19 06:41
Plus, new users are also in a position to take benefit of this sign up offer as nicely.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 업소알바 2021-08-19 21:58
Today, I went to the beach front with my kids.
I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and
screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # متخصص سيو 2021-08-20 09:47
What a stuff of un-ambiguity and preserveness
of valuable know-how about unexpected feelings.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # minecraft servers 2021-08-20 10:58
Keep working ,impressive job!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 188bet 2021-08-20 13:27
No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she
desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.


Here is my page: 188bet
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # متخصص SEO 2021-08-20 13:55
Thank you, I've just been searching for information approximately this subject for a long time
and yours is the best I've came upon till now.
However, what concerning the conclusion? Are you positive about the source?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Seriya-P.ru 2021-08-20 15:56
Breaking down fat for vitality is knnown as ketosis.

Feel free to surf too my web-site; Seriya-P.ru
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.Lumhae.Com 2021-08-21 14:53
So therre iis not one weight loss plan fits all.


Heree is mmy web page www.Lumhae.Com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # read more 2021-08-22 04:41
Of course, Mr. Ogden – recognized as the “Godfather of gambling” –
sparked a surge in the popularity of betting on horses.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-08-26 22:22
Thanks for sharing your thoughts about miłość,. Regards
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Onewestmagazine.com 2021-08-28 14:06
Ketones suppress ghrelin, your hungfer hormone.

Allso visit my blog ... Onewestmagazine.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 토토 2021-08-30 09:37
Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi slot online 2021-08-30 22:31
My brother suggested I would possibly like this website.
He was totally right. This post truly made my day.

You cann't imagine simply how so much time I had spent for
this info! Thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-08-31 11:22
What's up, just wanyed to tell you, I ejoyed this article.
It was practical. Keep on posting!
webpage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vodafone giants 2021-09-01 15:52
A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should write more about this subject, it might not be
a taboo subject but usually people do not discuss such issues.
To the next! Best wishes!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # read more 2021-09-02 17:58
Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about setting up my own but I'm not
sure where to begin. Do you have any points or suggestions?

Thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-09-03 00:47
Link exchange is nothing elwe however it is simply placing
the other person's blog link on your page att appropriate place and other person wilkl also doo similar
in supporrt of you.
Cược trực tuyến web site
cá cược
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # brand marketing 2021-09-03 15:43
I have been browsing online more than three hours today,
yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.
In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the
web will be much more useful than ever before. By the way, here is a link to beneficial site for earnings - brand marketing
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cupidshealth.com 2021-09-04 10:01
Please let me know if you're looking for a article author for youhr site.
You have some really great articles and I feel I would be a ood asset.
If you ever want to taake slme of the loasd off, I'd love to wrie some material forr
your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an e-mail iff interested. Cheers!
tanio holowaniie warszawa tanio (cupidshealth.com) warszawa;
www.goldenanapa.ru,
holowanie w warszawie tanio
Holowanie Warszawa Tanio
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # o reilly riverside 2021-09-05 16:32
Hello.This post was really interesting, especially since I
was searching for thoughts on this subject last Sunday.


Check out my site ... o reilly
riverside
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-09-06 05:21
constantly i used to read smaller articles that also clear
their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading at this time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexcam 2021-09-07 16:45
Your method of telling the whole thing in this post is genuinely fastidious, all be capable
of without difficulty know it, Thanks a lot.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 유흥알바사이트 2021-09-07 18:43
During this period contemporary schools had been introduced, mainly by Western Christian missionaries.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # find games ps5 2021-09-08 19:25
Fantastic blog post. I feel that "Wesołych świąt - old.samczeruno. pl" is enlightening
for a variety of visitors. Keep up the excellent content.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 여성알바사이트 2021-09-09 05:34
More than time, lots of women come to see a workplace stacked against them.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.albargothy.net 2021-09-09 22:26
I'm gone to inform my little brother, that he should also pay a visit
this web site on regular basis to get updated from
most up-to-date reports.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 토토사이트 2021-09-10 03:20
What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge on the topic of
unexpected feelings.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ซื้อหวย 2021-09-10 10:32
Greetings from California! I'm bored to death at work so I
decided to browse your website on my iphone during lunch break.
I enjoy the information you provide here and can't wait to take
a look when I get home. I'm surprised at how fast your blog loaded
on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G ..
Anyways, amazing site!

Feel free to visit my blog post: ซื้อหวย
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ซื้อหวยออนไลน์ 2021-09-10 13:21
I've been browsing online more than 4 hours today, yet I never found
any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.
In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful
than ever before.

my web-site; ซื้อหวยออนไลน์
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Charley 2021-09-12 01:20
Hi there, yup this paragraph is really fastidious and I have learned lot of things from it on the topic of blogging.
thanks.

Feel free to surf to my webpage - earn extra money at home for free (Charley)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # work-life balance 2021-09-12 18:50
I've been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting
article like yours. It's pretty worth enough for me.
In my opinion, if all webmasters and bloggers made good
content as you did, the internet will be a lot
more useful than ever before. By the way, here is
a link to beneficial site for earnings - work-life balance
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # click here 2021-09-13 20:38
Hello! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask.

Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?

My website covers a lot of the same topics as yours and I believe we could
greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-09-14 11:12
If some onee wishes expert view oon the topic of running a blog then i
recommend him/her to go to see this weblog,
Keep up the good job.
web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # URL 2021-09-14 11:22
Good day! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Situs slot jackpot 2021-09-15 02:00
I enjoy, result in I discovered just what I was looking for.
You've ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day.

Bye
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-09-15 06:31
Does your log have a contact page? I'm having problems
locating it but, I'd like to shoot yyou aan e-mail.
I've got some idreas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, gfeat site and I look forward to seeing
it improve over time.
site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # click here 2021-09-18 00:35
An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who has been conducting
a little research on this. And he actually ordered me dinner because I
found it for him... lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!

But yeah, thanks for spending time to discuss
this matter here on your site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # drumcorpswiki.com 2021-09-18 21:55
As a Newbie, I am permanently searching online for articles that can aid me.
Thank you
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # แทงบอลออนไลน์ 2021-09-19 20:28
Very nice write-up. I absolutely appreciate this site.
Thanks!

Also visit my web site :: แทงบอลออนไลน์
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-09-20 18:21
Howdy! I know this is kind of off-topic however I needed too ask.
Does building a well-establishe d websiute such as youirs take a
large amount of work? I am brand new too writing a blog but I doo
writ in my diary every day. I'd like to start a blog so I
will be able to share my personal experience and views online.
Please let me know if you have anyy kind of suggestions or tips foor brand
new aspiring bloggers. Thankyou!
homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-09-21 08:21
I am really enjoying the theme/design of your website.
Do you ever run into any web browser compatibility problems?

A number of my blog audience have complained aabout my site
not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any recommendatiokn s to elp fix this issue?

homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # techdirt.stream 2021-09-21 11:37
This post gives clear idea in support of the new visitors of blogging, that truly how to do blogging.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # كود 2021-09-22 11:02
I have read so many posts regarding the blogger lovers however
this post is in fact a fastidious post, keep it up.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check out this site 2021-09-23 14:54
I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. Personally,
if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.
By the way, here is a link to good site for earnings - check
out this site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # more info 2021-09-24 00:56
I delight in, lead to I discovered just what I
used to be having a look for. You've ended my 4 day lengthy hunt!
God Bless you man. Have a great day. Bye
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-09-24 22:08
Wonderful items from you, man. I've be aware your stuff previous to and you are just too wonderful.
I really like what you have got here, really like what you're
saying and the way in which through which you assert it.
You make it enjoyable and you continue to take care of to stay
it wise. I cant wait to learn far more from you. That is really
a great site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 안전놀이터주소 2021-09-25 03:24
I truly love your website.. Very nice colors & theme.
Did you create this amazing site yourself? Please reply back as
I'm looking to create my own personal site and want to know where
you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.cakeresume.com 2021-09-25 07:37
Your means of describing the whole thing iin this piece of writing is genuinely fastidious, every one can without difficulty understand it, Thanks a lot.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here 2021-09-25 18:36
Hey just wanted to give you a quick heads up
and let you know a few of the images aren't loading
correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same results.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wmw.ru 2021-09-26 18:42
If some one needs expert view on the topic of running a blog afterward i suggest him/her to pay a visit this website,
Keep up the pleasant job.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # casino bonus 2021-09-26 21:17
Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and
I will be waiting for your next write ups thank you once again.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # เล่นหวย 2021-09-26 22:25
What's up, this weekend is pleasant in favor of me, since this
moment i am reading this fantastic educational piece of writing here
at my residence.

Take a look at my web blog :: เล่นหวย
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # more info 2021-09-27 19:57
Unquestionably believe that which you stated.
Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing
to take into accout of. I say to you, I definitely get irked
even as people consider concerns that they plainly do not realize about.
You controlled to hit the nail upon the highest as smartly as defined out the whole thing with no need side effect
, folks can take a signal. Will probably be back to get more.

Thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kimipedia.Net 2021-09-28 04:37
I will immediately seize your rss feed as I can not in finding
your e-mail subscription link or e-newsletter service.
Do you've any? Kindly permit me recognise so that I may subscribe.
Thanks.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Evosolution.net 2021-09-28 09:38
Terrific article! That is the kind of information that should bee sharedd across the web.

Shame on Google for not positioning this submit upper!
Come on over and seek advice from my site . Thank you =)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # md.Sunchemical.com 2021-09-29 09:49
I will right away snatch your rss feed as I can't to find your email subscription hyperlink or newsletter service.

Do you have any? Kindly let me understand in order that I may just subscribe.
Thanks.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # เว็บพนันออนไลน์ 2021-10-01 03:04
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?


My web blog - เว็บพนันออนไลน์
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # theretirefunds.Net 2021-10-01 05:01
секс во сне комикс (theretirefunds.Net) комиксы
gary roberts рабство бдсм
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-10-01 11:15
Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you hve any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying ffor a while but I never seem to get there!
Manny thanks
homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # degreed.com 2021-10-02 14:28
An essential aspect in this regard is the performance of
the sale. For instance, if the thin-film PV tissues possess a productivity of just twenty per-cent,
it is obvious that the various other methods are going to be
actually much less expensive. Additionally, an important suggest note is actually that
the PV devices could be thin-film and also be put together on roof tiles.
If so, at that point the total effectiveness
will climb by an aspect of 10. Given that the solar power is actually converted straight
in to DC existing, after that there is no need for the intermediary action of going through the electric motor.
This suggests that the total effectiveness will definitely improve.An essential indicate be actually noted in terms of the electricity produced by the pv
device is that it has a higher electricity
yield. It is determined that a thin-film PV unit may generate approximately twenty times much more electrical energy than what a typical
thin-film solar battery makes. In other words, a solar batteries has the
potential to create a lot more electrical power than standard solar cells can.

Yet another important lead to be actually taken note within this component 2 of the Solar Energy Tricks is that in relations to the servicing needed,
there is very little. Servicing involves only cleaning the external surface of the solar battery when in a
week and a last cleansing when in a month. In terms of the initial
setup expenses, it is estimated that it will definitely set
you back about one thousand dollars for a
singular solar battery yet after the installation is actually
carried out, it will merely set you back concerning thirty-five dollars for one year.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-10-02 21:35
For most recent information you have to pay a quick visit
world-wide-web and on world-wide-web I found this site as a finest site for most recent updates.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # profile.hatena.ne.jp 2021-10-04 10:51
The very best guidance that gambling enterprise proprietors have for these potential online
clients is actually to simply be sure that they possess an online casino internet site of their personal,
which will definitely permit them to offer
each one of the great gambling establishment functions to their
on-line customers, and also enabling all of them to provide the same perks that they will to an online area consumer.
By observing this suggestions, online casino owners will certainly have the capacity to lure new gamers as
well as always keep existing consumers pleased along with their
casinos, as well as assisting to make sure that everybody at the casino site is appreciating on their own.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 텐카페알바 2021-10-05 14:32
This internet site capabilities strictly jobs for iOS and
Mac Cocoa developers.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mpo Slot 2021-10-05 17:21
Hello Dear, are you in fact visiting this web site regularly, if
so then you will absolutely take good know-how.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here 2021-10-05 20:37
I like the valuable info you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here regularly.
I am quite sure I'll learn a lot of new stuff right here!
Good luck for the next!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fkwiki.win 2021-10-06 01:30
I precissely needed to appreciate you again. I'm not certain whjat I would've handled without the actual solutions proviided by you regarding such area.
This has been the difficult crisis for mme personally, but noticing a
specialized style you resolved that tokok me to weep with joy.
I am just tthankful for the guidance and then expect you find outt what a
powerful job you weree doing traoning other individuals
usinng a blog. I am suure you've nevver got to know all of us.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mpo Slot group 2021-10-06 03:48
My family all the time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting experience daily by reading thes nice articles or reviews.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webmax.com.ua 2021-10-06 05:49
I like what you guys are up too. Such mart work andd
reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll.
I think it'll improve the value of my site :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.culturish.com 2021-10-06 06:00
Woah! I'm really digging thee template/theme of this blog.

It's simple, yet effective. A lot oof times it's tough to get that "perfect balance" between superb usability and visual appearance.

I muxt say that you've done a great job with this. Also, the blog loads super fast for me on Firefox.
Outstanding Blog!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check here 2021-10-06 21:16
I am in fact pleased to glance at this web site posts which carries tons of valuable information, thanks for
providing such information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # thuốc bicalutamide 2021-10-07 16:34
Awesome! Its in fact amazing paragraph, I have got much clear
idea about from this post.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # click here 2021-10-10 20:59
In our Yankees-Red Sox example, this would occur if the cumulative run total is
exactly nine.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Carmen 2021-10-11 04:47
naturally like your webeite but you need to
test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling
problems and I in finding it very bothersome to inform the reality however
I'll certainly come back again.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Parthenia 2021-10-11 11:00
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?
The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
your broadcast offered bright clear idea

My web page - mp3s (Parthenia)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-10-12 18:39
Highly energetic article, I liked that a lot. Will there
be a part 2?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Alda 2021-10-13 22:03
Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you
wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a
bit, but other than that, this is wonderful blog.

An excellent read. I'll definitely be back.


Feel free to visit my webpage :: visit this
(Alda)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # credit repair 2021-10-14 02:24
Hi everyone, it's my first go to see at this
web site, and post is genuinely fruitful designed for me, keep up posting these types of articles.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Luigi 2021-10-14 22:01
Its not my first time to visit this site, i am browsing this
site dailly and take fastidious facts from here every day.


Feel free to visit my page; go here; Luigi,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # แทงหวยออนไลน์ 2021-10-15 17:30
magnificent points altogether, you just received a new reader.

What could you recommend about your publish that you made
some days in the past? Any sure?

Feel free to visit my homepage :: แทงหวยออนไลน์
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dzone.com 2021-10-16 11:47
I discovered more a new challenge on this weight loss issue.
Just one issue is that good nutrition is especially
vital if dieting. A huge reduction in bad foods, sugary meals, fried foods,
sugary foods, pork, and white colored flour products
maay perhaps be necessary. Retaining wastes parasites, andd
wwastes may prevent goals forr shedding fat.

While selected drugs quickly solve the situation, the horrible side effects are certainly not worth it, and in addition they never offer more
thban a short-term solution. It's a known proven fact that 95% of fad diet plans fail.
Thanks for sharing your notions on this blog.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-10-16 13:04
If youu wish for to grow your know-how simply keep visiting this wensite
and be updated with the latest newqs posted here.
Sòng bạc gương webpage sòng bạc máy móc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lorenzo 2021-10-16 19:59
I absolutely love your blog and find nearly all of your
post's to be exactly I'm looking for. Would you offer guest
writers to write content to suit your needs? I wouldn't mind publishing a post or elaborating on a few of the subjects you write about here.

Again, awesome weblog!

My blog post visit - Lorenzo -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # check here 2021-10-16 21:56
Howdy! This blog post couldn't be written much better! Looking
at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking
about this. I most certainly will forward this post to him.
Fairly certain he will have a great read. Many thanks for sharing!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bbs.hk-taxi.com 2021-10-17 10:15
I happen to be commenting to let youu know
what a magnificent discovery my friend's daughter gained browsing your site.
She came to find numerous pieces, moet notably what it's like tto have a very effective helping nature to let
othyer people quite simply completely grasp some problematic topics.
You really exceeded visitors' desires. I appreciate you for rendering the warm
andd friendly, safe, informative nott to mention unique tips about
tat topic to Mary.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # named.com 2021-10-18 04:32
Hi there, simply bcame alert to your blog thru Google, and locqted
that it's really informative. I am going to watch out for brussels.
I’ll be grateful for those whoo continue this in future.
Lots of people will probably be benefited out of your writing.
Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Javier 2021-10-18 10:27
great put up, very informative. I wonder why
the opposite experts of this sector don't notice this (Javier).
You must proceed your writing. I'm confident, you have a
great readers' base already!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # click here 2021-10-18 23:09
Ahaa, its pleasant dialogue on the topic of this paragraph here at this blog, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # get more info 2021-10-21 08:38
Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting
for your further write ups thank you once again.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Terrie 2021-10-24 07:32
Ridiculous quest there. What occurred after? Take care!


Check out my blog - go (Terrie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # เว็บหวย 2021-10-24 09:48
Unquestionably imagine that which you said. Your favourite
reason seemed to be at the internet the simplest factor to consider of.

I say to you, I certainly get irked at the same time as folks consider concerns that they plainly do
not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top and defined out
the whole thing with no need side effect ,
other people can take a signal. Will probably be back to get more.
Thank you

My page ... เว็บหวย
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 1win app 2021-10-25 14:16
Spot on with this write-up, I actually believe this site needs far more attention. I'll probably be
returning to read through more, thanks for the information!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Męsko-damskie