Najnowsze felietony

sobota, 26 lipiec 2014 00:23

Zranione Panie

Napisał 

To jak potraktowano kobiety, jaką krzywdę wyrządziła im nasza kultura, nie mieści mi się w głowie. Rozpaczam z tego powodu. Co najzabawniejsze (albo najstraszniejsze), każda próba uświadomienia Pań, kończy się wyzwiskami i obelgami, które muszę od lat znosić.

Nie, to deszcz pada!

Gdy Panie na mnie plują, mówię że deszcz pada. Wysokie opady krytyki pobudzają do wzrostu zieleń mej twórczości, ale "zerwana" chmura z gradem, bezlitośnie ją okłada wymanikiurowanymi piąstkami, a przecież nie jestem z żelaza. Moje ciało, chociaż twarde i umięśnione, składa się z delikatnej, tętniącej życiem tkanki, którą tak łatwo przecież można przerwać, zniszczyć. Jak pełna niespełnionych pragnień noc, zmieniam się w słoneczny dzień; twardnieję i słabnę. Wieczne rytmy morza miłości, rządzą moim nic nieznaczącym w chwale kosmosu życiem.

Chętnie bym te wściekle miotające się piąstki szarmancko ucałował, gwałtownie ku sobie pociągając, by zamknąć potok głupotek w namiętnym, truskawkowo wilgotnym pocałunku. A to co później, niech będzie zakryte za muślinowymi kotarami, przez które prześwieca wylewający się falami róż pożądania. Kocham Panie myślą i słowem, ale wszakże nie stronię od czynu, który jak miech dyszący wciąż i wciąz wznosi się i opada nad kulistym, kobiecym gniewem, rozkoszą go kneblując.
Kobiety dniem i nocą marzą o wielkiej miłości, szalonym romansie w Ciechocinku zakończonym co najmniej pięknym welonem w modnym, tonącym w kwiatach kościele. Bogaty, wysoki wybranek płonie z żądzy i chęci utrzymywania rodziny, a koleżanki pod grubymi warstwami makijażu i fałszywymi uśmiechami, gotują się z zazdrości. Niestety, mgły snu szybko mijają, rozwiane przez cuchnące chrapnięcia popierdującego pod kołdrą, wąsatego Ryśka, który ma problemy z alkoholem, pracą i nerwami.

Syzyfowe prace

Kobietom wmówiono, że bez mitycznej połówki są nieszczęśliwe. Uwierzyły, ponieważ indoktrynacja odbywa się od niemowlęcia, kiedy umysł mogący uznać coś za prawdę albo kłamstwo, jeszcze się nie wykluł. Jaka dziewczynka bawi się Kenem? Musi być też Barbie; wtedy jest domek, mały bobasek, plastikowe sanitariaty i szczęście. Każdy serial, książka i film od komedii romantycznej do horroru, zawiera bezustannie ten sam scenariusz, więc jak można nie uwierzyć? To już nie kwestia wiary, a pewności i świętej racji, gdyż wprowadzane w podświadomość informacje są instalowane tak głęboko, podskórnie, że jak wiem z doświadczenia nie tylko swojego, wydobycie ich zajmuje nieraz lata ciężkiej pracy - jeśli człowiek już tak mocno cierpi, że ma odpowiednio silną motywację do pracy nad sobą, czyli wyrzucaniem ze swojej głowy tego, co latami mu tam wkładano. To często syzyfowe prace; latami się nas programuje odpowiednimi przekonaniami, a gdy cierpimy tak strasznie że nie wytrzymujemy, kolejne lata poświęcamy na ich wyrzucanie. Dopiero wtedy życie zaczyna dawać przyjemność, spełnienie.

Umysł nowoczesnej kobiety, wypełniony jest myślami o swej niekompletności, ma silne poczucie braku, które rzekomo zapełnić może tylko mężczyzna i rodzina. Gdyby tej informacji nie wprowadzono do często pięknej główki, poczucia braku by nie było, albo byłoby znacznie słabsze. Nie wiedziałaby, że bez faceta ma być nieszczęśliwa. Teraz wie, bo tak jej wmawia cała kultura, rodzina, media. Wszędzie jest na okrągło tłuczone bezustannie to samo - człowiek sam jest niekompletny, rozbity, nieszczęśliwy, a człowiek samotny, żyjący sam, musi być nieszczęśliwy. Czy aby na pewno? Może media się mylą? W końcu jak wiemy z historii, myliły się zawsze, służąc interesom wielkich tego świata, którzy zarabiają na naszej frustracji. Bo to z frustracji bierze się niepohamowana konsumpcja, a z niej wielkie fortuny.

Co twórcy Twych marzeń wiedzą o miłości?

Widzisz osobę samotną, singla, od razu pojawia się zaprogramowane uczucie, że ten ktoś musi być nieszczęśliwy. Jesteś pewna że to prawda? A może kłamstwo? Skąd wiesz, skąd czerpiesz swoje informacje o świecie? Prześledź te źródła, a zrozumiesz że scenarzyści seriali są co najmniej po dwóch rozwodach. Co oni wiedzą o miłości? Nie wiedzą nic. Wiedzą natomiast bardzo wiele o tym, w co Ty wierzysz. A skąd wiedzą? Bo wszystkie Panie są "programowane" na jedno kopyto. Tak, Twoja "mądrość" jest sztucznie stworzona. Jeśli to zrozumiesz, masz szansę się jej pozbyć i spotkac na swej drodze prawdziwe szczęście. Jeśli boisz się przyznac do błędu, czeka Cię całe życie pełne cierpienia. Tak to zostało zaprojektowane. By kupować leki, polepszacze nastroju, żyć marzeniami i zakupami, zamiast realną błogością i szczęściem.

Gdy kobieta ma poczucie braku (a ma każda i zawsze), jest sfrustrowana, źle się czuje, cierpi; by zaleczyć tę ranę, zajada się węglowodanami (podnoszą szybko poziom energii,a więc pobudzają), wskutek czego tyją. Wtedy albo się odchudzają (cierpienie), albo wybierają psychiczny mechanizm wypierania prawdy, więc z radością (krótkotrwałą niestety) uznają że otyłość nie jest winą jedzenia, a genetyki i rozregulowanych hormonów. Wypieranie jest wygodne, ponieważ ochrania kobietę przed bardzo nieprzyjemnym odstawieniem używek (jedzenie, papierosy, alkohol), ale uniemożliwia schudnięcie i zadbanie o swoje zdrowie. W efekcie mechanizmy obronne, doprowadzają kobiete okrężną drogą do kompletnej rozpaczy. Te Panie ważąc nawet trzysta kilogramów, zapewniają że mają złe geny i nic nie jedzą, ale reakcje chamskiego otoczenia są coraz częstsze. Tego wypierać już się za bardzo nie da, a że w wyniku stresu rośnie poczucie braku, bólu i rozpaczy, je się coraz więcej dla przyjemności, której dramatycznie brakuje. I mamy zamknięte koło. Taką Panią trzeba z miłością, serdecznością i życzliwością nauczyć czerpania przyjemności z innych, niż jedzenie czynności. Ja preferuję trening miłości do siebie. Kobieta która zaczyna kochać siebie, szanować swoje ciało, niejako w efekcie ubocznym zaczyna odżywiać się racjonalnie. Przyjemność pojawia się na samą myśl o sobie, nie trzeba jej już dostarczać z jedzeniem. Z czasem schudnie, jest skazana na sukces. Dlatego właśnie diety uważam za nieefektywne - bo co z tego że Panie chudną, jak niezaleczone rany w duszy (niska samoocena) za jakiś czas znowu doprowadzą do otyłości? Po co przesuwać wskazówki zegara bomby w sobie, skoro można ją całą po prostu z siebie wyrzucić?

Ty nie pragniesz miłości, a przyjemności

Marzenie o facecie, to pragnienie przyjemności, która otuli miękkim szalem koleiny bólu w sercu. Czy mężczyzna daje taką przyjemność? Nie, daje ją sama kobieta. Przyjemność to hormony we krwi, dopamina, endorfiny... źródłem rozkoszy jest układ hormonalny kobiety, a nie mężczyzna. Ale kobiety nauczono, że przyjemność daje facet. Układ hormonalny jest jak ja, prosty i uległy. Jak Pan każe (przekonania kobiety), tak sługa działa (czyli układ hormonalny) pompując do krwi hormony a to szczęścia, a to stresu - zgodnie z przekonaniami człowieka. A przekonania są takie, jakie treści nam w dzieciństwie "włożono" do głowy. Czyli niekoniecznie są prawdziwe i szlachetne, a najczęściej są kłamliwe i nieludzkie, nastawione na bezustanne cierpienie człowieka, dzięki któremu można dobrze zarobić.

Szczęście jest w Tobie, w sercu, a nie w facecie. Kiedyś, dawno temu, kobiety bardzo się cieszyły widząc mnie, goszcząc w swoim domu i w sobie... ale ja szczęśliwy nie byłem. Cierpiałem. Ale one były radosne, zadowolone że Duży Miś sobie smacznie podje, a później solidnie zerż... Panie były zadowolone, ale ja cierpiałem. Bolało ciało, serce i dusza. Jakim cudem złamany duchową boleścią, mogłem dać komukolwiek szczęście? Panie same ją sobie dawały. To kobieta jest twórcą swego szczęścia, a nie jakikolwiek facet. Dlatego w pełni swych władz umysłowych stwierdzam; Szczęście leży w nas, w naszej percepcji, spojrzeniu na świat, a nie innych ludziach. Tak potężne i bogate jest nasze duchowe dziedzictwo, tak wspaniali jesteśmy. Kiedy mi mówisz, że Twoje szczęście zależy od okoliczności i innego człowieka, ironicznie się uśmiecham.


--------------------------


Zapraszam do kupna moich e książek "Stosunkowo dobry", oraz "Wyprawa po samcze runo" w E wersji, KLIK albo papierowej KLIKZachęcam do ściągnięcia mojej książki "Co z tymi kobietami?" jako darmowego e booka KLIK. Jeśli się spodoba, zawsze można dostać ją w każdej księgarni, na terenie całej Polski. Zapraszam wszystkich serdecznie na mój fanpage KLIK, Bardzo jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy poczuwają się do dbania o cały ten interes i go finansują KLIK, także poprzez PayPal, mój meil to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czytany 15896 razy
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
+2 # Tomekb 2014-07-26 06:48
Dopiero kiedy zacząłem odczuwać, że mogę być szczęśliwy sam to też zaczęło mi się układać w związku (albo trafiłem na odpowiednią osobę, już 5 miesięcy się z nią spotykam).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Ewa 2014-07-26 10:12
zgadzam się w stu procentach ! Grunt to zdawać sobie z tego sprawę, myśleć i żyć :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+12 # ester 2014-07-26 10:34
Tyle słów konkurujących o uwagę(ludzie, czasopisma, książki ), jak wyłonić zdanie , które jest ważniejsze od pozostałych? Co sprawia, że w danej chwili ten człowiek, jedno wypowiedziane zdanie lub napisane, przykuwa uwagę? :-)
Nie , nie o kneblach będzie .... :D

Nie tylko " kobietom wmówiono, że bez mitycznej połówki są nieszczęśliwe." Nie tylko one" uwierzyły, ponieważ indoktrynacja odbywa się od niemowlęcia, kiedy umysł mogący uznać coś za prawdę albo kłamstwo, jeszcze się nie wykluł."
Proces socjalizacji zaczyna się niedługo po narodzinach. Dzieci, obojga płci, uczą się i naśladują własnych rodziców, przyjmując z góry narzucone role społecznie.
W jaki sposób dziecko wychowane w danej kulturze, zasypywane samochodzikami lub lalkami , w podobnym środowisku rówieśniczym, może mieć świadomość , że ten podział jest zły lub nie do końca skuteczny, gdy bardzo blisko w rodzinie wyrażane są oczekiwania zachowań, zgodne z podziałem typowym dla obu płci? Wszyscy wiemy jak traktowane są dzieci i ich rodzice , które w inny niż oczekiwane przez społeczeństwo sposób np : ubierają się lub zachowują. (Kiedy Atx pisała o traktorze i skrzynce z narzędziami narażała się na kpinę ... Zaprzyjaźniony gej uciekł wiele lat temu do Holandii , bo jego ojciec śnił o wnukach i przepisał cały majątek córce. Dzisiaj jest uznanym projektantem i szczęśliwym człowiekiem. Podobnie Atx , która wyrwała się ze szponów psychopaty i bieli sobie drzewka w sadzie.)
Ale czy można krytykować mężczyznę za to, że chce być silny jak ojciec, iść na wojenkę jak pradziad, mieć i utrzymywać rodzinę , bo tak od pokoleń funkcjnowali jego poprzednicy? Czy można krytykować kobietę za to, że patrząc na zdjęcia ślubne własnej babki, matki , chce założyć białą sukienkę i "śnić"ten sam sen o rodzinie ? Nie można , bo wzorce kulturowe i oczekiwania są bardzo silne , a wszelke odstępstwa negowane i dławione w zarodku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+9 # ester 2014-07-26 10:35
Niewielki procent ludzi żyje inaczej, narażając siebie na izolację lub ostrą krytykę ze strony rodziny. Nie wszyscy mają "jaja"i pieniądze by żyć tak, jak im się podoba .
A szczęście jest pojęciem względnym.....
:-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # marcel 2014-07-26 15:17
Cytuję ester:
Niewielki procent ludzi żyje inaczej, narażając siebie na izolację lub ostrą krytykę ze strony rodziny. Nie wszyscy mają "jaja"i pieniądze by żyć tak, jak im się podoba .
A szczęście jest pojęciem względnym.....
:-)


a moze po prostu nie wiedza ze moga zyc inaczej, bo nie mial im kto tego uswiadomic?

czy zycie tzw "Ryska" jest gorsze od zdobywcy Himalajów ?
a moze spelnienie i flow u jednego i drugiego objawia sie inaczej ale jednej i drugiej osobie dostarcza niezapomnianych przezyc?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # ester 2014-07-27 09:40
Znasz alternatywne społeczności, grupy , w których jednostka nie musi liczyć się z wartościami większej zbiorowości?
Rysiek z trójką dzieci, codziennymi zakupami, popołudniowym piwem, uzna , że spełnia swój ojcowsko-społec zny obowiązek . Patrzy jak mu dziciarnia rośnie, potem opuszcza gniazdo i ze spokojem ducha , Rysio może umierać. Dokonał tego, co na tym padole dokonać , w jego przekonaniu i wielopokoleniow ej rodziny, było trzeba: założyć rodzinę , odkarmić, kochać i cieszyć się szczęściem najbliższych.
Himalaistę balansującego na krawędzi, uskrzydla fakt obecności adranaliny i końcowego werdyktu na K2. Ile razy chłopina robił rachunek sumienia i wzywał bogów na pomoc, wie tylko on sam. Ale skoro tak brzmi jego definicja szczęścia to niech łazi :D
Zestawiłeś te dwie postaci, wydawać by się mogło, dość kontrastowo, ale tak nie jest."Skałkowie c "dołożył do swojego bazowego programu hobby( aktywnośc celem zaspokojenia potrzeby, zainteresowania jednostki)na które Rysio nie miał czasu, kasy albo wolał popołudniowe piwo z ojcem. Żaden z nich nie jest lepszy , ani gorszy i zapewne żyjąc w określony sposób, potrafią wykraść dla siebie odrobinę tego co nazywamy satysfakcją. Wszystko pod czujnym okiem społecznej machiny, żeby im się od "tego szczęścia" w dupach nie poprzewracało .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # ester 2014-07-27 09:41
Dorzućmy jeszcze innych" delikwentów".
Fundamentalista podziękuje Allahowi za syna , który wypieprzył pół miasta innowierców , bombą przytwierdzoną do siebie . Wzorowy tatuś za chwilę wyśle pozostałą trójkę do tańczących , wiekuistych dziewic, bo taki "program", takie przekonania. Spróbuj go uświadamiać i nawracać....Alb o podeślijmy mu pozycję pt."Stosunkowo dobry"..:)
Katolik z harmonogramem niedzielnej mszy św.zaniesie dziecię do kościoła celem konsolidacji z grupą i jej wartościami itd, itd.
Reprezentowanie interesów grupy, podporządkowani e się obowiązującym normom ,jest priorytetem w strukturze społecznej, a każdą jednostkę dystansującą się od ustalonych norm czy to społecznych, czy religijnych, machina" połknie, przeżuje i wypluje.
Oczywiście dopuszcza się mały margines swobody na jakieś tam fanaberie. Jednak wcześniej czy później , po odpowiednich zabiegach "resocjalizacyj nych" , osobnik przywrócony do normalności : rodzi , sadzi drzewka i rzuca na tacę bądź do budżetu. W przeciwnym razie -poza nawias.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # marcel 2014-07-27 10:42
Cytuję ester:
... W przeciwnym razie -poza nawias.


Wdaje mi się że tutaj są dwie drogi, jedna o której wspomniałaś a druga -jeżeli sobie taki delikwent uświadomi mechanizmy rządzące w grupach społecznych jakich się obraca to zgodnie z zasadą transerfingu ;-) jeżeli ją umiejętnie wykorzysta to te cechy ktore go właśnie wykluczały poza nawias społeczny mogą stać się doskonałą dźwignią do stania się "ulubieńcem wahadła" , żywy przykład - Marek - stworzył określoną markę i jest liderem dla grupy - można rozwijać ten temat ale chyba wszystko jasne :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # HajkaPizdebaum 2014-09-15 03:53
Tak esterko, a żyd podziękuje swemu pejsatemu bogu za dobrze wychowanego synka, co to na stanowisku proboszcza, polityka, biznesmena "wydymał" tysiące albo miliony gojów.
Spróbuj żyda uświadomić, aby nie niszczył podstępem świata, nie podgryzał wszystkiego jak szczur.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Vincent 2015-03-01 20:18
Bo ten naród jest poza wszelkimi normami i klasyfikacjami. Ich prawa boskie i naturalne nie dotyczą. Podobnie jest z moralnością. Słowem - im wolno niemal wszystko. Zresztą wystarczy popatrzeć na świat - kto pociąga za sznurki, kto kontroluje światową finansjerę? A kto rządzi w Lechistanie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # marcel 2014-07-26 15:12
..."Proces socjalizacji zaczyna się niedługo po narodzinach. Dzieci, obojga płci, uczą się i naśladują własnych rodziców, przyjmując z góry narzucone role społecznie"...

te procesy programowania zaczynaja sie juz w fazie płodu-wraz z kortyzolem jaki matka dostarcza sobie pod wplywem otoczenia-im go wiecej tym dziecko silniej zaprogramowane na strach,wraz z krwią zrzuty dostaja sie do organizmu plodu, gdy więcej oksytocyny i endorfin ma zapewniona matka tym płód bardziej nastawiony na wdruki pozytywnych programów, jednocześnie jest bardziej odporne na stres
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-07-26 19:06
Cytuję marcel:
..."Proces socjalizacji zaczyna się niedługo po narodzinach. Dzieci, obojga płci, uczą się i naśladują własnych rodziców, przyjmując z góry narzucone role społecznie"...

te procesy programowania zaczynaja sie juz w fazie płodu-wraz z kortyzolem jaki matka dostarcza sobie pod wplywem otoczenia-im go wiecej tym dziecko silniej zaprogramowane na strach,wraz z krwią zrzuty dostaja sie do organizmu plodu, gdy więcej oksytocyny i endorfin ma zapewniona matka tym płód bardziej nastawiony na wdruki pozytywnych programów, jednocześnie jest bardziej odporne na stres


Tak, to prawda. To bardzo szerokie i nie do końca poznane zjawisko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # ester 2014-07-27 09:44
Możemy sobie tak dywagować o możliwie istniejących programach w życiu płodowym i zahaczyć nawet o genetykę, ale socjalizacja obejmuje definicją tylko zarejestrowanyc h w społeczeństwie członków: zmierzonych, zważonych, z aktualną książeczką szczepień:D Jakub syn Benedykta, ur. itd....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # marcel 2014-07-27 10:30
Cytuję ester:
Możemy sobie tak dywagować o możliwie istniejących programach w życiu płodowym i zahaczyć nawet o genetykę, ale socjalizacja obejmuje definicją tylko zarejestrowanych w społeczeństwie członków: zmierzonych, zważonych, z aktualną książeczką szczepień:D Jakub syn Benedykta, ur. itd....


Ester ja tylko chciałem nieśmiało zauważyć bez stawiania "chorągiewki"że programowanie zaczyna się już na etapie płodu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # ester 2014-07-27 10:50
Nie wnikam i nie ciągnę tematu, bo rozpętam dyskusję o życiu poczętym choć nieuformowanym, zbrodniczej aborcji i profesorze dotkniętym po latach duchem św. ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # ester 2014-07-27 11:18
Zgadza się .. Tworzenie grup, motywy działania, to nic innego jak socjalizowanie członków w określonym kierunku, celem zaspokojenia własnych potrzeb przez aspirującą jednostkę. Modyfikowanie programu ,w tym przypadku, odbywa się, bez większej szkody dla ogółu. Dlatego mieści się w zbiorze społecznych zasad i jest akceptowany.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2014-07-27 11:20
Marcel,odpowied ź wkleiła się pod spodem, sorry :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # marcel 2014-07-27 13:26
Cytuję ester:
Marcel,odpowiedź wkleiła się pod spodem, sorry :-)


luzik ;-)
załapałem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-07-26 19:05
Ester, dlatego ja Pań nie winię - niemniej jeśli ktoś się bezustannie wpieprza w problemy i cierpi, to inteligencja nakazuje się temu przyjrzeć, a nie ciągle zrzucać winę na innych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2014-07-27 10:39
Inteligentni są ponoć nawet sawanci, choć w życiu codziennym zupełnie bezradni.
Na palcach jednej ręki mogę policzyć, wśród swoich zanjomych, tych , którzy przyznaja się do spieprzenia czegoś, nie zrzucając winy na "czynnki zewnętrzne". Człek zawsze znajdzie wytłumaczenie dla własnych kompleksów, porażek. Po co dokładać sobie, kiedy można pierwszemu lepszemu, który jest w zasięgu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Vincent 2015-03-01 20:19
...i zawsze będzie potrafił zrelatywizować swoje potknięcia i błędy. Szczególnie kobiety są w tym niekwestionowan ymi mistrzyniami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Maxi 2014-07-26 11:50
Ja jestem sam juz od kilku lat,pracuje nad soba i wiem ze jezeli ktos sie trafi to praca nad soba sie zawali.Te wszystkie problemy moim zdaniem wynikaja z braku milosci ,szacunku i akceptacji przez rodzicow i otoczenie w dziecinstwie,wi em to po sobie ,do tego ciagle gonitwa za sukcesami ktore moim zdaniem sprawia ze wreszcie otoczenie i rodzice dadza mi to czego nie dali mi jak bylem maly...To jest silny program ktory siedzi gleboko w sercu ktory chce zasluzyc...Nies tety wiem ze z tymi problemami bede sie borykal do konca zycia.Czesto modlilem sie ze lzami w oczach i szlochem do Boga ,ale On milczy...ciagle milczy co poteguje cierpienie...Ta k to wyglada u mnie i u wiekszosci ludzi ,jestem pewny!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-07-26 12:22
Masz rację Maxi, możemy sobie tu pisać różne rzeczy, że ćwiczymy samoocenę, że panujemy nad emocjami, że jesteśmy ponad to, ale gdy przyjdzie konfrontacja z rzeczywistością np. gdy poznamy kogoś, kto zalezie nam za skórę;))) to wszystko nie będzie miało znaczenia.
Nie wiem jak będzie ze mną, na razie nabrałam dystansu do spraw damsko-męskich, jest dobrze, odczuwam spokój, gdy jestem sama...ale co będzie jak ktoś ten spokój zburzy?:)))) czy można być w ogóle przygotowanym na coś takiego?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Maxi 2014-07-26 13:56
Mysle Sylwia ze mozna w jakis sposob zamortyzowac to wszystko.Aczkol wiek jesli chodzi o sprawy damsko-meskie to w moim przypadku jest tak ze im bardziej sie w to zaglebiam ,im wiecej widze tym bardziej nie chche mi sie wchodzic w zadne relacje.POdziwi am ludzi ktorzy startuja ze zwiazkiem malzenskim ,standardowo kredyt na 30 lat i dzieciak...Moj znajomy sracil prace na dniach,zona nie pracuje a syn ma ok 3 lat ,kredyt na 20 lat za mieszkanie i co ? Ludzie nie mysla...W Polsce panuje glowne przekonanie ze ''jakos to bedzie'' albo moje ulubione ''Bog dal to i Bog wychowa'' Widac co se dzieje w rzeczywistosci kiedy kiluletnie dziecko umiera z glodu,ludzie mowiac taka byla wola Boga zrzucaja odpowiedzialnos c na niego za to co sie dzieje,bo tak latwiej ,to samo w roznoraich problemach ,zawsze znajdzie sie ktos winny ,tylko nie Ja...Badzmy szczerzy ja tez tak sie czasami tlumacze...Sylw ia nie wiem jak wyglada u Ciebie stosunek do takich spraw ale podejrzewam ze skoro trafilas na te strone to szukasz rozwiazania swoich problemów przepraszam pomocy w rozwiazaniu...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-07-26 14:12
Trafiłam tu już dawno..obecnie nie mam problemów, rozwiodłam się w tamtym roku, wychowuje syna..jest dobrze..ale fakt Marek pomógł mi przejść prze kilka etapów i uświadomił kilka spraw ,ale przede wszystkim to ze facet szczęścia mi nie da;))) szczęściem mogę ja się z nim podzielić bo odczuwam go w sobie w nadmiarze :D :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Maxi 2014-07-26 14:42
Ja mam problem z tym ; Bo skoro nic na tym swiecie nie da szczescia i milosci bo ono jest w nas to w jaki sposob znalesc i wzbudzic te uczucia w sobie ...Tak to juz codziennie wywalam kolejny smiec z glowy...Paradok salnie najwiecej sie nauczylem wtedy kiedy najbardziej cierpialem i nie widzialem sensu dalszej egzystencji...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # marcel 2014-07-26 15:20
Cytuję Maxi:
Ja mam problem z tym ; Bo skoro nic na tym swiecie nie da szczescia i milosci bo ono jest w nas to w jaki sposob znalesc i wzbudzic te uczucia w sobie ...Tak to juz codziennie wywalam kolejny smiec z glowy...Paradoksalnie najwiecej sie nauczylem wtedy kiedy najbardziej cierpialem i nie widzialem sensu dalszej egzystencji...


polecam

www.empik.com/przeplyw-csikszentmihalyi-mihaly,346875,ksiazka-p
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Krzysiek ZST 2014-07-26 16:01
To zabawne i bardzo piękne jednocześnie, jak rodzina i znajomi zaczęli się "troszczyć o mnie" i martwić dlaczego nie mam stałej partnerki, i jaki to z pewnością muszę być nieszczęśliwy. Jednak coś im do tej układanki nie pasuje, że pomimo braku czynnika, dającego rzekome szczęście, jak na przekór wszystkim "troskliwym" jestem zaskakująco serdeczny i szczęśliwy. Na spotkaniach towarzyskich jestem radosny, promieniuję wewnętrznym szczęściem i dobrym humorem - jak człowiek, który dostał klucz do wszystkich tajemnic i sztuczek tego świata, nie dający się wmanewrowywać w żadne gierki, czy łapać na kobiece (zresztą do bólu powtarzalne i przewidywalne) triki. Wspaniałe jak Kobiety, które spotykam są szalenie zafascynowane moim luzem i brakiem ciśnienia na spotkania z nimi, na związek, dziecko, (zobowiązania kredytowe).. aż same otwierają wrota swej wilgotnej i ciepłej rozkoszy, byle tylko sprowadzić mnie na jedyną, właściwą drogę - podążania ku szczęściu w jedynym i systemowo słusznym dla 99% społeczeństwa kierunku. c.d.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Maxi 2014-07-26 16:38
[quote name="Krzysiek ZST"]To zabawne i bardzo piękne jednocześnie, jak rodzina i znajomi zaczęli się "troszczyć o mnie" i martwić dlaczego nie mam stałej partnerki, i jaki to z pewnością muszę być nieszczęśliwy. Jednak coś im do tej układanki nie pasuje, że pomimo braku czynnika, dającego rzekome szczęście, jak na przekór wszystkim "troskliwym" jestem zaskakująco serdeczny i szczęśliwy. Na spotkaniach towarzyskich jestem radosny, promieniuję wewnętrznym szczęściem i dobrym humorem - jak człowiek, który dostał klucz do wszystkich tajemnic i sztuczek tego świata, nie dający się wmanewrowywać w żadne gierki, czy łapać na kobiece (zresztą do bólu powtarzalne i przewidywalne) triki. Wspaniałe jak Kobiety, które spotykam są szalenie zafascynowane moim luzem i brakiem ciśnienia na spotkania z nimi, na związek, dziecko, (zobowiązania kredytowe).. aż same otwierają wrota swej wilgotnej i ciepłej rozkoszy, byle tylko sprowadzić mnie na jedyną, właściwą drogę - podążania ku szczęściu w jedynym i systemowo słusznym dla 99% społeczeństwa kierunku. c.d

Dokladnie Krzysztof ,najfajniejsze w tym wszystkim sa ; Malzenstwo ; Najczesciej sfrustrowane kobiety ktore marza po nocach o milosci i wylwaja swoja zlosc na mezulka,dzieci i tesciowa...

Wiara; Ludzie ktorzy powtarzaja jak malpy jedyna sluszna wiare prosto z ksiedza z ambonu,ludzie nieszczesliwi ktorzy nigdy nie poznali Boga tylko jego wyobrazenie w swojej glowie ...

Finanse i zwiazki; Ludzie ktorzy na spotkaniach rodzinnych sa zajebiscie usmiechnieci ,gra aktorska na najwyzszym poziomie a w banku zalegle raty za mieszkanie na 30 lat +kredyt na wykonczenie,opi sywalem ten szczegol wczesniej z moim znajomym...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+7 # Marek 2014-07-26 19:08
Wiesz Krzysiek, ja wiem z doświadczenia, że taka gra z rodziną, może się nagle źle skończyć. Ty się bawisz, a oni naprawdę są wkurwieni i zdezorientowani , więc wtedy mogą w jakiś sposób Ci przyjebać - Ty się zaczniesz bronić, a oni wtedy powiedzą że jesteś nienormalny, chory, agresywny - dopasują sobie wszystko elegancko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Singiel-Luzak 2014-09-15 04:07
Jestem właśnie na etapie luzackiego wkurwiania otoczenia, przez brak "ciśnienia" na związki.
To wszystkich kole w oczy.
Najbardziej agresywni są właśnie tacy, co żyją jak dwie sieroty (wzięli ślub bo to rzekomo = "szczęście"), mają kredyty na mieszkanie i drugi na jego niepotrzebny remont.
Próby "przyjebania" jak to określiłeś, na razie bezczelnie duszę w zarodku.

Takie skurwienie jest właśnie najgorsze - "postaw się, a zastaw się", czyli tkwią z bagnie, wjebali się, ale na spotkaniach rodzinnych właśnie najbardziej grają (jak zawodowi aktorzy), że "wszystko gra".

Jeśli coś mnie by tu miało "boleć", to właśnie to, że otrzymujemy takie "sprzężenie zwrotne" od ludzi najbliższych... a teoretycznie to struktura, która powinna stać za Tobą murem (i odwrotnie).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Krzysiek ZST 2014-07-26 16:01
O dziwo mężatki(!!!) potrafią podejmować próby przekonywania mnie w najbardziej rozkoszny i wyrafinowany sposób. A im jestem oporniejszy na te uroki i twardszy w (głowie i w główce ;)), tym bardziej złoszczą się i tupią z niecierpliwości ą swoją rozkoszną, dziewczęcą stópką. Powiem nieskromnie, że od zeszłego roku, po zakończeniu wypalającego mnie uczuciowo związku, czuję się szczęśliwy jak nigdy dotąd, bez obciążeń, które wcześniej mnie gnębiły. Stałem się kochającym życie, zdrowym egoistą, dającym paniom rozkosz i (płonną) nadzieję ,że może zawrócą mnie na wspomnianą wcześniej drogę posłusznego, spełniającego ich egoistyczne plany i marzenia oraz rezygnującego z siebie Miśka-Krzyśka. Zwyczajnie ten, kto spróbował prawdziwej wolności - tej intelektualnej, duchowej - wolnej od nakazów i presji środowiskowej, wolności wolnej od pędu rozczarowanych małżeństwem przyjaciół i ich żon, które po spiciu męża na grillu najchętniej dobrałyby się do mojego rozporka, ten nie da się nabrać na żadne obietnice i tanie triki. Ten będzie podążał ku szczęściu i miłości ( i znajdzie je szybciej niż myśli), ku życiu, w którym nigdy nie musi robić niczego wbrew sobie. Nigdy nie byłem Marksistą, lecz z rozkoszą zostałem czarującym "Markistą". Mistrzu Marku ;), kwestia czasu jak potomni zaczną stawiać Ci pomniki twardsze niż ze spiżu. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich forumowiczów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # witek 2014-07-26 18:40
Marek nie przemyslales zeby zalozyc konto w Euro dla zainteresowanyc h z zagranicy i podac IBAN na zamowienia i ceny z przesylka zagranice w Euro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-07-26 19:09
Do nr konta trzeba dodać PL i tyle, cały IBAN. A koszt przesyłki pewnie z 30 złotych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # fafkulec 2014-07-26 19:59
Czy newsletter działa, bo nie dostałem maila z nowym felietonem?
Zapisałem się, dostałem maila o temacie:
Cytat:
Prosze potwierdź twoją subskrypcję do naszego biuletynu
i treści

Cytat:
Otrzymaliśmy twoją prośbę o subskrypcję do naszego biuletynu Nowości na Samczym Runie.

Administrator aktywuje Wasze konto.

Pozdrowienia,

Samcze Runo.
Nie ma żadnego linku do aktywacji, więc nie wiem co mogę jeszcze zrobić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2014-07-26 20:39
Dzięki za info, luknę tam, wczoraj mi się ten automat do newslettera popsuł. Zajrzyj proszę czasem na stronę, ok? Nie wiem czy to naprawię.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Pawelec 2014-07-26 20:13
Apropo chłamu, jaki od lat jest wciskany nam do głowy, to poniższa produkcja zasługuje na Oscara :)

http://www.rmf24.pl/nauka/news-mezczyzni-wola-mile-kobiety,nId,1475200
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2014-07-26 20:39
Dobre, a jakie oburzenie Pań w komentarzach :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2014-07-27 10:50
Uwaga! zapraszam na moje nowe forum: stosunkowodobry.eu/

Rejestrujcie się, wpisujcie komcie, zwiększajcie moją władzę i wpływy :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # aras 2014-07-27 23:01
nie mogę odpowiedzieć na posta o bcaa na foruim, jestem zarejestrowany, zamknąłeś temat czy to jakieś usterki ? pozdro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2014-07-27 23:03
Wsio działa u mnie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # aras 2014-07-27 23:16
http://img31.otofotki.pl/obrazki/vp51_styki.jpg

jest tam napisane nie możesz odpowiedzieć
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2014-07-27 23:16
Jesteś zarejestrowany?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # aras 2014-07-27 23:20
i zalogowany
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2014-07-27 23:23
Normalnie na dole pod moim postem wpisujesz odpowiedź? Czy klikasz nad moim postem "Dodaj odpowiedź"?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # aras 2014-07-27 23:22
dobra sory ja się jebnąłem, i nie kliknąłem w link aktywacji, tylko od razu się zalogowałem ;)dzięki za szybką reakcję
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2014-07-27 23:24
No to git, już się przestraszyłem :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # aras 2014-07-27 23:26
pozdro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker 123 2018-10-17 04:44
For one of the most part, trading on the internet will regarded lonely travel.
And certain that behavior is continued, (which was learned at some previous - fearsome!
- point).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # j123 2018-10-17 16:17
Getting in to trading on the internet because muscular to get rich is in for disaster.
You need uncover how the going to trade around the.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online casino pa 2018-10-18 08:44
Listed here are five of the highest SEO add-ons Ive found
for that Firefox visitor. My name was replaced with someone else's
name and links were removed. This book covers the simple yet useful.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 apk 2018-10-18 11:52
When your website attributes a high ranking on those search engines it gets more web page.
Thanks to Kim to adding to your high quality of writers here on AC!
On this particular occasion, I kept running using it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # newtown ntc33 2018-10-19 11:22
I just like the helpful information you provide on your
articles. I will bookmark your blog and check again right here regularly.
I am reasonably certain I will learn many new stuff right
right here! Best of luck for the following!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # m.2 key m slot 2018-10-19 18:13
Be sure that all of you are ones that only you own the
rights too. It is every bit that if you can be searched, very
useful searched. Many owners of the site never envisage to survey their website audience.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ntc33 login 2018-10-23 07:04
Admiring the commitment you put into your blog and in depth information you present.
It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same
outdated rehashed information. Wonderful read!

I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google
account.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 2018-10-23 14:50
I every time used to read post in news papers but now as I am a user
of internet thus from now I am using net for articles, thanks to web.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 download 2018-10-25 08:01
Unfortunately, right here is the thinking numerous nurses today.
Online trading takes more preparation and decision making because you are virtually alone.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live casino birthday 2018-10-27 06:43
She built an easy blog-based website offering valuable information on dating
website. In this article I am going to give you four
steps for starting a web business. Being visible
will be the first critical thing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # s777 2018-10-27 16:23
We should experiment with both, but we will do it all
for able. Now that the release is complete, we should submit it to various
submission treatments. They will become fans and come begging back for more.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 apk 2018-10-28 12:41
The majority of ingredients unearthed in salon items are not usually found in drugstore companies.
Readers like a person skim for that bold words they're looking for,
in order to find what would like.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kaskus sic bo 2018-11-13 19:26
After I initially commented I appear to have clicked on the
-Notify me when new comments are added- checkbox and now each
time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment.

Is there a way you are able to remove me from that service?
Appreciate it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 test apk 2018-11-17 05:11
Give your visitors information and things which have worth
their interest. YouTube is an expert website and Google usually views my website for problems.
First keep in mind that SEO is a long term thing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918Kiss apk 2018-11-17 08:26
Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.

Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just
wanted to say excellent blog!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestCarmine 2018-11-18 10:58
I have noticed you don't monetize your website, don't waste your traffic, you
can earn additional cash every month. You can use the best adsense alternative for
any type of website (they approve all websites), for more info simply
search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # a333 2018-11-18 12:45
These can be SEO, article marketing, blogs, banners, actually
link swaps. Anyone don't have one, find out if you can photograph a neighbor's companion. I have
mentioned sites that are fantastic page rank websites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ntc33 login 2018-11-19 09:37
Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thank you for providing this information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # m.slots of vegas 2018-11-19 14:08
This text is priceless. How can I find out more?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 apk 2018-11-24 03:10
Great post! We are linking to this particularly great post on our site.
Keep up the great writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # m scr888 2018-11-24 14:25
Yes! Finally something about 918kiss free credit no deposit 2018.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2018-11-27 00:09
This piece of writing is actually a fastidious one it assists new web people, who are wishing
for blogging.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 download 2018-12-01 15:49
He will observe that within couple of days, the bucks will pour into private account.
There is no better in order to grow your online business than through
Internet article writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ocean king fish oil 2018-12-02 01:44
Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
Is it very hard to set up your own blog? I'm
not very techincal but I can figure things out pretty quick.

I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to begin. Do you have
any points or suggestions? With thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss 2018-12-04 05:18
What a information of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity on the topic of unpredicted feelings.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online poker jobs 2018-12-05 13:04
Link exchange is nothing else but it is only placing the
other person's weblog link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky 777 2018-12-08 07:11
Use controversy, mystery, benefits and breaking news as
the triggers for all of the of your titles. Don't just write a five paragraph
article just rambling. It should be name that
your potential leads would am aware.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 apk download 2018-12-10 09:34
Probably the most effective kind of targeted traffic can come from major search
engines. And, to whom should you submit your site
content? In this signature, may post a website link to person website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega casino 2018-12-14 19:52
They will definitely reciprocate especially you establish
good online relations these people. The time
full of bright colors, funny images and animations, and
entertaining interactions. Of course, you need visitors aimed at
your site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918 kiss 2018-12-15 19:42
Hi! Someone in my Facebook group shared this website with
us so I came to look it over. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will
be tweeting this to my followers! Exceptional blog and wonderful style and design.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 free credit 2018-12-18 02:19
Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous
to and you're just too great. I actually like what you have acquired here,
really like what you're stating and the way
in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it
smart. I cant wait to read far more from you.
This is actually a wonderful website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 casino 2018-12-19 05:43
Hello, after reading this remarkable paragraph i am also cheerful to share my familiarity here with friends.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 casino 2018-12-19 09:40
The way forward is for you to become extremely choosy and use discretion about any content you publish in your
business name. However, there are some important pieces understanding that no-one can should
be lacking.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2018-12-21 10:56
Hi fantastic website! Does running a blog similar to this take a great deal of
work? I have very little expertise in computer programming however I had been hoping
to start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share.
I understand this is off topic however I just had to ask. Appreciate it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex11 login 2018-12-21 18:12
Hey, I think your site might be having browser
compatibility issues. When I look at your website
in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy ios 2018-12-25 09:00
Don't skip the preliminary work before you venture out.

I learned an important lesson tomorrow from a gentle teacher.
That is your edge over others associated with market that have no courses.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live poker montana 2018-12-25 11:35
I love reading through an article that will make people think.
Also, thanks for allowing me to comment!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 slot 2018-12-26 04:37
Maybe your call don't understand how to write
effective articles. This click starts from $0.50 but it can go up to $40
to $50. They will then give you your own link that it's possible to promote.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy new version 2018-12-27 18:01
So, light and portable internet go with wooden different. Be very specific with your details and try not
create too much about any particular detail. So,
what's the possibility of me promoting someone else's niche marketing course?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # design office xing 2018-12-28 19:38
What kind of trainings and programs will you buy this year or so?
I've listed a few tips below to jump start your new
seasons. The history of Philadelphia's police cars includes the 1960's 'red car'.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 casino 2018-12-30 15:27
Hello There. I found your weblog using msn. That is a very well
written article. I'll make sure to bookmark it and return to learn more of your helpful information. Thanks for the post.
I will certainly return.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 slot 2018-12-31 07:04
Popular bloggers like to maintain their audiences informed with helpful content.
Just don't quit and keep on marketing simply because it
will pay off sooner or later. Unfortunately, sometimes it really is quiet difficult
to make a sale.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cant download scr888 2019-01-02 13:33
In the beginning they were somewhat helpful, but obviously irritated about my lack of skill.
All this comes down to, reading, not what but how.
Is actually your belief about the markets in general?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile slot code 2019-01-03 18:30
So the other stage is off the page marketing.
1 the pages on expenses will have their own page authority.
In order to cash with a blog you are required to find individual you enjoy first.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky 777 2019-01-04 14:31
Basically you are saying-really quickly-what you are going to
tell you. What do you need to to say about this kind of?
Blog Marketing Tip #1: Provide Merchandise.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-01-04 16:15
Hello there, I found your website by way
of Google at the same time as looking for a related
topic, your web site came up, it seems good. I've bookmarked it in my google
bookmarks.
Hi there, just was alert to your weblog through Google, and located that it's truly informative.
I am gonna watch out for brussels. I'll be grateful in the event you continue
this in future. A lot of folks can be benefited out of your writing.
Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 download 2019-01-07 09:41
Unfortunately, sometimes it really is difficult to make a sale.
It very good to conduct a study of exactly what the members expect and in order to read at their e.
For this to work, 'word' your links particularly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918Kiss download 2019-01-08 01:45
Thanks a bunch for sharing this with all people
you really know what you're talking about! Bookmarked.
Please also discuss with my site =). We can have a hyperlink change agreement
among us
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2019-01-08 08:25
It is in reality a nice and useful piece of info.
I'm happy that you shared this useful info with
us. Please keep us informed like this. Thanks
for sharing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 apk 2019-01-08 14:19
What's more, the search engines actually penalize such world
wide web sites. To help you out in generating increased traffic for your site,
locations ways grow your traffic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # a-z online casinos 2019-01-09 02:53
whoah this weblog is excellent i love studying your articles.

Keep up the great work! You realize, many individuals are searching
around for this info, you could aid them greatly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2019-01-10 23:48
You can create endless dishes just with one flower.
The full progression of getting links utilizing websites
can span a protracted period of. C.Never put blatant sales copy any kind of of your
profiles.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 apk 2019-01-12 21:23
When one site features another sites link, they could
provide the other with the traffic each site cranks out.
Learning the way to up start an Company does donrrrt you have to be
hard or overwhelming.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # malaysia online game 2019-01-12 23:25
Its going to assume give full attention to as necessary.

Your fun profile isn't supposed to be serious after all. Following are a few very
important tips on SEO that will work for you anytime.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 apk 2019-01-13 13:22
You might want to know where your guests are coming from.
I will give you 6 tips to you get pointed in the right direction. The posts feature at least two links to your
website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live 22 2019-01-13 15:58
Content that is keyword rich will bring more traffic that Google and
other search engines will send to an individual. After
all, that's less stormy pump out. The Internet market keeps changing unpredictable moment.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 casino 2019-01-16 08:07
A keyword rich file name will do about exactly thing.
Outlets give up too soon, not regulations nature any
sort of business. This area is since Affiliate Retailing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dyon live 22 pro 2019-01-16 13:20
Keeping liver on ought to can performed with pantyhose, wrap the liver up in the hose along with it on the hook.
At 6'6" and 350lbs, size clearly isn't the problem. Click here to view these evil tattoo designs choices.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 slot 2019-01-18 07:56
Try to use soft fonts which can entail the viewers to live in your articles or blog posts.
Chrysler dealerships in Arizona are really common. Many sports enthusiasts rely on their gear to
perform at their best.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino 2019-01-18 13:43
Valuable information. Fortunate me I found your website unintentionally , and
I am shocked why this accident didn't came about in advance!
I bookmarked it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 malaysia 2019-01-21 12:28
There are times the breakup occurs because the man's friends
get complex. You will get it down conscientious and it
is second flora and fauna. So, how to put all of this into position?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 apk 2019-01-22 02:33
You have to do more to ensure good quality traffic. It's the reason they syndicate others' blogs and guides.
There are all regarding opportunities you could potentially
take associated with.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live poker stats 2019-01-22 11:31
Its like you learn my thoughts! You seem to grasp so much approximately this, such as you wrote the guide in it or something.
I feel that you can do with a few p.c. to power the message home a bit, but instead of that,
this is magnificent blog. A fantastic read. I'll definitely be back.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # casino malaysia 2019-01-31 10:44
Hello! I've been reading your web site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from
Dallas Texas! Just wanted to mention keep up the great work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # playboy casino 2019-02-01 09:52
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and
wanted to say that I've really enjoyed surfing around your blog posts.

In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 2019-02-03 12:07
Need your name people liposuction costs your article and not avoid the game.

Plan seems to be is to create enough profit per article to cover the costs.
Carbohydrates also manage earnings.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 for pc 2019-02-06 04:57
What's up to every body, it's my first go to see
of this website; this blog carries remarkable
and actually good stuff in support of readers.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky casino down 2019-02-07 03:48
You can show your annoyance in a subtle way without being rude,
getting agitated or making a scene. Yes, you
have unknowingly given others control of you an advanced approval
rogue. Instead, just laugh, tease him or ignore his action.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky 777 2019-02-07 09:17
They don't obtain the reader squirming in his seat with excitement.

This is because they bring additional referral traffic as
well as conserve the search engines to rank you big. This is commonly software, video, images or articles.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ocean king for pc 2019-02-09 11:39
A perfect fashion tip is to keep hands as free as possible when you're your sack.
Imagining the ripple effect of helping your clients live more authentic, vibrant lives?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot mobile tecno 2019-02-12 01:40
Yes! Finally something about slot mobile shop in nigeria.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 2019-02-15 07:32
If you hear any news for your market of the blog, make
certain that that you post it. One of the ways I want you to
avoid from is PLR, Public Label Rights products.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 apk download 2019-02-15 08:50
Eggs - Eggs not just cheap, likewise full of proteins.
An individual doing it for fun or perform making a living out of blogging?
Otherwise, close it and locate a better any.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # m rollex11 2019-02-18 14:39
Choose a column towards far exactly where banner or text ads can show.
The Internet market keeps changing after a few years. Duplicate content and boring content for
the customer.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online casino real 2019-02-18 16:34
Clearly he was not communicating this info. But there are a few things you may do
to get your blog found. When it comes to layout, you have to pay appreciation of some
highlights.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss png 2019-02-18 17:08
Hi there! I'm at work browsing your blog from my new iphone 4!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your
posts! Carry on the great work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 casino 2019-02-19 05:03
Hmm is anyone else experiencing problems with the
pictures on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any suggestions would be greatly appreciated.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 apk 2019-02-20 09:05
Join some of these and share your content and make a relationship by incorporating bloggers.
There may be many aspects you require change in your site or
add. CONTENT: This, again, is a simple topic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 2019-02-20 09:29
If you decide to move on, communicate it properly as opposed
to simply disappearing. It is best to learn from reading various books and articles the way to identify those marks.
Look as you own the room, anywhere you go.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # m.scr888 test id 2019-02-20 21:31
Hi there, the whole thing is going sound here and ofcourse every
one is sharing information, that's truly good, keep up writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 apk 2019-02-21 00:15
There may be many aspects you have to change in your site
or add. Fonts should be rendered with consistency to make your
site look more inviting and professional. In simple terms a quality website is first and foremost.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr 888 2019-02-21 03:13
There are people who sell bad trailers and simply be wary
about the subject. They see could are handling
things, but they understand that that is the way
to finish it. This can be more difficult in smaller boutiques.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # m&m slot dispenser 2019-02-21 20:06
If have a blog or thing you'd be great at blogging than the one is perfect you.
Naturally there is often a way to bypass this long dedication with software program program.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex 11 2019-02-22 02:33
But a lot of people freak out when they hear there
are some because they hate create. The reason for this is mainly because I write quality content and people see that!
In other words a quality website is first and foremost.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 2019-02-22 03:48
With press releases, we traffic from natural internet marketing listings and natural web site
traffic. Switching from one advice to before i forget- nothing but a mere
waste associated with your and concentration.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 casino 2019-02-23 00:35
Whatever you did like article marketing, free classified ads
or Twitter. Comissioning articles is switch way to get more traffic
and thereby more valued clientele. Page rank alone will not determine how good your site is doing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 apk 2019-02-24 03:02
If visitors only spend 2 seconds on ones page and click on away, seems
bad. Eg, compose and send out one post 1 week to a high-traffic blog in your niche.
There are some good courses also in marketplace.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-02-24 06:57
Social networking sites took the internet by storm over the past few years.
Walks that they feature is the start into the world of affiliate online.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 casino online 2019-02-26 05:57
In the sense that case, plan a family day or night inside with those who are nearest
you. Relaxation releases a chemical within the brain which aides
in brain structure. Are you throwing a Mexican themed birthday individual?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live 229 bus times 2019-02-26 07:58
Also, check the wagering conditions and games under those bonuses.
For much of people, their best way to relieve their boredom is actually by
play online casino club. May play them without any botheration.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online casoinos 2019-02-26 21:31
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find
It really helpful & it helped me out a lot. I am hoping to provide something again and help
others like you aided me.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 casino 2019-02-27 00:30
It is a fun read, well , I hope it is in fact! But is the relevancy among the same with entire page, they
don't know. It's not too easy develop traffic in your
own website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 casino 2019-02-28 14:42
Page rank becomes the obsession of many marketers.
You to be able to be persistent and want
success most people you would like your blog to try to to well.

Keep the newsletters interesting so are going to read.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex 11 2019-03-01 16:00
Give exclusive time your loved one. For the most part, online trading
will certainly be a lonely venture. You might can both pick a habit repair or cause it to become a family effort.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 casino 2019-03-01 21:31
These methods will drive more visitors to your blog.
In case, of yams and sweet potatoes, they possess a
good content of 'beta carotene'. You should definitely carefully investigate the terms and types of conditions first.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss casino 2019-03-02 20:53
Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against
hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # game online malaysia 2019-03-04 09:35
Gaining credibility and ranking to your own blog is really a
long drawn process. However, not all articles deliver the information home furniture.
Crucial topic to address is the roll-out of the web resource.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # playboy casino 2019-03-07 22:10
The services of the professionals are effective and conveniently be carried in price range.
You buy a blanket with patterned or solid color model.
You see, I know this because I acquire a lot of joint venture proposals.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # playboy casino 2019-03-08 19:39
The money earned over number of ad hits automatically
is put into the Squidoo pool of revenue. Most sites have about four basic pages: Index, About Us, Contact us,
exactly what We Sell. For this to work, 'word' your links carefully.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # casino malaysia 2019-03-09 20:03
One that knows your personality and also give you a good opinion. It's anything bad, just just a little
goofy. Set intention in motion and enjoy the healthy development.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # casino online 2019-03-11 03:32
Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous
to and you are just too fantastic. I really like what
you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it.

You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
I cant wait to read far more from you. This is actually a tremendous
web site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega casino slots 2019-03-11 09:50
Staying active is means to get noticed on Vimeo.

It is just that if you can be searched, it searched. Of course, I allows you the chance to location the 10th reasons why.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 apk 2019-03-11 17:23
Optimizing your fonts can help you get more readers as
your content could be more readable. My first affiliate website was
a one-page, content-rich site apart from reviewed three to
five FOREX trading programs.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex 11 2019-03-12 18:09
Do you know what that caption could be? Higher . spell finding that of death if require to.
So you've to serve their needs (ie, the requirements of their audience).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 apk 2019-03-14 16:53
Hi there! This article couldn't be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate!

He always kept talking about this. I most certainly will forward this information to him.

Fairly certain he will have a great read. Thank you for
sharing!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online poker zarada 2019-03-16 04:01
The event is in order to take place at 11:05 p.m.

Explore professional, peer or group counseling. But, at some point,
should we not chance across opinion who isn't paying attention, and doesn't hit the brakes?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2019-03-17 10:13
Use the spelling and grammar check to ensure an individual have the basics
in order. A backlink on the squeeze page can these to subscribe on your opt in form.
First off what produces a good large?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 zip password 2019-03-22 15:27
Damaging your site . these websites are absolve to join. Next you might
need to take the customer comfortable shopping with your boutique.
She will be judging you long before any steps towards my wife.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr8888 online 2019-03-23 11:22
A motivating discussion is worth comment. There's no doubt that that you need
to write more about this subject, it might not be a taboo matter but typically people don't talk about such topics.
To the next! Best wishes!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 download game 2019-03-31 03:43
Post writing is also a fun, if you know after that you can write
otherwise it is complicated to write.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # CelindaBig 2019-04-05 20:08
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably
it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that creates articles like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SCR918 2019-04-11 02:24
Greetings! I'm Sarina Benford. Booking holidays is how I develop
a living. Playing golf is the actual hobby her husband doesn't approve involving.
Her husband and her made reside in Virginia and her family loves it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 casino 2019-04-11 09:31
In his spare time, he joined several networks and began promoting the hottest and most acceptable offers.
Blogs think about a wide range of creativity. You get instant traffic from Google within early months of blogging.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 member 2019-04-25 23:41
hey there and thank you for your info – I've certainly picked up anything new from right
here. I did however expertise several technical issues using this
site, since I experienced to reload the website many times
previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?

Not that I am complaining, but slow loading instances times
will often affect your placement in google and can damage your quality score
if advertising and marketing with Adwords. Well I'm adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content.
Make sure you update this again very soon.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 download 2019-04-28 16:34
Make sure an individual your website here an individual won't get much targeted!

Nonetheless got need carry on using signs and billboard, etc, until you get enough visitors and business through SEO.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 apk 2019-04-30 14:45
Social networking sites have taken the internet by storm
over recent years. Just make sure it is good, quality
cheerful! Most people today in this world are categorized as small shovel
workers.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy 2019-04-30 17:30
After looking over a few of the articles on your web page, I really like your technique of blogging.
I book-marked it to my bookmark website list and will be checking
back in the near future. Please check out my web site as well
and let me know how you feel.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live roulette demo 2019-05-01 01:17
All sorts of game systems that is generated by Nintendo are quite
quality options. Students often delayed doing laundry and towels are usually in short supply.
You can find a lot of information on these community forums.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 slot 2019-05-01 02:38
Building canine house in ones backyard can gives a fun ace333 tips for one to do
with their family. There constantly alternatives with regard to you to select from when deciding your look.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex 11 2019-05-02 23:06
Whenever you respect others you are enhancing your personality by some
means. When you'll be able to need automobile
someone, express disappointment, or give feedback, use the "positivity sandwich".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ocean king fish oil 2019-05-04 05:35
You come across mermaid wedding gown for sale in sites.
I would love to say presently there one miracle answer, but that
has to be a fallacy. But in the process, you are
also having people review of your site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 download ios 2019-05-05 05:54
All successful traders possess a solid plan by which to
run their concern. People have a to meet the world on our
own terms. Everyone would have definitely were high self-worth when have been kids.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker 123 2019-05-05 16:33
Anything that is defined on dollars is substances.
There is a lot of unethical "how to" programs out there that fail.
Others do it to bring attention due to their business programs.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918 kiss 2019-05-05 17:03
You use beneficial quality raw material publicize a perfect product.
Why do that these people quickly become the midst of attention at any event
or social gathering? Again I ask the reason for trying to kill my routine.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega casino 2019-05-06 20:33
Traffic makes the internet turn, with visitors come money positively money comes a good business.
If you need genuine guidance and tips, many solicit your trustworthy business
associate.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # m ntc33 2019-05-08 04:25
If you see anything thats close as you wanted or better, check its page stand.
Search engine optimization for your site can be a complicated process even for
a seasoned web user or developer.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 link 2019-05-10 17:21
A password is something just about everyone has to deal with, often often. These mainly
due towards stability of PDF, the practical and powerful features
. A password field is treated to accept scr888 pw.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 download 2019-05-10 23:04
You have to ensure your advertisement or signature is there at
the foot of the page with your URL. People still want observe good
content and websites. Don't turn your business online into a banner spot.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 apk 2019-05-11 17:30
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 casino 2019-05-12 00:11
Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it
over. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and
will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and wonderful design and style.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # m/v ocean king ii 2019-05-12 01:25
You can categorise casino into three main parts,
such as random number tickets, electronic gaming machines and desk.
You can start playing from as little as $1 so no worries about
paying huge deposit either.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2019-05-12 04:14
Communicate your thoughts using short sentences and straightforward words.
The next thing you should do is to obtain lots of traffic as part of your site.
Generate a strong concern. 'Stumble' it, or make it obvious.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 download 2019-05-12 10:57
As I usually say it's better to fix your mistakes than ignore your mistakes.

Did you feel like staying and reading always on? We could get traffic from the
press release submission services themselves.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 casino 2019-05-14 08:50
Neglect to do so and they'll set it down unread, even if you are the next John Grisham.
It lessens the worries to buy tickets time after time. You can revive
your passion for every another.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # yusheng scr888 2019-05-19 13:18
What is good and righteous for you is good and righteous for my routine.
However, our highest truth lies within you. Concerned about the money first is often a misdirection of focus.


Also visit my web-site - yusheng
scr888
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # casino malaysia 2019-05-19 14:16
About 95% to 99% of our behaviour, thoughts, andd feelings
in virtually any day are habitual. Think hard and reason ouut the points for and
agaainst your pursuits. Basically, it's all about meeting yopur fears and facinjg tem
head-on.

My web blog ... casino malaysia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lucky palace casino 2019-05-19 16:59
He somehow fouhnd out about internet aand made the decision to try againnst each other.

However, you also requijre to balance this with actually creating titles thnat individuals want to click on and read.Also visit my homepage: lucky
palace casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 game app 2019-05-20 08:02
If you have some special fetish, ask ylur
partner whether could meet those neweds of yours. Anythin youu have as probably
some connected with value attached to it. This can save you from a lot of problems from now on.

Here is my web-site mega888 game app
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis canada 2019-06-05 16:54
Good web site you have got here.. It's hard to find
high quality writing like yours nowadays.
I honestly appreciate individuals like you!
Take care!!

Have a look at my web-site; cialis canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic viagra 2019-06-26 10:59
Excellent goods from you, man. I have be aware your stuff prior to
and you are simply extremely magnificent. I actually like what you have acquired here, certainly
like what you're stating and the way wherein you
are saying it. You're making it enjoyable and
you still take care of to keep it smart. I cant wait to learn far more
from you. This is really a tremendous site.

Here is my webpage; generic viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online pharmacy 2019-07-03 10:08
hello there and thank you for your information – I've certainly picked up something new from right here.
I did however expertise some technical points using this web site, as
I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining,
but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality
score if advertising and marketing with Adwords. Well I'm adding this RSS to my email and can look out
for much more of your respective exciting content. Make
sure you update this again very soon.

my weblog online pharmacy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # viagra on line 2019-07-04 21:03
Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers?
I'm hoping to start my own website soon but I'm a
little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option?
There are so many options out there that I'm totally overwhelmed
.. Any recommendations ? Appreciate it!

my blog post; viagra on line
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pharmacy uk 2019-07-05 11:29
bookmarked!!, I like your blog!

Also visit my webpage - pharmacy uk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online pharmacies 2019-07-06 09:23
Greetings! Very helpful advice within this post!
It's the little changes that make the biggest changes.

Thanks for sharing!

Feel free to surf to my page ... online
pharmacies
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis pills 2019-07-16 04:06
Heya! I realize this is somewhat off-topic but I needed to ask.

Does running a well-establishe d blog such as yours
take a large amount of work? I am completely new to
writing a blog but I do write in my journal on a
daily basis. I'd like to start a blog so I can easily share my experience and feelings online.
Please let me know if you have any recommendations or
tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

Visit my weblog; cialis pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic cialis 2019-07-18 21:12
Wonderful post however I was wanting to know if you could write a litte more
on this subject? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit
more. Kudos!

Look into my webpage; generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cheap cialis 2019-07-21 05:28
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a
comment is added I get three e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?

Many thanks!

my homepage :: cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
 
 
0 # cialis canada 2019-08-04 04:26
Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything.
Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are
so many choices out there that I'm totally confused ..
Any recommendations ? Thank you!

my web-site;
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tadalafil tablets 2019-08-06 15:39
It's the best time to make some plans for the longer
term and it's time to be happy. I've read this submit and if I could I desire to suggest you
some fascinating things or advice. Maybe you could write subsequent articles regarding this article.

I want to read more issues approximately it!

My web page -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # canada pharmacies 2019-08-09 01:22
I was curious if you ever considered changing the layout of your blog?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # KetoQuick Keto 2019-08-13 04:33
I dugg some of you post as I cogitated they were very beneficial extremely helpful.


My homepage ... KetoQuick Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic for cialis 2019-08-15 18:31
Fastidious response in return of this question with firm arguments and explaining everything about that.


Feel free to surf to my web page - generic
for cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Drone Max 100 2019-08-16 08:59
I just couldn't depart your website prior to suggesting
that I extremely loved the usual info a person provide in your guests?

Is gonna be back steadily to inspect new posts.

My page Drone Max 100
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download this file 2019-08-16 10:06
I read download this
file
article fully on the topic of the resemblance of newest and earlier technologies, it's amazing article.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nolatreve 2019-08-16 11:35
This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere.
Short but very precise info? Thank you for sharing this one.
A must read post!

Here is my web page :: nolatreve
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buy cialis online 2019-08-16 18:47
Everything is very open with a really clear clarification of the issues.
It was really informative. Your site is very useful. Thanks for
sharing!

Feel free to visit my homepage ... buy cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis lowest price 2019-08-16 22:48
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new
updates.

My web page :: cialis
lowest price
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 5 mg 2019-08-17 01:15
Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too
magnificent. I really like what you've acquired here, really like what you
are stating and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still take
care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you.
This is really a tremendous site.

Visit my blog post;
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buy cialis online 2019-08-17 04:05
Hi, Neat post. There is a problem along
with your site in web explorer, may test this? IE nonetheless is the marketplace chief and
a huge element of people will pass over your wonderful writing because of this problem.


Also visit my page:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis generic 2019-08-17 22:51
Thanks very nice blog!

Look into my site: cialis generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buy viagra online 2019-08-18 07:22
If you wish for to get much from this post then you have to apply such methods to your won web site.


my blog post buy
viagra online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 20 mg 2019-08-18 10:54
What i do not understood is if truth be told how you're now not
really much more smartly-preferr ed than you might
be now. You're so intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject,
made me for my part consider it from numerous numerous angles.
Its like men and women aren't interested except it is one thing to accomplish with Girl gaga!
Your personal stuffs outstanding. Always care for it up!


my web site :: cialis 20 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis generic 2019-08-18 14:08
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?


My web site: cialis generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic cialis 2019-08-18 18:42
Good replies in return of this query with real arguments
and telling everything on the topic of that.

Feel free to visit my web page - generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 5mg 2019-08-18 19:17
It's amazing to go to see this site and reading
the views of all colleagues about this paragraph, while I am also zealous of getting know-how.


Here is my homepage cialis
5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # back 2019-08-18 22:43
I your writing style truly enjoying this web site.

My homepage; back
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic for cialis 2019-08-19 05:06
Hi! I've been following your web site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Porter Tx!

Just wanted to mention keep up the excellent work!


Feel free to surf to my page ::
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # NanoXL 2019-08-20 17:11
Awsome article and straight to the point.

I am not sure if this is actually the best place to
ask but do you guys have any ideea where to employ some professional writers?

Thanks in advance :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Redirection 2019-08-22 01:03
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it's
truly informative. I am going to watch out
for brussels. I'll appreciate if you continue this in future.
Numerous people will be benefited from your writing.
Cheers!

Feel free to surf to my blog :: Redirection
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://ramulast.org/ 2019-08-23 03:34
I?m not that much of a internet reader to be honest but your
blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to
come back in the future. All the best

Check out my web page - http://ramulast.org/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Forskolin 101 2019-08-23 05:20
This site definitely has all the information and facts I wanted concerning this subject and didn?t know who to
ask.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HempGen Review 2019-08-23 07:46
I would like to consider the ability of saying thanks to you for the professional assistance I have always enjoyed visiting your
site. We're looking forward to the particular commencement of my university research and the overall groundwork would never have
been complete without coming to your website.

If I might be of any help to others, I might be pleased to help
by means of what I have gained from here.

Feel free to visit my webpage ... HempGen Review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto Jolt Pills 2019-08-23 10:25
I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this best doc.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # viagra pills 2019-08-25 08:15
Thanks for sharing your thoughts on szczęście.
Regards

Here is my web blog; viagra pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://ramulast.org/ 2019-08-25 18:29
I'd forever want to be update on new articles on this web site, saved to
bookmarks!

My site :: http://ramulast.org/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Return Home 2019-08-26 08:45
Good way of explaining, and good article to obtain data on the topic of my
presentation subject matter, which i am going to convey in university.


Feel free to visit my web page Return Home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Platinum Fit Keto 2019-08-29 10:34
Aw, this was a very good post. Taking the time and actual effort to
make a top notch article... but what can I say...
I procrastinate a lot and don't seem to get anything
done.

Here is my web site ... Platinum Fit Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2019-08-30 09:40
Hi, Neat post. There's an issue with your site in web explorer,
may test this... IE nonetheless is the market leader and a large portion of other folks will pass over
your fantastic writing due to this problem.


Feel free to surf to my web site Back
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SMX Slim Forskolin 2019-08-30 20:50
Very interesting info!Perfect just what I was searching
for!

Here is my web-site; SMX Slim Forskolin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back to list 2019-08-31 12:27
Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you might be a great author.
I will remember to bookmark your blog and will eventually come
Back
to list
someday. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice holiday weekend!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # viagra pills 2019-08-31 15:23
This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me.
Cheers!

My webpage: viagra pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic viagra 2019-08-31 18:06
Everyone loves it whenever people come together and share thoughts.
Great website, keep it up!

Here is my site ... generic viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # viagra uk 2019-09-01 01:15
Thank you, I have just been looking for info approximately this subject for
a long time and yours is the greatest I have discovered so far.
However, what in regards to the bottom line? Are you sure
about the supply?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # viagra pills 2019-09-01 16:50
Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you
happen to be a great author.I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back
later in life. I want to encourage continue your great writing, have a nice
evening!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Discover Life 2019-09-02 04:37
Some times its a pain in the ass to read what website owners wrote but this web site
is real user genial!

Feel free to surf to my page; Discover Life
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back to Calendar 2019-09-02 12:10
WOW just what I was looking for. Came here by searching for starchy carbohydrates

My web page - Back to Calendar
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2019-09-05 09:08
Would love to forever get updated outstanding weblog!


Feel free to visit my homepage ... Back
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ocanna CBD Oil 2019-09-05 17:14
Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and
your views are pleasant in support of new viewers.

Here is my page; Ocanna
CBD Oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cheap viagra 2019-09-13 23:45
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if
that would be ok. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.


Look at my blog ... cheap viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buy generic viagra 2019-09-14 06:08
You have made some really good points there.
I looked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your
views on this website.

My blog ... buy
generic viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # viagra prices 2019-09-15 10:01
Hi! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of folks that I think would really enjoy
your content. Please let me know. Thank you
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # canadian pharmacies 2019-09-15 11:23
Inspiring quest there. What happened after? Good luck!

Visit my website :: canadian pharmacies
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RedaBig 2019-09-17 08:10
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably
it is the reason that you don't rank high in google. But you can fix this issue fast.
There is a tool that creates content like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EpifaniaBig 2019-09-17 15:51
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so
probably it is the reason that you don't rank hi in google.

But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites articles like human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buy cialis online 2019-09-17 20:55
Admiring the persistence you put into your blog and detailed information you present.
It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same
unwanted rehashed information. Excellent read! I've bookmarked your site and I'm
adding your RSS feeds to my Google account.


Have a look at my blog :: buy cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RollandBig 2019-09-17 21:04
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i
see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank hi in google.

But you can fix this issue fast. There is
a tool that creates articles like human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis from canada 2019-09-18 08:59
If some one wants to be updated with hottest technologies after that he must be go to
see this web page and be up to date all the time.Also visit my site;
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ThomasBig 2019-09-19 05:03
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank
hi in google. But you can fix this issue fast.
There is a tool that generates articles like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis pills 2019-09-23 10:59
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how
could we communicate?

Also visit my web site - cialis pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stevgrealf 2019-09-25 21:21
Purchase Medrol Dose Packs Is There Penicillin In Amoxicillin Cialis Aiuta L'Eiaculazione Precoce viagra cialis o levitra cual es mejor Propecia 1 Miligramo Want To Buy Tab Provera Australia Cheapeast
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 2019-09-26 06:49
Quality articles or reviews is the important to attract the visitors to pay a quick visit the site,
that's what this web site is providing.

Also visit my site -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # viagra canada 2019-09-26 07:02
I do not even know how I ended up here, but I thought this
post was good. I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger if
you aren't already ;) Cheers!

my web-site; viagra canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis tadalafil 2019-09-26 23:49
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz reply as I'm looking to design my own blog and
would like to know where u got this from.
appreciate it

my page -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tadalafil tablets 2019-09-27 05:30
I think the admin of this site is in fact working hard in favor of his website, as here every material is quality based material.Here is my website - tadalafil tablets
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis prices 2019-09-27 06:17
Hi, i feel that i noticed you visited my web site so i came to go back the desire?.I'm trying
to in finding things to improve my site!I guess its adequate to make use of
some of your concepts!!

my page cialis prices
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis pills 2019-09-27 09:09
I blog quite often and I truly thank you for your content.

This great article has truly peaked my interest. I'm going to take
a note of your site and keep checking for new details about once per week.
I subscribed to your Feed as well.

My blog;
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tadalafil tablets 2019-09-27 09:40
Magnificent items from you, man. I've bear in mind your stuff previous to and you are simply too wonderful.

I actually like what you have received here, really like what you're saying and the best way in which you assert it.
You're making it entertaining and you still care for to stay it wise.

I can not wait to read much more from you. That is actually a terrific website.Here is my web page - tadalafil tablets
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 5 mg 2019-09-27 10:57
I've been browsing online greater than three hours as
of late, but I never discovered any interesting article like yours.
It's beautiful worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made excellent content as you
did, the web will likely be a lot more useful than ever before.


Look into my web-site; cialis 5 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 20 mg 2019-09-27 13:33
Great info. Lucky me I ran across your site by accident (stumbleupon).

I have saved as a favorite for later!

Feel free to surf to my web blog:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tadalafil tablets 2019-09-27 17:02
Greetings! Very useful advice in this particular post!

It is the little changes which will make the most significant changes.
Many thanks for sharing!

My blog post -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis prices 2019-09-27 23:10
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account
it. Look advanced to more added agreeable from you!
By the way, how could we communicate?

My page cialis prices
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic for cialis 2019-09-27 23:35
Everyone loves what you guys tend to be up too.

This type of clever work and coverage! Keep up the good works
guys I've added you guys to my personal blogroll.

Also visit my site: generic for cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buy cialis online 2019-09-28 00:31
Aw, this was an incredibly good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a superb article… but what can I say… I put things off a whole lot and don't seem to get nearly
anything done.

my site :: buy cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis prices 2019-09-28 01:36
Howdy! This blog post could not be written much
better! Looking at this post reminds me of my previous roommate!
He continually kept preaching about this. I will send this article to him.
Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!


Feel free to surf to my web site cialis
prices
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cheap cialis 2019-09-28 06:34
Greetings! Very useful advice within this article! It's the
little changes that will make the biggest changes. Thanks for sharing!


Feel free to surf to my homepage ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis online 2019-09-28 20:00 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cheap cialis 2019-09-28 20:48
Very good write-up. I certainly love this site. Thanks!Here is my web site: cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis generico 2019-09-29 02:20
I think this is one of the most important info for me. And i'm glad reading your article.
But should remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really nice :
D. Good job, cheers

Check out my website - cialis generico
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 5mg 2019-09-29 02:30
I will right away grab your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
Do you have any? Please permit me realize in order that I may subscribe.
Thanks.

Also visit my site cialis 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic for cialis 2019-09-29 08:20
Hey there! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make
your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone.
I'm trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
If you have any suggestions, please share. Thank you!

My blog post -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic cialis 2019-09-29 09:32
I got this web page from my pal who told me regarding this site and at
the moment this time I am browsing this website and reading very informative articles
here.

My blog generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 20mg 2019-09-29 10:55
I think everything said made a bunch of sense. But, what about this?
suppose you added a little information? I mean, I don't want to tell you how to run your website, but suppose you added a post title that grabbed a person's
attention? I mean Zranione Panie - old.samczeruno. pl is kinda vanilla.
You could peek at Yahoo's front page and watch how they create news titles
to get viewers to click. You might add a related video or
a pic or two to get readers interested about everything've got to say.
In my opinion, it might make your posts a little livelier.


Stop by my web blog:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buy cialis online 2019-09-29 20:36
Good response in return of this matter with real arguments and telling all about that.


Feel free to surf to my web page buy cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # generic cialis 2019-10-07 07:08
I truly love your blog.. Excellent colors generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stevgrealf 2019-10-13 07:13
O Posso Comprare Kamagra Cialis Generico Europa Tadalis Sx Online Kaufen cialis no prescription Cialis Viagra Ou
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Męsko-damskie

Najnowsze komentarze