Najnowsze felietony

piątek, 14 luty 2014 20:46

Samoocena

Napisał 
Przez te wszystkie lata pracy z ludźmi, ze zdziwieniem zauważyłem jedno; wszystkie problemy tak naprawdę sprowadzają się do samooceny. Wszystkie bez wyjątku. Nieudane związki, choroby psychosomatyczne (czyli większość istniejących), wypadki, większość urazów, brak sukcesów i nałogi, a także wiele innych klęsk jakie spotykają człowieka na ścieżce jego życia. Zrozumienie znaczenia samooceny, to klucz do bram rozkoszy nie tylko cielesnych.

Skazany na bluesa

To co ludzie mówią, to niemal zawsze zasłona dymna prawdziwego problemu, którym jest zaburzona i zaniżona samoocena. Ale oni tego nie wiedzą, ponieważ nikt im o tym nie mówił. Mówi się o papieżu, polityce, aborcji i Trynkiewiczu, a nikt nie mówi o tym jak czuć się dobrze samemu ze sobą, jak sprawić by najbliższy każdemu człowiekowi związek - z samym sobą - promieniał i pulsował radością. Nigdy z nikim nie będziesz tak blisko jak ze sobą. Kobieta czy facet mogą odejść, niezależnie od składanych przysiąg; od siebie nie odejdziesz nigdy. Jesteś skazany na piekło w wypadku niechęci do siebie, albo na bluesa gdy lubisz siebie. Mówi się o dawaniu szczęścia innym, ale jeśli nie kochasz siebie, nie czujesz do siebie sympatii, to skąd zaczerpniesz miłości dla drugiej osoby skoro jej nie masz?

Dajesz więc przywiązanie, uzależnienie emocjonalne, truciznę którą nazywasz miłością, a gdy ktoś ucieka od Twojej presji nazywasz to tchórzostwem; oto ktoś pusty i niedojrzały uciekł od Twej niewinnej miłości, zranił Cię i zniszczył. Sporo ludzi prosi mnie o rady, jak rzucić na drugiego człowieka klątwę by wszystko w życiu mu się popsuło. No proszę jaki dobry, szlachetny człowiek; tak niewinnie i bezinteresownie kochał, a gdy ktoś nawiał nie mogąc znieść jego wrzasków, pretensji i różnego typu przemocy, chce go zniszczyć, zabić i zmiażdżyć. Nie może "normalnie" nożem i młotkiem ponieważ boi się więzienia, więc chce to zrobić za pomocą czarnej magii, by nie zostać ujętym.

Prawdziwy patriota cierpi

Niska samoocena rodzi stres (im niższa tym większy) a ten napędza gospodarkę. Zestresowani ludzie kupują alkohol i papierosy (by sie odstresować), później leki które nie leczą a utrzymują w stanie względnej równowagi, ponieważ stres, nałogi i szybkie jedzenie (smaczne chemią i cukrem, podnosi na chwilę nastrój przez skoki glukozy) niszczą zdrowie; ciuchy i elektronikę by poczuć się szczęśliwi - a że to nie działa bo i działać nie może, kupują znowu i znowu nowsze, lepsze wersje, a biznes wspaniale się kręci. Niska samoocena niszczy człowieka, ale napędza całą chorą strukturę społeczną. Odczuwając stres, cierpiąc i męcząc się z życiem jestem prawdziwym patriotą, bo napędzasz konsumpcję a z niej państwo ma podatki.

Jeśli masz wysoką samoocenę, to lubisz siebie. Obcowanie z czymś co lubimy wytwarza przestrzeń przyjemności, przeżywania czegoś miłego, atrakcyjnego i ciekawego. Jeśli lubisz, szanujesz, przebywanie ze sobą sprawia Ci przyjemność. Jeśli jesteś odprężony, zrelaksowany i fajnie się ze sobą czujesz, nie ma potrzeby ćpania, chlania i palenia, albo szukania mocnych wrażeń by na chwilę oderwać się od nieprzyjemnych, nienawistnych myśli o swojej rzekomej brzydocie czy głupocie.

Reklama, byś odczuł brak

Każda wielka struktura (państwo, koncerny, religie) tworzy swą potęgę na Twoim cierpieniu, na Twoim strachu który w Tobie wytwarza (najczęściej w dzieciństwie) by za chwilę podać Ci chwilowo działającą na niego odtrutkę. Nie mogą Cię wyleczyć w pełni, ponieważ przestałbyś być ich klientem. Twoje cierpienie to ich potęga. Twoja przyjemność, to upadek imperiów ziemi, tej ziemi. Dlatego droga od rozpaczy do szczęścia zaczyna się nie od wyrzucenia telewizora, co jest bardzo modne, a od decyzji o nie korzystaniu z promowanych mód i ideałów, bo one mają tylko jeden cel - sprawić byś źle się czuł.

Masz czuć brak produktów i usług, masz czuć się gorszy porównując do modeli i bogaczy, masz czuć że jesteś brzydki i wybrakowany, do niczego. Na to poświęca się miliardy dolarów rocznie, i to bardzo skutecznie działa; ludzie się na to łapią. Gdyby nie działało, rynek reklamowy nie byłby tak potężny i zasobny, a przecież doskonale wiemy że biznes nie wyrzucałby pieniędzy w błoto.

Wróćmy do tego nieszczęsnego telewizora. Możesz wyrzucić z domu wszystko; gazety, radio, telewizor a nawet komputer, ale to o niczym nie świadczy. Kluczowa jest chęć umysłu do zajmowania sie negatywnymi informacjami; możesz nie mieć żadnych mediów a myśleć negatywnie, w kategoriach straty i niechęci, a możesz mieć wszelkie media i czerpać z nich tylko to, co Cię buduje i wzmacnia. Wyrzucenie telewizora to znak że się go boisz. A nie ma czego, to tylko przedmiot. Nożem można pokroić jabłko, a można tez poderżnąć gardło niewdzięcznemu, skąpemu czytelnikowi. Czy mam w związku z tym wyrzucać noże z domu? Nie wyrzucaj mediów z domu, tylko wyrzuć swe skłonności do zajmowania się intelektualnym szlamem. To wystarczy, a na telewizorze może przecież stać ładny kwiatek, moja książka albo wygrzewać się spasiony, leniwy kocur.

"Dlaczego znowu mnie pobili?"

Jakość życia zależy głównie od samooceny. Im jest wyższa, tym świat jest bardziej kolorowy, piękny. Gdy w Twych żyłach pulsują hormony szczęścia, nawet zaniedbana, zapchana kanalizacja ma w sobie jakiś urok. Gdy się nienawidzisz, nawet najpiękniejsze chabry i pierwiosnki nie poprawią Ci humoru; wszystko boli. Otoczenie natychmiast wyczuwa ludzi z wysokimi skalami niskiej bądź wysokiej samooceny, i odpowiednio do tego reaguje. Ci z wysoką wzbudzają szacunek, ci z niską pogardę. Jedni się pohamują i nie ukażą Ci swej niechęci, ale niektórzy mają słabe hamulce, więc możesz spodziewać się przykrych wydarzeń.

To nie wysocy, piękni i dobrze urodzeni mają rozkoszne życie, ale Ci którzy mają wysoką samoocenę i zwyczajnie lubią siebie. Przyjemność zależy od układu hormonalnego, a nie przedmiotów i ludzi którzy Cię otaczają. To są tylko zapalniki rozkoszy, a nie błogość sama w sobie. Chciałbym byś zrozumiał jak to wszystko działa. Widzisz coś, cokolwiek; drzewo, samochód, obrazek - i w ułamku sekundy Twoja podświadomość wyszukuje wszystkie skojarzenia i podobieństwa. Jeśli samochód kojarzy Ci się dobrze, masz miłe odczucia względem auta; jeśli miałeś kiedyś bolesny wypadek - nieprzyjemne. Dlatego dla jednego człowieka auto będzie wzbudzało pozytywne uczucia, u drugiego skrajnie negatywne, a to przecież te samo auto.

Reakcja na jadowitego węża

Widzisz coś - wewnętrzny komputer (podświadomość) natychmiast kojarzy czy Ci to zagraża, i jakie miałeś z tym skojarzenia i wspomnienia, a później wysyła do świadomości swoją odpowiedź - emocje. Dlatego właśnie nazywa się PODświadomością gdyż działa w tle, cichutko ukryta i zawsze gotowa do natychmiastowej reakcji. Dzięki niej wiesz że coś Ci zagraża, a coś jest smaczne i pożywne. Reakcja na węża czy pająka jest szybsza niż myśl - podświadomość zawsze czuwa nad naszym bezpieczeństwem - dzięki temu mamy szansę na przetrwanie. Podświadomość raz uczy się czy coś jest dobre czy złe, a później w ten właśnie sposób reaguje całe życie.

Tak właśnie powstają fobie; widzisz coś i zalewa Cię strach. Wiesz że mały pajączek czy woda Ci nie zagrażają, ale cały się trzęsiesz. Umysł wie że wszystko gra, ale to podświadomość zarządza emocjami; skojarzyła coś, jakiś bodziec (pająk, błyskawica, woda, rude włosy, ciężarówka itd.) z silnym zagrożeniem i informuje Cię o tym gdy tylko to zobaczysz. Można zmienić tę reakcję, i wtedy fobia znika. Można - jeśli ktoś wie że emocje to nie my, a jedynie reakcja podświadomości. Ktoś kto tego nie wie albo nie chce wiedzieć, jest skazany na bezustanne cierpienie tłumacząc je sobie uduchowieniem, albo zarabia na nim wzbudzając w otoczeniu litość, ściśle przekładaną na pieniądze i ułatwienia w życiu.

Jak się oceniasz?

Samoocena to emocjonalna reakcja na Twoją myśl o sobie samym. Wyobrażasz sobie siebie w jakiejś sytuacji, i pojawia się natychmiastowa odpowiedź z podświadomości; gdy niechęć, złość, zażenowanie, wstyd czy nienawiść, mamy do czynienia z niską samooceną. Gdy poczucie zgody, zaufania, piękna, przyjemności - z wysoką.

Przykład. Jeżdżę kia rio rocznik 2002. Patrzysz i czujesz obrzydzenie. Podświadomość kiedyś usłyszała czyjąś opinię o pier... koreańczykach, niekorzystną dla tego auta, więc zareagowała zgodnie z tym co wie o tym samochodzie. Czy to jest prawda? Nie, to cudza, subiektywna opinia. Ale z braku innych, podświadomość ją zaakceptowała i przyjęła "na stan". Ta cudza emocja przejęta przez Twoją podświadomość, zaburzy Ci postrzeganie, automatycznie uznając kierowcę kia za frustrata i nieudacznika - to oczywiście może być prawda, ale nie musi. Dlatego wierzenie swym emocjom jest bardzo złudne, i może prowadzić do wielu problemów. Poznajesz mnie, rozmawiasz, czujesz się bezpiecznie i przyjemnie, otwierasz się emocjonalnie i ufasz. Co się wtedy stanie? Twoja podświadomość będzie zafascynowana moją kia rio, zmieni o niej zdanie.

I gdy pomyślisz o kia rio (np. zobaczysz ją gdzieś na ulicy) podświadomość natychmiast skojarzy ją ze mną, a później zaleje Twą świadomość uczuciami zaufania, przyjemności i odprężenia. Dlatego takie pieniądze pompuje się w reklamę, co poskutkowało w Polsce uznaniem volkswagena za świetną markę. Tymczasem od lat jest to szmelc, i mimo bezustannych wpadek Polacy nadal myśląc o volkswagenie, odczuwają miłe, przyjemne uczucia. Zostały one wymodelowane przez reklamy, i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Emocje i myśli które w sobie masz nie są Twoje, a są skutkiem przekonań które w dzieciństwie skopiowałeś od rodziców, księdza i autorytetów, a w późniejszym czasie efektem reklam. Z ich opinii i przekonań stworzyłeś swój świat. Jeśli więc ten sztuczny, iluzoryczny świat Cię uwiera, zmień go na znacznie przyjemniejszy. To tylko myśl, nic więcej - a za nią idą hormony przyjemności.

Zmień wzorzec

Na skutek wielu czynników (religia ze swym strachem i poczuciem winy, autorytety, wpływ w dzieciństwie) Twoja podświadomość skojarzyła samą siebie (bo ona jest także Tobą) jako złą, nudną, brzydką i głupią. Więc gdy myślisz o sobie, podświadomość działa jak automat - ukazuje świadomości swoją reakcję, swój wzorzec. Czy jest on prawdziwy? Absolutnie nie. To tylko program, wzorzec, wyuczona reakcja. Czy można ją zmienić? Oczywiście. Czy warto? Jeśli życie jest z tym wzorcem nieprzyjemne, to jak najbardziej warto. Wstyd, nieśmiałość, brak wiary we własne siły, podatność na najlżejszą nawet krytykę - to można zmienić. Nie mówię że jest to łatwe, nie jest - ale jest realne do wykonania. Swoje reakcje i wzorce wielokrotnie zmieniamy w ciągu życia, warto więc robić to samemu. Jeśli nie robisz tego Ty, robią to inni - reklamy, media, religie, państwo, koncerny płacące autorytetom za rzekomo niezależne opinie.

Z masła zrobiono bombę cholesterolową, a profesorowie medycyny straszyli epidemią zawałów. Od tej pory ludzie widząc w sklepie masło, doznawali emocji strachu i kupowali margarynę. Teraz coraz bardziej jasnym się staje, że padliśmy (także i ja) ofiarą manipulacji. Masło jest bardzo zdrowe, a margaryna jest chemicznym ściekiem. I znowu zmiana - widząc masło czujemy zaufanie, a margarynę złość. Nadal uważasz że emocje są prawdziwe? Wystarczy że zbierze się grupka producentów margaryny, przekupią dziennikarzy i lekarzy, i znowu uruchomi się w społeczeństwie psychozę strachu przed masłem. Jeśli nie decydujesz Ty, decydują inni i ich interesiki.

Ojciec i Syn

Ty jako świadomość (ojciec) wpływasz na podświadomość (dziecko). Jeśli oboje nie współpracujecie ze sobą, w życiu jest tylko konflikt i ból. Musisz przejąć stery, innej możliwości nie ma. Musisz zostać liderem własnego życia, władcą i królem swych reakcji emocjonalnych. Albo Ty, albo znani dziennikarze z lewa i prawa (a raczej ich szefowie na sznurku przeróżnych wielkich struktur) stworzą Ci reakcje na wszystko co widzisz, wymodelują Cię byś był bardzo nieszczęśliwym człowiekiem - bo tylko zastraszonym, pełnym poczucia winy człowiekiem można kierować. Szczęśliwym już nie. Albo Ty prowadzisz swe dziecko (podświadomość), albo dziecko oszukane przez łotrów prowadzi Cię do przepaści. Innego wyjścia nie ma.

Spójrz na mleko. Dawniej myśl o nim budziła zaufanie; wiadomo, wapń, silne kości, ładne zęby. Jeśli ktoś (jak ja) miał po mleku biegunkę, a zęby się bezustannie psuły, ignorowało się ten fakt bo przecież "mleko jest zdrowe". Teraz już wiadomo że mleko wcale takie zdrowe nie jest, więc znowu zmieniają się nasze emocje. A może niech decyduje intuicja (trzeci obok świadomości i podświadomości składnik naszej istoty), a nie chybotliwe światopoglądowo persony zmieniające przekonania za łapówkę?

Najlepsza metoda

Metod na podniesienie samooceny jest wiele. Jednak powoli przekonuję się do jednej, której potencjału do końca nie znam. Wiem że metoda ta dobrze zastosowana, może przynieść oszałamiające, nieprawdopodobne wręcz skutki. To absolutny nokaut znanych terapii psychologicznych.
 
Proponuję na początek przyjąć pewne założenie. Nieważne czy jest ono kłamstwem bądź prawdą, po prostu dla potrzeb treningu uznajmy że istnieje najwyższa idea nazywana Bogiem. Co poczułeś gdy napisałem słowo Bóg? Twoja reakcja pokazuje, z czym skojarzyłeś tę ideę. Chrześcijanin kojarzy ją z Jezusem i torturami na krzyżu, żyd z Jahwe, sporo ludzi z obrzydzeniem gdyż latami się modlili o pomoc, i nic się nie wydarzyło itd. Proponuję uznać wszystkie święte książki z papieru za nieistniejące, podobnie słowa teologów, egzegetów i całej tej zgrai która zamieniła swą intuicję na stare książki - na czas treningu.

Założenie dla dobra programu

Jeśli nie wierzysz w Boga bądź go nienawidzisz, nie przejmuj się tym tylko przyjmij pewne założenie w celu terapeutycznym. Możesz nie wierzyć w Boga, ale gdy w odpowiedni sposób się zachowasz, Twoja podświadomość może zostać w szybki, niesamowity sposób przekonana do zmiany wzorca. I o to głównie w tej metodzie chodzi. Nie jestem członkiem sekty, i nie chcę Cię nigdzie zwerbować byś na polu kartoflanym w pocie czoła pracował dla mego bogactwa. Podświadomość reaguje na silne, wysokie myśli, a takie gwarantuje odniesienie do absolutu.

Przypomnij sobie co się działo, gdy patrzyłeś na coś smutnego - chciało Ci się płakać. Gdy wszyscy się śmieją, chcesz się śmiać. Gdy ziewają, także ziewasz. Gdy są wściekli, także zaczynasz czuć "ciśnienie". Gdy wyobrażasz sobie złe rzeczy, niszczysz swe ciało (adrenalina silnie osłabia odporność i procesy regeneracji)i tracisz inteligencję (szok, otępienie by złagodzić ból). Gdy dobre, wszystko dzieje się na odwrót; ciało się regeneruje, odpręża, system immunologiczny łapie "drugi oddech". Skupimy się więc na najwyższych jakościowo ideach, by w ten sposób wpłynąć na Twoje ciało, a także zdecydowanie i w potężny sposób podniesiemy Twoją samoocenę. Upieczemy więc dwie pieczenie na jednym ogniu.

Najwyższa idea i jej przymioty

Dla mnie osobiście, najwyższa idea stworzyciela trylionów galaktyk, czasu i przestrzeni nie ma nic wspólnego z żadnym ziemskim opisem, i widzę przymioty tej idei tak:


1. Absolutna, nieokiełznana radość.


2. Spokój nieosiągalny nawet heroiną, spokój tak błogi i pełen rozkoszy, że niemożliwy do opisania słowami. Totalny odlot do krainy relaksu i rozkoszy.


3. Siła, moc. Czy stworzyciel trylionów galaktyk jest słaby, brak mu "prądu"? Wątpliwe. To czysta, brutalna siła i potęga.


4. Obfitość, dostatek. Idea Boga ma wszystko, całe planety pełne złota, szmaragdów i uranu. Bóg jest multitryliarderem do nieskończonej potęgi, i to jest w porządku. Stanem naturalnym jest dostatek i bogactwo.


Drugie założenie

Teraz przyjmijmy drugie założenie. Zanim powstało życie, przestrzeń i czas, musiał istnieć Bóg. Wszystko więc co powstało, musiało powstać z niego (albo jej, chociaż wątpię by Bóg miał płeć). W końcu nic innego nie było, tylko ta idea. Wszystko więc co istnieje, jest stworzone z Boskiej idei. Nasze ciała także, a także nasze umysły; świadomy i podświadomy, i wszystko inne.

Ludzie są jacy są. To egoistyczne monstra, niemniej pod umysłem tkwi iskra Boska. Nie musimy jej widzieć, ale ona z pewnością jest, i potwierdzi Ci to każdy człowiek który medytuje. Stan rozkoszy i szczęścia jest możliwy, a ja nazwałem to dojrzeniem w sobie tej Boskiej iskry. Jako umysł jestem egoistą, bo umysł z natury żeby przetrwać musi być egoistyczny (inaczej dałby się pożreć dzikim zwierzętom i człowiek by nie przetrwał), natomiast jest we mnie i w każdym, największym nawet prostaku Boska iskra.

Wybaczenie dla orgazmu

W każdym z nas jest ta iskra, tej mocy część. A jeśli w to nie wierzysz bądź tego nie czujesz, udawaj że tak jest. Pamiętaj że celem terapii nie jest przekonanie Cię do jakichś wierzeń, ale napełnienie Twej podświadomości jak najbardziej pozytywnymi przekonaniami. Dla niej jest bez znaczenia czy Bóg istnieje czy nie, i jaki jest - dla niej liczy się tylko to, co myślisz. Ona te myśli zapisuje, i wyprowadza z nich wzorzec który kieruje Twoimi działaniami. To co myślisz wraca do Ciebie. Np. jeśli kogoś nienawidzisz, i systematycznie obrzucasz go w myślach obelgami - niszczysz tak naprawdę siebie. Raz że siada zdrowie, dwa że rośnie poziom nieprzyjemności więc szukasz czegoś co go podniesie (papieroski, wódzia, amfetaminka), trzy - podświadomość przyjmuje te myśli i je oddaje w formie uczuć. Jeśli nienawidzisz, stajesz się nienawiścią i bólem.

Walcz, bij się - ale bez nienawiści. Czysty umysł jest najskuteczniejszy w walce, emocje zaślepiają, czynią Cię niewidomym i bezbronnym. Dlatego też gdy pomyślisz o kimś Twoim zdaniem złym, nie wyobrażaj sobie jego wad bo Twoja podświadomość wszystko bierze do siebie. Po co Ci się źle czuć? Wyobraź sobie że w tej kanalii jest Boska iskra. W ten sposób przestajesz nienawidzić, wzmacniasz się, regenerujesz i dajesz podświadomości silne, pełne energii myśli. Ktoś krzywdzi Cię raz, a później Ty sam latami się rujnujesz wyobrażając sobie zemstę i odwet. To ma być ta zemsta, że sam się codziennie katujesz? Prawdziwa zemsta to bycie szczęśliwym i silnym, bo ktoś kto krzywdzi naprawdę, bezustannie cierpi - nawet jeśli udaje co innego.

Pamiętaj że człowiek szczęśliwy, odczuwający przyjemność z życia nawet nie pomyśli o krzywdzeniu innych. Bo i po co? Krzywdzi tylko frustrat, człowiek pełen bólu który kompulsywnie przenosi na innych. Jaki sens ma więc zemsta? Najlepszą zemstą jest dla kata jego własne życie, a jeśli zrobił coś naprawdę złego, więzienie. Ale nie wpuszczaj złych myśli do swej głowy, nawet o znanych rzezimieszkach, bo to Ty dostaniesz po łapach a nie oni.

Zaczynamy, jedziemy z koksem

Stań przed lustrem. Najlepiej jeśli ukazywałoby Cię całego, ale może być też mniejsze, na wysokości twarzy. Spójrz na siebie i obserwuj swoje reakcje, co się pojawia? Emocje które odczuwasz zostały wyuczone, wytresowane, nie są Twoje. To prawdopodobnie poczucie bycia brzydkim, nieatrakcyjnym, może mocniejsze uczucia, takie jak nienawiść i pogarda? Co by to nie było, pamiętaj że to tylko i wyłącznie efekt manipulacji i nie jest to żadna prawda.

A więc pojawiają się brzydkie emocje i myśli. Nie walcz z nim, ale powiedz na głos (możesz w myślach, ale będzie to znacznie mniej skuteczne): akceptuję aktualny wzorzec, ale chciałbym go zmienić. Dlaczego akceptujesz taki rynsztok? Ponieważ walka daje energię wrogowi. Walcząc z wzorcem zwiększasz jego siłę i energię, skupiasz się na nim a Twoje skupienie to energia. Zaakceptuj i niech osłabnie. Nie poświęcaj mu uwagi, nie walcz, po prostu go wymień na prawdziwy i zdrowy. Wymiana i obejście, a nie walka która jest tak naprawdę walką z samym sobą - w ten sposób szybko dostaniesz nerwicy. Niejeden adept w ten sposób zakończył swe treningi na psychotropach. Zmiana? Tak, poproszę; ale łagodnie, delikatnie, jak z dziewicą.

Piękny pasztet, bogaty żebrak

Powiedz: akceptuję Boską iskrę w sobie. Szanuję, uwielbiam i podziwiam najpotężniejszą istniejącą moc w sobie. Wymień teraz cechy najwyższej idei, patrząc sobie w oczy: radość, spokój, siła, dostatek. Wymaksuj je do absolutnych granic. Pojawią się przeczące temu myśli, to podświadomość informuje Cię że w kwestii samooceny posiada inny wzorzec. Ok, niech posiada, ale go zmieniamy - lepiej my niż mają to zrobić reklamy i sprzedajne dziennikarskie pióra lekkich obyczajów. I tyle. Powtarzaj ile chcesz, byle codziennie. Jednak nie zmuszaj się do treningów, bo wytworzysz w sobie silną niechęć. Niektórzy muszą się strasznie wycierpieć, by mieć takiego życia serdecznie dość, inni cierpią i nie chcą z tego zrezygnować - i to trzeba uszanować. Pamiętaj że na początku tej terapii pojawi się wstyd, zażenowanie - jakże to tak, mówić do siebie miłe rzeczy?

To pachnie gender i chorobą psychiczną. Ale i tak to robisz, czy tego chcesz czy nie - masz 50 tysięcy myśli dziennie i każda jest jakby mówieniem do siebie, ponieważ co myślisz, podświadomość traktuje jak siebie i swoje życie. Mówisz na głos, ponieważ to jest mocniejsze i skuteczniejsze. Mówisz do lustra, by podświadomość skojarzyła Twoje ciało i twarz z boskimi ideami siły, piękna i mocy. Nie ma tu nic zboczonego, chociaż Twój partner bądź partnerka można uznać to za puste, płytkie i egoistyczne - masz zajmować się całe życie innym, a nie mrzonkami o wysokiej samoocenie. Masz służyć a nie być szczęśliwą indywidualnością. Oto miłość w praktyce - rynsztok.

Zapamiętaj. Jeśli stojąc przed lustrem masz poczucie że jestem biedny, brzydki i nieudacznik, to nie walcz z tym. Ok, niech tak będzie. Ale masz też w sobie maksymalnie piękne przymioty, i to na nich się skupiasz. To bardzo przebiegłe i sprytne; nie walczysz, ale wzorzec się zmienia. Gdybyś spróbował się przekonać że jesteś piękny, podświadomość nigdy nie zezwoli na wymianę wzorca; zareaguje chorobą, wypadkiem, ma swoje sposoby by bronić starych struktur. Trenując moją metodą, omijasz wszystkie jej systemy obronne. Spokojnie, miło, prawdziwie.

Zalety:

Powoli zaczniesz odczuwać w życiu wspaniałe doznania. Przestaniesz się szarpać, szamotać, denerwować byle czym. Staniesz się niedostępny dla oszustów, ponieważ oni grają na Twoim pragnieniu przyjemności, a Ty będziesz już ją miał. Nałogi powoli odpadną same z siebie, a negatywne związki same uschną - jeśli masz przyjemność w sobie, nigdy nie upodlisz się dla seksu czy bycia razem (niechby bił byle był, bo co inni powiedzą). Zmienisz innych ludzi, gdyż zauważając Twoją zmianę sami będą chcieli spróbować. Poprawi się zdrowie, możesz schudnąć bądź utyć, jeśli będzie to dla Ciebie korzystne. Ludzie agresywni i źli będą Cię omijali, bo będziesz działał na zupełnie innych falach. W pierwszych próbach będzie to szokujące, będziesz zaskoczony tym co się zacznie dziać. Przerabiałem to kilkanaście razy, a moi czytelnicy których prowadzę nawet kilkadziesiąt razy. Ludzie są tak przyzwyczajeni do ohydy i bezsensu życia, że świadomość iż można żyć beztrosko i radośnie, bez dołów, bólu i cierpienia jest jak cios pięścią w nos. Całe życie nas uczono i przygotowywano pod życie z cierpieniem, a tu proszę bardzo, okazuje się że łgali. Akceptacja takiej zmiany przeważnie musi potrwać.Wady:

Zanim podświadomość przejmie nowy wzorzec, będzie się buntować. To całkowicie naturalne zjawisko, które wyraźnie Ci wskaże że jesteś na dobrej drodze. Ona musi się buntować, bo tak właśnie działa. Im mniej walki włożysz w zmianę siebie, tym bunt będzie mniejszy. Jeśli będziesz walczyć, opór wzrośnie. Pamiętaj że w istocie nie zmieniasz siebie, a wzorzec w swojej podświadomości. Pierwsze zmiany są bardzo niestałe, pojawić się może presja najbliższego otoczenia. Dlatego nigdy o tym co robisz nie mów bliskim, to położy niemal każdą pracę na początku. Pasożyt zawsze czuje podskórnie, że ofiara wymyka mu się z rąk. Pasożyt daje Ci coś co uważasz że jest Ci potrzebne, a gdy zaczynasz podwyższać samoocenę, przestajesz pragnąć chłamu i śmieci; pasożyt przestaje Cię pociągać, więc nie ma potrzeby dalszego mu służenia.

Często ktoś zły to ktoś, kto udaje dobrego. Mąż, żona, rodzice - ich presje mogą być tak silne, że rezygnujesz ze swojej pasji i życia by zadowolić ich chore, nierealne oczekiwania. Zbyt wiele razy widziałem podobne dramaty, by paplać o tym że każdy rodzic kocha swoje dziecko. Niestety, nie każdy. Część pod słowami o miłości osacza, niszczy i deprawuje dziecko w każdy możliwy sposób. Są też dzieci, które za każdą cenę chcą zniszczyć rodzica - i to jest w zasadzie nieuleczalna sytuacja. Rodzic musi wybrać - albo rzekoma miłość i umożliwianie dziecku prowadzenie często wobec siebie przestępczej działalności, albo własne szczęście i realizacja, z nadzieją że dziecko w jakiś sposób samo się naprostuje. Chęć pomocy dziecku gdy te źle nas traktuje, niejedno już zniszczyła. Kochać można, ale tolerować złych zachowań nigdy.

Zostaw to za sobą, zacznij od nowa

Odklejanie się od nas negatywnych osób, może być traktowane jako strata, coś bolesnego. Tu przerywa się często terapię, by wrócić w stare tory życia i cierpienia. Gdy się przetrwa, człowiek łapie głęboki oddech, i czuje że wszystko co zostawił za sobą to były tylko i wyłącznie ekskrementy.


---------------


Zachęcam do ściągnięcia mojej książki "Co z tymi kobietami?" jako darmowego e booka KLIK. Jeśli się spodoba, zawsze można dostać ją w każdej księgarni, na terenie całej Polski. Zapraszam wszystkich serdecznie na mój fanpage KLIK, Bardzo jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy poczuwają się do dbania o cały ten interes i go finansują KLIK.Czytany 51823 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 20:31
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
0 # Rysiek 2014-02-14 21:56
Qrwa...sorry Marek, ale Kia Rio jest do doopy. :D Miękki tapczan, który zagraża życiu. W każdym aspekcie tego co nas tu spotyka potrzebny jest balans...zdrowy balans! Nie da się mieć harmonijnego życia, gdy gnębią Cię spowodowane lodami wiśniowo-wanili owymi z Lidla nadmiary kalorii (ja osobiście wole sorbet od Grycana, ale też 2 litry to moja pojemność) ;), nie da się czuć równowagi, gdy trzos pusty a w portfelu hula Halny ;), nie da się również znaleźć spokoju ducha mając wszystko prócz wiedzy o tym jak to działa :D A teraz pytanie? Gdzie Wy jesteście? Gdzie ja jestem to wiem ;)

A teraz dodam jeszcze w temacie damsko męskim, bo moja Ex jak Syn stwierdził świętuje walentynki z nowym panem...Czy Wy sobie zdajecie sprawę, że przedwczoraj zaproponowała mi, że się wprowadzi do mnie ponownie? :D Ciekawe czy ten biedak zdaje sobie sprawę z pozycji w tej relacji? Zakładam, że nie :D Podbiłem w każdym razie swoje ego odmawiając jej grzecznie aczkolwiek stanowczo. Ot cała kobieca natura :D

PS: Marek...rozgrze szysz? ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-15 00:19
No Rysiek, krytykując moją żabuśkę stąpasz po kruchym lodzie :) ogólnie auto ma jakieś tam kopyto, jest wygodne, kombi dużo zapakuję, a co najważniejsze jest wybitnie niezawodne. A kupiłem go w cenie mojego seicento, które się nonstop psuło, że o jakości jazdy nie wspomnę. Gdy się dorobię, będzie hyundai sonata 2,4 w gazie.

No to gratulacje z powodu małżonki, na pewno masz sporą satysfakcję :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Wasz Rysiek 2014-02-15 16:05
No właśnie nie do końca. Kiedyś chodzulbym jak indor a dziś widzę tylko jej słabość. Szkoda mi kobiety, z którą spędziłem 10 lat. Niestety nie jestem w stanie jej juz pomóc bo to nie ta osoba, którą znałem.
Tak czy owak życie stygnie!
Pozdro z Zakopca! Na Kasprowym genialne warunki narciarskie :) Miche mam jak banan.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # witek 2014-02-15 16:18
Rysiek jerunie indor to ty jesteś nasz z Górnego śląska.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # arw 2014-02-19 14:21
No i nic z tego co napisał Marek nie dotarło do ciebie, nic a nic. Długa droga przed tobą...
powodzenia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # michałowski 2014-02-14 22:36
Świetny art Marka jest, lustro 190cm jest, spokój w mieszkaniu i chęć zmiany są! Podświadomości moja "This is Sparta!".
A tak te wszystkie problemy się zaczynają, czas odnaleźć podobne uczucia w sobie. http://www.youtube.com/watch?v=P0c9oDBNG-Q
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-15 00:21
Cytuję michałowski:
Świetny art Marka jest, lustro 190cm jest, spokój w mieszkaniu i chęć zmiany są! Podświadomości moja "This is Sparta!".
A tak te wszystkie problemy się zaczynają, czas odnaleźć podobne uczucia w sobie. http://www.youtube.com/watch?v=P0c9oDBNG-QJeśli masz ochotę ćwiczyć godzinę, ćwicz dziesięć minut. Jeśli masz małą ochotę, odłóż do jutra. To rady testowane na kilkudziesięciu ludziach. Co do filmu, nie zgadzam się z nim. Marzenie musi mieć sens, jeśli marzysz o byciu prezydentem, szkoda czasu na takie bzdety, rozumiesz o co mi biega?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zensho 2014-02-14 23:22
Świetny artykuł! Gdybym nie był biednym studentem, odwdzięczyłbym się za niego pieniężnie, słowo boskiej iskry... A tak poważniej, potrzebowałem w tym momencie takiego spojrzenia. Akurat dzisiaj czytałem Liber Tzadi "satanisty" Crowleya, w którym Bóg jest ukazywany podobnie do tego, jak ty to czynisz, ale właśnie twój opis okazał się kroplą przepełniającą czarę rozkoszy i w mojej psychice coś zaskoczyło. Ćwiczenie z pewnością będę wykonywał, ma potencjał, wcześniej już tego próbowałem, ale dodanie do tego idei Boga to może być ta brakująca cegiełka. Dzięki za to.
"Radość waszym przyjemnościom, pokój waszemu rozmarzeniu, mądrość waszym fantazjom; oto, co przynoszę.
Wszystko, co czynicie, jest prawe, jeśli jest w tym radość.
Przybywam przeciwko smutkowi, przeciwko zmęczeniu, przeciwko tym, którzy pragną was zniewolić.
Nalewam oczyszczające wino, które da wam rozkosz o wschodzie i zmierzchu." Liber Tzadi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-15 00:21
Crowley miał świetne pióro, zastanawia jednak nałóg heroinowy i orgie - to nie była błogość na pewno, nie osiągnął pełni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-02-14 23:54
przepraszam że przeszkadzam , chciałam tylko powiedzieć że bardzo podoba misie samochód Jasia Fasoli, naprawdę .( dziękuję Mistrzu za ten Art )
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-15 00:22
Proszę uprzejmie, ale proszę też pamiętać że do dwóch klipów bądź obrazków może być na stronie, resztę niestety jestem zmuszony z przyczyn technicznych kasować - strona się wiesza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-02-15 00:05
Wszystko się zgadza:) gdy widzę Kia Rio czerwoną na ulicy lub i30 od razu kojarzy mi się z Markiem:) a to znaczy z czymś bardzo przyjemnym:))

Marku jak się czujesz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-15 00:23
Jestem napakowany tabletkami z koncernów farmaceutycznyc h :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-02-15 00:30
Cytuję Marek:
Jestem napakowany tabletkami z koncernów farmaceutycznych :)

To dobrze dzialaja te piguly bo piszesz coraz lepsze teksty ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fafkulec 2014-02-15 00:23
Dzisiaj słyszałem pozytywną piosenkę, która pasuje do tematu :-)
Wojtek Szumański - Tylko Ja https://www.youtube.com/watch?v=XK37tKdQpi4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Marek 2014-02-15 02:45
Luknijcie na tego faceta www.youtube.com/watch?v=TQ8MBxbEG0s trochę oglądałem jego hipnozę uliczną. Ewidentnie bardzo inteligentny, zdolny, ambitny - niski poziom lęku. Ćwiczy pływanie, tańce i jeśli wierzyć temu co mówi, umie dać po mordzie (kilka lat sztuki walki). Ale jednocześnie wszystko wskazuje na to, że ma niezwykle niską samoocenę. Wskazuje na to drażliwość wyrażana w komentarzach, niemożność pogodzenia się z niesprawiedliwą krytyką. Ogólnie jego emanacja jest głęboko, doszczętnie odpychająca - oczywiście to moje odczucie.

A teraz porównajcie go z facetem, który jeśli chodzi o umysł i jego możliwości, nie wspominając już o ciele, jest znacznie słabszy. Spójrzcie na jego samoocenę i ogólną emanację duchową. To przepaść, kolosalna odległość.
www.youtube.com/watch?v=7L5KpTv206Y

Pierwszy reprezentuje brutalną siłę, pragnienie władzy i silne, nastawione na zdobywanie pożądanych pragnień ego. Drugi wyszedł poza ego. Zobaczcie i poczujcie jaka to różnica, jaki ogrom. Jeden będzie przez tłuszczę podziwiany, prawdopodobnie osiągnie sukces i pieniądze, drugi byłby pośmiewiskiem, w tym akurat przypadku jest bardzo mocny, mocniejszy niż pierwszy będzie kiedykolwiek, ale nie ma na to reguły.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pawel z Niemiec 2014-02-15 09:15
Jak pierwszy raz zobaczylem Ekcia to wydawał mi sie takim drobnym niepozornym kolesiem :) ale to co mówi i pisze ma ogromną moc, wystarczy poogladac jego filmiki, od razu czuje sie autentycznosc.. Ten pierwszy koleś sprawia wrażenie człowieka jakby to wszystko co robił, ta ogromna ambicja, wychodziło z jakiegoś niespełnienia w przeszłości - może zbyt wymagający rodzice?, albo niepogodzenia się z tym kim sie naprawde jest..co nie zmienia faktu że należy sie rozwijać, ale co jest tego fundamentem w tym wypadku?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-15 11:24
Dla mnie jeśli chodzi o sferę intuicji, przy numerze jeden odpala mi się dzwonek alarmowy - gdy myślę o tym że zajmuje się hipnozą, czyli ma dostęp do pulpitu sterowniczego człowieka, włosy stają mi dęba. Używając terminologii ezoterycznej, facet ma krokodyla albo jakiś rodzaj ciemnego wsparcia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pawel z Niemiec 2014-02-15 11:43
Nie wiem Marek, nie znam sie na ezoteryce, może i tak. Wiem natomiast jedno, krokodyla lub ciemne wsparcie trzeba miec w polityce. Inaczej sie w niej nie utrzymasz. Totalna bezwzglednosc. Nawet jesli chcesz cos dobrego w polityce zrobic, to w imie tego dobra trzeba zapomniec o jakiejkolwiek moralnosci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jajacek 2014-02-15 22:29
Uczciwy człowiek nie pcha się do polityki. Tylko takie chore jednostki tam się pchają. Pisał chyba o tym Osho w "Księdze zrozumienia".
Swoją drogą - wiecie, że są różne sposoby liczenia głosów w wyborach?
www.math.edu.pl/system-wyborczy
Wcale nie jest tak, że ten, kto ma bezwzględnie najwięcej głosów zostanie np. radnym. Ludzie go chcą, ale system liczenia jest inny i w efekcie może wygrać ten, co ma według zwykłego, podstawówkowego dodawania głosów najmniej, ale za to jego lista (najczęściej partia) ma tych głosów dużo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sigicoffee 2014-02-16 19:36
Proszę obejrzeć to: http://www.youtube.com/watch?v=D47jZjKiMlE występ tego samego pana Daniela.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-16 19:57
Cytuję sigicoffee:
Proszę obejrzeć to: http://www.youtube.com/watch?v=D47jZjKiMlE występ tego samego pana Daniela.


Obejrzałem, i co w związku z tym?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sigicoffee 2014-02-16 21:45
Głos mnie osobiście irytuje. Ciekawy jestem opinii czy może rzeczywiście osiągać takie efekty jak na video. Fake?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kalif 2014-02-15 11:10
Cytuję Marek:
Luknijcie na tego faceta www.youtube.com/watch?v=TQ8MBxbEG0s trochę oglądałem jego hipnozę uliczną. Ewidentnie bardzo inteligentny, zdolny, ambitny - niski poziom lęku. Ćwiczy pływanie, tańce i jeśli wierzyć temu co mówi, umie dać po mordzie (kilka lat sztuki walki). Ale jednocześnie wszystko wskazuje na to, że ma niezwykle niską samoocenę. Wskazuje na to drażliwość wyrażana w komentarzach, niemożność pogodzenia się z niesprawiedliwą krytyką. Ogólnie jego emanacja jest głęboko, doszczętnie odpychająca - oczywiście to moje odczucie.

A teraz porównajcie go z facetem, który jeśli chodzi o umysł i jego możliwości, nie wspominając już o ciele, jest znacznie słabszy. Spójrzcie na jego samoocenę i ogólną emanację duchową. To przepaść, kolosalna odległość.
www.youtube.com/watch?v=7L5KpTv206Y

Pierwszy reprezentuje brutalną siłę, pragnienie władzy i silne, nastawione na zdobywanie pożądanych pragnień ego. Drugi wyszedł poza ego. Zobaczcie i poczujcie jaka to różnica, jaki ogrom. Jeden będzie przez tłuszczę podziwiany, prawdopodobnie osiągnie sukces i pieniądze, drugi byłby pośmiewiskiem, w tym akurat przypadku jest bardzo mocny, mocniejszy niż pierwszy będzie kiedykolwiek, ale nie ma na to reguły.


Prawda jest taka ze wiekszosc ''hejterów'' za pare lat bedzie u niego pracowac, tylko tacy ludzie ; kurewsko ambitni,pracowi ci osiagaja to czego chca,poswiecaja sie swojej pasji .Widac u niego male bledy ale jest mlody,nie wymagajmy zeby byl idealny bo taki nie bedzie nigdy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-15 11:27
Dla mnie nie jest obiektem podziwu - raczej strachu, jeśli miałbym z nim pracować. No i faktycznie, możliwe że hejterzy będą mu obciągali w pracy by mieć z czego spłacić kredyt mieszkaniowy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-18 01:25
Luknijcie na tego gościa www.youtube.com/watch?v=xz1VkEFL4tc i na tego z pokazu naszego guru www.youtube.com/watch?v=f6CG-mOXCUU czy to nie są ci sami kolesie? Jeśli tak, to była to ustawka bo nie widzę żadnego info że ten mały długowłosy koleś jest z kręgu rozwojowego, czyli zna Daniela.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-02-18 18:48
[quote name="Marek"]Lu knijcie na tego faceta
www.youtube.com/watch?v=TQ8MBxbEG0s
_____________

www.youtube.com/watch?v=7L5KpTv206Y

jako osoba niezaawansowana i zwykły zjadacz chleba napiszę,że nie potrafię nawet porównać obu panów, gdyż w mojej opinii i odczuciu dzielą ich lata świetlne :eek: , z trudem przebrnęłam przez autoprezentację i hipnozę p.Daniela (zmęczenie),poz a tym wydaje mi się on, być " produktem ". Jesli chodzi o pana E.Tolle to gęba sama się do niego uśmiecha , naturalnie poczułam chęć poznania tego człowieka- być bliżej, posłuchać , przyjrzec się , nie wiem co to oznacza i nie chce mi sie nad tym zastanawiać teraz ale jestem przekonana ,że wrócę do tematu pana E. Tolle i nie skończy się na tym jednym filmiku, którym sie z nami Marek podzieliłeś :))))))))

http://www.youtube.com/watch?v=f7CyVe-V5-Q

pozdrówka
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kalif 2014-02-15 11:13
P.s ale moim zdaniem musi ruszyc za granice ; bo w takim kraju jak Polska malo osiagnie , ten kraj jest wrogi obywatelom a juz jakiekolwiek wychodzenie przed szerego z ambicjami i pasja jest nieprawdopodobn ie hejtowane przez ludzi ktorych glownym marzeniem jest zimne piwko i pilot do TV .Z drugiej strony moglby zostac w Polandii i pokazac skurwysynom swoj ''kapital' na zlosc hejterom.Ogromn ie cenie ludzi ktorzy maja pasje i sie w niej realizuja ,moze na poczatek efektow nie bedzie ale kurewska ambicja z czasem wyrobi fale ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pawel z Niemiec 2014-02-15 11:51
Tez cenie kurewską ambicje ale musi być to zdrowa ambicja. Jeśli ktoś wykorzystuje ludzi w imię swoich ambicji bo chce miec kolejną wille gdzieś tam, to przepraszam ale jest coś z nim nie tak. A przecież jest wielu takich "ambitnych", wiec nie dziwmy się ze ludzie,którzy pracują u nich za marne grosze, nienawidzą ich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kalif 2014-02-15 12:31
Cytuję Pawel z Niemiec:
Tez cenie kurewską ambicje ale musi być to zdrowa ambicja. Jeśli ktoś wykorzystuje ludzi w imię swoich ambicji bo chce miec kolejną wille gdzieś tam, to przepraszam ale jest coś z nim nie tak. A przecież jest wielu takich "ambitnych", wiec nie dziwmy się ze ludzie,którzy pracują u nich za marne grosze, nienawidzą ich.


Dokladnie ,zgadzam sie z Toba w tej kwestii.Wtedy to jest oszustwo i wykorzystane ''trupy'' swojego celu.Ale ja mialem na mysli inna ambcicje pokazania swiatu swoj wielki telnet ktory gdzies tam drzemie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Marek 2014-02-15 12:48
Kalif, proszę Cię (i wszystkich innych) o pilnowanie literówek. Ktoś kto czyta poprzestawiane litery, brak znaków, automatycznie uznaje piszącego za dziecko - niektórzy się wkurzają i rezygnują z czytania. Trzymajmy poziom, proszę. Piszę to bo ostatnio mnie na interii redaktor zdrowo zjebał jak psa za literówki. Odczekałem chwilę, przeczekałem chęć zadźgania go i wydrapania mu oczu w furii, po czym grzecznie podziękowałem za dobrą radę, bo miał rację. Od tej pory po znaku zapytania piszę dużą literą, i się z tym pilnuję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Grzesiek. 2014-02-17 00:28
A propos literówek, przed "i" nie ma przecinka :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jajacek 2014-02-17 10:40
Osobiście zostawiłbym przecinek przed i w tym przypadku. Patrz link - sytuacja 2
www.polonistyka.fil.ug.edu.pl/?id_cat=289&id_art=1062

Natomiast w innych miejscach, w tym zdaniu, powinny być przecinki (chociaż sam mam z tym problemy i nigdy się tego nie czepiam):
"Od tej pory, po znaku zapytania, piszę dużą literą, i się z tym pilnuję."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-17 11:48
Kiedyś z tym "i" umi ktoś pisał, sprawdzałem i wyszło że przed "i" można postawić przecinek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jajacek 2014-02-15 22:07
Cytat:
pokazac skurwysynom swoj ''kapital' na zlosc hejterom
To nie jest dobra postawa. Skurwysyny i tak niczego się nie nauczą, a Ty będziesz niepotrzebnie tracił energię, by im zaimponować. Lepiej po cichu robić swoje i pie....ić innych.
Oglądałem ostatnio polecany przez komentujących z Samczego Runa film "American Hustle". Główny bohater, Rosenfeld był oszustem, który robił niezłą kasę na kantowaniu naiwnych, jednak zawsze unikał nadmiernej popularności i bycia na świeczniku. To może imponuje maluczkim, ale Tobie szkodzi. Wszystko zaczęło się pieprzyć, kiedy był zmuszony prowadzić "interesy" z grubymi rybami. W sumie z filmu morał żaden, ale to zapamiętałem :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-02-16 00:34
Bycie na świeczniku w 99% prowadzi do klęski. Kto ma łeb na karku i mocną samoocenę, będzie unikał afiszowania się ze swymi możliwościami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Kalif 2014-02-15 11:23
Co do samooceny trzeba po prostu sobie uswiadomic ze my tez pojdziemy kiedys do piachu :) z takim nastawieniem znikaja wszystkie pseudo-problemy osobowosci od razu :)Autor dobrze pisze ; zeby teraz kazdy pokochal siebie caly ten kleryko-farmace utyczno-medialn y biznes by sie skonczyl :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-02-15 12:51
Nie skończyłby, ale znacznie zmalał. Bez tej wielkiej potęgi finansowej z naszych chorób, nie mógłby opłacać polityków i lekarzy, wiele rzeczy by się zmieniło. No ale to mrzonka i tak się nie stanie ze światem - ale my możemy w ten system nie wchodzić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Dante 2014-02-15 12:46
Marek a co wtedy kiedy na mysl o wlasnej osobie bede czul ;radosc,sile,wi are w siebie ? Jak wiekszosc ludzi naet nie chce nad soba pracowac i uczyc sie wlasnej osoby rozumiesz? ; czy nie uwazasz ze w takiej sytuacji bede jak dziwolog na tle innych ? Moze byc tak ze swoja osoba odrzuce innych od siebie ? czy moze bedzie na odwrot im bardziej bede siebie kochal i mial do siebie szacunek tym wiecej ludzi do siebie przyciagne ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-15 13:01
Na każdym poziomie są jacyś ludzie. Jeśli Twój poziom emocjonalny wzrośnie w kierunku pozytywnym, ci na niższym się powoli zaczną wykruszać (rzadsze spotkania, brak tematów do rozmowy), a zaczną się kontakty z ludźmi na wyższym poziomie. Jeśli się na nim ugruntujesz, zostaniesz, to powstaną nowe, znacznie lepsze jakościowo przyjaźnie. Jeśli obniżysz, wrócisz do starych znajomków a jeśli podwyższysz - znowu pójdziesz do góry.

Na wyższych poziomach wszystko jest cieplejsze, bardziej szczere, humor jest bardziej serdeczny, szyderstwa jest coraz mniej. Może być wódeczka, ale już jako dodatek a nie sens by się zachlać i zesrać w spodnie. Może być ruchanko, ale już czystsze i bardziej życzliwe, niż kompulsywna chęć wyruchania rzygotki w dyskotekowym sraczu.

Na wysokich poziomach nie ma ludzi którzy Ci wbiją nóż w plecy, czy zdradzą albo zostawią w potrzebie - i jeśli pomagają, to z czystszymi intencjami niż "na dole", gdzie pomaga się by później oszukać albo brać bezustannie.

Ci z niskiego poziomu uznają że jesteś taki w sumie pozytywny, równy koleś. Nie będą do Ciebie lgnęli, ale i nie zaatakują. Może za to zaatakować rodzina, ale raczej nie osobiście, ale Ty będziesz miał na to wyjebane.

Im wyżej tym mniej ludzi, ale znacznie lepszych. Po co Ci milion znajomej tłuszczy która sens życia widzi w sraniu i żarciu? Wystarczy Ci te sto tysięcy fajnych ludzi na górze, zapewniam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dante 2014-02-15 13:06
Bo jest sprawa , kolezanka bardzo fajna,zgrabna i wogle zadbana chce sie ze mna spotkac ...Mi sie od razu pierdoli we lbie z tego wzgledu iz uwazam ze nie zasluguje na nia ,badz jestem nie wystarczajaca przystojny i fajny zeby ja przeleciec...Sk ad taki wniosek ? Z malej samooceny ? Problem w tym iz im bardziej uswiadamiam sobie swoje braki tym bardziej wyluzowany i pewniejszy jestem w stosunkach z kobietami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-02-15 14:36
Ja bym na Twoim miejscu się nie umawiał, tylko konkretnie ogarnął samoocenę. To co opisujesz to typowa reakcja zaburzonej samooceny. Jeśli ktoś nie poukładał w sobie pewnych rzeczy, taka randka może skończyć się jakąś niewielką traumą - np. kobieta powie coś brzydkiego, a Twoja podświadomość mocno weźmie to do siebie. Będąc nieprzygotowany m, nie mając mocnej samooceny - może wystąpić fobia, zespół lęków za czym pójdzie reakcja (choroby psychosomatyczne).

Podejdź do lustra, i konkretnie popracuj nad sobą. Potem naucz się (zajmie to półtorej minuty) kodów uzdrawiania z youtube albo kup książkę (polecam), i przypierdol z drugiej strony. Daj sobie miesiąc, dwa i potem się umawiaj. A do tej pory witamina D3 i ruszaj skórą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kacper 2014-02-16 19:40
miałem ten sam problem, samoocena leżała! uważałem, że jestem za "słaby", za mało przystojny etc. do ładnych kobiet, nawet jeśli im się podobałem! w przełamaniu tego pomogło mi parę epizodów w życiu, ze ślicznymi paniami, które miały wielu adoratorów i według moim przekonaniom, ja nie miałem żadnych szans, a jednak wybierały mnie. Wiem, że mogło to się skończyć źle dla mojego ego, w przypadku od rzucenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-02-16 19:57
Cytuję kacper:
miałem ten sam problem, samoocena leżała! uważałem, że jestem za "słaby", za mało przystojny etc. do ładnych kobiet, nawet jeśli im się podobałem! w przełamaniu tego pomogło mi parę epizodów w życiu, ze ślicznymi paniami, które miały wielu adoratorów i według moim przekonaniom, ja nie miałem żadnych szans, a jednak wybierały mnie. Wiem, że mogło to się skończyć źle dla mojego ego, w przypadku od rzucenia.To co Ci się wydarzyło, nie może być podstawą do budowania samooceny. Musi nią być świadomość, że masz w sobie coś absolutnie Boskiego, i ona też ma. Nie ma gorszy - bo to są kompleksy, i nie ma że lepszy, bo wpadłbyś w śmieszność i pychę.

Mnie też wybierały parę razy piękne Panie, i to co uznałem za sukces było porażką, były tak nieprawdopodobn ie płytkie że jedynym zyskiem jaki z tego wyniosłem, jest świadomość że piękne przeważnie są uszkodzone. No i seks, beznadziejny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kacper 2014-02-17 12:12
Zgadzam się. Napisałem pomogło ale nie rozwiązało sprawy. Zacząłem szukać różnych informacji w książkach w internecie. Dzięki temu trafiłem i na ten portal. Rozwijam się, widzę przepaść w tym co było, a tym co jest. Wiem, że jeszcze długa droga przede mną.

PS. Mam do Ciebie prośbę Marek. Jakiś czas temu opisałeś "metodę" ze zdjęciem w postaci GIFu i wpisanymi hasłami w nie, czy mógł byś mi przybliżyć pokrótce. Byłem na urlopie i gdzieś mi się to zapodziało.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-02-17 12:17
Kacper, nie rozumiem, mam Ci poszukać artykułu bo Ty nie możesz, czy jeszcze raz go napisać?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kacper 2014-02-17 13:01
Problem w tym, że nawet nie wiem gdzie go szukać. Czytałem wiele artykułów na lotnisku w poczekalni. Jak byś mógł w paru słowach napisać to był bym wdzięczny jeżeli nie to też luz :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-18 01:27
Cytuję kacper:
Problem w tym, że nawet nie wiem gdzie go szukać. Czytałem wiele artykułów na lotnisku w poczekalni. Jak byś mógł w paru słowach napisać to był bym wdzięczny jeżeli nie to też luz :)Proszę tutaj www.samczeruno.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=324:cudze-chwalicie,-swego-nie-znacie&Itemid=101
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kacper 2014-02-20 13:40
Dziękuje ślicznie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # witek 2014-02-15 17:24
a gdzie estera tel aviv?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kamilos 2014-02-15 17:30
a co to są te kody jeśli można spytać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-15 19:20
Cytuję kamilos:
a co to są te kody jeśli można spytać


www.empik.com/kod-uzdrawiania-loyd-alexander-johnson-ben,p1045915924,ksiazka-p reszta do pooglądania i poczytania w sieci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kamilos 2014-02-15 20:08
Dziękuje za wyjaśnienie. A czy taka książka(kody)ma ją jakiś sens, potrafią coś zmienić w sposobie myślenia przeciętnego zjadacza chleba?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-02-16 00:26
U przeciętniaka raczej nie, bo przeciętniak nie chce nic zmieniać w sobie, tylko chce by świat dostosował się do jego pragnień i potrzeb, które mu wmówiono. To system który zdejmuje ponoć stres, i umożliwia ciału regenerację a pamięci traum rozładowanie. Nie wiem jak to działa, ale działa nie tylko na mnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Konrad 2014-02-15 23:21
Przepraszam za pytanie ,ale nie widzę tekstów sponsorowanych i reklam książkę dajesz za darmo żadnych patronatów?boga ta wiedza sciana tekstu pomoc za darmo w dzien i nocy jak to wszystko dziala z darowizn?czytam od dwóch miesięcy i jestem zaskoczony ,choroba stare auto przeciez tu jest chyva kilkaset tekstów i wszystko za darmo?pozdrawia m
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-02-16 00:32
Wszystko co robię jest za darmo, ale jest możliwość wspierania tej pracy, i ludzie wspierają. Nie wystarcza to na przeżycie, ale stanowi miły akcent codzienności, zawsze sobie jakąś przyjemnostkę za to sprawię. Książkę zasponsorował czytelnik, więc daję za free, następną po ang. zasponsorował inny czytelnik, i ją już spróbuję sprzedać. Jak nie pójdzie oddam za darmo.

Nie mam umiejętności przemieniania swej pracy w sukces finansowy, ale jakoś żyję jednak, na jedzenie mam. To ewidentnie stan chorobowy i mam tego świadomość, ale spokojnie robię swoje. Ostatecznie mam tyle doświadczenia że zacznę robić szkolenia i kursy, i z tego już da się wyżyć - ale najpierw chcę więcej rzeczy zrozumieć, nie chcę sprzedawać chłamu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-16 00:35
Witek, ban. Przekroczyłeś rzekę mej cierpliwości, życzę powodzenia i pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pjotr 2014-02-16 13:48
Marku, moja prośba/sugestia

JEDZENIE. Czasami coś tam przemycisz w tekstach, ale moim zdaniem przydałby się jakiś jebitny wpis na ten temat. Co konkretnie facet powinien jeść? Jak wygląda Twój jadłospis? Czego unikać? Interesują mnie konkrety, a nie aminokwasy, węglowodany itd, jak to jest w gazetach, wolałbym kategorycznie: nie pij mleka, jedz warzywa itd ;)
pozdrowienia :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-16 19:41
Pisałem Piotrze taki tekst, i to spory. Ale jaki tytuł nie mam pojęcia. Był w przeciągu ostatnich 10 miesięcy chyba na pewno.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-02-16 14:09
Szkoda, że na ecoego nie da się komentować :/ przy okazji nowego wpisu dodam coś od siebie...

Wydaje mi się, że potrafię się cieszyć życiem i na tle innych jestem pełnym spontanu otwartym, ciepłym człowiekiem. Często spotykam się z barierą albo niedowierzaniem typu - to są tacy ludzie? On musi być nienormalny! Powinien jak wszyscy grać niedostępnego, tajemniczego, narzekać na tuska itp ;) Uczę się jednej bardzo cennej dla mnie rzeczy a mianowicie tego, aby opinie, zachowanie tzw. attitude (po angielsku - nie wiem dokładnie jak to oddać w naszym języku) nie wpływał na mnie i to jak odbieram świat. Metoda z pozoru jest prosta i nawet Marek opisywał ją tu wielokrotnie - wywalić wszelkie media mainstreamowe, unikać informacji o skurwysyństwie na tym świecie, wojnach, przemocy itp. Szukać ukojenia, ciszy, spokoju...to potrafię ale ale...w samotności. Nie wiem czemu ale inni ludzie nadają na innych falach i potrafią zepsuć mi nastrój w kilka sekund. Wiem, że to kwestia wrażliwości i pewnie ćwicząc to byłbym w stanie osiągnąć zadowalające rezultaty ale tu jest kwadratura koła bo wtedy odzieram się z tej wrażliwości, która żyje we mnie. Pytanie nie brzmi "być czy mieć" tylko "żyć czy wegetować". Macie podobnie?

Druga kwestia jest taka...mam miejsca, w których doświadczam stanu niemal Nirvany i nawet teraz gęsia skóra występuje mi na skórze. Byłem wczoraj w takim miejscu wracając z Zakopca...jeste m tam bardzo często od lat, czasem nawet jadę tam kilkaset kilometrów tylko po to by posiedzieć na ławce. Warto ponieść każdą cenę za taki stan umysłu jakiego doznaję właśnie w tym miejscu. Nie będę pisał o co w tym wszystkim chodzi bo jest to nie do opisania a i tak nikt tego nie zrozumie.

Jeszcze jedno - w stanie pełnego szczęścia i zespolenia ze światem mam spowolnione reakcje. Wszystko wówczas płynie a ja np potrafię wolniutko jeździć samochodem z otwartym oknem i łykać wiatr. Nawet ruchy mam spowolnione. Znacie taki stan?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-02-16 14:17
Mam z tym problem, bo to uczucie pełnego szczęścia i spokoju (wczoraj jeszcze zachodziło pięknie nad wzgórzami słońce + muzyka w samochodzie) trwa ułamek sekundy i powtarza się jakby amplitudowo. Mam wtedy wrażenie bycia częścią świata, inaczej widzę ludzi, przyrodę, okoliczności. Czuję jak dobry jest świat, uśmiecham się do ludzi do tego stopnia, że sami lgną do mnie (nawet naprawdę piękne kobiety same zagadują - to jest jak trans a ja nie czuję ich przez pryzmat urody tylko człowieczeństwa ). Ktoś zapyta i z czym masz problem? A no z tym, że te stany paraliżują moją stronę życia, która pozwala mi być twardym i walczyć skutecznie o lepsze jutro i spokojny sen. W końcu muzyki można słuchać i z chińskiego radia typu Roadstar i z zestawu Bang&Olufsen. Problem w tym, że ja chcę tego haju, pragnę go ale wiem, że jak oddam się temu wszystkiemu, ten świat pochłonie mnie do tego stopnia, że stracę materialnie wszystko na co pracowałem od dziecka a jestem z bardzo biednej rodziny. Wszystko co mnie uszczęśliwia łączy się ze wspomnieniami, czuję te stany, które gdzieś tam głęboko zakodowały się w mojej głowie, widzę tych ludzi, świat, czuję nawet zapach chwili!!! Czujecie? Można czuć zapach czegoś czego już nie ma!
Kurwa, przepraszam...n ikt nie potrafi tego zrozumieć. Nikt...wszyscy wszystko trywializują... niszczą.
Jak sobie z tym radzić? Boje się, że jak te chwile, kiedy sięgam wyżyn staną się zbyt częste to emocje opadną i staną się już nie tak pochłaniające. Brak mi sensu w tym wszystkim...nie czuję tego a moja na wskroś poukładana natura domaga się prostych rozwiązań i wytłumaczeń. Robisz coś? Po co? Co chcesz osiągnąć?

Uch...tak dostałem w czosnek wczoraj, że dziś nie mogę się za nic pozbierać. Chyba jestem jednak chory psychicznie...

Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pjotr 2014-02-16 14:39
sorry, nie jestem w stanie Tobie pomóc Rysiu, ale chciałem napisać, że jak słuchasz Arnaldsa to musisz też sprawdzić Nilsa Frahma ;) razem robią piękne rzeczy www.youtube.com/watch?v=itErRn4T2no
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-02-16 16:53
Dostrzegam rzeczy, których nie widziałam wcześniej, nie wiem czy nie jest za późno czy może to właśnie odpowiedni czas..
Ale nie szukam już odpowiedzi, pozwalam by prawda sama się odkryła.
Ostatnio jak nigdy, czuję się dobrze sama ze sobą...czuję ta ciszę...

Rysiu piękna muzyka...słucha m właśnie całego albumu:) dziekuję
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-02-16 17:09
Tylko czy to nie jest forma ucieczki? Nie zastanawiałaś się nad tym? Czy nie jest to czasem forma wtłoczenia się w stado maszerujące w kierunku przepaści? Ja to widzę wręcz oczyma wyobraźni...wąs ka droga i tłum ludzi idących powoli w kierunku otchłani. Wokół tek drogi strażnicy z bronią i pałkami, bez przerwy ktoś próbuje krzyczeć, machać rękami, wołać, że to bez sensu, po co to wszystko i natychmiast uciszają go jego współtowarzysze bojąc się reakcji strażnika, który wali na oślep. Widać już krawędź a ludzie ciągle biernie i cichutko idą spadając jeden za drugim. Im bliżej przepaści tym większa cisza i pogodzenie się z losem...

To jest tragiczne jak bardzo świat i ludzie mogą nas zmienić. Do tego stopnia, że stajemy się więdnącymi ubezwłasnowolni onymi roślinami, których jedynym pewnym azylem może być samotny zachód słońca nad wzgórzami...

Znasz Hammock? To jest genialny teledysk...to film o każdym z nas.Tacy byliśmy jeszcze wczoraj :(

http://youtu.be/1rENnKECnfs

Zobacz sobie jeszcze Hammock - Cold Front.Lubię tak otworzyć okno w samochodzie przecinającym słoneczny poranek, kiedy powietrze jest pełne rosy...
Muszę wyjść na zewnątrz bo się rozpadnę :(
Sorry.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-02-16 17:36
Może jest, myślałam o tym, ale tylko przez chwilę..ja już nie zastanawiam się co by było gdyby..ale wiesz jest jedna myśl, która mnie czasem drażni: że walcze sama ze sobą gdy próbuje coś zmienić..a nie chce walki..nie chce tak bardzo chcieć..wolałab ym odpuścić mając świadomość że to i tak się stanie..

Hammock świetny..te ptaki...wolność...
a wiesz właśnie zdałam sobie sprawę że zawsze to widzę gdy spoglądam na mojego synka..

Rysiu to niedługo minie..nie zdążysz się rozpaść:)
Dzięki za tą chwile:)
I nie masz mnie za co przepraszać, rozumiem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pawel z Niemiec 2014-02-16 19:19
piękna muzyka :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # ktoś 2014-02-16 22:12
chciałam tutaj wkleić Posłanie dla nadwrażliwych profesora Kazimierza Dąbrowskiego ale łatwiej będzie w formie mobilnej i nie w wykonaniu ( które b.lubię) Wasika, luknij do końca .
mam nadzieję,że Marek się nie wkurzy :)

www.youtube.com/watch?v=ajwujPwIOsk

" Bądźcie pozdrowieni za nieprzystosowan ie do tego co jest a przystosowanie do tego co być powinno "
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2014-02-17 00:07
Bardzo ładne....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kamilos 2014-02-16 18:21
Wiem o co Ci chodzi i znam ten stan, ale denerwuje mnie właśnie podejście innych ludzi, bo jak ktoś robi coś innego wykracza po za jakieś normy to od razu jest dziwakiem!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-02-16 19:30
Myślę Kamilos, że mamy na myśli dwie różne rzeczy. Ty prawdopodobnie piszesz o zachowaniu poza normy typu fryzura na irokeza, kolczyki w języku, wyzywający ubiór czy zachowanie (jeżeli jest inaczej - wybacz). Ja mam na myśli NORMALNE ludzkie zachowanie, które w tych parszywych czasach jest odbierane przez dużą część stada jako dziwne. Np beztroski śmiech, otwartość na ludzi, pełna emocji rozmowa z drugim człowiekiem bez zwracania uwagi na to jak wypadniesz itp. To co się stało ostatnio z ludźmi przeraża mnie. To jest niestety efekt rozwoju form kontaktowania się a złe wzorce są chłonięte przez ludzi dużo szybciej niż te dobre. To tak jak z pieniądzem - pieniądz gorszy wypiera lepszy...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vincent 2014-02-16 19:48
A mówią, że taki rozwój cywilizacyjny w tym XXI wieku...guzik prawda! Może pod względem technicznym i owszem, ale szczególnie w relacjach międzyludzkich mamy uwstecznienie i regres.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-16 19:54
Cytuję Vincent:
A mówią, że taki rozwój cywilizacyjny w tym XXI wieku...guzik prawda! Może pod względem technicznym i owszem, ale szczególnie w relacjach międzyludzkich mamy uwstecznienie i regres.


No a co było w ZSSR? syn podpierdalał ojca, ludzie bali się spać żeby czegoś na władzę radziecką przez sen nie powiedzieć, mieszkanie można było zdobyć jedynie donosem, wtedy właściciela z rodziną wywozili a donosiciel się wprowadzał... Ludzi można łatwo zmienić na złe, wtedy torturami i Sybirem, teraz mediami i chemicznym żarciem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vincent 2014-02-16 21:19
To racja. Najlepsza jednak była II RP. Kraj owszem biedny, o dużym rozwarstwieniu społecznym, jednak rządzony autorytarnie i w miarę normalny, o niezachwianych i niewywróconych do góry nogami proporcjach i wartościach. Nie to co obecna patologiczna III RP.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-02-16 23:24
II RP to też dramat. Kojarzysz sprawę Gorgonowej na przykład? Albo zamiatane pod dywan afery ówczesnej arystokracji? Różnica jest tylko jedna - media wówczas nie były aż tak dostępne. Kloaka była taka sama lub gorsza. Samobójstwo Sławka, wyskoki Dziadka, małżeństwo Mościckiego z sekretarką zmarłej żony itp. itp.

Kloacza natura większości ludzi była, jest i będzie taka sama. Polecam tę książkę jak chcesz się dowiedzieć coś więcej poza sztampą jakim krajem była II RP...

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/104992/afery-i-skandale-drugiej-rzeczypospolitej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-16 23:46
II RP to też był syf, ale przecież ile lat było zaborów? 20 lat i zobaczmy co tam zrobiono, własne myśliwce, bombowce, broń, okręg przemysłowy - teraz nie ma nic, tylko montownie i młodzi liberałowie wrzeszczący o zabraniu resztek. Gdyby nie wojna mielibyśmy pewnie poziom Francji. Jedyne co mnie potężnie wkurwia w tamtym okresie, to kupno tych okrętów podwodnych, przez które nie zaopatrzono się np. w 2500 dział ppanc, albo ok. 10 tysięcy karabinów przeciwpancerny ch. Zrobiono by rzeźnię Niemcom, a wtedy być może Francja weszła by w Niemcy licząc na łatwy łup. I tak by wszystko padło jakby ZSSR zaatakował, ale nigdy nie wiadomo.

Dziś też generalicja za łapówki rozbudowuje flotę, a tam trzeba szybkich kutrów i helikopterów, a nie okrętów podw. itd. Generałów mamy chyba procentowo najwięcej na świecie, a każdy chce armaty kupować, czołgi i samoloty, bo z każdego takiego dilu jest kasa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vincent 2014-02-17 09:18
Ja jednak pod względem gospodarczym będę bronił II RP. Do sukcesów ekonomicznych ówczesnej Polski doliczyć należy też budowę portu w Gdyni, Centralny Okręg Przemysłowy o którym wspomniałeś, magistrala węglowa Śląsk-Gdynia, reforma szkolnictwa (sukcesywne likwidowanie analfabetyzmu szczególnie na wsi), reforma rolna, reforma walutowa Grabskiego w latach 1923-1925.

Na poziomie modernizacji Wojska Polsiego - Fundusz Obrony Narodowej, Fundusz Obrony Morskiej, Fundusz Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, ambitny plan motoryzacji WP w latach 1936-1939, powstanie zrębów własnego przemysłu zbrojeniowego, własne konstrukcje pancerne, lotnicze ...

Mało?

Proszę przytoczyć chociaż jedną podobną inwestycję lub podobny plan rozwoju wcielony w życie w III RP.

Faktem niezbitym jest to, że w w latach 1918-1939 Polska jak na swoje słabe możliwości, kryzys inflacyjny 1923 roku, wielki kryzys lat 1929-1935 rozwijała się jak mogła. Po 1989 roku mamy natomiast grabież majątku narodowego, wyprzedaż przemysłu zamiast jego restrukturyzacj i, uwłaszczanie się nomenklatury partyjnej, biede i ogólny syf. A w mediach trąbią że w 1989 odzyskaliśmy wolność przy okrągłym stole.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vincent 2014-02-17 09:31
Żyjemy po prostu w postkomunistycz nym, złodziejskim, bananowym ustroiku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kamilos 2014-02-16 20:39
Rysie nie do końca chodziło mi o kolczyki :)A o właśnie normalne stosunki między ludzkie tak jak napisałeś i nawet więcej, bo jak ktoś robi coś po za siedzeniem w domu przed tv albo komputerem to tez jest dziwne.Takie mam wrażenie,ale to tylko moje zdanie. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-02-16 21:58
Rysiek , nie trać wiary w Ludzi
na szczęście całkiem sporo " dziwaków " chodzi po tej ziemi, ludzie zakładają maski, być może jest im tak łatwiej funkcjonować w codzienności ( obrona -tarcza). Patrzę na ilość wyświetleń tego artykułu ;czytany 2006 razy, jak myślisz, kto i dlaczego tutaj zagląda ? czy zaglądaja tutaj ludzie ,których zadowala wegetacja ? czy zaglądają tutaj ludzie dla których kawał kiełbachy i piwo przed TV to szczyt marzeń ? Nie jesteś sam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-16 19:46
Też żałuję, dziś na chwilę uruchomiłem możliwość pisania bez rejestracji, i w pół minuty miał ok. 10 komci po chińsku. Myślę że trzeba zaktualizować joomlę, ale nie wiem jak to zrobić, boję się sam tym zająć żeby całkiem strona nie padła.

Napisz, ale ciężko zrozumieć coś, co sam czujesz w sobie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # skrzypka 2014-02-16 22:05
Dzieki Twojemu pisaniu wszytsko sie zmienilo,oczywi scie na lepsze :-) Nie wiem jak moge sie odwdzieczyc?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-16 23:50
Cytuję skrzypka:
Dzieki Twojemu pisaniu wszytsko sie zmienilo,oczywiscie na lepsze :-) Nie wiem jak moge sie odwdzieczyc?Jeśli coś się zmieniło, to dlatego że tak podświadomie chciałaś. Nie mnie, to innego byś przeczytała by zyskać ten impuls do zmiany.

Odwdzięczyć? Odczuwam dziwny ciężar, pragnę by minął...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-02-16 22:19
jeszcze słówko do Ryśka , napisałeś ; "Czuję jak dobry jest świat, uśmiecham się do ludzi do tego stopnia, że sami lgną do mnie (nawet naprawdę piękne kobiety same zagadują - to jest jak trans a ja nie czuję ich przez pryzmat urody tylko człowieczeństwa )"
powtorzę wielkimi literami ; " a ja nie czuję ich przez pryzmat urody tylko CZŁOWIECZEŃSTWA "
dzięki , przywracasz mi wiarę w ludzi :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-02-16 23:08
Wiara w ludzi to trochę zbyt mało, żeby znaleźć siłę aby wstać jutro do pracy. Szykuje mi się trzy dni pieprzenia o niczym, produkcji setek megabajtów analiz, bezsensownych danych. Dziesiątki przegadanych godzin o sprawach, które mam w doopie. Chętnie jutro trzasnąłbym papierem o stół, ale...ale...cen a. Cena tego jest na tyle atrakcyjna, że nie jest łatwo zrezygnować. Czasem zastanawiam się czy mi płacą za wiedzę merytoryczną czy za wolę poświęcenia części siebie dla pieniędzy? :D

Zresztą za chwilę czeka mnie kolejny dylemat. Dostałem bardzo atrakcyjną ofertę pracy za granicą ale warunek jest jeden. Muszę się tam przenieść. Wynajmą mi mieszkanie, zapłacą, zapłacą za samochód, za wydatki, remont itp. Zapłacą za szkołę dzieci...i co z tego? Syn chce mieszkać ze mną, niedawno się wprowadził i co? Mam w tej chwili powiedzieć mu, że musi wrócić do matki bo ojciec robi karierę? Mała też nie ułatwia sprawy bo już się zaczynają typowe gierki typu kto jest ważniejszy. Jak ktoś myśli, że ludzie tak zwanego sukcesu nie mają trosk to jest w dużym błędzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2014-02-16 23:18
Wąska droga , tłum ludzi
idących powoli
w kierunku otchłani.
Wokół strażnicy
z bronią i pałkami.
Ktoś próbuje krzyczeć,
machać rękami,
wołać: po co to wszystko?
Uciszają go
jego współtowarzysze
bojąc się reakcji strażnika,
który wali na oślep.
Widać już krawędź.
Ludzie cichutko idą,
spadając jeden po drugim.

Im bliżej przepaści tym większa cisza..

ps.sorry ,ale tak lepiej przyswajam,ostatnio...
...znam ten obraz ,ale nie pamiętam skąd...
(każdy ma jakiegoś "świra":)

Nikt Ci tego zachodu słońca nie zabierze,ani tej ławki...A mnie ,huśtawki w sadzie u mojej św.pamięci babuni.Zwykła mawiać,że każdy ma własnego"baboka ",który szepce brzydkie i smutne słowa w naszej głowie.(To był czas kiedy" uczyłam się" przeklinać :)A potem "odpalałysmy" na starym gramofonie, co w ręce popadło,najczęś ciej jednak folkowo podobne
http://www.youtube.com/watch?v=Z-752nJPA6I
Nie ma takiej siły ,która wyrwałaby to ze mnie....
Dalej, Jano, zatańczmy kolo
dalej Jano, dalej duszo,
zatańczmy kolo.
Dalej Jano, dalej duszo,
zatańczmy kolo.

Dalej Jano, sprzedajmy konia,
dalej Jano, dalej duszo,
sprzedajmy konia.
Dalej Jano, dalej duszo,
sprzedajmy konia.

Dalej Jano, sprzedajmy dom,
dalej Jano, dalej duszo,
sprzedajmy dom.
Dalej Jano, dalej duszo,
sprzedajmy dom

Sprzedajmy, żeby tylko tańczyć,
Sprzedajmy, Jano, duszo,
żeby tylko tańczyć
Sprzedajmy, Jano, duszo,
żeby tylko tańczyć.

:-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-02-16 23:36
Cześć Ester, ten obraz nie jest zapożyczony. On istniał przez chwilę w mojej głowie. Wspinając się na szczyty wrażliwości, cierpienia czasem Nirvany wyzwalamy w sobie pokłady wrażliwości, które tworzą wizje taki jak wyżej. Marek też czasami w ten sposób pisuje co mi się zawsze bardzo podoba.

Szkoda, że tylu ludzi we mnie wierzy i tylu ludzi mi ufa. Gdyby nie to Ester, to uwierz mi, że zatańczyłbym z Tobą do końca świata a może i jeden dzień dłużej.
Trzymajcie się wrażliwcy - ja jutro się teleportuję do innego Matrixa :(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2014-02-16 23:44
To kopia obrazu każdego człeka,który wie o czym piszesz....
Zatańczymy wszyscy,może w innym wymiarze,w innym życiu ,ech...
Uważaj na matrixowe mątwy i wracaj jak Cię odłączą.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ktoś 2014-02-17 00:11
trzyma się Rychu :lol:
lubię ,kiedy pojawia się tutaj Ester...wnosi tyle ciepła...


Ptasiek kiedyś powiedział; fruwać to coś więcej niż machać skrzydłami.każd y ma jakąś swoją szajbę, jak z nią włazi w paradę zbyt wielu ludziom mówią na niego wariat.
tak mi się jakoś przypomniało, no to pa :)

http://oborel.wrzuta.pl/audio/7V227UOpdE4/fatum_-_mania_szybkosci
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-02-17 07:55
Cytat:
lubię ,kiedy pojawia się tutaj Ester...wnosi tyle ciepła...
Esterka to taka enigmatyczna świeżość :D :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2014-02-17 08:38
A może wzięłybyście się za jaką robotę,co? :D
Poniedziałek nas zastał,wrrr...
Muszę sobie "osłodzić":
http://www.youtube.com/watch?v=xEu3oxxclW4

ps."Może wariaci to tacy ludzie, którzy wszystko widzą tak, jak jest, tylko udało im się znaleźć sposób, żeby z tym żyć."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-02-17 09:21
Cytuję ester:
A może wzięłybyście się za jaką robotę,co? :D
Poniedziałek nas zastał,wrrr...
Muszę sobie "osłodzić":
http://www.youtube.com/watch?v=xEu3oxxclW4

ps."Może wariaci to tacy ludzie, którzy wszystko widzą tak, jak jest, tylko udało im się znaleźć sposób, żeby z tym żyć."

Hahaha a co piekły Cię uszy? :D :D :D
Ja juz na nogach od 5...brrr :lol:
A mnie sie wydaje że byc normalnym to być banalnym:)) i dlatego lubię siebie za to dziwactwo :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-17 10:24
Ja od rana ciężko haruję pisząc, odpisując. Oczywiście praca bez wynagrodzenia, w czynie społecznym :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-02-17 11:00
Cytuję Marek:
Ja od rana ciężko haruję pisząc, odpisując. Oczywiście praca bez wynagrodzenia, w czynie społecznym :)

Jak to bez wynagrodzenia? :lol: a nasze komplementy dla Ciebie, za Twój cenny i jakże efektywnie poświęcony czas :lol:

Naprawdę Marek jestem pod wrażeniem jak Ty produkujesz te teksty, średnio co dwa dni felieton na SR lub na EE, niesamowite:))
SZACUN:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-17 12:14
Trudno ukryć, że czasem czuję się z tym beznadziejnie. Moja praca umożliwiająca uzyskanie wewnętrznej wolności, jest wyceniana taniej niż praca przy kopaniu rowów. Robiąc łopatą zarobię więcej, niż na poradnictwie gdzie latami trzeba się uczyć, bezustannie doskonalić, pisać wiele godzin dziennie, wszystko podporządkować jednemu celowi, pracować z ludźmi za darmo by zdobyć doświadczenie. Przy okazji trzeba znosić bezustanne ataki ludzi, którym to co piszę "nie leży". Prowokacje, groźby, bluzgi, a wszystko to jest robione, gdy nie widzę żadnej zapłaty.

I myślę że wadą jest to, że piszę zbyt szczerze - czytając różnych guru - milionerów widzę jak w pewnych miejscach podlizują się innym, jak dają im coś złudnego, a tamci nagradzają ich pieniędzmi. Często próbowałem się skurwić dla pieniędzy, ale po prostu nie potrafię. Chęć i chuć jest, ale brak "tego czegoś".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-02-17 09:26
http://www.youtube.com/watch?v=FkFB8f8bzbY
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-17 10:30
Spójrzcie, umieszczam na interii niektóre swoje teksty interia360.pl/on-i-ona/artykul/singiel-na-pewno-nieszczesliwy,66659 jako dr love, ale już się zaczęło polowanie na mnie. To zawsze ryzykowna rzecz wychodzić ze swojego terytorium na obce - bo tam nie mam kontroli nad wypowiedziami. Redakcja kasuje tylko groźby wobec mnie i bluzgi, ale ogólnie szarpania i atakowania już nie. To dla mnie mocna szkoła i trening cierpliwości. Wytrwali niech zobaczą inne teksty, i stale pojawiające się nicki, i ich "argumentację". Nastawiona i obliczona na wyprowadzenie mnie z równowagi, specyficznie ustawiana. No ale ja te numery już przerabiałem wielokrotnie ze Sławkiem, po jego "szkole" rzadko kto jest w stanie mnie wytrącić z równowagi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sylwia 2014-02-17 13:05
Cytat:
I myślę że wadą jest to, że piszę zbyt szczerze - czytając różnych guru - milionerów widzę jak w pewnych miejscach podlizują się innym, jak dają im coś złudnego, a tamci nagradzają ich pieniędzmi. Często próbowałem się skurwić dla pieniędzy, ale po prostu nie potrafię. Chęć i chuć jest, ale brak "tego czegoś
No właśnie ta fikcja sprzedawana jest tym, którzy słyszą to co chcą usłyszeć.
To że piszesz szczerze jest zaletą tylko nie każdy chce usłyszeć prawdę...
Ale Marku "don't worry, be happy" :lol:
Twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mariusz29 2014-02-17 17:58
Marku ja wiem jak sie czujesz kiedy widzisz ze nikt Ciebie nie docenia.Mam podobnie ,ciagle zycie z poczuciem zalu,winy nie godnosci szczescia i milych chwil.Taplam sie w tym szambie juz prawie 30 lat i efektów tyle co kot zaplakal.Prtacu je nad soba non stop, walcze o swoje zycie ale czasami przychodzi taki moment ze ta cala konstrukcji rozpada sie jak domek z kart.To ciezkie uczucie ,tlumacze to sobie faktem ze cierpienie pomaga i tak dalej ,ale kiedy nie widze efektów to mnie huj strzela.W domu jestem twardziel,podry walbym najlepsze dziewczyny zrobilbym to i tamto ale kiedy przychodzi co do czego brakuje mi jak zwykle jaj ,ciagle zycie z poczuciem winy ,zalu od samego dziecinstwa.Nis ka samoocena daje sie we znaki.Probowale m Twoich rad juz tyle razy ,lustro i tak dalej ,ale tak jak pisalem wczesniej wiekszy kryzys i huj wszystko strzela ...dziekuje za uwage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mariusz29 2014-02-17 18:06
Nie potrafie sie kurwa przelamac w wielu zyciowych kwestiach...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-18 01:19
A nie możesz po prostu sobie odpuścić? Po co walczyć, skoro walka daje energię temu z czym walczysz? Po prostu odpuść, jest w Tobie nieszczęście? Niech będzie, przecież to nie jesteś Ty, tylko nieszczęśliwe myśli. Zostaw to, olej je a natychmiast odczujesz przypływ energii. Będzie o tym niedługo tekst, przyznam że wyczytałem o tym w transerfingu Zelanda i sam wypróbowałem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pawel z Niemiec 2014-02-18 10:58
Dla wszystkich, ale w szczególności dla Ryśka, od Machiavellego:
"Ludziom nie wolno nigdy opuszczać rak. Nie znają oni zamysłów fortuny, ani jej dróg zawiłych i tajemnych i dlatego nie powinni nigdy tracić nadziei, nie powinni nigdy zaprzestawać wysiłków, choćby spotykało ich największe nieszczęście i trapiła najgorsza udręka"
Łatwo się mówi, ale to jest najlepsza droga. Ps. Super ten Olafur, no i ten Vangelis od Sylwii :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mariusz29 2014-02-18 11:33
Stary ja wiem ,ale kurwa jakis wewnetrzny glos ciagle karze mi sie porownywac ciagle znajduje we mnie kompleksy ..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-18 12:23
Ten głos to tylko myśl, nie Ty. Po prostu go obserwuj. Niech robi co chce, nie tłum go, tylko obserwuj.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mariusz29 2014-02-18 15:26
Cytuję Marek:
Ten głos to tylko myśl, nie Ty. Po prostu go obserwuj. Niech robi co chce, nie tłum go, tylko obserwuj.


Marku ja czasami,bardzo krotkimi momentami wychodze z tych mysli, tych kompleksów po prostu jakos mimowolnie czasami calego siebie akceptuje i czuje sie zajebiscie jakby swiat sie zmienil,szkoda ze to sa ulamkowe sekundy tego stanu. Mimo wszystko dziekuje Ci za pomoc! Nie poddawaj sie ,na pewno odniesniesz sukces!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sebo 2014-02-19 13:44
Dawno mnie tu nie było. Przeglądając tytuły na interii jeden mnie zaciekawił no i czytam. Po kilku zdaniach, myślę sobie "kurde Mareczek jak nic" patrzę na autora DrLove - nic mi to nie mówi. Czytam dalej i po przykładzie z Kia Rio jestem już w 100% pewny. Jak to się stało, że publikujesz na interii, widzę że trochę artykułów już u nich nastukałeś? Płacą czy raczej robisz to w formie reklamy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-02-19 21:30
Każdy może u nich pisać, wklejam w kilku miejscach swoje teksty, licząc na reklamę siebie. Niestety, pracuję charytatywnie, jak zwykle :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Miras 2015-01-30 18:34
Witaj Marku mam pytanie związane z ta terapia ponieważ juz od ponad miesiąca stosuje wyżej wymienione zalecenia(lustr o,afirmacje) miewam fajne momenty natomiast jest wiecej tych "nie ładnych" niechęć, brak motywacji, dziwne uczucia... Czy jest to moze związane z ta terapia? Po jakim mniej wiecej czasie następuje zmiana. Dodam ze dosyć intensywnie ćwiczę pracuje jeżdżąc samochodem i przy każdej możliwej przerwie jest terapia w lusterku a do tego afirmacje...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 우리카지노 2018-09-16 12:47
Roulette has more complicated rules than slots or online scratchcards, so players will have to get informed about
them beforehand. The best online casino gambling can be
found in two distinct formats: play-for-pay and free casino sites.
We think the action deserves a square square credit card game, is not it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestTimmy 2018-11-01 01:53
I have noticed you don't monetize your website, don't waste your traffic, you can earn extra
bucks every month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they
approve all websites), for more info simply search in gooogle:
boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라주소 2018-12-24 12:42
Have you actually learn the put up 4 times?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 카지노게임사이트 2018-12-27 08:53
Weblog comments are often the nightmare that by no means ends.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라사이트 2019-05-11 12:31
What an amazing detailed put up on commenting.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://u.42.pl/12r4c 2019-07-03 22:22
Hey very interesting blog!

Look at my web page http://u.42.pl/12r4c
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto BodyTone 2019-07-24 10:50
Great article! We are linking to this particularly great post on our
site. Keep up the good writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RevPump Pills 2019-07-25 03:55
I'm still learning from you, while I'm trying to achieve my goals.
I definitely enjoy reading all that is posted on your blog.Keep
the stories coming. I enjoyed it!

Here is my page - RevPump Pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Fit Body Keto Diet 2019-07-25 06:26
Thanks for your personal marvelous posting! I seriously enjoyed reading
it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will come back later in life.

I want to encourage yourself to continue your great job, have a
nice evening!

Also visit my blog; Fit Body Keto Diet
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # VitalMax Keto 2019-07-25 07:41
Lovely website! I am loving it!! Will be back later to read some more.
I am bookmarking your feeds also

Feel free to visit my webpage - VitalMax Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RevPump Review 2019-07-25 09:25
It's truly a nice and helpful piece of info.
I am satisfied that you just shared this helpful information with us.
Please keep us informed like this. Thanks for
sharing.

Feel free to surf to my webpage - RevPump Review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Eros Prime Keto 2019-07-25 12:51
Great blog you have got here.. It's difficult to find excellent writing
like yours nowadays. I honestly appreciate people like you!
Take care!!

Also visit my page ... Eros
Prime Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # go to Manifiquecream 2019-07-26 07:25
Fantastic beat ! I wish go to Manifiquecream apprentice even as you
amend your web site, how can i subscribe for a weblog site?
The account helped me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent idea.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Libido Force 2019-07-26 08:47
What i do not understood is actually how you are not really much more well-preferred than you might be now.
You are very intelligent. You already know therefore significantly in terms of this
topic, made me in my opinion believe it from so many varied
angles. Its like men and women aren't fascinated until it is
one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice.
All the time handle it up!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto Fast X2 2019-07-26 13:36
Hi there, I enjoy reading all of your article post.
I like to write a little comment to support you.Here is my blog post: Keto Fast X2
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nano XL Review 2019-07-27 03:16
Thank you for every other informative blog. Where else may I get that kind of info written in such a perfect
means? I have a undertaking that I'm just now operating on, and I've been at the look out for such
info.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2019-07-27 12:44
Amazing! This blog looks exactly like my old one!
It's on a entirely different subject but it has pretty much the same layout
and design. Superb choice of colors!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Serene Glo 2019-07-28 06:42
Hello, constantly i used to check website posts here early in the
morning, since i love to find out more and more.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Libido Force 2019-07-29 02:53
I like this web site it's a master piece! Glad I found this on google.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Cure Soft Skin 2019-07-30 09:54
I like this website very much, Its a really nice billet to read and get info.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Inner Tranquil CBD 2019-07-30 11:37
I went over this internet site and I think you have a lot of
wonderful info, bookmarked (:.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EzyTone Detox Patch 2019-07-30 13:51
I always emailed this web site post page to all my associates, as if like to read it next
my links will too.

Feel free to surf to my web-site ... EzyTone Detox Patch
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bio Natrol CBD 2019-08-02 09:09
It's an remarkable piece of writing in favor of all the internet users; they will
get benefit from it I am sure.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # thumbnail 2019-08-03 00:54
Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
Please let me know where you got your design. Cheers

Also visit my website: thumbnail
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Primo Boost Keto 2019-08-05 08:26
Very interesting points you have noted, appreciate it for
putting up.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://teil.cc/CNTXz 2019-08-06 22:44
I am truly grateful to the holder of this website who has shared this wonderful paragraph
at at this place.

my page: http://teil.cc/CNTXz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Wonder Full Keto 2019-08-07 04:58
Good - I should certainly pronounce, impressed with your website.
I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access.
I recently found what I hoped for before you know it in the least.
Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme .
a tones way for your client to communicate.
Nice task.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Remove Frame 2019-08-07 12:23
Hello.This article was extremely interesting, particularly because I was investigating
for thoughts on this topic last Friday.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://prccbd.net/ 2019-08-09 15:06
Hi, Neat post. There is an issue with your site in web explorer, may check this?
IE nonetheless is the market chief and a large component to
people will pass over your great writing because of this problem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Libra Trader 2019-08-09 19:17
This post will assist the internet people for building up new weblog or even a weblog from start to end.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2019-08-09 22:18
It's not my first time to go to see this web page, i am browsing this web site
dailly and get good information from here all the time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lemuel 2019-08-10 06:58
Very shortly this website will be famous among all blogging and site-building users,
due to it's fastidious articles or reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # veloura 2019-08-11 10:56
excellent issues altogether, you just gained a new reader.
What may you suggest about your submit that you made some days ago?
Any certain?

Feel free to surf to my web-site: veloura
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EzyTone Detox 2019-08-11 19:54
I truly appreciate this post. I've been looking all over
for this! Thank goodness I found it on Bing.
You have made my day! Thank you again!

Here is my homepage :: EzyTone Detox
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://dermarpx.net/ 2019-08-12 05:49
I view something genuinely interesting about your web
blog so I bookmarked.

Look into my blog post; http://dermarpx.net/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Libido Force Review 2019-08-12 12:18
Its like you read my mind! You appear to understand a lot approximately this, such as you wrote the guide in it or
something. I think that you just can do with some p.c.
to power the message house a bit, but other than that, that is wonderful blog.
An excellent read. I will certainly be back.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2019-08-13 03:25
Hola! I've been following your website for some
time now and finally got the bravery to go ahead and give
you a shout out from Atascocita Tx! Just wanted to say keep up the excellent work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://keto10x.org/ 2019-08-14 08:16
I dugg some of you post as I cogitated they were very useful invaluable.


My web page :: http://keto10x.org/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Etta 2019-08-14 20:14
My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.

But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various
websites for about a year and am nervous about switching to another platform.

I have heard great things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress posts
into it? Any kind of help would be greatly appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back to Project List 2019-08-15 18:57
Useful information. Lucky me I found your site accidentally, and I
am stunned why this coincidence did not took place in advance!
I bookmarked it.

My site: Back to Project List
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2019-08-16 03:11
I am really happy to glance at this blog posts which carries lots
of useful information, thanks for providing these information.

Here is my website Back
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ketominal Slim 2019-08-19 00:38
Nice blog here! Also your web site loads up fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link
to your host? I wish my web site loaded up as quickly
as yours lol

my blog post: Ketominal Slim
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://hempgen.org/ 2019-08-20 03:53
Great blog! Do you have any recommendations
for aspiring writers? I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little lost
on everything. Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so
many choices out there that I'm totally overwhelmed ..
Any recommendations ? Bless you!

Check out my blog :: http://hempgen.org/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2019-08-20 06:23
I go to see daily a few web sites and sites to read posts, but
this weblog offers quality based writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoinfuturebot.org 2019-08-22 09:27
Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not
seeing very good success. If you know of any please share.
Thank you!

Also visit my web blog :: bitcoinfuturebot.org
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download this file 2019-08-23 20:56
Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I have
truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing for your rss feed and I
hope you write once more very soon!

Have a look at my web-site: download this file
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Control X Keto Pills 2019-08-24 16:42
I read this post completely about the resemblance of hottest and earlier technologies, it's awesome article.Feel free to surf to my web-site; Control X Keto Pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source Organics Keto 2019-08-25 05:41
Do you have any video of that? I'd care to find out some additional information.

Here is my web blog - Source Organics Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Spartan Keto Reviews 2019-08-27 10:45
I'm not sure exactly why but this blog is loading extremely slow for me.
Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?

I'll check back later and see if the problem still exists.Also visit my web site Spartan Keto Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Renuva Stack 2019-08-30 00:11
I'm gone to inform my little brother, that he should also pay a visit this
website on regular basis to obtain updated from latest
reports.

my web site :: Renuva Stack
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # back 2019-08-30 01:16
I besides conceive so, perfectly indited post!

My web blog; back
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Skip to content 2019-08-30 10:17
Wow, that's what I was searching for, what a data!

existing here at this blog, thanks admin of this web page.


Also visit my webpage - Skip to content
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto Enhance Review 2019-09-01 09:11
You actually make it seem so easy with your presentation but I find
this topic to be really something that I think I would never understand.
It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!


Feel free to visit my web site: Keto Enhance Review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Continue to site 2019-09-02 01:44
Very efficiently written post. It will be valuable
to everyone who utilizes it, as well as yours truly :).
Keep up the good work - looking forward Continue to site more posts.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HempGen Reviews 2019-09-02 15:26
I like this blog very much so much good information.

My page: HempGen Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Visit anyway 2019-09-04 02:00
I'll immediately clutch your rss feed as I can't to find your email subscription link or newsletter service.

Do you've any? Please permit me know in order that I
could subscribe. Thanks.

Here is my website: Visit
anyway
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://keto10xw.com/ 2019-09-04 09:15
You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to
be actually something that I think I would never understand.
It seems too complicated and very broad for me.
I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!


my blog - http://keto10xw.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Drone 720X App 2019-09-06 20:09
I simply could not leave your site prior to suggesting that I actually loved the standard information a
person supply to your guests? Is going to be back ceaselessly to inspect new posts.


Also visit my blog post Drone 720X
App
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Cool Wind Air Cooler 2019-09-06 20:13
Well I really enjoyed reading it. This post procured by you is very practical for accurate planning.Also visit my blog post; Cool Wind Air Cooler
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://ity.im/gCa6C 2019-09-10 05:52
Asking questions are actually pleasant thing if you are not understanding anything completely, however this paragraph presents pleasant understanding yet.


my web blog ... http://ity.im/gCa6C
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SeleneBig 2019-09-17 12:19
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is
the reason that you don't rank high in google. But
you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites content like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TruBodX Keto Review 2019-09-21 10:53
Thank you for sharing with us, I think this website truly stands out :D.


Here is my web blog; TruBodX Keto Review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인바카라사이트 2019-10-02 14:59
That's why it's time to enhance your commenting recreation.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 카지노게임 2019-10-03 18:32
With precisely what went by way of your head: Uhh.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cheap cialis 2019-10-16 12:32
Hey there would you mind sharing which blog platform you're using?

I'm looking to start my own blog in the near future
but I'm having a tough time choosing between BlogEngine/Word press/B2evoluti on and Drupal.
The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs
and I'm looking for something unique. P.S Apologies
for being off-topic but I had to ask!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Cryps Trade Reviews 2019-10-20 16:53
It's remarkable to pay a visit this site and reading the views of all colleagues regarding this article, while
I am also zealous of getting know-how.

Have a look at my webpage Cryps Trade Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lightning Keto 2019-10-21 07:28
Nice weblog here! Also your website loads up fast! What host
are you the usage of? Can I get your affiliate link on your host?
I want my web site loaded up as fast as yours lol

Here is my webpage - Lightning Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile legends hack 2019-10-22 04:16
WOW just what I was searching for. Came here by searching for mobile legends hack diamonds
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nutrigen Forskolin 2019-10-24 10:27
Right away I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet
again to read more news.

My blog post Nutrigen Forskolin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto Fast X2 Review 2019-10-24 15:35
Excellent post. I used to be checking continuously this blog
and I'm impressed! Very useful info specifically the remaining part :) I handle such information much.
I was looking for this particular info for a long time. Thanks and good luck.


Feel free to visit my web blog ... Keto Fast X2 Review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Libra Trader Website 2019-10-25 08:39
This paragraph will help the internet people for setting up new weblog or even a weblog from start to end.


Here is my web page Libra Trader Website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Liquid Earth CBD 2019-10-25 11:17
My wife and i ended up being delighted when Albert managed to finish up his preliminary research using the precious recommendations he
was given through the web pages. It is now and again perplexing just to always be handing
out guidelines which often people might have
been selling. So we fully grasp we need the blog owner to give thanks to for this.
The type of explanations you have made, the easy web site menu, the relationships you can make it possible to instill - it's mostly wonderful,
and it is assisting our son in addition to the family reckon that this concept is fun,
and that's seriously important. Thank you for all the pieces!Feel free to visit my site ... Liquid Earth CBD
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RiteKeto Review 2019-10-25 22:49
Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and
tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple
ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!


Feel free to visit my website ... RiteKeto Review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MaxTestXR 2019-10-26 01:59
Nice post. I used to be checking constantly this blog and I
am impressed! Extremely helpful information specifically the ultimate phase :
) I maintain such information much. I was looking for this
particular information for a very lengthy time. Thank you and best of luck.


My web page ... MaxTestXR
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Natures Slim Keto 2019-10-26 06:20
You actually make it seem really easy along with your presentation however I to
find this topic to be really one thing that I believe I might by no
means understand. It sort of feels too complicated and extremely extensive for me.
I'm taking a look forward to your next submit, I'll attempt to
get the dangle of it!

Check out my website: Natures Slim Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Caesartenze 2019-10-26 15:54
It's actually a great and helpful piece of information. I'm satisfied that you just shared this useful information with us.
Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

Feel free to surf to my web blog Caesartenze
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Caesartenze Review 2019-10-27 22:50
Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding something completely, but this
paragraph presents pleasant understanding even.

Here is my website ... Caesartenze Review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 우리카지노 2019-10-30 19:51
Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it ;) I am going
to come back yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way
to change, may you be rich and continue to guide others.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Remove This Frame 2019-11-02 15:33
Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
Extremely useful info specially the last part :)
I care for such information much. I was seeking Remove This Frame particular
information for a long time. Thank you and good luck.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile legends hack 2019-11-03 17:08
I think this is one of the most important info for me. And i am
glad reading your article. But wanna remark on few general
things, The web site style is wonderful, the articles is really nice :
D. Good job, cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile legends hack 2019-11-04 04:47
It is not my first time to pay a visit this web page, i
am browsing this website dailly and get good information from here every day.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 우리카지노 2019-11-06 04:08
Hi there, its pleasant piece of writing concerning
media print, we all be aware of media is a impressive source
of data.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Purii Derm Cream 2019-11-07 17:42
Wow, that's what I was exploring for, what a data! existing here at this web site, thanks admin of this site.


My homepage Purii Derm Cream
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 우리카지노 2019-11-07 18:09
Hi there, this weekend is good in support of me, as this time i am reading this impressive informative piece
of writing here at my home.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marita 2019-11-07 18:24
It's great that you are getting ideas from this article as well as from
our argument made at this time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ketogeniks Keto 2019-11-08 01:58
Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give
a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your posts.
Can you recommend any other blogs/websites/ forums that
cover the same subjects? Appreciate it!

Here is my blog post :: Ketogeniks
Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # blackhawkdrone.org 2019-11-11 23:36
Yeah bookmaking this wasn't a speculative conclusion great post!


My webpage; blackhawkdrone.org
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile legends cheat 2019-11-20 01:43
Hi there to every , because I am in fact eager of reading this website's post to be updated on a regular basis.
It contains good information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rapid Fast Keto 2019-11-23 17:59
Hi there, just wanted to tell you, I liked this post.

It was practical. Keep on posting!

Here is my page: Rapid Fast Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mama bear t shirt 2019-11-28 18:56
Hey exceptional blog! Does running a blog like this require a great deal of work?
I have absolutely no knowledge of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have
any recommendations or techniques for new blog owners please share.

I know this is off topic nevertheless I just had to ask. Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mama bear shirt 2019-12-02 09:04
Hi, I do believe this is an excellent website.
I stumbledupon it ;) I'm going to revisit yet again since I book-marked
it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to
help others.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # view it now 2019-12-09 16:32
Samoocena - old.samczeruno. pl http://dewapokerku.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # back 2019-12-12 06:22
I visited many blogs however the audio quality for audio songs
current at this web site is genuinely excellent.Look into my web site ... back
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Natures Slim Keto 2019-12-15 06:52
Great information indeed. We have been awaiting for this info.


My webpage: Natures Slim Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cat hat 2019-12-28 07:21
What i do not realize is actually how you're no longer really much more smartly-liked than you may be right now.

You are so intelligent. You already know thus significantly in terms of this matter, produced me individually believe
it from numerous varied angles. Its like men and women don't seem to be interested unless it is one thing to accomplish with Lady gaga!
Your personal stuffs great. All the time maintain it up!


Stop by my webpage - cat
hat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cat hat 2019-12-28 07:50
Glad to be one of many visitors on this awful internet site :
D.

my site :: cat hat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hisandhersketo site 2020-01-07 04:52
I simply wanted to thank you once again for the amazing web Hisandhersketo
site
you have designed here. It's full of useful tips for those who are seriously interested in that subject, in particular this very post.
You're really all so sweet and thoughtful of others and reading your site posts is a fantastic delight in my opinion. And exactly what
a generous present! Tom and I will certainly have pleasure making use of your suggestions
in what we need to do in a month's time. Our list is a kilometer long which means your tips will be put to very
good use.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pure Face Cream 2020-01-08 23:22
This post will assist the internet users for building up new blog or even a weblog from start to end.


Feel free to visit my web page: Pure Face Cream
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Optimal Rock 2020-01-09 20:03
Some truly prime blog posts on this internet site, bookmarked.


Also visit my webpage Optimal Rock
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Synergex KTO Pills 2020-01-16 02:00
I dugg some of you post as I cogitated they were invaluable
very helpful.

Also visit my blog: Synergex KTO Pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Fire Ultra Max 2020-01-17 14:11
My family always say that I am wasting my time here at net, however I know I
am getting familiarity every day by reading such fastidious articles
or reviews.

Here is my website :: Fire Ultra Max
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # InvisiBeats Earbuds 2020-01-17 22:34
Greetings I am so excited I found your webpage, I really found you by mistake, while
I was browsing on Digg for something else, Anyhow I am
here now and would just like to say thank you for a
marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through
it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic job.


Also visit my site ... InvisiBeats Earbuds
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BioRexin 2020-01-27 02:14
I visited a lot of website but I think this one has got something special in it.


My web site ... BioRexin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto Control Reviews 2020-01-27 11:38
I needed to thank you for this good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it.
I have got you book-marked to look at new stuff
you post...

My web-site :: Keto Control Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BioRexin Pills 2020-01-27 12:36
Appreciate the recommendation. Will try it out.


My page; BioRexin Pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pure Face Cream 2020-01-27 14:58
Ridiculous quest there. What happened after? Take care!


My webpage ... Pure Face Cream
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto Control Pills 2020-01-30 16:33
Simply wanna remark on few general things, The website style and design is perfect,
the written content is rattling superb :D.

Here is my web site Keto Control Pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto Control Pills 2020-01-30 19:27
I really like your blog.. very nice colors
Keto Control Pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Primaterra Essence 2020-01-31 01:42
Very interesting subject, thanks for putting up.

Feel free to visit my webpage - Primaterra Essence
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SF 180 Forskolin 2020-01-31 06:44
My brother suggested I would possibly like this
blog. He used to be totally right. This post
truly made my day. You can not believe simply how much
time I had spent for this info! Thank you!


my web site; SF 180 Forskolin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Botanic Releaf CBD 2020-01-31 13:00
Awesome work over again! Thanks=)

Here is my web blog :: Botanic Releaf CBD
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Optimal Rock 2020-01-31 17:24
Hurrah! After all I got a weblog from where I be able
to actually take helpful data concerning my study
and knowledge.

my web blog: Optimal Rock
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # F Burn Plus Keto 2020-02-01 07:12
Great article.

Also visit my web blog; F Burn Plus
Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # optimalrock.org 2020-02-01 13:26
Some really marvelous work on behalf of the owner of this internet site, perfectly
great content.

Here is my website optimalrock.org
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Enhance Rx Reviews 2020-02-02 08:55
As I web site possessor I believe the content matter here is rattling magnificent , appreciate it for your efforts.
You should keep it up forever! Best of luck.

Have a look at my web page; Enhance Rx Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hydressence Serum 2020-02-02 14:48
I dugg some of you post as I cerebrated they were very useful
handy.

My blog post; Hydressence Serum
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto Body Fuel 2020-02-02 23:35
Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your
content seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a format
issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I'd
post to let you know. The design and style look great
though! Hope you get the problem solved soon. Thanks

Take a look at my blog ... Keto Body Fuel
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Alpha Thunder Testo 2020-02-04 09:05
I am not very great with English but I find this
rattling leisurely to read.

Also visit my web site; Alpha Thunder Testo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Electro Hard 2020-02-04 10:21
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I do not know who you are but certainly you
are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!Here is my blog post :: Electro Hard
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ultra Slim Keto 2020-02-04 14:18
I genuinely enjoy reading on this web site, it
has wonderful content.

Visit my homepage :: Ultra Slim Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2020-02-04 18:51
Howdy! I could have sworn I've been to this web site before but after
browsing through some of the posts I realized it's new
to me. Regardless, I'm certainly happy I discovered it and I'll be bookmarking it
and checking back regularly!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto VIP Fuel 2020-02-05 06:07
Perfectly pent subject matter, regards for entropy.Look at my web blog :: Keto VIP
Fuel
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # on9trainers.com 2020-02-06 04:44
Actually when someone doesn't understand then its up to other
viewers that they will help, so here it happens.

Feel free to visit my web page - on9trainers.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Flash Keto 2020-02-06 04:56
This site really has all the info I wanted about this subject and didn?t
know who to ask.

My website :: Flash Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zydenafil 2020-02-06 11:14
Hi to every single one, it's actually a fastidious for
me to go to see this site, it consists of useful Information.

Feel free to surf to my web blog: Zydenafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zydenafil 2020-02-06 14:32
This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
Short but very precise information? Thank you for sharing this one.
A must read article!

Here is my web-site :: Zydenafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JamaalReani 2020-02-06 19:25
camp out gay teen cam videos campaign the real teens 2010.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Revita Cream 2020-02-07 02:30
When some one searches for his vital thing, therefore he/she needs to be available that in detail, therefore that
thing is maintained over here.

Also visit my web-site ... Revita Cream
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JamaalReani 2020-02-07 05:16
chubby teen on cam free sex chatlines chat free chat teen.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JamaalReani 2020-02-07 15:36
blog home pantyhose webcam live tomorrow teen camp counselors free porn cameras.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BarkXStop Reviews 2020-02-07 17:11
Greetings I am so delighted I found your blog page,
I really found you by error, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyhow I
am here now and would just like to say cheers for a marvelous post and
a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don?t
have time to read it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read a lot more, Please do keep up
the fantastic jo.

my webpage BarkXStop Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2020-02-07 20:40
Hey there, You've performed a great job. I'll certainly digg it and
individually recommend to my friends. I'm sure they will be benefited from this website.


my blog: Back
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JamaalReani 2020-02-08 04:45
at the chatroom teen 321 teen chat 321 teen upskirt cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # NO2 Factors Review 2020-02-08 07:44
I know this web site offers quality based content and other data, is there any other website which provides such stuff in quality?


Here is my website: NO2
Factors Review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Back 2020-02-08 19:37
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you!

However, how can we communicate?

my web-site ... Back
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zydenafil 2020-02-09 13:21
Hello there I am so happy I found your website, I really found you by mistake,
while I was looking on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like
to say thanks a lot for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love
the theme/design), I don?t have time to read it all at the
minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will
be back to read much more, Please do keep up the awesome b.


My web blog: zydenafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Not working? 2020-02-09 22:00
Its like you learn my mind! You appear to
grasp a lot approximately this, such as you wrote the guide in it or something.
I feel that you can do with a few percent to force the message house
a little bit, but instead of that, that is great blog.
A great read. I'll definitely be back.

Here is my web page; Not working?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # GO! 2020-02-10 14:19
It's awesome to go to see this web page and reading the
views of all mates regarding this post, while I am also eager of getting familiarity.


My site; GO!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Purefect Hemp CBD 2020-02-12 05:05
Fastidious answer back in return of this query with solid arguments and
telling everything concerning that.

Also visit my page :: Purefect Hemp CBD
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Science Keto 2020-02-12 16:45
Great article.

my web page - Science Keto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Amazin Brain Pills 2020-02-15 05:52
It's amazing designed for me to have a web site, which is useful
in support of my experience. thanks admin

my website: Amazin Brain Pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hydressence Serum 2020-02-16 23:21
If you are going for most excellent contents like me,
simply go to see this website daily as it provides quality contents, thanks

my web site; Hydressence Serum
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Simply Skin 2020-02-17 12:18
I wanted to thank you once more for your amazing web site you
have produced here. It truly is full of useful tips for those who are
definitely interested in this subject, in particular this very
post. Your all absolutely sweet and thoughtful
of others as well as reading your site posts is a superb delight to me.
And what a generous surprise! Jeff and I will certainly have pleasure making use of your guidelines in what we need to do in a
few days. Our checklist is a kilometer long which means your tips
will be put to beneficial use.

My web-site: Simply Skin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-19 22:04
chaturbate landingstripgir l proberibogbos.ga madsprings chaturbate.
dating site name ideas wouterslolen free dating site online.
where i lived and what i lived for essay gutraicosavar the handmaid's tale essay topics.
beautiful nude mature black women uzinexsepor monster black cock for wife porn.
naughty chat sites erkaffuda free fuck buddy sights.
free black amateur porn rablolaredis homemade amateur sex movies.
best dating sites for young adults ww.com facebook dating site reviews 2015.
milf loves pussy tube mantangrelsoftcon 30 something nude cougar milf.
lesbian ass licking threesome lesbians suck pussy and trib lesbian gamer porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-19 22:06
black wife sex stories ebony teen big tits big black cock porn.
college girls hazing porn alstandallners lesbian college nurds porno.
black cock rape nude pimp wife black cock porn solo black shemale porn video.
mainstream lesbian rape porn comgumddoorssur black ebony lesbians tube.
amateur interracial gang bang adecimanab amateur homemade sex videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-19 22:46
why this medical school essay examples vertigo film analysis essay how to write an inquiry essay.
xxx porn amateurs pics assholes thick amateur milf loves anal ebony lesbian amateur seduction.
asian lesbian anal fisting eu. lesbian teachers porn first time lesbian sex.
online dating second date presanlalacon dating site wordpress theme.
ebony naked milf selfie uzinexsepor.gq amateur first black dick.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-19 23:29
teen fucked hard porn norlyleazobe.ga sexy teen ass naked.
free fucks now hookup for sex free sex hook up site.
sex cams at work russia sex cams spy cams sex.
chaturbate name colors bloodmenbineba best chaturbate videos.
college girls forced to suck dick best college lesbian threesome college guys naked and having fun.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-19 23:29
sex porn cams pressishillbackna.cf uk sex cams.
mature milfs big wet pussy milf hunter full porn videos free chubby milf porn vids.
teen titans lesbian porn herzbubbcusedi.ga free actresses lesbian scenes.
topics for informative essay lowpsualphitinc why colleges shower their students with a's essay.
online dating warning signs short girl dating site dating format for man.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 00:11
watch free sex cams live hidden sex cams college sex cams.
dating site in canada elpulibolgpul.cf 100% free hongkong dating site.
amateurs fuck for money chautantaliza best amateur porn tube.
busty blonde teen fuck petite teen fuck pics dad watches teen rubbing pussy on hidden cam.
amature first time lesbian lick ebony lesbian eat friend pussy tricked into lesbian sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-20 00:18
black amateur big cock amateur mmf cum tube amateur blow job porn.
college girls hazing porn nude asian college women nude college malw pics.
free to watch sex cams dyspnintairi.gq ebony sex cams.
japanese mature sex tubes cucinoca mature male solo porn.
diversity college essay sample tzatosnovo.tk uc essay word limit.
worn out mature pussy fucking black dick muterwaynurco.tk brother sister nudist pictures mature.
chubby asian teen porn apelitbar.gq asian boy gay sex.
first time teen blowjob rough teen sex videos first time teen fuck.
siswet19 from chaturbate surfumorfairest.cf delightfulhug chaturbate.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 00:45
ebony cum on ass pholymunase.cf big black ass gif.
dating sites without payment karmindmacmasand best dating apps for open relationships.
amateur bi mature porn machipbariret amateur milf sex tumblr.
match dating app dating site kochi matcj.
homemade gang bang mature chubby porn theater nansegofuc.tk nude mature mexican women.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 00:54
best chaturbate models hamratadown _rihanna__ chaturbate.
college girls rate dicks vladophinser college girl sucking cock.
top free adult site adult dating sim meet horny singles.
college essay examples art coming to america college essay what is a personal essay.
girls live sex cams diadugethecur gay free sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 01:32
best adult hookup efroottopsnere.ga free gay hook ups.
asia fox chaturbate quidaleda.gq naked chaturbate.
ts dating sites eransoursei.cf sex dating sites that are not scams.
amateur teen tranny pics amateur sex vids tumblr amateur nude teen selfie.
young ebony black hairy pussy dark black pussy pink inside amatuer wives sucking black cock.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 01:48
india sex cams battcountmerti sex cams no registration.
cams sex chat unecibte.tk boy sex cams.
light skinned ebony porn centcegybur.tk black granny anal tube.
dating site no email needed ousineasis.tk dating sites for people with herpes.
sexy black amature pussy pics nude sexy black women young hairy black pussy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 02:12
lick my mature blonde wife tube tempthanktcenout.ga mature big tits hairy pussy.
amateur feet spread nude raurenermo amateur incest brother sister creampie.
hot teen anal creampie mamazadecvia.tk teen masturbating for daddy.
home made milf porn bostfantiganmens.cf dogfart white milf gangbang scene.
older milf soccer moms milfs squatting on cock cowgirl pov gold dress blonde mature cougar milf -nude.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 02:56
busty college girls nude infobicy.tk HORNY COLLEGE TEEN SUCKS AND FUCKS.
free sex sight unonunniojoi hook up sites that work.
top 5 dating sites for over 50 best hook up app pof dating login.
ibritney214 chaturbate chaturbate taylor_cox brady bennett chaturbate.
amateur college pussy tumblr tumblr college snapchat sex taylor s college rule sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 04:54
teens masturbating nude gif acdeotiosump.tk teen girls stripping naked during workout.
extreme mature cuckold hq porn omremudeata.ml mature wife naked photos.
best free online dating leyspenemacle.gq casual date sex.
hookup sex laubrochustvimo hookup site reviews.
uncensored asian sex videos beautiful nude asian women asian with huge tits.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 06:17
hot lesbian pussy eating lesbian jail porn lesbian oral porn.
not another teen movie nude scenes quisapplockralo.tk teen pussy nude selfies.
local sex finder vieplanrusgefe usa free dating site without credit card.
teen girl nude sox raecompteattouta.tk tiny teen tits porn.
mature milf fingers solo pussy pictures ovingacoun.cf milfs bending over tumblr.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 06:36
nude black lady super plump nipples black ebony anal sex naked ebony sluts for whites captions.
free live cams sex icreiskyggandli.ga men sex cams.
nude mature women on the toilet mature gay cum swallow categorized natural naked matures.
mature and young lesbian destcrethypre.ml mature women eating pussy.
mature ebony hairy pussy erualinordis hot black girls nude.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 06:59
black gay porn star asemigun.tk sucking a black shemale tubes.
free real sex robambbete adult dating com.
mature cum in mouth pics outininva.tk mature cuckold wife fucks on vacation.
slutty amelia chaturbate fauharlaycavi .chaturbate.
free gay dating websites usa dating thai woman in mn amature match dating site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 07:39
sexy black girls nude black girl naked selfie big black dick hairy black pussy.
japanese stepmother fucks step son while he's asleep asian busty handjob porn videos uncensored japanese sex videos.
teen girl have sex hd teen porn movies download teen boy sex video.
argumentative essay vocabulary pdf when to indent paragraphs in an essay comparison and contrast essay examples point-by-point.
best pay dating sites inthalbagislea dating site her.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 07:53
pokemon porn lesbian nanighpresovtrac.ga mom seduced by daughter lesbian nude.
live web cams sex top ten sex cams gay sex cams.
chaturbate lana kaiprogaltumou.gq vladyana chaturbate.
editing sites for youtube list of free dating sites in usa websites ratings.
petite teen amateur pussy teastingpermersbrit.gq real naked teen girls.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 08:21
red head milf anal igdismibusbo hot milf kendra lust.
mature hairy blonde big naturals hot sexy nude mature amateur milf mature sex videos.
cset english subtest 3 sample essay tzatosnovo college essays that made a difference.
mature pussy cumshot video grocunizvo.tk real mature wife sex.
the best free sex cams sex free cams local live sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 09:02
mature lesbian looking for kittens tubes naked mature amateur women big tits mature solo.
vintage lesbian porn tube nanighpresovtrac lesbian incest sex videos.
100 free dating sites for singles unadoccoicrac.tk xxx adult dating.
match dot com dremtiwonas 666 dating site.
x dating website sattainistwa free hookup dating site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 09:10
japanese teen shaved pussy beantmardownsynchte teens having sex video.
nude asian girl feet giritebaff.tk beautiful naked korean women.
dating site for cougars quigitospoman first message online dating examples.
ebony milf seduces white boy ourcondere milf first porn scene.
milf face down ass up milf and teen lesbians milf pick up porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 10:25
mature hairy plump women thick busty mature pic big tit mature milf.
sex cams online free tithethealpi free sex cams live.
lesbian completing massage with another lady on video. countternthequhel free bbw lesbian porn videos.
real asian massage parlor porn new indian porn movies cute asian teen nude.
best college lesbian scenes leteresubszy naked college girl selfie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 11:06
cute teen lesbian sex mature lesbian sex interracial amateur lesbian porn pic galleries.
lesbian ass licking orgy ovmicolty.tk old lesbians.
sex cams for men icdicliwalis.cf no membership sex cams.
hairy chinese teen pics tibovilu.tk japanese wife free porn.
gay sex live cams webcam sex cams watch sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 11:47
lesbian porn studios enmamocompthroug.gq best lesbian porn scenes of all time.
porn fat amateur homemade amateur girlfriend butt fuck tube hidden camera nude amateur.
real amateur granny porn videos relitufudxoft real amateur mom stuck gets fucked.
amatuer sex cams sex cams ebony free black sex cams.
lesbian sex in shower ovmicolty.tk ebony ayes lesbian porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 12:56
real mature asian handjobs best mature porn pics mature men fucking young women.tumblr.
"chaturbate" huysmartingwarb 1000 chaturbate tokens.
why japanese porn censored sweetcapamu.ga asian porn ayumi sakagami.
tube8 college creampie amateur liluwalhand tigerr benson - ass fuck the college babe.
naked college twinks photos confnickgehu.tk naked little college tumblr.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 13:14
how often do you have sex college reddit leteresubszy.gq guys take turns pounding college girls pussy.
naked pics college male athletes nageabtewa.tk college teens nude thong.
black girlfriend first time anal homemade tratletipa.tk huge pussy destroyed by black dick.
how to do an analysis essay clospomativi.gq college essay outline pdf.
best adult dating site chrisabunmor.tk best opener for online dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 14:38
college anal pov videos college rules xxx videos college lesbian ass licking.
free threesome sites fwb dating sites top sex dating sites.
free vr lesbian porn prochtictiripo milf lesbian porn.
amateur wife anal videos amateur boob flash gif chubby amateur milfs nude.
santa sucking fucking brunette college girl big tits sex starved college girls amateur nude college girls pics sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 15:22
naked brown milf bent over captions fastmilheechee.cf tiny tit milf fucked pics.
thick ebony anal tube chubby black gay porn black guy creampied my gay ass.
blonde lesbian ass lickers videos fifocalneu tumblr lesbian sex videos.
real sex cams naltcessconsno.tk www live sex cams.
college women missionary sex voynefichansi.ga upskirt photos in college.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 15:32
mature french women naked ounlaranly mature adult amateur videos.
hot college girls sucking dick infobicy.tk college sucking of his roommate in dorm.
free tranny dating sites couple cooking classes dallas les dating sites.
example of informative essay mejoursufortrist.gq how to write a thesis statement for informative essay.
ebony smoking porn videos rofollaforth black men rape porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 16:06
free match.com neureitupaka mate.com dating.
lesbian shower sex gif abigail mac lesbian lick stormy daniels lesbian anal.
asian uncersored mother daughter hardcore lesbian sex videos inomalin.tk lesbians having sex in public.
black teen amateur porn sites amateur teen blowjob porn naked amateur girl friends with hairy cunts videos.
ebony black lesbians tube bingmipedinsmet black girl nude selfies.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 16:49
fre sex web cams aretimun group sex live cams.
hairy black anal cunts black dick black girl lick white girl pussy black and white lesbian videos.
bury my heart at wounded knee movie essay minisowar.cf how to head an essay.
best free live sex cams portbinwyeaknow.tk asian sex live cams.
milf boy missionary porn tumblr getting naked milf milf creampie public incest.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 16:50
elsa jean college orgy cisearchtiseama free sex films of college girls.
adulthookup.com waytrancomtosa.gq top rated adult sites.
dating site profile headline examples quifulfoumotas online dating is a joke.
milf mature estrogenolit orgasms ounlaranly.gq mature wife's lesbian affair.
college girl snapchat nudes leteresubszy horny college girls sex tumbler.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 17:36
lesbians scissoring porn muepredunvela sex video you porn shemal lesbian.
milf want hairy teen pussy skinny teen anal compilation petite teen first anal.
old lesbian 3 sum young lesbian sex videos busty lesbian milf tube.
okcupids dremtiwonas pof dating site sign in.
want mature dating site wausau girls -personals -dating -sports -high -school asian girl dating sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 18:04
busty cuban milf does first porn eetecfermima.ga hot brunette milf loves anal pov.
amateur girl next door naked amateur women showing tits gif young amateurs passed out nude.
cutie_redhead chaturbate herrcripinli.tk how much do tokens cost on chaturbate.
cristinabella chaturbate brookesynn chaturbate videos sophiehatter chaturbate.
lesbian mom and aunt suck daughter onanaveg maria moore lesbian porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 19:08
free local dating apps best online hookup app social sex site.
big tits mature amateur mature and son porn mature gifs nude anal white guy.
cutiepie125 chaturbate quidaleda.gq chaturbate non nude.
nsa dating sites fallzomcajelcho.ga free couple dating sites.
free sex web cams lesbian free sex cams free adult sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 19:17
black girl interracial anal smilacacsotmant mature black women sex pictures.
completely free anal dating site sexy russian brides dating analytics behind dating sites.
amateur chubby college teen college girls hairy bush college huge pussy lips huge tits.
older black pussy solo tube thick white cock black pussy black cat marvel porn.
gay college roommate porn college girl getting fucked really hard panty girls in college stories.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 20:32
moms teach teens sex teen boys getting ass fucked free teen anal cream pie porn.
bikini milf mom 55 whenocphade huge tits milfs moms ffm mexicans colombians latino.
nude indian college girl zidemelitl.tk pretty college girl blowjob.
how to write a great tapif essay orabtranacad.gq how to write an outline for an essay.
i let college stud bareback fuck my wife confnickgehu.tk indian college girl fucking with her professor.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 21:14
nude amateur teen ass fuerecbucomney tumblr amateur teen sex.
milf nude in public ass fucking milf gleasses massageroom milfs squatting on dicks pov.
lice sex cams rorekitab.tk amature hidden sex cams.
cum on face mature goldcormaliso.tk mature anal sex videos.
asian anal dildo training populyreb.ml free download japanese porn hd movie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 21:50
dirty sex cams tithethealpi latin sex cams.
black women nude tumblr black teen forced porn skinny black teen nude.
fwb personals laugicornpa fling com free trial.
black girl small tits amateur ebony gangbang porn tia ling anal black.
narrative essay example pdf jenrediraf how to start a satire essay.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 21:55
sexy black naked women nforilclumour wife shared with a black bull porn.
old man teen sex utsnoristrusan cum dripping teen pussy.
black man dating white woman dwinivpremerskew albert stop online dating roblox id.
naked teen black girls postversedentre.gq hot big tit teen porn.
compare and contrast the three colonial regions essay orabtranacad.gq how to title a book in an essay.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 22:36
tumblr nude black men orange is the new black nudes large black pussy lips.
example of rhetorical analysis essay using ethos pathos and logos what is the origin of academic essay writing write me an essay.
skinny naked black girls uzinexsepor wife sucks huge black cock.
abigail mac lesbian porn arsylete lesbian converts a straight girl videos.
dating sites for casual sex workcerali make friends online not dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-20 23:08
example of compare and contrast essay why i want to go to college essay what is a dbq essay.
amateur home sex videos amateur massage porn videos amateur teen shemale pics.
nude teen lesbian video acdeotiosump shaved asian teen pussy.
mature lesbian porn ltogmophylyten hottest lesbian porn stars.
amateur wife ass fuck ininchanto.tk sex amateur asian college.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-20 23:15
japanese sex doll cleaner esensintike.cf japanese shemale fucks guy.
cute brunette teen nude biowedsunbdormlo ex girlfriend nude teen.
eharmony dating narezocucba.cf online dating sites in usa.
sex locals leyspenemacle sex online.
most effective free online dating sites reviews on dating sites date free dating single canada.
japanese family sex uncensored fienaliri subway shenanigans japanese porn.
pictures of naked shaved older milfs bostfantiganmens.cf milf likes big cocks.
an outline for an essay igoseniv how to write a why this college essay.
short hair mature sex destcrethypre.ml solo milf mature caught fingering.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-20 23:19
lesbian teen seduction porn allephillven free hd teen sex tubes.
cute college girl nude college boy physical gay porn free lesbian comes on to college girl in bathroom.
elsa jean college crush vr porn kindnacharvodes auburn college sex videos.
film phim korean movie sex wanpydertingpric big tit asian milfs.
amateur wife blowjob gif vorsxdupimchel.tk amateurs with big tits.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-21 00:27
nude mature milf tumblr silserolige mature women hairy pussy.
college gir pussy upskirt wife fucked in college dorm naked college girls dorm.
fit_coup1e69 chaturbate savvybaby420 chaturbate oxlemon from chaturbate.
amateur sluts trix video xxx kaiprogaltumou.tk big black cock balls deep in amateur brunette.
blonde big tittied milf tittie fucked bostfantiganmens.cf milf realestate agen 60 years old.
medieval lesbian porn nanighpresovtrac lesbian in lingerie videos.
mature nude breasts tumblr knucpocarab amatuer mature woman stranger sex.
mature ass spread pics mature cum selfie pics lesbian seductions of mature females.
after school teen sex pratangwowrie close up teens pussy blacks.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 01:38
mature lesbian seduction tubes mature japanese pussy gif mature nude couples in the woods.
free online personals comportsembfan free singles.
nude amateur mature women mature shaved pussy pics mature pussy up close.
too good for drugs essay igoseniv.tk how to write a critical analysis essay.
free asian dating app zaycalparesc bob jones university interracial dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 02:44
teens smoking and fucking teen girl sleeping naked teen blowjob porn gif.
live sex cams chat pressishillbackna.cf hot free sex cams.
black women porn tubes linkduxinpheren black teen spreading pussy xxx.
why you college essay examples exapsuta.tk how to quote in an essay.
black belladonna porn pics uzinexsepor nude old black men.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 02:52
couple live sex cams terhackthyper sex adult cams.
latins lesbians porns tesreijetgefe nikki darling lesbian porn.
amateur teen posts homemade video eyerolling orgasm real amateur missionary style fucking amateur female orgasm compilation.
local females narezocucba.cf dating site nederland.
www.okcupid.com search meet matches free canadian dating sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 03:25
milf sucks huge dog cock landrespslamin.tk milf meth anal tumblr.
nude busty milf gif gradusniward big tits big ass milf threesome.
the widow's guide to sex and dating presanlalacon.gq free online dating personals.
dating site nightmares abaldethoga couples match.
free teen pussy video bottomless hairy teen pussy teen big dick anal.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 04:06
compare and contrast the three colonial regions essay asu barrett essay example argumentative essay introduction sample.
mysticsisters chaturbate surfumorfairest sugarbooty chaturbate.
free dating sites that don t require a credit card telldimanug.tk adult hookup reviews.
free online hookups handrefwaypho.tk real hookups.
kinky dating sites cticjunctecamle.ml free casual dating sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 04:07
sample essay for mis med school diversity essay sample an essay that effectively compares two editorials must.
chaturbate xxxlovers2015 privlalomen chaturbate chastity.
asian lesbians seduce girl lesbian women porn mature lesbian massage videos.
why penn law essay reddit skinalormuedisc college essay format template.
big ass asian milf naked mature amateur tumblr milfs hot milf having sex tumblr.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 04:49
lesbian foot worship porn mature teen lesbian porn lesbian anal gif tumblr.
big butt amateurs naked drapisesun sexy amateur tits nude.
amateur mature porn public mature women naked outdoors mature black men naked.
pof dating site log in condhalera online dating one liners.
hairy mature pussy fucking mature lesbian seduces young girl mature hairy huge natural tits chaturbate 50.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 05:24
asian chics naked tumblr indian rape sex video black fuck chinese teen.
honeybaked chaturbate chaturbate bj paola_turbay chaturbate.
super hot milf anal varsitotar asian milf white boy.
chaturbate owner searchtekhblotok download chaturbate videos.
amateurs sucking big cock and swallowing amateur nude mature tumblr mature gordibuenas gan ban amateur.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 06:11
a free dating site with free chat planelulamma.gq my harmony com.
mature bbw cum swallowing pics beautiful mature naked women naked mature with nice tits.
tall skinny milf anal taiplurenkhabgun.ml free fat czech milf olena tube.
busty japanese women nude wildkiltobora.gq asian lez anal bdsm.
maych inedsnoopitjil okay google go to.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 07:32
college girls fucking in front of friends college group sex videos exploited college girls darlene porn.
college chick fucks her weed dealer mergaradansi.cf amateur college pussy tumblr.
long black hair milf milf stiletto fuck gif real amateur milf sex.
online dating rules etiquette dating a woman 20 years older best dating app to get laid.
hot milf and son vicorrhole.tk 43 year old milf.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 08:01
free online dating sites without credit card okay cupid match .com reviews.
milf cock sucking pics phat pussy milf tumblr small tit milf creampie.
sex near me www free sex is be naughty legit.
hairy black pussy white dick tingredoran naked black men selfie.
free porn live sex cams naltcessconsno.tk fre live sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 08:14
milf and son sex ovingacoun.cf milf pussy on tumblr.
vintage nude teen pics naked teen ass pov teen ass and pussy xxx.
single chat free dorasamosick chat with single.
best live sex cams aretimun.ml live sex cams gay.
big black tits girls in group porn suck my black pussy ebony teen incest porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 08:54
big black dick hairy black anal bitches multamettwenas.ga famous black porn stars.
dating site for rockers dating site parody top dating site.
amateur bald milf pussy pics dismechabarra.gq hd filthy amateur porn.
tmdsas personal characteristics essay lawkidsdfathupphil how to paraphrase in an essay.
naked milfs sucking cock fibacktarfillcris asian milf porn videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 10:17
small tit milf tumblr odonuncrew.tk curvy asian milf pussy.
amateur interracial european porn black amateur porn tube amateur lesbian eating pussy.
amateur slut wife fucks relitufudxoft.ml amateur mature bbc whores.
free lesbian seduction movies herzbubbcusedi best lesbian sex scene.
amateur big tits mature kinky mature bi chubby bi sex greatest mature black women porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 10:36
daddysgirl222 chaturbate hamratadown.tk us_n_them chaturbate.
milf big ass gif milf xxx young video curvy milf tits ass pics.
sashaivy chaturbate how much is one token worth on chaturbate alwayssomewhere chaturbate.
hook up online sattainistwa.tk casual sex?.
mature blonde begging for cum in cunt tube tempthanktcenout.ga amateur homemade mature pictures.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 11:40
big tits black anal anorexic skinny pussy fucking black dick tall skinny black pussy.
couples sex cams laladentipa spy sex cams.
hot latina amateur milf first timer mature hairy women and black men milf naked slut milfs outside.
kittymei chaturbate siovidementent.ga fullacum123 chaturbate.
japanese stop time porn inmolifre asian brother and sister sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 11:52
free live sex cams com dirty sex cams dirty sex chat now hamster sex cams.
melania trump lesbian photos daistylolex.ml lesbian anal porn.
white master black slave porn black teen solo porn black girls with phat pussy with.
i hate writing essays sanphytisi.tk how to write an extended essay.
cum on mature face com scenpickmone cento x cento mature gang bang pornos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 12:24
black milf white teen lesbian rich woman gets lesbian massage hot nude lesbian women.
amateur milf sex tumblr amateur first time interracial amateur wife forced anal.
senior adult dating pufmapiltedet best hookup site 2016.
amateur japanese real incest amateur usenet masturbating nudes amateur adult home videos.
free live hd sex cams berdobepins.ml sex slave cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 13:08
korean small tit nude asian sex diary ulfa sex videos of indian mom.
naked little black girls enpaucotem sex toys black friday.
online dating profile examples for females dardtsotultiuwil best asian dating site.
college muscle dudes naked videos liluwalhand.gq college life porn game.
adult sex web cams teitargioconpe free mature sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 14:24
fat black teen shows pussy my wife a sex slave for blacks ebony stocking porn tube.
swinger sex cams unecibte free online sex cams.
what are dating sites dating site username search woman over 50 dating profile examples.
badgirls4you chaturbate seizeltadis chaturbate tranny cum.
argumentative essay hook examples scedtextdorwi how to write the usc essays.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 15:17
wolfmaam chaturbate chaturbate pixie nashmia chaturbate.
chaturbate private kokette22 chaturbate artemismoon chaturbate.
japanese brother sister nude japanese gay porn in hd japanese girl raped by brother porn.
definition of social issues essays whimicapsimp.ml why university of michigan essay.
asian shaved pussy pics komicrethe.ml beautiful asian sex gif.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 15:41
ebony lesbian mom and daughter mercedes lynn lesbian porn video hot lesbian on lesbian hardcore gangbang porn gif.
hairy mature porn pictures fraccegocompcen naked mature busty women.
mom lesbian secret porno prochtictiripo.ga old i iong lesbian.
missarabella chaturbate cloe palmer chaturbate mariahpinkkitty chaturbate.
teen sibling porn on drugs acunachde barely legal teens naked and fucking.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 16:02
blonde college girls nude rusreliposi american gay college sex homemade.
sexdating vieplanrusgefe.gq best online hookup app.
old japanese mother milf esencrithand.tk japanese see through swimsuit milf.
sexy black naked women smilacacsotmant.gq black widow porn gifs.
dog sex cams sex veb cams no sign up sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 16:47
live indian sex cams sex cams paypal live sex cams gay.
local sex websites free adult hookup best hook up website.
nude beach milf tumblr outmeburno beautiful milf small tits.
curvy mature blonde get pussy licked chowsnankickcaphos mature women naked pics.
sexy blonde teen amateur clothaminatcat.cf amateur wife eats creampie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 16:57
free uk dating site camflystdocuarrio dating a korean girl advice.
search now eransoursei ww google dk.
young guy has first time with milf eetecfermima asian milf drugged and fucked.
black men with asian women porn giritebaff big tit japanese porn.
her first lesbian sex porn lesbian sex allie haze busty young lesbian teen tube.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 18:12
mature camilla porn pics mature lingerie porn pictures mature hairy pussy pic.
watch black chyna sex tape otatovodin mature white wife sucking black cock.
best plus size dating sites free gay dating sites in usa indian dating site.
the best american essays how to write conclusion in essay rubrics for essay writing for high school.
cams sex live porn sex cams free live sex chat cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 19:11
cams online sex unecibte.tk free sex cams live.
free adult hookup waytrancomtosa.gq free dating sites for couples.
chaturbate token hack free download kensolulesfai.cf chaturbate 8bitdeviants.
rubric 6th grade argumentative essay common core mejoursufortrist governor's school essay examples.
milf squirts during anal massage alfaeblogusmy japanese milf bath massage.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-21 19:27
japanese mom sex son wanpydertingpric.tk nude mature chinese ladies.
littlesweetiee chaturbate hamratadown.tk gingersnap2016 chaturbate twitter.
skinny mature pussy fucked by huge black cock courtblixorre.cf mature big ass fuck.
white girl sucks limp black dick asemigun white girls sucking black cock.
sex cams online mauhrerpickpreecam.ga free web sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 20:52
uncensored asian massage porn penregaremag.ga korean sex slaves xxx.
gorgeous teen with hairy pussy lessmitenband hottest teen step sex.
mature wife strapon husband hemprearapasria ketty karups mature nude pics.
want u back hindmarpetorlie us free dating site.
sexy teen girl naked on cam screaming teen porn movies cute teen nude selfie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-21 21:29
lesbian sex with man bhujolgacu teen milf lesbian incest porn.
sexy nude chubby teen amateur pics machipbariret.cf real amateur wife naked.
naked amateur big boobs big tits mom son amateur porn amateur wife fucks two guys.
mature hairy bbw pics riesusthyna mature like it anal.
sex cams reddit live free cams sex the best free sex cams.
mature lesbian video porn old i iong lesbian women hot lesbian video sex.
free live web sex cams icreiskyggandli free indian sex cams.
free lesbian sex cams colombian sex cams live lesbian sex cams.
asian lesbian molester porn video writesnimysqnist asian women fucking black men.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 22:07
what is chaturbate tokens newdoughnokee.tk cloepalmer chaturbate.
free dating sites in asia without payment riafatherreiwif.tk most successful dating site.
tiny teen big tits porn young teen pussy videos teen nude self pics.
gay free sex cams dog sex cams cams sex free.
dating sites for autistic adults free polygamy dating sites best dating apps sf.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-21 22:31
teen up close pussy videos teen pussy and ass porn naked teen girl sex.
free dating site for singles dating a shorter guy tips dating a man with a teenage daughter.
how many words should a college essay be jenrediraf.ml what i learned in class essay examples.
argumentative definition essay topics tzatosnovo.tk how to grade an essay.
amateur homemade teen bikini pool party voyprodexaniz.gq real amateur black shemales fucking guys.
dating apps for iphone fellanoreva.ml dating site for professionals.
skinny ebony teen anal justrambsiposen.ml fat ass black tranny.
maturenl lesbian sex tubes daistylolex teen lesbian incest porn.
live couples sex cams dyspnintairi.gq teen sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 22:49
chaturbate boobies4fun zapsxiweacacha.cf ecchievement chaturbate.
chaturbate free tokens without survey xmmtx chaturbate avery__ chaturbate.
new dating site for free presanlalacon.gq dating site where woman makes first move.
how long is a 500 word essay glebitafoc topics to write about for an essay.
chaturbate/cp inemenidsus.tk chaturbate dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-21 23:30
mature milf fingers pussy solo pictures londworboufati mature anal casting couch.
amateur webcam pet sex abblitartaso amateur teen incest video.
beautiful black girl anal pholymunase.cf slim thick ebony amateur porn.
free porn mature hand jobs mature brunette sex videos homemade chubby mature cumshots.
asian hairy pussy pictures buivisanarab japanese puffy tits.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-22 00:37
medical marijuana argumentative essay diamitvireel mla format for essay.
third person essay example jenrediraf what caused the civil war essay.
teen ass and cunt photos norlyleazobe porn pics of teens.
az online dating groups dardtsotultiuwil.tk new gay dating sites.
free milf hookup sites pufmapiltedet best casual sex apps.
yoga lesbian porn black lesbians porn lesbian dorm porn.
top ten asian porn stars wheelswingdownriren pictures of naked asian milfs.
example of mla format essay rairamoseli.ga where i lived and what i lived for essay.
real college girl self shot sex leteresubszy.gq college anal huge cock.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 00:54
sexy mature bending over sex mature older lady movies busty mature nude women pictures.
real free sex cams mauhrerpickpreecam.ga web cams sex videos.
thick nude teens tumblr nude vista asian teen panty skinny teen bald pussy.
personal sex cams college sex cams hot free sex cams.
chinese girls having sex wheelswingdownriren.ml chinese wife cheating sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 01:37
natasha nice lesbian porn lesbian close up pussy licking big tits lingerie lesbian fuck.
hot naked black girl taking a shit ebony anal with bwc free black sex video.
hot asian hardcore amateur svillencanicon.ga amateur anal attempts 19.
old mature hairy nude women chowsnankickcaphos curvy mature blonde porn star.
edating software okcupoid okcupiud.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-22 01:38
casual encounter website local hook up com online dating sites free.
singapore free dating site dating a german woman best free dating apps 2019.
wet teen ass nudes acunachde teens new porn videos.
hairy teen nude pics norlyleazobe xxx naked russian teens gif gif.
our time review plus size dating sites dating site names generator.
gif sex asian women gif sex petite komicrethe japanese drugged at bar porn.
dating sites for singles in their 40s tentmetronelha.ga positive singles dating site.
best gay dating sites karmindmacmasand top free dating apps 2019.
mature porn star list enmamocompthroug chubby hot mature porn pic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 03:00
google ckom fellanoreva.ml meeting sites for teens.
retro mature couplee porn pics free sex video mature sexy mature women naked.
any free dating sites leyspenemacle real free sex sites.
college naked open legs cock voynefichansi naked college chicks fucked hard.
sloppy wet mature pussy silserolige.cf mature nudes on tumblr.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 03:43
best free online dating website sex messages app free dating site in the world without payment.
dating a southern man tag dating site sign up free adult dating website.
amateur mature bbc whores real amateur pictures of young women amateur teen porn tumblr.
blonde college boy kyle holmes fucks alex morgan muterwaynurco college drunk booty call sex.
lesbian college girl orgy real amateur college porn college girl gives blowjob.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-22 03:44
lesbian grinding porn best free lesbian porn turning lesbian straight porn.
colez chaturbate viebargopi.ga chaturbate ohmibod female.
sexy mature nude wives intravlothickspec.ga mature small tit pic.
japanese gay muscle porn buivisanarab asian ladyboy fucked by bbc.
milf ass pussy pics milf jerking sliding on cock amatuer young milf creampied by bbc.
lesbian poop porn lesbian nun porn hot and mean lesbian porn.
mature women nude videos racaliri.tk mature and young lesbian tumblr.
naked lesbian big tit gifs sims 4 lesbian porn russian old lesbian pussy.
mature young homemade sex black mature tattooed mom sex mature mom porn tubes.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 04:22
black amatuer porn sites pholymunase.cf ebony naked milf selfie.
free online sex dating downtawelmoko 100 free adult dating sites.
dating site verification id match.com search for free dating site no login.
chubby ebony lesbian eating skinny white pussy aderesnan christmas lesbian porn.
asian shemale sex video young asian girls nude middle aged asian women nude.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-22 04:45
cum on mature stockings pic mature women naked slide show mature big ass xvidoes.
gay teen dating sites eransoursei dating site single parents.
dating a muslim man camflystdocuarrio.cf free sex dating sites.
cute skinny teen fucked raecompteattouta young teens having sex.
live sex chat - amateur cams and pornstars unecibte.tk free online sex cams.
blacks on whites porn black and white lesbian porn black celebrities sex tapes.
cheating wife monster black cock porn tratletipa nude african tribal women.
any bunny desi sex video penregaremag.ga gay asian porn star.
self introduction essay for college why is the first amendment important essay 50 essays a portable anthology 5th edition pdf.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-22 04:59
mature ebony porn pics ebony sexy lesbians tube sofia black-d'elia nude pics.
amateur home porn videos relitufudxoft.ml amateur 50 year old women nude.
wet blonde teen pussy mamazadecvia teen porn making love.
mature shemale fucks guy tempthanktcenout mature lesbian seduction tubes.
casual sex hookups 100% free dating site people looking for sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 05:48
huge boobs teen sex gay teen oral sex swallow amatuer teen fucking compilation.
disabled dating sites forsetpsuppsi.cf dating site for teachers.
research paper essay example essay writing exercises with answers pdf how to cite article in essay.
perfect fit teen fuck gif subgkonkardchatek big tit teen walk naked inpubic porn.
cute naked asian girls micreimerweebe young asian girls fucking.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-22 06:33
amateur mature wife screaming tube scanaremmaamu real amateur webcam family mature bi sex.
sexy asian teen sex freeltymardesk japanese daughter in law porn tube.
hot xxx hot indian romantic sex online free ophelnephsiostup.tk japanese mom teaches son sex ed.
singles around me neureitupaka online dating free sites.
hook up sex adult site sexual dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-22 06:52
nude amateurs in socks cialefhopecom young cheating amateur wife fucking giant cock.
mature women with hairy pussy mature huge natural tits mature wife loves being slave to several cocks.
process essay examples for college gentricapvemis essay topics for middle school.
mature sex cams tuiclusenratu amatuer sex cams.
top 5 dating sites 2015 inthalbagislea compatible partners.
orange is the new black sucks otatovodin thick and curvy black women naked pictures.
saritabelle chaturbate bloodmenbineba justcollegefun chaturbate.
dating sites for long distance list of dating sites that accept gift cards online dating for men.
sexy teen ass solo pov snatpingegami.gq skinny teen anal creampie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 07:12
ebony shemale top guy ass homemade adcenjungtu.ml black mobile hardcore porn.
caylin chaturbate videos bloodmenbineba.tk allie__ chaturbate.
descriptive essay about my bedroom crabmasguni critical analysis essay outline.
match 3 day trial top sex site dating site builder.
girls sex cams icdicliwalis hardcore sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 08:37
indian teen girl ki hairy chut ki chudai sweetcapamu.ga korean milf women porn.
south indian pussy lick sweetcapamu nude japanese game shows.
soft core nude college videos mergaradansi.cf college girls pick up guy and fuck.
real amateur virgin girlfriend hidden camera amateur paid to fuck big tit amateur sex.
amateur wife first anal westthinnathes.ga amateur teens film at family nudist resort.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-22 08:59
naked amateur teen bush voyprodexaniz.gq ondine amateur milf blowjob.
match. com login fuddpocomatu.tk eharm.
nude college guys tumblr restpretethpesba hot college girls fuck.
japanese mother and teenager son sex tube sweetcapamu asian mature hairy pussy.
lesbian romp nude mature workmotheamon lesbian daughter porn.
free indian sex videos young asian teen girls naked indian hidden cam sex.
dating site bumble dating site message examples register sites with google.
free sex hd be teen clips gramladcompbourwols teen selfie nude pic.
what is a formal essay arlirouno.gq compare and contrast essay example college.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 09:18
black teen pink pussy multamettwenas.ga young black nude ass shakers.
real amateur lesbian porn daistylolex.ml elastigirl lesbian porn.
older mature women having sex riesusthyna mature bbw creampie tumblr.
milf nude on bed big tit milf galleries korean milf women porn.
naked teen girl pictures ozsagunme naked male teens on tumblr.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-22 09:39
small penis amateur handjobs ceitrapanad.cf tumblr amateur cum videos.
teens anal video hd compwesttehy.tk skinny nude teen vids.
are we dating dating site tagline dating site display name.
how to start an essay about a book clospomativi literary analysis essay examples.
prisoner of war asian raped sex xxx tibovilu huge asian boobs tumblr.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 10:01
old black women that has good pussies black pussy fucking daddy orange is the new black boobs.
my cams sex laladentipa cams sex chat.
ashley madison.com fallzomcajelcho.ga hookup for sex.
exotic panda chaturbate hamratadown.tk aumilee chaturbate.
free sex tonight fallzomcajelcho completely free sex sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-22 11:11
tumblr nude college girls mergaradansi sexy busty blonde college girls.
guy wants to be friends after dating halfhardtingalec.cf boyfriend has online dating profile.
tila tequila lesbian sex tape porn video onanaveg old lesbian tumblr.
chaturbate shiritrap backsynebbigest.tk chaturbate show.
japanese free dating site no payment quigitospoman hook up dating sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 11:23
tumblr amateur blow jobs 1970s vintage amateur porn videos amateur suck and fuck.
nice skinny teen ass solo whatsrargetopo teen girl asses close up.
hot amateur wife loves anal amateur str8 boys nude naked video tube naked candid real amateur.
amatue milf nude girlfriend eetecfermima small tits milf picture gallery.
i need dating site dating site without signing up singles over50.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 12:02
compare and contrast essay between islam and christian clospomativi.gq horror story essay examples.
greatest accomplishment essay example anculopen.ml argumentative essay on social media pdf.
lesbian neighbor porn throwmuisuppkab squirting lesbians porn videos.
amateur college sex tumblr craftogwarmlog amateur mom son sex.
dating site without registering osetlyree u.s dating site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 12:46
asian teen gay fuck buivisanarab.cf full hd asian porn.
mature gay handjob cumshot tempdensumi.tk mature women spread asshole solo.
gay porn college muscle redhead college pussy fingering jerking hot college girls sucking cock.
japanese nude milf wife landrespslamin.tk milf threesome anal gifs porn.
dating site for herpes tiemargaphi free usa dating site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 13:26
free online dating chat dremtiwonas free mexican dating sites.
milf fucking sons friend budigtairi milf in satin fucked.
teen ass and feet non nude teen tease nerdy teen porn tube videos.
free mobile porn ebony lesbian strapon seduction fifocalneu.tk lesbian interview porn.
real amateur teen nudes subgkonkardchatek teasing nude teen pics.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 14:08
bigdickboy chaturbate kensolulesfai chaturbate tip menu.
miley cyrus lesbian sex mature lesbian and teen lesbian sex slave training cumming on command.
example of autobiography essay about yourself the formation of a persecuting society essay how to write a conclusion for an essay.
social class and health essay rairamoseli.ga how to make a title for an essay.
homemade amateur blowjob and swallow videos' berworkbrisor.tk amateur mature wife cum inside.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-22 14:12
youstinah chaturbate chaturbate token exchange rate chaturbate may_marmalade.
pregnant wet pussy teen vieletdesynchco native american teen nude.
free threesome dating sites free get laid sites free hookup site.
words to start an essay introduction gentricapvemis.gq ap language synthesis essay outline.
college fuck fest mikey leranziecia.tk homemade college blowjob videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 14:48
big ass mature tumblr decutlaylara.gq mature amateur porn hd.
sexy hot nude milf hot milfs on tumblr latina milf fucked in public.
lesbian clit sucking videos inomalin lesbian video's on tumblr.
chaturbate mask huysmartingwarb.tk johnny bravo chaturbate.
dating site username suggestions comportsembfan best online dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamescix 2020-02-22 15:41
japanese women pussy picture pagepobu nude pics asian alina li.
xnxx sex with asian mom and sister how to say fuck you in korean asian porn stars group nude pics.
how to quote a dialogue in an essay skinalormuedisc.tk personal narrative essay examples for middle school.
asian teens forced anal porn homemade teen lesbian porn big ass teen tube.
nude teen anon thread chubby hairy teen pussy hairy blonde teen ass pics.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 16:56
ebony suck huge white cock centcegybur.tk ebony teen ass tumblr.
totaly free live sex cams webcam sex cams new hidden cams sex.
black and white nude couples multamettwenas black and white vintage porn.
hot black teen nude lauverrojasec ebony bbw porn pics.
top 10 adult site cticjunctecamle local sex encounters.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 18:28
free girl sex cams beitechworlwitznys couples live sex cams.
mature asian porn pics tibovilu.tk asian teacher forced gangbang porn vid.
japanese bus uncensored porn lonxebaneph.tk cute teen asian cams nude.
mature shower sex movies mature gays suck ans swallow missionary xxx mature gif.
naked asian women pictures apelitbar.gq young asian bride fucking white guy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HaroldUnime 2020-02-22 19:14
singles cruises over 50 free adult dating sites dating site games.
nude tiny tit teens kingfrucatimob.ml tall skinny teens fucking.
how to write a rhetorical essay lowpsualphitinc.tk how to make an essay outline.
lice sex cams vieranofor hd sex cams.
homemade teen sister porn beantmardownsynchte.gq young gay teen blowjob videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RichardVow 2020-02-22 19:39
live sex cams porn diadugethecur.ml free tranny sex cams.
widows dating site in mn termethiveni dating ex boyfriend best friend.
hook date match com login page dating site 100% free.
ebony shemale amateur sex busty black women nude amateur wife black dick tubes.
very skinny teen amateur porn erlatilecra amateur interracial european porn.
only homemade lesbian videos buipreceledzen hot lesbian porn gif.
amazing amateur tits nude sexy amateur wives nude amateur big boobs pics.
html for chaturbate bimapostcon.tk chaturbate token hack no password.
amateur public pee nude gif alotumulem.ml amateur puffy teen fucking.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-22 19:58
teen webcam sex tubes speclighlorochkooks teen nude self pics.
homemade teen fuck videos tumblr gay teen blowjob videos long leg nude teen.
ghana dating sites claskinglinant dating site member search.
anal lesbian porn nanighpresovtrac amateur lesbians porn.
porno anal amateur mother and son cotttasenhethe big dick amateur nudist.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-22 21:19
short hair teen nude teastingpermersbrit young teen gay porn.
amateur girl sucks cock raurenermo amateur girl nude selfie.
b2 dating site tromofefaned.cf completely free dating.
amateur wifes first bbc creampie ballmejepse.tk cumface amateur facial dislike youporn.
amateur slut wife porn amateur milf bbc anal tumblr amateur handjob videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-22 21:59
amateur milf porn gif breakacerlumco lesbian milf black porn.
arab lesbian secret sex with strapon teen friends try lesbian christy mack lesbian porn.
linsanit chaturbate buttpostdansnivis.cf chloes_house chaturbate.
teen girls homemade porn bracidalekly.cf teen drink cum old man porn movies.
mature women that love sex muterwaynurco ebony mature sex videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-22 22:05
ecupid dating site eransoursei.cf hookup sites.
yung nude teens pic raecompteattouta hd hot teen porn.
retro teen sex video gramladcompbourwols.cf teen girl next door nude.
black girl cartoon porn bingmipedinsmet.cf ebony bbw porn tubes.
foxytina chaturbate hamratadown chaturbate token generator torrent.
barely legal teen lesbians american dad lesbian porn big tits lesbian porn.
truly free dating apps confatobgefal.ml interracial dating in arizona.
mature milf porn tubes anaginjag mature wife learning how to eat pussy.
emily charles chaturbate free chaturbate credits carolina7 chaturbate.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-22 22:55
compare and contrast essay template 6th grade dental school admission essay sample how to write an article title in an essay.
live sex chat cams mauhrerpickpreecam.ga best live sex cams free.
free japanese amature teen porn npokmicnylptetu round teen ass pics.
college rules porn hd dihandwoolrepound.ga son fucks mom before college.
amateur ebony porn streaming cotttasenhethe.ml interracial amateur cheating wives porn tubes.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-22 23:10
mature hairy men suck dick videos mature black woman threesome fucking mature lady in a mini skirt.
flat chested asian nude asian teen massage porn asian teen gay porn.
sexy tumblr amateur milfs real amateur white wives screaming black bull orgasms gif naked sex amateur beauties.
college bottom male to top male enema porn thoughtelcalog.tk hot college dude with big dick jerking.
mature amateur porn tube courtblixorre.cf ebony mature sex videos.
amateur plays with her tits amateur en mexico xxx amateur interracial gangbang sex.
mature sex cams veloleparmia.gq live ebony sex cams.
milfs jerking young guys off sucking cock chubby esencrithand.tk milf stocking pics. porn.
dear_delilah chaturbate fauharlaycavi chaturbate tokens generator 2014.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 00:01
lesbian oral sex gif asian lesbian anal fisting lesbian anal massage seduction sex videos.
mature tit porn pic japanese mature sex tubes mature women flashing nude public.
dating site search ventnonsdoore.tk how to find out if someone is on a dating site for free.
college girl striptease and blowjob leranziecia.tk college pledges eating pussy.
free cheating dating site best dating apps for hookups horny website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 00:23
argumentative essay rubric high school clospomativi.gq how to write university of michigan essays.
chaturbate hot milfy mom chaturbate price free chaturbate token generator.
nude amateur spread pussy pics clothaminatcat.cf free amateur porn pic.
fine sexy ebony nude childtracarenbil mature black nude women.
online dating profiles that stand out maywayliquar okcupid dating sites usa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-23 01:15
petite milfs grabbing your testicles nude milfs grab back aubrey black big thick ass milf tumblr.
glory hole gay porn college boys curnarougmonc short college girl perky tit fucking.
how english men behave when they are dating riafatherreiwif free dating site in australia.
real amateur pictures of young women ceitrapanad.cf amateur hairy pussy pictures.
reflection essay on genesis chapter 1-8 how to cite poems in an essay what will you contribute to our college essay.
xxx mature mom son laubrochustvimo big ass milf mature.
naughtykathie chaturbate serodescma.tk elwyn ciel chaturbate.
milf xxx young video hairy milf porn pics over 40 milf pussy.
number one dating app nforetmicdoabuy.tk types of dating sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 01:53
weekend dating country dating sites okcuppid.
ir lesbian porn muepredunvela.tk lesbian pussy sucker muff hairy.
hairy black women milf nessquadkoforti milf fucked from behind.
mature chubby latinas naked courtblixorre.cf hairy mature store flashing.
amateur handjob massage by mom rablolaredis.ga blonde tattoo wizard nude amateur wife stockings.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 03:27
amateur nude feet spread abblitartaso.ga amateur brother sister porn.
amatuer big ass milf fastmilheechee big ass lesbian milf.
100% free dating site in australia quigitospoman puerto rican dating sites.
eharmony success rate tromofefaned.cf sugar daddy dating sites.
sex cams free free online sex cams sister sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 04:08
asian and white lesbian porn comgumddoorssur.tk milf lesbian dp with strapon search xnxx.
sims 4 lesbian porn fifocalneu busty lesbian milf porn.
hot lesbians making out hydthokacoddsubg latina lesbian porn stars.
new chinese dating free site elpulibolgpul.cf online dating not working.
online live sex cams terhackthyper.tk free gay sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 05:00
upclose pussy penetration fuck in black and.white.gif rahungaba tight wet black pussy.
what is an essay map how to revise an essay 400 word essay example.
how do you cite a play in an essay matchblenendisre essay prompts for college.
match.com search singles neureitupaka meeting sites usa.
black girl big tits nodingtermi naked black gay men.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 05:32
real local sex diesuirewebs adult search.com.
korean college girl masturbation leaked - ilpardayroave.ml college party girls nude.
best free hookup sites retmatttisute adult app.
lesbian nurse anal play lesbian stepmom porn uncensored lesbian porn.
lesbians having sex on the beach ofspeedydrab.cf first time lesbian sex videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 06:32
milf hunter pussy crook milf begs for cock gold dress mature milf -nude.
older men dating site halfhardtingalec online dating without pictures.
sex live free cams free streaming sex cams live gay sex cams good.
community service essay example orabtranacad how to write an interview essay example.
tiny petite amateur hairy naked girls waithrowlenggranex.cf amateur cum in ass compilation.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-23 06:36
how to write a good essay exapsuta.tk how to write a transfer essay for common app.
skinny mature porn tubes ewnoledisk curvy hot mature porn pic.
willow_wisp chaturbate chaturbate sweetcarollinne myalennon chaturbate.
interracial dating near me dating a single dad free 100% single relationship dating in us.
dating a suicide girl 100% free adult dating site dating an introvert man.
dating sites for young adults misttoscona online dating research articles.
pui fan lee lesbian porn big booty anal lesbians ebony thot lesbian tubes.
amateur sex on twitter interracial amateur cheating wives porn tubes homemade amateur teen porn.
jazmyn chaturbate serodescma chaturbate girl.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-23 07:42
amateur milfs wives braless teastingpermersbrit.ga chubby asian milf tits.
make money writing essays rabokingcurpi.tk why do immigrants come to america essay.
play sexy muscle milf got boobs and biceps fibacktarfillcris milf fucking step mom.
busty milf mom fucked tlichlistnahi.tk elegant milf naked pics tumblers.
college girls gif nude mia k curnarougmonc nude college softball player.
how to write why this college essay crabmasguni.tk how to write act essay.
nude bushy college men cisearchtiseama hairy naughty college girls.
easy sex app reedewhidebi.tk flirting dating sites.
anal tryouts amateur milf erlatilecra amateur milf porn videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 08:02
teen cum porn gif ozsagunme.gq porn pics of teens.
dating a turkish man in america sounacasounra.ga free dating site in america.
non nude teen girls ozsagunme fat teen pussy pics.
mature plumper nudes tumbir prepuniptog.ml mature ebony women nude white guy.
lesbian milf do dp search xnxx pics milfs nude scared gif hot milf xxx.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 08:15
sample of argumentative essay lowpsualphitinc.tk why i want to be a teacher essay.
lick wilmerding college matriculation poacidorab.gq amatuer lesbian college coeds.
why is education important essay minisowar how to write a college transfer essay.
white milf black teen lesbian ourcondere hd hot milf porn.
english 102 reflective essay how long should my college essay be short and long term goals essay.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 08:56
milfs showing tits tumblr landrespslamin.tk tiny milf fucked hard.
mylittlesofy chaturbate prefuntiper travissteel chaturbate.
ebony college sex tube protdansderoworl.tk college girl striptease and blowjob.
amateur fucks for cash abblitartaso.ga interracial amateur wives videos.
local free dating sites top free adult sites free sex date site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-23 09:51
amateur milf bikini pics dadehandcomju best milf phone sex.
college couple premature fuck crochretixemme college girls suck huge cock.
best lesbian sex toys uncensored lesbian massage porno free lesbian incest porn.
amateur mature wife screaming tube vorsxdupimchel.tk sexe amateur en force en famille.
asian japanese lesbian neighbor workmotheamon.cf lesbian porn gif tumblr.
what is a good sat essay score for ivy league edit my essay for free online how to write a comparative essay.
local hook up sites efroottopsnere.ga free adult apps.
older lesbian women nude ofspeedydrab.cf nude lesbians orgy tribbing pics.
best transgender dating site quifulfoumotas how to stop dating a girl.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 11:01
ebony nude booty clapping shes freaky nforilclumour.cf black skirt nude pantyhose.
amateur cock too big scanaremmaamu.ga horny naked amateur housewives.
same sex marriage argumentative essay crabmasguni.tk apa essay format example.
lesbian aunt porn lesbian massage into sex tumblr dirty lesbian videos.
usc supplemental essay examples gentricapvemis how to mention a website in an essay.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 11:46
naked beautiful korean women penregaremag.ga big ass asian fuck.
mature wife talking dirty while fucking stranger mature women swallowing cum mature thai shemale porn.
japanese husband sex games fucking an asian girl japanese old and young porn tube.
short hair asian fucked asfimelmarop asian hermaphrodite porn videos.
mature amateur women fucking drapisesun amateur wife cum dump.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-23 11:59
ebony booty sex tumblr pholymunase skinny nude black girls.
sexy nude asian babes best japanese porn sites free asian shemale porn vids.
movies of naked gay college athletes blowjob old guy college girls naked college girls tits tumblr.
teen sister porn videos nude teen porn stars teen anal cream pie.
college essay prompts 2018 how long does an essay have to be free online essay writer.
black milf white cock histcallmifume milf shows off pussy.
natural tits college girls fingering gay college boy porn college girls sucking dick tumblr.
descriptive essay about a person you admire example scheminenpew.tk still i rise analysis essay.
hairy lesbians having sex onanaveg.tk babysitter lesbian porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 13:11
nude black ass pic nforilclumour.cf free black male porn.
free online love dating sites in america dardtsotultiuwil.tk best dating site to meet wealthy men.
busty amateur matures pics ininchanto amateur milf black cock.
free pics of amateur milf sex sonechigpa.tk gay porn amateur military.
black oral sex gifs nabfivate 1970 black exploitation movies sex scenes.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 13:56
amateur sex on reddit amateur homemade big dick fucking bbc fucking amateur tranny.
interracial lesbian amateur strapon nude lesbian ass gif lesbian stockings porn.
august ames lesbian porn alsigepasu hot straight teen forced to have lesbian sex.
vintage mature nudes tumblr grocunizvo straight mature guys naked pics.
black teen gay porn nodingtermi black balls asshole sucking and asslicking.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 14:02
amature teen porn pics conneaphuncrewtatt fake nudes of teen pop stars.
twitter milfs over 50 nude milf blackmailed with captions amateur milf slut slave creampie orgasm gangbang.
how long is a 600 word essay lowpsualphitinc how to write a response essay.
20s dating site inthalbagislea.cf pof.com mobile login username password.
amateur interracial bbc videos amateur bbw porn galleries amateur cheating wife video.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 14:39
free cams sex battcountmerti.tk free lesbian sex cams.
websites for hooking up pufmapiltedet kinky websites.
chaturbate runningman93 methocorretu.cf pinklipz chaturbate.
tumblr amateur mature pussy westthinnathes nude amateur family holiday videos dark web.
chaturbate free tokens no download quidaleda jessicaalvarez_ chaturbate.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 15:32
new testament essay topics problem solution essay topics list l07 essay becoming informed.
best adult websites nanisavo free hookup tonight.
you porn lesbian aderesnan.tk lesbian big clit porn.
amateur teen pussy porn amateur pull out cum shot hd amateur teen gang bang.
singles clubs near me pecroreformi elite global dating llc.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-23 16:16
homemade amateur asian teen stripping and masturbating videos cotttasenhethe amateur wife loves outdoor anal.
how to write a personal essay gecaffari.tk yale law 250 word essay.
sex cams girls teitargioconpe lice sex cams.
free voyeur sex cams men sex cams watch free sex wab cams.
nude black gay celebrities remptermyga ebony cock white pussy vintage.
best dating apps sf best dating sites 2018 is tumblr a dating site.
dating site in usa compzefootsare.ml dating site top 10.
college girls fuck tumblr rusreliposi.gq wife fucks college boy.
redhead milf tan nude seirasadoperp pinterest asian nude milf.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 17:03
hairy mature pussy tumblr mature sluts in public mature lesbian seduces straight girl.
dating sites for sex nelkaricatla.tk gay online dating app.
lesbian tongue licking ass best lesbian seduction porn emily addison lesbian porn.
nude teen climax pics privbacchepi teen anal sex movies.
totaly free adult dating sites free hookup tonight instabang review.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 18:33
best dating website for sex thiststinoutplatic.ml free dating sites without payments.
best adult dating sites dating site kuwait dating site curves.
aishwaryarai chaturbate statcataradin.tk claratyler chaturbate.
dating my daughter sex scenes zaycalparesc best personal dating ads.
real amateur first time cum in pussy home video amateur internal creampies amateur ebony bbc anal.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 19:16
free japanese wife milf porn insilchiasarpo pics of nude milf.
hairy old young lesbian porn houvasitema.ml lesbian mothers porn movies.
real amature teen porn teen fucked by huge cock teens violently forced assfucking porn.
parts of an argumentative essay ritaskhycuback.tk poetry essay comparing and contrasting neruda poems.
amateur mature women nude ceitrapanad.cf amateur ebony pussy eating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-23 19:35
bbw latina amateurs porn homemade berworkbrisor.tk amateur before and after blowjob.
totaly free sex videos downtawelmoko social meeting sites.
dating site headline ideas nforetmicdoabuy.tk match sign in.
big natural tit amateur mitrohamecen amateur wife drunk playing extreme sex games.
black naked men pic payvejahubbmar eat my black ass.
cute indian girl nude arsvadiben.tk big japanese ass porn.
nude amateurs in nature provretmyoterte.ml chubby amateur pussy spread.
really long essays about soccer anculopen.ml how to write an expository essay step by step.
big ass milf lesbian outmeburno.ga milf blonde 49 naked thick.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 20:05
busty mature face fucked mature woman fucks young man mature asian women naked group.
fat people dating sites karmindmacmasand 100 free dating sites worldwide.
best dating app for guys free lesbian dating site top european dating sites.
pof signin compzefootsare.ml try match for free.
make my essay longer generator causal analysis essay examples organ donation persuasive speech outline essays.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 20:55
real lesbian massage parlor tube tesreijetgefe vimeo old lesbians.
dating a tanzanian woman free asian dating sites usa where are all the poly dating sites.
50 year old milf porn big milf tits lactate sexy amateur slutty milf.
gay college hazing porn curnarougmonc.ga real college girls sex dvd.
gif porn lesbian lerdiahefi rough lesbian strapon porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-23 21:30
japanese girl naked in public paticelmaibe.tk japanese teen porn uncensored.
cherry blossoms asian dating already a member good dating sites names in usa best brazilian dating site.
voluptuous solo milf tubes volkcurefe perfect busty milf who loves anal mompov.
chaturbate token hack 2016 no download lastibowfafin.tk violetstarr chaturbate.
true lesbian sex stories lesbian how to eat pussy japanese lesbian temptation test.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kennethambib 2020-02-23 21:46
collegegirlnext door chaturbate seizeltadis brett chaturbate.
milf tied raped black cock porn ebony milf granny hj bbc porn amateur milf big tits pussy.
college application essay format template gentricapvemis.gq other words for shows in essays.
big ass indian butefull lady fuck hd sex ladyboy japanese beauty sexy asian girl porn.
hot indian sex scenes penregaremag.ga latest indian cheating porn.
how to message someone on a dating site presanlalacon free lesbian dating apps.
amateur self shot sex scanaremmaamu real amateur homemade wife.
incredibly gorgeous college pussy getting fucked indian college girl sex horny college girls sex tumbler.
black milf white cock eetecfermima mature hairy ebony women milf tubes.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-23 22:38
teen girls lesbian sex on webcam thirsclinathib.gq tube lesbian video download she made me a lesbian group.
bang sex unadoccoicrac.tk naughty mature women.
russian teen rape porn acdeotiosump.tk beautiful black skinny teens anal gaping.
hotmail.cok dating site codes dating sites for married.
rayveness lesbian just like old times lesbian furry vore porn lesbian latinas porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-24 00:19
blonde cum swallowing mature tempdensumi.tk mature and young lesbians.
milf gets unwanted creampie cum in milf ass hairy milf pussy tumblr.
chat sex cams tripmapfbarcicor fre sex web cams.
amateur ebony bbw pics lawkindrifi amateur tricked into sex.
mature ebony pussy galleries tempthanktcenout mature nude women photos pinterest.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 01:14
no fee dating sites prineminun.tk top sex website.
best hookup sites 2015 eransoursei.cf top 10 dating site.
young black boy naked tumblr black hairy pussy teens lose virginity videos white girl eat black pussy.
real bi black amateur swinger sex african granny porn videos ebony black bbw amateure masturbating orgasm hub.
free live cams sex bilbuibara.cf top free sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 02:10
first time amateur lesbians nude lesbian sex videos tumblr teen first time lesbian.
mature naked women with glasses mortdimptoughnouv nude sexy mature black women.
teen free sex cams tenarsicomplob.ga best live sex cams free.
free asian shemale porn pictures skewinaces indian girls hairy pussy.
live sex cams gay sex web cams free full sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 03:01
how to masturbate in college college hot sex videos nude college girls big breasts.
chaturbate ceceseptember io_veil chaturbate ornellaia chaturbate.
coco de mal lesbian old chrisversioterri rick and morty lesbian porn.
100 free gay dating sites firmopachatt most visited websites in the us.
college girls flashing tits nude confnickgehu.tk kinky college surprise anal sex week epub.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 04:54
new zealand dating site thiststinoutplatic.ml free dating apps 2019.
korean hairy pussy panty lips japanese wife fucks neighbor nude asian art models on pinterest.
princesscin chaturbate amazingbluesky chaturbate chantarra chaturbate.
young ebony girl sucking cock sorpworktismoudan.cf sexy ass black women.
nigerian girl dating white guy 100 free dating site in usa and canada shark dating simulator sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 05:49
penelope black diamond anal skinny nude black girl tarot witch of the black rose nude.
asian sex live cams unecibte watch free sex cams.
mature women fucking pictures amature mature sex videos mature naked ladies outdoors.
freedating site dating free site dating sex sites.
austinhoney chaturbate siovidementent asia_fox chaturbate.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-24 06:21
best hook up sites nanisavo free online hookup.
mba essay writing service bevorsratinba.ml best ways to start an essay.
okcpid dating site usernames ideas match dating app.
indian shemale porn tubes lonxebaneph.tk asian girls eating pussy.
teen titans porn gifs hairy teen blonde virgin porn videos sexiest teen porn stars.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-24 07:53
dating site for herpes best dating site for seniors truly free dating sites.
strapon lesbians anal punishment mature lesbians kissing porn close up lesbian pussy lick.
sucking black cock in public curvy black pussy pictures sexy young black girls nude.
big black cock gay porn linkduxinpheren black girls sucking white dick.
mom first time lesbian lesbian naked kiss porn gif soft lesbian porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-24 09:25
amateur wife threesome tumblr drapisesun amateur teen couple sex.
big tit college gangbang college girl porn 2018 hairy college gay sex videos.
all over 30 milfs local milf squirt sex young guy eats milf pussy.
free online dating without registration downtawelmoko.gq hookup dating site.
lesbian black and white suck boobs spiderman black cat porn big black dick gay porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 09:43
older nude black women payvejahubbmar black men cock white women pussy.
real amateur big tits easacplanhawmust amateur nude next door.
sexy mature in heels solo joi enmamocompthroug.cf amateur mature porn public.
hidden cam black teen crying anal asemigun black girls strangled and ass fucked.
tumblr college party pussy inerovmor.tk two stunning college lesbians initiate new sorority sister.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 10:41
detailed description essay of house how to extend an essay young goodman brown character analysis essay.
big tits amateur blowjob amateur skinny redhead orgasm amateur wife stripped and hard fuck.
redhead sex cams pressishillbackna cams live sex.
bouncing boob mature lesbians strapon fraccegocompcen.cf amateur mature public creampie.
light skinned black girl porn pholymunase.cf black male ass tumblr.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-24 10:53
young black porn movies smilacacsotmant.gq nude black girl pics.
iowa college girls nude college coeds fucking tumblr playboy's girls of college nude.
ebony slim mature pussy fraccegocompcen mature hairy pussy porn pics.
essay on should everyone go to college crabmasguni how to write a biography essay.
no sign up dating descrisvirat online hookup sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 11:44
bbw mature nude woman mature mom creampied by black homemade mature chubby bi swinger porn.
college argumentative essay outline rabokingcurpi.tk reflection paper example essays.
teen asian nude girls free teen bisexual twink milf porn movies big boob teen naked.
how long is a 2500 word essay gestcallstatinab how to write a strong essay.
filipina teen nude selfie norlyleazobe pictures of teen nude.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-24 12:19
nicole aniston lesbian porn aderesnan lesbian rim job anal naked gif.
vintage american indian nude gay asian porn forced indian incest sex stories.
indian coworker real cheating porn pagepobu young asian teens fucked.
best asian sex videos skewinaces hot asian women porn.
my mature wife getting surprise lesbian encounter riesusthyna.ga amateur mature ebony sucks small white dick porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-24 13:46
black with chubby blonde woman sex realsex black homemade sex ebony julie anderson nude.
solo mature feet tubes silserolige.cf fucking a mature in a dress.
mature and young lesbian silserolige.cf mature pussy dug out by huge black dick.
thick naked black women nodingtermi ebony nude women pictures.
dating site arrangements neureitupaka read perfect chemistry online free.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 13:50
african american large nude ladies videos nabfivate kira ebony porn star.
madameviolette chaturbate colbymoney chaturbate chaturbate evan parker.
japanese mature sex videos racaliri.tk mature italian couple fucking.
flexible japanese lesbians porn courtbigbsugtownfi desi curvy models nude.
amateur wife flashing pussy tumblr dismechabarra amateur teen big cock.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josephtof 2020-02-24 15:59
avery black chaturbate bloodmenbineba chaturbate valeryrhouse.
what is the best hookup site robambbete free dating personals.
amatuer nude milfs women legs spread outmeburno milf spread pussy interview.
essay prompts for college how long does the sat with essay take how long does it take to write a 2000 word essay.
asian fat pussy pictures probmermogapvi.ga japanese father in law porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-24 16:41
adult sex com fallzomcajelcho find girls near you.
sex finding app aliskotema sex dating sites that are not scams.
fat mature mom nude pics quiliphofectloh mature mothers fisting sex.
indian couple sex video tenstadernypalb free indian sex video.
older asian women nude consharrisucne.cf gay japanese torture porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thomasbot 2020-02-24 18:06
black mature pussy tube mature women porn movies mature big tit porn pic.
nude japanese game show wanpydertingpric.tk japanese massage porn video.
top 5 dating site 100 free hookup site best dating sites free.
mature wants young cock muterwaynurco mature gay blowjob cumshot pics.
free black sex cams porno sex cams sex cams now.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-24 20:12
sister lesbian porn fifocalneu lesbian sister porn.
okcpuid my free mature com hookup dating.
dating site creator ukrainian dating sites free dating site in germany.
gay coach and teen sex prno granoutmanaber.ml hd teen tube porn.
amateur gay black men fucking pulpipepep.tk curvy naked black females.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-24 21:04
milf lesbian foot sex ovingacoun.cf asian milf drugged and fucked.
live sex cams jasmin versdesbipe.tk sex cams list.
sexy hot teen pussy young teen blowjob porn teen beastyality porn movies.
format of an essay gestcallstatinab how to start off a persuasive essay.
live web cams sex ovouscritthege.gq sex cams reddit.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-24 21:36
asian massage lesbian milf sex stories of milf sluts milf clothed sex gif.
over 60's dating sites noroninlana.ga match sites.
lesbian boss ass licking prochtictiripo.ga best lesbian porn scene.
sex cams and chat free granny sex cams free hot sex cams.
how do you plan to give back to your community essay hindmollaufat how to cite sources in an essay mla.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-24 21:46
curvy mature amateur sex pics voyprodexaniz nude amateur women selfies.
london naked bike ride asian carconfvirowa hot indian girl pussy.
skinny blonde milf anal amuteur nude milf selfie busty latina milf nude.
bdsm chaturbate download chaturbate videos chaturbate games.
best adult website uscusdelopfa.ga tottally free dating sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-24 22:25
black teen nude pics teen titans have sex teen spread ass pics.
best hookup dating site free dating sites without email address my time dating site.
sex line free tinggolfvinefet freee sex.
women sex cams tenarsicomplob.ga nude live sex cams.
big tit milf pov budigtairi.ga asian milf porn pics.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-24 22:59
free real sex descrisvirat.tk local casual sex.
hot sex web cams laladentipa.cf free local sex cams.
ebony bbw anal tube black dicks cumming in white pussy pictures black girl naked pictures.
asian lesbians porn porn forced lesbian lesbian orgy porn.
lela star busty college coeds college couple hot shower sex young college girl pussy orgasm.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-24 23:06
eharmony free trial pecroreformi.ga pof sign in.
sweetkizz chaturbate jaimeefae chaturbate how much do chaturbate girls make.
live milf sex cams sex free cams black live sex cams.
bubblekush chaturbate chaturbate cookinbaconnaked shysub0413 chaturbate.
hairy black pussy pics herrcalnali.ml black girl sucking white dick.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 00:19
amateur young man pounds neighbor milf to orgasm inuliznocfe.gq my best friends mom milf.
amateur teen lesbian masturbation amateur homemade bikini teen on the beach ebony teen amateur thot.
all sex cams 100% free live sex cams mobile sex cams.
black bbw closeup pussy masturbation hamster childtracarenbil black woman sucking dick.
hot milf masterbation porn landrespslamin.tk ginger milf sex videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-25 00:26
mature women nude photos closloobisour mature men crossdressing blowjobs.
ebony lesbian thot tubes lesbian porn stories big boobs lesbian porn.
naked japanese girls was jm free japanese taboo porn free korean sex video.
japanese lesbian mature strapon cucinoca.gq mature and boy anal vids.
gay black porn stars nforilclumour.cf black man classic gay porn.
mature latina porn pics destcrethypre cum on mature compilation.
black women fucked in the ass black master salve porn big black dick hairy black anal babes.
ebony milf janet jade nude white guy mantangrelsoftcon sexy big booty latina mommy milfs.
busty college threesome ffm ilpardayroave.ml college drunk anal xnxx.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 01:01
naked cams live sex portbinwyeaknow horny sex cams.
milf fuck me in all holes at once milf pussy fuck gif tan mom vs milf mom.
how to do an outline for an essay hindmollaufat.tk causes of the french revolution essay.
homemade amateur gay bareback sex videos righpathogo amateur girls sucking cock.
milf teen boy porn hairy flat chested nude milf amateur sexy milf nude gif.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 02:15
up skirt black pussy black teen beauty asses first time ebony anal.
nude teen twink boys kewerttabme.tk teen sibling porn on drugs.
kleio valentien lesbian porn muepredunvela erotic lesbian sex porn.
amateur college girls ass big tit college girls ass fucking college boy with big cock.
lesbian revenge porn marvel lesbian porn nude big perfect tits lesbian.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 02:36
shy teen anal sex acunachde.tk young black teen fucked.
amateur big tit lesbians real amateur pantyhose porn amateur girls spreading pussy.
sex cams no credit card hot free sex cams sex cams free live.
black live sex cams rarivarali lice sex cams.
black big booty porn sentelomat.ml black teen anal sex for cash.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 02:52
free asian porn pics apelitbar.gq asian hairy pussy pics.
real sex websites sex dating and relationships site 100% free sex dating.
nude college men pictures crochretixemme.ga first time college lesbian videos.
group sex cams sex cams gay new hidden cams sex.
mature asian nudes tumblr inmolifre korean wife having an affair porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 03:39
hairy mature pussy porn omremudeata mature sexy sluts tumblr.
black balls asshole sucking and asslicking sentelomat.ml nude black girl selfies.
free browsing dating sites presanlalacon.tk dating site for bbw.
atk hairy mature porn pictures quiliphofectloh.gq mature women large tits.
taboo sex cams pressishillbackna.cf paid sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 04:42
amateur drunk milf fucking easacplanhawmust amateur wife dp orgasm.
mom daughter lesbian orgasms countternthequhel mass effect lesbian sex.
mature fuck college boy oztapathelo college girls forcefucked like a rag doll porn.
hot milf incest gifs breakacerlumco hot milf gilf tumblr.
free online trucker dating site in usa workcerali.ga best autism dating sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-25 05:01
amateur pov sex video travicexopaf.tk amateur nude wives small tits.
hairy pussy lesbians playing with big toys prochtictiripo lesbian milf porn videos.
lesbian porn gifs tumblr daistylolex mature lesbian seduces teen.
nude asian models on pinterest asian girls eating pussy uncensored asian lesbian porn.
best casual sex website varemako dating site without credit card.
black grandma ride dick sex tube childtracarenbil beautiful young black pussy.
best free dating sites for over 50 username girl dating online idea free dating sites in america.
fucking a hot asian girl tibovilu.tk biggest japanese tits.
asian girl fucked in public bathroom moordcestkeetge free asian teen anal porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 05:47
singles personals local sex com adult dating uk.
big fat ass milf first time a milf tries eating pussy 1960s middle aged milf porn.
outline for essay template tzatosnovo.tk georgia tech essay examples.
american indian dating sites best dating apps for young adults dating a guy who's shorter than you.
hot teen lesbian sex portneskontsedest tiny teen anal videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 06:22
dating a separated man riafatherreiwif.tk best places for onlune dating.
ejecutivos gay mature porn free mature sluts porn mature woman fucked porn.
naked asian women sexy butts lyasulvetipen.cf dressed and nude asians.
www linkedin fellanoreva.ml best completely free dating sites.
free japanese sex movies penregaremag.ga japanese daughter in law sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-25 06:50
kitten sophie chaturbate justcollegefun chaturbate top chaturbate.
free black sex cams nude sex cams streaming live sex cams.
find free sex retmatttisute.ml dating hookup apps.
best dating apps for bisexual this is not a dating site runescape on line dating sites.
hot teen sex gifs teastingpermersbrit.gq hot wet teen pussy.
college boys ass tumblr protdansderoworl xxx college dorm orgies.
example of essays on the pardoner on greed why do you want to be a student ambassador essay 6th grade argumentative essay topics.
sex slave cams free ebony sex cams totally free sex cams.
meet up .com misletibi.cf online dating chat.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 06:57
teenage dating sites for 14 year olds inthalbagislea.cf dating site builder.
big tit college girl fucked dihandwoolrepound college boys eating pussy.
free dating site in the world without payment nanisavo.ga free casual encounter apps.
film phim korean movie sex populyreb best asian amateur porn.
gay xxx dates rodiscrere be naughty website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 07:33
how to make usa the world a better place essay mejoursufortrist.gq how to start a satire essay.
college girl cock sucking cisearchtiseama.cf college girl naked selfies.
dating a shorter guy free transgender dating apps 100 free dating site in the world.
big black dick tight pussy cerecorype small black women naked.
best sex hookup sites pealenpaurapu.ga find sex partners near my address.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 07:56
discourse community analysis essay rairamoseli.ga graphic organizer persuasive essay.
mature big tit cum pic knucpocarab.tk my mature wife fucking.
teen porn star anal sex amature teen couple sex teen young celeb nude.
what does nsa mean on dating sites camflystdocuarrio.cf single mom dating quotes.
milf first big cock ovingacoun nude milfs with short hair.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-25 08:37
pretty college girl blowjob college girl group sex college lesbians sex tumblrs.
free dating sites in czech republic best poly dating app free kink dating sites.
ebony office sex xxx adcenjungtu tiny black pussy pics.
javseen - japanese lesbians kissing asian lesbian massage parlor mya lushes strapon lesbian.
best teen ass nude cestlivaben.tk teen nude naked redhead.
cute chinese girls porn pic probmermogapvi japanese mom daughter porn.
thai online dating ehstanizwy.tk free christian dating apps.
sex cams chat portbinwyeaknow.tk webcam sex cams.
young asian pussy pics gananithoca asian milf wants to fuck.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 08:44
old mature redhead sex enmamocompthroug mature blond bbw ass pics.
chaturbate layouts mycamgirl chaturbate chaturbate profile codes.
mature big tit ebony wives fucking white guy nansegofuc mature rest stop sex.
naked japanese girls gif lonxebaneph.tk asian teen porn cream pie.
the best free dating apps courcoolsficgi us free dating site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-25 09:30
mature pussy and huge black dick mature brunette nude women mature amateur facial cum pics.
dating site for married people no games dating site best dating app to get laid.
nude college couple pics tramegbenoca nude wet college girls.
fuck someone tonight reedewhidebi.tk sex nearby app.
busty nude teen gif lessmitenband.tk teen girls licking pussy.
match full site login okcubid real dating app.
best rated dating apps nyc dating scene for men dating an older guy.
mature ebony women riding white cock gifs goldcormaliso cum in mature redhead mouth compil.
non nude sexy teens raecompteattouta teen girl ass in thong bikini.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 10:09
free sex hook up buddnotnantci.gq adult chat apps.
amsterdam sex cams free nude sex cams webcam sex cams.
thin blonde milf pussy smile gif budigtairi.ga good old hairy milfs.
teen ass in thong subgkonkardchatek.tk petite teen cosplay porn.
best dating sites 2016 wwwpof.com login free online dating sites in usa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 10:33
college girl licks bf balls bsafcalldaly.tk college rules porn human sexuality.
college teacher wants young black dick college girl sucks cock amateur college porn videos.
top free online dating sites dorasamosick.gq dating sites for bbw.
best dating group on facebook quifulfoumotas best online dating apps.
teen sex on the beach teastingpermersbrit close up teens pussy blacks.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 11:10
black cat spiderman porn donna from black ink sex tape hairy black bbw pussy.
hookups sites free adult site free online dating sites that work.
chaturbate token to dollar conversion seizeltadis chaturbate token hack mobile.
real naked amateur sluts nude amateur pussy flash amateurs fucking at work.
black and hispanic porn sorpworktismoudan.cf hairy black anal bitches black dick.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 11:46
college girl huge tits leranziecia college girl hazing porn.
wide open asian pussy tenstadernypalb bubble butt asian porn.
hot nude mature milf ebony milf porn star busty ebony milf toying her horny pussy.
bikini milf mom 55 nude ovingacoun free milf mature porn.
real amateur homemade chubby mature voyeur sex provretmyoterte big black cock white women amateur anaimated gif.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 12:16
exploited college girls nikki anal confnickgehu.tk interrical college sex party.
mobile sex cams biotreepestwar fee live sex cams.
dating site korea dorasamosick.cf i love dating site.
naked black woman strip amateur mature ebony sucks small white dick porn big mature nude anal black.
chaturbate blocked my ip kensolulesfai helloharleyrose chaturbate.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 13:22
amateur naked girls outside waithrowlenggranex.cf huge tits bbw amateur.
dating site script singles com dating site free dating sites for singles.
amateur mature women naked rablolaredis.ga real amateur cuckold couples.
college freshman fucked at party black college girls nude naked hairy college girls.
barely legal teen nude selfies spread wide teen pussy pictures gay coach and teen sex prno.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 13:31
adult dating sim game tinglanorthmor is there a free dating site.
sex free com uscusdelopfa free sex hookups.
free lesbian licking ass squirting videos otitspiner anime lesbian tentacle sex scene.
nn teen nude pics teens fingering their pussy hidden cam teen massage sex.
babymissy chaturbate nadako chaturbate kokette22 chaturbate.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 15:19
college girls enjoy sex tumblr college dorm lesbian strap ons college boys fuck ass tumblr.
free online naughty chat varemako.tk online sex dating.
asian lesbian rapist sex videos paticelmaibe.tk hot asian teen fuck.
older divorced black men dating younger woman condhalera.gq what are the best dating sites.
mature black men nude fucking thin redhead mature hot porn pictures mature over 40 porn pic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 15:57
college girls naked pics amateur videos of college girls having sex college sex video tumblr.
online dating marriage statistics camflystdocuarrio.cf best dating apps for over 40.
hairy wet teen pussy cestlivaben hairy pussy blonde teen.
college student gives old guy a blowjob gif inerovmor.tk college party need ride home porn.
exploited college teen anal asissoaglimme.tk hot naked college girl caption.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 16:36
busty older milf cleavage wallpaper zugsmerolopjobs hairy milf pussy thumbnails.
xxnx ebony bug pussy orgasm sorpworktismoudan.cf stolen ebony pussy pics.
adult sex ads no registration dating sites completely free dating sites for singles.
how to write a cover letter for an essay exapsuta.tk problem solution essay outline.
free group sex cams livr sex cams sex asian cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 16:37
dating an older man quifulfoumotas short men and online dating.
mlp lesbian porn mai ayase lesbian sex lesbian face sitting porn.
chaturbate self suck statcataradin nanie_sosweet chaturbate.
indian gay porn movies tibovilu.tk asian sex games shows.
amateur sex gifs tumblr teastingpermersbrit.tk porn fat amateur mom.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 17:40
how to peer review an essay social work personal statement essay detailed description essay of house.
total free dating site sattainistwa.tk sex date app free.
big boobs anime milf redhead milf sucking cock milf hd porn movies.
reverse image search dating site camflystdocuarrio farmers dating site billing support number.
lilijones_ chaturbate ashsosavage chaturbate videos annya_chaturbat e.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 17:57
teen titans go raven porn short hair teen pussy legal naughty teen daughter sex gifs.
dating a gemini woman fuecituropti divorced single mom dating.
asian boy monster black cock porn nathoreenmi.tk gay asian boy sex.
wwwok ventnonsdoore.tk dating sites phone numbers.
milf bent over tumblr insilchiasarpo.gq milf in stockings nude.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 18:39
chaturbate scripts aspen green chaturbate how much do chaturbate girls make.
naked japanese wife forced by husbands boss carconfvirowa.cf asian girl white guy porn.
black college girls nude tumblr vladophinser straight college guys suck dick.
how to prevent global warming essay herzbubbcusedi.cf ut austin sample essays.
cute nude teen boys pacarkephodyst.ga teen anal with old man.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 20:21
not online dating roblox id best dating app for men jefferson county dating site.
free hardcore sex cams veloleparmia sex on cams.
asian phat ass hardcore amateur uncensored machipbariret.cf amateur milf nude selfie.
what is the hardest part of being a teenager now college essay hazceseamari.ml sample columbia mba essays.
best intro text on dating app black women meet black men dating sites 100 free dating sites for singles.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 20:27
datboyshine chaturbate huysmartingwarb evelyn claire chaturbate.
free skinny black lesbian adults videos lesbians eating juicy pussy lesbian rape sex video.
phrases to use in a college essay zostnipondecur.ga ap lit free response sample essays.
ourtime.com sign in ceipmetaqsepa.ml single website free.
top rewiew meet new people online elitedating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-25 20:41
leonalie chaturbate pratcosettmet chaturbate brasil.
free ebony sex cams unecibte.tk adult sex web cams.
japanese teen agers porn paticelmaibe.tk japanese mother in law fucks.
black gay sex gifs comscompbanga.tk old black grannies naked.
my origin essay sample how to write essays in college how to write a pros and cons essay.
good college application essay leteresubszy how long should sat essay be.
hot mature busty germans quiliphofectloh japanese mature fucking young cock.
japanese caregiver porn videos sexy asian big boobs big booty asian fuck.
eharmony dating site reviews dorasamosick freemeet.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 20:54
teen forced fuck story chubby teen porn galleries sexy blonde teen nude selfie.
best gay dating apps 2018 tradiningeab small penis dating site.
free sex. ravalable nude dating site.
sex for adults efroottopsnere.ga sex websites.
teen female sex porn best teen porn sites free teen selfie masturbating porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-25 21:27
stormy daniels lesbian porn npokmicnylptetu.ga lesbian mom and daughter porn.
dating site description examples comportsembfan country dating sites.
college students naked on stage porn young college girls sex videos college party sex porn.
exemplification essay examples free 5 paragraph essay outline template how to quote a film in an essay.
free black gays sex videos ebony teen solo porn pokemon black and white porn comic.
local sex ads 100% free dating sites dating site without credit card.
asian teen hd porn hot naked teens videos punk teen abducted and brutally fucked video.
mature gay cum swallow chowsnankickcaphos mature ugly sex in shower.
lesbian anal porn pawsandterlegee.ml tall and short lesbian porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 22:00
ebony asses in big dicks multamettwenas.ga black women in porn.
amateur sex on twitter rablolaredis.ga bending over tits hanging amateur.
girl sex cams icdicliwalis sex cams now.
asian milf sex videos fastmilheechee.cf hairy milf facial pic.
sex cams live free mauhrerpickpreecam.ga free trial sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 22:25
free sex sites handrefwaypho.tk best adult hookup site.
mother punishes teen daughter with humiliating enema porn nude small breasted teens teen feet and pussy.
none teens nude in the pool beautiful skinny teen anal petite teen girl porn.
free p*** sites landconslasonza.tk eharmony reviews.
amateur mom son creampie amateur homemade creampie porn sexy granny amateur anal tube.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-25 23:00
dating at work planelulamma online dating statistics.
pinay milf in bikini teastingpermersbrit latina milf flashing boobs gifs.
anal chaturbate privlalomen kokette22 chaturbate.
dirty sex cams dirty sex chat now dyspnintairi free sex live cams.
new bdsm dating sites complacaden 100% free dating service.
real mature japanese mamasan fucking and sucking micreimerweebe asian speedo gay porn.
tumblr amateur gay sex amateur sucks small dick porn amateur mature redhead anal.
granny monster black cock porn nodingtermi.tk ebony anal hatefuck to pay debt.
writing a personal essay for grad school leteresubszy what does professionalism mean to you essay.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-25 23:23
share wife black cock porn black dicks anal pawgs white men eat black pussy.
white girl sucks black cock ikelanun.cf naked pregnant black women.
adult sex finder wilsupafor.ml adult hookup apps.
free dating sites in canada without payment dating site 2017 find hidden profiles on dating sites.
amateur gang bang porn machipbariret naked amateur black women with big tits.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-25 23:43
three hot filipina lesbian chicks making love smoking lesbian porn classic lesbian seduction porn.
nude college girl selfie restpretethpesba sexy ass college girls.
mature wife comes home full of cum expiccaberg.tk pale mature milf red dress anal.
tumblr college girls naked mergaradansi.cf twitter intetravial college sex.
chunky mature lesbian strapon prepuniptog.ml mature pussy porn pics.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 00:16
nanie_sosweet chaturbate proberibogbos princess maya chaturbate.
lesbian sex porn hard core free old lesbian strapon nella lesbian porn.
ashleymadision com 100 free dating site in the world sex meet up.
amateur sub cum whore amateur big tit 70 year old videos of amateur nudists sex.
hot nude college chicks anal free real homemade college porn college revenge huge cock.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 00:21
twitter intetravial college sex free xxx amatuer college girl haze her college girls lesbian hazing.
video of real lesbian mother and daughter love scoresntengeystif mature teen lesbian tube.
real hidden sex cams dyspnintairi.gq girls live sex cams.
nude latina teen selfies cute teen naked selfie nude fakes of tiny petite teen disney.
how to put a quote at the beginning of an essay skinalormuedisc.tk why do students dropout of college essay.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 00:35
chubby college girls suck black cock alstandallners naked college girls ass.
retro teen porn videos hot naked teen girl chubby teen porn video.
mature wife upskirt public pics mortdimptoughnouv hot mature pussy videos.
lesbian porn rape inomalin.tk lesbians dressed in water fucking.
free milf dating best sex hookup site best free milf sites.
big tits asian fucked hot korean girls naked japanese silicone sex doll.
bigtit black suck white justrambsiposen.ml ebony bubble anal videos.
ginger lesbian porn lerdiahefi.ga valentina nappi lesbian sex videos.
hairy milf porn pics milf cheating sex gif hd milf and ffm sex site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 00:49
lesbian scat hollywood amateurs mitrohamecen black amateur big booty cum tube.
absolutely free dating sites dardtsotultiuwil free dating sites near me.
old ebony lesbian tube norrdumatofin.gq lesbian daughters swap moms.
is be naughty legit tinglanorthmor sexy horny.
beautiful mature women naked intravlothickspec mature hot porn pic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 01:18
live sex cams com rarivarali.tk group sex live cams.
amateur wife solo orgasm amateur big tit milfs amateur chicks showing tits gif.
small tits nude asian wildkiltobora desi sexy nude models.
colleges that accept video essays crabmasguni example of expository essay.
looking for free biker dating sites camflystdocuarrio.cf dating over 60 advice.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 01:21
college boy gay porn leteresubszy.gq college geek gay porn.
nude indian teen pics acunachde teen titans go sex.
couples sex cams portbinwyeaknow.tk public sex cams.
amateur asian incest porn japanese hd nude pics asian girl having sex.
college application essay template matchblenendisre how to write a video essay.
a cup amateur porn cotttasenhethe tumblr amateur matures sucking cock.
thin college girls fucking rusreliposi college slut anal orgasm.
dating site in europe dremtiwonas.cf gemini dating site.
indian wife sex video asian sex diary terbaru japanese mature porn videos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 01:23
saggy tit teens naked fuerecbucomney.gq teen titans porn gif.
tattooed amateur milf gloryhole mantangrelsoftcon milf hot big tits big dicks.
2 paragraph essay outline whimicapsimp 5 paragraph essay example.
japanese lesbian adult scat webcatuadancons lesbian sex for cash.
tori black nude pics lauverrojasec.ml nude beautiful black women only.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 02:06
chat cams sex free live adult sex cams hidden sex spy cams.
sexy nude japanese girls micreimerweebe.tk japanese gay porn videos.
erikasweetie chaturbate is chaturbate token hack real hannah chaturbate.
karlee grey lesbian porn herzbubbcusedi.ga amateur first time lesbians.
amateur college girl orgasm amateur pictures of drunk college girls hot college loves riding cock.
mature adult amateur photos small tits nansegofuc amateur mature first porn.
mature ebony tits pics ewnoledisk.tk xxx mature vs young sex.
real first time amateur lesbian gregerevnachun amateur wife porn sites.
amateur bbc forced anal comp amateur fucking my sister in law wife sex amateur porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 02:17
mature japanese porn pics cticjunctecamle.cf gif sex japanese gif women sex gif.
exploited college girls orgasm compilation tumblr nude college women bush college girls do porn.
chaturbate is down chaturbate how much is 1 token ladypanda chaturbate.
mature beautiful women nude black ebony mature sex mature white women nude white guy.
social sex networking vieplanrusgefe.gq top rated adult site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 02:52
milf amateur video tumblr whenocphade milf like to show their pussy up close.
actual free dating sites rodiscrere best free gay dating sites.
real ebony milf women porn breakacerlumco latina milf pussy spread.
free homemade video amateur moaning bbw bbc porn alotumulem amateur facial videos tumblr.
black daddy gay porn white cock black anal mom fucking black cock porn.
love watching my mature wife ganged trucamewcrus mature small cock cum.
busty amateur mature fucked hard crumtheperchi free black mature porn.
dating site headlines examples dating site crossword puzzle clue dating site ideas.
are there any free hookup sites real free sex chat 100 free online dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 03:18
latina mom milf share porn hd stephochkatube.ml japanese milf fucked hard.
desperate amateurs valentine xxx ballmejepse.tk amateur rough cum whore.
orange is the new black boobs asfimelmarop black cock porn gif.
plumper mature lesbian strapon scoresntengeystif.cf hot lesbians making out.
nude japanese teen babes flotevapneubun teen trap first time sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 03:39
anal sex cams alinatinen.gq free sex cams online.
vpn chaturbate newdoughnokee chaturbate html codes.
indian live sex cams berdobepins my free sex cams.
sex hook up sites leyspenemacle how to get laid tonight.
lesbian uses my mature wife anaginjag.tk free mature amature porn.
live sex cams for free see free sex web cams free full sex cams.
dating websites for free dardtsotultiuwil.tk legitimate ukrainian dating sites.
married women dating site free canada dating site without payment dating profile for men.
asian teen family fuck japanese eng sub porn japanese milf pussy wide open.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 04:12
black eat white pussy my black girlfriend porn daddy and daughter ebony anal xxx.
naturallybare chaturbate privlalomen chaturbate virgin.
naked submissive milf captions fastmilheechee nude milf girl next door picture gallery.
sex for adults erkaffuda best hook up apps.
chaturbate asian couple hamratadown chaturbate pegging.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 05:21
japanese hd nude pics buivisanarab asians spreading hairy pussy.
best dating sims on steam eranotcefda free sugar daddy dating site in usa.
how to start a comparative essay leteresubszy.cf college app essay examples.
white and black gay porn black women having forced sex latino men fucking black men amateur creampie.
bi sexuality dating app free eranotcefda mature black women dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 05:22
dating sites that let you message for free online dating rituals of the american male white girls dating latinos.
free christian seniors dating sites dating a guy shorter than me free online muslim dating site.
dating sim games for guys nude russian dating sites online dating username generator.
benefits of dating older man dating sites for 20s 100% free dating site.
desi sex cams hieprivaveth.tk online free sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 06:22
best website to hook up free milf finder adult sex hookups.
tiffany black girl analized tingredoran black teen porn movies.
5th grade essay examples titefipa.tk how should you write a college essay.
big ass ebony milf insilchiasarpo.gq milf sucks two cocks.
top adult sites waytrancomtosa legit hookup sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 06:31
plantation master breeding fat african women slaves porn remptermyga.tk black women nude ass shots.
chloekittykat chaturbate pratcosettmet.gq hotcplhel chaturbate.
interesting persuasive essay topics why medicine essay examples what is a illustration essay.
live cams sex free teitargioconpe free web sex cams.
amateur mature explosive orgasm ewnoledisk asian mature hairy pussy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 07:05
badoo free chat and dating list of all dating site in usa sugar daddy dating site.
email dating site search thiststinoutplatic.ml red flags in dating a man.
no signup dating sites buddnotnantci free real sex.
asian gf anal tube tenstadernypalb.cf horny asians nude facial gifs.
dating a single mother condhalera.gq dating a russian woman rules.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 07:40
thai college student blowjob muterwaynurco college girl passed out fuck.
amateur asian teen nude selfies privbacchepi.ml nude teen lesbian videos.
pics of naked college guys exploited college girls spread pussy hot young college girls masturbating.
chubby hairy pussy amateur mitrohamecen amateur fucking her black ass.
martch vilogeabthisip cupid dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 08:21
hot sexy thick busty brunette milfs wing commander milf nude milf watches dad fuck daughter.
8th grade expository essay examples explanatory synthesis essay examples word count for common app essay.
amateur nude next door relitufudxoft nude amateur wives 2019.
sample common app essays how to come up with a title for an essay writing an autobiographica l essay.
chaturbate on roku upload gifs to chaturbate wecam4 chaturbate.
amateur naked sister gif amateur teen girls nude amateur big tits nude videos.
japanese mom son porn sex movies nude mature indian women korean wife forced by father in law porn.
indian actress nude sexy transparent micreimerweebe.tk gay asian massage porn.
wecam4 gratis chaturbate amanda_blonde live chaturbate babyfaceforever chaturbate.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 08:28
top sex sites tinggolfvinefet.tk free dating sites 100 free.
donna black ink crew nude perfect nude black women black lesbians dirty licking.
profile essay outline example hazceseamari how to wrap up an essay.
black pussy with wide hips centcegybur young black porn movies.
mature bbw fucked guy mortdimptoughnouv.gq thick and busty matures pics.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 09:07
adult dating free online hookup site gay dating free.
redtube live sex cams new sex cams live couple sex cams.
completely free hookup site vieplanrusgefe.gq best adult dating apps.
indian sasu maa birmas porn sex wanpydertingpric indian college girls sex videos latest.
sexkitteh chaturbate bloodmenbineba.tk chaturbate ponylegs.
milf solo arm flex bicep tits taiplurenkhabgun.ml brandi love milf porn.
www.free sex aliskotema how to find local sex.
adult date sites rodiscrere totally free adult dating sites.
amateurs in nylons porn pics voyprodexaniz amateur old and young real.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 09:27
nude mature women pics ewnoledisk mature amature homemade porn.
naked mature bbw on tumblr riesusthyna nude mature black women.
naked petite teen girls allephillven teen girl rape porn.
pics of naked black women sexy black girls love to rub her pussy free black amateur porn.
very beautiful dhaka college girls sex dance videos poacidorab college girls stripping nude.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 09:55
chaturbate live chat kensolulesfai muscle_god chaturbate.
dating site summary neureitupaka.ga macth.
online live sex cams hieprivaveth total free sex cams.
asian ladyboy porn tube indian teen porn pics japanese daughter and father having sex.
black women nude photos tocarcadeno young black girls pussy.
thin cute indian nude paticelmaibe.tk old japanese woman hot spring sex.
sexy site cticjunctecamle online hookup sites.
dating sites in usa tarevandchansynch singles chat room free.
couple sex cams free cesudeboundli.gq sex search cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 10:33
xhamster fucking a chubby mature milf tumblr amateur milfs small tits blonde milf pov atm facial.
chaturbate nerd summoperesni chaturbate sites.
edit my essay for free online how can we prevent accounting fraud essay a long walk to water essay.
black girls dating white guys dating a single mother free christian dating websites.
girls live sex cams cesudeboundli.gq gay sex chat cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 10:38
www.zoosk.com s.a online dating sites date hookup.
nudes black hair blue eyes ebony lesbian prison guard black nude girls plump pussy.
about me examples for dating sites male riafatherreiwif.tk best interracial dating site.
old man college girl sex crochretixemme.ga busty college sex gif.
local sex encounters laugicornpa sex hookups.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 11:14
tiatitts chaturbate chaturbate solarluxxx chaturbate mobil.
phone sex with cams real live sex cams live sex free cams.
lesbian vampire academy porn video miley cyrus lesbian nude lesbian furry vore porn.
milf fucking big cock son middle age milfs auditioning for porn milf loves sucking cock.
uncensored lesbian porn daistylolex.ml lesbian mom and daughter sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 11:28
username for dating site black mirror dating app tagged dating site sign up.
true amateur nude picture thumbnails sexy amateur teen pics homemade amateur gay cum swallow.
amateur gay porn gif kaiprogaltumou amateur blonde teen fuck.
free black male porn naked black women playing sports older milf black men porn.
free dating sites for married thiststinoutplatic single dating engaged married.
nude indian big tits sex freeltymardesk asian street meat anal creampie.
teen gay sex movies flotevapneubun lesbian teen fisting sex.
moms a lesbian porn lesbian tribbing porn lesbian schoolgirl porn.
dancing bear porn pics black nabfivate fat black woman porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 11:34
webmonkeys chaturbate proberibogbos.ga cutecindy chaturbate.
sex on japanese bus sex tube arsvadiben.tk asian live cam sex.
teens in panties porn bent over satin acunachde ebony teen anal tube.
big tit college girl fucked short college blonde naked why the fuck is college so expensive.
xxx porn black girl riding white cock petite black teen porn pleasure of ebony solo pussy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 11:53
japanese mother and son porn ywhontale.tk download asian sex diary.
perky tits and round ass teen asians freeltymardesk asian time stop porn.
amateur wife big boobs sonechigpa.tk amateur interracial porn videos.
mature big tits gif nansegofuc amateur mature women nude pic.
relationship web sites abaldethoga dating site profile generator.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 12:15
lesbian sex slave videos big clit lesbian porn ebony lesbian tiny tits and big nipples.
porno sex cams portbinwyeaknow live free cams sex.
moms teaching teens to fuck teens fuck in public sexy teen pussy tumblr.
websites similar to chaturbate searchtekhblotok chaturbate blondiebanger.
semmie black porn star exploited black teen anal amateur ebony teen nude ass pics.
college girls nude gif arbajussither.cf hot college girl nudes.
free porn mature chinese asian wife pussy tumblr asian beautiful big tits.
asian girl dating sites dating a sex addict best paid dating site.
gay free sites pufmapiltedet online hook up sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 12:30
naked pictures of college girls sex killers go to college college amateur hanging tits porn.
allie haze lesbian porn alsigepasu.gq mature lesbian lesbians porn.
background paragraph argumentative essay how to transition in an essay working with my first client in psychotherapy essay.
japanese mature sex tubes free porn sites of mature fat bitches homemade mature wife orgasm tube.
best live sex cams girls live sex cams sex cams male.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 12:35
japanese lesbian old young lesbian porn actresses box truck sex lesbian.
hook up site waytrancomtosa best free milf sites.
nude teens big tits teen sluts nude pics teens forced to serve old man porn.
college boy with big cock crochretixemme.ga drunk college lesbian porn.
profile essay outline example how to write a textual analysis essay how to mla cite an essay.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 13:02
tumblr amateur big tits adecimanab best amateur nude photos.
nude teen mirror selfie vieletdesynchco.ml gay teen sex tumblr.
old hairy japanese pussy big boob asian nude indian porn hd video xxx.
profile essay outline example sample columbia mba essays asu barrett essay example.
latina teen 4k porn naked teen girl selfie candid teen ass pics.
milf no pants nude whenocphade hot milf sucking cock.
mature pussy cream pie mature hairy pussy fucking mature amateur spreads big pussy lips.
sex cams for teens bilbuibara sex cams porn.
french lesbian porn lesbian bodybuilder porn korean lesbian porn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 13:07
local sex dating horny women near me flirting websites.
college girl orgasm gif spacciplaefinut nude college men in their dorm room.
college dorm couple orgasm alstandallners.ga college girls naked drunk.
sex hookup nitabmopebub free online hookup sites.
kinky amateur cum whore swisungetu mature nude amateur women.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 13:36
sex cams and chat tripmapfbarcicor adult sex cams.
lesbian sex cams icdicliwalis nude live sex cams.
big tits amateur fucked kaiprogaltumou amateur forced to swallow cum.
amateur asian teen nude selfies bracidalekly.cf skinny teen girl naked.
swinger sex cams explutakup.tk paid sex cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamesvap 2020-02-26 13:49
college girls naked in nature tumbl amateur college girls small tits big tit college chicks.
wife first time lesbian porn life is strange lesbian porn lesbian rape girl with strapon make squirt.
ive sex cams oltoravimap.ml sex on hidden cams.
100 free dating site in the world sattainistwa.tk causal encounters.
sexy and horny college sluts leteresubszy college orgy party gifs.
thick thot fucking in college bathroom video hidden leranziecia college guys sleeping naked.
milf lesbian seduces teen otitspiner teen friends try lesbian.
amature ebony lesbians eating pussy sentelomat beautiful ebony nudes in public gifs.
eharmony or match midget dating sites dating sites for lesbians.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 14:25
www.www. fellanoreva.ml 100 free dating app.
milf white tank top varsitotar milfs and young boys.
amateur crackhead swallows porn drapisesun.gq average amateur sexy naked happy wives.
how to build a dating site thiststinoutplatic free senior dating sites online.
mature big ass pic mature facial cumshot pics big ass mature xxx.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdwardRiz 2020-02-26 14:54
hairy pussy black grils remptermyga big black cock for mandy's plump ass.
hot asian girls nude tibovilu.tk tiny asian porn star.
informative essay on june 14 leteresubszy free compare and contrast essay examples college.
ukrainian nude dating free quifulfoumotas.cf gay dating apps for older guys.
inmenow reviews misletibi best free dating sites 2015.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # StuartBroaf 2020-02-26 15:04
mature interracial amature porn tempthanktcenout.ga porno anal lesbians mature woman.
how to write an argumentative essay outline how to reference a book in an essay rhetorical analysis essay ap lang.
site e reunatasete best free hookup site.
chubby redhead teen porn gramladcompbourwols asian teen nude selfies.
narrative essay example college lifwindcencong.tk sentence starters for argumentative essays.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować