Najnowsze felietony

piątek, 17 styczeń 2014 22:46

Modelki XXL; wielkie szczęście?

Napisał 
Ze zgrozą spoglądam na sesję Pań XXL; reklamuje się ją jako "One nie mają kompleksów i kochają swoje ciała". Jeśli kogoś kocham, to daję mu wszystko co najlepsze, dbam o niego by życie upływało mu w miłej, przyjemnej atmosferze. Jeśli kogoś nienawidzę, niszczę go i zatruwam, znęcam się i terroryzuję - i to właśnie robią "modelki XXL" swoim ciałom.

Kocham, czyli nienawidzę

Jak można twierdzić że kocha się ciało, i latami tak je przeciążać? tkanka tłuszczowa nie bierze się z powietrza, a z jedzenia. Nie da się utyć zdrowo i mało jedząc, nawet mając zaburzenia metaboliczne. Gdyby było to możliwe, ogłoszono by cud, złamanie praw fizyki - perpetuum mobile. Głód fizjologiczny wymaga bardzo małych ilości jedzenia - ludzie natomiast jedzą potworne ilości pokarmu, ponieważ w ten sposób chcą dać sobie przyjemność. Głód nie pochodzi z ciała a z myśli. Przeżywasz frustrację, masz problemy więc chcesz czegoś przyjemnego, w efekcie pojawiają się myśli ukazujące najkrótszą drogę ku rozkoszy - do lodówki czy cukierni. To nie jest głód - układ pokarmowy jest zawalony resztkami, a ciało zamiast regenerować komórki bezustannie trawi chemiczne ścierwo, dlatego pojawiają się infekcje i grzybice, a po trzydziestce cukrzyca. Moja znajoma lekarka opowiadała mi jak młode, bardzo otyłe dziewczyny wmawiają jej że praktycznie nic nie jedzą. Zakłamanie i ukrywanie oczywistej prawdy jest śmieszne, a najczęściej żałosne i smutne. To ma być ta miłość i brak kompleksów? czy szczęśliwa, spełniona osoba kłamała by jak maleńkie dziecko, naiwnie licząc że otoczenie uwierzy w złamanie praw fizyki przez dziewczynę po prywatnym marketingu?

Maxi light

Cierpi ich głowa (dusza bądź serce), więc katują swe ciała by zmniejszyć stres, napięcie czy lęki. Poświęcają ciało by mieć chwilkę wytchnienia od trudów życia - a gdy proponuje się im by pracowali nad swym umysłem (w celu zlikwidowania lęków, frustracji) nie chcą. Oni wszystko wiedzą lepiej, a praca nad sobą to jakieś głupoty. Lepiej zjeść pizzę maxi z pepsi light, a potem płakać w poduszkę że waga pokazała trzycyfrowy wyrok. Jeśli żyjesz dla jedzenia, to jesteś niewolnikiem - bo życie ma znacznie lepsze rzeczy do zaoferowania niż jedzenie. Ale żeby to zrozumieć, musisz chcieć to zrozumieć, podjąć wysiłek i pracę nad sobą. Musisz się kochać. Gdy zaczynasz od miłości do siebie, podążasz dobrą ścieżką. Wtedy naprawdę wszystko jest możliwe.

Niestety, miłość do siebie jest wstydliwym tematem. Masz kochać innych, bo miłość i szacunek do siebie pachnie narcyzmem i egoizmem. Otoczenie szanuje ofiarę, która ze strachu przed życiem na własny rachunek daje się poniżać i katować partnerowi, a gardzi kimś, kto miłość do siebie stawia na pierwszym miejscu. Takiego człowieka nie można zeszmacić, nie można go kontrolować, złupić... promuje się szarość, bylejakość i duchową nędzę, nazywając ją miłością. Jeśli katujesz ciało, bliższe Ci niż jakikolwiek człowiek, będące z Tobą od początku do końca - to jak uszanujesz mnie? dlatego miłe, puszyste kociaki budzą we mnie wszystkie dzwonki alarmowe. Nie szanuje najcenniejszej, w zasadzie jedynej rzeczy jaką ma w życiu - to jak uszanuje mnie? jest miła, ponieważ wszyscy szukają szczupłych, ma mało adoratorów więc stara się jak może - to oczywiste i stare jak świat. Jest miła bo musi, jeśli nie chce zostać sama, co dla kobiety jest największa porażką - podkreślam że to porażka w oczach kobiet, a nie obiektywna porażka. Są ludzie którzy chcą być sami, i wtedy czują najlepiej. Jednak otoczenie natychmiast wydaje osąd i wyrok - nieszczęśliwy, żałosny. A może naprawdę szczęśliwy? dla stada jedynym szczęściem jest spełnianie cudzych mód, tradycji którą ktoś stworzył, żarcie i sranie. Więcej nie widzi, nie chce widzieć. Wszystko co jest poza szablonem, modelem, jest złe i niebezpieczne, więc chce się to utopić w tryskającej obficie ślinie i weekendowej wódeczce.

Przestaw się

Otyłość to patologia, choroba umysłu jak każdy inny nałóg, który jest szukaniem utraconego szczęścia. Jeśli ktoś Cię namawia do akceptacji tego stanu rzeczy, oszukuje Cię. Nie można akceptować choroby, którą można wyleczyć. Można zaakceptować chorobę której nie da się wyleczyć - ale nadwagę da się wyleczyć, i nie przez dietę a pracę nad sobą, medytację, naukę relaksu, naukę czerpania radości z samego życia - a nie jego namiastek, jedną z których jest jedzenie. Musisz się przestawić, to wszystko. Samo życie ma dawać radość, a nie masy niezdrowego, słodkiego, gnijącego latami w jelitach jedzenia. To nie dieta Cię uleczy i nie szczupłe ciało jest celem, a radość z życia. Ta radość wyleczy Cię ze wszystkich Twych problemów; same od Ciebie odejdą, nie będą już potrzebne.


----------------


Zachęcam do ściągnięcia mojej książki "Co z tymi kobietami?" jako darmowego e booka KLIK. Jeśli się spodoba, zawsze można dostać ją w każdej księgarni, na terenie całej Polski. Zapraszam wszystkich serdecznie na mój fanpage KLIK, Bardzo jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy poczuwają się do dbania o cały ten interes i go finansują KLIK.

Czytany 27445 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 20:33
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
+2 # ro_bolt 2014-01-18 10:25
Czy nie sądzisz, że kłopotliwa nadwaga jest spowodowana tą samą przyczyną co inne uzależnienia? Można schudnąć, przestać ćpać, pić alkohol, czy uprawiać hazard. Uzależnienie pozostawione "samo sobie" powróci, prędzej lub później...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2014-01-18 11:19
Tak. Można wszystko, ale nie pojedyńczymi metodami uderzającymi w jakiś problem, tylko zająć się pracą od podstaw. Problem w tym, że mówię szczerze - taka praca trwa często lata, a diety obiecują szczęście, super partnerów i wielką kasę za miesiąc, bylebyś zapłacił twórcy kolejnej super diety. Ludzie nie chcą pracować, chcą mieć wszystko na już, więc nie mają nic. Lata lecą, kasa i zdrowie także - a mogli mieć coś naprawdę super.

Dlatego polecam ścieżkę wolniejszą (to niekoniecznie musi trwać długo), za to taką która będzie oddziaływać na całe życie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # maggie 2014-01-20 10:56
Tutaj masz absolutną rację. Trzeba zacząć od podstaw. Sama to wiem i doszłam do tego przy odstawieniu fajek. Książka Allena Carra otworzyła mi oczy. Otworzyła mi oczy na to, że wszystko tak naprawdę zaczyna się i kończy w naszej psychice, zależy od postrzegania siebie i świata. Gdy to postrzeganie jest wykreowane/narz ucone przez różne koncerny, reklamy, jakieś autorytety to wtedy człowiek zaczyna ciągle odczuwać brak czegoś. Brak jakichś rzeczy (podświadomość zaczyna podpowiadać, że np. bez iphona życie nie ma sensu), brak zaspokojenia zachcianek (tutaj pojawiają się wszelakie nałogi), brak bezpieczeństwa czyli strach. Strach o to co ludzie pomyślą, jak mnie oceniają, przecież nie jestem tak idealna jak baba z reklamy. W końcu rodzi się nienawiść do siebie. Tutaj może zacząć się obżarstwo lub wręcz przeciwnie - anoreksja. Słodycze pozwalają na chwilę ukoić ból istnienia, a niejedzenie ma pokazać światu, że oto panuję nad swoim życiem i z opinii innych nt. chudnięcia czerpać chwilowe ukojenie.
Zmiany przy takim zatruciu podświadomości zachodzą bardzo powoli, choć u mnie zaczęły się lawinowo od jednej książki. Teraz powoli rozlewają się na inne aspekty życia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rysiek 2014-01-18 12:44
Powiem tak. Fakt, że ludzi Ci są zakłamani jest oczywisty. Ta autoprezentacja jest elementem mechanizmu wyparcia dość dobrze już opisanego w psychologii. Co do jedzenia to jest jedna zasada. Jedz tyle ile spalasz! Oczywiście lepiej jeść rzeczy organiczne i tak np w US w Whole Foods masz całe sektory w markecie, gdzie dostaniesz tylko naturalną, bez hormonalną żywność. U nas jeszcze daleko do takiego standardu niestety...

Ja nie jestem ortodoksem i przy sporej, regularnej dawce ruchu, czyli dwa, trzy razy w tygodniu bieganie po 10km, rower, narty, obwodówka zdarza mi się dwa, trzy razy w miesiącu wrzucić kanapkę drwala ;) bez negatywnych następstw ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-18 13:28
Cytuję Rysiek:
Powiem tak. Fakt, że ludzi Ci są zakłamani jest oczywisty. Ta autoprezentacja jest elementem mechanizmu wyparcia dość dobrze już opisanego w psychologii. Co do jedzenia to jest jedna zasada. Jedz tyle ile spalasz! Oczywiście lepiej jeść rzeczy organiczne i tak np w US w Whole Foods masz całe sektory w markecie, gdzie dostaniesz tylko naturalną, bez hormonalną żywność. U nas jeszcze daleko do takiego standardu niestety...

Ja nie jestem ortodoksem i przy sporej, regularnej dawce ruchu, czyli dwa, trzy razy w tygodniu bieganie po 10km, rower, narty, obwodówka zdarza mi się dwa, trzy razy w miesiącu wrzucić kanapkę drwala ;) bez negatywnych następstw ;)Ja bym pewnie po kilometrze zasłabł, ale teraz kupiłem poręcze do pompek, dwie takie skręcane co się kładzie na ziemi - REWELACJA. 50 złotych i pompkę robi się bardzo głęboko, nie nadwyręża nadgarstków, po prostu super. Poza tym piłka, używałem 75cm a teraz do mieszkania w Wawie kupiłem 85cm, i jest zajebiście. Wskakuję na nią kolanami i tak siedzę, świetnie ćwiczy się nogi, dupę i równowagę.

Teraz tylko drążek, pompki i brzuchy na piłce (z nogami pod kaloryferem, wychylenie w łuk metodą Ferrisa) - codziennie. Ćwiczę tak od kilku dni, ale tonus piękny, wyglądam i czuję się jak młody Bóg :) no i jeszcze dodatkowo zdrowie się poprawiło, sam poszedłęm do biedronki i wróciłem okrężną drogą, czego przez lata nie byłem w stanie zrobić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Piotrek 2014-01-18 12:57
Odnosząc się do tematu, to nie dawno była audycja na Jedynce Polskiego Radia, która właśnie traktowała o otyłości. Z redaktorem rozmawiało dwóch lekarzy (nie pomnę nazwisk- musiałbym zajrzeć do archiwum audycji, gdyż w czasie jazdy jest to mało istotna informacja) a dokładniej chirurg i psycholog, którzy prowadzili wspólne badania.

Muszę przyznać, że oni, po kilku latach obserwacji doszli do tego wniosku co Mistrz. Że problem w 95% tkwi w psychice (te 5% to choroby z silnymi lekami, jakieś mocne zaburzenia przemiany materii). I Ci którzy zrozumieli, że problem jest w "głowie" z pomocą lekarską (z większymi lub mniejszymi problemami) radzili sobie z nadwagą. Oczywiście trwało to kilka lat, ale efekty piorunujące. Podobno chcą na tej podstawie założyć stronę by pokazać, że to nie bujda na kołach.

Mówili też (pewnie się narażę Markowi), że w 80% przypadków nawet ścisła dieta nie pomagała, dopóki pacjent nie zrozumiał, gdzie leży problem. Stawiają raczej na systematyczne ćwiczenia i jedzenie małych porcji około 5 razy dziennie.

Problem z dietą polega na tym, że gdy organizm nie jest przyzwyczajony do niej, odbiera to jako zagrożenie (np. wojna) i odkłada znaczne ilości materiału zapasowego. Znaczy się, zbiera na ciężkie czasy zapas. Stwierdzili, że wprowadzenie diety, by przynosiła pożądane efekty to pół roku do roku czasu.

Podkreślam, że opisuję zasłyszane. Nie mam dostępu do badań i konkretnych wyników wyciągniętych na ich podstawie. Bazuję na wypowiedziach lekarzy, którzy oficjalnie się przedstawili.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-18 13:38
Jeść powinno się wtedy, gdy ciało tego chce. Żeby to poznać, trzeba być wyciszonym i bez wewnętrznych konfliktów, które dają albo zabierają chęć na jedzenie. Jak jesteś w depresji - nie jesz. W stresie, zajadasz go. Prawdziwe jedzenie jest wtedy, gdy człowiek jest pełny spokojnej, kojącej radości. Ciało samo da znać czego pragnie apetytem, nie zagłuszanym przez myśli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Piotrek 2014-01-18 13:19
I jeszcze jedno.

"Kto chce niechaj wierzy,
kto nie chce niech nie wierzy,
Mi na tym nie zależy,
więc wypijmy jeszcze..."

A mianowicie. Wracam ostatnio z Bawarii. Jestem już autobanie Panie i do domku prosta droga. Środek nocy czyli puściutko. Księżyc oświetla wszystko swym mlecznym zimnym blaskiem, w tle mruczy radio i sucha szosa do Ojczyzny. Czyli warunki bardzo komfortowe do jazdy. W takich sytuacjach lubię się zrelaksować i pozwolić dziać chwili.

W pewnym momencie nastąpiło samoczynne wyłączenie myśli. Byłem tu i teraz i nic więcej. I w pewnym czasie na wysokości serca poczułem błogie ciepło. Całkowite rozluźnienie i dziwna radość. Z tym że takiej radości jeszcze w życiu nie przeżyłem. Zresztą ciężko to nazwać radością. Jest to chyba najbliższe określenie, lecz nie jest w stanie oddać odczuć. Było to coś przepięknego. Pierwszy raz w życiu przeżyłem. Orgazm przy tym (nawet z ukochaną osobą, to było nic- niczym lizak dla małego dziecka w porównaniu z matczyną miłością). I jakieś zrozumienie, że to co otacza jest tylko dla mojej wygody a nie celem samym w sobie. Przy tym całkowicie zachowana świadomość- koncentracja na jeździe lepsza niż normalnie nawet gdy jestem dobrze wypoczęty.

Nie wiem ile to trwało. Minutę? 10 minut? Nie wiem... Ale chcę to jeszcze raz, bo to było niesamowite.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-18 13:40
No to teraz wiesz w praktyce o czym piszę :) fajnie byłoby tak żyć cały czas? to jak najbardziej możliwe, ponieważ te momenty się zwiększają w ramach praktyki. Myślę że 10 minut ani minuty to nie trwało, znacznie krócej - może zostawiło po sobie trochę rozkoszy, ale samo doświadczenie trwa max kilka sekund. Ale to wystarczy.

Nie pragnij tego - pragnienie SKUTECZNIE to doświadczenie od Ciebie oddali.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # M 2014-01-19 02:08
J adzisiaj coś takiego poczułem coś pokrewnego. Nawet nie tu i teraz i wyłączenie myśli.
Tylko chwilowe uwolnienie się od lęku. Dręczą mnie różne bzdurne lęki, jeden się po jakimś czasie "nudzi" to wynajduje se następny. I dzisiaj wyobraziłem sobie jak wszystkie znikają. To był ułamek sekundy. Jak po obudzeniu się z koszmarnego snu i powiedzeniu sobie - ale to były bzdury! Taka lekkośc Mówiąc wyobraziłem sobie nie mam na myśli rozumowo, bo teraz też sobie wyobrażam. Ja to jakoś poczułem. Chwila. Ale przynajmnie wiem że taki stan istnieje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-19 12:02
To tylko daleki przedsmak tego, co opisał Piotrek. W tym stanie ducha lęki wcale nie znikają, a są obserwowane, nie identyfikujemy się z nimi - ale różnica jest kolosalna. Szukaj dalej i głębiej, a znajdziesz coś ZNACZNIE lepszego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-18 13:42
A dziś mi się śniło że byłem w kasynie, wygrałem dwie stówy i wyszedłem stamtąd, podobno to znak ostrej rozrywki :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mateusz 2014-01-18 13:49
Ostatnio zrobilem maly eksperyment; mam przed soba czyta kartke i wypisalem na niej wszystko to w czym czuje swoja niemoc czyli; stosunki z kobietami,bogac two marzenia,pasje ,praca i tak dalej .Wymieniajc jeden z powyzszych tematów od razu w ciagu doslownie chwili dostalem mase informacji i mase nie swoich przekonan ktora sa p[rzekonaniami matki,ojca rodzenstwa i autorytetów .Teraz moje pytanie czy zmieniajac te przekonania na lepsze musze miec jakies dowody potwierdzajace ze naprawde sie do czegos nadaje czy te dowody bede wtedy kiedy juz zmienie to przekonanie ? jak to wyglada ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-01-18 22:23
Po co dowody, przecież jesteś bogatszy niż większość świata - ludzie umierają z głodu i pragnienia, a Ty masz pełną lodówkę. Wystarczy tylko sobie to uświadomić i poczuć wdzięczność, to już jest wizualizowanie bogactwa. To jak z kobietami, od amanta oddziela Cię tylko i wyłącznie przekonanie o byciu atrakcyjnym. Jakoś Danny de Vito przystojny i wysoki nie jest, a wyruchał pół holiłód. Czyli nie realia się liczą, a inne cechy - a cechy można wyrobić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # szczurek 2014-01-18 15:34
Grubasy obojga płci mają po prostu słabą wolę i rozepchane żołądki. Jedni się uzależniają od koksu, inni od pornosów, jeszcze inni od żarcia. Gdyby taka grubaska spotkała faceta na którym by jej zależało (i widział że ma szansę) to by się za siebie wzięła, a że spotyka samych zgniłków albo i tak nie wierzy w siebie to woli żarcie. To nie przypadek że po ślubie wiele kobiet i facetów się zapuszcza, już im się nie chce starać bo pojmują że nie ma dla kogo, no chyba że na horyzoncie pojawi się materiał na kochanka/kochan kę.Wtedy znudzone małżeństwem spaślaki-flejtu chy przechodzą szybką metamorfozę. :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2014-01-18 22:26
Wola to mit i frazes - tym sterują emocje, podświadomość, to jest prawdziwa siła, wola wystarcza na kilka dni. Ja silnej woli nie mam, a nie palę chyba ponad sześć lat, i nigdy nie zapalę. Inni z mocniejszą wolą, ciągle palą mimo rzucania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-01-19 00:12
Przypominam by zajrzeć na ecoego www.ecoego.pl/ gdzie są nowe teksty, a także na fejsa gdzie dziś oszalałem, i wstawiłem trzy naprawdę dobre treści.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Van Deth 2014-01-19 13:13
Wiecie czego sie bardzo wstydze ? Opowiem wam; ostatnie dwa miesiace byly ''pieknym'' spektaklem w wykonaniu dwoch mi bardzo dobrze znanych par! Nie wiem czemu ale zauwazylem ze Ci panowie daja sie strasznie poniewierac tym kobietom ,malo tego; Ci faceci zywia cala rodzine ,placa rachunki ale kobieta i tak ma to w dupie dowodem sa chamskie docinki,rozkazy wanie ,brak empatii .Mialem jechac ostatnio na duzy dworzec w duzym miescie(nie bede pisal nazwy) ale niestety kierowca z autobusu nie chcial mnie wpuscic poniewaz nie bylo juz miejsca,zadzwon ilem po brata zeby mi pomogl ;po chwili zawachania zgodzil sie .POzniej dzwoni do swojej zony juz w czasie podruzy i mowi ze jest taka i taka sytuacja ze trzeba bratu pomoc to uslyszalem od jego malzonki ze ; masz swoje sprawy,nie mamy czasu ,zero kultury i szacunku do jedynego zywiciela rodziny parodia...czasa mi az mi jest wstyd jak siedze i obracam sie w towarzystwie takich par dlaczego faceci daja sie tak poniewierac ? Chamskie odzywki typu ; no idz tam,przynies to ,jak mogles ,przeciez wiesz ze mamy tamto do zalatwienia i tak dalej parodia...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Van Deth 2014-01-19 13:57
Oczywiscie ;podrózy nie podruzy , przepraszam najmocniej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Przemas 2014-01-19 18:04
Trudno się nie zgodzić, że wszystko się rozchodzi o psychikę. Jedni jedzą inni chleją a jeszcze inni ćpają.
Ja osobiście całkiem niedawno uświadomiłem sobie, że chleje dlatego, że uważam siebie za frajera. Jak już się najebie to czuję się fajniejszy. Gdy przychodzi kac myślę sobie, że picie nic nie zmieni ale mimo wszystko ciągnie mnie do tego stanu nie uważania siebie za frajera.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-19 22:16
Sorry za OT ale mamy kolejną super porcję artykułów na temat relacji z zaburzonymi kobietami. Polecam, bo mimo,że nie każdą da się wrzucić do wora BPD to symptomy tak opisane mogą pomóc Wam się obudzić i zacząć żyć:

http://koniectoksycznych.blogspot.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-19 22:32
Treściwie napisane, ale nic o tym jak wyjść z tego bólu. Bo że osobowość się zmienia to mało powiedziane, jest rozpieprzona w drobny puch. I co ten biedny facet po tylu latach ma teraz zrobić? czekać kolejne dwadzieścia aż troszkę osłabnie cierpienie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-19 22:48
Wyjście nie jest proste, bo to jest rodzaj uzależnienia. Taki sam jak papierosy czy wóda. Ja wykaraskałem się sam, ale dziś znów mam stracha czy to w czym tkwię (a jest sielanka) nie jest czasem procesem przyzwyczajania ofiary. Jazdy zaczną się kiedy odczepienie będzie bardzo trudne...

Takie kobiety naprawdę potrafią zryć beret :(

PS: Przy całym szacunku Marek dla tego co piszesz, analizy przyczyn, zachowań, źródeł to metody radzenia sobie ze sobą, które proponujesz do mnie akurat zupełnie nie trafiają. Zbyt twardo stoję na ziemi nogami, to dlatego pisałem, że wiara (w cokolwiek) jest łaską...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-19 23:40
Cytuję Rysiek:
Wyjście nie jest proste, bo to jest rodzaj uzależnienia. Taki sam jak papierosy czy wóda. Ja wykaraskałem się sam, ale dziś znów mam stracha czy to w czym tkwię (a jest sielanka) nie jest czasem procesem przyzwyczajania ofiary. Jazdy zaczną się kiedy odczepienie będzie bardzo trudne...

Takie kobiety naprawdę potrafią zryć beret :(

PS: Przy całym szacunku Marek dla tego co piszesz, analizy przyczyn, zachowań, źródeł to metody radzenia sobie ze sobą, które proponujesz do mnie akurat zupełnie nie trafiają. Zbyt twardo stoję na ziemi nogami, to dlatego pisałem, że wiara (w cokolwiek) jest łaską...


To co piszę Rysiek jest banalnie proste i potwornie realne. Człowiek cierpi więc szuka pocieszenia, a socjopaci umieją nam je dać, podobnie jak drapieżne rośliny zwabiają owada słodką ambrozją. I tyle. Daj sobie szczęście, a nie będziesz musiał go mieć u innych, i nie staniesz się zależnym. To jest tak proste, że prostsze być nie może.

W praktyce oznacza jednak pracę nad sobą (medytacja, relaks itd.), a to już nie wszystkim pasuje. Niektórzy wolą się modlić i czekać, i tak to trwa do śmierci.

Wiara jest klęską, ponieważ kieruje Cię ku myślom a nie Tu i Teraz. Człowiekowi potrzeba świadomości i wyjścia poza myśli, a nie wiary i nadziei.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek! 2014-01-19 23:51
Wierzysz w reinkarnacje? Po co Ci to? Co do reszty się zgadzam. Kazdy myślący człowiek stara się nadać swojemu życiu sens. Tu i teraz jak najbardziej ale może jednak zastazastanowić się po co? Wiem - lepiej za dużo nie myśleć.
Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rysiek! 2014-01-20 00:08
I jeszcze ad wiary. Nadal twierdzę, że jest ona łaską. Nawet jeślito rodzaj odurzenia, oderwania od rrzeczywistości . Czymże są medytacje? Rodzajem modlitwy, wyciszenia, dotarcia do ukrytego wewnątrz spokoju, zgody z naturą. Osoba wierząca , mocno wierząca osiąga ten cel niejako na skróty. Sam wiesz ile pracy nad sobą wymaga dotarcie do punktu, gdzie naprawdę potrafisz się wyciszyć i medytowac. Tu dostajesz podobny stan niejako za darmo...

Pamiętam jeszcze ze studiow przedmiot pod tytułem "sztuczna inteligencja". Prócz wiedzy stricte związanej z przedmiotem było tam sporo filozofii i na zawsze zapamietam dyskusję z wykładowcą na temat projekcji. Arumentowalem, że świat wirtualny stworzony przez superkomputer kwantowy i zaprojektowany człowiekowi, przez absolutnie doskonałe połączenie z mózgiem spowoduje, że w jednej chwili będziesz mógł być kim chcesz, gdzie chcesz, miec wybrane samopoczucie itp. będzie OSZUSTWEM.

Na to wykładowca odparł - po pierwsze my ciągle nie wiemy co to jest rzeczywistość, być może innego rodzaju projekcja a po drugie to co za różnica, skoro nie będziesz umiał odróżnić snu od jawy? Tak samo jest z wiarą...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 00:24
Medytacja to przestanie utożsamiania JA z myślami. Osoby religijne mają medytacyjny spokój? to skąd stosy, wyprawy krzyżowe i wojny w rozmodlonej Europie? :) wiara daje pewność myśli, a medytacja wyjście poza nią. To gigantyczna różnica.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek! 2014-01-20 07:30
Troszkę Marek przesadzasz teraz bo każdą ideę da się wypaczyć. To co dziś robi kler łącznie z papieżem i hierarchami kościoła jest takim właśnie wypaczeniem, podobnie jak wyprawy krzyżowe. Zawsze znajdzie się w stadzie jakaś szuja, która wykorzysta słabość innych do osiągnięcia własnych celów. Spokój wynikający z wiary czy modlitwy? Jak najbardziej, weźmy Maksymiliana Kolbe, Jana Pawła II czy z innej wiary mnichów buddyjskich dokonujących samospalenia. Wiara jest łaską i nie ważne w co wierzysz, bo to i tak najprawdopodobn iej nie ma znaczenia. Kiedyś czytałem książkę lekarza zajmującego się opieką paliatywną i najspokojniej odchodzący ludzie to właśnie mocno wierzący chrześcijanie a na drugim biegunie szarpiący się niewierzący tak jakby pozostanie tu na tym padole było wszystkim co mają. Pewnie jest wszystkim...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 08:34
Niech zgadnę, pisarz był chrześcijaninem ? innej opcji nie ma, jeśli pisał takie brednie. I mówię to nie ja, ale znajomy mi lekarz który odprowadzał wielu na tamten świat. Reakcja spokoju i cichej pewności dotyczy także ateistów, jest być może skutkiem chemii bądź odczucia tego że śmierć nie jest końcem.

Papież? a co Ty i ja wiemy o papieżu? znałeś go osobiście? czy tylko radiowo tv przekaz? w nim tworzy się wizerunek anioła, a wiemy że zakazał używania gumek w Afryce (potworne ilości cierpiących i konających we własnym gównie) chronił i gloryfikował założyciela Legionu Chrystusa, którego Benek oficjalnie potępił, wklejam z wikipedii:W Polsce Legion Chrystusa działa od roku 1994. Prowadzi dwa domy: w Krakowie i w Gdańsku Osowej. Legioniści prowadzą także spotkania młodzieży szkolnej w klubie pod międzynarodową nazwą ECYD.

Jak ujawniono na początku 2009 roku, założyciel zgromadzenia prowadził podwójne życie, żyjąc z kobietą i posiadając z nią córkę. Ponadto został oskarżony o pedofilię przez byłych seminarzystów. Kontrowersje wzbudzał również sposób funkcjonowania zgromadzenia[2] . Zgromadzeniu zarzucano stosowanie metod sekciarskich[3].

W marcu 2009 roku papież Benedykt XVI podjął decyzję o kontroli zgromadzenia ze względu na ujawnione i budzące kontrowersje fakty[4]. Wizytatorami apostolskimi prowadzącymi od 15 lipca 2009 kontrolę w zgromadzeniu byli biskupi: Ricardo Watty Urquidi (Meksyk), Charles Chaput (USA), Giuseppe Versaldi (Włochy), Ricardo Ezzati Andrello (Chile) oraz Ricardo Blázquez Pérez (Hiszpania).


Wizytatorzy w swoim oświadczeniu w kwietniu 2010 przyznali, że Marcial Maciel dopuścił się skandalu najcięższego i obiektywnie niemoralnego zachowania, prawdziwych przestępstw i prowadził życie pozbawione skrupułów i autentycznych uczuć religijnych


To ma być ten spokój i potęga wiary? mówią że dał się oszukać, więc był słabego umysłu, jeśli wiedział - był przestępcą. Ale jak miał nie wiedzieć, nie było plotek o dymaniu dzieci? musiały być. Po prostu zignorował, bo legion świetnie prosperował, a że niszczył dzieci sekciarskimi psychomanipulac jami i analnymi defloracjami, było mniej ważne. Oto potęga wiary, którą uważasz za łaskę. Widzenie interesu tylko swojej kliki. I Ty chcesz żebym zostawił wspaniałości (które opisuje np. Piotrek i M w tym tekście), dla czegoś tak obrzydliwego?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rysiek 2014-01-20 09:12
Marek, ja z przekonań jestem agnostykiem ale widząc poziom bezmyślności wśród społeczeństwa dochodzę do wniosku, że niektórymi naprawdę lepiej było sterować poprzez strach np wiecznym potępieniem. Sorry za brak wiary w gatunek ludzki - powstał na skutek doświadczeń.
Co do autorytetów, które podałem - troszkę się wystawiłem na cięgi w dyskusji ale miałem czyste intencje a chodziło mi bardziej o wskazanie ludzi znanych. Dla mnie przykładem osoby mocno wierzącej jest zakonnik żyjący za murem i np składający śluby milczenia, obierający swoją niełatwą drogę i znajdujący w niej...szczęści e. Nie uwierzę,że takich ludzi nie ma.
Co do przykładu powyżej odnośnie pedofilii w kościele to może tak...kiedyś przemyślałem to dość mocno i nawet spłodziłem gdzieś ciekawy esej na temat zjawiska, otóż ukrycie się tego typu kanalii w instytucjach mających swoje korzenie w chrześcijaństwi e jest jak najbardziej naturalne w myśl przysłowia "najciemniej pod latarnią". Otóż taki pedofil będący np bandytą stosującym mało wyrafinowane metody kamuflażu zostałby natychmiast zdemaskowany i zaszczuty, wsadzony do więzienia itp. Stąd ludzie takiego pokroju jako miejsce pracy wybierają np zgromadzenia wiary, szkoły, przedszkola czyli miejsca, gdzie ktoś niezbyt zorientowany w temacie by się ich nie spodziewał. Tym samym po odkryciu takowych następuje szok i niedowierzanie oraz dyskredytacji niejako przy okazji "instytucji", w których egzystowali. Sztuka maskowania wśród tych ludzi jest tak samo doskonała jak w przypadku kobiet z BPD. A później mamy skandal i krzyk, że wszystko w kościele jest złe...
To powyżej to tylko moje rozważania i jestem zdania, że tak jak kropla czarnej farby jest w stanie zmącić całą szklanką wody to tak samo jest z instytucjami mającymi krzewić np wiarę. Takie tematy są niesamowicie medialne i dlatego non stop o nich słyszymy. Skazując całe instytucje przy okazji krzywdzimy licznych uczciwych ludzi, którzy wierzą w to co robią, mają misję i chcą czynić dobro.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 12:14
Rozumiem, ale zauważ proszę że w instytucji kościelnej nie ma czynienia dobra - ponieważ skupianie się na męce Chrystusa, wrzuca Cię w przestrzeń negatywizmu, cierpienia i bólu - robisz to sam, bo myślisz że to dobre. A to z dobrem nie ma nic wspólnego. To wytwarzanie na masową skalę cierpienia. Po co? tu są już tylko ciekawe hipotezy.

Jeśli Jezus jest w kościele, to dlaczego pozwala na takie zło? po prostu go tam nie ma, wniosek jest oczywisty. A kto jest? moim zdaniem druga strona.

Zakonnik, milczenie i szczęście... a cóż on takiego ma wartościowego? odciął się od stresu - to potrafi każdy. Poradzić sobie z nim, o - to jest coś. Ale zakonnik tego umie, więc uciekł z życia w zamknięcie. Dla mnie to nie szczęście, a ucieczka. I ok, nie ma sprawy, ale nie róbmy z tego czegoś duchowego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2014-01-20 09:07
W rozumieniu katolików,wiara nie jest łaską,ale następstwem wiary( bóg wszystkich powołuje do wiary,bez wyjątku i to człowiek przez swoje wybory, decyzje i czyny może świadomie i dobrowolnie wchodzić w grzech, który go diametralnie odcina od łaski.
).Ale np:Kalwiniści twierdzą ,że łaska pochodzi z zewnątrz ,od boga jako"niezasłuzo ny dar"i człowiek grzeszny , nie ma nią wpływu.Luterani e,że tylko wybrani jej dostępują itd.Zatem ,to co napisałeś ,jest bliższe protestantyzmowi.
Rysiu ,wyjdź od własnej koncepcji łaski,bo religie ,filozofie interpretują ją inaczej(może być fajny temat).Jeśli zechciałbyś dalej kontynuować ten wątek,to moje pytanie brzmi:czy można dostąpić łaski bez religijnej matrycy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2014-01-20 09:14
Poprawię część pierwszego zdania,dla lepszego zrozumienia:wia ra nie jest łąską,ale łąska jest następstwem wiary.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 12:15
Cytuję ester:
Poprawię część pierwszego zdania,dla lepszego zrozumienia:wiara nie jest łąską,ale łąska jest następstwem wiary.To wszystko jest dzieleniem włosa na czworo, teologicznym bełkotem. Każdy może doświadczyć ciszy i mistycznego tu i teraz - z łaską, bez łaski i na łasce :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-20 09:24
ester wrzucasz wszystko do worka z chrześcijaństwe m szeroko pojętym. Wiara w cokolwiek jest łaską, ale to nie znaczy, że ktoś czy coś nam ją dał. Jest łaską dlatego, że pozwala nadać życiu sens. Obiekt wiary ma drugorzędne znaczenie a jedyne o co chodzi to harmonia wewnętrzna, spokój i coś co ludzie nazywają szczęściem.

Odnośnie pytania, które stawiasz to odpowiadam - TAK. Pod warunkiem wszakże masz silną osobowość, wrażliwość, doświadczenie i umiejętność odkrycia, że tak naprawdę bóg jest w Tobie albo może jego cząstka.

Nie patrzcie proszę na to co piszę przez kalkę wiary w rozumieniu obrazka z panią trzymającą dziecko. Czasem zasób słów jest zbyt wąski, aby precyzyjnie wyrazić myśli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2014-01-20 09:44
To inaczej :czym jest łaska?Czy tylko silni,wrażliwi itd. ,jej dostępują? A co z resztą ,nieliczną chyba ,z tego wynika?
Nawiązuję do wiary chrześcijańskie j ,bo wiele osób piszących u Marka jest tego wyznania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-20 10:20
To jest bardzo trudne pytanie i można na nie odpowiedzieć dwojako, choć efekt wiary jest podobny. Łaski wiary doświadczają ludzie, którzy nie chcą bądź nie potrafią zadać sobie trudu szukania prawdy - oddają się sprawdzonym schematom i czerpią radość życiową z dogmatów, które im przedstawiono. Nie chcą z różnych powodów kwestionować czegokolwiek, szukać swojej drogi - wolą utarte ścieżki i temu oddają się w pełni. Wbrew pozorom tacy ludzie mogą znaleźć i harmonię życiową i szczęście.

Na drugim biegunie są bardzo silne osobowości, kwestionujące niemal wszystko i szukające w sobie odpowiedzi na różne egzystencjonaln e pytania. Tu droga jest wyboista i często wiedzie na manowce w postaci np używek, ale jak człowiek przez to przejdzie, nauczy się kontrolować swój umysł, poszuka ukojenia w naturze, harmonii to okaże się,że to co dla człowieka żyjącego zgodnie z dogmatami czyli np śmierć jako unicestwienie ostateczne wcale nie musi być straszne. Może być to zwyczajne akt zespolenia z naturą, którego częścią jesteśmy. Kluczem do wszystkiego jest spokój i pokora. Marka i siebie (o ile gospodarz się nie pogniewa) pozwolę sobie wrzucić do tej drugiej grupy choć podążamy innymi nieco ścieżkami to naszą cechą wspólną jest szukanie odpowiedzi a nie przyjmowanie schematów. Odrzucenie schematów w dojrzałej osobowości nie polega na potępianiu w czambuł innych ludzi i ich wizji świata tylko próba zrozumienia ich bez wpływu na własną drogę. To trochę skomplikowane ale chyba dobrze oddaje to co chciałem przekazać.

Kwestionowanie czegokolwiek nie polega na paleniu flag, rzucaniu butelkami z benzyną, pokazywaniu wibratorów w TV czy leżeniu krzyżem przed obrazkiem. Polega na negowaniu niemal wszystkiego w spokojnej i rzeczowej dyskusji z szacunkiem dla rozmówcy, choćby jego poglądy z racji naszej wiedzy wydawały nam się dziecinne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-20 10:23
Najprościej i bardzo ogólnie na pytania, które sobie wszyscy zadajemy odpowiada ten kawałek (oczywiście w ekstremalnym uproszczeniu):

Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 00:13
A co to ma wspólnego? wierzę że jutro będzie słońce, ale nie ma to nic wspólnego z wiarą w lepsze jutro, bo jak już wielokrotnie pisałem, jutro jest tylko koncepcją i myślą, a znacznie smaczniejsze jest tu i teraz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # toni 2014-01-20 00:45
Myślenie ma przyszłość, a Marek często się myli.
Jeśli przestaniemy myśleć to przestaniemy istnieć.
Tradycyjna szkoła medytacji też w istocie prowadzi do rozpłynięcia się w nicości a więc do unicestwienia nas jako jednostki.
Nie tędy droga.
To że ktoś ma kiepskie myśli, przepełnione strachem i innymi negatywnymi myślami, to jeszcze nie znaczy by robić sobie kolejnego bożka w postaci bezmyślnego "tu i teraz" i przemieniać się w roślinę lub szukać stanów euforycznych bo to prosta droga do narkotyków.

Złe myśli należy zastąpić wewnętrznym spokojem i pozytywnymi myślami.
Droga złotego środka, harmonijnej równowagi.


Ps. Co do Twojej sprawczyni doraźnej sielanki radzę przebadać ją na poligrafie :D
Ciekawe jak by zareagowała kicia na test prawdomówności i szczerych intencji.

I jeszcze jedna rada co do Twojej obecnej pani.
Uważnie obserwuj język ciała, szukaj dowodów na autentyczną miłosną więź.
Przy podobieństwie mentalnym jest szansa na werbalne sygnały nieświadomości na twoje wyraźne generowane sercem myśli.
Rozgrzej mentalnie to miejsce i pytaj, pytaj bardziej uczuciem niż myślą.
Wyczekuj jako odpowiedzi subtelnych reakcji odruchowych takich jak mrugnięcie powiek, skinięcie głową, itp.

I jeszcze jedno - oczy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # toni 2014-01-20 00:46
Zwróć uwagę na niedostrzegany przez większość proces narastania uśmiechu oczami.

Ten proces związany jest z sercem i zdolnością do empatii.
Znając ten proces bardzo łatwo odsiać można jednostki złe, zakłamane, psychopatyczne, czy choćby tylko skupione na sobie.
Zdolność osobnicza do przejścia całego procesu narastania uśmiechu oczami bardzo dużo mówi nam o danej osobie.

Jakie są stopnie ciepłego, radosnego, empatycznego uśmiechu oczami ?

Werbalnie sobie sam odpowiedz na to pytanie, dowiesz się tyle na ile sam jesteś w stanie osiągnąć na drodze narastania uśmiechu.

Przebadaj to na sobie, poćwicz, potrenuj, co się dzieje z Twoimi oczami w fazach od lekkiego uśmiechu do fazy ekstatycznej euforii ?!

Jaki jest najpiękniejszy, zachwycający, czarujący męskie serce kobiecy uśmiech ?
Odpowiedź jest prosta, dobry uśmiech, piękny uśmiech, wypływający ze szczerego serca, dający swoiste świadectwo to uśmiech całymi oczami - ze szczególnym uwzględnieniem dolnych powiek.
Tak piękny uśmiech to silny uśmiech, dolne powieki wtedy opadają.
Jeśli Twoja pani tak potrafi się uśmiechać i robi to często to powinna mieć widoczne delikatne zmarszczki na dolnych powiekach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-20 08:33
Toni, dzięki za rady ale kobiety z zaburzoną osobowością posiadły umiejętność odgrywania roli pod tytułem życie w takim stopniu, że potrafią nabrać nawet specjalistów. Ten pierwszy wpis odnośnie medytacji i celu, w którym można się znaleźć uciekając de facto od życia bardzo do mnie przemawia, mimo to uważam, że niektórzy z nas tu obecnych zbyt mocno przesunęli ciężar życia z trzeźwego widzenia świata w kierunku uduchowienia wszystkiego. Jeżeli celem naszego życia jest wyłącznie przedłużenie gatunku i przejście w niebyt to takie podejście jest ze wszech miar słuszne natomiast ja ciągle szukam czegoś, czego nie potrafię nawet zmaterializować . Próbowałem iść w kierunku, który wskazujecie ale to nie była moja droga.
Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 08:44
Toni chyba nie rozumie, jak potrafi omamić osoba z zaburzeniem osobowości. Uśmiechnięte oczy to dla mnie wskazówka właśnie zaburzenia, i nie znam nikogo z uśmiechniętymi oczami, kto byłby uczciwy. Chyba że kojarzę uśmiech z szyderstwem, to możliwe.

Szukaj swojej drogi, po to jest życie, przecież ja też mogę rano wstać, i uznać że wszystko co napisałem to bełkot - tak może się stać. Szukajmy póki krew w nas krąży.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # emeb 2014-01-20 11:34
Te uśmiechnięte oczy! Już kiedyś o tym pisałeś, i wtedy skojarzyłem żonę kuzyna… z wyglądu a la „hanna gronkiewicz-wal tz”, tylko że młodsza, trochę ładniejsza i mniej pucułowata. I te jej ładne, szkliste, uśmiechnięte kocie oczy. Dusza towarzystwa podczas przyjęć (kiedys, gdy się jeszcze widywalismy). Okazało się że wariatka, oszustka, a rodzina (mega zahukany mąż, który od niej nie odejdzie, i dwoje dzieci) byc może niedługo będą pod mostem, bo windykator nad nimi wisi. Przez pare lat nabrała kredytów na pierdoły (nic trwałego), które urosły przez niespłacalnie i odsetki na kilkaset tys. złotych!!!! A ona dalej hulajdusza, bo jej ojciec, mama, mąż i teściowie przecież spłacają….

Ale znałem kilka kobiet, które (o ile dobrze sobie przypominam) miały takie kocie oczy, i podobno były wzorem Matki Polki i żony…

PS. Moja żona (chyba) nie ma uśmiechniętych oczu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2014-01-20 12:19
Ja od wesołych oczek i "duszy towarzystwa" spierdalam jak najdalej się da, i podobnie doradzam mym studentom :) a jak nie posłuchają? zarobię na coachingach, i to zdrowo. Chociaż oni zostaną bez pieniędzy...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # toni 2014-01-20 15:06
Mój Boże ależ z Was ponuraki. :cry:

Wesołe oczka z otchłanią patologii za nimi są doskonale odróżnialne od dobrego spojrzenia, radosnego uśmiechu.

psychopata swoim chorym uśmiechem rani, manipuluje, zwodzi, wywyższa się, próbuje dominować.

Tu chodziło mi o szukanie tego dobrego, właściwego, szczerego uśmiechu.
W nim musi być wyczuwalna prostota, prostoduszność, bo jeśli za nim jest cynizm, skupienie na sobie, wyrachowanie, wywyższanie się to należy uciekać gdzie pieprz rośnie.

Uśmiech nie jest równy uśmiechowi, nauczcie się rozróżniać uśmiechy.

Rada z dolnymi powiekami pokazuje tylko jeden z aspektów odruchowych reakcji, ten rodzaj uśmiechu o którym pisałem znamionuje szczerość i prostoduszność.

Trudno go zafałszować go bo po latach daje specyficzny układ zmarszczek, żadna manipulantka tego nie jest w stanie zagrać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # toni 2014-01-20 18:27
No dobrze.
Co prawda lenistwo umysłowe Was nie usprawiedliwia ale dla sprawy jestem gotowy na wszystko.

wyrachowana kicia mogłaby skutecznie grać gdyby robiła to od dzieciństwa, tak, są takie potwory, i jest ich coraz więcej.
Po prostu uczą się skutecznie, najpierw na rodzicach, zaspokajać swoje ego i swoje zachcianki.

Bo brakło na czas przysłowiowego kuksańca wymierzonego rozkapryszonemu nad miarę małpiątku.

To tzw. wychowanie bezstresowe zbiera swoje piekielne, krwawe żniwo.

Tak więc moje rady to nie tzw. dowód koronny a tylko kolejna poszlaka.

Jeszcze raz przy okazji podkreślam wagę DOSTRZEŻENIA komunikacji niewerbalnej na poziomie świadomego kontaktu z nieświadomością innych osób.

Zajmuję się tym od lat i jestem absolutnie pewien istnienia tej komunikacji.
Tłumaczę to zjawisko tym, że na pewnym poziomie (energetycznym) czy tego chcemy czy nie stanowimy Jedność.

Wiele osób sensytywnych dostrzega nie tylko tzw. aurę ale i łącznik aury z tzw. chmurą.

I tą właśnie drogą uzyskujemy kontakt z nieświadomością innych osób, bez wpływu czasu !
Dowodzą tego fenomeny obserwowane w stanie hipnozy.
Mało tego, tą drogą nieraz uzyskujemy zgodę nieświadomości wbrew woli świadomości.
Tu przykładem może być Wolf Messing.
Ale to dla nas nie koniec a początek drogi...

http://4.bp.blogspot.com/-5UsFY5N2Y-k/UtUxc10x_fI/AAAAAAAAA9s/YErh5gdXK6s/s640/(O)NE.jpg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # toni 2014-01-20 18:27
http://4.bp.blogspot.com/-5UsFY5N2Y-k/UtUxc10x_fI/AAAAAAAAA9s/YErh5gdXK6s/s640/(O)NE.jpg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-01-20 08:39
Toni, i także Rysiek. Wy mnie nie czytacie, reagujecie instynktownie na hasła które rzucam (np. medytacja), i postrzegacie swoje myśli na temat które wam wmówiono - nie czytacie tego co ja na ten temat piszę, a potem w kółko piszecie coś, czego ja nigdy nie pisałem.

Powtarzam więc setny raz. Medytacja to nie zaprzestanie myślenia bo mielibyśmy do czynienia z idiotą, a wyjście poza myślenie, przestanie identyfikowania się z nim. Myślenie staje się wtedy znacznie wydajniejsze, koncentracja i skupienie znacznie większe, a bonusem jest błogość i rozkosz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-20 09:00
Nie podejmuję się wymiany poglądów na temat medytacji bo ten poziom do którego ja dotarłem nie uprawnia mnie nawet do zajmowania stanowiska. Jedyne co na dzień dzisiejszy mogę stwierdzić to znaczne podobieństwo między harmonią i szczęściem wygenerowanym przez medytacje a silną wiarą opartą np na tradycji. Nie mylmy wiary z babką klęczącą przed ołtarzem i modlącą się, żeby synową szlag trafił. Mam na myśli głęboką wiarę np w boga powstałą na skutek zgłębiania siebie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 12:20
Cytuję Rysiek:
Nie podejmuję się wymiany poglądów na temat medytacji bo ten poziom do którego ja dotarłem nie uprawnia mnie nawet do zajmowania stanowiska. Jedyne co na dzień dzisiejszy mogę stwierdzić to znaczne podobieństwo między harmonią i szczęściem wygenerowanym przez medytacje a silną wiarą opartą np na tradycji. Nie mylmy wiary z babką klęczącą przed ołtarzem i modlącą się, żeby synową szlag trafił. Mam na myśli głęboką wiarę np w boga powstałą na skutek zgłębiania siebie.Więc moje doświadczenie Ryszardzie jest takie, że doświadczyłem głębokiej medytacji, i jeszcze głębszej wiary. Wiara dała mi wiele bólu i nieszczęścia, bo sztuczna, ego - pewność w życiu to nie wszystko - a medytacja jeśli się udała (trzeba ją wytrenować) znaczne polepszenie jakości odczuwania i życia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-19 22:35
Zajebiste! Znacie to?
Marek, czy to nie opis KOBIET z ecoego?
Pytanie nasuwa się samo...

Czy one są wszystkie pojebane w pewnym stopniu czy to JA czy TY przyciągamy taki typ kobiet? To pytanie nie daje mi spokoju...


Dramat na scenie:

"Lista postaci:
- Andżela z domu LiczeSieTylkoJa - twoja stuknięta żona, dziewczyna, ex
- Kazik - to ty

Akt Pierwszy

Andżela jest piękną, kruchą damą w niedoli. Jej ojciec był toksycznym dupkiem. Wszyscy z jej chłopaków i mężów byli toksycznymi dupkami, ale Kazik jest inny. Kazik jest specjalny.

Nikt nigdy nie był taki miły dla Andżeli. Nikt nigdy nie traktował jej tak dobrze. Andżela nigdy wcześniej nie czuła tak silnego połączenia z facetem. Andżela nigdy nie wskoczyła tak szybko facetowi do łóżka (mrugnięcie okiem, mrugnięcie okiem, szturchaniec, szturchaniec). Kazik jest jej drugą połówką w przeciwieństwie do jej siedmiu byłych drugich połówek, z którymi umawiała się przed nim. Kazik pokaże Andżeli, że nie wszyscy faceci to świnie i będzie ją traktował z taką miłością i uczuciem, że ona nauczy się ponownie ufać i kochać.

Andżela i Kazik całują się czule podczas gdy światła sceniczne gasną,a kurtyna opada.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-19 23:36
W wersji ezoterycznej my przyciągamy, w psychologicznej interesują nas - co wychodzi na to samo. A dramat bardzo piękny, dość powszechny :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek! 2014-01-19 23:55
Pytanie nadal pozostaje otwarte. Czy ten gatunek tak ma czy problem jest w nas? Może są tu panowie, którzy nie natknęli się nawet na symptomy opisanych tu manipulacji? To dawałoby nadzieje na to, że jednak nie żyjemy w szpitalu wariatów :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 00:19
Cytuję Rysiek!:
Pytanie nadal pozostaje otwarte. Czy ten gatunek tak ma czy problem jest w nas? Może są tu panowie, którzy nie natknęli się nawet na symptomy opisanych tu manipulacji? To dawałoby nadzieje na to, że jednak nie żyjemy w szpitalu wariatów :D


Dopóki rządzi rozpłód, manipulacja będzie stosowana przez wszystkich. Jeśli wciągam brzuch w sklepie, to już jest to manipulacją, chęcią ukrycia tego kim naprawdę jestem by wydać się atrakcyjniejszym.

A ja właśnie na polowaniu na badoo, ale chyba skasuję konto gdyż darmowe jest bez funkcjonalności . Nawet jedna dziewczyna mi się spodobała, ale z oczek coś mi nie pasuje. I teraz pytanie, manipulować czy nie? bo jeśli szczerość, to będzie tysięczny kosz, jeśli manipulacja, a umiem, to randka. Co wybrać? wystarczy że napiszę o byciu bezrobotnym (hie hie) i już jest papatki :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek! 2014-01-20 07:26
Widzę zasadniczą różnicę. Wciągnięcie brzucha ma na celu poprawę Twojej własnej autoprezentacji i jest stosunkowo nieszkodliwe choć niewątpliwie jest w pewnym stopniu manipulacją. Tu bardziej chodzi o stopniowanie pewnych zachowań, bo musisz przyznać,że nie da się do jednego wora wrzucić wciągnięcia brzucha i oszukania 90cio letniej, niewidomej babki na 20tys. pod pozorem pomocy dla wnuka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 08:41
Manipulacja to wszystko to, co sprawia że wypaczamy średni, statystyczny obraz dla swoich celów. Czyli wciąganie brzucha jak najbardziej, ponieważ w domu go nie wciągam, nie chce mi się. Oszustwo babci to przestępstwo i złodziejstwo, a nie manipulacja. Przyjmijmy więc że manipulacja ma dość duży zakres, ale i wciąganie brzucha nią jest, bo Pani może poczuć się zawiedziona - znała facia bez brzucha, a w domciu jest brzuchacz pospolity.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-20 08:56
Pełna zgoda ale chodzi tu o skalę zjawiska. Oszustwo i przestępstwo jest wynikiem manipulacji (w przykładzie z babcią) i nie da się postawić znaku równości pomiędzy tymi dwoma manipulacjami. Chodzi o kaliber sprawy, bo wciągając brzuch nie masz nazwijmy to złych intencji, po prostu masz kompleks na tym punkcie i próbujesz maskować słabość. Jak idziesz z facetem do łóżka, żeby go złapać na dziecko - to już jest działanie z premedytacją i niosące określone skutki, nie tylko dla sprawcy. Staram się wskazać różnicę i wagę miedzy manipulowaniem - sądzę, że obaj wiemy o co chodzi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-19 22:36
"Akt Drugi

Andżela i Kazik biorą ślub po sześciu miesiącach burzliwego związku. Dziewięć miesięcy później przychodzi na świat ich pierwsza córka. Miłość Andżeli zaczyna się zmieniać w pogardę. Nic, co robi Kazik nie jest wystarczająco dobre. Pracuje bardzo dużo, ale dalej nie zarabia wystarczająco, aby utrzymać rodzinę i ujarzmić rozrzutność Andżeli. Andżela nie zamierza pracować, aby pomóc z rodzinnymi finansami. Andżela wygarnia Kazikowi, że to on obiecał zająć się nią i obiecał ochronić ją przed rzeczywistością i obowiązkami dorosłego człowieka.

W daremnej próbie odzyskania miłości i podziwu Andżeli Kazik kupuje nowy dom, na który go nie stać. Przy okazji kupuje jej wystrzałowy samochód mimo tego, że ten który teraz mają jest zupełnie wystarczający. Kazik pracuje po godzinach, po pracy zajmuje się córką i sprząta dom. Kazik zupełnie nie zdaje sobie sprawy jak trudno jest być matką taką jaką jest Andżela.

Andżela twierdzi, że Kazik jej nie kocha i oskarża go o zdrady, kiedy tylko ten utknie w korku i spóźni się 10 minut. Im bardziej Kazik próbuje uczynić Andżelę szczęśliwą tym bardziej ta odpowiada z wrogością."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-19 22:37
Akt Trzeci

Kiedy Kazik naprawia komputer Andżeli na ekranie pojawia się powiadomienie o nowej wiadomości. Kazik rozpoznaje nadawce i jego serce przeszywa niesamowity ból. Kazik odkrywa, że Andżela kontaktuje i kontaktowała się ze swoim byłym, który według jej własnych słów traktował ją jak "śmiecia". Kazik czyta wiadomości, w których Andżela opisuje go jako bezduszną istotę, okropnego dupka, słabego w łóżku, kiepskiego ojca. Andżela pisze do swojego ex, że nigdy nie przestała go kochać i tylko przy nim czuje się szczęśliwa, i że chciałaby do niego wrócić.

Kazik wściekły, smutny, ze złamanym sercem, konfrontuje sytuację z Andżelą. Andżela zamiast odpowiedzieć z skruchą, żalem, wybucha. Andżela wydziera się na Kazika.
Za kogo on się uważa? Jak śmiał czytać jej prywatne e-maile? Andżela oskarża Kazika o bycie paranoikiem, obrzydliwym typem, który ma problemy z zaufaniem. Jak Kazik śmiał wetknąć swój okropny nochal w jej prywatność? To wina Kazika, że ona zmuszona była zwrócić się do innego faceta. Andżela krzyczy, że nigdy nie będzie mogła ponownie zaufać Kazikowi za to, że ten odkrył, że Andżela ma na boku romans.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-19 22:37
"Kazik przypomina Andżeli o wszystkich tych okropnych rzeczach, które powiedziała na temat swojego ex. Andżela robi się czerwona z wściekłości i oznajmia, że nigdy nic takiego nie powiedziała, a Kazik sobie wszystko zmyślił. Andżela mówi, że jej ex jest super facetem i jeżeli Kazik nie będzie uważał na słowa to zabiera córkę i Kazik nigdy więcej już ich nie zobaczy.

Kazik błaga. Kazik przeprasza Andżelę za to, że ona ma romans. Kazik obiecuje, że będzie pracował ciężej, aby zadowolić Andżelę. Kazik obiecuje, że pójdzie na terapię, aby naprawić swoje "problemy z zaufaniem". Kazik obiecuje jej wszystko, chce tylko tego, aby wszystko wróciło do tego jak było na początku. Andżela uśmiecha się, ale nie mówi nic. Koniec sceny.

Trzy dni później, kiedy Kazik wraca do domu widzi wóz policyjny na swoim miejscu parkingowym.

Policjant mówi mu, że ma zabrać swoje rzeczy i znaleźć sobie inne miejsce na nocleg. Widzicie, w czasie kiedy Kazik pracował i zarabiał pieniądze dla Andżeli i córki, Andżela poszła od sądu i załatwiła zakaz zbliżania ponieważ boi się o swoje życie, a Kazik jest niezwykle agresywny. Oczywiście Kazik nigdy nie był agresywny i nigdy nie groził Andżeli, ale to już nikogo nie interesuje. Policjant mówi, że Kazik nie może przebywać w towarzystwie Andżeli, ani swojej córki poza tym poleca, aby ten wynajął adwokata. Słabe światło pada na Kazika i policjanta.

Nowa scena. Andżela i jej ex jedzą romantyczną kolacje. Andżela opowiada swojemu ex, że jej ojciec był toksycznym dupkiem. Wszyscy chłopacy, mężowie też byli toksycznymi dupkami, ale on ten z którym je teraz kolację (nowy Kazik) jest inny. Jest specjalny.

Płukanie, zmywanie, cykl się powtarza. KONIEC."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rysiek 2014-01-19 22:38
"Andżela może ponownie nie wyjść za mąż, ani nie mieć dziecka z nowym Kazikiem, ale jej scenariusz dalej będzie wdrożony w życie. Po raz kolejny Andżela będzie ofiarą i jej nowy "pan specjalny" okaże się w przyszłości "panem toksycznym dupkiem". Te "drobne" odstępstwa są już specyficzne dla poszczególnych wariatek - natomiast cały czas jest to ten sam scenariusz. Takiego typu toksyczne kobiety umieszczają cię w roli, z którą tak naprawdę w rzeczywistości ty nie masz nic wspólnego. Będziesz zmuszony stać się toksycznym dupkiem, kiedy zakochasz się i przyzwyczaisz do swojej partnerki. To tylko kwestia czasu.

Skrypt zmienia się tylko w momencie, kiedy taki typ kobiety łączy się w parę z jeszcze gorszym toksycznym człowiekiem. Wtedy taka Andżela naprawdę staje się ofiarą i nie musi już grać. Jeżeli twoje opiekuńcze/zbaw cze instynkty włączyły się podczas czytania ostatniego zdania to zawróć swojego białego rumaka z powrotem do stajni i obniż lancę.

Takie toksyczne kobiety uwielbiają być ofiarami (to takie profesjonalne ofiary) - nie ma nic ponad to. Nie próbuj jej ratować z takiego związku. Wręcz przeciwnie pozwól im wykańczać się wzajemnie, trzymaj się z dala i idź na przód ze swoim życiem. Jeżeli masz z nią dziecko, gromadź dowody, wynajmij adwokata i idź do sądu pokazują, że matka dziecka naraża je na krzywdę i przebywanie w patologii. Cokolwiek zrobisz nigdy nie wchodź pomiędzy dwóch takich toksycznych lunatyków i ich "miłość"."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # maggie 2014-01-20 10:38
ej... ja też brałam udział w tej sesji i za spaślaka się nie uważam. Mam rozmiar 40/42. Wymiary 105 - 75 - 105. Całe życie się odchudzałam. Nigdy nie byłam super szczupła. Kiedyś udało mi się schudnąć do rozmiaru 36, ale praktycznie nic wtedy nie jadłam. Wpędziłam się w mega anemię. Później znowu przytyłam, zaczęłam pracę w innym mieście, żyłam tylko o kawie i fajkach. Schudłam, ale znów miałam taką anemię, że musiałam mieć zastrzyki z żelazem. Teraz od około roku doprowadzam swój organizm i ciało do normalności. Na szczęście przejrzałam na oczy i zdrowo się odżywiam (co prawda od 14 lat jestem wege, ale kiedyś było mi obojętne zdrowie, byleby zapchać żołądek czymś bezmięsnym. I tak pochłaniałam nisko tłuszczowe serki, wszystko słodziłam aspartamem, itd.). Jakiś czas temu miałam wywiad w Superstacji, byłam tam z koleżanką w rozmiarze 38 (M) a zwyzywano nas od spaślaków, zahemorojdziały ch dup, loch, itp.. Owszem, źle dobrałam wtedy kieckę i mój brzuch się "uśmiechał". Mimo wszystko mam gdzieś co ludzie o mnie sądzą, ja wiem co przeszłam w życiu i ile mnie to kosztowało. Wiem, że najważniejsze to zaakceptować siebie i dopiero zaczynać jakieś zmiany. Bo jak się podchodzi do siebie z nienawiścią to kończy się na żarciu sztucznizny, chlebków-desecz ek i innych syfów. I fuckt, ciało zaczyna być chude, ale co z tego, kiedy w środku to praktycznie próchno. A później waga i tak wraca z nawiązką.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Rysiek 2014-01-20 10:53
Problem nie leży w akceptacji siebie bo moim zdaniem ta jest niemożliwa bez prawidłowej przemiany materii, składu chemicznego, hormonów. Tylko życie w zgodzie z naturą czyli bardzo dużo ruchu i racjonalne odżywianie daje nam podwaliny do tego, aby móc się rozwijać duchowo. To co opisałaś u siebie to typowy efekt jojo - chciałaś na siłę schudnąć dla faktu bycia bardziej atrakcyjną, czyli podniesienia samooceny a to nie tędy droga. Tak jak wielu chłopakom nie wychodzi podryw bo starają się podrywać, tak początkującym szu nie idzie w pokerze bo grają w pieniądze a nie karty tak ludziom niedojrzałym do wyjścia ze streotypów nie uda się odchudzanie. Co do epitetów to trafiłaś na powszechne dziś niemal wszędzie bydełko. Człowiek, który jest zrównoważony psychicznie nie musi posuwać się do lżenia innych (ludzie to robią, aby podnieść własną ocenę) tylko zawsze stara się wspierać słabszych. To cechuje naprawdę silne jednostki. Tak jak facet alfa nigdy nie będzie zazdrosny o kobietę ani nie będzie musiał dyskredytować czy obniżać wartości potencjalnych konkurentów bo on jest klasą samą w sobie. Mało tego tacy ludzie potrafią zwiększyć swoją wartość i pozycję poprzez wzmacnianie pozycji tych, którzy potencjalnie mogli by stanowić dla nich zagrożenie. Ten świat jest naprawdę pełen niesamowitych niespodzianek a wszystkie nasze problemy to skutek programowania w dzieciństwie - to moje zdanie na dzień dzisiejszy.
Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # maggie 2014-01-20 11:03
Właśnie o tym piszę: potrafiłam bardzo szybko schudnąć, robiąc przy tym spustoszenie w organizmie, a później z kolei nie mogłam się opanować i żarłam na potęgę. Prawie do zrzygu. Moje życie pełne było nerwicy, strachu, nienawiści do samej siebie. Dopiero przy okazji rzucenia palenia, książka Allena Carra otworzyła mi oczy. Wtedy zaczęłam odkrywać to kim naprawdę jestem i to w jaki sposób mogę bez efektów ubocznych pozbyć się nałogów i huśtawek emocjonalnych. Na ecoego również jest wiele dobrego na ten właśnie temat. Bardzo ważne jest przy tym nauczenie się miłości do siebie przy równoczesnej zmianie traktowania swojego ciała, czyli nie wrzucania do niego śmietniskowego żarcia. Ale to naprawdę pochłania dużo czasu, u mnie trwa już ponad rok, a mam wrażenie, że jestem na samym początku drogi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Manio 2014-01-20 11:39
Faceci z jajami zarówno tymi w spodniach jak i mentalnymi wolą kobitki, co mają +5kg niż -5kg od pseudo-ideału. Krąglejsza kobitka jest dla samca atrakcyjniejsza z przyczyn naturalnych. Faceci, którzy lubią szkapy to zaprogramowane i uzależnione od opinii innych gamonie.

Póki nie jesteś otyła, to nie masz czym się za bardzo przejmować. Piękno w kobiecie skryte jest w naturalności jej ciała oraz cieple emocjonalnym.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Rysiek 2014-01-20 11:44
Już samo stwierdzenie, że ktoś jest gamoń bo ma inne upodobania dyskredytuje tę wypowiedź ;)
Dzięki wszystkim za ciekawą dyskusję
Pozdrawim
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 12:41
Cytuję Manio:
Faceci z jajami zarówno tymi w spodniach jak i mentalnymi wolą kobitki, co mają +5kg niż -5kg od pseudo-ideału. Krąglejsza kobitka jest dla samca atrakcyjniejsza z przyczyn naturalnych. Faceci, którzy lubią szkapy to zaprogramowane i uzależnione od opinii innych gamonie.

Póki nie jesteś otyła, to nie masz czym się za bardzo przejmować. Piękno w kobiecie skryte jest w naturalności jej ciała oraz cieple emocjonalnym.Przykro mi, ale ja wolę szczupłe i niewysokie. Jaja mam, może nie za duże ale są, gamoniem też raczej nie jestem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # maggie 2014-01-20 13:15
Każdy ma swój własny gust. Ja lubię wysokich blondynów, a kiedyś do szaleństwa byłam zakochana w brunecie o ciemnej karnacji. Summa summarum jestem z wysokim blondynem, toteż chciałam zaznaczyć, że różnie to w życiu bywa ;) Z kolei mój najlepszy przyjaciel gustuje w bardzo wysokich, bardzo szczupłych dziewczynach bez biustu (no i ma właśnie taką dziewczynę, modelkę wybiegową). Także osobiście myślę, że gusta nie mają przełożenia na czyjąś męskość/kobieco ść/jajeczność czy inne pierdoletty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2014-01-20 12:28
Cytuję maggie:
Właśnie o tym piszę: potrafiłam bardzo szybko schudnąć, robiąc przy tym spustoszenie w organizmie, a później z kolei nie mogłam się opanować i żarłam na potęgę. Prawie do zrzygu. Moje życie pełne było nerwicy, strachu, nienawiści do samej siebie. Dopiero przy okazji rzucenia palenia, książka Allena Carra otworzyła mi oczy. Wtedy zaczęłam odkrywać to kim naprawdę jestem i to w jaki sposób mogę bez efektów ubocznych pozbyć się nałogów i huśtawek emocjonalnych. Na ecoego również jest wiele dobrego na ten właśnie temat. Bardzo ważne jest przy tym nauczenie się miłości do siebie przy równoczesnej zmianie traktowania swojego ciała, czyli nie wrzucania do niego śmietniskowego żarcia. Ale to naprawdę pochłania dużo czasu, u mnie trwa już ponad rok, a mam wrażenie, że jestem na samym początku drogi.


Gratulacje, a jeśli byś była ze mną w tym radiu, i ktoś przy mnie by tak na Ciebie powiedział, dostałby po mordzie. To tyle w kwestii chamskiego zachowania. Gratuluję zmiany - i zachęcam do wywalenia z siebie wszystkich nie swoich przekonań, mód i trendów. Gdy się oczyścisz psychicznie, bardzo Ci ulży, nerwica się zmniejszy więc zmniejszy się także chęć jej równoważenia jedzeniem.

Stosujesz jedzenie rozdzielne? zrezygnowałaś z chleba? uprawiasz systematycznie seks?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # maggie 2014-01-20 12:52
Chleb odrzuciłam już dawno, rzuciłam kawę (z tym miałam największy problem), słodycze poszły won (z tym też był problem, ale tutaj wyleczyłam się ziołami, jak się domyślasz miałam problem z Candidą, ale również z pasożytami). Owszem stosuję jedzenie rozdzielne. Na śniadanie jem kaszę jaglaną, która alkalizuje organizm (czasem z orzechami, czasem na słono z cebulką, pomidorami, papryką). Moje obiady to różne mieszanki roślin strączkowych (fasolka mung, adzuki, soczewica, ciecierzyca, groch) i dużo surówek (zimą wcinam kiszoną kapuchę, której mam całą beczkę). Jeśli chodzi o sport - uwielbiam pływać, ale baseny mnie obrzydzają, dlatego jeśli pływanie to tylko w czystych morzach, a na co dzień to siłownia i długie spacery (po około 12km). Faceta mam stałego od 6 lat to i seks się trafia ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # maggie 2014-01-20 13:03
Ach... i to nie było radio, tylko TV Superstacja. Nagranie jest na youtubie i to tam się wylewa szambo w komentarzach. Żeby było śmieszniej, największym krytykantem jest nie kto inny, a jakiś fanatyk Korwina, hehe ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # maggie 2014-01-20 11:25
Jeszcze jedno. Ja nigdy nie mówiłam o akceptacji otyłości, tłuszczu, zadyszek, zbolałych kości. Ja mówię o akceptacji siebie. Jak się siebie samego pokocha to naturalną rzeczą staje się zdrowe jedzenie, wychodzenie na spacery, itd. Bo jak się siebie kocha i szanuje to się nie uprawia autodestrukcji. A co do Pań z kalendarza to niektóre z nich mogą być właśnie w trakcie takiej drogi lub na jej początku. Inne mogą mieć tę drogę gdzieś i kochać jedzenie ponad wszystko. Jeśli są na takim etapie duchowym to widocznie tak musi być. To ich życie i wybór. Ja wiem po co wzięłam udział w sesji do tego kalendarza i wiem jaki styl życia propaguję i zapewniam, że nie jest to autodestrukcja. I tyle.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2014-01-20 12:26
Cytuję Rysiek:
Problem nie leży w akceptacji siebie bo moim zdaniem ta jest niemożliwa bez prawidłowej przemiany materii, składu chemicznego, hormonów. Tylko życie w zgodzie z naturą czyli bardzo dużo ruchu i racjonalne odżywianie daje nam podwaliny do tego, aby móc się rozwijać duchowo. To co opisałaś u siebie to typowy efekt jojo - chciałaś na siłę schudnąć dla faktu bycia bardziej atrakcyjną, czyli podniesienia samooceny a to nie tędy droga. Tak jak wielu chłopakom nie wychodzi podryw bo starają się podrywać, tak początkującym szu nie idzie w pokerze bo grają w pieniądze a nie karty tak ludziom niedojrzałym do wyjścia ze streotypów nie uda się odchudzanie. Co do epitetów to trafiłaś na powszechne dziś niemal wszędzie bydełko. Człowiek, który jest zrównoważony psychicznie nie musi posuwać się do lżenia innych (ludzie to robią, aby podnieść własną ocenę) tylko zawsze stara się wspierać słabszych. To cechuje naprawdę silne jednostki. Tak jak facet alfa nigdy nie będzie zazdrosny o kobietę ani nie będzie musiał dyskredytować czy obniżać wartości potencjalnych konkurentów bo on jest klasą samą w sobie. Mało tego tacy ludzie potrafią zwiększyć swoją wartość i pozycję poprzez wzmacnianie pozycji tych, którzy potencjalnie mogli by stanowić dla nich zagrożenie. Ten świat jest naprawdę pełen niesamowitych niespodzianek a wszystkie nasze problemy to skutek programowania w dzieciństwie - to moje zdanie na dzień dzisiejszy.
Pozdrawiam


To bardzo mądre słowa Rysiu, i zgadzam się z nimi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # toni 2014-01-20 15:32
Powiedz to donaldziczkowi.

A jakie jest to programowanie w dzieciństwie ?
Co ma na dzieci największy wpływ ?
Kto rządzi młodocianymi grupami nieformalnymi ?
Co z dzieci robią gry komputerowe ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Pagebin.com 2017-02-03 11:37
Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!

Also visit my blog: Pagebin.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # دستگاه تصفیه آب 2017-02-04 16:48
I am regular visitor, how are you everybody? This post posted at this web page is in fact nice.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # leather vest for men 2017-02-07 12:03
Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
Please let me know where you got your theme. Thanks

My website - leather vest
for men
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # دانلود آهنگ جدید 2017-02-08 03:25
My brother recommended I might like this blog.
He was entirely right. This post actually made my day.
You can not imagine simply how much time I had spent
for this info! Thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # شرکت فنی مهندسی 2017-02-11 03:00
Hey there! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask.

Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
My site goes over a lot of the same topics as yours and
I believe we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to shoot me an email.

I look forward to hearing from you! Fantastic blog by
the way!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # شرکت فنی مهندسی 2017-02-16 06:01
Good day! I could have sworn I've been to this site before but after checking through some of the post
I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely glad I
found it and I'll be bookmarking and checking back frequently!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Richelle 2017-02-17 12:21
I constantly spent my half an hour to read this weblog's articles or reviews every day along with a mug of coffee.my web-site; Richelle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # شرکت فنی مهندسی 2017-02-21 05:29
You've made some really good points there. I checked
on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # دستگاه تصفیه آب 2017-02-21 13:40
If you are going for most excellent contents like myself, just visit this website daily
since it presents feature contents, thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tfdsgp 2017-05-09 07:21
Thanks designed for sharing such a good thought, article is good,
thats why i have read it fully
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # classified marketing 2017-06-03 01:16
It's ƅecɑuse Craigslist tracks someone if he is using an IP range
for posting his ads. Ad posting effort is the top pick in my Ƅook in terms of online joƅs.
Besides, in case you used the prеpared material you will
not jump out so well, which could be a disadvantage if you ad is one of
many on the page, in particular when somᥱone elѕe is
advertising exactly the same product.

my blog; classified marketіng
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Anemonalove 2017-07-06 15:52
Hello fellas! Who wants to chat with me? I have profile at HotBabesCams.co m, we
can chat, you can watch me live for free, my nickname is Anemonalove , here is
my pic:

Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Claire 2017-07-13 09:38
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is fundamental and everything. However just imagine
if you added some great photos or videos to give your posts more,
"pop"! Your content is excellent but with pics and videos, this website could undeniably be one of the greatest in its niche.
Awesome blog!

Check out my site - Claire
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # twerk 2017-07-13 21:18
You'll master the leading 3 twerk moves in bite-sized
chunks for total booty domination and maximum
dance floor freedom.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nakamenos.ph 2017-07-23 16:53
A person essentially help to make significantly articles I might state.
This is the first time I frequented your web page
and thus far? I amazed with the research you made to create this actual put up
incredible. Wonderful process!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # favorite Leather 2017-08-06 22:28
I don't know whether it's just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your site.
It appears as if some of the written text in your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback
and let me know if this is happening to them
as well? This could be a problem with my web browser
because I've had this happen previously. Appreciate it

Take a look at my web-site favorite
Leather
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Www.5ijjh.cn 2017-08-09 12:33
I'm really enjoying the design and layout of your website.

It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me
to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Outstanding work!

My blog ... Www.5ijjh.cn
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # deal website 2017-09-19 03:06
Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

Very useful information specially the last part :) I care for such information much.
I was seeking this certain info for a long time.
Thank you and best of luck.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Betty 2017-09-24 00:45
Hurrah! Finally Igot a web site from where I be capable of trly take valuable data regarding
my study and knowledge.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nowy-targ.info 2017-11-05 20:02
Most piano benches on the websites for purchase are new piano benches, packed in a
box using the detachable legs stored inside. Guitar Tutor Books & DVDs - Go to Amazon or any music store and you will locate a bewildering selection of guitar
instruction books and DVDs. Without a doubt, your family and friends want out for your perfect interest of the child.


http://nowy-targ.info/nowy-targ/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ShielaSmall 2017-11-17 12:14
I have checked your site and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high
in google, but there is a tool that can help you to create 100% unique articles, search for; Boorfe's tips unlimited content
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tinyurl.com 2017-11-18 01:38
Our personnel responses questions by e-mail or phone on how moms
and dads whose youngsters are struggling viewers
can be taught to check out proficiently. Senate Majority Leader Trent
Lott 22 Legislator Lott, at an event recognizing Checking out clubs or checking out teams must urge youngsters to check out
and show an interest in publications.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://4-bet.com.pl 2017-11-18 01:43
https://goo.gl/sM22CM http://raildude.pl http://notodo.pl http://tinyurl.com/jkcz792 http://tinyurl.com/jhaotwk http://tinyurl.com/hklb4c2 http://bit.ly/2llN22u http://tinyurl.com/y8d6696v http://tinyurl.com/jfxpdgv https://goo.gl/1vFOcH http://tinyurl.com/jqt67am http://tinyurl.com/ztg8yrk http://tinyurl.com/zzhqzmx http://dziennik-www.pl http://my-place.pl Stewart (2001)
says that the improvement of details right into understanding is an important one, existing at the core of worth creation and affordable benefit for the modern-day enterprise.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # telesystem.com.pl 2017-11-18 02:47
http://tinyurl.com/jhagfll http://tinyurl.com/j5r5bmu https://goo.gl/s5a7dF http://tinyurl.com/zdk4mtd https://goo.gl/JzmKkO http://tinyurl.com/joazamg A third boy has been charged with arson offences
after a blaze at an industrial space in NSW's central west.
http://bit.ly/2lStpfS https://goo.gl/vx65G http://tinyurl.com/jqt67am http://wanguardpr.pl http://meblenaogrod.com.pl http://tinyurl.com/gu8kwxd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bit.ly 2017-11-18 03:13
http://gardenogrody.pl https://goo.gl/zaSMXA http://tinyurl.com/h8ozl4r http://san-escobar.com https://goo.gl/5Nv5ha http://tinyurl.com/h3ok2to Articles are routinely optimized
for all iOS units — so content is brought to thousands and
thousands of readers and looks great irrespective of which system it's on. And News gives great business terms for publishers as effectively.
http://meblenaogrod.com.pl https://goo.gl/aCgKCi http://robobat-polska.pl http://bit.ly/2lbxGLd http://gethotels.pl http://bit.ly/2lStS1g
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # FirstAndra 2017-12-06 07:46
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month because you've got hi quality
content. If you want to know how to make extra bucks, search for:
Boorfe's tips best adsense alternative
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # onemarket.pl 2017-12-16 18:11
The full integration of digital TV technology allows a reverse phone lookup to make available every one of the best
TV entertainment and features that are offered today.

The sole intent behind Sunday school is usually to teach children and teenagers
about God, His Word and His will for his or her lives.
While several overglaze colours can theoretically be fired on the identical time,
much more usually than not these are fired separately.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tinyurl.com 2018-01-01 18:54
https://Goo.gl/znd9cJ They are made use of most often as wedding
books, child photobooks or coffee table image publications.
https://tinyurl.com/yclvfz4a
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # QuincySmall 2018-01-29 20:09
I have checked your site and i've found some duplicate content, that's why
you don't rank high in google's search results, but there is a tool that can help you to create
100% unique content, search for; Boorfe's tips unlimited content
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LatishaSmall 2018-02-09 00:45
I have checked your site and i have found some
duplicate content, that's why you don't rank high in google, but there
is a tool that can help you to create 100% unique content,
search for; Boorfe's tips unlimited content
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JeanneSmall 2018-02-11 05:05
I have checked your site and i've found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results, but there is
a tool that can help you to create 100% unique articles,
search for: Boorfe's tips unlimited content
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ogrodowyparasol.pl 2018-04-06 23:06
http://ogrodowyparasol.pl/ I don't care concerning
unbelievable top quality, I care about being able to print an entire year
in one book that will certainly last for generations.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mathew 2018-05-11 19:50
Only a smiling visitor here to share the love (:, btw great pattern.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # series jewelry 2018-06-13 08:26
I am so happy to read this. This is the type of manual that needs to
be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs.
Appreciate your sharing this best doc.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 99Archer 2018-07-17 00:23
I can see that your content probably doesn't have much traffic.
Your articles are interesting, you only need more new readers.
I know a method that can cause a viral effect on your website.
Search in google: dracko's tricks make your content go viral
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # growing a big penis 2018-07-24 20:36
This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.

Simple but very precise info… Thanks for sharing this one.
A must read article!

Also visit my web-site - growing
a big penis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JesseJuicy 2018-08-01 00:56
Hello. I see that you don't update your page too often. I know that
writing posts is time consuming and boring. But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories
or other pages from your niche)? And it does it very
well. The new posts are high quality and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LeliaJuicy 2018-08-21 18:43
Hi. I see that you don't update your website too often. I
know that writing articles is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content
(from article directories or other blogs from your niche)?

And it does it very well. The new posts are high
quality and pass the copyscape test. Search in google and try:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Fred 2018-10-05 04:58
. Submitted on Aug 09, 2017 from KidGuard Inc.

Here is my blog post: Fred
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # HollisJuicy 2018-11-02 17:04
Hello. I see that you don't update your page too often. I know that writing articles is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique
and pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's
tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Joseph 2019-01-03 01:51
Hey there! I'm at work browsing your blog from my new iphone 3gs!

Just wanted to say I love reading through your blog and
look forward to all your posts! Keep up the excellent work!


Feel free to surf to my website :: cute things to
say to a girl (Joseph)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # italentos.com.br 2019-01-03 11:48
hi!,I love your writing so so much! percentage we be in contact
extra about your post on AOL? I need a specialist on this
house to resolve my problem. May be that is you! Looking forward to peer you.


My web page :: Good questions to ask a girl; italentos.com.br,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ada 2019-01-03 18:41
Hey would you mind letting me know which webhost you're using?
I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.

Can you recommend a good hosting provider at a
fair price? Cheers, I appreciate it!

My web page; Good questions to ask a girl - Ada,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # addthismark.com 2019-01-04 02:30
Good answer back in return of this matter with solid arguments and
explaining everything regarding that.

my web page - cute things to say to a girl (addthismark.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wiki.hvacrealm.com 2019-01-04 12:26
You actually make it seem really easy with your presentation however I find this matter to be really one thing which I think I'd by no means understand.
It seems too complex and very large for me. I'm having a look forward for your next submit, I will
try to get the cling of it!

Also visit my page interesting questions to ask a girl (wiki.hvacrealm.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wiki.firnezia.net 2019-01-04 17:02
Wow! This blog looks just like my old one! It's on a totally different subject but
it has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!


Also visit my page - questions to ask a girl; wiki.firnezia.net,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wikitalks.org 2019-01-05 18:49
Awesome! Its really awesome paragraph, I have got much clear idea about from this article.


my web site - things to ask a girl (wikitalks.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # start-a-idea.online 2019-01-06 03:31
Wow, fantastic blog format! How long have you been blogging for?

you make blogging glance easy. The full look of your web site is magnificent, as neatly as the
content material!

My website :: Good questions to ask a girl; start-a-idea.online,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 149.56.89.152 2019-01-06 03:54
I love it when folks come together and share thoughts.
Great site, keep it up!

My blog post ... Good questions to ask a girl (149.56.89.152)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wiki.invidea.it 2019-01-06 03:59
You're so awesome! I do not think I have read through something like this
before. So wonderful to discover another person with a few unique thoughts
on this issue. Seriously.. thanks for starting this up.
This web site is something that is required on the internet, someone with a little originality!My web-site: questions to ask a girl (wiki.invidea.it)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Quinn 2019-01-06 05:30
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable information to work on. You've done an impressive job and our whole community will be thankful to you.


my site ... cute things to say to a girl (Quinn)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # charter.education 2019-01-06 06:44
Marvelous, what a website it is! This weblog gives helpful facts to us, keep it up.


My web page :: hot questions to ask a girl [charter.education]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Andy 2019-01-07 11:09
Excellent way of describing, and fastidious post to get information about my presentation focus, which i am going to convey in university.


my page; things to ask a girl (Andy)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exo-team.ru 2019-01-07 23:10
Thank you for any other informative web site. Where else may I
get that kind of information written in such an ideal method?
I've a mission that I'm simply now working on, and I've been at the look out for such info.


Feel free to surf to my web site - how to ask a girl out (exo-team.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # forum.mlmreport.info 2019-01-08 13:34
I'm now not certain where you're getting your information, but
good topic. I needs to spend some time finding out much
more or working out more. Thank you for excellent info I used to be on the
lookout for this information for my mission.

my blog post: Random questions to ask a girl (forum.mlmreport.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Selina 2019-01-09 14:21
I used to be suggested this web site via my cousin. I am not positive whether or not this submit is written through him as no one else recognise
such designated about my problem. You're incredible!

Thank you!

Feel free to surf to my web page: Good questions to ask a girl (Selina)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buyactive.com 2019-01-15 19:01
Appreciation to my father who shared with me about this weblog, this website is genuinely
amazing.

My web blog ... questions to ask a girl you like (buyactive.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zidmc.x10.bz 2019-01-19 21:47
I've learn some good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
I wonder how much attempt you place to make such a fantastic informative site.


Also visit my blog post ... candy crush hack cydia [zidmc.x10.bz]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Delbert 2019-01-22 07:07
Hi there, I found your website by way of Google while searching for a
similar topic, your web site came up, it appears to be
like good. I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, simply changed into alert to your weblog through Google, and found that it is
truly informative. I am going to be careful for brussels.

I'll be grateful if you proceed this in future. Lots of
folks shall be benefited out of your writing. Cheers!

Feel free to surf to my web page questions to ask a girl to get to know her [Delbert]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # KatrinBig 2019-06-18 20:21
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so
probably it is the reason that you don't rank high
in google. But you can fix this issue fast.
There is a tool that generates content like human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ErnestinaBig 2019-09-24 13:44
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably
it is the reason that you don't rank hi in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites articles like human, just search
in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rltjcFeasp 2020-03-27 23:19
side effects for viagra viagra commercial brunette actress nude viagra dosage viagra canada non prescription mom slips son viagra sex

bing beauty viagra can,t maintain erection with viagra [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra erection incest viagra viagra in girls drink

https://pharm-usa-official.com - viagra dosage

http://neurofisiointensiva.com/neurofisio-intensiva-oferece-atendimento-psicologico/?unapproved=2602&moderation-hash=e0d2286684d405d73076c876e4c0cb59#comment-2602
https://eakdigital.com/matthew-tipton/?unapproved=289269&moderation-hash=67f3ae71f6b8e3978cebff49216af980#comment-289269
http://barracuda.by/forum/viewtopic.php?f=7&t=229408
https://wirelesstracking.co.uk/en/boards/topic/78329/generic-substitute-for-viagra-ec-hl
http://caclp.cn/home.php?mod=space&uid=461211
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mdcbhFeasp 2020-04-07 22:45
can you order viagra without a prescription viagra for women over 50 how does viagra work viagra fuck puedo tomar viagra si tenego alta precion

fastest shipping for viagra ordering viagra from canada buy viagra viagra generic viagra demonstration live

https://viagrnetwork.com/# - viagra 100mg


https://auroranews.al/sulmon-kolegun-me-thike-ne-zemer-ngjarja-trondit-shkenctaret-ne-antarktide/#comment-167789
https://wordpress.vinagecko.net/t/xala/product/simple-product-15/?unapproved=48&moderation-hash=6814d72cb6a1672750a045fda1a8db49#comment-48
http://rockby.net/profile.php?fromsite=1&mode=viewprofile&u=257570
http://www.alcohol-injection.com/forum/showthread.php?t=381244&page=3&p=1660652#post1660652
https://anabolen24.nl/product/mp-musclepharm-nolvadex-10mg-100-tabs/#comment-38493
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # uttxuFeasp 2020-04-12 05:31
how to make money on amazon make extra money from home work from home make money online free how to make money online for free

how to make money quick ways to make money from home [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home make money fast best ways to make money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lcxfbFeasp 2020-04-13 01:02
apps to make money ways to make money from home work from home how to make extra money from home how to make money without a job

make money online free how to make fast money online [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home make money online free how to make money on amazon

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ubmnvFeasp 2020-04-13 18:18
diy crafts that make money how to make extra money make money free ways to make money online how to make money as a kid

how to make money as a teen how to make money on youtube videos work from home how to make money blogging how to make money selling drugs

http://www.tmvt-trans.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rnypuFeasp 2020-04-14 02:35
make money from home diy crafts that make money make money make money online how to make money on facebook

how does craigslist make money how did jeffrey epstein make his money work from home how to make money on the internet legitimate ways make extra money

http://mobirolo.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jwhueFeasp 2020-04-14 15:24
where did nancy pelosi make her money how to make money in gta 5 work from home money make how to make money on youtube videos

make extra money easy way to make money make money how much money can you make on youtube make money apps

http://www.medsuccess.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qjmvlFeasp 2020-04-15 09:46
how do youtubers make money diy crafts that make money work from home legit ways to make money online how to make money online from home

legit ways to make money online how to make money in gta 5 work from home ways to make money on the side make money online

https://mogledad.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-15 20:08
buy hemp oil buy hemp oil cbd oil buy hemp oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kohhlFeasp 2020-04-16 03:36
best ways to make money online how to make money online how to earn money online or gift cards to amazon work from home how to make money on youtube videos how does venmo make money

make money on the side how to make money as a teen work from home quick ways to make money ways to make money on the side

http://drnonadv.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-24 01:12
casino online http://onlinecasinogamespcx.com/ online gambling casino blackjack casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-24 07:00
free casino games online play slots free online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-24 13:30
gold fish casino slots [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]play slots casino online slots free casino games online online gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-24 20:31
casino slots gold fish casino slots world class casino slots casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-24 21:44
casino real money online casino bonus play slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-25 03:24
online slots http://onlinecasinogamespcx.com/ online gambling gold fish casino slots free casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-25 04:25
http://onlinecasinosw.com/ casino games online slot games free casino games real casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-25 10:05
casino online http://onlinecasinogamespcx.com/ play casino casino online slots play slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-25 11:10
casino play best online casinos casino slots casino play [url=http://onl inecasinosw.com / ]vegas slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-25 17:45
http://onlinecasinogamespcx.com/ casino blackjack [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]gold fish casino slots free casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-25 18:23
slots for real money http://onlinecasinosw.com/ play slots online casino games casino game
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-26 00:15
casino games http://onlinecasinogamespcx.com/ online casino bonus vegas casino slots play casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-26 00:39
free slots online casino real money casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-26 07:03
online casino http://onlinecasinogamespcx.com/ online casino slots online casino games casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-26 07:15
http://onlinecasinosw.com/ casino bonus codes [url=http://onl inecasinosw.com / ]online casino bonus slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-26 21:14
online casino real money casino play vegas casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-26 21:36
http://onlinecasinogamespcx.com/ play slots online play casino online casino bonus cashman casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-27 04:52
http://onlinecasinosw.com/ online casino real money casino play casino online slots slots for real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-27 05:43
slots games [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]free casino games slots for real money world class casino slots online casinos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hmmpwFeasp 2020-04-27 11:04
coronavirus new york update coronavirus italy update ‌‌coronavir us drug coronavirus stats coronavirus italie

james dolan coronavirus coronavirus straГџburg [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus updates coronavirus by state surgeon general coronavirus warning

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - coronavirus update


http://soramimi.org/post-589/?unapproved=211321&moderation-hash=bb46c6b159f611740eb5ff1e298a4cdb#comment-211321
https://www.heyuno.in/latest-election-news-political-news-political-stories-in-hindi/international/about-wilayah-al-hind/?unapproved=44470&moderation-hash=22a08195db5a3fbdfdc360dd7f090ded#comment-44470
https://q4blog.com/2015/02/13/20-new-strategies-companies-are-using-to-engage-investors/?unapproved=119132&moderation-hash=59b32dc47a2cb7541c153d801b74bd75#comment-119132
https://blog.givecentral.org/2016/05/age-of-mobile-giving/?unapproved=75400&moderation-hash=be004e300c58312ee26a6cf59d00982b#comment-75400
http://100chudes.com/dekor/rassadochnye-kartochki-iz-rozetok?page=1#comment-651050
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-27 11:58
play casino online casino real money slots online online slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-27 12:42
casino blackjack big fish casino casino bonus codes online casino bonus [url=http://onl inecasinogamesp cx.com/ ]real casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-27 18:17
http://onlinecasinosw.com/ online casino games free casino games casino online best online casinos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-28 00:43
no deposit casino [url=http://onl inecasinosw.com / ]no deposit casino real casino slots vegas casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-28 04:10
world class casino slots best online casinos casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-28 07:14
http://onlinecasinosw.com/ no deposit casino [url=http://onl inecasinosw.com / ]online casinos casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-28 10:41
online casino games play casino best online casinos free casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-28 13:45
online slot games http://onlinecasinosw.com/ online casino bonus vegas slots online online casino bonus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-28 17:14
free casino games slots for real money casino online slots online casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-28 20:38
free casino games [url=http://pla ycasinosw.com/ ]casino slots casino slots slots free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-29 00:09
online casino slots casino online vegas casino slots slots games free [url=http://onl inecasinopc.com / ]play online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-29 03:14
slot games casino games no deposit casino casino game
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-29 06:44
online casinos online slot games casino online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-29 09:56
free slots [url=http://pla ycasinosw.com/ ]world class casino slots slot games play casino free casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-29 13:23
casino online http://onlinecasinopc.com/ casino real money online slot games real casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-29 16:54
slots online http://playcasinosw.com/ casino game free casino online casino gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-29 20:16
http://onlinecasinopc.com/ casino game slots for real money online casino free slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-29 23:41
play online casino http://playcasinosw.com/ casino bonus codes casino slots world class casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-30 02:58
free casino http://onlinecasinopc.com/ online casinos online gambling online slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-30 09:58
online casino http://onlinecasinopc.com/ world class casino slots best online casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-30 13:40
online casino real money big fish casino free casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-30 16:42
casino bonus codes free slots best online casino slots games free [url=http://onl inecasinopc.com / ]play casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-04-30 19:18
casino blackjack [url=http://cas inoplaysw.com/ ]free casino slots free casino online slots real money casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-30 20:21
http://playcasinosw.com/ online slots [url=http://pla ycasinosw.com/ ]online gambling online slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-01 01:45
free casino games online play online casino online casinos free casino games online [url=http://cas inoplaysw.com/ ]cashman casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-01 02:43
online slots casino slots casino bonus codes casino bonus codes [url=http://pla ycasinosw.com/ ]online casino gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-01 08:24
best online casinos http://casinoplaysw.com/ casino games casino bonus codes online casino games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-01 09:30
online casinos http://playcasinosw.com/ cashman casino slots casino online cashman casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-01 15:16
play casino http://casinoplaysw.com/ gold fish casino slots slot games casino online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-01 20:49
http://casinoplaysw.com/ best online casinos [url=http://cas inoplaysw.com/ ]real casino slots cashman casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-01 21:07
best online casino online gambling free casino games online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-02 01:57
slots online [url=http://cas inoplaysw.com/ ]online slots online slot games slots for real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-02 02:19
slot games slots for real money free casino slot games free casino games online [url=http://cas inoslotspc.com/ ]vegas slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gtmajFeasp 2020-05-02 05:08
ways to make money fast how to make money in gta 5 make money online make money how much money can you make on youtube

free ways to make money online how much money can i make on social security [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money online legitimate ways make extra money how to make money blogging

https://make-money-blogs.com/# - make money


http://vanguardia.news/?p=16480&unapproved=2857916&moderation-hash=ea3aa7c14e78b23ddf185b6a009a6406#comment-2857916
https://basinsradio.com/2018/12/05/an-afton-wyoming-resident-is-in-custody-following-a-short-pursuit/?unapproved=99172&moderation-hash=2b989fa7a5244919f277ddf3ab53ba56#comment-99172
http://www.222hyk.com/home.php?mod=space&uid=2432570
http://zggdxy.com/home.php?mod=space&uid=224506
https://crossfitoc3.com/2017/10/31/11012017/?unapproved=94708&moderation-hash=c8015c2fc571f96a4f1b7dc8f4bf6cae#comment-94708
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-02 08:27
casino bonus codes casino games free casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-02 08:47
play online casino vegas casino slots free casino slot games online casinos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-02 15:05
http://casinoplaysw.com/ casino play slots online free casino casino play
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-02 15:23
http://casinoslotspc.com/ no deposit casino casino real money casino online slots slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-02 21:59
slot games online casino real money free casino games online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-02 22:05
online casino slots http://casinoplaysw.com/ online slot games vegas slots online vegas casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-03 04:24
big fish casino [url=http://cas inoslotspc.com/ ]best online casinos big fish casino casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-03 04:59
online casino real money casino online casino real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ladyoFeasp 2020-05-03 06:23
legitimate work at home companies work from home jobs make extra money how to make quick money how to make money with youtube

sykes work at home passive income ideas [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] real work from home jobs how to make money at home quick ways to make money

https://make-money-blogs.com/# - how to make more money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-03 10:51
casino real money [url=http://cas inoslotspc.com/ ]slot games free casino games online online casino bonus play casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-03 11:58
http://casinoplaysw.com/ casino games no deposit casino cashman casino slots free slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-03 17:35
online casino slots big fish casino real money casino free online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-03 19:07
big fish casino [url=http://cas inoplaysw.com/ ]online casino games online casino play slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kwdtwigor 2020-05-03 23:42
is coronavirus contagious coronavirus vaccine for dogs human coronavirus 229e how to treat coronavirus the coronavirus

what is coronavirus in cats rhinovirus vs coronavirus [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] the coronavirus buy coronavirus coronavirus sars

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - coronavirus genome
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-03 23:49
http://casinogamespqr.com/ best online casino [url=http://cas inogamespqr.com / ]casino slots real casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-04 00:10
online casinos [url=http://cas inoslotspc.com/ ]slots online casino bonus codes cashman casino slots online slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cvydgFeasp 2020-05-04 01:02
how to make money fast how to make money at home walmart to walmart money transfer online work from home data entry how does craigslist make money

work from home jobs how to earn money online [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home data entry making money passive income online

https://make-money-blogs.com/# - home work
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-04 07:04
http://casinoslotspc.com/ gold fish casino slots casino blackjack online casino games big fish casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gmvhipgor 2020-05-04 10:40
canine enteric coronavirus feline coronavirus vaccine enteric coronavirus coronavirus 0c43 respiratory syndrome coronavirus

cdc coronavirus mers coronavirus [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] human sars coronavirus coronavirus oc43 cat coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - Buy Coronavirus Treatments
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-04 13:06
slots for real money http://casinogamespqr.com/ online casino slots real money casino free slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-04 13:57
slots games free [url=http://cas inoslotspc.com/ ]casino real money real money casino play slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jnjquFeasp 2020-05-04 19:27
make money online how to make money on instagram how to make money on the internet how to make money on instagram quick ways to make money

how did jerry jones make his money make extra money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work at home companies easy ways to make money make money on youtube

https://make-money-blogs.com/# - legitimate work from home jobs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-04 20:04
http://casinogamespqr.com/ free casino slot games [url=http://cas inogamespqr.com / ]slot games slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-04 20:56
http://casinoslotspc.com/ online casino real money slots games free best online casino casino real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-05 02:54
no deposit casino free casino slot games free slots vegas casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-05 03:45
play casino [url=http://cas inoslotspc.com/ ]play slots online free casino games online casino blackjack
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-05 08:15
best online casino [url=http://cas inogamespqr.com / ]online casino games play casino slots free online casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-05 08:54
slots free casino blackjack online casino bonus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # oguawFeasp 2020-05-05 12:27
real work from home jobs make money from online how to make money on the internet how to make money online fast osrs money making

work at home companies best work from home jobs [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] how to make more money work at home how to make money online

https://make-money-blogs.com/# - work at home companies
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-05 13:50
play casino online casino slots online casinos play slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-05 14:59
free online slots http://casinoslotspc.com/ real money casino online slot games online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # didgrqgor 2020-05-05 19:03
cdc mers coronavirus coronavirus 0c43 the coronavirus coronavirus in cats symptoms what is coronavirus in humans

coronavirus cat coronavirus in cattle [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] enteric coronavirus what is coronavirus in dogs dog coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - coronavirus disease
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-05 20:55
online slot games play online casino free slots vegas casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hbseeFeasp 2020-05-05 21:51
generic cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis cialis online

https://wowcialisnow.com/# - buy cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-05 21:58
free slots games [url=http://cas inoslotspc.com/ ]free casino slot games online casino real money world class casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gwuxuFeasp 2020-05-06 02:25
reddit weight loss red mountain weight loss medical weight loss breakfast smoothies for weight loss weight loss clinics near me

weight loss smoothies gabourey sidibe weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] medi weight loss weight loss quotes weight loss calculator

https://weight-loss-blogs.com/# - weight loss before and after
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-06 03:13
slot games [url=http://cas inogamespqr.com / ]best online casino free casino slot games casino online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-06 04:06
online slots play online casino slots games big fish casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-06 09:43
best online casinos casino online slots slots free world class casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-06 10:37
http://casinoslotspc.com/ slots games free [url=http://cas inoslotspc.com/ ]casino blackjack best online casinos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lksthFeasp 2020-05-06 15:54
cialis cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis

https://wowcialisnow.com/# - cialis cialis generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-06 16:33
best online casino casino game no deposit casino casino play [url=http://cas inogamespqr.com / ]big fish casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-06 23:24
online casino gambling http://casinogamespqr.com/ slot games real money casino free slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-07 00:16
free online slots free slots games slots free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-07 05:40
casino online slots [url=http://cas inogamespqr.com / ]best online casinos real money casino slots games free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-07 06:30
free online slots [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]slots for real money play slots online casino play big fish casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # njaugFeasp 2020-05-07 09:18
cheap cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis 20mg

https://wowcialisnow.com/# - cialis 20mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zrjlaFeasp 2020-05-07 12:19
weight loss plateau joe thomas weight loss honey boo boo weight loss essential oils for weight loss weight loss smoothies

gabourey sidibe weight loss before and after healthy recipes for weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] medical weight loss joe thomas weight loss weight loss supplements

https://weight-loss-blogs.com/# - apple cider vinegar for weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-07 12:22
http://casinogamespqr.com/ slots free [url=http://cas inogamespqr.com / ]slots free vegas slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-07 12:52
slots for real money big fish casino free online slots world class casino slots [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-07 17:31
http://casinoslotsfest.com/ gold fish casino slots [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]free casino slot games slots online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-07 18:52
http://casinorealmoneyfdr.com/ slots games free online casino games big fish casino play casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-08 00:25
cashman casino slots [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]online casino games best online casino online slots slots games free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-08 01:30
casino slots http://casinorealmoneyfdr.com/ free casino online casinos play slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # khyutFeasp 2020-05-08 02:06
generic cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis

https://wowcialisnow.com/# - cialis 20mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-08 06:38
http://casinoslotsfest.com/ free slots games [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]big fish casino casino online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-08 07:51
casino online slots [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]casino real money casino slots casino play world class casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-08 13:23
http://casinoslotsfest.com/ best online casino [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]online casino games online casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-08 14:40
http://casinorealmoneyfdr.com/ vegas casino slots [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]slots games real money casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # uzdjxFeasp 2020-05-08 18:10
green tea weight loss fasting for weight loss best weight loss pills kelly clarkson weight loss 2018 rapid weight loss

weight loss meal plans weight loss calculator [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] weight loss foods sara rue weight loss weight loss pills

https://weight-loss-blogs.com/# - medical weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # yzwjxFeasp 2020-05-08 19:43
buy cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis tadalafil

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis tadalafil


https://images.google.com.af/url?q=http://make-money-blogs.com/
http://images.google.ae/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://maps.google.com.ni/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://maps.google.com.bh/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.com.my/url?q=https://wowcialisnow.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-08 20:28
world class casino slots http://casinoslotsfest.com/ play casino vegas slots online world class casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-08 21:35
http://casinorealmoneyfdr.com/ slot games [url=http://cas inorealmoneyfdr .com/ ]casino blackjack slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-09 03:15
http://casinoslotsfest.com/ vegas slots online casino online best online casinos free online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-09 04:22
http://casinorealmoneyfdr.com/ best online casino real money casino casino online big fish casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-09 10:00
casino real money online casino free casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-09 11:06
cashman casino slots http://casinorealmoneyfdr.com/ no deposit casino slots for real money online casino gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tbrjtFeasp 2020-05-09 13:51
online cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] buy cialis online

https://wowcialisnow.com/# - cialis cialis generic


https://images.google.co.nz/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://www.google.com.eg/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://images.google.com.kw/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://maps.google.de/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.mn/url?q=https://wowcialisnow.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-09 15:27
free slots [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]big fish casino free online slots world class casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-09 22:25
casino games [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]online casino bonus real casino slots free slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-09 22:44
play casino http://casinoslotsfest.com/ online slots casino blackjack play slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-10 05:10
casino online slots [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]free casino games online free casino games online online slots best online casinos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-10 05:28
casino play best online casino online casino bonus free casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-10 11:33
free online slots online casinos free casino slot games online casino gambling
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-10 18:19
online casino slots http://onlinecasinofbk.com/ slots free big fish casino play slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-10 18:47
big fish casino real money casino casino real money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-11 00:57
http://onlinecasinofbk.com/ world class casino slots [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]slots online play slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-11 01:30
online casinos casino online slots free casino cashman casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # yatbiFeasp 2020-05-11 06:37
online cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis tadalafil

https://wowcialisnow.com/# - buy generic cialis online


https://images.google.mv/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://plus.url.google.com/url?sa=z&n=x&url=http://make-money-blogs.com/
https://www.google.co.bw/url?q=http://make-money-blogs.com/
http://maps.google.co.ke/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://www.google.co.id/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=36&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiI6JDLt6XTAhUBEpQKHZlPBJ04HhC3Agg_MAU&url=https://wowcialisnow.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-11 07:32
http://onlinecasinofbk.com/ best online casino free casino slot games online slot games free slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-11 08:17
world class casino slots [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]cashman casino slots free casino games online cashman casino slots online casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-11 14:21
play slots online http://onlinecasinofbk.com/ casino play free casino games online casino online slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-11 15:12
slots online [url=http://cas inoslotsfest.co m/ ]best online casino play casino casino play slots games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-11 20:39
casino real money play slots online play casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # swdegFeasp 2020-05-12 19:35
female viagra pills show pictures of viagra working viagra cost of viagra at walmart antihistamines safe with viagra

how to use viagra geting an erection after viagra [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra viagra 100mg price walmart generic names for cialis and viagra

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-13 06:38
free casino games [url=http://onl inecasinofbk.co m/ ]casino bonus codes free online slots free casino slot games free casino slot games
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-13 13:53
http://onlinecasinofbk.com/ casino blackjack casino games online gambling gold fish casino slots
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # djqhcFeasp 2020-05-13 14:35
did pfizer raise viagra again can depatier and viagra be taken on the same day viagra homemade viagra amatute gif viagra coupons from pfizer

viagra patent expiration date extended viagra daily [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra orgasims on viagra viagra erections

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wqaspPex 2020-05-13 18:04
tadalafil 20 mg prix tadalafil vs sildenafil cheap tadalafil tadalafil 20mg prix cheap tadalafil

tadalafil 20mg tadalafil generic cialis 20 mg [url=https://su pertadalafil.co m/ ] buy tadalafil online tadalafila 20mg tadalafil generic vs cialis

https://supertadalafil.com/ - tadalafil liquid

tadalafil for women cheap tadalafil cialis tadalafil tadalafil pronunciation tadalafil biogaran

tadalafil canadian pharmacy tadalafil prix [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil cialis tadalafil canadian pharmacy tadalafil dosage

https://xtadalafilx.com/ - buy tadalafil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-13 22:47
http://cbdoilusd.com/ cbd oil for sale [url=http://cbd oilusd.com/ ]buy hemp oil cbd oil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-14 02:05
cbd tinctures buy cbd oil online hemp cbd oil cbd near me
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-14 07:26
buy cbd http://cbdoilusd.com/ cbd capsules cbd gummies walmart pure cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-14 13:14
http://cbdoilusd.com/ buy hemp oil [url=http://cbd oilusd.com/ ]cbd tinctures cbd drops
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rpkbzPex 2020-05-14 15:25
tadalafil tablets generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafil cialis tadalafil 10mg tadalafil lilly

tadalafil biogaran prix tadalafil biogaran [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil liquid tadalafil 20 tadalafil biogaran prix

https://supertadalafil.com/ - generic tadalafil

tadalafil online tadalafil 20 mg best price tadalafil 20 mg sildenafil vs tadalafil tadalafil online

buy tadalafil online purchase peptides tadalafil [url=https://xt adalafilx.com/ ] liquid tadalafil purchase peptides tadalafil tadalafil side effects

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-14 19:08
cbd vape http://cbdoilusd.com/ cbd pills cbd hemp cbd near me
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aecvbFeasp 2020-05-14 19:52
adele weight loss best way to lose weight jorge garcia weight loss celine dion weight loss weight loss plan

how to lose weight quickly apple cider vinegar for weight loss weight loss programs medi weight loss weight loss supplements

https://weight-loss-blogs.com - how to reduce weight
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-15 01:19
http://cbdoilusd.com/ cbd online [url=http://cbd oilusd.com/ ]cbd pure cbd oil at walmart
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-15 08:05
cbd oils cbd oil cbd oil at walmart cbd near me
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-15 15:09
cbd gummies walmart cbd near me cbd near me
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vxejzPex 2020-05-15 18:23
buy tadalafil tablets cialis tadalafil buy tadalafil online tadalafil canadian pharmacy tadalafil 20 mg prix

buy tadalafil tadalafil cialis [url=https://su pertadalafil.co m/ ] cheap tadalafil prix tadalafil tadalafil en ligne

https://supertadalafil.com/ - generic cialis tadalafil

adcirca tadalafil generic tadalafil tadalafil generic tadalafil cost tadalafil biogaran prix

prix tadalafil cialis-impuissa nce tadalafil [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil dosage tadalafil for women prix tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-15 19:20
buy cbd oil [url=http://buy cbdoil11.com/ ]cbd gummies buy cbd oil online cdb oils cbd for sale
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-16 02:03
cbd vape [url=http://buy cbdoil11.com/ ]cbd capsules cbd for dogs cbd oils hemp cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-16 08:46
cbd oil for dogs cbd tinctures cbd medic buy hemp oil [url=http://buy cbdoil11.com/ ]cbd for sale
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-16 15:43
pure cbd oil http://buycbdoil11.com/ cannabis oil cbd oil at walmart cbd oils
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # serwePex 2020-05-16 18:19
tadalafila tadalafil 10mg prix generic tadalafil tadalafil en ligne generic cialis tadalafil 40 mg

side effects for tadalafil tadalafil canadian pharmacy [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil generic tadalafil citrate tadalafil for women

https://supertadalafil.com/ - cialis tadalafil

tadalafil online canadian pharmacy interactions for tadalafil cialis tadalafil tadalafil citrate tadalafila

tadalafil 20 mg wirkungsdauer tadalafil pronunciation [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil liquid tadalafil prix en pharmacie tadalafil biogaran 20 mg prix

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil 20 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-16 22:22
cannabis oil cannabis oil hemp cbd oil cbd oil for pain [url=http://buy cbdoil11.com/ ]hemp oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jgcqzFeasp 2020-05-16 22:36
rachael ray weight loss quick weight loss diets golo weight loss scam apple cider vinegar for weight loss

healthy recipes for weight loss weight loss surgery what is noom weight loss program weight loss pills that work chrissy metz weight loss

https://weight-loss-blogs.com - healthy diet
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-17 05:08
best cbd oil [url=http://buy cbdoil11.com/ ]cbd oil for sale cannabis oil cbd drops
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-17 11:51
hemp oil [url=http://buy cbdoil11.com/ ]cbd online cbd tinctures cbd oil benefits
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-17 15:44
http://cbdoilglk.com/ cbd pills cbd vape buy hemp oil buy hemp oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xodmePex 2020-05-17 18:32
tadalafil biogaran 20 mg prix tadalafil 10 mg cialis tadalafil tadalafil vs viagra tadalafil 20 mg tablet

sildenafil vs tadalafil tadalafil tablets 20 mg [url=https://su pertadalafil.co m/ ] generic cialis tadalafil what is tadalafil tadalafil generic

https://supertadalafil.com/ - tadalafil 20 mg

buy tadalafil tablets tadalafila tadalafil liquid generic cialis tadalafil vardenafil vs tadalafil

buy tadalafil online tadalafil vs vardenafil [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil dosage tadalafil citrate tadalafil vs sildenafil

https://xtadalafilx.com/ - cialis tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-17 22:20
cbd oil cbd cream buy cbd oil hemp cbd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-18 04:53
http://cbdoilglk.com/ cannabis oil [url=http://cbd oilglk.com/ ]hemp cbd buy cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-18 11:34
http://cbdoilglk.com/ cbd cream [url=http://cbd oilglk.com/ ]cbd products cbd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-18 18:21
http://cbdoilglk.com/ cbd oil store cbd vape cbd vape cbd pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-18 22:27
cbd gummies walmart cbd store cannabis oil cannabis oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vmyicPex 2020-05-18 23:57
tadalafil reviews tadalafil biogaran liquid tadalafil what is tadalafil cialis generic tadalafil

tadalafil prix purchase peptides tadalafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] cialis tadalafil buy tadalafil 20mg price tadalafil side effects

https://supertadalafil.com/ - tadalafil dosage

tadalafil 40 mg tadalafil generic liquid tadalafil tadalafil cost tadalafil 20 mg best price

generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafil 20 [url=https://xt adalafilx.com/ ] cheap tadalafil tadalafil generic usa buy tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-19 04:58
http://buycbdoilwalm.com/ cbd for dogs pure cbd oil cbd online cbd hemp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lkvaxFeasp 2020-05-19 07:10
levitra price vardenafil levitra levitra cost cheap levitra levitra 10 mg

levitra cost online levitra vardenafil levitra levitra 10 mg cialis 20mg

https://drugstoreonliner.com/ - levitra canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-19 11:45
cbd store hemp oil for pain pure cbd oil buy cbd oil [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd products
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # iirzuPex 2020-05-19 16:56
symptoms of low testosterone in men testosterone in women testosterone how to increase testosterone naturally testosterona

how to increase testosterone naturally testosterone booster supplements [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone replacement therapy how to boost testosterone male hormones

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone replacement therapy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-19 18:24
http://buycbdoilwalm.com/ buy cbd oil cbd for dogs cbd hemp cbd oil benefits
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-20 00:56
best cbd oil [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd cream hemp cbd cbd pure cbd drops
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-20 07:31
cbd vape cdb oils cbd tinctures cbd tinctures
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-20 14:14
cbd oil at walmart buy hemp oil cbd tinctures cbd oil benefits [url=http://buy cbdoilwalm.com/ ]cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mlodwPex 2020-05-20 19:01
best testosterone boosters 2019 normal testosterone levels in men testosterone is testosterone a steroid testosterone is produced by

testosterone supplements how to increase testosterone [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] how to increase testosterone symptoms of low testosterone low testosterone icd 10

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - best testosterone supplements for men
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-20 20:59
hemp cbd http://buycbdoilwalm.com/ cbd near me best cbd oil cbd hemp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-21 03:46
cbd tinctures cbd online cbd gummies walmart cbd tinctures
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-21 10:28
cbd products cbd oil for pain cbd oil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nxwwyFeasp 2020-05-21 14:49
levitra 10mg levitra 20 online levitra levitra cost levitra 20mg

levitra 20mg generic levitra levitra online levitra 10 mg levitra cost

https://drugstoreonliner.com/ - levitra coupon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-21 17:24
buy cbd oil cbd for sale cbd oils cannabis oil [url=http://cbd oilsls.com/ ]cbd gummies
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-21 21:36
cbd oil store [url=http://buy cbdoilonline.us .com/ ]cbd oil for sale cbd pure cbd for dogs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-21 21:44
cbd oils [url=http://cbd oilrx.us.com/ ]cbd cbd oil at walmart cannabis oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-22 03:54
best cbd oil [url=http://buy cbdoilonline.us .com/ ]cbd capsules cbd oil online cdb oils
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-05-22 04:28
buy cbd http://cbdoilrx.us.com/ cbd oil at walmart pure cbd oil cbd tinctures
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-22 10:25
cbd gummies http://buycbdoilonline.us.com/ cbd pure hemp cbd cbd for dogs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wekdwPex 2020-05-22 16:08
testosterone injections for men que es la testosterona low testosterone how to increase testosterone naturally foods that increase testosterone

free testosterone que es testosterona [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone injections testosterone nation best natural testosterone booster

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - what is testosterone
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-22 17:02
best cbd oil cbd capsules cbd buy cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-22 23:20
cbd gummies [url=http://buy cbdoilonline.us .com/ ]hemp oil for pain hemp oil cbd pure cbd oil store
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hwgbgFeasp 2020-05-23 04:57
levitra 20mg generic levitra online levitra levitra 10 mg levitra coupon

generic levitra online buy levitra levitra coupon levitra 20mg levitra online

https://drugstoreonliner.com/ - levitra 20
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-23 05:50
cbd gummies cbd oil at walmart cdb oils cbd oil at walmart
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-05-23 12:17
cbd online [url=http://buy cbdoilonline.us .com/ ]cbd oil at walmart hemp cbd oil cbd oil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qgncnPex 2020-05-23 18:54
testosterone side effects in men testosterone definition testosterone supplements where is testosterone produced signs of low testosterone

testosterone boosters testosterone booster supplements [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] Trenbolone natural testosterone booster testosterone replacement therapy

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - GP Exemestane
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lhviePex 2020-05-26 23:33
avastsvc.exe avast antivirus service mcafee antivirus https://xantivirusx.com/ - total av antivirus reviews fling dating bumble dating site https://onlinedatingwow.com/ - online dating sites pch sweepstakes rainbow sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - reader's digest sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ddlbqPex 2020-05-28 00:57
eset antivirus comodo antivirus https://xantivirusx.com/ - avg free antivirus adult dating interracial dating https://onlinedatingwow.com/ - xhamster dating bhg sweepstakes online sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - prizegrab sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hqegbPex 2020-05-28 20:40
comodo antivirus antivirus software https://xantivirusx.com/ - free antivirus software 2019 dirty dating live nudist dating https://onlinedatingwow.com/ - who is xname xname dating travel channel sweepstakes hgtv sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - wheel of fortune sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # boynzPex 2020-05-29 22:06
segurazo antivirus comodo antivirus https://xantivirusx.com/ - windefend windows defender antivirus service trans dating dating sites free https://onlinedatingwow.com/ - who is taylor swift dating? kwik fill sweepstakes kwik fill sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - diy network sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 9eleven 2020-11-26 17:24
Right away I am going away to do my breakfast,
later than having my breakfast coming again to
read further news.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buy8conline 2020-11-26 17:44
Hi, I believe your website could be having web browser
compatibility problems. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues.
I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart
from that, excellent website!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Linnie 2020-11-27 07:27
Hello there, You've done an incredible job.
I will definitely digg it and personally recommend to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this web site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # shopautocare.com 2020-11-27 07:59
Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
Please let me know where you got your theme. Kudos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # shop-autocare 2020-11-27 17:14
Attractive portion of content. I simply stumbled upon your weblog
and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your weblog posts.
Anyway I'll be subscribing for your feeds or even I
success you access constantly quickly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # news giant 2020-12-14 08:08
May I simply just say what a comfort to uncover a person that truly knows what they're discussing online.
You certainly understand how to bring an issue to light and make it important.

A lot more people have to read this and understand this side of the story.
I can't believe you're not more popular given that you surely
possess the gift.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn - newsgiant 2020-12-14 21:51
When someone writes an post he/she maintains the thought of a user in his/her brain that how a user can know it.
So that's why this paragraph is amazing. Thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # News-Giant 2020-12-15 14:08
Somebody essentially lend a hand to make critically
posts I'd state. That is the first time I frequented your website page and so far?
I surprised with the analysis you made to make this actual publish incredible.
Great task!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # news giant 2020-12-16 01:12
Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any
suggestions?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hottest porn tube 2020-12-16 03:22
It is not my first time to visit this website, i am visiting this web site dailly and obtain good data from here all the time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Noble Hemp Gummies 2021-01-01 21:17
I like this weblog it's a master piece! Glad I noticed
this on google.

Also visit my blog post ... Noble Hemp
Gummies
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # news-Giant 2021-01-12 00:57
Great article! We will be linking to this particularly great article on our site.
Keep up the good writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Free hd porn 2021-01-13 05:11
Hey there are using Wordpress for your site platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to
make your own blog? Any help would be really appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # newsgiant.info 2021-01-13 10:51
This paragraph offers clear idea designed for the new
people of blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hot Porn Videos 2021-01-13 13:25
My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the expenses.

But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on various websites for about a year and am anxious about switching to another
platform. I have heard good things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content
into it? Any help would be greatly appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dubai Profit Now 2021-01-26 14:09
Ahaa, its nice discussion concerning this post here at this weblog, I have read all
that, so Dubai Profit Now me also commenting at this
place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gee Hii Keto Reviews 2021-02-05 23:43
You are a very capable individual!

my webpage :: Gee Hii
Keto Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # penis enlargement 2021-02-16 00:23
A person essentially assist to make severely articles I'd state.
That is the very first time I frequented your web page and thus far?
I amazed with the analysis you made to create this actual
post amazing. Excellent activity!

Also visit my web site; penis enlargement
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # weed indoorshave 2021-02-16 01:03
It's truly very complicated in this busy life to listen news on TV, thus I just use web for that reason, and get the most recent news.


Feel free to surf to my site; weed indoorshave
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # healthy eating tips 2021-02-20 03:21
Greetings! I've been reading your weblog for a while now and finally got the bravery to
go ahead and give you a shout out from New Caney Texas!
Just wanted to mention keep up the great job!

Feel free to visit my web page - healthy eating tips
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex diet for men 2021-03-06 22:10
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back
to your webpage? My website is in the very same niche as yours
and my users would really benefit from some of the information you provide here.
Please let me know if this ok with you. Thank you!my web page sex diet for men
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wsgcparkinglot.com 2021-03-11 22:52
I am actually happy to read this blog posts which carries plenty of useful
data, thanks for providing these data.

my page: Alpha Gorge XL Male Enhancement (wsgcparkinglot.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ppb-complaint.org 2021-03-11 22:53
Hey very cool website!! Guy .. Excellent ..
Wonderful .. I'll bookmark your blog and take the feeds additionally?
I am satisfied to search out a lot of useful info
here in the post, we'd like develop more techniques in this regard, thank
you for sharing. . . . . .

my web site :: Soleri Organics CBD Review - ppb-complaint.org -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ppb-complaint.org 2021-03-11 23:09
magnificent publish, very informative. I'm wondering why the opposite experts of this sector don't realize this.
You must proceed your writing. I'm sure, you've a great readers' base already!


Also visit my homepage - Keto Fat Blast (ppb-complaint.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-11 23:49
Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having troubles with
your RSS. I don?t understand why I am unable to join it. Is there anybody
having the same RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond?
Thanks!!

Check out my web site; Soleri CBD Oil (fahl.uk)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # anatomieunesco.org 2021-03-11 23:58
But wanna remark on few general things, The website pattern is
perfect, the subject matter is real wonderful :D.

My webpage - EreXegen (anatomieunesco.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-12 00:07
Hey there, You've performed an incredible job. I'll definitely digg it
and personally recommend to my friends. I am confident they'll be benefited from this
site.

Look at my webpage - Keto 1500 Review; fahl.uk,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # smfpt2.smfpt.net 2021-03-12 00:09
Wow! In the end I got a webpage from where I be capable of really obtain helpful facts concerning my
study and knowledge.

Look into my page - Keto 1500 (smfpt2.smfpt.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ppb-complaint.org 2021-03-12 00:09
You can definitely see your expertise in the article you write.

The arena hopes for even more passionate writers like you
who are not afraid to mention how they believe. Always go after
your heart.

Also visit my webpage ... Keto 1500 Reviews, ppb-complaint.org,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.p2plists.info 2021-03-12 00:10
Hi there, You have done an incredible job.
I'll definitely digg it and for my part suggest to my friends.

I am confident they'll be benefited from this site.

Also visit my page :: Keto 1500 Reviews (www.p2plists.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hockeyforums.org 2021-03-12 00:22
Very great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that
I have really loved browsing your weblog posts.
After all I will be subscribing to your feed and I am hoping
you write once more soon!

my web page PrimaFreshia Keto Pills (www.hockeyforums.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Adriene 2021-03-12 00:24
Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look.

I'm definitely loving the information. I'm bookmarking
and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and wonderful design.

Feel free to surf to my webpage: Ultra Keto Advanced [Adriene]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # adslook.us 2021-03-12 00:27
I consider something really special in this site.

Here is my page ... Prima Freshia Keto; adslook.us,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ppb-complaint.org 2021-03-12 00:29
Appreciate it for all your efforts that you have put in this.
Very interesting info.

Here is my web-site :: PrimaFreshia Keto Pills (ppb-complaint.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Boyce 2021-03-12 00:32
Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your site, how could i subscribe for
a blog website? The account aided me a acceptable deal.
I have been a little bit acquainted of this your broadcast provided brilliant transparent concept.


My website; Max Heal CBD Review (Boyce)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nila.n4mative.com 2021-03-12 00:37
hello!,I like your writing very so much! share we be in contact more
approximately your article on AOL? I need an expert on this house to
solve my problem. Maybe that's you! Looking forward to peer
you.

Feel free to visit my blog post :: Kure Keto (nila.n4mative.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Charlene 2021-03-12 00:38
I wanted to follow along and let you know how considerably I liked discovering your site today.

We would consider it a real honor to work at my business
office and be able to utilize tips contributed
on your blog and also get involved in visitors' opinions like this.
Should a position associated with guest author become available at your end,
make sure you let me know.

Also visit my homepage ... Max Heal CBD Oil (Charlene)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-12 00:40
great issues altogether, you simply gained a new reader.

What would you recommend about your post that you simply made a few
days in the past? Any sure?

Here is my site - Ultra Keto Advanced Review; fahl.uk,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.p2plists.info 2021-03-12 00:48
fantastic points altogether, you simply received a brand new reader.
What might you recommend about your put up that you just made a few days in the past?
Any sure?

Feel free to visit my web-site: Ultra Keto Advanced Ingredients (www.p2plists.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ultra Keto Advanced 2021-03-12 00:49
Hello, Neat post. There's a problem with your web
site in internet explorer, could check this... IE
still is the market chief and a huge section of other people
will leave out your excellent writing due to this problem.


my website :: Ultra Keto Advanced
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.luckyclan.com 2021-03-12 00:58
Aw, this was an exceptionally nice post. Finding the time and actual effort to make a
great article... but what can I say... I procrastinate a lot and don't manage to get
nearly anything done.

Review my site EreXegen Male Enhancement Pills (www.luckyclan.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hdmeg.net 2021-03-12 01:10
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to you.


Check out my webpage; AlphaGorge XL Review (www.hdmeg.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hockeyforums.org 2021-03-12 01:13
You ought to take part in a contest for one of the best websites on the web.
I will recommend this web site!

Look into my blog ... Regen Keto (www.hockeyforums.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # thisglobe.com 2021-03-12 01:20
Stunning quest there. What occurred after? Take care!


Also visit my site :: PrimaFreshia Keto Pills (thisglobe.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hdmeg.net 2021-03-12 01:23
I don't usually comment but I gotta say thanks for
the post on this perfect one :D.

Also visit my blog post :: Max Heal CBD Oil, hdmeg.net,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # luckyclan.com 2021-03-12 01:25
These are genuinely wonderful ideas in regarding blogging.
You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.


Here is my blog post; Max Heal CBD Review (luckyclan.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # friendsfollow.com 2021-03-12 01:32
Lovely just what I was looking for. Thanks to the author for taking his
clock time on this one.

Look into my web blog :: Primiene (friendsfollow.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hdmeg.net 2021-03-12 01:39
Aw, this was an incredibly good post. Taking a few minutes and
actual effort to generate a great article... but what can I say...
I procrastinate a lot and don't manage to get nearly anything done.


Also visit my page ... EreXegen Review (www.hdmeg.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # smfpt2.smfpt.net 2021-03-12 01:45
You could certainly see your enthusiasm in the paintings you write.

The sector hopes for even more passionate writers such as you
who aren't afraid to say how they believe. At all times follow
your heart.

my website - Keto Fat Blast Review (smfpt2.smfpt.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # litdevelopments.com 2021-03-12 01:47
Appreciate the recommendation. Let me try it out.


My website - Body Accord Keto Ketogenic Formula; litdevelopments.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hdmeg.net 2021-03-12 01:47
Thanks for sharing such a nice idea, piece of writing is pleasant, thats why i
have read it completely

Here is my website - Keto Fat Blast Review (www.hdmeg.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # forum.lsbclan.net 2021-03-12 01:52
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I've
discovered It positively useful and it has helped me out
loads. I hope to give a contribution & assist other customers like its aided me.
Great job.

Feel free to visit my site - Body Accord Keto Pills (forum.lsbclan.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.p2plists.info 2021-03-12 01:59
Appreciate it for helping out, excellent info.


my blog post; Regen Keto (www.p2plists.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-12 02:06
Hello there! This blog post could not be written much better!

Reading through this post reminds me of my previous roommate!

He always kept preaching about this. I most certainly will send this
article to him. Pretty sure he'll have a great read.
I appreciate you for sharing!

my web-site - Regen Keto Reviews; fahl.uk,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # showhorsegallery.com 2021-03-12 02:09
There is evidently a bundle to realize about this. I feel you made some nice points in features also.my blog; Regen Keto Diet (showhorsegallery.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-12 02:13
Great - I should certainly pronounce, impressed with your website.

I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up
being truly simple to do to access. I recently found what I hoped
for before you know it at all. Reasonably unusual.
Is likely to appreciate it for those who add forums or something,
website theme . a tones way for your customer to communicate.
Nice task.

Here is my webpage: Primiene Skin Care - fahl.uk,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-12 02:14
My spouse and i ended up being really thrilled when Ervin could conclude his reports by way of the precious recommendations he grabbed through your web site.
It is now and again perplexing to just possibly be giving for free tips
and tricks that many some other people have been selling.

And we consider we have the website owner to appreciate for that.
The specific illustrations you have made, the easy website navigation, the relationships your site assist to engender - it's got everything fabulous, and
it's letting our son and the family consider that the topic is enjoyable,
which is rather essential. Thanks for all!

Here is my site; Primiene Review (fahl.uk)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buzzlly.com 2021-03-12 02:27
You need to take part in a contest for one of the highest quality websites online.

I am going to highly recommend this blog!

Feel free to surf to my homepage Soleri Organics CBD Review (buzzlly.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # friendsfollow.com 2021-03-12 02:28
You ought to be a part of a contest for one of the finest
websites on the internet. I am going to recommend this website!


Also visit my web blog ... Soleri Organics CBD Oil - friendsfollow.com
-
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://adslook.us 2021-03-12 02:35
I cling on to listening to the news bulletin lecture about getting boundless
online grant applications so I have been looking around for the best site to get
one. Could you advise me please, where could i acquire
some?

Feel free to surf to my site :: Soleri CBD (https://adslook.us)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Soleri CBD Reviews 2021-03-12 02:35
Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot
of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything
you can recommend? I get so much lately it's driving me crazy so any
assistance is very much appreciated.

Also visit my web blog ... Soleri CBD Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.qianyix.com 2021-03-12 02:39
hello there and thank you for your information - I've certainly picked up something new from
right here. I did however expertise several technical points using this website, since I experienced to
reload the site lots of times previous to I could get it to load properly.

I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I
am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement
in google and can damage your high quality score if ads and
marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look
out for much more of your respective fascinating content.
Ensure that you update this again soon..

Also visit my page - PrimaFreshia Keto Review (www.qianyix.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.fles.hlc.edu.tw 2021-03-12 02:47
No matter if some one searches for his vital thing, therefore he/she wants
to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.


Look into my blog post: PrimaFreshia Keto Ketogenic Blend (www.fles.hlc.edu.tw)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.p2plists.info 2021-03-12 02:55
You ought to be a part of a contest for one of the best blogs on the web.
I am going to recommend this web site!

Also visit my webpage: Keto Advanced 1500 (www.p2plists.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keto Advanced 1500 2021-03-12 03:42
Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost
all important infos. I'd like to peer more posts like this.


my web page ... Keto Advanced 1500
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # forum.lsbclan.net 2021-03-12 03:51
This piece of writing will assist the internet viewers for creating new web
site or even a blog from start to end.

Feel free to visit my web site - Vale Skin Cream Review (forum.lsbclan.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Demetra 2021-03-12 03:53
I genuinely enjoy examining on this site, it holds great posts.


Feel free to surf to my web page Vale Skin Care (Demetra)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # boogtime.com 2021-03-12 04:00
Lovely just what I was looking for. Thanks to the author for taking his clock time on this one.


my site - Kure Keto Reviews (boogtime.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # smfpt2.smfpt.net 2021-03-12 04:11
I'd always want to be update on new posts on this website, bookmarked!


Have a look at my site; Ultra Keto Advanced (smfpt2.smfpt.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ppb-complaint.org 2021-03-12 04:19
Thank you a lot for sharing this with all people you actually recognize what you're talking about!
Bookmarked. Please additionally consult with my
web site =). We will have a hyperlink exchange agreement between us

Feel free to surf to my web page - AlphaGorge XL Reviews, ppb-complaint.org,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://www.hdmeg.net 2021-03-12 05:40
Exceptional post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject?
I'd be very grateful if you could elaborate a
little bit more. Many thanks!

my website: Keto Fat Blast Reviews (http://www.hdmeg.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wsgcparkinglot.com 2021-03-12 05:45
Aw, this was a really good post. Finding the time and actual effort to create a good article?
but what can I say? I hesitate a whole lot and don't seem
to get nearly anything done.

Feel free to surf to my blog post Soleri CBD Reviews; wsgcparkinglot.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.pcinhk.com 2021-03-12 05:47
I truly appreciate this post. I've been looking all over for this!
Thank goodness I found it on Bing. You have made my
day! Thx again!

Check out my web page PrimaFreshia Keto Pills (www.pcinhk.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://www.hdmeg.net 2021-03-12 05:58
Wohh just what I was looking for, thanks for putting up.


Feel free to surf to my website :: Alpha Gorge XL, http://www.hdmeg.net,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-12 07:06
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you hire
someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to
construct my own blog and would like to find out
where u got this from. appreciate it

My website; Max Heal CBD Reviews (fahl.uk)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hdmeg.net 2021-03-12 07:36
Some really nice stuff on this internet site, I like it.Feel free to visit my webpage ... EreXegen (www.hdmeg.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://fahl.uk/ 2021-03-12 07:44
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.

I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that,
this is great blog. A fantastic read. I'll definitely be back.


Stop by my website :: Regen Keto (https://fahl.uk/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://okeepo.co.uk/ 2021-03-12 07:47
Woh I like your blog posts, saved to my bookmarks!

Also visit my website Regen Keto Diet [http://okeepo.co.uk/]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hockeyforums.org 2021-03-12 08:27
Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and
energy to put this content together. I once again find myself
spending a significant amount of time both
reading and posting comments. But so what, it was still worth it!Feel free to surf to my web page Body Accord Keto Reviews (hockeyforums.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # okeepo.co.uk 2021-03-12 08:36
This is really interesting, You're an overly professional blogger.
I've joined your feed and look forward to in quest of extra of
your great post. Also, I have shared your website in my social networks!Also visit my homepage - Keto Fat Blast Pills (okeepo.co.uk)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mintjasia.com 2021-03-12 09:11
Glad to be one of the visitors on this awful website :
D.

my blog post: Soleri Organics CBD - mintjasia.com -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hdmeg.net 2021-03-12 09:19
I carry on listening to the news update lecture about receiving free online grant applications so I have been looking around for the most
excellent site to get one. Could you advise me
please, where could i get some?

My site; Soleri CBD Reviews (hdmeg.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # friendsfollow.com 2021-03-12 10:04
If some one desires to be updated with most recent technologies afterward he
must be pay a visit this website and be up to date daily.Also visit my webpage Keto 1500 Review (friendsfollow.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-12 10:16
Greate pieces. Keep posting such kind of information on your page.
Im really impressed by it.[X-N-E-W-L-I -N-S-P-I-N-X]He llo there, You've done a fantastic job.
I will definitely digg it and individually suggest to my friends.
I'm sure they will be benefited from this site.

my website; Vale Skin Care (fahl.uk)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # litdevelopments.com 2021-03-12 11:08
I pay a quick visit everyday a few sites and blogs
to read content, but this weblog offers feature based writing.


Also visit my page; Sculptyline Pro Keto Review (litdevelopments.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-12 12:23
Wohh exactly what I was looking for, regards for putting
up.

Here is my site :: Soleri Organics CBD Review; fahl.uk,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.p2plists.info 2021-03-12 12:36
We still can not quite believe that I could be one of
those studying the important tips found on your website.
My family and I are really thankful on your generosity and
for offering me the chance to pursue our chosen profession path.
Many thanks for the important information I acquired from your website.


Visit my web blog :: Soleri CBD (www.p2plists.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Soleri CBD Reviews 2021-03-12 12:37
What's up, just wanted to tell you, I enjoyed this
post. It was funny. Keep on posting!

Here is my web-site: Soleri CBD Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hdmeg.net 2021-03-12 13:23
I think the admin of this web site is truly working
hard in support of his web site, because here every data is quality based data.


Feel free to surf to my homepage: Keto Advanced 1500 (www.hdmeg.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.p2plists.info 2021-03-12 13:24
You could certainly see your expertise within the article you write.
The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe.

All the time follow your heart.

my blog post: Advanced Keto 1500 - www.p2plists.info -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # freeholmes.com 2021-03-12 21:28
Wow! After all I got a website from where I be capable of actually get helpful facts regarding
my study and knowledge.

my page :: Ultra Keto Advanced Review (freeholmes.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ug-plast.ru 2021-03-12 21:49
If you want to increase your experience simply keep visiting this
web site and be updated with the most recent
news update posted here.

Have a look at my web site; Soleri CBD (ug-plast.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # freeholmes.com 2021-03-12 22:02
Heya are using Wordpress for your blog platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own.
Do you require any html coding knowledge to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

Also visit my homepage: Sculptyline Pro Keto Pills (freeholmes.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pushbuttonplanet.com 2021-03-12 22:05
I am not really fantastic with English but I line up this rattling leisurely to translate.


My page - Sculptyline Pro Keto Pills (pushbuttonplanet.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # a-tomy.net 2021-03-12 22:09
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have
any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there!

Many thanks

Stop by my webpage; Max Heal CBD Reviews (a-tomy.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hotelforrest.ru 2021-03-12 22:12
Absolutely indited articles, Really enjoyed examining.

Feel free to visit my homepage :: Alpha Gorge XL; www.hotelforrest.ru,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wildaboutmars.com 2021-03-12 22:36
Deference to website author, some excellent entropy.


my web site; Body Accord Keto Reviews, wildaboutmars.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.nairacircle.com 2021-03-12 22:36
hi!,I love your writing very a lot! proportion we keep up
a correspondence extra about your post on AOL? I need a specialist on this house to resolve my
problem. Maybe that is you! Having a look ahead to peer you.


Also visit my web site :: Kure Keto; www.nairacircle.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EreXegen 2021-03-12 22:40
Yay google is my king helped me to find this outstanding site!


Also visit my blog post ... EreXegen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # forum.chilkat.io 2021-03-12 23:06
I happen to be writing to let you know of the outstanding discovery my child had going through the blog.
She came to find such a lot of things, which include what it's like to possess an amazing teaching mindset to let other people with no trouble know precisely specific tricky
issues. You undoubtedly surpassed people's desires. I appreciate you for distributing the warm and
helpful, trusted, informative and unique thoughts on the topic to Sandra.


Here is my site - EreXegen - forum.chilkat.io,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # shihan.com.ru 2021-03-12 23:14
Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire
in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing on your feeds or even I success you get entry to constantly
quickly.

Also visit my homepage - EreXegen Reviews (shihan.com.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 182.53.16.99 2021-03-12 23:16
I gotta favorite this website it seems invaluable invaluable.


Also visit my blog post ... EreXegen Reviews (182.53.16.99)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sat-com.ru 2021-03-12 23:20
It?s nearly impossible to find knowledgeable people
on this subject, however, you seem like you know what you?re talking about!
Thanks

My web-site :: Keto Fat Blast Reviews (sat-com.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.nofordnation.com 2021-03-12 23:23
Hello, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring?
I miss your super writings. Past several posts are just a
bit out of track! come on!

My site :: Keto Fat Blast Pills (www.nofordnation.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.clintontwpnj.com 2021-03-12 23:25
I merely wanted to thank you again for the amazing website you have developed here.
It's full of useful tips for those who are seriously interested
in this kind of subject, especially this very post. You really are all really sweet in addition to thoughtful of others in addition to
the fact that reading your website posts is a wonderful delight in my experience.
And what a generous reward! Dan and I really have enjoyment making use of your points in what we must do next
week. Our checklist is a mile long which means your tips will definitely be put to beneficial use.


Here is my blog post ... Primiene Revitalizing Moisturizer Reviews (www.clintontwpnj.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # astravo.net.ru 2021-03-12 23:30
Greetings from Ohio! I'm bored to death at work so I decided to browse your blog
on my iphone during lunch break. I love the information you provide here and can't
wait to take a look when I get home. I'm surprised at how quick your blog loaded
on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow,
excellent blog!

Also visit my web-site: Primiene Revitalizing Moisturizer Review (astravo.net.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # forum.mascoop.org 2021-03-12 23:30
Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort
to produce a superb article? but what can I say?
I procrastinate a whole lot and don't manage to get nearly
anything done.

Feel free to visit my web site Soleri CBD Oil - forum.mascoop.org,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # foam-on-demand.com 2021-03-12 23:39
Appreciate it for helping out, excellent information.

My blog post :: Regen Keto Diet; foam-on-demand.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.schoolfinder.com 2021-03-12 23:44
Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers
publish just about gossips and internet and this is really annoying.
A good site with interesting content, this is what I need.
Thank you for keeping this website, I'll be visiting it. Do you do newsletters?
Can not find it.

Also visit my page :: Regen Keto (www.schoolfinder.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # troop1054.us 2021-03-12 23:54
You need to be a part of a contest for one of the best blogs on the internet.
I am going to recommend this site!

Review my homepage - Regen Keto Reviews - troop1054.us -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kebe.top 2021-03-12 23:59
I got what you mean,bookmarked , very decent website.Here is my site Regen Keto Diet (kebe.top)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # marinainvestment.com 2021-03-13 00:10
Right here is the right site for everyone who would like to find out about this topic.
You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to...HaHa).

You definitely put a fresh spin on a subject which has been written about for
ages. Wonderful stuff, just excellent!

my page; Alpha Gorge XL (marinainvestment.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # instystructures.com 2021-03-13 00:13
Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick
shout out and tell you I really enjoy reading through your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/ forums that deal with the same
topics? Thanks a ton!

my web blog :: Keto Fat Blast Review (instystructures.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 182.53.16.99 2021-03-13 00:22
I know this if off topic but I'm looking into starting
my own weblog and was curious what all is required to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very internet savvy so I'm not 100% sure.

Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
Many thanks

Have a look at my web blog Primiene Skin Care Reviews (182.53.16.99)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # astravo.net.ru 2021-03-13 01:02
Hello there! This article couldn?t be written any better!
Reading through this article reminds me of my previous roommate!
He constantly kept preaching about this.
I'll forward this information to him. Fairly certain he's going to have a
great read. Thank you for sharing!

My website ... Sculptyline Keto (astravo.net.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cloudytags.com 2021-03-13 01:16
Just desire to say your article is as surprising.
The clarity to your publish is just cool and i can suppose you are knowledgeable in this subject.
Fine together with your permission let me
to grab your feed to keep up to date with coming near near post.
Thank you 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.


Also visit my blog: AlphaGorge XL Reviews (cloudytags.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.addthis.com 2021-03-13 01:16
Its good as your other posts :D, appreciate it for posting.


Look at my webpage :: AlphaGorge XL Male Enhancement (www.addthis.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.travelvideos.com 2021-03-13 01:25
Hi there very cool website!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
I'll bookmark your blog and take the feeds additionally? I am happy to search
out numerous useful information here in the put up, we want
develop more techniques on this regard, thanks for sharing.
. . . . .

Here is my blog post - Soleri Organics CBD Reviews, www.travelvideos.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kebe.top 2021-03-13 01:29
I enjoy you because of all of the efforts on this blog.
Debby take interest in engaging in internet research and it's really simple to grasp why.
Most people know all about the lively form you present very helpful items via your web blog and as well as strongly encourage participation from other people
on the situation plus my princess is always discovering a lot.

Enjoy the rest of the year. You're the one performing a good
job.

Take a look at my web site; Kure Keto Reviews -
kebe.top,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.daveschultz.com 2021-03-13 01:40
Hello! I just wanted to ask if you ever have any
problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due
to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?


Look at my webpage EreXegen Review (www.daveschultz.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # freeholmes.com 2021-03-13 01:54
Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual
effort to create a very good article... but what can I say...
I hesitate a lot and never manage to get anything done.Look into my page EreXegen Review - freeholmes.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://tanhuaba.xyz 2021-03-13 01:54
As soon as I noticed this website I went on reddit to share some of the love with them.


My page :: Max Heal CBD (http://tanhuaba.xyz)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Soleri CBD Reviews 2021-03-13 02:02
Helpful information. Lucky me I discovered your web site
unintentionally , and I am shocked why this accident didn't took
place in advance! I bookmarked it.

Take a look at my website; Soleri CBD Reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fastfood-forum.com 2021-03-13 02:05
I am in fact happy to read this website posts which carries tons of valuable information, thanks for
providing these data.

Feel free to surf to my blog post :: Primiene Skin Care Review
(fastfood-forum.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.arthurbaker.net 2021-03-13 02:25
Thanks for any other informative blog. The place else could I get that type of info written in such an ideal way?
I've a venture that I'm simply now running on, and I've
been on the look out for such info.

Also visit my web blog ... Keto Fat Blast Pills
(www.arthurbaker.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sidney 2021-03-13 02:38
Utterly written content material, Really enjoyed reading through.


my web page: Alpha Gorge XL (Sidney)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitszcoin.org 2021-03-13 02:48
You should be a part of a contest for one of the highest
quality sites on the web. I most certainly will recommend this website!


my page: Regen Keto Reviews (bitszcoin.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.tshopping.com.tw 2021-03-13 02:58
Needed to write you this little bit of remark so as to give thanks as before with the awesome guidelines you have shown above.
It's extremely open-handed of people like
you to allow openly what many people could possibly have advertised
as an ebook to generate some dough for themselves, chiefly now that you could have tried it in case
you decided. Those advice likewise worked like a easy way to
be sure that most people have similar fervor like mine to understand more with regards to this issue.
I think there are many more enjoyable sessions ahead for
those who look into your blog.

Also visit my blog - UltraKeto Advanced (www.tshopping.com.tw)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # forum.chilkat.io 2021-03-13 03:08
Hi there, You've done a great job. I'll certainly
digg it and personally recommend to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this website.


Feel free to surf to my web page ... Ultra Keto Advanced Reviews [forum.chilkat.io]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kebe.top 2021-03-13 03:11
Hi my loved one! I wish to say that this article is awesome, great written and include approximately all important infos.
I'd like to look extra posts like this.

My web page ... Ultra Keto Advanced Reviews (kebe.top)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kebe.top 2021-03-13 03:40
Thanks for the auspicious writeup. It in truth was once a
amusement account it. Look complicated to more introduced
agreeable from you! However, how can we communicate?

Also visit my blog post: Max Heal CBD Reviews, kebe.top,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # banser.com.mx 2021-03-13 03:40
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you hire
someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking
to design my own blog and would like to find out where u got this from.

kudos

Feel free to visit my site ... Max Heal CBD;
banser.com.mx,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.daveschultz.com 2021-03-13 04:46
Because the admin of this website is working, no doubt very soon it
will be well-known, due to its feature contents.

My site :: EreXegen (www.daveschultz.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://zo-azie.nl/ 2021-03-13 05:06
Hi there, everything is going nicely here and ofcourse every one is sharing information, that's
actually excellent, keep up writing.

Here is my homepage: EreXegen Pills (https://zo-azie.nl/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kebe.top 2021-03-13 06:00
Wohh just what I was looking for, thank you for putting up.


My blog ... Ultra Keto Advanced Ingredients (kebe.top)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ug-plast.ru 2021-03-13 06:00
F*ckin' tremendous things here. I'm very satisfied to see your post.
Thank you a lot and i am having a look ahead to contact you.
Will you kindly drop me a e-mail?

My web blog; Regen Keto Reviews (ug-plast.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ztgsd.cn 2021-03-13 06:26
Keep working ,splendid job!

Stop by my blog :: Vale Skin Care (ztgsd.cn)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.interleads.net 2021-03-19 23:05
Thanks for every other magnificent post. The place else
may just anybody get that kind of info in such an ideal approach of writing?
I've a presentation next week, and I'm at the look for such info.


Feel free to surf to my page: Green Hills CBD Review - www.interleads.net -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # forum.lsbclan.net 2021-03-19 23:05
Hi I am so grateful I found your website, I really found you by mistake,
while I was searching on Askjeeve for something else,
Anyways I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all
round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to read it all
at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent work.


Here is my homepage: Green Hills CBD, forum.lsbclan.net,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.wegotleagues.com 2021-03-20 00:24
I am thankful that I discovered this web site, just the right information that I was looking for!


my web-site ... Green Flower CBD Gummies Price (www.wegotleagues.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://adolx.com/ 2021-03-20 02:05
This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post.
Also, I've shared your web site in my social networks!

my web blog Primal Unit XL (http://adolx.com/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # studyforum.com.au 2021-03-20 02:28
Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am going through problems
with your RSS. I don't understand why I cannot join it. Is
there anybody else having similar RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond?
Thanx!!

Also visit my blog post: Senza CBD Review (studyforum.com.au)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Evie 2021-03-20 02:39
This is a really good tip especially to those fresh to the
blogosphere. Short but very accurate info?

Thank you for sharing this one. A must read post!


Feel free to surf to my web page; Celluage Skin Care Review (Evie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # voipxhub.com 2021-03-20 02:40
This is really interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your feed and look ahead to in quest of extra
of your excellent post. Additionally, I've shared your web site in my social networks

Here is my blog ... VTL Max Male Enhancement (voipxhub.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.saajilo.com 2021-03-20 02:40
At this moment I am going away to do my breakfast, later
than having my breakfast coming over again to read additional
news.

Feel free to visit my blog post VTL Max Libido Support, www.saajilo.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marlon 2021-03-20 02:47
What's up friends, its enormous piece of writing on the topic of educationand entirely explained, keep it up all the time.


Here is my web page Testostomax Pills (Marlon)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.funkyfreeads.com 2021-03-20 02:56
I definitely wanted to make a small message to be able to say thanks to you for all of the
magnificent items you are placing here. My extended internet investigation has now been recognized with excellent know-how to exchange with my close friends.
I would express that we website visitors
actually are definitely fortunate to exist in a good community with many brilliant individuals with very helpful advice.
I feel extremely grateful to have used your webpage and look forward
to really more fabulous minutes reading here.
Thank you once again for all the details.

Feel free to visit my web site :: Bellavive Cream; www.funkyfreeads.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hockeyforums.org 2021-03-20 03:17
Wonderful, what a blog it is! This web site
gives valuable information to us, keep it up.


Feel free to visit my homepage Burn Thermogenic Reviews (www.hockeyforums.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ads.mikeytech.ca 2021-03-20 03:19
That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Brief but very accurate information? Thanks for sharing this one.
A must read article!

Also visit my page - Burn Thermogenic Supplement -
ads.mikeytech.ca,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.petdelico.com 2021-03-20 03:20
Hello there! This post could not be written much better!
Looking at this article reminds me of my previous roommate!

He constantly kept preaching about this. I most certainly will send this information to him.
Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!


Also visit my web page :: Vigor360 Ultra (www.petdelico.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bettyjostarke.net 2021-03-20 03:22
I must thank you for the efforts you have put in penning this site.
I am hoping to see the same high-grade content by you later
on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now ;)

My website: Burn Thermogenic - bettyjostarke.net,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # equipifieds.com 2021-03-20 03:23
This web site definitely has all the information I needed about this subject and didn't know who to ask.Visit my site: Neuro Boost IQ (equipifieds.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # logobran.com 2021-03-20 03:23
This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere.

Brief but very accurate info? Thanks for sharing this one.
A must read article!

My webpage: Burn Thermogenic Fat Burner (logobran.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hockeyforums.org 2021-03-20 03:24
F*ckin' remarkable issues here. I'm very satisfied to peer your post.

Thanks so much and i'm taking a look forward to
touch you. Will you kindly drop me a mail?

Here is my website; Neuro Boost IQ Reviews, www.hockeyforums.org,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.luckyclan.com 2021-03-20 03:29
I am also writing to make you know of the wonderful discovery my cousin's child developed using
your site. She noticed some pieces, with the inclusion of how it is like to have an amazing giving nature to get the mediocre ones clearly thoroughly grasp
a number of impossible subject areas. You really did more than my desires.
Thank you for giving these good, trusted, explanatory
and fun thoughts on the topic to Emily.

My web blog - Neuro Boost IQ Mind (www.luckyclan.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.petdelico.com 2021-03-20 03:40
We would like to thank you just as before for the lovely ideas you offered Jeremy when preparing a post-graduate research
in addition to, most importantly, with regard
to providing all of the ideas in a single blog post. If we had been aware
of your web site a year ago, i'd have been rescued from the pointless
measures we were choosing. Thank you very much.

Here is my page: SunnyVale CBD Gummies (www.petdelico.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kurt 2021-03-20 03:54
Excellent site you have got here.. It's hard to find good quality writing like yours these
days. I seriously appreciate individuals like you!
Take care!!

my web-site ... Testostomax [Kurt]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fahl.uk 2021-03-20 03:55
I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog.
Thanks, I will try and check back more frequently.
How frequently you update your website?

Here is my blog post :: Testostomax Ingredients (fahl.uk)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.leadclub.net 2021-03-20 04:05
Thanks for finally writing about >Modelki XXL; wielkie szczęście?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jeffrey 2021-03-20 04:18
Hello, i believe that i saw you visited my blog so i got here to return the prefer?.I am attempting
to find things to enhance my web site!I assume its good enough to make use of a few
of your ideas!!

Here is my blog ... Vitainstabio (Jeffrey)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.funkyfreeads.com 2021-03-20 04:18
Just wanna input on few general things, The website design is
perfect, the subject material is really good :D.

Feel free to visit my web page Vitainstabio Keto Reviews (www.funkyfreeads.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # litdevelopments.com 2021-03-20 04:55
Thank you for being my personal lecturer on this
subject. My partner and i enjoyed the article a lot and
most of all liked how you handled the aspect I thought to be controversial.
You happen to be always incredibly kind towards readers really like me and
aid me in my life. Thank you.

Feel free to surf to my web blog - Burn Thermogenic Supplement; litdevelopments.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # thisglobe.com 2021-03-20 04:58
Right here is the right website for anyone who really wants to find out about this
topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will
need to?HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has been written about for a long time.
Great stuff, just wonderful!

Review my blog post Primal Unit Male Enhancement Review (thisglobe.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.quickregister.us 2021-03-20 05:06
Very interesting information!Per fect just what I was looking for!


Review my web page Wild Lean Keto (www.quickregister.us)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Naomi 2021-03-20 05:11
I believe this site has some real excellent information for everyone
:D.

Here is my blog: Burn Thermogenic Supplement (Naomi)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Eusebia 2021-03-20 05:11
I conceive this website holds some really good information for everyone :D.


Feel free to visit my site Burn Thermogenic Reviews; Eusebia,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hockeyforums.org 2021-03-20 05:12
I loved up to you'll obtain carried out proper here.
The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
nevertheless, you command get bought an nervousness over that you wish be handing over the following.
unwell unquestionably come further formerly once more since exactly the similar nearly a lot steadily within case you shield
this increase.

My webpage :: Burn Thermogenic, hockeyforums.org,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.articledude.com 2021-03-20 05:18
Please let me know if you're looking for a writer for your site.
You have some really great articles and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love
to write some material for your blog in exchange for a link back to
mine. Please blast me an email if interested.
Thanks!

Feel free to surf to my site ... SunnyVale CBD - www.articledude.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.hockeyforums.org 2021-03-20 05:24
But wanna remark that you have a very decent web site, I like the style it really stands out.My web blog - Vitainstabio Keto Reviews; www.hockeyforums.org,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # geegram.net 2021-03-20 05:41
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here regularly.

I am quite sure I'll learn plenty of new stuff right here!
Good luck for the next!

Look at my site: Green Hills CBD Oil Reviews - geegram.net
-
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.luckyclan.com 2021-03-20 06:02
I really like your writing style, excellent info, thank you for putting up :D.


Also visit my blog post: Celluage Skin Care - www.luckyclan.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://logobran.com 2021-03-20 06:04
I definitely wanted to construct a small remark to express gratitude to you for those lovely information you are showing here.
My time consuming internet search has at the end been rewarded with wonderful facts and techniques to share with my visitors.
I would state that that we readers actually are definitely lucky
to live in a wonderful network with many perfect individuals
with great hints. I feel truly privileged to have encountered
your entire web site and look forward to
really more fun moments reading here. Thank you once more for all the details.


my homepage: Adrenavid Rx (https://logobran.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # biblioray.pusku.com 2021-03-20 06:04
Excellent, what a website it is! This blog provides helpful
data to us, keep it up.

my site ... Celluage Skin Care (biblioray.pusku.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.shlgreencab.com 2021-03-20 06:05
I could not resist commenting. Well written!

my web blog; Celluage Skin Care Review (www.shlgreencab.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stefan 2021-03-20 06:05
I really like your writing style, excellent information, thank you for putting up :D.


Feel free to surf to my web-site: Celluage Skin Care
Price, Stefan,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.articledude.com 2021-03-20 06:13
I simply wished to say thanks yet again. I do not know the things I might have sorted out without the
type of ideas documented by you about such situation. It was a real difficult setting for me personally, but finding out a specialized manner you processed
it took me to jump with happiness. I am happy for
this service and thus sincerely hope you comprehend what a
powerful job that you're accomplishing training many others by way of your blog.
Probably you haven't come across any of us.

Also visit my web page :: Celluage - www.articledude.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hellen 2021-03-20 07:06
Thanks very interesting blog!

Here is my website ... Burn Thermogenic Fat Burner (Hellen)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gamegamma.com.tw 2021-03-23 10:42
Real wonderful visual appeal on this internet site, I'd rate it 10.


my web site; Senza CBD Reviews (gamegamma.com.tw)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.fles.hlc.edu.tw 2021-03-23 11:04
Hi it's me, I am also visiting this web site daily, this web page is really nice and
the people are really sharing fastidious thoughts.

Feel free to surf to my blog SunnyVale CBD Review (www.fles.hlc.edu.tw)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.32322634.com 2021-03-23 11:08
Loving the info on this site, you have done outstanding job on the content.


Review my blog post - Celluage Skin Care Cost [www.32322634.com]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Autumn 2021-03-23 11:25
Great blog here! Additionally your site quite a bit up very fast!

What host are you the usage of? Can I get your affiliate link on your host?
I want my site loaded up as fast as yours lol.

Stop by my blog post; Green Hills CBD Reviews (Autumn)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ztgsd.cn 2021-03-23 11:59
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog
that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something
like this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to
your new updates.

Feel free to visit my website ... Vigor 360 Ultra Testo Complex (ztgsd.cn)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xajm168.com 2021-03-23 13:01
Excellent blog here! Also your site loads up very fast! What
host are you using? Can I get your affiliate link
to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

Feel free to visit my page :: Adrenavid Rx Male Enhancement (xajm168.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gamegamma.com.tw 2021-03-23 13:18
Next time I read a blog, Hopefully it won't disappoint me just as much as this one.
I mean, I know it was my choice to read through, however I really believed
you would probably have something interesting to say.
All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you weren't too busy looking for attention.

My page - Primal Unit XL Reviews (gamegamma.com.tw)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.32322634.com 2021-03-23 13:24
Thank you a lot for sharing this with all people you really understand what you're talking about!
Bookmarked. Kindly also visit my web site =). We can have a link change agreement between us!


Feel free to surf to my website Green Leaf Healing CBD Review (www.32322634.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ozarkstalk.com 2021-03-23 13:37
I really like your writing style, good info, thank you for putting up :
D.

My web-site ... VTL Max Review (ozarkstalk.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.aniene.net 2021-03-23 13:57
Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a
little research on that. And he just bought me lunch since I found it for
him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch!

my page; Green Flower CBD Gummies [www.aniene.net]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # perthbbs.com 2021-03-23 14:30
I carry on listening to the reports talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around
for the top site to get one. Could you advise me please, where could i get some?


my webpage SunnyVale CBD Review (perthbbs.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.ilevis.cn 2021-03-23 15:06
Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and
I will be waiting for your next write ups thank you once again.

Review my web blog; Adrenavid Rx Review; www.ilevis.cn,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bbs.gamegamma.com.tw 2021-03-23 15:09
Excellent, what a website it is! This web site gives
helpful information to us, keep it up.

Here is my web blog ... Burn Thermogenic Reviews; bbs.gamegamma.com.tw,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lzx.lezaizhuan.com 2021-03-23 15:20
Wow, incredible blog format! How lengthy have you ever been blogging for?
you make running a blog glance easy. The entire look of your site is fantastic, let alone the
content material![X-N-E -W-L-I-N-S-P-I- N-X]I just couldn't leave your site prior to suggesting
that I really loved the usual information a person supply on your
guests? Is gonna be back often in order to investigate cross-check new posts.


My webpage - Senza Organics CBD Review; lzx.lezaizhuan.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.sex24888.com 2021-03-23 15:46
It's actually a cool and helpful piece of information. I'm glad
that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this.
Thanks for sharing.

Feel free to visit my web blog ... Primal Unit XL Male Enhancement; www.sex24888.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xajm168.com 2021-03-23 15:50
Loving the information on this site, you have done outstanding job on the content.


my blog ... Green Hills CBD Oil (xajm168.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 163.30.42.16 2021-03-23 15:56
I need to to thank you for this great read!! I certainly loved every bit of it.
I have got you bookmarked to look at new stuff you post...


Here is my web-site; Testostomax [163.30.42.16]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pushbuttonplanet.com 2021-03-23 16:15
For newest news you have to pay a quick visit web and on world-wide-web I found this web
site as a best web page for newest updates.


My blog; Adrenavid Rx [pushbuttonplanet.com]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://tanhuaba.xyz 2021-03-23 17:08
fantastic publish, very informative. I ponder why the other experts of
this sector do not understand this. You should continue your writing.
I'm confident, you've a huge readers' base already!

Also visit my website: Bellavive Cream - http://tanhuaba.xyz -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sat-com.ru 2021-03-23 17:21
Would love to incessantly get updated outstanding web
blog!

My blog: SunnyVale CBD Gummies Price (sat-com.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xajm168.com 2021-03-24 14:07
Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to
produce a good article... but what can I say... I hesitate a whole
lot and never seem to get anything done.

Also visit my blog: Neuro Boost IQ, xajm168.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # totalnabiologia.org 2021-03-26 04:05
This is my first time pay a visit at here and i am genuinely impressed to read all at alone place.


Here is my web blog ... Soleri CBD Gummies, totalnabiologia.org,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.nairacircle.com 2021-03-26 08:01
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative.
I am going to watch out for brussels. I'll appreciate if you continue this in future.
Many people will be benefited from your writing. Cheers!


Look into my web blog ... Alpha Gorge XL Review (www.nairacircle.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # makershd.com 2021-04-05 00:33
thank you for all your efforts that you have put in this.
Very interesting information.

Visit my web-site; Pure Bliss CBD Gummies Reviews
(makershd.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ozarkstalk.com 2021-04-05 04:38
Very soon this website will be famous amid all blogging people, due to it's nice articles or reviews

Here is my blog: Burn Thermogenic Fat Burner
(ozarkstalk.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # shaboxes.com 2021-04-05 06:47
Very clear site, appreciate it for this post.


Review my blog ... Vale Skin Care; shaboxes.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Eloise 2021-04-05 12:46
Hello it's me, I am also visiting this web page on a regular basis, this website is actually fastidious and the
visitors are really sharing fastidious thoughts.


My blog post :: Vitainstabio Keto Review (Eloise)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ozarkstalk.com 2021-04-05 16:38
Hey I know this is off topic but I was wondering if you
knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and
was hoping maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
I look forward to your new updates.

Here is my blog post: Vigor 360 Ultra Reviews - ozarkstalk.com -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.leadclub.net 2021-04-06 01:56
Hi there to every one, for the reason that I Keto Burn AM Pills
(www.leadclub.net) truly eager of reading this web
site's post to be updated on a regular basis. It consists of nice material.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tanhuaba.xyz 2021-04-06 05:18
I'd been honored to receive a call from a friend as soon as he identified the important points shared in your site.
Going through your blog posting is a real wonderful experience.
Many thanks for taking into consideration readers at all like me,
and I would like for you the best of success as being a professional
in this surface area.

my blog post - Burn Thermogenic Supplement (tanhuaba.xyz)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # africatopforum.com 2021-04-07 04:37
I am really enjoying the theme/design of your web site.
Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
A handful of my blog readers have complained about my blog
not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any advice to help fix this problem?


Here is my webpage: Green Hills CBD (africatopforum.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ozarkstalk.com 2021-04-07 07:52
Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any
recommendations?

Also visit my homepage ... Burn Thermogenic (ozarkstalk.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.quickregister.us 2021-04-10 17:52
Thank you for all your hard work on this site.
My daughter delights in doing investigation and it's obvious why.
A lot of people hear all about the compelling means you
present valuable tips on the web blog and even increase
contribution from some other people on that article while our girl is really becoming educated so much.
Take advantage of the remaining portion of the year.
Your carrying out a superb job.

my web page ... Premium Diet Keto Pills (www.quickregister.us)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bernice 2021-04-10 22:07
I go to see everyday some web pages and blogs to read articles,
except this blog presents feature based content.

My blog free automated forex trading software download -
Bernice -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ozarkstalk.com 2021-04-12 15:49
Well I really enjoyed reading it. This post offered by you is very constructive for proper planning.


my website - Nutrition Wise CBD Gummies Reviews - ozarkstalk.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.craksracing.com 2021-04-13 01:22
Hi there, You have done a great job. I will definitely digg it and
in my view recommend to my friends. I'm sure they will be benefited from this
site.

Also visit my website: Femmella Revitalizing Moisturizer, www.craksracing.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Shelby 2021-04-13 06:41
hi!,I really like your writing so much! proportion we communicate more about your article on AOL?
I need an expert in this space to unravel my problem.
May be that is you! Taking a look ahead to peer
you.

My web blog :: Smile CBD Review [Shelby]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # craksracing.com 2021-04-13 11:36
I'm so happy to read this. This is the type of manual that
needs to be given and not the random misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this best doc.

My website - Viagenix Male Enhancement Pills (craksracing.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # biblioray.pusku.com 2021-04-14 06:06
I like the helpful information you provide on your articles.
I will bookmark your weblog and test once more
here regularly. I'm reasonably certain I will learn lots of new stuff proper
right here! Good luck for the following!

my blog: Primary Calm CBD Review (biblioray.pusku.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # shihan.com.ru 2021-04-14 14:25
Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the great
spirit.

Also visit my web blog :: Pure Remedy CBD Reviews - shihan.com.ru -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # litdevelopments.com 2021-04-19 20:37
A person essentially assist to make critically posts I'd state.
That is the first time I frequented your web page and
up to now? I amazed with the analysis you made to create this actual publish amazing.
Fantastic job!

Also visit my blog ... ErexFX Reviews (litdevelopments.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://ztgsd.cn/ 2021-04-20 13:55
Asking questions are actually good thing if you are not understanding anything fully,
however this piece of writing presents good understanding yet.


Feel free to surf to my website; Smilz CBD Oil Reviews [http://ztgsd.cn/]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.1stanapa.ru 2021-04-20 14:42
I visited a lot of website but I conceive this one
holds something special in it.

My blog: Letilleul Anti Ageing Serum - www.1stanapa.ru,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.craksracing.com 2021-04-20 18:03
Exceptional post but I was wanting to know if you could write a litte
more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Thanks!

Check out my webpage ... Keto Slim X - www.craksracing.com -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamila 2021-04-28 02:00
Hi there! Do you know if they make any plugins to assist
with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm nott
seeing very good success. If you know of any please share.
Thank you!

Feell free to visit my website ... best free beat makers (Jamila)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Doyle 2021-04-29 14:48
I conceive you have observed some very interesting points, appreciat
it for the post.

my blog post :: remove dark spots on skin with laser - Doyle -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 39.104.22.11 2021-05-03 22:35
I as well as my friends were actually reading through the nice tips located on the website and at once came up with a terrible
feeling I had not expressed respect to you for those tips.
All of the boys happened to be as a result excited to
study them and have really been taking pleasure in them.
Many thanks for getting so helpful as well as for having certain remarkable ideas most
people are really desirous to be aware of. Our own honest regret for not expressing gratitude to earlier.


Here is my web-site: Cognivex (39.104.22.11)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bbs.ffsky.com 2021-05-03 23:21
This is a topic that is near to my heart... Thank you! Exactly where are
your contact details though?

My web blog ... ErektFx Review (bbs.ffsky.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://163.30.42.16 2021-05-04 06:27
Hi there very nice blog!! Man .. Beautiful .. Superb ..

I will bookmark your website and take the feeds additionally?
I'm glad to search out numerous helpful information here in the publish, we need work out extra strategies
on this regard, thanks for sharing. . . . . .

My web page ... Secret Organic CBD Review (http://163.30.42.16)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.qzzer.cn 2021-05-04 07:02
Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy
reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/ forums that deal with the same topics?
Thank you so much!

my web blog Keto FX 365 Reviews (www.qzzer.cn)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # discuz.e70w.com 2021-05-04 07:46
Terrific post but I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.

Thanks!

Stop by my web-site; Keto FX 365 Ingredients [discuz.e70w.com]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.gaoqiaocs.com 2021-05-04 08:26
Hi there! I could have sworn I?ve visited this website before but after
looking at some of the articles I realized it?s new to me.

Regardless, I?m definitely pleased I came across it and I?ll be bookmarking it and checking
back often!

Also visit my blog post Better Today CBD Herbal Drops
(www.gaoqiaocs.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://19wujian.com/ 2021-05-04 11:29
Thanks a lot for being the teacher on this subject matter.
We enjoyed your current article very much and most of
all enjoyed reading how you handled the issues I
considered to be controversial. You're always incredibly kind towards readers like me and assist me in my life.
Thank you.

Feel free to surf to my web blog ... Keto FX 365 Ingredients (http://19wujian.com/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Wilma 2021-05-04 12:07
I was honored to obtain a call coming from a friend as soon as he identified
the important suggestions shared in your site.

Studying your blog publication is a real wonderful experience.
Thank you for taking into consideration readers at all
like me, and I hope for you the best of success being a professional in this discipline.


Take a look at my website Clutch Male Enhancement Review; Wilma,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dannielle 2021-05-05 13:47
Thanks for the marvelous posting! I definitely
enjoyed reading it, you might be a great author.I will always bookmark
your blog and may come back sometime soon. I want to encourage yourself to continue your great
work, have a nice morning!

Also visit my webpage :: best survival books amazon (Dannielle)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # a 2021-05-06 00:08
I blog quite often and I truly appreciate your information. The article has truly peaked my interest.
I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about
once a week. I subscribed to your Feed as well.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Janessa 2021-05-07 03:19
Hey There. I found your blog uusing msn. This is a
very neatly written article. I will be sure to bookmark it and come back to
read more of your useful info. Thank you for the post.
I'll definitely return.

Feeel frwe to visit my blog: is there a cure
for hair loss yet (Janessa)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Niki 2021-05-17 18:28
This internet site is my aspiration, real good desivn and style and Perfect
ckntent material.

Here is my blog renove black spots on body (Niki)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Darby 2021-05-17 20:09
Greetings! I know this is inda off topic however , I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest writing a
blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to send mee an email.
I look forward to hearing from you! Excellent blog
by the way!

My homepage attract man perfume (Darby)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # noflam ketoprofen 2021-05-17 23:55
Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However
I am having troubles with your RSS. I don't know why I
can't join it. Is there anybody getting the same RSS issues?

Anyone who knows the answer will you kiindly respond? Thanx!!


my website; noflam ketoprofen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Khoquet.com 2021-05-21 21:15
I consstantly spent my half an hour to read tthis webpage's content everyday along with a cupp of coffee.


Check out my page ... jason julius (Khoquet.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Melina 2021-05-23 08:04
Thanks for every other wonderful article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect approach of writing?
I've a presentation subsequent week, and I'm on the
search for such info.

My web blog; celllulite reduction treatments saan diego (Melina)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # trademiner coupon 2021-05-26 11:01
obviously like your website but you have to check the spelling on several
of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the reality on the other hand I'll surely come again again.

Here is my blog post - trademiner coupon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Brett 2021-06-03 11:55
Thanks on your marvelous posting! I quite enjoyed rezding it,
you happen to be a great author.I will make sure to bookmark
your blog and may come back later on. I want to enhourage
you to definitely continue your great work, have a nice day!


Here is my web site - lose fat off stomach fasst (Brett)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.aigouwu8.cc 2021-06-04 00:00
If some one wishes to be updated with latest technologies after that
he must bee pay a quick visit this web page and be up to date every day.


Here is my web page - vitoslim cijena (www.aigouwu8.cc)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # does singorama work 2021-06-04 12:01
Pretty element of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to say that I acquirre in fact loved
account your blpog posts. Any way I'll be subscribing for youir augment and even I success you get entry too constantly fast.


Also visit my webb site :: does singorama work
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # phen375 at walgreens 2021-06-04 18:11
There is definately a great deal too learn about tis topic.

I like all the points you've made.

Feel free to surf to myy blog post; phen375 at walgreens
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Annie 2021-06-06 02:51
Thank you for another excellent post. The place
else may anyone get that type of information in such a perfect mznner of writing?

I've a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.


Also visit my website guam anti cellulite cream reviews (Annie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jerry 2021-06-07 14:23
I just like the valuable info yyou supply in your articles.
I'll bookmark your blog and test again here regularly.
I am fairly sure I will be informed many new stuff right here!
Best off luck foor the next!

Feel frewe to surf to my website; best survival guides pdf (Jerry)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ethel 2021-06-10 18:11
A motivating discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more
on this subject, it may not bee a taboo subject but usually folks don't speak
about thesae subjects. To the next! Many thanks!!Visit mmy webpage: active voice exercises pdf (Ethel)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lyda 2021-06-17 23:34
Yes! Finally someone writes about manual penis male.


My web site - natural malpe enhancement herbal (Lyda)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Selma 2021-07-02 02:53