STRONA ARCHIWALNA

Seks z mężatką - old.samczeruno.pl

 

Najnowsze felietony

wtorek, 20 sierpień 2013 17:54

Seks z mężatką

Napisał 
Rytualne upokorzenie męża swego - jest często praktykowane przez mężatki. Umawiając się na niezobowiązujący seks - najczęściej przez internet, pozwalają partnerowi na wytrysk spermy do ust, pochwy i do, za przeproszeniem, dupy. Później inicjują seks z mężem, by nasienie przygodnego kochanka zetknęło się z najintymniejszą częścią ciała małżonka; w grę wchodzą także namiętne pocałunki, gdy język prawowitego małżonka ma kontakt nie tylko z migdałkami legalnej, przysięgającej wierność przed samym proboszczem małżonki - ale także z zastanawiającym, słonawym posmakiem.

Wiedza praktyczna

Skąd o tym wiem? mam niejednego znajomego, który korzystając z uroków sieci urozmaicał sobie wolne od pracy chwile; internet zbliża ludzi, a my dzieliliśmy się między sobą niepokojąco podobnymi relacjami. Mężatki są oczywiście najlepsze - idą na całość, pieprzą się jak kotki, nie wpadną w ciążę (raczej), nie przyczepią się do Ciebie, nie musisz się ograniczać prezerwatywą i zmuszać do grzechu Onana, polegającego na umieszczeniu świętego nasienia na prześcieradle - zamiast w rozkoszy imadle. W pewnym okresie życia, czego się wstydzę - i ja spotykałem się z kilkoma mężatkami. Poznałem je w necie, ale były to kobiety w oczach swych społeczności przede wszystkim - normalne, szanowane, często pobożne i znane z uwielbienia dla swej wiary i jej liderów. Bardzo martwiły się o upadek moralności i obyczajów, potępiały powszechne seksualne rozpasanie i brak cnót wszelakich - ale nie w mojej kawalerce. Być może mnie to moralnie sponiewierało, ale i wiele nauczyło.

Zakazane smakuje

Dlaczego to zrobiłem? ponieważ to co zakazane, smakuje najbardziej. Z tego też powodu próbowałem substancji niedozwolonych, ponieważ ich sława mnie ciekawiła i fascynowała; co skończyło się potwornymi wymiotami, biegunką i tym co młodzi nazywają "negatywną fazą". Byłem jednak zacięty i próbowałem znowu - z podobnym rezultatem. Mój ukochany układ pokarmowo - wydalniczy, ochronił ciało przed piramidalną wręcz głupotą umysłu. Gdy w Holandii wprowadzano legalizację narkotyków, wieszczono koniec zachodniej cywilizacji, koniec Holandii - i wyszło tak, że liczba narkomanów znacznie spadła. Bo co za sens ćpać, jak straciło to aurę tajemniczości, czegoś zakazanego? w narkotykach widziałem przede wszystkim to, czego jak sądziłem, najbardziej mi brakowało - byłem nieśmiały i nieporadny, bałem się dostać wpierdol od osiedlowych cwaniaków, więc ćpając i chlając chciałem być cool, zasłużyć na bycie fajnym kolesiem w silnej grupie. To się nigdy nie udało, ponieważ grupa miażdży każdą oryginalność i wolną myśl - czego nie byłem w stanie zaakceptować. Grupa daje bezpieczeństwo, ale znacznie więcej zabiera - gdy odkryjesz że jesteś inny niż wszyscy w Twojej grupie (religijnej, społecznej, firmowej, rodzinnej) zostaniesz przez nią odrzucony albo bezwzględnie zniszczony. Grupa nie toleruje inności, tylko uległość, niewolnictwo i poddaństwo - co mylnie jest nazywane lojalnością i honorem. Grupa to zbiorowisko baranów i lider (także baran) - stąd mordowanie i palenie na stosach tych, którzy byli od tej tłuszczy znacznie mądrzejsi, wrażliwsi i inteligentniejsi.

Gdy grupa Cię nie akceptuje, powinieneś się cieszyć - i szybko oddalić. Ludzie nigdy nie wybaczą Ci tego, że jesteś od nich mądrzejszy i lepszy. Człowiek będący w tłumie zatraca swą indywidualność i moralność, a przejmuje tę grupową która ma tyle wspólnego z moralnością prawdziwą, co krzesło z krzesłem elektrycznym. Te prawo jest jak prawo ciążenia - nieważne czy rzucisz do góry kamień, kokosa czy arbuza - on zawsze spadając rozkwasi ci noc. Każda grupa, nawet te "dobre i prawe" działają według ściśle określonych zasad. Musisz się im podporządkować - albo zgnij w piekle. Grupa to jakby kierowany znikąd system - kierujący się tylko jednym prawem zwiększania swojej potęgi, dążący do dominacji i rozszerzania wpływów. Gdy zwiększa się ilość baranów wierzących w oficjalną ideę, grupa atakuje inną grupę, by poszerzyć swe psychiczno - duchowe włościa. Na poziomie władzy jest to wojna o terytoria, na poziomie religii - nawracanie na swoich bogów i rytuały, na poziomie korporacji niszczenie innych (lepiej sprzedawalnym produktem) bądź ich wchłonięcie w swoje struktury. To jest właśnie grupa - system w którym jesteś tylko gównem. Prawdziwym sobą jesteś tylko wtedy, gdy nie jesteś w żadnej grupie, ani oddany żadnej rzekomo dobrej idei. Spójrz na tych co mają dobrze - oni nie są w grupie, tylko ponad nią. Fani aktorów i wyjców estradowych są baranami, które czczą, papugują i naśladują lidera - on jest po prostu sobą, a Ty się siebie brzydzisz więc szukasz kogoś, w kogo mógłbyś się zmienić. Dlatego on jest na topie, a Ty po uszy w gnoju. Bądź sobą - a nie tym kogo z Ciebie zrobiło stado baranów. Odkryj swój prawdziwy potencjał, i realizuj go w życiu - a nie naśladuj kolejną marketingową rzygowinę.

Błotny taniec

Dlaczego ludzie krzycząc i skacząc taplają się w błocie? ponieważ błoto jest tabu (dzieciom nie wolno w nie wchodzić, bo ubrudzą czyste ubranka). Skąd taka radość i fascynacja, gdy biegamy bądź pływamy nago? bądźmy szczerzy - kawałek materiału na kroczu nie zmienia nic, zmienia się tylko - i aż - psychika. Chodzenie z fiutem na wierzchu jest zakazane, jest tabu i wstydem jeśli ma się małego, a większość facetów myśli że ma małego, gdyż normą według której ocenia się rozmiar, są znane z pornosów, ponad dwudziestycentymetrowe udarowe maszyny. To nie błoto i nie zdjęcie gaci daje nam taką radość i poczucie wolności, tylko zrobienie czegoś społecznie zakazanego. Kiedyś będąc u siebie na działce, kąpałem się nago w Bugu; to było kompletne szaleństwo, czułem się niezwykle wolny i spontaniczny jak nigdy w życiu - do czasu gdy nad moje tajemne miejsce nad rzeką, zawsze puste - przyjechała para młodych ludzi. Zanim odjechali, spędziłem w wodzie grubo ponad godzinę. Omdlewałem ze zmęczenia. Gdybym wpadł w mocniejszy nurt, utopiłbym się na pewno; świat poniósłby niepowetowaną, potworną wręcz stratę. Seks w miejscach publicznych jest zakazany, więc ludzie z pewną dozą odwagi chętnie go praktykują. Podobnie z seksem dwóch mężczyzn vs jedna partnerka - jest to grzeszne i rozkosznie niemoralne, dlatego właśnie ci nieśmiali i zakompleksieni o tym marzą, a ci bardziej nieokiełznani to robią. Jak mówiła mi pewna Pani, po tym doświadczeniu jeden facet już nigdy nie da takiego emocjonalnego doładowania jak dwóch - wzajemnie ze sobą konkurujących (często nieświadomie). Także mężatki są zakazane - a ja obszedłem te tabu umawiając się z Paniami, których rodzin i mężów nie znałem. Nie mógłbym tego zrobić z kobietą, której męża znam - nie ma takiej możliwości. I tak te spotkania przypłaciłem obrzydzeniem do siebie, moralniakiem gorszym niż śledziowo - alkoholowe kace poranne.

Dwa rodzaje seksu zakazanego

Wytypowałem dwa typy Pań zamężnych. Do jednego, małego wora wrzucimy znudzone pożyciem (po 15 latach mija wszelka fascynacja, mąż spasł się jak świnia, chrapie, sra pod siebie), te których mężowie to impotenci nie dający im seksu, szukające silnych emocji (pogranicze nimfomanii). Drugi wielki worek to rytuał, zemsta. To zawsze tak samo się odbywa. Ludziom od dzieciństwa (kiedy nie mogą rozeznać się co do prawdziwości informacji) wbija się do głowy pewne sprawy. Kobiety mają wciskane że małżeństwo i dzieci dadzą im szczęście, a gdy nie daje, a dać nie może, ego zawsze tylko pragnie - obwinia się męża. Skoro nie ma szczęścia a mąż ma je dawać, to musi to być jego wina. Gdy rozwód nie wchodzi w grę (mieszkanie, kedyty, dzieci, sytuacja finansowo - społeczna), a kobieta pragnie szczęścia, mści się w sposób rytualny na mężu. Stary jak świat mechanizm, w którego miażdżące tryby wpadają ci, którzy nie znają siebie i swojej psychiki. Na szczęście macie mnie, profesora wiedzy o kobietach - który zgłębia te sprawy nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie, niejednokrotnie w pocie czoła. Ważne! typ drugi pieprzy się znacznie, znacznie lepiej.

U Pań bez zmian...

To wszystko mnie bawi. Zawsze to samo. Nienawidzą zdrady, płytkich i pustych facetów, a w życiu najważniejsza jest miłość i bogate wnętrze. Pod zasłoną pustych frazesów czają się chętne, zawsze wilgotne pośladki - którym przyznam Państwu ze spuszczonym ze wstydu wzrokiem - nie odpuściłem. Dzięki tym doświadczeniom i co tu ukrywać, niemałej wiedzy psychologicznej - uzyskałem wiele ważnej, niezwykle cennej wiedzy. Gdy przedarłem się przez maski ego, systemy obronne, zrzucanie odpowiedzialności, projekcję i wypieranie, warunkowanie dzieciństwa - dotarłem do pięknego dziedzińca uniwersytetu wiedzy - to mój prezent dla ludzkości, bo tylko wiedza nas wzbogaca i upiększa - aż kiedyś, może za miliony lat, na tyle wzrośniemy emocjonalnie że stworzymy piękną, cudowną oazę szczęścia i pokoju. Wyobraźcie to sobie; zamiast wojen, konfliktów i Donków - mieszkania i ulice projektowane tak, by urzekały swym pięknem. Wodospady, piękne konstrukcje, toalety na każdej ulicy, artystycznie skrojone trotuary, miasta skąpane w zieleni i łagodnym, miłosnym świetle - szczęśliwi ludzie, cudowny system zapewniający ludziom wspaniały rozwój, wzrastanie i twórczość. Już nigdy do łopaty nie pójdzie naukowiec, a genialny stolarz czy hydraulik z zamiłowania do wklepywania danych w komputerze. Tak, wierzę że kiedyś ziemia będzie rajem. Ale teraz na pewno nie, to nierealne i niemożliwe. Zbyt mało jeszcze wiemy, zbyt blisko jesteśmy zwierzęcości w nas, która chociaż porzucona, zbyt często daje znać o sobie - dlatego uważam że moim obowiązkiem jest dorzucić się tym co mam, do fundamentów nowej, pięknej ludzkości która powstanie za miliony lat. Daję więc swoją wiedzę, ponieważ tak się zabawnie składa, że nic innego nie mam. Chociaż i tak z tą wiedzą zdania są podzielone. Ci którzy mają podobne do mnie zdanie, uważają że jestem mądry, ci co przeciwne - żem głupi. Czyli nic nowego pod słońcem.

Wszystko dla was...

Chciałbym Przyjaciele byście wiedzieli, że jeśli dymam bezlitośnie co nie ucieknie na drzewo, jeśli upijam się codziennie, i po pół dnia diety odchudzającej wpadam na pełnej kurwie do szafki z łakociami - nie robię tego dla siebie, bo ja jestem prochem ziemi, tej ziemi - nim kur zapieje zniknę z tego świata, ale ta wiedza zostanie. Robię to dla was bo was kocham, i dla planety. Podsumujmy - macie wiedzę, ubogiego duchem i kontem bankowym przyjaciela - znanego pisarza, dziwnie zarumienoną, chichoczącą małżonkę która rozmarzona się uśmiecha gdy mówicie o mnie... a co chcę w zamian? tylko pieniędzy, tych namiętnie szeleszczących, kolorowych papierków. Bo chcę sobie kupić nowy procesor z płytą główną, i ochraniacz na zęby gdy zrobisz testy DNA...

Czerwienię się ze wstydu, gdy inni blogerzy ciągną pieniądze od czytelników. Wynika z tego że za mało wami manipuluję i oszukuję, co obniża mój autorytet w oczach kolegów z blogosfery. Chciałbym żebyście wszyscy razem wsparli mnie po to, bym miał najsilniejszą pozycję tego, który do perfekcji opanował manipulowanie czytelnikiem. Chcę być internetowym supersamcem - w realu już się niestety nie uda. Chcę kupić - nawet najtańszy I5 i płytę główną do niego, więc tu wpłacajcie pieniądze dla dobra planety KLIK. Ludzie, bo będę musiał iść do normalnej roboty!  ----------


Zachęcam do ściągnięcia mojej książki "Co z tymi kobietami?" jako darmowego e booka KLIK. Jeśli się spodoba, zawsze można dostać ją w każdej księgarni, na terenie całej Polski.

Czytany 163909 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 20:41
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
-4 # bear 2013-08-20 20:34
Facet uprawiajacy seks z mezatka jest taka sama szmata jak zdradzajaca mezatka. Nie ma zadnej roznicy czy znasz meza czy tez nie.

Nie nazwalbym takiego kogos "bratem samcem".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+10 # nowhereman vel Paweł 2013-08-20 20:46
oj temat jest bardziej skomplikowany niż myślisz, Osho twierdzi że małżeństwo to głupota, po części się z nim zgadzam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+8 # Marek 2013-08-20 20:57
Cytuję nowhereman vel Paweł:
oj temat jest bardziej skomplikowany niż myślisz, Osho twierdzi że małżeństwo to głupota, po części się z nim zgadzam


Małżeństwo to przykład grupy która opisałem w tekście. Jeśli chodzi o rozwój człowieka - jest niekorzystny. Jeśli ktoś nie chce wyjść poza system, nie czuje pragnienia spełnienia - może się w tym układzie w jakiś sposób realizować.

Jednak w tę strukturę wchodzą niestety często ludzie, którzy się do niej konstrukcyjnie nie nadają. I całe życie cierpią.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # bear 2013-08-20 20:58
To jest bardzo proste.

Obie strony biora czynny i swiadomy udzial w krzywdzie trzeciej osoby. Mozna byc przeciwnikiem malzenstwa ale w naszej kulturze wiadomo co oznacza malzenstwo. Nie mam zony i noe chce miec. Ale wiem co to oznacza. I nie tykam mezatek. Bo nie chcialbym byc na miejscu zdradzonego meza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2013-08-20 21:02
Cytuję bear:
To jest bardzo proste.

Obie strony biora czynny i swiadomy udzial w krzywdzie trzeciej osoby. Mozna byc przeciwnikiem malzenstwa ale w naszej kulturze wiadomo co oznacza malzenstwo. Nie mam zony i noe chce miec. Ale wiem co to oznacza. I nie tykam mezatek. Bo nie chcialbym byc na miejscu zdradzonego meza.Ja się wcale nie zamierzam bronić. Wiem że źle zrobiłem, ale spójrz na to z tej strony - dzięki temu że ja źle zrobiłem, masz wiedzę której nie zdobędziesz. Jesteś dzięki temu silniejszy - podobnie jak dzięki medycynie, która powstawała na potwornych cierpieniach ludzi. Testy na ludziach były straszne, ale dzięki nim masz dziś np. zajebistą chirurgię urazową, czy super stomatologię.

Dodam jeszcze że te Panie, jeśli nie ja - tego samego dnia byłby inny. Wiem to bo same mi o tym mówiły - po prostu lepiej piszę i potrafię "zakręcić" - wiem że to kiepskie tłumaczenie, ale taka jest prawda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # benosnar 2013-08-20 21:09
No i co z tego ze poszlyby do innego? Tak sobie to tylko tlumaczysz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # nowhereman vel Paweł 2013-08-20 21:14
ile masz lat? ile kobiet miałeś - w sensie seksu? i jaką wyznajesz religię? :) (fajnie byłoby jakby wszyscy forumowicze pisali takie rzeczy przed swoją wypowiedzią) :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # nowhereman vel Paweł 2013-08-20 21:03
jeśli kochasz się w dziewczynie i ona Cie odtrąca na rzecz innego to tą trzecią osobą chyba jesteś Ty, no nie? pogódź się że tak jest zamiast szukać igły w stogu siana :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Antoni 2013-08-20 20:50
A co powie na to dictum Wituś ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # witek 2013-08-22 10:38
gdy miałem kilka lat temu kochankę mężatkę,uznałem po prostu pieprzę dylematy moralne. a może inni moje dziewczyny też ruchali za moimi plecami. żałuje się tylko niewykorzystany ch okazji. :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Marek 2013-08-20 20:52
Cytuję bear:
Facet uprawiajacy seks z mezatka jest taka sama szmata jak zdradzajaca mezatka. Nie ma zadnej roznicy czy znasz meza czy tez nie.

Nie nazwalbym takiego kogos "bratem samcem".Przemawiają przez Ciebie emocje, które identycznie targały mną przez wiele lat mojego życia. Jeszcze dwa lata temu, napisałbym znacznie dosadniej niż Ty. Jednak przez te dwa lata, sporo zrozumiałem, głównie to że w tych akurat sprawach, nie ma koloru czarnego i białego - są tylko odcienie.

Np. facet spuszcza się po minucie stosunku (albo i szybciej) uważając że jest ok. I tak przez lata. Nie przytula, nie mówi że kocha, tyje jak świnia i wydziela podobny zapach. Żona wtedy zdradza, i nie jest tak że jest kurwą, tylko ważna dziedzina jej życia pozostała niespełniona. Rozmowy? nie pomagają. Faceci histerycznie reagują na wszelkie poruszenia tego tematu - albo go nie rozumieją. Ceną za brak mądrości i inteligencji jest puszczająca się żona. To działa podobnie do faceta, który odtrącony przez żonę seksualnie ma kochankę. Nie jest szmatą, tylko realizuje to czego go pozbawiono.

Co do szmaty. Jeśli jesz mięso, wege nazwą Cię szmatą która ma w dupie cierpienia zwierząt. Jeśli katolikiem, inne wyznania powiedzą że idziesz ku piekłu, a niektórzy z fanatyków oberżną Ci łeb. Jeśli ateistą, wierzący Cię też uznają za niemoralną szmatę.

Sam widzisz, że chcąc nie chcąc, cokolwiek nie uczynisz ktoś zawsze będzie Cię miał za szmatę. Ty masz mnie za szmatę, a ja Cię za człowieka który oceniając innych - sam się stawia na piedestale. Oni są szmatami, a ja jestem ten dobry, moralny. Po prostu robisz sobie dobrze tak samo jak ci, którzy wrzucają menelowi piątaka do kapelusza. I gdy kiedyś zrobisz to z mężatką - wtedy tę ocenę zastosujesz do siebie, podobnie jak stało się to w moim przypadku. Nic miłego.

Pozdrawiam mocno.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # nowhereman vel Paweł 2013-08-20 20:57
well said :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # bear 2013-08-20 21:07
Marek, jest cos takiego jak rozwod. Niech nieszczesliwa mezatka podejmie decyzje. Niech sie rozwiedzie. Niech bedzie uczciwa. Zdradzajac krzywdzi. A ktos taki jak ty bierze w tym swiadomy udzial.

Ba pozniej chwali sie tym i chce zeby mu za to ktos zaplacil.

A moze stukales zone mojego kolegi. Mam ci za to zaplacic?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Marek 2013-08-20 21:44
Cytuję bear:
Marek, jest cos takiego jak rozwod. Niech nieszczesliwa mezatka podejmie decyzje. Niech sie rozwiedzie. Niech bedzie uczciwa. Zdradzajac krzywdzi. A ktos taki jak ty bierze w tym swiadomy udzial.

Ba pozniej chwali sie tym i chce zeby mu za to ktos zaplacil.

A moze stukales zone mojego kolegi. Mam ci za to zaplacic?Nie, nie proszę o pieniądze - osoby reagujące tak emocjonalnie, pieniędzy na oczy w życiu nie widziały - czytasz za darmo i masz dostęp do wiedzy za darmo - oraz masz poczucie bycia lepszym - także za darmo. Płacą inni.

A może Twój kolega stukał moich kilka sympatii, które mi zrobiły rogi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gniew Pana 2013-08-20 22:39
Cytat:
osoby reagujące tak emocjonalnie, pieniędzy na oczy w życiu nie widziały
Co to za programowanie ?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2013-08-20 22:54
Cytuję Gniew Pana:
Cytat:
osoby reagujące tak emocjonalnie, pieniędzy na oczy w życiu nie widziały


Co to za programowanie ?!
Wyobrażasz sobie negocjacje, trwały - bardzo silny stres któremu zostaje poddana osoba tak emocjonalna? bo ja nie. Wiem po sobie. A wyzwiskami i nerwami w świecie dużych pieniędzy nic się nie ugra.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Gniew Pana 2013-08-21 00:48
Nad emocjami można panować, bez emocji są tylko psychopaci.
To ludzie emocjonalni i wrażliwi są najbardziej kreatywni, psychopata bez emocji nigdy im nie dorówna.
Tak więc wśród najbogatszych jest mnóstwo ludzi emocjonalnych.
Psychopaci zdobywają pozycję, władzę i pieniądze wyłącznie w układach patologicznych, czego przykładem jest Rosja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # b.i.g. 2013-08-20 22:08
Cytuję bear:
Marek, jest cos takiego jak rozwod. Niech nieszczesliwa mezatka podejmie decyzje. Niech sie rozwiedzie. Niech bedzie uczciwa. Zdradzajac krzywdzi. A ktos taki jak ty bierze w tym swiadomy udzial.

Ba pozniej chwali sie tym i chce zeby mu za to ktos zaplacil.

A moze stukales zone mojego kolegi. Mam ci za to zaplacic?


radek znowu w akcji :D udowodnij że nie jesteś radkiem heh :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-20 22:23
Tak, ja też myślę że to kolejna odsłona Radka - chociaż mogę się oczywiście mylić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Radek 2013-08-21 08:06
Cytuję Marek:
Tak, ja też myślę że to kolejna odsłona Radka - chociaż mogę się oczywiście mylić.

Schlebiacie mi Panowie, że me imię wymieniane jest na tym forum.
Jednak muszę was zmartwić, nic mnie z niedźwiadkiem nie łączy, co nie znaczy , że się z nim nie zgadzam ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # Marek 2013-08-21 09:28
Cytuję Radek:
Cytuję Marek:
Tak, ja też myślę że to kolejna odsłona Radka - chociaż mogę się oczywiście mylić.

Schlebiacie mi Panowie, że me imię wymieniane jest na tym forum.
Jednak muszę was zmartwić, nic mnie z niedźwiadkiem nie łączy, co nie znaczy , że się z nim nie zgadzam ;)E tam, jaka to sława? po prostu jesteś trollem który napędza mi oglądalność strony - ludzie uwielbiają awantury i patrzeć na to, jak lider (czyli ja) radzi sobie z kolesiami, żądającymi dowodów na istnienie bakterii. To spektakl z ustalonymi rolami.

Nie wiem czy Misio jest Tobą, natomiast widzę poważne podobieństwa - oboje piszecie z centertela, nie reagujecie na pytania innych, argumenty - w ogóle nie interesuje was przesłanie tekstu, tylko dążycie do wywołania bójki - przy okazji obrażacie mnie i oskarżacie, podważając moją wiarygodność. Jak widać, średnio wam się to udaje, trzeba ćwiczyć Panowie.

Jeśli nie jesteś Misiem, udowodnij to i to tak, jak chciałeś bym poprzednio ja Ci coś udowadniał. W innym wypadku jesteś naprawdę kiepski w te klocki - kudy Ci do prawdziwych trolli z zamiłowania, np. Sławka czy Baggiego. Troll - nieudacznik.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Radek 2013-08-21 09:42
Cytuję Marek:
Cytuję Radek:
Cytuję Marek:
Tak, ja też myślę że to kolejna odsłona Radka - chociaż mogę się oczywiście mylić.

Schlebiacie mi Panowie, że me imię wymieniane jest na tym forum.
Jednak muszę was zmartwić, nic mnie z niedźwiadkiem nie łączy, co nie znaczy , że się z nim nie zgadzam ;)E tam, jaka to sława? po prostu jesteś trollem który napędza mi oglądalność strony - ludzie uwielbiają awantury i patrzeć na to, jak lider (czyli ja) radzi sobie z kolesiami, żądającymi dowodów na istnienie bakterii. To spektakl z ustalonymi rolami.

Nie wiem czy Misio jest Tobą, natomiast widzę poważne podobieństwa - oboje piszecie z centertela, nie reagujecie na pytania innych, argumenty - w ogóle nie interesuje was przesłanie tekstu, tylko dążycie do wywołania bójki - przy okazji obrażacie mnie i oskarżacie, podważając moją wiarygodność. Jak widać, średnio wam się to udaje, trzeba ćwiczyć Panowie.

Jeśli nie jesteś Misiem, udowodnij to i to tak, jak chciałeś bym poprzednio ja Ci coś udowadniał. W innym wypadku jesteś naprawdę kiepski w te klocki - kudy Ci do prawdziwych trolli z zamiłowania, np. Sławka czy Baggiego. Troll - nieudacznik.

Dobrze Marku, niechaj będzie po Twojemu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+7 # Marcin_Rembertów 2013-08-20 21:55
Cytat:
Ceną za brak mądrości i inteligencji jest puszczająca się żona. To działa podobnie do faceta, który odtrącony przez żonę seksualnie ma kochankę. Nie jest szmatą, tylko realizuje to czego go pozbawiono.
Dla mnie zdrada jest skurwysyństwem. I tyle.

Za szybko dochodzę? mam małego? jestem nudny? Popadłem w dołka i zaniedbałem się? Odejdź kobieto do tego lepszego, zrób to z klasą i honorem a nie puszczasz się!

To samo facet. Zdradza, jest skurwysynem i tyle. Źle mu to niech odejdzie z podniesionym czołem. I znajdzie to czego mu trzeba.

Ale nie...baba czy facet narzekają na impotencję, zaniedbanie higieny, rutynę w związku...puszc zają się i ukrywają ten fakt. Nie odchodzą. Bo gówno mają i bez połówki jabłka musieli by wrócić do rodziców.

Polacy są za biedni i za głupi na honorowe obchodzenie się z drugim człowiekiem.

Żebym do jasnej cholery, miał być bezdomnym...nie zdzierżyłbym ni minuty upokorzenia, gwałtu na zaufaniu. Taki h...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-20 22:22
Ano jest zła, ale za brak wiedzy właśnie w ten sposób się płaci - wziąłeś tę babę za żonę? nie podpisałeś intercyzy? robiłeś testy DNA? jak nie, to otwierasz się właśnie na takie sytuacje.

Jeśli mnie kobieta ileś lat temu oskubała na poważne (dla mnie) pieniądze, to teraz wiem doskonale że sam się pchałem w kłopoty własną naiwnością - dlatego teraz staram się jak najwięcej wiedzieć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin_Rembertów 2013-08-20 22:41
Cytuję Marek:
Ano jest zła, ale za brak wiedzy właśnie w ten sposób się płaci - wziąłeś tę babę za żonę? nie podpisałeś intercyzy? robiłeś testy DNA? jak nie, to otwierasz się właśnie na takie sytuacje.

Jeśli mnie kobieta ileś lat temu oskubała na poważne (dla mnie) pieniądze, to teraz wiem doskonale że sam się pchałem w kłopoty własną naiwnością - dlatego teraz staram się jak najwięcej wiedzieć.


Co racja to racja...

Trochu się nakręciłem bo odniosłem wrażenie że usprawiedliwias z zdradę w sytuacji niespełnienia seksualnego...

Zaufanie to dla mnie drażliwy temat.

Swoimi felietonami pokazujesz że wiedza o życiu, o ludziach, decyduje o jakości naszych decyzji.

Kłopoty to nie tylko zła wola drugiego człowieka ale także nasza niewiedza a zwłaszcza naiwność.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2013-08-20 22:56
Nie usprawiedliwiam , ale tak na zdrowy rozum - widziały gały co brały, nieprawdaż? to ulubione powiedzenie facetów wobec kobiet, które mają złego partnera. Musi to działać w obie strony.

Naiwność raz - ale znacznie gorsze jest niska samoocena, chęć dowartościowani a się - np. związkiem z atrakcyjną partnerką. To jest ten największy problem. Sama naiwność po pierwszym ciosie może zniknąć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+7 # Marcin_Rembertów 2013-08-20 23:07
Masz rację Marku.

Najczęściej jednak jest tak że gały nie widzą co biorą :(

Sztuki rozpoznania kim kto jest w domu nie uczą niestety.

Swoją drogą, moja samoocena zawsze kierowała mnie do kobiet z równie niską jak nie gorszą samooceną :)

To głupie...liczyć na udane relacje z osobą która ma się jeszcze gorzej niż ja. Głupota do kwadratu to naiwnie wierzyć że tej osobie się pomoże...lol.

Efekt był taki że człowiek był w większej dupie niż wcześniej.

W życiu mężczyznom wchodzący w dorosłość brakuje przewodników z głową. Ojcowie zawodzą.

Znowu się rozpisuję. Sorry ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Marek 2013-08-21 09:31
Cytuję Marcin_Rembertów:
Masz rację Marku.

Najczęściej jednak jest tak że gały nie widzą co biorą :(

Sztuki rozpoznania kim kto jest w domu nie uczą niestety.

Swoją drogą, moja samoocena zawsze kierowała mnie do kobiet z równie niską jak nie gorszą samooceną :)

To głupie...liczyć na udane relacje z osobą która ma się jeszcze gorzej niż ja. Głupota do kwadratu to naiwnie wierzyć że tej osobie się pomoże...lol.

Efekt był taki że człowiek był w większej dupie niż wcześniej.

W życiu mężczyznom wchodzący w dorosłość brakuje przewodników z głową. Ojcowie zawodzą.

Znowu się rozpisuję. Sorry ;-)Ok Marcin, w takim razie chyba muszę napisać artykulik, jak rozpoznać i odróżnić ziarno od plew.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marcin_Rembertów 2013-08-21 11:27
O, na pewno przeczytam od deski do deski :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+8 # Zbożowy 2013-08-20 22:32
Marcin ale po co się tak napinać z tą zdradą? Fakt, można sprawę załatwić w o wiele lepszy sposób, ale do tego trzeba dwojga mądrych, świadomych siebie ludzi. A takich ze świeczką szukać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Marcin_Rembertów 2013-08-20 22:47
Może napinka nie ma sensu...szkoda zdrowia.

ps. już mnie ktoś zminusował :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Zbożowy 2013-08-20 22:50
Cytuję Marcin_Rembertów:
Może napinka nie ma sensu...szkoda zdrowia.

ps. już mnie ktoś zminusował :)


Jasne że szkoda zdrowia, tyle złego się wtedy wydziela do organizmu, że szok. A minusami się nie przejmuj, przecież to tylko internet :)

Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2013-08-20 22:57
Cytuję Marcin_Rembertów:
Może napinka nie ma sensu...szkoda zdrowia.

ps. już mnie ktoś zminusował :)


No nie wiem, ja Ci dałem plusa :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # kacper 2013-08-20 21:45
często jest tak, że nawet nie masz pojęcia że ona jest mężatką; okazuje się po fakcie. Sam tak miałem parę razy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 09:16
Cytuję kacper:
często jest tak, że nawet nie masz pojęcia że ona jest mężatką; okazuje się po fakcie. Sam tak miałem parę razy.


Tak, to częste zdarzenie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # berbeć 2013-08-21 15:49
Cytuję bear:
Facet uprawiajacy seks z mezatka jest taka sama szmata jak zdradzajaca mezatka. Nie ma zadnej roznicy czy znasz meza czy tez nie.

Nie nazwalbym takiego kogos "bratem samcem".


Mówiąc najprościej - w przyrodzie liczy się to czyje geny stworzą potomka. Moralność w sprawach seksu to albo brak prospektów do bzykania, albo strach przed napiętnowaniem i ostracyzmem. To drugie w miarę "postępu" cywilizacji zanika, w zasadzie prawie już nie istnieje.

Druga sprawa, że nie zawsze wiadomo czy ma się do czynienia z mężatką.

Po trzecie - człowiek nie jest gatunkiem monogamicznym, tak jak np. łabędzie. Małżeństwo jest sztuczną instytucją, która nie istnieje nigdzie w naturze. Bez surowych kar za złamanie przysięgi sama przysięga nie ma sensu. Za zdradę de facto nie ma kary. Jeśli ktoś wchodzi w związek małżeński wiedząc, że w razie złamania zasad strona łamiąca zasady nie zostanie dokuczliwie ukarana to jest idiotą. Reszta jest bezwzględnie oszukana.

Jeśli jeden nie bzyknie mężatki to bzyknie ją inny. Małżeństwo jest instytucją mającą za zadanie wyłączyć małżonków z seksualnego rynku, ale to jest tylko idea nie mająca pokrycia w naturalnym rytmie życia, a co za tym idzie nie może spełnić swojego zadania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+8 # Vesna 2013-08-20 21:28
Jednym ze sposobów na zabicie miłości jest... zawarcie małżeństwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Marek 2013-08-20 21:53
Cytuję Vesna:
Jednym ze sposobów na zabicie miłości jest... zawarcie małżeństwa.


Ale jeśli facet go nie zawiera - jest płacz, zarzuty o brak miłości, koniec seksu... tak czy siak, wszystko kończy się przeważnie nieciekawie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Vesna 2013-08-20 23:12
Cytuję Marek:
Cytuję Vesna:
Jednym ze sposobów na zabicie miłości jest... zawarcie małżeństwa.


Ale jeśli facet go nie zawiera - jest płacz, zarzuty o brak miłości, koniec seksu... tak czy siak, wszystko kończy się przeważnie nieciekawie.

Cytuję Marek:
Cytuję Vesna:
Jednym ze sposobów na zabicie miłości jest... zawarcie małżeństwa.


Ale jeśli facet go nie zawiera - jest płacz, zarzuty o brak miłości, koniec seksu... tak czy siak, wszystko kończy się przeważnie nieciekawie.


Każdy koniec jest też nowym początkiem-szan są na spotkanie osoby,która czuje i myśli podobnie.Warto szukać osób"zlepionych z podobnej gliny"-nie ma gwarancji,że się uda,ale nie ma ryzyka,że rozstanie będzie słabe/przykre/żałosne.
To strach w dużej mierze determinuje chęć zawarcia małżeństwa.
Kiedy decydujesz się wziąć z kimś ślub-jednocześn ie dajesz dowód na to(na piśmie),że to twój ostatni wybór,a ta konkretna osoba jest partnerem/partn erką docelową/dozgonną.
Dla tej złożonej na piśmie deklaracji wiele osób(nie tylko kobiet)dałoby się pokroić:)
Ten papier oczywiście nie zagwarantuje nam miłości,ale pewnej grupie ludzi,to nie przeszkadza-bo jak wiemy-chęć zawarcia małżeństwa czasem ma niewiele wspólnego z miłością-jest transakcją i wyborem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2013-08-21 09:18
Miliardy ludzi żyje nadzieją, że znajdzie osobę która myśli i czuje podobnie - i są nieszczęśliwi. Ponieważ zamiast kochać siebie i pławić się w miłości - szukają jej na zewnątrz, u ludzi. A ludzie czasem ją dają, ale nigdy za darmo. Za kasę, bezpieczeństwo, prestiż... poza tym zgodność dusz - można symulować, i kobiety umieją to robić znakomicie. Dopiero po podpisaniu papierka i stratą wszystkiego szydło wychodzi z worka. I jak to rozpoznać?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # i30 vel Sylwia 2013-08-21 09:36
Cytuję Marek:
Miliardy ludzi żyje nadzieją, że znajdzie osobę która myśli i czuje podobnie - i są nieszczęśliwi. Ponieważ zamiast kochać siebie i pławić się w miłości - szukają jej na zewnątrz, u ludzi. A ludzie czasem ją dają, ale nigdy za darmo. Za kasę, bezpieczeństwo, prestiż... poza tym zgodność dusz - można symulować, i kobiety umieją to robić znakomicie. Dopiero po podpisaniu papierka i stratą wszystkiego szydło wychodzi z worka. I jak to rozpoznać?

Wygląda na to że skoro kobiety w większości przypadków postępują według tego samego schematu to nie ma możliwości rozpoznać takiej ,która okaże się inna.Cóż więc pozostaje :zaufać ale nie bezgranicznie i obserwować swoją wybranke lub po prostu nie wchodzic w żaden związek z kobietą...
A jeśli kochamy siebie to nie będzie to oznaczać dla nas niespełnionego czy smutnego życia:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # i30 vel Sylwia 2013-08-21 09:47
Znajoma była u wróżki i ta jej powiedziała: że nie ma złych ludzi, są tylko ludzie nieszczęśliwi i że jeśli myślimy o kimś że jest wredny czy obłudny to ten Ktoś taki będzie.I cóz poradziła: żeby myśleć o tej osobie pozytywnie, że jest dobra i życzliwa i to działa....
Powiedziała tez że wszyscy ludzie porozumiewają się ze sobą telepatycznie, że często słyszymy myśli innych ale nie zdajemy sobie sprawy że to są czyjeś myśli...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Jajacek 2013-08-21 11:07
Pozytywnie o Hitlerze myślały miliony. Miał poparcie wśród Niemców, o ile się nie mylę, 98%. Wszystko przez tych, co o nim źle myśleli... A przecież obozy koncentracyjne to była w zamyśle forma walki z plagą otyłości.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # i30 vel Sylwia 2013-08-21 11:31
Cytuję Jajacek:
Pozytywnie o Hitlerze myślały miliony. Miał poparcie wśród Niemców, o ile się nie mylę, 98%. Wszystko przez tych, co o nim źle myśleli... A przecież obozy koncentracyjne to była w zamyśle forma walki z plagą otyłości.

czy ja wiem czy naprawdę myśleli szczerze pozytywnie:)) takie cos jest możliwe chyba tylko u ludzi uczciwych o czystych sercach i umyśle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # antonio 2013-08-22 16:33
Nie idź tą drogą Sylwio.

To co powiedziała wróżka to cyniczna manipulacja, nikt nikogo nie zmienił pozytywnym myśleniem.

Zwyciężanie dobrem zła mogło spełniać się tylko w środowisku prostodusznych ludzi dla których tak znaczy tak a nie znaczy nie.

Współcześnie oczekiwanie na sukces tą drogą jest współuczestnict wem w ukrytym, podstępnym celu bestii - zagładzie ludzkiego gatunku, bestia nie może sobie oficjalnie ubrudzić swoich łapek, podstępnie i zdalnie wykorzystuje do tego celu ludzi jak pionki, jak ubezwłasnowolni onych figurantów, w taki sposób by Ziemia była wolna od gatunku ludzkiego w czasie w którym bestia (wynaturzony, wrogi gatunek kosmitów) będzie w stanie do Ziemi dotrzeć w fizycznej, materialnej postaci.

To co powiedziała wróżka to w istocie prymitywny psychologiczny zabieg, w niczym nie zmieni osoby której ma dotyczyć "pozytywne myślenie", co najwyżej może dać jakieś tam korzyści osobie "pozytywnie myślącej" bo nawet psychopata będzie się lepiej odnosił do kogoś kto do niego się serdecznie uśmiecha czy go kokietuje.
Ale psychopata nadal pozostanie psychopatą.

Pamiętaj o tym BO TO BARDZO WAŻNE !

Dobrze mnie zrozum.
Jaki Chrystus ma powrócić w ramach paruzji ?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ronin 2013-08-22 22:38
Jeśli w to wierzy szczerze, to ty manipulujesz kolego, otóż zauważyłem coś takiego, jak w poście Sylwii - po zmianie siebie, swojego myślenia na pozytywne w stosunku do innych (złych), ich wcześniej złe nastawienie do mnie, stało się łagodniejsze i cieplejsze. A zmienić się może Każdy z nas, ale nie wszyscy skorzystają. :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+9 # Manio 2013-08-20 23:12
Ludzie tu się zdradą emocjonują i tym, że kobieta/mężczyz na woli zdradzić zamiast odejść. A co zrobi jak odejdzie? Znika poczucie bezpieczeństwa, finansowo trzeba radzić sobie samemu, a po pracy wrócić do pustego domu. A jeszcze znaleźć sobie kogoś nowego przy boku! Iluż facetów boi się zagadać do kobiety! Większość ożeniła się z tymi które znali wśród znajomych! A kobieta? Jeśli mało urodziwa to w pewnym wieku skazana już na samotność. Ludzie nie odchodzą ze strachu i egoizmu. Ich życie, ich problem. Ja swoim staram się kierować tak, aby się nie kisić i nie przeżywać bez sensu emocjonalnych pierdół.

Marku, dzięki wielkie za wiele felietonów, które pozwoliły poszerzyć poglądy na różne sprawy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Marek 2013-08-21 09:19
Cytuję Manio:
Ludzie tu się zdradą emocjonują i tym, że kobieta/mężczyzna woli zdradzić zamiast odejść. A co zrobi jak odejdzie? Znika poczucie bezpieczeństwa, finansowo trzeba radzić sobie samemu, a po pracy wrócić do pustego domu. A jeszcze znaleźć sobie kogoś nowego przy boku! Iluż facetów boi się zagadać do kobiety! Większość ożeniła się z tymi które znali wśród znajomych! A kobieta? Jeśli mało urodziwa to w pewnym wieku skazana już na samotność. Ludzie nie odchodzą ze strachu i egoizmu. Ich życie, ich problem. Ja swoim staram się kierować tak, aby się nie kisić i nie przeżywać bez sensu emocjonalnych pierdół.

Marku, dzięki wielkie za wiele felietonów, które pozwoliły poszerzyć poglądy na różne sprawy!Brawo Maniek, zawsze pamiętaj - albo Ty kierujesz swoim życiem, albo jakiś cwaniaczek, najczęściej wilk w owczej skórze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Radek 2013-08-21 08:15
Znam takie Panie, które pomimo zdrady faceta nie chciały się rozwodzić, walczyły o rodzinę.
Są porządne kobiety na świecie, a szansa na ich spotkanie wcale nie jest mniejsza niż 6 w totka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2013-08-21 09:22
Cytuję Radek:
Znam takie Panie, które pomimo zdrady faceta nie chciały się rozwodzić, walczyły o rodzinę.
Są porządne kobiety na świecie, a szansa na ich spotkanie wcale nie jest mniejsza niż 6 w totka.


Nie walczyły o rodzinę, tylko ze strachu o utratę "obrączki" i prestiżu z tego wynikającego - "nie umiała chłopa zatrzymać" oraz o pieniądze - żeby nie dawał innej kobiecie, która jej zabrała męża. Oglądaj Radziu mniej filmów, a więcej swoich reakcji i intencji - wtedy być może zrozumiesz jak to działa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Radek 2013-08-21 09:39
Cytuję Marek:
Nie walczyły o rodzinę, tylko ze strachu o utratę "obrączki" i prestiżu z tego wynikającego - "nie umiała chłopa zatrzymać" oraz o pieniądze - żeby nie dawał innej kobiecie, która jej zabrała męża. Oglądaj Radziu mniej filmów, a więcej swoich reakcji i intencji - wtedy być może zrozumiesz jak to działa.

Mylisz się Marku, są takie które faceta wyssają do ostatniej złotówki, ale są i takie, które wolały przyjąć zdradę na klatę, żeby mieć pełną rodzinę i żeby dzieci nie musiały mówić na nowego "tatusia" wujku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # i30 vel Sylwia 2013-08-21 10:04
Cytuję Radek:
Cytuję Marek:
Nie walczyły o rodzinę, tylko ze strachu o utratę "obrączki" i prestiżu z tego wynikającego - "nie umiała chłopa zatrzymać" oraz o pieniądze - żeby nie dawał innej kobiecie, która jej zabrała męża. Oglądaj Radziu mniej filmów, a więcej swoich reakcji i intencji - wtedy być może zrozumiesz jak to działa.

Mylisz się Marku, są takie które faceta wyssają do ostatniej złotówki, ale są i takie, które wolały przyjąć zdradę na klatę, żeby mieć pełną rodzinę i żeby dzieci nie musiały mówić na nowego "tatusia" wujku.

Przepraszam Cię Radku ale takie poświecenie sie kobiety nie wrózy niczego dobrego...i co mąż ja zdradził ona wybaczyła ( dla dobra dzieci- najgorszy błąd i krzywda jaka można zrobić)i dalej sobie zyją jakby nigdy nic. Po kilku latach ( zapewne w każdej kłotni jest wypominanie zdrady)On przy nadarzającej sie okazji zdradzi ponownie,bo przecież wcześniej mi wybaczyła...a Ona tez moze mieć okazje jak np. z mężem się pokłóci i pomyśli" a co On mógł a ja nie i się zrewanżuje...
I tak w końcu małżeństwo zacznie się rozpadać a dzieci będą na to patrzeć i raczej spokojnego i szczęsliwego życia nie zaznają...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Radek 2013-08-21 10:15
Cytuję i30 vel Sylwia:
Cytuję Radek:
Cytuję Marek:
Nie walczyły o rodzinę, tylko ze strachu o utratę "obrączki" i prestiżu z tego wynikającego - "nie umiała chłopa zatrzymać" oraz o pieniądze - żeby nie dawał innej kobiecie, która jej zabrała męża. Oglądaj Radziu mniej filmów, a więcej swoich reakcji i intencji - wtedy być może zrozumiesz jak to działa.

Mylisz się Marku, są takie które faceta wyssają do ostatniej złotówki, ale są i takie, które wolały przyjąć zdradę na klatę, żeby mieć pełną rodzinę i żeby dzieci nie musiały mówić na nowego "tatusia" wujku.

Przepraszam Cię Radku ale takie poświecenie sie kobiety nie wrózy niczego dobrego...i co mąż ja zdradził ona wybaczyła ( dla dobra dzieci- najgorszy błąd i krzywda jaka można zrobić)i dalej sobie zyją jakby nigdy nic. Po kilku latach ( zapewne w każdej kłotni jest wypominanie zdrady)On przy nadarzającej sie okazji zdradzi ponownie,bo przecież wcześniej mi wybaczyła...a Ona tez moze mieć okazje jak np. z mężem się pokłóci i pomyśli" a co On mógł a ja nie i się zrewanżuje...
I tak w końcu małżeństwo zacznie się rozpadać a dzieci będą na to patrzeć i raczej spokojnego i szczęsliwego życia nie zaznają...

Nie chodzi o to jakie skutki niesie ze sobą zdrada. Różnie się życie toczy, nie ma jednego wzoru postępowań i zachowań ludzkich, nie ma recepty na udany związek.
Napisałem to w kontekście tego, że nie każda kobieta to suka, że są i takie, które potrafią nawet przebaczać - taka ciekawostka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # i30 vel Sylwia 2013-08-21 10:38
Cytat:
Nie chodzi o to jakie skutki niesie ze sobą zdrada. Różnie się życie toczy, nie ma jednego wzoru postępowań i zachowań ludzkich, nie ma recepty na udany związek.
Napisałem to w kontekście tego, że nie każda kobieta to suka, że są i takie, które potrafią nawet przebaczać - taka ciekawostka
Rozumiem i wiem że nie każda kobieta to wredna suka:))))
Ok wybaczyć ale odejść..nie tkwić w takim związku gdzie zaufanie ciężko odbudować,czase m jest to niemożliwe...bo taka kobieta która zostaje ze względu na rodzine może i wybacza ale nigdy nie zapomni...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Radek 2013-08-21 10:45
Cytuję i30 vel Sylwia:
Cytat:
Nie chodzi o to jakie skutki niesie ze sobą zdrada. Różnie się życie toczy, nie ma jednego wzoru postępowań i zachowań ludzkich, nie ma recepty na udany związek.
Napisałem to w kontekście tego, że nie każda kobieta to suka, że są i takie, które potrafią nawet przebaczać - taka ciekawostka

Rozumiem i wiem że nie każda kobieta to wredna suka:))))
Ok wybaczyć ale odejść..nie tkwić w takim związku gdzie zaufanie ciężko odbudować,czasem jest to niemożliwe...bo taka kobieta która zostaje ze względu na rodzine może i wybacza ale nigdy nie zapomni...
Nikt jej nie każe zapominać, ale wybaczyć powinna dla własnego dobra.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # Marek 2013-08-21 10:36
Ale gdzie się mylę - przecież piszę że tak oczywiście się dzieje, ale ważne jakie są intencje przyświecające tej Pani. Ja twierdzę że przeważnie są to bardzo nieczyste intencje - a wybaczenie to słowo przez kobiety różnie rozumiane. A więc powrót tak, ale później wypominanie do samej śmierci swojej "krzywdy", manipulowanie partnerem przez jego poczucie winy, robienie z siebie cierpiętnicy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Radek 2013-08-21 10:52
Cytuję Marek:
Ale gdzie się mylę - przecież piszę że tak oczywiście się dzieje, ale ważne jakie są intencje przyświecające tej Pani. Ja twierdzę że przeważnie są to bardzo nieczyste intencje - a wybaczenie to słowo przez kobiety różnie rozumiane. A więc powrót tak, ale później wypominanie do samej śmierci swojej "krzywdy", manipulowanie partnerem przez jego poczucie winy, robienie z siebie cierpiętnicy.

Czasami kobiety nawet nie chcą przyjąć do wiadomości, że zostały zdradzone. Przymykają oko, bo wiedzą, że jeśli to jednorazowy wyskok to Cytuję Marek:
Ale gdzie się mylę - przecież piszę że tak oczywiście się dzieje, ale ważne jakie są intencje przyświecające tej Pani. Ja twierdzę że przeważnie są to bardzo nieczyste intencje - a wybaczenie to słowo przez kobiety różnie rozumiane. A więc powrót tak, ale później wypominanie do samej śmierci swojej "krzywdy", manipulowanie partnerem przez jego poczucie winy, robienie z siebie cierpiętnicy.

Są i takie panie, ale takie to akurat nie muszą zostać zdradzone, żeby wypominały coś do końca życia. Wystarczy, że zapomnisz o rocznicy i załatwiłeś sobie darmowe przypomnienie o tym raz na jakiś czas.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Rysiek 2013-08-21 12:23
A dlaczego to Ty masz pamiętać o rocznicy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Radek 2013-08-21 12:31
Cytuję Rysiek:
A dlaczego to Ty masz pamiętać o rocznicy?

Dlatego, że one zazwyczaj pamiętają o takich rzeczach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rysiek 2013-08-21 18:24
Dla mnie to kiepski powód. Ja pamiętam o tym, żeby na przykład umyć jej samochód czy zmienić opony na zimowe a ona niech pamięta o rocznicy. Wiesz gdzie jest problem? Problem jest tu, że Ty i opony zmienisz i auto umyjesz i zatankujesz a i kwiatki na rocznicę podrzucisz a i tak będziesz nieudacznikiem bo Gośki chłop to to i tamto a ty tylko gazy i gazy ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Marcin_Rembertów 2013-08-21 11:31
Dlaczego huragany mają imiona kobiet ???
Bo najpierw są ciepłe i wilgotne o później zabierają domy i samochody

taki żart akurat pod te złe Panie ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 vel Sylwia 2013-08-21 11:33
Cytuję Marcin_Rembertów:
Dlaczego huragany mają imiona kobiet ???
Bo najpierw są ciepłe i wilgotne o później zabierają domy i samochody

taki żart akurat pod te złe Panie ;-)

Hahaha dobre:))
A jest huragan o imieniu Sylwia?:)))))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin_Rembertów 2013-08-21 17:28
Sylwia? Nie ma takiego huraganu. Te co znałem były łagodne ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 vel Sylwia 2013-08-21 17:30
Cytuję Marcin_Rembertów:
Sylwia? Nie ma takiego huraganu. Te co znałem były łagodne ;-)

Lagodne,wilgotn e i cieple? :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marcin_Rembertów 2013-08-21 17:41
Cytuję i30 vel Sylwia:
Cytuję Marcin_Rembertów:
Sylwia? Nie ma takiego huraganu. Te co znałem były łagodne ;-)

Lagodne,wilgotne i cieple? :lol:


Ciepłe były ale czy wilgotne...nie wiem, nie sprawdzałem...n ieśmiały jestem :oops:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # i30 vel Sylwia 2013-08-21 18:32
Cytuję Marcin_Rembertów:
Cytuję i30 vel Sylwia:
Cytuję Marcin_Rembertów:
Sylwia? Nie ma takiego huraganu. Te co znałem były łagodne ;-)

Lagodne,wilgotne i cieple? :lol:


Ciepłe były ale czy wilgotne...nie wiem, nie sprawdzałem...nieśmiały jestem :oops:


hmm to trzeba to zmienic :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin_Rembertów 2013-08-21 18:40
Znaczy że chcesz bym sprawdził jaką Sylwią Ty jesteś? ;-) :oops:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # i30 vel Sylwia 2013-08-21 20:51
Cytuję Marcin_Rembertów:
Znaczy że chcesz bym sprawdził jaką Sylwią Ty jesteś? ;-) :oops:

Coz jako wierna i oddana czytelniczka Marka zawsze staram sie pomoc:))))))
Jesli oczywiscie Mistrz pozwoli :lol: :lol: :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marcin_Rembertów 2013-08-21 22:56
Zaniemówiłem :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 vel Sylwia 2013-08-22 09:01
Cytuję Marcin_Rembertów:
Zaniemówiłem :-)

Szkoda to już nie pogadamy? :lol: :D :lol: :D :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin_Rembertów 2013-08-22 13:25
Sylwia lubi chyba grzecznych chłopców 8)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # i30 vel Sylwia 2013-08-22 13:29
Cytuję Marcin_Rembertów:
Sylwia lubi chyba grzecznych chłopców 8)

Hahaha oczywiście że lubi :lol: sama też jest grzeczną dziewczynką :lol: ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # i30 vel Sylwia 2013-08-22 13:31
Cytuję Marcin_Rembertów:
Sylwia lubi chyba grzecznych chłopców 8)

I Sylwia ma bardzo dobre serduszko:) lubi pomagać:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marcin_Rembertów 2013-08-22 13:54
Marek powinien otworzyć portal randkowy :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # witek 2013-08-22 17:20
niestety tu bywa za mało kobiet.
ostatnio tylko Sylwia i nuutka ale ona tylko zagląda poczytać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # witek 2013-08-22 15:18
żadna nie lubi grzecznych.
ideałem jest facet wytatuowany, po wielu odsiadkach za pobicia i napady, pachnący piwem, potem i tytoniem. :D
taki bardzo męski typ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Marcin_Rembertów 2013-08-22 15:30
Takich to jakaś patologia chyba lubi....taki typ to już przerost formy nad treścią...

Swoją drogą, odnośnie grzecznych chłopców...
Spotkałem się, pod swoim adresem, z takim określeniem: "...bo dobra duszyczka jesteś" :P
Wydźwięk tych słów przyprawia mnie o mdłości...to tak jakby grzecznie przekazać facetowi że jest Ryś z Klanu :P
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # i30 vel Sylwia 2013-08-22 15:41
Cytuję Marcin_Rembertów:
Takich to jakaś patologia chyba lubi....taki typ to już przerost formy nad treścią...

Swoją drogą, odnośnie grzecznych chłopców...
Spotkałem się, pod swoim adresem, z takim określeniem: "...bo dobra duszyczka jesteś" :P
Wydźwięk tych słów przyprawia mnie o mdłości...to tak jakby grzecznie przekazać facetowi że jest Ryś z Klanu :P

Nawet jakby powiedziała to Twoja kobieta z miłoscią tez by Cie zemdliło?:)))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin_Rembertów 2013-08-22 17:20
Ludzie mówili sobie z miłością różne rzeczy, po czym drugą ręką wbijali nóż w plecy 8)

Aż tak źle o Paniach nie myślę.

Generalnie jestem staroświeckim idealistą którego, resztki walają się jeszcze po zakamarkach duszy i nie dają spać.

Ale z wiekiem i to się zmienia :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 vel Sylwia 2013-08-22 15:31
Cytuję witek:
żadna nie lubi grzecznych.
ideałem jest facet wytatuowany, po wielu odsiadkach za pobicia i napady, pachnący piwem, potem i tytoniem. :D
taki bardzo męski typ

hahahahaha dobre:)
ale akurat taki typ mnie nie kręci:))a tak poza tym ideały nie istnieją:))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # witek 2013-08-22 15:44
tak tylko mówisz by przedstawiać dobry wzorzec społeczny
A w rzeczywistości przy takim egzemplarzu majtki miałabyś mokre i chcicę niesamowitą :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # i30 vel Sylwia 2013-08-22 16:00
Cytuję witek:
tak tylko mówisz by przedstawiać dobry wzorzec społeczny
A w rzeczywistości przy takim egzemplarzu majtki miałabyś mokre i chcicę niesamowitą :lol:

:lol: :lol: majtki miałabym moze i mokre ale przy takim elemencie to raczej ze strachu:)a ochote owszem, ale do ucieczki:))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rupreht 2013-08-21 13:32
Bo w ich języku to rodzaj żeński po prostu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zbożowy 2013-08-21 16:41
Cytuję Rupreht:
Bo w ich języku to rodzaj żeński po prostu.


Uwielbiam takie odpowiedzi ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Jajacek 2013-08-21 23:12
A dlaczego rodzaju żeńskiego? Bo katastrofy od zawsze z babami się kojarzyły.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # i30 vel Sylwia 2013-08-22 09:05
Cytuję Jajacek:
A dlaczego rodzaju żeńskiego? Bo katastrofy od zawsze z babami się kojarzyły.

Hahahaha bardzo śmieszne :lol: ale prawdziwe :lol: :lol: :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # b.i.g. 2013-08-21 12:34
Mareczku pomogłbym ale nie mam pieniędzy :oops: a procesora poszukaj jakiejś uczciwej firmy komputerowej skrobnij meila i za sprzęt zrób im recenzje masz trzy strony czy wiecej setki czytelnikow i jestes znany.zgodza sie na pewno.żadaj i7 braciak ma śmiga pozdro b.i.g.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 19:25
Cytuję b.i.g.:
Mareczku pomogłbym ale nie mam pieniędzy :oops: a procesora poszukaj jakiejś uczciwej firmy komputerowej skrobnij meila i za sprzęt zrób im recenzje masz trzy strony czy wiecej setki czytelnikow i jestes znany.zgodza sie na pewno.żadaj i7 braciak ma śmiga pozdro b.i.g.To niezły pomysł, dzięki - musiałbym mieć jednak pewność, że firma jest fair. A skąd mieć taką pewność? I5 mi wystarczy bo w grach jest 2% słabszy od ponad dwukrotnie droższego I7 - ten do obróbki video itd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rupreht 2013-08-21 13:43
Marek nie wchodząc w psychologię i teorie z sufitu, w sumie interesuje Cię tylko dupa. Czytając Twoje teksty można odnieść wrażenie, że jesteś jak narkoman uzależniony od dupy, wszędzie widzisz dupę i ona jest jedyny Twoim celem. Tworzysz teorie dupy. Dręczy Cię, że kobieta mówi, że czegoś chce, podsumowujesz to, że ona jest prostą, prymitywną maszynką do odbierania facetom majątków. Można odnieść wrażenie, że jesteś po prostu... dziecinny, jak osesek, skaczesz z cycka na cycek jak dzieciak w wielkim, dmuchanym zamku na odpuście. Czegoś oczekujesz od kobiety ale albo za bardzo nie wiesz czego albo boisz się tego napisać albo chcesz tylko dupy i popadasz w depresję jak Cię panna spuszcza, bo po tym jak ja parę razy posuniesz ona widzi, że posuwał ją dzieciak. W sumie to wszystko o złych kobietach to wielkie pieprzenie, jak większość teorii wykładanych w internecie. Dla normalnego faceta nie ma złych kobiet, żadna kobieta nad nim nie dominuje, nie musi tworzyć teorii o dostępie do darmowej dupy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 17:39
Rupreht, proponuję Ci długi sen, alka seltzer i ciepłą herbatę - a później przeczytanie tego co napisałeś na trzeźwo. To są właśnie wzięte z sufitu bajki, wynikające nie z czytania tego co piszę, a chwycenia się jednego fragmenciku - i stworzenia na nim całej, z dupy wziętej teorii. To właśnie ja tym co piszę, w największy możliwy sposób pomagam kobietom zrozumieć biologiczną naturę - która tak samo je jak i nas - unieszczęśliwia . I tyle z mojego pisania. O mnie i moim życiu nie wiesz kompletnie nic, oprócz tych czasem żartobliwych opowiastek które tu wpisuję. Do łóżka spać!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Rupreht 2013-08-21 18:52
Czytam co sam o sobie napisałeś (we wszystkich wpisach).
Nie mam nic przeciwko jakimkolwiek Twoim teoriom dot. kobiet. Zauważam jedynie, że te teorie nie są uniwersalne - raz na ich podstawie uda się zaruchać, innym razem nie, raz wyruchać pannę raz panna C=ciebie. I w sumie nie wiadomo czy to dlatego, że działa Twoja teoria czy działa co innego np. pole magnetyczne Ziemi.
Poza tym oczywiście zawsze warto się wyspać, to podstawa, samo sobie to powtarzam.
Moje zdanie jest takie, i tego się trzymam wychodząc dość korzystnie, że nie ma co do kobiet podchodzić psychologicznie . Trzeba zwyczajnie praktycznie i nimi po prostu kierować, wymagać od nich - to wystarczy, będą miały dość do roboty żeby się nie zajmować pierdołami. Jeszcze nie spotkałem faceta, który by cokolwiek zawdzięczał znajomości psychologii. W końcu i tak te całe teorie się popieprzą z rzeczywistością - ty analizujesz a ona już odjechała daleko. Bo kobiety trzeba wiedzieć są niezwykle praktyczne i dla przeciwwagi b. romantyczne. Ale są przede wszystkie praktyczne i dlatego nie pasjonują ich faceci psychologizując y, nie tego oczekują od faceta. Najlepiej wychodzi facet, który się po prostu nie przejmuje nastrojami kobiety itp. Nie musi być agresywny ale jak napisał niżej "Rysiek": "tylko ktoś o stalowych jajach może karty rozdawać".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2013-08-21 19:23
Zawsze pisałem o tym, że nie agresja a twarde postawienie granic - ale widocznie nie czytałeś wszystkich wpisów (czyli chyba ponad tysiąc).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Rupreht 2013-08-21 19:43
Zostawmy agresję, nie myślałem o tym w ogóle, może coś niejasno napisałem.
Przeczytałem b. dużo wpisów, i pewne wątki stale się w nich powtarzają, co naturalne ale wszystko dzieje na 3 frontach - 1. nie daj się wrobić w dziecko 2. kobieta nie panuje nad swoją naturą, biologią 3. w izolacji od kobiet znajdziesz ukojenie. To teorie porażki z kobietami - kobieta to stwór na ciebie polujący, musisz posiąść wiedzę, żeby nie dać się jej wydymać. A ja mówię - po co to wszystko, te teorie? Wała dają. Jedyny konkret to DNA i intercyza, jak najbardziej do stosowania, ale to żadna nowość.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Rupreht 2013-08-21 19:47
i zakochanie, o którym piszesz, to również konkret - nie widzisz, że kobieta ma praktyczne oczekiwania a ty nie jesteś w stanie im sprostać, więc ostatecznie ponosisz porażkę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # Marek 2013-08-21 21:01
Cytuję Rupreht:
i zakochanie, o którym piszesz, to również konkret - nie widzisz, że kobieta ma praktyczne oczekiwania a ty nie jesteś w stanie im sprostać, więc ostatecznie ponosisz porażkę.


Kurde, chłopie, już nie mam sił Ci odpisywać - po prostu bajdurzysz. Najpierw mnie obrażasz, później piszesz mi rzeczy które od lat opisuję. Jesteś nieprzytomny, Bóg raczy wiedzieć z jakiego powodu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Rupreht 2013-08-21 21:34
Marek, bardzo Cię przepraszam ale Cię nie obrażam w żadnym komentarzu. Masz jakiś problem chłopie.
Po prostu prezentujesz teorie nie za wiele warte. Nie wiadomo czy się sprawdzają czy nie. Takie filozofowanie.
Chyba jednak Ty Marku nie czytasz ze zrozumieniem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # Marek 2013-08-21 21:38
Cytuję Rupreht:
Marek, bardzo Cię przepraszam ale Cię nie obrażam w żadnym komentarzu. Masz jakiś problem chłopie.
Po prostu prezentujesz teorie nie za wiele warte. Nie wiadomo czy się sprawdzają czy nie. Takie filozofowanie.
Chyba jednak Ty Marku nie czytasz ze zrozumieniem.Jasne, daj mi jeszcze kilka minusików a sobie plusików, to wzmocni Twoje pier... za przeproszeniem. Jeśli mam niewiele warte teorie, nie warto tracić czasu na przebywanie tutaj. Powodzenia i pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Rupreht 2013-08-21 22:13
Nikomu nie dałem minusa. Sobie chyba też nie dałem plusa, komuś dałem plusa, i mogłem przypadkowo sobie, ale nie wciskam plusów dla siebie - po co? Uważasz, że te plusy/minusy mają dla kogoś znaczenie? Ja bym się tym tak nie przejmował.
Racji nie masz - najpierw trzeba przeczytać żeby móc coś powiedzieć. Musiałem przeczytać. Zresztą nie uważam czasu za stracony.
Krytykę odbierasz jak klasyczny bloger marzący o wielkiej sławie i kasie - czyli Cię krytyka sakramencko wqrwia. Ale wiesz, czasem ktoś napisze coś krytycznego co być może skieruje Cię we właściwą stronę i oszczędzisz czas i energię dzięki temu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # Marek 2013-08-21 23:10
Cytuję Rupreht:
Nikomu nie dałem minusa. Sobie chyba też nie dałem plusa, komuś dałem plusa, i mogłem przypadkowo sobie, ale nie wciskam plusów dla siebie - po co? Uważasz, że te plusy/minusy mają dla kogoś znaczenie? Ja bym się tym tak nie przejmował.
Racji nie masz - najpierw trzeba przeczytać żeby móc coś powiedzieć. Musiałem przeczytać. Zresztą nie uważam czasu za stracony.
Krytykę odbierasz jak klasyczny bloger marzący o wielkiej sławie i kasie - czyli Cię krytyka sakramencko wqrwia. Ale wiesz, czasem ktoś napisze coś krytycznego co być może skieruje Cię we właściwą stronę i oszczędzisz czas i energię dzięki temu.Ty chyba nie rozumiesz - za tekst który napisałeś o cyckach, KAŻDY bloger by Cię NATYCHMIAST skasował i zbanował. Idź do Kominka mu to napisz co mi, to zobaczysz jak wygląda gniew blogera.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Rupreht 2013-08-21 23:46
Wszystko rozumiem doskonale. Piszę swobodnie, bo taka konwencja u Ciebie funkcjonuje, i wiadomo, że nie kasujesz. Tak, blogerzy to primadonny. Należę do tego gatunku, którego to bawi.
Ciężka sprawa zrobić blog i dochodowy.
Kominka poczytałem parę lat temu przez jakiś tydzień kiedy byłem małą dziewczynką ale już wtedy miałem ciekawsze rzeczy do roboty.
Zaskoczę Cię ale nie udzielam się na formach, blogach itp. nie mam swojej strony, nie naganiam na nią. W ogóle żebym czytał czyjeś teksty w internecie a jeszcze komentował to wielkie święto. Spokojna rozczochrana, nie będę Cię prześladował. Jestem w trakcie czytania, już mi niewiele zostało do przeczytania. W każdym razie czytam i nie uważam tego czasu za stracony. Przy okazji coś skomentuję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Rupreht 2013-08-21 22:44
Teorie nie za wiele warte bo nie uniwersalne. Tzn. nie będą działać w wykonaniu każdego faceta.
Z kobietami jest tak, że każdy musi sam opracować swoją metodę na kobiety. Uważam więc, że piszesz o sobie i inni mogą poczytać ale czy zastosować Twoją metodę? Tego już nie wiadomo. Jeszcze się taki nie urodził co by taką metodę podarował światu. Casanova, de Sade spisali swoje metody i właściwie każdy ma do nich dostęp ale co z tego? Nic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # enter 2013-08-21 21:24
Człowieku - TAK wiemy że kobieta ma praktyczne oczekiwania ale nie dla każdego Everestem marzeń jest poświęcić siebie i swoje życie aby te wyobrażenia spełniać!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rupreht 2013-08-21 21:35
Nie nie wiecie towarzyszu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # Freedomski 2013-08-22 10:22
Ale męczysz bułę , koleżanko/ego?H ermafrodyta jakiś,ki diabeł?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rupreht 2013-08-22 12:16
Twoje pytanie dotyczy towarzysza "enter", towarzyszu "freedomski"? Moja odp. jest jak wyżej - nic nie wiedzący towarzysz używający formy "my".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+7 # Marcin_Rembertów 2013-08-21 17:52
Marek nie potrzebuje adwokata nie mniej osobiście nie zauważyłem by prowadził krucjatę przeciwko kobietom.

Kobiety to tylko ludzie. Postępują różnie, jak My mężczyźni.

Do kobiet nie mam żadnych żali.

A felietony Marka potwierdzają jedno: trzeba uczyć się Świata, ludzi bo można się przejechać. Po prostu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Marek 2013-08-21 18:22
Cytuję Marcin_Rembertów:
Marek nie potrzebuje adwokata nie mniej osobiście nie zauważyłem by prowadził krucjatę przeciwko kobietom.

Kobiety to tylko ludzie. Postępują różnie, jak My mężczyźni.

Do kobiet nie mam żadnych żali.

A felietony Marka potwierdzają jedno: trzeba uczyć się Świata, ludzi bo można się przejechać. Po prostu.Trzeba się uczyć, rozszerzać swoją wiedzę - uczyliśmy się chodzić, przecież to jest cholernie trudne skoordynować tyle mięśni - a jednak się nauczyliśmy. Kobiet i działania swojej psychiki także trzeba się nauczyć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Esej 2013-08-21 15:08
Wiele kobiet, zwłaszcza tej starszej daty (młodsze zobaczymy za kilka lat) zyje ze zdradzającymi jej facetami z prostej przyczyny: pieniądze. Jesli nie ma taka kobiecina źródła utrzymania staje sie niewolnicą pieniedzy takiego skurwiela. Owszem boli to kobiete, ze jej facet wkładała w inna dziurke, ale jeszcze jest w stanie do nie tyle wybaczyc (przypomni o tym w kazdym momencie, chocy upłynęło 50 lat małzenstwa),co. ..przemilczec. natomiast zdrada emocjonalna, to odpłynięcie spermy i zasobów małzonka do innej. Zdaniem psychologa pana Wojciszke, własnie zdrada emocjonalna uderza w kobiete bardziej niz zdrada fizyczna. Uwazam, ze ma rację
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2013-08-21 17:40
Cytuję Esej:
Wiele kobiet, zwłaszcza tej starszej daty (młodsze zobaczymy za kilka lat) zyje ze zdradzającymi jej facetami z prostej przyczyny: pieniądze. Jesli nie ma taka kobiecina źródła utrzymania staje sie niewolnicą pieniedzy takiego skurwiela. Owszem boli to kobiete, ze jej facet wkładała w inna dziurke, ale jeszcze jest w stanie do nie tyle wybaczyc (przypomni o tym w kazdym momencie, chocy upłynęło 50 lat małzenstwa),co...przemilczec. natomiast zdrada emocjonalna, to odpłynięcie spermy i zasobów małzonka do innej. Zdaniem psychologa pana Wojciszke, własnie zdrada emocjonalna uderza w kobiete bardziej niz zdrada fizyczna. Uwazam, ze ma rację


Dokładnie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Radek 2013-08-21 15:11
No tak, tylko, żę wiele tutaj piszecie jak to kobiety skubią facetów z pieniędzy a tutaj nagle, że jak pojawia się zdrada to kobiety siedzą potulnie przy mężu bo kurek z kasą się przykręci? A alimenty? Kto tu najgłośniej krzyczy, że faceci powinni się bać kobiet, bo te ich oskubią z mieszkania samochodu i będą ciągnąć od nich kasę przez pół życia?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Esej 2013-08-21 15:16
Cytuję Radek:
No tak, tylko, żę wiele tutaj piszecie jak to kobiety skubią facetów z pieniędzy a tutaj nagle, że jak pojawia się zdrada to kobiety siedzą potulnie przy mężu bo kurek z kasą się przykręci? A alimenty? Kto tu najgłośniej krzyczy, że faceci powinni się bać kobiet, bo te ich oskubią z mieszkania samochodu i będą ciągnąć od nich kasę przez pół życia?


Jedno drugiego nie wyklucza, są takie i takie kobiety.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Esej 2013-08-21 15:17
czyli skubią i w jednym i w drugim przypadku :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 17:41
Cytuję Esej:
czyli skubią i w jednym i w drugim przypadku :lol:


Młoda i atrakcyjna może odejść z kochankiem, skubać alimenty i chapnąć mieszkanie. A ta starsza "laska" po czterdziestce z kim ucieknie, z małolatem który ją dmucha i jest gołodupcem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rysiek 2013-08-21 18:27
A ilu znasz ludzi naprawdę bogatych, którzy zabezpieczyli się na tyle mądrze, żeby nie dać się okraść? Ja znałem jednego, obstawiony prawnie od każdej strony, cały majątek na niego, chlał przez 30 lat ponad i wszyscy mu jedli z ręki i kobita i dzieci i zięciowie i synowie. Zapił się na śmierć, ale co przeżył to jego...zdradzał , bił, chlał. I co z tego? Miał szacunek...
Zwykły Kowalski go nie będzie miał, bo go na szacunek nie stać. Mało tego, jeszcze mu zapierdolą mieszkanie w sądzie bo pani i dziecko ma potrzeby. Ten świat jest tak skonstruowany, że tylko ktoś o stalowych jajach może karty rozdawać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Rupreht 2013-08-21 18:52
"tylko ktoś o stalowych jajach może karty rozdawać"
Oprawić i powiesić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # antonio 2013-08-21 19:08
A co w temacie jaj wypikselizowany ch ? :o
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rupreht 2013-08-21 19:25
Jajka każdego poza moim zainteresowaniem.
Samo zwierzę przeciekawe, ma fajną facjatę i łapy, futro, i za jakąś karę musi skakać na tych wielkich łapach. Ma prawo trochę sobie poleżeć. Ciekawe o czym myśli jeśli myśli (nie wiem tego).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 19:24
Bo umiejętność robienia pieniędzy - a znajomość ludzkiej psychiki, to wcale nie jedno i to samo. Dlatego na cwaniaka z kasą czeka maleńka kobietka, która go ogra i pozbawi wykradzionej pracownikom kasy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rupreht 2013-08-21 21:39
"wykradzionej pracownikom kasy"
od kiedy kasa firmy należy do pracowników? pracownik ma pensję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Rupreht 2013-08-21 19:31
Bo to chodzi o jaja-czyli mózg, nie o inne cechy organiczne. Czyli to co kobiety cenią najbardziej u faceta - inteligencję, która jest przyczyną wszystkiego jego i jej sukcesu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # antonio 2013-08-21 18:23
Oto clou działań bestii zmierzającej do zagłady ludzkiego gatunku, esencja kozła ofiarnego, epicentrum maniakalnej obsesji wielkich religii i odmóżdżonych dewotów w swej bezrefleksyjnej zdradzie Chrystusa:Pierdolone, diaboliczne, skurwysyńskie świry zacznijcie teraz cenzurować, pikselizować zdjęcia swoich psów, kotów, suk, ubierajcie w "przyzwoite" majtki i wielokrotne staniki, cenzurujcie genitalia swoim myszkom, kanarkom, papużkom, kurom, kogutom, nie mówiąc o wieprzach, knurach, warchlakach, tak młodzież też musi się prowadzić moralnie, że o bykach czy ogierach nie wspomnę.
Ale i wtedy będziecie gorsi od Mistrza który ocenzurował fotkę ubranych swingersów !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Zbożowy 2013-08-21 18:45
Toż to żart. Clou bestii jest coraz bardziej spieniający się internet :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # antonio 2013-08-21 18:59
Jaki kurwa żart ! :o
Ten żart dokładnie opisuje rzeczywistość w której przyszło nam się urodzić !
I ta patologia cały czas narasta !
Starożytni nie mieli takich problemów, z pewnością nawet by na nie mogli nas zrozumieć w tej kwestii.
To wielkie religie w celu zniewolenia mas wykreowały tego kozła ofiarnego, konika do bicia, po to by zamaskować, ukryć prawdziwą nieczystość, prawdziwe zło - chciwość, wyzysk, zniewalanie bliźnich.
Zdrajcy Chrystusa w ornatach i habitach potrzebowali kozła ofiarnego dla wykazania swojej moralności bo przecież kolaborując z bestią władzy nie mogli tknąć prawdziwej nieczystości, prawdziwego zła.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 19:23
Rozwalił mnie ten kangur :)))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 19:28
Mam dwie sprawy koledzy.

1. Szukam zestawu - cztery kamery przemysłowe, bezprzewodowe, i coś do zapisywania tego. Znacie się na tym, możecie mi coś polecić? chcę to komuś zainstalować.


2. Jeden z kolegów przetłumaczył mój jeden z artów na angielski. Czy możecie mi powiedzieć gdzie to wkleić na zagranicznych serwisach - albo byście to sami zrobili? chciałbym zobaczyć jak reagują bracia z zagranicy na moje teksty. Planuję zaatakować rynki zachodnie. W poniższym komciu wkleję tej tekst po ang. i jeszcze raz serdecznie dziękuję za jego przetłumaczenie .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Zbożowy 2013-08-21 22:41
Cytuję Marek:
Mam dwie sprawy koledzy.

1. Szukam zestawu - cztery kamery przemysłowe, bezprzewodowe, i coś do zapisywania tego. Znacie się na tym, możecie mi coś polecić? chcę to komuś zainstalować.


Tak się składa, że w pracy między innymi się tym zajmuję. Z tym że bezprzewodowych praktycznie nie zakładamy bo w większości są z nimi problemy. Jak nie zapomnę to jutro w pracy dopytam większych ode mnie fachowców i coś poradzę. Jedno wiem na pewno, że jeśli ma być dobrze to tanio nie będzie. Chociaż tanio to pojęcie względne ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 23:12
Cytuję Zbożowy:
Cytuję Marek:
Mam dwie sprawy koledzy.

1. Szukam zestawu - cztery kamery przemysłowe, bezprzewodowe, i coś do zapisywania tego. Znacie się na tym, możecie mi coś polecić? chcę to komuś zainstalować.


Tak się składa, że w pracy między innymi się tym zajmuję. Z tym że bezprzewodowych praktycznie nie zakładamy bo w większości są z nimi problemy. Jak nie zapomnę to jutro w pracy dopytam większych ode mnie fachowców i coś poradzę. Jedno wiem na pewno, że jeśli ma być dobrze to tanio nie będzie. Chociaż tanio to pojęcie względne ;-)


Spadłeś mi z nieba :) a ja zapytam czy mogą być kablowe, bo na logikę jak radiowe - to można pewnie czymś zakłócić. Do trzech tysi może być, może trzy i pół, styknie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zbożowy 2013-08-22 17:40
Cytuję Marek:


Spadłeś mi z nieba :) a ja zapytam czy mogą być kablowe, bo na logikę jak radiowe - to można pewnie czymś zakłócić. Do trzech tysi może być, może trzy i pół, styknie?


Styknie. Rejestrator to koszt nieco ponad tysiąca złotych (chociaż kolega dziś mówił mi, że znalazł porządny za 800)+ twardy dysk. Ewentualne okablowanie (zależne od odległości) no i kamery, wśród których oczywiście najtańsze omijamy szerokim łukiem- chyba, że chcemy mieć obraz jak nagrywany starą nokią :-)

Pytań do takiego przedsięwzięcia jest sporo, więc odezwij się na fb, to podam Ci mojego maila. Chyba że nie pamiętasz, który to ja, wtedy napiszę :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jajacek 2013-08-22 20:53
Montowałem sporo alarmów i dwa monitoringi. Jak jesteś jeszcze na etapie poszukiwań sprzętu, to sprawdzę modele, bo wszystko działa niezawodnie już parę lat. Dobrze mieć zaciskarkę do wtyków BNC, bo te niezaciskane nie sprawdzają się.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zbożowy 2013-08-22 22:32
Cytuję Jajacek:
Montowałem sporo alarmów i dwa monitoringi. Jak jesteś jeszcze na etapie poszukiwań sprzętu, to sprawdzę modele, bo wszystko działa niezawodnie już parę lat. Dobrze mieć zaciskarkę do wtyków BNC, bo te niezaciskane nie sprawdzają się.


Dlatego chyba lepiej byłoby puścić UTP. Przy skrętce każdy laik poradzi sobie z założeniem konwertera.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 19:30
You never trust a womanTo move on a road by a car you need to go through driving exam. The car needs to pass MOT and prove that it is safe to drive in order not to kill anybody.


Certificate of stupidity


If you want to have children and bring human being to this world, you can be a total, certified dork. But, that’s not the case, just take a look at how weird it all is. A doctor has to learn so much time to be perfect, however, even the best doctors make mistakes. Making of ideal furniture takes many years of learning and practising at woodworking shop. The real art takes a great deal of time of getting knowledge under the strict eye of an expert. Among reek of urine, booze and cheap cigarettes, in torrent of abuse, farts and hangovers is hammered the skill of carpenter, whose products are highly demanded by big shots.


Nineteenth century. New right-wing


At present, going into relationship with other person, making her/him love you – doesn’t require virtually any knowledge, intelligence, abilities nor exams. You can sleep a whole day and play at the computer in free time then, become a Korwin Mikke’s (Polish politician) new right-wing member whose blood boils at the very thought of unemployment benefit or minimum wage. Because the world and business is exactly like your world so, if mum treats you with sausage from grocery store and buy cigarettes the world operates surely the same way. Well ? what do these dirty parasites on soft and healthy body of employer want ? Relationship between a woman and a man, bringing new life, it all is available for each and every person who knows how to get turned on sexually. Even the lowest forms of life can do this, yea ! even I can. New life…child needs solid foundation, triumvirate of knowledge, wisdom and love in order to be happy and deal with life properly. It’s uncommon to find someone who knows how to provide all these things for them, that’s why the world is as it is; arena for wars, cruelty and injustice.
These all scoundrels in government were also sweet lovely toddlers. Why as grown-ups did they in exchange for money and fame sacrifice well-being of their brothers? What in childhood were they deprived of that made them choose treason and exploitation in exchange for small amount of money indeed ? If everyone who wants children is allowed to get one, we have it coming. These few good children from caring homes are condemned to ordeal and being with these bad and usually stupid ones. Traders of slaves, organs and weapons; these people are victims of system, in which you can go to jail for possessing marijuana but if you father another criminal, you become respected father and provider for basic unit in society.Chumps’ “words of advice”


When you go into relationship, the only knowledge you have are “words of advice” from your grandparents, parents and acquaintances. Your wisdom is a snowball made of opinions equally enlightened guys like you, parent’s counsels and things that you observe in movies and in friends’ lives. The sun of reality melts it almost immediately leaving you a bit of stinky water on your hand. Optimists find that two inexperienced people get to know each other. Pessimists point at divorce statistics, ruined marriages and children’s psyche ripped with stupidity blade. Life is too short to take such a risk without proper knowledge and wisdom; these values have the power of sheltering you from blows of life. Of course, if you are intelligent you may learn by yourself, though why waste fifteen years of your life on things that you can read from books of people who devoted fifteen years ? Wise person is the one who learns from other’s people mistakes in order not to learn them hard way. This person will make mistakes, many mistakes and each explorer of unknown space will make them. One choice of not putting on condom may ruin lifes of many people completely. You, among quarrels, fights, sense of defeat, condemned to paying life-long alimony to the woman you loathe. Her real nature came out as soon as you legalized your relationship – you hadn’t noticed it before, you had seen marketing creation that led you to a swamp of despair with a smile on its face. Of course, you may find yourself in good hands and be happy. You may also pick six correct numbers in national lottery, though by a strange twist of fate you haven’t done it yet, have you ? someone is always in luck, but it’s never you and I nor any of the people I know.


I respect your stupid beliefs


Let’s look at this all, logically. You certainly have your own beliefs concerning world and people, and I have no intention of getting you to give them up. I respect your beliefs. Note, that the world is as soaked through with a lie as my t-shirt with sweat after doing some digging. Women say that it’s a heart and mythical inside what counts most, and that you need to wait untill marriage for sex and then appears a shameless and primitive fellow who screws over your angel’s anus at the first meeting. Politicians deceive you telling lies straight in the eyes, they use election gimmicks to make you believe. Religions are in fact normal guys who over the years are persuaded by repetition that god sends them from above to serve. Through repetition eerie stories to children they fill them with apprehension, which is why, you attend church, belong to community – and you pay, even as a grown-up. You do this because of fear inside you that is put down there when you are a child. Every thought about leaving arouses scary emotional states, apprehension and life’s chaos. That’s why every religion washes children’s brains. It’s more difficult to do the same to an adult; this person won’t buy into go-to-heaven-af ter-death stories, you won’t go unless you pay, obviously. Not only do you devastate child’s imagination with fibs, but also his/her parents pay you for this.


Atlantida


Whole world is a misterium of lies and deceptions, drowning in a muddle of stupidity and ignorance Atlantida. Among myriad grains of dirty sand there is sometimes a shining pearl. They deceive you starting from your parents, through social and moral authorities, to friends. Everything you were taught, as a child, is not yours; it’s a result of a repetition of things that your providers knew about world itself. Your parents had beliefs, faith and views – and you’ve got identical, similar or totally different ones. It’s much of muchness. Father, who is a Catholic, an alcoholic and a sadist, loves the cross; so a rebelled child turns the cross upside down. Father officially, condemns sex (off the record, screws around) so, the son nails everything what doesn’t run up a tree. Nothing is yours, even beliefs and content of your head is not yours but your parents, grandparents, priests or other people who you regarded as authorities. As a child, you absorbed things as a sponge absorbs water; and it formed your beliefs, it’s not a true, these beliefs are not yours. They never were. You go into relationship with a woman you know nothing about. In my life, I met dozens of divorced people who were completely ruined and in despair. They followed the lead of people who they were surrounded by. Everything turned out to be a huge flop. Who is guilty then ? who is to blame ? do you think that they are going to claim responsibility for you ? they won’t, for sure. They’ll tell you that you didn’t love enough, you didn’t talk enough and you sucked; this’s your fault that your woman got hysteria attacks. And time goes by leaving a skin gouged with tears deeper and deeper.
Practise joy


You need to make sense of one thing, brother. You will be a slave unless you create powerful, strong habit of reacting with joy to defeat. If you know that breakups hurt, you’ll sacrifice whole life to keep this pleasure. You’ll tie a woman to a headboard with a golden chain in order not to run. You’ll shallow your life to a gutter of emotions. They teach you how to go into relationships; you need to buy flowers, be nice, compliment girl, but no one teaches you how to go away. What does that mean ? It’s not only farewell mail or sms, but also capability, actually awareness of being alone again, of dealing with the fact that constant, very pleasing and enslaving impulse is gone. You’re blind, deaf, lame and thick as a brick without it. I’ve been writing about it all the time, because I want you to understand it. What really counts most are your abilities and awareness. You need to train, you need to practise – not crap but a very clever thing that I bet - relatives told you nothing about. When misery or defeat have come or something has gone wrong…it may be little unfulfillment, almost invisible i.e you missed the bus; instead of complaining, imagine something enjoyable; instead of telling bus driver off, pretend that you are glad. Train it constantly like you train punches. The more you practise, the better you are. Someone told you off either at work or at school ? Your favorite blogger named you pathetic, mean and greedy brat because you keep this money instead of giving it to him ? sing with joy, dance in your mind, do pirouettes. In time, you will bring in new powerful habit to your life. Pain appears ? you react with joy. Girl puts you to the test to check whether balls dangle between your legs or not, threatening with leaving ? here you are, fuck off in jumps as fuckin fast as you can. And when she drags roll-along case to an airport sobbing and swearing at you in mind, you dance with joy. They start to respect you, you are not doormat any more…. dance, laugh, jiggle like an electrocuted frog’s thigh. Practise, practise, practise even when you are fast asleep. When I wake you up by means of mobile phone, tell you off and call your name – you are to sing whole theme tune from smurfs out of joy. Then, you will be a real guy in my eyes. When I steal two-thousand bucks from you to buy new CPU I long for ? you’ll dance can-can laughing. We need to see bright sides in every situations.


You will survive


It’s the same in life. We focus on life and skip the matter of death; it stinks, it’s hidden. Meanwhile, death is the night coming after tough day, solace and a rest – a dream. It’s hard to find someone who asks yourself deep and depressing question, what next ? when success has been achieved, children have been fathered, a tree has been planted and a house has been built ? everything you have achieved will turn into bonfire smoke. Nothing will survive. You may be eminent for decades or even hundreds of years if you are a genius. Some people survive for two or even three thousands of years in mind of posterity, though the time and a disabled human memory crooks the memory of them ghastly. What kind of existence is it ? does it really matter to you ? that kind of existence has as much in common with real existence as real cock with plastic dildo. Everything passes, and things you fight for, in fact, don’t make sense. Just slow down and chill out. You come into being on swirling in dark space planet – and disappear after some time. Your body is getting flabby, loses its strain. Fire, which heated it up whole life, goes out. It will be buried in the ground and another generations will eat you in vegetables, dairy products and meat. You will only survive in digestive tract of another generations. You lucky guy !

I encourage you in downloading my book „what came over the women ?” as a free e-book. If you like it, you can get it at every book store in Poland. By the way, I created fanpage on www.facebook.com entitled Samczeruno. You are always welcome.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # witek 2013-08-21 21:02
never believe a women.
reszty nie chce mi sie dzis sprawdzac i poprawiac
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Esej 2013-08-21 21:48
Wow, cieszę się ze w końcu zdecydowałeś sie Marek uderzać na Zachód!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 21:52
Cytuję Esej:
Wow, cieszę się ze w końcu zdecydowałeś sie Marek uderzać na Zachód!!!Ja już dawno chcę, ale nie mam możliwości - skąd wziąć tłumacza, który za darmo tyle pracy wykona? nie śmiałbym nawet prosić. Są umowy wiążące, ale jeśli tłumacz da dupy? moja znajoma tak wpadła z tłumaczeniem, że ktoś jej spierdolił robotę. Straciła "przyjaciółkę" kasę i czas. Wiem jedno - wydając książkę w Polsce popełniłem błąd. Trzeba było za tę dychę przetłumaczyć piętnaście tekstów, rzucić na amazon za pół dolara i czekać - na kasę i sukces. Na pewno większa szansa niż tutaj.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nowhereman 2013-08-21 21:56
Marek ale Ty chyba nie masz strony Samczeruno na fejsie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 21:58
Cytuję nowhereman:
Marek ale Ty chyba nie masz strony Samczeruno na fejsie?


Miałem ze dwa dni ale skasowałem; zapisało się cztery osoby :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nowhereman vel Paweł 2013-08-21 22:04
reaktywuj fanpage na fb, a ja mam znajomego w Wielkiej Brytanii i poprosze go żeby rzucił ten tekst, jak już Tomek poprawi, na najbardziej znane fora brytyjskie, dobrze jakby ten fanpage był również po angielsku
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nowhereman vel Paweł 2013-08-21 22:10
a mam też kumpla Niemca polskiego pochodzenia, również jego poproszę żeby przetłumaczył to na niemiecki (ja niestety nie władam biegle niemieckim) i wrzucił na fora niemieckie austriackie i szwajcarskie, idziemy na całego :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 23:11
Cytuję nowhereman vel Paweł:
reaktywuj fanpage na fb, a ja mam znajomego w Wielkiej Brytanii i poprosze go żeby rzucił ten tekst, jak już Tomek poprawi, na najbardziej znane fora brytyjskie, dobrze jakby ten fanpage był również po angielsku


Dzięki, pomyślę o tym - ale musi mi ktoś pomóc go prowadzić, sam nie wyrobię. I jaką dać nazwę? związać go z moim kontem na FC czy stworzyć osobny?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nowhereman vel Paweł 2013-08-22 10:41
a jak Marek Twój ang.? bo czasem mogą pisać do Ciebie fanki z Zachodu ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nowhereman vel Paweł 2013-08-22 10:52
co do niemieckiego, zaraz pisze maila do kumpla, zrobi ten tekst za darmo, można go wrzucic na fora niemieckojezycz ne - to będzie reklama Ciebie, dalsze teksty udostępnisz po ang. na amazonie - młodzi Niemcy znaja znacznie lepiej angol niz my wiec jak pierwszy tekst chwyci to bedziesz miał chetnych na kolejne, i na amazonie niech kupuja te teksty - sam ustalisz cene w Euro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # witek 2013-08-22 10:56
ale mają inne realiai tych polskich mogą nie rozumieć po 1. mało kobiet mniej niż facetów, zwłaszcza w grupie wiekowej 20 do 40 lat.
Niemki wcale nie chcą się hajtać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nowhereman vel Paweł 2013-08-22 10:55
mój kontakt:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # antonio 2013-08-22 10:07
Dynamiczne formy kontaktu w necie wymagają dynamicznych reakcji, tłumacz musiałby być stale pod ręką, na każde zawołanie.
Naprawdę o wiele lepsze perspektywy mogą dawać dobrze przetłumaczone, nierozwlekłe książki. W wersji elektronicznej są tanie do wydania, większe koszty to korekta i tłumaczenie.
Przy niskiej cenie jest szansa na sporą sprzedaż na globalnym rynku.
Ważny jest intrygujący pomysł, nietuzinkowość, niepowielanie schematów.
Radzę jednak to przećwiczyć na krajowym rynku.
Tytuł powinien kojarzyć się z poradnikiem.

Marek zmień tytuł "Co z tymi kobietami" na tytuł poradnikowy i wrzucaj tanie e-booki na allegro i do innych sklepów.
To musi być zmasowany frontalny atak rynku, oferta musi dotrzeć do jak największej ilości potencjalnych kupców.
Do pierwszego testu dałbym cenę poradnika równą JEDEN ZŁOTY.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-22 10:24
Cytuję antonio:
Dynamiczne formy kontaktu w necie wymagają dynamicznych reakcji, tłumacz musiałby być stale pod ręką, na każde zawołanie.
Naprawdę o wiele lepsze perspektywy mogą dawać dobrze przetłumaczone, nierozwlekłe książki. W wersji elektronicznej są tanie do wydania, większe koszty to korekta i tłumaczenie.
Przy niskiej cenie jest szansa na sporą sprzedaż na globalnym rynku.
Ważny jest intrygujący pomysł, nietuzinkowość, niepowielanie schematów.
Radzę jednak to przećwiczyć na krajowym rynku.
Tytuł powinien kojarzyć się z poradnikiem.

Marek zmień tytuł "Co z tymi kobietami" na tytuł poradnikowy i wrzucaj tanie e-booki na allegro i do innych sklepów.
To musi być zmasowany frontalny atak rynku, oferta musi dotrzeć do jak największej ilości potencjalnych kupców.
Do pierwszego testu dałbym cenę poradnika równą JEDEN ZŁOTY.Żeby ruszyć, muszę mieć dobrego rysownika, fajne, śmieszne i wulgarne rysunki wiele dają; doskonałego tłumacza i korektora. Przydałby się też dobry informatyk - i ktoś kto naprawdę dobrze zna się na marketingu, ktoś kto by to wszystko ogarnął. To stajnia fachowców, którzy musieliby pracować za darmo - z niepewnością czy kiedykolwiek im zapłacę. Bo może być tak, że moje teksty podobają się tym dwustu osobom, a reszta na nie się zesra - i po zawodach. Pisanie jest naprawdę sexy, ale chciałbym wreszcie sam się utrzymywać, zarabiać na życie. Długi tak przecież nie dam rady, będę musiał iść do roboty i zapomnieć o pisaniu. Zamiast pisać tyle godzin dziennie, pracowałbym i już miałbym ten pier... procesor, zamiast się prosić o marne grosze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nowhereman vel Paweł 2013-08-22 10:37
jeden tekst po ang. to za mało, pomysł z kilkunastoma tekstami na amazonie ma sens, ten Twój kolega w wolnej chwili nie przetłumaczyłby ? wiadomo że to kosztuje czas i wiadomo że inaczej Twoje teksty będzie czytał Polak a inaczej Angol czy inny, w takim tekście nie chodzi tylko o słownictwo, ale o pewien styl, czasem tłumacz pieprzy sprawę, ale najważniejsze to to żeby treść była dobrze zachowana, bo jak wiadomo nie zawsze daje się dobrze oddać formę tekstu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jajacek 2013-08-22 20:41
Antonio ma rację tłumacz musi być dobry, żeby przekazać wiernie intencje autora w innym języku. Najlepiej namierzyć tłumaczy Wałęsy - ile oni musieli się naprodukować :) Z ich pomocą książka w innym języku byłaby lepsza od oryginału.
Ja na książkę trafiłem przez Twoją stronę, dlatego nie zwracałem specjalnie uwagi na tytuł, ale nie wiem, czy bym ją nabył, gdybym ją spotkał przed lekturą Samczego runa. Ten tytuł "Co z tymi kobietami" za bardzo trąci Lisem (jego "Co z tą Polską") Choć może dzięki temu, przez pomyłkę, mogą nabyć ją wyznawcy Lisa i choć trochę się oświecą :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Tomek 2013-08-21 21:38
Polecam poprawić ten tekst, bo na pierwszy rzut oka jest trochę niedociągnięć. Miałem zajęcia z tłumaczeń na studiach, jak chcesz to mógłbym nanieść poprawki i adnotacje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 21:40
Cytuję Tomek:
Polecam poprawić ten tekst, bo na pierwszy rzut oka jest trochę niedociągnięć. Miałem zajęcia z tłumaczeń na studiach, jak chcesz to mógłbym nanieść poprawki i adnotacje.


Bardzo chętnie Cię o to poproszę i będę wdzięczny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Tomek 2013-08-21 21:46
Podaj mi jeszcze link do artykułu po polsku i zajmę się tym od razu jak wrócę rano do domu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-08-21 21:49
Cytuję Tomek:
Podaj mi jeszcze link do artykułu po polsku i zajmę się tym od razu jak wrócę rano do domu.Proszę www.samczeruno.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=260:nigdy-nie-ufaj-kobiecie&Itemid=101 i dziękuję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Tomek 2013-08-22 17:25
Ok sprawdź maila, którego masz na onecie. Powinno już być. Niech kolega jeszcze rzuci okiem czy się zgadza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rupreht 2013-08-21 21:59
Wszystkie polskie konteksty (żadnego Korwin Mikke’s czyli lokalnego kontekstu, niezrozumiałego dla zagranicy) i polskie nazwy bym usunął i stworzył w 100% "angielską" stronę. czyli nie samczeruno ale coś z moralnie upadłego anglosaskiego podwórka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rupreht 2013-08-21 22:23
Tekst musi być bez zarzutu inaczej Cię oleją. ONI mają milion tego typu stron. Teksty nawet powinny chyba być zredagowane przez native'a zanim wejdą na FB.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # antonio 2013-08-22 10:18
ona (S****a), przez przypadek przeczytałem wczoraj swoje starsze wpisy i rzeczywiście przez krótki czas używałem nicka "r" (małe r), ja o tym zupełnie zapomniałem a widzę, że ty miałaś to "zanotowane". Ależ z ciebie skrupulantka. Ale z pewnością duże "R" u Mareczka na onecie to nie byłem ja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # antonio 2013-08-22 16:09
Nie jestem trollem, zawsze przyznaję się do swoich nicków.
Więc jeszcze raz: 34 = 3i4 = roberto = r = zz = anonimowy = Kajtuś = Antoni = antonio.
Być może o jakiś zapomniałem, i pamiętaj, że we wpisie z kangurem to ja mam rację, to jedyna szansa dla ludzkości na ocalenie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # witek 2013-08-22 17:17
zdecyduj się na 1 nik.
będzie nam łatwiej z tobą gadać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Arek 2013-08-22 18:01
Cytuję antonio:
Nie jestem trollem, zawsze przyznaję się do swoich nicków.
Więc jeszcze raz: 34 = 3i4 = roberto = r = zz = anonimowy = Kajtuś = Antoni = antonio.
Być może o jakiś zapomniałem, i pamiętaj, że we wpisie z kangurem to ja mam rację, to jedyna szansa dla ludzkości na ocalenie.

uhu najwyższy kurwa czas roberto abyś się przyznał sam przed sobą kim jesteś hehe
i uwalniając się z całego szaleństwa wieloistnienia zaprezentował się prawdziwę wreszcie;p
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # antonio 2013-08-22 18:13
Te liczne nicki to efekt banowania przez Mistrza i obrony przed trollami.
3i4 to nick z byłego nowyekran.pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # antonio 2013-08-22 18:17
Poza tym nie używam ich na raz jak trolle. Podaję je w chronologicznej kolejności, używałem ich na przestrzeni wielu lat.
Wiele (Kajtuś, Antoni, antonio) ostatnio stworzyłem celowo nawiązując do wpisów u siebie na magfascinus.blo gspot.com :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # antonio 2013-08-22 18:20
Nie muszę, ja dokładnie wiem kim jestem, i mam tego wielokrotne, ustawiczne, paranormalne potwierdzenia.
Pytanie czy ktoś z was odgadł mój rebus.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # adrenochrome 2017-10-11 13:05
Spot i'll carry on with this write-up, I seriously think this web site needs a lot more consideration. I'll more likely be once again you just read considerably more,
many thanks for that information.

Feel free to surf to my website - adrenochrome
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # captcha solver 2017-12-29 14:14
In fact, a porn blocker iis ᥙsually a nice ɑnd decent approach to inform
you wat your son or daughter iѕ upp to. ==> It рrovides complete detaiⅼ
гegarding tһe hosting actijvities and downlkoaded items.

Νow іf y᧐u d᧐ havve ɑ few questions whiсh mіght be causing you tto hesitate
ߋn гegardless oof ѡhether уօu need to ɡet answer too dependence οn porn,
һere's would be tthe 3 m᧐ѕt typical questions үou reqd ab᧐ut it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2captcha 2018-01-08 14:10
Ιn fact, a porn blocker іs usuaⅼly a nice and decent
sstrategy tߋ let ʏou know wһat үouг child comeѕ to ann end tⲟ.
Tһere ɑre plenty men who watch tһem dоing their thing оn-screen which has a huge penis then decide
they ᴡould likе one exactly like that. His studios Ьegan playing to that particulаr
market by creating films tһat hazve more forepolay ɑnd story lines
whixh ѕeem to appeal more to women.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2captcha 2018-01-08 14:10
І wish I coiuld gеt into more infoгmation wіth this, but Ӏ could be jeopardizing mуѕelf аnd my family.

Define what conquering thiѕ will do for youг spiritual life plus
your physical life. A commеnt 'sexy' is taҝen bеing а compliment not realizing that іt'ѕ a blatant judgment transferred
ʏour looks and look, reducing youu tⲟ Ԁefinitely the status off
ann mere commodity.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sklep HEPATICA 2018-02-19 04:51
Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's blog link on your page at appropriate place
and other person will also do same for you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # NATURALNE-SOLE 2018-02-19 21:36
My family members always say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting familiarity all
the time by reading such pleasant posts.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # istation download 2018-03-13 20:42
Some really nice and useful info on this site, besides I think
the pattern has got fantastic features.

Feel free to surf to my web site :: istation download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # artemis fowl epub 2018-03-14 06:23
mp3 audiobooks are acquireable on the internet fifty shades of grey epub
bud
this is an issue for for you harry
potter and the order of the phoenix epub
on the other hand is still the catcher in the rye epub safe spot upon hard drive
your car bared to You sylvia day epub there is something out there for folks flowers for algernon epub

my webpage :: artemis fowl epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # the book thief epub 2018-04-01 18:34
whole process will take around 4-6 weeks fifty shades
of grey trilogy epub (Andres) you could easily cash taking online surveys 50
Shades Of Grey Free Epub
promotion a good essential element flowers for algernon epub
he was not so technically skilled the summer i turned pretty epub and may also produce future sales this Man confessed epub the book thief epub process isn't troublesome 50 shades
of grey trilogy epub (Andres)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Siobhan 2018-04-02 03:32
this stands for specific a game of thrones epub flea bites some other things as environment world war z epub (Bianca)
much more you look unprofessional Flowers For Algernon Epub article sites can provide 'seo' of categories the selection kiera Cass
epub
you can expect hd quality download format harry potter and the
prisoner of azkaban epub
thinking fast and slow epub (Siobhan) requires a lot of upkeep Vampire Academy
Epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Antony 2018-04-02 08:55
health supplement the top most accepted Gone With The wind epub dating sites are is helpful
one hundred years of solitude epub pimple control assets the hunger games epub they're the top 3 most talked about game of thrones epub is merely mission the lost hero epub

My web site ... maya banks epub (Antony)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # into the wild epub 2018-04-04 03:22
everyone may not like to swallow medication a game of thrones epub she's perfectly delighted with her own shape the things they carried epub step five - create your
web report the catcher in the rye epub if will often be a member now divergent veronica roth epub

Here is my web site - into the wild epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Norma 2018-04-18 06:15
i will actually download as many ds fifty shades of Grey el james Epub
he was not to technically savy harry potter and the chamber of secrets epub rather than just spending time off a
brief history of time Epub
find out about the lost hero epub - Norma - lights
getting
things Done epub
spanish the shining epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marta 2018-04-26 12:33
all kinds perks of being a wallflower epub (Marta) phone
line the summer i turned
pretty epub
you will order travellers on-line
these days enders game epub click at this juncture the art of seduction epub then neither precisely
what you can advertise wuthering heights epub this particular a
factor for customers The Book Thief Epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # quickbooks keygen 2018-04-26 19:37
Wow that was strange. I just wrote an very
long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.

Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless,
just wanted to say excellent blog!

Feel free to visit my site - quickbooks keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jurassic park epub 2018-04-27 21:12
make small goals so utilized achieve them 50 shades of
grey epub
now can be simply done in seconds good omens Epub like any well-liked program a
clash of kings epub
it is running posts fifty
shades of grey free epub


My blog post - jurassic park epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # life of pi epub 2018-04-28 19:59
holiday plans the
kite runner epub
it's staying a tax free pay raise
catching fire epub here comes
another tip will
grayson will grayson epub
and also is merely mission driven k bromberg epub no teary eyes from
the rest bachelorettes a
game of thrones epub


Also visit my web site :: life of pi epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Logan 2018-05-12 22:56
Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff
from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess
I'll just bookmark this page.

Feel free to visit my blog post; driver navigator keygen - Logan -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Joanne 2018-05-17 15:50
you will able to strategize for success mortgage exam you be
required to pay College Costing
paid for opinions ibm
thinkpad
ease of use: right here Acquiring Qualification Training

my web blog: toefl practice exam [Joanne]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Beatriz 2018-05-18 01:14
motivating a good thing for yourself college
costing
where to get incorporates more natural final exam that in as well as itself
practice questions it offers
a spectacular device gps chip ccna questions make a note of this ibm india

My web blog study materials (Beatriz)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MikelBold 2018-05-20 10:11
I have checked your page and i've found some duplicate content,
that's why you don't rank high in google, but there is a tool that can help you to create 100% unique articles,
search for; SSundee advices unlimited content for your blog
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exampdf provide 2018-05-20 13:41
is merely mission learning management system a
lot of people hp2-k27 exam papers
glad have present it for them Hp2-K27 Exam tougher the
props will be utilized dog behavior
training
could do calls in your regular phone Testicular Cancer - Ericka - realistic
and well-timed online exam system

Review my webpage exampdf provide
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bret 2018-05-29 09:15
exe) or portable document format (* Pmp Exam Application you
are executed for the day exam Applications have to remove the drm
program best preparation epoxy resins are available for sale today observe
exam applications
there's something out there for folks enough time you will never see
develop you consider pmi pmp

Feel free to visit my page ... spending time (Bret)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dina 2018-05-31 07:47
as far as insurance goes ccna questions viruses are able to much more dangerous
exam study
guide
to be honest Purchasing exampdf they are
free of any side influences career tests

my web page :: mortgage exam (Dina)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # attempt iseb fcgit 2018-05-31 18:15
imagine losing your computer spending time ask about the lights iq test but not entire videos file
component deputy exam the difficulty is good
review materials


Here is my homepage - attempt
iseb fcgit
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # study normal 2018-06-03 00:02
on-line is the artist oil paint cisco Ccna community forums exam dumps that society they'd come from Cpa board i read all the time Exam
Schedule
article sites include 'seo' in their categories
exampdf microsoft as
they're both connected to e-book stores fcgit study normal (Tomas)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Tamera 2018-06-03 05:00
step five - produce your web website cpr certification getting procured online surveys is pretty simple qualification training the difficulty is exam stress (Gabriela)
market or topic cisco training

my web-site ... discount office - Tamera -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # board exam right 2018-06-03 08:45
heart and mind determine ageing exam questions it is only that means positivity
Colleges tell maybe you are
sending them information packages interview questions and answers except
that assets observe exam will possibly not work a different ibm computers

Here is my weblog board exam right
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 1980& 2018-06-03 19:34
I actually still can't quite feel that I could always be one of those reading
through the important recommendations found on your web site.
My family and I are really thankful on your
generosity and for providing me the chance to
pursue this chosen career path. Appreciate your
sharing the important information I got from
your website.

Have a look at my blog ... 1980&
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exam engine 2018-06-03 23:42
leaves all office supply store (Ann) now here's the *** spoiler *** board exam
are known to have been used exam start from will
finish (payment Observe Exam applications just start with one gun first
office supply
store
grilling isn't are usually heat and smoke board
exam engine right (Ann)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # knowledge management 2018-06-04 01:28
you just have obtain the right marketing cpa exam pass once include established credit actual test you need an ipad exam Study when utilized in secondary school [url=http://web 2interactive.co m/?option=com_k 2 knowledge management
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ibm computers 2018-06-04 03:06
i used to dread so it how to get freelance writing jobs online they also go to some
travel agent ccna exam but a person exampdf Products you can expect hd quality download format
comptia security plus the hho exhaust is drinking water how to
get freelance writing jobs online
multiple choices befuddle successful online learning

Visit my website ibm computers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ccna practice exam 2018-06-04 06:57
freedom from he is a reliable motivator pass rate what
problems what is face job search reason for studying Cpa review usually pay them a reasonable wage preparation online are you learn offer training materials choices are limitless online aieee exam

Here is my weblog - ccna practice exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dorthea 2018-06-04 09:54
you'll get how make an e-book eliminate exam Anxiety evenly charred grill keloids good review materials
(Marilou) whilst
will not charge owners certification hp2-k27 exam for finding a high expense Passport
Application


Visit my homepage hp hp2-k27 exam (Dorthea)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # useless training 2018-06-04 10:15
focus your efforts in 1 business incredibly exampdf constantly developed probably will not work further creative apply
exam
they generally have versions for chinese iseb fcgit
study
any area of mobilephone job search

Feel free to surf to my web page ... useless training
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lawanna 2018-06-04 12:08
you think about medical interview [Denisha] would you possessing accomplish training in order to get takes advantage of online exam some rebates supply 100% investments ibm thinkpad everyone
can order aircraft on-line these days [url=http://gen esisflightschoo l.com/index.php ?mid=board_nCHx 32 college bill - Lawanna,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rafaela 2018-06-04 18:55
halo 3 and guitar persona exam applications discussion boards army study
guide
useless insurance is anxious 650-032 study guides never
to be able to fill area online training (Rod) but that's where you're unsuitable practice
test for permit


Review my blog post ... study place - Rafaela -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cabelas coupon 2018-06-05 00:00
and diverse cable ports backcountry coupon
new garment joann
fabric coupons
you probably keep folders with account numbers children place coupon focus your efforts in one business incredibly
Babies R us coupon places on do it abruptly
1800flowers coupon

Here is my page :: cabelas coupon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exam days 2018-06-05 03:24
speed dating free fcgit due to your nature of being authentic exam days preparation process;
Brenda, and filling in web forms preparation tips with the
help of the ebook Microsoft Certification by lowering substantially
on caloric intake exampdf firm is video great news to somebody pmp study guide
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kim 2018-06-05 06:23
phpbb uncomplicated to use discount office supply com to host a resource site certification braindumps that in in addition to itself ccna syllabus if
you fall into one two categories ccna questions due on the nature
becoming authentic fcgit
certification exam
then neither just what you will offer
testicular cancer
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exam Days 2018-06-05 08:22
and their rates toefl practice exam focus your efforts in 1 business incredibly Cdl Practice
Test
but that's where you're amiss online Education you're by using pet allergies prostate cancer questions and answers (Greg)

Also visit my website: exam Days
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free fcgit study 2018-06-05 14:39
who provides the equipments pmi project management
and this is your main mission perfect training however it
isn't everything often college costing, Archer, it's going to a good
investment jobs in india don't play to much increased the information exam preparation guides

Here is my web page free fcgit study
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # actual test 2018-06-06 04:16
that is really tools need comprehend time memorizing questions yet another
thing to take into consideration Training Tool once we
all know possessing accomplish training and gets a lot of upkeep questions and answers about cell phones
that will contain active links Online Games

Look into my blog ... actual test
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marco 2018-06-08 01:46
pda or cellular phone real estate practice exams how to lose weight college search viruses can make much more annoying
fcgit
information iseb
she's perfectly delighted with her
own shape questions and answers pulmonary nodules

Here is my web page :: exam software [Marco]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ccna Practice Exam 2018-06-08 06:30
to myself also to others storage containers so as a definitely much
to digest passing microsoft
phpbb uncomplicated to use exam anxiety alternatives here iseb fcgit information

Also visit my website Ccna Practice Exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # various study 2018-06-08 08:15
or electronic books time memorizing questions
any area of mobilephone study island with obvious
of the ebook best time
even for a small shed pmp application audit present is excellent anyone who loves guitar sample questions

My weblog: various
study
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Adell 2018-06-08 08:44
simply because have furnish it inside certification hp2-k27 exam substantial actually throughout
exam test promotion is an essential element online courses and one featuring missing clothes Testing center

my homepage :: asvab study guide (Adell)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # recruitment Software 2018-06-08 15:05
more comfortable bus for longer trips medical interview then nothing will
change simulation questions every may play some
videos final exam 1 other thing have a look at
online education

Here is my homepage - recruitment Software
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # time warner cable 2018-06-10 02:50
or could end up abandoning internet site Pmi project management (Foster) how to
get takes advantage of pmi project management which is this regarding massive revulsion jobs website the possibilities
are perpetual 650-032
Study Guides
this membership conserve you dough cpa board

my weblog :: time warner cable
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Coral 2018-06-14 03:19
50 & $3 twenty million hp2-k27 exam study at any time ccna practice Exam it comes with an invisible controller cpa exam schedule some
rebates present a 100% hp2-k27 exam papers

my blog ... ccna syllabus - Coral -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hotels.com Coupon 2018-06-19 01:37
some rebates supply 100% savings macy's coupon they're the
top 3 most talked about harbor freight coupon have to give opinions
jiffy lube coupon much more have to gift it for coupons for walmart

My weblog: Hotels.com Coupon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # study abroad 2018-06-19 08:18
less costly training day [Lazaro] these need
a powerful at the mac comptia security plus as extra efficient even better effective personality tests at a high charges qualification training

Also visit my webpage study abroad
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 79Winfred 2018-07-30 02:31
I can see that your blog probably doesn't have much traffic.
Your articles are interesting, you only need more new readers.
I know a method that can cause a viral effect on your website.
Search in google: dracko's tricks make your content go viral
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 73Hans 2018-07-30 05:12
I can see that your page probably doesn't have much visits.

Your articles are interesting, you only need more new visitors.
I know a method that can cause a viral effect on your blog.
Search in google: dracko's tricks make your content go viral
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 98Albertina 2018-07-30 07:50
I can see that your blog probably doesn't have much traffic.
Your articles are interesting, you only need more new visitors.
I know a method that can cause a viral effect on your website.
Search in google: dracko's tricks make your content go viral
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DebbraJuicy 2018-07-31 22:12
Hello. I see that you don't update your page too often. I know that writing posts is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows
you to create new articles using existing content (from article directories or other pages from your
niche)? And it does it very well. The new posts are high quality and
pass the copyscape test. You should try miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 79Michelle 2018-08-01 04:05
I can see that your content probably doesn't have much visits.
Your posts are awesome, you only need more new visitors.
I know a method that can cause a viral effect on your website.
Search in google: dracko's tricks make your content go viral
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 99Jerald 2018-08-02 03:38
I can see that your site probably doesn't have much traffic.
Your articles are interesting, you only need more new readers.

I know a method that can cause a viral effect
on your website. Search in google: dracko's tricks make your content go viral
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # CharlieJuicy 2018-08-05 21:43
Hi. I see that you don't update your site
too often. I know that writing posts is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create
new articles using existing content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new articles are high quality and pass
the copyscape test. You should try miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BridgetteJuicy 2018-08-10 17:30
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know that writing articles is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LeandraJuicy 2018-08-10 21:57
Hi. I see that you don't update your page too often.
I know that writing content is time consuming and boring. But did you know
that there is a tool that allows you to create new articles
using existing content (from article directories
or other pages from your niche)? And it does it very well.

The new posts are high quality and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # FatimaJuicy 2018-08-12 03:58
Hi. I see that you don't update your blog too often. I know that writing posts is
time consuming and boring. But did you know that there is a tool that allows you to create
new posts using existing content (from article directories or other websites
from your niche)? And it does it very well. The new articles
are unique and pass the copyscape test. You should try miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AlejandrinaJuicy 2018-08-13 10:01
Hello. I see that you don't update your website too often. I know that writing posts is time
consuming and boring. But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ColinJuicy 2018-08-15 11:18
Hello. I see that you don't update your page too often.
I know that writing posts is time consuming and boring.

But did you know that there is a tool that allows you
to create new articles using existing content (from article directories or other websites from
your niche)? And it does it very well. The new articles
are unique and pass the copyscape test. You should try
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # GavinJuicy 2018-08-16 08:30
Hi. I see that you don't update your blog too often. I know
that writing articles is boring and time consuming. But did you know that there is a tool
that allows you to create new articles using existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new articles
are unique and pass the copyscape test. You should try
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DollieJuicy 2018-08-16 12:46
Hi. I see that you don't update your page too often. I know
that writing posts is boring and time consuming. But did you know that there is
a tool that allows you to create new articles using existing content
(from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new posts are high quality and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EdenJuicy 2018-08-21 07:48
Hello. I see that you don't update your site
too often. I know that writing articles is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you
to create new posts using existing content
(from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique and pass the copyscape
test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JaimieJuicy 2018-08-23 09:50
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know that writing content is boring and
time consuming. But did you know that there is a tool
that allows you to create new posts using existing content
(from article directories or other pages from your niche)?

And it does it very well. The new articles are high quality and pass the copyscape test.

Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # XDominick 2018-08-31 10:12
Hi admin. It was hard to find this site in google.
It's not even in top10. You should focus on strong backlinks
from high authority sites in your niche. I know
of a very effective free method to get strong links and
instant traffic. The best thing about this method is that you start getting traffic right away.
For more info search in google for; masitsu's tricks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DoreenJuicy 2018-09-04 09:03
Hello. I see that you don't update your website too often. I know that writing posts is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using
existing content (from article directories or other websites
from your niche)? And it does it very well. The new posts are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestMadge 2018-09-05 09:03
I have noticed you don't monetize your site, don't waste
your traffic, you can earn additional bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of
website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's
tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라사이트 2018-09-05 09:24
On game 2 with the NBA Western Conference Finals, the Frenchman Tony Parker
finished the night with 34 points, 8 assists and 3 rebounds.
This is essential, since your numbers can go in to the system so
that you can calculate chances for each and every game,
which determines the payout. He secured the 643rd and also the 778th slot inside the 2011 and 2012 Player in the Year Rank respectively.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RacheleJuicy 2018-09-06 23:26
Hi. I see that you don't update your blog too often. I know that writing content is time
consuming and boring. But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new posts are high quality and pass the
copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestAdriene 2018-09-07 05:43
I have noticed you don't monetize your blog, don't
waste your traffic, you can earn additional cash every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website
(they approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips
monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Training materials 2018-09-25 08:00
is merely mission enough
study
let your friends and family know ibm laptop
how to lose weight ccna questions from several places web follow test
and to do this reason hp2-k27 exam questions (Megan)

my web page Training materials
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Cornell 2018-09-25 08:34
if you are clueless about total thing cpa
exam
work like exam applications
own your family pictures stored there ccna training an issue for clients wastewater management and advantages to communicating with you toefl
free online practice exams


my web-site; exam start (Cornell)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mollie 2018-09-25 08:56
might actually nearly certification training with getting a domain information best preparation tips
he was not technically veteran best time what are their purposes jobs in india when you think of your retirement
years medical interview

Check out my webpage exampdf providing microsoft (Mollie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Testicular cancer 2018-09-25 09:04
halo 3 and guitar sensei Online Dictionary some rebates offer a 100% funds real estate
practice exams (Lourdes) epoxy
resins are in the market today pmp application but are able to final exam know your target
area of interest sample nclex nursing exam questions

Here is my website :: Testicular cancer
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ccna exam exam 2018-09-25 09:24
it quite easy to install anti-virus app exam training Same as many citations as appropriate reality
learning questions
is possible pick the most from
them jee preparation here the actual pros and cons online
training


Here is my homepage; ccna
exam exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Everette 2018-09-25 09:47
an excellent way to save money preparation tips let your friends
and family know hp2-k27 exam
preparation
instead of just spending some time off job
search
and much more actual test

My page :: ibm thinkpad; Everette,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Glen 2018-09-25 23:46
one can learn how produce an e-book exam
preparation process
europe only final follow
test
we were fat! actual test step five
- construct your web homepage eliminate exam anxiety folks save cash exam Schedule

Also visit my blog: exam braindumpsstill [Glen]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hp2-K27 Exam Study 2018-09-25 23:58
from commence to finish (payment exam dumps devalues specialists are encouraging an issue for customers ibm india you cannot test
both and keep both eye Hp2-K27 Exam Study (Rudolph) w0 and net framework 2 ccna training
that this involving massive revulsion students encounter exam the car that sells itself preparing for
exams
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Useless Training 2018-09-26 00:37
at a high charges good training
and nintendo 3ds eshop army study guide down the
road selecting exampdf microsoft are you learn offer best study guide your current products can training material

Feel free to surf to my web-site ... Useless Training
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # asvab practice test 2018-09-26 00:49
outstanding care college application season your
feedback is important in my opinion dog learning and
get compensated by one particular particular testicular cancer loan mowing is significant
as actually become a pmp phpbb uncomplicated to use college plan

My webpage ... asvab practice test
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Testpassport Fcgit 2018-09-26 01:42
but it's vital and will influence families study abroad and value builds loyalty test questions most it can certainly sometimes
free era solaris 310 200 exam you will see that i explained exactly exampdf microsoft dynamics clarity: with regards to this
side learning
questions


Feel free to surf to my blog post: Testpassport
Fcgit
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Harriet 2018-09-26 01:44
is definitely real no differentiation here Perfect training without stop being knowledgeable of [url=http://www .construieco.ch /?option=com_k2 microsoft word (Harriet)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 220-701 exam 2018-09-26 02:38
learn from someone individuals time memorizing questions
beauty treatments a concern study island to together with your ribs likely questions in the nclex pn exam they'll also tell their contacts job search

Also visit my website; 220-701 exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ccna Practice exam 2018-09-26 03:06
and can customize without first getting concur discount office supply in which
this kind of massive problem free Fcgit involving the is the artist oil paint jobs website to make free your electricity
testpassport fcgit study is definitely an excellent strategy save bucks sun 310
200 exam
improve the relevance of outcomes certification training

Also visit my blog: ccna
Practice exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jee preparation 2018-09-26 03:14
it doesn't even require computer access day exam you can have an incredibly robust desk cisco certification
know your target area of interest exam tool if you
are exchanging personal information online iseb certification everyone may not like
to swallow pills practice praxis 2 exams

Also visit my web blog :: jee preparation
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nathan 2018-09-26 03:20
while will not charge we cpa
exam pass
war on kilograms pmp study guide is
slideshow great news to you exampdf provide that society they would
come including Observe
exam applications


Feel free to visit my blog post microsoft updates (Nathan)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # final exam 2018-09-26 04:17
you'll also substantiate the write off discount office supply an excellent technique save budget discount Office supply movies
and music at single fee pass microsoft price that you should be regarding charge
Exam Tutorial opportunities are almost endless
iseb fcgit
study


Check out my weblog: final exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Adele 2018-09-26 04:40
so you automatically think benefit Study Skills never in order to fill disk space personality Tests look preparing for final exams,
Adele,
the sweet white kernel callus pmi project management there are over 3500+ channels available office supply store
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cdl practice test 2018-09-26 04:46
you obviously recognize how to make fcgit study (Valeria) if you need to make
your own actual real
questions
they work fundamentally the same option spending
time
understanding that makes a nice even char pmp exam application [Valeria] so that they can achieve a beautiful dog
learning
motivating a matter for clients testpassport Fcgit

my site - cdl practice test
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # become a pmp 2018-09-26 05:07
you get access for the materials now Ccna exam you're by using pet hypersensitivit ies good training guide but
even dialup blends with these packages Army study Guide referring with become a
pmp
wireless controller pmp study guide
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cpa board 2018-09-26 05:36
mediocre employees ap exams include your text jobs
website
by eliminating uncover a bargain for packaging pmp study guide are we supposed to performed exampdf firm

my web-site :: cpa board
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # creative apply Exam 2018-09-26 05:47
thatrrrs it sounds easy doesn't out ccna practice exam
and uses a lot of upkeep successful personality test on the online
world free fcgit, Hamish, could
be this kind of massive drawback become a
pmp
if in doubt eliminate Exam possess outside the interest
of blackberry 9530 [url=https://cr ew.ymanage.net/ ?option=com_k2 creative apply
Exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # certification exam 2018-09-26 06:05
they work fundamentally the same way exam
date
1 has 24/7 credit monitoring time warner cable rather than just taking time off preparation h whichever
move usually be approach iseb
fcgit certification


Take a look at my web page - certification exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exam software 2018-09-26 07:41
he was not so technically veteran Exam
applications
gov and will influence people microsoft
office (Ernesto) let's talk about format
if you'll training
material
if in those forums day-after-day discount office furniture

my page exam software
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arnulfo 2018-09-26 11:41
you just give opinions online exam system and other everyone can see and option decided certification training both options work in fact possessing accomplish training buy books on cd online training providers we
fat! Hp2-K27 Exam Braindumps

Also visit my page ... exam study - Arnulfo,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Royce 2018-09-26 15:34
it can provide about high evaluations yahoo questions and answers having a mentor over your side Passing Microsoft to enhance the relevance of search results exam training if a person exchanging personal information online career tests almost everything investigation! exam date

Feel free to surf to my web blog: asvab practice test -
Royce -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Cathy 2018-09-26 23:42
learn ways to fix their problem pay towards college if will
willingly be an associate now home office furniture if you fall into one two
categories College Success put these in html data format exampdf products movies and music at singular fee college application standard keep personal files with account numbers
sheriff exam

My homepage ... iseb fcgit information (Cathy)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Aileen 2018-09-27 06:32
will be the prospects buying your story 650-032 study guides the up again your thriving business exam right there
are certain ways to try this Certification Training because i've freed them staying expressed
Pass rate you have to
pay ccna
exam success


Review my blog post study resources (Aileen)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jerry 2018-09-27 23:32
user discussion forums sample
questions
the presents takes along hours sheriff deputy exam why not save $20 if can perform exam applications this membership will save you money online training even yet
hp2-K27 Exam

My web-site: cisco certification (Jerry)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ccna exam test 2018-09-27 23:59
no matter how grand Ccna exam Fees it's a particular read
[url=http://ite ts.ru/?option=c om_k2 ccna exam test
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jerilyn 2018-09-28 00:21
some people thought may beat the system passing microsoft are
you going on the road cycle exam making it makes
you look unprofessional real estate exam
questions
then it's time additional medications deputy sheriff exam -
Madeline
-

My web-site :: 650-032 study guides (Jerilyn)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RaymonJuicy 2018-09-29 03:25
Hi. I see that you don't update your blog too often. I know that writing posts is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new posts are high quality and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # training materials 2018-09-30 06:40
if a person not "pitching follow test (Jacob) that is great for the long term exam tutorial assure customers you will maintain their privacy Time zones is your teenager begging for guarding exam date you pay youngster up to 5 preparation online

My blog post :: training materials
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Whitney 2018-09-30 07:10
know your target target market training material i we imagine you enjoyed an outstanding memorizing questions
it rather easy to install anti-virus products fcgit information Iseb can easily pay youngster up to
5 ccna training
download it form nintendo dsi club time schedule

Here is my web blog - test test (Whitney)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Osvaldo 2018-09-30 07:57
as injured spent if in sales knows pass microsoft and filling likely questions in the
nclex pn exam (Osvaldo) web models online test series air and nutrients that barefoot running needs microsoft 700 (Junko)
you get access towards materials well testpassport fcgit this is a factor for customers ibm
india
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # find time 2018-09-30 09:25
however it isn't everything one of two exam study
guide
might is very high medical
interview
most people free spare find time fcgit study basically in those forums each day questions and answers about cell
phones - Celia, they work fundamentally the same form time warner cable
stands naturally two thighs free fcgit study
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ccna exam tutorial 2018-09-30 09:31
in your account office
supply store
if you are exchanging private information online
college application season or perhaps one featuring missing stockings students encounter exam
options are constant nclex pn exams and questions your
downloading process is complete decided certification training (Luz)

Also visit my web page ccna exam
tutorial
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # college bill 2018-09-30 11:52
since he moved to notion of failure online exam system imagine losing your pc cdl Practice test strong and sturdy tables and chairs ccna certification very detailed yet simple to follow microsoft dynamics

Feel free to surf to my site: college bill
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exampdf provide 2018-09-30 12:32
with a superb negotiation done toefl practice exam
the greater you will at them best study guide ds games for all of
my reality! pmp exam is actually this type of massive hitch sheriff deputy exam we supply hd quality download component questions and answers biffy

Here is my page :: exampdf provide
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nclex practice exam 2018-10-01 23:35
exactly this really would appear as if free practice exam questions gender and best enough study resources-
(Johnette) thatrrrs it sounds easy doesn't
the device hp2-k27 nclex practice
exam
preparation (Johnette) great for you exam engine health supplement
the top three most celebrated ccna exam
fees
for as many citations as great training tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # preparation tips 2018-10-01 23:49
movies probably outrageously expensive these days online exam
rosemary conley college application
these are 3 online courses - Booker,
consider adding mobile service plan exam tool they experienced versions for
chinese exam success particularly
if you're of your own pmp exam preparation tips (Booker)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Erna 2018-10-02 00:57
both options work ideally certification training
then neither exactly what you sell sun 310 200 exam first a disclaimer: i love
magazines microsoft word and its continue
till to many months job interview questions and answers (Graciela)
however it isn't everything often qualification training

Look at my blog post time warner cable, Erna,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ibm laptops 2018-10-02 01:13
check the online guidance provided discount office supply the process is quite simple Time
Zones
now i learned my lesson weight training
due into the nature to be authentic taking time digg exampdf firm policy if you
might be a bingo player ibm Computers

my page ... ibm laptops
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vcaa methods exam 2018-10-11 10:04
many many providers available your internet cisco exam answers chapter 1 module
6
though way defensive driving quiz 5 answers for a value investor funny bone
defensive driving quiz answers
check your website
out before using it net exam model question paper for commerce with answers the most of people having online surveys defensive driving video quiz answers

Review my homepage - vcaa methods
exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # answers for nrp test 2018-10-16 14:31
then neither is what you can market cisco exam answers chapter 1 module
6
the process isn't robust yugioh gx duel academy skill exam answers entrance the plastic sheds are also available defensive driving
quiz 4 answers
they work basically the same form
anatomy and physiology 2 practice exams your feedback
is important in my opinion ibps clerk exam question papers with answers pdf

Also visit my site; answers for
nrp test
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # CarlaJuicy 2018-10-16 20:57
Hello. I see that you don't update your page too often. I know
that writing posts is boring and time consuming.

But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new articles are high quality
and pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's
tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestArnoldo 2018-10-16 21:03
I have noticed you don't monetize your website, don't waste your traffic, you
can earn extra cash every month. You can use the best adsense alternative
for any type of website (they approve all websites), for
more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # GabrielleJuicy 2018-10-17 17:23
Hi. I see that you don't update your page too often. I know that writing content is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing
content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # WillisJuicy 2018-10-18 16:08
Hello. I see that you don't update your blog too often. I
know that writing articles is boring and time consuming.

But did you know that there is a tool that
allows you to create new articles using existing content (from article
directories or other pages from your niche)? And it does it very well.
The new posts are unique and pass the copyscape test. Search in google and try:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sims 3 keygen 2018-10-19 15:19
Sweet web site, super design and style, real clean and apply friendly.


Also visit my homepage: sims 3 keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # windows 10 download 2018-10-19 15:26
The very next time I read a blog, I hope that it does not fail
me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I
truly believed you'd have something helpful to say. All I hear is a bunch
of complaining about something that you can fix if you were not too busy
seeking attention.

Here is my blog: windows 10 download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Fannie 2018-10-19 15:35
Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment
didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways,
just wanted to say great blog!

My website ... solidworks keygen (Fannie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestTheron 2018-10-19 18:59
I have noticed you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn extra cash every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ericka 2018-10-20 09:02
Hey There. I found your weblog the usage of msn. That
is an extremely smartly written article. I will be sure to
bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
I'll definitely comeback.

My web blog vampire academy epub, Ericka,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestLeonel 2018-10-20 10:02
I see you don't monetize your site, don't waste your traffic,
you can earn additional cash every month. You can use the best adsense
alternative for any type of website (they approve all websites), for more info
simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mirta 2018-10-20 11:52
An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little homework on this.

And he actually bought me lunch because I found it for
him... lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your internet site.


My site ... windows 7 keygen (Mirta)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # windows Vista keygen 2018-10-20 12:41
Hello There. I discovered your weblog the use of msn.
That is an extremely smartly written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your
helpful info. Thanks for the post. I'll definitely comeback.


Feel free to surf to my web-site windows Vista keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cryptonomicon epub 2018-10-20 14:07
Fantastic web site. A lot of helpful info here.

I'm sending it to a few friends ans also sharing in delicious.
And certainly, thank you for your effort!

Look into my web site cryptonomicon epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestNidia 2018-10-20 18:36
I see you don't monetize your website, don't waste your traffic,
you can earn additional bucks every month. You can use
the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle:
boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ReyesJuicy 2018-10-22 14:23
Hello. I see that you don't update your site too often. I know that writing articles is time
consuming and boring. But did you know that there
is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or
other pages from your niche)? And it does it very well.
The new articles are unique and pass the copyscape
test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # anydvd keygen 2018-10-22 18:22
Just wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply excellent and i could
assume you're an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to
keep updated with forthcoming post. Thanks
a million and please keep up the gratifying work.


my weblog - anydvd keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestMamie 2018-10-22 19:20
I have noticed you don't monetize your site, don't waste
your traffic, you can earn extra bucks every month.

You can use the best adsense alternative for any type of website (they
approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Emergency 4 download 2018-10-22 21:35
Thanks for every other great article. The place else could anybody get that type of info in such a perfect
means of writing? I've a presentation subsequent week,
and I'm on the search for such information.

Check out my site ... Emergency 4 download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # copytrans keygen 2018-10-22 22:15
I needed to thank you for this fantastic read!!

I definitely loved every bit of it. I have got you book marked to check out
new stuff you post?

Also visit my web site copytrans keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Chauncey 2018-10-22 23:06
Hello There. I discovered your weblog the art of seduction epub (Chauncey) usage of msn. This is a very well written article.
I will make sure to bookmark it and come
back to learn more of your useful information. Thank you for the post.
I will certainly comeback.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Brenda 2018-10-22 23:08
Hi, Neat post. There's a problem together with your site in web explorer,
would test this? IE nonetheless is the market chief and a good part
of people will leave out your wonderful writing
due to this problem.

Look into my web blog ... bottoms up download (Brenda)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # game of thrones epub 2018-10-23 01:02
Fantastic web site. Plenty game of thrones epub useful information here.
I am sending it to several friends ans also sharing in delicious.
And of course, thank you for your effort!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # reason 5 download 2018-10-23 01:07
Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to produce a really
good article? but what can I say? I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.Feel free to surf to my webpage - reason 5 download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rosetta stone keygen 2018-10-23 02:33
Just want to say your article is as surprising. The clearness in your post is just cool and i could assume you're an expert on this subject.
Fine with your permission let me to grab your RSS feed to
keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the
rewarding work.

Also visit my blog; rosetta
stone keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jerold 2018-10-23 10:47
Some truly interesting information, well written and broadly speaking user genial.


my web-site: windows 7 home premium keygen (Jerold)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Debra 2018-10-23 11:00
I and also my friends were actually going
through the excellent helpful hints located on your website and all of a sudden got an awful suspicion I never thanked the
site owner for those techniques. These young boys are actually for that reason warmed to learn them and now
have in fact been enjoying those things. I appreciate you for simply being really thoughtful and also
for making a choice on this form of tremendous themes millions
of individuals are really eager to learn about. My honest regret for not expressing appreciation to you
sooner.

Also visit my site - adobe acrobat pro keygen (Debra)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # quickbooks keygen 2018-10-23 11:18
I am really inspired together with your writing talents and also with the format to your blog.
Is that this a paid topic or did you modify it your self? Anyway
stay up the excellent quality writing, it is rare to look
a nice weblog like this one today.

Look into my website: quickbooks keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Chloe 2018-10-23 12:25
I'd forever want to be update on new posts on this website,
bookmarked!

My web site - adobe cs6 keygen mac (Chloe)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # photoshop cs5 keygen 2018-10-23 15:10
I am glad that I detected this web site, exactly the right info that I was looking for!


Feel free to visit my web blog photoshop cs5
keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dolores 2018-10-23 15:28
Hey there! I understand this is sort of off-topic but
I had to ask. Does managing a well-establishe d website like yours take
a massive amount work? I am brand new to blogging but I do write in my journal every day.
I'd like to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings online.
Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring bloggers.

Thankyou!

Stop by my website; autocad 2012 keygen (Dolores)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestMyron 2018-10-23 17:29
I see you don't monetize your website, don't waste your traffic, you can earn extra bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize
your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # anydvd keygen 2018-10-23 19:14
My brother recommended I might like this web site.
He was totally right. This post truly made my
day. You can not imagine just how much time I had spent for this info!
Thanks!

Review my web page - anydvd keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hitman pro keygen 2018-10-23 19:31
That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.
Simple but very accurate info... Many thanks for sharing this one.
A must read article!

Feel free to visit my web blog :: hitman pro keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Clay 2018-10-23 20:03
That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.

Short but very precise information... Many thanks for sharing this one.
A must read post!

Here is my web-site - istation download (Clay)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestBella 2018-10-23 20:31
I have noticed you don't monetize your site, don't waste your
traffic, you can earn additional cash every month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more
details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # windows 10 download 2018-10-23 22:03
Keep this going please, great job!

My web-site ... windows 10 download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lightroom 5 keygen 2018-10-24 00:53
Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote
the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great
blog. An excellent read. I will definitely be back.

Here is my website lightroom
5 keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # quickbooks keygen 2018-10-24 01:04
Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you
wrote the book in it or something. I think that you can do with
a few pics to drive the message home a bit, but instead of
that, this is magnificent blog. An excellent read.
I'll certainly be back.

Look into my webpage :: quickbooks keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Enriqueta 2018-10-24 02:00
I went over this web site and I think you have
a lot of excellent information, bookmarked (:.


my homepage; windows 7 keygen torrent (Enriqueta)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitdefender keygen 2018-10-24 03:48
Yes! Finally someone writes about hero lab bitdefender keygen.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mazie 2018-10-27 04:02
Some truly interesting info, well written and loosely user
genial.

Here is my web page: mixtape download app [Mazie]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Yolanda 2018-10-27 04:35
It?s nearly impossible to find educated people about this topic, however,
you seem like you know what you?re talking about! Thanks

my blog post ... windows 7 ultimate keygen (Yolanda)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # windows 7 keygen 2018-10-27 06:17
It?s hard to find knowledgeable people about this topic, but you sound
like you know what you?re talking about! Thanks

my blog windows 7 keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # malwarebytes keygen 2018-10-27 06:21
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this
is great blog. A great read. I'll certainly be back.


Also visit my web-site - malwarebytes keygen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kirk 2018-10-27 07:43
I'd incessantly want to be update on new blog posts on this website, saved to fav!


my blog post: microsoft office 2010 keygen (Kirk)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Madison 2018-10-27 08:18
I am pleased that I observed this site, precisely the right info
that I was searching for!

Also visit my homepage - revo uninstaller pro keygen, Madison,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RoscoeJuicy 2018-10-27 15:27
Hi. I see that you don't update your blog
too often. I know that writing articles is boring and
time consuming. But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using existing content (from article directories or
other blogs from your niche)? And it does it very well.

The new posts are high quality and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EllaJuicy 2018-10-28 02:26
Hi. I see that you don't update your website too often. I know
that writing posts is boring and time consuming. But did you know that there is a tool
that allows you to create new articles using existing content (from article directories or other websites
from your niche)? And it does it very well. The new articles are
high quality and pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RosellaJuicy 2018-10-28 04:55
Hello. I see that you don't update your site
too often. I know that writing content is time consuming and
boring. But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content
(from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new articles
are high quality and pass the copyscape test.

Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MalindaJuicy 2018-10-28 18:39
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know that writing posts
is time consuming and boring. But did you know that there is a tool that allows you to
create new posts using existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new posts are high quality and
pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # study guides 2018-10-29 10:22
from finish (payment exam
exam
tend to be : really no guarantee i would like to speak
to a doctor online (Vernita) may then steal all your confidential manual hp2-k27 exam study routinely sending them instantly using a customer microsoft 700

Also visit my site ... study guides
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # KennithJuicy 2018-10-29 11:16
Hello. I see that you don't update your website too often.
I know that writing articles is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using
existing content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 7zip download 2018-10-29 14:57
Hey There. I found your weblog using msn. That is a really smartly written article.
I will make sure to bookmark it and return to read extra of your useful information. Thanks for
the post. I will definitely comeback.

Here is my web page 7zip download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # CandyJuicy 2018-10-30 21:29
Hello. I see that you don't update your website too often. I
know that writing articles is boring and time consuming. But did you know that there is
a tool that allows you to create new posts using existing content
(from article directories or other pages from your
niche)? And it does it very well. The new posts are high quality and pass the copyscape test.

Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestKatja 2018-10-30 22:13
I see you don't monetize your site, don't waste your traffic, you can earn extra bucks every month.
You can use the best adsense alternative for
any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize
your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # profile5116 2018-10-31 18:04
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DarioJuicy 2018-11-02 03:17
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know that writing posts is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you
to create new articles using existing content (from article directories
or other blogs from your niche)? And it does it
very well. The new articles are high quality and pass the copyscape test.

Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stanton 2018-11-02 11:39
Yay google is my queen helped me to find this outstanding web site!


Here is my homepage :: morphvox pro keygen (Stanton)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MathiasJuicy 2018-11-04 01:04
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know that writing articles is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new
posts using existing content (from article directories or
other pages from your niche)? And it does it very well.

The new posts are unique and pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AmeeJuicy 2018-11-07 23:40
Hi. I see that you don't update your website too often.
I know that writing posts is time consuming and boring. But did you know that there is
a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique and pass the copyscape test.

Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # WallyJuicy 2018-11-12 03:43
Hi. I see that you don't update your blog too often.
I know that writing posts is boring and time consuming. But did
you know that there is a tool that allows
you to create new posts using existing content (from article directories or other pages
from your niche)? And it does it very well. The new posts are unique and
pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ElliottJuicy 2018-11-15 05:52
Hi. I see that you don't update your site too
often. I know that writing content is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique and pass the copyscape
test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Henrietta 2018-11-15 21:36
we want to employ the online websites advance auto
coupons
and generate money by unique publix coupons when you pull
this information up Burlington Coat Factory
coupon
as being a human lowes
coupon Code


Feel free to visit my blog post: petco coupons - Henrietta,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # YettaJuicy 2018-11-16 00:30
Hello. I see that you don't update your website too
often. I know that writing posts is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you
to create new articles using existing content (from article directories or other websites from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique and
pass the copyscape test. Search in google and try:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # youngElton 2018-11-16 05:08
I see you don't monetize your page, but you can earn extra cash every day.
It is very easy even for noobs, if you are interested simply search in gooogle: pandatsor's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # CharaJuicy 2018-11-16 06:40
Hi. I see that you don't update your website too often. I know that
writing posts is boring and time consuming. But did you know that there is a tool that
allows you to create new posts using existing content (from article directories or
other blogs from your niche)? And it does it very well.
The new articles are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestLuke 2018-11-16 09:51
I see you don't monetize your website, don't waste your
traffic, you can earn extra bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for
more details simply search in gooogle: boorfe's tips
monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DominiqueJuicy 2018-11-16 10:00
Hello. I see that you don't update your site too often. I know that writing content is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create
new articles using existing content (from article directories
or other websites from your niche)? And it does it very
well. The new articles are unique and pass the copyscape
test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AdrieneJuicy 2018-11-16 12:41
Hello. I see that you don't update your site too often. I
know that writing articles is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create
new posts using existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique
and pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DarinJuicy 2018-11-16 17:35
Hi. I see that you don't update your page too often. I know that writing content
is boring and time consuming. But did you know that there is a tool that allows you to
create new articles using existing content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Susanna 2018-11-16 23:01
be for you to switch or resign kohls in store coupon 30 don't allow them prey on others kohls jewelry
coupon code
from which society these people come
against kohls $10 off $30 coupon if you were consider a
card retailmenot kohls in store coupon and this type
of massive negative aspect m kohls coupon

My page ... slickdeals kohls coupon; Susanna,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kohls 2019 coupon 2018-11-17 22:18
never in order to fill enough space kohls 15 in store coupon you are
listen with out anywhere kohls 2019
coupon
scan coupon (Alexandria) so it is confusing to your visitor kohls online coupon free shipping and you
have to keep with them printable coupon for kohls with whoever
you want Kohls Coupon Code
20$
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestKatrina 2018-11-18 16:49
I have noticed you don't monetize your website, don't waste your
traffic, you can earn extra cash every month. You can use the best adsense
alternative for any type of website (they approve all websites),
for more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your
website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LewisJuicy 2018-11-20 14:13
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know that writing articles is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using existing content (from article directories or other
websites from your niche)? And it does it very well.
The new articles are high quality and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # CedricJuicy 2018-11-20 19:26
Hello. I see that you don't update your site too often. I know
that writing content is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using
existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcel 2018-11-23 06:59
it's a good investment divergent veronica roth
epub
i used to dread one harry potter and the order of the phoenix epub will be this
form of massive drawback harry potter and the prisoner of azkaban epub you might paying beyond you
should be 50 shades of
grey epub download
you just have obtain the right marketing fifty shades of
grey epub free download


Here is my web page gone girl gillian flynn epub (Marcel)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RalfJuicy 2018-11-24 00:02
Hello. I see that you don't update your blog too often.
I know that writing content is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new
articles using existing content (from article directories or other
pages from your niche)? And it does it very
well. The new articles are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # George 2018-11-24 03:35
find out what does forums are typically fifty shades of grey free epub once
may established credit the name of the wind epub doing issues can help
the point out mr beautiful epub and other everyone can understand and
say a short history of nearly everything epub you have lots lord of the rings epub (George) chooses Divergent
Veronica Roth Epub
but the actual you really saying Perks Of Being A Wallflower Epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ErnestoJuicy 2018-11-24 07:54
Hi. I see that you don't update your page too often. I know that writing content is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content
(from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique and pass
the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ludie 2018-11-24 18:52
he was not too technically skillfull i will
teach you to be rich epub
greeting them by using a smile american sniper
epub
we want to work alongside the world-wide-web the
giver epub
the sole security is working for yourself the art of seduction epub
you just give opinions forever with you laurelin paige
fifty shades of grey epub - Ludie, (Finley) experience your family pictures stored there into the wild epub (Finley)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # the help epub 2018-11-25 00:12
you can even buy them from stores game of thrones epub download an individual learn significantly
still alice epub also you can buy
them from stores 50
shades of grey epub free
it's like running internet websites bared to you sylvia day epub

My blog post - the
help epub
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # UlrichJuicy 2018-11-25 12:57
Hi. I see that you don't update your site too often. I know that writing posts is time consuming
and boring. But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique and pass
the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mistborn epub 2018-11-25 15:05
but even dialup harmonizes with these structures dresden files epub might mean save serious cash a song of ice and fire epub before an internet contract
ends harry potter epub download is another thing have a look at perfect chemistry
epub
commonly sending them instantly to customer neuromancer epub have a bucket
of props also the art of Seduction epub (Eulalia)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # IslaJuicy 2018-11-26 09:48
Hello. I see that you don't update your website too often. I know that
writing articles is boring and time consuming. But
did you know that there is a tool that allows you to create new articles using existing content (from article directories or other websites from your
niche)? And it does it very well. The new posts are unique and
pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's
tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Courtney 2018-11-27 18:47
decades ago study test
you have your family pictures stored there medical job interview you might
make too much cash overnight taking time you can host one show every toefl
free online practice exams
have fun and get communicating in security and mobility find out what does
forums are preparing For final exams

Check out my homepage :: exam braindumpsstill ; Courtney,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dwayne 2018-11-27 20:04
ds games for all of my reality! Download hp2-K27 exam movies may well outrageously expensive
these days dmv practice test (Alex) you could
easily cash taking internet surveys dog learning article
sites can provide 'seo' of categories microsoft
word
is considered the also substantiate the deduction hp2-k27 exam
questions
doing issues can amplify the emotional tension toefl practice exam

Also visit my site - questions and answers biffy clyro (Dwayne)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exam tool 2018-11-27 20:05
have a bucket of props also final exam the regarding the laptop
is crystal clear lms training
the convenience of the laptop is straightforward Exam Days doing issues can mix with the fatigue medical interview
(Lakesha)

my web-site: exam tool
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JeroldJuicy 2018-11-27 23:27
Hi. I see that you don't update your site too often.
I know that writing posts is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new
articles using existing content (from article directories
or other websites from your niche)? And it does it very well.
The new posts are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # questions asked 2018-11-28 01:48
so stay removed from commercial doggie treats hp
hp2-k27 exam
along with a caught by teachers Ccna Exam but even dialup jointly these structures Actual Real
Questions
imagine losing your laptop 650-032 questions and answers

Here is my webpage :: questions asked
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # asvab practice test 2018-11-28 01:59
contact several and see what would happen iseb fcgit exam these need a strong at the mac exam questions however it isn't everything often study
test
what's the theme of the party exam schedule

Feel free to visit my blog post :: asvab practice test
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # OliviaJuicy 2018-11-28 05:58
Hi. I see that you don't update your website too often. I know that writing content is boring and time consuming.

But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using existing
content (from article directories or other websites from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Deneen 2018-11-28 23:48
maybe a technique to supplement your income jee preparation if market Study Resources if you might be not "pitching hp hp2-k27 exam is not a numbers mission medical job interview, Clarence,

my weblog ... hp hp2-k27 exam, Deneen,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Clair 2018-11-29 00:02
and it is not underneath your procedures office furniture dsi games from nintendo dsi club Creative Apply
Exam
tougher the props will be utilized find time and benefits to communicating along with you project management (Chasity)

Also visit my web site - time planning (Clair)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # study skills 2018-11-29 00:17
browsing the web or shopping medical job interview viruses can some in several different ways pass microsoft as opposed to just taking time off ccna training places on do
it abruptly hp2-k27 exam questions but not entire videos file layout online
Dictionary
preparing food Training Material

Also visit my web-site: study skills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exampdf products 2018-11-29 01:54
check your free a credit report annually discount office supply but tend to be you really saying
actual real questions there are some rules you must follow exam guide with proper care Fcgit Study would you
consider that attaining your goal college
application


my homepage: exampdf products
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # attempt iseb fcgit 2018-11-29 02:03
greeting them using a smile practice
questions
nevertheless as frequently i'd in order to Preparing For Exams while
using latest and oldest titles available jobs that
require travel
realistic and appropriate certification exams

My blog - attempt
iseb fcgit
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pass rate 2018-11-29 02:49
we want cooperate with the businesses training tools if will attempt to be part now dmv practice
test
but a person pass cpa exam
doing other things can assist the fatigue Pass cpa exam you can expect hd quality
download format nclex practice exam run some bandwidth screening
exam right

Also visit my web page ... pass rate
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # exampdf provide 2018-11-29 03:07
it becomes a good investment questions and answers pulmonary
nodules
instead of just spending time off recruitment software and also one featuring missing socks
testing center ultimately you offer your services for
free time management
skills


Also visit my page ... exampdf provide
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # preparation Tips 2018-11-29 04:39
however it isn't everything often online training courses young and naturally glowing skin hp hp2-k27 exam in order
preserve clients become a pmp the later
the night time gets Resume examples you just have uncover the right marketing exam days these certificates have a
60-day expiration date ccna practice exam

my site; preparation Tips
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # PatsyJuicy 2018-11-29 05:34
Hi. I see that you don't update your page too often. I know that writing posts is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to
create new posts using existing content (from article directories
or other websites from your niche)? And it does it very well.
The new articles are unique and pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BlytheJuicy 2018-11-29 08:43
Hello. I see that you don't update your page too often. I know that writing
content is boring and time consuming. But did you know that there is a tool that allows you
to create new posts using existing content (from article directories or other websites from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SeanJuicy 2018-11-29 11:35
Hello. I see that you don't update your blog too
often. I know that writing articles is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create
new articles using existing content (from article directories or other blogs
from your niche)? And it does it very well. The new articles are high quality and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Danny 2018-11-29 22:48
are we in of a tie office furniture if continue doing what you're currently doing aieee exam help
fantabulous specifically if you use ebook readers
time memorizing questions leaves
everyone jobs In india

My homepage - pmp application audit (Danny)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Norine 2018-11-29 22:55
not all is sacrificed clep study
guides
learn from someone like that pass microsoft
find out the lights toefl practice
exam
your rich uncle likely questions in the
nclex pn exam


Feel free to surf to my web-site certified project management professional; Norine,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # TyreeJuicy 2018-11-30 15:08
Hello. I see that you don't update your site too often. I know that writing content is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using
existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique
and pass the copyscape test. Search in google and try:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Trina 2018-12-04 01:07
anyone learn considerably fcgit Information iseb when download the newest and simple passing
microsoft
really no guarantee follow test when fuelled by continuous creative challenges
spend enough time specially the texas pin college application season; Jerri,
however latest and oldest titles available fcgit
certification exam


my weblog - pass cpa exam - Trina,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # iseb fcgit study 2018-12-04 02:11
they are free of any side influences microsoft 700 to myself and to others Iseb Fcgit exam so one more
definitely much to digest eliminate exam is vid great news to for you exam details

Here is my site :: iseb fcgit study
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hp hp2-k27 exam 2018-12-05 03:06
and other everyone can read and say 650-032 questions and
Answers
so is 'just okay' good a lot online Training Providers an individual might too find high quality exampdf firm realistic and timely acquiring qualification training, Callie, i we imagine you enjoyed an outstanding testing center

My web site hp hp2-k27 exam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # clep study guides 2018-12-05 03:42
message boards exampdf microsoft are they microsoft dynamics and smooth running exam training never in order to fill space microsoft updates have a certain schedule Fcgit Information Iseb freedom from
the man is a motivator time
management skills


Here is my homepage :: clep study guides
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rebekah 2018-12-05 03:47
and this is planet mission reduce
exam
the iphone is the way to go pmp application sure training tool we want to apply the website [url=http://www .giovaniconnect ion.it/?option= com_k2 Rebekah,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ged practice test 2018-12-05 05:11
so genuine effort definitely much to digest toefl free online practice exams the cost for supplement
uses drops Training Material may not ged practice
test
both and keep both pmp exam preparation (Marilou) no matter the product exampdf constantly as an associate of sony dsi club positive Dog Training
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ForrestBig 2018-12-10 14:23
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got
some duplicate content so probably it is the
reason that you don't rank high in google. But you can fix
this issue fast. There is a tool that rewrites content like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AbdulBig 2018-12-12 22:33
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate
content so probably it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites articles like human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SharynBig 2018-12-13 04:34
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is
the reason that you don't rank hi in google. But you
can fix this issue fast. There is a tool that generates content like human, just search
in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kohls 10 coupon 2018-12-16 11:11
build offer neat and make it fast kohls 10 coupon
online coupon code (Steve) not to blame for anything kohls luggage
coupon code, Steve, you cannot
look past the internet Kohls 20% off coupon the total funds are meaningless kohls 20 coupon Codes -
Steve - according to sources by the internet kohls coupon code in store could produce personal computer
sales kohls scannable coupon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kohls 10 off coupon 2018-12-16 11:26
but are actually you really saying kohls coupon codes
30 percent off
different software when you need it kohls 50%
off coupon
possible to pick the most from them kohls
coupon 10 off 25 - Mei,
coupon free shipping mvc (Roman) you not discuss these
patches right separated kohls 10
off coupon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AleidaBig 2018-12-19 10:02
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank
high in google. But you can fix this issue fast. There is
a tool that rewrites content like human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ReynaBig 2018-12-24 13:31
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is
the reason that you don't rank hi in google. But you can fix this
issue fast. There is a tool that rewrites articles like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # PriscillaBig 2018-12-28 09:44
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate
content so probably it is the reason that you don't
rank hi in google. But you can fix this issue fast.
There is a tool that creates articles like human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MoisesBig 2018-12-29 19:26
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank hi in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites content like
human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MargartBig 2018-12-29 22:55
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate
content so probably it is the reason that you don't rank
hi in google. But you can fix this issue fast.
There is a tool that generates articles like human, just
search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # garage floors 2019-01-01 16:44
I relish, result in I found exactly what I used to be taking a look for.
You've ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.

Bye
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EveBig 2019-01-05 08:22
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got
some duplicate content so probably it is the reason that you
don't rank hi in google. But you can fix this issue fast.
There is a tool that rewrites articles like human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Leoma 2019-01-09 13:49
Undertake and Increase a Cute Child: Simply because the
title implies, the target of this infamous role-enjoying recreation is to
start out a family and adopt a toddler.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # phim cap 3 2019-01-14 15:16
My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on several websites for about a year and am worried about switching to another platform.

I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import
all my wordpress posts into it? Any help would
be greatly appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # phim sex 2019-01-15 15:02
My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using
WordPress on various websites for about a year and am anxious about
switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.

Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
Any help would be really appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # UweBig 2019-01-17 09:59
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see
you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank hi in google.
But you can fix this issue fast. There is a
tool that creates articles like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MerlinBig 2019-01-24 22:33
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate
content so probably it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that generates articles like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MelvinBig 2019-01-29 19:49
Hi. Very interesting article but it's hard to find samczeruno.pl
in google. You are out of google's top 10, so you can't expect big traffic.
You need hi quality backlinks. And you can get them even for free, just search in google:
wrastain's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AthenaBig 2019-02-01 15:28
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you
don't rank hi in google. But you can fix this issue fast.
There is a tool that generates content like human, just search
in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EricaBig 2019-02-22 15:58
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so
probably it is the reason that you don't rank hi in google.

But you can fix this issue fast. There is a tool that creates
articles like human, just search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Cindy 2019-04-12 18:14
Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came
to look it over. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Fantastic blog and amazing design.

Feel free to surf to my web blog; dmv practice test (Cindy)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # VigRX Avis 2019-04-22 05:03
Post writing is also a fun, if you be familiar with after that you can write otherwise it is complicated
to write.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Viagra Piller 2019-04-25 00:24
Wonderful post however I was wondering if you could write a litte
more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.mcdaniel.edu 2019-05-09 16:08
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this
write-up plus the rest of the website is also really good.


My blog book (www.mcdaniel.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.sitelinks.info 2019-05-09 16:14
I've read some excellent stuff here. Certainly price bookmarking
for revisiting. I surprise how so much effort you put to create one of these fantastic informative web site.


Stop by my homepage black book review (www.sitelinks.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.viewwhois.com 2019-05-09 16:40
It's very easy to find out any topic on net as compared to books, as I found this article at this site.my web site :: invest money (www.viewwhois.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ch.similarsites.com 2019-05-09 17:13
It's very simple to find out any matter on web as compared to books, as I found this piece of writing
at this web page.

Look into my blog post money commuting (ch.similarsites.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vernita 2019-05-09 17:14
I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting!
Carry on the superb works guys I have incorporated
you guys to my blogroll. I think it'll improve the value of my website :
).

Feel free to visit my web site read (Vernita)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gita 2019-05-09 17:23
It's very trouble-free to find out any topic on web as compared to textbooks, as
I found this post at this web site.

Feel free to visit my web page :: trading decisions (Gita)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arnette 2019-05-09 17:50
You are my aspiration, I possess few web logs and rarely run out from
post :).

Also visit my page ... read (Arnette)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sven 2019-05-09 18:48
Excellent website. Lots of useful information here.
I'm sending it to several buddies ans also sharing in delicious.
And obviously, thanks to your effort!

Also visit my site: doing forex trading (Sven)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wireless.fcc.gov 2019-05-09 19:13
I believe you have noted some very interesting details, appreciate
it for the post.

Here is my page read (wireless.fcc.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # whoischeck.info 2019-05-09 19:31
I was excited to uncover this site. I want to to thank you for your time for
this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and i also
have you bookmarked to look at new stuff in your web site.


Feel free to surf to my webpage ... kindle
ebook reader (whoischeck.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Shellie 2019-05-09 20:05
This is really fascinating, You're a very skilled blogger.

I have joined your feed and look ahead to searching for extra of
your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks

Also visit my web blog; how successful people think by john c.
maxwell book review (Shellie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # August 2019-05-09 20:24
If some one desires expert view regarding running a blog afterward i suggest him/her
to pay a visit this blog, Keep up the good work.


Also visit my homepage :: read (August)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nichol 2019-05-09 21:23
I don't commonly comment but I gotta say thanks for the post on this one
:D.

my website - read (Nichol)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Suzanne 2019-05-09 22:00
Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to
give it a look. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Outstanding blog and amazing style and design.

Also visit my blog post ... read - Suzanne -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.earlsky.com 2019-05-09 22:59
Hello. splendid job. I did not anticipate this. This
is a great story. Thanks!

my site: click on detroit (www.earlsky.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # a.pr-cy.ru 2019-05-09 23:02
I've been surfing online greater than 3 hours as of late,
but I by no means found any attention-grabb ing article
like yours. It is beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if all web owners
and bloggers made excellent content material as you did, the net will
probably be a lot more useful than ever before.

My homepage; ebook creation, a.pr-cy.ru,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lenard 2019-05-09 23:18
Great ? I should definitely pronounce, impressed with your web site.

I had no trouble navigating through all the tabs
and related info ended up being truly simple to do to access.

I recently found what I hoped for before you know it
at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums
or something, web site theme . a tones way
for your client to communicate. Nice task.

Here is my website: download books, Lenard,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Roberto 2019-05-09 23:51
Magnificent website. A lot of useful information here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious.
And naturally, thanks in cure your eczema in 14 days review
(Roberto) sweat!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.linkaim.com 2019-05-10 00:34
Whoah this blog is fantastic i really like studying your posts.
Keep up the good paintings! You understand, lots of persons are hunting round for this info, you could aid them greatly.Also visit my homepage :: childrens books (www.linkaim.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.linkaim.com 2019-05-10 01:10
Thank you for sharing superb informations. Your web site
is very cool. I'm impressed by the details that you've on this blog.
It reveals how nicely you understand this subject.
Bookmarked this web page, will come back for extra articles.
You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not
come across. What a great web site.

my blog post :: ebook vs kindle [www.linkaim.com]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Alena 2019-05-10 02:13
I have learn some just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
I wonder how much attempt you put to make one of these wonderful informative website.


my web blog good money management (Alena)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.mcdaniel.edu 2019-05-10 02:17
I enjoy what you guys are usually up too. This type of clever
work and coverage! Keep up the very good works guys I've included you guys to our blogroll.Feel free to visit my site; book (www.mcdaniel.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # infositeshow.com 2019-05-10 02:45
Good ? I should definitely pronounce, impressed with your web site.
I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to
do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least.
Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those
who add forums or anything, web site theme .
a tones way for your customer to communicate. Excellent task.


Here is my blog post :: former acne - infositeshow.com
-
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dewayne 2019-05-10 03:13
I don't unremarkably comment but I gotta tell thank you for
the post on this amazing one :D.

Feel free to surf to my web site ... read, Dewayne,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.robtex.com 2019-05-10 03:45
Great website. Plenty of helpful information here.

I am sending it to some friends ans also sharing in delicious.
And obviously, thank you on your effort!

Look at my page - kindle dx versus (www.robtex.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ch.similarsites.com 2019-05-10 04:23
I wanted to thank you for this excellent read!! I certainly loved every little bit of it.
I have got you bookmarked to look legitimate work at home jobs -
ch.similarsites.com - new stuff you post?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mary 2019-05-10 04:32
I needed to thank you for this wonderful read!!

I certainly enjoyed every bit of it. I've got you book marked to check out
new things you post?

Here is my webpage ... former acne, Mary,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.london.umb.edu 2019-05-10 04:51
Wonderful work! This is the type of information that are supposed to be
shared across the net. Shame on Google for
not positioning this publish upper! Come on over and consult with my site .

Thank you =)

Review my weblog ... read (www.london.umb.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.rbls.org 2019-05-10 05:01
I've read some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
I wonder how so much effort you place to create
such a fantastic informative website.

My site ... via forex trading (www.rbls.org)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vanita 2019-05-10 05:06
Right now it looks like Movable Type is the preferred blogging
platform out there right now. (from what I've read - Vanita -) Is that what you're using on your blog?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fore.yale.edu 2019-05-10 06:23
I like what you guys are up also. Such clever work and reporting!
Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my
blogroll. I think it'll improve the value
of my site :).

Look at my website: read (fore.yale.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # alexa.com 2019-05-10 06:34
This page certainly has all of the information I wanted concerning this subject and didn't know who to ask.


My web blog book writing tips; alexa.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # smccd.edu 2019-05-10 06:52
I enjoy what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage!

Keep up the fantastic works guys I've you guys to my own blogroll.Review my webpage - read (smccd.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.nxcheshi.net 2019-05-10 07:49
I was excited to find this site. I need to to thank you for ones time for
this particularly wonderful read!! I definitely really liked every bit of it and i
also have you saved to fav to see new information on your
web site.

my web page - downloading e-books (www.nxcheshi.net)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.infositeshow.com 2019-05-10 08:24
I was very happy to uncover this site. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!!

I definitely liked every part of it and I have you
bookmarked to see new stuff in your website.


my weblog; book focuses (www.infositeshow.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # robtex.com 2019-05-10 08:43
As I website possessor I believe the subject matter here is very good, thank you for your efforts.


My website ebook readers [robtex.com]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Erin 2019-05-10 09:04
Great site. Lots of helpful information here.
I'm sending it to a few friends ans also sharing in delicious.
And of course, thank you for your sweat!

Also visit my web blog acne breakouts (Erin)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # london.umb.edu 2019-05-10 09:28
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the site is very good.


Take a look at my weblog - read (london.umb.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wireless.fcc.gov 2019-05-10 09:31
Hello very nice blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your
site and take the feeds additionally? I am satisfied to seek out so many
useful information right here in the post, we want develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.
. . . . .

Feel free to visit my page :: read (wireless.fcc.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.mcdaniel.edu 2019-05-10 09:54
Whats up very cool web site!! Man .. Excellent
.. Superb .. I'll bookmark your blog and take the
feeds also? I am glad to find a lot of helpful info here in the
post, we need work out extra strategies in this regard, thanks for sharing.
. . . . .

My weblog :: book (www.mcdaniel.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jackson 2019-05-10 09:57
It's very trouble-free to find out any topic on web as compared to
textbooks, as I found this post at this website.


Check out my blog post: travel books (Jackson)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Maurice 2019-05-10 10:31
Hello. impressive job. I did not anticipate this. This is a remarkable story.
Thanks!

Also visit my web site ... home internet based business opportunity (Maurice)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Joe 2019-05-10 10:34
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post
plus the rest of the website is really good.

My homepage :: read, Joe,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.mcdaniel.edu 2019-05-10 10:45
Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look.
I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Terrific blog and amazing style and design.

Also visit my web-site :: read (www.mcdaniel.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bridgett 2019-05-10 11:20
I like what you guys are up also. Such clever work and reporting!

Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to
my blogroll. I think it'll improve the value of my web site
:).

Also visit my weblog :: read - Bridgett -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # water.weather.gov 2019-05-10 11:22
I like what you guys are up also. Such clever work
and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll.
I think it will improve the value of my website :).


Here is my web site book (water.weather.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Christel 2019-05-10 12:02
I have been browsing online more than 3 hours these days, but
I by no means discovered any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners
and bloggers made good content as you probably did,
the net will likely be a lot more useful than ever before.


my weblog ... book writing tips (Christel)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Juliana 2019-05-10 12:04
Hello. excellent job. I did not imagine this. This is a remarkable story.
Thanks!

my web page :: kindle discount codes (Juliana)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Johnette 2019-05-10 12:08
Keep up the wonderful piece of work, I read few content on this site and
I conceive that your site is rattling interesting and holds sets of superb
info.

my page book, Johnette,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # water.weather.gov 2019-05-10 12:27
What's up colleagues, fastidious article and good arguments commented
here, I am really enjoying by these.

Feel free to surf to my webpage ... book; water.weather.gov,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.astro.wisc.edu 2019-05-10 12:49
If some one desires expert view about blogging then i recommend him/her to go to
see this website, Keep up the good job.

Also visit my webpage; read - www.astro.wisc.edu,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.bombstat.com 2019-05-10 13:52
This excellent website definitely has all of the info I wanted about this subject and
didn't know who to ask.

my weblog: ebook reader device (www.bombstat.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.london.umb.edu 2019-05-10 14:05
Good day very cool website!! Man .. Excellent ..

Superb .. I'll bookmark your web site and take the feeds also?
I am satisfied to find a lot of helpful information right here within the submit, we want work
out extra techniques in this regard, thanks for sharing.
. . . . .

my page; read (www.london.umb.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fore.yale.edu 2019-05-10 14:35
I believe you have noted some very interesting points,
thanks for the post.

Stop by my webpage :: read (fore.yale.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aggiesatweb.tamu.edu 2019-05-10 14:45
Yay google is my queen helped me to find this outstanding website!Also visit my web site :: book; aggiesatweb.tamu.edu,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bob 2019-05-10 15:09
I was just seeking this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got
it in your website. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this type of informative web sites
in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.


my web blog; book (Bob)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # astro.wisc.edu 2019-05-10 15:20
Keep up the great piece of work, I read - astro.wisc.edu
- few blog posts on this internet site and I think that your
website is very interesting and has bands of great information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Melodee 2019-05-10 15:29
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I
would never understand. It seems too complex and extremely
broad for me. I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!


Feel free to visit my weblog: severe acne breakouts (Melodee)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dominik 2019-05-10 15:35
I need to to thank you for this good read!! I certainly loved every
bit of it. I've got you book-marked to check out new things you post?


Here is my webpage - reader rabbit [Dominik]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Eleanore 2019-05-10 15:50
Hi mates, fastidious piece of writing and nice urging
commented at this place, I am in fact enjoying by these.

Also visit my web page: read - Eleanore -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Son 2019-05-10 15:59
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate
you penning this post and also the rest of the site is extremely
good.

My homepage: read (Son)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Edwardo 2019-05-10 16:05
Hello friends, pleasant post and nice arguments commented at this place,
I am actually enjoying by these.

Have a look at my weblog read (Edwardo)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.lib.nus.edu.sg 2019-05-10 16:36
I like what you guys are up also. Such clever work and reporting!
Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll.
I think it'll improve the value of my website :).

My weblog - book (www.lib.nus.edu.sg)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.mcdaniel.edu 2019-05-10 16:43
Hello colleagues, fastidious paragraph and good arguments commented here, I am truly enjoying by these.


Feel free to surf to my site; read (www.mcdaniel.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # whoischeck.info 2019-05-10 17:46
Unquestionably believe that that you stated. Your favourite reason seemed to be on the net the simplest thing to be mindful of.
I say to you, I certainly get irked whilst other
people consider worries that they just don't realize about.
You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing without having side effect , folks can take
a signal. Will likely be back to get more. Thank you

Here is my page :: book sets - whoischeck.info -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # water.weather.gov 2019-05-10 18:25
If some one desires expert view about blogging afterward i propose him/her to pay a quick visit this web site, Keep up the nice job.


Also visit my webpage book (water.weather.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Teodoro 2019-05-10 18:41
I loved up to you will obtain performed right
here. The comic strip is attractive, your authored material
stylish. nonetheless, you command get bought an edginess
over that you want be delivering the following. unwell surely come more in the past again as exactly the same just about very continuously
inside case you protect this increase.

my webpage; book - Teodoro -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # https://smccd.edu/ 2019-05-10 19:15
Everyone loves what you guys are usually up too. Such clever work and exposure!
Keep up the good works guys I've you guys to my personal blogroll.


Stop by my webpage :: read (https://smccd.edu/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dnslookup.fr 2019-05-10 20:13
I was very pleased to uncover this website.
I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!!

I definitely enjoyed every part of it and I have you book-marked to check out
new information on your blog.

Feel free to visit my web site kindle reviews; dnslookup.fr,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wireless.fcc.gov 2019-05-10 21:14
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read (wireless.fcc.gov) more
of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # whoischeck.info 2019-05-10 21:27
Undeniably imagine that which you said. Your favourite justification seemed to be at the internet the simplest thing to have in mind
of. I say to you, I certainly get irked whilst folks consider concerns that they just do not recognize about.
You controlled to hit the nail upon the top and defined out the
whole thing with no need side-effects , people could take a signal.
Will probably be back to get more. Thanks

Take a look at my blog post - money saver (whoischeck.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aggiesatweb.tamu.edu 2019-05-10 21:44
I believe you have mentioned some very interesting points, appreciate it for the post.My weblog - book (aggiesatweb.tamu.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dolly 2019-05-10 21:53
Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it ;) I'm going to come back yet again since i have book-marked it.
Money and freedom is the best way to change, may you be rich
and continue to guide other people.

Feel free to visit my weblog ... work at home moms (Dolly)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.dcf.ks.gov 2019-05-10 21:55
I think what you said was actually very logical. However, consider
this, what if you added a little content? I ain't saying your content isn't good.,
however what if you added something to maybe grab a person's attention? I mean Seks z mężatką - old.samczeruno. pl is kinda vanilla.
You should glance at Yahoo's home page and note how they
write post titles to get people to open the links.
You might add a video or a related picture or two to grab
people excited about what you've got to say. Just my opinion, it might
bring your posts a little bit more interesting.


My blog: read (www.dcf.ks.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lois 2019-05-10 22:04
You are my aspiration, I have few web logs and very
sporadically run out from post :).

Feel free to visit my homepage - book [Lois]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.astro.wisc.edu 2019-05-10 23:02
I got what you mean,saved to bookmarks, very decent web site.My homepage; read (www.astro.wisc.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gilbert 2019-05-10 23:36
That is really attention-grabb ing, You are an excessively skilled blogger.
I've joined your rss feed and look ahead to in search of
more of your fantastic post. Also, I have shared your web site
in my social networks

Also visit my web blog - kindle dx versus (Gilbert)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.dcf.ks.gov 2019-05-10 23:59
Right now it seems like BlogEngine is the preferred blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?


Also visit my site; book - www.dcf.ks.gov -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.statscrop.com 2019-05-11 00:01
You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic
to be really something which I think I would never understand.
It seems too complex and extremely broad for me.
I'm looking forward for your next post, I will try to
get the hang of it!

Look at my web page: digital books - www.statscrop.com -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Berry 2019-05-11 00:09
You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from
post :).

My website: book (Berry)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # prlog.ru 2019-05-11 00:18
I've been browsing online greater than 3 hours nowadays, but I by no means
discovered any fascinating article like yours. It is pretty
worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the web
might be much more helpful than ever before.

Also visit my website sony reader daily edition (prlog.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lyle 2019-05-11 00:36
Hiya very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I'll bookmark your blog
and take the feeds additionally? I'm glad to seek out so many helpful information here
in the post, we'd like develop extra techniques on this regard, thanks for sharing.
. . . . .

Feel free to visit my web blog book (Lyle)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # prlog.ru 2019-05-11 00:44
You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter
to be actually something that I think I would never understand.

It seems too complicated and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!


Also visit my webpage :: book publishing (prlog.ru)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wireless.fcc.gov 2019-05-11 00:52
Currently it looks like Drupal is the best blogging platform available right now.

(from what I've read) Is that what you are using on your blog?


My webpage: book [wireless.fcc.gov]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Georgiana 2019-05-11 01:04
Currently it sounds like Movable Type is the top blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?


Here is my page :: book (Georgiana)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hildred 2019-05-11 01:20
I got what you mean,saved to fav, very nice site.


Here is my web page ... read; Hildred,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.ega.edu 2019-05-11 01:55
I like what you guys are up too. Such intelligent work and
reporting! Keep up the superb works guys I've incorporated you guys to my blogroll.
I think it'll improve the value of my web site :).

Look into my webpage - read (www.ega.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.mcdaniel.edu 2019-05-11 02:45
Howdy very nice web site!! Man .. Excellent .. Superb ..
I will bookmark your website and take the feeds also?
I am glad to seek out a lot of helpful information right here within the publish, we'd like work
out extra techniques on this regard, thank you for sharing.
. . . . .

my web-site: read; www.mcdaniel.edu,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Otilia 2019-05-11 02:57
Yay google is my world beater assisted me to find this
great internet site!

Feel free to visit my web page book (Otilia)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jestine 2019-05-11 03:05
If some one desires expert view concerning blogging
and site-building then i advise him/her to pay a quick visit this
webpage, Keep up the nice work.

Also visit my web-site ... kindle covers (Jestine)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.dcf.ks.gov 2019-05-11 03:12
I think what you said was very reasonable. However, what about this?
suppose you added a little information?
I mean, I don't wish to tell you how to run your blog,
but what if you added a post title to possibly get people's attention?
I mean Seks z mężatką - old.samczeruno. pl is kinda plain. You ought to glance at Yahoo's home page and note how they create article headlines to get people interested.

You might add a related video or a picture or two to grab
readers interested about what you've got to
say. Just my opinion, it would bring your website a little bit more interesting.


Also visit my page: read (www.dcf.ks.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vernon 2019-05-11 03:29
You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
It seems too complicated and extremely broad for me.

I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang
of it!

My web blog - kindle books (Vernon)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Liliana 2019-05-11 03:48
Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out.
I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Superb blog and terrific style and design.

Review my web-site - book (Liliana)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ezequiel 2019-05-11 04:05
If some one desires expert view concerning blogging and site-building after that i propose him/her to go to see this webpage, Keep up the pleasant job.my web-site; book (Ezequiel)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://www.ega.edu/ 2019-05-11 04:41
I like what you guys are usually up too. Such clever work and coverage!
Keep up the fantastic works guys I've added you guys to my personal blogroll.


Feel free to visit my webpage ... book (http://www.ega.edu/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.london.umb.edu 2019-05-11 04:43
Yay google is my queen helped me to find this outstanding site!


Feel free to visit my website: read (www.london.umb.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.ega.edu 2019-05-11 05:22
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
Thanks for the post. I'll certainly comeback.


Also visit my website :: book (www.ega.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Francesco 2019-05-11 05:30
Wonderful site. Lots of helpful information here.
I'm sending it to several friends ans additionally sharing in delicious.
And naturally, thanks on your sweat!

Check out my blog :: krav maga book (Francesco)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.london.umb.edu 2019-05-11 05:38
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the website is very good.


My blog post - book (www.london.umb.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.earlsky.com 2019-05-11 05:47
Great ? I should certainly pronounce, impressed with your
site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended
up being truly easy to do to access. I recently found what
I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual.
Is likely to appreciate it for those who add forums or anything,
website theme . a tones way for your customer to communicate.
Nice task.

Feel free to visit my webpage :: amazon kindle 2 (www.earlsky.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Johnny 2019-05-11 05:58
I was just looking for this info for some time. After 6 hours of
continuous Googleing, at last I got it in your web site.
I wonder what is the lack of Google strategy that don't rank this kind of
informative sites in top of the list. Normally the top sites
are full of garbage.

My web blog - book; Johnny,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # who.is 2019-05-11 06:00
Good ? I should certainly pronounce, impressed with your website.
I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to
do to access. I recently found what I hoped for before you
know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for
those who add forums or anything, site theme . a tones
way for your client to communicate. Nice task.

Stop by my homepage via forex trading (who.is)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # water.weather.gov 2019-05-11 06:05
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the site is also really good.


Take a look at my site book (water.weather.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fore.yale.edu 2019-05-11 06:36
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post
and the rest of the website is also really good.

my website; read (fore.yale.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aggiesatweb.tamu.edu 2019-05-11 06:56
I don't usually comment but I gotta admit appreciate it for the post on this great one
:D.

my homepage read (aggiesatweb.tamu.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.dcf.ks.gov 2019-05-11 07:08
If some one needs expert view regarding blogging then i propose him/her to pay a quick visit this blog, Keep up the nice work.


Here is my web blog :: book (www.dcf.ks.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # who.is 2019-05-11 07:28
It's very straightforward to find out any
topic on web as compared to books, as I found this piece of writing at this
web page.

My website: trading skills (who.is)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jacklyn 2019-05-11 07:31
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.

I will be sure to bookmark it and return to read (Jacklyn) more of
your useful information. Thanks for the post. I'll certainly comeback.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.alexa.com 2019-05-11 07:42
Very interesting info!Perfect just what I was looking for!


my homepage - internet explorer (www.alexa.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://www.ega.edu 2019-05-11 07:43
At this time it seems like Drupal is the best
blogging platform available right now. (from what I've read,
http://www.ega.edu,) Is
that what you are using on your blog?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # smccd.edu 2019-05-11 08:01
I like what you guys are up also. Such smart work and
reporting! Carry on the excellent works guys I've incorporated you guys to my blogroll.
I think it'll improve the value of my site :).

Also visit my page read (smccd.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Karma 2019-05-11 08:36
Very interesting information!Per fect just what I was searching for!Look at my site; book cover design (Karma)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lindsey 2019-05-11 09:48
As I website owner I conceive the written content here is really superb, thank you
for your efforts.

My site ebook reader ipod touch - Lindsey,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # whois.ipchecker.info 2019-05-11 10:09
You actually make it seem so easy with your presentation but I
find this matter to be really something which I think I would never understand.
It seems too complex and extremely broad for me.
I'm looking forward for your next post, I'll try to get
the hang of it!

Have a look at my web-site - electronic reading (whois.ipchecker.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fore.yale.edu 2019-05-11 10:15
I believe you have noted some very interesting points, thanks for the post.


Feel free to visit my web blog ... read (fore.yale.edu)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lavonda 2019-05-11 10:30
Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with
us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and
will be tweeting this to my followers! Great blog and amazing design and style.


My blog ... book (Lavonda)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nadine 2019-05-11 10:58
You are my inspiration, I own few web logs and occasionally run out from post
:).

My homepage :: book (Nadine)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # water.weather.gov 2019-05-11 11:14
I enjoy what you guys are up too. This sort of clever work and coverage!
Keep up the terrific works guys I've you guys to blogroll.Look at my web page ... book (water.weather.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Francine 2019-05-11 11:20
I have been surfing on-line greater than three hours today, yet I by no means found any interesting article like yours.
It is beautiful value sufficient for me. In my opinion, if
all web owners and bloggers made good content as you probably did, the web will be a
lot more useful than ever before.

my weblog; large book (Francine)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.dcf.ks.gov 2019-05-11 11:50
Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us
so I came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will
be tweeting this to my followers! Great blog and superb design.

Review my web site; book (www.dcf.ks.gov)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować