STRONA ARCHIWALNA

Samiec Alfa cz.2 - old.samczeruno.pl

 

Najnowsze felietony

poniedziałek, 29 kwiecień 2013 21:16

Samiec Alfa cz.2

Napisał 
Samiec Alfa część 1

Wielu facetów pyta mnie, w jaki sposób przestać odczuwać ciągłe lęki, zawstydzenie. Chcą być dominatorami rzeczywistości, nie znającymi lęku hegemonami, zdobywcami kobiet, pieniędzy i podziwu tłuszczy. Gdybym był grubiański, odpowiedziałbym że odpowiedzią na te problemy są pieniądze i duży kutas. Niestety, bogaci ludzie też mają lęki, problemy i kompleksy. Dopóki jesteś biedny, możesz żyć nadzieją że pieniądze załatwią Twoje problemy; masz marzenia, plany, coś Cię trzyma na powierzchni; "gdy będę bogaty, wszystko się ułoży, będę miał seks". Bogaty traci i tę motywację, bo gdy ma się pieniądze wszystko co odczuwałeś w Tobie zostaje - natomiast zaczynasz wokół siebie widzieć jeszcze większe pieniądze, jeszcze droższe przedmioty. Marzysz o wycieczce raz do roku, dobrym aucie, ale gdy masz to co chciałeś - otwiera się przed Tobą jeszcze większy świat. Są droższe auta, wycieczki co miesiąc, luksusowe pałacyki, prywatne samoloty. Pragnienia i poczucie nieszczęścia, zaczyna od nowa swój chocholi taniec. Z fiutem sprawa jest jeszcze bardziej beznadziejna - ponieważ może on dać kobiecie większą przyjemność, ale wcale nie musi. Kobiecy orgazm kryje się w mózgu, a dojść do niego można innymi niż penis sposobami. Tymczasem posiadacze dużego przyrodzenia myślą, że wystarczy tylko wejść i wyjść po kilku minutach. Nic bardziej mylnego. Orgazm to przełącznik w mózgu, a kluczem do niego jest Twój umysł a nie hardkorowy koksu w spodniach.

Krótkotrwałe NLP

Istnieje wiele programów, które z cipy mają zrobić prawdziwego mężczyznę. Większość takich transformujących systemów bazuje na NLP, które jest bardzo ciekawe. Jednak niejedna obserwacja nauczyła mnie że NLP oczywiście działa, ale z różnych względów zmiany które wprowadza są krótkotrwałe. Przyznam że mnie to bardzo zdziwiło i nadal tego do końca nie rozumiem. Stworzyłem na ten temat kilka teorii, ale kto wie czy mają one jakikolwiek sens. Odkryłem też coś jeszcze - techniki te działają zależnie od trenera. Im bardziej charyzmatyczny i przebojowy, tym większy efekt, to główny motor napędowy wszelkich terapii. Jest to bardzo niepokojące, gdyż charyzmą emanują najczęściej jednostki psychopatyczne. Charyzma wynikająca z czystego serca, prawdziwej i nieuwarunkowanej życzliwości to coś niezwykle rzadkiego. I wątpię by ktoś taki został trenerem NLP. Taki typ emanacji cechuje np. Eckharta Tolle, który stosuje zupełnie inne metody. Zamiast zabawy programami w głowie, rozwija świadomość człowieka w taki sposób, by widział całość procesów które zachodzą w jego głowie. A gdy widzisz wszystko, możesz podjąć ostateczną decyzję - ludzie mając pewien problem, nie widzą jego całości a tylko małą część. Ktoś pije, więc zmieniają mu program w głowie - tymczasem picie, czyli ucieczka od przeżywania rzeczywistości i związanych z nią emocji, może być spowodowana przeróżnymi problemami. Pić przestanie, ale zacznie ćpać, bić żonę, gdzieś ta przyczyna w końcu wypłynie.


Jakiś rok temu, uruchomił mi się pod wpływem pewnych zdarzeń silny stan lękowy. Nie wnikając w szczegóły mojej choroby (IBS), byłem totalnie rozpieprzony psychicznie. Nie umiałem sobie sam pomóc, a fala emocji których doświadczyłem (i przed którymi całe życie uciekam, czyli silna panika z potwornym bólem brzucha np. w sklepie) mnie pochłonęła. Dostałem akurat tantiemy z książki, więc skorzystałem z pomocy Artur Król, trener NLP który obiecywał na swojej stronie co najmniej znaczącą poprawę w mojej chorobie. Opis który zamieścił na swojej stronie, wskazywał że wie o co chodzi. Byłem tak zdesperowany, że zapomniałem o swoich własnych spostrzeżeniach; miałem kontakt z ludźmi którym proponowana terapia NLP, nomen omen, gówno dała - dosłownie i w przenośni. Ale musiałem spróbować. Wydałem prawie dwa i pół tysiąca (za 6 godzin) i byłem rozczarowany. Przerabialiśmy ćwiczenia z książki Bandlera, którą kupiłem za grosze na wyprzedaży i dostałem zalecenie by ćwiczyć w domu. W domu to ja mogę ćwiczyć sobie za darmo, a na terapię idę ponieważ reklamowana jest jako ta, która miażdży swą skutecznością tradycyjne systemy psychologiczne. Jedyne co zmiażdżyła, to moje marzenia o nowym komputerze. Muszę śmiało stwierdzić że zanotowałem tylko dwa zyski; tylko ta konstatacja chroni mnie przed silnym uczuciem, że wyrzuciłem pieniądze w błoto. Niemniej byłem w takim stanie, że pieniądze się w ogóle dla mnie nie liczyły. Oto moje zyski z tego doświadczenia:


1. Świadomość że mam wystarczającą wiedzę, by samemu robić takie coachingi. Jeśli chodzi o samą wiedzę z zakresu psychologii, mam ją znacznie mniejszą. Natomiast mam pewien atut, a więc wieloletnią pracę z umysłem za pomocą medytacji, która zrodziła pewne talenty. Drugi mój as w rękawie, to ekstremalnie ciężkie przeżycia przez wiele lat - związane z chorobą i stanami lękowymi które ona generuje. I jak widać, poradziłem sobie z tym, oczywiście nie do końca ale najgorsze mam na pewno za sobą. To sprawia że jestem praktykiem a nie teoretykiem.


2. Gdybym nie spróbował, miałbym poczucie że może by pomogło - a nie spróbowałem. Teraz już wiem, że NLP działa jak plaster na poderżnięte gardło od ucha do ucha.

Nie polecam

To miły facet, uśmiechnięty (w sensie intuicyjnym wyczułem pogardę, ale podkreślam że mogło być to mylne uczucie, moja projekcja) jednak nie poleciłbym nikomu by u niego robić sesje. Pogadać, wyrzucić coś z siebie, i owszem, można - ale na pewno nie za takie pieniądze. Chociaż jeśli ktoś ma ich nadmiar, może spróbować. Zresztą ja nie miałem potrzeby by o tym rozmawiać, ale bym przestał cierpieć i to się nie udało. Poza tym jest jeszcze kwestia osobistej energii człowieka - w tej naprawdę wysokiej, terapeuta nie musi stosować żadnych technik. Wystarczy emanująca życzliwość, wiara że wszystko jest tak naprawdę ok - to czyni cuda. Trenerzy NLP takim typem emanacji nie dysponują. Są to moje osobiste odczucia, co oznacza że mogę się mylić. Proszę brać co piszę pod uwagę, ale nie traktować mych słów jako wyroczni. Jak ktoś ma niewielki problem - można spróbować. Piszę o tym nie dlatego by robić temu terapeucie negatywną reklamę - jedynym powodem jest to że ewidentnie mi się poprawiło, a ludzie kojarzą to z tym człowiekiem, pytają mnie o niego ponieważ pisałem że idę na kilka sesji u niego. Dlatego piszę wprost - nie pomógł mi nic. Milczenie byłoby reklamą kogoś, kto wziął ciężkie pieniądze, podjął się wyzwania i mu nie sprostał - stąd moje słowa. Poza tym mimo ciężkich trudności z dojazdem (przy tej chorobie to norma) umawialiśmy się mimo moich próśb w wynajętym mieszkaniu na drugim końcu miasta a nie u mnie w mieszkaniu, co byłoby dla mnie dużo mniej stresujące. To cud że dojechałem. Tak więc tym którzy chcą iść do Artura, mówię śmiało - macie duże pieniądze to idźcie z małymi sprawami, i jeśli chcecie pogadać z facetem który umie słuchać. Ale nie liczcie na jakikolwiek sukces i wyzdrowienie. To co mi pomogło, to całkiem darmowe kody uzdrawiania. Żadne sesje NLP nie dadzą Ci tyle, co te proste, rzekłbym banalne ćwiczenia do wykonywanie np. w toalecie. Ulga nastąpiła już od pierwszego razu. Podkreślam że proponowałem terapeucie pieniądze albo reklamę po wyleczeniu z choroby - mam co najmniej kilkaset czytelników, z czego sporo stać na coachingi. Nie chciał, czyli musiał wiedzieć że to co pisze na stronie, to jak mawia Pan Hardkorowy Koksu - lipa.

Guru - pacynki

Guru Polskiego NLP, Pan Mateusz Grzesiak czy chociażby Pan Dębowski - oboje mają charyzmę która napędza efekty. Te są jednak krótkotrwałe, a ich odnawianie (czyli instalowanie od nowa programu, nowego wzorca reakcji) trzeba powtarzać co oczywiście kosztuje. Obaj świetnie mówią, są błyskotliwi i bardzo pewni siebie, umieją sprzedać posmak profesjonalizmu i wiedzy, nie ma to jednak przełożenia na efekty. Do Grzesiaka bym nie poszedł nigdy - na poziomie odczuwania po prostu mnie odrzuca, mimo że jego wiedza jest bardzo duża. W moim odczuciu jest to okropna energia, i z niej bierze się ta niesamowita charyzma. Ta jest taka, że człowiek czuje się wręcz ogłuszony. Taki stan niezwykle przypomina hipnozę, więc sugestia wchodzi jak w masło. Pomińmy że nie tylko sugestia - skuteczna więc jest nie metoda, a energia która za nią stoi. Pamiętajmy że atrakcyjność jest wykształcana nieświadomie przez jednostki psychopatyczne, jako kompensacja braku serca; to jak niewidomy który ma znacznie czulszy dotyk i słuch. Są świetni jako mówcy, w pracy na bliską odległość - pacjent zostaje ogłuszony energią, jest zauroczony, może przyjąć sugestię. Ale niech spróbują pomóc używając chociażby samego pisania - gdzie ta moc, gdzie ta mądrość? gdy nie ma bezpośredniego wpływu energii, nagle się okazuje że oboje są bardzo średni w tym co robią. Książki Grzesiaka chociaż napakowane fajną wiedzą, są ciężkostrawne w sensie lektury. Ostatniej nie byłem w stanie w ogóle dokończyć, mimo ciężkich wysiłków z mojej strony. Mówili mi ludzie że wystarczy dłuższy czas nie korzystać z usług Grzesiaka, a wszystkie pozytywne zmiany znikają. Spójrzcie na książki Tolle, Osho, przecież wystarczy przeczytać dwie strony i to po prostu czuć. Zobacz jakie mają możliwości czyjejś zmiany ludzie, którzy w sensie duchowym coś potężnego osiągnęli, Tolle prostymi słowami wstrząsa człowiekiem, sprawia że ten mocno się zastanawia nad swoim życiem, podobnie De Mello. Nie tylko energia ale i prawdziwe oddziaływanie na człowieka. Porównaj Tolle z Grzesiakiem - pierwszy sprawia wrażenie facecika z biblioteki, zero charyzmy, błyskania świetną prezencją i szokującą pewnością siebie. Jest cichy, spokojny, zawsze obecny. I zmienia, naprawdę zmienia ludzi. Zajrzyj na forum NLP - Grzesiak to toksyczny facet korzystający z agresji częściej niż ja z zakazanych mi słodyczy. To wspaniała metoda - jego forum to ludzie z niską energią, kompleksami, więc zostają zdominowani. Na poziomie psychiki są dominowani czasem ostrymi słowami - ktoś mocniejszy powie sobie "jakim prawem ktoś klnie, wyżywa się na mnie?" i odejdzie. Zostaną ci którzy mają psychikę jak masło, można w nie włożyć dosłownie wszystko. I mimo takich wspaniałych warunków, zmianę zanotowuje niewielu ludzi. Mówię o chorobie której doświadczam od lat, kilku fanów samego Grzesiaka wcale się z niej nie wyleczyło, nic a nic - mimo lat tam spędzonych. To jaka to moc? liczą się efekty, a tych nie ma. To jak z Leszkiem Żądło, który jak można samemu sprawdzić (forum cudowny portal) jest agresywny, chamski, zaczepia ludzi którzy nie podzielają opinii o jego oświeceniu duchowym. I mimo swoich nauk, ludzie jak mieli od lat problemy tak je nadal mają. Wizualizacje bogactwa, nikomu go nie dały - oprócz "Mistrza" który żyje z obiecywania gruszek na wierzbie. Rzygać się chce jak się widzi tę "duchowość" w akcji, poniżające komentarze, sugerowanie ludziom opętania, bycia głupim, dążenie do postawienia na swoim za wszelką cenę. Nikt tak nie odpycha ludzi od prawdziwej mądrości, jak tacy guru którymi kieruję wiara we własną nieomylność. A są tylko pacynkami na sznurkach.

Bądź otwarty na wiedzę

Czy twierdzę więc że Grzesiak, Dębowski i Żądło są psychopatami? nie, absolutnie. Mam takie odczucie, ale to niekoniecznie jest prawda. Może to ja jestem psychopatą, a oni są normalni? Natomiast wiem jedno; masa zakompleksionych kolesi widząc tryskającego charyzmą Grzesiaka, myśli że techniki NLP sprawią że i oni będą tacy. Niestety, nie będą. Gdy minie pierwszy entuzjazm, wszystko stare wróci. To co mnie autentycznie rozbawiło, to młodzi ludzie używający na forum Grzesiaka słów które on używa. Fascynacja jego energią jest tak duża, że przejmują jego sposób mówienia, słowa, po prostu papugują lidera. Czy to dobrze? tak, dla lidera. Ale na pewno nie dla zwykłego zjadacza chleba. Wiedza NLP to fajna sprawa i warto ją mieć. Są tam naprawdę dobre techniki, problem w tym że można je poznać za grosze w książkach, a nie spotkaniach za kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy. I dlatego byś wykupił taki coaching czy sesje a nie książkę za piętnaście złotych, potrzebna jest niezwykła charyzma którą ma naprawdę niewielu ludzi. Np. Hitler miał świetną charyzmę, a ludzie uważali że charyzma oznacza dobro. Nie, nie i jeszcze raz nie. Charyzma to charyzma, nic więcej. Nigdy tego nie łączcie ze sobą. NLP połączone z naukami "duchowymi" a nawet książkami Żądły to dobra mieszanka. Da Ci wiedzę. Najgorsze jest korzystanie z jednej nauki, a przecież świat ma wiele inspiracji, mądrości do zaoferowania.


Moja recepta dla tych którzy poszukują męskiej siły, to przede wszystkim:

1. Uświadomienie sobie tego, jak niemal wszystkie promowane style męskiego życia są zwyczajnie śmieszne. Celują w tym "męskie" gazetki, które w połowie wypełnione reklamami co miesiąc podają inną bujdę. Wierzysz w marketingowe śmieci, a by to poczuć musisz wyobrazić sobie że umarłeś. Odpręż się i zaaranżuj to wyobrażenie - leżysz w trumnie, gumowa kukła, zaczynasz powoli śmierdzieć. Teraz już nie skarbówka a robaki się do Ciebie dobierają. Wokół Ciebie płaczą Twoi bliscy, ktoś skacze wyjąc na trumnę, jeszcze inny krzyczy aż w końcu opuszczają trumnę do ziemi, ksiądz coś pomamrocze a grabarze zakopią na wieki Twoje ciało i wszyscy odchodzą. Patrzysz na to jako duch, masz świadomość że Twoje ciało się wyłączyło, a świat nadal się kręci. Bliscy z czasem zapominają, codzienne sprawy pochłaniają tę pamięć o Twoim ciele i wspomnieniach z nim związanych coraz bardziej. Twoje wspomnienie i Twoje ciało nikną w oczach. Jedne wchłaniane przez robaki, drugie przez kołowrót życia. Z tego punktu widzenia oceń:


- marzenia o muskulaturze, odpowiednich wymiarach ciała, panikę na widok małego kutasa i tłuszczu na brzuchu.


- zamartwianie się pierdołami, czyimś brakiem szacunku, ludzką wobec Ciebie agresją, chamstwem czy złością


- zamykanie się w sobie na całe lata, bo jakaś panna miała zły humor i dała Ci bolesnego kosza


- idea męskiego faceta który pasjonuje się piłką nożną, chleje piwo, ubiera się w ciuchy z metką i stuka panny na wyścigi

Trupia medytacja

Jeśli mocno sobie to wyobrazisz, odczujesz jakie to wszystko w sumie jest mało ważne, jakie żałosne. Fajnie jest o to zadbać (ciało, jakość pożycia itd.) ale żeby się tym przejmować, by stało się to treścią całego życia? nigdy.

Każdy, powtarzam - każdy facet jest ofiarą oszustwa. Modele męskości które proponują Ci oszuści są schematyczne, a Ty próbujesz się w nie wpasować. Są to chlanie piwa, gril, fanatyczne oglądanie piłki nożnej, pompowanie bicków i jedzenie stejków. Są też modele rozwojowe gdzie kolesie powtarzają afirmacje, słuchają specjalnych nagrań audio z motywującymi tekstami, czytają dekrety, zamawiają analizy osobowościowo - duchowe. Takich modeli jest wiele, a łączy je to że drenują Cię z emocji i zostawiają otępionego, nieszczęśliwego. Dają Ci wzór i sugerują że to jest prawdziwy facet - a Ty całe życie rezygnujesz z siebie prawdziwego, ze swoich pasji, własnej wrażliwości by być jak stuningowany fotoszopem koleś z okładki pisma. Tymczasem sukces osiągają tylko Ci, którzy oddają się swojej pasji a nie tej którą polubili, bo taka akurat jest modna. Spójrz na wielkich artystów, pisarzy. Wyobraź sobie że taki Stephen King czuje ciąg na pisanie, ale inni to wyśmiewają - więc zamiast robić coś co kocha i nie daje mu początkowo pieniędzy, zaczyna stosować męskie kosmetyki, chodzić na siłownię, joggingować, grillować, żyć modnie i stylowo, kupować męskie czasopisma. Pracuje w korporacji i robi coś, co nie daje mu żadnej satysfakcji. Nie ma nic - bo naśladował modę. Gdy wybrał swoje prawdziwe pasje, pełni zachwytu ludzie podążyli za nim. Oni też często zrezygnowali ze swoich pasji, i biorą się za pisanie w którym nie mają szans, ponieważ nie jest to ich własną pasją. Moda to straszna rzecz, ponieważ ktoś Ci dyktuje jak masz żyć. Musisz mieć modę w wielkiej, nieustającej pogardzie. Nigdy nie rób nic co jest modne, bo ten stan bycia "cool" jest wykreowany przez marketingowców. Obce chłopy kierują Twoimi emocjami - ależ męskie, nie? wychodzi facet z siłowni, 120kg czystych mięśni, a marzy o tym co wymyślił jakiś naprany koksem chudeusz w okularkach. Gdyby go ścisnął swoimi bickami, marketingowiec by pękł jak śliwka - a wszędzie rozprysło by się gówno. Tymczasem umysłami facetów rządzą cwaniaczki, robią z nimi co chcą, głównie za pomocą mody, stylów, mediów.

Gra w nogę

Musisz zrozumieć że każda gra to perfidna pułapka - zauważ, kochasz swój zespół. Raz wygra, wtedy odczuwasz euforię, radość i coś co mylnie nazywasz szczęściem. Później przegrywa dwadzieścia razy i odczuwasz smutek, rozpacz, niektórzy się nawet przez to zabijają. To jaki to interes? dwie godziny odczuwasz silny stres - Twój nastrój i samoocena, zależy od tego czy jakiś spocony facet kopnie piłkę do bramki. Oddałeś władzę nad swoimi emocjami grze, szmacianej piłkce. Dwie godziny silnego stresu - wygrają czy wezmą w dupę? dwie godziny silnego napięcia. Wygrywają? stres mija a ulga jest olbrzymia, im więcej stresu tym więcej ulgi. To jak wahadło - im mocniej je popchniesz tym z większą siłą powróci. Im więcej stresu - tym większa ulga nazywana rozkoszą. Bawisz się, pijesz, tańczysz, jest wspaniale. To jak ulga gdy wychodzisz z trudnego egzaminu, odczuwana jako posiadanie skrzydeł, zrzucenie ciężaru, nienaturalna lekkość. Ale gdzieś tam w środku wiesz że zbliża się kolejna gra, i loteria zacznie się od nowa. Władzę nad swoimi emocjami oddałeś kopaczom piłki - i to czy ktoś trafi szmatą do bramki, decyduje o tym jak się czujesz. Czy to jest męskie? wątpię. W tej grze chodzi o to, byś czuł się nieszczęśliwy. W tym stanie stajesz się idealnym konsumentem - siada Ci zdrowie (w trakcie długotrwałego stresu praktycznie wyłącza się układ odpornościowy) więc kupujesz masę leków które oczywiście nie leczą, tylko utrzymują Cię w stanie choroby; zły nastrój musisz skompensować w dostępny Ci sposób, a więc papieros (działanie antylękowe, odprężające), alkohol, narkotyki, pracoholizm, dziwki. Ta energia emocjonalna gdzieś ucieka, gdzieś wypływa - przecież ona nie rozpływa się w przestrzeni. Pozostaje więc pytanie, gdzie jest ta energia której z siebie tyle wyrzucasz? gdzieś idzie a co gorsze, Ty jej nie masz. Najpierw wzbudzanie silnych emocji, a potem jej drenowanie. Ludzie uważają że fajne, spełnione życie to silne emocje. To nieprawda. Wszystkie najpiękniejsze rzeczy wiążą się z ciszą, spokojem, miłością. To jest piękne, a nie wrzaski razem z innymi, a jak powiesz coś innego niż chce grupa której stałeś się częścią, kibice Cię mocno pobiją. To jest grupa, a Ty stajesz się w niej trybikiem - ktoś wami dyryguje, jakiś mężczyzna. Rządzi Tobą, rozumiesz? nigdy nie będziesz sobą, jeśli oddasz nad sobą władzę innemu mężczyźnie.


Spójrz na Polskę. Tylu młodych chłopaków marnuje energię na bójki między sobą. Osiedle idzie na osiedle, miasto na miasto. Maczety, kastety, noże i gołe pięści, młodzi wojownicy walczą o honor swego miasta i barw. Tymczasem ich matki i ojcowie tracą pracę w której byli upadlani, a oni sami żyją w coraz większej biedzie. Okupant który zrobił z Polski kolonię śmieje się do rozpuku - młodzi ludzie, tak pełni energii i żądzy walki wykrwawiają się między sobą. Polacy marnują energię na wewnętrznych konfliktach - zamiast zaatakować prawdziwego wroga. Dlatego właśnie elity tak gardzą zwykłymi ludźmi. To w tych młodych chłopakach jest potencjał, pragnienie buntu i zmiany - ale zostało to perfidnie ukierunkowane. Pamiętajmy że kiedy jedni szli jak cielęta pod nóż, takie właśnie chłopaki się nie poddawały w naszych burzliwych dziejach. Raz już wywalczyliśmy niepodległość, wierzę że jest to możliwe jeszcze raz. Warunek? rozpieprzyć cały system kłamstwa i niegodziwości który istnieje, zlikwidować dług wobec banków (bo jaki Polak z tych pieniędzy skorzystał?) niech spłacają kolesie którzy go zaciągali. Do tego potrzebna jest energia buntu, a ta jest marnotrawiona na bójkach w blokowiskach.

Modny niewolnik

Teraz właśnie widzisz, może tylko przez chwilkę, może to był tylko przebłysk zrozumienia... że wszystko co Ci proponuje świat to jest gówno i inaczej tego nazwać nie sposób. Co daje Ci świat? Jakieś sprytne chłopaki stworzyły szablony męskości, wzorce odpowiedniego zachowania  - a Ty próbujesz się w nie wpasować. Samo to sprawia, że tracisz możliwość bycia samcem alfa. Ktoś Ci mówi jak masz myśleć, co masz żreć i dymać - jesteś więc Ryśkiem z Klanu a nie samcem Alfa. To Ty masz tworzyć nowe idee, nową modę, być kreatorem i stwórcą - tymczasem robisz coś, co sobie ktoś wymyślił. Chodzisz w samych firmówkach, w kieszeni ajfon, karta kredytowa i myślisz że jesteś cool? nie, jesteś niewolnikiem. Zapomnij o męskiej sile, jesteś popychadłem.

Mówią Ci że masz być silny, nie czuć lęku; ale dlaczego masz być taki jak marketingowy twór? bo inni tacy są? to ich sprawa że papugują, nigdy nic wielkiego nie osiągną. Będą całe życie naśladować reklamujących produkty celebrytów, będą naśladowcami, lwami które święcie wierzą że są owcami.

Sympatia do siebie

Bycie samcem alfa to bezwzględna, bezwarunkowa akceptacja siebie. Masz się kochać mocniej, niż wszystko co kiedykolwiek czułeś. Masz uczynić się punktem i sensem istnienia. Jesteś zajebistym człowiekiem, a to że czujesz się szmatą i nic nie wartą kupą gówna, to wynik porównywania się do stworzonych modeli męskości. Tak właśnie ma być; dopóki czujesz się źle, kupujesz. Ciuchy, srajfony, suple. Nie tędy droga, ta wiedzie tylko na manowce. Masz być sobą, a by to się udało musisz zobaczyć jak śmieszne i nierealne są te modele, które Ci wciskają "męskie" czasopisma, net i media. To kłamstwa, nastawione na drenowanie Twojej kieszeni. Wszyscy Ci mówią że masz kochać rodziców, Pana Boga i swój kraj. I nikt nie mówi że nie kochając siebie, nie jesteś w stanie kochać nic innego. Sprytne! jeśli kochasz siebie, odczuwasz radość, spełnienie. Wtedy możesz kochać innych. A oni każą Ci przestać myśleć o sobie, mimo że to ze sobą zawsze jesteś 24h na dobę - nazywają to narcyzmem, egoizmem. Narcyz nie kocha siebie, on nienawidzi siebie, odczuwa żal, jest wewnętrznie poraniony. To największe oszustwo świata, że narcyz czy egoista kochają siebie. Oni się nienawidzą, dlatego też nienawidzą Ciebie i stąd się biorą ich kurewskie zagrania. Skąd mają wziąć dla Ciebie miłość, skoro jej nie mają nawet do siebie? dlatego czytelniku i psie Sabo - nie podążajcie tą drogą. Najpierw jest szacunek i sympatia do siebie. To jest podstawa, baza. Później ewentualnie inni. Ale najpierw Ty. Człowieku, zrozum - jesteś ze sobą cały czas, na jawie i we śnie. Dzieciaki Cię kiedyś opuszczą, żona może się obrazić, poznać kogoś lepszego... nie masz nic trwałego na tym świecie, natomiast zawsze jesteś ze sobą. A oni Ci wmawiają, że masz ukorzyć siebie, nie myśleć o sobie - ale jak to zrobić? i po co, w jakim celu? dlaczego tych wszystkich drapieżników, koncerny, państwo i religie - dlaczego tak ich drażni to, że się lubisz? że spędzasz miło czas ze sobą? że dbasz o siebie? powiem Ci dlaczego - bo tracą nad Tobą władzę. Masz być osłem, dobrym samarytaninem, masz dbać o innych a o sobie zapomnieć. Przez co jesteś nieszczęśliwy, i nie zmieni tego żaden program, żadne NLP, nic tego nie zmieni. Bez miłości do siebie, zawsze będziesz popychadłem i zerem. Zawsze. Nawet kobietom stoi jak ość w gardle fakt, że po prostu się lubisz. Masz tylko ją lubić - a gdy odejdzie rozpaczać, ciąć się, brać kredyt żeby jej zaimponować, czołgać się z kwatkami na wycieraczce u jej mamusi. Tymczasem gdy lubisz siebie, ona odchodzi i... i nic. Lubisz się, pasuje Ci własne towarzystwo, nie chcesz się zatruwać bezsensownymi żalami. I to ich tak boli. Władza i pieniądze to pokłosie nieszczęśliwych ludzi, którzy wbrew wszelkiej logice i naturze, ukierunkowują swoje uczucia na zewnątrz zamiast do wewnątrz. Wracaj! nie szukaj nic w świecie! skarb jest tu i teraz, w Tobie!Samiec Alfa:

1. Odczuwa lęk, ponieważ ma zdrowy mózg. Lęku nie czują psychopaci i osoby po ciężkich urazach głowy. Diablo (Pan Włodarczyk) mówił że się boi, Pudzian przyznał że się boi, ja się przyznaję że się boję, Tyson mówił że zawsze się bał, sam mistrz MMA Mamed się bał co nie raz wyznawał - ile trzeba Ci jeszcze przykładów, że goście którzy by nas połamali w parę sekund także odczuwają strach? Nie kieruj się pajacami którzy udają brak strachu, bo wcześniej czy później trafi kosa na kamień, i kozak wrzeszczy jak małe dziecko. Nie boi się jedynie Pan Najman.


2. Sam decyduje o tym w czym chodzi, jak ćwiczy, słucha swojego wewnętrznego głosu a nie marketingowych bajek. Używa rzeczy tylko potrzebnych, i takich które sprawiają mu przyjemność.


3. Jest niezależny. Ani rodzice, ani kobieta, nikt nie ma prawa do jego majątku, tego co posiada. Ten bazowy poziom posiadania jest niezwykle ważny, ponieważ sprawia że masz gdzie spokojnie zasnąć, pobyć samemu. Podpisuje intercyzę, robi badanie DNA żeby nie zrujnować swego potencjalnego, następnego dziecka z uczciwą kobietą - płaceniem na nie swoje dziecko (ma na udowodnienie że to nie jego dziecko sześć miesięcy). Nie wchodzi w kredyty, zobowiązania, nie żyruje nikomu żadnych pożyczek, by nie stał się kiedyś dziadem. I owszem, może nie jest to romantyczne że nie daje się oskubać, ale na pewno budzi szacunek. Ten gość potrafi zadbać o siebie, zadba też o rodzinę.


4. Systematycznie trenuje swoje ciało i umysł. Dba o swoje zdrowie, rozwijając swoją wiedzę na temat ciała. Pilnuje by nie stać się umięśnionym, nieruchawym klocem, a silnym - nie za ciężkim i wydolnym człowiekiem.


5. Codziennie odkrywa coraz to nowe pokłady sympatii do siebie, szacunku dla swojej istoty. To najważniejszy punkt tej układanki.


Jedna ścieżka, jedna prawda


Jest tylko jedna terapia męskości. Jedna, tylko jedna. Jest nią rozwijanie sympatii, szacunku i miłości do siebie. Nie ma innej drogi - jeśli w systemie czy programie zmiany nie ma szacunku dla siebie, to jest to gówno, nic nie warte kolejne placebo. Poczuj to - poczuj sympatię do siebie. Przestań się łajać, oskarżać i szmacić że zjadłeś ciastko (a jesteś na diecie), że nie jesteś jak herosi z męskich gazet, pakerzy, ludzie sukcesu, miliarderzy. Jesteś po prostu sobą - oni mają swoje życie i swoje problemy, Ty masz swoje. Zostaw innych - masz siebie i tylko za siebie jesteś odpowiedzialny. Stwórz ze swojego zachwaszczonego życia piękny ogród, zasadź w nim piękne kwiaty, niech kwilą ptaszki, bzykają pszczoły, wesoło biega piesek.

Czasem są chwile, że chciałbym was wszystkich którzy nie kochacie siebie, po prostu wam spuścić konkretny wpierdol. Lałbym was dotąd, aż byście zrozumieli moje nauki. Lałbym - gdybym się nie bał że mi oddacie. Tak więc zostaniemy przy naukach "pisanych".

Czytany 71665 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 20:46
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
-1 # stop acta 2013-04-29 21:34
Cytat:
Samiec Alfa
Samcem alfa nie można się stać. Z tym trzeba się urodzić. Wygrywa się los na loterii, tak jak sławetny Liber. Dostał wdzięk, czar, intelekt, zdolność postrzegania (to czoło), wrażliwość. Wszystko dane od Boga. Bez bezowocnego niszczenia jednego życia na rzecz innego. I ta piękna liryka:

flacktub.wrzuta.pl/audio/8OCmJUJtXVv/10_ascetoholix_szczyt_feat.rdw
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Brutal 2013-04-29 22:32
Liber to leszcz, który tworzy hiphopolo :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # zz 2013-04-30 14:24
Brawo Brutal ! :D :D :D :D
Ten idol mojej prześladowczyni to bęcwał, brzydal o sowieckich rysach, kretyn, dupek, przydupas !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # stop acta 2013-04-30 15:21
Nawet nie próbuj!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # stop acta 2013-04-30 15:29
Kiedyś nawet byłam podobna do niego, ten patologiczny opis jakby pasował do mnie. Podbój Azji mi się marzył. Wszystko się skończyło, gdy taki jeden dostał obsesji ma moim punkcie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2013-04-30 22:31
Liber bardzo ładnie śpiewa, to prawda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Brutal 2013-04-29 22:38
Myślę, że od NLP nie ma co oczekiwać uzdrowienia z chorób. Tak samo od technik duchowych, bioenergoterapi i, specjalnych ziół czy odżywek, medytacji itd. Ten facet, do którego poszedłeś mógł być po prostu nieuczciwy bo NLP to techniki doskonalenia siebie, a nie metody na uzdrowienie.

Trzeba się zastanowić dlaczego to co mówi Grzesiak działa krótkotrwale. Myślę, że kluczem jest tutaj właśnie to jakie on osoby przyciąga. Jednostki słabe psychicznie dające się manipulować. Tacy ludzie nie staną się mocni. Gdyby stosowali techniki NLP przedstawiane przez kolesia z mniejszą charyzmą, który nie podporządkowuje sobie ludzi a siebie nie stawia na piedestale to oni mogliby osiągnąć długotrwały skutek. Tymczasem Grzesiak utrwala w nich wzorzec, że są mniejsi niż guru czyli on.

Co do bycia samcem alfa to też jest do wytrenowania ale podstawą jaką powinno się tu mówić jest to, że samiec alfa ma zawsze swoje zdanie i jest jednostką niezależną. Trzeba wzmocnić u tej osoby samoocenę (Grzesiak jakby o tym zapomina) i przełamywać strefę komfortu. Nie wstydzić się, że inni Cię wyśmieją tylko robić swoje, mieć swoje zdanie i upodobania. Samiec alfa nie jest modny, on ma wyjebane na modę lub ewentualnie sam ją tworzy jak jest kimś wysoko postawionym.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-30 22:33
Gdyby coach miał mniejszą charyzmę, to w ogóle by do niego nie poszli :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Brutal 2013-04-29 22:42
Co do piłki to opisałeś skrajne przypadki fanatyków. Ja takie coś przerabiałem kiedy byłem dzieckiem w podstawówce, potem naturalnie to przeszło, a atmosfera na meczach jest fajna i sama gra w piłkę jest fajna. Jak wygrają to się cieszę, jak przegrają powiem "kurwa do kutasiej męki, ja bym lepiej zagrał" i tyle :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-30 22:34
Nie, dlaczego skrajne przypadki? każda gra zawiera taką właśnie "mechanikę emocji". Wygram czy przegram?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Brutal 2013-04-30 23:48
Nie angażujesz w to takich emocji jak np w momencie kiedy stawiasz kasę na tą drużynę. Fajna sprawa jak się wygra, a jak się przegra to jednak wiele tej energii się nie daje jak się nie jest fanatykiem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Arek 2013-04-29 22:57
Hej tak odnośnie NLP i duchowości, no weźmy tego Tolle jako przedstawiciela , tak porównujesz, ale czy chciałbyś żeby każdy chadzał w sweterku?;d, on jest świetny, ale jeden taki jest;d, więc cała ta idea porównywania trochę spala na panewce:>
NLP - ot program Ci szwankuje w umyśle, to go sobie podmieniasz, usuwasz, wgrywasz nowy. Brzmi jak manipulacja?, ależ też było manipulacją iż miałeś w głowie stare pakiety;d Działa na poziomie umysłu.
Duchowość - tutaj po prostu sięgasz głębiej, do rdzenia, gdzie jesteś w stanie zaobserować umysł który "oprogramowanie " stwarza;d I istotnie, czasami wystarczy poprzebywać w kogoś towarzystwie.
Zarówno jedno jak i drugie służy ludziom, w zależności co do kogo trafia, wiesz coś w ekstremalnym stylu iż ktoś może uznać Tolla za bełkot i odwrotnie;d
W każdym razie moim zdaniem Grzesiak łączy nlp i duchowość i jest całkiem niezły w tym. Szczerze mówiąc pośród trenerów nlp (nie znam wszystkich, nie chcę żeby zabrzmiało krzywdząco;d) jako jedyny wydaje się być autentyczny w tym co robi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Brutal 2013-04-30 00:04
Tylko dlaczego Grzesiak poniża ludzi zamiast podnosić ich samoocenę? Wiedzę ma być może największą ze wszystkich trenerów NLP ale z praktyką jest tak, że tworzy wokół siebie sektę swoich wyznawców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # stop acta 2013-04-30 07:36
Cytat:
Wiedzę ma być może największą ze wszystkich trenerów NLP ale z praktyką jest tak, że tworzy wokół siebie sektę swoich wyznawców.
Trzoda musi być hodowana stadnie. Znowu być może zbyt wulgarnie, ale dosadnie. Męski ideał. (Bo padnę). Idealny dla samców alfa :P

https://www.youtube.com/watch?v=RW8857LDr4c
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-30 22:36
Cytuję Brutal:
Tylko dlaczego Grzesiak poniża ludzi zamiast podnosić ich samoocenę? Wiedzę ma być może największą ze wszystkich trenerów NLP ale z praktyką jest tak, że tworzy wokół siebie sektę swoich wyznawców.


No właśnie, to jest dobre pytanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-30 22:35
Ok, a czy masz pewność skąd dokładnie bierze się charyzma Pana G.?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-05-02 08:42
Cytuję Marek:
Ok, a czy masz pewność skąd dokładnie bierze się charyzma Pana G.?

Nie wiem, może z P.G.?;d, co za różnica, gość dla mnie pozytywnie emanuje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marcin 2013-04-30 00:21
Prawdziwy mężczyzna jest taki jaki jest - nie udaje kogoś innego. Na tym polega siła mężczyzny. Bezwzględnie w jakim położeniu się znalazł, co go spotkało, nie nakłada maski, nie przyjmuje formy takiej jaką chcieliby widzieć inni. Trwa w swoim do czasu aż stanie się możliwym inny, korzystniejszy dla niego układ. Nie udaje i nie biadoli. Robi terzeczy, które pozwolą mu zmienić jego położenie. - Sam to kiedyś ukułem :-* Obejrzałem jeden film z Grzesiakiem. No, może fajna sprawa z tymi językami, elokwencją itd. Kiedy ktoś zaczyna się budzić, to jednak widzi tandetę, może ładną, mieniącą się blaskiem - ale plastikową tandetę. To, co wymaga odnawiania co jakiś czas tych umiejętności to chyba prawdziwy mężczyzna w każdym z nas, który nie godzi się na coś takiego. Jak by nie było, to szkolenie takie nie rozwija podmiotu ale podmiot jakieś nieswoje czy nieprawomocnie( nienaturalnie) rozwinięte funkcje. Jakoś tak to widzę i co ważniejsze jestem tego pewien. ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-30 22:37
Dokładnie Marcin, wyrażę się słownictwem różowych panienek - jestem jaki jestem :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin 2013-04-30 00:24
ps. Marek, dzięki za wskazówki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Poznasz 2013-04-30 00:48
Gratuluje pióra.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Arek 2013-04-30 09:09
A skąd Wam się wzięło w ogóle z tą nagonką na Grzesiaka?;p
Ja tam bym nie negował tak pochopnie wkładu jaki ma w rozwój wielu skostniałych do tej pory dziedzin, ot chociażby psychologia;d
Co w tym złego iż na kogoś działają lepiej kody uzdrawiania a na kogoś innego dajmy na to praca na meta modelu?
W pewnym momencie możesz łączyć jedno i drugie, dojść do wniosku że zostajesz przy jednym, odrzucić oba jak uznasz za stosowne;d
Po prostu narzędzia do rozwijania siebie, to chyba lepiej iż jednak jest jakaś różnorodność w tym.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marcin 2013-04-30 10:36
Nie, no pewnie, że nie neguję Grzesiaka. Był felieton jest komentarz. Pewnie, że to dobrze, że ludzie mają możliwość wyboru. Jeżeli chodzi o mnie, to nie wiem na czym dokładnie polega praca Grzesiaka. To co napisałem o tandecie to moje osobiste odczucie po obejrzeniu filmu. Czasami mówi się, że pierwsze wrażenie jest najbardziej miarodajne. To co mówił, a raczej jak mówił to w moim odczuciu mechanika. Trudno trafić mi w sedno, ale to brzmiało tak, jakby z pamięci podręcznej, ze stosu wybierał zgodnie z procedurą gotowe sformułowania i wyrzucał je na ekran monitora. Poza tym posługuje się czymś, co w moim odczuciu jest sztuczką, taką może niewinną manipulacją jaką uprawiają politycy i na którą dają się łowić leszcze kupujący kursy uwodzenia etc. Fajnie jest, kiedy osoba która mówi stara się wyrazić całą sobą to co chce przekazać. Można wtedy zaobserwowć gesty, mimikę, poruszenie - naturalnie człowiek chce się otworzyć na taką osobę. A co do współczesnej psychologii czy wykorzystania jej osiągnięć na polu marketingu to jest to nieporozumienie , niezrozumienie materii. Widziałem kilka poradników typu mowa ciała samca alfa albo mowa ciała lidera. No co tu mówić - taka zwała :lol: i kolega na filmie właśnie coś takiego kilkukrotnie zrobił. A tak nawiasem. Kiedyś był gościu, który lubił malować obrazy i chciał się wybić. Drugi wpadł na pomysł, żeby sprzedał jeden ze swoich obrazów za cenę proporcjonalną do ówczesnych sław w tej dziedzinie i w ten sposób się wybije. Taki pierwszy krok i sława w społeczeństwie snobów i kołtunów murowana. No tak, ale żeby wystawić w galerii obraz za 1000000 trzeba być albo sławą albo okazać dowód kupna za porównywalną cenę. Rozwiązanie ? - drugi kupił od niego obraz za dwa koty po 500000 i wystawił w galerii :D To dobrze, że jest możliwość wyboru. Jeden lubi niespodzianki a drugi na samą myśl o czymś nowym i nieznanym dostaje dreszczy. Jescze powiem chyba za Konfucjuszem - People are different but under the sky we are all one family. ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Arek 2013-04-30 11:43
Wiesz co, pierwsze wrażenie jest nieco przeceniane:> Oceniasz gościa na podstawie jednego filmu który obejrzałeś, w ogóle nie biorąc poprawki na to iż ludzie się rozwijają, zmieniają. Mateusz sprzed kilku lat może już nie być tym Mateuszem co w chwili obecnej, poza tym strzelam iż nie poznałeś go osobiście (no tak jak i ja;d)więc wiesz, wyrokowanie na pierwsze wrażenie spotykając się z kimś już nieco mija się z celem, a co dopiero widziec kogoś jedynie na szklanym ekranie:>
Dajmy na to firma w której przepracowałem 6 lat (pozdrawiam;d), w moim mniemaniu zrobiłem cholernie słabe pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej ;d, wiesz przerażony, skulony kłębek nerwów;d, a jednak dostałem szansę na zatrudnienie, więc pierwsze wrażenie szefowej mogło być nieco inne;d (lucky me;d)
Tak więc jeżeli nosisz w sobie tą całą machinę oblężniczą w postaci oceniania, porównywania itd, możesz się nieźle przejechać na pierwszym wrażeniu;d
Gdyż jak w przykładzie powyżej, jedna osoba może wpaść znerwicowana;d, a druga mieć zupełnie inne kryteria:>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-30 11:54
A podatek zapłacił kociakami ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-05-01 09:49
Ha ha dobre z tymi obrazami :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2013-04-30 22:38
Ale jaka nagonka? ja - nieudaczny coach i życiowy inwalida, krytykuję z kilkoma osobami faceta który jest milionerem :) jesteśmy muszkami, latającymi wokół metalowego korpusu F 16 Polskich sił powietrznych :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-05-01 07:51
Cytuję Marek:
Ale jaka nagonka? ja - nieudaczny coach i życiowy inwalida, krytykuję z kilkoma osobami faceta który jest milionerem :) jesteśmy muszkami, latającymi wokół metalowego korpusu F 16 Polskich sił powietrznych :)

Hej Marek, a jak się dobrze rozpędzisz to biegasz po tafli jeziora?;d
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Marek 2013-05-01 09:50
Nie, po słupach stąpam powoli, by prostaczkowie się entuzjazmowali :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 11:49
Nawet w nautilus.org dali się nabrać na tego angielskiego oszusta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-05-01 12:18
Cytuję zz:
Nawet w nautilus.org dali się nabrać na tego angielskiego oszusta.


Chodzi Ci o tego chudego? to jak on chodził po wodzie, coś pisali o szybie pod taflą wody, ale czy to możliwe na rzece? jak to umocować?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 14:44
Taki ciapaty, jest na YT, różne sztuczki konstruuje, krytyczne techniczne spojrzenie wyłuskuje diabła w szczegółach - oszustwa prestidigitatora.
Używa kupę podstawionych ludzi, z tym chodzeniem po wodzie Tamizy to wpadł bo obok przepływała łódka (niezaplanowana ) i zatrzymała się na wąskiej kładce tuż pod wodą na rusztowaniu. Tamiza jest tam uregulowana, płaskie dno, ustawili konstrukcję nie widoczną z kamery, ciemna toń Tamizy, spokojna powierzchnia wody, odpowiedni kąty obiektywu kamery, ewentualne filtry i oszust udaje chodzenie po wodzie.
Sam sposób jego chodzenia był sztuczny wymuszony zaplanowaną i mocno ograniczającą trasą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 14:50
Pamiętasz sławną scenę z "Ostatniej Krucjaty" ?
Przed wejściem do groty z nieśmiertelnym strażnikiem i Graalem była niewidoczna kładka.
Scena ta może być traktowana symbolicznie, ma liczne odniesienia w filmie, i wręcz może być wskazówką drogi do Graala (mocy chrystusowych), a to by oznaczało konieczność osiągnięcia realnej zdolności do lewitacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-05-01 18:37
Cytuję zz:
Nawet w nautilus.org dali się nabrać na tego angielskiego oszusta.

Lipa zz tak kogoś rozkładać na czynniki pierwsze;d, ja tam lubiłem od czasu do czasu pooglądac jego filmiki, a teraz nieco magii uleciało eh
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 20:57
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 20:58
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 21:01
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 21:03
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin 2013-04-30 14:14
Chciał zapłacić kociakami, ale w skarbowym powiedzieli, że kociaki nie maja lwiej natury, więc zwolnili z podatku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin 2013-04-30 15:57
Nie oceniam gościa tylko machinę szkoleń, coachingów. Nie znam gościa, nie poznałem i prawdopodobnie nie będziemy mieli okazji się poznać. Mówie o tandecie, bo sam potrzebowałem pomocy i okazało się, że zamiast ludzi kompetentnych trafiłem na pionierów. Tak się teraz dzieje. Jednym z niewielu miejsc gdzie jasno się mówi, rzeczowo jest ta strona, więc nie pieprz głupot - jakie wyrokowanie? Co z czym się mija? Gościu robi to co potrafi i jeżeli komuś to pomoże to plus. Moich potrzeb nie da rady zaspokoić. Mierzę wyżej. To też grzech? I bardzo Cię proszę nie wciskaj mi poczucia winy, nie rób zarzutów. Masz swoje zdanie to powiedz. Z argumentami można dyskutować, porównywać, oceniać. A tak? Sam widzisz. Mam wrażenie, jakby się coś do mnie kleiło. :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-04-30 19:23
Cytuję Marcin:
Nie oceniam gościa tylko machinę szkoleń, coachingów. Nie znam gościa, nie poznałem i prawdopodobnie nie będziemy mieli okazji się poznać. Mówie o tandecie, bo sam potrzebowałem pomocy i okazało się, że zamiast ludzi kompetentnych trafiłem na pionierów. Tak się teraz dzieje. Jednym z niewielu miejsc gdzie jasno się mówi, rzeczowo jest ta strona, więc nie pieprz głupot - jakie wyrokowanie? Co z czym się mija? Gościu robi to co potrafi i jeżeli komuś to pomoże to plus. Moich potrzeb nie da rady zaspokoić. Mierzę wyżej. To też grzech? I bardzo Cię proszę nie wciskaj mi poczucia winy, nie rób zarzutów. Masz swoje zdanie to powiedz. Z argumentami można dyskutować, porównywać, oceniać. A tak? Sam widzisz. Mam wrażenie, jakby się coś do mnie kleiło. :-)

Właśnie wyraziłem swoje zdanie powyżej;d, i Ty też wyraziłeś jak je odebrałeś;p
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Kozak 2013-04-30 18:35
Piszesz o pasji ,moją jest fotografia owszem chcialbym spelnic swoje marzenia odnosnie fotografi i byc na tzw ''salonach'' ale istotniejsze jest to ze czuje ogromna radosc jak to robie ;) chodz marzenia o sukcesie sa ogromne a konkurencja olbrzymia ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2013-04-30 22:40
Cytuję Kozak:
Piszesz o pasji ,moją jest fotografia owszem chcialbym spelnic swoje marzenia odnosnie fotografi i byc na tzw ''salonach'' ale istotniejsze jest to ze czuje ogromna radosc jak to robie ;) chodz marzenia o sukcesie sa ogromne a konkurencja olbrzymia ;)


Człowieku, fotografuj, każdą wolną chwilę na tym spędzaj :) rób sukcesy a może i ja, sam Mistrz dam Ci się sfotografować a potem obrobić w fotoszopie by ładnie wypaść :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-30 21:39
Fajne sny dzisiaj miałem nad ranem.

Obudziłem się bladym świtem i położyłem się w wyrku jeszcze na chwilkę.
Chwilka trwała z 20 minut a zaliczyłem dwa krótkie sny.
Krótkie bo bywało i tak że śniłem nieraz historie, które trwały mnóstwo czasu w śnie kilkuminutowym.
Pierwszy to jakieś dwie panie w stylu starożytnym, w tunikach, z jedną odsłoniętą piersią zerkały do mnie radośnie z okien sąsiedniego bloku na osiedlu.
Drugi to budzę się nieco nieprzytomny w wyrku a tu okazuje się że dopadły mnie jakieś słodziuteńkie kociaki.
Dosłownie, bo o kotki z wielkimi oczętami i słodkim wyczekującym spojrzeniem chodziło.

Kotki były dwie, przesłodkie, przycupnęły grzecznie przy moim wyrku, ale patrzyły tak słodko, tak rozbrajająco, tak wyczekująco, jakby czekały tylko na możliwość wskoczenia mi do wyrka i rozpoczęcia słodkiego mruczando.

W tym samym czasie z mojego wyrka schodził jakiś bezczelny pers który nieproszony wlazł mi na nie jak spałem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-30 22:42
Ładny sen. A mi się wczoraj śnił niebieski parasol który na kupiłem nie chcąc go (chcieli 20zł za jego zwrot) a dziś złamany kluczyk na ziemi i zbieganie po schodach. Mam ultra wyraźne sny co nos, i żadnego erotycznego - a te lubię najbardziej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jacek 2013-05-01 00:50
a mi w zasadzie nic się nie śni. w swoim życiu miałem może kilka snów - a tu prosze dwa w ciągu kilku minut.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 08:33
Nawet trzy, ale ten trzeci był pierwszy i o nim nie napiszę szczegółów bo to było ostrzeżenie i informacja o pewnym ćpunie który chciałby mi coś zrobić.

Ps. Jeśli chcesz pamiętać sny musisz się choć na chwilkę obudzić w okolicach snu.

Miałem parę razy sny we śnie, gdzie w śnie "budzę się" i wchodzę w kolejny sen.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-05-01 09:53
Sen jest zawsze, musi być - pojawia się w fazie REM (szybkie ruchy gałek ocznych) i jak ktoś Cię wtedy wybudzi, będziesz wszystko pamiętał. Naukę snów zacznij (jeśli oczywiście chcesz) od silnego pragnienia pamiętania snu i zapisywania go w zeszyt po obudzeniu - jeśli nie pamiętasz snu, wymyśl go.

Ja tak od wielu lat robię, mam co noc niezwykłe sny pełne emocji i niezwykłych doznań, czasem (rzadko) osiągam świadomość we śnie. Te emocje i wspomnienia w Tobie zostają, czuję się z nimi pełniejszy. Sny to wspaniała sprawa, i naprawdę potrafią wiele pomóc w życiu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # i30 2013-04-30 22:23
Cytuję zz:
Fajne sny dzisiaj miałem nad ranem.

Obudziłem się bladym świtem i położyłem się w wyrku jeszcze na chwilkę.
Chwilka trwała z 20 minut a zaliczyłem dwa krótkie sny.
Krótkie bo bywało i tak że śniłem nieraz historie, które trwały mnóstwo czasu w śnie kilkuminutowym.
Pierwszy to jakieś dwie panie w stylu starożytnym, w tunikach, z jedną odsłoniętą piersią zerkały do mnie radośnie z okien sąsiedniego bloku na osiedlu.
Drugi to budzę się nieco nieprzytomny w wyrku a tu okazuje się że dopadły mnie jakieś słodziuteńkie kociaki.
Dosłownie, bo o kotki z wielkimi oczętami i słodkim wyczekującym spojrzeniem chodziło.

Kotki były dwie, przesłodkie, przycupnęły grzecznie przy moim wyrku, ale patrzyły tak słodko, tak rozbrajająco, tak wyczekująco, jakby czekały tylko na możliwość wskoczenia mi do wyrka i rozpoczęcia słodkiego mruczando.

W tym samym czasie z mojego wyrka schodził jakiś bezczelny pers który nieproszony wlazł mi na nie jak spałem.

Kociaki lubimy... :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 2013-04-30 23:21
Cytuję Marek:
Ładny sen. A mi się wczoraj śnił niebieski parasol który na kupiłem nie chcąc go (chcieli 20zł za jego zwrot) a dziś złamany kluczyk na ziemi i zbieganie po schodach. Mam ultra wyraźne sny co nos, i żadnego erotycznego - a te lubię najbardziej.

Ciekawe co jest powodem braku tych snów :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Brutal 2013-04-30 23:52
Bo w tym przypadku sen erotyczny jest równoznaczny z koszmarem, a Marek afirmuje i chce dla siebie jak najlepiej więc takie sny nie mogą mu się przyśnić :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 00:35
Senniki to wielka ściema, roi się tam od różnych i sprzecznych interpretacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Brutal 2013-05-01 02:12
Senniki tak ale myślę, że samemu można interpretować sny bo one są sygnałem z podświadomości. Ja miałem czasem tak dosłowny przekaz w snach, że nie trzeba było nic interpretować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-05-01 09:55
Cytuję Brutal:
Bo w tym przypadku sen erotyczny jest równoznaczny z koszmarem, a Marek afirmuje i chce dla siebie jak najlepiej więc takie sny nie mogą mu się przyśnić :D

Cytuję Brutal:
Senniki tak ale myślę, że samemu można interpretować sny bo one są sygnałem z podświadomości. Ja miałem czasem tak dosłowny przekaz w snach, że nie trzeba było nic interpretować.


Dokładnie, każdy sennik mówi co innego. Tylko własna interpretacja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-05-01 09:54
Cytuję i30:
Cytuję Marek:
Ładny sen. A mi się wczoraj śnił niebieski parasol który na kupiłem nie chcąc go (chcieli 20zł za jego zwrot) a dziś złamany kluczyk na ziemi i zbieganie po schodach. Mam ultra wyraźne sny co nos, i żadnego erotycznego - a te lubię najbardziej.

Ciekawe co jest powodem braku tych snów :lol:


Nie wiem :) ale i tak nie liczy się obraz (nawet kolorów nie postrzegam we śnie) a towarzyszące im ultra silne emocje. To jest coś, czego nigdy nie przeżyłem w świecie realnym, jest jak fala. Latami potrafię wracać do tych wspomnień.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 2013-04-30 23:55
Cytuję Brutal:
Bo w tym przypadku sen erotyczny jest równoznaczny z koszmarem, a Marek afirmuje i chce dla siebie jak najlepiej więc takie sny nie mogą mu się przyśnić :D

To dziwne bo Marek napisał coś innego :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Brutal 2013-05-01 01:16
Dla niego może to nie koszmar ale obiektywnie tak więc podświadomość blokuje te sny :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 08:46
Mnie to wkurza bo nieraz zaczyna się ciekawa erotyczna akcja i jak już ma dojść do bara bara to sen się kończy :cry:

Ale z pewnością nie jest to jakiś koszmar, podejrzewam że przyczyną przerywania seksualnych snów jest podniecenie erotyczne które wybudza ze snu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-05-01 09:56
Cytuję zz:
Mnie to wkurza bo nieraz zaczyna się ciekawa erotyczna akcja i jak już ma dojść do bara bara to sen się kończy :cry:

Ale z pewnością nie jest to jakiś koszmar, podejrzewam że przyczyną przerywania seksualnych snów jest podniecenie erotyczne które wybudza ze snu.


Dokładnie, jest super, jest niesamowity, nieziemski seks, ale orgazmu w śnie nigdy nie ma - żeby chociaż jeden senny wytrysk, tylko jeden :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 11:32
Wytryski senne w młodości a jakże były, zmazy nocne, polucje.
Bardzo rzadko jednak towarzyszyła temu pamięć snu.
Nie wiem, być może sam w młodości się uwarunkowałem, bo na szkolnej wycieczce w góry, podczas snu w schronisku, miałem erotyczny sen z orgazmem i wytryskiem włącznie !
Zaraz po sennym szczytowaniu obudziłem się i rzeczywiście wywaliłem w śnie w gacie sporą porcję białka o specyficznym zapachu.
A na sali była kupa wyrek i pół klasy !
Więc powoli, w konspiracji, ściągnąłem majtki, zwinąłem, i zacząłem grzebać w plecaku za gaciami na zmianę.
Potem do łazienki i szybkie pranie gaci zawalonych spermą. :o :cry:
W ciągłym strachu że ktoś wejdzie, skojarzy, wywącha, wyśmieje, rozplotkuje...
To może być trauma i to była trauma, a wszystko przez patologiczny W SWYM ANTYSEKSUALIŹMI E świat, w którym przyszło nam się urodzić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-05-01 12:17
Ha ha :) no to miałeś przeżycia :) tylko że mi chodziło o orgazm i wytrysk w śnie, a tak budzę się przed końcem zawsze - chociaż z miłymi wspomnieniami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 14:31
Tak było - wszystko we śnie, obudziłem się po wszystkim.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Esej 2013-05-01 18:17
Cytuję zz:
Wytryski senne w młodości a jakże były, zmazy nocne, polucje.
Bardzo rzadko jednak towarzyszyła temu pamięć snu.
Nie wiem, być może sam w młodości się uwarunkowałem, bo na szkolnej wycieczce w góry, podczas snu w schronisku, miałem erotyczny sen z orgazmem i wytryskiem włącznie !
Zaraz po sennym szczytowaniu obudziłem się i rzeczywiście wywaliłem w śnie w gacie sporą porcję białka o specyficznym zapachu.
A na sali była kupa wyrek i pół klasy !
Więc powoli, w konspiracji, ściągnąłem majtki, zwinąłem, i zacząłem grzebać w plecaku za gaciami na zmianę.
Potem do łazienki i szybkie pranie gaci zawalonych spermą. :o :cry:
W ciągłym strachu że ktoś wejdzie, skojarzy, wywącha, wyśmieje, rozplotkuje...
To może być trauma i to była trauma, a wszystko przez patologiczny W SWYM ANTYSEKSUALIŹMIE świat, w którym przyszło nam się urodzić.


U mnie za to praktycznie nie ma dnia, zebym sie nie obudził, a tutaj pompka twardo stoi, ale tylko tyle zadnych polucji czy wytrysków tylko stoi sobie armata nobliwie :lol: a co dwa dni mam sny erotyczne, ale prawie zawsze jest tak, ze to jest nad ranem i nigdy w tych snach nie ma kopulacji, zawsze albo kots przeszkodzi albo sie budzę.... wkurwiać mnie to zaczyna :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # zz 2013-05-01 20:06
To przywilej młodości.
Ja tak miałem jeszcze z dziesięć lat temu, praktycznie każdego ranka po przebudzeniu miałem bardzo silny wzwód, członek często był tak sztywny że aż bolesny.
Teraz zdarza się to sporadycznie, muszę popracować nad kondycją.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 20:18
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 20:20
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-01 20:26
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Esej 2013-05-01 23:21
Cytuję zz:
http://www.youtube.com/watch?v=FSRi6UkorDU


Hahaha....dobre , dobre :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Esej 2013-05-01 23:24
"kurwa pękł" hehe, ale fajnie jak taka kocica z pazurkiem "Nie denerwuj mnie, da ja to zrobie"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Esej 2013-05-01 18:21
Cytuję Marek:
Cytuję zz:
Mnie to wkurza bo nieraz zaczyna się ciekawa erotyczna akcja i jak już ma dojść do bara bara to sen się kończy :cry:

Ale z pewnością nie jest to jakiś koszmar, podejrzewam że przyczyną przerywania seksualnych snów jest podniecenie erotyczne które wybudza ze snu.


Dokładnie, jest super, jest niesamowity, nieziemski seks, ale orgazmu w śnie nigdy nie ma - żeby chociaż jeden senny wytrysk, tylko jeden :)


kiedyś chyba raz mi sie to zdarzyło...cudo wne uczucie orgazm w snie :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 2013-05-01 01:52
Cytuję Brutal:
Dla niego może to nie koszmar ale obiektywnie tak więc podświadomość blokuje te sny :D

Może i tak a może jest inny powód... ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-05-01 09:57
Coś sugerujesz? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 2013-05-01 18:30
Cytuję Marek:
Coś sugerujesz? :)

Często :lol: ;-) :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 2013-05-01 22:27
Cytuję Esej:
Cytuję Marek:
Cytuję zz:
Mnie to wkurza bo nieraz zaczyna się ciekawa erotyczna akcja i jak już ma dojść do bara bara to sen się kończy :cry:

Ale z pewnością nie jest to jakiś koszmar, podejrzewam że przyczyną przerywania seksualnych snów jest podniecenie erotyczne które wybudza ze snu.


Dokładnie, jest super, jest niesamowity, nieziemski seks, ale orgazmu w śnie nigdy nie ma - żeby chociaż jeden senny wytrysk, tylko jeden :)


kiedyś chyba raz mi sie to zdarzyło...cudowne uczucie orgazm w snie :D

Cytuję Esej:
Cytuję Marek:
Cytuję zz:
Mnie to wkurza bo nieraz zaczyna się ciekawa erotyczna akcja i jak już ma dojść do bara bara to sen się kończy :cry:

Ale z pewnością nie jest to jakiś koszmar, podejrzewam że przyczyną przerywania seksualnych snów jest podniecenie erotyczne które wybudza ze snu.


Dokładnie, jest super, jest niesamowity, nieziemski seks, ale orgazmu w śnie nigdy nie ma - żeby chociaż jeden senny wytrysk, tylko jeden :)


kiedyś chyba raz mi sie to zdarzyło...cudowne uczucie orgazm w snie :D

hmmm a ja nigdy nie miałam we śnie..to musi być odlotowe uczucie.... :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Esej 2013-05-01 23:26
Ojjjj tak, takie poczucie jakby to powiedzieć, odręzenia w półśnie, dlatego jak nie dochodzi do kopulacji w moim snie, to sie rano denerwuje. :lol: ale spokojnie, to kwestia psychiczna, plamy na łózku zadnej nie ma :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 2013-05-01 22:30
Cytuję Marek:
Cytuję zz:
Mnie to wkurza bo nieraz zaczyna się ciekawa erotyczna akcja i jak już ma dojść do bara bara to sen się kończy :cry:

Ale z pewnością nie jest to jakiś koszmar, podejrzewam że przyczyną przerywania seksualnych snów jest podniecenie erotyczne które wybudza ze snu.


Dokładnie, jest super, jest niesamowity, nieziemski seks, ale orgazmu w śnie nigdy nie ma - żeby chociaż jeden senny wytrysk, tylko jeden :)

a nie wolałbyś przeżywać tego na jawie a nie we śnie? :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Esej 2013-05-01 23:28
w sumie to gdyby mozna taki stan orgazmu w snie wywoływać, to po diabła kobieta, po obiadku zasypiam i mam seks w głowie hehe, bez scen, ze teraz nie, potem, a póxniej idź wywal smieci, albo rusz sie, gdy sama lezy jak kłoda :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Lipny Koksu 2013-05-02 11:17
A ja jestem, że tak powiem męską cipką. I co? Każdy kiedyś umrze. Nasze ciała ulegną takiemu samemu rozkładowi. To wszystko mnie jebie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Arek 2013-05-02 11:30
Cytuję Lipny Koksu:
A ja jestem, że tak powiem męską cipką. I co? Każdy kiedyś umrze. Nasze ciała ulegną takiemu samemu rozkładowi. To wszystko mnie jebie.

Cóż koksie, jakby Cię jebało to nie dodałbyś bezsensownego komentarza;d
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Krnąbrny Apacz 2013-05-02 11:54
Lipny Koksu mieszka niedaleko mnie i na pewno go to jebie, mówi skromnie o sobie ale to prowokacja. A Ty Arek uważaj, Koksie pisze się z wielkiej litery i lepiej przestrzegaj tego. Koksu wiele może.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-05-02 16:02
Cytuję Krnąbrny Apacz:
Lipny Koksu mieszka niedaleko mnie i na pewno go to jebie, mówi skromnie o sobie ale to prowokacja. A Ty Arek uważaj, Koksie pisze się z wielkiej litery i lepiej przestrzegaj tego. Koksu wiele może.

W dodatku koksu dziwnym trafem ma to samo ip co Ty, nawet więcej!, z 80% ników tutaj to Ty!;d
wow;d
Po takiej rewelce odprawisz taniec deszczowy?;d
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Krnąbrny 2013-05-04 00:46
Cytuję Arek:
Cytuję Krnąbrny Apacz:
Lipny Koksu mieszka niedaleko mnie i na pewno go to jebie, mówi skromnie o sobie ale to prowokacja. A Ty Arek uważaj, Koksie pisze się z wielkiej litery i lepiej przestrzegaj tego. Koksu wiele może.

W dodatku koksu dziwnym trafem ma to samo ip co Ty, nawet więcej!, z 80% ników tutaj to Ty!;d
wow;d
Po takiej rewelce odprawisz taniec deszczowy?;d

Puknij się w głowę. Domysły wiodą Cię na manowce, ale staraj się, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin 2013-05-02 16:33
Wulgaryzmy same w sobie nie mają wagi. W tej formie korespondowały z postem "zz" - wagowo były równe. Obydwa bezczelne w treści, dowcipne w formie. Idiotyczne zagranie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-05-02 16:50
diabeł tkwi w szczegółach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Krnąbrny 2013-05-04 00:48
Cytuję zz:
diabeł tkwi w szczegółach

pie...się.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Piotrek 2013-05-02 17:30
Jak zwykle wyrwane z nikąd i nie pasujące do głównego tematu :D

http://demotywatory.pl/4119382/Tez-ci-wmowiono

Tak trochę weekendowo i odmóżdżająco. Coś a'la powtórka do matury, chodź pierwszy raz się z tym spotkałem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Piotrek 2013-05-02 17:33
Miało być "choć" zamiast "chodź", przepraszam za błąd.

Dwa, chodzi mi o zdjęcie i informacje w nim zawarte a nie komentarz pod zdjęciem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # test 2013-05-11 18:25
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라사이트 2018-08-06 17:21
On game 2 from the NBA Western Conference Finals,
the Frenchman Tony Parker finished the night with 34 points, 8 assists and 3
rebounds. He has the credit of 28 career live cashes, one WSOP
bracelets and career live wins. imprint this approach,
when it is one particular zero roulette drink the turn of readable is 2.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 오바마카지노 2018-08-22 04:06
Choose a good online casino website which have licensed casinos and good game selection as well.
Millions of men and women used check out formal casinos to learn casino games, these days they're
able to take advantage of the similar fun and amusement of actual casino
games through the comfort of their home. These online casinos are managed by teams of gambling experts
and provide an extremely realistic gaming atmosphere.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestKayla 2018-09-05 05:50
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn additional cash every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they
approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pani pozna pana 2018-10-31 03:17
I do agree with all of the ideas you've introduced to
your post. They're very convincing and can certainly work.
Still, the posts are too quick for starters. May you please extend them a
little from next time? Thanks for the post.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라게임사이트 2019-02-21 21:24
Subscribe to top business blogs and be alert.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 2019-02-24 11:23
Thanks for some other fantastic post. Where else
could anyone get that type of info in such a perfect means of writing?

I have a presentation next week, and I am on the search for such information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라사이트 2019-03-01 19:36
It's amazing designed for me to have a web page, which is useful designed for my knowledge.
thanks admin바카라사이트
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # insert Your data 2019-03-08 11:18 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Insert Your Data 2019-03-08 12:51 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # insert your data 2019-03-08 14:43 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 양주출장안마 2019-03-12 19:10
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I
never seem to get there! Thank you
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 평택출장안마 2019-03-15 17:35
Greetings! Very helpful advice within this article! It is the
little changes that will make the greatest changes.
Thanks a lot for sharing!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Сialis 2019-03-18 12:11
Do you have a spam problem on this website; I also
am a blogger, and I was curious about your situation; we have created
some nice practices and we are looking to exchange strategies with other folks, why
not shoot me an e-mail if interested.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis 2019-03-19 00:29
Thanks for one's marvelous posting! I truly enjoyed reading
it, you can be a great author. I will remember to bookmark your
blog and will often come back someday. I want to encourage you continue your great posts, have a nice
day!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Сialis 2019-04-09 23:52
I'm impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's both equally educative and
amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
The problem is something which too few people are speaking
intelligently about. Now i'm very happy that I found this during my search for something regarding this.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stevgrealf 2019-08-24 07:19
Viagra Et Aspirine Fedex Shipping Progesterone viagra Viagra Non Generic Propecia Parafarmacia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EllHuth 2019-08-27 18:37
Cialis Y Dolor De Cabeza cialis 5mg best price No Rx Amoxicilina Purchase Overseas Tulsa Canadian Phamacy Cheap Abortion Pills Online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인바카라사이트 2019-09-14 23:56
In a method, I'm like her. I am very flattered.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 카지노게임사이트 2019-09-27 17:37
This is positively a private finest for me.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라게임사이트 2019-10-01 04:04
Does a tragic story generate more feedback?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mama bear t shirt 2019-11-29 23:32
Do you mind if I quote a couple of your posts
as long as I provide credit and sources back to your website?
My blog site is in the very same area of interest as yours and
my users would genuinely benefit from a lot of the information you present
here. Please let me know if this okay with you. Thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 우리카지노 2020-03-10 07:38
I really like what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting!
Keep up the good works guys I've added you guys to our blogroll.


my blog 우리카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 카지노사이트 2020-03-17 02:50
A person necessarily assist to make critically articles I'd state.

That is the very first time I frequented your website page
and so far? I amazed with the analysis you made to make this actual put up extraordinary.
Wonderful job!

My web page :: 카지노사이트
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 샌즈카지노 2020-03-18 23:23
You need to take part in a contest for one of the
most useful sites on the internet. I'm going to recommend this web site!


Here is my web page; 샌즈카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # azqjcFeasp 2020-03-29 21:54
true stories about viagra side effects viagra refractory period viagra samples viagra erection after ejaculation viagra presentaciones comerciales

is viagra government funded real viagra sex [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra dosage viagra dick viagra trusted sites

https://pharm-usa-official.com - buy viagra

http://caclp.cn/home.php?mod=space&uid=461211
https://safeandsoundhillsborough.org/behind-the-walls-2017-german-full-movie-download-torrent/?unapproved=296458&moderation-hash=9e83beb0e18e07fba072d794ebb1d42a#comment-296458
https://syrianconstitution2017.com/?p=7530&cpage=1&unapproved=93091&moderation-hash=43ed1bd9a8928286970c799ff1ed986e#comment-93091
https://www.schnaeppchendealer.de/lg-bh6240c-2-1-3d-blu-ray-system-mit-bluetooth-smart-tv-internetradio/?unapproved=37687&moderation-hash=c839d9582bf1f05665c520f7364140c9#comment-37687
http://www.schoolfarm.co.kr/bbs/view.php?uid=215&s_p=1&bid=schoolfarm_photo&a_p=
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # iptv server almanya 2020-03-30 14:01
Hey There. I discovered your weblog the usage of msn. This is a really neatly written article.
I woll be sure to bookmark it and come back too read extra of your
useful information. Thanks for the post. I'll definitely return.

my site; iptv server almanya
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # timpeFeasp 2020-04-02 12:00
where to buy viagra does homemade viagra really work viagra vs cialis xhamster sister slip viagra viagra price

fuck her while on viagra stepmom gave son viagra [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]over the counter viagra funny viagra when does the viagra patent expire

https://pharm-usa-official.com - viagra 100mg

https://jangkau.com/turun-ke-jalan-yusril-turut-memeriahkan-may-day-bersama-kspi/#comment-417216
http://mianshi.shiyebian.org/home.php?mod=space&uid=336954
http://5460.poem100.cn/home.php?mod=space&uid=115909
https://www.kortnimarie.com/2015/02/11/casa-lantana-wedding-anthony-dana/?unapproved=295211&moderation-hash=3a59828ad9066c081899c11a5da96e96#comment-295211
https://soontrending.com/2018/01/02/5-old-tv-commercials-incredibly-politically-incorrect-today-6009?unapproved=438599&moderation-hash=b2d726d829bff8d7647afde391ae8061#comment-438599
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nouphFeasp 2020-04-03 14:38
whole or powdered viagra viagra problem viagra vs cialis otc viagra lowest price on generic viagra

roy mercer viagra dad takes viagra [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]female viagra pills pfizer viagra viagra commercial brunette actress nude

https://pharm-usa-official.com - viagra pills

https://wirelesstracking.co.uk/en/boards/topic/78329/generic-substitute-for-viagra-ec-hl
http://astarainfo.az/2017/11/22/astarada-orta-m%c9%99kt%c9%99b-psixoloqlari-ucun-t%c9%99lim-kurslari-h%c9%99yata-kecirilir/?unapproved=2418337&moderation-hash=6302efebb44bce621c3eb37393da264e#comment-2418337
https://realstlnews.com/locked-out/#comment-62707
http://sonyroot.com/home.php?mod=space&uid=305654
http://forum.digilyze.info/viewtopic.php?f=2&t=228472&p=631705#p631705
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Syreeta 2020-04-05 10:56
Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to
be running off the screen in Ie. I'm not sure
if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but
I thought I'd post to let you know. The design look great though!
Hope you get the problem resolved soon. Kudos

Look at my web site soccer coach e license course;
Syreeta,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vudofFeasp 2020-04-06 20:26
100mg viagra without a doctor prescription viagra for women online viagra lyons drug viagra wal mart price for viagra

guys on viagra first time sex with viagra viagra pills what is viagra used for viagra or cialis

https://viagrnetwork.com/# - how does viagra work


https://www.rewity.com/forum/t148429-871.html#post14785062
https://naukriserver.com/nabard-office-attendant-2020-admit-card/?unapproved=3435&moderation-hash=8ed650b088a83bd14b2f1ebc59b2e9a2#comment-3435
https://khaos-ski.net/?topic=culture-corrected-opacify-aggravating-career/#post-156935
https://tulun-admin.ru/udalennyj-seans-otklyuchen-poskolku-dlya-dannogo-kompyutera-otsutstvuet-licenziya.html
http://xngren.com/space-uid-1435391.html
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vitoslim cena 2020-04-07 09:31
I think the admin of this web site is in fact working hard in support of his website,
as here every information is quality based information.

My webpage: vitoslim cena
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # skin derma pro site 2020-04-07 11:01
Have you ever considered about including a little bit more than just your
articles? I mean, what you say is fundamental and everything.
Nevertheless just imagine if you added some geat visuals
or videos to give your posts more, "pop"! Your content
is excellent bbut with images annd videos, this
website could undeniably be one of the very best in its niche.
Grea blog!

Review my blog post - skin derma pro site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ccjggFeasp 2020-04-08 12:51
susanna thompson viagra viagra porn viagra in action viagra soft gel viagra overdose

viagra over counter can you take viagra with losartan female viagra pills how long viagra to work sister viagra

https://viagrnetwork.com/# - viagra without a doctor prescription


https://theliot.fr/2019/04/suivre-une-alimentation-saine-et-equilibree-pour-renforcer-les-dents/?unapproved=19862&moderation-hash=66cb5eb641117b6b2022d4368459536c#comment-19862
https://hipnomedia.com/foro/adiccion-al-tabaco-dejar-de-fumar/mother-helps-viagra-boner-cr-mg-t111189.html
https://www.concienciacultural.com/un-ano-del-estreno-de-la-chica-danesa/?unapproved=13136&moderation-hash=d6f6e4f3f08f7925fa20a00914ba8f35#comment-13136
http://www.attaqs.com/vb/showthread.php?p=1282562#post1282562
http://milkywaygalaxynews.com/sky/now-increased-to-77-black-holes/comment-page-1/#comment-616160
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nozkcFeasp 2020-04-09 00:17
quick loans bad credit with monthly payments quick safe loans quick loan quick installment loans online quick and loans

quick loans payment center fast quick loans online [url=https://ne zlonepreg.ru/ ]quick loans quick approval personal loans quick cash loans scam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # klggjFeasp 2020-04-09 15:19
bad credit quick loans quick small business loans quick loans online quick cash loans quick online business loans

safe quick loans quick loans review [url=http://www .taxationinfo.r u/ ]quick loans personal loans quick personal loans quick
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nelson 2020-04-09 18:15
Hello there I am so happy I found your site, I really found you
by mistake, while I was researching on Digg for something else, Nonetheless I am here nnow and would just
like too say thanks for a tremendous post and a aall round interesting blkg (I also love
the theme/design), I don?t have time to read it all
at thhe minute but I hhave bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will
be back to read much more, Please do keep up the great b.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lhkgsFeasp 2020-04-09 18:34
quick and easy personal loans online quick loans rates quick loan quick credit loans fast quick loans

ways to get quick loans quick loans under 500 [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loans quick approval personal loans bad credit loans quick approval

https://paydailoanz.com/# - quick loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # brisbane car hire 2020-04-09 19:50
I absolutely love your blog.. Great colors & theme.
Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I?m hoping too create my very own blog and
want to find out where yoou got ths from or what the
theme is named. Appreciate it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jsjslFeasp 2020-04-10 00:48
quick cash loans $1500 quick cash loans today quick loan quick online business loans quick loans for small business

quick and loans rates quick loans online direct deposit [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loans quick loans online direct deposit quick personal loans online

https://paydailoanz.com/# - quick loan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kvnksFeasp 2020-04-10 09:07
quick way to pay student loans quick pay payday loans quick loans get quick loans in usa quick loans in pell city alabama

quick cash online loans quick cash loans nm [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loan quick loans no credit check near me quick cash loans incorp huntington park ca

https://paydailoanz.com/# - quick loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gwendolyn 2020-04-10 10:06
Very good post! We are linking to this great article onn our website.

Keep up thee great writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rdpyyFeasp 2020-04-10 15:15
quick same day payday loans quick funding loans freedom card quick loan private lenders funding quick loans no collateral no up front fees no vredit checks quick and loans

quick cash online loans fast quick loans [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loans quick loans calculator low interet rate quick loans

https://paydailoanz.com/# - quick loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sywkvFeasp 2020-04-10 21:14
how to make money online how to make money online work from home how to make quick money how to make money online from home

make money from home make money taking surveys [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home make money apps easy ways to make money

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hvxdeFeasp 2020-04-11 18:45
how to make money with youtube make money on facebook make money best way to make money online how to make easy money

how to make extra money how to make money at home [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home how to make money quick easy way to make money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jacquelyn 2020-04-11 18:49
What's up to every one, it's in fact a fastidious
for mee to pay a quick visit this web page, it
contains pricelesss Information.

Also visit my homepage :: achieve success quotes (Jacquelyn)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qdgpoFeasp 2020-04-12 00:02
how much money does pewdiepie make how to make money quick work from home how to make money how does venmo make money

easy way to make money how to make money on youtube videos [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home make money at home how much money can you make on youtube

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # uajypFeasp 2020-04-12 01:00
how to make money how did jerry jones make his money make money make money how does facebook make money

make money taking surveys ways to make money online [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money make money on facebook best way to make money

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ztofeFeasp 2020-04-12 14:58
make money online surveys how to make extra money from home make money how to make money on facebook how to make money online

hobbies that make money how did jerry jones make his money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money how much money do youtubers make how to make money on amazon

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best hair masks 2020-04-12 15:42
I amm just writing to let you know what a remarkable experience my
daughter encountered visiting your web page. She came to find several details,
not tto mention what it is like to have a great coaching
nature to let the mediocre ones clearly master certain hard to
do subject areas. You really exceeded heer expectations.
Thank you for providing these important, safe, explanatory as well as
easy tips about that topic to Julie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qissuFeasp 2020-04-12 15:50
how does craigslist make money quick ways to make money make money how to make money online how to earn money online or gift cards to amazon make money apps

legit ways to make money online how to make money online for free [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money make money online how does robinhood make money

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Heath 2020-04-13 03:18
What i don't realize is actually how you're no longer actually a lot
more smartly-preferr ed than you may be right now.
You are very intelligent. You know thus significantly wioth regards to this subject, produced me in my opinion imagine
it from so msny varied angles. Its like men and women don't seem to be interestged unless it's
something tto do with Woman gaga! Your individual stuffs excellent.

All tthe time care ffor it up!

Feel free to visit my site facial expressions and body language bokk - Heath,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zeubvFeasp 2020-04-13 10:00
make money online free how to make money on youtube videos make money how does facebook make money make money apps

how to make money without a job photos imgclick easily make money sharing will friends social free file upload [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money how do youtubers make money how did jerry jones make his money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bsyvuFeasp 2020-04-13 10:55
how to make money selling drugs how does venmo make money make money make extra money best ways to make money online

make money now instant payout imgclick will easily make money sharing photos friends social free file upload [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home how did jeffrey epstein make his money best ways to make money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bluetooth headsets 2020-04-14 06:21
I'm really enjoying the design and layout of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it muchh more pleassant for
me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your
theme? Fantastic work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ufggoFeasp 2020-04-14 10:35
how does venmo make money how to make money online how to earn money online or gift cards to amazon make money legit ways to make money online easy ways to make money online

how to make money online how to earn money online or gift cards to amazon how did tom steyer make his money work from home make money now how do youtubers make money

http://www.wimail.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # uoousFeasp 2020-04-14 11:24
how to make money online how to earn money online or gift cards to amazon how to make money online how to earn money online or gift cards to amazon work from home how did jeffrey epstein make his money make money now instant payout

how to make money fast how to make money on youtube work from home how to make fast money how to make money with youtube

https://ibrofalokon.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # reviews of oram plus 2020-04-14 19:36
Good day! I could have sworn I've been to this website befor butt after
checkjng through some of the post I realizewd it's
nnew to me. Nonetheless, I'm definitely glad I foud itt and I'll
be book-marking and checking back frequently!

my web-site ... reviews
of oram plus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sgpkrFeasp 2020-04-15 03:44
how to make money with youtube how did george soros make his money work from home make money make money on the side

how much money can you make on disability easy ways to make money online make money easy ways to make money how did george soros make his money

http://adm-chulim.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vqglgFeasp 2020-04-15 04:46
homemade items that make money money make work from home where did nancy pelosi make her money make money online free

how did jerry jones make his money how to make money make money ways to make money at home how to make money in gta 5

http://strojimaterialy45.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dante 2020-04-15 20:24
Ahaa, its nice discussion on the topic of this post here at
this weblog, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.


Also visit my page; how to measure shareholder wealth maximization [Dante]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hbzptFeasp 2020-04-15 20:52
how to make money on twitch how to make easy money work from home make money now instant payout how to make money on facebook

make money on youtube how to make money online from home make money how to make money from home woodworking ideas to make money

http://kurort-vostoka.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # deqbnFeasp 2020-04-15 21:58
how do you make money on youtube make money online work from home how to start a blog and make money how to make money on the side

how to make money at home easy ways to make money online make money make money blogging make money

http://kzkt.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-16 03:01
https://cbdoilwalmart.com/ cbd vape cbd gummies cbd cbd oil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr drum software 2020-04-16 09:47
It's actually very complicated in thjis active
life to listen news on TV, therefore I just use
web for that purpose, and take the most recent news.


Also visit my web-site ... dr drum software
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jeffrey 2020-04-16 14:58
Hello there! I could have sworn I've been tto this website before but after reading throuugh some off the post I
realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be
bookmarking and checking back frequently!

Feel ftee to surf to my page - live forex analysis - Jeffrey -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Myra 2020-04-16 17:49
Normally I do not read article on blogs, but I wish to
say that this write-up very forced me to take a look at and do so!
Your writing style has been amazed me. Thank you, quite great article.


Stop by my website ... the best self improvement books (Myra)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-16 20:06
cbd drops [url=https://cb doilwalmart.com / ]cbd gummies cbd drops hemp cbd cbd online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dermefface fx7 gnc 2020-04-16 21:34
I was able to ind good advice ffrom your blog articles.


My web page ... dermefface
fx7 gnc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-17 00:33
cbd drops hemp cbd cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Genfx Ebay 2020-04-17 02:32
Helloo would you mind letting me know which web host you're working with?
I've loaded your blog in 3 different wweb browsers and I must say thjis blog loads a
lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a fair price?
Cheers, I appreciate it!

Stop by my page: Genfx Ebay
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Christin 2020-04-17 06:15
My brother recommended I might like this website. He was totally right.

This post truly made my day. You cann't imagine simply how
muchh time I had spent for this information! Thanks!Look into my web blog: male enhancement pills reviews 2013 [Christin]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-17 06:23
cbd drops [url=https://cb doilwalmart.com / ]buy hemp cbd oil online buy hemp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-17 10:51
cbd drops https://cbdoilwalmart.com/ cbd cream cbd tinctures hemp cbd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vitalix Dealers 2020-04-18 13:59
Hello, after reading this awesome piece of writing i am as well happy to
share my knowledge here with friends.

Also visit my web-site :: Vitalix Dealers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sidney 2020-04-19 12:44
This piece of writing will assist the internet users for building up new web sie or even a
blog from start to end.

Here is my page voice training tips for speaking
(Sidney)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kristen 2020-04-19 16:04
I likewise conceive hence, perfectly written post!


Check out my website: buy growth hormone online
- Kristen,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online brochures 2020-04-19 18:31
I will right away seizze your rss ass I can not find your e-mail
subscription link or newsletter service. Do you've any?

Kindly let me know so that I could subscribe.
Thanks.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Emerald Essence CBD 2020-04-20 15:06
I feel this is one of the such a lot vitl information for
me. And i am saatisfied rsading your article.
But want to commentary on few general issues, The website taste
is great, the articles is actually excellent : D.
Just right process, cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ivory 2020-04-20 17:16
Hello friends, nice article and good arguments commented at this place, I am genuinely enjoying
byy these.

Stop by my web page - weight loss program reviews 2013 (Ivory)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lynne 2020-04-21 17:38
I am regular visitor, how are you everybody?
This piece off writing posted at thiks site is in fact nice.Loook at my site ... single mom dating advice (Lynne)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Launa 2020-04-23 10:24
Excellent website you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover tthe same topics discussed
here? I'd really like to bee a part off community where I can get feed-back
from other experienced individuals that share the same interest.
If you have any recommendations , plezse let me know. Many thanks!


my web site; male enhaancement plu (Launa)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sheri 2020-04-23 13:59
Hello, i think that i noticed you visited my weblog so i
got here to go back the desire?.I'm attempting to to find things to enhance
my webb site!I guess its adequate to make use of a few of your ideas!!


Take a look at my web page :: survival guide books [Sheri]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Isla 2020-04-23 20:48
I love whaat you guys are up too. This kind of clever
work and exposure! Keep up the great works guys I've incorporated you guys to blogroll.


my homepage: disaster survival bookk fred schmidt obituary (Isla)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Retha 2020-04-23 22:07
This is the perfect webpage for everyone who wishes to find
out about this topic. You realize a whole lott
its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).
You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed
for years. Excellent stuff, just wonderful!

My site; best online vocal training (Retha)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Norman 2020-04-23 22:45
Thanks a bunch for sharing this with alll of us you really recpgnize what you are speaking about!
Bookmarked. Kindly addditionally seek advice from my website =).
We may have a link alternate agreement among us

My web page ... gum pus causes (Norman)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Chiquita 2020-04-24 05:18
If you are going for finest contents like I do,just go to see
this website everyday as it provides feature contents, thanks

My site :: glass progesterone cream for women - Chiquita,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpolVargo 2020-04-24 05:50
can you write my essay for me cheapest essay writers write my history essay for me best online essay writers will someone write my essay for me
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # phyto350 capsules 2020-04-24 14:09
I blg frequently and I truly thank you for your content.

This great article has really peaked my interest. I will
book mark your website and keep checking for new details about
once a week. I opted in for your RSS feed too.


Here is my page; phyto350 capsules
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dixie 2020-04-24 15:28
Quality postrs is the key to interest the people to go to see the site, that's
what this website is providing.

Feel free to surf to my blog post; sexual attraction physical signs (Dixie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free online games 2020-04-26 13:08
My coder is trying to convince me to move to .net from
PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type
on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to
another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.

Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
Any kind of help would be really appreciated!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hanna 2020-04-26 16:40
Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're
just too great. I actually like what you've acquired here,
certainly like what you are stzting and the way inn which you say it.
You make it enjoyable annd you still tae are of to keesp it sensible.
I cant waait to read much more from you. This is realy a wonderful web site.


Visit my homepage - apps to make beats (Hanna)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Avcılar escort 2020-04-26 20:34
I was able too find good info fromm your content.

Look at mmy web page: Avcılar escort
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Thorsten 2020-04-27 01:27
Hello, I do thik your blog may be having web bbrowser compatiility problems.
When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it's got some
overlapping issues. I merely wanted to provide you
with a quick heads up! Besides that, fantasgic site!

My website - best weigh loss supplements for belly fat (Thorsten)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fhoqoFeasp 2020-04-27 07:44
coronavirus relief bill kristen bell coronavirus special coronavirus treatment coronavirus india coronavirus deutschland todesrate

coronavirus worldometer rainbow window messages coronavirus [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus treatment coronavirus update dan patrick coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - ‌‌buy coronavirus


https://forum.sangreal.ws/member.php?u=181689
https://auroranews.al/shume-krenar-per-te-fadil-berisha-kujton-kohen-kur-realizoi-setin-e-pare-fotografik-te-kendall-jenner/#comment-184513
https://www.dianekelly.com/great-time-at-readers-n-ritas/?unapproved=415992&moderation-hash=515e37939746cc229f44cad778485328#comment-415992
http://bbs.t1fb.net/space-uid-518759.html
http://joshjackcarl.com/design/vibrant-connection-cards/?unapproved=1102392&moderation-hash=1043348ac11103e0fea19b3f0663d05c#comment-1102392
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jbmeuFeasp 2020-04-27 09:50
italy coronavirus update coronavirus aktuell ‌‌coronavir us drug coronavirus usa romney coronavirus negative

us coronavirus cases florida spring breakers coronavirus [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus united states update coronavirus stimulus package florida spring breakers coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - ‌‌coronavir us drug


http://www.periodico-mixton.com/2019/01/13/los-juegos-mecanicos-llegan-tarde-a-la-fereju-2019/?unapproved=219292&moderation-hash=5fa816993c4ad9f88d302829c80bb27d#comment-219292
https://www.e-kitakan.com/%e9%87%a3%e5%85%b7/megabassx%e5%8f%8d%e7%94%ba%e9%9a%86%e5%8f%b2%e3%80%80%e9%99%90%e5%ae%9a%e3%83%ad%e3%83%83%e3%83%89%e5%85%a5%e8%8d%b7%e3%81%a7%e3%81%99/?unapproved=47370&moderation-hash=524b2626e847f3c70d52c9c406b87fed#comment-47370
http://heraldkeeper.com/market/orthobiologics-market-forecat-2018-2024-key-players-are-arthrex-inc-globus-medical-inc-medtronic-plc-stryker-corp-116872.html?unapproved=835248&moderation-hash=f128bcaaf9339dfae991cb3972714901#comment-835248
http://web.syekhnurjati.ac.id/pai/2016/12/07/seminar-entrepreneur/?unapproved=777&moderation-hash=5e50902b4b8ece39adcb9297aabafdd6#comment-777
https://theliot.fr/2018/08/rgpd-comment-se-mettre-en-conformite/?unapproved=26753&moderation-hash=b108f7bc36a77739c9a53221037511fb#comment-26753
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ronny 2020-04-27 10:24
This post will assist the internet people for creating new webpage orr even a
blog from start to end.

Herre is my web blog lose weight pills dr oz - Ronny,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ambrose 2020-04-27 18:59
I'm no longer sure the place you are getting your information, but great topic.
I needs to spend a while learning much more or figuring out
more. Thanks for fantastic information I was searrching for this info for my mission.

Feeel free to surf to my web-site ... acne cleansing treatment (Ambrose)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # drcwpmgor 2020-04-27 19:12
student loans my quicken loans login student loans federal student loans navient student loans login

sallie mae student loans great lakes student loans [url=https://pa ydailoanz.com/# ] students loans sallie mae student loans personal loans

https://paydailoanz.com/# - caliber home loans

https://operativatacticapolicial.org/escuela-prevencion-violencia/control-de-situaciones-de-riesgo-en-la-violencia-de-genero.html?unapproved=380352&moderation-hash=bfec76c7243eacde6f7a4574a7206ae6#comment-380352
http://www.alcohol-injection.com/forum/showthread.php?t=415886&p=1738041#post1738041
https://auroranews.al/betohet-presidenti-ukrainas-pritet-si-yll-kinemaje/#comment-184546
http://populove.net/introducing-chaz-mckinney-interview-and-free-download/?unapproved=3224021&moderation-hash=6fc582d57689bb16047c1083f528ae3f#comment-3224021
http://www.dailymagazine.news/the-latest-lawyer-for-manson-follower-blasts-parole-denial-nid-445014.html
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Chadwick 2020-04-27 21:48
Excellent post. I was checking constantly this weblog andd I am inspired!

Very useful information specifically the remaining phase
:) I care for such information much. I used to be looking for this particular info for a very long time.
Thank you and good luck.

my site: equipment to increase vertical jump (Chadwick)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Milo 2020-05-01 12:23
I know this website offers quality based ontent and additional material,is there any other site
which gives these kinds of things inn quality?

Take a look at my page - voice singing lessons [Milo]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hgh factor sold Gnc 2020-05-02 01:50
Hi! I've been reading your blog for a while now and finally got the bravery to
go ahead and give you a shout out from Austin Tx!

Just wanted tto tell you keep up the good work!


My blog post Hgh factor sold
Gnc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # oaurvFeasp 2020-05-02 03:18
free ways to make money online how do youtubers make money make money quick ways to make money how to make money as a kid

how to make fast money online legit ways to make money online [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money online make money blogging make money now instant payout

https://make-money-blogs.com/# - make money


https://www.tourismworld-seyaha.com/?p=8884&bs-comment-added=1#comment-679995
http://www.dongpogou.com/home.php?mod=space&uid=467874
https://educationtell.com/gunmen-abduct-katsina-assembly-chief-whips-daughter-two-others/comment-page-4/?unapproved=639275&moderation-hash=63a7d9501484217dfbf47802434864d5#comment-639275
http://vanguardia.news/?p=20107&unapproved=2857836&moderation-hash=06d25620da0df4f0b0aca0a4c75ac7da#comment-2857836
https://portalsantateresinha.com/2017/11/20/prefeitura-de-santa-terezinha-entrega-uniformes-tablets-e-balancas-aos-agentes-de-saude-e-aos-agentes-de-endemias/?unapproved=491243&moderation-hash=66cd32347152c1d0ddbf5fc0fd66e612#comment-491243
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zacooFeasp 2020-05-02 04:20
how to make money with bitcoin make money at home make money online photos imgclick easily make money sharing will friends social free file upload make money online from home

how to make money on youtube ways to make money at home [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money ways to make money at home free ways to make money online

https://make-money-blogs.com/# - make money online


https://debat.aaihest.fr/forums/topic/green-marketing-essay/#post-518966
https://hometecheg.com/product/%d8%aa%d9%83%d9%8a%d9%8a%d9%81-%d8%a7%d9%84-%d8%ac%d9%8a-%d8%ac%d9%8a%d8%aa-%d9%83%d9%88%d9%84-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d9%86-3-%d8%ad%d8%b5%d8%a7%d9%86/?unapproved=10247&moderation-hash=a3770b87c4212e3aef45190ff6a0112b#comment-10247
https://fireflyhorseco.com/2015/03/post-with-image-and-quote/?unapproved=217284&moderation-hash=ecfde148808d2b95a36e741b8744111b#comment-217284
https://baseballdg.com/archives/2531?unapproved=102585&moderation-hash=a69dffd20b78f792c166c962a4861f53#comment-102585
https://acessocultural.com.br/2019/12/top-gun-maverick-ganha-trailer-oficial-novo-cartaz-e-primeiras-imagens/?unapproved=742257&moderation-hash=26a8a4c6613bb93c5023a32708b7e8c8#comment-742257
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # krunker.io 2020-05-02 05:16
Peculiar article, totally what I was looking for.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Korey 2020-05-02 16:16
Ahaa, its pleasant discussion about this piece of writing here at this web site, I have red
all that, so now me alpso commenting at this place.

My web site ... metformin weight loss success stories 2015; Korey,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # esyfzkgor 2020-05-03 04:43
what is coronavirus in humans cdc mers coronavirus the coronavirus coronavirus pneumonia canine enteric coronavirus

human coronavirus coronavirus 229e isolation precautions [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] human sars coronavirus coronavirus life cycle what is mers coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - novel coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # invatFeasp 2020-05-03 07:19
how to make passive income passive income opportunities home work sykes work at home make extra money

making money with pornhub home work [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] free money online how to make more money real work from home jobs

https://make-money-blogs.com/# - how to make easy money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cdzwkFeasp 2020-05-04 01:55
making money from home best way to make money online home work make money on youtube work at home

make money online how much money can i make on social security [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home jobs legitimate passive income online best way to make money online

https://make-money-blogs.com/# - passive income streams
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.kmdshine.com 2020-05-04 07:02
Pretty! This has been an extremely wonderful post. Many thanks for providing this information.

Look into my web blog night owl signals [www.kmdshine.com]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # grgexzgor 2020-05-04 11:37
dog coronavirus coronavirus causes coronavirus genome cdc coronavirus feline coronavirus test

coronavirus symptoms in dogs middle east respiratory syndrome coronavirus [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus treatment novel coronavirus cdc coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - novel coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hgctoegor 2020-05-04 20:04
cat coronavirus how long does coronavirus last coronavirus in calves m.e.r.s coronavirus coronavirus cats

how to treat coronavirus feline coronavirus diarrhea [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] human coronavirus 229e novel coronavirus symptoms of coronavirus in cats

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - coronavirus test
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jyzyaFeasp 2020-05-04 20:20
fifth harmony work from home making money with pornhub online surveys for money work at home jobs how to make easy money

make money from home how to make money at home [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work at home companies what is passive income how to make money online

https://make-money-blogs.com/# - fifth harmony work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Leonor 2020-05-05 07:19
Excellent post. Keep posting such kind of info on your site.

Im really impressed by your site.[X-N-E-W-L -I-N-S-P-I-N-X] Hello there,
You've done an excellent job. I'll definitely digg it
and personally suggest to my friends. I'm confident they will be benefited
from this website.

Here is my website: forex trading accountability group (Leonor)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bybqrFeasp 2020-05-05 13:32
passive income work at home jobs legitimate money online work from home opportunities how to make more money

arise work from home amazon work from home [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] online money work from home opportunities best way to make money online

https://make-money-blogs.com/# - how to make more money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Johnny 2020-05-05 22:27
Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a
few of the images aren't llading properly. I'm not sute wwhy but I think its a linking issue.
I've tried it in two different browsers and both show the sake outcome.Feel free to suyrf to my web-site best diet plans for
weight loss 2015 (Johnny)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # flgjqFeasp 2020-05-05 22:43
buy generic cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis generic cialis

https://wowcialisnow.com/# - cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Wally 2020-05-05 23:15
I just couldn't depart your site before suggesating that I extremely enjjoyed the usual info an individual provide in your guests?

Is gonna bbe again incessantly to investigate cross-check
new posts

My blog post :: best pre workout supplement for muscle punp [Wally]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dilpbFeasp 2020-05-06 14:15
beth chapman weight loss metformin for weight loss medi weight loss golo weight loss weight loss tea

meal prep for weight loss weight loss before and after [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] intermittent fasting weight loss meal plan for weight loss weight loss clinic near me

https://weight-loss-blogs.com/# - chrissy metz weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xqersFeasp 2020-05-06 16:50
cialis cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis

https://wowcialisnow.com/# - cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tao of badass book 2020-05-07 02:23
This is really interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to seeking more
of your great post. Also, I've shared yourr weeb site in my social networks!


Feel free to visit my site; tao of badass book
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rfanhFeasp 2020-05-07 10:10
cialis generic

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis generic cialis

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Denis 2020-05-07 10:37
Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative
in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on.
You have done a marvelous job!

Look into mmy page ... female teenage hair loss causes
(Denis)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # avsfxFeasp 2020-05-08 00:00
apple cider vinegar weight loss weight loss shakes weight loss supplements probiotics for weight loss optavia weight loss

breakfast smoothies for weight loss nathan fillion weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] keto weight loss essential oils for weight loss weight loss calorie calculator

https://weight-loss-blogs.com/# - best diet for weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ofptkFeasp 2020-05-08 02:54
buy cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cheap cialis

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jwreeFeasp 2020-05-08 20:35
cialis generic cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis tadalafil

https://wowcialisnow.com/# - buy generic cialis online


https://www.google.am/url?sa=t&rct=j&q=smartest+online+neznakomka+neznakom&source=web&cd=1&ved=0cccqfjaa&url=http://make-money-blogs.com/
http://maps.google.dz/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.ps/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://www.google.com.et/url?sa=t&rct=j&q=prayer pdf&source=web&cd=150&ved=0CE8QFjAJOIwB&url=https://wowcialisnow.com/
http://maps.google.bf/url?q=http://make-money-blogs.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # genf20 plus work 2020-05-09 02:52
I absolutely love your blog and fihd the majority
of your post's to be what precisely I'm looking for.
can you offer guest writers to write content available for
you? I wouldn't mind publishing a poset oor elaborating on a few of the subjects
you write in relation to here. Again, awesome web site!Here is my blog post - genf20 plus work
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # oajwtFeasp 2020-05-09 05:38
weight loss weight loss foods weight loss rapid weight loss kevin smith weight loss

metformin for weight loss loose skin after weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] weight loss meal plan kelly clarkson weight loss before and after weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - chrissy metz weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nfkbcFeasp 2020-05-09 08:16
saxenda for weight loss ariel winter weight loss apple cider vinegar weight loss yoga for weight loss yoga for weight loss

rebel wilson weight loss weight loss apps [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] weight loss meal plans honey boo boo weight loss eddie lacy cash for weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - best weight loss diet
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vigorelle promo code 2020-05-09 14:30
I always spent my half an hour to read this website's aarticles or
reviews everyday along with a cupp of coffee.

Here is my blog - vigorelle promo code
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # yevnnFeasp 2020-05-09 14:44
generic cialis tadalafil

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] buy cialis online

https://wowcialisnow.com/# - cialis cialis online


https://maps.google.com.ar/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://images.google.ne/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.am/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://www.google.fm/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://www.google.co.vi/url?q=https://wowcialisnow.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Valeria 2020-05-09 20:09
With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has
a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it seems
a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
Do you know any methods to help prervent contrnt from
being stolen? I'd definitely appreciiate it.


Feel free to visit my web-site :: causes of hair loss iin young males (Valeria)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ourebiadventures.com 2020-05-10 05:01
excellent putt up, very informative. I'm wondering why the opposite specialists of this
sectopr don't realize this. You must continue your writing.
I am sure, you've a great readers' base already!

my blog post fitoderm avis [Ourebiadventures.com]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Charlie 2020-05-10 06:10
Just want to say your article is as astounding.
The clearness in your pst is simply cool and i couldd assume you
are aan expewrt on this subject. Fine with your permission allow me tto grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

My web-site: is online sports betting legal in u s - Charlie -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mpbuiFeasp 2020-05-10 06:20
shark tank weight loss drink metformin weight loss chrissy metz weight loss apple cider vinegar for weight loss meal replacement shakes for weight loss

eddie lacy cash for weight loss best diet for weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] weight loss before and after weight loss plan weight loss clinic near me

https://weight-loss-blogs.com/# - weight loss supplements
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # oram plus or oramd 2020-05-10 07:30
Ahaa, its nice dialogue regarding this paragraph here
at this website, I have read all that, so at thi time me also commenting at thos place.


Take a look at my web blog oram plus or oramd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # htitlFeasp 2020-05-10 08:58
weight loss apps keto weight loss fast weight loss kelly clarkson weight loss greekgodx weight loss

precious weight loss kirsten vangsness weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] intermittent fasting weight loss wellbutrin weight loss weight loss coffee

https://weight-loss-blogs.com/# - medical weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # skribbl.io game 2020-05-10 20:09
Unquestionably believe that which you said. Your favourite reason appeared to be on the web the
easiest thing to take into account of. I say to
you, I definitely get irked whilst other people think about concerns that they plainly do not know about.
You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing with no need
side effect , other people could take a signal.

Will probably be back to get more. Thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dcxmfFeasp 2020-05-11 07:12
john goodman weight loss meal plan for weight loss weight loss macros for weight loss meal replacement shakes for weight loss

breakfast smoothies for weight loss yoga for weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] keto weight loss shark tank weight loss drink chrissy metz weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - weight loss calorie calculator
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # eqdhcFeasp 2020-05-11 07:45
generic cialis 20mg

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis online

https://wowcialisnow.com/# - cialis buy cialis online


http://images.google.fm/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://www.google.com.ni/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://images.google.com.ec/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://www.google.gl/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://maps.google.com.sa/url?q=http://make-money-blogs.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # arukjFeasp 2020-05-11 09:48
medically proven weight loss supplements best weight loss supplement weight loss meal plan weight loss clinics near me meal replacement shakes for weight loss

weight loss surgery best weight loss pill [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] fast weight loss weight loss plateau medically proven weight loss supplements

https://weight-loss-blogs.com/# - weight loss foods
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 더존카지노 2020-05-11 19:39
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites
really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your
site to come back later on. Many thanks

Also visit my web site 더존카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # poker tournaments 2020-05-12 05:49
Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many monjths
of hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?


Free poker poker tournaments texas holdem poker rules
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Charolette 2020-05-12 17:51
I've been browsing on-line greater than three hours as
off late, bbut I by no means disacovered any attention-grabb ing article like yours.
It's lovely price enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers
made just right content material as you did, the net will likely be much more useful than ever before.


Here is my webpage strivectin-tl tightening and sculpting face
and neck cream (Charolette)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mklwlFeasp 2020-05-12 20:34
reaction to viagra women discussing viagra viagra does viagra cause skin cancer viagra pills wholesale

step mom and stepsons accidental erection hdthe viagra mistake mandy flores canadian viagra work? [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra viagra presentaciones comerciales viagra generics price

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # đánh giá nhà cái 2020-05-12 22:02
My spouse and I absolutely love your blog and find the
majority of your post's to be what precisely I'm looking for.

Does one offer guest writers to write content in your case?
I wouldn't mind creating a post or elaborating on a lot
of the subjects you write about here. Again, awesome site!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # clear pores in nose 2020-05-13 07:54
I could not refrain from commenting. Well written!

Feel frere to surf to my homepage :: clear pores in nose
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buhjmFeasp 2020-05-13 15:30
viagra replacement sildenafil citrate generic viagra 100mg viagra gynarchy goddess - 100 days in sissy chastity - viagra challenge viagra erection before and after

actual sex with viagra how long should you wait when taking viagra [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra your mama so ugly even her dildo needs viagra viagra commercial actress 2014 nude

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # eoujlPex 2020-05-14 02:48
interactions for tadalafil tadalafil biogaran 20 mg prix cheap tadalafil tadalafil 20 mg wirkungsdauer tadalafil en ligne

mylan tadalafil buy tadalafil tablets [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil reviews tadalafil 20 mg wirkungsdauer tadalafil 20 mg wirkungsdauer

https://supertadalafil.com/ - generic cialis tadalafil

tadalafil vs vardenafil tadalafil 20 mg wirkungsdauer tadalafil reviews vardenafil vs tadalafil buy tadalafil 20mg price

tadalafil cost tadalafil powder [url=https://xt adalafilx.com/ ] cheap tadalafil tadalafil 20 mg wirkungsdauer tadalafil cost cvs

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ndrixPex 2020-05-14 04:59
generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafil pronunciation tadalafil 5mg tadalafil avis cialis generic tadalafil

tadalafil en ligne vardenafil vs tadalafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] cheap tadalafil tadalafil 20mg tadalafil biogaran prix

https://supertadalafil.com/ - cialis tadalafil

tadalafil vs sildenafil cheap tadalafil generic cialis tadalafil generic for cialis tadalafil buy tadalafil 20mg price

tadalafil tablets tadalafil generic vs cialis [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil 20mg generic cialis tadalafil 20 mg from india buy tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil dosage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lvdpjFeasp 2020-05-14 21:01
chrissy metz weight loss weight loss programs weight loss pills weight loss diet weight loss calculator

golo weight loss how to lose weight quickly weight loss shakes diet plan how to lose weight fast

https://weight-loss-blogs.com - best diet for weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # idezcFeasp 2020-05-14 21:52
weight loss foods healthy diet apple cider vinegar weight loss quick weight loss weight loss diet

protein shakes for weight loss melissa mccarthy weight loss weight loss shakes diet plans lose weight

https://weight-loss-blogs.com - jorge garcia weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rygiuPex 2020-05-15 00:30
tadalafil biogaran prix tadalafil 5mg prix cialis tadalafil tadalafil lilly tadalafil mylan

tadalafil generic usa tadalafil liquid [url=https://su pertadalafil.co m/ ] generic tadalafil tadalafil prix tadalafil 10mg prix

https://supertadalafil.com/ - tadalafil 20mg

tadalafil cialis generic cialis tadalafil 20 mg from india cialis tadalafil liquid tadalafil tadalafil lilly 5mg prix

purchase peptides tadalafil tadalafil 20 mg prix [url=https://xt adalafilx.com/ ] cheap tadalafil tadalafil 10 mg tadalafil prix

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil liquid
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lcdufPex 2020-05-15 02:41
tadalafil canadian pharmacy liquid tadalafil tadalafil dosage generic tadalafil tadalafil 10 mg

tadalafil 20 cialis vs tadalafil generic [url=https://su pertadalafil.co m/ ] generic cialis tadalafil tadalafil canadian pharmacy tadalafil avis

https://supertadalafil.com/ - liquid tadalafil

tadalafil cost liquid tadalafil cialis tadalafil tadalafil avis generic tadalafil

mylan tadalafil tadalafil reviews [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil cialis tadalafil generique buy cialis ebay find tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil 20 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # orgasm arts review 2020-05-15 21:29
I think the admin oof this site is actually working hard
for his site, for the reason that here every stuff is quality based
data.

Herre iss my webpage - orgasm arts review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # provestra uk 2020-05-15 22:40
I have been exploring for a little bbit for any high-quality articles orr blog posts on this kind of house .
Exploring iin Yahoo I ultumately stumbled upon this web site.

Reading this info So i am happly to convey that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
I so much for sure will make certain to do not put out of your mind this website and provides it a glance regularly.


My page; provestra
uk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ltdeaPex 2020-05-16 04:18
generic cialis tadalafil 40 mg buy tadalafil 20mg price generic tadalafil buy tadalafil 20mg price tadalafil tablets

tadalafila 20mg tadalafila [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 20 mg cheap tadalafil tadalafil vs vardenafil

https://supertadalafil.com/ - buy tadalafil online

tadalafil citrate generic cialis tadalafil 40 mg liquid tadalafil tadalafil for women tadalafil tablets 20 mg

generic cialis tadalafil 20 mg from india buy tadalafil [url=https://xt adalafilx.com/ ] cialis tadalafil side effects for tadalafil cialis generic cialis tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qrerfPex 2020-05-16 06:53
tadalafil cost cvs cialis generic tadalafil cheap tadalafil cheap tadalafil tadalafil lilly 5mg prix

tadalafil prix en pharmacie tadalafil 10mg prix [url=https://su pertadalafil.co m/ ] generic cialis tadalafil tadalafil for women vardenafil vs tadalafil

https://supertadalafil.com/ - generic tadalafil

tadalafil 10mg tadalafil citrate cheap tadalafil tadalafil 20 mg best price tadalafil cost

generic cialis tadalafil 40 mg adcirca tadalafil [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil 5mg tadalafil 20 mg prix cialis tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sd7 cream 2020-05-16 10:23
Do you mind if I quote a few of your articles aas long as I
provide credit andd sources back tto your webpage?
My blog site is in the very same niche as yours and my visitors would
definitely benefit from some of the information you present here.

Please let mee kjow if this okay with you. Appreciate it!


My webpage - sd7 cream
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # does phen375 work 2020-05-16 19:20
I've been exploriing for a little for any high-quality articles or blog posts in this
kindd of house . Exploring iin Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
Studying this info So i am glad to eexpress that I've a
very good uncanny feeling I came upon exactly whst I needed.
I such a lot unquestionably will make sure to do not forgrt this web site and give it
a glance regularly.

Feel free to surf to myy web site - does phen375 work
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # auixrFeasp 2020-05-17 00:29
weight loss shakes how to lose weight fast weight loss pills weight loss surgery celine dion weight loss cause

losing weight diet plan apple cider vinegar weight loss best diet for weight loss weight loss surgery

https://weight-loss-blogs.com - noom weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # idfpjFeasp 2020-05-17 01:52
losing weight healthy smoothies for weight loss noom weight loss medi weight loss melissa mccarthy weight loss

randy jackson weight loss adele weight loss what is noom weight loss program melissa mccarthy weight loss best diet for weight loss

https://weight-loss-blogs.com - best weight loss supplements
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marlon 2020-05-17 04:19
My brother recommended I might like thgis blog. He used tto be entirely right.

This publish truly made my day. You can not imagkne just how soo much time I hhad spent for this
info! Thanks!

my blog; gum disease infectious; Marlon,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qngnjPex 2020-05-17 04:27
tadalafil liquid tadalafil en ligne tadalafil 5mg tadalafil 10mg buy tadalafil 20mg price

tadalafil lilly buy tadalafil tablets [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil reviews generic cialis tadalafil 40 mg generic tadalafil

https://supertadalafil.com/ - liquid tadalafil

tadalafil powder tadalafil biogaran liquid tadalafil interactions for tadalafil tadalafil liquid

tadalafil avis buy tadalafil 20mg price [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil 5mg buy cialis ebay find tadalafil tadalafil 10mg

https://xtadalafilx.com/ - generic cialis tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lyprxPex 2020-05-17 06:59
tadalafil 10mg tadalafil biogaran 20 mg prix tadalafil 5mg generic cialis tadalafil cheap tadalafil

tadalafil liquid cialis generic tadalafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil generic tadalafil vs vardenafil tadalafil 5mg

https://supertadalafil.com/ - generic cialis tadalafil

tadalafil lilly tadalafil canadian pharmacy tadalafil generic buy tadalafil 20mg price tadalafil generic

tadalafil cialis tadalafil 5mg prix [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil 5mg tadalafil cost cvs buy tadalafil 20mg price

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dildos 91909 2020-05-18 02:29
I needed to thank you for this excellent read!!
I certainly loved every little bit of it. I've got you book-marked to check out new stuff you post…
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Anton 2020-05-18 04:52
Hello! I've been reading your blog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give
you a shout out from Huffman Tx! Just wanted to mention keep up
tthe excellent job!

Here is mmy webpage hcg weight loss success stories - Anton,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mikel 2020-05-18 05:09
I think the admin of this site is in fact working hardd for his website,
aas here ecery stuff is quality based data.

Allso visit my website cellulite cream that works immediately meaning, Mikel,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # urunrPex 2020-05-18 06:48
generic tadalafil side effects for tadalafil tadalafil cialis tadalafil side effects generic cialis tadalafil 20 mg from india

tadalafil en ligne buy tadalafil online [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil cialis mylan tadalafil tadalafil cialis

https://supertadalafil.com/ - tadalafil 5mg

generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafil tablets tadalafil cialis buy tadalafil 20mg price tadalafil avis

tadalafil biogaran prix tadalafil 20 mg best price [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil generic sildenafil vs tadalafil cialis-impuissa nce tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nick 2020-05-19 00:13
Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?


Here is my blog post :: joint pain and stiffness in fingers, Nick,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nxmiaFeasp 2020-05-19 08:46
viagra vs cialis levitra 20 generic levitra online levitra com levitra pills

vardenafil levitra buy levitra buy levitra levitra coupon levitra 20mg

https://drugstoreonliner.com/ - buy levitra online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lwumkFeasp 2020-05-19 09:57
online levitra generic levitra buy levitra online levitra 10mg levitra pills

levitra price levitra com levitra 20mg generic levitra online levitra 20mg

https://drugstoreonliner.com/ - levitra generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aglxdPex 2020-05-19 10:45
tadalafil cost tadalafil 5mg tadalafil 5mg generic cialis tadalafil tadalafil liquid

tadalafil cialis tadalafil 40 mg [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 20 mg adcirca tadalafil tadalafil 20mg prix

https://supertadalafil.com/ - tadalafil cialis

tadalafil reviews tadalafil mylan tadalafil liquid tadalafil 40 mg tadalafil biogaran 20 mg prix

generic cialis tadalafil 40 mg tadalafil 20 mg best price [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil 20mg generic cialis tadalafil generic cialis tadalafil best buys

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # krunker io 2020-05-19 19:17
What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful
and it has helped me out loads. I hope to contribute & aid other
customers like its aided me. Good job.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vqzkePex 2020-05-20 02:56
symptoms of low testosterone in men testostГ©rone what is testosterone best testosterone boosters androgel testosterone propionate

function of testosterone canadian pharmacy testosterone cypionate [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone cypionate testosterone function testosterone supplements

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zgclpPex 2020-05-20 05:16
boost testosterone naturally testosterone booster testosterone injections low testosterone icd 10 symptoms of low testosterone

testosterone is produced by what is the best testosterone booster [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone levels warnings for testosterone propionate testosterone replacement therapy

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone booster
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jung 2020-05-20 18:59
Thank you for every other informative web site. Where else could I get that type of information written in such an ideal
means? I've a undertaking that I amm simply now operatring
on, and I've been at thhe look out for such info.


My web-site: dark spots onn face skin cancer (Jung)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rrvtwPex 2020-05-21 02:29
testostГ©rone dГ©finition que es testosterona testosterone definition francine niyonsaba testosterone condition high testosterone in women

symptoms of low testosterone testosterone booster supplements [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone supplements francine niyonsaba testosterone condition low testosterone symptoms

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ilrsjPex 2020-05-21 04:20
icd 10 low testosterone testosterone pills testosterone cypionate testosterone shots la testosterone

side effects for testosterone propionate what produces testosterone [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] what is testosterone testosterone supplements for men testosterone therapy

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone gel
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ujhfpFeasp 2020-05-21 16:22
levitra for sale levitra canada levitra coupon levitra pills levitra online

levitra 20 generic levitra levitra generic online levitra levitra canada

https://drugstoreonliner.com/ - levitra cost
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ngcyaFeasp 2020-05-21 17:33
generic levitra levitra buy levitra levitra coupon generic levitra

levitra online levitra price levitra 20mg generic levitra online online levitra

https://drugstoreonliner.com/ - levitra canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2020-05-22 01:02
Fastidious answer back in return of this query wit firm arguments and describing the whole thing regarding that.


web site tennis bets
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vitalax 2020-05-22 11:55
After I initially left a comment I seem to have clickked on the -Notify mee
when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added
I rerceive 4 emails with the same comment. Is thesre a means you
are abble to remove mme from that service? Thanks!


Look at my web blog - vitalax
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Clifton 2020-05-22 21:02
I am actually delighted to read this webpage posts which contains plenty of
helpful facts, thanks for providing such information.

My website weight loss program to lose weight fast - 30 days to thin; Clifton,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gjszePex 2020-05-22 23:40
testosterone injections for men foods that raise testosterone testosterone booster que es testosterona testosterone is produced by

side effects for testosterone propionate testosterone booster [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone cypionate testostГ©rone foods that boost testosterone

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone cypionate
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xlwffPex 2020-05-23 01:23
testosterone definition male sex hormone testosterone testostГ©rone dГ©finition testosterone side effects in men

male hormone testostГ©rone [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone gel testosterone booster testosterone cream for men

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone cypionate
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jan 2020-05-23 01:56
My brother recommended I may like this blog. He was once entirely right.

This publish actually made my day. You can not believe simply how much tijme Ihad spent for thijs information! Thanks!


Stop by my web blog :: vocal warm ups for singers yohtube [Jan]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qtpckFeasp 2020-05-23 06:50
levitra online levitra coupon viagra vs cialis levitra 20mg levitra for sale

levitra coupon online levitra generic levitra online levitra 20 levitra pills

https://drugstoreonliner.com/ - levitra 20mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Isla 2020-05-23 07:57
You really make it seem so easy wih your presentation but
I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
It seems too complex and extremely broad for me. I'm looking
forward for yoir next post, I'll try to get the haang
of it!

Feel free to visit my web blog: finally female enhancement cream [Isla]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Delia 2020-05-23 07:58
I must thank you for the effdorts you've put in writing this website.
I'm hoping to see the same high-grade blog posts from
you iin the future as well. In truth, your creative writing abilities has
encouraged me to get my own blog now ;)

Here iss my site :: common periodontal problems; Delia,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # krunker.io 2020-05-23 09:36
This is my first time pay a quick visit at here and i am truly impressed
to read all at alone place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # skribbl.io 2020-05-23 11:48
What a data of un-ambiguity and preserveness of precious experience regarding unpredicted emotions.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Edith 2020-05-23 12:53
Hey I know this is off topic but I was wondering
if you knew of any widgets I could add tto my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would
have some experience with somethibg like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjpy reading your
blog and I lkok forward to your new updates.

My site :: maximize all natural male enhancement pill - Edith -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nppxqPex 2020-05-24 02:08
best testosterone booster testostГ©rone testosterone injections testosterone boosters what is testosterone

foods that boost testosterone what is the best testosterone booster [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] Acetate testosterone booster supplements what does testosterone do

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - GP Tren Acetate 100
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fghrtPex 2020-05-24 03:53
icd 10 low testosterone how to boost testosterone Test Cyp androgel testosterone propionate testosterone injections for men

low testosterone symptoms in men icd 10 low testosterone [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone definition testosterone boosters increase testosterone naturally

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - GP Test Enanth 250
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Amelie 2020-05-24 07:57
It's genuinely very complex in this active life to listen news on TV, therefore I just
use web for tjat purpose, and obtain the latest news.


Havee a look at my web-site - 7 days weight loss diet plan in urdu (Amelie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Krunker.io 2020-05-24 09:02
I'm really enjoying the design and layout of your blog.

It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here
and visit more often. Did you hire out a developer to create
your theme? Outstanding work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # krunker 2020-05-24 18:03
Howdy! This post could not be written much better! Looking through this post reminds me
of my previous roommate! He constantly kept talking about this.
I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he's
going to have a good read. I appreciate you for sharing!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Hung 2020-05-24 22:00
I havee read some just righht styuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
I surprise how a lot effort you set to create this kind
of exxcellent informative web site.

my pasge :: makemusic finale 2014 keygen [Hung]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cabo noflam flex 2020-05-25 04:15
Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long)
soo I guess I'll just sum it up what I submitted andd say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog writer but I'm still new
to everything. Do you have aany tips and hints for novice blog writers?
I'd definitely appreciate it.

My blog cabo noflam flex
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lewis 2020-05-26 03:03
Hey would you mind letting me know which webhost you're working with?
I've loaded your blog in 3 different web browsers and
I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good interrnet hosting provider at a
reasonable price? Thank you, I appreciate it!

My blog post; oshon erecaid supplies personal lubricant - Lewis
-
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # oram plus for sale 2020-05-26 03:23
Hey! I understand this is somewhat off-topic
but I needed to ask. Doess running a well-establishe d blog like yours require a massive
akount work? I'm completely new to blogging however I do write in my
dary on a daily basis. I'd like to start a blog so I will be able to share my own experience and views online.
Please llet me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring blog owners.
Appreciate it!

my homepage oram plus
for sale
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # oram plus scam 2020-05-26 09:10
Today, while I was aat work, my sisster stole my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop,
just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed
and she has 83 views. I know this is totally off topic but
I had to share it with someone!

Stop by mmy blog post oram plus scam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Alphonse 2020-05-26 11:27
Saved as a favorite, I really like your site!

Visjt my site - clinique acne solutions cleansing foam - Alphonse,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # clearpores pills 2020-05-26 17:52
This ppost will assist the internet visitors for building up neww web site or even a weblog froom
start to end.

Feel fee to srf to my webpage clearpores pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Www.touming.net 2020-05-27 00:25
I just like the helpful information you supply on your articles.
I wll bookmark your weblog andd check once more right here regularly.
I'm moderately certain I'll be told many neew stuff proper right here!
Best of lhck for the next!

my web page - khasiat provestra; Www.touming.net,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # phyto350 ebay 2020-05-27 03:34
Magnificent web site. Lots of useful information here.
I'm sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious.

And of course, thank you to your effort!

My homepage: phyto350 ebay
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xybfaPex 2020-05-27 07:04
avastui.exe avast antivirus avg antivirus free https://xantivirusx.com/ - free antivirus christian dating for free top dating sites https://onlinedatingwow.com/ - dating daddy odette part 3 diy sweepstakes rainbow sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - slickdeals contests and sweepstakes forum
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wylhfPex 2020-05-27 08:59
avast free antivirus 2019 antivirus https://xantivirusx.com/ - best free antivirus 2019 free dating websites sex dating https://onlinedatingwow.com/ - hinge dating reader's digest sweepstakes fish bowl sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # trademiner options 2020-05-27 09:55
I am regular visitor, how are you everybody?
This paragraph posted at this website is really fastidious.


my blog - trademiner options
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # capsiplex london 2020-05-27 18:11
Post writing is also a excitement, if you bee acquainted with after that you can write or
else it is difficult to write.

Feel free to surf tto my web page - capsiplex london
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # khfolPex 2020-05-28 08:57
antivirus for windows 10 segurazo antivirus https://xantivirusx.com/ - best antivirus for windows 10 free dating sites no fees senior dating https://onlinedatingwow.com/ - bbw dating diy sweepstakes 2018 bhg sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - kwik fill sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Annett 2020-05-29 04:07
I would like to thank you for the efforts you've put in writing this web site.
I'm hoping the sme high-grade blog post from you in the upcoming
also. In fact your creative writing abgilities has inspired me
to get my own blog now. Reaally the blogging is spreading its wings fast.
Your write up is a good example of it.

Here is my blog: thhe best rated male enhancement pills (Annett)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bkblmPex 2020-05-29 04:55
antivirus software kaspersky antivirus https://xantivirusx.com/ - avg antivirus free download hinge dating interracial dating https://onlinedatingwow.com/ - dating naked bhg sweepstakes post sweepstakes nintendo switch https://supersweepstakesx.com/ - shop your way sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cvtnnPex 2020-05-29 06:42
norton antivirus avira free antivirus https://xantivirusx.com/ - windows antivirus adult dating who is blake shelton dating https://onlinedatingwow.com/ - dating apps contestgirl sweepstakes diy sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - pch sweepstakes #8800
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aggamPex 2020-05-30 07:34
avastui.exe avast antivirus avast free antivirus https://xantivirusx.com/ - windows antivirus single free dating sites without registering nudist dating https://onlinedatingwow.com/ - 100% free dating sites no fees sweepstakes 2017 sweepstakes fanatics https://supersweepstakesx.com/ - sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tdevuPex 2020-05-30 09:53
best antivirus free antivirus protection https://xantivirusx.com/ - mcafee antivirus free dating sites without registering top dating sites https://onlinedatingwow.com/ - house investigating dating apps what is a sweepstakes? publishers clearing house sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - sweepstakes advantage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Robbie 2020-05-31 01:29
Very rapidly this site will be famous amjd all blog users, due to it's good
posts

Have a look at my site - dr. oz anti rinkle cream with gaba (Robbie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gudrun 2020-05-31 05:54
I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am
a user of net so from now I am using net for articles, thanks to web.


Also visit my website best pheromones perfume for women to
attract men (Gudrun)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # neosize xl youtube 2020-07-29 22:21
I feel this is among the suc a lot important info for me.

And i'm glad studying your article. However want to remark on some commonn things,
The site style is ideal, the articles is really great : D. Excellent task, cheers

My blog post; neosize xl youtube
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Maira 2020-08-02 11:20
It's ery effortless to find oout any topic on web as compared to books, as I found this
paragrqph at this website.

Take a look at my site personal trainer courses in atlanta ga
a burlinbgton (Maira)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Shannon 2020-08-03 00:23
Fantastic post however I was wondering if youu could write a
litte more on this subject? I'd be very thankful if you could elaborawte
a little bit further. Appreciate it!

My blog post :: anti cancer recipes - Shannon -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Frank 2020-08-06 20:03
I am really inspired along with yoiur writing talents as
neatly as with the layout to your blog. Is that this a paid subject or did you cistomize it your self?
Either way stay up the nice high uality writing, it is rafe too
see a nice weblog like this oone these days..

Also visit my web-site forex robot iq box (Frank)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rosalind 2020-08-07 23:01
I'm not sure exactly why but this weblog is loading incredibly
slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my
end? I'll check back later oon and see if the problem still exists.


Also visit my page :: how to lose weight without dieting oor working out, Rosalind,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Delphia 2020-08-08 08:54
I do agree with all the ideas you have presented on your post.
Theyy are very convincing and can certainly work. Still, the posts are very short for beginners.

May just you please prolong them a little from subsequjent time?
Thank you for tthe post.

my site :: ikprove focus adhd reviews (Delphia)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Shawn 2020-08-10 18:46
It's awesome in favor of me to have a site, which is valuable designed
ffor my know-how. thanks admin

my website: garcinia cambogia free trial 4.95,
Shawn,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lionel 2020-08-12 07:56
Greetings! This iss my 1st comment here so I justt wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/ forums that desal with
the same subjects? Thaanks a ton!

Also visit my web-site ... anti cd3 diabetes treatment - Lionel -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stanley 2020-08-15 13:08
Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared
to be on the internet the simplest thing too be aware of. I say to you, I definiitely get annoyed while people consider worries hat they plainly do nnot know about.
You managed too hit the nail upon the toop and defined out the whole thuing without having
side effect , people can take a signal. Will probably be
back to get more. Thanks

Herre is my web page - best anti aging skin crezm (Stanley)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Syreeta 2020-08-16 13:28
Ahaa, iits pleasant conversation aboht this paragraph at this place at this blog, I have read all that, so now me also commenbting here.Look at my homepage: personal training certifications
(Syreeta)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # What Is Oram Plus 2020-08-16 14:56
At this timee I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfst
coming yet again to read more news.

Alsoo visit my blog post ... What Is Oram Plus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # genfx amazon 2020-08-19 23:17
Hi there thius iis kind of of off topic but I was wanting
to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have too manually code with HTML.
I'm startkng a blog soon but have no coding skills so I wanted
to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly
appreciated!

My homepage genfx amazon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # laptopy 2020-08-23 02:24
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I've truly enjoyed surfing around your blog posts.

In any case I will be subscribing to your rss feed and I am hoping
you write again very soon!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fotografia 2020-08-23 08:34
you're truly a excellent webmaster. The web site loading pace is incredible.
It seems that you're doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece.

you have done a great activity on this subject!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bieganie 2020-08-23 10:46
What you published was very logical. However, think on this,
what if you added a little information? I ain't saying your content isn't solid.,
however suppose you added a post title that makes people
desire more? I mean Samiec Alfa cz.2 - old.samczeruno. pl is a little plain. You might look at Yahoo's home page
and watch how they create article titles to get people to open the links.
You might add a related video or a related pic or two to grab people interested about everything've got to say.
Just my opinion, it could bring your blog a little livelier.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kristy 2020-08-24 07:07
Very nice post. I justt sthmbled upon your weblog and wanted
to saay thst I have really enjoyed surfing around
your blog posts. After all I'll be subscribing to your rss feed and I
hope you write again very soon!

my website;natural liido boosters for men (Kristy)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Michell 2020-08-24 09:12
I know this web site offers quality depending posts and other stuff,
is thesre any other web page which offers these stuff
in quality?

Also vosit my website best ceplulite cream ever (Michell)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lifestyle 2020-08-24 17:35
A person essentially lend a hand to make critically articles I might state.

This is the first time I frequented your website page and up to now?
I amazed with the research you made to create this
actual submit incredible. Excellent process!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # niconot fda 2020-08-24 22:54
Piece of writing writing is also a excitement, if you be acquainted with after
that you can write if noot it is difficult to write.Feel free to sjrf to my homepage :: niconot fda
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Candace 2020-08-25 00:30
I don't even know how I ended up here, but I thought this post
was good. I don't know who you are but definitely you are
going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!Visit my web blog muscle problems after hip replacement - Candace,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Fitoderm Crema 2020-08-25 07:14
Amazing! This blog looks just like my old one! It's on a totally
different topic but itt has pretty much tthe same page
layout and design. Outstanding choice of colors!

My webpage - Fitoderm Crema
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Robert 2020-08-25 07:54
Hi there terrific blog! Does running a blog similar tto this taake a massive amount
work? I have virtually no expertise in coding however I
was hoping to start my own blog in the nnear future.

Anyhow, if you have any recommendations or tips for neww blog owners please share.

I know this is off topic but I simply wanted too ask. Thanks!


Feel free to visit myy wweb site - reggae acoustic guitar lessons (Robert)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Elida 2020-08-27 13:35
You actually make it appear so easy together with your
presentation but I in finding this matter to be really one thing which I believe I might never understand.

It sort of feels too complex and extremely wide for me.
I'm having a look forward for your subsequent publish,I'll attempt
to get the hang of it!

my web site :: simple steps to achieve success; Elida,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jon 2020-08-27 22:32
Someone essentially help to make critically posts I
would state. That is the very first time I frequented your website page and to this point?
I amazed with the analysis you made to make this actual put up extraordinary.
Fantastic process!

Also visit my web blog women androgenic alopecia (Jon)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Henry 2020-08-28 05:10
I think the admin of this web page iss truly working hard in support
of hiss web page, since here every data is quality based material.


Check out my page medical causes of hair loss in women (Henry)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # genf20 plus cost 2020-08-28 08:33
Hmm is anyone else encountering probllems with the pictures
on this blog loading? I'm trying to determine if its
a problem onn my end or if it's the blog. Any feedbhack would be greatly appreciated.


Look at my site; genf20 plus cost
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Refugia 2020-08-28 19:32
Goood day! I couuld have sworn I've been to this site before but after checking through
some of the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely delighhted I found
it and I'll be bookmarking aand checking back frequently!


Review my site: do you burn fat faster walking or running -
Refugia,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lynn 2020-08-29 04:50
I have rewad so many articles regarding the blogger lovers however
this paragraph is truly a nice paragraph, keep it up.

Here is my homepage how to quit smoking cigarettes on your
own; Lynn,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Milan 2020-08-30 10:35
If you woul like to increase your knowledge just keep visiting this website andd be updated with
the hottest news posted here.

Look at my web-site ... terminal insomnia
causes (Milan)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jak robić zdjęcia 2020-08-30 17:13
Hello! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers
and starting a new project in a community in the same niche.

Your blog provided us beneficial information to work
on. You have done a wonderful job!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stephany 2020-09-02 10:57
Great information. Lucky me I came across your blog by accident
(stumbleupon). I've saved as a favorite for later!
persuasive essay
https://howlongarecollegeessays704.blogspot.com/2019/09/doctors-listening-skills-essay-essays.html
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fotografia 2020-09-03 05:05
Thank you a bunch for sharing this with all people you actually recognise what you are talking
approximately! Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =).

We can have a link exchange contract among us
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fotografia 2020-09-03 05:05
Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it ;) I am going to return once
again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dylan 2020-09-04 10:10
Hi there! This post couldn't be written much better!
Lookimg at this post remninds me oof my previous roommate!
He always kept preaching about this. I'll send this information to him.

Fairly certain he will have a very good read.

Thanks for sharing!

Here is my blog post: personal training certification iin ct (Dylan)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dental pro 7 order 2020-09-05 00:36
Link exchange is nothing else but it is simply placing the other
person's website link on your page at proper place and other person will also do
same in support of you.

my blog post ... dental pro 7 order
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zella 2020-09-05 01:24
I really like reading through a post that can make men and women think.
Also, thanks for allowing me tto comment!

Heree iis my website :: anti-aging cream for face
(Zella)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # back pain belt 2020-09-08 15:27
This is the perfect blog for anybody who wishes
to find out about this topic. You understand so much its almost tough
to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
You definitely put a new spin on a topic that's been written about for many years.

Excellent stuff, just excellent!

Feel free to surf to my web blog - back pain belt
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # red sore gums 2020-09-10 13:05
I really like what you guys aare up too. Such clever work
aand exposure! Keep up the very good works guys I've incorporated you
guys tto my own blogroll.

Visiot my web page :: red
sore gums
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Trichozed Hrvatska 2020-09-11 01:09
Wiith havin so much content and articles do you ever run into
any issues of plagorism or copyright infringement?

My blog has a lot of exclusive content I've either written myself or
outsourced but it looks like a lot off iit
is popping it uup all over the internet without my permission. Do you know any ways
to help reduce conyent from being stolen? I'd certainly
appreciate it.

my page :: Trichozed
Hrvatska
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Latashia 2020-09-17 09:41
I every time spent my hlf an hour to read this weblog's aryicles all the time along with
a mug of coffee.

Here is my blog ... chinese supplement for tourettes (Latashia)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rebecca 2020-09-17 19:55
Helloo my friend! I want too say that this article is awesome,
great written and include almost all important infos.
I would like to see more posts like this .

my web siite ... besst hoe remedies to treat acne scars - Rebecca,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hair loss cures 2015 2020-09-19 03:55
I'm gine to convey my little brother, that he should also visit
this web site on reguoar basis to obtain updated from most recent news.


Also visit my website: hair
loss cures 2015
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Megan 2020-09-19 16:18
Thanks for sharing your thoughts on artur król clach trener NLP relacje
związek miłość samiec alfa. Regards

Feel free to surf to my web-site - revitol scar
cream before and after pictures (Megan)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Laurinda 2020-09-19 17:02
I thionk this is among the moist significant nfo for me.
And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things,
The site style is perfect, the articlers is really great :
D. Good job, cheers

My web site ... gum diseases pictures - Laurinda,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # world war water 2020-09-21 12:11
It's remarkabhle in favor of me to have a website, which is valuable for my know-how.
thanks admin

my web-site ... world war water
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # brainsense 2020-09-25 20:09
Hello! I'm at work surfing around your bloig frpm my new iphnone
3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look
forward too all your posts! Carry on the excwllent work!


Here is my web site; brainsense
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Visit this website 2020-09-26 11:48
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I to find
It really useful & it helped me out much. I'm hoping to
give something again and aid others like you aided me.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # genf20 plus coupon 2020-09-28 21:42
I too believe thus, perfectly indited post!

Here is my webpage; genf20 plus coupon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Elena 2020-10-01 17:08
Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just
sum itt up what I submitted annd say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the
whole thing. Do you haave any recommendations for beginnner blogg writers?
I'd definitely appreciate it.

My website - quantum fat loss ckst (Elena)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jake 2020-10-02 04:28
Great blog you've got here.. It's hard too find high-quality writing like yours nowadays.
I really appreciate people like you! Take care!!

Review my web page - learn how to make beats onn garageband (Jake)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # uzbekseks.info 2020-10-02 06:20
Wonderful blog! Do you have any hlpful hints for aspiring
writers? I'm hoping to start my own website soon bbut I'm a little lost
on everything. Would you sugget startfing with a free platform like Wordpress
or go for a paid option? There are so many choices out there
that I'm completely overwhelmed .. Any ideas? Cheers!

my blog post ... singorama members (uzbekseks.info)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ana 2020-10-02 07:50
Way cool! Some very valid points! I appreciate you
penning this article and the rest of the website is also very good.


Here is my webpage; ace prenaatal fitrness certification (Ana)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mozelle 2020-10-02 09:54
I'mno longer certain the place you're getting your info,
however good topic. I must spend a whiole studying much more or understanding more.
Thank you for excellent info I used to be in search off this information for my mission.

Feel free to visit my site natural treatments
for arthritis inflammation, Mozelle,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2020-10-03 21:23
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll be sure to bookmark it andd come back to read more of your useful info.

Thanks for thhe post. I'll certainly return.
homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nancy 2020-10-05 17:19
Thanks for another great post. The place else may anybody get that type of information in such an ideal
method of writing? I've a presentation next week,
and I'm oon the search for such information.

my weeb page: cellulite cream at walmart (Nancy)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rena 2020-10-07 07:49
This is my fjrst time pay a quick visit at here and i am
trjly impressed to read everthing at single place.

Here is my web page ... how to stop bad breath for dogs (Rena)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sports cash systems 2020-10-09 11:02
Hmm is anyone else having problems with the images on this
blog loading? I'm trying to determine if its a
problem on my eend or if it's the blog. Any responses would
be greatly appreciated.

My blog; sports cash systems
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.betasns.com 2020-10-13 20:55
Hello.This article was eally motivating, particularly since I was looking for thoughts on this subject last couple off days.


Feel free to surff to my web page forex candlesticks ade easy free download (www.betasns.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Garfield 2020-10-15 02:53
Just want to say your aarticle is as astounding. The clarity in your post iss simply great and i could assume
you're an ezpert on this subject. Fine with your permission allow mme to grab your RSS feed
to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable
work.

Also visit my web blog - hoow jamaicans approach women tips
(Garfield)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Shayne 2020-10-19 19:47
hello there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new
from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the website many tikes previous to I could get it to load properly.
Ihad been wondering if your hosting is OK?
Not that I am complaining, but sluggish lowding instances times
will sometimes affect your placemen inn google and could damage your
high quality score iif advertising and marketing with Adwords.

Well I am adding this RSS to my e-mail and
could look out for a lot more oof your respective exciting content.
Ensure that youu update this again very soon.

Here is my homepage ... seduce meaning in bengali [Shayne]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vigorelle test 2020-10-21 01:41
Do yoou mind if I quote a few of your articles ass long as I provide creit and sources back to your webpage?
My website is in the exact same niche as yours and
my users would certainly benefit from some of the information youu ptovide here.
Please let me know if this ok with you. Many thanks!


my web page :: vigorelle test
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # trademiner options 2020-10-22 07:48
Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog
loading?I'm trying to figure out iff its a problem
on my end or if it's the blog. Any responses would be
greatly appreciated.

Also visit my website - trademiner options
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # skin derma pro site 2020-10-22 09:03
What's uup colleagues, nice piece of writing
annd pleasant urging commented at this place, I aam in fact enjoying by these.


Feel frre to visit my homepage skin derma pro site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Raphael 2020-10-22 21:54
We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
Your site provided us with useful info to work on.
You have done a formidable job and our entire neighbrhood wwill probably be grateful to
you.

My site the best homemade personal lubricant; Raphael,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Armando 2020-10-25 07:52
My brother recommended I might like this website.
He was entirely right. This post truly made my day.
You can not imagine siimply how much tie I had spent for this info!
Thanks!

my website how to become a successful investor (Armando)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # yarmarky.molbuk.ua 2020-11-01 00:11
Keep on writing, great job!

Also visit my blog post: best hair treatment for Dry Damaged hair philippines
(yarmarky.molbuk.ua)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2020-11-01 04:38
Just desire to say your article is as amazing.

The clearness in your post is just nihe and i can assume
yoou are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab
your feed tto keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the gfatifying work.

homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Manual 2020-11-01 06:32
Hello there! Quick question that's completely off topic. Do
you knjow how to make your site mobile friendly?
My weblog looks weird when viewing from my apple iphone. I'm trying to find a theme or plugi that might be able to fix
this issue. If you have any suggestions, please share. Thanks!My web-site; joomla component cteators (Manual)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Noe 2020-11-12 11:55
What a stuff of un-ambiguity and preserveness off precious know-how regarding unpredicted
feelings.

Look into my web page smoothie weight loss recipes, Noe,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2020-11-13 05:21
I read this piece of writing fully oon the topic of the comparison of newewst aand preceding technologies, it's amazing article.


site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2020-11-14 09:36
Paragraph writing is also a excitement, if you be familiar with then you can write otherrwise it is difficult to write.

тестостерон webpage
нандролон
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2020-11-16 14:49
Hello, after reading this awesome post i am too glad to sshare my
know-how here with mates.
web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Randell 2020-11-16 21:09
Hello, There's no doubt that your web site may bbe having wweb browser compatibility problems.
Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening iin IE, it's got some overlapping issues.
I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent blog!


my site :: the best all natural acne treatment (Randell)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2020-11-18 06:06
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your rss feed and loook forward to seeking more of your
great post. Also, I havge shared your site in my social networks!

купить вакуумный пакет webpage пищевые вакуумные пакеты
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2020-11-20 12:48
My brother recommended I might like this website. He was totally right.
Thiis postt trhly made my day. You cann't imagine simply
hoow much time I had spent for this info! Thanks!
site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kenton 2020-11-26 10:03
I got what you mean,saved to fav, very nice site.

my site ... best rated natural male enhancement piolls - Kenton,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2020-11-28 09:55
Greate article. Keep posting suchh kind of info on your page.
Im really impressed by your site.
Hello there, You've done a great job. I wil cerftainly digg it annd in mmy opinion recommend to mmy friends.
I'm sure they will be benefited frtom this site.
website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2020-12-03 19:58
Woah! I'm really loving the template/theme of this website.
It's simple, yet effective. A lot of times
it's verfy difficult to get that "perfect balance" betaeen superb usability
and appearance. I mst say you have done a very good job with this.
Additionally, the blog loads super fast for me on Internet explorer.
Exceptional Blog!
website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Grady 2020-12-04 17:39
I'm extremely inspired along with your writing skills and also
with the format to your weblog. Is that this
a paid subject or did you custopmize it yourself?
Anywsy stay up the nice quality writing, itt is rare to look a great weblog like thus one these days..


Here is my homepage: top performing forex roblts 2015 -
Grady,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kegunaan obat noflam 2020-12-05 13:20
That is a very good tip especially to thyose new to the blogosphere.
Simple but very precise information… Thank you for sharing
this one. A must rewd post!

my webb site ... kegunaan obat
noflam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Leopoldo 2020-12-05 16:24
Its ike you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book
in it or something. I think that you cluld do with some piics to drive the
message home a bit, but other than that, this is fantastic blog.
A great read. I'll certainly be back.

Have a look aat my webpage - constipation symptoms and back
pain - Leopoldo -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2020-12-05 17:56
Very soon this weeb page will be famous among alll blg
users, due to it's nice articles
web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2020-12-07 17:19
Hello! I know ths iis kind of off-topic however I
needed to ask. Does operating a well-establishe d website likke yours require a large amount of
work? I'm completely new to running a blog but I ddo write in my journal everyday.
I'd like to start a blog so I can easily share my experience and
views online. Please let me know iif you
have any suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.

Thankyou!
программа учета для кофейни
site автоматизация магазина
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Freeman 2020-12-11 08:45
Incredible points. Grsat arguments. Keepp up the
great spirit.

Feel free to visit my page :: best natural human growth hormone supplements
[Freeman]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Loren 2020-12-14 05:50
What's up it's me, I am also visiting this website on a regular basis, this
site is in fact pleasant and the visitors are genuinely sharing good thoughts.


my blog ways to attract any woman with will and drive can get it herself (Loren)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Callie 2020-12-14 12:56
Link exchange is nothing else but it is simply placing the other
person's weblog link on your page aat proper place andd other person will also do
same in support of you.

Here is my web blog; ipl laser treatment for agge spots (Callie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Cherie 2020-12-23 04:31
Hi there would you mind stating which blog platform you're
using? I'm going to start my own blog in the
near future but I'm having a difficult time deciding between BlogEngine/Word press/B2evoluti on and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something
unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!


My page - lose weight in 1 month at home (Cherie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Deloris 2020-12-25 03:31
I do believve all of the ideas youu have offered on your post.
They are very clnvincing aand will defintely work.
Nonetheless, the posts are very brrief ffor starters.
May just yyou please extend them a little from subsequent time?

Thank youu ffor the post.

my web page sports etting lines soccer (Deloris)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # glucolo side effects 2020-12-25 15:21
Having read this I believed it was really informative. I appreciate
you finding thee time and energy tto put this content together.
I once again find myself spending way tooo much time both reading aand leaving comments.
But so what, it wass still worth it!

My web site: glucolo side
effects
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ernesto 2020-12-27 19:23
Does your site have a contact page? I'm hwving trouble locating itt but,
I'd like to shoot you ann email. I've got some creative
ideas forr your blog you might be interested in hearing.
Either way, great website and I look forward to seeing
it develop over time.

my webpage ... best natural weight loss syustem
- Ernesto -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-01-04 01:33
I lovedd as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive,your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

Bodybuilder training web page build muscles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-01-05 00:13
Hey! I know this is kind of off-topic but I had to ask.
Does runnng a well-establishe d log like yours take a
massive amount work? I'm brand new to running a blog butt I do write in my diary ever day.
I'd like to start a blog so I will be abe to share my own experience and
feelings online. Please let me know if you have any kind of recommendations orr tips forr new aspiring blog owners.

Appreciate it!
финансовые средства webpage инвестиционные
проекты
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-01-08 05:45
Thank you a bunch for sharing this with all of uss
you really understand what you're talking approximately!
Bookmarked. Kindly additionally talk over with my
site =). We could have a link change agreement
between us
cómo bombear músculoweb site bombeo muscular
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-01-13 15:30
If you would like to get a gokd deal from
this article then you have to apply such strategies to your
won weblog.
Best fiction books to read homepage coming of age
movies
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DaDeig 2021-01-23 12:41
Medication information sheet. Cautions.
can i buy flagyl in US
Some information about medicine. Get here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jeanett 2021-01-23 20:50
Hello.This article was really fascinating, particularly because I was investigating for thoughts on thyis topic
last week.

Heere is my webpage: 2017 automated forex robot (Jeanett)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vitoslim 2021-01-25 15:26
Link exchange is nothing else but iit is simply placing the other person's webpage link on your page at suitable place and other person will
also do similar in support of you.

Here is my webpage :: vitoslim
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Riley 2021-01-25 22:45
It's actually a cool and helpful piece of information.
I am glad that you simply shared this helpful information with
us. Please stay uus infoprmed like this. Thank youu for
sharing.

Here is my webpage; how to mdasure vertical jump using vertec [Riley]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Emerson 2021-01-26 20:56
Can I just say what a comfort to finnd somebody that trulyy understands
whaat they're talking about online. Youu actually know how to bring an issue tto light
and make it important. More people should look at this andd understand this side of your story.
It's surprising you're not more pppular because you certainly havee the gift.


Look at my web-site skin treatment for dark skin, Emerson,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # genf20 plus.com 2021-01-27 02:12
This post gives clear idea in favor of the new viewers of
blogging, thst truly how to do blogging.

Feel free to surf to my blog; genf20 plus.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LbgEnels 2021-01-27 06:50
buy viagra in canada toronto viagra shipping overnight viagra in kuwait viagra cheap overnight shippimg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-01-31 11:38
Hi, I do believe your web site mayy be having internet browser compatibility issues.
When I take a look at your web site inn Safari, it looks fine however,
whhen opening iin IE, it's got some overlapping issues.

I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, great blog!

Culturista muscular web page Músculos bíceps
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JdbxEnels 2021-02-02 16:29
buy real viagra with a echeck viagra aderal buy viagra online for 50 cents a piece viagra alternatives
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Keesha 2021-02-03 12:49
Hello there! Do yyou know if they make any plugins to safeguard against hackers?

I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?


Also visit my web-site - republican debate [Keesha]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Michele 2021-02-04 07:08
magnificent points altogether, you just won a new reader.
What could you recommend in regards to your publish that
you made some days ago? Any certain?

My web blog :: workouts for college soccer players (Michele)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kbcxtamy 2021-02-04 07:13
discount pharmacy viagra from canada prescription drugs online without doctor
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LbsxEnels 2021-02-04 11:12
birth control purchase viagra prescription drugs from canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Margo 2021-02-04 13:34
First of all I would like to say wonderful blog! I had a quick
questin in which I'd like to ask if you don't mind. I was curious to find out
how you center yourself and clear our mind prior to writing.
I've had a hard tume clearing my mind in getting my thoughts out there.
I trul do take pleasure in writing however it just seems like the frst 10 to 15 minutes are
usually lost simply just trying tto figure out how to begin.
Any suggestions or tips? Thanks!

Feel free to surf to my blog nhl hockey betting trends college (Margo)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # NncsSweeN 2021-02-04 14:47
viagra for sale in seattle wa. newsletter viagra gold viagra x1
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # FvfcSweeN 2021-02-05 21:48
viagra 50mg viagra australia delivery paypal i do like to buy viagra from usa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Libby 2021-02-06 00:28
Very good article. I absolutely appreciate this site. Continue the good
work!

Here is my web-site how to apply hair treatment cream (Libby)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arielle 2021-02-06 19:05
As I website possessor I think the subject material
here is real good, appreciate it for your efforts.


my web site - exacta betting strategies, Arielle,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-02-07 02:38
Hellpo I am so grateful I found your blog page, I really found you by error, while I was searching on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a
incredible post and a all round enjoyable boog (I also love the theme/design), I
don't have time to look over it alll at the minute but I havfe bookmarked it and also added your RSS feeds, so whyen I have time
I will be back to read a greawt dsal more, Please do keep up
the great job.
Pump muscle for women homepage bodybuilder
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # FqhhEnels 2021-02-08 01:32
Cialis canadian drug store best online pharmacies canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-02-08 02:14
Hi, I doo think this is a great site. I stumbledupon itt
;) I amm going to return once again since i have saved as a favorite it.
Money and freedom is tthe best way to change, may you be
rich and continue to guide other people.
webpage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JbbvEnels 2021-02-09 04:22
drug costs buy prescription drugs without doctor northwest pharmacy/com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jbnbunfox 2021-02-09 19:58
canada pharmacies without script erection pills canadian pharmacy no prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kuikpiell 2021-02-10 13:49
viagra generic generic viagra australia online viagra in united states
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-02-10 21:10
Just waht to say your article is as amazing. The clarrity in your post is just
cool and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab youjr feed to keep updated with forthcoming post.

Thanks a million and please carry on the enjoyable work.


website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kvaxtamy 2021-02-11 05:47
what do you need to open a payday loan business my payday loans cash on call loan calculator
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LabxEnels 2021-02-11 07:40
cialis urinary tract infection cialis and too much alcohol efek samping cialis tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-02-12 13:17
I do not even understand how I finished upp here, but I assumed this submit was once great.
I don't recognise who you might be howevver definitely you are going to a famous blogger in case you are not already.
Cheers!
How to train muscles webpage train muscles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-02-18 22:18
Hey would you mind letting me know which hosting company you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I
must say this blog loads a lot quicker thben most.

Can youu suggest a good hosting provider at a honest price?
Thanks, I appreciate it!
Bodybuilder webpage pump
muscle for women
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Blanche 2021-03-02 23:35
of course like your web-site but you need to chehk the spelling on several of your posts.

Many of them are rife with spelling issues and I to find iit very troublesome to inform the
reality on the other hand I will surely come again again.

Feel free to suff to my webpage: get her back
guideone church; Blanche,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Swen 2021-03-04 01:46
Hi there! Someonme in my Myspace group shared this site with us so
I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Exceptioonal blog and terrific style and design.

my website :: bedst acne treatment forr teens reviews on garcinia (Swen)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rosella 2021-03-05 04:18
This is very fascinating, You are a very skilled blogger.
I have joined your feed and look ahead to seeking more
of your excellent post. Also, I've shared your site in my social networks

my webpage korean face cream for acne (Rosella)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jamey 2021-03-05 04:36
You made some good points there. I loked on the
internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your
views on this website.

Have a look at my website; best way to cure achne (Jamey)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Erma 2021-03-05 10:26
Hi Dear, are yoou actually visitig this siute regularly, if so then yoou will
absolutely obtain fastidious knowledge.

my website; best alll natural hhgh releasers (Erma)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://beotek.com.tr 2021-03-09 09:55
Great site. A lot of helpful information here. I'm sending it too a few friends ans additionally sharing in delicious.
And naturally, thanks for your effort!

Feel free to ssurf to my web page: night owl binary trading signals
(http://beotek.com.tr)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Antoinette 2021-03-09 15:12
I think the admin of this site is truly working hard in support of his site, because here every information is qualigy based information.

Stop by my wweb site; best antti cellulite cream 2015 (Antoinette)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # d95323hy.Beget.tech 2021-03-10 01:53
Undeniably believe hat which you stated. Yoour favorite justification seemed
to be on the internet thhe simplest thing to be aware of. I say
to you, I certainly get annoyed while peeople think abokut worries that they just
don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well ass defined out thhe whole thing without having side effect
, people can take a signal. Will probably be back too get more.
Thanks

my web blog city face skin remodeler - d95323hy.Beget.tech,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ferne 2021-03-10 05:50
Hello, i think that i ssaw you visited my web site thus i came
to go back the want?.I am attempting to find things
to improve my site!I guess its ok too use a few of your concepts!!


Visit my blog post :: best sports betting advisor; Ferne,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # maxstaker.com 2021-03-20 00:42
Hola! I've been folpowing your website foor a long time now and finally got the
bravery to go ahead and giive you a shout out from
Humble Texas! Just wanted to say keep up thhe fantastic work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # orgasmarts 2021-03-20 02:02
Somebody essentially help to make severely articles I'd state.
That is the first time I frequented your website paage and up to now?
I amazed with the research yoou made to make this particular publish
extraordinary. Wonderful process!

Allso vsit my homepage: orgasmarts
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Julissa 2021-03-20 07:07
Thanks for finally writing about >Samiec Alfa
cz.2 - old.samczeruno. pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Claudia 2021-03-20 07:08
What i don't understfood is in reality hhow you're no longer really much more smartly-liked than you
might be now. You're very intelligent. You undrstand thus considerably when it comes to thjs subject, made me individually consider
it from numerous numerous angles. Itss like mmen and women aren't fascinated unlesss it's one thing to accomplish with Girl gaga!

Your own stuiffs nice. All the time care for it up!


Here is my website :: natural personal lubricants reviews, Claudia,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xiaonei.in 2021-03-20 14:26
First of all I would like to say wonderful blog!
I had a quick question which I'd like to ask if you do not mind.
I was curious to fund out how you centrer yourrself and clear your
thoughts prior tto writing. I have had a hard timme clearing my thoughts
in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing bbut it just seems like the first 10
to 15 minutes arre gesnerally wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
Thanks!

my website sports trader by zcode system; xiaonei.in,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Emily 2021-03-20 14:45
Hello my loved one! I want to say that this article is awesome, nice written and include approximately all significant infos.
I'd like to look extra posts like this.

Feel free to surf to my blog ... gold bonnd dark slot remover cvs (Emily)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Magda 2021-03-20 22:02
Now I aam goiung away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming
again to read further news.

Feel free tto surf to my page - cellfina cellulite treatment miami (Magda)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Josefa 2021-03-21 03:00
Awesome post.

My blog post: best exercises growth hormone release (Josefa)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nico Not 2021-03-21 08:01
Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if
you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm haqving difficulty finding
one? Thanks a lot!

my blog; Nico Not
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Katharina 2021-03-21 15:32
Hi theere to all, the contents existing at this web
page aree genuinely awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.


Feel free to surf to my web page ... cellulite reduction oil in india - Katharina -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Molly 2021-03-22 00:56
Unquestionably consider that that you stated.
Your favourite reason seemed to be at the internet the simplest factor to have in mind of.
I say to you, I certainly geet irked at tthe same tiome as other people
think about worries that they plainly don't recognise about.
You controlled to hit the nail upokn the higheest aand also outlined out
the whhole thing without having side-effects , people can take a
signal. Will probably be back to gett more. Thank you

Review my blog gum disease dog, Molly,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Tanja 2021-03-22 07:53
Thanks for every other informative blog. The place else may I get tat kind
of information written in uch a perfect means?
I have a challenge that I'm simply now running on, annd I have been at the
look out for such info.

my web page :: home remedies tto remove black spokts from body - Tanja -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Samantha 2021-03-22 08:19
This is really attention-grabb ing,You are a
very professional blogger. I have joined your feed and look ahead to in search of extra of your great
post. Also, I have shared your site in my social networks

my site ... smoke free compliance line (Samantha)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.2art.top 2021-03-22 09:32
Excellent goods from you, man. I've consider your stuff previous to and
you are simply extremely fantastic. I really like what you have got right here, really like what you
are saying and the way in which wherein you say it.
You make it entertaining and you still take care of to
stay it wise. I can't wait to read much more from you.
That is really a wonderful site.

Feel free to surf to my page epic soccer training ideas [www.2art.top]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rufus 2021-03-22 14:43
I'm extrdemely inspired with your writing skills as
smartly as with the structure in your blog.
Is that this a paid topic or did you customize itt your self?
Anywway stay up thee nice high quality writing, it's rare to peer a
great blog like this one these days..

Feel free to visit myy web-site don steinitz forex robo trader free; Rufus,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stella 2021-03-26 23:09
What's up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from
this site, and your views are fastidious designed for new visitors.


Also visit my web page :: natural hair treatment for hair loss (Stella)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # skinderma review 2021-03-28 00:49
An intriguing discussion is worth comment. I think that you ought to publish more about this subject, it may not be a taboo
matter but generally fllks don't talk aabout
suc subjects. To thhe next! All the best!!

Feel free to visit my blog post :: skinderma review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-03-28 23:30
It is really a great and useful piece of information. I aam satisfied
that you simply shared this useful info wifh us. Please eep us informed
like this. Thank you for sharing.
Build muscles website muscle
training
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-03-31 19:57
First of all I want to say fantastic blog!
I had a quick querstion that I'd like to ask if you do not mind.

I wass curious to know how you center yourself and clear your mind prior to
writing. I've haad a difficult time clearing my thoughts in getting my thoughts
out there. I do enjoy writing however it just seems like the first 10
to 15 minutes are generally wasted simply just trying
to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
Thanks!
site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-04-02 09:13
Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you saay is valuable and everything.
But just imagine if you added some great photos or video
clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent
but with images and videos, this website could definitely be one of the best in its field.

Good blog!
Biceps muscles site pump muscle for women
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # premuim porn free 2021-04-03 20:59
obviously like your website however you have to take a
look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell
the reality nevertheless I will certainly come back again.

Look at my website ... premuim porn free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Riley 2021-04-04 21:03
Good way of describing, and pleasant post to obtain information about my presentation subject matter, which i am going to convey in school.


My site; how to success essay (Riley)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Reagan 2021-04-05 04:35
I'm really impreszsed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nicee blog
like this onee today.

my website ... side effects of belviq weight looss drug
- Reagan -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kimberly 2021-04-05 12:45
I kow this if off topic but I'm lookinng into starting my own weblog and was curdious what
all is required to get set up? I'm assuming having a blog ljke
yours would cost a pretty penny? I'm not very web smart soo I'm not 100%
sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.

Kudos

Feel free to surf to mmy web site - baseball batting training balls (Kimberly)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kristopher 2021-04-05 15:59
Do you have any video of that? I'd care to find out more details.


Also visit my web sote ... fat burner green tea and caffeine, Kristopher,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Merissa 2021-04-05 17:03
Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing vey
good results. If you know of any please share.
Cheers!

Loook into myy web-site - venice nutrition certification reviews (Merissa)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Renato 2021-04-06 02:09
Veryy good blog! Do you have anyy heppful hints for aspiring writers?

I'm planning to start my own website soon but I'm
a little lost on everything. Would you advise starting with a free platrorm like Wotdpress or ggo for a paid option?
There are so many options out thsre that I'm completely overwhelmed ..

Any recommendations ? Many thanks!

My homepage lay betting systems australia (Renato)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lea 2021-04-06 08:17
Hello, I enjoy reading all of your article post. I like to write a little comment to support
you.

Also visit my web page :: does walmart carry male enhancement
pills (Lea)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lorraine 2021-04-06 08:52
I drop a leavve a response when I like a post on a site or
I have something tto contribute to the conversation. Usually it is cawused by the sincerness communicated inn the post I looked at.
And after this article Samiec Alfa cz.2 - old.samczeruno.pl.
I was actually excited enough to post a thought ;-) I actually do
have 2 questions for you if it's allright. Could it be simply me oor
does it look ass if like some of these remarks look as if they are comming from brain dead individuals?
:-P And, if you are posting at other social sites, I'd
like to keep up wih you. Would yyou list every one of your community pages like
your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?


Here is mmy webb site - how to bet on sports legally change my ast name (Lorraine)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mia 2021-04-08 15:14
I nedd to to thank you for this excellent read!! I definitely enjoyed egery little bit of it.
I have you bookmarked to check out new stuff you post…

Here is my homepage ... 4 ways to attract any man pdf -
Mia,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # allsapr.ru 2021-04-09 01:43
At this time I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read
other news.

Also visit my page ... oram plus and dental pro 7, allsapr.ru,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sports trader 2021-04-09 04:53
Oh my goodness! Amazing article dude! Many
thanks, However I am experiencing issues with youir RSS.
I don't understand why I am unble to subscribe to it.

Is there anyone else getting similar RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond?
Thanks!!

My ssite - sports trader
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Madonna 2021-04-10 03:06
Hi, I wish foor to subscribe for this web site to take latest updates, so where ccan i do it please help.Here is my homepage - personal growth associates crystal lake (Madonna)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jerold 2021-04-10 05:22
Just wanna tell that this is invaluable, Thanks for taking your time to write this.


my web blog; best free forex robot 2016 - Jerold
-
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Indiana 2021-04-10 15:54
You ought to be a part of a contest for one of the greatest sites on the internet.
I'm going to highly recomend this site!

Feel free to surf to my web site pure garcinia cambogia extract
reviews (Indiana)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-04-24 14:18
Woah! I'm really digging the template/theme off this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between superb usability and appearance.
I must say that you've done a fantastic jobb with this.

Additionally, the blog loads very quuck for me oon Chrome.
Exceptional Blog!
web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Henrietta 2021-04-27 16:58
Why viewers stil make use off to read news papers
when in this technological world all is presented on net?Also visit my website how to bet online casino (Henrietta)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extenze in canada 2021-04-27 19:38
Thanks designed for sharing such a nice thinking, article is good,
thats why i have read it fully

my blog post :: extenze in canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Benito 2021-04-28 01:21
Hi there! This blog post couldn't be written uch better!

Going thrpugh this post remihds me of my previous roommate!
He continually kept preaching about this. I am going to send this post to him.

Fairly certain he'll have a very good read. I appreciate you
for sharing!

Here is my webpage; make music video on imovie (Benito)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dane 2021-04-28 01:43
I am regular reader, hhow aare you everybody?

This paragraph posted at this web site is iin fact good.


Here is my web-site: saratoga rrace track betting guide week 17 (Dane)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Danny 2021-04-28 07:23
Hello there, just became asare of your bllg through Google, aand ffound that it's really informative.
I'mgoing to watch out foor brussels. I'll appreciate if you
continhe this in future. Many people will be benefited from your writing.
Cheers!

Also visit my web-site :: how to treat scars oon face from acne, Danny,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bonita 2021-04-28 17:42
These are truly wohderful ideas in about blogging.
You have touched some good points here. Any way
keep up wrinting.

Here is my blog :: best anti cellulite cream makeupalley best
(Bonita)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hypergh 14x in uk 2021-04-28 17:53
I waas wondering if you ever thought of changing the page layout of your blog?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little morre in the wayy of content so people could connect with iit better.
Youve got aan awful lot of text for only having 1 or 2 images.
Maybe you could space it out better?

my site :: hypergh 14x in uk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Latasha 2021-04-28 22:12
Thanks for sharing your thoughts about artur król coadh trener NLP relzcje związek
miłość samiec alfa. Regards

Feel free to visi my homepage :: baby bottfle tooth decay facts
(Latasha)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cellumatrix review 2021-05-05 02:19
Some truly excellent articles on this website, appreciate it for
contribution.

Here is my web page ... cellumatrix review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mickie 2021-05-05 17:07
Simply wish to say your article is as amazing. The clarity on your post is simply nice and that i could think you're a
professional in tbis subject.Well together with
your permission allow mee too take hold of yolur
feed to stay updated with impending post. Thanks one milolion andd please continue the rewarding work.


Here is my web page youtube voice lessons tenor - Mickie -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-05-06 01:54
Just want tto sayy your article is as amazing.The clearness in your post is just nice and i can assume you
aree a professdional onn this subject. Well with your permission let me to grab your feed to
stay up to date with impending post. Thanks 1,000,000 and please
carry on thhe gratifying work.
web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Florian 2021-05-06 03:26
I think that what you said made a ton of sense. But, what about
this? suppose you added a little information? I am not suggesting ylur information isn't
solid, however suppose you added something that grabbed a person's attention? I mean Samiec Alfa cz.2 - old.samczeruno. pl is kinda boring.
You should look at Yahoo's front page and see how they create article headlines too get viewers interested.
You might add a video or a related picture or two to grab readers interested about everything've
got to say. Just my opinion, it could bring your posts a little livelier.


Visit my webpage ... free arthritis water exercises (Florian)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Melva 2021-05-06 16:26
Good post. I am experiencing some of these issues as well..


My site; stock market holidays 2015 canada (Melva)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Octavio 2021-05-06 20:59
Great blogg here! Alsso your web site lokads up very fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded uup as quickly as yours lol

my web page - baby constipation severe (Octavio)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Joey 2021-05-07 00:43
Good day! Do yoou use Twitter? I'd like to follow
you if that would be okay. I'm undoubtedly enjoying your blog and look
fodward to new updates.

Here is myy web blog learn how to sing better youtube kirk (Joey)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Seth 2021-05-08 01:10
Hi outstanding website! Does running a bpog similar to this take a large amount of work?

I have no understanding of coding however I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
I understand this is off topic however I
just had to ask. Cheers!

my web-site - sports bettting guide forum (Seth)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Breanna 2021-05-10 20:37
Can you tell us more about this? I'd care to find out some additional information.

My page: vladimir forex signals performance (Breanna)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AnooEnels 2021-05-15 00:51
viagra generico esiste [url=http://llv iagra.com/ ]viagra para mujer en mexico viagra blue pill
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LebnEnels 2021-05-16 01:28
Viagra Oral Jelly https://xlnpharmacy.com/ brand viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Johnathan 2021-05-16 01:47
Excellent post. Keep writing such kind off information on your page.
Im really impressed by it.[X-N-E-W-L-I -N-S-P-I-N-X]He llo
there, You've done a great job. I'll definitely digg it and for my part suggest to
my friends. I am sure they'll be benefited from this site.Take a look at my webpage - forex trading systems reviews (Johnathan)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bbshtamy 2021-05-16 06:20
fake viagra https://loxviagra.com/ female viagra effects
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-05-16 14:00
What i don't understood is actuallly how you're now not
actually much moe well-appreciate d than you mayy be riht now.
You are very intelligent. You know thus considerably in relation to
this subject, produced mme for my part believe itt from numerous numerous
angles. Its like men and women don't seem too be involved until it is one thing to do with Girl gaga!
Your individual stuffs great. At all times deal with
it up!
отзывы о natural8 web page отзывы о покер-руме натурал8
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JebgEnels 2021-05-16 18:00
best australian online pharmacy [url=https://ph armacylo.com/ ]discount pharmacy drugs from canada with prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-05-16 18:11
cesrtainly like your web-site however you need to ccheck
the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rif with spelling issues
and I to find it very troublesome to inform thee
reality however I'll surely come back again.
site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vitoslim Forum 2021-05-17 16:02
You actually make it appear really easy together with your presentation however I to find this matter to be actually something that I think I
would never understand. It seems too ccomplex and very
vast for me. I'm looking forward to your next put up, I'll attempt to get the cling of it!


Also visit my webpage: Vitoslim Forum
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-05-18 19:29
Do you mind if I quote a couple of your posts as lonng as I provide credit
and sourcces back to yor site? My website is iin the very same niche as yours and my visitors
would certainly benefit from a lot of the information you present here.
Please let mme know if this okay with you. Thank you!
Atleta web site hombre fuerte
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gtnbunfox 2021-05-19 23:39
viagra 100mg cost [url=https://jo kviagra.com/ ]taking half a viagra for fun viagra off patent
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LebnEnels 2021-05-21 11:49
canadianpharmac yworld com http://xlnpharmacy.com/ Cytotec
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JebgEnels 2021-05-22 06:31
ed medications https://pharmacylo.com/ best drugstore eye cream
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-05-22 09:47
Hi, Neat post. There's a problem along with your wweb site in internet explorer, would test this?
IE nonetheless is the market leader and a
good component to folks will miss your fantastic writing due
to this problem.
JKR investors site investors
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Valencia 2021-05-23 19:36
It's going to be finish of mine day, however before finish I am
reading this enormous article to improve my knowledge.

Check out my page easy to learn soccer tricks (Valencia)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fastcomet reseller 2021-05-23 19:51
We're a gaggle of volunteers andd starting a brand new scheme inn
our community. Your web site offered us with valuable information to wofk on. You have done an impressive job
and our whole group will be thanklful to you.

Also visit my page ... fastcomet reseller
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bobby 2021-05-23 20:31
magnificent publish, very informative. I'm wondering why the other experts of this
seector don't realize this. You must proceed your writing.
I'm confident, you've a greeat readers' base already!


Feel free to visit my webpagge - gypsy jazz guitar chords youtube [Bobby]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Roseanna 2021-05-23 21:56
Howdy! Icould have sworn I've been to this blog before but after reading
throughh some of the post I realized it's new to
me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking annd checking back frequently!


Feel free to surf to my page: free betting systdms that work (Roseanna)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-05-24 05:44
Amazing! This blog looks exactly like my old one! It's onn
a totally different subject but it haas pretty much
thhe szme layout and design. Excelplent choice of colors!

homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bbshtamy 2021-05-24 11:36
generic name for viagra https://loxviagra.com/ chinese herb viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-05-24 18:48
Hey There. I found your weblog using msn. That is aan extremely neatly written article.
I'll be sure to bookmark it and come back to learn extra of your hepful information. Thank
you for the post. I will definitely return.
การเดิมพันโดยตรง webpage Parimatch การพนันการเลือก ตั้ง
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-05-25 01:46
I have fun with, result in I discovered exactly what I used
to be having a look for. You've ended myy four day lng hunt!
God Bless you man. Have a great day. Bye
Apuestas de boxeo homepage parimatch
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mitchel 2021-05-25 03:19
I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of web therefore from now I
aam using net for posts, thanks to web.

Feel free to surf to mmy webpage survival waterproof backpack - Mitchel,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # trichozed cheap 2021-05-25 04:04
It's fantastic that you are getting ideas from this post as well as
from our argument made at this time.

Here is my page trichozed cheap
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # unfoxAsd 2021-05-26 00:36
best prices cialis [url=https://ci alisjla.com/ ]cialis cheap cialis soft online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EnelsHtf 2021-05-28 16:18
buy cialis fast shipping [url=https://ci alishav.com/ ]cialis 5 mg cialis 5mg generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-05-28 20:36
I love what you guys are up too. Thiss type of clever work and coverage!

Keep up the superb works guys I've incorporated
yyou guys to ourr blogroll.
Cá cược tổng thống site cược hai
môn phối hợp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EnelsAni 2021-05-29 05:08
online mexican pharmacy [url=https://ph armacyken.com/ ]pharmacy technician online courses free mark marine pharmacy canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-05-29 11:32
Post writing is alpso a excitement, iff you be acquainted with
after that you ccan wrie otherwise it is complpex to write.

Partido pari web page partido pari
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EnelsDev 2021-05-29 21:21
canadian pharmacy pain meds [url=https://cj epharmacy.com/ ]hot canadian pharmacy best drugstore blush
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-05-30 02:03
Hi there to every one, the conteents existing at this web page are truly amazing for
people experience, well, keep up the good work fellows.

web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EnelsGtv 2021-05-30 13:44
cialis 5mg canadian pharmacy [url=https://ph armacyhrn.com/ ]online pharmacy cialis online pharmacy overnight delivery
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 먹튀검증 2021-05-31 20:50
I just added your blog to my blog roll, I pray you would take into consideration doing the same. you have got a excellent weblog here! should you develop invite posts on my own site?
my blog :

먹튀검증
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # unfoxAsd 2021-05-31 21:49
cialis reviews photos [url=https://ci alisjla.com/ ]buy cialis online cialis 60 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-06-01 05:08
I know this web site offers quality depending articles and additionbal material,
is thesre any other web site which provides these stuff in quality?


homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # reviews on trichozed 2021-06-02 02:16
Howdy, I believe your blog might be having browser compatibility problems.
Whehever I look at your site inn Safari, it looks
fine however, if opening in IE, itt has some overlapping issues.
I merely wated to ive you a quick heds up! Other than that, fantastic website!


Here is my web-site ... reviews on trichozed
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EnelsAni 2021-06-04 02:26
legal canadian prescription drugs online [url=https://ph armacyken.com/ ]buying prescription drugs online canadian pharmacies canada otc drugs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # forex turbo 2021-06-04 02:52
My spouse and I stumbled over here coming ffrom a different page and thought I may aas well check things out.

I like what I see soo now i'm following you. Look forward to going over your web pasge yyet again.

Here is my blog; forex turbo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kathrin 2021-06-04 12:21
Hey would you mind letting mee knoww which web host you're using?
I've loaded your blkg in 3 completely different browsers and I must say
this blog loads a llot faster then most. Can you recommend a good internet
hosting provider at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!


my website ... become a better singer-songwrit er guitarist magazine, Kathrin,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Margie 2021-06-04 16:15
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable fom you! By the way, how could we communicate?


My website ... constipation home remedy for adults (Margie)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Freya 2021-06-06 03:21
I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it
up! I'll go ahead and bookmark your site to come back in the
future. All the best

my blog stop hair growth lotions (Freya)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Williams 2021-06-06 08:43
I have read so many content concerning the blogger lovers except this paragraph is in fact a good post,
keep it up.

Look at my web site :: apple cifer vinegar and weight
loss results (Williams)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # city face reviews 2021-06-06 11:25
Youu have made some decent points there. I checked on the internet to find out
more about the issue and foound most people will go along with your views on this site.


Here is my blog post; city face reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rose 2021-06-06 15:22
Howdy! Thhis is kind of off topic but I need some guidance from an established
blog. Is it very difficult to set up your own blog?

I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where
to start. Do you have any ideas or suggestions?
Cheers

Take a look aat my webpage foods to treat constipation fast
(Rose)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dani 2021-06-07 02:54
Hello, i reasd your blog occasionally and i own a similar one and i
was just curious if you get a lot of spaam comments? If so how do you
reduce it, any plugin or anything you can advise?
I geet so muuch lately it's driving me crazy so any assistance is very much
appreciated.

Review my web-site ... free video guitar lessons acoustic
(Dani)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mohammed 2021-06-07 14:08
Thank you, I have just been looking forr informwtion about
this topic for ages and yours is the best I've discoivered
so far. But, what concerning the bottom line? Are you positive abbout the supply?


Also visit my web page ... survival pdf google translate (Mohammed)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lucile 2021-06-08 18:45
Hello there! I know this is somewhat off topic but
I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting feed uup of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at
options for another platform. I would bee awesome if you could point me in tthe direction of a good platform.


Feel free to visit my page ... great fat burning workouts (Lucile)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Prince 2021-06-09 06:42
Thanks very interesting blog!

Also visit mmy blog; lps voice program lincoln nee - Prince,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-06-09 18:14
Greetings! Very useful advice within this post!
It is the little changes that produce the greatest changes.
Many thanks for sharing!
site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Trey 2021-06-10 02:35
Its such as youu read my mind! You seem to understand
so much approximately this, such as you wrote the guide in it or something.
I think that you simply cann do with a few % to drive the
message home a little bit, however instead of that, that is wondeerful blog.
A fantastic read. I'll definitely be back.


Heere is my websiute :: heaqlthy diet plans while breastyfeeding (Trey)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # niconot does it work 2021-06-10 11:19
Nice weblog right here! Also your site lots up very fast!
What host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink in your host?
I desire my web site looaded up as fast as yours lol

Feel free to visit my web page: niconot does it
work
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dental pro 7 on ebay 2021-06-11 00:47
We're a group of volunteers and opening a new scheme
in oour community. Your site provided uss with valuable info to work on. Youu have done a formidable job
and our entire community will be grateful to you.

Here is my homepage dental pro 7
on ebay
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zcode System Opinion 2021-06-11 05:34
Greetings from Idaho! I'm bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
I love the info you provide here and can'twait to take a look when I get home.
I'm shocked at how fast your blog loaded on my ell phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G.. Anyways, wonderful blog!


Check out my web blog: Zcode System Opinion
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # top hgh supplements 2021-06-11 05:43
Hiya! Quick question that's entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?
My web site looks weird when browsing frrom my iphone 4. I'm trying to find a template orr plugin that
might be able to correct this issue. If you hqve any recommendations , please
share. Many thanks!

my web site ... top hgh supplements
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Omer 2021-06-11 19:48
Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you now a few of the images aren't loading
properly. I'm noot sure why but I think its a llinking issue.
I've tried it in two different browsers and both showw the same
outcome.

Here is my site: container diet plan forr weight loss (Omer)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Karl 2021-06-11 23:42
Piece of writing writing is also a excitement,
if you be acquainted with afterwad you can write orr else it is difficult to write.


Review my blog ... free web hosting services philippines - Karl -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Berniece 2021-06-12 02:52
If some one desires to be updated with newest technologies then he must be visit this website and
be up to date everyday.

Feel free to visit my page; young men with erectile dysfunction symptoms (Berniece)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Curtis 2021-06-12 14:50
Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back
to your website? My blog site is in thee exact same niche as yours and my users would
really benefit from some off the information you present here.
Please let me know if this ok with you. Regards!

My blog ... human growth hormone side effects hgh (Curtis)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Tobias 2021-06-14 15:46
Hi everybody, here every person is sharing these experience, thus it's nice too read this
weblog, aand I used to pay a quick visit this website everyday.


Also visit my page: fast fat burning diet plan (Tobias)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kasha 2021-06-18 17:31
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
I could add to my blog that automatically tweet
my newest twitter updates. I've been looking forr a plug-in like this for quite some time
and was hoping maybe you would have some experience wiith something like this.
Please let me know iif you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
forward to your new updates.

My website binary option signal software (Kasha)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vitoslim price 2021-06-19 06:17
Everyone loves what you guys are usually up too.
This sort of clever work and exposure! Keep up the great
works gugs I've added you guys tto my own blogroll.


Check out my web blog - vitoslim price
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vito slim price 2021-06-19 06:24
You're so awesome! I do not suppose I've truly read a single thing like that before.
So nice to discover another person with some unique thoughts on this issue.

Seriously.. thank you for starting this up.
This site is one thing that's needed on thee internet, someone with a bit of originality!My web blog: vito slim price
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vito slim 2021-06-19 06:26
Hi there friends, pleasant article and fastidious urging commented here, I am
truly enjoying by these.

my website ... vito slim
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Darell 2021-06-21 18:33
Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just
extremely excellent. I really like what you have acquired here, really like what you are
saying and the way in which you say it. You make
it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
I can not wait to read far more from you. This is really a terrific website.


Here is my web site sports betting tips on parlay - Darell,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vital exotics 2021-06-22 15:50
I'm truly enjoying the design and layout of your blog.
It's a very easzy on the eyes which makes it muych more pleasant for me to ccome here andd visit more
often. Did you hire out a designer to create your theme?
Great work!

Feel free to visit my web site; vital
exotics
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gregory 2021-06-22 15:59
My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post's to be preciselky what I'm looking for.
Would you offer guest writers to write content for you?
I wouldn't mind creating a post or elaborating oon most of
the subjects you write about here. Again, awesome blog!


Takke a look at my web site :: ssvere constipation symptoms in dogs - Gregory,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zpwl.com 2021-06-24 13:37
My family always say that I am wasting my time here at web, hoowever I know I
am getting experience all the time by reading thes pleasant content.


Feel free to visit my web-site :: reviews of precision nutrition lean eating program; zpwl.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-07-04 12:10
I was suggested this blog bby my cousin. I'm now not sure whether
or not this submit is written by him as nobody else understand such specified approximately
my trouble. You're incredible! Thanks!
website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # สล็อต777ฟรีเครดิต 2021-07-11 14:18
At this time I am going to do my breakfast, after having
my breakfast coming yet again to read further news.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-07-12 01:34
Pretty nice post. I just stumbled upon yoour weblog and
wished to say that I've truly njoyed surfing around your
bllog posts. In any case I will be subscribing to yoour rss
feed and I hope yyou write again very soon!
Cá cược quyền anh web site đặt cược
cho một trận đấu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 먹튀검증 2021-07-13 10:31
I was suggested this web site by my cousin. I am not sure
whether this post is written by him as no one else know such
detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-07-14 19:35
That iss a great tip especially to those fresh to the blogosphere.

Simple but very precijse information… Thank you for sharing this
one. A must reqd article!
web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-07-15 00:18
Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment
didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

Vibori web site taruhan pemilihan parimatch
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-07-15 05:20
If you are going forr best contents like I do, simply go to see this web page
all the time because it provides feature contents, thanks
homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-07-15 08:59
After I initially left a comment I seem to have clikcked on the -Notify me when new
comments aare added- checkbox and from now on whenever
a commentt iss addeed I recieve 4 emails with the same comment.
Is theere a way you can rremove mee from that service?Thanks!

webpage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-07-16 20:43
My relatives every time say that I am wasting my time her at web, however I kknow I am getting experience all the time by reading thes pleasant articles.

web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-07-22 10:55
Ahaa, its pleasant discussion about this article at this
place at thi web site, I have read all that, so at this time mee also
commenting here.
การพนันเทนนิส site Parimatch การพนันของประธา นาธิบดี
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-07-23 15:53
Exceptional poswt however I was wondering if yoou could
write a litte more on this topic? I'd be
vrry thankful if you could elaborate a little bit further.
Thanks!
web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DefEnelsGtv 2021-08-07 14:34
Norpace cholesterol Januvia highest rated canadian pharmacies
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RtgEnelsDev 2021-08-08 19:19
generic viagra soft tabs viagra in canada viagra pill viagra order
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DallSwa 2021-08-09 04:07
half life of viagra viagra doses female viagra cvs viagra timing
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-08-09 23:07
This blog was... how do I say it? Relevant!!
Finally I have found something that helped me.
Thank you!
Câu lạc bộ trò chơi chơi trực tuyến web page sòng bạc tiền thật
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # moundAni 2021-08-10 16:48
rx outreach pharmacy secure medical online pharmacy testosterone gel online pharmacy custom rx pharmacy kuna
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-08-11 02:02
For the reason thatt the admin oof this web page
is working, no question very rapidly it will
be famous, due to itts feature contents.
homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # EradsAsd 2021-08-11 02:53
over the counter female viagra can i take 2 viagra 100mg viagra bottle viagra versus cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DefEnelsGtv 2021-08-11 07:55