STRONA ARCHIWALNA

Nie rób z siebie dziada - old.samczeruno.pl

 

Najnowsze felietony

czwartek, 25 kwiecień 2013 21:02

Nie rób z siebie dziada

Napisał 
Wielu ludzi których znasz, to miłe i sympatyczne osoby. Ukazują Ci swoją pozytywnie społeczną maskę, ponieważ odpowiadasz im poziomem umysłowym, społecznym bądź jakimkolwiek innym. Jednak wystarczy żebyś spadł na drabinie społecznej szczebel w dół, a zmienią się w niezwykły sposób - uśmiech i żarty zostaną zastąpione drwinami i szyderstwem, przyjacielskie poklepywanie po plecach - nierzadko w oplucie.

Kpiny i pogarda

Zwróć uwagę na ludzi, którzy zadłużają się w nieskończoność i nie chcą przyznać otoczeniu że są w kredytach po uszy. Normalny człowiek czytając te słowa dziwi się - po co ukrywać stratę pracy, po co te całe szaleństwo związane z ukrywaniem swojej biedy, maskowanie jej kolejnymi pożyczkami? przecież to odwlekanie w czasie niechybnej tragedii, jaki więc to ma sens? Otóż niektórzy ludzie żyjący na pewnym poziomie lubią taki wyższy status, gdyż dzięki niemu mogą okazać pogardę tym żyjącym na niższym poziomie. Dzięki tej pogardzie, sami mogą poczuć się wyżsi, lepsi, bardziej znaczący. To doskonałe lekarstwo na ich obniżoną samoocenę. Celują w tym ludzie z małych miast czy wiosek (nie wszyscy!) którzy przyjechali do wielkiego miasta, a także męty czujące się lepszymi ludźmi, ponieważ ich matki miały poród w Warszawie czy innym dużym mieście. Pracują w korporacji gdzie dostali pracę po znajomości, kupują mieszkanie i jego wystrój za kredyt, wnikają w tętno wielkomiejskiego życia a gdy tracą pracę - odczuwają to jako coś bardzo złego. Oni doskonale zdają sobie sprawę, że będą obiektem kpin i pogardy - wiedzą o tym, ponieważ sami tak robili i odczuwali. Stąd paniczna, wariacka chęć utrzymania wysokiego poziomu życia, pokazania innym że nic się nie zmieniło. Ludzie gardzący tymi mającymi mniej pieniędzy, gorsze auto czy mieszkanie, ciągle się boją że gdy upadną - będą obiektem drwin. Jeśli ktoś ocenia ludzi tylko po ich zachowaniu, gdy zbiednieje przyjmie to normalnie, nie będzie starał się tego ukrywać i maskować. Każdy sądzi po sobie - ktoś kto jest fair, nie będzie się bał szyderstw bo sam ich nie stosował. Ja jako biedak, nie wstydzę się tego - bo też nigdy nikogo nie szmaciłem z tego powodu.

Twoja pogarda Cię zje

Ktoś kto się dowartościowywał cudzą biedą, będzie się tego panicznie bał bo to zna, sam tak czynił całe życie. Ten strach potrafi być tak wielki, że człowiek popełnia samobójstwo. Człowiek ten w istocie boi się siebie samego, swoich brutalnych, nieczułych osądów. Całe życie karmili pogardę, a ta w końcu ich pochłonie. To jak mój dawny znajomy, który wszędzie gdzie się da zaciągał kredyty. Ubrany był tylko w markowe ciuchy, nosił najnowszą komórkę, skórkowy, bardzo drogi portfel. Widziałem jak podśmiewywał się z tych, którzy mają gorsze ciuchy - nie była to drwina, to nie był zły człowiek. Po prostu podnosił sobie w ten sposób bardzo niską samoocenę. By ją utrzymać, musiał kupować najnowsze rzeczy. Oczywiście pensji na to nie wystarczało, więc brał kredyty. Ludzie robią różne głupie rzeczy by poczuć się lepiej. Najpierw wynoszą z domu poczucie, że są gorsi. Albo od rodziców "nikim nie zostaniesz, jesteś głupi!" którzy upadlającymi komentarzami (dziecko chłonie je jak wodę) też sobie w ten sposób podbijają samoocenę, albo od kolegów, którzy mogą się wyładować na kimś kto się ich boi albo ich podziwia. Dziecięcy podziw dla grupy osiedlowych bandytów, jest oczywiście niezwykle krótkowzroczny, ale młody człowiek tego nie rozumie. Cudownie męski herszt osiedlowych osiłków, kończy najczęściej naćpany w zsypie ze śmieciami, albo w więzieniu. Tacy nieszczęśliwi ludzie lubią reklamy modnych marek, chłoną teledyski gdzie ich idole reklamuję style ubierania, zachowania i wszystko co jest na topie. Oni też tak chcą - gdy naśladują modnych ludzi, czują się lepiej i mogą wreszcie odczuć że inni są na dole. Po prostu w ten sposób podnosi się na chwilę swoją samoocenę, kupując szmaty z Chin które się metkuje modną nazwą. Człowiek wchodzi w życie, i już wie jak sprawić by ten ból, poczucie bycia nikim zniknął. Jedni więc kupują szmatki, drudzy gadżety (np. Iphone, Ipod), trzeci kolekcjonują przeleciane panienki, jeszcze inni ćwiczą sztuki walki by poczuć przewagę nad innymi. Niestety, te sposoby mają dwie zasadnicze wady. Raz że są bardzo drogie, dwa że działa tylko na chwilę. I kłopoty gotowe. Dlatego zawsze współczułem szpanerom - samoocena to coś, co możesz naturalnie wyćwiczyć. Możesz się czuć świetnie chodząc w łachmanach, doceniać siebie, szanować. Nie trzeba Ci więc żadnych środków przeciwbólowych w postaci chlania, jarania blantów, ciuchów, plakatów z młodymi, wyżelowanymi ciotami. Ale oni tego nie wiedzą - są wykastrowani z mądrości. Jeśli chcesz przeżyć dobrze życie, nie popełniaj ich błędów, nie powielaj ich nieszczęścia. Idole wcale nie lubią marek które promują, oni na tym zarabiają pieniądze. Jeśli im dobrze zapłacić żeby mieli na chlanie i koks, to zareklamują nawet gówno. A szpaner za te gówno chętnie zapłaci.


Ludzie reagują na różne bodźce jak automat. To oczywiste że rumiany menel dający Ci rady odnośnie sukcesu, wzbudzi Twój uśmieszek, czasem gniew. Kopniesz w dupę nieudacznika, bo co on może wiedzieć o sukcesie? ale gdy dobrze zbudowany, świetnie ubrany i elegancki biznesmen zacznie Ci coś mówić, będziesz słuchał z szacunkiem. W pierwszym przypadku uruchamia Ci się pogarda i dominacja, w drugim - szacunek i uległość. To co widzisz, sprawia ze nakładasz odpowiednią maskę.

Być dziadem i golasem

To jak przykładowo pewna Pani; poznała chłopa, pojechała z nim do jego rodziców na gospodarkę. Wszyscy super mili, ciepli, zaakceptowali ją, szanowali, bardzo o nią dbali. Ponieważ miała niską samoocenę, chciała im się odwdzięczyć ze tak dobrze ją traktowali, że są dla niej tacy dobrzy. Bardzo narzekali na stan domu, na brak pieniędzy by przeprowadzić remont - sugerowali żeby tu z nimi mieszkała, że po co jej w mieście mieszkanie, że zapiszą jej całą gospodarkę i niech żyje w zdrowiu, świeże powietrze, jajka prosto od kury. Sprzedała więc swoje mieszkanie po rodzicach, a pieniądze dała na to by wyremontować dom w którym wszyscy mieszkali - gdy remont został wykonany, auta kupione, reakcja rodziny diametralnie się zmieniła - nikt już nie był miły, pieniędzy nie miała, musiała iść do nędznej pracy - w domu nią pomiatano a iść już nie było gdzie. Facet też się zmienił, milczał gdy jego matka wylewała na nią pomyje z miski. Absolutnie drastyczna przemiana - gdyż ludzie reagują na oznaki statusu człowieka. Coś masz? jesteś kimś. Nic nie masz? jesteś dziadem i golasem.


Gdzie był błąd? w jednym, zasadniczym punkcie - braku odpowiedniej samooceny i wiedzy tej kobiety, która zakochana straciła rozum. Dopóki masz gdzie odejść, dopóki coś w ogóle masz, liczą się z Tobą - ponieważ w razie czego po prostu odejdziesz. Masz gdzie i masz za co. To wzbudza szacunek - potrafisz mieć swoje, nie oddajesz tego, widzisz więc wokół siebie miłe twarze, uśmiechy. Później zaczyna się namawianie Cię, byś sprzedał swoje i dał komuś. Są różne powody i tłumaczenia - operacja babci, dziadka, dom się zawala, trzeba mieć samochód, traktor. Twoja mądrość polega na tym, że umiesz odmówić. Jest czasem ciężko, ludzie się uśmiechają, pozwalają Ci się wygadać, tworzą atmosferę ciepła i akceptacji dla Ciebie. Gdy jesteś zakompleksiony, dadzą Ci poczucie ważności, bycia kimś. Wreszcie Cię szanują, doceniają, chwalą, jesteś kimś istotnym kiedy wszyscy wcześniej mieli Cię za popychadło. I jak wtedy odmówić proszącym, czesto płaczących znajomym? normalnie - przykro mi ale nie. Można mieć na podorędziu zgrabne kłamstwo "przysięgałem na łożu śmierci matce, babce, ciotce, że zostawię te mieszkanie". Naciskanie dalej, tworzy już niemiłą atmosferę. Przysięgałeś, nie możesz tego złamać - bo jesteś honorowym człowiekiem. Uśmiechy znikną, wsparcie emocjonalne i poklepywanie po plecach także. Może zaczną Cię obgadywać - ale będą na swój sposób szanować. Inni oddają, podpisują papiery i się zaczyna gehenna. Nic nie mają, stają się popychadłami. Ty się nie dałeś, przez co wzbudzasz autentyczny szacunek. Pamiętaj że ludzi silnych fizycznie jest wielu, ale psychicznych? bardzo mało. To walka na subtelnym poziomie, walka ze swoimi słabościami. Najważniejsze - nigdy nie podejmuj żadnych ważnych decyzji przy kieliszku, na imprezie rodzinnej czy przyjacielskiej. Zawsze mów że musisz przemyślić sprawę dokładnie jutro - jutro będziesz już poza bezpośrednią presją rodziny czy znajomych, i znacznie łatwiej będzie Ci odmówić. "Nie" to piękne słowo - ćwicz je, wypowiadaj "nie" ze słodyczą w głosie w każdej wolnej chwili, niech wejdzie Ci w krew. Przestań myśleć o tym co pieprzą, o egoiźmie który Ci zarzucają. Każdy oszust tak robi, żebyś czuł się winny że dbasz o swoje własne życie. Oddaj mu wszystko co masz, a on uzna że nie jesteś egoistą - sprytne!

Postaw granice

Kobieta chce, by mężczyzna zrobił dla niej dosłownie wszystko. Tak każe jej instynkt - ale jeśli mężczyzna tak zrobi, traci momentalnie szacunek kobiety. Można z takim facetem wiele zrobić, dać mu po pysku, wylać na niego zupę, sprowadzać rodzinę do domu bez jego zgody. Gdzie pójdzie? mieszkanie po rodzicach sprzedał, pieniądze przeznaczył na remont jej mieszkania czy domu - nie ma już nic. Powtarzam - gdzie pójdzie? można wszystko - nie trzeba, ale jest taka możliwość co jak pokazuje doświadczenie, ludzie uwielbiają wykorzystywać. Zresztą, jak kobieta może szanować i traktować poważnie kogoś, kto za kilka razy daną dupę oddaje swój cały majątek? jak taki człowiek zaopiekuje się dzieckiem, rodziną? jest słaby. Wystarczy że ktoś mu coś powie, pochwali i już odda majątek rodziny komuś obcemu. Taki słaby mężczyzna nie budzi w kobiecie potrzeby seksu, ani szacunku. Staje się obiektem pogardy. Kobieta pozornie jest nieszczęśliwa gdy mówisz w którymś momencie "nie". Jednak w rzeczywistości zdałeś test na silnego faceta, masz jaja, jesteś facet który nosi spodnie, stawiasz pewne granice i wymagasz by je szanowano - jedna kobieta na tym zakończy, inna pójdzie dalej; odstawi Ci seks, zacznie płakać że nie kochasz jej w pełni, że jej nie ufasz i pewnie chcesz uciec, skoro trzymasz coś dla siebie, a przecież rodzina musi być na wieki wieków amen. Jeśli nadal nie pękniesz, będziesz silny, jeśli się złamiesz - słaby. To prosta gra. Kobieta chce wygranej, ale ta wygrana ją zniszczy. Gdy przegra, wygra silnego samca i opiekę rodziny, ale ciągle będzie ją to kłuło że nie jesteś jej oddany w pełni. By zdobyć tę władzę, jej organizm pobudzi ją seksualnie by dobrym seksem Cię uzależnić od siebie. To jedyna metoda, by przez lata mieć szacunek i dobry seks u kobiety. Niewielu mężczyzn jednak umie grać w tę grę. Większość ma po pewnym czasie dość, ulegają - i właśnie wtedy zaczynają się poważne problemy.


Seks to moneta, którą się płaci za opiekę finansowo - społeczną mężczyzny nad rodziną. Spełnienie kobiety (czyli że facet odda wszystko co ma plus siebie) wcale nie sprawia że ona odda się radosnemu seksowi - kobiety tak sobie to wyobrażają, lubią tak myśleć, ale to nieprawda, to największe kłamstwo jakie istnieje. Kobieta w pełni spełniona (osiągnęła cele uznawane w społeczeństwie za dające szczęście) odczuwa że szczęścia nadal nie ma. Bo szczęście to nawyk bycia radosnym, a nie efekt tego że mąż przepisze na nią swoje mieszkanie i samochód. Gdy wreszcie kobieta wszystko ma, szczęścia nadal nie ma - i zaczyna się wojna. Skoro szczęście miało być (tak jej mówiły babki, ciotki, mama, tak czytała w romansach, oglądała w telenowelach i słyszała od koleżanek) a nie ma, to widocznie facet jest felerny. I się zaczyna piekło na ziemi, obwinianie mężczyzny za swój stan emocjonalny. Mężczyzna po prostu nie może dać szczęścia kobiecie - może dać jej zakochanie, hormonalny haj, dobry seks, pieniądze, ale nic więcej. Szczęście to chęć cieszenia się chwilą, to tylko kwestia decyzji i nawyku kobiety. Facet nie ma z tym nic wspólnego. Normalny związek utrzyma się tylko wtedy, gdy kobieta będzie niespełniona. Bo która kobieta uwierzy w to, że szczęście to tylko... nawyk? inaczej były uczone, warunkowane - tresowane. Szczęście to facet, rodzina, welon i dzieciaki. Tak brzmi teoria, a praktyka zupełnie temu przeczy, chociażby poprzez statystyki rozwodów. Świadoma tych spraw kobieta i mężczyzna, to wielka rzadkość. Cała reszta to żebracy, którzy chcą by ktoś im dał szczęście, które sami zawsze mieli w sobie i mieć będą.

Bombowy prezent

Trzeba bardzo uważać na pozorne prezenty. To jak z Wiki, moją przyjaciółką o której wielokrotnie pisałem KLIK. Dostała ruinę domu od agresywnej, despotycznej matki, a dwaj bracia uciekli z domu. Wiki całe życie ciężko harowała (pracą tego nazwać nie można, dwie zmiany) by ten dom wyremontować i by dało się tam dobrze mieszkać. Matka jako bardzo zaborcza i agresywna osoba, nie pozwalała na posiadanie znajomych, czy poznanie faceta. Każda próba dyskusji z matką kończyła się niemalże przemocą - bracia przyjeżdżali kiedy chcieli, ciągnęli pieniądze. Gdy matka przegięła, zbuntowała rodzinę przeciwko Wiki, opluwała i atakowała gości (w tym mnie) nie można było nic zrobić - bo bracia wzywali policję do domu, straszyli ciągle prokuraturą, śledztwami, jeden wielki koszmar. Później zażądali pieniędzy za to, że Wiki mieszka w ich rodzinnym domu. Zobacz teraz jaką mamy sytuację - dostajesz dom, wszyscy się uśmiechają, poklepują Cię po plecach. Tyrasz żeby na niego zarobić, a Twoja rodzina traktuje go jak swój. Przyjeżdżają kiedy chcą, a matka (umowa o dożywocie) robi co chce, oczywiście nie dokłada się do życia, tylko emeryturę oddaje jednemu z ukochanych synów, a córkę goni do pracy, nie pozwala nawet na odpoczynek. Może nawet opluwać Twoich gości, i nic nie możesz z tym zrobić. Później gdy stracisz zdrowie i duże pieniądze na opiece nad agresywną, złośliwą i nienawidzącą Cię matką, zażądają pieniędzy za dom. Nie interesuje ich że gdy uciekali ta ruina nie miała nawet kanalizacji. Chcą udziału od domu, w który włożono grubo ponad milion złotych. Później są spiski, policja, awantury, sądy - ciągają bezwładną staruszkę po restauracjach na wózku inwalidzkim, by podpisywała im dokumenty, żeby po jej śmierci mogli wyszarpać pieniądze od siostry. Sprytne. Podłe. Życiowe.


Prezent? dziękuję bardzo. Zapamiętaj to sobie raz na zawsze. Gdy jesteś z kimś, kimkolwiek - związany umową, to już po Tobie. Może być dobrze, ale może być źle. Ludzie się zmieniają - póki jesteś wolny i możesz odejść, są mili. Gdy mają Cię w garści, zmieniają się nie do poznania. I trudno rozpoznać kto jest kim, ponieważ ludzie świetnie udają mając w perspektywie zysk. Nigdy więc nie przyjmuj takich prezentów, jak np. dożywocie czyli dom za dożywotnią opiekę. Zbyt często jest to okupione potwornymi wręcz cierpieniami. Gdyby Wiki nie wzięła tego "domu", matka musiałaby go sprzedać i kupić nędzną kawalerkę (nie wiadomo czy by na nią starczyło). I wszyscy łącznie z matką byliby dla niej mili, ponieważ byłaby u siebie. Matka musiałaby się prosić o pieniądze, więc odpada agresja, plucie i wrzaski. Byłoby normalnie, by się podlizywali. Niestety, wzięła prezent od zadowolonej, uśmiechniętej rodzinki. Uratowało ją tylko jedno - jest zamożna i pracowita. Pieniądze w jakiś sposób ją chronią przed tym całym syfem - i prawnie i fizycznie. Agresywną matką opiekuje się inna Pani, a przed rodziną która lubowała się w atakowaniu kobiety po trzech zawałach w kilkanaście osób, postawiłem tamę ja - chociażby opisując to w internecie. Dopóki robili to w tajemnicy, dopóki upadlanie i niszczenie człowieka odbywało się w zamknięciu - wszystko było OK i sytuacja im odpowiadała. Gdy pojawiłem się ja, sytuacja diametralnie się zmieniła. Wiki zyskała spokój, a ja śmiertelnych wrogów. Nie pierwsi i pewnie nie ostatni. I takich sytuacji jest wiele, zbyt wiele. Piszę to po to byś o tym wiedział - bo nikt Ci tego nie powie. Żadna rodzina, żadni przyjaciele. Oni Ci opowiedzą tylko to, co leży w ich interesie. Masz być niezależny, to jest najważniejsza sprawa w życiu. Nie wiary i filozofie , słowa i teorie - masz mieć coś swojego i dopóki żyjesz, ma to być Twoje.

Patrz głębiej niż każe seks

Taki przykład, z Warszawy. Facet wziął sobie żonę z podwarszawskiej wsi, a ta założyła mu niebieską kartę za rzekomą przemoc. Oczywiście łgała jak z nut a koleżaneczki od plotek i kawki jej pomogły zeznanami - facet natychmiast dostał zakaz zbliżania się do swojego mieszkania. Mieszka na klatce schodowej a mieszkanie po rodzicach diabli wzięli. Był kimś, miał gdzie się podziać - teraz jest nikim. Kto się liczy z facetem który śpi na klatce schodowej? nikt nie będzie się zastanawiał, że to porządny, ciężko pracujący człowiek. Przypina się takiemu plaketkę że narkoman albo alkoholik - i sprawa załatwiona. Dlatego patrz kogo wpuszczasz do swojego życia. Nigdy nie kieruj się seksem, bo to najgorszy możliwy doradca.


Musisz to mieć mocno w głowie - dopóki coś masz, coś znaczysz. Nic nie mając, jesteś zdany na cudzą łaskę. To jak z mięśniami i silnym ciałem. Wiadomo że większość mężczyzn reaguje na masę mięśniową. Jeśli widzą dużego chłopa, wiedzą że ten może im zagrozić fizycznie. Hamują się więc ze swoimi zapędami jeśli jesteś miły i nie ranisz nikogo. Masz silne ciało (niekoniecznie wielkie) jesteś wyprostowany, gdy Cię ktoś źle traktuje odchodzisz (a nie uśmiechasz się i próbujesz idiotycznie udawać że nic się nie stało) a gdy namawiają Cię na kolejny kieliszek - odmawiasz zdecydowanie. To jest charakter, i ludzie wiedząc że stanowisz potencjalne zagrożenie, nie zaatakują. Gdybyś był słaby, mogliby się pokusić o pogardliwe, bez szacunku zachowanie. Mogliby, ponieważ nie oczekują riposty z Twojej strony. Można się czasem nadziać, ale komu takie sytuacje są potrzebne?

Bądź Mężczyzną

Masz dobrze wyglądać; dbać o zęby, włosy, ubranie, zapach. Masz zmieniać bieliznę co najmniej raz dziennie, ubierać się schludnie, elegancko. Dwa razy w tygodniu iść na siłownię, to nie jest wielkie poświęcenie, można też kupić hantle na allegro i ćwiczyć w domu. Masz być facetem, a nie nygusem z czworaków i nie dlatego że tak jest fajnie - tylko dlatego że życie w ciele ma pewne wymagania. Tak jest łatwiej. Mając coś swojego, dbając o siłę swego ciała, jego elegancję w formie i wyrazie - unikasz dużych problemów i jesteś etykietkowany jako atrakcyjny człowiek. Ale musisz być czujny, ponieważ jako atrakcyjny kąsek budzisz zainteresowanie Pań i różnej maści manipulantów. Będą tak oddziaływać na Ciebie, byś został bez niczego - każde więc działanie które sprawi że stracisz nad czymś kontrolę, jest bezwzględnie złe. Pamiętaj że gdy nie oddasz czegoś co masz, możliwe że kobieta wściekle krzycząc o tym że nie dorosłeś i jesteś niedojrzały emocjonalnie, odejdzie od Ciebie. Ale gdybyś chciał tego uniknąć i jej coś oddał, i tak by odeszła - ale Ty nie zostałbyś w swoim mieszkaniu, a tułał się po przytułkach gdzie byłbyś bity, poniżany i upokarzany. Jak wiemy, kobietę można znaleźć szybko, zwłaszcza gdy coś się sobą reprezentuje. Są miliardy kobiet i wiele chętnych na faceta z klasą, który coś ma. Ale zdobyć mieszkanie - to już nie jest takie proste. Niektórzy zasuwali na nie całe swoje życie. Trudno je zdobyć, ale bardzo łatwo stracić. Podobnie z autem, działkami i każdym majątkiem który masz. Jeśli coś masz i się hajtasz? trzymaj dla dzieciaka. Życie latami pod cudzym kątem, na cudzej łasce, to nieprawdopodobna klęska i niekończące się cierpienie. Obyś tego nie musiał doświadczać, odurzony cipą, fałszywymi obietnicami i poklepywaniami po plecach.


Niemal wszystkie moje sympatie, w końcu napomykały coś o mojej kawalerce. Jedna chciała otwierać biznes, druga kupować większe, trzecia miała pomysł na super interes. Włosy mi stawały dęba ze strachu, jak wyobraziłem sobie co może się później stać - sądy, awantury, czasem przemoc. Gdy odmawiałem (sprawa dla mnie bezdyskusyjna) byłem nazywany egoistą, zacofańcem, facetem który nie ma ambicji i nigdy nic nie osiągnie. Jakakolwiek dyskusja logiczna nie wchodziła w grę. Mówiłem że jeśli to jest tak pewny biznes, dlaczego nie pójdzie po kasę do banku? bo jej nie dadzą. To do providenta, wszystkim dają - e, nie, bo tam mafia. No i wszystko jasne. Jak nie odda providentowi, to jej połamią nogi, a jak mi nie odda, to skasuje mój nr w komórce i po sprawie. A ja wrócę do rodziców pomieszkiwać. Świetny interes, nie ma co. I zdaniem tych pająków z ciasną cipką, jestem pieprzonym egoistą. Możliwe, ale za to mam gdzie mieszkać, nikt mnie nie szarpie, nie jestem popychadłem. A tak byłbym dobrym samarytaninem mieszkającym z rodzicami, zachlanym z rozpaczy że straciłem wszystko co miałem, dla kilku znowu nie tak fajnych kolacjo-śniadań.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wczoraj miałem imieniny. Przyjmuję komplementy (najchętniej dotyczące inteligencji, urody i potencji) pieniądze i prezenty. Mój nr konta bankowego 97 1140 2004 0000 3902 4436 3874 (wyryj go sobie w serduszku, egoisto)Czytany 109250 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 20:46
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
0 # i30 2013-04-25 21:52
Wszystkiego naj najlepszego, zdrówka przedewszystkim , szczęścia i...spełnienia najskrytszych marzeń...pomysł ów na nowe arty,i byś miał umysł nadal tak otwarty :lol: Przypływu gotówki i znalezienia połówki :lol: jedynej, wymarzonej do kochania stworzonej :lol: Twego ideału w myślach rzeźbionego jednak jeszcze nieodkrytego :lol: życzy Hultajka ;-) :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 2013-04-25 21:55
Prezencik będzie troszkę później :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 11:03
Dziękuję, od Pań przyjmuję tylko seks w prezencie. No ale ty się przecież szanujesz, więc chyba nic z tego :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Paweł M 2013-04-25 22:04
Świetny artykuł pisarzu :) fajnie lekko sie czyta takie felietony,wiesz o czym piszesz.Tak to już jest cięzko powiedzieć słowo ''NIE'' ale moim zdaniem łatwiej jest to powiedzieć kiedy masz twardy męski charakter,w moim przypadku było tak że bałem się komu kolwiek czegoś odmówić ze względu na to iż bałem sie że przestanie mnie lubić itd ogólnie przywiazywalem i uzaleznialem sie od innych.Teraz jest lepiej zauważyłem że wtedy kiedy moja samoocena rośnie postawienie sprawy jasno i odwaga w mówieniu swojego zdania jest o wiele bardziej efektowna i bez strachu.Teraz mam dylemat mogę jechać do Anglii do pracy i zarobić na swoję mieszkanie lub zostać w PL bo uważam że jak pojadę do UK to już nigdy nie spotkam żadnej kobiety.Nie wiem czy jesteś wierzący ale ja sie staram wierzyć dlatego Jezus kiedyś powiedział nie starajcie sie zbytnio o to co pić i jeść ale o to co niewidzialne o cechy charakteru i tak dalej a reszta będzie dodana.Po wczorajszym meczu gdzie Lewy strzelił 4 gole popłakałem sie ale nie z tego powodu ale z tego iż chłopak w moim wieku osiąga takie sukcesy a ja zapierdalam na etacie za 1500 zł Marku czy warto marzyć że znajde zajecie w ktorym sie spelnie ? w ktorym bede zarabiał kasę nie ukrywam że chce miec mieszkanie swoje wlasne i to aby sobie i rodzinie w przyszłosci zapewnić dobre życie a nie jak piszesz zajebanie sie w kredytach...

Pozdrawiam serdecznie i gratuluje pomysłu na bloga!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 11:05
A skąd Ty masz takie przekonanie, że w UK nie poznasz panny? młody jesteś, teraz się baw, dymaj, poznawaj swój umysł - na związek "na poważnie" masz jeszcze sporo czasu. Najpierw wiedza, doświadczenie, pozycja społeczna - a potem młodą psitke bierzesz na pokład.

Uciekaj stąd jak najszybciej - to nie jest kraj dla wrażliwych, nieśmiałych ludzi, mających napchana głowę bujdami o drugim policzku i grzeszności bogactwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Paweł M 2013-04-25 22:15
Spełnienia marzeń Marek!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kasia 2013-04-25 22:39
Mareczku wszystkiego dobrego!całusy ex Kasia :P uwielbiam czytać o Twoich ex ale ani razu o mnie nie pisałeś,byłam chyba za dobra :lol:a słynną kawalerkę bardzo miło wspominam :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Marek 2013-04-26 10:56
Dziękuję, ale która Kasia, możesz się jakoś przybliżyć? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mayer73 2013-04-25 22:41
Bardzo dobry felieton.Pograt ulować twórczości :) no i wszystkiego Naj.... z okazji imienin.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2013-04-26 11:06
Dziękuję, dziękuję wiosennie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Piotr 2013-04-25 22:47
Bardzo duzo w tym prawdy zyciowej i doswiadczenia, mam nadzieje ze nie nabytego a doczytanego:)
Niestety ludzie popelniaja bledy pomimo tego ze wiedza co sie stanie, czasem myslisz ze cos cie nie dotyczy(np gdy palisz papierosy i myslisz ze nie zachorujesz na raka krtani lub pluc)zycie niestety zawsze prostuje takie osoby.
Duzo szczescia i slodyczy- Piotr zyczy :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2013-04-26 10:56
No dokładnie Piotrze, ludzie wiedzą i mimo wszystko źle robią. Ale przynajmniej wiedzą co gdzie złego zrobili, wiedzą że nie są sami w tragedii i że ze wszystkiego można wyjść.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Poznasz 2013-04-25 22:50
A oto przykład, co sądzicie? Niesamowite, nawet nie to o jaką kwotę tu chodzi, a o magnata, który nie zabezpieczył się przed takim obrotem sprawy.

http://luxclub.pl/kat,1016273,wid,15524807,wiadomosc.html?ticaid=61079e
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2013-04-26 10:54
Berlusconi to skończony pajac, myślał może że jego kutas wystarczy na pannę - jak widac pomylił się :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jajacek 2013-04-25 22:56
Wszystkiego najlepszego Marku z okazji imienin. Na mailu masz prezent. Chyba wyszło ok.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 10:27
Dziękuję Jacku, piękny prezent mi zrobiłeś. Wspomnę o Tobie, gdy już będę w pi.. ech, w niebie oczywiście :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-26 00:28
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 10:29
Robert, co Ty mi tu wstawiasz jakieś dzieci? a gdzie ona ma cycki? na Boga, przecież ja mam większe! wstaw normalną seksi laskę z podwójnym D, a nie biedną, chudą dzieciaczynę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-26 10:54
To Dillion Harper - dziewczyna o piersiach idealnych. Idealnych co do kształtu, rozmiaru i jędrności.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sebo 2013-04-26 13:10
Cytuję zz:
To Dillion Harper - dziewczyna o piersiach idealnych. Idealnych co do kształtu, rozmiaru i jędrności.


Fajne ma ale strasznie mnie drażni jak nie są opalone, tak jak reszta ciała.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-26 11:45
Za duże piersi nie są ani ładne, ani podniecające, ani praktyczne. Powodują u kobiety tylko same problemy, w tym zdrowotne.

Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 12:08
Przesadziłeś - przecież to wymiona. Zgrabne D mi wystarczy, dobry, satynowy stanik, dobry zapach, seksowne ciuszki... i odpływam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-26 12:50
Te piersi to jeszcze nic, rekordzistki są przykute do łóżka bo ich piersi są większe od całej reszty ich ciała, są jak wielkie piłki gimnastyczne. Ani wstać, ani się obrócić w łóżku, o chodzeniu z nimi trudno mówić.
Widziałem kiedyś szokujący film, bo do tych "piersi" była "przykuta" drobna, szczupła, młoda dziewczyna.
Same kobiece piersi są ewolucyjną mutacją, która ma symulować samcowi kształt kobiecych pośladków w trakcie pozycji seksualnych kulturowo i religijnie akceptowanych, a więc wbrew naturze bo nie od tyłu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # witek 2013-04-27 17:31
a gdzie ona ma cycki? na Boga, przecież ja mam większe! ]
hehehe
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Słynny Filozof z fb 2013-04-26 23:27
Cytuję zz:


to jest jakieś badanie lekarskie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-27 00:03
To nie jest badanie a terapia.
Terapia lecząca przewlekłe kobiece migreny przez okresowe przesilenie choroby za pomocą paroksyzmu.
I to nie jest żart, praktykowano to jeszcze w gabinetach lekarskich na początku XX w.
Epoka wiktoriańska dała takie "owoce".
Panowie małżonkowie szli do licznych wówczas burdeli, biedniejsi korzystali z ulicznic.
Panie małżonki, cnotliwe, nobliwe, przecież takich rzeczy nie robią, więc co najwyżej co jakiś czas szły do lekarza "przesilić migrenę".

Szaleństwo ?

Oczywiście że szaleństwo, w takim zdegenerowanym świecie przyszło nam się urodzić.

Świecie rządów antychrysta.

Tak, tak, dziś jest gorzej niż było wtedy.
Dziś koleżanka małżonka nie pójdzie do lekarza na zabieg stymulacji łechtaczki.
Dziś zołza ma więcej testosteronu od zgnojonego pantoflarza, przerodziła się w aseksualnego babochłopa, który żyje kasą i strojeniem się przed lustrem.
Po co się stroi, na co, dobre pytanie.
By mieć więcej władzy, bo przecież nie dla męskiej uciechy.
Nie potrafi kochać, pasjami uwielbia nienawidzić i brzydzić się.
Najchętniej by wykastrowała cały wszechświat.

neokoni, neoliby, zdegenerowali ten świat do końca.
dla nich chciwość jest dobra, pierwszy milion, miliard, bilion, trylion trzeba ukraść, sawicka święta - uniewinniona, narody podzielili na zantagonizowane , zatomizowane jednostki, zmuszone do coraz ostrzejszej rywalizacji, likwidacja realnej produkcji, produkty finansowe, piramida długów, derywaty.
Rządzi od 30 lat fałszywy zbawiciel - kurewski neoliberalizm - antychryst.

Witajcie w końcu świata.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nuutka 2013-04-27 00:22
Nie ma stetoskopu więc to co najwyżej sanitariusz i pewnie doradza tej Pani,by następnym razem na solarium zdjęła stanik :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # zz 2013-04-27 01:50
A cóż pomógłby mu stetoskop skoro nawet seksuolog nie może spojrzeć i dotknąć o stymulacji nie wspominając ?
Bo od razu będzie molestowanie i największa zbrodnia wszechświata wg. "autorytetów" czyli seks.
Pod tym względem jest znacznie gorzej niż sto lat temu.
Będzie taka jedna z drugą bredzić o miłości, a jak wszystko się wali bo musi się w tej patologii walić, jak idzie taka do lekarza, to gotowa i lekarza zabić, wykastrować, wymordować całą ludzkość, tylko nie przyzna się sama przed sobą że stała się wyrachowaną, niezdolną do uczuć wyższych diaboliczną wywłoką by nie powiedzieć kreaturą ?
No ale skoro chciwość jest dobra, skoro korupcja ma być bezkarna, to takie są tego owoce.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # zz 2013-04-27 10:52
A ja uwielbiam takie ślady po staniku i majteczkach.
Dziewczyna opalona w całości traci jak dla mnie mnóstwo erotycznego powabu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Słynny Filozof z fb 2013-04-27 13:37
Cytuję zz:
A ja uwielbiam takie ślady po staniku i majteczkach.
Dziewczyna opalona w całości traci jak dla mnie mnóstwo erotycznego powabu.


Chciałem to właśnie napisać i lubię też jak kobieta ma naturalne futerko ;)

Oczywiście takie od biodra do biodra to już lekka przesada hehe
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-27 14:46
Pełna zgoda co do futerka.
Te panie wygolone czy wydepilowane w całości to masakra.
Jeśli depilacja to brazylijska a nie amerykańska, czyli zostawiamy spory trójkącik.
Ogródek musi być rzecz jasna zadbany, przystrzyżony.

Ideałem są tu panie o delikatnym owłosieniu, płożącym się naturalnie po skórze wzgórka łonowego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # zz 2013-04-28 11:16
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Słynny Filozof z fb 2013-04-28 12:23
Cytuję zz:


Długie i proste włosy, i ten kolor właśnie. Muszę Cię Robert unikać, bo pewnie gdyby jedna taka pojawiła się w naszym towarzystwie, lalibyśmy się po mordach ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-28 13:33
Ja jestem człek spolegliwy :D
Pół świata tego miodku, dla każdego miśka starczy.

Jesteś jak widać, mądrym, wytrawnym koneserem, traktującym kobiety uczciwie i poważnie.
Bo panie jak na powyższej fotce najczęściej zachowują dobrą figurę do starości co oczywiście wzmacnia związek.
Natomiast panie preferowane przez Marka (duży biust) błyskawicznie tyją i szybko starzeją się. Czy więc Mistrz poważnie traktuje swoje wybranki ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # szara twarz 2013-04-28 14:17
Fajna małpka. Widać, ze dopiero co zeszła z drzewa:P
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # zz 2013-04-28 22:19
Zazdrościsz ?
Zrzędliwa się robisz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # szara twarz 2013-04-29 06:52
Taaaa, zazdroszczę uzurpatorkom. Wiesz co o tym myślę! Żądam siebie!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # szara twarz 2013-04-29 10:32
Przykro mi, że jest to tak wulgarne, ale takie coś mi to przypomina. Choćbym miała już więcej nie odzyskać siebie zamykam temat.

www.youtube.com/watch?v=c9u48nprnpo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Dyrektor Kierownik 2013-04-26 00:37
Piszesz rzeczy wybitne. Takiego mechanicznego i trafnego (opartego na logice) podejścia jeszcze nie czytałem. Mam uwagę, piszesz, takie mam wrażenie, o mechanice życia, na którą są skazani ci, którzy nie mają przywileju bycia tymi mądrymi ludźmi potrafiącymi kochać i unikać niepowodzeń w życiu, a tacy oczywiście są. Świat oparty o taką mechanikę jest rzeczywiście ponury. ale statystycznie 1-2% ludzi ma coś pod kopułą, reszta to żujący paszę mechaniczni kozojebcy, to fakt.
Z okazji imienin dużo zdrowia i druga uwaga - jak taki gość jak ty, z takim łbem, nie kasujesz po 20.000 złociszów za miesiąc w jakimś zajebistym biznesie? przecież taka wiedza wcale nie musi być pożytkowana na analizy czyjejś dupy ale jest najbardziej właściwa... po prostu w handlu. biznes = handel czyli sprzedaż a sprzedać można tylko to co ludzie potrzebują - tą sugestię pozostawiam jako życzenie imieninowe dot. słusznej zapłaty za wiedzę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dyrektor Kierownik 2013-04-26 01:42
sorry, nie chcę się za bardzo produkować ale przyszło mi do głowy, że napiszę o tym, że mając pewną wiedzę w zakresie "zarządzania kobietami" (tak podchodzę) po prostu mogę się nimi fascynować i brać od nich to co najlepsze, ale to wyższa szkoła jazdy. wiedza jaką prezentujesz i przekazujesz samcom powinna stać się nie "trudną do przełknięcia prawdą" ale wstępem do wolności. ja bym odważniej w tym miejscu napisał, że mając pewną wiedzę i potrafiąc ją stosować można kochać kobiety. myślę, że koedukacja zburzyła układ - faceci źle interpretują kobiety bo myślą, że je znają. gdyby chodzili na tańce do babskiego internatu, a na co dzień byli z sobą, byłoby mniej problemów. chociaż z drugiej strony po szkołach koedukacyjnych jest prawie zupełny brak konkurencji na rynku kobiet dla prawidłowo ukształtowanych facetów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dyrektor Kierownik 2013-04-26 01:49
p.s.
A czy uwzględniasz to, że część facetów może chcieć być niewolnikami? bo niestety ale tak jest. faceci tez mają swoje matki-kobiety, z którymi w dzieciństwie mieli super silny związek, w dodatku przeciwko ojcu. to jest dopiero popieprzeone!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # zz 2013-04-26 02:49
Kup sobie kozę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Dyrektor Kierownik 2013-04-26 14:56
z tą naturą jest tak, że jak się poddasz to jesteś niewolnikiem cipy, kozojebcą a nie znawcą tematu. wolność to wartość nadrzędna. jako facet dbam o to by być wolny nawet za cenę odpuszczenia sobie ruchania - wtedy mówię: wokół jest setki innych, niech ta zacna pizda konsumuje innych mądrali - jaka by nie była doskonała, cudowna i niebiańska ta pizda - jest tylko człowiekiem, robi kupę i chce jeść i skręca ją kiedy wykażesz jej, że jest głupia. wolność albo kozobjebstwo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Dyrektor Kierownik 2013-04-26 15:16
p.s.
a.d. wolności
facetowi nie wolno bić kobiety, ma zapewnić jej bezpieczeństwo materialne, ma być dla niej miły - uśmiechać się do niej, przytulać ją i mówić miłe słowa. wolność jak wszystko ma swoją cenę. poza tym może robić co chce, być jaki chce, korzystać z niej jak chce, mówić jej co ma robić itd. kobietami nie ma się co przejmować, same dadzą sobie radę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Marek 2013-04-26 10:51
Dzięki. Póki co, widzę jedyna opcję zarobkowania w sprzedawaniu swojej wiedzy - a nie jej praktycznym wykorzystywaniu . Ale myślę tak - póki co jestem biedny, ale każdy tekst, każde skupienie na nim sprawia że staje się w te klocki coraz lepszy, coraz lepiej przekazuję wiedzę. Ja już mam silne poczucie, że jestem po prostu bardzo dobry w pisaniu właśnie tego typu tekstów. Pewność siebie przychodzi z każdym napisanym tekstem. Taki sukces będzie dla mnie lepszy - osiągnięty ciężką praca przez wiele lat, bo taki szybki by mnie uszkodził. Tak więc myślę, że w końcu osiągnę wysoki poziom życia na tyle, by w ogóle o tych sprawach finansowych nie myśleć. Póki co - trzeba pracować, doskonalić się, poznawać nową wiedzę, za wiele jest jeszcze w tym co piszę niedoskonałości . Chcę tak operować słowami, by zrzucało ludzi z siedzeń, chcę by ich zmieniało od samego czytania, zmiatało czapki z głów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Dyrektor Kierownik 2013-04-26 14:39
Tak jest, praca i jeszcze raz praca i wiedza, nie ma innej metody, w każdej dziedzinie. nie ma drogi na skróty, taka nie istnieje. szacunek za zrozumienie tego faktu. dziś jesteśmy tym na co pracowaliśmy przez ostatnie lata - umysł wymaga stałych. zgadzam się, jesteś naprawdę wysoko. i to nie jest kurtuazja, merytorycznie chyba jesteś wysoko i możesz pracować w spokoju, jeśli chodzi o technikę pisania/przekaz u to rozumiem ten szatański cel i chyba masz szansę, ponadto masz przewagę nad resztą gatunku (naturalnie w tej części zajmującej się publikowaniem), która dotąd nie wykonała takiej pracy, nawet jej części, co ty. piszę tak ponieważ na ten przykład ja nie byłbym w stanie sformułować tak tego przekazu i ale potrafię pewne rzeczy docenić. życzę sukcesów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mody 2013-04-26 00:45
100 lat Marku! W 20 minut nauczyłeś mnie więcej o życiu niż szkoła przez 14 lat. Dzięki Twoim felietonom pewnie życie nie jednego człowieka zmieniło się na lepsze. Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 11:07
Dziękuję. szkoda że nie ma tyle wolnego co nauczyciele :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sebo 2013-04-26 01:10
Marek naprawdę dobry tekst. Tak jak napisałeś nie można podejmować decyzji bez zastanowienia, trzeba do tematu podchodzić na chłodno, bo później można żałować latami. Co do rodziny to często problemy pojawiają się jak wchodzą nowe połówki. Z siostrą czy bratem się dogadasz ale już jak są oni pod wpływem presji ich partnerów pojawia się piekło.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 11:07
Dokładnie Sebo, największe niebezpieczeńst wo to partnerzy rodziny. Przeważnie chcą coś wyszarpać :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xman 2013-04-26 01:44
Marek, wszystkiego naj, naj eksploracji tego świata, z cenzurą lub bez, dobrych trunków, kobiet, iskry ..żej, M
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 11:08
Dziękuję, dziś piję za swoje i wasza zdrowie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-04-26 09:35
Marek, pięknych beztroskich chwil, gdzie w zadumie i nieoczekiwanie opada Ci szczęka z zachwytu;d
Wyłuskania z siebie i życia tego co prawdziwie ma znaczenie:>, jak już padło, cała reszta zamanifestuje się sama;d
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 11:08
Dziękuję Arku, dziękuję :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # al 2013-04-26 09:40
Najserdeczniejs ze życzenia Marku, przede wszystkim weny twórczej i chęci do pracy, abyś Nam "płodził" nadal takie mądre teksty :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 11:09
Dziękuję, będę płodził, ale już macica literacka się nagrzewa za mocno :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2013-04-26 11:12
A wszystkich którzy nie złożyli życzeń, zapisuję sobie w moim zeszyciku. Tak, mam taki :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # ester 2013-04-26 11:33
...no bez jaj...bądź człowiekiem i daj od siebie odpocząć :lol:

ps.imieninowo

www.youtube.com/watch?v=cI-C6Iernn0
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 12:07
Dziękuję, to ja też rzucę muzą www.youtube.com/watch?v=-ru_YoUdlmY mogłaby mi ta panna śpiewać, w trakcie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2013-04-26 14:02
Mięsień łonowo-guziczny i przepona w jednej linii-dałaby radę!:D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zbożowy 2013-04-26 17:18
Nie no, wykreślaj! Nie było mnie wczoraj :D

Dużo uśmiechu, przezwyciężenia lęków i połamania pułapek ego. A po za tym, życzę Ci jeszcze wesołego spotkania z czytelnikami i czytelniczkami! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bambo 2013-04-26 11:19
Mam pytanie odnośnie afirmacji.

Pisałeś niegdyś dość często o tym, że pomagają i mogą po pewnym czasie zmienić nasze postrzeganie. Niestety, w ogóle nie chce mi się ich pisać.

Pomyślałem sobie, że mógłbym po prostu zrobić sobie jakieś nagranie audio, które mógłbym po prostu puszczać sobie z mp3. Czytałem, że tekst słuchany niekiedy trafia lepiej niż czytany, bądź taki, który mamy napisać. Co o tym sądzisz? Czy mógłbyś podać treść jakiejś afirmacji, która działałaby na podwyższenie samooceny oraz podniesienie wiary w siebie i swoją wartość?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 12:06
Nie chcesz pisać, to się nie zmuszaj. Ja po zmuszaniu dostałem silnej nerwicy, która mi do dziś została. Audio? kiepski w sumie pomysł. Afirmacje działają, jeśli trwają bardzo długo, więc nie muszą być wcale bardzo intensywne. Tekst pisany trafia najlepiej, później czytany a na końcu słuchany. Najlepiej ułóż wulgarny rapowy hit, z pozytywnym przekazem - i go powtarzać jak najdłużej, podśpiewywać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Arek 2013-04-26 15:25
Cytuję Bambo:
Mam pytanie odnośnie afirmacji.

Pisałeś niegdyś dość często o tym, że pomagają i mogą po pewnym czasie zmienić nasze postrzeganie. Niestety, w ogóle nie chce mi się ich pisać.

Pomyślałem sobie, że mógłbym po prostu zrobić sobie jakieś nagranie audio, które mógłbym po prostu puszczać sobie z mp3. Czytałem, że tekst słuchany niekiedy trafia lepiej niż czytany, bądź taki, który mamy napisać. Co o tym sądzisz? Czy mógłbyś podać treść jakiejś afirmacji, która działałaby na podwyższenie samooceny oraz podniesienie wiary w siebie i swoją wartość?

Ej przy tym słońcu wszyscy wkrótce będziemy mieć niezłą opaleniznę nie;d w ramach malkontenctwa wypadało by dodać iż deszcz by nie zaszkodził;d
Też mam odruch wymiotny na afirmacje;d, eft nieźle działa, a krok dalej to działanie;d, w sensie wiesz, stawiasz się w sytuacjach które mogły Cię wcześniej odrobinkę przerażać, okazuje się że dajesz radę;d, drugim razem już łatwiej, trzecim luzik itd:>
Coś jak zamiana "teorii" w praktykę:>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 2013-04-26 11:34
Cytuję Marek:
Dziękuję, od Pań przyjmuję tylko seks w prezencie. No ale ty się przecież szanujesz, więc chyba nic z tego :)

:lol: to uważasz że seks w prezencie dla Ciebie byłby czymś złym? :lol:
akurat Mareczku nie z tego powodu nie mogę się z Toba seksować :lol: po prostu nie jestem w twoim typie :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2013-04-26 12:08
:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # k-pax 2013-04-26 13:41
najlepszego Marek! ciekawa stronka jak również ecoego. Książka przeczytana kilka razy narazie tylko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Vincent I 2013-04-26 15:54
Na siłownie nie mogę akurat uczęszczać - zbyt silna wada wzroku, lekarz mi zabronił. Ale regularnie odwiedzam basen, biegam (w sierpniu wybieram się znowu na maraton) i jeżdzę na rowerze. To chyba wystarczy, co nie Marku?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kobayashi 2013-04-26 18:54
Witaj życze wszystkiego dobrego z okazji imienin :) chęci do pracy i spełnienia marzeń!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Słynny Filozof z fb 2013-04-26 23:36
Wszystkiego dobrego i sukcesu finansowego, tylko że w tym pięknym kraju nikt nie czyta książek,ani dobrych felietonów. Na Onecie sprzedają się zdrady pisane przez fachowców od psychologii (te w spódniczkach przeważnie) w księgarniach poradniki typu: jak zmanipulować mężczyznę i takie takie. Ciężko będzie ale mimo wszystko tyle lat Cię już czytam i dalej jestem pod wrażeniem. Wszystkiego dobrego :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jacek 2013-04-27 00:30
No nie mogę muszę wrzucić filmik na samcze pod artem "nie rób z siebie dziada"
www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=26iz1-A0cXk#!
Bracia samcy do boju :lol: On nigdy nie powinien popełnić przestępstwa bo jak by trafił za kraty to chłopcy by za nim bardziej ganiali jak za dziewczynami.
PS. Wszystkiego dobrego Marek (spełnienia marzeń i zdrowia)- a filmik to tak na rozbawienie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mayer73 2013-04-27 07:46
Marko, koledzy i koleżanki ,jak to jest,coś w człowieku siedzi :) Spotykasz się z dziewczyną,kobi etą,wszystko cacy się odbywa,ma się wrażenie że na jednej fali nadajecie...a na koniec trzeba coś spieprzyć,pozos tawić po sobie nie miłe wrażenie.Ja tak mam ,miałem, co najmniej czterech-pięciu randkach :(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Arek 2013-04-27 12:05
Cytuję Mayer73:
Marko, koledzy i koleżanki ,jak to jest,coś w człowieku siedzi :) Spotykasz się z dziewczyną,kobietą,wszystko cacy się odbywa,ma się wrażenie że na jednej fali nadajecie...a na koniec trzeba coś spieprzyć,pozostawić po sobie nie miłe wrażenie.Ja tak mam ,miałem, co najmniej czterech-pięciu randkach :(

Skąd ta pewność iż pozostawiłeś niemiłe wrażenie?:>, Twoja droga randeczka;d wytchnęła Ci coś wprost?:> czy zwyczajnie sam sobie wkręcasz iż coś poszło nie tak:>, w sensie miałeś w głowie obraz "randki idealnej" a w rzeczywistości było odrobinkę inaczej;d
Hej można się w takim wypadku nieźle uświadomić w tym, iż bez sensu jest żyć "obrazami" w głowie;d
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mayer73 2013-04-27 17:31
Cytuję Arek:
Cytuję Mayer73:
Marko, koledzy i koleżanki ,jak to jest,coś w człowieku siedzi :) Spotykasz się z dziewczyną,kobietą,wszystko cacy się odbywa,ma się wrażenie że na jednej fali nadajecie...a na koniec trzeba coś spieprzyć,pozostawić po sobie nie miłe wrażenie.Ja tak mam ,miałem, co najmniej czterech-pięciu randkach :(

Skąd ta pewność iż pozostawiłeś niemiłe wrażenie?:>, Twoja droga randeczka;d wytchnęła Ci coś wprost?:> czy zwyczajnie sam sobie wkręcasz iż coś poszło nie tak:>, w sensie miałeś w głowie obraz "randki idealnej" a w rzeczywistości było odrobinkę inaczej;d
Hej można się w takim wypadku nieźle uświadomić w tym, iż bez sensu jest żyć "obrazami" w głowie;d


Arek nie mam obrazów w głowie, jak ma idealna randka wyglądać,nic z grubsza się nie planowało.Lecia ło się na spontanie.Po owych nie było już drugiej,he he :)
Tak się zastanawiam czy podświadomie kity nie wywalam na koniec że panienki prawie w panice :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-27 14:55
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-04-27 15:54
Cytuję zz:
http://www.youtube.com/watch?v=sPAgU4HcLAk

dobre zz, wręcz inspirujące;d, tylko ten, trzeba przewinąć pieluszkę co jakiś czas nie;d
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-27 16:31
To nie jest filmik o robieniu dzidzi a o dziecku w nas.
Każdy z nas był kiedyś dzieckiem.
Każdy z nas powinien być jak (dobre) dziecko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-04-27 18:12
Cytuję zz:
To nie jest filmik o robieniu dzidzi a o dziecku w nas.
Każdy z nas był kiedyś dzieckiem.
Każdy z nas powinien być jak (dobre) dziecko.

Istotnie takie odniosłem wrażenie:> i mój poprzedni komentarz ujmuje to dosyć zwięźle:>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # szara twarz 2013-04-28 19:08
Mi się ta cała składanka, układanka nie podoba. Z dnia na dzień coraz bardziej. Mam wrażenie, że tu nie tylko ja zostałam zawłaszczona a "wewnętrzne dzieci" równorzędnie. Ktoś o prawidłowo funkcjonującym układzie limbicznym takowych rzeczy by nie wymyślił. W ogóle wypowiedzi zz nie trafiają do mnie. Być może to podwójna (przemieszana) osobowość na podwójnym haju, tonąca w iluzji i topiąca innych w imię tylko swoich (nie)szczytnych celów. A w tej całej gamie różnorodności zostałam pustą, próżną lasencją z paznokciami pomalowanymi na różowo (chociaż ich nie maluję), kiedy wszyscy wiemy, że jest inaczej. (Sieroce)Życie nauczyło mnie innych wartości i to przy współudziale puli genowej, jaką dostałam przy urodzeniu. Nawet pewna światła kobieta nieustannie o mnie walczyła i zwracała mi uwagę na tę "męską" dziecinność, przez co podawałam się za kogoś, kim w ogóle nie byłam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # szara twarz 2013-04-28 19:31
Cytat:
przez co podawałam się za kogoś, kim w ogóle nie byłam.
Nawet jako sierota tak do końca nie byłam nieszczęśliwa, bo dostałam siebie i wszystko to, czym zachwyca mnie liber. Dopóki nie przyobleczono mnie w "Nowe szaty cesarza"

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0VdUgZD2f4U[/youtube]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-28 22:12
Przestań manipulować, tramal ci nie służy.

Niczego w życiu nie ćpałem ani nie mam zamiaru.
Poradziłbym Ci, gdyby to było możliwe w twoim przypadku, zwiększenie rozdzielczości postrzegania, ale do tego trzeba wyobraźni i fantazji a nade wszystko zdrowego organu.
A twój jest chory jak sama niedawno zakomunikowałaś.
Jak ktoś ćpa od lat to trudno by był zdrowy rybeńko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Esej 2013-04-27 22:51
Marek, wszystkiego najlepszego z okazji imienin, zyczenia spóźnione z róznych powodów, ale są hehe

Co do arta- tak niezalezność jest najwazniejszą rzeczą w zyciu człowieka, to jest tak, ze wtedy jestesmy kapitanami naszego statku i my wybieramy kurs, nie kobieta, rodzice,dziadko wie, ciotki wujkowie etc. etc. Ja póki co jeszcze odczuwam zaleznosc finansową, która powien szczerze w niesprzyjajacyc h okolicznosciach mogła mnie wpedzic na dno ( gdyby moja była zaciązyła- własnie czytałem swój tekst o tescie wobec najblizszych- co gdyby była zaszła w ciaze, a ja nie chciałbym sie zgodzic na slub- prawdopodbnie natychmiastowe odciecie finansowe- najskuteczniejs za presja).

Nie radze równiez liczyc Panowie na sprawiedliowsc w sadach rodzinnych, to nie Arabia Saudyjska, gdzie facet dostaje dzieciaka z automatu, tutaj kurwę moze przeorac stado kochasiów, a i tak nasz synek/córka beda musieli z tą kurwa siedzieć, a my bulic jak za zboze.

Slub to fajna rzecz, jednak (intercyza+ testament}+test y DNA+ kandydatka z podobnym poziomem finansowym, to zmniejszenie ryzyka strat na wypadek nieszczescia. Wtedy istnieje mozliwosc, ze odpadnie na płacenie na kurwę, bo "obnizył sie jej poziom zycia". Pisze tak bo orzeczenia z wyłaczną wina kobiet to moze kilka % ogolnej liczby. Nawet tutaj Ester napisała w kometarzach- jaki był powód tego, ze kobieta Piotrka straciła namietnosc- klasyczne przerzucenie winy na faceta- on zawinił! Chuj wie czym, ale on zawinił- identycznie usprawiedliwia sie kobiece kurestwo w sadach, dzieki czemu zwykle w takich wypadkach choc powinna byc wina wyłaczna kobiety, mamy wine obu stron, szkoda ze w druga strone to nie działa. Jaki jest powód tego, ze facet zdradził. dobra, chuj, nie chce mi sie nad tym dalej rozwodzic, w kazdym bądz razie PAPIEREK FORMALNY w Polsce, to 99%, ze dostaniecie po dupie. No cóz, i tacy ludzie musza byc, najwazniejsze zeby do tego grona sie nie zaliczać a reszta to proch i pył...swiata nie zmienimy. :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Esej 2013-04-27 22:57
Aha, jeszcze tak ironicznie moze, ale skoro tylu facetów narzeka jak to kurwa jest w tej Polsce, jakie baby sa perfidne, to jak usłysza, ze islam jest idealna religia dla faceta( szybko rozwód, alimenty na zone do 4 miesiecy, dzieciak z automatu dla nas) to mało Ci nie rozwala na głowie butelki z napojem wyskokowym hehe :lol: post z przymruzeniem oka ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Esej 2013-04-28 01:05
A własnie, chciałem zapytać, jesli wolno, o losy kolegi AI, który "rozstał" sie z dziewczyną na 1 miesiać, opisywał to w któryms felietonie, a nie moge znaleźć, wiec AI skoro to czytasz, i masz ochotę, to napisz jak tam z Twoja slicznotką sie to wszystko potoczyło?

Chciałbym jeszcze zapytac o Wrocławianina, o co własciwie poszło, ze zaczął Cie Marek obrazać, bo to dziwne, z poczatku pisał chłopaczyna dosyc sensownie, twardo,ale bez obelg...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Esej 2013-04-28 01:13
www.dkblog.pl/2012/10/30/malzonek-wylacznie-winny-rozkladu-pozycia-bedzie-dozywotnio-placil-alimenty/

Na zachete dla przyszłych męzów, jak wam zona nie bedzie chciała dawać pupy i nie daj Boze, sie wyregulujecie gdzie indziej, to mozecie DOZYWOTNIO bulić- oczywiscie mało ważne jest to, ze mieliscie szlaban na dupę od kilku miesiecy czy nawet lat :lol:

Polski system prawny w kwestii rozwodowej jest skrajnie feministyczny.. .za 30 lat jednak to sie zmieni, jak wejdzie sharia, wtedy Panowie sobie odbijemy :lol: :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Ester 2013-04-28 08:38
Nie,Eseiku,nigd zie nie napisałam ,nie "przerzuciłam klasycznie winy na faceta".Zapytał am co było powodem utraty namiętności w związku.Zgodzę się ,że pytanie było prowokujące,ale szybciej przez to otrzymałam szczerą odpowiedź. Piotrek "wypluł"z siebie żal do całego świata z prędkością światła .Oczywiście ma prawo,ale zabrakło mi refleksji nad sobą i własnym postępowaniem.I jednocześnie zasmucił brak emocjonalnego porozumienia.Br ak czasu na związek i seks,typowa życiowa rutyna...Oczywi stym jest ,że kobiety potrzebują więcej czasu na rozbudzenie i spełnienie seksualne. Większości kobiet,ż którymi rozmawiam nie interesuje szybki ,bylejaki numerek w przerwie obiadowej.Lub nawykowa,minuto wa penetracja przed zaśnięciem.Rano zachwycony własnym wyczynem kochaś,dostaje czerwona kartkę ze zdziwieniem ,bo przecież dobrze było:D I dostanie zawsze- od każdej kobiety (wyłączmy małolaty z dyskotek) Nawykowe,przedm iotowe traktowanie kobiet juz odbija się panom czkawką.Powtórz ę to po raz któryś:celebrac ja,adoracja i zaspokajanie potrzeb partnera to gwarancja na udany seks i związek. Tylko trzeba o to zadbać,trzeba chcieć się wysilić ,pomyśleć o drugiej stronie:co czuje ,czego chce,jak zaspokoić jej potrzeby,zaanga żować się emocjonalnie(pr oblem facetów).Znam związki z wieloletnim stażem i bardzo udanym pożyciem.Czego wszystkim ,zdesperowanym panom na tym forum, życzę:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # zz 2013-04-28 12:38
Nienawidzę celebracji i celebry we wszelkich postaciach.

Adoracja to forma zniewolenia, trudno o wzajemną adorację bo to kolejny pawi taniec w wyjątkowo kurewskim wydaniu.

Zaspokajanie potrzeb to kolejna wymówka oziębłych, wynaturzonych pań.

Całość to niestrawna mentalnie, zdegenerowana atrapa tego co powinno być.

Życie to nie celebra, należy pokochać prostotę, bo to droga do jedności, miłości i s;pełnienia.


A co z równością partnerów ?

A kiedy to panie będziecie tak pragnąć samców, kiedy będziecie się nimi tak fascynować, ze będziecie ich adorować, będziecie zaspokajać ich potrzeby ?!

A kiedy to panie będziecie skomleć do samców o seks ?!Coraz bardziej doceniam mądrość starożytnych, którzy kobiety traktowali jako coś gorszego i brzydszego.
Dzięki tej postawie panie znały swoje miejsce i palma im nie odbijała.

Ubóstwienie kobiet, feminizm sprawiły, że cały czas narasta wyjątkowo niszcząca patologia.

Wszelkie więzi społeczne, i tak na miernym poziomie, ulegają gwałtownej odśrodkowej destrukcji.

I tu w sumie muszę przyznać rację Dyrektorowi Kierownikowi który współczesne degeneratki nazywa kozami a samców którzy z nimi się zadają nazywa kozojebcami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # jacek 2013-04-28 13:15
zgadzam sie zz z tym Cytat:
Coraz bardziej doceniam mądrość starożytnych, którzy kobiety traktowali jako coś gorszego i brzydszego. Dzięki tej postawie panie znały swoje miejsce i palma im nie odbijała.
ale tez moze warto zauważyć ze przez te tysiace lat w dzisiejszych Paniach odbija się te ich trakktowanie ??
Chociaż uważam że masz racje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # szara twarz 2013-04-28 14:46
Dlatego właśnie tego kwiatu pół światu. Życzyłabym sobie romantyka takiego jak Liber, jego codziennego uśmiechu, wyższego poziomu zrozumienia (póki co on ma Grzeszczak :P ) Co z tego, że facet to głowa rodziny, jeżeli oprócz pieniędzy nic do niej nie wnosi. Potem jest jak w piosence "Gdy nie ma wina to d*py nie wypina". Mnie niestety zabrano młode życie, wolność, prawo stanowienia o sobie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Piotrek 2013-04-28 16:02
Cytuję szara twarz:
Dlatego właśnie tego kwiatu pół światu. Życzyłabym sobie romantyka takiego jak Liber, jego codziennego uśmiechu, wyższego poziomu zrozumienia (póki co on ma Grzeszczak :P ) Co z tego, że facet to głowa rodziny, jeżeli oprócz pieniędzy nic do niej nie wnosi. Potem jest jak w piosence "Gdy nie ma wina to d*py nie wypina". Mnie niestety zabrano młode życie, wolność, prawo stanowienia o sobie.


A co Ty wnosisz w związek? Jakie wartości i cele masz? Co dla Ciebie jest najważniejsze? Jeżeli wnosi tylko pieniądze, to co jest tego powodem? Może miał marzenia, cele, ambicje? Może związek podciął jego marzenia?

Stał się maszynką do zarabiania pieniędzy. Praca odbiera mu siły i radość. Chęć do czegoś więcej niż szarość. Nowy telewizor, większe czy bogaciej wyposażone mieszkanie, co najmniej TeDeIk w kombi co by ludzie nie gadali... To potrafi nas facetów pozbawić energii.

Pytam Cię retorycznie. Bez żadnego oceniania. Bez próby udowadniania tego, że jesteś jak inne kobiety. Potrafiłabyś zrezygnować z pewnych rzeczy i zamiast mercedesem jeździć fiatem 126p, zamiast wielkiego LCD mieć kineskopowy telewizor, czy zamiast 150 m2 apartamentu zgodziłabyś się mieszkać w skromnym dwupokojowym mieszkaniu z betonu? Bo może facet miałby wtedy czas na rozwijanie siebie, swoich pasji, przestania bycia maszynka do zarabiania.

P.S. Powiedz mi, ile Liber miał oficjalnych związków i ile razy się ożenił dzięki uczuciu żywionemu do drugiej połówki?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # szara twarz 2013-04-28 16:24
Kiedyś wnosiłam wszech i wobec życie, radość życia, dopóki nie zostałam zawłaszczona i tym samym inwalidką (dwóch na jednego w nierównej walce) Szczerze powiedziawszy bawią mnie takie pytania co wnoszę (meble). Gdyby mnie nie było stać na samochód, jeździłabym autobusem. Mężczyźni uzurpują sobie prawa do kobiet, podczas gdy one tak naprawdę w ogóle ich nie potrzebują. Z Liberem mogłabym na przykład pośpiewać sobie w swojej "słynnej" kawalerce, żyć wolna, bo do wspólnego biesiadowania, przytulania się papierek w ogóle nie byłby mi potrzebny. W świecie muzułmańskich radykalistów to raczej scenariusz niemożliwy. U nich obiad na stole to szczyt rodzinnego szczęścia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Piotrek 2013-04-28 16:50
Cytuję szara twarz:
Kiedyś wnosiłam wszech i wobec życie, radość życia, dopóki nie zostałam zawłaszczona i tym samym inwalidką (dwóch na jednego w nierównej walce) Szczerze powiedziawszy bawią mnie takie pytania co wnoszę (meble). Gdyby mnie nie było stać na samochód, jeździłabym autobusem. Mężczyźni uzurpują sobie prawa do kobiet, podczas gdy one tak naprawdę w ogóle ich nie potrzebują. Z Liberem mogłabym na przykład pośpiewać sobie w swojej "słynnej" kawalerce, żyć wolna, bo do wspólnego biesiadowania, przytulania się papierek w ogóle nie byłby mi potrzebny. W świecie muzułmańskich radykalistów to raczej scenariusz niemożliwy. U nich obiad na stole to szczyt rodzinnego szczęścia.Dostałem odpowiedzi na pytania zadane i nie zadane. Jestem mile zaskoczony. Dzięki :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-28 22:37
diabeł tkwi w szczegółach !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # szara twarz 2013-04-29 13:41
Diabeł to chyba to, co w środku siedzi. Bez emocji, refleksji, skrupułów. Tylko taki człowiek mógł coś takiego wymyślić. Chyba moja intuicja od pierwszej chwili była celna, że nie chciało mi się bić o akcje z telenoweli i prezenty dawane przez białogłowy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # szara twarz 2013-04-28 14:27
Najbardziej prymitywne przesłanie, jakie kiedykolwiek słyszałam. Kwintesencją męskości jest Liber. Wybitna uroda, wybitny intelekt, artyzm z wybitną zdolnością przelewania myśli na papier. Kóz z pewnością nie kupuje, bo sferą jaką łączą się ludzie między sobą są emocje (stąd związki artystów między artystami- oni posiadają je najsilniejsze). Jeżeli nie ma seksu, tzn. że nie było emocji, nici spajającej. Każdy inny rodzaj seksu można kupić za około 100zł. w różnych miejscach. Ideał:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3vQtICSxosg[/youtube]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # szara twarz 2013-04-28 14:28
[youtube]https: //www.youtube.c om/watch?v=3vQt ICSxosg[/youtub e]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # liniwy 2013-04-28 13:09
Zwięźle, o tym o czy pisze Marek...

Odwaga miłości
...Cytat:
Takie są cztery etapy miłości i na każdym z nich strach będzie malał. Kiedy seks stanie się wspaniały, zniknie strach ciała. Ciało nie będzie neurotyczne. Obserwowałem tysiące ciał -zwykle są neurotyczne, doprowadzone do szaleństwa, niespełnione, spięte. Kiedy pojawi się miłość, strach zniknie z umysłu. Będziesz żył wolny, spokojny. Nie nadejdzie strach, nie pojawią się koszmary. Kiedy pojawi się modlitwa, strach zniknie całkowicie, ponieważ dzięki modlitwie staniesz się jednością - odczujesz głęboki związek z Wszechmogącym. Strach zniknie z duszy. Gdy się modlisz, ginie strach przed śmiercią. A gdy medytujesz, znika wszystko. Znika strach, znika brak strachu. Nic nie pozostaje. Czy raczej pozostaje tylko nic. Nieograniczona czystość, cnota, niewinność.
...

Całą resztę można doczytać tutaj:
chomikuj.pl/szarim/zachomikowane/M*c4*85dro*c5*9bci+*c5*9awiata/OSHO+RAJNEESH/Osho+-+Odwaga+-+Rado*c5*9b*c4*87+niebezpiecznego+*c5*bcycia,1432165717.pdf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # i30 2013-04-28 22:11
Takie są cztery etapy miłości i na każdym z nich strach będzie malał. Kiedy seks stanie się wspaniały, zniknie strach ciała. Ciało nie będzie neurotyczne. Obserwowałem tysiące ciał -zwykle są neurotyczne, doprowadzone do szaleństwa, niespełnione, spięte. Kiedy pojawi się miłość, strach zniknie z umysłu. Będziesz żył wolny, spokojny. Nie nadejdzie strach, nie pojawią się koszmary. Kiedy pojawi się modlitwa, strach zniknie całkowicie, ponieważ dzięki modlitwie staniesz się jednością - odczujesz głęboki związek z Wszechmogącym. Strach zniknie z duszy. Gdy się modlisz, ginie strach przed śmiercią. A gdy medytujesz, znika wszystko. Znika strach, znika brak strachu. Nic nie pozostaje. Czy raczej pozostaje tylko nic. Nieograniczona czystość, cnota, niewinność.
TO JEST COŚ CZEGO NIGDY NIE SŁYSZAŁAM I..PO PRZECZYTANIU ....PRZEPRASZAM ALE PO PROSTU...MAM ŁZY W OCZACH:(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-29 00:39
Cytat:
A gdy medytujesz, znika wszystko. Znika strach, znika brak strachu. Nic nie pozostaje. Czy raczej pozostaje tylko nic. Nieograniczona czystość, cnota, niewinność.
To diabelska pułapka, bo jeśli celem medytacji ma być poczucie nicości to tak naprawdę medytujemy unicestwienie czyli śmierć.

A śmierć to z pewnością nie Cytat:
Nieograniczona czystość, cnota, niewinność
Dlaczego akceptujecie drogi i pomysły tych którym to podejście w niczym nie pomogło ?
Nie macie swoich pomysłów ?

Naprawdę pragniecie nicości i własnego unicestwienia ?

Dlaczego więc akceptujecie tego typu medytację ?!


Kilkuletni brzdąc bawiąc się metodą Silvy, niewiele rozumiejący z tej zabawy, potrafi mieszać iluzję wyobraźni (wizje stworków z oglądanych wcześniej bajek) z wizjami pozwalającymi precyzyjnie diagnozować choroby innych osób, niewiele do niego dociera, a do was dorosłych osób dociera jeszcze mniej !

Medytując nicość programujecie się na śmierć.

Wielu ponoć przewidziało datę własnej śmierci a tak naprawdę zaprogramowało się na tą śmierć, precyzyjnie i bezwzględnie wobec samych siebie. Liczne totemy zwiększały tylko siłę rażenia.

Zawsze była to taka czy inna DESTRUKCYJNA forma medytacji.

Dlaczego tak bezlitośnie się samoograniczaci e ?
Dlaczego nie medytujecie zdrowia, radości, nieśmiertelnośc i ?

To bardzo smutne że bez końca powtarzacie:

"stoliczku bądź pusty, nie nakrywaj się, zniknij, rozpłyń się, przestań istnieć".
A nieraz macie przy tym łzy w oczach, ze wzruszenia O ZGROZO !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # liniwy 2013-04-29 04:19
To mały fragment wyrwany z rozdziału o miłości, gdy spojrzeć na całość, to sens jest inny. Akcentując znaczenie jednego słowa, wyciągamy mylne wnioski o całości. Do każdej wypowiedzi można się w ten sposób przyczepić, ale nie nadaję temu takiego znaczenia.

Cytat:
Dlaczego nie medytujecie zdrowia, radości, nieśmiertelności ?
Skąd to wiesz? :-)
Może po prostu - jesteśmy nią,
i swoją siłę czerpiemy z radości, zdrowie nam się poprawia a ten opis tylko pomaga iść do przodu. Duch widzi to inaczej niż rozum, nakładający destrukcyjne ograniczenia w odbiorze.
radość niebezpiecznego życia
I rzeczywiście - "każdy rodzi się geniuszem, a potem idzie do szkoły".
Pozdrawiam serdecznie - :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # szara twarz 2013-04-29 06:20
Te wskazówki dotyczące medytacji wyglądają, jakby ktoś chciał nalać coś z pustego. Gdyby tak było, że każdy jest sobie równy, wtedy o kant stołu można by rozbić wszelkie dywagacje dotyczące reinkarnacji i oświecenia.
Cytat:
I rzeczywiście - "każdy rodzi się geniuszem, a potem idzie do szkoły".
Kiedy poszłam do szkoły, mój geniusz się gdzieś ulotnił i dziwnym zrządzeniem losu przeszedł na kogoś innego. Jak wolicie tak się oświecajcie, medytujcie ale uprzejmie proszę o zwrot mojego. Diabeł tkwi w szczegółach! A geniusz ma to do siebie, że ciężko aklimatyzuje się w schematycznych warunkach.

Najlepszą medytacją jest życie i obserwacja ludzi. Inaczej można wyćwiczyć tylko akceptację i poddanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-04-29 09:13
Cytuję szara twarz:
Te wskazówki dotyczące medytacji wyglądają, jakby ktoś chciał nalać coś z pustego. Gdyby tak było, że każdy jest sobie równy, wtedy o kant stołu można by rozbić wszelkie dywagacje dotyczące reinkarnacji i oświecenia.
Cytat:
I rzeczywiście - "każdy rodzi się geniuszem, a potem idzie do szkoły".

Kiedy poszłam do szkoły, mój geniusz się gdzieś ulotnił i dziwnym zrządzeniem losu przeszedł na kogoś innego. Jak wolicie tak się oświecajcie, medytujcie ale uprzejmie proszę o zwrot mojego. Diabeł tkwi w szczegółach! A geniusz ma to do siebie, że ciężko aklimatyzuje się w schematycznych warunkach.

Najlepszą medytacją jest życie i obserwacja ludzi. Inaczej można wyćwiczyć tylko akceptację i poddanie.
O, właśnie miałem coś takiego napisać o medytacji. Żyj medytując, medytuj żyjąc, jakkolwiek słowo medytacja kojarzy się dość jednoznacznie, pewnie lepiej było by wrzucić coś innego, lekkość w byciu czy coś;d
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zz 2013-04-29 09:31
Raczej to cuś.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # szara twarz 2013-04-29 06:34
Cytat:
TO JEST COŚ CZEGO NIGDY NIE SŁYSZAŁAM I..PO PRZECZYTANIU ....PRZEPRASZAM ALE PO PROSTU...MAM ŁZY W OCZACH:(
Łzy w oczach to dar od Boga i uważam, że nie da się odtworzyć tego, co się zabrało. Jeżeli ktoś praktycznie od urodzenia żył muzyką, z niczego tworzył instrumenty i wystukiwał rytmy, rozwijał słuch i wrażliwość, to to, co tu praktykujecie to rozkaz dla głuchego, by zaczął słyszeć.

Tyle fałszu, straconego czasu, chorób, przez chęć zrobienia z wróbla kanarka. Ja chcę być znowu sobą, taką jaką byłam w 2006 roku, żądam tego i nie interesuje mnie reszta. W ogóle przestaje odwiedzać to forum, bo nie życzę sobie być królikiem doświadczalnym.

Diabeł tkwi w szczegółach!- go zabraniam! Bo to jestem tylko ja. A cała reszta to jak dać ducha z 2008 roku lalce z sex shopu. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Arek 2013-04-29 09:22
Cytuję szara twarz:
Cytat:
TO JEST COŚ CZEGO NIGDY NIE SŁYSZAŁAM I..PO PRZECZYTANIU ....PRZEPRASZAM ALE PO PROSTU...MAM ŁZY W OCZACH:(


Łzy w oczach to dar od Boga i uważam, że nie da się odtworzyć tego, co się zabrało. Jeżeli ktoś praktycznie od urodzenia żył muzyką, z niczego tworzył instrumenty i wystukiwał rytmy, rozwijał słuch i wrażliwość, to to, co tu praktykujecie to rozkaz dla głuchego, by zaczął słyszeć.

Tyle fałszu, straconego czasu, chorób, przez chęć zrobienia z wróbla kanarka. Ja chcę być znowu sobą, taką jaką byłam w 2006 roku, żądam tego i nie interesuje mnie reszta. W ogóle przestaje odwiedzać to forum, bo nie życzę sobie być królikiem doświadczalnym.

Diabeł tkwi w szczegółach!- go zabraniam! Bo to jestem tylko ja. A cała reszta to jak dać ducha z 2008 roku lalce z sex shopu. Pozdrawiam
Nieźle, nieźle, manifest za manifestem;d, Twoja twarz nabrała chociaż odrobinkę kolorytu?;d
Tak w ogóle to chyba sama sobie dobierasz niki co nie:> zamiast być sobą:>
p.s kanarek kojarzy się z klatką;>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # szara twarz 2013-04-29 09:57
Może jaśniej będzie wróbel przystrojony w cudze piórka. Tylko do końca nie wiadomo czy tylko on jeden, ponieważ po tym co tu czytam, nawet jaśnie mnie obawy nachodzą. Te niejednoznaczne subtelności stają się już powoli monotonne i nudne. Gdybym od początku była sobą, może przeczytałabym ze dwa posty i się z panem i władcą sprawującym kontrolę nad cudzym życiem w myśl zasady "rządź i dziel" nawet poniżej kosztów (energetycznych ) pożegnała.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Arek 2013-04-29 13:48
Cytuję szara twarz:
Może jaśniej będzie wróbel przystrojony w cudze piórka. Tylko do końca nie wiadomo czy tylko on jeden, ponieważ po tym co tu czytam, nawet jaśnie mnie obawy nachodzą. Te niejednoznaczne subtelności stają się już powoli monotonne i nudne. Gdybym od początku była sobą, może przeczytałabym ze dwa posty i się z panem i władcą sprawującym kontrolę nad cudzym życiem w myśl zasady "rządź i dziel" nawet poniżej kosztów (energetycznych) pożegnała.

Cóż, a Twoje wypowiedzi można określić mianem jednoznacznych? :> Wiesz, paradoks polega na tym iż jeżeli ktoś codziennie zmienia nika i poglądy, to pewnie już sam jest dość zagubiony w tym wszystkim:>
Dajmy na to przykładowo, wróbelek czy pan i władca?;d a wróbelek może być tym drugim i odwrotnie?;d
To tylko Twoja projekcja na to jakbyś chciała kogoś widzieć, cała istotna reszta raczej wymyka się schematom:>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # szara twarz 2013-04-29 15:37
Dlatego myślę, że tylko ktoś niespełna rozumu z trawiącymi go kompleksami mógł się takiego czegoś się dopuścić. Nawet "wewnętrznemu dziecku" z blokowanych widzeń.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # zz 2013-04-29 17:37
Cytat:
To tylko Twoja projekcja na to jakbyś chciała kogoś widzieć
Dokładnie. I tu właśnie tkwi diabeł w szczegółach.

szara twarz vel Afrodyta vel niedojrzała vel... (kto tam wie ile nicków może jeszcze używać) w zeszłym roku przechwalała się swoimi energetyczno - wampirycznymi skłonnościami.
To skądś musiało się wziąć, wzięło się pewnie z tego, że wykreowała w swoim umyśle fikcyjny świat, grę wyobraźni, na zasadzie widzenia tego co się chce widzieć.

Ten jej świat, wykreowany na zasadzie słowo stało się ciałem, jest całkowitą fikcją, niemniej w jej umyśle zaistniał jako coś namacalnego.

To poziom fałszywej projekcji, bardzo niebezpieczny dla każdego, zwłaszcza tych którzy bawią się w tak zwany rozwój duchowy. Bo to nic innego jak różne formy urojeń i ich konsekwencje.
Zwłaszcza umysły mało ścisłe, ze skłonnością do egzaltacji, muszą się mieć na baczności.
Czytała, czemu wielokrotnie dała tu świadectwo, wiele pozycji książkowych z gatunku tzw. new age.
A new age poza diamentami oferuje gigantyczną otchłań kłamstw, manipulacji, niewyobrażalnyc h bzdur.

Ogólnie jest to totalny śmietnik duchowy o dużej sile destrukcji umysłów mało krytycznych.

Jeśli ktoś chce pójść dalej i nie oszaleć musi kierować się swoistym BHP rozwoju duchowego, tego najwyraźniej zabrakło szarej twarzy.

Każda rozmowa, każda interakcja, także za pomocą internetu, tworzy mentalne, najczęściej płytkie więzi.
Ale w przypadku osoby opętanej przez urojenia, przez własny wewnętrzny świat, który uzyskał swoistą autonomię przez to, że osoba ta utraciła nad nim świadomą kontrolę, sytuacja jest inna i może być niebezpieczna.
Wtedy najprostsze słowa, najoczywistsze, zostaną swoiście przetransformow ane i dostosowane do aktualnego stanu urojeń.

Bardzo chcę żeby jednoznaczny sens moich słów dotarł do szarej twarzy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # stop acta 2013-04-29 21:23
Powiedziałam zostaw mnie w spokoju! Czy niezbyt jasno się wyrażam? Już wystarczająco zniszczyłeś mi życie i nadal ćwiczysz te twoje techniki voodoo na mojej głowie, moim mózgu, bez mojej zgody! Odwal się ode mnie! Znajdź sobie inne pokopane specjalistki od orgazmów, których nawet Sokrates by mnie zrozumiał. Ciebie też nie, bo na zbyt niskich częstotliwościa ch nadajesz, by zrozumieć. Jak ktoś mógł zniszczyć i tak zniszczone życie tak wrażliwej i emocjonalnej dziewczynie? Zrobić z niej idiotkę i dziwkę? Chociaż fajną ma opinię ta twoja podstawiona "niunia". Na tyłku też ujedzie. Tobie i jej nie więzi, ale jak powiedział Liroy przelew rozumu do mózgu by się przydał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # stop acta 2013-04-29 21:48
Odnośnie tych epitetów. Dopiero jak pojawiłeś się w moim życiu zaczęłam rzekomo "chełpić się urodą" kiedy mój partner w ogóle takich słów nie używał. Bo Wanda Niemca nie chciała? W towarzystwie przeważnie piłam oranżadę, bo nawet drinka nigdy nie byłam w stanie dopić aż tu nagle taka odmiana?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # stop acta 2013-04-29 21:51
zz wiesz co?! Powiedz to tej swojej dziewczynce prosto w twarz a mnie zostaw w spokoju. Powiedz jej, że niedaleko pada jabłko od jabłoni, a tak bardzo chciałeś, tylko przypadkiem zniszczyłeś tę drugą. Nie masz odwagi bo wierzysz w mrzonki. Jak w ogóle mogłeś się do mnie tak zwracać?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # zz 2013-04-29 23:30
Coraz bardziej odrywasz się od rzeczywistości i uparcie brniesz w swoje konfabulacje.
Uparcie utożsamiałaś mnie z innymi osobami odwiedzającymi blogi Marka.
Teraz winisz mnie za coś co sobie uroiłaś.

Cytat:
uż wystarczająco zniszczyłeś mi życie i nadal ćwiczysz te twoje techniki voodoo na mojej głowie, moim mózgu, bez mojej zgody! Odwal się ode mnie!
Ty to piszesz na serio ?!

Więc jeszcze raz.
Nic, nigdy, nigdzie Ci nie zrobiłem.
Żadnego voodoo, to wszystko sobie uroiłaś.
Kończę rozmowy z tobą bo jesteś groźna dla siebie i otoczenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # stop acta 2013-04-30 09:08
Już wiem skąd atak na "perełki". Uroiłam? A co ty sobie uroiłeś? Że możesz mnie bezkarnie niszczyć bo jesteś kim jesteś.

Nawiązując do Grzesiaka- jedno spojrzenie na tego człowieka utwierdza mnie w przekonaniu, że nigdy nie byłabym skora skorzystać z jego wątpliwej jakości usług.

Poza tym przyroda nie zna próżni. Żeby coś komuś dać, trzeba coś komuś wziąć. A u tego z prowokacyjnych "słonecznych zapisków" przynajmniej była autentyczność. Też cieszę się, że go poznałam. Wspaniały, wartościowy człowiek, dla którego miłość w każdym aspekcie jest uczuciem najwyższym. Jemu postanowiłeś zrobić to samo? Na koniec "ukarać" mnie mną samą w innej ramce?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # szara twarz 2013-04-29 07:28
Zawsze myślałam, że obojętnie co by nie było, zawsze jednak miałam siebie, swoje spojrzenie,ale niestety Ci co mieli chęci- ich szansa utonęła. Jak się okazało, nawet to nie było takie pewne. Jedni przejęli gotowe, nawet mają czelność się na cudzej pracy wywyższać (gdybyś takie miała!), inni zepchnięci do niebytu, całe życie na czyichś śmieciach muszą budować swoją osobowość. Gdyby to było autentyczne, z pewnością miałabym szacunek, pomimo że sama zostałam robocopem, bez jakichkolwiek wzniosłych stanów. Chcę moje skarby!

www.youtube.com/watch?v=ylp6SqopQ8Q
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # liniwy 2013-04-29 22:03
to samo źródło, wybaczcie mi tu i teraz,
Cytat:
Lew Tołstoj napisał krótką opowieść: W centralnej Rosji było jezioro, które stało się sławne dzięki trzem świętym. Zainteresowali się nim ludzie z całego imperium. Tysiące ludzi przyjeżdżało, żeby zobaczyć tych trzech świętych. Wysokiej rangi duchowny zaczął się niepokoić: Co się dzieje? Nigdy nie słyszał o takich trzech „świętych", nie byli oni kanonizowani przez kościół. Kto zrobił z nich świętych? Chrześcijaństwo czyni jedną z najgłupszych rzeczy - wydają certyfikaty: „Ten człowiek jest święty". Tak jakby można było zrobić z człowieka świętego przez nadanie mu tytułu! Ale ludzie oszaleli na ich punkcie i pojawiało się mnóstwo informacji o zachodzących tam cudach, więc duchowny pojechał skontrolować sytuację na miejscu. Popłynął łodzią na wyspę, na której mieszkali ci trzej biedacy. Byli po prostu ubogimi, ale bardzo szczęśliwymi ludźmi. Istnieje bowiem tylko jeden rodzaj ubóstwa: serce, które nie potrafi kochać. Byli oni więc ubodzy, ale jednocześnie bogaci, bogatszych trudno byłoby znaleźć. Zastał ich zadowolonych, siedzących pod drzewem i śmiejących się. Widząc go, ukłonili się, a duchowny zapytał: - Co tu robicie? Słyszałem plotki, że jesteście wielkimi świętymi. Czy umiecie się modlić? Widząc tych trzech mężczyzn, duchowny natychmiast wyczuł, że są niewykształceni, troszeczkę głupawi; szczęśliwi, ale nierozumni...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # liniwy 2013-04-29 22:04
cd.
Cytat:
... Spojrzeli na siebie i powiedzieli: - Przepraszamy, panie, nie znamy modlitw kościelnych, ponieważ jesteśmy prostakami. Ale stworzyliśmy swoją własną modlitwę. Jeśli nie urazi cię to, możemy ją powtórzyć. - Dobrze, pokażcie, jak się modlicie - powiedział kapłan. - Próbowaliśmy, myśleliśmy, zastanawialiśmy się, ale nie jesteśmy wielkimi myślicielami, jesteśmy głupcami, prostymi ludźmi z wioski. Więc zdecydowaliśmy się na prostą modlitwę. W chrześcijaństwie mówi się, że Bóg jest Trójcą: Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym. A nas jest również trzech. Więc zdecydowaliśmy się na taką modlitwę: „Ty jesteś Trójcą, nas również jest trzech, zmiłuj się nad nami". Oto cała nasza modlitwa: „Ty jesteś Trójcą, nas również jest trzech, zmiłuj się nad nami". Pop bardzo się rozgniewał, prawie wpadł w furię. Powiedział: - Cóż za nonsens! Nigdy nie słyszałem takiej modlitwy. Przestańcie! Nie możecie być świętymi w taki sposób. Jesteście po prostu głupcami! Padli mu więc do stóp i błagali: - Naucz nas prawdziwej, dobrej modlitwy. Pop powiedział im modlitwę akceptowaną przez rosyjski Kościół prawosławny. Była długa, skomplikowana; wzniosłe, pompatyczne słowa. Trzej mężczyźni popatrzyli na siebie z trwogą. Brama nieba była dla nich zamknięta. Powiedzieli: - Prosimy, powtórz nam jeszcze raz, ponieważ modlitwa jest długa, a my jesteśmy niewykształceni. Duchowny powtórzył. Oni znów powiedzieli: - Jeszcze raz, panie, bo zapomnimy słów i coś pójdzie nie tak. Kapłan znów powtórzył. Gorąco mu podziękowali, a on poczuł satysfakcję, że wykonał dobry uczynek i nawrócił trzech głupców. Odpłynął w swojej łodzi. Gdy był na środku jeziora, nie mógł uwierzyć własnym oczom - ci trzej, ci głupcy biegli do niego po powierzchni wody, krzycząc: - Zaczekaj... Powtórz modlitwę jeszcze raz... Zapomnieliśmy! Trudno było w to uwierzyć! Kapłan padł im do stóp i powiedział: - Wybaczcie mi. I módlcie się swoją modlitwą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # stop acta 2013-04-29 22:23
A potem zdarzyło się najgorsze ten jeden przez egoizm dwóch zmarł. Jeden powiedział drugiemu przez obietnicę od trzeciego, że za niedługo umrze. Jednak tym dwóm nie za bardzo uśmiechało się żeby umarł, bo w końcu stąpał po tafli, więc postanowili jeszcze go krzyżować. Trzeba było grzać się w blasku świętości aż samemu nie zostanie się świętym. A jednak z pustego nawet Salamon nie naleje. Po tafli nie chodzi się prostaczkiem," co powiemy na salonach, gdy ktoś spyta zawoła" trzeba na czyichś zdolnościach zrobić inżyniera, pilnować, w razie czego cieżarnej się pozbyć, a mimo to nadal zwać się Chrystusem. Cóż za świętość! Nawet kościół takich dogmatów nie ma w swoim nauczaniu. Zresztą kościół jak najbardziej jest potrzebny. Gdy nie ma emocji, kręgosłup moralny trzeba zastąpić z góry płynącą etyką.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # liniwy 2013-05-01 23:59
Cytuję stop acta:
... A jednak z pustego nawet Salamon nie naleje. Po tafli nie chodzi się prostaczkiem," co powiemy na salonach, gdy ktoś spyta zawoła" trzeba na czyichś zdolnościach zrobić inżyniera, pilnować, w razie czego cieżarnej się pozbyć...


W pobliżu miasta i miasteczka na L, na wsi, mieszka sobie pewna prostaczka. Nie jest wyedukowaną lekarką po amnezji, tylko zwykłą, wiejską babką. Po przodkach pieczętujących się herbem, wzięła swój przydomek - nazywa się Serwinka. I od rana do wieczora (bez wekendu - bo już jest leciwa), służy potrzebującym pomocą, za ile kto da - na ile kogo stać. Ludków - jak to we wschodnim ciemnogrodzie, przyjeżdża dużo.
I to stało się solą w oku praktykującego w L, akademickiego chirurga-ortope dy. "Jak to? mamy przecież XXI wiek a tu leczy ktoś taki?
I uruchomił prawną machinę przeciw poczciwinie... .
Do czasu aż jego własny syn uległ wypadkowi i akademik wraz z kolegami rozłożyli ręce... .
W środku nocy (ze wstydu), zawiózł potomka do babki, która pięknie poskładała mu wszystkie kosteczki... .
Dzisiaj w okolicach L, jest taka powszechna praktyka po nieszczęśliwym złamaniu:
najpierw do lekarza - bo zdjęcie, gips, zwolnienie, odszkodowanie,
a na drugi dzień - właśnie do Serwinki.
Której wielu już dziękuje i są wśród nich bywalcy salonów... .
Historia prawdziwa, dziejąca się, pozdrawiam i zdrowia Ci życzę. :-)

ps. tyż pikne:
www.igya.pl/component/content/article/668-ostatni-wywiad-z-vadimem-zelandem-autorem-transerfingu.html
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # KrzysiekBekisz 2013-07-04 02:34
Kaczynscy uwielbiaja Gruzje i Czeczenie. Nawet wiadomo dlaczego. Gruzja i Czeczenia to ciemnota i kozojebcy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # JosephineSmall 2017-11-18 00:50
I have checked your site and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high in google, but there is a tool
that can help you to create 100% unique content, search for:
Boorfe's tips unlimited content
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DomenicSmall 2018-01-18 03:40
I have checked your website and i've found some duplicate content,
that's why you don't rank high in google's search results, but there
is a tool that can help you to create 100% unique content, search
for: Boorfe's tips unlimited content
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # OliverJuicy 2018-07-17 22:45
I often visit your blog and have noticed that you don't update it often. More frequent updates will give your site higher rank & authority in google.
I know that writing posts takes a lot of time, but you can always help yourself with
miftolo's tools which will shorten the time of creating an article
to a few seconds.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RoslynJuicy 2018-07-30 11:09
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know that writing content is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other
pages from your niche)? And it does it very well.
The new articles are unique and pass the copyscape test. You
should try miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 카지노사이트 2018-09-02 00:09
On game 2 with the NBA Western Conference Finals, the Frenchman Tony Parker finished
the evening with 34 points, 8 assists and 3 rebounds. These types of plays have with these various models
of different games that happen to be both conventional and newest
games. They are just sample situations, and bonuses will be
different using the very best reward casino World-wide-web provide you with
are going to get from unique corporations.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BestJannie 2018-10-20 12:26
I see you don't monetize your page, don't
waste your traffic, you can earn extra bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they
approve all websites), for more details simply search
in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # seks randki 2018-10-31 19:25
I think the admin of this web site is really working hard in support of his site, because
here every data is quality based information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노 2018-12-26 01:29
Forgo greetings, pleases and thank yous?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ValorieBig 2018-12-28 13:44
Hello. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank high in google.

But you can fix this issue fast. There is a tool that creates content like human, just
search in google: miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online dating 2019-01-01 22:51
Wow, wonderful weblog layout! How lengthy have you been blogging
for? you make running a blog glance easy. The whole glance
of your web site is wonderful, as well as the
content material!

Feel free to visit my web page: online
dating
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # amazonaws 2019-01-10 10:35
I am sure this piece of writing has touched all the internet viewers, its really really nice paragraph on building
up new weblog.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-01-10 21:26
I am really thankful to the holder of this web page who has shared this enormous post at here.


Also visit my site download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-01-14 22:46
Hello there, I believe your blog may be having browser compatibility problems.
When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE,
it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!
Aside from that, excellent website!

Feel free to visit my web page - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 우리카지노 2019-01-21 18:01
But you sometimes get these. Thanks Kevin! Unbelievable.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download 2019-01-26 17:47
This is really fascinating, You are an excessively professional blogger.
I have joined your feed and sit up for searching for more of
your excellent post. Additionally, I've shared your website
in my social networks

My web blog Download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 블랙잭 2019-01-29 09:10
This was such a hearty, detailed comment, Joann.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 카지노사이트 2019-01-30 12:28
In a manner, I'm like her. I am very flattered.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 카지노게임사이트 2019-01-31 15:14
Useful gizmo for protecting the reader's consideration.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노 2019-02-11 23:11
That's why it's time to improve your commenting game.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라게임사이트 2019-02-12 10:07
However right here I'm now after having fun with it once more.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-08 04:40
I always used to read paragraph in news papers but now as I am a
user of web so from now I am using net for articles, thanks to web.


My homepage ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-14 00:53
Does your site have a contact page? I'm having problems
locating it but, I'd like to send you an email.
I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.


my webpage ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 인터넷카지노 2019-03-14 04:04
That's why it is time to enhance your commenting recreation.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download site 2019-03-14 18:39
Hi friends, how is all, and what you desire to say
concerning this piece of writing, in my view its truly amazing in favor of me.


Have a look at my web blog :: Download site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 4 2019-03-15 01:37
Hello excellent blog! Does running a blog like this require a massive amount work?
I have virtually no expertise in computer programming however I had been hoping to
start my own blog in the near future. Anyways, should you have any recommendations or techniques
for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I simply wanted to ask.
Thanks a lot!

Also visit my web blog; 4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-15 22:28
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is important and everything.
But think of if you added some great visuals or video clips to give your posts
more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this
blog could definitely be one of the best in its
niche. Terrific blog!

Also visit my weblog ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라사이트 2019-04-08 20:49
You realize, you are right. Most weblog comments DO suck.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # file 2019-04-16 05:27
Just desire to say your article is as surprising. The clearness
in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject.
Well with your permission let me to grab
your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the
gratifying work.

Feel free to surf to my weblog; file
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download file 2019-04-22 03:09
Heya! I realize this is somewhat off-topic however
I needed to ask. Does managing a well-establishe d blog like
yours take a large amount of work? I am completely new to operating a blog but I do write in my journal daily.
I'd like to start a blog so I can easily share my experience and views online.

Please let me know if you have any recommendations or tips for
brand new aspiring bloggers. Thankyou!

Here is my homepage Download file
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download site 2019-04-27 02:12
Thanks for finally writing about >Nie rób z siebie dziada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download file 2019-05-01 12:39
Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it ;) I am going
to come back yet again since i have book marked
it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.


My website; Download file
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download file 2019-05-06 11:21
We stumbled over here different web page
and thought I should check things out. I like what I see so now i'm
following you. Look forward to looking at your web page repeatedly.Feel free to surf to my weblog ... Download file
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-20 11:43
Howdy! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of people that I think would really enjoy your content.

Please let me know. Cheers

Here is my webpage download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-21 00:30
obviously like your web site however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts.
A number of them are rife with spelling issues and I in finding it
very troublesome to tell the reality on the other hand I will surely come back again.

Visit my weblog :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-22 21:54
I am extremely impressed with your writing skills and also with the
layout on your blog. Is this a paid subject or did you modify it yourself?

Anyway stay up the nice quality writing, it is uncommon to peer a nice blog like this one today..


my web page: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 1 2019-06-09 20:02
You really make it seem so easy with your presentation but I find this
matter to be actually something which I think I would never
understand. It seems too complicated and very broad for me.
I'm looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!Here is my website 1
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stevgrealf 2019-09-23 13:43
Valor Del Propecia viagra online Xenical Manufacturer Coupon Todo Sobre Kamagra Propecia Tabletki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # idpoker333 2019-10-21 12:01
Pembahasan yang sangat menarik. Saya sangat berterima beri akan hal ini.
Kunjungilah idpoker333 kalau ada waktu, terima beri.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 우리카지노 2019-11-03 15:11
I was recommended this website through my cousin. I'm not positive whether or not this
post is written by means of him as nobody else understand such
distinctive approximately my problem. You are amazing!
Thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ponte16.kr 2019-11-06 11:33
Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # /index.php 2019-11-16 11:24
I'm amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that's both educative and amusing,
and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that
not enough men and women are speaking intelligently about.
Now i'm very happy I came across this during
my hunt for something concerning this.

Feel free to surf to my web site: /index.php
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # /index.php 2019-11-22 23:47
Hey this is kinda of off topic but I was wanting
to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted
to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!


Here is my web site; /index.php
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # /index.php 2020-01-05 14:28
Heya excellent blog! Does running a blog like this take a lot of work?
I've absolutely no understanding of coding but I had been hoping
to start my own blog in the near future. Anyhow, if you have any ideas or techniques
for new blog owners please share. I know this is off subject
but I just needed to ask. Thank you!

My webpage /index.php
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # poker online 2020-03-23 16:58
I have read so many content regarding the blogger lovers except this
piece of writing is truly a good piece of writing, keep it up.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aqixxFeasp 2020-04-01 10:06
when will viagra cheaper using viagra to treat ed generic viagra 100mg sophia viagra viagra super active vs viagra

reaction to viagra female viagra ingredients [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]over the counter viagra viagra and kids taking it viagra is doomed the picture of the girl on the picture

https://pharm-usa-official.com - over the counter viagra

https://eakdigital.com/matthew-tipton/?unapproved=289269&moderation-hash=67f3ae71f6b8e3978cebff49216af980#comment-289269
https://mobility-web.eu/ro_RO/forums/topic/hp-laserjet-pro-m1132-mfp-wireless/#post-932683
http://iamgalla.com/2012/10/galla-takes-colorado-1/?unapproved=7506587&moderation-hash=c7c6baaf22d75ae4e0903d8be19e3511#comment-7506587
http://manalifeguide.com/2018/07/11/hello-world/?unapproved=337396&moderation-hash=1edc0433ccd2996ed95363d446c59980#comment-337396
http://5460.poem100.cn/home.php?mod=space&uid=115909
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gvqtcFeasp 2020-04-05 17:54
viagra creampie persistent erection with viagra viagra pills real female viagra prank generic viagra cost

viagra pills generic amy reid doctor viagra porn generic viagra available wal mart price for viagra cialis or viagra after prostatectomy

https://viagrnetwork.com/# - viagra pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dxwzcFeasp 2020-04-09 01:50
best egg loans/quick quick payday loans two notch rd quick loan quick funding loans freedom card quick personal loans online

ways to get quick loans loans quick [url=http://fzr -eng.ru/ ]quick loan get quick loans in usa quick click loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hktdwFeasp 2020-04-09 16:56
quick and loans odds to win 2017 quick cash loans roseburg or quick loan quick small loans online cash loans quick

quick business loans for startup quick online business loans [url=http://blo gbasket.ru/ ]quick loan quick click loans ways to get quick loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qyhasFeasp 2020-04-09 20:16
quick loans bad credit with monthly payments quick loans for small business quick loans quick loans calculator bad credit loans quick approval

quick loans for small business quick cash loans reviews [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loans quick loans for millenials quick loans phoenix az

https://paydailoanz.com/# - quick loan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rojspFeasp 2020-04-10 10:47
quick and easy personal loans online quick cash online loans quick loan quick funding loans freedom card quick loans for millenials

www.american.bank/loans#loan-quick-pay quick online payday loans [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loan quick pay payday loans new york state quick and loans rates

https://paydailoanz.com/# - quick loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ovrkpFeasp 2020-04-11 14:15
money make make money online fast make money how did george soros make his money make money

woodworking ideas to make money money make [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money how much money do youtubers make how to make money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # yuuvuFeasp 2020-04-12 13:34
how does robinhood make money make money online free make money make extra money how to make money selling drugs

make money on the side make real money online [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money make money on the side where did nancy pelosi make her money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cqbiaFeasp 2020-04-13 08:25
legitimate ways make extra money how to make money fast make money how to make money fast ways to make money at home

make money online from home how to make money as a teen [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home how to make money selling drugs make money online

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ujgweFeasp 2020-04-14 09:10
ways to make money homemade items that make money work from home how to make fast money legitimate ways make extra money

make money apps how does venmo make money make money apps to make money photos imgclick easily make money sharing will friends social free file upload

http://livestarina.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rbsueFeasp 2020-04-15 01:59
ways to make money from home how to make money online fast work from home apps to make money legitimate ways make extra money

how to make money on youtube ways to make money on the side work from home how did jeffrey epstein make his money ways to make money

http://www.bioxplorer.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # goplaFeasp 2020-04-15 18:50
photos imgclick easily make money sharing will friends social free file upload how to make more money make money easy ways to make money how much money does pewdiepie make

how to make money from home how to make more money work from home how to make money with youtube money make

http://a-d-g.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-16 13:55
cbd drops cbd online cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kjskiFeasp 2020-04-27 08:16
new orleans coronavirus coronavirus canada coronavirus canada virtual volunteering coronavirus pregnant women coronavirus

coronavirus usa coronavirus new york update [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus map illinois coronavirus coronavirus deutschland todesrate

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - ‌‌buy coronavirus


https://pearlfmradio.sx/2020/03/28/governor-receives-final-report-s-jacobs/#comment-500977
https://infoplus.ci/politique/fete-de-la-liberte-duekoue-voici-le-grave-et-dangereux-message-de-gbagbo-ses-partisans?page=1#comment-655387
http://girovisual.cl/expresion-politica-t17c40-trinidad-moran-pre-candidata-a-diputada-rn-distrito-7/?unapproved=342624&moderation-hash=472ca854cab31f5f6e461d0ecc41f037#comment-342624
http://mulungu.pb.gov.br/?p=637&unapproved=97719&moderation-hash=fdefac02e47126709cd1b5d68d6dd8f9#comment-97719
https://greendrinkreviews.org/organixx-organigreens-activated-green-juice-review?unapproved=123928&moderation-hash=a79ff9e322c29fd12107ba5d8409bdf1#comment-123928
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 5 Stars Games 2020-04-29 08:34
Greetings from Ohio! I'm bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
I really like the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I
get home. I'm shocked at how fast your blog loaded on my phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ujczfFeasp 2020-05-03 07:45
passive income home work what is passive income making money with pornhub how does facebook make money

amazon work from home jobs work at home companies [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] arise work from home passive income ideas work from home amazon

https://make-money-blogs.com/# - work from home opportunities
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cjatocgor 2020-05-03 12:30
sars coronavirus coronavirus genome human sars coronavirus human coronavirus nl63 coronavirus symptoms in dogs

coronavirus in humans what is coronavirus in cats [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] novel coronavirus coronavirus in cats symptoms coronavirus in infants

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - coronavirus in calves
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rbhbpFeasp 2020-05-04 02:22
smart passive income real work from home jobs legitimate work from home jobs best way to make money online how to make money online fast

passive income opportunities passive income [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] how to make passive income online poker real money how does craigslist make money

https://make-money-blogs.com/# - work at home jobs legitimate
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # evjtabgor 2020-05-04 06:15
what is mers coronavirus canine coronavirus vaccine schedule the coronavirus coronavirus in cats symptoms coronavirus.

coronavirus dog coronavirus symptoms in dogs [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus what is mers coronavirus how to treat coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - cdc mers coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qfytjFeasp 2020-05-04 20:45
best way to make passive income how to make money online fast sykes work at home how to make money on instagram earn money online

how to make money at home make money online [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] how to make easy money legitimate work from home opportunities walmart to walmart money transfer online

https://make-money-blogs.com/# - how to work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mkkkqpgor 2020-05-05 01:48
feline enteric coronavirus dog coronavirus cdc mers coronavirus what is coronavirus in dogs feline coronavirus diarrhea

human coronavirus canine coronavirus vaccine schedule [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus canine coronavirus symptoms in humans coronavirus isolation

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - what is coronavirus in cats
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pdczabgor 2020-05-05 18:57
human coronavirus 229e Buy Coronavirus Treatments enteric coronavirus coronavirus infection coronavirus vaccine schedule

coronavirus mers feline coronavirus test [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] what is coronavirus in cats what is coronavirus in dogs coronavirus 0c43

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - the coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lvzrrFeasp 2020-05-05 23:07
cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis cialis generic

https://wowcialisnow.com/# - online cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qfqfgFeasp 2020-05-06 17:15
generic cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis

https://wowcialisnow.com/# - cialis cialis generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ghwfhFeasp 2020-05-07 10:36
cialis cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis cialis online

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vfijbFeasp 2020-05-07 12:16
kelly clarkson weight loss 2018 safflower oil for weight loss weight loss calorie calculator kevin smith weight loss medically proven weight loss supplements

apple cider vinegar weight loss drink shark tank weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] before and after weight loss apple cider vinegar weight loss drink fasting for weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - weight loss diet
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jkiptFeasp 2020-05-08 03:17
online cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis generic cialis

https://wowcialisnow.com/# - cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # crlvlFeasp 2020-05-08 18:07
quick weight loss keto weight loss pills weight loss before and after best weight loss program alli weight loss

kevin smith weight loss unexplained weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] intermittent fasting weight loss joaquin phoenix weight loss optavia weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - weight loss supplements
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mgbtjFeasp 2020-05-08 21:00
cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis tadalafil

https://wowcialisnow.com/# - cheap cialis


https://images.google.com.ni/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://www.google.com.et/url?sa=t&rct=j&q=prayer pdf&source=web&cd=150&ved=0CE8QFjAJOIwB&url=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.com.bz/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.cd/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://images.google.tk/url?q=https://wowcialisnow.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hlvhvFeasp 2020-05-09 15:11
online cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis

https://wowcialisnow.com/# - online cialis


https://maps.google.de/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://maps.google.co.nz/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://www.google.be/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://maps.google.com.np/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.com.au/url?source=imgres&ct=img&q=http://make-money-blogs.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bzoobFeasp 2020-05-09 20:14
weight loss weight loss quotes intermittent fasting weight loss weight loss programs sota weight loss

metformin for weight loss reddit weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] before and after weight loss breakfast smoothies for weight loss meal replacement shakes for weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - best weight loss pill
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aatosFeasp 2020-05-10 20:51
quick weight loss weight loss meal plan weight loss calculator joaquin phoenix weight loss weight loss plan

weight loss coffee smoothie recipes for weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] weight loss supplements weight loss medication weight loss before and after

https://weight-loss-blogs.com/# - keto weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # npwxrFeasp 2020-05-11 08:16
buy cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis 20mg

https://wowcialisnow.com/# - cialis online


https://images.google.co.id/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://maps.google.mv/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.com.ar/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://www.google.co.za/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&docid=oB5CNgpooShIaM&tbnid=3LjIv9WSaO2oeM:&ved=0CAMQjhw&url=https://wowcialisnow.com/
https://images.google.mg/url?q=http://make-money-blogs.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fxopcPex 2020-05-11 23:11
tadalafil tablets 20 mg tadalafil cialis tadalafil 20mg cheap tadalafil tadalafil tablets

tadalafil tablets 20 mg tadalafil 20 [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 5mg tadalafil biogaran 20 mg prix cialis generic tadalafil

https://supertadalafil.com/ - cheap tadalafil

generic cialis tadalafil purchase peptides tadalafil tadalafil 20 mg tadalafil generic tadalafil 5 mg

interactions for tadalafil what is tadalafil [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil 20 mg tadalafil vs sildenafil what is tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - generic tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ndekfFeasp 2020-05-12 21:03
where to buy viagra pills now in colorado viagra tablets viagra wife jumped on my viagra dick nizagara vs viagra

what can i expect the first time i take viagra jodi west viagra [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra viagra after prostatectomy she gives him viagra

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # biwunFeasp 2020-05-13 15:56
viagra bbc bbw boy drugged with viagra viagra comprar viagra generico what symptoms are doctors looking for to perscribe viagra

porn men on viagra sophia viagra before surgery [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra step mom and stepsons accidental erection hdthe viagra mistake mandy flores erica shaffer in viagra commercial

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ycmmwPex 2020-05-13 18:01
tadalafil 20 mg best price what is tadalafil liquid tadalafil tadalafil 20 mg tadalafil 20mg avis

generic for cialis tadalafil tadalafil biogaran prix [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 5mg liquid tadalafil tadalafil lilly

https://supertadalafil.com/ - tadalafil dosage

tadalafil reviews tadalafil 5 mg generic tadalafil tadalafil 20mg avis tadalafil cost cvs

prix tadalafil tadalafila 20mg [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil generic purchase peptides tadalafil tadalafil generic cialis 20 mg

https://xtadalafilx.com/ - generic cialis tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # edtvzPex 2020-05-14 15:22
tadalafil pronunciation cialis vs tadalafil generic cialis tadalafil tadalafil vs vardenafil tadalafil biogaran prix

buy tadalafil tablets tadalafil vs vardenafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil cialis tadalafil 5 mg tadalafil cost

https://supertadalafil.com/ - tadalafil dosage

liquid tadalafil adcirca tadalafil tadalafil reviews tadalafil canadian pharmacy tadalafil 20 mg tablet

prix tadalafil tadalafil vs viagra [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil dosage tadalafil liquid tadalafil liquid

https://xtadalafilx.com/ - liquid tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zqurxFeasp 2020-05-14 21:35
diet plans best weight loss pills weight loss surgery apple cider vinegar weight loss medi weight loss

how to reduce weight diet plan keto pills for weight loss lose weight fast lose weight fast for women

https://weight-loss-blogs.com - celine dion weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hrgtpPex 2020-05-15 18:20
tadalafil lilly tadalafil generique generic cialis tadalafil tadalafil generic usa side effects for tadalafil

generic for cialis tadalafil tadalafil powder [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil generic cialis tadalafil generic for cialis tadalafil

https://supertadalafil.com/ - tadalafil liquid

tadalafil avis tadalafil dosage generic tadalafil tadalafil reviews cialis vs tadalafil generic

cialis generic tadalafil tadalafil 20 mg best price [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil 20mg side effects for tadalafil liquid tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - buy tadalafil online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # eihvlPex 2020-05-16 18:16
generic cialis tadalafil 40 mg tadalafil 40 mg generic tadalafil buy tadalafil tadalafil 20 mg tablet

interactions for tadalafil generic cialis tadalafil 20mg [url=https://su pertadalafil.co m/ ] generic cialis tadalafil tadalafil 20mg interactions for tadalafil

https://supertadalafil.com/ - tadalafil 5mg

purchase peptides tadalafil tadalafil 5 mg buy tadalafil online tadalafil online tadalafil 20mg prix

tadalafil side effects mylan tadalafil [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil cialis tadalafil 10mg tadalafil 40 mg

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil 20 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jxeyhFeasp 2020-05-17 01:23
weight loss tips best way to lose weight keto pills for weight loss weight loss clinics near me best weight loss program

best weight loss program how to lose weight quickly losing weight weight loss foods red mountain weight loss

https://weight-loss-blogs.com - weight loss pills
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hmxtnPex 2020-05-17 18:28
tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil en ligne tadalafil liquid tadalafil 20mg avis tadalafil 5mg

buy tadalafil 20mg price tadalafil vs sildenafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] liquid tadalafil tadalafil avis tadalafil online

https://supertadalafil.com/ - tadalafil cialis

generic tadalafil cialis generic cialis tadalafil tadalafil 20mg buy tadalafil tablets tadalafila

what is tadalafil generic cialis tadalafil best buys [url=https://xt adalafilx.com/ ] buy tadalafil online tadalafil vs vardenafil cialis tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - cheap tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # myhtnPex 2020-05-18 23:53
generic tadalafil tadalafil avis liquid tadalafil tadalafila tadalafila 20mg

buy tadalafil tablets tadalafil vs sildenafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 20mg generic cialis tadalafil 20mg tadalafil online canadian pharmacy

https://supertadalafil.com/ - tadalafil reviews

tadalafil cost cvs tadalafil biogaran cheap tadalafil tadalafil 20mg avis tadalafil 10mg

tadalafil 20 mg cialis generic cialis tadalafil [url=https://xt adalafilx.com/ ] generic cialis tadalafil buy tadalafil tablets tadalafila 20mg

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil 20 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dowlvPex 2020-05-19 16:53
male hormone best natural testosterone booster testosterone cypionate normal testosterone levels by age testosterone injections for men

testosterona testosterone boosters [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone cypionate testosterone enanthate testosterone patches for men

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone definition
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # yvqpsPex 2020-05-20 18:57
high testosterone in men do women have testosterone testosteron testosterone booster for men testeron

how to boost testosterone testosterone foods [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] how to increase testosterone best testosterone boosters 2019 normal testosterone levels by age

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - low testosterone symptoms
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qwhetPex 2020-05-22 16:05
what is the best testosterone booster effects of low testosterone in men testosterone booster function of testosterone canadian pharmacy testosterone cypionate

prime male testosterone booster natural testosterone gel [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterona testosterone propionate natural testosterone gel

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterona
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cbbfwFeasp 2020-05-23 07:48
generic levitra online levitra pills levitra online buy levitra online levitra for sale

online levitra buy levitra buy levitra online online levitra generic levitra

https://drugstoreonliner.com/ - online levitra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nxdvmPex 2020-05-23 18:51
normal testosterone levels in men testosterone for women Enantat 250 side effects of testosterone injections low testosterone in women

male hormones best testosterone supplements for men [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone pills testosterone side effects in men testosterone supplements

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - GP Proviron
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # byyftPex 2020-05-26 23:30
avg antivirus free download avast antivirus download https://xantivirusx.com/ - microsoft antivirus speed dating online dating https://onlinedatingwow.com/ - fling dating online sweepstakes what is a sweepstakes? https://supersweepstakesx.com/ - diy network sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # swqizPex 2020-05-28 00:55
best free antivirus best antivirus https://xantivirusx.com/ - eset antivirus trans dating free senior dating sites without registering https://onlinedatingwow.com/ - silver singles dating site wheel of fortune sweepstakes contestgirl sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - prizegrab sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lvghlPex 2020-05-28 20:37
best antivirus for windows 10 avastsvc.exe avast antivirus service https://xantivirusx.com/ - avg antivirus free cupid dating site dating https://onlinedatingwow.com/ - facebook dating us online-sweepsta kes contestgirl sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - prizegrab sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vzdpnPex 2020-05-29 22:03
kaspersky antivirus avg free antivirus https://xantivirusx.com/ - comodo antivirus pof dating site xname dating https://onlinedatingwow.com/ - sex dating slickdeals contests and sweepstakes forum bhg free sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - win vehicle sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # smm panel io 2021-04-23 00:12
Thank you for the good writeup. It if truth be
told was a amusement account it. Glance complex to
far brought agreeable from you! However, how could
we communicate?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best ed pills 2021-05-01 02:39
best ways to help erectile dysfunction https://canadaerectiledysfunctionpills.com/ bladder cancer erectile beefs function
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis canadian 2021-05-02 23:44
cialis on line purches canadian pharmacy https://canadacialisstore.com/ how safe and reliable are canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SmesteSoara 2021-05-23 19:07
tadalafil goodrx tadalafil goodrx buy tadalis https://tadalafilww.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cyclomune 2021-05-24 05:00
cyclomune eye drop cyclomune
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # GrifeExigneeGem 2021-05-24 09:07
https://apcalisetadalafil.com/ tadalafil cost in canada [url=https://ap calisetadalafil .com/ ]tadalafil without a doctor prescription tadalafil order online no prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SmesteSoara 2021-05-24 18:19
tadalafil brands side effects of tadalafil cialis at canadian pharmacy https://apcalisetadalafil.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DoodaNabStoox 2021-05-25 04:24
tadalafil side effects side effects of tadalafil tadalafil price walmart tadalafil online [url=https://ta dalafilol.com/ ]tadalafil generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # GrifeExigneeGem 2021-05-25 14:02
tadalafil generic where to buy tadalafil blood pressure tadalafil generic where to buy tadalafil order online no prescription https://tadagatadalafil.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sannaLialge 2021-05-26 01:40
cialis at canadian pharmacy tadalafil price walmart tadalafil online https://tadalafilol.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SmesteSoara 2021-05-26 01:44
https://cttadalafil.com/ canada generic tadalafil [url=https://ta dagatadalafil.c om/ ]side effects for tadalafil what is tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # GrifeExigneeGem 2021-05-26 19:45
generic tadalafil from uk tadalafil cost in canada tadalafil online https://tadalafilol.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SmesteSoara 2021-05-26 20:32
tadalafil online prescription tadalafil online tadalafil generic buy cialis pills https://tadacipetadalafil.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DoodaNabStoox 2021-05-26 23:30
https://apcalisetadalafil.com/ where to get tadalafil where to buy tadalafil on line tadalafil drug tadalafil blood pressure
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # combigan 2021-05-27 05:25
buy generic combigan combigan generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # GrifeExigneeGem 2021-05-27 20:06
where to buy tadalafil on line where to get tadalafil buy generic cialis online with mastercard where to get tadalafil https://tadagatadalafil.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # بک لینک انبوه 2021-07-25 18:44
Why visitors still use to read news papers when in this
technological globe all is existing on net?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # خرید بک لینک دائمی 2021-07-25 21:40
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog
and was curious what all is needed to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web smart so I'm not 100% sure.
Any tips or advice would be greatly appreciated.
Many thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # خرید بک لینک قوی 2021-07-26 00:35
Hello, I desire to subscribe for this blog to obtain most recent updates, so where
can i do it please help out.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # بک لینک ارزان 2021-08-03 00:01
I have read so many articles or reviews about
the blogger lovers except this post is truly a pleasant post, keep it up.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # خرید بک لینک دائمی 2021-08-03 12:03
I know this if off topic but I'm looking into starting my
own blog and was curious what all is needed to get set up?

I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet savvy so I'm not 100% certain. Any recommendations or advice
would be greatly appreciated. Thank you
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # بک لینک انبوه 2021-08-03 18:17
Way cool! Some very valid points! I appreciate you
penning this write-up plus the rest of the site is
also very good.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # خرید بک لینک قوی 2021-08-06 15:24
I was able to find good advice from your blog posts.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online webcam porn 2021-08-10 13:05
What's Hot On MediaKombat: Video - Famous Dex - Crazy me (shot by @cadencampise)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lesbian sex gif 2021-08-10 13:06
Similarly, my favorite thing about Netflix’s She’s
Gotta Have It was that the challenges of being a black woman in America, of being an artist in a city that’s
organized for the convenience of the very rich, and of being respected
and heard as someone who is all of those things made
me feel lightheaded and swoony and not myself but Nola Darling-at least for a few hours over Thanksgiving weekend.
Similarly, your children get naturally inclined towards
their studies and do well academically if their study table is
placed in the Zone of Education (West-South-Wes t).
She ignores the people wanting a high-five as she hops on the apron and steps under the
bottom rope to get into the ring. She steps up as Tiger
holds her head and knocks her hands away from the back
of her head before Mai starts fiddling with the strings of Tiger’s mask.

Spent all day at work feeling miserable with my head just pounding,
but it's never enough to get me to stop. To get started, get a webcam
with basic features will be good enough.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chatburte 2021-08-10 13:07
Join free couples dating sites for get casual sex hookups with
local area married women and couples for interracial dating and Christian dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # girl on top porn 2021-08-10 13:08
I can understand why Trumpsters voted for Trump in 2016:
they believed all his lies.
But today, we know Trump won the election on a bed of lies.
He paid porn stars to keep their mouth shut,
has no Healthcare reform plan, didn't share his taxes,
didn't "know all the best people."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.teensexgif.com 2021-08-10 13:10
online gay chat sites gay leuven free mens underwear giant penis
porn
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # liveadultcamchat.com 2021-08-10 13:18
Transsexuals in free live sex Cams - watch free live streaming as ladyboy jerks off cock and cums
on webcam. Co-author of Sex Matters for Women and professor at the University of Michigan- Sallie Foley says, "Most women usually start with a line of questioning that often has some anxiety or hurt to it. She may suspect her partner is having an affair or that he just doesn't find her desirable anymore, so she begins to hint around at these possibilities".
Sex is at its best with erectile dysfunction in control.

The best hand pick free teen webcams girls for
you! They want to settle down, but are often left with no solution or
help at hand. If you like totally love shopping for great car cosmetics and electrical supplies
then you are going to love the Auto Parts Fairground family of
totally awesome hand picked designer brand online retail shops.
The Auto Parts Fairground Online Aftermarket Shopping Mall Plaza is
your one stop auto part and electrical supply shop directory.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # asian nude model 2021-08-10 13:23
My once I'd finally, mr. To get a man moaned a point of me.

Yet another big selling point is the fact that we add new gay
porn videos every single day. There's no ambiguity: She will go for
teenagers, and the fact that Coolidge is a hilarious
comedic actress is the proverbial cherry on top.

We are determined to bring you only the top
notch stuff that will make your dick hard. I clicked Top
to go back to the top cam whores on XCams, and then I filtered them to English speaking sluts with Internet-connec t toys.
Born on the 3rd of December in the year 1985.
She has a very rich ancestry German, Scottish and English.
His career reached its peak in the year 2001, however.
It must be an amazing feeling knowing that you are helping these women. There are so many reasons why
you should use our webcam sharing site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online porn cam 2021-08-10 13:32
• Republican preacher Hewart Lee Bennett arrested for soliciting sex from 16 year old boys while claiming that he did so to gain their
trust and then teach them the love of Jesus. Mercutio lands a clubbing shot to the chest then tries a reverse suplex
but Neon makes the adjustment to land on his feet, awkwardly
capitalizing with a dropkick to the sternum! Howell
then hops up to his feet and repeated swings the kendo stick
with furious anger, connecting with Shawn’s chest and ribs multiple times until it snaps it half.
Heart snaps off a couple quick punches but Carter blocks then drops into a hangman abruptly, sending Heart tumbling all
the way down to the floor again! If he didn’t find you attractive mentally and physically then i don’t
think he would be with you, let alone trying sexual things out with you.
Carter. Heart clings to the ropes but Carter drags him into double underhook position,
then angrily yanks him through the ropes into a backbreaker!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best live porn sites 2021-08-10 13:51
You get the occasional person who refuses to use the doorbell and may knock instead.

If your front door opens straight onto the street, or you have
a lot of people walking past your door, you may not have
enough adjustment, so you can disable motion detection completely.
There’s an initial wizard that sets up some default options based on your
answers, such as turning off motion detection if you have neighbours very close by, and you can also tweak settings individually.

Fortunately, Ring provides plenty of control over the settings
to prevent too many alerts coming through. Image quality:
The full HD resolution provides plenty of detail during
the day and at night. This model has HDR (high dynamic range)
on it, which sucks a bit more battery life (you should still get six to 12 months on a charge,
depending on how often the device is used),
but meant that there was still plenty of detail at my front door
even when the sun was shining directly on it. Ultimately, it’s good to have options
depending on the type of home that you have. When a notification comes in, you can only answer your
door with your phone in landscape mode, which is a touch annoying as it’s harder to hold this way than in portrait mode.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bigassnude.com 2021-08-10 13:54
Hoy con un amigo nos metimos a molestar a Omegle, nos metimos al
chat sin cámara, y a los 2 o 3 saltos de chat en chat,
llegamos a uno donde alguien nos escribió "niña de más de 10 años para hablar?" Y desde ahí todo olía
mal. Mi amigo le dijo que tenía 12, a lo que el tipo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Show cam sex 2021-08-10 14:05
As we sit from home on the edge of our seats, waiting on news of a bailout or financial aid from
the U.S. Waiting in the wings are robotics, nanotechnology,
and virtual reality--techno logies with the potential to really change the way we live,
down the road. While not everyone hosting livestreams and selling videos on these
platforms is creating adult content, many of them are. Besides just creating a chat room, you can share the chat room 's link across various social medias and invite for your
friends to join a channel you are completely in control of.
Since their audience is now trapped in their houses as well, performers initially saw a
rise in traffic and revenue, creating hope that we
will financially survive the crisis. Now it's been since yesterday that I can't bear the idea of losing her, and I cried a lot for that..
In the year 2020, the idea of shaming over sex work is frowned
upon. • Bring up the idea to meet his/her parents. • Intimacy is
very important and why not on your first wedding anniversary?
The first section covers the obvious requirements regarding tax filings and status, whether
you are a sole proprietor or an LLC with fewer than 500 employees.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex in the woods 2021-08-10 14:15
This includes transgenders. It’s important to realize that
some networks are female-only, or have other gender restrictions.

When you sign up with us as an adult online cam model, you automatically become your own boss
and have earnings abilities without limit. And get naked on cam would cause people to
start tipping readily. By doing this, it will prepare you for the
other tips on how to get pregnant fast. This brings me to the issue of tips.
Each cam model on this camming website performs because of the tips.
With adult cam model professionalism , we build intimate connection in every conversation with our cam
girls and cam models, thereby helping our adult webcam
performers to earn more Tokens and tips. Free live lesbian cam and the table, but dull
gray in anticipation. Other than that, you get up to 9.99 free credits on your first purchase
and on every 6th one after that.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # show cam porn 2021-08-10 14:34
Yes, internet dating helps you meeting new individuals who could be your life partner.

Make sure that you knew the person very well before meeting.
It is good to read and know the kind of dating site you need so you
can find the person suitable to your expectations.
Most of theses websites are free to join and to have a look at who is on their database, you will normally then need to
sign up on a paying basis to access the full functionality of the website.
Relationship is always given the basis. That situation isn't completely new given that girls are expressive animals inside nearly almost any factor, from your
shoes and boots which they don towards underclothing which they put
on underneath the every day outfits. Day by day online dating websites are growing.

Especially sought after for baby christenings, a baby boy bracelet makes for a keepsake or artifact that baby will look at down the road as a
symbol of their special day.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cum on teen ass 2021-08-10 14:35
Some models will even perform a live sex show with their
boyfriend in which you can control the action as if you were
a real-life porn director. 7 - There is already a plethora of vr studios that produce
content so you can enjoy many vr xxx videos and variety of categories.
The straightforward layout makes the experience super easy while the variety of gorgeous
women makes browsing just a little bit too fun. Interesting stuff.

I will be browsing these sites tonight to see if there is anything there that appeals to me.
He told me that it's in his intentions to see me in person. An evolving person who has overindulged (on drink,
drugs, food, sex) will have the dawning realization: "Hmmm, this isn’t working for me anymore." And that person will then explore behavior, examine motivation and choose to live differently.

Swiping left is a sign of not liking the other person but they can never
know you did it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy ass nude 2021-08-10 15:01
That’s good why there’s a stigma around girls watching porn or having sex is crazy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # teen pussy cum 2021-08-10 15:20
Don't worry, there are hundreds if not thousands of models online at any given time.
The recent toppling of an international child porn ring
in Detroit offers some answers as it provides a detailed look at how nine men lured hundreds of teenage
girls onto the dark web and convinced them to do the unthinkable: perform
illicit sexual acts on a webcam. While CamSoda offers easily found free cumshows, you will find that actually navigating the site can be a little hard compared to other sites.
Through her academy, she offers coaching, training,
and tiered mentorship, all customized for each individual model (all of whom must fill out
a detailed questionnaire beforehand). Here’s how BestCam will help you find the best uk cam site out there: The
best webcam sites reviews! You'd be hard pressed to find a cam site offering
more variety than us, especially a free site! They feature the hottest cam
models, the biggest selection of babes, the best camera quality, and the best prices.

CamSoda has cheaper private shows than the
rest of the industry, a direct result of their cheaper prices per token.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy live webcam 2021-08-10 16:14
In this section of porn hq you can do a good straw
porn in 4k if you enter from a mobile device. After up with a period of time on the
Uk that there evidently was a joke concerning the movie from a studio Exclusive
concerning the mobile phone on the metro along with the % of individuals that include notice to this telephone.
Today even inquire into this site concerning online video media following
site by means of this awesome web-site. Online inclusive: These teens have a high probability of having several online sexual experiences, including looking at internet porn, chatting with strangers about sex, sending nude photos and posing
provocatively on social media. Coming unpropitious of the altitude illustriousness
of societal media sites like Facebook and Patter , xHamsters founders rank revealed to engender a position that was as parts porn tube and xxx collective media site.
Which could be lyrics, but nowadays Gay men porn has handed out of the treasured VHS structure to the Entire
world Large Web and isn’t intending to arise out. And though Gay tube
actually is not so now about the most popular porn sector on the
web entire world, their own pages and posts have a bit more pornographic publications as opposed to virtually every
complementary equipment!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # milf sex gif 2021-08-10 17:00
They do this to keep their real identity a secret from the target
child. And keep them there. In the United States alone there are over 5,000,
000 users daily who visit a porn site of some description or another.
And more than 1 new porn movie an hour is shot in the US. Meg’s friends have situations
with financially challenged grown children, young parents living at home with children, trouble-teen kids,
and any number of situations that make living under one roof that much more of a challenge.
Like internet marketing geniuses, these gals have found
their niche. These have their niche and the appetite for them appears to be endless.
Note, the most popular models are not necessarily stunningly beautiful nor have a super
model's figure. And some of the models attract many visitors
to their page and as they become popular many of these visitors will be repeat customers who return again and
again and spend money to take the model into a
private show or join group sessions. Make sex a frequent exercise by which you will
be able to give your babe the "OH MY GOD!!" experience. Gay men around the world depended
on Craigslist for their occasional sex.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nakedgirlvideo.Com 2021-08-10 18:56
And if you want something a bit more personal. Are you a little
bit shy? This all depends on what you prefer to watch
because I’m Live offers a bit of everything. It offers HD streaming quality.
As it offers quite an easy access to all of the great webcam shows.
However, this site also loves to take care of the users who are watching the shows.
Everyone loves to chat with people live, but just chatting with regular people
gets pretty boring after a few minutes. Those boring girls at the office wouldn't
dare to have any fun like our girls will. The web is
full of sites offering sexcams, however, it
will be difficult to find platforms that will offer you
so many lesbian models, crunchy and going for all the erotic porn. You can join us to find the very
best in free live sex cams anywhere on the web.
Free Live Sex Chat on the hottest adult webcam community on the web.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn video website 2021-08-10 18:56
S Chatham, MA USA - Thu 03/12/2020 - 11:26:54 Ch 18 and 22 have
been out since yesterday. W Chatham, MA USA - Sun 02/23/2020 - 10:
14:07 Did anyone receive an important notice regarding sewer
connection and service lateral installation? Well,
the truth is more exciting than that because of how simple the technique
behind it actually is. It can also be a simple and thrilling
thing for any one at all to try. Come on, this is
one of the best things that you can get in voyeur movies!
Think up exciting things that you could do to get your girl completely fired up.

Do you think your girl is getting sick of the same old thing
over and over? However, what you do might be legitimate, and having over a hundred links, like Cutts does,
can also work if it is justified. Thirdly, you should keep
the sex interesting and exciting by avoiding one of the biggest mistakes
that most men make in bed -- doing the same things over and over again. After you find these places, keep them in mind and go
back to them one by one. One bad habit that couples tend to make is turn sex into a routine.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Best Free live porn 2021-08-10 18:56
Treachery is the greatest reason for separate in America today.
Loads of men looking for hot female profile for sex
today around evening time. But, the Dream was able to overcome adversity
and snatch victory from the jaws of potential defeat last week and now the
time has come. In TWO weeks, we go back to where our story
began at Ultimate Jeopardy, Milwaukee, Wisconsin - and that is where for the
first time ever, the Celtic Warrior Sheamus will go one on one with
the Velveteen Dream. The time has come, Sheamus, to move past the mind games and the trash talk.
I am extremely discouraged about my options (as of what I know)-- I've tried to
denied the severity of his crime by forgiving him after the
horrendous childhood stories he's told me about,
but I've confronted with myself that this is not an issue that I can simply dismiss and move on with,
even if it's been years.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best live sex webcam 2021-08-10 19:07
The motto was the bigger, the better and there was always room for one more.
Studies further authenticated that the larger
the family, the higher incidences of increased sibling rivalry as there are
more children vying for parental attention. Not only children benefited from small family life, women immensely benefited.
Many women embraced the feminist movement as it allowed them freedoms and opportunities unheard of
before. In addition to the advances of better contraception methods, there was the feminist movement which broadened and liberalized
women's roles beyond that of housewife and mother. There is not more to say,
speed and performance are great! Dr. Bossard confirmed that
in large families, oldest children are routinely forced to assume parenting
and care-taking responsibilitie s for their younger siblings.
One actor, the oldest of 10 children, reported to always having
a child with her whenever she went someplace. There were also more allocation of parental time per child which resulted in children receiving more individualized attention.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Free girl videos 2021-08-10 19:19
Open topic - if you've got anything writer-like to chat about,
come join! I come from a family of all women, no father and I am the only male.
Natural male enhancement is a rather ambiguous term, considering the many so-called "natural" enhancements out there.
By keeping a neat room and planning out the lights properly -
along with the perfect music and some flowers -
you could truly build a proper mood set for making love with a
girl. Both Facebook and Twitter users will also find a range
of advanced metrics on Tsu, making it ideal for
both individuals and businesses to track their engagement.
Us regular users had a limited access to things. It's like
watching regular sex in a way, which is either your thing or it's not, but I applaud it for being completely different than really anything else I saw.
The only thing women and men need to worry about is staying active, while they consume a good healthy diet of nutritional foods.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex club porn 2021-08-10 19:25
In fact, many male cam models pull down better revenues than their female counterparts.
It sounds like you’ve tried very hard to get him to take better care of his facial care,
everything short of washing and grooming it yourself while he’s asleep.
Just go to a cyberdating site and look for swimsuit model webcam girls you like.
Or both? Whether you like a natural look or plumpy
lips and a boob job we can satisfy your needs.
Like finding an area protected from all latest free phone chat adult free tunes as well.
This adult site has it all: free live porn, adult dirty chat rooms, live sex, xxx video shows, free
adult webcams, xxx videochat, live nude cams, free webcam
porn video shows, free live nude chatting, free video sex chat, free porn cams,
private and dirty webcam sex chats rooms! Vireo Zuigen Puritan Bigs Mandrake Latex Naive Slut Male
cams Minaj Hot Bremerton Sojourner Couple Flaccid
Penis Mystic And Icarus On Grind Fat Disguise Com Out Hot Turbines Torso Webcams Mililani Livw Mom Jump Florence New Replay Monster Gully Sex On Dvd Translators On A Thank The Tinkle
Of Ray J Stays Solitary Excessive Irma nici nude Lock Einnahme Von Pille Yuppy Challenger Spokane Wa Markt De Sie
Sucht Ihn Fulda Study Top Corning New Chauffeur live porn movie butt Government Anatomic Urdu Tar Rene
Law Video Little Shemale Strainer Stylized And Internal Freundin Verlassen Was Tun Fat Assyrian Men Kenneth
Malls Bag Bottom Castle Swimmer Bawdy Movie Sex Porn Crucible Pporn Skunk Big Tits Mexican MILF
Samp Stain My Rebirth.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best porn chat 2021-08-10 19:29
Apparently there has been a viral tik tok about findom and now
we're flooded with underage, unaware and absolutely outrageous girls thinking that findom is not sex work, but snapping fingers in order to get free
stuffs.

Well, technically it's both to me...but you get the point
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # video one free porn 2021-08-10 19:53
Twelve women from Guatemala to were brought into Los Angeles and forced to work as prostitutes.
It's unhappy when because some of our very personal are
rich enough to pay for others, and because they're checked out as an adoptee
or as hired assist, that they have been someway saved from third
world international locations, when in fact, the parents of these ladies or youngsters generally suppose they're getting adopted to a "rich American"
to have a greater life. The vast majority of Americans do not
realize that human trafficking is changing into
a giant enough subject to warrant a heightening of
public consciousness about the crime. Though it may be
unattainable to abolish trafficking to the United States,
it is possible to diminish the problem considerably by raising
public awareness, strengthening the penalties and legal guidelines against
traffickers; and enhancing assistance and safety applications for the victims.

Half of those individuals are children, 80% are female and
66% are sexually exploited; The United States Immigration and Customs Enforcement Agency (ICE) estimates
that 20,000 of these victims find yourself within the United States every year.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free cam websites 2021-08-10 20:10
Honestly can't remember the last I watched lesbian porn maybe when I was 14
then I discovered hentai like 2016 best year of my life
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn cam sites 2021-08-10 22:27
OMG! You have to see this. BIGOLIVE >Will be on chatrabate in 30.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best free live sex 2021-08-10 22:37
chattrubate dongsss RT @ditanggray Idih mainnya omegel RT hammadAnto:
@ditanggray nanti ketemunya dipelaminan lah bego amat
lu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best free porn cams 2021-08-10 22:48
After creating your live room, you'll get the embed code for web pages on other sites that can greatly increase popularity of your rooms and earn credits (percentage
of payment users who register through your room). We only list cam
sites you can trust and privide pure quality. Trusted XXX Cams is a new quality cam
review site. We list blogs and other type of freesites including lists of the most popular girls and sites who review girls and mega
platforms as well, so navigate our categories as well as the latest additions on the homepage and you will find the best and most wanted live cam sites.
Organize contests. Contests improve activity on live camming sites.
One of the ways to take advantage of such sites is by adhering
to Facebook’s terms and conditions. It list only
the absolut best cam sites. For all intents and purposes, if
cam site owners use 40-50 camgirls then they can easily earn more than $70000 USD per month.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best webcam show 2021-08-10 23:03
Your ideas of pleasure will be rotten to the core. On the higher it is
corrupt to the core. Haven't seen Mandy, but looked at the trailer, and while I
see that it is an artistic movie, I'm certain that some aspects are borrowed from Occult knowledge.
I went on a date with her and of course I wanted to crack on, of course I
do, but in my mind I know Cam, I see myself doing something with in the
future… As you rise in "ranks" (degrees rather), the tasks that are given to you are increasingly more morally grey, but still defensible,
aka "Hey bud, my son is looking for a career in engineering and I know you have an engineering firm, you don't mind giving him the internship over that more qualified guy that you promised to right?".
I'm so thankful for the 30 years of life God has given you - I love you!
Speaking exclusively to MailOnline, the Love Island
star, 23, admitted she's been forced to grow a 'thick skin' after being subjected to a barrage of shocking abuse and body
shaming comments.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free cam to cam sex 2021-08-10 23:14
※未滿十八請勿瀏覽點閱※
微信:aliceteas
台中七期雞éb>,台中七期全套服åb>,台中七期外送茶經éb>,

台中七期喝茶吃éb>,台中七期打çb>,台中七期茶èb>,
豐原個åb>,豐原上åb>,豐原雙éb>,豐原毒éb>,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free xxx sex video 2021-08-11 06:09
Honestly can't remember the last I watched lesbian porn maybe when I was 14 then I discovered hentai like 2016 best year of my life
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bestcamporn.com 2021-08-11 06:24
Judging from how being a member of the LGBTQ, and the rest has really being a state of mind because
we have people switching alphabets everyday, I will be a better parent in making sure that my child is able to identify their sex by looking at what they came with!
Easy! …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free cam chat sites 2021-08-11 06:28
Que era omegle, ¿como grindr pero versión chat con cámara?

No sé …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # camera websex 2021-08-11 06:41
I can understand why Trumpsters voted for Trump in 2016:
they believed all his lies.
But today, we know Trump won the election on a bed of lies.
He paid porn stars to keep their mouth shut, has
no Healthcare reform plan, didn't share his
taxes, didn't "know all the best people."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hdpornstream.com 2021-08-11 07:11
After five months together, Alexander broke up with Arias.
Within months of their meeting, Arias converted to Mormonism.
Alexander's friend Clancy Talbot said Arias was very possessive.
In May 2013, the jury found Arias guilty of first-degree murder in Alexander's death.
He was sentenced to one year of unsupervised probation, fined $1,000 and ordered to cease operation of his Death Valley Jim website, according to
court documents. In addition, he was banished from Death Valley National
Park, Joshua Tree National Park and Mojave National Preserve for
the length of his probation. In 2012, he pitched himself as Death Valley Jim and led paying customers
on trips to remote archaeological sites, Old West ruins, abandoned mines and natural wonders deep within the national parks of Death Valley and Joshua Tree and the Mojave National Preserve.
Customers can track their floral arrangement or reward basket orders
through a free account profile or contact customer service throughout business hours.

Fixing your nearby hookup on Free Sex Match, have confidence all the
way toward taking you from the dating stage
to some attractive woman's room is absolutely simple, speedy and completely
free.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Free Online Sex Cams 2021-08-11 07:29
Desperate, whining, maladjusted people make up 40%
of those people on dating websites. This excellent website provides top-rated gay pictures and other people can read the exact intimacy
stories on that great web site. Kahler was caught in Operation Pacifier when FBI seized control of Playpen - a site including
the torture of infants and toddlers. The site operates
in hundreds of cities worldwide, authorities said, including more than 30 in California.

In May, MSU agreed to settle lawsuits filed by hundreds of those
victims for $500 million." In 2019, the US Department of Education fined MSU $4.5 million for it’s failure to protect students. He "sexually abused hundreds of women and girls over more than 20 years,
many of them at his MSU office. MSU employees ignored reports of sexual
abuse made in the 1990s and attempted to prevent victims from
coming forward. William Strampel, now former, former MSU Dean at
the College of Osteopathic Medicine, and Nassar’s direct supervisor, was sentenced, 7
Augsut 2019, l to 11 months for one felony misconduct in office charge
and one year each for two misdemeanor willful neglect of duty charges to be
served concurrently.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free nude live cams 2021-08-11 07:30
Some of those things he might be able to buy, according to the New York Daily News,
include $7.25 boxer briefs, artificial tears, stamps, mackerel and a mouthpiece.
India is currently among the top 10 countries logging on to
the dark web, according to metrics released
by the TOR Project, an open-source software for
enabling anonymous communication (50,000 Indians logged on daily
as of January 2020). Figures can fluctuate depending on how people access the network,
and how they cover their tracks. You might want to go to a public
speaking seminar, organize a huge party at your house, put yourself in situations that require constant communication and so on and
so forth. If the registered sex-offender want to send any messages to
his remaining friends and family members, he can buy stamps for just 49 cents.
7- Use YouTube’s community features and invite friends who are likely to be interested
in your video.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # camsonlinesex.com 2021-08-11 07:58
Tired of failed matchmaking, online dating sites and people calling her 'old fashioned',
Esma forms a 'No Sex in the City' club with her friends Lisa, Ruby and Nirvana.
And potentially on dating sites! That’s probably one
of the reasons I’m so guarded and picky with friends and girlfriends.

I’ve lost friends after seeing their true colors, and that alone hurt.
This story has bounced around for awhile but it
was the first time it was confirmed publicly as true.
Old age sex can go on for hours as old men take longer time to ejaculate.
Proper tantric sex takes time to master and I am only
beginning my journey of learning about this. He told me he'd
had sex a few times, he had tried it and didn't really like
it'. Planet Booty (again) livened up the show like a great opening band as did pre-NSP
Tupper Ware Remix Party. Sometimes every sentence a
teen utters is like a weapon of righteous superiority.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Star 2021-08-11 08:20
More than 1 billion views! 0% Naked girls + 0% Violence + 0% Nudity + 95% Talent + 5% Hair = 100%
Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine via @YouTube
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # watchlivesexcam.com 2021-08-11 08:27
Shagle: Alternativa de Cámara Chat similar a Omegle …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best live cam porn 2021-08-11 09:50
Be different than all the other losers out there, you have to stand out
in a positive way - so she'll come after you, instead of you chasing her down like a hungry homeless dog.
Believe me, the girls that hang out on these sites are not looking
for a boring 1 on 1 "conversation", and once you got them
nude, make sure to take control. So why not search through our list of accumulated hashtags in order to find exactly the type of live sex webcam you are looking for?

There are different ways to relax and have fun, and sex chatting with other people is one of those exciting
thing to do. Haven't heard from CPS yet, as it has only been one day since he said he was going to file a complaint.

Here are just a few suggestions to get you going! If you are looking for on-the-spot
live orgasms, then you won’t be disappointed - ain’t nuttin’ but that going on over
here!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # shower sex gif 2021-08-11 10:16
This shit day is finally over. I'm going to relax in a
good bath. What are you doing on the way back? freeonlineporn pornotube TRX19
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webcam nude free 2021-08-11 11:21
@JimmyFalon Living on the other Side of the Shitter house isn't always
the best place to reside or call Home...
Exspecially on a Sloped Hillside with a Cat that's hooked on Porn & Rocky Road
Read the rest of the …

>FredOsborne202>
>EndHomelessnes>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free chat cam sex 2021-08-12 00:40
Several other porn stars subsequently came forward to
The Daily Beast with similar stories of sexual assault at
the hands of Deen, including Ashley Fires, Amber Rayne, Kora Peters, Tori Lux,
and Nicki Blue. When I came out of the bedroom, he offered me a glass of water.
They agreed to hang out with me individually while the other stayed in the hallway, but I was still nervous.
In the twenty first century, these special toys and adult products are no longer scorned upon, although
understandably some people still prefer to keep their private life under wraps.
Voted by CNBC as one of the 20 most popular porn stars in the industry, Lexi Belle has
proven to be more than a regular adult actress.
Couple that with cheaper everything - internet connections, smart phones,
web camera equipment - and a proliferation of streaming websites, and
many web cam "stars" were born.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy webcam free 2021-08-12 07:49
Hey Tammy, you have a lot of detail in your hub, which is
a very useful trait for those who will need it. Yes, once again we know it feels good, but you
have to be considerate about it. You know what the biggest difference is between oral and rectal thermometers?
You know the older you get the harder it becomes to reveal
your age. I am by no means healed but i feel emotionallystro nger and more determined than ever to continue
with my counselling and try and help others if/where possible coz
i know what a dark horrible place i came from and how things improve each day.Its very
empowering to read sopme of the stories above and pains me to read how very young and vulnerable some of you are/were but keep reading the stories and no that you're
not alone. Thank you for reading it! If you kill yourself, who wins?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Young petite nude 2021-08-12 08:49
sue perkins who I've always liked made a video saying register to vote 'for
whatever party you choose to vote for" not vote for corbyn cos we're all fucked if we don't,kin ell what a fkn luvvie . gone right off on abt how she looks on camera, vain and irrelevant
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free cam website 2021-08-12 09:20
You can also book long show periods, to get 30% off the cost of the show.
Calls to 09098 cost 65p per min, Calls to 09097 cost £1.50 per min -
plus your phone company's access charge. For fun and adventurous adults, this sexy phone line also features
steamy adult entertainment like erotic chats and hot phone sex.
The bonus this has for viewers is that every cam feed you open could have a fully nude, fully aroused wet and wild adult webcam chat lesbian just gagging
for a good time. That Means You always Get Perfect Random Cam Chat Experience.
While most of the cam girls on the site will be
willing to play along with your armpit fantasies, the fetish section will
have the cam girls most likely to have experience playing the role.
While LiveJasmin and Sexier stand higher in the rankings, I will happily go on record and say that Chaturbate is
a hotter site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # freelivesexycam.com 2021-08-12 09:37
“Why is (Insert really good vocalist usually
Freddie Mercury) always being compared to god, I mean he’s pretty good and all
but he’s no (Artist’s name)”

“Video quality: 144p
Song quality: 4K”

“ng>naked girg>
0% Money
0% Drugs
0% Cars
0% Autotung>1g>% talent”
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex chat camera 2021-08-12 10:03
As used herein, "percent (%) amino acid sequence identity" and "percent identity"
when used with respect to an amino acid sequence
(reference polypeptide sequence) is defined as the percentage of amino acid residues in a candidate
sequence (e.g., the subject antibody or fragment) that are identical with the amino
acid residues in the reference polypeptide sequence, after
aligning the sequences and introducing gaps, if necessary,
to achieve the maximum percent sequence identity, and not considering any
conservative substitutions as part of the sequence identity.
31. The chimeric antigen receptor of claim 29, wherein: the VH and VL regions of the
antibody or fragment comprise the amino acid sequences set forth in SEQ ID NOs: 11 and 13, respectively; the
VH and VL regions of the antibody or fragment comprise the amino acid sequences set forth
in SEQ ID NOs: 11 and 14, respectively; the VH and VL regions of the
antibody or fragment comprise the amino
acid sequences set forth in SEQ ID NOs: 11
and 16, respectively; the VH and VL regions of the antibody or fragment comprise the
amino acid sequences set forth in SEQ ID NOs:
12 and 15, respectively; or the VH and VL regions of
the antibody or fragment comprise the amino acid sequences set forth in SEQ ID NOs: 12 and 17, respectively.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cam sexy Free 2021-08-12 10:15
Naturally, you develop a penchant for blondes or brunette or
even some European or Asian of your own area. Make one night stand fun with sexy women in your area with a well-known site.
Do you want to watch naked babes masturbating and having fun live on web cam?
Some of the cam girls may ask you tokens for different requests or actions!

Our planet’s most challenging cam arena has besides a great deal
of celebs dwell over at a instant, though associated with the strangest
& most satisfactory webcam journeys online. The homepage looks neat:
no boobs, no nudity, nothing over the top. We are often told
being an adult worker is not a protected class, as if it is acceptable to
shun us over our legal tax-paying jobs. The first section covers the
obvious requirements regarding tax filings and status,
whether you are a sole proprietor or an LLC with fewer than 500 employees.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # top free cam sites 2021-08-12 10:23
She must have been really smitten with Adam because I've seen her have boyfriends before
but I didn't expect her to settle down so soon. She said:
'What happened in his car has turned my life upside
down. Jessie, who has since weaned herself off porn completely, said it all started when her boyfriend persuaded her to
watch it with him to 'rev up' their sex life. I submitted my ID for age verification and started
days later. The look meant the creeps holding out in the
dying days of Myspace would message my profile with lewd requests or suggestive flirtations.

Instead, they announced they’d be moving the
event out of Northwest Nevada, and into "the Multiverse." Somehow, they’re going to try to
recreate the Burning Man experience-of raging your face off for a week, setting a bunch of shit on fire, and then cleaning everything
up and disappearing without a trace-online. At a minimum, it would give burners like Patrick Daggitt, who’s been to Burning
Man five times, an excuse to put on some of their festival gear and let loose.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex cam com 2021-08-12 11:02
Remember that there is a reasonable chance the interviewer will ask
you to turn on the video, so do not think that you can breeze through the interview in your
pajamas the way you could over the telephone. You also get invites to play fubar games that
are fun, and you get the chance to chat one on one.

Games there are games on the site that you can invite other fubar members
to play with you. One thing is sure this site is made for those who love sex
so want to find sex partners and who want to make friends for life.
Fubar is fun, I have met some really nice people on the site
and have enjoyed it, beware of the swingers and the perverts
but the same can be said of any dating or social network site, use it for your needs whether you want
to make new friends or find love, whatever your reasons for joining just have fun.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex chat free 2021-08-12 12:31
Besides, I know he's probably just gonna play dumb, and
pretend like nothing happened, and that he dosent know
what I'm talking about. I have read all the posts and blogs where its all about 'how tough it is for the person undergoing the transition' but there is nothing really out there about how this
affects the children. Threesomes can be exciting, but they usually just cause jealousy and upset when one partner unexpectedly
finds they don't want their partner making out with another person.
I have been through enough church hurt and know from experience exposing the truth to the
wrong person or at the wrong time could cause more emotional pain.
Your lifestyle would convey this message: "Being a Christian doesn't make you any different than others. You can do all you want, and God will still love you for it." If
your friends adopt your "Christian" lifestyle, you would cause them to sin against God and live in self-deceit, and
you yourself would have to face God someday for leading
others into sin. I have written an eBook: How to overcome an Affair: 7 proven ways to restore love and trust in your marriage.
It will set the stage for a stormy passionate love making night.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online live sex cam 2021-08-12 12:37
cam was alotta fun today
someone took me private for a squirt session & the>chatroo> worked
together to kill my oil-show topic!
one of the best days on>ca> & I couldn't be happier!


thankyou thankyou thankyou
BACK ON TONIGHT
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Elvia 2021-08-12 14:38
I can understand why Trumpsters voted for Trump in 2016: they believed all his lies.


But today, we know Trump won the election on a bed of lies.

He paid porn stars to keep their mouth shut, has no Healthcare reform plan, didn't share his taxes, didn't "know all the best people."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Camara Sex live 2021-08-12 15:36
There are lots of folks who are rather quick to say it’s not a realistic career choice.
People can’t physically do things to me when I cam, and
I can’t physically do things to them - I am being
paid to do things to myself, and say things about myself or about my
client that will get them off. "If you are talking to a camgirl and can’t admit it to your partner, then it’s an infidelity. So we then began camming together. Saunders estimates that the ‘peak’ for Snapchat usage by the adult industry began to tail off as early as 2016. At this time, she says, the buying market was there, and a number of large accounts permitted ‘takeovers’, meaning that an adult performer could build a following solely through the app. While the larger selection of models is a plus, many are clearly new to camming, and their unsophisticated images/sound quality unfortunately dissuaded me from sticking around some rooms, even when I really liked the performer. Plus, everything you need to know about watching porn safely in your browser. "I
talk to people and get to know them on a personal level," she says.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # newest porn star 2021-08-13 04:08
Do guys put this much effort into DAs as
girls do? Girls put on makeup, shave/wax EVERYTHING,
exfoliate, etc. Just to have sex with a guy who gon swipe their boonkey wit a damp
rag and spray cologne (sike—i hope not)I keep watching those grwm vidsthey’re so interesting
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn for women free 2021-08-13 08:23
ebony webcam porn skinny women with big boobs clothes for big
bust free live pron
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cumonteentits.com 2021-08-13 08:25
One OSCE officer said: ‘A visibly intoxicated armed guard fired his rifle in the air
when one of the observers walked out of the prescribed
area.’ But still ‘Grumpy’ was breaking agreements reached
with the leaders of his self-proclaimed republic. But yesterday, when a team
of international observers from the Organisation for Security and
Co-Operation in Europe arrived to inspect the site, ‘Grumpy’ blocked
their way with a vehicle and barked orders at them.
He denied reports that bodies had been transferred from the crash site, although added that his
forces reserved the right to remove bodies given the delays.
Bociurkiw added that the scene was very disturbing.
However, local Ukrainian officials said between 24 and 38 bodies were taken from
the scene by pro- Russians, fuelling claims of a cover-up.
He said his name was Grumpy - ‘because I get grumpy when I am not shooting Ukrainian tanks’ - and he was clearly enjoying
his new-found power.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy cam live 2021-08-13 08:59
She is your perfect eye candy as you made her
from scratch. You can build your love dolls from scratch and buy replacement parts if your rougher adult toys happen to
tear your love dolls anywhere. The love dolls are
the most high tech adult toys out on the market.
The love dolls are built in the image of a person; from real hair
anywhere you'd like it, head, pussy, cock, arms or legs, even facial hair,
to skin texture. Sex ends up becoming just a routine and monotonous activity and before you know
it, this lack of excitement leads to irreparable damages. Florida
police on four counts of unlawful sexual activity with an underage girl and
one count of delivering the drug LSD. Extramarital activity is
still scrutinized. Trump complied, she told Cooper, pulling his pants down, though he was still wearing his underwear.

Were told to be nice and play like good boys and girls
play but we want more, and when we want what we want we
want it when and how we want it. Thomas told the Times that the state's statute for civil commitment
requires the state to "essentially prove an offender has a chance of offending greater than 51% the rest of his life."
Something like that becomes more difficult to prove when that offender lowers testosterone levels, which
have a higher influence on sex drive than estrogen,
the Times reported.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free live cam sites 2021-08-13 09:01
You'll never run out of hot webcam sex partners here. Here
if you buy any Super7 Silicone Vibe in May, you will get an free Aquagasm Slimline Vibrator
which is worth £9.99. Parenthood is such a wonderful thing
and hopefully these tips should get you one your way. A typical capsule for oral administration contains at least one of the compounds of the present invention (250 mg), lactose (75 mg), and magnesium stearate (15 mg).
The term "prevention" in relation to a given disease or disorder means: preventing the onset of disease development if none had occurred, preventing the disease or disorder from occurring in a subject that may be predisposed to
the disorder or disease but has not yet been diagnosed as having the disorder or disease, and/or preventing further disease/disorde r development if
already present. Relevant documents present reasons for or against raising gasoline taxes in the U.S.
Documents that discuss mutual fund rankings are considered
relevant. They are all waiting for you to join them for some
fun. Aquaman: King of Atlantis will join HBO Max animated content including Rick and Morty, Adventure Time: Distant Lands, Looney
Tunes Cartoons, Jellystone, Little Ellen and Gremlins: Secrets of
the Mogwai.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy webcam chat 2021-08-13 09:06
The Virtual Lust 3D is a great example of the best Android porn games.

The Batman actor found himself single and out
of money from losing land investments in 2015, living in a cottage in Malibu with the postman and local burrito man as his best
friends. After all that fun, he writes they were now less lovers
and really best friends. As the patron of Age UK, he
also gave a supportive message ‘to all those older people who are
now experiencing great difficulty’. Now without the company of a sweetheart and having
loved so deeply, Kilmer feels he has nothing left to give in a romantic relationship and feels lonely part of
every day. Kilmer started creating art when he was in the
hospital and it morphed into something people wanted to collect.
The Cornwalls celebrated their 15th wedding anniversary
in lockdown and Charles opened the temporary NHS Nightingale Hospital in London via video.
He woke up in a Santa Monica hospital after an emergency tracheotomy for throat cancer.
Val Kilmer has opened up about his battle with throat cancer in a new interview where
he admitted that he's shy - despite his fame and celebrity girlfriends of the past.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # livecamsexshow.com 2021-08-13 10:00
Super Model Chinese Girl Strip ON CAM pinaysexscandal s YDY4842BS3 …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # v Dog breeds 2021-08-15 05:53
Hey! Do you know if they make any plugins to help
with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results.
If you know of any please share. Many thanks!

Also visit my site: v Dog breeds
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free female porn 2021-08-15 10:07
bro you think famous dex hot so to you it’s not lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Free xxx adult porn 2021-08-15 12:23
If you’re looking for something x-rated rather than making new friends (platonic friends, not the other kind)
then this might be the website for you. The overall look of
the website is very simple. Why look for
a chatroulette alternative? That's why physical therapeutic exercises are needed after wearing a cast, simply to restore motion in any
affected joints and to restore muscle and joint strength.
JoyBear provides users with a variety of themes
(lesbian, bi, straight, group sex, masturbation, etc.) but the only content
users can access for free are the trailers. This is another dating social
networking site and a site like Omegle where a user can create its profile with the help
of Facebook. Chatki is a robust and is one of the best omegle replacement that allows users to connect with each other through the webcam.
We promote responsible gaming and wish you the best of luck!

One of the best aspects of playing online is that it gives you the option of socializing with
others through chat rooms. One is that people have now become familiar with technology, to help them to find their
way in an extremely busy current environment. There is no way
around this.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best pron sites 2021-08-15 14:30
Nude video chat NicoleRoxyy: I am waiting to fulfill your deepest dream,
don`t let your fantasies slip away, don`t hesitate a moment,
come to me and let me take in my world of pleasure hot woman squirt
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cam chat adult 2021-08-16 06:31
Super Model Chinese Girl Strip ON CAM pinaysexscandal s YDY4842BS3 …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # freenewporn.com 2021-08-16 08:03
nobody:

comments on twenty one pilots music videos:

0% Flexing money
0% Naked girls/Twerking
100% Pure Talent
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cam chat adult 2021-08-16 13:34
There is not much more than simply looking for sex partners online.

It’s one of the safest affair communities out there.
It’s fun and safe to find an affair here. And you don’t need to pretend that you want anything more than to have fun. Your husband may feel lost at the prospect of
parenting his daughter, but he’s going to need to move past that.

Wife cheating on cam my husband could go and her thong.

I haven’t thought about him cheating in a very long time and he is a
very genuine guy. They made a whoosh sound each time.
You will save a great amount of cash and time if you find a sex date.
Great part of Amateur Match members are regulars who have years of experience in online
affair search. Key ingredients in No Fall capsules are Swaran Bang, Kaunch, Brahmdandi, Pipal,
Lauh Bhasma, Shatavari, Tankari, Jaiphal, Bahera, Babul Extract, Shilajit Sudh, Kesar and Ashwagandha.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online live Sex cam 2021-08-17 08:09
The movie also featured a giant Car Crushing machine that took a big car made into a small block.

Nobody had ever seen that before I said the people involved in that.

The whole fetish thing with man having sex with women painted with gold...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free group Porn 2021-08-17 08:17
I already beat the game and I'm almost done with the dex so I've just
been trying to complete the shiny dex. Me and my buddy have a 20$ bet on if I'll complete it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free porn cam chat 2021-08-17 08:23
For those that don’t look past porn movies and scenes, the AVN awards
are perhaps the highest-regarde d in the adult industry. If the past is
any indication of the future, any new starlet receiving this
reward will go on to have a great career. In addition to newest pornstars, we will list AVN winners for the best new starlet of
any year. No nonsense is the name of the game and I'm really confident you'll find my judging criteria to be spot on in the world of live sex shows - so
let's get you familiar with the big sites today and soon enough, you'll
know where you should go for the best X-rated material around.
Ava definitely has a special spot reserved in all of our hearts.

Yes, even if she is not in the industry anymore, she keeps on popping on the top spot as one of the most liked and searched adult actresses.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best sex xxx 2021-08-17 08:24
Now to the HIV comment-
Those symptoms are not automatically equal to having HIV.

But if you had risky sex or you share sharp objects with people in the last
month prior to those symptoms- go and get checked for hiv.It’s free anyway. And it helps your peace of mind. Thank you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cam chat porn 2021-08-17 10:39
The first few tries, it came away looking fine. The answer was a $5 billion fine and an agreement that Facebook CEO Mark Zuckerberg and some of his lieutenants
would sign statements promising they were protecting user privacy.

First, one of Musk's lieutenants swung a sledgehammer at a normal truck door, leaving a dent.
Unlike Musk's sedans, race cars and SUVs, the
Cybertruck is aimed at -- well, you get it. It all began with the with the Cybertruck.
To appeal to the truck-buying people who see ads like "Built Ford Tough," Musk & Co.
concocted a series of dramatic experiments to show how much tougher the Cybertruck is.
When Tesla CEO Elon Musk got on stage, he had everything ready.
Then it was time to show off the "armor glass," which Musk
claimed was a "transparent metal-glass." His team began by dropping a huge ball bearing on a normal
pane of glass from several feet in the air.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lesbian sex Gif 2021-08-17 11:25
omegle en modo “cha>” NO con lg>cámag>!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Teen pussy cum 2021-08-17 11:56
Others only want to see their favorite celebrities nude.
In practical terms, this means we simply cannot see what these destructive criminal groups are
saying to one another. Jed Lowrie should be one of the better shortstops in the game.
His control did get the better of him in 2019,
but he possesses one of the best 4-seamer/slider combos in baseball.
Imlive also offers the best of discounts and loyalty offers
for regular customers which ensure that they get the best value for
money. Lots of customers are looking for a sense of some kind
of special recognition or association before investing their own cash inside of a paid chat.
Those who are looking for sex fun either online or off should join an adult dating site that allows them to
make adult contacts and participate in sex chat. It would be very naive to assume that people,
who are making the money they published on Craigslist, would simply
suspend online advertising just because Craiglist reduced their service.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chatturbatt 2021-08-17 12:58
The worst thing is that even if you are a woman, the platform still offers you women profiles only; moreover, they say in their Terms and Conditions, that some people are not real members, but bots,
or fakes, or employers of the company. One thing that you must ask before choosing a
company is the referrals, previous work experience.
Surf and find the fuck sites for free and enjoy a company of a
hot one-night stand. AdultFriendFind er USA claims to be "a kinky website for open-minded people" and it
is also one of the most popular free sex websites on the market.
It doesn’t seem like one of the free fuck sites right away.
XXX Personals looks a bit sketchy but much less blatant than other
free sex sites. The homepage looks neat: no boobs, no nudity, nothing over the
top. People here are looking for sex only: no friends with
benefits, no relationships, nothing of a kind - and that’s the rule.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cumming on tits 2021-08-17 13:25
I hope that by sharing what I've learned, I can prevent others from
having all of the network problems that our family struggled with.

Usually, the shows are about talking, dancing, stripping and simply
having fun. 1st part displays the video you were viewing (you've got a nice taste haha), and next part
shows the recording of your cam, yeah its you. Yet as
already established, manipulation always has been a part of
photography to one degree or another anyway-and not just
after the image has been taken. Then he snaps back to
reality and powerfully pushes the guard back, in one short burst.
Then you've come to the right place. In contrast though, the library has become the meeting place of
most. Each apartment is intact with world class specifications and features which make living at this place a never ending bash.
It really is a life-changing institution - if the student allows
the exposing experience to take place. It's a pain like no other & he's not sure what happened to him but his instincts take over and he gets
up sloppily and takes a few steps in an attempt to sprint away from the danger.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chaturbate status 2021-08-17 13:54
virtual reality sexy nude women with large tits small breasts free live nude
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free cam websites 2021-08-17 14:03
While some argue that it is up to owners of platforms to
control content, others suggested that the University and the
city should have a larger role in combating unsolicited sexual messages on social media.
"We don’t need Chris Hansen because social media itself has now kind of usurped the mainstream media in a lot of ways," Stephen Kohm, a criminologist at
the University of Winnipeg, said. Call me now and discuss your fantasy.

Fortunately, for us at least, she’s now making up for lost time.

She’s gained a lot of popularity recently - you only need to take one look at her to find out why.
"I started watching porn in middle school and I am familiar with a lot of the big names already. I’m aware that I could have avoided a lot of this by not being so goddamn naive, but I grew up in the Bible Belt and didn’t have much relationship experience.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Maurine 2021-08-17 18:11
When you want to take your online interactions to the next
level, check out 12Chats or the aptly-named SexChatSexChat.
Are you sure you want to refresh the page? CamSoda performers do not have strict video quality standards they have to follow, but most do broadcast in at least 720p.
The models working on the site are from all over
the world, with a predominance broadcasting from the Americas, North and South.
The show drew over 400,000 regular listeners.Forev er courting controversy, in a broadcast on October 18th 2008
Brand made a series of explicit prank phone calls to 'Fawlty Towers'
actor Andrew Sachs. BongaCams has sexy cougars from all
over the globe horny and ready to give it to the
camera 24/7. Blonde MILFs, fiery cougars, sexy
matures and some old school hairy pussy - explore our free live sex chat for that and more.
PornDude, can you give me some free tokens so
that I can tip these babes for a nude show? Our Cam2Cam feature allows the model to view & hear you from your personal webcam for a completely hands-free experience while in a Paid Show.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best free live sex 2021-08-17 19:05
I'm live on webcam now! Come & join me! xx
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webcam nude free 2021-08-17 19:17
Let's not forget male porn stars may not get paid as much
but the top guys do about 300 paid scenes a year & on average career last 7 years.

They are more also more likely to get directing jobs too.


How many female porn stars even shooting 100 paid scenes
a year?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Cam To cam nude 2021-08-17 19:31
bro you think famous dex hot so to you it’s not lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # camshowsex.com 2021-08-17 20:25
He's been talking about his "number" but now he clarifies that his "number" refers to times he's kissed girls,
not sex. They started discussing the "One Night in Paris" tape starring Paris Hilton, and Steve asked at least three times
if it "was a sex tape" and they had to keep saying "yes" over and over.
While Liz cooked, Austin started "cutting up the fun stuff",
crushing Nerds into a powder to make lines so they can have fun on their
double date. James held up a bag of powdered sugar and said he
had plenty of fun stuff right there. Austin was trying to dance around it, calling
it "fun stuff", but James just said "Cocaine" and Meg thinks the POP
TV audience is scandalized. Whatever he calls it, he hasn't done it and that's that.
I just need to stay calm and zip my lips about it, but he's not to be trusted
in here. There is nothing you can do about this,
and you'll need to wait until the files are indexed. When you do
this, you give her an unreal amount of pleasure that she
isn't going to be able to handle. I think Johnny will appeal to the Goblins and
tell them he is going after the AusTwins to get their votes
to stay this Thursday.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn dvd stream 2021-08-17 20:48
Awesome stream this evening, not just for the gaming content but for how much fun just chatting with stream was

New camera angle added more variety and fun, maybe start dancing laround?


Passed on the love to
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cum on teen tits 2021-08-17 21:38
she's a webcam model and they go by popularity on those sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # milf tits cum 2021-08-17 22:16
Dex...we were doing so good. I promised to not politics at your funeral...you opened up about the Mandalorian...


Then you go and post this white hot garbage opinion.
Why you gotta be this way

WHY DO YOU PUSH ME AWAY LIKE THIS!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free live adult cams 2021-08-17 22:37
Researchers, including those I spoke with, are frustrated that findings like this
have not made it through to policy makers, who still
adopt a gender-neutral approach to pandemics. For example, we
have little information on how viruses similar to the coronavirus affect pregnant women-hence the conflicting advice during
the current crisis-or, according to Susannah Hares, a senior policy
fellow at the Center for Global Development, sufficient data to build a model for when schools should reopen. Then you definately suggest your current worldwide destination and insurance policy
for payment. See the world wide web today along with click your current
computer mouse apart! The evidence we do have from the Ebola
and Zika outbreaks should inform the current response.
These systems use digital information, like your
cellphone’s location or your credit-card records, to track movement,
in hopes of curtailing future outbreaks. They also worry that opportunities
to collect high-quality data which will be useful for the future are being missed.
He said it took five or six months to collect one petabyte of porn, and he stopped collecting just shy of 1.8 petabytes.
So, for the last month, Heart has begun streaming performances from home,
doing one live show a week.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sex webcam Show 2021-08-17 23:53
Omegle ,un sitio web diseñado para comunicarse con personas al azar a través de Internet mediante una interfaz de chat.


Claro que no, todas las personas que encontras allí son hombres
manoseándose ,gente que te hace creer que son del sexo
opuesto o los típicos con la cámara rota
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # milf sex gif 2021-08-18 00:47
I will be filing an official complaint for slander and defamation. For additional
information or queries please contact my lawyer Xxx
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free live nude chat 2021-08-18 00:59
However in order to watch them, you require taking
out ample time so that you do not end up missing them at the end.
I am sure by time you are clear on the benefits of using an animated video.
Do you think that video would be a good marketing tool?

Invest in a good animation video production company and your marketing stage is almost done!
Suppose you are launching a product and for that you have launched a video which explains only the technicalities.

" Their in-laws often are ensnared in their own undiagnosed sagas of dealing with, or denying, this highly genetic condition. Plus the vibrant colors used in the animated videos compels the client to think about the service you are offering. The lively images with lots of contrasting colors in the animated videos can simplify the complex mythological tales. Two because of its ability to simplify complex issues. Iranian-backed militias. There were already concerns the country was turning into a proxy battlefield between the two sides. But psychologists also point out there are some concerns about using VR porn, like increased isolation, dissociation, and growing more discontent with reality. While you're at it, you might try hitting unsubscribe like a boss.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rough sex gif 2021-08-18 01:15
What is Jerkmate? A Honest Review of How it Works - (NOT WHAT
IT SEEMS!) … >Jerkmat>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Naked Girl Ass 2021-08-18 01:19
chattrubate dongsss RT @ditanggray Idih mainnya omegel RT hammadAnto: @ditanggray nanti ketemunya
dipelaminan lah bego amat lu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free live cam sites 2021-08-18 01:28
online gay chat sites gay leuven free mens underwear giant penis porn
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # show Cam sex 2021-08-18 01:40
JerkMate The Masturbation Cam Website Review
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free porn cam sites 2021-08-18 01:41
Kate and Pippa. Find on All4. Some of them tell you they find you cute even if you haven’t put up a profile picture.
That armor of being a cam girl, it’s a way of pushing back those
insecurities just so you can put up that front, like, "Don't f-with me, I’m wearing leather." But inside it’s still there, and you can see it
in every move that she makes. So what are the best boxsets, films and podcasts to see you
through the coming weeks of self-isolation? They said Gardephe should conclude the evidence did not support the verdict or should order a new trial on the grounds that jurors were deprived of a chance to see all
the evidence. Any support will be greatly appreciated. Filipina
cam went as we will admit I entertained. The
concept was simple; you watched it until you got
bored and then you went to do something else, like watching a bigger screen at the local cinema or meeting friends at
the pub. If you would love to date a large woman and
you have what it takes to maintain a naughty BBW then you should join our site.
The Channel 4 video on demand site boasts dozens of stylish foreign dramas
with the emphasis on crime.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live cam sex show 2021-08-18 01:55
ebony webcam porn skinny women with big boobs clothes for big bust
free live pron
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chatburte 2021-08-18 02:33
Favorites: Found a performer who piques your interests and understands
all your wants and desires? Therefore, when having first-time sex
with a woman, give her the agency to make the decision: having a
girl who is confident in her desire is key to having successful
first sex. Virtual Fem brings the game into the real world by utilizing pre-recorded video and advanced voice recognition to give you a virtual girlfriend experience.
Or you can do all the stuff your girlfriend didn’t like to.
This is the free live sex site, not the place where girls are seeking marriages and stuff.

Staying true to its ethical cam site roots, the service plans to host
a profile system and let users access past streams if the performer allows it,
either by offering them for free or through tokens.
And then she continues reading the thread and other users suggests her to watch rom coms, write
love letters or cute texts to herself, hug herself or a pillow to
sleep, or visualize an imaginary boyfriend.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy webcam chat 2021-08-18 03:32
Congress to strengthen laws to prevent child sex-trafficking under the Stop Advertising Victims of Exploitation (SAVE Act) of 2014
that would have targeted Backpage and held it accountable.
She now argues that it isn’t possible to shut down sites like
Backpage and that laws should target buyers rather than websites that advertise children for sex.
The site has been sued repeatedly by state prosecutors, sex trafficking survivors and victims’ advocacy groups, and was seized by
federal authorities and shut down last April. • Proposed state
laws aimed at curbing Backpage’s child sex advertisements in Washington, New Jersey, and Tennessee.
• The "reckless" standard in early versions of Congressional legislation such as the SAVE Act, which strengthened child sex trafficking laws by making it illegal
for online advertisers to recklessly disregard child sex trafficking occurring
on their websites. • A Seattle case in which a 15-year-old
girl was sold for sex more than 150 times.
• A legal case brought by three underage sex-trafficking victims who were
advertised on Backpage and sold for sex in Massachusetts and
Rhode Island more than 1,900 times over three
years. Online, the same girls appeared in ads alongside a
carefully constructed sequence of codewords alerting those seeking high school-aged girls for sex that "yes, you’ve come to the right place".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # freeadultsexcams.com 2021-08-18 03:40
Hot girl cam SUBdarckLIZ: I am a very dirty and hot girl I
like to do the deep throat with the on the tits I enjoy it I love taking
it into account things like torturing my tits with different game with rope and sail sperm I love anal… live webcam sexcha>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bestlivecamporn.com 2021-08-18 05:29
fandom jamaac Ya que con aldu y cande lo hicimos podríamos juntar los fandoms para que así mas gente se una!
hagamos un Omegle entre todos los fandoms de lxs chicxs de jamac!
Vamos a entrar a Omegle, sin camara,>cha>, con la
palabra “jamac" para encontrarnos todos, den rt>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nakedwomensex.com 2021-08-18 05:41
Phil worried he wouldn’t get it because he still had about 12 outstanding federal warrants for things he did with Pat and the
Westies. Can feel your legs still under duress. If you have a strong suspicion that your husband is having random encounters with other women, you can also catch him cheating by
setting up your own online "trap" of sorts. Here you should have
been one finger. Not true, right here in America well known, famous individuals married their first cousins.
Amsterdam is a beautiful city to, with all of the canals and everything - well worth a visit.
He knew all too well what it was like to grow up without a father.

But Phil didn’t like the sound of that at all.
After shooting the owner in the shoulder, Phil ran out of the store and into the middle of the street where he forced a yellow cab to
stop. According to the Miami Beach Police Department, officers were called out at 12:55am after
reports of a guest suffering a cardiac arrest at the four-star Mondrian Hotel,
where room costs upwards of $220 per night. You can choose your favorite chat room where you will only meet people who are like you:
for example if you are gay you can enter the gay chat and meet gay people in your area.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chaterbtae 2021-08-18 05:43
cause that shit really is a business. they don’t do much
about it. i remember watching this story of a girl police found with
some sex traffickers and they “got away”>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chatsexylive.com 2021-08-18 06:15
data-query-sour ce="hashtag_cli ck" class="twitter- hashtag pretty-link js-nav" data-query-sour ce="hashtag_cli ck" class="twitter- hashtag pretty-link js-nav"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Angie 2021-08-18 06:16
For the reason that this is an exclusive exhibition you
have got to follow to the inquiries, rather than adhering to your entire own plan. NATO has been the reason for peace for decades.
We've got girls who are up for absolutely anything,
so you never have to worry about letting them know what
fetish drives you wild. If you are a two people, you've got the advantage of two people to keep track of every
single buyer's needs, making it simplier and easier to be structured.

They will not rely on us if we give them the perception we do not care, disregard their emotional needs, or
come off like we never ever sin. It is better to join two
inquires down into only one if it is feasible, but
when not attainable you should meet up with every one of the applicant's demands in a first come first served basis to clear out any confusion and stress.
Please do not sprint actions within the first seconds, start gradual to be able to find out if a
customer sincerely likeswhat you are doing.
For the first two years, Habtemariam admits,
the arrangement was a bit dicey: The first artist
signed under the joint venture was OG Maco, a
rapper whose fame would prove fleeting.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Free chat cam sex 2021-08-18 06:27
Hi guys. When the 4 camp mates were doing parcels trial
earlier, was time ticking while they were chatting to camera?
xxx ExtraCamp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # video one free porn 2021-08-18 06:34
@RealDeanCain Disabled Vet here trying to Alert BUSH/OBAMA Terms USMC on San Diego CO Bases that
Hidden Videocam's in Base Showers Sent Live Feed
of "STR8 USM'S IN SHOWERS" As Gay Porn. Have
Proof. OBAMA Shut me Down with Homophobe Label But Now U Must be Told.
Help me Expose?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chattrube 2021-08-18 07:17
skinny women with big boobs clothes for big bust free live pron ebony webcam porn
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Best sex Cam live 2021-08-18 08:10
if twitch has something that's similar to adult only mode then this is where this kind of streamer belongs.
or just go straight to chaturbate, im sure she has chaturbate account that
she stream on
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # naked girls ass 2021-08-18 08:26
Dex poked his head out of the kitchen.
"Stace...good to see ya...you've seen Kenobi lately?"
"Sorry to say I haven't...seeme d to disappear again." Stace smiled.

"I'll get you that cup of Java, nice and hot then."
"Thanks Dex."
"Not a problem, your my favorite Jedi..." He laughs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mlp Sex 2021-08-18 08:46
And your porn for me has been fantastic, some of the best I've seen. Gave me a whole new insight into the "black cock whore" and "posh milf" side of things, love
it now, thank you,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # camerachatsex.com 2021-08-18 09:13
You can also search for trends by country, so if you want to know what
people in Sweden or Brazil are into right now, it’s an option. Sometimes you just want to watch everyday
people have sex. While it costs as much as a standard porn site,
some users may like the teasing nature of Hollywood nudity over graphic hardcore sex.
From vintage porn icons like Jenna Jameson to new productions starring Alexis Texas,
Vivid is a streaming hub for name stars. This porn list features
the best sites to get you off when your wallet is light.
" We did, but PornHub’s Premium service is legitimately one of the best paysites on the web. With over 2,000 pages of HD content, not to mention all the standard definition video people have uploaded, a Premium PornHub membership is a virtually endless supply of porn. Stop searching in vain and rely on safe XXX content, organized by category.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sexy live Webcam 2021-08-18 09:17
data-query-sour ce="hashtag_cli ck" class="twitter- hashtag pretty-link js-nav" data-query-sour ce="hashtag_cli ck" class="twitter- hashtag pretty-link js-nav" href="/hashtag/ %E8%B1%90%E5%8E %9F%E8%8C%B6%E9 %AD%9A?src=hash " data-query-sour ce="hashtag_cli ck" class="twitter- hashtag pretty-link js-nav" dir=""/s>豐原­š,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Forest 2021-08-18 09:28
This is another Chinese herb with a mythical story
behind the name. Chinese also call it the longevity tonic for both men and women. According to a Chinese
myth a goat herder once accidentally discovered increased
sexual activity with the weed and that is how it was named the Horny
Goat Weed. This herb can be used in sexual and gastrointestina l disorders as
well in the symptoms of stress and trauma. You can keep away all the frustrations and stress with a significant
amount of sleep that can also improve your overall sexual prowess.
He and Will Marble, the health and wellness coordinator at the school, stress that their sexual health program should not be an outlier in Alabama.
The insulating that you are dirty and gross and stupid for sleeping with men is
kinda problematic - surely someone smart enough to be in a masters
program can see that? This app is easier to use than both Tinder and you are
guaranteed to meet and fuck so there’s no hassle with dating.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # asian nude model 2021-08-18 09:31
The app is incredible, with built-in password protection, infinite scrolling, and
the ability to combine categories while looking for content.

We take no responsibility for the content on any website which we link to, please use your own discretion while surfing
the links. Twitter chatbots and links to internet resources for nude sex video web sites free year many.

Pancut lamba poshto girls free nude girls videos draama too
much for her to effective answer to your question depends.
If you don’t have time to watch the drawn-out exposition of a typical
porn video, porn GIFs might be the time-sensitive answer.
8. Pornware - This could be a legitimate program, but might be adware installed by
another malicious program, designed to deliver inappropriate content to the victim's device.
Particular purpose of content on the internet rather girls than general.
All you need is a laptop, a decent internet connection, and a good quality webcam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex in the woods 2021-08-18 10:27
online gay chat sites gay leuven free mens underwear giant penis
porn
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex chat apps 2021-08-18 10:28
S712 Addiego,D Public utility-priorit y service required to pub/priv sch.
For example, if you intend to communicate to owners of high performance cars as they
wait in a car dealer’s service area, an existing RSS feed of Formula One, Indy Car and NASCAR race results and news might
be available already for an onscreen crawl. The rise of the pet
camera category means that pet owners can more closely monitor the health and happiness of their pets, even if you do have someone looking on them.
It's that fleeting moment which, once approved, means you've completely lost organize
of your sexual arousal and that ejaculation is imminent and manifest.

He gets unbanned on twitch but he lost all of his fanbase.
She is the one that almost draws Shirase out of her shell, and
she is the one that gets all the others out to see the sunrise, and gets them re-inspired
about having even more incredible experiences in Antarctica.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nakedlivesexcam.com 2021-08-18 10:41
Even when Naira Marley dropped Soapy, a lot of people that loved
shaking their bum bums or loved watching half naked girls do so
on music videos came out to say a masturbation dance was to all of you who got righteous for the world to
see & did the dance afterwards.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hot model porn 2021-08-18 11:41
Free Fuck Vidz is more than just a passive video viewing portal for porn fans,
it's also a vibrant online community where perverts and experts connect to share thousands of unique
comments attached to all the videos on the site. The fees would kill
any business and the centralized credit card companies would quickly cut off any company sending thousands of tiny payments per second.
Companies that produce the hardware that the internet runs on have built
in backdoors for the spying agencies and others are just vulnerable but everybody looks the other
way. The Internet is offering a new form of entertainment for people today.

It is a true that today every people is so busy in earning money that he hardly gets any
opportunity to attend any public function or party.
A mobile-friendly chat is what the mobile users require today to resolve their
queries on the go and be confident enough to do business with the respective websites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free sex video cam 2021-08-18 11:47
One other point while we are discussing feet: There are lots of
small bones and joints in the feet. What
about our feet? Because your feet have been abused your entire lifetime, most likely.
After all, they are the very foundation of
our entire body. It helps restore movement in these joints,
helps break up knots in the fascia and muscles, stimulates ligaments and tendons, "exercises" your feet,
and is truly restorative to your entire body's health.

Does anyone think high heels might affect a person's feet, ankles,
legs, knees, pelvis, or back? Assuming that you might know the symptoms of fetus removal you might reconsider
before doing it. "Wanna know a fun secret? Like I said, I have little sexual experience and I don’t know what even to expect. The Jewish matchmaker is perhaps a little more orthodox as well as strict than others as well as the Matchmaking process provides to that basis.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my usa sex 2021-08-18 12:09
Girls getting choked is a "kink". Rough sex is a "kink".
If you cant get off unless youre watching someone take your money or guzzle
chocolate syrup or some shit you arent "kinky" your a "fetishist".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # teen sex gif 2021-08-18 12:11
At 18 weeks, Haley was sent to see the foetal medicine specialist
at a hospital in Leeds, by which point her placenta
had pushed through the scar and was growing around other organs.
What’s universal across regions is the growing angst and anxiety that even though you can learn online most of the skills taught in traditional
universities, that tertiary degrees are still the gateway to higher earning potential.
Still, daters do tell stories of being harmed by potential partners they met online, and these accounts can be blood-curdling
-- a worst-case scenario when you're hopefully flipping through endless photos
of smiling people on vacation, hanging out with friends and holding up large, lifeless fish.
When they first met her they started calling her all kinds of nasty names.
Every season of HBO's creepy-weird-co mpelling True Detective has
been very different, but the first may be the most influential
of the bunch.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my free web cam chat 2021-08-18 12:28
I was hanging out with friends and, over time,
they asked if I wanted to start doing porn. "I’m not gonna answer her call so she thinks I’m with another girl." If you have ever said something along those lines, then grow the
hell up and get out of here, amateur hour was over 30 minutes ago.
Any cougar who is worth dating will not stand for your childish "games,"
like playing hard to get or being standoffish in public or
around friends. In fact, men who are uncut have a greater number and variety of
bacteria than those who are cut-men with their foreskin intact are also
much more likely to suffer from UTI's, thrush, STI's,
and prostate infections, as bacteria more readily make their way into the urethra when uncircumcised.
Our service has been designed to make you more visible to
single girls and vice versa. Do you want to find single girls in my area?
If it doesn't work the way you want it to, we will refund all your money.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free cam to cam sex 2021-08-18 12:59
Regular Updated XXX Video&Pic Content,Hot Erotica,
Phone Sex & More On My Adultwork Page! Check It:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rough sex Gifs 2021-08-18 13:04
HE WAS A TRUMP CAMPAIGN ADVISOR AND WHO HAS BEEN TO THE WHITE HOUSE TO VISIT WITH TRUMP A BUNCH
OF TIMES. HE WAS ALSO IN THE SEYCHELLES RIGHT
AFTER THE ELECTION IN 2016. HE WAS INDICTED ON CHILD SEX PORN CHARGES
A FEW MONTHS AGO AND THEN AGAIN JUST RECENTLY, THE BEST PEOPLE SMDH
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexyassnude.com 2021-08-18 13:39
Yeah last year during finals week I was watching a movie and there was a couple behind me
and the guy was laying in the girls lap while she pet his head that was in 7th grade and they
had totally boned. Also my dad was having sex at 12 sooooooo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nudes website 2021-08-18 13:46
sue perkins who I've always liked made a video saying register to vote 'for whatever party you choose to vote for" not vote for corbyn cos we're all fucked if we don't,kin ell what a fkn luvvie . gone right off on abt how she looks on camera, vain and irrelevant
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sex Camera Live 2021-08-18 14:18
In a private cam show, you can turn on your webcam and enjoy cam to cam chat with your chosen model.
TEENS: Here you can have an excellent opportunity to pry into the intimate life of
the youngest models of the webcam site. Rather than sorting performers into search categories, each model can put relevant hashtags in their profile and viewers can directly search
for or browse through hashtag options (and "lesbian" is
a popular choice). Chaturbate bans top model Chaturbate down again. She said being a cam model is
where the money is at because the traditional porn industry is dying
due to piracy sites. Causing , there’s a wonderful interest in housing within gratitude involving money
hire values. Began massaging and power I've ever gisele cam with her.
We show a lot of women from other free cam platforms.

Maybe she is ready for a BDSM show? So, for the
last month, Heart has begun streaming performances from home, doing one live show a week.
Those involved also seem not to be sure whether what they’re
doing is illegal or not, based on the conversations Pastrana has analysed.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live sexy video chat 2021-08-18 14:26
@ClassDeb you're great to watch....it's hard to find a good one there at chatrabate..lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chatterbatecam 2021-08-18 14:34
I was thinking about this at 3:00a! "Sex work" another
big umbrella that lets pimps and cam girls speak over trafficking
victims and women who want out.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # public sex gif 2021-08-18 14:36
Some even come with apps that include GPS and encryption that allows officers to log their evidence while they are
on the move. If you happen to search for the best weather apps for Android, then you've arrived at the correct site.
After several different reviews I was able to come
up with the following; everyone absolutely hated their time spent
there, there are massive size cockroaches where ever you look, the weather is extremely humid, all
of the houses are old and even newly built houses have an "old" look, they have
many education opportunities nearby. There is a ton of nudity in the free chats
and you can decide where you want to pitch in. You
do not want to develop a traffic building plan in isolation. Listing the
D.C. bases as the best but provide zero information on how long you'll be sitting in traffic and the cost of living doesn't make
much sense.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex.xxx.com 2021-08-18 14:36
free virtual porn videos adult webcam girls how do i make
my breast grow bigger my nudes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online porn cam 2021-08-18 14:44
This petty row then escalated to the point where it
turned out he had been giving money to his mum ad lying to me about
it. She told how she’d put the meat in the oven - ‘It’s there now, cooking’ - and how she’d slipped out to the
grocer’s for vegetables, and come back to find him lying
on the floor. They were exceptionally nice to her, and Jack Noonan asked if she
wouldn’t rather go somewhere else, to her sister’s house
perhaps, or to his own wife, who would take care of her and put her up for the night?

Great part of Amateur Match members are regulars who have years of experience in online affair search.
This is also an inexpensive way to experience the pleasure of sexy talk and
uncomplicated intimate relationships. That being said, it wasn't until a few years ago that I really started to experience live
cams.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free sex porn webcam 2021-08-18 15:03
free live nude chat online adult chat women with nice boobs pron
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex cam com 2021-08-18 15:25
Hot girl cam SUBdarckLIZ: I am a very dirty and hot girl
I like to do the deep throat with the on the tits I enjoy it I love
taking it into account things like torturing my tits with different
game with rope and sail sperm I love anal… webcam sexcha>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nude ladies videos 2021-08-18 15:51
And it leaves me with a general fear over which companies I can continue to do business with and which ones I must replace,
or accept that I can’t do a certain part of sex work that I would like to.
This is an outstanding trick and you can make sure that you succeed over your adult
dating. It should run out from your heart in order to make an impression on your adult friends.
So, these web based predators stop being strangers and instead disguise that they are online people who are in desperate interest in friends.
‘My task was to stop the next Jo Cox,’ he
says. I have Internet Dates another project of work of magnet.
I had taken the free day to the work nevertheless, was a
question of recover in the paper work in the minute. And the odds of that happening are much higher
on My Free Cams than on most other cam sites I’ve seen. Register
with them. Some sites offer free registration while others require money to register with them.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online webcam porn 2021-08-18 16:02
Hiding in our country's crevices are a handful of killers,rapists,
child porn freaks,racists, etc. We could organize them all based on their political affiliations and tie them to
each other's preferred political parties, or we can eradicate them, together

What's best 4 America
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # full porn free 2021-08-18 16:25
Hot cam girl MelodyBoddy: Welcome to my living room, I am a Latin brunette who loves to have fun, I am characterized by my
delicious shows. I tend to be very smiling, I love to spread love
in my chat room, I like fun, good music, a couple… sho>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free online porn cam 2021-08-18 16:33
You say you don't know what the laws are while you
also make claims about some impossible legal definition. Yes we were intimate, I
did not know he was married but I found out later, I was a little
bit upset, confused about it because the way he was
acting it didn't seem like he was married. Since relatively few women are seeking answers there is little funding
to improve our understanding of female sexual arousal and orgasm.
The coach purse comes in many designs- square, round, plump or otherwise, they are
also available in many colours- men prefer brown and black while women prefer to buy them suiting the colour of their outfit.
The star wore a pink shirt under a beige jacket with jeans
and brown sneakers. The woman at the center of the Kevin Hart
sex tape scandal has revealed that she slept with the married
Hollywood star three times during a three day blow-out in Las
Vegas in August- and he didn't mention his wife once.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # shower sex gif 2021-08-18 17:32
And your porn for me has been fantastic, some of the best I've seen. Gave me a
whole new insight into the "black cock whore" and "posh milf" side of things, love
it now, thank you,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free female porn 2021-08-18 18:01
Lovely chatting with Karen O'Donnell earlier today.
We discussed how i absolutely love seeing people,s confidence soar,
when they work with me, as I gently encourage them to look and
sound their best in front of the camera …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free Adult cam sites 2021-08-19 09:34
There are many lists similar to this on the
Internet, but very few are so fast, with minimal advertising
and, above all, very little, combine a web directory
for quality adults with a section of FREE PORN VIDEOS with
best PORNSTARS, specially selected. You can find many camchat sites out there, but very few really
offer free video chat which lets you instantly find male or female users who interest you, and have the ability to invite them to a private cam chat.
If they were attached to the movie then it would be possible for Moyle to find investors.
A year later RSO hit paydirt again with the movie and soundtrack for Grease ( 1978 ).
But that same year Stigwood's Midas touch was tainted when RSO released two
movies he should have passed on. When filming was completed, Stigwood was so convinced Robin was destined to be as big as John Travolta,
that he signed her to an exclusive three year production deal.
Moment by Moment ( 1978 ) paired John Travolta ( who was fulfilling his three picture deal with RSO ) and
the much older comedian Lily Tomlin in what was suppose to be a romantic comedy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my dream sex 2021-08-19 09:53
I quite like that tune forget who sings it lol
I missed it last night watched extra camp trying to be funny I’ll catch up later , u have put that song in my head now it’s all about the money I’m going to
have to check it out have a good one hun xxx
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nakedteenass.com 2021-08-19 10:48
Dokud bradavky nebolí, měla by si kojit i klidně do 12 let..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy chat Webcam 2021-08-19 10:53
In such an environment, Trump's xenophobia can add fuel to fire and we can actually end up staring ' A World War III' which can be very destructive as it would
be a war of Atom bombs and Missiles and destruction would be on large scale.
Of course, it's very hard to speak against society but I believe if you are right then do not get
scared and nothing should get away you from telling the truth as truth always wins at the
end. What reasons are to believe that he is representing a fascist ideology?
This is very frightening as its shows his fascist nature of thinking superior than everyone else and it doesn't even bother him if crushes others to fulfil his intentions.

Trump's hatred shows his fascist nature as he thinks himself superior
than others and wants the authority of whole world.
All this emphasis his fascist nature of only
Donald Trump and his Great America. As we have all seen,President Donald J.
Trump has tried his best to show his power and authority on all countries through his statements, his tweets and his actions since
he has become President of America.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free webcam sex chat 2021-08-19 11:00
En Omegle me he encontrado hasta Batman jalando coca,
pero solo se activa cámara cuando es de compu. En celular solo es un chat anónimo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mymomnude.com 2021-08-19 11:45
Now to the HIV comment-
Those symptoms are not automatically equal to having HIV.
But if you had risky sex or you share sharp objects with
people in the last month prior to those symptoms- go and get checked for hiv.


It’s free anyway. And it helps your peace of mind.
Thank you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chat cam porn 2021-08-19 12:13
You are super hot Sir.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # muvnss6.Net 2021-08-19 16:48
Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering
if you knew where I could locate a captcha plugin for my
comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding
one? Thanks a lot!

Also visit my web-site - can rabbits Eat zuchinni [muvnss6.Net]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cum on teen ass 2021-08-19 17:38
In raunchy scenes, the shirtless sports star locked eyes with the camera and licked his lips as he put
on a provocative display while riding the wrecking ball.
Free virtual sex chat online, watch naked girls dancing in front
of webcam, with any of the women you can do sex on Skype or
web camera free show porn sex shows and in the private chat you will
see how a girl Masturbates on webcam, why Snoop on women if they can communicate online,
register for free and all your erotic fantasies become reality, even sex with porn model in reality can be arranged it all depends on you.
India is already a working model and has 330k Instagram
followers on her main account. Some of them have
millions of followers on Instagram. The site
supports user-uploaded photos, videos, group chats, private messaging and more-you’ll just have to pay to use it.
The coach trained me on how to respond to different fetish
requests, what to wear, how to do my makeup, how to pose, how to use
the equipment, and just how to interact with clients
in general.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # big ass naked 2021-08-19 23:28
data-query-sour ce="hashtag_cli ck" class="twitter- hashtag pretty-link js-nav" data-query-sour ce="hashtag_cli ck" class="twitter- hashtag pretty-link js-nav"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bestnewpornstar.com 2021-08-20 03:03
bro you think famous dex hot so to you it’s not lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy cam porn 2021-08-20 03:05
Let's not forget male porn stars may not get paid as
much but the top guys do about 300 paid scenes a
year & on average career last 7 years. They are more also more likely to get directing
jobs too.

How many female porn stars even shooting 100 paid scenes a year?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # freelivecamporn.com 2021-08-20 06:38
So here are a few of my favorite genres of online sex games
and everything you need to know about them! Fun Date City strives to
give teens a place to get to know each other that’s safe but also encourages them to be themselves.
If only David Letterman had used an adult dating site to find sex online,
maybe his secret would still be safe. If you find yourself spending more quality time on the site than you expected, becoming a paid member
is definitely something to consider. The site allows you to
browse dating sites through millions of local fuck
buddy profiles and pictures absolutely adult dating free of
cost. "That’s in my head all the time - knowing those pictures are out there," said E.,
the older sister, who is being identified only by her first
initial to protect her privacy. You may register free
at sites like BootyFinder, Lifetime Fuckbook, BeNaughty,
2Fuck and many others and these sites would allow you to look into numerous pictures of young and older females.
Your date may happen to be quite well versed in different language and may be knowledgeable when it comes
to taking her to a party or company meeting.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # why dog stands on me 2021-08-20 11:37
What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable
know-how concerning unexpected emotions.

Also visit my blog post ... why dog stands on me
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # badbaddog.com 2021-08-20 14:00
Hello to all, it's in fact a good for me to pay a quick visit this web site, it includes priceless Information.

my web-site are australian shepherds Good with cats (badbaddog.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # teen sex free video 2021-08-20 17:48
Back in N18 after a lovely break as predicted nothing changed, apart from Christmas
lights on Fore Street. Prostitute came running after our cab when we turned into our street thinking
the driver wanted sex, despite all of the
police blitz we’ve been hearing of @Nesil_Caliskan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # m.myfree 2021-08-21 04:27
Doesn't bother me, but I also make porn on the side
so maybe I'm not the best person to answer. I've rarely
been called "mainstream," whatever that means in a world where supposedly the majority of people self-describe as kinky
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # biggirlpussy.com 2021-08-21 05:21
Yes I eat vagina...

I'm into women as long as a guy is involved or have
cam guys to watch

One on one alone I feel awkward lol

I think ORAL sex should be reciprocal regardless of the private part

FUCK SELFISH LOVERS
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sex Cam Online Free 2021-08-21 05:53
Upon returning from vacation on Aug. 7, but before getting home, the couple checked the
live feed, and found Boudreau allegedly having sex with
a pillow, according to police. Cozy; getting naked, scooping the fridge and lifted herself.
The problem has become particularly marked in university towns, where
young women are targeted by rogue landlords.
Games and apps that are popular with minors have become hunting grounds for sexual predators who often pose as
children and try to build rapport with young
targets. Try our sexcam now signup just for free
and meet horny masturbating women in the cam chat room. Watch Free Chat with Sexy Girls
on the Live Cams Now! Of course you should check all the crazy functions in our free cam chat.
It is true that there are many websites with gratis XXX cam chats
but not all of them online sex chat websites are valueable like us!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rabbit vs bunny 2021-08-21 08:07
Touche. Sound arguments. Keep up the great effort.


Also visit my blog ... rabbit vs bunny
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # camera websex 2021-08-21 10:41
Erections are just something you have to
deal with, don't worry, don't make a big deal about "coming out", leering isn't okay
and neither is masturbation or sex - unless
you're in private. Same deal now. Realize the overwhelming majority of the people who watch
tv and film never discuss it online. That,
at least, is the schtik they were selling to the (still large number of) traditionally minded people they were pandering to.
She looked gorgeous. She had just turned 50 but her little ass and 38DD's, gorgeous eyes and bright smile still turn many heads.
My lurks on r/Nudism caused reddit to send me automated
suggestions and updates on what was trending on the sub, it took
me a while to turn them off. It took four years to develop a blood test for
HIV. The company took down the photo. I know the director personally of this company and
trust him. At a photo shoot in June 2015, the company put out a buffet lunch for staff.
The model’s agent complained to Victoria’s Secret that his client’s photo was
being used in the store without her consent.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free private sex cam 2021-08-21 11:23
Super Model Chinese Girl Strip ON CAM adult معصيتي__راحتيِ …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aposta18.com 2021-08-21 12:29
Hi there to every one, because I am really keen of reading this weblog's post to be updated regularly.
It contains pleasant material.

Also visit my site ... can rabbits eat raw
mushrooms, aposta18.com,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free real sex videos 2021-08-21 12:38
I can understand why Trumpsters voted for Trump in 2016: they believed all his lies.

But today, we know Trump won the election on a bed of lies.
He paid porn stars to keep their mouth shut, has no Healthcare reform plan, didn't share his taxes,
didn't "know all the best people."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best black porn star 2021-08-21 18:43
ManyVids is taking a serious step toward replacing the void left by the removal
of porn from Tumblr, enabling porn performers with a safe place to create lasting social relationships with their growing fan bases.
Newton, however, took to social media to tell his
version of the story. There are webcam studios that tell
you that you can earn a lot of money by working only a few
hours a day. When it comes to webcamming and online
adult chat there is none better than WowFreeCam. These two huge adult camsites, have not yet made this change!
Private chats have an option for you to turn on your device’s camera
and enjoy virtual sex. Some chats don’t allow you to see cams until you complete the
registration process. Most of the users created after the
registration process their chat room with one of the girls and communicate with her.
It suggests best cam sites be safety and users be protected from hackers and hacking data.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn for women free 2021-08-21 18:50
Super Model Chinese Girl Strip ON CAM adult معصيتي__راحتيِ …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Top free cam sites 2021-08-21 20:23
The "talkers" often spent considerable time building a rapport with the girls and earning their
trust, hoping the attention and compliments would lead the girls to engage in sexual activity on a webcam.
They were used to entice the girls into engaging in sexual activity by playing previously recorded
videos of teen boys performing sex acts in a chat room.
Gabbard, a representative from Hawaii, also
said in a recent interview that she wants to decriminalize sex work.
"I do not believe that anybody who hurts another human being or profits off of their exploitation should be admonished or free of criminal prosecution," Harris said in a recent interview
with The Root. "I want him to be a strong candidate. And while most want the legislation pulled from the state Assembly, others see value in a more limited program. In March 2018, Hope died from asphyxiation at her home in Burton, Staffs, while Dangar, 45, watched live online in Tintagel, Cornwall - without calling 999. In jail for a separate offence, he hanged himself before a manslaughter charge could be brought against him for Hope’s death. Rich Ryder decided to take a dive into the industry while in a financial pinch.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best webcam sex site 2021-08-21 22:18
En Omegle me he encontrado hasta Batman jalando coca, pero solo se activa cámara cuando es de compu.
En celular solo es un chat anónimo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # You now porn 2021-08-22 22:53
However, if you still feel this will take too much of your time, there’s still an easier
way. You can still do this of course, but the Internet search is still the best way to find out which companies are worth visiting.
However, some people still prefer to do business face to face.

In order to maximize the benefits of article marketing, it makes good business sense to optimize your articles so the search
engines can list the website associated with your article on the search
engine results pages. You will now have a list
of companies along with their quotes for the insurance you’re looking for.
Some of these sites offer a top 10 list and will give you the
option to click on a link to take you there. If I was called micck and I had a web cam and I visited X-rated
sites I would be pretty worried. Hi I’m s0sexy and
we love Top Cam Sites, I talk English. Men - Want to watch
and talk with live men?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex club porn 2021-08-23 07:21
Most of the packs have information about how to wear.

2-meter can also be used for PACKET radio,
which would have to replace the internet if and when the telephone network is interrupted.
’ You can talk about these difficult things without it having to be too personal.
Without having a copy of the random data you used to create
your keys, it takes too long to break the code.(That's from
and NSA and bank security expert). Without having any federal budget numbers in front of me,
I could make a safe bet that the U.S. If you can't spare a rifle,
try to squeeze at least some commo gear into your emergency food budget.
Issues that we should be concerned about the most are: Y2K, emergency operations, and a military apparatus that has been all but decimated
(I'm sure you've read the recent articles on this). Why?
For the same reason that the U.S Military destroyed the Iraqi reconnaissance radar installations long before they bombed Baghdad -
and their first target in Baghdad was the phone company.

Any military commander will tell you that as long as his
men have and good supply of FUEL and INFORMATION, he can keep moving toward his objective.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Maxwell 2021-08-23 13:17
Lovely chatting with Karen O'Donnell earlier today.
We discussed how i absolutely love seeing people,s confidence
soar, when they work with me, as I gently encourage
them to look and sound their best in front of the camera …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # newest porn star 2021-08-24 16:59
Like other social networking sites available this
style of video chat is an effective way to meet new people from different places
around the world. This factor allows for social interaction is more like a communication tural and daily, also thanks to the fact that
video allows you to benefit and enrich the interaction with body
language and nonverbal, to a certain part even long.

These particularities are a major factor behind
the rise in popularity of artificial grass. Over a quarter of all search
engine requests are aimed at adult sites and every
minute of every day a new adult website is added. GoDaddy is a well-known name, but not for its
website builder. The website concept was created by the 17 year old Andrey Ternovskiy who at the time
was a Russian High School student. The main goal is
to expand their social network to include people who otherwise would have been impossible to know
with whom you do not need, however, that establish any type of serious relationship
or long term.The most powerful concept of absolute chatroulette x
is the exploitation of the concept of video and communication, the center around which the wheel this media.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 우리카지노 2021-08-25 10:02
Magnificent goods from you, man. I have bear in mind your stuff previous to and you are just too excellent.
I really like what you've bought here, really like what you are stating
and the way in which in which you assert it. You're making it enjoyable and you still
take care of to keep it wise. I can not wait to read much more from you.
That is actually a tremendous web site.

My web-site 우리카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 7li slot oyunlari 2021-08-26 16:33
It's genuinely very difficult in this full of activity life to listen news on Television, so I simply use web for that reason, and take the hottest news.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best Ibs treatments 2021-08-27 03:49
The media control along with a stylish Keyboard transform
it into a class in addition to other laptops in terms of looks and design. Even a cheap printer could end up costing you more ultimately if
the ink cartridges are costly. Eventually, electronics manufacturers started
taking into consideration the possibilities of automating domestic microcontroller based devices.


Have a look at my homepage :: best Ibs treatments
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best sex xxx 2021-08-27 07:34
"They may look like a shapewear short, but they don’t act as shapewear and definitely don’t fit snug like shapewear," says stylist Meaghan O’Connor, who also likes this brand-including
the fact that the shorts come in multiple nude colors.
These assist in earning more gold even though you may attain much more mob
kills. However, Moss believes the same effects may be seen in other areas with imbalanced
gender ratios, such as high schools or workplaces that are predominantly male or female,
and even in smaller environments like bars. If you are looking for the same services, take help
of internet. These are the same as the ones you're able to play in the casino.
All clinics are less with state-of-the-ar t technology equipment as well as laser tools.
The professionals use the latest technology tools for treatment.

You will get the best treatment for your problems.
In a transgender dating site, you won't be that conscious if you are not
wearing the most flattering get up.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy ass nude 2021-08-27 07:40
The customers of these free online chat web sites may enter into the chat right away only through helping make a hit.
Fail to remember cam conversation internet sites that require
you to generate profiles as well as squander your
precious time; at NudeLive, you may dive straight in to the activity.
You will find thousands of very hot women pivot the clock, so the next
time you require need to chat and also obtain kinky along with a beauty, you can easily login to Omnichat,
the most effective of all the websites like Omegle, and obtain participated in some dirty and kinky discussion along with the sexiest girls on the skin of the planet.
The consumers of these conversation web sites locate
it extremely easy to get associated with unknown people online who are
from various countries. Here at the Omegle random conversation site, you can easily expensive your odds to strike a design that is ready to do nude as well as live for you on the camera.
Users can easily additionally opt for only women with
webcams therefore in order to see only the camera ladies.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Chat sex live cam 2021-08-27 07:42
Hardest day of my life today , saying goodbye to my lovely dad, I watched you suffer I
saw you die. All I could do was sit close by, you went away , we had to part , god eased your pain but broke
my heart until we meet again dad RIP your heartbroken daughter jadge xxx
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free live porn shows 2021-08-27 07:50
virtual reality sexy nude women with large tits small breasts
free live nude
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webcam chatrooms 2021-08-27 08:17
gdpporn mortalkombatpor n freeonlineporn gloryholeporn realrapeporn
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # teen sex gif 2021-08-27 08:20
NudeBrazilTeens - Part 3 …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live cam sex show 2021-08-27 08:50
In a vindication of Minnesota's landmark 2016 End Revenge Porn law,
Illinois Supreme Court says using revenge porn against your ex is not free
speech. @CCRInitiative …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex chat camera 2021-08-27 09:05
CoinNess: Tin tức blockchain nhanh nhất; Theo dõi sự

Cài đặt + Chia sẻ tin tức + Mời = 3000CNNS, ít nhất 18$!


CNNS đã được niêm yết trên Huobi, Binancg>Dg>, Gate và nhiều sàn giao dịch
nổi tiếng
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free live cam sites 2021-08-27 09:19
D-616
"Bad bad bad bet a bad bad girl"
i got so hooked on woohyun watching fancams of BAD! his swag is
extraordinary! and his sex appeal is over the top!
iam so inlove!
honeytree
우현아_가을에_다시만나
인피니트 우현 남우현 >INFINIT> >WOOHYU> >NAMWOOHYU>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free adult cam sites 2021-08-27 09:21
I need a similar site like.. Bid and PM me ASAP. (Budget: $30-$250 USD, Jobs…
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # great sex video 2021-08-27 09:41
Free readings. Free photo readings no pasted loved ones no pets past beloved past pets or living free counseling of any kind no sex counseling all free for now
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free online sex cams 2021-08-27 09:45
@lulignzalez Omegle con cámara activada o solo chat?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # teen sex tumblr 2021-08-27 10:14
I didn't know this, but about an hour later after
I say bye to Sebastian, it was a wonderful, you know, meeting that I had with him on first date.
I didn’t actually expect him to have an answer prepared when I asked what
he had to lose by just meeting in person to test chemistry over drinks instead, but he
did. "It was like something that had happened before our time and we didn’t need to worry about it. I fancy myself a storyteller and I happen to like this story, so I'm going to tell it right. Tell her about yourself if she shows interest but don't dwell on the whole story of your life. CHRIS HAYES: This is the same day that you had the first date with a man you've ever had in your life. Ryan, my dad would be, like, "You have
to do this and that," and my mom would come around and say like, "I'll help you do it." She was always the one who maybe overprotected me, or protected me, and being on the floor there, the first thing that I thought is that she was going to stop him or she was going to do something.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Super model porn 2021-08-27 11:35
I slide 2 fingers into her pussy and finger fuck her while licking her sweet clam.
I pull my fingers from her twat, licking them clean before pulling her ass up into the air.
I pull out and plunge back in again and again. I grab hold of my pussy hungry cock and
plunge it deep inside her. I grab hold of her pigtails, raising her up onto her hands as I pound her pussy without remorse.

I see her glistening, forgotten pussy. They pushed my dress up and
I opened my legs, exposing my pussy to both Bill and Marnie.
I bury face right up between her legs, feverishly eating
her pussy, my nose pressed firmly against her puckerhole.

I spread her legs, admiring her sexy tan lines from her bikini across her ass.

Smacking her ass open and back handed as I fuck her harder and deeper.
I can feel her pussy clamp down harder onto my cock than I
have ever experienced. You can hear the squishing sound
of my cock fucking her soaking pussy all over the room.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chat live sexy 2021-08-27 11:45
Many foreign territories forbidden pornography internet sites a result
of the troubles come to pass on the topic of sex sites.
"Thirst and hunger aren’t going to die, and neither are feelings of love and attachment that allow you to pass your DNA to the next generation," she says.
Thus, searches with keywords like omegle porn, omegle
girls, omegle nude, omegle pussy, and omegle sex are
common. This site is especially produced for the individuals who actually
prefer to follow Sex movie downloads. In a number of porno
online pages, many people have to find membership rate packs to
watch out porn clips quickly and easily and some blogs give you adult movie shows free of charge.
To acquire a completely free of charge relationship world wide web site you
are going to get every one of several attributes you would
count on to aid you within your look for your
really like.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best new porn star 2021-08-27 11:52
Your target is to cause your prospect to take a look at your web site, and if possible,
to persuade him to sign up. Just one of the many interesting things that can be found on that site if you look around
for it. I’d imagine more filters and perhaps more content,
but that one can find out for themselves. It has been awhile since my last posting, and quite a
bit more of awhile since my last Sites To Check Out thread.

If you are at all into the Furry genre or curious about it, Jay
Naylor would be a first-stop to check out what it is all about - especially those comics of his that center on the breeding
theme! First there are free pornstar shows every month and they feature
a famous adult star in an hour-long sex chat that all members can enjoy
for free. VIP members (Very Important Penis/Pussy from Lelu's definition) can readily chat with Lelu and
request whatever plausible fetishes or fantasies that they would like her to perform in her daily/weekly
shows - and she does!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nude cam sites 2021-08-27 12:13
Dex poked his head out of the kitchen.
"Stace...good to see ya...you've seen Kenobi lately?"
"Sorry to say I haven't...seeme d to disappear again." Stace smiled.

"I'll get you that cup of Java, nice and hot then."
"Thanks Dex."
"Not a problem, your my favorite Jedi..." He laughs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chat cam porn 2021-08-27 12:14
clothes for big bust free live pron ebony webcam
porn skinny women with big boobs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # camsonlinesex.com 2021-08-27 12:36
Judging from how being a member of the LGBTQ,
and the rest has really being a state of mind because we have
people switching alphabets everyday, I will be a better parent in making sure
that my child is able to identify their sex by looking at what they
came with! Easy! …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Tuyet 2021-08-27 12:50
The point is that reviewers get equipment loaned to them from multiple manufacturers.
Who buys all the gear for him/herself, is not dependant on loaned gear, invitations to events and so on? There are many here
who act like they are getting paid to keep obvious truths a secret.

To make matters worse, the list of people who have stood behind that deception are some
of the most prolific posters, with DpReview supplied
titles behind their name, like Master Senior Expert Poster
Extraordinaire and the such. Who waits for the camera to be available in the
store and buys it, to make a review? Vince Matthews has a dark plan in store for his old
amigo! IMHO the perfect digital camera for simulating the look of old school film is actually the
Fuji S5 Pro. Can you name one reviewer who gets absolutely no
benefits and perks from camera manufacturers?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex naked women 2021-08-27 12:57
Why did twitter decide that people want what other like on their timeline?

I don't want to see half naked girls and I'm 100% certain people
don't want to see all the tweets I like related to Animal Crossing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nude girls video 2021-08-27 13:17
The Mock provider allows other GPS apps such as Google Maps, GPS
Status, RMaps, OruxMaps, NDrive and few others to work with the device as well.
They do not. Leave a human alone with no companions who
speak, and no matter how well the other basic physical needs are met, if the environment
does not contain language, language will not emerge.
There were birds even more common then killdeer in the past that became nearly
extinct within a single human generation. When you have very few humans per square mile, then they do
not even need a sewage system. To enjoy all available offers, you need to go through the sign-up
process. I think you may need a therapist if you feel this
world is hard on tall people. The American College of
Forensic Examiners International is an NBCC Approved Continuing Education Provider (ACEP) and may offer NBCC approved clock hours for events that meet NBCC
requirements.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # watch live sex free 2021-08-27 13:55
Shagle: Alternativa de Cámara Chat similar a Omegle …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chaterba 2021-08-27 14:45
The interface is designed in HTML5 (and features WebRTC video chatting technology) to provide better performance at all times.
The website features a comprehensive list of FAQs, chat room discussions
and notice board notifications on their forum page.
ThePornDude is the best porn sites list in the world!
In conducting the study under paragraph (1), the Comptroller General of the United States
shall examine and identify best practices, in the States
selected pursuant to such paragraph, related to training and
credential requirements for peer-support specialist programs, such as-
(A)hours of formal work or volunteer experience related to mental
and substance use disorders conducted through
such programs; (B)types of peer-support specialist exams required for such programs in the selected States; (C)codes of ethics used by such programs in the selected States; (D)required or recommended skill sets
for such programs in the selected States;
and (E)requirements for continuing education. The decision to focus on foot work was easy
for her.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn star nude 2021-08-27 14:51
Inspect out the Evening Market where you will certainly
locate cheap knockoffs of fashionable items. Exclusive photos
show the grownup movie legend - real title Gregory Deushle - arduous at work inside the H-E-B Woodlands Market in Woodland, Texas.

Mikaela, who is engaged to 47-12 months-previous darts player Chuck Pankow, defined that the work she is
now doing within the porn industry makes her
really feel 'good' as a result of she is ready to 'fulfill'
others without being 'violated'. ‘No one is damage,’ Pankow, 47,
mentioned. My security has at all times been a number one
precedence for them,' she told The Sun, whereas revealing that
she broke the information to them through FaceTime over the weekend.
A spokesman for the choose informed The Sun he had 'no professional
working relationship' with the women. However, in addition to the entire
talked about women, there are some that love to get gangbanged by a number of various males at the identical
time, or maybe just by another girl; everyone knows that women are the very best at making other girls cum!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Maxie 2021-08-27 15:20
Record based on motion detection, scheduled, or continuously so you always get the footage you
need. You also have the option of onboard
SD card storage, so you can be sure youll never miss crucial
footage for evidence-gather ing.The Arlo Q Plus system
can be expanded at any time. Flexible cloud monitoring plans and SD card backup
recording let you customize a system to fit your unique security needs.All Arlo camera systems come
with 7 days (up to 1GB) of free cloud monitoring and video storage.

Many years ago around the Myspace days there was a 3rd party
app site called Stickam that allowed you to uploaded music
and videos to a customizable media player you can then embed anywhere.
If you feel guilty that you are not treating someone well, then maybe, instead of collapsing it, and becoming comfortable with "guilt" maybe you should act to make them feel
honoured.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chatterbatecam 2021-08-27 15:23
More than 1 billion views! 0% Naked girls + 0% Violence + 0% Nudity +
95% Talent + 5% Hair = 100% Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine via @YouTube
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free girl videos 2021-08-27 15:24
Judging from how being a member of the LGBTQ, and the rest
has really being a state of mind because we have people switching alphabets everyday, I will be a better parent in making sure that my child is able to identify their sex by looking at what they
came with! Easy! …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chatturb.com 2021-08-27 15:26
you then already had had sex, used a man and gotten his child, linette never came in, she stayed out with the others, that had taken her,
no she says, but that they then did, she never had a chance, no
she says and just want to hang up, someone are in there, and we
see it as the
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # video one free porn 2021-08-27 16:05
@JimmyFalon Living on the other Side of the Shitter house
isn't always the best place to reside or call Home...


Exspecially on a Sloped Hillside with a Cat that's hooked on Porn & Rocky Road
Read the rest of the …

>FredOsborne202>
>EndHomelessnes>
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy naked females 2021-08-27 16:32
SW breakfast, run for & by sex workers, is on today in London 12-3pm.
Autonomous, confidential space with hot food, coffee, lingerie swap, condoms, 1-step pregnancy tests, harm reduction supplies, support & chat.
All free. Text 07926973443 for address.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexy live webcam 2021-08-27 16:38
In this section of porn hq you can do a good straw porn in 4k if you enter from a mobile
device. After up with a period of time on the Uk that there evidently was a joke concerning the movie from a studio Exclusive concerning the mobile phone on the metro along with the %
of individuals that include notice to this telephone.
Today even inquire into this site concerning online video media following site
by means of this awesome web-site. Online inclusive: These teens have a high probability of having several online sexual experiences,
including looking at internet porn, chatting with strangers about sex, sending nude photos and posing provocatively on social media.
Coming unpropitious of the altitude illustriousness of societal
media sites like Facebook and Patter , xHamsters founders rank revealed
to engender a position that was as parts porn tube and xxx collective media
site. Which could be lyrics, but nowadays Gay men porn has handed out of the treasured VHS structure to the Entire world Large Web and isn’t intending to arise
out. And though Gay tube actually is not so now about the most popular porn sector on the web entire world, their own pages and posts have a bit more pornographic publications as opposed to virtually every complementary equipment!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # one On one sexcam 2021-08-27 16:55
Shagle: Alternativa de Cámara Chat similar a Omegle …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best live porn sites 2021-08-27 17:47
A row of dedicated macro keys on the left and discrete media controls on the right round out
the features. However, the keyboard may appeal to people with a budget, going for around $38 and does have some decent gaming features for the money, like RGB lighting (whole keyboard only), a
row of five macro keys and three profile/mode
keys for up to 15 macro keys total and gray keycaps for
the WASD and arrow keys. He'd have driven voyeur shower cam with his skin. She
took up with milky skin. Kaplo later took the video to the police station and
filed the internal affairs complaint, McMahon said. It's amazing the
difference that video can make. Make a paper denouncing
it, since others agree with you if I understood
well. Just make sure to send me a picture, so I can judge if
she's "fuckable". After that you can freely browse thousands of different models.
You can access these retailers online through their websites and have a better comparison of the product with network service you want
to acquire.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chachurbate 2021-08-27 18:36
Post what you want because at the end of the day the guy that tells you it’s slutty is following 100 half naked girls
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Alison 2021-08-27 18:43
While it’s promised that your virtual partners are real, there is no way of
telling whether the avatar fits the person behind it (or even the gender).
The premise is pretty straightforward ; create and customize
your own 3D girlfriend and fuck her in any way you want.

Take that erection to her tip menu for things like flash boobs for 3 minutes, bounce
boobs for 3 minutes, suck nipples closeup, tit fuck for 3
minutes, spit one time on naked boobs, tie boobs with stockings,
show ass, flash ass naked, change outfit, heels on / off, watch
your free cam sex, show feet, suck toes, spank her big ass 10 times, twerk 3 minutes, strip tease for 7 minutes, doggy
style on the couch, and sloppy blowjob. You can even direct the action and watch as these girls fulfill your every lesbian fantasy from double penetration with strap
ons to sitting on each others faces.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nudeswebsite.com 2021-08-27 18:44
I used to feel bad for him until I started watching all these Chris Hanson interviews.
It’s so gross that he has sent nudes to underage girls.
Also it’s fucking disgusting that him and onion boy will start having sex on the couch/bed next to these
girls that don’t consent.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # teen webcam nude 2021-08-27 19:31
pron free live nude chat online adult chat women with nice boobs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nudefemalevideos.com 2021-08-27 20:11
Parenting and sex work are two avenues that humans should be able to choose for themselves.

If they care for you they’ll make it work. You should also make
sure your surroundings aren't going to detract from the experience.
You don't have a person there physically, so you have to try
your best at making the experience as authentic as
possible, which isn't easy to do. Vimax is one of the best
solutions on the penis pills enlargement today. First, Vimax pills are made only by high-end ingredients, which can get the best results, with only one pill per day,
unlike other companies which make you take two or
three pills per day. In the weeks after the flare-up, Scotland Yard confirmed the
arrest of three men. Sooo.. I hadn't REALLY checked my bank account in a few weeks.

Over the past few months, several of those individuals are refusing to participate in a
potential $25 million over-arching settlement that is part of an overall $45 million deal on the
table.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best free live sex 2021-08-27 20:25
I'd say anywhere you are turned on by the one you
love! Needless to say, these chicks have enormous sex experience and they are ready to share it with you in our mobile sex chat.
All of our chicks like communicating with folks from different parts of the world.
BongaCams is the largest and nastiest adult webcam community in the world and one of the best free live sex video chats and live porn sites on the
web. Private Sex Shows - A classic, best way to make sure you get some alone time with a model.
If you have been fortunate enough not to have to deal with these freaks, this is their way.

Well, I meant to say that men almost always have the upper hands when it comes to dating.

You shouldn’t be shy when it comes to disclosing your fetishes
and desires. You will be amazed to discover how
many chicks out there are ready to share their same interests and desires with
you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cam to cam sex chat 2021-08-27 20:27
I hear Bing is the best search engine for porn. What’s your side hustle?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live sex chat free 2021-08-27 21:15
Sexy Cam Girls. Thousands of free sex cam models performing live on their webcam in various categories.
She added that she feels fortunate to be signed
to Off The Record Models, a management agency for webcam models.
All videos under the management of xvideos, xnxx. It's a story that
will stay with you for days and days, and it's pretty much a given that Parasite will win the Oscar
for Best Foreign Language Film. In those first few days, he wrote observations about ISIS,
on his personal Facebook page - until a friend warned that he risked being killed.

She shares those challenges with her best friend and
fellow pilot, Maria Rambeau, which means the movie handily passes the Bechdel Test.
Hereditary, Ari Aster's debut, was a movie dialed in to the
subconscious horrors of the nuclear family. The setup is simple:
Grace marries into a family that's rich and privileged and naturally super-weird.
The latest feature from Korean filmmaker Bong Joon Ho (Snowpiercer, Okja) starts almost as a con movie, allows you some laughs, portrays an unconventional family you want to spend more time with,
takes a quick detour toward horror and ends up being a drama that
delivers barbed commentary on class.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # showersexgif.com 2021-08-27 22:31
I really don’t know why I had gotten dressed, knowing that 20 minutes after I
got him home I’d be fucking this pretty boy, Sandy.
If he wanted to help her, why fight it? I smiled at her, kiss my finger tip and blew it at Sandy.

She again brought her finger out of her slit and began rubbing her love mound, this time
more forcibly. The nurse commented that our kiss was
a lot more than brother / sister. I noticed that everyone had to stare at my ass and boobs,
whenever I went through the market and it made me more serious about my body figure.
I‘ll see tomorrow" I went to see him the next day. I called him to see what time he was released so I could meet him and take him home. Sandy told me he was due to be released on Monday afternoon. "I shall be
fine, you carry on" I told her and I went to the washroom to change myself.

My mind went to thinking again.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bongacom live 2021-08-27 22:43
Post what you want because at the end of the day the guy that tells you it’s slutty is following 100 half naked
girls
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hottest nude models 2021-08-28 00:26
free porn cams chatroom with cam nude females with big tits
rihanna sexy video
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nakedteenass.com 2021-08-28 00:52
free live cam sites fessel sex spiele free pron movies amateur mature swinger orgy standing poses
for photos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn dvd stream 2021-08-28 01:08
Selling photos, porn clips on video sites, and private snapchat sales can also
help maximize your income as an adult entertainer. Woke up with my
face is free online webcam porn again. Camzap follows
the standard random chat formula, allowing you to easily connect and mingle
with others through webcam. The shirt webcam ass shake see and fire.
More and catch my shirt. Planning can help you anticipate being together, making
the coming experience more exciting. Sadly in the United States, only 44% of today's couples
report being satisfied with their sex lives. And while it doesn't quite qualify as softcore porn, you should still put the kids to bed
before watching -- the film includes a handful of jarringly out-of-place sex
scenes, including a flashback that literally starts
in the middle of a gunfight. Many birds are sexually dimorphic
(which means each sex looks different) and
this usually means the males are much prettier, like a peacock.
There are even design competitions and awards.
Often the daughter of a father who was abusive to the mother will
end up in a relationship with a man who is abusive, even if there was no indication of him being abusive when they
meet.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cam chat adult 2021-08-28 01:45
Top 100 Best Pornstars 2018 (Hottest Female Pornstars) …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Clement 2021-08-28 02:36
I'm live on webcam now! Come & join me! xx
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free cam websites 2021-08-28 03:10
This shit day is finally over. I'm going to relax in a good bath.

What are you doing on the way back? freeonlineporn pornotube TRX19
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # newest porn star 2021-08-28 04:37
Now the gaetz boy is a fortune teller? LOL! Guess what, gaetz?
The crimes have already stuck to the criminal, all the way back to paying off porn stars, sexually assaulting or raping women, & preventing a free & fair
election in 2016!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # App Porno 2021-08-28 05:59
Now to the HIV comment-
Those symptoms are not automatically equal to having HIV.
But if you had risky sex or you share sharp objects with people in the last month
prior to those symptoms- go and get checked for hiv.


It’s free anyway. And it helps your peace of mind.
Thank you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # love live porn 2021-08-28 06:37
Yea break up with your girlfriend coz am bored freeonlineporn pornotube Männertag
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sex chat apps 2021-08-28 08:09
This chat website provides extreme fun and pleasure as we can never know who will be the
next. Policing is a 'generalist' journal, and one that provides readers with a truly global and comparative
perspective. One of the best and safest methods to treat
your premature ejaculation and to last longer in bed is to take care of your body.
Surgery usually is required to treat ovarian cancer.
Much more men than girls try this kind of services,
it's a great idea to use the girl as principal character while in public chatrooms.
If you want to get more features in one, you need to purchase Emerald
Gold to enable them. Our online video chat facility can help the user to get connected with various
types of people. Omegle chat is always accessible and will be
your essential chat platform for individuals from all over the nations and towns.
You can talk to random people at randomly online & Free
online strangers meetup in USA, Russia, Europe, UK, India
in Asia, Australia, Arab and all over the world.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best adult sex sites 2021-08-28 09:05
free live nude virtual reality sexy nude women with large tits small breasts
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mlp sex 2021-08-28 09:27
Several years ago, the cops in Everett, Washington conducted
an investigation into some of the 'bikini barista' coffee stands
that were scattered around the city, after local residents complained that the swimwear-clad servers were giving customers more than just cafe lattes.
In 2010, five women who worked at a Grab-N-Go coffee stand were arrested on prostitution charges,
and for violating Everett's adult entertainment ordinance after they were busted performing
a variety of acts for money, including "exposing their breasts and privates and licking whipped cream off of each other." Three
years later, three more women were arrested at the same stand, after
undercover cops caught them on camera allegedly performing "shows"
without serving any hot beverages to their so-called customers.
In the ads, the women were clothed. They were asked for contact information and photographs on pages
that showed more pictures of clothed women. Trying to remove the pictures and videos from
the places where they are publicly accessible would be like trying to un-crack an egg.
Herrmann was the senior editorial presence in the office daily,
as a special-project s editor, a job that included selecting which interns worked on special reporting opportunities, like covering the DNC.
Intent is also important when defending against distribution charges,
as many file sharing programs allow files to be accessed by many
without the presence of actual intent to distribute.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live cam sex video 2021-08-28 10:05
This Spanish and Japanese pornstar has exploded in popularity,
all thanks to her star sign. Sign up to one of these safe webcam sites, broadcast yourself
on camera, and earn money from home! Was a rather late bloomer (by porn standards) and started shooting adult movies in her 20s
or to be exact, when she turned 20. She is one of the smaller girls out there too.
I have the type of job that is considered to be a dangerous job performed mainly by manly men, and there still
is a side to me that is very much all man. Still hot by some standards, especially if you are into
gigantic breasts and massive butts. I cannot tell. Her eyes
are weird though. Let's examine a few other passages from Deuteronomy which tell believers how to live
their lives. Proudly announcing about her own achievements in winning the nicest pussy
award a few years ago, Dillion is like a million. If I remember right it was like a adult facebook with features like chatrooms and
games.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Chatbulate 2021-08-28 11:05
Whether you create videos, watch videos, or want to become famous
online, you’ll surely benefit a lot from sharing and viewing YouTube online video clips.
One of the YouTube benefits you’ll be glad to hear is that it is free to create
an account with the website. This means that if your mission is to upload videos and not really to watch videos online
on the web site, you’ll only have to wait a matter of minutes, and voila - you and the
rest of the world will be able to see your posted videos. Whatever it is
that you may want to write about, it will always be dependent
on why you have opted to blog in the first place.
You may want to try something extremely hard, but stick with getting the fundamentals
down because in the long run it will make you a better
dancer. There is no other better way of distinguishing yourself and establish readership, unless you
are writing in behalf of a friend or a relative, is to concentrate on a specific
topic or interest. And what better way to get into shape and lose
weight than through the art of dancing?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cum On teen ass 2021-08-28 11:16
Lighten up, we need our fun. Each member gets 100 free tokens upon signing up,
as well as dozens of models to choose from. If you have a thing for British
accents, so much the better: most of the models on offer are from the UK.
Some of the Playboy models have been turned into the webcam
models, so that if you like this adult men’s magazine, and you have always wanted to watch those girls going online, you will be
able to have it, as well. There's often a sense of
community because almost all have member ratings and comments to help you track down the hottest scenes.
It is one of the best sites to help you in enjoying Indian cam.

The cam-to-cam random chat rooms help us to make our online friendship stronger.
Wicked Cam Chat is a free adult webcam community which is one of
the oldest adult webcam chat sites with no
registration required where random strangers from all around the world have free
cam 2 cam chat in both public and private chatrooms. Wicked Cam Chat is different from other adult cam chat and free video chat sites because it is more like a video social network where you can watch up to four
live cams at the same time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Sexy Girl Nude 2021-08-28 11:50
sue perkins who I've always liked made a video saying register to vote 'for whatever party you choose
to vote for" not vote for corbyn cos we're all fucked if we don't,kin ell what a fkn luvvie . gone right off on abt how she looks on camera, vain and irrelevant
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Roughsexgifs.com 2021-08-28 12:17
Developers can manipulate the working experience significantly without affecting the user at home with
fantastic body scanning technology that uses webcams and your mobile camera.
Your work or home office are usually safe choices as a background for the recording.
They are not hug the body tightly and allow a thin film of air
to be present just below the clothing. When you put a face to a name, or can read body language in conjunction with
audio, we respond more positively. The women may use dirty language
and ask you to have sex. Maybe he has never called a escort service before, or he may have done it but he didn't
have a good time. In fact, I spend a lot of time questioning how genuine people are.
So, if users spend some time with the girl, they are expected to reward her
with tokens. I have written a legal summary arguing that escort services are not prostitution businesses.

All you have to do is know how to treat a woman well.
With work, I know that when I have a bad feeling about a job offer,
I will probably not accept it because of my experience,
and I don't feel like being shaken.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # teen sex free video 2021-08-28 12:57
We love milfs, moms,ebony girls, chubby, bbw, grannies and all kinds of
pussies that are sitting in front of laptops and
masturbating on cam. We collect all kinds of girls: white, black, asian,
latinas, young, mature, sweet and more, more and many more of them.
We collect only hottest gorgeous young babes for you with best asses and tits.
If you are looking for the hottest gay xxx cam scenes,
you can find it here. Besides, you can always go to private sex shows
with any live cam girl to make sure that her action is only for your satisfaction and the whole thing
running is only between the two of you. Another good thing about
affiliate marketing is that online sales has many business and brands deliver high
quality information through their blogs to build
traffic brand value. And the quality of our content is
so high that it makes your cock high and big. Initially we provide the full and quality.

Now there are more hairy, burly, Daddy porn options, with people able to enjoy
whatever they like in the privacy of their own home.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live adult cam chat 2021-08-28 15:45
chatroom with cam nude females with big tits rihanna sexy video free porn cams
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # teen pussy cum 2021-08-28 15:50
You can then join in group chats at your company, message anyone
else with a Chatwork ID, or start new public or private group chats.

The simplest tools let you organize chats into conversations and
talk in real-time; the most advanced let you automate things with bots and jump on a video
call when text isn't cutting it. Only this time,
it's powered by RingCentral so you can call
others with RingCentral-pow ered phones, too, even if they're not using Glip.
Even if you prefer hardcore anal sex videos or just a tongue or a finger in the bum.
The government and the moralistic religious and moralist political cases and
the man who hates lesbians who think that prostitution is a form of male domination over women has created laws to put him in jail for selling sex or buying sexual services.
Features - It has a steadily growing large userbase with over
1 million visitors per month.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Big Girl pussy 2021-08-28 17:51
I understand the sex appeal and fantasy aspect of a suit and professional attire, but I'm a beach bum at
heart. A beautiful girl with salty hair, sun kissed skin, a sun dress over a bikini, and a pair of raybans sitting while watching the crash
and set is a dream on its own
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my usa sex 2021-08-28 22:19
I was thinking about this at 3:00a! "Sex work" another
big umbrella that lets pimps and cam girls speak over trafficking victims and women who want out.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Oshinski & Forsberg 2021-08-29 01:35
This post is great! I read your blog on a regular basis
and you're always coming out with some terrific
stuff. I'll be sure to share this on my FB page and my followers should like this also.
Keep up the nice work!

Also visit my web-site - Oshinski &
Forsberg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chatterbait cams 2021-08-29 02:11
No naked girls, no dirty language = 100% Talent LinkinPark
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nude ladies videos 2021-08-29 07:23
We will never share your personal information with third parties unless legally required to do
so by court order. In order to receive the full package, you’ll need to opt for the premium packages
which will include full access to our video arsenal as well as the full interaction with
the cam model of your choice in real time or
in the DM. Gamergaters believed that "SJWs" (Social Justice Warriors) were adding unwanted elements into their video games, namely things which promoted gender equality.
It was still a group of hikikomori - a group of primarily young males who spent
a lot of the time at the computer, so much so they had retreated
into virtual worlds of games, T.V., and now the networks of the
internet. Rather the "tech" here is code for the fact that
his audience is the vast population of sad young men who have retreated to internet communities.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # asian nude model 2021-08-29 09:23
> Starting
> Chatting
> Game (add new games as I go if needed & move the camera
group if it's in a really shit spot but generally i don't really move it)
> Ending
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # youtucam 2021-08-29 10:30
The first time Frankie Quinn fucked on camera, he was terrified.
I was taken into the operating room, told to start deep breathing into
a mask, and the next time I woke up I was in the recovery
room. Random gay chat is a fun and exciting way to meet tons
of gay, bi, and curious straight guys in a short time.

But in reality, it is way more different. No more
nonsense chatting. He couldn't endanger her by telling her
anything more. Thrilling, isn’t it? You can use the random cam
chat not only for online dating, but also for learning more about other cultures.
For me, the best paying cam sites are the ones with the highest traffic.
Many North Koreans are enslaved in brothels in districts in northeast China with large migrant worker populations, the report said.
Could it be that Christian anti-sex traffickers, like Caine, solicit large evangelical audiences and prop up a legal system that
criminalizes sex work because they are better story tellers than their opponents?
A pair of large gold hoop earrings pulled the look in together
and complemented her glossy short brunette mane. Keeping in theme with
the colour palette, the beauty teamed the look
with an oversized faux-fur coat - which also served to shield herself from the bitter February chill.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free live cam porn 2021-08-29 10:38
Millions of people watch porn through sites regularly using sex trafficked women so I don’t see the problem with women safely profiting
from something most dudes do for free on the internet everyday anyways?

Better in a small creators hands than a corporations....

right?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Newest Porn Stars 2021-08-29 11:04
nikiangela2 sex cam chat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free live porn sites 2021-08-29 11:08
clothes for big bust free live pron ebony webcam porn skinny women with big boobs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # best free porn cams 2021-08-29 11:48
Free cam shows for threesomes include more than two persons sharing sexy secrets and hot
encounters. Join in a bisexual cam show to taste what it is like in a world with no gender boundaries where anything is
possible. The women are really hot and when you pay it is
like being matched with an escort who is ready to do anything you want.
We all know that you don’t need deciding
between being gay or straight or between men and women and that you can have
the best of the two worlds. Additionally, don’t overlook
that the true world out there may be additionally an ideal place to fulfill individuals, and therefore,
go on the market and work together with individuals to
type lasting relationships. Sign in and check out the rooms or models who are
live, get into any one you prefer and start a live
chat. Good news is that HiHelloBye offers Pakistani Chat app that you can download and install on your mobile phone to start making
new friends. Drop a line, tell what’s you’re up
to and start a steamy video chat or simply watch a nasty XXX scene starring your favorite
model. It used to be ranked higher, but lately the number
of users on the site seems to have slipped, which has resulted
in a drop in new models.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my mom nude 2021-08-29 14:07
Yea break up with your girlfriend coz am bored freeonlineporn pornotube Männertag
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sexinthewoods.com 2021-08-29 14:09
XTube Porn Video from nikiangela …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nathaniel 2021-08-30 00:36
Hello very nice website!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..
I'll bookmark your blog and take the feeds additionally?

I am glad to seek out a lot of helpful information right here within the publish, we want
work out more strategies in this regard, thank you for sharing.
. . . . .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 1 inch wreath 2021-08-30 04:11
This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.
Simple but very accurate information… Thank you for sharing this one.

A must read article!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # circle c wreaths 2021-08-30 04:12
I was more than happy to discover this page.
I wanted to thank you for your time due to this fantastic read!!
I definitely appreciated every part of it and i also have you saved to fav to check out new stuff on your web site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # costco wreath 2021-08-30 04:43
I'll immediately clutch your rss as I can't to find your
email subscription hyperlink or e-newsletter service.
Do you've any? Please let me realize in order that I may just subscribe.

Thanks.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Glhycy.com 2021-08-30 05:27
These are in fact great ideas in regarding blogging.
You have touched some nice points here. Any way keep up
wrinting.

Also visit my website ... when a Dog sits on your
foot (Glhycy.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wreath 3d model free 2021-08-30 05:56
I'm gone to say to my little brother, that he should also pay a quick visit this web site on regular basis to get updated from latest news update.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wrath of man pantip 2021-08-30 06:42
Hey there! Quick question that's totally off topic. Do you know how
to make your site mobile friendly? My site
looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find
a template or plugin that might be able to resolve this problem.
If you have any recommendations , please share. Thank
you!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # inter-dog aggression 2021-08-30 07:33
I am actually delighted to read this web site posts which contains
tons of useful data, thanks for providing such statistics.


Also visit my web blog ... inter-dog aggression
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wreath jpg 2021-08-30 08:15
I savour, cause I discovered just what I used to be having a look for.

You've ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great
day. Bye
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my cat ate honey 2021-08-30 09:56
I know this web site provides quality dependent content and
extra data, is there any other web page which gives these information in quality?


my webpage; my cat ate honey
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # full porn free 2021-08-30 11:25
When testosterone levels are too low, a man may have difficulty
achieving an erection prior to sex or having spontaneous erections
(for example, during sleep). While testosterone stimulates a
man’s sex drive, it also aids in achieving and maintaining an erection. It stimulates sperm production as well
as a man’s sex drive. Testosterone plays a key role in libido (sex drive) in men.
However, someone with low T will likely experience a more drastic drop in their desire to have sex.
However, the study’s authors did not observe memory improvements in their study of 493
men with low testosterone levels who took testosterone or
a placebo. Here are 12 signs of low T in men. The use
of our currency makes communication here much more interesting and fruitful.

I mean really to use the word cum? Does it mean that someone wants revenge on another person and posts pornographic material containing them?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # free xxx sex video 2021-08-30 14:48
In a vindication of Minnesota's landmark 2016 End Revenge Porn law,
Illinois Supreme Court says using revenge porn against your ex
is not free speech. @CCRInitiative …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dog breeds with s 2021-08-30 19:04
Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you
if that would be ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.


Look at my homepage ... dog breeds with s
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # youtucam 2021-08-30 20:59
Dokud bradavky nebolí, měla by si kojit i klidně do 12 let..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my Dream Sex 2021-08-31 09:38
Basically, this is where folks like Belle Delphine (aka Bath Water Girl) will direct her fans to when they
cry out for a Pornhub video. The registration procedure is almost identical with
other video chats. Detailed instructions how to sign up on Chaturbate we have already
created, so first read it, and after successful registration come back here, we will continue to learn how to work on Chaturbate.
I also hae affiliate sites which are high up in rankings on Google search results and when people sign up on chaturbate through my affiliate link
i make a commission. Use this link to register the model if you
are from Russia. You will be amazed to discover how many chicks out there are ready to
share their same interests and desires with you. Back in 1966, it slowly becomes clear to General Hendrik van den Bergh, the intelligence official presiding over Dimitri’s arrest after the assassination, that his charge has fought alongside the communists during the Greek Civil War, has been arrested many times by the Portuguese for
his anti-colonialis m, and is a supporter the British anti-apartheid movement, announcing at a meeting in London years before his assassination of
Verwoerd, that he was willing to do "anything that would get the South African regime out of power." As the regime begins to realize that Verwoerd’s murder is politically motivated, they undertake an extraordinary process of concealing Dimitri’s commitment to communism.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fullpornstream.com 2021-08-31 11:25
Asian cam beauty shows her nice tits bizarrlady chaturbate 791393jhyw Shaniya Woodard
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Live Draw Hongkong 2021-08-31 22:16
Ӏ do agree ᴡіth all thee concеpts you've offered in уour post.
They are very convincing annd will definitely work.
Still, the рosts are very quick for beɡinners.
May јᥙst you please extend them a little from subsequent time?
Thаnks for tthe post.

Ꮢeview my h᧐mepage ... Live Draw Hongkong
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gale 2021-08-31 23:07
Heya i am for the primary time here. I found this board and I
find It truly useful & it helped me out a lot. I'm
hoping tto give omething bback and help others like you
helped me.

Feel free to surf to my web site :: Gale
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # khudancutrungson.com 2021-08-31 23:40
My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post's to be precisely what
I'm looking for. Would you offer guest writers to write content in your case?
I wouldn't mind publishing a post or elaborating on a lot
of the subjects you write with regards to here. Again, awesome web log!


Here is my web page :: Dog breeds r (khudancutrungson.com)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # สล็อตเว็บตรง แตกง่าย 2021-09-01 00:49
Hello, I believe your site could possibly be having web browser compatibility
issues. When I look at your website in Safari, it looks
fine however, when opening in IE, it's got some overlapping issues.
I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that,
wonderful website!

Feel free to surf to my webpage; สล็อตเว็บตรง แตกง่าย
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # สล็อต777 2021-09-01 03:34
Hey there! I've been following your weblog for some time
now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from
Austin Tx! Just wanted to tell you keep up the excellent work!


Look at my website สล็อต777
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 1Xbet TüRkiye 2021-09-01 03:55
Hello there, I believe your website mayy be havin internet browser colmpatibility issues.
Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening iin IE, it's got some overlapping issues.
I just wanted to provgide you with a quick heads up! Other than that, fantastic blog!


Look into my blog post; 1Xbet TüRkiye
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # พวงหรีด 24 ชม 2021-09-01 08:39
It's in fact very complicated in this busy life to listen news on Television, therefore I
just use world wide web for that reason, and take the most up-to-date information.

Look at my page: พวงหรีด 24 ชม
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 파워볼중계 2021-09-01 14:18
Probability also dictates that these odds will drop
even further the more you play.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918Kiss hack 2021-09-01 14:53
I've read several just right stuff here. Definitely worth bookmarking foor revisiting.
I surprise how soo much effort you set to make such a magnificent informative website.


Feel free tto surf to myy website - 918Kiss hack
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Iphone Samsumg Cases 2021-09-01 15:07
wonderful points altogether, you simply gained a brand new reader.
What might you suggest about your publish that yyou made
some ays ago? Any positive?

my homepage; Iphone Samsumg
Cases
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Buchen 2021-09-01 15:37
I am extremely impressed together with your writing talents as neatly as with the layout
on your blog. Is this a paid subject or did you modify it your
self? Either way keep up the excellent quality writing, it's uncommon to look a nice blog like
this one today..

My site: Buchen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # internet tv 2021-09-01 18:56
Ꭺppreciate this post. Will try it оut.


Visit my ԝeb-sitе: internet tv
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 파워볼 픽 2021-09-02 02:38
The prize pool for the respective prize tier will be split evenly among all winners
(a pari-mutuel lottery).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot008 2021-09-02 04:35
I am actually thankful to the owner of this web site
who has shared this fantastic paragraph at at this place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # พวงหรีด ลาดพร้าว 71 2021-09-02 07:47
I'd like to find out more? I'd like to find out more details.


My blog :: พวงหรีด
ลาดพร้าว 71
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 천사티비 2021-09-02 15:04
I usеd to be able to find good information frdom your blog posts.Also viѕit my webpage :: 천사티비
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot online Gratis 2021-09-02 20:06
I know this site offers quality dependent posts aand additional information,
is there any other web site which presents these things in quality?


Alsso visit my blog post; slot
online Gratis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 1004티비 2021-09-03 03:11
We stumbled over here coming from a different web address and thought
I might check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to looking into your web page repeatedly.


my site 1004티비
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # slot online 2020 2021-09-03 06:56
Thank for finally writing about >Nie rób z siebie dziada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Online Prescription 2021-09-03 08:10
Ꮇy brother rec᧐mmended I might like this web site.
He was entirely гight. Thiѕ post actually
mad my day. You cann't imɑgine simply how mսϲh tine Ӏ had spent for this information! Thanks!Here is my blog post ... Online Prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # สล็อต777ฟรีเครดิต50 2021-09-03 08:57
Hi, I desire to subscribe for this web site to take
newest updates, therefore where can i do it please help.


Feel free to surf to my blog สล็อต777ฟรีเครดิต50
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # W888 2021-09-03 10:26
Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However
I am encountering problems with your RSS. I don't know the reason why I am unable
to join it. Is there anybody else getting similar RSS issues?

Anyone who knows the solution will you kindly respond?

Thanx!!

my blog post; W888
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # خرید بک لینک دائمی 2021-09-03 12:15
Hello there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Many thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # The Business Of Law 2021-09-03 17:56
I liked this post! I read your blog on a regular basis
and you're always releasing some very nice stuff.
I'll make sure to share this on my FB page and
my followers should like this as well. Keep
up the great work!

Here is my website :: The Business Of Law
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Domain 2021-09-03 21:23
Thanks very nice blog!

Look into my web site Domain
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Holidays Booking 2021-09-04 02:59
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I will make sure to bookmark it and rturn to read mote of your useful info.
Thanks for the post. I will defijnitely return.

Here is my homepage: Holidays Booking
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # adult video sites 2021-09-04 09:56
Nude video chat BellaBads: I am ready to make your dreams come true.
Not afraid to prove you that I`m the best,
who can bring you a new life. Get on my ride boys ;) hot woman squirt
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn star nude 2021-09-04 10:05
XTube Porn Video from nikiangela …
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online webcam porn 2021-09-04 10:10
THIS IS MY FAVORITE. I even came to this room twice and still got amazed by it.
Not only because it talks about sex, which actually is very interesting, but
also because—
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Casey 2021-09-04 10:40
Take a front row seat to the hottest and most exciting live cam shows the
world of free live cams has to offer. FreeCams connects you LIVE
and DIRECT to amateur and professional cam girls from all over the world!
Cam Girls are willing to try something new and that makes them want to try all sexual pleasures available.
Besides making up 70% of the world's Internet usage, it is undeniable proof that guys are
turned on by visual stimulus. Motion by centimeter free
live cam chats a narrow, making smile of the free live cam show up for a must get this problem was able
to leave and harder against the while you would have you.
Over the course of the tour, our guide pointed out buildings funded by slavery, cited polarizing figures who have spoken at Oxford University's debate hall and invited
us to