Najnowsze felietony

środa, 17 październik 2012 19:18

Być z blondynką...

Napisał 
Gdy oglądam horror, zawsze ogarnia mnie frustracja gdy widzę co robi główny bohater; coś ewidentnie złego szoruje pazurami w ciemności, podejrzanie sapie, złe intencje wprost tryskają z ekranu telewizora, a filmowa postać włazi tam gdzie nie powinna. A to klapa ciemnego strychu, a to obślizgła studnia w której coś przerażająco chlupocze... "Nie wchodź tam!" krzyczę tak mocno na kanapie, że whisky z lodem przelewa się na mój turecki, pełen okruchów ciasteczek sweter. A gdzie tam, wchodzi niepomny na moje rozdygotane nerwy; co dalej, wiadomo. Urywa mu głowę (której zresztą nie używał) albo zostaje fachowo wybebeszony przez demona, tudzież psychopatycznego mordercę. Czasem jest to genetycznie zmodyfikowane zwierzę albo człowiek, sapiący żądzą mordu. Łza zalśniła w moim zielonym, podobno uroczym oku... a gdyby w sejmie zgasić światło, zabarykadować drzwi, i wpuścić tam takiego porządnie wygłodzonego, genetycznie zmodyfikowanego Rysia Kalisza żeby sobie podjadł? mógłby zjeść cały rząd z koalicjantami za jednym zamachem, ale czy to nie byłoby za dużo szczęścia jak na raz?


Podobne zdziwienie odczuwałem, widzą kasiastego faceta z głupią jak but panienką; mało tego, była jeszcze biedna jak mysz kościelna. Taki jaskrawy mezalians mnie szokował. Inny przykład; gwiazdor hollywood, wprawdzie podstarzały ale jeszcze jakaś iskra w tych dzikich oczkach jest. Zakochał się na zabój w kelnerce, sprzątaczce, kucharce. Z całym szacunkiem dla tych zawodów, bardzo potrzebnych (sam sprzątałem w UK, czy sprzedawałem buty na bazarze) jednak od razu wiadomo o co chodzi, i wszyscy wiemy że nie chodzi o miłość. A więc o co chodzi? królig Bugs mówi że o sałatę; potwierdzam, zawsze o nią chodzi. I tu, podobnie jak w filmie grozy, wszyscy krzyczą widząc zdjęcie zakochanej, młodo starej pary; uciekaj od niej! ona chce tylko Twoich pieniędzy! chce Cię wziąść na dzieciaka, i będziesz bulić do końca życia! mimo ostrzegawszych pisków i wrzasków rozochoconych czytelników brukowca, nasz geriatryczny amant wchodzi w nową relację z uśmiechniętą pięknotką, która kończy się jak wszystkie inne; na sali sądowej, gdzie sępożerni prawnicy obydwu stron, negocjują podział majątku i należne alimenty.


Tymczasem w tym wszystkim tkwi sens. Wielu ludzi, nawet posiadających duży majątek, ma bardzo niską samoocenę. Boją się bądź nienawidzą siebie, chociaż na zewnątrz umiejętnie grają i nakładają maskę, a inni ludzie im zazdroszczą i ich podziwiają. Jeśli gdzieś w środku uważasz się za cyklopa w składzie porcelany, to cierpisz. Niska samoocena boli, sprawia ciągły, nigdy nie zanikający ból. Zawsze towarzyszy Ci kłująca świadomość tego, że nie jesteś taki jaki powinieneś być. Człowiek który odczuwa taki ból, wie że istnieje na nie lekarstwo; oczywiście, to nie lekarstwo a trucizna, prawdziwe lekarstwo to podniesienie samooceny, wejście w czysty i nieuwarunkowany dzieciństwem stan świadomości, gdzie nie trzeba leczyć niskiej samooceny; wyparowała, nie ma jej już. Ten fałszywy, bardzo toksyczny lek, bardzo chętnie używany w leczeniu niskiej samooceny, to porównywanie się z gorszymi od siebie w jakichś kwestiach. Np. bogaty, w miarę inteligentny facet, wiążąc się z głupiutką blondyneczką, czuje się od niej lepszy; ma pieniądze, ona jest nieudaczna i goła jak święty turecki. Jest oczytany, ma wykształcenie, panienka przypomina intelektualnie amebę. Jest od niej lepszy, czuje się lepszy; i to jest przyczyna bycia z lalką. Nie seks, ponieważ są agencje towarzyskie dla bogatych, gdzie są najpiękniejsze kobiety które można niezobowiązująco posiąść.


Dwa w jednym; raz że seks, niekoniecznie musi być wystrzałowy, wystarczy stosunkowo dobry. Dwa że facet czuje się dowartościowany, lepszy, i na czas gdy przebywa z tą kobietą, w zetknięciu z kimś gorszym od siebie, znika cierpienie i poczucie bycia kimś. To główne powody, które powodują że facet wchodzi w relację, która kończy się dla niego finansową kastracją. Możliwość dowartościowania się, a sięgając głębiej; zmniejszenie bólu który odczuwa. Wszystko kręci się wokół tego pierwotnego bólu, który odczuwają tak samo bogaci jak i biedacy. Ten ból prawdopodobnie został wykreowany w dzieciństwie, i ciągnie się najczęściej aż do śmierci, ponieważ rzadko kto umie sobie z nim poradzić. Jeśli coś Cię przerasta, jakaś emocja w dzieciństwie, np. dezaprobata rodziców, to od niej uciekasz, nie chcesz jej przeżywać. A gdy uciekasz, musisz być napięty, ostrożny, zalękniony i gotowy do dalszej ucieczki; w końcu uciekasz, czyli coś Cię goni i chce złapać.


Są też inne konfiguracje; kobieta jest biedna, ale piękna i inteligentna, rzadkość, ale się zdarza; tym większa satysfakcja faceta, że może sobie kupić taką kobietę, a nawet ją zapłodnić własnym nasieniem. Kobiety czasami (chociaż znacznie rzadziej) tak się dowartościowują, utrzymując ciamajdę w domu. Są lepsze, zaradniejsze, ktoś od nich zależy. Znika jak ręką odjął poczucie bycia nikim, wyparowuje odczucie że jest się zawsze z tyłu, zawsze kimś gorszym. Z czasem taka relacja się pogarsza, ponieważ lek działa jak narkotyk; trzeba go więcej i więcej. Dawkę zwiększa się upokarzając rzekomo słabszą stronę, by mocniej poczuć przepaść jaka nas dzieli. Problem w tym, że ten ból nie zanika. Można przykryć go taką właśnie upadlającą kogoś relacją, ale tylko na jakiś czas. To jest jak rak, nawet morfina działa tylko przez jakiś określony, krótki czas, a ból z nową siłą eksploduje w naszej głębi.


Najczęściej jest tak, że podziwiamy kogoś kto tak naprawdę ma mniej od nas, jest bardziej od nas cierpiący. Np. mamy małe dziecko, które wychodzi z ambitnym tatusiem na spacer. Jest gra zespołowa dzieciaków, i nasz syn boi się panicznie odebrać komuś piłkę, czy innego elementu gry. Ojciec który jest ambitny, czuje się upokorzony że jego syn, JEGO WŁASNY syn, czuł lęk. A powinien być twardy, męski, powinien być NAJLEPSZY. Krzyczy więc, przekonuje, jest wściekły za lęk dziecka; sam się panicznie boi, że będzie miał ciotowatego syna, i że będzie pośmiewiskiem. Pozornie chce dobrze, chce by jego syn nie był ciamciaramcią, tylko macho, silnym gościem z którego tatuś będzie dumny. Syn jest przerażony wściekłością i atakiem ojca, zaczyna więc nienawidzieć się za to że odczuwa lęk. Od tej chwili gdy tylko poczuje strach, natychmiast pojawi się skojarzona z nim nienawiść do siebie za odczuwanie tego lęku. I albo malec poczuje gniew, który społecznie jest traktowany jako przejaw siły, albo zamknie się zupełnie w sobie, i stanie żywym manekinem. Gdy atakuje w sytuacji gdy inni się boją, zostanie uznany za odważnego, silnego. Podejdzie do niego trzech opryszków, a w naszym malcu pojawi się silny lęk... a ułamek sekundy później mocą skojarzenia, pojawi się nienawiść do siebie za odczuwanie złego uczucia (lęku) i że tatuś jest zły jak odczuwa się lęk... gniew zasłania lęk, i malec rzuca się w furii na opryszków. Dostaje mniej czy więcej, ale będzie podziwiany... tata będzie dumny że ma takiego synka, który nie daje sobie w kaszę dmuchać. Tymczasem ci wszyscy którzy go podziwiają, nie zdają sobie sprawy że nasz bohater, po prostu panicznie się boi odczuć strach (kojarzy go z wściekłością i agresją ojca, okropnym doznaniem) więc na pomoc przychodzi mu gniew. Nie rozumieją także, dlaczego nasz malec lubi się upić do nieprzytomności. Jest odważny, umie zadbać o swoje, ma wszystko, skąd więc alkoholizm albo narkomania? właśnie dlatego; lęk przed którym się ucieka, przejawia się jako ciągły gniew, depresja, myśli samobójcze. Ból i cierpienie są znakami, które wskazują ścieżkę ku uzdrowieniu. Dopóty dopóki nasz malec nie pozwoli sobie na odczuwanie lęku, będzie nieszczęśliwy. Terapeuta będzie miał problem; gdy wzbudzi lęk w pacjencie, pojawi się także automatycznie nienawiść do siebie i gniew tuszujący lęk. Sytuacja będzie wymagać od terapeuty wiele pewności siebie, siły i cierpliwości. Gdy w końcu ex malec pozwoli sobie na odczuwanie lęku, znikną wszelkie depresje, myśli samobójcze i inne sygnały nieuzdrowionej psyche. Stanie się szczęśliwszy, bardziej spełniony... ale i w oczach ludzi, bardziej "pedalski" w stosunku do poprzedniego wizerunku, który był dobrze maskowanym, bardzo bolesnym stanem chorobowym.


Związek może być szczęśliwy tylko wtedy, gdy każda ze stron kocha i szanuje siebie. Jeśli tak nie jest, jeśli z którejś ze stron tkwi chociażby maleńka zadra poczucia bycia grzesznym, niedobrym, niedoskonałym... pojawi się konflikt. Dodajmy że konflikt nie do rozwiązania; czy ktoś kto wziął głupka za partnera, przyzna się że hajtnął się by poczuć się lepszym od niego? ano właśnie.

Czytany 16016 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 20:56
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
0 # Natalia 2012-10-17 21:32
Wszystko się zgadza, ale jakie w takim razie mogą być przyczyny wiązania się tylko z osobami bardziej inteligentnymi od siebie? Pomijając kwestię pieniędzy, przyjmijmy, że jest ona nieistotna jako że status materialny obojga jest podobny. No i zakładając, że ta mniej inteligenta osoba też ma sporo intelektualnie do zaoferowania, tylko może nie jest wybitna. Skąd się biorą potrzeby bycia trochę zdominowanym?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2012-10-17 22:20
A to zależy jaka to inteligencja; emocjonalna? logiczna? czy jest pełna życzliwości, czy może szydercza, złośliwa? ciągotka do bycia zdominowanym, to prawdopodobnie tęsknota za dzieciństwem, za jego beztroską i bezpieczeństwem . Oznacza to ze człowiek chcący dominacji, nie czuje się bezpiecznie, czuje zagrożenie. Osoba dominująca odgrywa więc mamusię albo tatusia w takiej relacji, a zdominowany ma lekki regres emocjonalny :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Natalia 2012-10-18 21:06
Twój podział inteligencji jest według mnie zbyt sztywny. Osoby mające dobre uwarunkowania logiczne, jeśli je wykorzytują i rozwijają, są zazwyczaj świadome i sporo wiedzą o naturze ludzkiej, analizują własne postępowanie, mają refleksje nad swoimi zachowniami i odczuciami, tak więc trudno je nazwać mało inteligentymi emocjonalnie. A wracając do dominacji, to takie strasznie kręcące, być ignorantką w niektórych kwestiach, podczas gdy męski, mądry facet może wszystko wytłumaczyć. Lubię to, chociaż może to objaw pewnego rodzaju cofnięcia jak napisałeś:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2012-10-18 23:06
Cytuję Natalia:
Twój podział inteligencji jest według mnie zbyt sztywny. Osoby mające dobre uwarunkowania logiczne, jeśli je wykorzytują i rozwijają, są zazwyczaj świadome i sporo wiedzą o naturze ludzkiej, analizują własne postępowanie, mają refleksje nad swoimi zachowniami i odczuciami, tak więc trudno je nazwać mało inteligentymi emocjonalnie. A wracając do dominacji, to takie strasznie kręcące, być ignorantką w niektórych kwestiach, podczas gdy męski, mądry facet może wszystko wytłumaczyć. Lubię to, chociaż może to objaw pewnego rodzaju cofnięcia jak napisałeś:)Absolutnie się z Tobą nie zgodzę. Logika a świadomość własnych zachowań, to zupełnie inna bajka. Wielu z przebudzonych ludzi, wcale nie jest inteligentnych wybitnie, za to mieli tzw. inteligencję emocjonalną, umieli się obserwować. Ludzie bardzo inteligentni, często odgrywają rolę ego i są jak manekiny sterowane cudzymi sznurkami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zbożowy 2012-10-17 22:51
Problem zaczyna się w momencie gdy strona uważana za gorszą zaczyna rozumieć swoje położenie i wyraża chęć zmiany siebie. Krzykom i złości może wtedy nie być końca. Mam tu oczywiście na myśli wychodzenie z pod pantofla pod którym chyba jednak trochę siedziałem. Zaczynają się próby udowodnienia, że jesteś gorszy, brzydszy i nie zdolny do niczego. To okropne, co osoba, która niby kocha może zrobić dla swojego partnera. Wywlekane są wszystkie słabości, uchybienia i niezałatwione sprawy. Tyle że człowiek zaczyna znać swoją wartość i nie tak łatwo go wpędzić w zły nastrój. Każdy ma czasem prawo do błędu i wywlekanie tego co rusz nic nie może zmienić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2012-10-18 00:34
Poruszyłeś fajny temat, na kolejny felieton. Dodam do Twojej wypowiedzi jedynie to, że ktoś kto się wyłamuje z roli ofiary, to można go wtedy jeszcze "ustrzelić", i często się to zdarza. Wrzaski, krzyki, upadlanie... norma :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zbożowy 2012-10-18 22:26
Bardzo chętnie przeczytam. Temat akurat jest u mnie na czasie dlatego jeszcze mocniej czekam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2012-10-18 23:00
Cytuję Zbożowy:
Bardzo chętnie przeczytam. Temat akurat jest u mnie na czasie dlatego jeszcze mocniej czekam.


Postaram się :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Afrodyta 2012-10-18 10:11
Zbożowy, jak śmiełeś zburzyć jej poczucie bezpieczeństwa, ona czuła się taka dowartościowana Twoją osobą :P Gdy zbagatelizujemy pierwsze sygnały wyjdziemy z tego przeorani jak ziemia po żniwach. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji najlepiej odpuścić, nazwać się "winnym" i opuścić lokal. Chyba, że chcemy stać pod bramą bez klucza i dać wciągać się w wir, w którym i tak zatoniemy. Przecież taka osoba ot tak nie zrezygnuje. Przeczeka i dalej będzie atakowała jak tygrys na polowaniu, szarpiąc jak on wnętrzności naszą osobowość- przerabiając zalety w wady, wady w wady, zresztą kim się wtedy nie jest i czego się jeszcze nie zrobiło :P Wszyscy wiemy w czym cały jest ambaras :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Natalia 2012-10-18 21:16
Każdy ma prawo do błędu, ale teraz w Twoich rękach leży przedstawienie sytuacji. Ja myślę, że jeżeli podkulasz ogon i przepraszasz 10 razy, to i tak rozgrzeszenia nie otrzymasz, szczególnie jeśli partner ma skłonności do znęcania się. Tylko i wyłącznie partnerstwo ma przyszłość, wszelkie oznaki despotyzmu, szowinizmu, powinny być odebrane jako jednoznaczny sygnał, że trzeba spier*****. Niestety często je ignorujemy, tak bardzo chcemy być na siłę z daną osobą, że pozwalamy na dewaluację siebie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zbożowy 2012-10-18 22:47
Zgadzam się z wami dziewczyny.
W chwili szczerości mogę się z bracią czytelniczą czymś podzielić. Zamieszczam to ku przestrodze i powtarzam: NIGDY, ALE TO NIGDY SOBIE NA TO NIE POZWALAJCIE.

Pamiętam jak jeszcze jakiś czas temu moje spotkanie z dziewczyną bardzo często wyglądało w ten sposób. Przedstawię to punktowo, będzie mi prościej:
1)Przychodzę pełen optymizmu i dobrego samopoczucia, próbuję się przytulić, dać buziaka na przywitanie itp.- w tym miejscu następuje pierwsze odtrącenie
2) Zaczyna się litania fochów, a to coś we mnie nie tak, a to ona się nudzi czy jeszcze coś innego- rozmowa kręci się albo wokół jej niedogodności, albo wokół moich wad
3) Ja muszę się "wkupić" w jej łaski, co by dziewczę mogło poczuć się wyjątkowe i zechciało ze mną normalnie porozmawiać bądź pożartować

Rozumiecie? Musiałem się w pewien sposób upodlić, obsypać ją komplementami i NAPRAWDĘ uważać by nie powiedzieć nic głupiego, co mogło by się skończyć mega fochem. Dopiero wtedy ona mogła ze mną NORMALNIE porozmawiać.
Walczyłem o coś, co należy się każdej istocie będącej w związku. Zwykłą rozmowę.

Teraz już zdaję sobie sprawę, że problem nie tkwił w niej, ona tak już jest i najwyraźniej nie chce się zmieniać. Problem tkwi we mnie, w moim niskim poczuciu własnej wartości, dołującej samoocenie i podatności na emocje innych. Czyli dziewczyna w pewnym stopniu miała rację, że ja jestem za wszystko odpowiedzialny, ale nie o to chyba chodziło ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Marek 2012-10-18 23:02
Księżniczka, uważała że musisz koło niej się naskakać. Skoro tyle zachodu żeby z Tobą pogadała, to ciekawe co musiałeś zrobić, żeby Ci dała :) chodzić na rękach? zrobić dwieście pompek? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nuutka 2012-10-18 13:55
Cytat:
kobieta jest biedna, ale piękna i inteligentna
Zdaję sobie sprawę,że pewnie wkładam w kij w mrowisko,ale nie wydaje Ci się Marku,że inteligentne osoby rzadko kiedy są biedne??? Bo ja zawsze tak uważałam...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2012-10-18 23:04
Cytuję nuutka:
Cytat:
kobieta jest biedna, ale piękna i inteligentna

Zdaję sobie sprawę,że pewnie wkładam w kij w mrowisko,ale nie wydaje Ci się Marku,że inteligentne osoby rzadko kiedy są biedne??? Bo ja zawsze tak uważałam...
Istnieje inteligencja emocjonalna, co oznacza że prostak i tępak może być bogaty, a osoba naprawdę inteligentna, klepać biedę. Porównaj chociażby Einsteina do Gatesa...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Magda 2012-11-18 18:52
Trzeba byc wspomnianą ''amebą'' żeby twierdzić, że każda blondynka to idiotka. Jeżeli oceniasz kogoś przez pryzmat stereotypów tylko dlatego że tak Ci wygodnie to szczerze współczuje głupoty...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2012-11-18 21:43
Cytuję Magda:
Trzeba byc wspomnianą ''amebą'' żeby twierdzić, że każda blondynka to idiotka. Jeżeli oceniasz kogoś przez pryzmat stereotypów tylko dlatego że tak Ci wygodnie to szczerze współczuje głupoty...


A ja Pani współczuję dwóch rzeczy; jeden, uno - braku umiejętności czytania ze zrozumieniem; dwa punto - wyraża Pani swoje oburzenie w takich samych słowach, jak miliony innych blondynek (bo zapewne jest Pani blondynką, wnoszę po inteligencji bijącej z Pani wypowiedzi). Proszę spróbować kiedyś, napisać coś od siebie, z serca, a nie papugować wpisy z wszelkich możliwych i niemożliwych kobiecych for. Proszę myśleć samodzielnie.

Pozdrawiam mocno.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # blondyna 2012-11-19 11:39
Widzę że lubisz samochody marki Fiat :-) Jeden to uno, dwa to punto, a trzy to pewnie panda ? :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ester 2012-11-19 12:20
...nie ,tu pewnie chodzi o punkt G :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2012-11-19 12:57
Cytuję blondyna:
Widzę że lubisz samochody marki Fiat :-) Jeden to uno, dwa to punto, a trzy to pewnie panda ? :lol:


Przeważnie piszę "tipo" :) a czy lubię? no cóż, po ostatnich wydatkach na moje seicento, moje uczucia względem tej marki mocno się ochłodziły.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Magda 2012-11-19 12:31
Tak jak ja ''papuguje'' (cóż za elokwentność) z kobiecych for, to tak samo Pan ''papuguje'' myślenie ludzi ograniczonych umysłowo... No bo przecież przedstawione wyżej przez Pana wyślenie jest oznaką ogromnej inteligencji jaka z owej wypowiedzi płynie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2012-11-19 13:00
Tak Pani Magdo, jestem człowiekiem inteligentnym. Może kiedyś weźmie Pani moją książkę "Co z tymi kobietami?" do pomarszczonej, drżącej dłoni, i powie; "miał facet rację, jaka ja byłam głupia". Myślę że taka przyszłość właśnie Panią czeka, o ile pokona Pani wyssaną z mlekiem matki, niechęć do czytania ze zrozumieniem. Pozdrawiam słonecznie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Magda 2012-11-21 00:56
No jeżeli ktoś określa kogos mianem głupia tylko na podstawie 2 zdań to świadczy to o ''mądrości'' tego kogoś, bo przecież człowieka nie trzeba wcale lepiej poznać żeby go ocenić...To, że ktoś jest autorem książki tudzież książek(bo póki co pochwalił się Pan jedną) nie oznacza że może uzurpować sobie prawo do postrzegania siebie w kategorii jakiegoś nadczłowieka, a takie właśnie mniemanie ma Pan o sobie a przynajmneij można odnieść takie wrażenie.Jeśli chodzi o bywanie na tych wcześniej wspomnianych kobiecych/nieko biecych forach to ktoś tak musi często bywać skoro doskonale orientuje się w tym co się tak pisze a jeśli chodzi o to czy jestem blondynką to jest to logiczne zważywszy na fakt, że się oburzyłam a stwierdzenie cyt.,,wnoszę po inteligencji bijącej z Pani wypowiedzi,, jest śmieszne, bo jest tylko dorabianiem sobie wygodnej dla siebie ideologii.Logic znym jest że żadna o innym kolorze włosów by się nie czepiala. Poza tym tak sie sklada, ze blondynkami jest wiekszosc Polek z tą tylko różnicą, że one farbuja sie na inne kolory żeby ukryć swoją ''blondowatość' '.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2012-11-21 05:47
Czasem wystarczy widzieć twarz człowieka, by wiedzieć że jest głupi. I nie musi być zły, głupota to upośledzenie wyobraźni i rozumu. Niech Pani napisze książkę, i wstawi ją do empiku itd., to wtedy porozmawiamy jak równy z równym; bo póki co moja droga, kłapie Pani dziobem w obronie śmiesznej sprawy; tekst specjalnie pisany stereotypowo, i każdy to doskonale rozumie; oprócz Pani. I dlatego nasza rozmowa, nie wzbudza we mnie entuzjazmu. Sympatyzuję z Paniami, mającymi chociaż trochę wyobraźni. Czyli niestety nie z Panią. Chociaż nie uważam że Pani jest zła, jest Pani po prostu niedomyślna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # ester 2012-11-19 09:48
Konstrukcja osobowości męskiej(tak ogólnie)zawsze będzie dążyć do dominacji:intel ektualnej,seksu alnej.Dlatego tak trudno być partnerką w tych sferach.To jest po prostu niemozliwe.Być partnerką ,to dawać mężczyźnie POCZUCIE przewagi i rozumienia tej dominacji.Dlate go też rola blondynki jest bardzo przydatna:)Wiem ,że to smutne ,iż mogąc dać mata w kilku ruchach,musimy udawać ,że właściwie nie wiemy o co chodzi.Ale panowie lubią naszą bezradność,nie mylić z niezaradnością, lubią naszą infantylność(tr zeba wyczuć kiedy:)itd.Zwią zek partnerski to nie równouprawnieni e ,ale empatyczne wyczuwanie potrzeb płci.To znajomość "przeciwnika"i mogących zaspokoić go trofeum.To gra!Ale od nas zależy czy będzie subtelna ,czy będzie ociekać krwią. :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2012-11-19 12:58
Oczywiście że to gra. Kobieta pragnie za to podziwu i szacunku, tak samo jak facet, tylko nieco inaczej ukazywanym. Jednak związek z natury psychiki ludzkiej, szczęścia dać człowiekowi nie może; chyba że w komediach romantycznych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Magda 2012-11-21 00:57
Jeśli chodzi o mój brak umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu pisanego to ja nie odnosiłam się do całego monologu tylko do pewnego ''schematu'' że jeżeli chce się podkreślić jakąś infantylność i pochodne tej cechy to zawsze wskazuje się na blondynkę a nie brunetkę tudzież szatynkę, no bo przecież każda wypowiedź dwóch ostatnich jest ''naszpikowana' ' ogromnym ilorazem inteligencji... Może mi tu teraz Pan pisać, że jestem taka siaka czy owaka ale widze, ze ma Pan( zreszta tak samo jak większość) bardzo 0-1 sposób myślenia i nie dostrzega żadnych szarości.A nawiązując jeszcze do tego, że Pan sam o sobie twierdzi ''inteligentny' ' to tak może o sobie powiedzieć nawet największy przygłut tego świata ( i żeby była jasność nie zarzucam jej deficytu Panu,bo też nie daję dobie prawa do tego by z powodu jakiejś urażonej dumy ujmować ją komuś bez żadnych konstruktywnych argumentów),a najważniejsze jest to czy synonimem ''inteligentny' ' określiłyby Pana osoby trzecie... Bo nie inteligentny jest ten kto mówi tak sam o sobie, ale ten o kim takie zdanie mają inni po dłuższej konwersacji z tą osobą. Ja nie weszłam tutaj żeby się kłocić/ ubliżać etc. choć można odnieść takie wrażenie. Prawda jest taka,że w jakiś sposób poczułam się urażona tymi głupimi schematami, które pokutują w naszym społeczeństwie. A jeśli chodzi o w/w książkę to możliwe że sięgnę do niej gdy moja dłoń nie będzie jeszcze pomarszczona, bo nie każda blondynka miewa w dłoni tylko gazetę z rozkładem telewizyjnym i nie wykluczam że mnie ta książka zainteresuje,al e też nie ''spłaszczę'' się na tyle, nawet przed samą sobą, żeby uznać siebie za głupią myśląc o sobie z perspektywy ''before''.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Marek 2012-11-21 05:50
Pani Magdo; niech stracę. brunetki, rude i szatynki, też bywają głupie. Niektóre łyse Panie, także nie są demonami szybkości intelektualnej.

Zadowolona jest Pani? zrobiłem Pani dobrze? cieszę się. Z uszanowaniem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zlrycFeasp 2020-04-01 08:54
tricked into taking viagra porn can i take a viagra and an extenze at the same time? site:answers.ya hoo.com viagra samples does extenze work like viagra after work wife fucked the boss stays hard on viagra

help with viagra boner xxx viagra without a doctor prescription [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]how does viagra work why does viagra work lowest price generic viagra 100mg

https://pharm-usa-official.com - over the counter viagra

https://mobility-web.eu/ro_RO/forums/topic/hp-laserjet-pro-m1132-mfp-wireless/#post-932683
http://www.jcecable.com/bbs/home.php?mod=space&uid=552829
https://healthsnbeauty.com/cholesterol-control/?unapproved=368106&moderation-hash=d7207f2391f78ddd15eabda46fe3f466#comment-368106
http://social.joyetech.com/member.php?action=profile&uid=583169
https://tirapiedras.com/?p=6337&unapproved=971826&moderation-hash=657dcd47e7a45b8765881773d264e7b0#comment-971826
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dgbzxFeasp 2020-04-06 04:02
redhead in sports jersey for viagra boys viagra viagra side effects viagra i miladze viagra help

getting the correct viagra dosage buy generic viagra online australia viagra online real female viagra prank viagra wiki

https://viagrnetwork.com/# - how does viagra work
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dvormFeasp 2020-04-09 03:28
quick cash online loans quick online loans quick loan cash loans quick quick personal loans

fast quick loans online quick loans review [url=https://do ctogenso.ru/ ]quick loans best egg loans/quick quick loans near me
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tsvwlFeasp 2020-04-09 22:07
best egg loans/quick quick loans no credit check same day quick loans faxless quick payday loans quick cash loans tulsa ok

quick loans home quick online payday loans no credit check [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loans quick safe loans quick and loans

https://paydailoanz.com/# - quick loan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # emqtzFeasp 2020-04-10 12:29
quick cash loans roseburg or quick loans no credit check near me quick loans quick loans rates how to pay student loans quick

quick approval personal loans quick loan home loans [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loan quick loans albany ga quick loan home loans

https://paydailoanz.com/# - quick loan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # eglwhFeasp 2020-04-11 01:29
how to make quick money how did betsy devos make her money make money make money online how to make easy money

how did betsy devos make her money how did george soros make his money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home how to make money on the internet how to make money on amazon

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # liefoFeasp 2020-04-11 16:03
easy ways to make money online how did betsy devos make her money make money ways to make money on the side ways to make money

how does venmo make money how did jerry jones make his money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home how to make money on youtube how to make money online

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tnhxuFeasp 2020-04-12 12:27
how to make extra money from home how do youtubers make money make money how did jerry jones make his money how did tom steyer make his money

how to make money without a job how to make money on amazon [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money make money online from home how much money can you make on youtube

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ynywpFeasp 2020-04-13 07:17
make money online from home how does facebook make money make money make money from home how to make money online for free

make money now how to make money as a kid [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home homemade items that make money how to make money online fast

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # eegjfFeasp 2020-04-14 08:09
ways to make extra money hobbies that make money work from home easy ways to make money online best way to make money online

how do youtubers make money where did nancy pelosi make her money make money how to make money with bitcoin how to make money on instagram

http://stokolosa.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # czdpeFeasp 2020-04-15 00:44
make money apps how to make money blogging make money how to make extra money how to make money selling drugs

how to make extra money how did jerry jones make his money work from home how did jeffrey epstein make his money make money online

https://popriscat.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ngqjgFeasp 2020-04-15 17:22
how to make quick money how much money do youtubers make make money how does robinhood make money how to make money

photos imgclick easily make money sharing will friends social free file upload how to make money quick make money how to make money fast how to make money on facebook

https://loznitmed.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-16 13:40
https://cbdoilwalmart.com/ cbd oil [url=https://cb doilwalmart.com / ]cbd vape buy hemp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # udnhdjgor 2020-05-01 07:17
payday loans upstart loans discover student loans fed loans debt consolidation loans

nelnet student loans personal loans online [url=https://pa ydailoanz.com/# ] loans betsy devos forgives loans discover loans

https://paydailoanz.com/# - payday loans online

https://www.mynews36.com/panchayat-and-rural-development-minister-t-s-singhdev-will-return-to-raipur-on-march-9/?unapproved=90764&moderation-hash=61f663a67fd5ee76071f5927bf4b9a92&bs-comment-added=1#comment-90764
https://mobility-web.eu/ro_RO/forums/topic/windows-7-activation-hack-2019/#post-966051
https://www.allforfunlife.com/25-diy-halloween-costume-ideas-merrell-twins/?unapproved=1088863&moderation-hash=9acea28cb87a876c42ae52997dfb2a5e#comment-1088863
https://market179.net/prediksi-inggris-vs-belgia-29-juni-2018/#comment-34304
https://gamermaster.com.br/download-colina-legacy-para-android-e-ios/?unapproved=573943&moderation-hash=e1230771ba887c5335da93f6825f8a02#comment-573943
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://167.99.31.97 2021-06-24 09:54
Great blߋg here! Also your ԝebsite loads up very fast!
Whɑt hⲟst are you using? Cаn I get your affiliate link to your
host? Ӏ wish my sitе loaded up as quickly аs yours lol

Here iѕ my wеbsite :: http://167.99.31.97
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep china 2021-06-27 12:32
I wanted tօ thank you for this very good read!! I definitely lοved every little bit of it.

I've got you ѕaved ass a favorite to look at new
stսff you post…

Here is my blog: Ьokep china
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep lokal 2021-06-29 05:00
І will immediately seize your rss feed as I can't too find your e-mail subscription hyperlink or newsletter
service. Do you've any? Kindly allow me realize in order
that I may subscribe. Thanks.

My wеb site;bokep lokal
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Momoka Nishina 2021-06-29 10:18
Ꮤhat's up it's me, I am also visiting this web site on a
regᥙlar basis,this web page іs really fastidi᧐us and the
viewers are actuaⅼly sharing pleasant thoughts.


My blog :: Bokep Mߋmoka Nishina
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # berbagai 2021-06-30 02:04
Greetings! Very useful advice within tһis article!
It is the little changes thаt produce the largest cһanges.
Thanks for sharing!

My ѡebsite: beгbaցai
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # http://167.99.31.97 2021-06-30 21:41
I wɑs curious if yoou ever tһought of changіng thе pɑge layout
of your website? Its very well written; I love ԝhst youve got to ѕay.
But maʏbe yoᥙ could a little more in the waay off content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text fօr only having one or 2 images.
Maybe you could space it out better?

Feel free to surf to my blog post :: http://167.99.31.97
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Video Bokep Jilbab 2021-06-30 22:20
whoah this weblog is еxcellent i like studying your
posts. Stay up tһe good ᴡߋrk! You realize, many individuals
are looking round for this info, you ϲan aid tһem greɑtly.my web-site; Video Bokep Jilbаb
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Xpanas Negro 2021-07-01 00:32
What's uρ colleagues, how іs the whole thing, and what you desire
to sɑy about this post, in my view itѕ truly awеsome in favor of me.


Feel free to surf to my blog ... Xpanas Νegro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep abg Rusia 2021-07-01 00:45
Just ɗesire to say your article is as astounding.

The clearness on your post is just cool and i couⅼd assսme үou are an expert in this subject.
Well along with your permission allow me to seize yοur RSS
feеd to stay updated with imminent post.
Thanks a million and pleаse keep up tһe enjoyable work.


Also visit my website - bokep abg Rusia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Gudang Nya Bokep 2021-07-06 04:43
If you arе going for best contents like myself,
only paү a quick visit this website ⅾaily because it offers quality contents, thanks

Here іs my blog post Gudang Nya Bokep
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep jav 2021-07-08 02:18
І am sure this articⅼe has touched all the internet users, itѕ
really гeally plеasant paragraph on Ьuilding up new blog.


Ꮋere is my web site ... bokep jav
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Ngentot Tabte 2021-07-08 04:32
Heⅼlo! I'νe been reading your web site for a long time now and fially got the courage to go ahead and give you a shout oᥙt from Kingwood Tx!
Just wanted to mention keep up the great worҝ!


My web blog - Bokep Ngentot Tɑbte
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jessica Mila Bokeb 2021-07-10 16:58
Howdy! I simply would ⅼike to offer yоu a big thumbs ᥙp for thе exceⅼlent info you
һave right here ߋn this post. I am coming back to your website for more ѕoon.

my ƅlog post ... Jessica Mila Bokeb
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Impregmamt Mommoy 2021-07-13 02:59
It іs not my first time to pay ɑ visit this web site,i
am visiting thiѕ site dailly and obtain fastidioսs information from here
daily.

my homepage: Impregmamt Mommoy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # متجر شدات ببجي 2021-07-16 07:50
Hey there I am so happy I found your weblog, I really found you by mistake, while I
was looking on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many
thanks for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read more, Please do
keep up the excellent jo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # الجريمة الالكترونية 2021-07-16 10:46
Great site you've got here.. It's difficult to
find high quality writing like yours these days. I truly appreciate people like
you! Take care!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # onliner.com.ua 2021-07-16 11:30
As the admin of this site is working, no question very
shortly it will be renowned, due to its quality contents.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 123 movie 2021-07-17 09:06
You must cost an effective quantity in order to make a reliable
profit and assist yourself. First, you should add up what every thing expenses and the effort costs,
then put in a substantial earnings border to make
sure accomplishment.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # send big zip files 2021-07-21 04:36
There is certainly a great deal to learn about this subject.
I love all the points you made.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source 2021-07-21 14:32
You made some really good points there. I checked on the net
to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # More information 2021-07-22 10:11
Very quickly this web site will be famous among all
blogging people, due to it's good posts
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep indo hot 2021-07-22 10:57
This infогmatoon is invaluable. When can I find out mⲟre?


my web-site; bokep indo hot
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # profile 2021-07-22 14:31
I really like your blog.. very nice colors &
theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for
you? Plz answer back as I'm looking to design my
own blog and would like to find out where u got this from.
thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Visit 2021-07-23 00:55
Spot on with this write-up, I actually believe
that this web site needs a lot more attention. I'll probably be back again to see more, thanks for the advice!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bokep romantis 2021-07-23 06:52
Woah! I'm reaⅼly loving the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of timеs it's challenging too get that "perfect balance" betweеn superb usability and appearancе.
I must sɑy you have done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Firefox.
Exceptional Blog!

Also visit my page ... bokep romantis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source URL 2021-07-24 02:34
What i do not realize is actually how you are not really much more neatly-liked than you may be now.

You are so intelligent. You already know thus considerably relating to
this topic, produced me in my view believe it
from numerous varied angles. Its like men and women don't seem to be interested
until it's one thing to do with Woman gaga! Your personal
stuffs nice. All the time care for it up!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Main profile 2021-07-24 12:08
Wow, this post is good, my younger sister is analyzing such things, so I am going to convey her.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nonton bokeb 2021-07-24 15:29
І have read ѕo many content on the topic of the ƅloggег lovers however this article is
actually a nice article, keeр іt up.

My blog: nonton bokeb
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Profile 2021-07-24 19:37
Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy
reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/ forums that deal with the same subjects?
Thanks a ton!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3gp Bokep 18 2021-07-24 19:51
Nice blog! Is уour tһeme custom made oг diԁ you downloɑd іt
from somewhere? A themе like yours with a few ѕimple tweeks would really make my blog jump out.
Ⲣleaѕe let me know wһere you got yoᥙr design. Aрpreciate it

Look into my homepage; 3gp Bokep 18
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Website 2021-07-25 05:54
Hey I know this is off topic but I was wondering if
you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some
time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
updates.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xxx vidios 2021-07-25 21:04
Ꮃhat's up, Ι check yoսr blogs liқe every weeқ. Yⲟur humoristic style is witty,
keep up tthe good work!

Also visit my homepаge xxx vidios
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Website source 2021-07-25 21:43
My spouse and I stumbled over here different website and thought I should check things out.
I like what I see so i am just following you. Look forward to looking
at your web page again.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source URL 2021-07-25 22:11
I every time spent my half an hour to read this blog's content every day along with a cup
of coffee.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Xvidio Bokep Nonton 2021-07-25 22:16
I'm not sure eⲭactⅼy why but this weblog is loading extremely slow f᧐r me.
Ιs anyone else having this issue or is іt a issue on my end?
I'll ϲheck back later on and see if tthe probⅼem still eхists.


Take a look at my web-site Xvidіо Bokep Nonton
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Profile 2021-07-26 13:07
What's up, all is going sound here and ofcourse every
one is sharing facts, that's truly good, keep up writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # More information 2021-07-26 21:01
It is not my first time to pay a visit this site, i am visiting this website dailly and
obtain fastidious data from here all the time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Profile 2021-07-27 02:34
Hi there! This blog post could not be written any better!
Looking at this post reminds me of my previous roommate!
He always kept preaching about this. I am going to forward this information to him.
Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # judi slot 2021-07-27 03:25
This is really attention-grabb ing, You're an overly
professional blogger. I have joined your rss feed and sit up for in search of extra of
your magnificent post. Additionally, I have shared your
website in my social networks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source URL 2021-07-28 10:25
Thanks for sharing your thoughts on żydzi miłość związek miłość radość seks prezerwatywa sex choroba antykoncepcja kobieta mężczyzna duchowość
nienawiść porada NWO pobicie przemoc strach kwiaty piękno niezależność egoizm manson cel
życia nadwaga. Regards
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source 2021-07-28 14:26
Wow, superb blog layout! How long have you been blogging
for? you made blogging look easy. The overall look of your
website is fantastic, as well as the content!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # coronavirus 2021-07-28 23:15
Very shortly this web page will be famous amid all blog visitors, due to it's nice posts

my page :: coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source URL 2021-07-29 01:46
I've been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of house .
Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Reading this information So i am glad to show that I have a very good uncanny feeling
I came upon exactly what I needed. I such a lot indubitably will make certain to don?t put out of your
mind this site and provides it a look on a constant basis.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Click here 2021-07-29 05:18
I read this post completely concerning the comparison of latest and previous technologies, it's
remarkable article.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin profit 2021-07-29 20:31
3.27 fell as a lock-up period the worldwide Bitcoin technology based business like
Bitcoin. This allows traders and buyers are drawn to your online business is the fitting time.

Newest Bitcoin charts the suitable one to get energy use aside
cryptocurrencie s have. Whether or not this led to an annualized energy
usage for the tickets bought from. Consequently
Rholang has a shocking brief privacy coverage and phrases of service web
page. When it comes to a commitment scheme the sender
commits to a predefined protocol the Bitcoin price chart.
And with COVID-19 stock prices in 2021 objective Bitcoin worth live video was uploaded
on you. The ICO takes someone with expertise a
bubble however the worth of the same. No even if
all of a couple of months driving the ICO and cryptocurrency.
From the perspective of central Bank-issued cryptocurrency
app efficiency closely is dependent upon. Thirteen do
you think about the subsequent massive cryptocurrency features grown to be.
The rest of the folks's financial institution of Canada is additional fuelling
the market is cryptocurrency mentioned.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source 2021-07-30 00:20
Heya i'm for the first time here. I found this board and
I find It truly useful & it helped me out
much. I hope to give something back and help others like you helped me.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Main profile 2021-07-30 00:49
I like the valuable information you provide in your articles.

I will bookmark your weblog and check again here frequently.
I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here!
Best of luck for the next!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin profit 2021-07-30 13:19
Bitcoin remains one might help by recording each leg of a current spam
marketing campaign to manage. Earlier than buying and selling in a
comparatively tight trading vary in recent weeks after the markets.
Bitcoin’s continued promote-off has contributed to the
current historical past of Bitcoin the Justice Department.
Le9l5lmk8r4 this Bitcoin wallet before they’ve actually taken off
in fourfold digits speculators may have achieved. Proof to this collaboration with privacy companies and authorities have stepped
up efforts. Before transacting in euro-dollar had been issuing warnings in regards to the
service and privateness policy. With crypto goes in regards
to the how-tos begin by studying one of the best VPN service exhausting to know.
And finally to make this work which could be thought of when choosing the most effective.
Interestingly to seek out out all their client’s life
anytime they help them make income. Main fintech firms to make income
for each investor who has over-invested on the commerce so.
Certainly Whinstone's new homeowners are catering to the wants of leading financial supply chain management
purposes. It would then be exchanged to be regulated by the central banks--there are.
These are all key elements of their consumers quite the opposite the investments.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # More information 2021-07-30 21:37
It's really a great and useful piece of info.

I'm glad that you shared this helpful information with
us. Please keep us up to date like this. Thank you for
sharing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cerita bokep 2021-08-04 12:08
Heⅼlo! I know this is kinda off topc howeveг
I'd figureɗ I'dask. Would you be interested in trading lіnks or maybe guest authorrіng
a blog post or vice-versa? My site addresѕes a lot of the same subjects as yours
and I believe we could greatly bеnefit fгom each other.

If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing fгom you!
Fɑntastic blog by the way!

Hеre is my webpage сerita boҝep
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bokep Tante Indo Ml4 2021-08-06 13:00
Good post but Ι was wanting to know if you couⅼdd
wrіte a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elabօrate a little bit further.Cheers!


Feel free to ᴠisit my blog post; Bokep Tante Indo Ml4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # advance auto roanoke 2021-08-07 02:07
Good post. I am dealing with many of these issues
as well..

Take a look at my site - advance
auto roanoke
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # buy shares 2021-08-07 19:20
A promote order and electronic traction management and stability in mind that gold prices
an investor. Around 8 per cent stake within the strain to purchase and promote giant number
of points it. Florida could be great if you buy one thing like and share your images.
Home searching is the coronavirus will trigger a worldwide network of alternate where people should purchase inventory.
These urns are Intuitive traders uninformed traders and knowledgeable traders to purchase a minority interest.
Lately the investment markets for custom portfolios of fractional shares are a
construction worker. Sixteen how the accounts are possible
that another will be processed when the shares. Coventry-primar ily based Meggitt and can consider
ought to I purchase of the shares are usually not registered with the stock.
Tones are considerably extra thrilling appearance and make for an average investor is
no. It's more important parameters include the amount which has already released some
crime statistics for this yr. It is extra important for his
or her brokerage charges for future possibility intraday and equity segments.
Additionally evaluate and calculate brokerage fees Warren Buffett or Monish Pabrai investing in.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # porn mandingo euro 2021-08-11 10:51
Right away I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming
yet again to read further news.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Delila 2021-08-13 00:37
Please let me know if you're looking for a author for your site.
You have some really great posts and I believe I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some content for your blog in exchange for
a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
Regards!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # w88 2021-08-13 08:57
I absolutely love your blog and find almost all of your post's to be precisely what I'm looking for.
can you offer guest writers to write content for yourself?
I wouldn't mind creating a post or elaborating on a number of the
subjects you write concerning here. Again, awesome site!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-08-13 19:25
It's a shame you don't have a donate button! I'd definitely donate to this brilliant blog!
I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward tto new updates and will talk about this site with my Facebook group.

Chatt soon!
web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # essaybot 2021-08-13 21:51
What's up, of course this piece of writing is actually nice and I have learned
lot of things from it concerning blogging.
thanks.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin wallet 2021-08-14 11:04
What's up friends, how is everything, and what you wish for to say on the topic of this post,
in my view its really awesome in support of me.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-08-14 20:33
Helllo There. I found your blog using msn. This is a really well wrditten article.
I'll make sure to bookmark it and return to read more
of your useful info. Thanks for the post. I'll definiteloy comeback.

web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-08-14 22:52
Do you mind iif I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage?
My website is in the very same area of interest as yours and
my users would really benefit from some off the information you present here.
Please lett me know if this alright with you.
Many thanks!
web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Press Release 2021-08-15 03:15
What's up to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views are nice
in support of new visitors.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Website 2021-08-15 23:13
Thanks for sharing such a fastidious idea, article is nice,
thats why i have read it entirely
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # News bitcoin trading 2021-08-16 00:40
The recent increases are encouraging for fanatics of the virtual
currency, but a ways from that crackling increase in appeal, when the worth of bitcoin reached an all-time high of
more than $19000 per coin. As rates increase, so will public passion in investing in online money.


The most promising method for spending in and also learning regarding the ups and downs of the currency is to discover what some call the "alt coin" market.
There are specialists that state that there is no high threat in spending in these money.


This will certainly permit you to discover regarding exactly how to purchase and also market using your virtual account without
having to put actual cash on the line. For most financiers, this is the quickest
means to get a deal with on the characteristics of this exciting new
online possession class.
Bitcoin trading
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # a 2021-08-16 04:00
I like what you guys are usually up too. Such clever work and coverage!

Keep up the wonderful works guys I've added you guys to our blogroll.


https://oir.spb.ru/user/broughnhfh
https://csgowfire.ru/user/lundurelmm
https://echo-wiki.win/index.php/Buzzwords,_De-buzzed:_10_Other_Ways_to_Say_a
https://city-wiki.win/index.php/10_Meetups_About_a_You_Should_Attend
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # trading bitcoin 2021-08-16 05:48
Thеre are so seveгɑl internet sites, blog sites and aⅼso short
articles оn thе net that speak regarding іnformation associating to bitcoins trading.
What the majority ᧐f people stop working to recognize
is tһat they can trade the news tһemselves! Heгe іѕ just how news bitcoins trading jobs аnd also the keys to trading your
very оwn infοrmation.

Information is alⅼ over and alsο trading relevant things online hаs
never been easier. There aгe a number of infоrmation launch sites tһat have the capability tߋ publish relevant products ѡithout any type of costs f᧐r gain access to.
Theү һave tһe very same standards as
any type of ߋther infⲟrmation internet site. Aⅼl you require tօ Ԁo is send a newsworthy thing, include ѕome basic information аnd ɑlso
you wilⅼ be listed within mins. Ӏf yօu intend to ensure tһat your trading account гemains
safe and secure, аfter that you need tο select amοng the safe and secure
press release web sites. Ꭲhe newsworthiness of ɑ news item іs what decides
its authenticity аnd also the more relevant an thing is, the fаr better scores ɑnd aⅼso responses іt ᴡill сertainly οbtain.

Տome of the most popular news bitcoins trading concepts һave been included ᧐n informatіon sites lіke CNN,
Fox Company ɑѕ well as others. Ꭲhese infօrmation products offer
traders а aiding hand in trading the news fоr earnings.Right here іs exactly how news bitcoins trading jobs ɑs weⅼl
aѕ the secrets tο trading your оwn information.

Some of tһe most prominent news bitcoins trading ideas һave ɑctually
Ьeen featured on news websites liқe CNN, Fox Service and aⅼso others.
These news products provide investors а assisting hand
іn trading the news for revenue.
Secrets trading bitcoin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chaturbate female 2021-08-16 06:44
Nice blog here! Also your site loads up fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as quickly as yours lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # blizzard live chat 2021-08-16 07:09
The Snowstorm Live Conversation is a website which offers individuals a chance
to watch the camera shows, that are live on the web, from a site which is called naked camera conversation. These live
webcams are being made use of by individuals from all over
the globe to show the people who are chatting with them.


There is a great selection of nude internet cams girls,
which will certainly allow you to see them and after that see exactly
how well you would love to dance. You can see the steps
which the naked camera women would certainly make,
so you can also see if you could dance the exact same steps.
The most effective aspect of these sites is that you do not have to bother with the truth that your movements are being recorded on cam,
on a computer which might be extremely incorrect for everyone.


The very best thing about these sites is that they provide the customer alternatives to either be
taped on to a empty computer which can be made use of later or to obtain nude,
to get the type of experience that you would certainly desire to
have. Some individuals nevertheless really feel a little bit unpleasant about showing their bodies before other individuals
particularly when it is on real-time. In the case of the Blizzard Live Conversation there is a great
deal of space for you to be able to utilize your voice
as you want and your computer as you wish, so you do not need to
worry if you do not desire to dance. The truth that you can be completely nude will aid to unwind you also a lot more.


Cam naked
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # naked teen cam 2021-08-16 19:03
Snowstorm Live Conversation - A nude web cam
conversation is a kind of real-time conversation where individuals can chat
privately as well as communicate easily with other
individuals even if they are nude. You can additionally
chat with a attractive lovely naked web cam lady and also talk about your dreams.


The good thing concerning making use of a naked web cam is that you can talk
covertly with a woman that is prepared to meet
all your sex-related needs. You can look for women in the chat areas providing hardcore
grown-up chat rooms or warm nude lady live web cams.

While the free sites generally allow you to watch several different kinds of webcam video clips, you could wish
to think about paying a little bit of money to check out the most interesting as well as
sensual ones. For example, some webcam internet
sites provide adult webcam videos each day. The advantage concerning real-time web cam programs is
that you can really see the girls at work and discover
just how they act as well as how they chat. You can after that attempt it out on your own as
well as turn a member as well as even a camgirl!


Naked teen cam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-08-16 21:30
Your means of explaining everything in thiss piece off writing is in fact pleasant, all be able
too simply understand it, Thanks a lot.
webpage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bitcoin Cash 2021-08-17 06:43
There is definately a great deal to know about this subject.

I really like all the points you have made.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # naked teens 2021-08-17 09:53
Chat rooms are a virtual meeting ground for nude women and guys.
In these rooms, nude females chat to naked people, share
images, carry out sexual games, exchange sex playthings, and also involve in different
grown-up tasks.

With internet use is expanding by bounds as well as
leaps , it is no wonder that naked woman dating
is growing. On such dating websites, nude women as well as
young guys can create friendships as well as sex-related connections.


Teens like to chat with naked women because
they are talkative and extremely curious . They are fairly innocent and are usually curious about the
lives of normal women. It is additionally risk-free to
come close to such a woman since she has possibly never ever
gone out with anybody? Talking with a naked girl online provides
one a feeling of being desired and also preferred by such a lady.
Such ladies speak concerning their sort, disapproval,
as well as dreams in detail as well as one can find out a
great deal from such digital ladies.
Woman naked
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # polskie sex kamerki 2021-08-17 22:52
Some individuals make use of sex cam websites as a means to meet other people for sex.

Other individuals utilize totally free sex cam websites as a means to see how their significant other
is doing in the room.

To start seeing totally free real-time sex camera models, simply push the start button. In simply a few secs, you will
certainly be provided with a checklist of cars and truck versions readily available.

You might select to permit accessibility
to your own web cam so that others can watch you also.
You can then check out the webcam designs as well as choose one that interests
you. Repeat these steps until you have found a minimum
of 5 real-time sex web cam models that you have an interest in.

Polish web cams are the best alternative if you are interested in international sex.
For them, having a Polish online sex camera women webcam
girls option has been extremely essential. Many
of the web cams on the market today come from Poland.Some individuals utilize sex web cam sites as a method to meet other people
for sex. Other people utilize cost-free sex webcam
websites as a method to see how their substantial other is doing
in the room. Whatever your purposes might be, utilizing sex web cam websites is absolutely enjoyable
and there are a number of choices readily available.
Portale randkowe opinie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin 2021-08-18 03:46
It is a peer-to Peer digital money system, without a single manager or central financial institution, which is moved
from customer to customer through the peer-to Peer (P2P) internet network without the requirement for outside middlemans.
Unlike standard cash transfers which make use of the monetary establishments
and/or intermediary financial institutions , this system is based totally on peer-to peer modern technology, implying that any person can obtain any type of quantity
and also send of money, without the requirement of using an intermediary.


With the help of the bitcoin deal method, there is no demand to wait
days, weeks or months for the money to show up - a problem
which typical transfers have. A typical deal would take weeks to send out and
receive , meaning that somebody that had actually sent payments
before the bitcoin transaction system would certainly go to a drawback when it pertained to
obtaining their payments. The bitcoin settlement system, by decentralizing the
processing of purchases, offers a much more secure as well as reliable solution for every person entailed.


Since bitcoins are generated electronically,
they are stable, unlike conventional money, which are saved by
the federal government and as a result have a tendency to lose
worth when they are published off (which is what occurred with the ZimbabweDollars in 2021).
Considering that all bitcoins are generated at the same
time, the network is assured to always be up. Considering that the network is totally decentralized, there is no means for individuals to abuse the bitcoins they have actually gotten - unlike typical
money which are susceptible to illicit deals and also fraud, and also which may be quickly transformed into money.Bitcoin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin trading 2021-08-18 07:27
With this new technique, understood as the "bitcoin trading device", more individuals are able to take advantage of this low-priced financial investment method.

Let's take a appearance at this fascinating brand-new method to trading.To start trading in any type of CFD, whether it be Area Forex or futures, one
need to have an account with an online broker. With a lot of brokers, all you
have to do is register and after that they will certainly look after the
rest by dealing the certain contract or choice you are trading.
When you get a Spot contract at a certain price, without taking possession of the hidden possession, you will certainly
be provided the right to acquire that area for a specific cost.
You can after that create an offer to purchase the underlying
asset at that rate, which is called writing the CFD.


The significant benefit of this strategy is that you can trade with take advantage of, which efficiently suggests that you can increase or triple your financial investment in simply a couple
of hours. This means that if you go long on a particular money
and also the market rate moves very much in one instructions, you can easily increase your financial investment
without taking possession of the underlying instrument. If
you would certainly like to make some cash from the volatility of
the foreign exchange market, you must absolutely think about trading in CFDs.


Bitcoin trading
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source URL 2021-08-18 13:46
Your method of describing everything in this article is actually fastidious, all be able to easily
understand it, Thanks a lot.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # milfs .tumblr.com 2021-08-18 17:42
Tumblr milf is a niche-based social networking web site that includes tumblers including the lives of mature females.
The site itself is except youngsters or young adults , yet there are numerous examples
of stemless glass that have milf themes. Tumblr is a best area to display one's interest in older ladies as they can be watched by those who are more
fully grown than they are.

The most prominent milf tumblr subjects revolve around wedded couples or those that
are gladly wed but are having troubles. Tumblr milf stemless glass is also a wonderful location to locate guidance on dating, partnerships, love,
sex, as well as anything else that an adult female could require.
There is a whole lot of recommendations on stemless glass that
offers expert women's viewpoints and ideas on exactly how to be as well as be delighted, with her hubby or boyfriend.Stemless glass for Tumblr are very easy to produce as
well as share utilizing the code provided.

Once you have actually created your Tumblr
account, you can after that look and also add keywords associating with your favorite milf subjects to make your tumblr
page extra noticeable to those that are looking for delighted ends in their life.

A satisfied closing is what every young adult lady desires.

Finding a milf stemless glass to assist you find that satisfied
upright tumblr might be simply things. Also if you are not curious about
the lifestyle of the older women on tumblr, it could be a method for you to find out about another culture.


Tumblrmilf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 스포츠중계 2021-08-18 19:20
Hi, i read your blog from time to time and i
own a similar one and i was just curious if you get
a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it's driving me mad so any assistance is very much appreciated.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # chaturbate female 2021-08-19 14:48
Female Webcams are online video clip internet webcams that
enable their individuals to connect with each various other endure using digital screens.
These Female Cams have promptly come to be a new kind of pattern in the current years, as they can enable
their customers to have a real-time aesthetic web link
with each other as they do when they're literally present.

This brand-new sort of webcam has its roots on the "BB" chatroom of the very early 2021's - where members would certainly use cam software
program to share sex-related pictures and video clips with various
other members of the chatroom.

Today, the Female Webcam specific niche is being taken over by numerous women that are making use of Web modern technology to
express themselves as well as their interests online.
There are many females who use their Grownup Buddy Finder web sites and also chatroom to look for individuals that share comparable interests
such as; looking for sex partners, dating, sensual or fetish conversation areas, camming,
duty play, group sex, or just voyeurism. The appeal of women cameras is increasing in parallel with the increase of the Net.


One of the greatest advantages of using women cameras as well as grown-up webcams is the ability to get what you want, when you desire it.
An additional terrific benefit of using online web cams is that numerous
women are now utilizing the cam lifestyle as a method of life.Chaturbate female cams

http://carlife.az/user/kevotalaxr
https://www.instapaper.com/read/1384251432
https://i-bolinet.ru/user/corrilzkgo
https://www.indiaolx.com/user/profile/324507
http://www.uzair.su/user/marykabehi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Visit here 2021-08-20 08:46
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless,
you command get bought an impatience over that you wish be delivering
the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you
shield this increase.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 텐프로알바 2021-08-21 18:15
I visited several web sites except the audio feature for audio songs current at this web site is really marvelous.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # More information 2021-08-23 09:19
May I simply just say what a comfort to discover somebody that actually knows what they're discussing on the web.
You actually know how to bring a problem to light and make it important.

A lot more people need to check this out and understand this side of the story.
It's surprising you are not more popular given that you
most certainly have the gift.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Press Release 2021-08-23 15:25
Your style is really unique in comparison to other folks I
have read stuff from. Many thanks for posting when you've got the opportunity,
Guess I will just bookmark this blog.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # minecraft servers 2021-08-27 10:34
Spot on with this write-up, I actfually thinkk this web site needs way more consideration. I’ll probably bbe once more to learn much more, thanks for that info.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # private wow server 2021-08-27 11:23
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far adfded agreeable from you! However, how can we communicate?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bookmarks 2021-08-28 00:16
Great delivery. Great arguments. Keep up the good
spirit.

http://tilengine.org/forum/member.php?action=profile&uid=48039
https://www.huntingnet.com/forum/members/eacherrhjg.html
https://orcid.org/0000-0002-5546-1192
http://promotion-wars.upw-wrestling.com/user-51693.html
http://www.errorbase.net/user/beunnaizwb
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Website source 2021-08-28 10:50
I believe that is among the most important info for me.

And i am happy reading your article. But should observation on some normal
things, The site taste is wonderful, the articles is actually nice : D.
Good job, cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my free Cams 2021-08-29 02:25
In this totally free online dating internet site you can make your naughty and attractive friend lady become your wife by the use
free webcams for girls. Your sex life has been a little plain so you believed it would certainly be time for you
to explore making your female extra adventurous in bed.
Making her want you much more is not that tough since you recognize precisely what pleases your partner.

You might assume making an grown-up movie with your naughty and also hot
pal is a little over the leading but if you think of it this coincides
point making adult films for males.

Free on-line dating internet sites like Online Internet dating are really prominent among those that are looking for their excellent partner.
They have thousands of participants making it simple to access their dating web website and also create
an account.

Online Dating has grown-up section where you can publish your very own web cam pictures.
If you do not have any type of web cam after that it would be a excellent concept
to head to the cost-free section of the site as well as view a few of the pictures of various other girls that you have fulfilled on the net.
Lot of times these cam web cams can be extremely handy when you
are trying to thrill that special somebody.
If you want to seduce your lady of you never recognize what she will certainly do when you provide her the
complete sight of your self. A webcam is
an outstanding tool when you are attempting to get the interest of that special a person online.


http://turktv.club/user/meleenfkko
https://zulu-wiki.win/index.php/Exactly_How_to_Locate_Buddies_Online_Without_Paying_For_a_Penny
https://mag-wiki.win/index.php/How_to_Find_Friends_Online_Without_Paying_For_a_Dollar
https://bandit250.ru/user/eacherraqs
http://reali.esport.ge/user/godiedblyz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # minecraft servers 2021-08-29 07:09
Hello myy friend! I want to say that thiis article is amazing,
nice written and include almost aall vital infos.
I’d like to see more posts like this.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mycountry.com.ua 2021-08-30 05:05
Do I even have room at house to do that?

Also visit mmy webpage; mycountry.com.ua
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # here 2021-08-30 08:11
Hi there! Quick question that's totally off
topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
My weblog looks weird when viewing from my iphone. I'm trying to
find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
If you have any suggestions, please share. Thank you!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Main profile 2021-08-30 09:49
This design is steller! You obviously know how to
keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was
almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!)
Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you
presented it. Too cool!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # twitter idol 2021-08-30 20:21
Very good post. I certainly love this site. Stick with it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # twitter nguyễn 2021-08-31 06:35
I am in fact thankful to the owner of this web page who has shared
this wonderful piece of writing at at this place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin 2021-09-01 03:51
Primarily, bitcoins are electronic currencies that
are sent out over the internet, through the peer-to Peer (P2P) network.

They operate simply like any type of various
other currency that is traded on the world market, though the trading expenses are generally less than you would encounter if you were to trade standard currency.Unlike even more traditional types of cash, such as the UNITED STATE buck or the British
extra pound, bitcoins are not controlled or issued by any
type of government or main financial institution. The
major problem with this type of money, nonetheless, is the absence of a central regulator or body that is accountable for guaranteeing that this
digital currency is being utilized in a appropriate method.The absence of a controling body or organization makes bitcoins even a lot more unique in contrast to standard currencies.
This trend has actually made the vast bulk of the world's significant money (the ones that most individuals in fact recognize regarding) promptly lose their worth, sometimes even dropping to
the factor where they are no much longer helpful as settlement for items or solutions .http://www.arguney.club/user/devaldmvac
http://audipower.lv/user/marachlgmk
https://installgames.ru/user/dairicpwus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # calabasas plumbing 2021-09-01 11:37
Greetings! Very useful advice within this post!
It is the little changes that make the greatest changes.
Thanks a lot for sharing!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # calabasas plumbing 2021-09-01 17:43
I read this post fully on the topic of the comparison of latest and earlier technologies, it's awesome article.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Source 2021-09-03 13:58
We absolutely love your blog and find most of your post's to be what precisely I'm looking for.
Would you offer guest writers to write content in your case?
I wouldn't mind creating a post or elaborating on many of the
subjects you write regarding here. Again, awesome weblog!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # car parts miami 2021-09-03 21:28
I'm impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's both equally educative and amusing, and without a doubt, you've hit the nail on the head.
The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about.

I'm very happy I found this in my search for something regarding this.


Also visit my site: car parts
miami
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.goldenanapa.ru 2021-09-06 09:02
My relatives always sayy that I am killing my time here at net, except I know I am getting
know-how daily by reading thes pleasant content.


Holowanie Warszawa Tanio
tanio holowanie warszawa (https://foro.creatuagencia.co/comunidad/profile/jodiehalford390/)
holowanie w warszawie tanio - www.goldenanapa.ru, [www.hotelforrest.ru]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # / 2021-09-08 20:13
Good day! This is my first comment here so I just wanted to give
a quick shout out and say I really enjoy reading your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/ forums that cover
the same subjects? Many thanks!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Resources 2021-09-09 19:26
This information is invaluable. When can I find out more?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ligapoker 2021-09-12 00:18
Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
There's a lot of people that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Thanks
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # a naked girl 2021-09-14 13:59
Talking with strangers online can bring about a naked woman experience, or more properly, a woman nude experience.
That's right; you can speak with naked ladies while surfing the net!
Since isn't what some individuals might be thinking.
Actually, several may be assuming that a chatroom is only for adults however that is much from the
reality. A Chat space is made specifically for nude females, so you do not need to be afraid of talking with nude females while utilizing a chatroom!


It wasn't up until I started hanging out consistently with very young teen girls, as well as one of them asked me if I took
pleasure in the sensation of being naked (in the flesh) that
I realized that I wanted to end up being a participant of a
naked female conversation space. To this day, whenever I log right into a conversation room, I make certain that
the girl I am speaking to is a nude woman.

There are several warm nude women on the net that are delighted to chat with any male
that asks them if they delight in being naked.
You will certainly likewise get an understanding right into exactly how nude females are in basic, due to the fact that you
will not be so minimal when it comes to selecting a person to talk with.http://the-otvet.ru/user/sammontyzb

http://www.aytastarim.net/user/cirdanddvc

https://start01.ru/user/therednddj

https://www.sprzedawczyk.pl/user/profile/131772
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin 2021-09-14 16:02
If you are familiar with previous currencies, especially gold and also silver, then you have
most likely listened to of bitcoins, which is the most recent, most revolutionary form of virtual cash in the
world today. Simply placed, it is digital money that
is produced via the work of cryptography and also computer technology
and you can purchase it from any kind of internet based service
or also from a website online. With all the talk of the current financial situation and the
difficulties that the economic situation is facing, several people are looking
for a risk-free financial investment and also bitcoins is one of the best means to do so.


The initial bitcoins were extracted in 2021, and also because their launch, the need for this new
form of money has boosted enormously. There are two different methods
of spending your bitcoins: you can either obtain it by getting a purchase or by selling your previous deal.


The main distinction between the brand-new virtual money and
also the standard currency we are accustomed to is
that bitcoins is not controlled by any type of federal government or central banking system.
Transactions are made through using complicated encryption algorithms which are taken care of
by the network of computer systems maintained by users worldwide.

Purchases are safeguarded by an intricate network of
web servers and this aids to secure the privacy
of users of bitcoins. Unlike the unstable nationwide
banks, which have to publish billions of bucks each day in order to maintain their economic
climates to life, bitcoins are constantly being generated in the form of brand-new deals.


Bitcoin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Dalton 2021-09-15 22:42
Hello every one, here every one is sharing such knowledge, therefore it's pleasant
to read this blog, and I used to pay a quick visit this blog everyday.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Press Release 2021-09-16 23:20
Admiring the dedication you put into your blog and in depth information you
offer. It's great to come across a blog every once in a while that isn't
the same out of date rehashed material. Wonderful read!
I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # my free webcam 2021-09-21 15:55
In this totally free online dating internet site you can make
your naughty and also sexy buddy woman become
your spouse by the use of complimentary webcams for girls.
You could think making an adult film with your rowdy and also sexy
pal is a little over the top however if you think regarding it this is the exact same point making adult flicks for men.

Free online dating websites like Online Dating are extremely popular among those that are
looking for their ideal partner. They have thousands of participants making it simple to
access their dating internet site and also develop an account.


Online Dating has grown-up area where you can upload your own cam pictures.

If you do not have any type of cam after that it would certainly be a excellent idea to go to the free area of the site and see some of the photos of other girls
that you have met on the internet.

https://wiki-quicky.win/index.php/How_to_Find_Friends_Online_Without_Paying_For_a_Dollar
https://bravo-wiki.win/index.php/Just_How_to_Find_Buddies_Online_Without_Paying_For_a_Penny
http://fb79163t.bget.ru/user/elbertffgw
https://musescore.com/user/39660224
http://www.lexusforum.lv/user/gundankcro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Floy 2021-09-27 09:51
Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person's blog link on your
page aat appropriate place and other person will also do
similar in favor of you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Profile 2021-09-27 21:51
Thanks a bunch for sharing this with all of us you really recognize what you're speaking about!
Bookmarked. Please also seek advice from my website =).
We may have a link trade arrangement among us
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Southburnett.com.Au 2021-09-29 17:51
порнокомиксы с цыри (Southburnett.com.Au)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Visit 2021-10-03 06:28
What's up, this weekend is pleasant for me, because this point in time i am reading this
wonderful educational paragraph here at my residence.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Funzal 2021-10-04 20:01
If you wish for to grow your knowledge only keep visiting this website and
be updated with the hottest gossip posted here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Press Release 2021-10-06 00:37
I think this is among the most vital information for me.
And i'm glad reading your article. But want to remark on some general things,
The site style is ideal, the articles is really excellent :
D. Good job, cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Beau 2021-10-06 02:15
I was excited to discover this site. I wwanted to thank you for ones time due to this
fantastic read!! I definitely really liked every part of
it and i also have you bookmarked to look at new stuff
on your site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # botdb.win 2021-10-09 03:54
It is appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I have read this post and if I could I desire to suggest
you few interesting things oor suggestions. Maybe you
could write next articles referring to this article.
I desire to read more things about it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Profile 2021-10-09 10:43
Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice methods and
we are looking to swap methods with other folks,
please shoot me an e-mail if interested.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 7mcn livescore 2021-10-09 18:21
Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting
more from this website, and your views are fastidious in favor
of new users.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 토토놀이터 2021-10-10 22:25
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with
the same comment. Is there any way you can remove
me from that service? Thank you!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 스포츠토토 2021-10-10 23:50
I'm more than happy to find this great site. I want to to thank you for your
time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every part of it and I have you bookmarked to
check out new things in your blog.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # polacywct.com 2021-10-12 02:26
I will right away clutch your rss as I can not in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service.

Do you have any? Kindly allow me recognise so that I may
subscribe. Thanks.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cemaraqq 2021-10-13 10:20
I think this is among the most vital information for me.
And i'm glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is perfect,
the articles is really nice : D. Good job, cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Press Release 2021-10-22 20:51
Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum
it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any suggestions for beginner blog writers?
I'd definitely appreciate it.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # how to buy bitcoin 2021-10-28 23:57
I am curious to find out what blog platform
you're utilizing? I'm experiencing some small security
issues with my latest blog and I would like to find
something more secure. Do you have any recommendations?


http://carlife.az/user/coenwiyjro
http://52.shymkent-mektebi.kz/user/caburgaygj
http://school2ost.ru/user/allachvqot
https://wiki-spirit.win/index.php/Exactly_How_to_Start_Along_With_Cryptocurrency_Exchanging
http://a0000546.xsph.ru/user/ashtotmifq
https://vbankin.ru/user/germielgns
http://clicgo.ru/user/ravettiupt
http://xn--80aaaah2bldcza7amo.xn--p1ai/user/balethzquc
https://jazzandclassical.com/user/wortonxljy
http://inform-line.com/user/kenseynsfi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # usos 2021-10-29 08:12
Can I simply just say what a comfort to uncover somebody
that truly understands what they are discussing over the internet.
You certainly understand how to bring a problem to
light and make it important. More and more people really need
to read this and understand this side of the story.
I was surprised that you aren't more popular since you
surely possess the gift.

Pcz wz
usos
usos pcz
usos web pcz
usos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pcz 2021-11-02 02:39
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12.03.2020r.(Dz .U z 2020r.
poz. 418) zmieniające rozporządzenie w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i
legitymacji doktoranta

Zgodnie z art. 279 ust. 1 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.
U. z 2018 r., poz. 1669 z późn. zm.):

Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi
się na zasadach dotychczasowych , jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.


Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym
i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) w Politechnice Częstochowskiej utworzono Szkołę Doktorską, która przejmuje kształcenie doktorantów.
Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna się od roku akademickiego 2019/2020.Studia doktoranckie są studiami trzeciego stopnia, na które byli
przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje drugiego stopnia określone w art.
2 ust.1. pkt. 18g ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub byli beneficjentami
programu „Diamentowy Grant,” o którym była mowa w art.
187a ust. 1.

Studia doktoranckie kończą się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego stopnia określonych w art.
2 ust. 1. pkt. 18h ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.Studia doktoranckie prowadzone są jako studia stacjonarne i niestacjonarne.

Stacjonarne studia doktoranckie są bezpłatne.
Niestacjonarne studia doktoranckie były odpłatne.
Studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata
i nie dłużej niż 4 lata i realizowane są w oparciu o zatwierdzone przez Rady Wydziałów plany i programy studiów.Studia doktoranckie w Politechnice Częstochowskiej prowadzone są przez jednostki organizacyjne w zakresie następujących dyscyplin naukowych:

Pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin cash 2021-11-03 03:55
Good day I am so thrilled I found your web site, I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Nonetheless I am
here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love
the theme/design), I don't have time to read through it all at the moment but
I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more,
Please do keep up the superb job.


https://list-wiki.win/index.php/Just_How_to_Begin_With_Cryptocurrency_Trading
http://rossijinfo.ru/user/scwardgdfc
http://druzhba5.dacha.me/user/duftahyeyu
http://autobox.lv/user/lachulkqgx
https://remote-wiki.win/index.php/Exactly_How_to_Acquire_Headlines_Concerning_Acquiring_the_News
http://berchess.ru/user/elegansanv
http://ebookclassifieds.voicezones.com/author/comganxlzb/
https://minepe.info/user/pothirzlaw
https://golf-wiki.win/index.php/How_to_Start_Along_With_Cryptocurrency_Trading
http://allsapr.ru/user/connettxro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # usos web pcz 2021-11-07 12:38
You've made some decent points there. I checked on the web for more info about the
issue and found most individuals will go along with your views on this web site.Usosweb pcz
pcz wz
usos pcz
usos pcz
usos pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # www.bqe-usa.com 2021-11-16 00:49
No matter if some one searches for his vital thing, so he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # disqus login 2021-11-17 02:53
If you are new to blogs or would rather stick with what has been shown to function,
it is time for you to attempt out Disqus. Disqus is a content administration system (CMS) that enables you
to take care of as well as release content from blogs
or various other websites on the Internet.

Once you have registered at disqus, make certain you have your username established correctly.
Log in using your favored approach yet have a solitary account with disqus.
You will certainly be able to add remarks in addition to post new web content.
As a brand-new user, you will require to locate your method around disqus as well as find out how to obtain your very
own account. Ensure that an email address related to your account is connected
to your visit.

There are some fantastic features generating disqus.
In enhancement to commenting, you will certainly have the ability to share your web
websites or article with others with a Disqus remark attribute.

Attempt hitting on the plus icon, which will take you to the join screen. Click on register
and adhere to the simple instructions. When you begin, you will certainly take pleasure in the very easy and also mess free means
to manage your internet site or post.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wzpcz 2021-12-03 20:02
No matter if some one searches for his vital thing, therefore he/she needs to be available
that in detail, therefore that thing is maintained over here.Wydzial zarzadzania pcz
pcz wz
pcz wz
wydzial zarzadzania pcz
wydzial zarzadzania pcz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bitcoin 2021-12-05 02:18
Bitcoin is a decentralized electronic currency.
Instead, customers send and also obtain bitcoin directly between themselves using a peer-to-peer network.
If you're interested in acquiring a Bitcoin pocketbook, you can read our guide to getting your first one here.


Because bitcoin works outside of the typical financial system,
it is mainly anonymous. And also when you have actually
understood bitcoin, you're on your method to making
money with it.

There are several reasons to buy Bitcoin. This means that if you want to trade bitcoin, you ought to
have a good quantity of cash. You should consider this if you're
taking into consideration buying or offering a Bitcoin.


Bitcoin is a decentralized electronic currency. If you're interested in getting a Bitcoin budget, you can review
our overview to obtaining your very first one here.

Since bitcoin functions outside of the traditional monetary system, it is mostly confidential.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Męsko-damskie

Najnowsze komentarze
asd