Najnowsze felietony

sobota, 18 sierpień 2012 21:54

Kobieca zemsta

Napisał 

Zemsta kobiety jest najokrutniejsza z okrutnych. Niejeden mężczyzna był zszokowany nagłą przemianą swojej ciepłej kobietki, w pełne nienawiści monstrum. Ale spokojnie, jest to nienawiść skoncentrowana w jednym celu, nie ogarnia wszystkich aspektów życia kobiety. Dla kochanka kobieta przeważnie jest pełna ciepłych uczuć, wzruszeń, chęci pomocy w najdrobniejszych życiowych problemach. To proste; kobieta jest z mężem, i ten mąż miał dać jej szczęście. Tak kobieta była od dzieciństwa tresowana, więc skoro szczęścia nie ma, a być nie może, to winny staje się zawsze mąż. Szczęścia nie można dać z zewnątrz w żaden sposób, to nasze nastawienie, pragnienie śmiechu, tańcu i widzenia w życiu jasnych kolorów. Jeśli ktoś chce (i najczęściej lubi) patrzeć w ziemię zamiast do góry, w niebo, to żadne pieniądze, ubrania i wille nie sprawią że coś się zmieni. Może na chwilę, emocje podniecenia, zachwyt... ale szybko minie, wyparty przez wieloletni nawyk martwienia się, widzenia złego we wszystkim na co się patrzy, czy strachu przed przyszłością, nieznanym.

 

Mąż nie dał szczęście. To nie jego wina. Jeśli już, to bardziej wina mamy i babci, czy też męskiej strony wychowawczej, ojca i dziadka; to oni powinni wytłumaczyć i nauczyć małą dziewczynkę, że jej stan emocjonalny zależy od jej postanowienia, i nikt jej nie da czegoś co zależy tylko od niej samej. Miliony ludzi postanawiają być nieszczęśliwymi. Kochają babranie się w realnych bądź wyimaginowanych złych wspomnieniach, żyją nimi. Kontakt z takimi ludźmi, przypomina moment wejścia w psią albo ludzką ekskremencję. Co byś nie zrobił, zawsze będzie źle. Ale skąd mama czy tata mają to wiedzieć, skoro sami jedną częścią ciała stoją w neandertalu a drugą sztucznym, wykreowanym by oszukiwać ludzi świecie mediów? nie nauczyli tego dziadkowie i rodzice, nauczy więc życie. Bardzo boleśnie. Do osób z negatywnym nastawienie, lgną takie same persony, bardziej lub mniej wyrodne; każda normalna, radosna osoba, natychmiast ucieknie. I trudno sie dziwić, wymagać by ktoś chciał poświęcić swoje życie dla wiecznie płaczącej, rozpaczającej kobiety albo rozhisteryzowanego faceta. Ma to jeszcze jakiś smaczek, gdy skrzywiona osobowość skryta jest w pięknym, zgrabnym ciele; ale wcześniej czy później ujawni się. Oszukiwać można, ale nie za długo. Tylko do czasu gdy jest ślub albo dziecko, czyli prawne zabezpieczenie że będziemy mieli samobieżny worek bokserski. Uciekający partner, często woli płacić alimenty na dziecko i małżonkę, niż żyć w koszmarze czterech ścian. Jest to decyzja znacznie lepsza dla niego i dziecka, niż pozostanie i tkwienie w toksynie, która z czasem zniszczy wszystko co dobre i szlachetne.

 

Ale wróćmy do zemsty kobiecej. Gdy kobieta dostrzega brak szczęścia, i pojawia się na horyzoncie nowa podnieta, nowa nadzieja na szczęście (fałszywa), np. facet, kobieta chce z niej skorzystać. Nowy cel pochłania ją (nadzieja na spełnienie marzeń, które pobrała od rodziców, koleżanek, mediów) więc mąż który stoi na przeszkodzie, niezwykle ją drażni. Traci wtedy swoją osobowość, a staje się przeszkodą, przedmiotem który trzeba usunąć. Żeby proces usuwania męża (chłopaka, narzeczonego) z życia był skuteczny i nie naruszał poczucia "jestem dobra", kobieta wmawia sobie że mąż zniszczył jej życie. Wystarczy jedno wspomnienie, jedna scena; a to odwarknął, a to krzyknął jak w związku; mógł odmówić jakiejś prośbie, nie zrobić tego co sugerowała, czy kazała kobieta. Nieważne jakie było to zdarzenie, ważne że staje się uzasadnieniem i usprawiedliwieniem dla nienawiści. Gdy nienawidzisz, nie masz wyrzutów sumienia. On jest zły, ja dobra. Liczy się tylko nowy cel na horyzoncie. Taka kobieta przeważnie gra miłą, chociaż już w sercu podjęła decyzję. Gra i udaje (chociaż czuje obrzydzenie przy dotyku, przy patrzeniu na męża) pozornie dla dobra dziecka, związku, by nie okradł kobiety zabierając swoje własne mieszkanie. Każdy powód jest idealny. No i wreszcie następuje atak, na który kobieta jest przygotowana, a facetowi w jednej chwili wali sie cały świat.

 

Później jest typowo i normalnie, kolejny dzień w życia polskich sądów. Kobieta płacze, wykrzykuje zbolałym tonem że jest ofiarą przemocy psychicznej, często także cielesnej, mąż to ostatnia świnia i kanalia. Zaczyna się przekonywanie dziecka że tata je źle traktował, w wersji cięższej że gwałcił i dotykał w miejscach intymnych. Pojawiają się podsłuchy (telefon, dyktafon) z prowokowanych kłótni gdzie najpierw jest podjudzanie, obrażanie, a gdy mężczyzna sprowokowany puści wiązankę włącza się nagrywanie, i płacze na życzenie. Facet przegrywa; traci mieszkanie, dziecko, dożywotnie alimenty na kobietę (jeśli obniży się jej status życiowy) i ma sporo szczęścia jeśli nie pójdzie do więzienia, gdzie musi być chroniony, by inni więźniowie nie rozerwali mu odbytnicy (za rzekomy gwałt na dziecku). Kobieta pozornie wygrywa; dziecko dorośnie i zacznie zadawać pytania. Znam takie sytuacje, gdy dziecko właśnie w ten sposób oszukane, odsunięte przez mamusię oszustwem od ojca, napluło jej w twarz i zerwało wszelkie kontakty. Można przekonywać, grozić, szantażować  i kłamać, ale inteligentne dziecko zawsze będzie ciekawe; oszust nie może być pewnym w żadnej chwili życia. Nowy związek, mający dać szczęście, przeważnie okazuje się taki sam jak stary. Szczęścia jak nie było tak nie ma. Chyba że celem jest dostatek finansowy a nie szczęście, wtedy faktycznie nowa relacja może być znacznie lepsza. Jednak oszustwo kiedyś wróci i uderzy w nadawcę, niekoniecznie od razu. Zwrot nie musi być też widoczny z zewnątrz; przecież wielu ludzi, żyjących w spirali długów od wielu lat, wygląda na szczęśliwych i bogatych, tymczasem śpią tylko po alkoholu gdyż zżerają ich troski. Wyglądem można oszukiwać, robi to przecież każdy z nas.

 

Tyle nieszczęść na sali sądowej, tyle złamanych żyć, tragedii. Każda z tych Pań, żądała zaufania, oburzała się na intercyzę i testy DNA. Każda mówiła hipnotycznym, wyuczonym z telewizji głosem o ufności, miłości, budowania... i nie masz już możliwości, żadnej, by zapytać dlaczego tak mówiła, z jakiej głębi czerpała tak niewiarygodne kłamstwa? nie odpowie, w końcu jesteś gwałcicielem i przestępcą. Kochałeś, a teraz pójdziesz do więzienia. Po prostu chciałeś być dobry, za dobry; a za tym stał lęk przed byciem samemu, i niechęć do zmian. Jeśli źle się dzieje, nigdy nie zamiataj sprawy pod dywan. Każde zachowanie nie znika, a nasila się. Każda Twoja słabość charakteru zostanie bezwzględnie wykorzystana. Szanuj siebie, i wymagaj tego szacunku. Jeśli go nie dostajesz, odejdź. Jeśli zostajesz, potwierdzasz tylko brak szacunku dla siebie; i tak zostaniesz potraktowany.


Czytany 18892 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 20:58
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
0 # FirstJesus 2017-11-04 14:56
I have noticed you don't monetize your site, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month because you've got hi
quality content. If you want to know how to make extra $$$, search
for: Boorfe's tips best adsense alternative
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 2018-09-22 13:11
Fooling a search engines is becoming harder. Then perhaps two more times before
you drive towards store and become one. Raising can be quite easily solved
using CSS styling.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino apk 2018-09-22 22:50
At first glance they may be impossible to reach the dizzy heights
of techniques search on Google. Use the keywords
tend to be specifically correlated to your written content.
The four-way linking works pretty well at one time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Miguel 2018-09-27 01:06
But, even in addition to dozens of discounts, the acquisition can be quite
pricey as the shipping charges are often high, sometimes even higher
than how much that you just made buying. It is very probable you will probably have not been keen enough in boosting your
promotional campaigns while your rivals are taking every chance to do so.
Disadvantage is switching noise is generated which is annoying sound.My blog; Miguel
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BiżUteria I Zegarki 2018-10-03 07:24
Eastern Mountain sports will showcase apparel and
gear for cycling, kayaking, and backpacking, camping, climbing,
hiking, snowshoeing and skiing. Viewers could also have a theater like
knowledge about better sound technology and
visual effects. But it's cottoned to the fact that people
are seeking to lower your expenses and enjoy the insightful amazing offers that are available.Have a look at my web page - BiżUteria I Zegarki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Crystal 2018-10-03 23:22
The initial thing you will want to do is research regarding the electronics business,
your specialized niche and possible customers you
will attract. I am resigned to the fact that purchasing anything via the Internet,
without seeing it, has risk related to it. However, the major highlight of this Samsung
TV is its integrated eco sensor which does not only permit you to adjust large scheme of
the TV but additionally save the electricity.


Feel free to visit my web site ... Crystal
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Do Ogrodu 2018-10-04 03:23
By going through the number of images, styles, and colors in every of the clippings you will
probably find a color or two which you will want in your own work, a place which you feel drawn to, or the perfect outfit to your lead role.
This method sometimes could be frustrating when you find yourself during a download along with the user signs
off prior to download is complete. Even though they are not as advanced as the rest with the
i - Pod family, they are created for those to listen to music about the go.


my web blog; Do Ogrodu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # August 2018-10-04 03:30
The most well known from the characters would be: Megatron, Optimus Prime
and Starscream. However, a couple of well-fitted jeans is least planning to drop
out of fashion. It seems that most with the films made on the subject of the superhero depend on characters or stories which have been around
to get a good while, so I wonder what are the first film based on the more recently created character will be.


Here is my page :: August
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Telefony i Akcesoria 2018-10-07 00:47
One can add these devices to their PC without difficulty and start deploying
it right away. The online purchase normally bypasses the sales tax that is required from traditional stores.

However, the key highlight on this Samsung TV is its integrated
eco sensor which will not only permit you to adjust the colour scheme
of one's TV but also save the electricity.

Feel free to surf to my page ... Telefony i Akcesoria
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # club thai 2019-01-06 01:35
Very rapidly this web page will be famous amid all blogging viewers, due to it's
good articles or reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-02-12 21:27
Very good write-up. I definitely appreciate this site.
Keep writing!

Feel free to visit my weblog - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-02-13 01:49
Outstanding post however I was wondering if you could write a litte more on this subject?

I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Thank you!

Feel free to surf to my blog post ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-02-15 15:49
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate
your efforts and I will be waiting for your further post
thank you once again.

Feel free to surf to my web page - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3 2019-02-19 02:48
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.

Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to get there!
Cheers

Here is my page: 3
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download site 2019-02-21 23:43
Everyone loves what you guys tend to be up too.
This type of clever work and exposure! Keep up the
excellent works guys I've included you guys to our blogroll.Also visit my website - Download site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-13 23:56
Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested
to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be
a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
I know this is entirely off topic but I had to share it
with someone!

Look at my web page download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-14 01:03
When some one searches for his essential thing, so he/she wishes to
be available that in detail, so that thing is maintained over here.Look into my web page :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 1 2019-03-14 16:24
Hey there would you mind letting me know which
hosting company you're using? I've loaded your blog in 3
completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
Can you suggest a good web hosting provider at a
honest price? Cheers, I appreciate it!

Feel free to surf to my page; 1
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-14 18:21
If you wish for to obtain much from this piece of
writing then you have to apply such strategies to your won blog.


My page download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-18 05:57
Magnificent site. A lot of useful information here.
I'm sending it to several friends ans additionally sharing in delicious.
And of course, thank you in your effort!


Here is my website - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-25 12:04
My partner and I stumbled over here coming from a different web address and thought I should
check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to looking over your web page yet again.

Take a look at my homepage :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 카지노게임사이트 2019-03-29 01:53
Your comments may take several hours to import.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노사이트 2019-04-10 21:17
That is why it is time to improve your commenting recreation.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3 2019-04-12 06:41
I all the time used to study article in news papers but now
as I am a user of internet therefore from now I am using net for posts, thanks to
web.

Feel free to surf to my blog :: 3
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2 2019-04-13 15:12
That is a good tip particularly to those fresh to the
blogosphere. Brief but very precise information… Thanks for sharing this one.
A must read post!

Here is my page :: 2
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 4 2019-04-16 10:03
I don't know whether it's just me or if perhaps
everybody else experiencing problems with your blog.
It looks like some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is
happening to them as well? This might be a issue with my web browser because
I've had this happen previously. Thank you

Also visit my website 4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # file 2019-04-17 03:51
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.

Thanks for the post. I will certainly return.

Also visit my blog file
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2 2019-04-17 04:28
magnificent points altogether, you just received a new reader.

What would you recommend in regards to your put up that you
just made some days ago? Any certain?

Also visit my webpage: 2
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-03 09:48
Good day I am so glad I found your webpage, I really found you by error, while
I was browsing on Aol for something else, Anyhow I am here
now and would just like to say thank you for a
tremendous post and a all round exciting
blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse
it all at the minute but I have saved it and also added
your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
Please do keep up the awesome job.

Here is my web-site: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-03 19:23
Hi there! I could have sworn I've visited this web site before but after looking
at many of the articles I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm certainly delighted I found it and I'll be book-marking it and checking back often!

my blog :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download site 2019-05-04 03:28
Howdy just wanted to give you a quick heads up.

The words in your article seem to be running off the screen in Firefox.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let
you know. The style and design look great though! Hope
you get the problem resolved soon. Many thanks

Check out my page :: Download site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-28 22:02
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable info to work on. You've done
an impressive job and our entire community will be thankful to you.


Feel free to visit my homepage ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download 2019-06-11 10:52
First of all I want to say terrific blog! I had a quick question that
I'd like to ask if you don't mind. I was curious to know how you
center yourself and clear your mind before writing.
I've had a difficult time clearing my thoughts in getting my
thoughts out. I do take pleasure in writing however it just
seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
Kudos!

Review my site - Download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-15 20:23
Hello, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to support you.


my site :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-29 19:35
This is a good tip particularly to those fresh to the
blogosphere. Brief but very accurate info… Appreciate
your sharing this one. A must read post!

Here is my web-site :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-29 20:04
I blog often and I genuinely appreciate your content.
The article has really peaked my interest. I am going to take a
note of your blog and keep checking for new information about once a week.
I subscribed to your RSS feed too.

My homepage download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-30 00:25
Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed
to be on the internet the simplest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get irked while people think about
worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out
the whole thing without having side-effects , people
can take a signal. Will likely be back to get more.
Thanks

My weblog: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-30 02:56
Hi there, after reading this amazing piece of writing
i am as well delighted to share my knowledge here with mates.


Feel free to visit my website; download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 007카지노 2020-03-10 09:14
I love reading through an article that will make men and women think.

Also, thanks for allowing for me to comment!

my web page ... 007카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 007카지노 2020-03-10 09:15
Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from
an established blog. Is it hard to set up your own blog?

I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about making my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
Thank you

Feel free to surf to my page - 007카지노
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hsnmsFeasp 2020-03-26 07:51
viagra from canada which presidential candidate was the first spokesman for viagra? generic viagra available lyons drug viagra viagra milf nude

generic viagra cost of viagra at walmart [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra generic pharmacy viagra how often can you take viagra

https://pharm-usa-official.com - female viagra pills

http://www.4cccc.net/home.php?mod=space&uid=853802
https://jpn.itlibra.com/article?id=20758
http://www.qxcs365.com/bbs/home.php?mod=space&uid=1280935
http://forum.digilyze.info/viewtopic.php?f=2&t=228472&p=631705#p631705
https://jangkau.com/turun-ke-jalan-yusril-turut-memeriahkan-may-day-bersama-kspi/#comment-417216
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # berita kpop hari ini 2020-03-31 01:44
Kobieca zemsta - old.samczeruno. pl http://welnowiec.net
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mtpjlFeasp 2020-04-06 11:59
what effect does alcohol have on viagra stepmom gives stepson viagra viagra dosage cost of viagra how to take viagra for maximum effect

generic viagra pill identification what symptoms are doctors looking for to perscribe viagra generic viagra available possible side effects of viagra differences between viagra and cialis

https://viagrnetwork.com/# - viagra prices


https://demo.detheme.com/ketocist-shop/product/meat-fillet-special/?unapproved=179&moderation-hash=d538c3dcd42bc89b4b180bac05988672#comment-179
https://wellrydetst.nuvizzapps.com/home/edge-2/?unapproved=293510&moderation-hash=dcd1a9cec8b4fd48f11e7fb5ecc179d4#comment-293510
https://geraesnoticias.com.br/cadastramento-escolar-2020-para-a-rede-estadual-acontece-entre-1o-e-12-de-julho/#comment-18006
http://www.klsball.at/scripts/guestbook/index.php
http://muvacan.org/answering-everything?page=51#comment-1281137
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wxzxuFeasp 2020-04-11 17:33
how to make money at home make money now work from home make money taking surveys how to make money with bitcoin

how does craigslist make money hobbies that make money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money how did mark cuban make his money how to make money on facebook

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kwdxiFeasp 2020-04-12 08:05
imgclick will easily make money sharing photos friends social free file upload how to make easy money work from home money make how did tom steyer make his money

homemade items that make money quick ways to make money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home how do you make money on youtube easy ways to make money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wtapaFeasp 2020-04-13 03:33
make extra money how to make money from home make money how to make money how to make money on amazon

make money online fast legitimate ways make extra money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money how did mark cuban make his money ways to make money from home

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tknonFeasp 2020-04-13 21:21
how did jerry jones make his money how do you make money on youtube work from home how to start a blog and make money how to make money at home

how to make money online from home make money on youtube make money how to make money with bitcoin ways to make money at home

https://snizhedog.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mqycnFeasp 2020-04-14 04:47
how do you make money on youtube how to make money on the side make money homemade items that make money make money online free

how did betsy devos make her money photos imgclick easily make money sharing will friends social free file upload make money make money apps how to start a blog and make money

http://rexavod.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pamnmFeasp 2020-04-14 20:15
how does craigslist make money how to make money on amazon work from home how does robinhood make money how to start a blog and make money

legitimate ways make extra money make money make money make money at home how to make fast money

http://www.abovo-books.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # znfhfFeasp 2020-04-15 12:36
how to make money on instagram how to make extra money make money quick ways to make money make money now instant payout

homemade items that make money how much money can you make on youtube work from home how to make money with youtube how to make quick money

http://www.foot-statti.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wblgyFeasp 2020-04-16 07:10
imgclick will easily make money sharing photos friends social free file upload make extra money make money how did jeffrey epstein make his money how to make money from home

how much money can you make on disability best way to make money online make money ways to make money how to make money quick

https://hairinetspr.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ofskgFeasp 2020-04-27 09:26
coronavirus stimulus package prince charles coronavirus positive ‌‌buy coronavirus spain royal coronavirus death coronavirus

coronavirus aktuell detroit pd coronavirus [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus treatment coronavirus stärkster anstieg binnen 24 stunden till lindemann coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - ‌‌coronavir us drug


https://brgadvisorygroup.com/?attachment_id=651&unapproved=51116&moderation-hash=dd2de5ad8c52a36bcc126f6c979020dd
http://www.kerodownload.com/index.php?show=fx_info&id=53181&aviso=Coment%D0%93%D0%8Erio+inserido+com+sucesso.#com
https://www.foodmag.com.au/company/elastitag/?unapproved=81355&moderation-hash=7f77d7d829d287ca55bfcd5cfada454b#comment-81355
https://milishare.com/archives/440?unapproved=4480&moderation-hash=7b128d81787a3eab1a1887620589246f#comment-4480
https://www.ecolandproperty.com/property/3-acres-granite-stone-sale-mukono-shs-800-millions-per-acre/#comment-269311
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qsjncFeasp 2020-05-02 04:06
easy way to make money how did mark cuban make his money make money make money now how to make money without a job

how did betsy devos make her money make money on the side [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money online hobbies that make money diy crafts that make money

https://make-money-blogs.com/# - make money online


http://www.e-kitakan.com/tcg/%e3%80%90%e8%89%a6%e3%81%93%e3%82%8cac%e3%80%91624%e8%89%a6%e3%81%93%e3%82%8c%e3%82%a2%e3%83%bc%e3%82%b1%e3%83%bc%e3%83%89%e8%b2%b7%e5%8f%96%e4%be%a1%e6%a0%bc%e8%b2%a9%e5%a3%b2%e4%be%a1%e6%a0%bc/?unapproved=49313&moderation-hash=43dd3df9a19130f153e60fca45bfad8f#comment-49313
https://businessactuality.com/cote-divoire-cherchons-a-comprendre-avant-de-sanctionner/?unapproved=1345114&moderation-hash=971da1a869b149d3644bca4938fecf0c#comment-1345114
http://www.jagmanxksunlimited.com/2015/08/the-xks-unlimited-story-2.html/#comment-723144
https://jpn.itlibra.com/article?id=2140
http://populove.net/cookbook-lets-eat-like-lady-gaga/?unapproved=3272293&moderation-hash=0a5f5918319feab1f0721edfe3107456#comment-3272293
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hgbglrgor 2020-05-03 14:36
fip coronavirus middle east respiratory syndrome coronavirus mers cov coronavirus is coronavirus contagious feline coronavirus diarrhea

bovine coronavirus coronavirus oc43 [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus genome feline coronavirus diarrhea canine coronavirus vaccine schedule

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - fip coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rhjsbugor 2020-05-04 15:37
coronavirus in puppies coronavirus in horses cdc mers coronavirus human coronavirus nl63 coronavirus isolation

coronavirus in babies coronavirus dogs [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus treatment human sars coronavirus coronavirus replication

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - dog coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bjlqeFeasp 2020-05-06 19:27
cialis generic cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis cialis online

https://wowcialisnow.com/# - cialis cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # thptjFeasp 2020-05-06 21:31
weight loss clinic near me best weight loss supplement celine dion weight loss weight loss programs sota weight loss

essential oils for weight loss loose skin after weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] weight loss before and after weight loss shakes probiotics for weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - apple cider vinegar for weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # veustFeasp 2020-05-08 07:01
metformin weight loss essential oils for weight loss weight loss diet alli weight loss shark tank weight loss drink

chrissy metz weight loss best weight loss pills 2019 [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] honey boo boo weight loss alli weight loss precious weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - fast weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xhljaFeasp 2020-05-11 10:48
cialis cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis buy cialis online

https://wowcialisnow.com/# - cialis


https://images.google.com.na/url?q=https://wowcialisnow.com/
https://maps.google.vg/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://maps.google.com.ni/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://www.google.com.vc/url?q=http://make-money-blogs.com/
http://maps.google.fi/url?q=http://make-money-blogs.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ofbtgPex 2020-05-14 12:02
cheap tadalafil side effects for tadalafil tadalafil generic vardenafil vs tadalafil tadalafil side effects

tadalafil cost cvs tadalafil generique en pharmacie [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil dosage cialis generic tadalafil tadalafil 40 mg

https://supertadalafil.com/ - cialis tadalafil

generic cialis tadalafil tadalafil vs vardenafil tadalafil 20 mg tadalafil 20 buy tadalafil online

interactions for tadalafil tadalafil biogaran [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil 20 mg generic cialis tadalafil 20mg cialis generic tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - liquid tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mxobfPex 2020-05-15 10:19
tadalafil biogaran prix generic cialis tadalafil best buys tadalafil 20mg cialis tadalafil generic cialis tadalafil

cheap tadalafil interactions for tadalafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 5mg tadalafil 10mg tadalafil lilly 5mg prix

https://supertadalafil.com/ - tadalafil 5mg

tadalafil 5mg prix tadalafil 20 mg prix tadalafil 20mg tadalafil 20 mg wirkungsdauer interactions for tadalafil

buy tadalafil 20mg price tadalafil 20 mg wirkungsdauer [url=https://xt adalafilx.com/ ] generic tadalafil tadalafil powder tadalafil vs sildenafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ofxapFeasp 2020-05-15 12:57
weight loss pills that work healthy diet rachael ray weight loss sota weight loss weight loss plan

how to lose weight fast red mountain weight loss noom weight loss noom weight loss healthy smoothies for weight loss

https://weight-loss-blogs.com - weight loss supplements
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ntkytPex 2020-05-16 14:54
tadalafil cost cvs side effects for tadalafil generic cialis tadalafil tadalafil vs vardenafil tadalafila 20mg

tadalafil 20 tadalafil 20mg [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 20 mg generic cialis tadalafil 40 mg tadalafil biogaran

https://supertadalafil.com/ - tadalafil dosage

cialis-impuissa nce tadalafil tadalafil generic tadalafil generic tadalafil 20 mg prix tadalafil avis

buy tadalafil tablets tadalafil 5 mg [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil dosage tadalafil generic vs cialis buy tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil dosage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mddwbFeasp 2020-05-17 05:50
how to lose weight quickly healthy recipes for weight loss what is noom weight loss program celine dion weight loss cause how to lose weight quick

best diet for weight loss how to reduce weight diets weight loss programs quick weight loss

https://weight-loss-blogs.com - what is noom weight loss program
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vvylxPex 2020-05-17 14:56
tadalafil 20mg generic for cialis tadalafil tadalafil liquid cialis generic tadalafil buy cialis ebay find tadalafil

tadalafil 20 tadalafil online [url=https://su pertadalafil.co m/ ] cheap tadalafil generic for cialis tadalafil tadalafil reviews

https://supertadalafil.com/ - tadalafil liquid

tadalafil 20mg avis tadalafil generique en pharmacie tadalafil dosage tadalafil side effects interactions for tadalafil

tadalafil 20 mg tablet tadalafil cost [url=https://xt adalafilx.com/ ] tadalafil liquid tadalafil 20 mg tadalafil generic cialis 20 mg

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cebfmPex 2020-05-18 14:29
tadalafil 20 tadalafil for women tadalafil cialis tadalafil 20 mg tablet tadalafil for women

tadalafil prix en pharmacie interactions for tadalafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 20mg tadalafil canadian pharmacy tadalafil citrate

https://supertadalafil.com/ - tadalafil 5mg

tadalafil lilly tadalafil 20 mg tablet tadalafil 5mg cheap tadalafil tadalafil vs vardenafil

prix tadalafil tadalafil cost cvs [url=https://xt adalafilx.com/ ] generic cialis tadalafil cialis-impuissa nce tadalafil tadalafil biogaran prix

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil dosage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # hfwmnFeasp 2020-05-19 13:09
levitra 20 generic levitra online levitra price generic levitra levitra generic

vardenafil levitra levitra generic levitra 20 generic levitra online levitra price

https://drugstoreonliner.com/ - levitra canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # yaqdrPex 2020-05-20 13:07
testosterone cypionate 200mg/ml testosterone in women testosterone booster how to increase testosterone naturally testosterone cypionate

testosterone patches for men natural testosterone gel [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] low testosterone testosterone in women testosterone boosters

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone injections
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # onltgPex 2020-05-21 09:49
testosterone booster reviews function of testosterone how to increase testosterone signs of low testosterone low testosterone in men

testosterone cypionate que es testosterona [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosteron testosterone nation foods to boost testosterone

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone replacement therapy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bufgbFeasp 2020-05-21 20:36
levitra coupon levitra price levitra pills levitra canada levitra pills

levitra generic levitra canada buy levitra cialis 20mg buy levitra online

https://drugstoreonliner.com/ - levitra com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # barysPex 2020-05-23 07:12
la testosterone best natural testosterone booster testosterone cypionate testosterone injection sites testoviron

increase testosterone male sex hormone [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone booster what is testosterone best testosterone supplements for men

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosterone supplements
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jkttfFeasp 2020-05-23 11:59
online levitra levitra online online levitra levitra levitra cost

levitra 20 levitra generic generic levitra online levitra pills levitra canada

https://drugstoreonliner.com/ - levitra 10 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xkkpoPex 2020-05-24 09:22
testosterone function granite testosterone Trenbolone side effects of testosterone injections testosterone levels by age

symptoms of low testosterone in men testosterone pellets [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] GP Mast 200 increase testosterone naturally where is testosterone produced

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - Sustanon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ggpnbPex 2020-05-27 14:38
best antivirus for windows 10 instup.exe avast antivirus installer https://xantivirusx.com/ - avast free antivirus gay dating sites who is blake shelton dating? https://onlinedatingwow.com/ - top dating sites bhg free sweepstakes contests and sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - kwik fill sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rnhevPex 2020-05-28 18:24
panda antivirus windows antivirus https://xantivirusx.com/ - segurazo antivirus hawaii stds online dating dating online https://onlinedatingwow.com/ - our time dating website slickdeals contests and sweepstakes forum hgtv sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - what is a sweepstakes?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ewesuPex 2020-05-30 17:04
norton antivirus login best free antivirus for windows 10 https://xantivirusx.com/ - best antivirus for windows 10 top dating sites xname dating https://onlinedatingwow.com/ - dating women over age 50 diy sweepstakes 2018 hgtv sweepstakes central https://supersweepstakesx.com/ - rainbow sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cyclomune 2021-05-15 19:30
cyclosporine medication cyclosporine ophthalmic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # brimonidine 2021-05-16 01:49
combigan coupon brimonidine tartrate
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # meet real girls 2021-05-17 00:43
Hookup Ladies Makes use of Free of charge Issues? An Excellent Side to side Reward!


Totally free hookup girls meet real girls on the web is the
answer if you're sick and tired of gonna night clubs and organizations merely to be ignored, or even more serious, laughed at.
I am aware what it's like because I've been there.

I had been individual and eager in the day -- I essential a new partner -- nevertheless i continued
striving because I needed hardly any other option. If you're one particular gentleman who wishes to hookup with attractive girls without going to those
areas where women are on your own, this report may just make
positive changes to daily life. It can explain why internet dating on-line is the
perfect option if you're a men who may be too
shy to technique a wonderful woman in the pub or club.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SmesteSoara 2021-05-24 06:14
tadalafil daily online [url=https://ta dacipetadalafil .com/ ]buy tadalis cheap cialis pills for sale tadalafil drug tadalafil liquid
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LoosepalpCott 2021-05-24 06:59
cost of cialis cialis cost tadalafil brands generic cialis tadalafil [url=https://ta dacipetadalafil .com/ ]cialis tadalafil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # brimonidine 2021-05-25 01:02
brimonidine tartrate ophthalmic buy generic brimonidine
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SmesteSoara 2021-05-25 05:24
canada generic tadalafil [url=https://ap calisetadalafil .com/ ]tadalafil price walmart tadalafil side effects tadalafil without a doctor prescription https://tadagatadalafil.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sannaLialge 2021-05-25 10:46
https://cttadalafil.com/ tadalafil cost tadalafil generic tadalafil daily online cheap generic cialis for sale
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LoosepalpCott 2021-05-25 10:46
side effects of tadalafil where to order tadalafil tablets cheap generic cialis for sale https://tadalafilww.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # GrifeExigneeGem 2021-05-26 06:51
tadalafil cost in canada [url=https://ta dagatadalafil.c om/ ]cost of cialis cheap generic cialis for sale generic cialis tadalafil tadalafil generic where to buy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SmesteSoara 2021-05-26 10:37
https://cttadalafil.com/ tadalafil [url=https://ap calisetadalafil .com/ ]side effects of tadalafil tadalafil daily online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sannaLialge 2021-05-26 13:04
https://tadagatadalafil.com/ lowest price cialis lowest price cialis tadalafil online with out prescription tadalafil cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LoosepalpCott 2021-05-26 13:04
buy tadalafil [url=https://ta dacipetadalafil .com/ ]buy cialis pills generic cialis online fast shipping tadalafil goodrx cialis without prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # DoodaNabStoox 2021-05-26 23:53
tadalafil cost in canada [url=https://ta dacipetadalafil .com/ ]tadalafil cost walmart cheap cialis pills for sale tadalafil side effects https://apcalisetadalafil.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SmesteSoara 2021-05-27 05:29
https://tadalafilol.com/ cheapest tadalafil cost where to buy generic cialis online safely tadalafil brands where to order tadalafil tablets
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # LoosepalpCott 2021-05-27 11:38
https://tadacipetadalafil.com/ tadalafil goodrx tadalafil generic what is tadalafil tadalafil generic where to buy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sannaLialge 2021-05-27 11:38
cialis tadalafil https://apcalisetadalafil.com/ generic cialis online fast shipping cheap generic cialis for sale buy cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # unloadoasue 2021-11-29 19:58
hidroxicloroqui na chloroquine cost
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # untolvehbta 2021-12-02 10:31
chloroquine hydrochloride hydroxychloroqu ine moa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # unloadogsew 2021-12-04 06:01
antimalarial drugs hydroxychloroqu ine chloroquine over the counter
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Męsko-damskie

Najnowsze komentarze
asd