Najnowsze felietony

sobota, 18 sierpień 2012 21:54

Kobieca zemsta

Napisał 

Zemsta kobiety jest najokrutniejsza z okrutnych. Niejeden mężczyzna był zszokowany nagłą przemianą swojej ciepłej kobietki, w pełne nienawiści monstrum. Ale spokojnie, jest to nienawiść skoncentrowana w jednym celu, nie ogarnia wszystkich aspektów życia kobiety. Dla kochanka kobieta przeważnie jest pełna ciepłych uczuć, wzruszeń, chęci pomocy w najdrobniejszych życiowych problemach. To proste; kobieta jest z mężem, i ten mąż miał dać jej szczęście. Tak kobieta była od dzieciństwa tresowana, więc skoro szczęścia nie ma, a być nie może, to winny staje się zawsze mąż. Szczęścia nie można dać z zewnątrz w żaden sposób, to nasze nastawienie, pragnienie śmiechu, tańcu i widzenia w życiu jasnych kolorów. Jeśli ktoś chce (i najczęściej lubi) patrzeć w ziemię zamiast do góry, w niebo, to żadne pieniądze, ubrania i wille nie sprawią że coś się zmieni. Może na chwilę, emocje podniecenia, zachwyt... ale szybko minie, wyparty przez wieloletni nawyk martwienia się, widzenia złego we wszystkim na co się patrzy, czy strachu przed przyszłością, nieznanym.

 

Mąż nie dał szczęście. To nie jego wina. Jeśli już, to bardziej wina mamy i babci, czy też męskiej strony wychowawczej, ojca i dziadka; to oni powinni wytłumaczyć i nauczyć małą dziewczynkę, że jej stan emocjonalny zależy od jej postanowienia, i nikt jej nie da czegoś co zależy tylko od niej samej. Miliony ludzi postanawiają być nieszczęśliwymi. Kochają babranie się w realnych bądź wyimaginowanych złych wspomnieniach, żyją nimi. Kontakt z takimi ludźmi, przypomina moment wejścia w psią albo ludzką ekskremencję. Co byś nie zrobił, zawsze będzie źle. Ale skąd mama czy tata mają to wiedzieć, skoro sami jedną częścią ciała stoją w neandertalu a drugą sztucznym, wykreowanym by oszukiwać ludzi świecie mediów? nie nauczyli tego dziadkowie i rodzice, nauczy więc życie. Bardzo boleśnie. Do osób z negatywnym nastawienie, lgną takie same persony, bardziej lub mniej wyrodne; każda normalna, radosna osoba, natychmiast ucieknie. I trudno sie dziwić, wymagać by ktoś chciał poświęcić swoje życie dla wiecznie płaczącej, rozpaczającej kobiety albo rozhisteryzowanego faceta. Ma to jeszcze jakiś smaczek, gdy skrzywiona osobowość skryta jest w pięknym, zgrabnym ciele; ale wcześniej czy później ujawni się. Oszukiwać można, ale nie za długo. Tylko do czasu gdy jest ślub albo dziecko, czyli prawne zabezpieczenie że będziemy mieli samobieżny worek bokserski. Uciekający partner, często woli płacić alimenty na dziecko i małżonkę, niż żyć w koszmarze czterech ścian. Jest to decyzja znacznie lepsza dla niego i dziecka, niż pozostanie i tkwienie w toksynie, która z czasem zniszczy wszystko co dobre i szlachetne.

 

Ale wróćmy do zemsty kobiecej. Gdy kobieta dostrzega brak szczęścia, i pojawia się na horyzoncie nowa podnieta, nowa nadzieja na szczęście (fałszywa), np. facet, kobieta chce z niej skorzystać. Nowy cel pochłania ją (nadzieja na spełnienie marzeń, które pobrała od rodziców, koleżanek, mediów) więc mąż który stoi na przeszkodzie, niezwykle ją drażni. Traci wtedy swoją osobowość, a staje się przeszkodą, przedmiotem który trzeba usunąć. Żeby proces usuwania męża (chłopaka, narzeczonego) z życia był skuteczny i nie naruszał poczucia "jestem dobra", kobieta wmawia sobie że mąż zniszczył jej życie. Wystarczy jedno wspomnienie, jedna scena; a to odwarknął, a to krzyknął jak w związku; mógł odmówić jakiejś prośbie, nie zrobić tego co sugerowała, czy kazała kobieta. Nieważne jakie było to zdarzenie, ważne że staje się uzasadnieniem i usprawiedliwieniem dla nienawiści. Gdy nienawidzisz, nie masz wyrzutów sumienia. On jest zły, ja dobra. Liczy się tylko nowy cel na horyzoncie. Taka kobieta przeważnie gra miłą, chociaż już w sercu podjęła decyzję. Gra i udaje (chociaż czuje obrzydzenie przy dotyku, przy patrzeniu na męża) pozornie dla dobra dziecka, związku, by nie okradł kobiety zabierając swoje własne mieszkanie. Każdy powód jest idealny. No i wreszcie następuje atak, na który kobieta jest przygotowana, a facetowi w jednej chwili wali sie cały świat.

 

Później jest typowo i normalnie, kolejny dzień w życia polskich sądów. Kobieta płacze, wykrzykuje zbolałym tonem że jest ofiarą przemocy psychicznej, często także cielesnej, mąż to ostatnia świnia i kanalia. Zaczyna się przekonywanie dziecka że tata je źle traktował, w wersji cięższej że gwałcił i dotykał w miejscach intymnych. Pojawiają się podsłuchy (telefon, dyktafon) z prowokowanych kłótni gdzie najpierw jest podjudzanie, obrażanie, a gdy mężczyzna sprowokowany puści wiązankę włącza się nagrywanie, i płacze na życzenie. Facet przegrywa; traci mieszkanie, dziecko, dożywotnie alimenty na kobietę (jeśli obniży się jej status życiowy) i ma sporo szczęścia jeśli nie pójdzie do więzienia, gdzie musi być chroniony, by inni więźniowie nie rozerwali mu odbytnicy (za rzekomy gwałt na dziecku). Kobieta pozornie wygrywa; dziecko dorośnie i zacznie zadawać pytania. Znam takie sytuacje, gdy dziecko właśnie w ten sposób oszukane, odsunięte przez mamusię oszustwem od ojca, napluło jej w twarz i zerwało wszelkie kontakty. Można przekonywać, grozić, szantażować  i kłamać, ale inteligentne dziecko zawsze będzie ciekawe; oszust nie może być pewnym w żadnej chwili życia. Nowy związek, mający dać szczęście, przeważnie okazuje się taki sam jak stary. Szczęścia jak nie było tak nie ma. Chyba że celem jest dostatek finansowy a nie szczęście, wtedy faktycznie nowa relacja może być znacznie lepsza. Jednak oszustwo kiedyś wróci i uderzy w nadawcę, niekoniecznie od razu. Zwrot nie musi być też widoczny z zewnątrz; przecież wielu ludzi, żyjących w spirali długów od wielu lat, wygląda na szczęśliwych i bogatych, tymczasem śpią tylko po alkoholu gdyż zżerają ich troski. Wyglądem można oszukiwać, robi to przecież każdy z nas.

 

Tyle nieszczęść na sali sądowej, tyle złamanych żyć, tragedii. Każda z tych Pań, żądała zaufania, oburzała się na intercyzę i testy DNA. Każda mówiła hipnotycznym, wyuczonym z telewizji głosem o ufności, miłości, budowania... i nie masz już możliwości, żadnej, by zapytać dlaczego tak mówiła, z jakiej głębi czerpała tak niewiarygodne kłamstwa? nie odpowie, w końcu jesteś gwałcicielem i przestępcą. Kochałeś, a teraz pójdziesz do więzienia. Po prostu chciałeś być dobry, za dobry; a za tym stał lęk przed byciem samemu, i niechęć do zmian. Jeśli źle się dzieje, nigdy nie zamiataj sprawy pod dywan. Każde zachowanie nie znika, a nasila się. Każda Twoja słabość charakteru zostanie bezwzględnie wykorzystana. Szanuj siebie, i wymagaj tego szacunku. Jeśli go nie dostajesz, odejdź. Jeśli zostajesz, potwierdzasz tylko brak szacunku dla siebie; i tak zostaniesz potraktowany.


Czytany 12160 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 20:58
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
0 # FirstJesus 2017-11-04 14:56
I have noticed you don't monetize your site, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month because you've got hi
quality content. If you want to know how to make extra $$$, search
for: Boorfe's tips best adsense alternative
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 2018-09-22 13:11
Fooling a search engines is becoming harder. Then perhaps two more times before
you drive towards store and become one. Raising can be quite easily solved
using CSS styling.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # play8oy casino apk 2018-09-22 22:50
At first glance they may be impossible to reach the dizzy heights
of techniques search on Google. Use the keywords
tend to be specifically correlated to your written content.
The four-way linking works pretty well at one time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Miguel 2018-09-27 01:06
But, even in addition to dozens of discounts, the acquisition can be quite
pricey as the shipping charges are often high, sometimes even higher
than how much that you just made buying. It is very probable you will probably have not been keen enough in boosting your
promotional campaigns while your rivals are taking every chance to do so.
Disadvantage is switching noise is generated which is annoying sound.My blog; Miguel
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # BiżUteria I Zegarki 2018-10-03 07:24
Eastern Mountain sports will showcase apparel and
gear for cycling, kayaking, and backpacking, camping, climbing,
hiking, snowshoeing and skiing. Viewers could also have a theater like
knowledge about better sound technology and
visual effects. But it's cottoned to the fact that people
are seeking to lower your expenses and enjoy the insightful amazing offers that are available.Have a look at my web page - BiżUteria I Zegarki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Crystal 2018-10-03 23:22
The initial thing you will want to do is research regarding the electronics business,
your specialized niche and possible customers you
will attract. I am resigned to the fact that purchasing anything via the Internet,
without seeing it, has risk related to it. However, the major highlight of this Samsung
TV is its integrated eco sensor which does not only permit you to adjust large scheme of
the TV but additionally save the electricity.


Feel free to visit my web site ... Crystal
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Do Ogrodu 2018-10-04 03:23
By going through the number of images, styles, and colors in every of the clippings you will
probably find a color or two which you will want in your own work, a place which you feel drawn to, or the perfect outfit to your lead role.
This method sometimes could be frustrating when you find yourself during a download along with the user signs
off prior to download is complete. Even though they are not as advanced as the rest with the
i - Pod family, they are created for those to listen to music about the go.


my web blog; Do Ogrodu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # August 2018-10-04 03:30
The most well known from the characters would be: Megatron, Optimus Prime
and Starscream. However, a couple of well-fitted jeans is least planning to drop
out of fashion. It seems that most with the films made on the subject of the superhero depend on characters or stories which have been around
to get a good while, so I wonder what are the first film based on the more recently created character will be.


Here is my page :: August
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Telefony i Akcesoria 2018-10-07 00:47
One can add these devices to their PC without difficulty and start deploying
it right away. The online purchase normally bypasses the sales tax that is required from traditional stores.

However, the key highlight on this Samsung TV is its integrated
eco sensor which will not only permit you to adjust the colour scheme
of one's TV but also save the electricity.

Feel free to surf to my page ... Telefony i Akcesoria
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # club thai 2019-01-06 01:35
Very rapidly this web page will be famous amid all blogging viewers, due to it's
good articles or reviews
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-02-12 21:27
Very good write-up. I definitely appreciate this site.
Keep writing!

Feel free to visit my weblog - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-02-13 01:49
Outstanding post however I was wondering if you could write a litte more on this subject?

I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Thank you!

Feel free to surf to my blog post ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-02-15 15:49
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate
your efforts and I will be waiting for your further post
thank you once again.

Feel free to surf to my web page - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3 2019-02-19 02:48
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.

Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to get there!
Cheers

Here is my page: 3
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download site 2019-02-21 23:43
Everyone loves what you guys tend to be up too.
This type of clever work and exposure! Keep up the
excellent works guys I've included you guys to our blogroll.Also visit my website - Download site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-13 23:56
Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested
to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be
a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
I know this is entirely off topic but I had to share it
with someone!

Look at my web page download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-14 01:03
When some one searches for his essential thing, so he/she wishes to
be available that in detail, so that thing is maintained over here.Look into my web page :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 1 2019-03-14 16:24
Hey there would you mind letting me know which
hosting company you're using? I've loaded your blog in 3
completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
Can you suggest a good web hosting provider at a
honest price? Cheers, I appreciate it!

Feel free to surf to my page; 1
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-14 18:21
If you wish for to obtain much from this piece of
writing then you have to apply such strategies to your won blog.


My page download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-18 05:57
Magnificent site. A lot of useful information here.
I'm sending it to several friends ans additionally sharing in delicious.
And of course, thank you in your effort!


Here is my website - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-25 12:04
My partner and I stumbled over here coming from a different web address and thought I should
check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to looking over your web page yet again.

Take a look at my homepage :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 카지노게임사이트 2019-03-29 01:53
Your comments may take several hours to import.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 온라인카지노사이트 2019-04-10 21:17
That is why it is time to improve your commenting recreation.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3 2019-04-12 06:41
I all the time used to study article in news papers but now
as I am a user of internet therefore from now I am using net for posts, thanks to
web.

Feel free to surf to my blog :: 3
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2 2019-04-13 15:12
That is a good tip particularly to those fresh to the
blogosphere. Brief but very precise information… Thanks for sharing this one.
A must read post!

Here is my page :: 2
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 4 2019-04-16 10:03
I don't know whether it's just me or if perhaps
everybody else experiencing problems with your blog.
It looks like some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is
happening to them as well? This might be a issue with my web browser because
I've had this happen previously. Thank you

Also visit my website 4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # file 2019-04-17 03:51
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.

Thanks for the post. I will certainly return.

Also visit my blog file
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2 2019-04-17 04:28
magnificent points altogether, you just received a new reader.

What would you recommend in regards to your put up that you
just made some days ago? Any certain?

Also visit my webpage: 2
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-03 09:48
Good day I am so glad I found your webpage, I really found you by error, while
I was browsing on Aol for something else, Anyhow I am here
now and would just like to say thank you for a
tremendous post and a all round exciting
blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse
it all at the minute but I have saved it and also added
your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
Please do keep up the awesome job.

Here is my web-site: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-03 19:23
Hi there! I could have sworn I've visited this web site before but after looking
at many of the articles I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm certainly delighted I found it and I'll be book-marking it and checking back often!

my blog :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download site 2019-05-04 03:28
Howdy just wanted to give you a quick heads up.

The words in your article seem to be running off the screen in Firefox.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let
you know. The style and design look great though! Hope
you get the problem resolved soon. Many thanks

Check out my page :: Download site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-28 22:02
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable info to work on. You've done
an impressive job and our entire community will be thankful to you.


Feel free to visit my homepage ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download 2019-06-11 10:52
First of all I want to say terrific blog! I had a quick question that
I'd like to ask if you don't mind. I was curious to know how you
center yourself and clear your mind before writing.
I've had a difficult time clearing my thoughts in getting my
thoughts out. I do take pleasure in writing however it just
seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
Kudos!

Review my site - Download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-15 20:23
Hello, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to support you.


my site :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-29 19:35
This is a good tip particularly to those fresh to the
blogosphere. Brief but very accurate info… Appreciate
your sharing this one. A must read post!

Here is my web-site :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-29 20:04
I blog often and I genuinely appreciate your content.
The article has really peaked my interest. I am going to take a
note of your blog and keep checking for new information about once a week.
I subscribed to your RSS feed too.

My homepage download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-30 00:25
Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed
to be on the internet the simplest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get irked while people think about
worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out
the whole thing without having side-effects , people
can take a signal. Will likely be back to get more.
Thanks

My weblog: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-30 02:56
Hi there, after reading this amazing piece of writing
i am as well delighted to share my knowledge here with mates.


Feel free to visit my website; download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze
asd