Najnowsze felietony

wtorek, 14 sierpień 2012 13:03

Nie ukazuj uczuć

Napisał 

Panie deklamują zgodnym unisono, że ukazywanie uczuć przez mężczyznę jest sexy. Panie mówią wiele rzeczy; że pieniądze nie mają znaczenia, że liczy się tylko wnętrze, i wiele innych, kobiecych prawd objawionych, które po bliższym poznaniu zawsze okazują się żartem. Nieszczęśnik słucha Pań, kiwa głową, udaje że wszystko rozumie. Kobieta czuje się wspaniale bo ktoś ją akceptuje, i udaje że wierzy w to co ona mówi. Ale zgadzanie się z nieprawdą, chociaż daje pewien zysk (dupa, akceptacja kobiety) daje jej sygnał że mężczyzna jest archetypem Ryśka z Klanu. To sprawia że zysk przypomina ten z zainwestowania w Amber Gold. Najpierw wirtualna radość że będzie się miało więcej pieniędzy, a później do końca życia gorzkie żale i wyrzuty. A jaka jest postawa nowoczesnego samca alfa? kocham Cię i akceptuję, ale nie zgadzam się z bredniami które opowiadasz. Tyle. Masz swoje zdanie, nie dajesz się oszukać, i nie musisz udawać że akceptujesz bajki, by zdobyć kobietę. Nie musisz się dla niej upadlać i udawać że łykasz jak pelikan; nie musisz dlatego, ponieważ jesteś wartościowym facetem, a Pań jest trzy miliardy, i jeśli jedna Cię opuści wmawiając Ci (najczęściej wrzaskiem) że jesteś beznadziejny, inne Panie mogą mieć zgoła odmienne zdanie; i najczęściej je mają.

 

                                                         Nokaut marzeń

 

Rzeczywistość i realne życie, nokautuje oparte na serialach marzenia Pań. W reakcji na tę jakże jawną, szowinistyczną niesprawiedliwość, pojawia się silny bunt, gniew. Nie tak miało być, nie tak miało się ułożyć życie kobiety wychowanej na serialach. Jesteś inny niż społeczny ideał szczęścia, uległy i łagodny Rysiek z Klanu, czy przyjacielski kumpel z sąsiedztwa (w dziwnie obcisłych spodniach, eksponujących pośladki). Inni faceci się podlizują, kłamią i oszukują żeby zdobyć serce kobiety (umiejscowione między nogami), a Ty nie. Wyłamałeś się ze schematu, nudnej stabilizacji miłosnej wizji. Rysiek się nie stawia, robi co chce coraz bardziej znerwicowana kobieta, która nie wie dlaczego tak źle się czuje. Niby osiągnęła szczęście, niby wszystko jest ok, tak mówi koleżankom które też mają w życiu niby dobrze; mama i babcia jej gratulują, ustawiła sobie męża jak zegarek... ale czegoś jej brak. Brak jej żylastych męskich jąder, testosteronu, zapachu prawdziwie męskiego potu. Rysiek pocąc się w czasie kolejnego odkurzania czy zmywania naczyń dla swojej myszki, wydziela z siebie estrogeny pachnąc piżmem, a Myszka szaleje, wrzeszczy i się miota. Nieokreślony brak, nieopisana głębia pragnąca wypełnienia odzywa się w kobiecej duszy, burząc każdą konstrukcję jaka w niej powstała.

 

Taka dumna, niezależna postawa, u niektórych Pań rodzi wręcz furię, nienawiść. Ale i coraz bardziej rosnące zaciekawienie, fascynację Twoją wewnętrzną siłą. Jaką siłę ma potakujący facet, gdy słucha z uwagą tysięcznej tyrady na temat "czy kobieta może przyjaźnić się z mężczyzną", i angażuje się emocjonalnie w ten gazetowy bełkot? przyjaźnić się można z kobietą jedynie wtedy, gdy jedna ze stron "przyjaźni" ma nieczynne seksualne uposażenie. W praktyce jest to przyjaźń młodzieńca ze starszą, mądrą kobietą, albo młodej kobiety, z mocno  starszym mężczyzną. Niektórych interesuje dojrzałość, życiowa mądrość drugiej strony, często także niebagatelne znaczenia mają pieniądze, chociaż nie zawsze. Niektóre Panie od razu rezygnują ze znajomości z Tobą, widząc że nie jesteś taki, jaki powinieneś być (w M jak Miłość i Klanie). Większość chętnie okaże Ci swoją pogardę, nienawiść, powie Ci coś w swoim mniemaniu przykrego, coś co nauczone są traktować jako największe nieszczęście; "zawsze będziesz sam" albo "nikt Ci nie poda na starość szklanki wody"; Bogu dzięki, jak będę umierał, zamiast wody wolę końską strzykawkę z morfiną. Po co mi woda? bo umrę z pragnienia? no cóż, na łożu śmierci ta myśl na pewno mnie nie przerazi. Nie daj się temu zwieść, to strach nieudolnie maskowany wybuchem furii. Ta kobieta która obraża, stworzyła sobie w głowie wizję siebie, swojej przyszłej rodziny i życia, dodajmy że nie jest to jej wizja, a medialna, tworzona przez agencje reklamowe które chcą coś sprzedać. Wizja ta koronowała ją, a z mężczyzny tworzyła kapciarza. Wizualizacja kobiety wytresowanej współczesnymi mediami, to kompletnie nierealna tandeta; wprowadzenie jej w życie jest mało realne, a jeśli nawet się uda, nigdy nie da szczęścia. Da wiele bólu i cierpienia, kobiecie i jej mężczyźnie, jeśli ten nie ucieknie. A może żałujesz że bojąca się i histeryzująca kobieta rezygnuje? zdarza się, może jest atrakcyjna, ma to "coś" w sobie. Ale tak naprawdę nie masz czego żałować. Na początku wszystko wygląda ładnie, świeżo, uroczo. I owszem, na początku gdy się zakochasz, będzie fajnie. A co później Cię czeka z kobietą, która chce żyć według gazetowo serialowej wizji życia? spójrz na tych wszystkich miśków wokół Ciebie; seksu nie ma, małżonka spasiona jak wieprzek, bo i po co się starać, odchudzać? dla Rysia? dla facecika który nosi w zębach kapcie? to nie jest facet, to kobieta w ciele mężczyzny. Co więcej, kobieta w związku z kapciowym, niemal zawsze obarcza mężczyznę winą za stratę swej młodości.

 

                                                              Pod obcasem

 

Obiecywał jej gruszki na wierzbie (szczęście, jak gdyby ktokolwiek mógł je komuś dać) a mogła mieć miliardera, słynnego aktora. I pal licho fakt, że nigdy na oczy takiego nie widziała, kogo interesują fakty? liczy się to, że można na kogoś zrzucić winę za nieuchronny upływ czasu, wywrzeszczeć swoją frustrację. A winę ponosi nie mężczyzna, a kobieta i jej wolny wybór; wybrała nauczanie mamusi (najczęściej po rowodzie, histeryczki), przyjaciółek z pracy (rozbite relacje, albo toksyczne, stąd obłędna radość, gdy widzą dzięki ich radom rozpad potencjalnie dobrego związku) i seriali w telewizji, które pokazują coś kompletnie nierealnego. Chcesz tak żyć? chcesz tak skończyć, z kapciami w zębach? to leć za kobietą, która wpada w furię na samą myśl że śmiesz mieć własne zdanie. Niektórzy mężczyźni lubią żyć pod obcasem. Jeśli tak lubią, obcas się zawsze znajdzie. Ale i wiele pogardy, gorzkich słów i nienawiść na koniec. Wchodź w ten biznes, ale znaj cenę; bardzo wysoką. Rezygnacja ze swojej męskiej natury jest możliwa; i boleśniejsza niż kastracja na żywo. Ból jest oczywiście rozłożony na raty a nie jednorazowy. Najpierw trochę uroku, szczyptę pieprzu (pierwsza działka u dilera jest za darmo) potem coraz gorzej. Z czasem to równia pochyła, i coraz gorsze doznania. Na końcu czekanie na śmierć, jako wybawienie od gehenny w której oboje bierzecie udział. Ludzie którzy stracili młodość, widzą że dali się oszukać. Wszystkie hasełka o wnętrzu, miłości, dawaniu szczęścia, można o kant dupy potłuc; wszystko było kłamstwem, grą aktorską, a hipokryzja i udawanie przed sąsiadami trwa nadal. Zostaje tylko świadomość że życie przeminęło, a ciało powoli gaśnie. Pojawia się zgorzknienie, narzekanie, które dla organizmu jest jak dla diabła święcona woda; na reakcję chorobową nie trzeba długo czekać. Koło się zamyka. Człowiek umiera, a na świat przychodzą kolejni, którzy wierzą w nieskończenie powielane bajki. Ci znowu śmieją się ze zgorzkniałego zgreda. Młodzi, niezwyciężeni, świat leży u ich stóp; ich nie dotknie nieszczęście. Do czasu, aż sami podzielą jego los.

 

Nie masz więc co żałować, że taka kobieta Tobą "wzgardziła". Tak naprawdę przestraszyła się. I bardzo możliwe, że będąc legalną małżonką, nie odczuwając nic poza pogardą do mężczyzny Ryśkowatego, zapragnie zakosztować Twojej męskości w swoim ciele, ba! będzie o tym marzyła. O samcu, a nie produkcie męskopochodnym. Jej umysł chce władzy i kontroli w związku, chce stłamsić faceta i wpaść w histerię; ale natura i ciało chcą mężczyzny. Rysiek stara się w domu, ściera kurz, pucuje meble i gotuje obiad, by myszka sobie zjadła gdy wróci z zakupów. Tymczasem Myszka nie kupuje pasztetu i kiełbasy w mięsnym, a wrzeszczy z rozkoszy gdy prawdziwy facet w hotelu brutalnie bierze ją od tyłu, mocno trzymając za włosy jak rzecz, policzkuje i traktuje jak tanią kurewkę; i sapie zadowolony, gdyż interesuje go tylko jego własna rozkosz. I to wystarcza, by kobieta także miała to, czego nigdy nie miała w związku z Ryśkiem; rozkosz, poczucie poddania, uległości, bezpieczeństwa. Kobieta nie chce decydować, pragnie podążać za liderem, chce być bezpieczna, cały jej system homonalny się tego od niej bezwzględnie domaga; tymczasem Rysiek pyta się ją gdzie chce iść, bo nie chce urazić jej uczuć, nie chce by pomyślała sobie ża za nią decyduje, czym narusza jej wolność osobistą. Kochanie, gdzie dziś wyskoczymy? kroczysz ciernistą ścieżką bracie samcu, pytając się kobiety gdzie macie iść. Zrobiło mi się smutno i szlocham, gdy widzę braci idących ku upadkowi... Modlę się w głębi swego serca, by Twoje jądra zaczęły produkować testosteron, byś dołączył tutaj do nas, do braci samców którzy spełniają swoje męskie zachcianki, i żyją naturalnie, godnie. Niech się stanie cud, zamień Panie Boże Ryśka w Samca Alfa; powtarzam bezgłośnie tę modlitwę w sercu, podlewam ją łzami nadziei, i pąsowieję z radości i dumy, gdy oczyma wyobraźni widzę taką scenkę: Ruchaweczko, idziemy dziś na tańce. A potem tatusiek pokaże Ci, co to znaczy być dużą deską w drewutni (której celem produkcyjnym są malutkie deseczki). Tu oczywiście męski uśmiech, i chwacko zawijany tłusty wąs. Będę Cię heblował i lakierował całą noc, kurwisiu. Stolarski, męski dowcip.

 

                                                                 Żądamy...

 

Tego właśnie pragnę. Szczęśliwego świata, uśmiechniętych, zadowolonych mężczyzn i kobiet. Pragnę by jeden dodać dwa, równało się trzy. Pragnę dyktatu hormonalnego, monarchii biologicznej. Dlatego właśnie założyłem z braćmi męski zakon, który takie właśnie cele sobie stawia. Żądamy, nie prosimy, żądamy! zaakceptowania naszej męskiej, chutliwej, popędliwej natury. Żądamy tolerancji i seksu. Żądamy dobrego jedzenia. Modele won z mediów! Żądamy doprowadzenia na przymusowe zastrzyki z testosteronu, wszystkich Ryśków tego świata. Żądamy ładnych, zgrabnych kobiet, i urzędowej kontroli wagi Pań.

 


Seriale telewizyjne i komedie romantyczne, przekonały kobietę że ich biologia się myli. Został dokonany podział, rozłam w kobiecej strukturze umysłowej (tak, istnieje taka). Umysł wytresowany i zaprogramowany przez seriale i komedie romantyczne każe pragnąć mężczyznę bez testosteronu, a ciało wie swoje. Co by kobieta nie zrobiła, będzie cierpieć, jedna z jej części będzie niespełniona. Rozwiązaniem jest więc wyrzucenie z głowy bredni o równouprawnieniu, i wzorcu fajnego, ciepłego, metroseksualnego faceta. Samiec alfa nowych czasów, to mężczyzna który nie godzi się z kobiecymi histeriami i fochami. Nie podlizuje się, ani nie udaje że rozumie to, co kobieta cytuje z seriali i gazetek. Tego nikt nie rozumie. I owszem, jesteś miły, kochany, czuły; ale szczery. I silny. Jesteś opoką, na której kobieta może się oprzeć, i poczuć jak mała dziewczynka. Kochana, bezpieczna, pewna swojego mężczyzny. Wtedy i tylko wtedy, kobieta może się spełnić biologicznie i hormonalnie.

 

                                                          Ty gruba świnio...

 

Prawdziwy mężczyzna rzadko ukazuje uczucia. Prawdziwy mężczyzna jest powściągliwy emocjonalnie. Nie wierz bracie samcu, zaklinam Cię na wszystkie świętości, nie wierz w te kłamstwa że mężczyzna ma ukazywać uczucia. Nie zmuszaj się do tego na siłę. Kobieta Ci mówi że taki facet to porażka? że jest zakompleksiony, niedojrzały? a co ma Ci powiedzieć? chce władzy w związku,  tej nie da jej mężczyzna który jest powściągliwy, który ma odwagę być po prostu sobą. Jeśli Twoja kobieta pyta Cię czy ładnie wygląda w kusej mini, a wylewają się z niej fałdy tłuszczu, odpowiedz szczerze, i mądrze. Samiec alfa starych czasów, neandertalczyk, powie; wyglądasz jak świnia. Rysiek wiadomo, skłamie z miłości; kochanie, wyglądasz prześlicznie, jak Kate Moss. Nowoczesny samiec alfa odpowie; kochanie, powinnaś schudnąć. Dla zdrowia. Kobieta wpadnie w szał? będzie demolować mieszkanie? płakać i zawodzić, tak by cały blok słyszał jak bardzo jest nieszczęśliwa, jak strasznie została skrzywdzona? a niech tak robi. Wtedy powiesz jej miło, kulturalnie; kochanie, szanujmy swój czas. Ten idzie do przodu, szkoda go tracić na zaciekłe milczenie i karczemne awantury. Nie chcesz żeby było fajnie, sympatycznie i miło, żądasz ode mnie kłamstw a za prawdę wariujesz, to powodzenia i pozdrawiam. Chcesz? to usiądźmy i porozmawiajmy. Kocham Cię, ale wyglądasz brzydko. Jesteś otyła, i chętnie Ci pomogę w ułożeniu diety, ćwiczeń. Podstawowe to seks; trzy razy dziennie. Zaawansowane; bieganie po zakupy, gazetę i do pracy. Czyli jak zwykle kochanie...

 

Nie ukazuję swych uczuć tak wylewnie, jak chciałaby kobieta. Taka moja charakterystyka. Dlaczego mam to zmieniać, jak dobrze mi z tym? lubię przytulić pieska, czytelniczkę... wzruszyć się na filmie wojennym; wystarczy. Jeśli Ci się to nie spodoba, droga wolna. Moje szczęście nie zależy od Ciebie. Moje nieszczęście także. Tak, chyba jestem żałosnym, niedojrzałym emocjonalnie popaprańcem. I dobrze mi z tym. Jestem Marek, jestem przeorem męskiego zakonu braci uciśnionych. A za mną stoją wspierający mnie emocjonalnie alkoholem i pornosikami, wierni bracia samcy. Zawsze rubaszni, zawsze gotowi na seks z Paniami, zawsze prymitywni i niedojrzali emocjonalnie, zawsze skorzy do opowiadania chamskich dowcipów.


Czytany 22465 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 20:58
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
0 # seszele 2012-09-16 08:56
nosz q.

a jak jednak facet jest uczuciowy. Jak się ma tę strunę co zabrzęczy - to co mam się oszukiwać. Ok, można to nazwać łykaniem jak pelikan ale jeśli pewne wartości są fundamentalne to co? np. szczęście dziecka - widok szczerej radości na jego twarzy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # B.K. 2012-09-23 20:24
Witam, czytam pańską stronę Samczeruno.pl i żałuje że nie znalazłem jej
wcześniej, jednak obstawiam że takich tekstów już Pan trochę usłyszał.
Zatem przechodząc do konkretów, ciapa ze mnie. Samoocena niska, brzuch,
groźba łysinki, powodzenie nie za dobre. Czytam wszystkie poradniki,
szukam rozwiązania to też i Pana chciałbym prosić o poradę. Jak zmienić
się w niekoniecznie macho, ale stojącego na własnych nogach faceta.
Praktycznie z wszystkim co pan pisał na stronie się zgadzam, ale jak to
w życie wprowadzić?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Maciej 2012-09-24 14:50
Czytać ze zrozumieniem :) A jak już zrozumiesz to wprowadź to w życie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marek 2012-09-24 16:09
Proszę o Pana imię, i proponuję byśmy przeszli na Ty :)

Zróbmy tak. Dałeś bardzo dobre pytanie, a ponieważ chciałbym odpowiedzieć w miarę treściwie, zrobię z niego kolejny felieton, gdzieś na pewno za parę dni. Zapisz się proszę na newsletter (na dole) i dostaniesz info o nim. Odpowiem poważnie, bo i temat poważny. W komentarzu byłoby za mało informacji, a i inni by nie skorzystali. Pozdrawiam słonecznie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # B.K. 2012-09-25 21:46
Nazywam się Bartek ;). I naprawdę Oczekuje tego felietonu. Dziś dowiedziałem się, że mam pracę w Anglii i chciałbym wypróbować te porady w nowym życiu/nowym terenie łowieckim.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mama bear shirt 2019-11-20 10:21
Hi! I understand this is kind of off-topic however
I had to ask. Does operating a well-establishe d blog
such as yours take a massive amount work? I am completely new to writing a blog but I do write in my diary everyday.
I'd like to start a blog so I will be able to share my experience and thoughts
online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring blog owners.
Thankyou!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zttglFeasp 2020-03-28 04:52
funny viagra pornhub viagra real viagra vs cialis viagra demonstration girl eception form for viagra

female viagra lady era pills viagra by mail [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]cialis vs viagra on viagra is doomed the girl viagra on line no prec

https://pharm-usa-official.com - generic viagra 100mg

https://www.linwan.net/space-uid-140836.html
http://neurofisiointensiva.com/neurofisio-intensiva-oferece-atendimento-psicologico/?unapproved=2602&moderation-hash=e0d2286684d405d73076c876e4c0cb59#comment-2602
http://iamgalla.com/2012/10/galla-takes-colorado-1/?unapproved=7506587&moderation-hash=c7c6baaf22d75ae4e0903d8be19e3511#comment-7506587
http://hjfbbs.com/space-uid-184621.html
https://sueprestontraining.com/negotiation-community-forum/topic/volunteerism/?part=6#postid-866035
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # whsskFeasp 2020-04-06 16:22
fuck her while on viagra viagra levitra vs viagra viagra shelf life potency ingredient in viagra

can heart bypass patients take viagra generic viagra cost viagra vs cialis pfizer viagra pills for sale order viagra online

https://viagrnetwork.com/# - viagra 100mg


https://www.tdedchangair.com/webboard/viewtopic.php?f=9&t=105221
http://www.studiolegalezambrini.it/index.php/news/articoli/item/179-le-clausole-rescissorie-e-le-clausole-anti-juve-non-esistono
https://www.niagarafallsreporter.com/recipe-wonderful-pineapple-pie/?unapproved=2469196&moderation-hash=551a86e566feb4f2f4ca1d18c5026593#comment-2469196
https://dav.edu.vn/sach-dong-nam-a-thang-6-2013/?unapproved=263561&moderation-hash=561010a20a1d36dc9a86a6093002a5b8#comment-263561
http://arshiaonline.com/product/1477/?unapproved=1011880&moderation-hash=7f1f97c980b05f718d9fb36502792818#comment-1011880
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fcjouFeasp 2020-04-09 05:30
quick cash loans roseburg or quick way to pay student loans quick loan quick same day payday loans quick and easy personal loans online

quick cash loans nm quick loans online direct deposit [url=http://www .economicblock. ru/ ]quick loan quick click loans quick online loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # irifdFeasp 2020-04-10 00:14
does quick and loans have wifi quick loans near me quick loans get quick loans in usa personal loans quick

quick payday loans two notch rd quick and loans arena [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loan quick online loans quick cash loans huntsville al

https://paydailoanz.com/# - quick loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cguzmFeasp 2020-04-10 14:43
quick payday loans two notch rd quick loans phoenix az quick loans quick small loans for bad credit bad credit loans quick approval

50000 quick loans quick small loans for bad credit [url=https://pa ydailoanz.com/# ] quick loan bad credit quick loans quick cash online loans

https://paydailoanz.com/# - quick loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wizyqFeasp 2020-04-11 03:43
how to make fast money online how to make fast money online make money ways to make money online how to make money quick

best ways to make money how did mark cuban make his money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home make extra money from home hobbies that make money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # unnwiFeasp 2020-04-11 18:11
how to start a blog and make money how did jeffrey epstein make his money make money how to make quick money how to make money online for free

photos imgclick easily make money sharing will friends social free file upload how to make money on amazon [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money how to make money with a website how to make money blogging

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ixicrFeasp 2020-04-12 00:24
diy crafts that make money make money blogging work from home apps to make money ways to make money online

how to make money on instagram best ways to make money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money make money apps make money now instant payout

https://make-money-blogs.com/# - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gcxbdFeasp 2020-04-12 15:19
how to make money with youtube make money online work from home how to make extra money from home quick ways to make money

how to make money on twitch best way to make money online [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money how to make money from home how do youtubers make money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # eijocFeasp 2020-04-13 10:23
how to make money online fast how to make money on facebook make money free ways to make money online make money on the side

how does craigslist make money how to make money with youtube [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work from home make money on facebook how did jeffrey epstein make his money

https://make-money-blogs.com/# - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wclzpFeasp 2020-04-14 10:55
ways to make money at home how did jerry jones make his money work from home best ways to make money online homemade items that make money

imgclick will easily make money sharing photos friends social free file upload make money online from home work from home ways to make money make extra money

http://frezernem.ru/ - make money
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ljivbFeasp 2020-04-15 04:10
how does craigslist make money how does craigslist make money make money quick ways to make money photos imgclick easily make money sharing will friends social free file upload

ways to make money from home how to make quick money work from home easy way to make money how to make money fast

http://youreawoman.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # extelihex 2020-04-15 21:10
cbd vape [url=https://cb doilwalmart.com / ]cbd gummies cbd cream cbd gummies buy cbd oil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ciodwFeasp 2020-04-15 21:19
apps to make money woodworking ideas to make money make money ways to make extra money how do you make money on youtube

how to make money ways to make money at home make money woodworking ideas to make money woodworking ideas to make money

https://kotosgute.ru/ - work from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kzkluFeasp 2020-04-24 12:35
coronavirus by state coronavirus italy update ‌‌buy coronavirus florida spring breakers coronavirus surgeon general coronavirus warning

romney coronavirus negative barack obama coronavirus [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] ‌‌coronavir us drug ohio coronavirus florida spring breakers coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - actualitГ©s coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # yzdytFeasp 2020-04-27 09:39
new jersey pizza day coronavirus italy coronavirus cases higher coronavirus treatment coronavirus relief bill eating meat lent coronavirus

worldometer coronavirus indiana coronavirus [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] ‌‌coronavir us drug floyd cardoz coronavirus coronavirus new york update

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - ‌‌coronavir us drug


https://cesarcastellanos.tv/dia15/?unapproved=249456&moderation-hash=c14c9fa66b382b36690432b10a0852f8#comment-249456
https://businessactuality.com/rca-bria-de-nouveau-secouee-par-les-violences/?unapproved=1334934&moderation-hash=8eed78f8a4b0ed9faf0dc7e0ee249d7b#comment-1334934
https://shortscore.net/2017/05/16/uj-dalt-mutatott-foo-fighters/?unapproved=373140&moderation-hash=eaab856e2fe008fac7d47cfb6f76c662#comment-373140
https://discoverafricanews.com/south-africa-rallies-global-economy-experts-as-recession-sets-in/?unapproved=73948&moderation-hash=61e1bff232f5bc116ffd15e4cfc4968e#comment-73948
http://ranchosereno.com/gallery/our-horses/grounds_3/?unapproved=245871&moderation-hash=aa30b2064504c63d382b09032a894f7e#comment-245871
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mswxrhgor 2020-04-28 13:55
sba loans bad credit loans guaranteed approval payday loans personal loans online fed loans

veterans united home loans loans [url=https://pa ydailoanz.com/# ] personal loans bad credit loans guaranteed approval great lakes student loans login

https://paydailoanz.com/# - payday loans

https://almeezannews.com/israeli-parliament-votes-to-hold-new-elections-after-netanyahu-fails-to-form-coalition/?unapproved=111888&moderation-hash=7acb137399669da1ecb528b07418df66#comment-111888
http://www.alcohol-injection.com/forum/showthread.php?t=420962&p=1747442#post1747442
http://forume.fearnode.net/general-discussion/875146532/loans-pa-dw
https://q4blog.com/2015/02/23/the-ipo-process-explained-in-six-steps-by-grubhub-founder/?unapproved=118986&moderation-hash=864ec9b1b44e56f625737bda1018e2e7#comment-118986
https://crackerforum.com/home.php?mod=space&uid=86551
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ogvryFeasp 2020-05-02 04:13
how to make more money how to make money on the internet make money online how to make money in gta 5 how to make extra money

best way to make money online how did betsy devos make her money [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] make money online how to make money on the side how to make money selling drugs

https://make-money-blogs.com/# - make money online


https://greendrinkreviews.org/all-day-energy-greens-review?unapproved=124369&moderation-hash=45c391cf79a5092547b04470604f7bcb#comment-124369
https://theshadowleague.com/the-fbi-should-have-the-ncaa-on-trial-not-players-and-coaches/?unapproved=295181&moderation-hash=066aaa0c47d383c2d7dec03173217572#comment-295181
http://theoklahomaeagle.net/2019/02/26/march-first-friday-marks-seventh-black-wall-street-gallery-art-installment/?unapproved=1135575&moderation-hash=f72963681e0fe6ac68c0746783060df3#comment-1135575
http://newtechsystemkannur.com/product/ss-eh-abs/?unapproved=109904&moderation-hash=f9a684f6973254302eb13c4677669f80#comment-109904
https://www.tourismworld-seyaha.com/?p=9601&bs-comment-added=1#comment-680496
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zmebxFeasp 2020-05-03 07:10
best way to make money online how to make passive income work from home jobs legitimate teletech work from home work at home jobs legitimate

diy crafts that make money fifth harmony work from home [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] making money with pornhub western union online send money best work from home jobs

https://make-money-blogs.com/# - work from home data entry
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # iuvrrfgor 2020-05-03 15:07
cdc mers coronavirus COVID-19 pills human coronavirus 229e coronavirus dog human coronavirus nl63

coronavirus infection what is coronavirus in cats [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus canine COVID-19 pills how to treat coronavirus

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - coronavirus genome
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gjnorFeasp 2020-05-04 01:46
how to earn money online how to make money online online casino real money work at home online surveys for money

passive income ideas make money online free [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] walmart to walmart money transfer online how to make money online walmart to walmart money transfer online

https://make-money-blogs.com/# - how to make extra money from home
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vcacsjgor 2020-05-04 16:46
coronavirus symptoms in dogs coronavirus nl63 canine coronavirus symptoms coronavirus symptoms in dogs Buy Coronavirus Treatments

canine coronavirus vaccine coronavirus in cats [url=https://ph arm-usa-officia l.com/coronavir us/# ] coronavirus mers feline coronavirus symptoms coronavirus 229e

https://pharm-usa-official.com/coronavirus/# - the coronavirus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # oggulFeasp 2020-05-04 20:11
how to make money blogging online casino real money what is passive income making money with pornhub how did jerry jones make his money

work at home jobs legitimate work at home jobs legitimate [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] work at home jobs legitimate how to make passive income best work from home jobs

https://make-money-blogs.com/# - best way to make money online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lsfipFeasp 2020-05-05 13:21
best way to make passive income how to make quick money online casino real money how to make money on instagram online poker real money

legitimate work at home companies make money on youtube [url=https://ma ke-money-blogs. com/# ] best way to make money online send money online passive income streams

https://make-money-blogs.com/# - best ways to make money online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vbuxqFeasp 2020-05-06 16:39
cialis buy cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] online cialis

https://wowcialisnow.com/# - buy cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rppheFeasp 2020-05-07 10:02
cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cheap cialis

https://wowcialisnow.com/# - cialis generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cxtixFeasp 2020-05-08 02:46
online cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] buy cialis online

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis 20mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # weobwFeasp 2020-05-08 06:37
weight loss clinic optivia weight loss meal plan for weight loss precious weight loss best weight loss apps

fasting for weight loss best weight loss apps [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] rebel wilson weight loss weight loss smoothie recipes best protein powder for weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - weight loss before and after
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wsyuhFeasp 2020-05-08 20:26
cialis online

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis

https://wowcialisnow.com/# - buy cialis online


http://www.google.com.pg/url?q=http://make-money-blogs.com/
http://maps.google.co.cr/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.com.ua/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://images.google.bj/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://images.google.hn/url?q=http://make-money-blogs.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ztcrxFeasp 2020-05-09 14:35
cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] generic cialis 20mg

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis 20mg


http://www.google.az/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=13&ved=0CHEQFjAM&url=http://make-money-blogs.com/
http://images.google.gg/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://maps.google.tk/url?q=http://make-money-blogs.com/
http://www.google.no/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=4&ved=0CFcQFjAD&url=https://wowcialisnow.com/
http://www.google.co.th/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDYQFjAB&url=https://wowcialisnow.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zbzikFeasp 2020-05-10 16:51
weight loss meal plans jorge garcia weight loss best weight loss diet weight loss calculator medical weight loss

best weight loss supplement boogie2988 weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] weight loss meal plans beth chapman weight loss weight loss meal plans

https://weight-loss-blogs.com/# - weight loss foods
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lowsgFeasp 2020-05-11 07:33
cialis cialis

[url=https://wo wcialisnow.com/ # ] cialis cialis online

https://wowcialisnow.com/# - generic cialis online


https://images.google.co.zw/url?q=https://wowcialisnow.com/
http://maps.google.co.zw/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://cse.google.ee/url?q=http://make-money-blogs.com/
http://www.google.hu/url?q=http://make-money-blogs.com/
https://www.google.sn/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAcQjRw&url=https://wowcialisnow.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pabjmFeasp 2020-05-11 17:15
weight loss before and after optavia weight loss weight loss diet apple cider vinegar weight loss drink weight loss supplements

extreme weight loss beth chapman weight loss [url=https://we ight-loss-blogs .com/# ] apple cider vinegar weight loss best weight loss supplements eddie lacy cash for weight loss

https://weight-loss-blogs.com/# - best weight loss diet
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # owablFeasp 2020-05-12 20:24
best online site to buy viagra viagra prank brother sister viagra viagra torture erica shaffer in viagra commercial

which is better - cialis or viagra mayo clinic , is viagra good for your heart also, small daily dose ? [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra peyronie's disease and viagra viagra lingerie

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # xdpsmFeasp 2020-05-13 15:20
generic viagra prices son takes viagra viagra normal dose of viagra viagra boner

helped with viagra boner porn viagra jokes [url=https://ph arm-usa-officia l.com/# #]viagra viagra prices walmart maya bijou helps brother with his viagra dick problem

https://pharm-usa-official.com - viagra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fuzspPex 2020-05-14 11:40
generic for cialis tadalafil adcirca tadalafil tadalafil cialis tadalafil 20 mg tadalafil citrate

tadalafil lilly liquid tadalafil [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil generic tadalafil cost tadalafil 10mg

https://supertadalafil.com/ - generic tadalafil

generic cialis tadalafil best buys generic cialis tadalafil 20mg tadalafil dosage tadalafil 5mg tadalafil online canadian pharmacy

tadalafil 20 mg prix tadalafil 5 mg [url=https://xt adalafilx.com/ ] liquid tadalafil tadalafil canadian pharmacy prix tadalafil

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wxzpnFeasp 2020-05-14 20:49
healthy recipes for weight loss diet plans phentermine weight loss noom weight loss medi weight loss

medi weight loss weight loss programs apple cider vinegar weight loss how to reduce weight apple cider vinegar for weight loss

https://weight-loss-blogs.com - healthy recipes for weight loss
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # plamcPex 2020-05-15 09:55
tadalafila tadalafil biogaran generic cialis tadalafil tadalafil biogaran 20 mg prix mylan tadalafil

cheap tadalafil tadalafil 10 mg [url=https://su pertadalafil.co m/ ] buy tadalafil online tadalafil online canadian pharmacy generic cialis tadalafil 40 mg

https://supertadalafil.com/ - liquid tadalafil

tadalafil canadian pharmacy tadalafil mylan tadalafil liquid tadalafil vs vardenafil tadalafil canadian pharmacy

tadalafil biogaran prix tadalafil 20mg [url=https://xt adalafilx.com/ ] buy tadalafil online tadalafil en ligne tadalafil en ligne

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil generic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ksbyaPex 2020-05-16 14:30
tadalafil en ligne tadalafil cost generic cialis tadalafil tadalafil online generic cialis tadalafil 20 mg from india

tadalafil biogaran 20 mg prix tadalafil online [url=https://su pertadalafil.co m/ ] tadalafil 20mg generic cialis tadalafil 20mg tadalafil 20 mg best price

https://supertadalafil.com/ - cialis tadalafil

what is tadalafil tadalafil reviews liquid tadalafil tadalafil dosage tadalafil prix

tadalafil cost tadalafil 20 mg wirkungsdauer [url=https://xt adalafilx.com/ ] cheap tadalafil tadalafil vs sildenafil tadalafil en ligne

https://xtadalafilx.com/ - tadalafil 20 mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pheeeFeasp 2020-05-17 00:10
best weight loss pills weight loss programs weight loss tips easy weight loss tips diets

celine dion weight loss cause best way to lose weight rachael ray weight loss keto pills for weight loss andrea bocelli weight loss

https://weight-loss-blogs.com - how to reduce weight
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kbvfoFeasp 2020-05-19 08:29
levitra 20 generic levitra viagra vs cialis cialis 20mg buy levitra

levitra for sale generic levitra online levitra canada levitra 10 mg levitra 20

https://drugstoreonliner.com/ - generic levitra online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # phhhjPex 2020-05-20 12:43
testosterone medication increase testosterone naturally testosterone replacement therapy natural testosterone booster testosterone booster supplements

testosterone testosterone levels [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] what is testosterone testosterone boosters testosterone

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - testosteron
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # qcfuhPex 2020-05-21 09:33
que es testosterona testosterone cream testosterone supplements low testosterone icd 10 testosterone

testosterona free testosterone [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone injections low testosterone symptoms testosterone injection

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - low testosterone symptoms
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vmlppFeasp 2020-05-21 16:07
cialis 20mg levitra price levitra coupon buy levitra levitra coupon

levitra online levitra generic cialis 20mg levitra 20 order levitra

https://drugstoreonliner.com/ - levitra 20mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # vnpizPex 2020-05-23 06:53
side effects for testosterone propionate foods that increase testosterone testosteron high testosterone in women testosterone side effects in men

increase testosterone naturally testosterone booster supplements [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] testosterone definition foods that boost testosterone testostГ©rone

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - what is testosterone
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dwsnfPex 2020-05-24 09:05
boost testosterone naturally la testosterone GP Exemestane testosterona do women have testosterone

what is testosterone increase testosterone [url=https://ph arm-usa-officia l.com/testoster one.php ] buy testosterone boost testosterone naturally icd 10 low testosterone

https://pharm-usa-official.com/testosterone.php - GP Exemestane
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # todmwPex 2020-05-27 14:19
best antivirus for windows 10 free antivirus software https://xantivirusx.com/ - avira free antivirus christian mingle dating site bumble dating site https://onlinedatingwow.com/ - xhamster dating contests and sweepstakes slickdeals contests and sweepstakes forum https://supersweepstakesx.com/ - travel channel sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gftklPex 2020-05-29 13:08
avast! antivirus avast antivirus total av antivirus https://xantivirusx.com/ - free antivirus protection crossdresser dating topface dating https://onlinedatingwow.com/ - trans dating hgtv dream home 2020 sweepstakes online sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - contestgirl sweepstakes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zqygdPex 2020-05-30 16:41
panda antivirus total av antivirus https://xantivirusx.com/ - avast antivirus download xname lname dating dirty dating live https://onlinedatingwow.com/ - free online dating bhg free sweepstakes publishers clearing house sweepstakes https://supersweepstakesx.com/ - online-sweepsta kes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Buy Thoin online 2020-07-27 06:11
all the time i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive,
and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this time.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # đánh giá nhà cái 2020-07-27 23:34
Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide
credit and sources back to your weblog? My blog is
in the very same area of interest as yours and my users would genuinely benefit from some of the information you present here.
Please let me know if this okay with you. Regards!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2020-07-29 09:40
Heyy very interesting blog!
Slot machines website онлайн игры казино
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Buy coreg online 2020-08-02 11:23
I pay a visit day-to-day some websites and blogs to read articles or reviews, except this blog presents feature
based content.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Buy Talotren online 2020-08-07 06:41
We're a bunch of volunteers and opening a brand new scheme
in our community. Your site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive task and our whole group will likely be grateful to you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # write essays for me 2020-08-17 11:32
It's the best time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting
things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article.

I wish to read even more things about it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2020-08-22 17:27
Do you have a spam issue onn this blog;I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice
procedures and we are looking to exchange techniques with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

игровые автоматы крези манки webpage club Cosmolot play free
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Buy Fungan online 2020-08-26 12:57
Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other websites?
I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/informa tion. I know my viewers would appreciate your work.
If you are even remotely interested, feel free to send me an email.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # plan b 2020-09-07 05:24
Hey I know this is off topic but I was wondering if
you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite
some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
reading your blog and I look forward to your new updates.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # cialis generic 2020-09-12 16:55
Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my
comment didn't show up. Grrrr... well I'm
not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Immiffgom 2020-09-25 01:28
vegas casino slots slot games play casino online casino gambling [url=http://onl inecasinouse.co m/# ]big fish casino
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2020-11-05 10:39
Someone essentially lend a hand tto make seriously posts
I wopuld state. That is the first time I frequented your website page and thuus far?
I surprised with the analysis you made to make this particular post extraordinary.

Wonderful task!
web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2020-11-05 21:18
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted tto say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.In any case I'll be subscribing to your fedd and I hope you write again soon!
болденон webpage
виагра
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2020-11-20 21:06
Hi there, You have done a great job. I will certainly
digg it and personally suggest to my friends. I am confident they'll
be benefited from this website.
бетон купить киев webpage бетон для фундамента
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tadalafil 20mg 2020-12-09 12:41
Hi, I think your blog may be having browser compatibility problems.
Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however
when opening in Internet Explorer, it's got
some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads
up! Apart from that, excellent site!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2020-12-17 01:17
Hi there it's me,I am also visiting this website daily,
this wbsite is in fact fastidious and the visitors are genuinely sharing pleasant thoughts.

webpage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-01-06 15:38
Hey there! I've been reading your blog for a while now aand finally got the courage to go ahbead andd give you a shout out from Lubbock Texas!
Just wanted to tell you keep up the good work!
Train muscles webpage how
to train muscles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-01-08 23:15
Paragraph writing iis also a excitement, if you be
familiar withh afterwarfd you can write otherwise it is
complicated to write.
How to train muscles webpage
bodybuilder training
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-01-09 22:24
Heyy There. I found your bblog using msn. This is a very well written article.

I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
Thanks for the post. I'll ceertainly comeback.
Entrenamiento culturista web page cómo bombear músculo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-01-22 00:33
No matter if some one searches for his required thing, thererfore he/she
wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

Destiny helmet for sale web site mercy staff for sale
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-01-23 13:43
This iis really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and stay up for iin quesxt of extra
of your great post. Additionally, I have shared yoyr website in my social networks
bombeo muscular site farmacología deportiva
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-01-26 16:49
It's a shame you don't have a donate button! I'd without a
doubt donate to this excellent blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding
your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this blog wijth my Facebook group.

Talk soon!
Entrenamiento culturista site entrenamiento muscular
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-01-30 13:08
Hello, Neat post. There is a problem together with your site in web explorer, would
test this? IE still is the marketplace chief and a big portion off people will miss your wonderful
writing because of this problem.
Build muscle web site muscle training
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-01-30 17:36
Heya i am for the primary time here. I found this board and I to find It truly helpful & it
helped me ouut much. I am hoping too presentt one thing
back and help others like yyou aided me.
Desarrllar músculo webpage entrenamiento muscular
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-01-31 03:46
Thank you for sharing your info. I truly appteciate your
effoorts and I am waiting for your further wrijte ups thanks once again.
Muscles and steroids web site train muscles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-01-31 19:30
I think the admjn of this website is really working hard for hiis wweb site,
for the reason that her every information iis
quality baseed information.
Pumpp muszcle for men website
muscle bodybuilder
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-02-04 06:09
Hi! I understand this is sort of off-topic however
I neeced too ask. Does operating a well-establishe d website such
as yours take a llot of work? I am brand new to
witing a blogg but I do write in mmy journal everyday.

I'd like tto sstart a blkog so I cann share
my own eexperience and views online. Please let me
know if you have any kind of recommendations or tips for brand new
aspiring bloggers. Appreciate it!
Pump muscles webpage biceps muscles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-02-04 13:24
I absolutely love your blog and find almolst all of your post's tto bee
just whaqt I'm llooking for. Would you offer guest writers to write content
for you? I wouldn't mind composing a post or elaborating on some of the subjects you write agout here.
Again, awesome weblog!
web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-02-12 07:53
I do not even know how I nded up here, but I thought this post was great.
I do not know who you are but certainly you are going to a famous
blogger if you aren't already ;) Cheers!
Bomba muscular web page Músculos bíceps
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-02-13 08:11
This is a very good tip especially to those new to the blogosphere.
Short but very precse info… Many thanks for
sharing his one. A must read post!
Course for bodybuilders homepage how to train muscles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-02-19 06:04
I don't even know how I ended up here, but I thoght this post
was great. I don't know who you are buut certainly you're going
to a famous blogger if you are not apready ;) Cheers!

website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-02-28 02:40
I'm no longer certain thhe place you're getting your info, however gresat
topic. I must spend some time studying more orr working out more.

Thanks for magnificent information I used to be looking for this info for myy
mission.
web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-03-11 18:23
Thanks for another magnificent post. Where else may just
anjyone get that kind off info in such a perfect way of writing?
I have a presentation subseqauent week, and I'm on thee search for such
info.
Build muscle webpage build
muscles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-03-24 01:05
Thankms in support of sharing such a nice opinion, paragraph is good, thats why i have read it
completely
web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-04-13 17:57
Hey there! I simply would like to give youu a huge thumbs up
for your excellent info you have got right here on this post.
I amm coming back to your site for more soon.
Build muscles web site how to swing biceps
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-04-14 04:12
My partrner and I stumbled over here from a different web address and thought
I should checck thiings out. I like wuat I see so i am
just foloowing you. Look forward to goingg over your web page yett again.
Medicina ddeportiva web site Cómo
entrenar músculo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-04-20 22:42
Good write-up. I certainly love this site. Stick with
it!
web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-05-06 10:27
I've been browsing online more tthan 3 hours ass
of late, yet I never found anny interesting article like yours.
It iis pretty value enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made ust right content material aas you did, the internet will be much
mre helpful thhan ever before.
homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-05-09 04:48
This information is priceless. How can I find out more?

Bett oon a matc web page betting parimatch odds
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-05-13 06:17
Today, whule I was at work, my ciusin stole my iPad and testted to see if it can survive a forty foot drop, just soo she can be
a youtube sensation. My apple ipad is now broken aand she has
83 views. I know this is entiredly off topic but I had to share it with someone!

site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-05-28 15:30
This is my first time go to see at here and i am
truly happy to read all at single place.
homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-05-29 12:12
Great blog you have here.. It's difficult to find goood
quality writing like yours these days. I really appreciate individuals
like you! Take care!!
web
page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-06-06 22:53
Awesome! Its actually awesome paragraph, I have got muchh clear dea on the topic of ftom this paragraph.

homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-06-09 13:28
Thanks for sharing such a nice opinion, piece of writing is good, thats
whyy i habe reaqd it entirely
web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-07-01 16:12
I aam regular reader, hhow are you everybody?
This paragraph posted at this site is truly pleasant.

Ethereum homepage types of cryptocurrencie s
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-07-09 05:23
It's going to be end of mine day,but before end I am reading this great post to increase my experience.


webpage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-07-09 16:15
Howdy would you mind letting me know which webhost you're utilizing?

I've loaed ylur blog in 3 different web browsers andd I must sayy
this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a glod internet hosting provider at
a honest price? Cheers, I appreciate it!
homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-07-10 09:29
Wonderful web site. A llot of helpful information here.
I'm sending it to some friends ans also sharing in delicious.
Annd off course, thank you to your sweat!
web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-07-12 03:54
Hello, I think your website might be having browseer compatibility issues.
When I look at yor blog site in Safari, it looks fine buut when opening in Interet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
amazing blog!
webpage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-07-17 19:43
Thanks for finally talking about >Niie ukaauj uczuć - old.samczeruno. pl
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-07-23 06:17
This is a topic which is close to my heart... Best wishes!
Exactly where arre your contact details though?

website
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-08-09 15:51
Hey there! This post couldn't be written any
better! Reading through this post reminds me off
my old room mate! He always kept chattting about this. I will
forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.
Many thannks forr sharing!
homepage

We're taught to work laborious and we'll sooner or later be wealthy, when in all
actuality, that’s by no means how it really works.

A consumer-pleasa nt interface an essential problem should
thought-about whereas choosing a finest on-line bingo websites uk.
We have now discovered one related complaint about
this on line casino.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-08-10 01:45
Today, I went to tthe beach with my children. I found
a sea shell and gave iit to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shel
to her ear and screamed. Thefe was a hermit crab inside andd it pinched
her ear. She never wants to go back! LoL I know this iis completely
off topic but I had to tell someone!
Roulette bằng tiền web page câu
lạc bộ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-08-10 18:00
Appreciate the recommendation. Will try it out.


คลับเกมคาสิโน web site เครื่องคาสิโน
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-08-11 16:18
It's amazing for me to have a web page, which is useful in support of my know-how.
thanks admin
Câu lạc bộ - máy đánhbạc site Lối vào câu lạc
bộ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-08-11 23:33
WOW just what Iwas looking for. Came hre by searching for автополив киев
автоматические поливочные системы homepage
автоматический полив теплицы
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-08-12 16:06
I enjoy looking through a post that can make people think.
Also, thank you for permitting me to comment!
Cách giành chiến thắng tại roulette webpage kiếm
tiền roulette
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-08-13 17:37
Good answers in return of this issue with reral arguments and explaining everything concerning that.

Payday Loans Online homepage Car Loans usa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-08-14 00:55
Hello! Thhis is mmy first visit tto your blog! We are a grop of volunteers and starting a new project in a
communiity in tthe same niche. Your blog provided us benefixial
information too work on. You have done a marvellous job!

Casino 24 official situs webpage kasino
online terbaik untuk uang sungguhan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-08-15 01:33
Hello, its pleasant piece of writiing regardibg media
print, we all know media is a fantastic source of information.
คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดสำหรับเงินจริง homepage เกมคาสิโนออนไลน
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-08-18 17:01
Do youu mind iff I qiote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to
your site? My blog site is inn the exact same niche as yours and my visitors would definiely benefit frokm somme of the information you provide here.
Please let me know if this ok with you. Cheers!
Welches ist das beste katzenfutter test web page optimale
fütterung katzen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-08-21 14:22
I'm not sure exactly whyy but this blog is loading very slow for me.
Is anyone else having this problem or is
it a issue on my end? I'll check back later and see if the problem still exists.

site

There are a number of variants of Roulette, Blackjack and Poker supplied in the stay lobbies.
I not too long ago read the list on 10 Tricks Casinos Use on You, and found it interesting.
It's value noting that you will most likely wear the battery down --
it does degrade over time and is not replaceable --
and have to buy a brand new pair of ear buds in 18 to
24 months if you don't lose these first.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-08-22 15:06
My fwmily every time say that I am killing my time here
at web, except I know I am getting experience daily by reading thes nuce articles or reviews.

купить систему автоматического полива site
форсунки для полива
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # webpage 2021-08-23 17:40
Hello, I would like to subscribe for this web site tto take newst updates, thus where can i do it
please help.
3D Printing Props webpage 3D Printing Props
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-08-26 19:34
Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search
Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rannk for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
If you know off any please share. Many thanks!


web site

A betting exchange by the way in which when you've got never come across
one earlier than is a peer to peer betting site on which you bet
among other punters slightly than with a bookmaker, and as
such the percentages obtainable do are typically much higher, and you may in fact take on the roll
of a bookmaker at those sites, and offer your
personal set of odds on any sporting events. In keeping with its international status, the casino
platform is offered in around seven languages to cater for its
numerous audience. It is such a wonderful expertise the place they get a chance to play
a number of games.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-08-30 15:02
I was recommended this website by my cousin. I'm not sure whether
this plst is written bby him as nobody else knlw such detailed about my problem.
You're wonderful! Thanks!
Buldog francuski małopolska web site buldog francuski wrocław
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-08-31 13:50
Greate pieces. Keep postinng such kind of information oon your site.
Im really impressed by your site.
Hi there, You have done a great job. I'll definitely digg it and
individually recommend to my friends. I'm sure they wjll be benefited from this website.

homepage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-09-01 04:39
I really like it wyen people get together and share views.
Great website, keep it up!
Types of cryptocurrencie s site cryptocurrency
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-09-02 20:42
Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
Very useful info specially the last part :) I care for such
information a lot. I was looking forr this particular information for a very long
time. Thank you and best of luck.
Französische bulldogge lustig web page französische bulldogge welpen blau
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-09-20 03:02
I was able to find good information from your content.


스타 시민 거래 앱 web site 주식의 3 일 규칙은 무엇입니까
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-09-23 15:30
Very good article. I absolutely appreciate this site. Keep writing!

피벗 포인트 계산기 website cfd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-09-24 13:30
I quite like reading a post that can make men aand women think.
Also, many thanks for allowing for me to comment!
web
page


All these can be found at your fingertips, whether out of your desktop or cell machine.
Gamblers are provided completely different bonuses based on the standard of
their game. Getting in is simple as you should
utilize your automobile, bus, or the airplane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-09-27 17:29
Hello friends, good post and fastidious arguments commented at this place, I am really enjoying by these.

web site

Generally, the seller will know who they belong to and if s/he would not, the inspector also has an eagle eye.

That's the reason we are ranked one of the best internet casino in South Africa.
Playing free slots can show an awesome solution to try
out the slot machines provided by a selected site while additionally guaranteeing that you can recurrently entry
and use the software program that site offers its gamblers.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-09-29 04:40
Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it ;) I may return yet agfain since I
bookmarked it. Money and freedom iss the greatest way tto change, may you be rich andd continue too help
other people.
คาสิโนด้วยเงินจ ริงพร้อมถอน web page คาสิโนด้วยเงินจ ริงพร้อมถอน
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-10-02 14:33
An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who was doing a little homework on this.
And hhe actually bought me dinner due to the
fact that I found it forr him... lol. So allow me to reword this....
Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this topic hhere on your internet
site.
website

Website doesn’t transfer player’s private information to third events.
Many people fret that with taking part in online; there may be much less chance of profitable something at all.
Cashmio provides players access to each day missions, which is a good function you may learn more about within the Bonus and Loyalty Program part of this casino
overview.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-10-04 02:13
Hey! I know this is kinda off topic nevertheless
I'd figurred I'd ask. Would you be interested in exchanging link or maybe guest authoring a blog article orr
vice-versa? My website covers a lot of the same
subjects aas yours and I feel we could greatly benefit from each other.

If yoou happen to be interested feel free to send
me an e-mail. I loolk forward to hearing from you!
Excellent blog by the way!
web
page


People who play free slot video games get eligible for 1000's
of bonuses for real money winnings. While the previous
casino was operated using Real Time Gaming, Roxy Palace turned
to MicroGaming, one other firm and sturdy software program gaming firm.
They're: internet-based casinos, obtain-based casinos, and stay casinos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-10-21 08:24
Ahaa, its fastidious conversation regarding this article at this
place at this webpage, I have read all that, so at this time me also commentijng here.

web page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web site 2021-11-03 07:50
It's in fact very difficult in this full of activity lifte to listen news
on TV, therefore I just use web for tyat reason, and get the newest news.

web site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-11-05 09:36
Excellent blog here! Also your website loads up fast!
What hokst are you using? Can I get yoour affiliate lunk to your host?

I wish my site loaded up ass quickly as yours lol
how too trai musces homepage workouts for bodybuilders
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-11-08 19:01
Pretty! This has been a really wonderful article.
Many thhanks for supplying this info.
How to train muscles homepage pump muscle
for men
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-11-10 21:08
That is very fascinating, You are an excessively skilled blogger.
I've joined yoour feed and look forwqrd to looking for more of your
excellent post. Also, Ihav shared your website in my social networks
muscle bodybuilder homepage pump muscle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-11-11 17:29
Just wish to say youhr article iis as astonishing. The clearness on your publish is simply cookl and that i could assume you're knowledgeable onn this
subject. Fine together with your permission allow me to take hold of ykur
RSS fesed to keep updated with forthcomiung post.
Thanks a million and please continue the rewarding work.

Muscle training web page
muscles and steroids
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # website 2021-11-12 06:51
There's definately a great deal to know about this subject.
I lolve all off the points you've made.
Build muscles website build muscle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-11-12 22:41
We are a group of volunteers and starting a neww scheme in our community.
Yourr website provided us ith valuable iinfo to work
on. You've done a formidable job aand our whole community will be grateful too you.


Pompa muscolare per le donne homepage come oscillare i bicipiti
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-11-13 20:44
I am regular reader, how are you everybody? Thhis article
posted att this site is genuinely fastidious.
Biceps muscles web page how to pump
muscles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-11-14 11:13
I am actuaqlly grateful to the holder of this website who has shared this enormous paragraph at here.


How to pjmp muscles homepage pump muscle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-11-14 19:07
Ahaa, its fastidious dialogue concerning this paragraph at
this place at this website, I have read all that, so now me also commenting here.

How to pump muscles site pump muscle
for men
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # web page 2021-11-20 17:40
Hi to every single one, it's reaally a nice for me to go to see this site, it comtains helpful
Information.
web
page
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # homepage 2021-11-25 20:47
Great article! This is the kind of info that are meant to be shared across the web.
Disgrace on the seek engines forr noww not positioning this post upper!
Come on over and seek advice from my website . Thank youu =)
steroidi homepage pompa muscolare per le donne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # site 2021-12-01 00:14
I got this wweb page from my buddy who shared witfh me regarding this web site and now this time I am browsing
this website and reading very informative posts
at this time.
site

Craps, poker, blackjack, baccarat, roulette and the Dreamcatcher Money Wheel are all there to be played and loved.
Whenever you need to expertise the joys of playing without having to go away your
private home, an internet Casino UK is your finest bet.
Safe casinos have to be fully licensed and regulated by acceptable regulatory our bodies.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Męsko-damskie

Najnowsze komentarze
asd