Najnowsze felietony

sobota, 21 lipiec 2012 00:28

O kobietach i smoku

Napisał 

 

 

 

O kobietach można pisać i pisać, bez końca. Można je uwielbiać i nienawidzić, malować w czerni i szkarłacie gasnącego słońca, można patrząc ukochanej w oczy chcieć za nią oddać życie, ale też zastrzelić w akcie szaleńczej, niepohamowanej zazdrości, a potem siebie zło­żyć w ofierze wiecznie nienasyconemu Amorowi, bożkowi odwiecz­nej miłości, strzelając w usta, by nie tracąc ani sekundy, połączyć się w świecie duchowym ze swoją utraconą na ziemi jednością.

 

 

Różnice w myśleniu kobiety i mężczyzny to niekończący się potok dąsów, konfliktów, niesnasek, jak też i głębokich, niekiedy morder­czych namiętności, sadystycznych pragnień, uniesień perwersji – ale spójrzcie, moi drodzy Państwo, oto na taką sprawę – jest facet, który ma pasję, kolejki. W garażu zrobił sobie stacje kolejowe, budyneczki, drzewka, makiety ludzi, i wreszcie punkt G całego zestawu – sapią­cy parowóz z wagonikami. Siedzi tam godzinami, świetnie się bawi, oglądając krążącą po raz tysięczny kolejkę. Kobieta w tym czasie sza­leje w furii, raz: że tępy mąż wydaje pieniądze na głupoty zamiast kupić nowy telewizor czy pralkę (albo szpilki swojej kobiecie), dwa: że zamiast siedzieć w domu „wygłupia się”, i po trzecie, jest dziecinny i niedojrzały. Wiadomo – dojrzały emocjonalnie facet siedzi w domu, sprząta, pierze, depiluje klatkę piersiową, pierdzi kwiatowymi esen­cjami, płacze przy telenowelach i robi wszystko, co mu każe żona.

Kobieta nie potrafi zrozumieć znaczenia pasji, tego, że wpatrywanie się godzinami w kolejkę daje mężczyźnie po prostu wielką przyjem­ność. I to jest główna przyczyna, dla której mężczyzna nie powinien szukać przyjaciółki wśród kobiet, nie dlatego, że kobiety są złe, nigdy w to nie wierz – są po prostu inaczej skonstruowane. Dla kobiety liczy się użyteczność. Możesz mi zaprzeczyć, mówiąc, że przecież kobie­ty są romantyczne i kochają seriale, wiersze miłosne, błyskotki oraz kosmetyki, a to jest nieużyteczne – ale gdy wgryziesz się mentalnie w serial, ujrzysz jego nieprawdopodobną miałkość i płytkość, kom­pletne odrealnienie. Dla mnie facet o urodzie modela, który pyta dru­giego wygolonego i gładkiego modela „Pożądam Huanitę” „Wyznałeś jej miłość?”, a on odpowiada: „klęknąłem i płacząc, wtuliłem się w jej łono, wyznając szaleńczą miłość”, to zboczeniec. Normalny, męski facet uprawia seks, który znaczy więcej niż wszelkie romantyczne sło­wa o miłości, a nie pierniczy takie farmazony. Ale OK, faceci lubią filmy o supermanie, to też nie jest realne, ale za to bardzo przyjemne, genetyczne marzenia o byciu najsilniejszym prymitywnym jaskiniow­cem, supersamcem mającym najlepszy dostęp w stadzie humanoidów do najatrakcyjniejszych i najbardziej owłosionych samic, które go po­dziwiają, pożądają i chcą z nim kopulować, by zapewnić swojemu potomstwu jak najlepsze geny i możliwość przetrwania.

 

 

Stąd też męskie marzenia w dzieciństwie o byciu strażakiem, trzy­maniu w rękach wielkiej sikawki, pulsujące zalewanie ognia namięt­ności i pożaru duszy potokami białej piany gaśniczej... a może i ja­kaś piękna dziewica wyskoczy z płonącego budynku wprost w nasze bohaterskie ramiona? Marzenia o byciu pracownikiem powiatowej ochotniczej straży pożarnej pochodzą w prostej linii z młodzieńczych marzeń o byciu chutliwym, walecznym rycerzem, który podstępnie pokonuje smoka, rzucając mu przeterminowane kotlety wieprzowe z Biedronki (czym go nokautuje, gdyż smok dostaje biegunki i zwi­nięty, trzymając się skrzydłem za brzuch, odlatuje w miejsce odosob­nienia), wspina się na wieżę, w której czeluściach lubieżny smok schował księżniczkę (by gdy ta będzie pełnoletnia, pocałowała go i odczarowała ze smoka w księcia), gdzie po zrzuceniu żelaznego pan­cerza, przyłbicy, zapoconych kalesonów, konsumujemy nasze zwy­cięstwo, triumfując w spłonionej purpurą żądzy i wstydu księżniczce, wydając przerażający, męski ryk z głębi swego jestestwa, ukorono­wanie naszego zwycięstwa, nie zważając na drobne piąstki i stópki uderzające w nasze rozdygotane, trzesące się, pryszczate pośladki. 64 65 Gardłowe wrzaski i piski przeistaczającej się w kobietę dziewicy zatapiamy w głębokim, namiętnym pocałunku, wcześniej wyjmując z popsutych zębów kawałki mięsa sprzed paru dni. Gdy po pięknym akcie miłosnym waleczny rycerz, posapując i chrumkając ze zmęcze­nia i zadowolenia, schodzi z płaczącej księżniczki, ta szepcze wsty­dliwie, nakładając spódnicę, że zawsze marzyła o swoim pierwszym razie w Wenecji, na królewskim łożu w oparach arystokratycznego bogactwa, a nie ze śmierdzącym koniem, potem i cygarami brudasem, który jest wulgarny, odrażający i niedelikatny... Po czym drżącym gło­sikiem pyta, zalotnie spoglądając i trzepocząc rzęsami, czy ożenisz się z nią, na co Ty w panice wyskakujesz przez okno, gramolisz się na konia i uciekasz, a za Tobą w poświacie zachodzącego słońca wście­kła księżniczka Roksana Kowalska (córka Kryśki i Zbigniewa, siostra Kevina i Dżessiki) rzuca za Tobą zwiniętymi egzemplarzami „Bravo Girl”. Po długiej chwili, z ogromnej odległości, dochodzi Cię oszalały z rozpaczy i morderczej furii ryk smoka...

 

 

Gdy jesteś dzieckiem, marzysz o nieustraszonej straży pożarnej, gdy dorastasz, pokonujesz smoka i dosiadasz księżniczki. Gdy jesteś młodzieńcem, wyobrażasz sobie mroczny park nocą, gdzie pokonu­jesz kilkunastu dresiarzy i ratujesz przed gwałtem piękną dziewicę, która zostaje Twoją żoną. A co później? Później przeklinasz dzień ślu­bu i marzysz tylko o świętym spokoju. To nie był gwałt z dresiarzami, to był gruppen seks. Dziecko też nie jest Twoje. A alimenta płacić trzeba. A to ci historia!

 

 

Ale wróćmy do naszych kochanych Pań. Błyskotki i makijaż spra­wiają, że kobieta ładniej wygląda, budzi większe pożądanie i może „upolować” zamożniejszego mężczyznę – komfort życia wzrośnie znacznie, jak więc widać, jest to bardzo użyteczne i materialistycz­ne zachowanie, które każda kobieta wysysa z mlekiem matki. A co użytecznego jest z patrzenia się na kolejkę? Albo sklejania modeli samolotów? Czy okrętów? Nie daje nic oprócz przyjemności. I tego właśnie kobieta nie rozumie, że życie to nie tylko użyteczność, a tak­że coś znacznie więcej, pasja i hobby, z czego wypływa technologia i innowacyjność. To właśnie Ci pionierzy ery nowoczesności, prorocy nowej ery, ojcowie i dziadkowie, mężczyźni, którzy w piżamach ukła­dają puzzle, budowle z kart, czy bawią się kolejkami, są ojcami naszej nowoczesnej technologicznej cywilizacji. Szanujmy ich za to.

 

 

Reasumując. Do przyjaźni szuka się kolegów, a kobiety są do in­nych, szczytniejszych celów, takich jak pranie, gotowanie, sprzątanie, rodzenie dzieci, wychowanie ich w okresie emocjonalnej bezbronno­ści i brylowanie w sypialni. Chociaż z tym gotowaniem i sprzątaniem nieco przesadziłem. Gotowanie to ewidentnie często męska pasja i najlepsi kucharze świata to faceci, sprzątać lepiej samemu, godzina i po sprawie, gdy oddamy sprawy sprzątania kobiecie, usłyszymy, że zniszczyła sobie zdrowie, harując cały dzień i sprzątając. Co sprząta­jąc? Tego się nigdy nie dowiemy :)

 

Czytany 11355 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 kwiecień 2014 21:02
Marek

Zbyt piękny by płacić...

Komentarze   

 
0 # GayleBold 2018-06-06 05:07
I have checked your website and i have found some duplicate content, that's why
you don't rank high in google, but there is a tool that can help you to create
100% unique articles, search for: SSundee advices unlimited
content for your blog
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 바카라사이트 2018-07-28 06:34
When gambling undermines work and family relationships, this
is nintendo wii sign. Certain bonuses just
like the no deposit bonus offers free cash on the
players offering confidently to test entire games present inside the
site or check out a common games. A quick have a look at
five big factors to assist you narrow down the field when having a night at the dogs.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega casino 2018-10-09 16:24
You may not realize this, but content on Myspace is picked
up by bing very, rather quickly. As frequently say, it
isn't always being aware of what to write, but tips on how to write the device.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 apk download 2018-10-18 03:30
You will have to download their tool bar into your desktop.
If the website creation specialists just past, these days, any
John or Jane Doe can build it yourself. The latter includes the technical aspects of making a website.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rollex 11 2018-10-18 10:35
Great blog you've got here.. It's difficult to find excellent writing like yours nowadays.
I truly appreciate individuals like you! Take care!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega888 apk 2018-10-18 12:14
You've probably heard it before showing a speech is the
number one fear in the field of. Are you know easy methods to
practice a delivery? Here definitely will talk about something of interest.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile with usb slot 2018-10-18 13:34
Have you started taking your partner for gave? The widow in the parable did finally get justice away from the unjust judge by being persistent -- being exasperating.
The ogling might just increase his libido and desire.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 apk 2018-10-19 07:48
Hi there, all the time i used to check weblog posts here early in the daylight, as i enjoy to learn more and more.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 2018-10-22 02:04
Visitors in many cases get annoyed that they can't enjoy the experience of visiting your website and just leave.
Would you reader wants good contented. Don't you need to be just one
of the cool males?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 how to hack 2018-10-23 10:59
The online blogging industry has grown by extreme measures in then everything else decade.
Is the page associated with your opportunity? Within of course you choose to add your
keyword time period.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mega 888 2018-10-25 07:38
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was
curious what all is needed to get set up? I'm assuming
having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web smart so I'm not 100% positive. Any suggestions
or advice would be greatly appreciated. Cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918 kiss 2018-10-28 22:31
Your success will involve a regarding work and time.
Such forums have a high Pagerank, and are themselves considered authority spots.
Perform not get any benefit from doing this excellent.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gambling system 2018-10-29 05:20
It's perfect time to make some plans for the future and it's time to be
happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions.
Perhaps you can write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mobile slot 2018-11-10 11:09
Hey there! I've been following your site for
a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Tx!
Just wanted to tell you keep up the great work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 apk 2018-11-15 21:25
I am extremely impressed with your writing skills as well as
with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?

Anyway keep up the nice quality writing, it is rare
to see a nice blog like this one these days.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky 777 2018-11-18 02:40
The Smoothie Freeze Machine by Back To Basics is a great blender to use
for smoothies. The other thing that means something a lot is content.
Question him if he wants to change links in conjunction with your site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ace333 apk download 2018-11-25 08:40
Lack of relevant information makes viewers and your topic redundant.
Plus a list of other important services especially relating to affiliate dealers.
We should experiment with both, but we can do it all for able.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 apk 2018-12-08 07:10
Being visible may be the first crucial thing.

Remember though, received to post good content to get this work!
So, do these three steps: Focus, Content, and Links seem pretty simple and mundane?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live 22 2018-12-11 06:26
Thanks very interesting blog!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 download 2018-12-11 13:19
Too many nurses might be stuck in treatment of disease cycling.
So, why not let your shirt do all the talking with regard to you?
She succeeded in order to her persistence.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lpe88 2018-12-11 17:16
Thank you for some other informative web site.

The place else could I am getting that type of info written in such a perfect approach?
I've a venture that I am just now operating on, and I've been on the
look out for such information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker 123 2018-12-17 00:03
Find strategies to keep visitors coming for you to
your web page. The final point to go over is taking care.
Test your own reactions to might help to prevent first observe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 download 2018-12-22 22:22
You need to a little bit of keyword research first by typing any keyword related to your blog topic.
This is when you should be a smart writer. We
want it to communicate directly our own target store.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky777 apk 2018-12-27 16:22
Acting as being a guest blogger allows creator to create relevant backlinks to incredibly blogs.
Instantly most important is that you will get ranked higher because of such.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 jackpot 2018-12-31 09:55
So here are simply a few of the tips are usually going to operate no matter.
Put up a website and they will come, spot on? Happen to be several to help do this skill.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss line 2019-01-01 04:02
You and all your family will be relaxed and beautiful for wedding and
reception. Online trading requires you actually consider just as many possibilities
as you're able. What markets certain be engaged in?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky casino jackpot 2019-01-01 04:49
Having read this I thought it was really enlightening.
I appreciate you spending some time and effort to put this short article together.

I once again find myself personally spending a lot of
time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kathrin 2019-01-02 00:44
Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually recognise what you are talking about!
Bookmarked. Kindly also consult with my
website =). We will have a link exchange agreement between us
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # casino bonus 2019-01-02 14:30
Certain items in life are printed in such the manner that you'll to learn them your own. I've only briefly mentioned ideas about getting web-site visitors.

You can create endless dishes just with one vegetable.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918 kiss 2019-01-02 18:46
Your visitors can be known to learn regarding your product
of as well as be entertained on your part. Titles play a
surprisingly big part in determining your site's ranking.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sky 777 2019-01-03 05:30
The internet is simply bunch of files which are linked as partners.
Visit various forums and chat rooms to gather more about your market.
Submitting articles to article databases with strong ranking.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # SCR888 2019-01-03 05:58
Hey there, I think your website might be having
browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
very good blog!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # joker123 download 2019-01-03 17:06
Considering all among the variables, high page rank is not long-term
indicator of victory. All they want is your money, their idea is make themselves millionaires at the cost your
ignorance.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online poker zoom 2019-01-03 19:27
Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
It's always useful to read articles from other authors and practice
a little something from their sites.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rhoda 2019-01-04 12:31
Incorporate art into rooms in your house, whether or not they are paintings, pictures or posters.
Then in one minute 37, Madonna sleeks to the period. She's childless and both she and her
husband get the job done.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 3win8 download 2019-01-04 13:11
Once they are do that very well have them visualize more difficult understanding.
That just what a individual is supposed accomplish.
How much popular present science news is there in the earth?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918Kiss download 2019-01-04 14:38
I every time spent my half an hour to read this blog's articles or
reviews daily along with a mug of coffee.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online casino x 2019-01-07 05:03
The original book was really published in 1944. Full purpose of your page for
you to retain visitors on internet site. These programs help
direct traffic with the site by way of information.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # newtown ntc33 2019-01-07 22:16
Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to
use a few of your ideas!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 918kiss 2019-01-12 13:44
Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger,
and I was wanting to know your situation; we have developed some
nice practices and we are looking to swap solutions with others, please shoot
me an e-mail if interested.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-01-14 22:00
My partner and I absolutely love your blog and find almost
all of your post's to be what precisely I'm looking for. can you offer guest writers to write content for you personally?
I wouldn't mind writing a post or elaborating on a few of the
subjects you write with regards to here. Again, awesome blog!


Also visit my blog :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # scr888 withdrawal 2019-01-16 00:25
Blog Marketing Tip #2: Keep the Blogger's Audience in Judgement.
It will assume your content as beneficial. Their organization is designing e-commerce sites.
Submitting articles to article databases with strong ranking.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # online casino za 2019-01-16 21:46
The scientific explanation for this basic.
So I think for that seo work we in order to go with good materials.
When its involves determining a website worthy belonging to the backlink.
This provides it with increased traffic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 download 2019-01-17 13:09
I got this website from my friend who shared with me regarding
this website and at the moment this time I am visiting this web page and reading
very informative posts at this place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live22 ios 2019-01-17 15:28
When its involves determining a website worthy belonging to the backlink.
All subtitles for a page I wrap with h2 tags over use of h1 tags can have a negative significance.

Use Google to find a site to carry out that.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live 22356 2019-01-19 21:18
It is simple to do right and takes not much time. Is the page relevant
to your marketing? Yet noticed the starting type of each stop?

Use ribbon to border a page or include lace regions.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # office design images 2019-01-20 11:28
We stumbled over here from a different page and thought I might as well check things out.
I like what I see so now i am following you.
Look forward to going over your web page repeatedly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # file 2019-01-22 12:52
First off I want to say excellent blog! I had a quick question that I'd like to ask if you do not mind.
I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to
writing. I've had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out.

I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are
lost simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?

Thank you!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # live casino germany 2019-01-22 15:05
In this article are usually going to about three simple strategies you
to be able to when playing online. You can start your lessons having a cursory game overview.

You'll find inside (layout) and outside bets.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-01-28 23:19
Thanks a bunch for sharing this with all folks you really know
what you're talking approximately! Bookmarked.

Please also seek advice from my site =). We could have a link trade agreement among
us

Look into my web blog: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-01-29 04:44
Asking questions are in fact nice thing if you are not understanding anything totally, except this article offers nice understanding yet.


my website; download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 1 2019-01-31 10:32
Thanks very nice blog!

Here is my homepage 1
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # AlphonsoBig 2019-02-01 18:07
Hi. I have checked your samczeruno.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites content like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-02-09 07:46
Good post. I'm going through a few of these issues as well..


my blog ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-02-21 03:28
This piece of writing gives clear idea in support of the new visitors of blogging, that in fact how to
do blogging.

my weblog :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-03-19 22:19
Hello There. I found your blog using msn. This is a
very well written article. I'll be sure to bookmark it and come back to
read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

Review my page :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 6 2019-04-13 03:48
It's the best time to make a few plans for the future and it is time to be happy.
I've read this post and if I could I want to recommend you few interesting issues or suggestions.

Maybe you can write next articles regarding this article. I
desire to read more issues approximately it!

My page :: 6
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download site 2019-04-15 09:23
naturally like your web-Download
site
however you have to check the spelling on several of your posts.
A number of them are rife with spelling issues
and I in finding it very bothersome to inform the truth on the other
hand I'll definitely come back again.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 8 2019-04-16 15:45
Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
"You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched
her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!


Feel free to surf to my web-site ... 8
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 9 2019-04-26 05:32
A person necessarily assist to make seriously posts
I might state. This is the very first time I frequented your web
page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this actual submit extraordinary.
Great activity!

Also visit my page :: 9
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-05-04 03:25
Everyone loves what you guys tend to be up too.
This kind of clever work and reporting! Keep up the amazing works guys I've incorporated
you guys to blogroll.

Look at my page - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Download site 2019-05-27 03:07
Thanks in support of sharing such a nice thought, post is fastidious, thats why i have
read it completely

Feel free to surf to my homepage: Download
site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 7 2019-06-09 19:05
Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to
your blog? My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors
would certainly benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this okay with you. Thank you!


My weblog :: 7
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-30 01:39
I am really impressed along with your writing skills as well as with the
structure in your weblog. Is this a paid subject or did
you modify it yourself? Anyway stay up the excellent
quality writing, it's uncommon to see a great weblog like this one nowadays..


Look at my page :: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-30 17:40
This piece of writing will help the internet people for building up new blog
or even a weblog from start to end.

My webpage download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # download 2019-06-30 22:52
Your style is so unique in comparison to other folks I've read stuff from.
Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just book mark this blog.


Also visit my weblog download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Męsko-damskie

Najnowsze komentarze
asd